jUeaurr £riïlsd)f (£ourant NOORDWESTER sticht veel onheil in de Nederl. badplaatsen Wist U VRIJDAG 9 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. TeL redactie: 20408; Adm.: 22710. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7550 „StanhtósBrli fa eliettewit myn bert in Icgijeiwpeet" GEFELICITEERD MET DIT SUCCES! Zie pagina 2 Ondanks de tegenslagen was het voor de kijk ers een fantastisch schouwspel (Van een onzer verslaggevers) De winterse Julimaand heeft gisteren over Nederlands grootste badplaats ravage gebracht die het aanzien van Scheveningen nog winterser maakte, dan het de laatste weken al was. Vijf en veertig palm of vier meter vijftig liep het water gistermiddag op en alles wat niet hoog genoeg op het strand stond, was gedoemd in schuim en zout onder te gaan. Voor de Scheveningse boulevard zagen de exploitanten van die optrekjes, waa: van namen als „Zomerweelde", „Zomei vreugd", Strandgenoegen" en „Golfzicht" even hardgrondig' met de seizoen werke lijkheid vloeken als de opschriften heerlijk koud" rilreacties wekken, de bui tijdig aankomen. Met man en macht zijn die tentjes, waarvoor men overspoelen moest vr afgebroken. De inventaris werd, in vlie gende vaart op de boulevard in veiligheid gebracht, het hout opgetast op een water- vrije plek. Voor andere etablissementen ruimde m de tarassen. De badstoelen stonden, als het najaar, in het gelid hoog boven het strand, dammen van zand en stenen den voor de lage plekken in de strand werken opgeborgen en zo kon men, tegen Vijf uur het water over zich laten komen. Bruisend en trekkend joeg het ove strand, lillend schuim stoof over de bou levard, de regen zwiepte op de soiled r T~ - Met hulp van politie en burgers repten de eigenaars der strandtenten zich te redden wat er te redden viel: bouwsels en koopwaren, die dit barre seizoen tevergeefs op liefhebbers wachtten. Koningin krijgt oorkonde van Zuid-Afrikanen Ter gelegenheid van haar gouden re geringsjubileum zal de Koningin een oor konde van Zuid-Afrikanen ontvangen. De oorkonde zal aan Jhr. van Karne- beek, de Ned. zaakgelastigde, worden overhandigd door de heer N. J. Dewett, die vóórdat de heer G. N. v. Zijl tot gouverneur-generaal werd benoemd, het hoogste regeringsgezag uitoefende. In het gehele land worden handtekeningen in gezameld. Washington en Londen nogal tevreden Over de uitslag van onze verkiezingen. Evenals in de Ned. pers luidt het oor deel over onze Kamerverkiezingen ook ln het geallieerde kamp nogal gunstig. In politieke kringen te Washington ziet men volgens A.F.P. In de uitslag en de achteruitgang der communisten een teken, van de algemene verandering in Europa's openbare mening. Men meent, dat het een overwinning is der aanhan gers van een vrije economie. Dit zal vele twijfelaars aan het plan-Marshall gerust stellen en men verwacht, dat de nieuwe regering meer kijk op de werkelijkheid zal hebben. De „Times" schrijft dat Nederland de twee jaren van dr Beels kabinet op merkelijke vorderingen hebben gemaakt en de meestbelovende bijdrage tot Europa's herstel hebben geleverd. We gens hun gezond verstand en betrouw baarheid worden de Nederlanders be schouwd als bijna onmisbare raadgevers in bijna alle belangrijke onderhandelin gen. EERSTE TZLE VISIE-MODESHOW IN NEDERLAND Op de voorlopig laatste uitzending van Philips experimentele televisiezender werd gisteravond te Eindhoven voor on geveer 3000 belangstellenden een na jaarsmodeshow op het televisie-scherm geprojecteerd. De televisie-uitzendingen Sluiten thans tot eind September. Een nieuwe studio is in voorbereiding. Goedgelovig