Jlieuuir jCriJtsrlir Courant OPHEFFING BLOKKADE VAN BERLIJN GEEIST, met nota's te Moskou Wist U WOENSDAG 7 JULI 1948 BUR en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel. redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936 Pfêg«n en twintigste jaargang No. 7554 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanhmstirii is abeMet** myn bert in teijfjenspoel0 VERKIEZINGSUITSLAGEN VANAVOND AAN HET STADHUISPLELN Een formeel en krachtig protest der geallieerden over de steeds delicater wordende kwestie-Berljjn. is. na enkele dagen voorbereiding, aan de Sowjet-ambassadeurs In Washington, Parijs en Londen overhandigd. Uit tactische overwegingen is de tekst nog niet voor publicatie vrijgegeven. De Russen schijnen er rich niet veel van aan te trekken, want de blokkade van Berlijn gaat onverminderd voort, terwijl ze steeds meer actie gaan voeren tegen de voedselaanvoer door de lucht. Naar te Londen verluidt, is de Britse regelen zullen nemen indien Rusland Russen betalen geen salaris meer aan het gemeentepersoneel nota geenszins een ultimatum en worden geen stappen genoemd, die de geallieer den zullen doen. indien Moskou weigert de verkeersbeperkingen op te heffen. Er zou wel sterk de nadruk op gelegd zijn, dat de Westelijke mogendheden met de zelfde rechten als de Russen in Berlijn blijven. Het voorstel van een viermogendheden- bijeenkomst om opnieuw het gehele Duit se vraagstuk te bespreken, hetgeen de conferentie der acht Oost-Europese lan den te Warschau lanceerde, zou van d€ hand worden gewezen, tenzij de Sowjet- Unie blijk geeft van de wil, aan de im passe een einde te maken. De nota's der Ver. Staten en van Frankrijk zouden geveer gelijkluidend zijn. Van het veau der besprekingen door de militaire gouverneurs te Berlijn, is de gehele kwes tie op het niveau van directe onderhande lingen met Moskou gekomen, door de overhandiging der nota's. Te Washington wordt de conclusie getrokken, dat Mar shall in zijn nota een definitieve handel wijze heeft voorgesteld en dat de dri Westelijke mogendheden drastische maat- Amerika's garanties voor West-Europese Unie Van de besprekingen op het Ameriic ministerie van Buitenl. Zaken tussen de landen van de West-Europese Unie Ver. Staten en Canada, betreffende Ame rikaanse militaire steun, is officieel nog niets bekend. Het gaat er om in hoever' de Ver. Staten zich met de regionale al liantie zullen verbinden en hoe de lan den van de West-Europese Unie var Amerikaans materiaal zullen worden voorzien. Volgens het Franse standpunt wenst men een verdrag van gewapende bijstand, waarbij de Ver. Staten verplicht zijn, de landen te hulp te komen ii val van ag-gressie. Het Britse standpunt draagt een meer officieus karakter, mas stelt toch ook de levering van wapens e uitrustingen op de voorgrond. Illusies van Hertha Kuusinen Hertha Kuusinen, de Finse communis tische minister zonder portefeuille, heeft verklaard, dat de Volksdemocraten niet zullen deelnemen aan de coalitie-regering, waarin de conservatieven vertegenwoor digd zijn. Zy hoopte, dat de minister van Binnenlandse Zaken weer een Volksde mocraat zou zijn, met het oog op fascis tische organisaties en verwacht, eveneens een communist minister-presi dent zal worden. DUITSE TANKERS KOMEN NAAR VL AARDINGEN Voor de dubbelzone van Duitsland wordt door de Britten en Amerikanen voor 13 millioen dollar goederen in Euro pese landen gekocht. Nederland zal vooi 1,7 millioen dollar copra uit Indië leve ren en Noorwegen 5000 ton walvistraan, hetgeen door Duitse tankscheen in Vlaar- dingen gehaald zal worden. Britse onderscheidingen voor moedig verzet Tweehonderd land- en stadge noten geëerd De Britse ambassadeur. Sir Philip Nicholls, zal morgenochtend om 11 uur op het Binnenhof in Den Haag onder scheidingen uitreiken aan 200 Nederlan ders, voor, door hen, tijdens de