jHetuire jtVi Jlsdi e (Courant Communisten en Socialisten boekten beide twee zetels verlies Vrijzinnigen (Oud) behaalden 2 winstzetels, Tilanus 1 en Weiter eveneens 1 Batavia is door de uitslag wel wat teleurgesteld Wist U DONDERDAG 8 JULI 1948 BUR eD REDACTIE: Hogewoerd 10c Tel. redactie: 20408; Adm.: 22710. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0 30 per week. Negen eri twintigste jaargang No. 7555 DIRECTIE: F. DIE MER. CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „JtanlMsRA \s gfjeMnw* myn berl in teafjenspori- OOK LEIDEN NAAR RECHTS Zie pagina 2 De zevende Juli is weer achter de rug. De nieuwe Tweede Kamer is gekozen. De K.V.P. is er niet in geslaagd te voldoen aan de ivens (of eis) van prof. Romme, om 33 plus 1 zetels te behalenzij bleef op 32 staan. De Partij van de Arbeid verloor twee zetels en kwam van 29 op 27. Ook de Com munisten verloren twee zetels en vielen van 10 op 8, dus een achteruitgang van 20 procent. De Anti- Revolutionnairen handhaafden hun 13-tal, terwijl de Christelijk Historische Unie weer op haar oude peil kwam door één zetel te winnen (zij kwam van 8 op 9). De Volkspartij v. Vrijheid en Democratie, de partij van oud-minister Oud, behaalde niet minder dan 8 zetelsin de oude Kamer zaten er zes, oorspronkelijk gekozen voor de Partij van de Vrijheid. De Staatkundig Gereformeerden bleven bij hun twee zetels. De heer Weiter zal in de Kamer een éénmans-fractie vormen. De Oude S.D.A.P., de Onafhankelijke Nationale Groep (Feuilletau de Bruyn), de Middenstands party en de Rev. Communisten hebben wel meegedongen in deze belangrijke verkiezingsstrijd, doch het is te vergeefs getveest: zij hebben het geen van alle tot een zetel kunnen brengen. Elders in dit blad vindt men gedetailleerde uitslagen. WIE NU ZIJN GEKOZEN Hieronder volgt een lijst van gekoze nen. Men ihoude er echter rekening mede, dat dit niet betekent, dat de Kamer ■traiks inderdaad zo zal uitzien: het is uiteraard mogelijk, dat enige der gekoze nen een ministerszetel zullen gaan bezet ten, terwijl ook anderen om allerlei redenen zullen kunnen bedanken, zodat «en opvolger zal moeten worden gewezen. K.V.P. F. van Vliet. A. H. J. L. Fiévez, H. H. van der Zanden, E. M. J A. Sassen, M. M. A. A. Janssen, N. H. L. Heuvel, F. J. F. M. van Thiel, C. J. M. Mol, J. J. Gielen, P. J. S. Serrarens, W. L. P. M. de Kort C. P. M. Romme, J. R. H. van Sahaik, B. A. A. Engelbertink, J. G. Stokman, J. J. W. IJsselmuiden, J. J. de Haas, W. J. Andriessen, A. M. Lucas, Th. D. J. M. Koersen, F. J. H. Bachg, J. Groen, W. Steinmetz, Th. S. J. Hooij, J. H. van Maaxseveen, L. G. Kortenhorst, A. H. Nolte, L. J. M. Beel, J. H. Maenen, W. J. Droesen, J. M. Peters, H. M. J. Dassen. P.v.d.A. W. Drees, J. M. Willems, M. d- Goes, C. J. A. M. Hagen, J. H. Sche H. van Sleen, G. J. N. M. Ruygers, J. A. W. Burger, M. Stufkens, H. J. Hofstra, J. J. Vorrink, N. S. C. Tendeloo, J. G. Suur- hoff, W. Schermerhorn, J. Schilthuis, W. Thomassen, P. Lieftinck, A. M. Joekes, E. A. Vermeer, H. Vos, R. van der Brug, S. L. Mansholt, A. Vondeling, C. J. van Lienden, L. A. Donker, S. A. Posthumus. Loten om 27e zetel tussen F. J. Goedhart «n J. Emmens. A.