vrouwtje schonk pseudo-illegaal f 90.000 Voor het Amsterdamse B. G. werd gis teren 2% jaar gevangenisstraf geëist te gen de 40-j. Haarlemmer N. HdUebrand, die tijdens de oorlog steeds geld aftrog gelde van een rijk Haarlems vrouwtje, de thans 64-j. weduwe E. W. Merens Joekens, zg. om er Duitsers mee om te kopen, illegalen te bevrijden e.d. In drie jaar stelde het goedgelovige vrouwtje hem f 90.000.ter hand. Hillebrand, döe dit geld geheel voor zichzelf had besteed beaamde nu voor de rechter: „Ik heb ■traf verdiend1" Uitspraak 22 Juli. ONTSTELLENDE ONTDEKKING Twee Japanse soldaten, die bijna vier jaar in de wildernis van het eiland Guam (Micronesië) van kleine dieren en tro pisch fruit leefden, vernamen uil een oude krant, vermoedelijk uit een vlieg tuig gewaaid, dat de oorlog voorbij is. Ze kwamen op een repatriëringsschip in Yokohama aan. Nog 20 andere Jappen «ouden zich op Guam schuilhouden. sloten vensters en binnen, waar toch aan koele dranken te goed zou moeten eigenlijk vacantiehoudend Nederland zich doen, werden de stoelen en tafels tot de nok opgestapeld. „Omdat het er toch niet naar uitziet, dat het binnenkort anderen zal". Vraag niet, wat dit seizoen de exploi tanten tot nu toe kost! Mar enkele hebben eerder ales zien verdwijnen in de Noord zeegolven en dus is er in hun pessimisme nog altijd een vleugje hoop op beter tij den. Maar het is een zenuwslopende be zigheid, strandexploitant in Scheveningen Kijkduin's bad verwoest Intussen, wat Scheveningen het water tijdig wist te ntrukken, na vied in Kijkduin. Daar zagen badmeester M. K. H. Mijer en zijn persneel de vied kmen. Het half vier en er was vier man personeel in het Volkszeebad, dat, toen de eerste stormloop begon, in de kassa direct al 30 cm water had. En deel van het bad sloeg toen weg, maar werd door de staaldraad, die tus sen de afrastering gespannen is, tegengehouden. Doordat de telefoon tact bleef kon hulp ingeroepen worden Gemeentewerken, van de Kijkduinse politie, van de brandweer en toen is een kleine dertig man begonnen, reel het bad Kijkduin over de schutting op de duin rand te werpen. De daken van elke vier cellen wegen 250 kg. Er was dus alles gelegen om te voorkomen, dat het water het houten bad zodanig zou onder mijnen, dat heel dat alles in zou storten. gelukkig niet gebeurd. Maar de ravage is niet minder groot, want onge- rend is alles wat bad was op één hoop gegooid. Tot hun middel waadden de brekers door de brekers van de zee en toen enkele hunner zich voor een aanstormende rol ler willen dekken in de personeelswagen, sloeg het water hen na en overspoelde hen bijna geheel! Men was vanochtend bezig alles te sor teren. Het bad wordt weer opgebouwd hoopt het over tien dagen weer overeind te hebben. Inmiddels: men baadt aoor. Het fietsenhok en de per- soneelwagen staan ten dienste van de baders. Niet zo fortuinlijk als het bad waren twee consumptietenten op het Kijkduinse strand, die stuk geslagen werden door het watergeweld. Een derde bleef staan. De inboedel van de verwoeste tenten kon tijdig op de politiepost in veiligheid wor den gebracht. En ook aan de Kwartellaan sneuvelden consumptietenten! ón de maand, dat het Kijkduinsebad open was. zijn er 600 baders. Het moet hard veranderen, willen Schevenin- :n en omgeving nog iets redden! Katwijk, Noordwijk gespaard Ook in Noordwyk en Katwijk was het zeewater gistermiddag zeer hoog, maar >ver vernielingen kwamen geen berichten aij ons binnen. Storm bracht twee schepen ln Zeeland tot zinken. Ook langs het Walcherense strand spoelde het water gistermiddag verschei dene