oorlog, bewezen diensten. Wij lazen in de lange lijst de volgende namen: Honorary commander of the Order of the British Empire (military division): Schout bij nacht N. A. Rost van Tonningen, kap. ter zee C. Moolen- burgh, beiden te Den Haag, dr ir W. Hupkes, Bilthoven (civil division), dr A. B. Speekenbrink, Wassenaar (civil divi sion). Honorary officer of the Order of the British Empire (militair) kolonel G. D. E. J. Hotz, Den Haag, kolonel F. J. Klijzing, Den Haag, J. A. van Houten, Ben Haag (civiel). Distinguished Service Cross: luit. ter zee le klasse P. J. S. de Jong, 's-Gra- venhage, luit. ter zee 1ste klasse Wladi- mir Saltijkoff. Scheveningen (overleden). Distinguished Service medal: korporaal ter zee J. C. Bruggeman, 's-Gravenhage. Honorary member of the Order of the British Empire: (militair) D. A. Erdman, t)en Haag, G. Vellema, Den Haag, K. de Graaf, Den Haag, J. J. Nahuis, Den Haag. (Civiel/: prof, dr J. Goudriaan, Hilver- lum, ds W N. van Nooten, Meppel, J. C. Wannee. Den Haag. Distinguished Service Order: G. A. Borssum Buisman, Wassenaar. King's Medal for courage in the c of freedom: C. Hoekstra, Scheveningen, C- Been, Naaldwijk, ir F. K. T. Beukema Toe Water, Leiden, W. F. Brave, Den Haag, J. W. A. Bruins, Scheveningen. H. van Cleeff, Den Haag, mevr. B. J. Fick- Gemmeke, Wassenaar, B. de Groot, Lei den, ir J. J. de Heer, Delft. P. W. Hor dijk, Ooltgensplaat, J. Kentgens, Zoeter- meer, mej. Tineke Kroner, Den Haag, 5- P- P- de Man, Naaldwijk. W. Monnier, Den Haag, mej. Tinie Mulder, Leeuwar den, J. le Poole, Noordwijk, A. A. de Roode, Den Haag, A. Schoorl Den Haag, M. Vader, Den Haag. King's medal for service in cause of freedom: L. C. M. van Eendenburg. Den Haag. Military Cross: F. T. Dijckmeester, Den Haag, P. van Nahuijs, Voorschoten. daaraan geen gehoor geeft. Maarschalk Boelganin. lid van het Po litbureau der Sowjet-Unie, zou te Ber lijn zijn aangekomen. Boelganin is mi nister van de Gewapende Strijdkrachten. Een en ander zou in verband staan met de reeds enige tijd geleden begonnen ruchten over zuivering van het Sow jet- bestuur in Duitsland. Sokolofsky's rech terhand. Malinin, zou naar Moskou te ruggeroepen zijn en vervangen door gene raal Gribanof. De Berlijnse gemeente raad heeft opnieuw aan een niet nader genoemd land verzocht, inmenging der Ver. Naties te vragen. De -Sowjets blijven wroeten mogelijkheid tot stopzetting van het lucht verkeer te vinden. Volgens het officiële Sowjet-nieuwsbureau hebben de Ameri kanen de Russen medegedeeld, dat het luchtvervoer de schending der voorschrif ten, betreffende de luchtcorridor, nood zakelijk maakt. De Amerikanen hebben een dergelijke mededeling niet gedaan en vermoed wordt, dat de Russen doelen op het feit, dat in verband met het grote aantal vliegtuigen, het „vier-mogendhe- den-orgaan voor de luchtvaart" niet meer van de aankomst van elk vliegtuig op de hoogte kan worden De Russen hebben medegedeeld, dat alle Berlijnse gemeentepersoneel, voc ver het onder hun toezicht werkt, de laagste rang tot en met de burgemees ter, geen salaris meer krijgt tot de poli tieke toestand is opgeklaard. Een nieuw« maatregel tegen het overwegend anti communistische gemeentebestuur, oir hen te dwingen de Sowjet-sector te ver laten. „De Rode Ster", orgaan der Russi sche strijdkrachten, spoort de Sowjet- vliegers aan, zich te bekwamen slagvaardigheid der luchtmacht voeren en de toewijding van het volk eervol te beantwoorden. De Russen hebben heden het inter- geallieerde secretariaat niet voor de ge bruikelijke vergadering bijeen geroepen. Deze bijeenkomst vond altijd plaats drie dagen vóór de Bestuursraad confereerde. Volgens mededelingen van minister MacNeil in het Lagerhuis, zal de Ber lijnse voedselvoorziening door de lucht de Britse belastingbetalers op niet der dan 30.000 pond per dag komen te staan. Het