-R. J. Schouten, A. B. Roosjen, P. S. Gerbrandy, J. Fokkema, H. J. W. A. Meye- rink, A. Stapelkamp, C. van den Heuvel, J. A. H. J. S. Bruins Slot, J. Terpstra, J. Algera, E. P. Verkerk, C. van der Zaal, A. W. Biewenga Wzn. C.P.N. G. Wagenaar, S. de Groot, C. Borst, H. Gortzak J. Hoogcarsel, J. Ha ken, B. J. Stokvis. Loten öm de 8e plaats tussen J. H. C. van Ressen, J. H. Her mans, W. v. d. Muyzenberg-Willemse, J. H. van Bork en G. van Praag. C.H.U. H. W. Tilanus, J. J. R. Sehmal, H. K. J. Beernink, Tj. Krol, J. de Ruiter, H. Kikkert, C. W. J. Wttewaall van Stoet wegen, W. F. E. van der Feltz, F. H. van de Wetering. V.V.D. P. J. Oud, G. Vonk. mevr. A. Forlanier-de Wit, H. A. Korthals, J. G. H. Cornelissen, F. den Hartog; loten om twee xetels tussen H. J. Ankersmit, G. Rit meester en R. Zegering Hadders. S.G.P. Ds P. Zandt, ir C. N. van Dis. Groep Welter. Ch. J. L M. Weiter. Stembusstrijd verliep in alle grote steden erg kalm Min.-pres. Beel was gast van „De Maasbode" Het zal wel overal eender zijn gegaan gisteravond. Rustige, echt Hollandse kiezingen en voor alle krantenbureaux in het hele land de duizenden in afwach ting. In Amsterdam stond het machtige cen trum van de A.N.P.-verkiezingsdienst: vier reperforatoren, zend-, ontvangst- controlemachines, rekenmachines en niet al in de Effectenbeurs, die het cij feren wel gewend is overigens. Dit machi nepark werd bediend door in het geheel an. Vele buitenlandse reporters heb- in de loop van de avond een kijkje genomen op dit bureau en als vanouds Komen toewijzingen genever te vervallen? Productie blijft echter hetzelfde Naar wij vernemen worden op het ogenblik besprekingen gevoerd om te komen tot afschaffing van de toewijzin- i van gedistilleerd aan slijters, hotels Wordt tot afschaffing besloten, dan wil dat echter nog geenszins zeggen, dat eer gedistilleerd te krijgen zal zijn. Immers, de productie blijft hetzelfde, daar de grondstoffenpositie verhoging daarvan niet toelaat. Nederland tegen het recht van veto Tijdens de vergadering van de interim- immissie van de V.N. heeft jhr J. W. M. Snouck Hurgronjè, namens Neder- 1 verklaard, dat ons land indertijd zijn goedkeuring aan het veto-recht gaf, de veronderstelling, dat het met mate i worden gebruikt. Nu de gelijkheid der volken er door in gevaar komt, zal Nederland iedere stap, die de stemproce- dure der Veiligheidsraad uit haar banden bevrijdt, met kracht steunen, aldus de af gevaardigde. PRINS BERNHARD NAAR „SPEL EN GLORIE." Prins Bernhard zal op 15 Juli de gala voorstelling van het Padvinders Lichtfes- tijn „Spel en Glorie" in het stadion te Utrecht bijwonen. Gromyko keert zich tegen verlenging Palestijns bestand Arabieren zien slechts heil in de strijd De Veiligheidsraad besloot gisteravond •en beroep te doen op de Joden en Ara bieren. om de morgen aflopende wapen stilstand in Palestina te verlengen. Een termijn werd niet genoemd. Het besluit werd aangenomen met 8 stemmen vóór, terwijl Rusland, Oekraine en Syrië zich van stemming onthialden. De Britten hadden de desbetreffende resolutie inge diend. Gromyko verklaarde deze stap «liet te kunnen steunen, wegens de door graaf Bemadotte opgestelde voorwaar den voor de wapenstilstand, die, vol gens hem, ontsproten zijn aan het brein van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken. Bemadotte wilde het ver delingsplan krachteloos maken en het Arabische deel aan Trans-Jordanië, waar slechts een Britse marionet aan de rege ring is, overleveren. De Ver. Naties wor den door Bernadobte's voorstellen gecom promitteerd, aldus Gromyko. De afge vaardigde van het Arabische Hoge Co mité, Djamal Hoesseini, verliet de verga dering, omdat Aubrey Eban door de Voorzitter erkend was als afgevaardigde Van de Staat Israël, dus niet van het Joodse agentschap. Te Cairo zeide een woordvoerder der Arabische Liga, dat de wapenstilstand in Palestina niet verlengd zal worden. Toen hem