strandtenten weg. Het is niet waar schijnlijk, dat zij tijdens het seizoen nog herbouwd kunnen worden. Tengevolge van de plotseling opsteken de hevige storm is gistermiddag nabij Terneuzen het 332 ton metende m.s. „Guro" (schipper K. J. van Veen) gezon ken. De zeven opvarenden, o.w. 3 vrou- 2 kinderen, konden door de Bel gische sleepboot „En Avant 15" worden gered. De „Guro" was beladen met zand. Des avonds is het 1000 ton metende Belgische sleepschip „Eliza Helena", dat op weg was naar Duitsland met eer lading erts, op de Westerschelde gezon ken. Door de storm liep het diepliggende schip vol buiswater. De vijf opvarenden zijn door de „Thilla" opgepikt Pachter beschermd, maar kleine man in 't gedrang? Een wetsontwerp met goede en bedenkelijke kanten. De Regering heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij de overdracht landbouwgrond in de ruimste zi woords onder het wakend oog v grondkamer wordt gebracht. Dit heeft in de eerste plaats ten doel, achteruit gang in de verkaveling en oneconomi sche versnippering te voorkomen. De Re gering stelt zich hierbij als norm, dat landbouwbedrijf minstens de onder- er en zijn gezin moet kunnen voe den. Zij wil tevens de mogelijkheid be perken, dat grond wordt gebruikt als bron van neveninkomen en van zelfvoor ziening (het eigen Japje van de kleine man). In de tweede plaats wil zij de prijzen onder controle hebben en daar- zullen normen worden vastgesteld bij algemene maatregel van bestuur, ter wijl de grondkamer nader regelt en waakt. De pachters krijgen een voorkeur geval van verkoop als de familie daar door niet wordt geschaad. SPOORWEG- EN TELEGRAAF- STAKING IN CANADA Wegens een loongeschïl zullen 122.000 employé's van de Canadese spoorweg maatschappijen, Canada an Pacific en Ca nadian National, Dinsdag as. gaan sta ken. De door C.P.R. en C.N.R. beheerde telegraafdiensten zullen hierbij betrok ken zijn. In Italië staken 700.000 metaalbewerkers voor hoger loon. Ook in de glas-, de ceramische- en de sacharine-industrie werd het werk neergelegd. Diamant-smokkel naar A'dam per postduif Internationale bende te Antwerpen opgespoord. Te Antwerpen Is een grote interna tionale diamantsmokkel ontdekt, reeds een jaar duurde, en voor het groot ste deel door gedemobiliseerde Poolse militairen uitgevoerd werd. Het transport der edelstenen geschiedde per postduif. Eerst gingen de uit Oost-Europa afkom stige ruwe diamanten van België n; Amsterdam, waar ze werden geslepen vandaar terug naar Antwerpen. Hier zorgden Amerikaanse opkopers, dat ze naar de Ver. Staten werden gebracht. N e d er 1. douane-beambten uit Eindho ven waren de eerste, die van deze groot scheepse smokkel-affaire lucht kregen. De kopstukken van de bende bevonden zich in Oost-Europa. Clandestiene handel in graan en meel opgerlod. Bij een controle door de COD bleek, dat bij een graanhandelaar, mengvoeder- t arwemeelbereider in het Westen des lands in een periode van nog geen jaar 100 bakkers 71.500 kg tarwe meel clandestien is verkocht. Tevens bleken 47.199 kg granen clandestien te zijn aangekocht. Ruim 15 000 kg granen werden in beslag genomen. HERSENVLIESONTSTEKING OP DE „PRINSES JULIANA" Op 'het mi, „Prinses Juliana" van het Kon. Onderwijsfonds voor de Scheep vaart, dat op het IJsselmeer een oefen tocht hield, is een geval van meningitis (hersenvliesontsteking) geconstateerd. De kok v. S. uit A'dam is in Hoorn in het ziekenhuis opgenomen. Gistermiddag is het schip in quarantaine gegaan. Nederlanders kappen hout in Duitsland In de Franse bezettingszone, aan de weg van Coblenz naar Trier, zijn thans