aanvankelijk geschatte bedrag pond had slechts betrekking op de operaties der eerste dagen. Communistische familie' leden onder elkaar Volgens Radio-Moskou, heeft de Rus sische communistische partij een uitno diging verworpen, om deel te het Joegoslavische partij-congres, dat op 21 Juli te Belgrado begint. De reden hier- dat de Joegoslavische communis tische partij weigerde deel te nemen aar de conferentie van de Kominform. Hier door heeft, volgens radio-Moskou, „de Joegoslavische communistische partij zich buiten de gelukkige familie communistische partijen geplaatst". Zulks heeft de Italiaanse rode broeders ertoe geïnspireerd de Joegoslaven te ken asjeblieft toch maar in di grote familie terug te keren. Dan is alles vergeven en vergeten! ZEVEN JULI: ER VIEL SNEEUW IN FRANKRIJK. Hier an daar in West-Frankrijk heeft het,vandaag zodanig gesneeuwd, dat het de weide gehaald moest worden. Ook in Zuid-Oost-Frankrijk viel sneeuw, terwijl hevige slagregens in de Vogezen overstromingen veroorzaakten. Funk en Von Schirach verliezen bezit! Op de vermogens van Walter Funk, Nazi-minister van Econ. Zaken en van Baldur von Schirach, leider der Hitler- jugend, is door een Duits hof beslag Palestinaknielen of vernielen Joods commandant voorspelt woeste strijd De prognose van de-toestand in Pa lestina is een sombere, afgaande op het geen David Sjaltiel, Israëlisch dant te Jeruzalem, aan zijn troepen klaarde: „Het zal een woeste strijd den. Wij zullen overwinnen of vernietigd worden. Een middenweg is er niet". Tel kens weer wordt het bestand geschonden. Kolonel Bonde, stafchef van graaf Ber- nadotte, zou aan de weg van Tel Aviv beschoten zijn, terwijl majoor Labarrière, Franse V.N.-waarnemer,tijdens een onder zoek naar een bestandsschending, gewond werd en later is overleden. De Joden hebben thans officieel Bernadotte'; voorstellen van de hand gewezen. Zij ver wijten hem niet volledig rekening te hou- dep met de werkelijke vestiging van de souvereine staat Israël, in het door da V.N. toegewezen gebied en ook de gratiebepalingen zijn niet naar c der Joden. De Arabische Liga heeft graaf Bernadotte meegedeeld, dat zij weigeren het bestand na 9 Juli te verlengen. De bemiddelaar verzocht de Veiligheidsraad bij Joden en Arabieren aan te dringen op verlenging van het bestand. De Ver. Sta ten zijn bereid 333 Amerikanen te verzoe ken dienst te nemen in de door Trygve Lie voorgestelde politiemacht voor Jeru zalem. België en Frankrijk, die als andere bestandscommissielanden, de duizend moeten vol maken, hebben nog niet geant woord. „NIEUW AMSTERDAM" HIELP SCHIP IN NOOD. Ten Z.W. van Groenland kwamen het Zweedse schip „Ella" en de Noor „Bel- jeanne" in aanvaring. De „Ella" verzocht medische hulp en de „Nieuw Amster dam", op weg van New York naar R'dam, wijzigde terstond koers en heeft een lid der bemanning aan boord genomen, dat bij de aanvaring ernstig gewond was. De man zal in Southampton aan land worden gebracht. De Prins doopte zes D.C. 6- toestellen In de loods Le Bourget op Schiphol >opte Prins Bernhard gisteren de zes DC 6 machines, die de namen van de le- zijn gezin dragen. Tweemaal weigerde de fles champagne stuk te gaan op de neus van de Douglas PH- TPB, maar na 's Prinsen woorden „Drie maal is scheepsrecht" versplinterde het glas op de vloertegels. In een waterglas ving de Prins, geholpen door minister Götzen het kostelijk vocht op, om daarna over de neus van de naar hem genoemde machine uit te gieten. De ministers Beel. Götzen en woonden deze plechtigheid by. evenals de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag De heer Plesman hield een korte rede. minister Beel sprak en de directeur van de Amerikaanse Douglasfabrieken, de heer Spencer, bood de Prins in een goud uitgevoerd DC zes model aan en vyf nor maal uitgevoerde voor de prinsessen. De Prins kwam en ging met zijn eigen Stinson-toestel. PRINSES MARGRIET NAAR OUWE HANDS DIERENPARK. Vijftig kinderen uit de lagere klassen van de „Werkplaats" te Bilthoven, waar onder ook Prinses Margriet, bezochten gisteren Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg. Speeltuin, uitzichttoren en restaurant werden evenmin vergeten. DEVIEZEN-OVERTREDERS KRIJGEN 40 MILLE BOETEN. Vijf en dertig dames en heren, die het niet zou nauw hadden genomen met het Deviezenbesluit 1945, werden gisteren door de A'damse politierechter veroor deeld tot in totaal f48.316 aan boetes. 