gevraagd werd, of dit betekende, dat de oorlog morgen hervat zou wor den, antwoordde hij: „Dat is precies, Wat ik bedoel". Bemadotte heeft te ken- Boottocht „Vandersteng* zeer in trek Alle kaarten voor de boottocht met de „Vandersteng" zijn uitverkocht, behalve voor Zaterdag 7 Augustus. Zij die hiervan nog gebruik willen maken, verzoeken wij zich te haas ten, daar de voorraad zeer beperkt is. DIRECTIE. gegeven, dat, indien beide partijen het bestand niet voortzetten, hij niet door middel der V.N. een wapenstilstand zal doen opleggen, doch de militaire waarnemers zouden dan naar hun respec tieve landen terugkeren. Joden arres teerden te Jeruzalem vijf Britse officials van de electriciteitsmaatschappij. De Ara bieren zouden boven Lydda een Joods vliegtuig van de burgerlijke luchtvaart hebben neergeschoten. De Belgische regering heeft het voorstel van graaf Bemadotte, een macht Belgen naar Palestina te zenden, als het legertje der „Ver Na- van 1000 man, in principe aange nomen. Weer moeilijkheden met de Franse regering? Nationale Vergadering besnoeit militaire begroting Met 276 tegen 183 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering een amen dement aangenomen om de militaire ere- dieten met 20 k 23 pet te verlagen. Socia listen en communisten stemden vóór, ter wijl M.R.P. en radicalen tegen Premier Schuman heeft zijn minister het Leger, Pierre Teitgen, gemach tigd elk moment de kwestie trouwen te stellen, tijdens het debat over de militaire credieten. Het Franse kabinet heeft hierna vergaderd, omdat het geno- besluit aanleiding geeft tot rege ringsmoeilijkheden en zelfs van een crisi: gesproken wordt. Vermoedelijk zal met het stellen van de „vertrouwenskwestie' als stok achter de deur, tussen de socialis tische ministers en die der M.R.P. ov eenstemming worden bereikt. HONDERDDUIZEND FRANSE AMBTENAREN STAKEN. Naar schatting 100.000 ambtenaren Franse departementen zijn vandaag staking gegaan, voor loonsverhoging. was prof. mr G. v. d. Bergh aanwezig om zijn commentaar te geven. In „Kras" was het zeer vol, waar de kopstukken van de A.R.-partij aanwezig waren, prof. Gerbrandy. De N.CH.V. was ir „Trouw"-kantoor aanwezig. Ook de Havenstad heeft een ouderwetse verkiezingsavond beleefd, ondanks de stromende regen. Voor het gebouw ons zusterblad „De Rotterdammer" de W. de Withstraat was het zo druk, dat het verkeer moest worden omgelegd. Tus sen de bedrijven door werd een open luchtfilm gedraaid. En welk een enthousi asme, toen het grote stemmenverlies der communisten bekend werd. Minister Beel kwam bij „De Maasbode" kijken. Een vermoeide heer Schouten (geen wonder na zulke dagen) sprak tijdens de AH, stuifavond in de Statensingelkerk v Rotterdam. „Als ik goed ruik, dan is de mogelijkheid, dat wij met 12 zetels genoegen moeten nemen", zeide hij. Dat is dan nóg meegevallen. Wat voorts uit ons land wordt gemeld spreekt van rust en orde. Al moest de politie natuurlijk wel eens een paar her rieschoppers in een rustige omgeving wat laten afkoelen En in Den Haag verdrong zich het kie zersvolk, ondanks de miezerige regen op straten en pleinen, waar op borden en door luidsprekers verkiezingsuitslagen begonnen door te komen. Bereden politie moest voor het gebouw van ons zuster blad aan de Grote Marktstraat de rijweg vrij houden. Een eindje verder werden de uitslagen heel collegiaal door Het Vrije Volk en De Waarheid om beurt rondgeroepen uit twee tegenover elkaar liggende gebouwen. (Alsof P. v. d. A. en communisten elkaar toen al de hand wil den reiken wegens