Nederlanders werkzaam i.v.m. een houtconcessie, die door de Franse autori teiten aan de Ned. Regering is verleend, oncessie omvat 70.000 m3 hout, die het einde van October in Nederland geborgen moet zijn. Hier komen heipalen, zaaghout, steigerhout en papierhout van daan. Per week wordt er bij de werk zaamheden 30 tot 40.000 liter benzine, die uit Nederland moet worden meegenomen, verbruikt. e begrafenisbedienaars staakten Dragers van het R.K. Begrafenisfonds i Oisterwijk weigerden dezer dagen het stoffelijk overschot van een der inwoners de begraafplaats te begeleidden, om dat zij h.i. te weinig betaald kregen voor dit werk. Het fonds heeft daarop anderen verzocht de overledene naar zijn rust plaats te brengen. Inmiddels is het con flict bijgelegd. De Amerikaanse spoorweglieden heb- ïn toegestemd in een loonsverhoging van 15% dollarcent per uur. De spoor wegen komen nu weer onder particulier beheer, nadat zij door de recente sta kingen tijdelijk genationaliseerd waren. Pastoorslaat ambtenaren neer Woensdagavond, het liep al tegen twaalf uur, arriveerde per trein een Roomse geestelijke in Apeldoorn. Toen bij de uitgang van het station een ambtenaar hem vroeg: „Pastoor uw kaartje!" kwam de Zeer Eerwaarde Heer tot de pijnlijke ontdekking dat hy het gevraagde was kwijtgeraakt, aldus „Trouw". Van een onderzoek op het siationcbureau was hij niet gediend. De pastoor schreed haastig naar de stalling, waarop hij zich per rijwiel snel verwij derde mettwee spoorwegambtenaren achter zich aan. Het werd een wilde achtervolging. Eerst nabij Ugchelen gelukte het de ambtenaren mijnheer pastoor in te ha len. Toen maakte deze zich schuldig aan een weinig pastorale daad stroopte, figuurlijk gesproken, de wen van zijn eerbiedwaardig kleed op en sloeg zijn achtervolgers knock- waarna hij verdween! Thans peinst op het Apeldoornse station over de vraag of men hier wel met een ware pastoor te doen heeft gehad. Mr VAN KLEFFENS HULDIGDE DE AIRBORNE-STRLÏDERS De Ned. gezant in Washington, mr Van Kleffens, heef aan een lunch i tweede jaarvergadering van de Ver. „The 82nd Airborne Division" hulde gebracht aan de heldendaden. die deze da visie in Nederland, in het bijzonder bij de be vrijding van Nijmegen in Sept. 1944, heert verricht. De door deze divisie in gestelde actie ten bate van de herbouw van de Nijmeegse Universiteit heeft reeds 17 000 dollar opgeleverd. Bouwvakarbeiders krijgen in 1949 vacantietoeslag Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, is de waarde van de nieuwe vacantlebon (1948—1949) voor de bouw bedrijven vastgesteld op de oude waarde. Dit betekent, gezien om. het feit, dat er dit jaar minder Chr. feestdagen meetel len (Tweede Kerstdag valt op Zondag), dat de bouwvakarbeiders in 1949 een vacantietoeslag zullen ontvangen in de een week extra-loon. VOLGENDE WEEK KOFFIE EN THEE. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, worden volgende week weer de normale rantsoenen voor koffie en thee aangewezen. GROTE OPKOMST VRIJWILLIGERS. VOOR AARDAPPELENOOGST. De opkomst van vrijwilligers om de oogst van pootaardappelen in West-Bra bant binnen te halen, is, voor wat Breda betreft, zo groot dgeweest. dat men een aantal krachten kon afstaan aan de Anna Paulonapolder. In Breda hadden zich namelijk al SWV. militairen gemeld, die een geweldige prestatie leverden. De op komst in Roozendaal en Bergen op Zoom Geen maximum-prijs voor consumptie aardappelen. Daar er dit jaar belangrijk moer con sumptie-aardappelen zijn verbouwd dan de laatste jaren, nl. 159.000 ba, wordt voor de oogst 1948 geen maximumprijs vastgesteld. Joden