31 Vi maand gev^traf en 3 maanden R.W.I. Voor speciale gevallen doodstraf in Engeland. In Engeland zal een nieuwe clausule i het strafrecht worden gepubliceerd, waarbij de doodstraf voor bijzondere ge vallen, als het vermoorden van politie- ïen en gevangenisbewaarders, weer zal worden ingevoerd. Woonplaats Prinselijk gezin na 6 September Aangezien gebleken is, dat velen zich afvragen, welke de toekomstige woon plaats van het Prinselijk gezin, na de troonsbestijging van de Prinses-Re gentes op 6 September, zal zijn, deelt het secretariaat van H.K.H. Prinses- Regentes Juliana het A.N.P. mede, dat het niet in de bedoeling van het Prin selijk Paar litg van woonplaats te ver anderen. Het Paleis Soestdijk zal dus de vaste woonplaats van het Prinselijk gezin blijven. De regering Beel demissionnair Heden hebben de ministers hun porte feuille ter beschikking van de Regentes gesteld. De Regentes heeft deze ter be schikkingstelling in overweging genomen en de ministers verzocht inmiddels datgene te blijven verrichten, wat z het landsbelang nodig achten. Drie kinderen gedood door ontploffende granaat Nog vijf zeer ernstig gewond by Sittard. Toen gisteravond een groep kinderen bij Sittard aan het spelen was met eer splintergranaat, gooide een van de kin deren het projectiel weg met het ge volg, dat het ontplofte temidden van de kinderen. Het 4-j. kindje J. Meussen er. de 11-j. J. Steenbakkers, werden onmid dellijk gedood en de 14-j. Feensir: zijn verwondingen in het ziekenhuis overleden Van de tien andere kinderen, die eveneens in het ziekenhuis zijn opge- ;n, zijn er vijf zeer ernstig gewond. SLECHTE KERSENOPBRENGST DOOR AANHOUDENDE REGEN. De regens van de laatste dagen hebben zeer veel schade aan de kersen toege bracht. Zelfs de goede soorten zyn vaak voor consumptie ongeschikt door scheu- Belangrijke gebeurtenis in Bandoeng Zondag begint te Bandoeng de confe rentie van staatshoofden. De heren Sul tan Hamid II, Mansoer, Anck Agoen er Poeradiredja zijn reeds aanwezig. Deze conferentie wordt gehouden op initiatief van de laatsten en er zal worden voor gesteld, dat bij een Nederlandse „Nood wet" de prae-federale regering zal wor den veranderd in een federale regering van nieuwe samenstellihg onder voorzit terschap van dr Van Mook, die het recht van veto zal hebben. Deze regering zal verantwoordelijk zijn aan een voorlopige volksvertegen woordiging. De republiek zou uitgenodigd worden om zitting te nemen, aldus Aneta. Groot opzien werd gebaard door het be richt, dat Sjahrir te Bandoeng was ge komen om de conferenties bij te wonen. Thans wordt beweerd, dat dit niet het geval is en dat de republiek niet deel neemt aan de conferentie, doch wel een waarnemer te Bandoeng heeft. Honderdvijftig Nederl. koeien naar België gesmokkeld? De Belgische douane is een zeer om vangrijke veesmokkel op het spoor, waar van de draden in Weert bijeenkomen. Er zouden ook douanebeambten in het plot betrokken zijn, welk complot i liefst 150 beesten naar België zou hebben gesmokkeld. Het onderzoek duurt voort. Zwarte dag voor Nederland te Lake Success Veiligheidsraad tast opnieuw ons gezag aan Een bedenkelijke beslissing is gisteren door de Veiligheidsraad genomen, n.l. om de Commissie van Drie opdracht te geven tot samenstelling van