gemeenschappelijk verlies!). Een rustige verkiezingsavond, met felle gesprekken als enige inciden ten. Samenstelling van de nieuwe Kamer 1946 1948 Wtast Verl. Kath. Volkspartij 32 32 Party v. d. Arbeid 29 27 2 Anti-Rev. Partij 13 13 Communisten 10 8 2 Chr. Hist. Unie.. 8 9 1 Volksp. V. en D. 6 8 2 Staatk. Ger. Party 2 2 Oude S.DA.P. Onafh. Nat. Groep Groep-Welter 1 1 Middenstanders Rev. Communisten PRINS BERNHARD ZAL ONDER SCHEIDINGEN UITREIKEN. Prins Bernhard zal namens de Konin gin op 15 Juli om 10.20 uur in het Paleis te A'dam een aantal onderscheidingen uitreiken voor uitstekende daden, richt tijdens de oorlog, terwijl ook enkele ridders der Mil. Willemsorde worden be ëdigd. Na afloop is er een défilé. NOG MEER EMIGRANTEN NAAR CANADA Binnenkort komt Dana H. Porter, mi nister van de Canadese provincie On tario. naar ons land om uitgebreider emigratie van Nederlandse boeren naar Canada te bespreken. VERRADER (ERFELIJK BELAST) KREEG LEVENSLANG. De 27-j. A'damse vertegenwoordiger J. F. H. Kling, tijdens de bezetting mede werker van het z.g.n. Judenreferat van de S.D. te Den Haag, is door het Utrechtse B.G. veroordeeld tot levenslange gev. straf door te brengen in een R.W.I. I.v.m. de mededeling in een rapport, dat K. erfelijk belast was, is niet de doodstraf uitgesproken. Eis was doodstraf. HOGE BELANGSTELLING VOOR JUBILEUM WIT-GELE-KRUIS. Zowel Prins Bernhard als Johannes karidnaal De Jong zullen een deel van de viering van het 25-j. bestaan van de Nat. Fed. van het Wit-Gele-Kruis op Juli te Utrecht bijwonen. Ook zal een deputatie uit België aan de feestviering deelnemen. Nieuwe zuiveringen na Sokol- demonstraties te Praag De Tsjechoslo waakse regering Ipeeft :n onderzoek gelast naar de demonstra-1 ties, die by het Sokol-congres te Praag plaats vonden. Verwacht wordt, dat dit en voorspel zal zijn tot nieuwe zuiverin- en in de organisaties. Een „schoonmaak' an het leger is reeds aangekondigd. Belgische benzine voor buitenlanders goedkoper. Buitenlandse automobilisten, die meea dan drie dagen in België en Luxemburg verblijven, zullen voor benzine twee francs per liter minder behoeven te be talen, dan de geldende prijs. O Men had gehoopt op het einde van een slap partijen-bewind (Van onze Indië-redacteur). Onze Indië-redacteur, Wim Tausent, seinde ons hedenmorgen uit Batavia, dat Batavia de uitslag der verkiezingen Nederland met enige teleurstelling heeft ontvangen, aangezien velen hun hoop hadden gevestigd op een grotere winst van de rechtervleugel. Men is verheugd over de winst van de V.V.D. en de ach teruitgang van de communisten, doch men betreurt het, dat de A.R. ondanks een winst van duizenden stemmen, niet .►Ach man, de communisten gaan er op, wat ik je zeg. Ben je daar nou nog niet van overtuigdEen kostelyke opname van een der vele groepjes die in de loop van de avond min of meer opgewonden voor ons gebouw debatteerden. DAT Maandag in het Ind. Instituut te A'dam het congres der „Union Interna tionale de Physique" begint met 48 deel nemers uit 11 landen. DAT op 22 Juli in lokaal „De Brakke Grond" te A'dam in toewyzing worden aangeboden 3644 kisten Noord-India-thee, 5366 kisten Ceylon-thee en 2710 kisten Java-thee. DAT het Alg. Ned. Verbond (Surina- estr. 28, Den Haag) een boekje „Taal zuivering" uitgeeft ter bevordering van het gebruik van Ned. woorden en uit drukkingen. DAT de Nederlander M. Luyt een eer volle vermelding kreeg in de afd. Schil derijen en Grafisch Werk van de Kunst- Olympiade te Londen. DAT voor het Leeuwarder B.G. de dood straf is geëist tegen de 40-j. L. J. Blom uit Zwolle, o.m. agent van de Vrijw. Hulppolitie te Meppel en lid van het be ruchte Sonder-kommando Bakker te AI- DAT thans ook de Amerik. zone, gelijk de Britse al eerder deed, een aantal uit ons land te zetten Duitsers heeft toegela ten en wel 50. DAT mr R. E. Kielstra, dir. der Kas- vereniging te A'dam, is benoemd tot rid der in de Orde van de Ned. Leeuw. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. be vat een Beschikking betr. de openstelling van de jacht op wildsoorten. DAT de Prov. Staten van Friesland gis teren een excursie langs de werkzaamhe den aan de grote Friese kanaalwerken maakten. DAT de gemeentebegroting 1947 Loon op Zand sluit met een batig saldo van f 4700. DAT op 21 Juli om 4 uur het op de Joodse begraafplaats te Amersfoort opge richte monument ter nagedachtenis van de 55 aldaar herbegraven slachtoffers uit het kamp-Amersfoort, wordt onthuld. DAT is gearresteerd de beurtschipper J. M. uit Yerseke, organisator voor Ne derland van een internationale veesmok kelbende. meer zetels heeft verkregen. Men acht het wel duidelijk, dat de Onafhankelijke Nationale Groep (Feuilletau de Bruyn) beter niet aan de verkiezingen had kun nen deelnemen, hoe goed de bedoeling ook is geweest. De brandende vraag ii Batavia is nu, of de grondwetsherziening er door zal komen omdat de C.H. V.V.D. op de wip zitten en men hoopt, dat deze beide partijen zullen tegenstem men. Bij de redacties van de Indische dagbladen zijn vele protesten binnenge komen tegen de verklaring van jhr Van Vredenburch, volgens welke de heren Weiter en Feuilletau de Bruyn door de Nederlanders in Indië niet geapprecieerd worden. Met name wijst men er op, dat jhr van Vredenburch niet namens de Indische gemeenschap heeft gesproken, doch namens „bepaalde kringen." Het merendeel van de Nederlanders en vooral de Indische Nederlanders die de „zegeningen" van een slap bewind aan den lijve hebben ondervonden, zijn voor een sterke landspolitiek en tegen een slappe partijregering, en men betreurt het over het algemeen, dat de Neder landse gemeenschap in Indië geen stem recht heeft en haar mening over de gang van zaken niet kan kenbaar maken. Vandaag werd ook nieuwe Eerste Kamer gekozen Maar de politieke samenstelling blijft gelijk Overal in het land zijn vandaag de Provinciale Staten byeen geweest om de leden van de nieuwe Eerste Kamer te kiezen. Daar deze verkiezing geschiedt door dezelfde Staten als in 1946, komt er geen wijziging in de politieke samenstel ling der Eerste Kamer. Voor groep I (Noord-Brabant, Zee land, Utrecht en Limburg) zijn gekozen: mr J. A. de Wilde (AH.), J. Reyers (C.-H.), mr F. G. C. J. M. Teulings, dr H. J. van Velthoven, P. A. Kerstens, mr A. M. C. J. Steinkühlerf H. M. van Lies hout, A. C. de Bruyn, jhr mr G. A. M J. Ruys de Beerenbrouck, mr B. M. Ber ger, L. F. H. Regout (allen KVP), mr E. Brongersma en J J. Kamer (beiden Arb.). Voor groep m (Noord-Holland en Friesland) werden gekozen: mr D. U. Stikker (V.V.D.), prf. nor P. Lieftinck, C. Woudenberg, mej. mr M. Tjeenk Wil link, mr G. J. van Heuven Goedhart allen arb.), J. Brandenburg, J. van San ten (beiden comm.), mr R. Pollema (C.H.), H. Algra, prof. R. H. Woltjer (beiden A.R.), mr G. C. J. D. Kropman en ir E. H. A. Kraayvanger (beiden K.VH.) Voor groep IV (Zuid-Holland) werden gekozen: prof. J. A. J. Barge, H. F. M. baron van Voorst tot Vorst, dr P. J. Wit- teman (allen K.VP.), mr J. in 't Veld, prf. N. A. Dnkerslot, J. v. d. Kieft, J. L. Hogland (allen Arb.), A. D. Schoonen- berg (comm.), prof. A. N. Molenaar (V.V.D.), prof. A. Anema en J. Schipper (beiden AH.) en prof. J. de Zwaan (C.H.) ARGENTINIË ZAL VER. STATEN HELPEN. Peron heeft gisteren verklaard, dat in geval van een oorlog tussen Rusland de Ver. Staten, Argentinië zich aan zijde der Ver. Staten zal scharen. Hij meende echter, dat een oorlog vermeden kan worden. Twee Noorse amateurpiloten vertrok ken vandaag in een „Piper Cub" uit Oslo voor een vlucht van 11.000 km Noord-Afrika. Zy verwachten 100 u vliegen en 50 maal te landen, o.a. Zater dag ts. te Amsterd am. De belangstelling voor de verkiezing». uitslagen om en bij het reusachtige bord van onze verkiezingsdienst i enorm. Tot middernacht hebben dui zenden van onze stadgenoten de steeds groter wordende stroom van cijfert en nog eens cijfers gevolgd. (Foto N. v. d. Horst.) Sokolofsky gaat met Molotof chaos in Berlijn bespreken Luchttrransporten onderworpen aan hinderpolitiek Maarschalk Sokolofsky zal binnen en kele dagen naar Moskou vliegen, om Molotof verslag uit te brengen over de door hem veroorzaakte chaos in Ber lijn. Een en ander in verband met de ge allieerde nota's, waarvan officiële publi catie vanavond werd verwacht. De Russe nhebben iedere verantwoor delijkheid voor de veiligheid der Ameri kaanse vliegtuigen, die Berlijn bevoor raden van hand gewezen. De Amerika- zullen de uit te voeren vluchten be kendmaken op een „vorr alle anderen zichtbaar publicatiebord". Twee Amerik. piloten beklaagden zich, dat hun instru menten voortdurend gestoord werden, toen ze de Russische luchtcorridor be reikten op weg naar Berlijn. Deze sto ringen zouden niet toevallig zijn en reeds herhaaldelijk zijn voorgekomen verschillende vliegers raakten hier door de koers kwyt. Ook maken Rus sische jagers het de voedseltoestellen WEST-DUITSE OPPOSITIE TEGEN GEALLIEERD PLAN. Duitse politici spraken zich openlijk uit tegen de Londense aanbevelingen een Dest-Duitse regering. Vandaag hielden de elf presidenten der West- Duitse staten in Koblenz een bespreking de voorstellen. Volgens generaal Clay, zullen de voorstellen van Duitse zijde niet aanvaard kunnen worden, zon- aieuw overleg der zes mogendheden, indien zij een ruimer terrein zouden be strijken dan de conferentie van Londen- lastig. De ravitaillering wordt intussen in een steeds sneller tempo voortgezet Ook de aanvoer van stookolie staat op het programma. Volgens een Britse zegs man, ziet Londen nog geen opklaring in de gespannen atmosfeer te Berlijn en za de voedsdlaanvoer door de lucht tenge volge van de hoge kosten niet tot in het oneindige kunnen worden volgehouden. Sokolofsky heeft de geallieerden aange vallen, in verband met de stopzetting van de leveringen uit hun zones nas Russische. De Britten en Amerikanen namen deze maatregel echter, nadat de Russen de blokkade van Berlijn hadden afgekondigd. MARSHALL-HULP AAN BELGIË STOPGEZET De Marshall-hulp aan België wordt tijdelijk stopgezet, omdat de Belgische regering op 3 Juli het verdrag met de V.S. nog niet had geratificeerd. Ook Zweden zal om dezelfde reden geen cre dieten krijgen. Een formele kwestie dus. Polen protesteert tegen „agitatie". De Poolse regering zond twee protest- nota's aan de Britse en Amerikaanse gou verneurs in Duitsland, naar aanleiding van „anti-Poolse" agitatie in de Brits- Amerikaanse zone. Amerika verwierp het protest en verwees Polen, indien het klachten had over de gang van zaken in Europa, naar Rusland. Rechts richten Wie in de afgelopen nacht, terwyl de .Mislagen van de stemming uit alle steden n dorpen van het land nog