en Arabieren vliegen elkaar opnieuw in de baren Bernadotte slaagt er niet in Arabische hengst te temmen Over de hele wereld vaart een golf van kleinzielige strijd. De instincten, de hartstochten zyn niet te breidelen. Graaf Bernadotte's pogingen, bezield door de idee van het Christendom, blijken niet bestand te zijn tegen de destructieve onverzoen lijkheid van Joden en Arabieren. Opgelegde regelingen hebben geen uitwerking, het bestand wordt niet voortgezet, de machtstrijd is opnieuw ontbrand. De wapen stilstandscommissie trekt zich terug. Azzam Pasja, secr.-generaal der Ara bische Liga, deelde te Cairo mede. dat de Arabieren vanochtend om zeven uur (Ned. tijd) de strijd in Palestina zou den hervatten. Hy zeide geen snelle over winning te verwachten, omdat de oorlog een guerilla is en er geen spectaculaire veldslagen zullen ontstaan. De Egyptische strijdkrachten hebben gisteren de aanval ingezet ten Zuiden van het Joodse Reho- •both. Vóór het einde van het bestand dus. Gisteravond hadden 4e Joden in de buurt van Isdoed dit offensief tot staan gebracht. Er werd zelfs van artillerie ge bruik gemaakt. Aan de andere kant heb ben troepen van Israël gisteravond het Koning David-hotel van Jeruzalem be stormd, terwijl de blauw-witte vlag der Ver. Naties nog van het dak wapperde. De soldaten doorzochten het gebouw. Te gen het aflopen van het bestand nam het vuur van scherpschutters en mortieren in Jerazalem toe. Verscheidene granaten ontploften op de berg Zion. In een spoed, zitting van de Veiligheidsraad te Lake Succes, verklaarde de Amerik. afgevaar digde Jessup, dat Washington blij was, dat Israel zich bereid toonde verlenging Dit ontdekten we op Kijkduin, waar ln weinige ogenblikken het strandbad veranderde in een troosteloze ruïne van palen en planken van het bestand te aanvaarden lyk geloven kon, dat de Arabische staten de verlenging van de hand wezen. Het hervatten van de strijd door de Arabie ren zou gezien moeten worden als een bedreiging van de vrede en de Veilig heidsraad zou zich voor een situatie ge plaatst zien, waarvan de ernst niet kan worden overschat. De Syrische gedele geerde. Choery, antwoordde, dat de Raad de ogen sloot voor inbreuken op het handvest in Korea, Kasjmir, Indonesië en Griekenland en daarentegen bij Pa lestina wil optreden. „Doch wfl. Arabieren, zijn bereid,, om door Amerikaanse atoombommen omge bracht te worden,", aldus Choery. De Arabische Liga staat op het stand punt. dat men niet op een vreedzame regeling kan rekenen, terwijl de Zionis ten hun aggressieve activiteit versterken en daarom moest de strijd wel hervat worden. Dit werd te Cairo bekend ge maakt als antwoord op de voorstellen van Bernadotte. De bemiddelaar zal, nu de vijandelijk heden hervat zijn, trachten een bestand Jeruzalem te bewerkstelligen en deze demilitariseren. Hierover wil hy stad 1 DAT de Kon. Ned. Stoomboot Mij over 1947 op de preferente aandelen 4 pet en op de gewone 7 pet uitkeert, doch op de in 1947 geëmitteerde nom. f 4.700.000 ge wone aandelen 3% pot. DAT een politie-ambtenaar van het Bu reau Joodse Zaken te A'dam, tegen wie, zoals gisteren gemeld, de doodstraf is ge- eist, niet Van Zaan maar Th. v. Zwam heet DAT voor het Arnhemse Gerechtshof 4 jaar is geëist tegen de A'damse haven arbeiders J. v. L. en R. J. C. R. wegens diefstallen uit de spoorwagons op de lyn Holland-Twenthe DAT de R'damse raad de vestiging var ;n Amerik. automontagebedryf var Kaizer-Frazer in R'dam heeft goedge- DAT Nederland voor de UNAC al mee: in een half millioen bijeenbracht. DAT 13 Juli wegens vertrek naar Indië m