een rapport betref fende de vrijheid van de handel in Indië. Dit besluit was een gevolg van een klacht van de republikeinse vertegen woordiger Palar dat Nederland de repu bliek economisch zou wurgen. Palar be gon met de bewering, dat de Nederlan ders invoer van allerlei zaken zouden weigeren toe te staan, onder het oogmerk dat het oorlogsmateriaal was en daarop ging Palar nog verder en voerde een pleidooi voor invoer van oorlogsmateriaal in de republiek. China stelde daarop een onderzoek voor, Australië, Rusland en de Oekraine ondersteunden dit en jhr mr J. W. M. Snoeuck Hurgronje bestreed het namens Nederland. Laatste radiorede van de Koningin in druk verschenen Opbrengst ten goede aan de Stichting 1940/'45. De radioredevoering van H. M. de Ko ningin op 12 Mei, waarin Zij mededeling deed van Haar voornemen om afstand te doen van de troon, is thans met instem ming van H. M., van de min.-president misters van Binnenl. Zaken en W., in. druk verschenen bij de Staatsuitgeverij. Het is tegen kostprys vervaardigd en de boekhandel za- van elke korting van de opbrengst afzien. Die is nl., overeenkomstig de wens van H. M., bestemd voor de Stichting 1940— '45. De prijs is gesteld op 25 ct„ zodat het boekje in ieders bereik kan komen. De medeerking is ingeroepen var meentebesturen, scholen, verenigingen zodat een ruime verspreiding van zo historische rede mag worden verwacht. Over enige dagen is het boekje verkrijgbaar, ook na storting van het be nodigde bedrag op nr. 425300 (Staatsuit geverij, El. Burgwal 13, Den Haag). „Tivoli" te Utrecht. Een bezoek aan Delft in de avond 't ls de mooiste stad van het land ring, is, im de avonduren, de mooiste stad van het land. Haar torens glanzen van wit licht en haar straten zijn zó uit eer sprookjesboek neergezet in de Zuid-Hol landse polder. De gevels hebben er ouderwetse lan taarns of ballonnen, puntige, oranjekleu rige mutsen, guirlandes van oranjedoek rood, wilt en blauw als in de Peper straat. Er zijn veelkantige lichttorens en, de Binnenwatersloot, verlachte ge vels. dde luide uitroepen, hoe prachtig Delft i6 en hoe knap de bouwers van haar oude huizen. Daar hangt ook geweldige draak, die, likkebaardend, DAT eervol ontslag wordt verleend aar de geneesheer-directeur van het Binnen- gasthuis te A'dam G. v. d. Reyden. DAT voor het Bossche B.G. 20 jaar is geëist tegen de ex-burg. van Denekamp, A. Eikhof, wegens uitoefening schrikbewind. DAT de Bedlington terrier „Blue Night of Manaton", eigenaar E. A. Fisher te Wassenaar, weer de beste hond werd op de in Luik gehouden tentoonstelling. DAT Charles C. Cotter, „chief mis voor Nederland, België en Luxemburg van de „Care", is benoemd tot hoofd var de „Care" in Hongarije en tot zijn opvol ger in de Benelux-landen is benoemd Ro bert H. Meyer. DAT de inwoners van Scherpenisse eigen burgemeester willen en niet n een met Maartensdijk gecombineerd hoofd. DAT min. v. d. Brink op 17 Juli uur de Nat. Tentoonstelling van Ambach ten en Bedrijven „De Zilveren Schelp" de Veemarkthallen te Den Bosch zal openen. DAT verschillende officiersver. op vergadering van Georg. Overleg Perso neel Landmacht A hebben aangedrongen op uitbetaling der alg. toelagen ?s.-personeel Kon. Landmacht. DAT het leeggeroofde Joodse gesticht jor ziwakzinnige en moeilijk opvoedbare kinderen te Apeldoorn, „Paedagogium Achisomog", officieel is heropend. DAT de Nederl. Fruittelersorganisatie geen bezwaar heeft tegen de import van Ital. perziken doch, de kwaliteit I Het Britse Hoger- en Lagerhuis minder is dan die van de Nederlandse, I geurden gisteren de Marshall-overeea- zij adviseert die buitenl. vruchten van koenst met de Ver. Staten goed. een merk te voorzien. DAT het Tweede Kamerlid Lienden minister Drees gevraagd heeft om maat regelen ten behove van ambtenaren var boven de 46 jaar, die ontslagen worden en moeilyk