binnenstroom den. een beeld wilde krijgen van de to tale uitslag, heeft werkelijk tot het einde moeten wachten, zozeer waren die bin nenkomende uitslagen onderling ver schillend. Wel hadden de uitslagen van alle Ka merkieskringen gemeenschappelijke ten denties, maar daarnaast bestonden tussen de Kamerkieskringen ook opmerkelijke verschillen. Het verrassende element verdween eerst op het ogenblik, waarop zo omstreeks te één uur in de nacht de einduitslag bekend werd en in aansluiting daarop de zetelverdeling. In dit artikel willen wy ons vooral be perken tot de totaal-uitslag, met hoogstens hier en daar een klein uitstapje. We vermoeden zo, dat de organisaties der verschillende partijen in de komende dagen de cijfers der verschillende kies kringen meer gedetailleerd gaan bestu deren, maar als we in aanmerking nemen het doel van deze verkiezingen en de nieuwe samenstelling van de Tweede Ka mer, dan hebben we in grote' trekken vol doende aan de einduitslag en vooral aan de zetelverdeling. Welnu, wat bij deze uitslag in de eerste plaats opvalt, is de verschuiving naar rechts. De communisten hebben in be langrijke mate veren moeten laten. We hadden niets anders verwacht. Ook ons volk is nu eenmaal niet gediend van extremisme. Het moest weinig hebben van zgn. „rechts" extremisme, het gaat zich nu ook in al sterker mate afkeren van het „linkse" extremisme. Het heeft zyn lering getrokken uit het interna tionaal verloop van zaken en ook van de weinig kieskeurige verkiezingspropa ganda der communisten heeft het getoond, niet veel te moeten hebben. Maar ook in andere opzichten is een verschuiving naar rechts te constateren. De Party van de Arbeid heeft al evenzeer als de communisten twee zetels verloren. Waarheen zyn zy gegaan? Dat valt niet zonder meer te zeggen. Wel menen we te mogen zeggen, dat bij deze verkiezin gen ook de laatste restanten van de door braakpogingen zyn geliquideerd. Verder zal de WD, de party van mr Oud. wel wat teleurgestelde vrijzinnig-democraten uit de Party van de Arbeid hebben ge haald. Voorts vragen wy de aandacht voor het feit, dat de Middenstandspartij het wel iswaar niet tot een eigen zetel heeft ge bracht, maar niettemin bijna één procent van de stemmen op zich heeft verenigd. Men kan dit tegenover de pogingen van de Party van de Arbeid om een eigen middenstandspolitiek te gaan voeren ook al uitleggen als een tendentie naar rechts. De zetel, welke de heer Weiter ver wierf, is al evenzeer een aanwijzing voor de ontwikkeling in rechtse richting. Dat hy de R.K. eenheid heeft doorbroken, nog wel tegen het advies der geestelijkheid in, is opmerkelijk, al had hy naar het scheen zelf op wel wat meer aanhang gerekend. In de verschuiving naar rechts zien wy ook een versterking van het oppositionele element. Weliswaar zyn de AR in zetel aantal gelyk gebleven (procentsgewijze gingen zij iets vooruit), daarnaast heeft de CH Unie een zetel gewonnen en de WD zelfs twee. Voor vervolg zie pao. 4) Opnieuw duiken berichten op over een aftreden van Stalin. Thans schryft het Amerikaanse weekblad „News Week", dat Stalin in Januari a.s. uit de regering treedt, doch wel algemeen secretaris van de Party zal blyven. Aanhoudend koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Aan de kust krachtige, in het binnenland vannacht matige en morgen overdag vrij krachtige wind uit Noord-Westelijk# richtingen. Koel. ZON EN MAAN. Vrijdag 9 Juli: zon op 4.31, onder 20.58 ar; maan op 7.24, onder 23.06 uur, 14 Juli E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1