afscheidsdefilé wordt gehouden van het 6e bataljon Stoottroepen te Den Bosch. DAT enige bedrijven het initiatief heb ben genomen tot oprichting van Stichting voor Woningzaken voor het Be drijfsleven (adres Janskerkhof 12, Utrecht) om de woningproblemen voor de employés zoveel mogelijk op te lossen. DAT minister Witteman door het Eerste Kamerlid Reijers vragen zijn gesteld n. de staking van brigadier van politie Schulpen te Woerden, hoewel deze in de oorlog heldhaftig hulp heeft verleend aar 40 geallieerde vliegers. DAT volgens de jaarverslagen 1945 en 46 van de P.T.T. deze dienst f 27% mil lioen oorlogsschade had. DAT het traditionele oogstfeest op 25 en 26 Juli in Sevenum een nationaal ka rakter zal krijgen i.v.m. het regeringsju bileum. DAT dr Alan Valentine, rector aan d( Universiteit van Rochester, is gekozen to' leider van de Plan-Marshall-missie bij de Ned. Regering. DAT te Middelharnis de 2e landbouw tentoonstelling sinds 1889 is geopend t. g. v. het 100-j. bestaan van de afd. Goeree- Overflakkee van de Holl. Mij van Land- DAT wegens het geven van een opzet telijke kopstoot, met hersenschudding tot gevolg, tijdens een voetbalwedstrijd de speler A. H. v. O. uit Zutphen door het Arnhemse Gerechtshof is veroordeeld tot 2 maanden gev.straf. DAT het gemeentehuis van IJzendijke voor een jaar is verhuurd aan de R.-K. H.B.S., die worstelt met een tekort aar lokalen. DAT gisteren voor de K.N.S.M. in Am sterdam de eerste van een serie van IJ kranen is aangekomen en deze hefwerk tuigen in de „vlucht" automatisch blijven staan, wanneer de toelaatbare belasting wordt overschreden. DAT tijdens het Nederlandse Binnen- scheepvaartcongres in Den Haag besloten is de regering uit te nodigen ten behoeve van de deviezenpositie op korte termyn maatregelen te nemen ter bevordering van het vervoer te water. DAT tijdens de alg. vergadering van de Band Nederland-Indië te Utrecht het woord werd gevoerd door de hoofdvloot- predikant kol. ds J. H. Sillevis Smitt, majoor E. C. Gravelotte van de Dienst Legercontact en overste W. van Rijn van de Damobilisaüeraad. DAT te Baarn 70 j. oud overleed de gep. luft.-kol. der art. van het K.N.LL. J. D. A. de Fremery. DAT ons land op 1 Juli 1.043.927 radio- bezitters telde tegen 1.027.506 op 1 Juni en 495.779 klanten van de radiodistri'butie (495.431). DAT de Eng. ambassadeur Sir Philip Niaholls volgende week de mijnstreek bezoekt. DAT het lijk van de 18-jarige H. B. uit Schoorl, die bij het baden te Kamperduin verdronk, bij IJmuiden aanspoelde. DAT de ministers Drees en Mansholt de crematie bijwoonden van A. H. Ger hard, een der oprichters van de SD.A.P. DAT bij Vogelenzang van 1323 Juli een internat, kamp voor jonge padvin dersleidsters wordt gehouden. DAT het lab. voor techn. physica te Delft een Philips-electronenmicroscoop kreeg van 400.000 volt, die 100.000 maal vergroot. DAT 1 Aug. C. J. Schotel Fzn, thans secr. van het Persmuseum te Amsterdam, 50 jaar journalist is. DAT de nieuwe gouverneurs van Suri name en Curagao, de heren Huender en Peters, op Soestdijk zijn beëdigd. DAT het B.G. van Utrecht de uit Haar lem afkomstige landwachter C. P. Seve- rijnse, die jacht op illegale werkers maakte, tot 20 j. (m. a.) veroordeelde. DAT voor het A'damse B.G. 10 j. is ge ëist tegen de 34-j. ex-hulppostbesteller en aartsverrader J. J. G. Mulder uit A'dam. DAT 75 j. oud te Ellecom overleed de oud-subst. griffier van de Hoge Raad mr T. J. Noyon. DAT de 63-j. hoofding. van Werkspoor G. J. Lugt te Amsterdam is overleden. morgen in Cairo met de Arabieren spre ken. Het Amerikaanse vliegdekschip „Paleu" kwam te Haifa aan om hulp verlenen by de evacuatie van de Ameri- de- Ver. Naties, evenals drie Ameri kaanse destroyers. Bernadotte vroeg de strijdenden geen acties tegen Haifa of Beiroet te ondernemen, tot de V.N.- tegenwoordigers vertrokken zijn. Hy de, dat zijn taak als bemiddelaar door deze tijdelijke tegenslag niet afgelopen is. De Arabieren hebben de order „staakt net vuren" voor het oude deel van Jeru zalem gehandhaafd, zolang de tegenpartij niet tot de aanval overgaat, hetgeen ook geldt voor de buitenwijken der stad. Koning Abdoellah van Trans-Jordanië zou, voteens Reuter, alsnog bereid zijn met Bernadotte de mogelijkheid van een vrede is Palestina te bespreken. Berna dotte zou vanmorgen vroeg per vlieg tuig uit Rhodos met „onbekende bestem ming" vertrokken zijn. Er zijn reeds zeshonderd atoombommen Door hoge militairen wordt er by Tru man op aangedrongen te beslissen, of de controle der voorraad atoombommen, die op minstens zeshonderd wordt geschat, in handen der atoomenergie-commissie blijft, of in handen der militaire instan ties komt. Men is het er over eens, dart hierover met het oog op de Berlijnse crisis niet nu beslist moet worden, daar dit als een oorlogsdaad karn worden op geval LOUIS MOUNTBATTEN BIJ DE MIDDELLANDSE ZEEVLOOT Lord Louis Mountbatten, de afgetre den onderkoning van India, is benoemd tot vlag-officier en zal van October af het bevel voeren over het eerste krui- sersmaldeel, van de Britse Middellandse Zee-vloot. Geen apekool! Op het Nederlandse schip „Amstel- kerk", op weg van West-Afrika naar Amsterdam moesten de passagiers op een gegeven ogenblik vluchten voor een losgebroken baviaan, die tot een collectie apen en vogels voor Neder land behoorde en twee spijlen van zijn kooi had verbrijzeld. Een jacht van anderhalf uur volgde, de bootsman werd in beide armen gebeten, een zak ging over de bavianenkop en hy ging de kooi weer Montgomery in Parijs. Montgomery kwam te Parijs aan, voor zijn aangekondigd bezoek aan de Franse militaire leiders. WAVELL IN NEDERLAND OP DOOR REIS NAAR DUITSLAND Veldmaarschalk Lord WaveU, de vroe gere onderkoning van India, is heden ochtend op doorreis van Londen naar Düsseldorf op het vliegveld Welschap bij Eindhoven aangekomen. Lord WaveU zal het „Black Watch" regiment in Duits land bezoeken en over 5 dagen naar Londen terugkeren. De veldmaarschalk wenste zich niet uit te laten over de militaire toestand in Duitsland. NEURENBERG'S PAPIEREN: HOGER DAN HOOGSTE TOREN. Wanneer alle paperassen, behorende bij de processen, die te Neurenberg zijn gevoerd tegen oorlogsmisdadigers, netjes op elkaar zouden worden gestapeld, zou den zy hoger worden dan Empire State Building in New York, dus meer dan 300 meter. Er zijn veertig kamers vol be wijsstukken en de proceskosten belopen ongeveer 20 millioen dollar. Het recht wordt duur betaald! „ZUIDERKRUIS" KEERT DINSDAG MET FRIEZEN TERUG. Dinsdag as. wordt te R'dam de „Zui derkruis" met 1500 militairen, w.o. het Friese bataljon I IX R.I. en de 16e legergeoiecompagnte uit Indiq verwacht. gistermiddag op de Scheveningse boulevard was werd klein en stil b(j zoveel ontembare kracht. En dit in het hartje van zomer 1948! Wat nu? De stembus heeft gesproken en in aan sluiting daaraan zal een nieuw Kabinet moeten worden samengesteld, nieuw, ook al zou het geheel of gedeeltelijk uit de zelfde personen bestaan. Een ongewijzigd Kabinet en in elk geval een ongewijzigd regeringsbeleid ligt. naar ons oordeel, in tussen niet in het verlengde van deze ver kiezingsuitslag. Wij hopen, dat ditmaal niet dezelfde fout zal worden gemaakt als bij de for matie van het thans demissionnaire Ka binet, waarbij zeer onvoldoende rekening werd gehouden met de uitslag der verkie zingen van toen. Wie prijs stelt op gezonde staatkundige verhoudingen, moest dit van de aanvang af betreuren. Dit zou een reden kunnen zijn om een Kabinetsformatie door dr Beel reeds aanstonds met enig wantrou wen tegemoet te zien. Willen wij echter de hoop uitspreken, dat inmiddels de in zichten in de eisen van een gezond staats leven zijn verhelderd. Een nieuw Kabinet dus. De Prinses- Regentes zal voor de eerste maal een for mateur moeten aanwijzen, die, de getal len van de stembus in aanmerking geno men, wel weer uit R.K. kring zal voort komen. Het streven van de heer Romme om ta fungeren als secondant van de Re gering zonder nochtans met regeringsver antwoordelijkheid te worden bekleed, zal er naast andere factoren toe leiden, dat dr Beel ook ditmaal vermoedelijk met de formatie zal worden belast. Daarbij kan de formateur de verwezen lijking van twee mogelijkheden nastre ven, namelijk bestendiging van de Rooms- rode coalitie, of een Kabinet, dat in meer of mindere mate breder zal zyn gefun deerd. Op zichzelf ware ook een formatie zonder de Partij van de Arbeid mogelijk, maar men kan deze gedachte wel van zich afzetten. Bij de Partij v. d. Arbeid leeft de wens, dat de huidige Rooms-rode coalitie zal worden bestendigd. Van een bredere basis ducht zij een verzwakking van de dusge naamde progressieve politiek. De heer Van der Goes van Naters heeft op zichzelf gelijk, wanneer hij constateert, dat voor deze coalitie de nieuwe basis, al is zij door het verlies van twee socialistische zetels smaller geworden, nog breed genoeg is. De K.V.P. en de P.v.d.A. beschikken in de nieuwe Kamer samen over 59 zetels. Het is duidelijk, dat wij, afgezien nog van hetgeen wij hieronder laten volgen, een bestendiging van de bestaande coali tie zouden moeten afkeuren. Niet alleen de stembus wijst in andere richting, maar bovendien zou men voor de nieuwe con- stallatie onder meer dit bezwaar moeten laten gelden, dat na deze verkiezingen de beide regeringspartijen elkander in min dere mate in evenwicht houden. Duchten wij een Rooms-rode coalitie, wij duchten ook een overheersende positie van het Roomse element. En die overheersing zou in zulk een coalitie na de verliezen, welke de Partij van de Arbeid heelt geleden, onbetwist zyn. Intussen menen wtJ. dat het verlangen naar bestendiging dezer coalitie alleen nog maar leeft in de Partij van de Arbeid. Ook de heer Romme wenst een Kabinet op breder basis. Hij heeft in zijn Indischs politiek van geven en nemen wel wat versterking nodig tegenover ztJn vrien den uit de andere regeringsparty, wil hij iets terecht brengen van de doelstel lingen van Unie en Kroon, waarover h»J in de verkiezingsstrijd zo hoog heeft op gegeven. Op dit kardinale punt denken de coalitiegenoten van het ogenblik nu eenmaal niet gelijk. (Voor vervolg zie Pag. S) POST NAAR OOST EN WEST. Met de „Zuiderkruis", die 30 Juli ven R'dam naar de Oost terugkeert, en met de „Stuyvesant", die 16 Juli naar de „West" gaat, alsook met de .Delft", die 20 Juli naar de „West" vertrekt, kan poet worden meegezonden. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Langs de kust aanvankelijk nog krach tige. overigens meeat matige wind tus sen Noord en West. Wisselend bewolkt en enkele verspreide buien. Weinige ver andering in temperatuur. ZON EN MAAN. Zaterdag. 10 Juli. Zon op 4.32, onder 20.58 uur. Maan op; 8-56, onder 23.26 nux. 14 Juk EJ£.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1