werk kunnen vinden. DAT het Tweede Kamerlid v. d. Goes van Naters de ministers Van Boetzelaer, Gielen, Mansholt en Vos vragen heeft ge steld over de vergiftiging van de Dinkel door afvalwater van Duitse fabrieken. DAT bij de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend inzake de over dracht van toegestane geldsommen var Wederopbouw on Volkshuisvesting aar Verfceer en Waterstaat v.v. DAT bij de Tweede Kamer een wijzi- gingsontwerp van de comptabiliteitswet is ingediend, waarbij met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1947 de afgeloste lenin gen niet meer onder de rijksuitgaven worden geboekt, terwijl opbrengsten conversieleningen niet meer in de tien jaarlijkse afboekingswet worden opgeno- DAT de aftredende gouverneur Suriname, mr J. C Brons, gisteren Nederland is vertrokken terwijl zyn plaatsvervanger mr M. de Niet beëedigd is. DAT 15 Juli de kapt.-luit.-ter-zee J. G. Broekhuysen als comm der Mariniers te op Zoom wordt opgevolgd door majoor W. J. P. Broek. DAT t.g.v. het 35-j. bestaan der Ned. Luchtmacht een défilé werd gehouden door het personeel van de vliegbasis Woensdrecht o.m. voor de generaals Giebel en Sitsen. DAT de ere-voorz. van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, J. Augusteyn, werd benoemd tot ridder in de Orde van O.N. DAT G. Dikkers en Co. te Hengelo 8' pet uitkeert (vj. 5 pcO. DAT de soc. commissie voor het maat- kledingbedrijf de aangesloten organisaties zal adviseren, 2 pet vaoantie- of Kerst toeslag uit te keren. DAT Urk 100 ha grond van de N.O.- polder verlangt voor uitbreiding en ver betering van de woningtoestanden en recreatiemogelijkheden. DAT vandaag op Buitenl. Zaken Brits-Ned. culturele overeenkomst werd ondertekend DAT de Harlingse vissers in de Wad denzee weer veel ansjovis vangen. DAT twee Ned. modelvliegtuigbouwers, H. J. Ott uit Nijmegen en P. C. Koorn uit Arnhem, de eerste prijzen wonn wedstrijd van de Franse Aero Club te Lyon. DAT op 12 Juli het nieuwe AN.W.B.- buitencentrum „Anna's Hoeve" aan de Vecht bij Ommen officieel wordt ge opend, als oefenkamp voor nieuwelingen op kampeergebied. DAT in de afgelopen week de bank- biljettencirculatie is gestegen met ruim ƒ30 millioen tot ƒ2991,4 millioen. DAT C. Koppers te Haulerwijk A. Hol- trop te Terwispel opvolgt als Statenlid an Friesland. DAT de penningmeester van „Zonne gloren", N. Janssen te Utrecht, is be noemd tot officier O. N. DAT G. W. Boissevain van het Dep. Buitenl. Zaken jhr H. T. J. Bosch van Drakestein opvolgt als gezant te Athene. DAT de Staten van N.-H. prof. dr J. A. Veraart uit Delft benoemden tot lid de Raad van Toezicht op de provinciale bedrijven. DAT de Haarlemse bloemenfeesten van I Juli8 Aug. veel belangstelling, ook uit het buitenland, beloven te trekken. DAT Zandvoort toch een Butlinkamp krijgt en architect G. Meyer het zal ont werpen. DAT de Ned. Spoorwegen deze maand het eerste vierwagenstel van de Ned. dustrie zullen overnemen en het bestaat uit twee rijtuigen 3e klasse, één 2e klasse, alsmede een restauratiewagen, terwijl dit jaar nog 20 stellen volgen. DAT de Kon. Ned. Voetbalbond f 5000 aan de UNAC schonk. DAT het dak van het Paleis-Noordeinde in Den Haag weer voorlopig is hersteld, de ramen zijn gerepareerd en de steigers verwijderd. DAT reeds thans het 4000ste schip te R'dam binnenliep tegen verleden jaar op 12 Sept. DAT men, zoals al gedeeltelijk gemeld, binnen een maand z'n buitenl. effecten en de in het binnenland uitgegeven certifi caten daarvan, alsook z'n binnenl. effec ten, die zich in het buitenland bevinden, in open bewaring moet geven. DAT nogmaals gewaarschuwd wordt te gen het achterlaten van z'n papieren gestalde auto's. DAT blijkens „Het Vrije Volk" door de Bedrijfsgroep Hout bij het dep. van Econ. Zaken voorstellen zijn ingediend op be paalde soorten hard hout, bv. voor de meubelindustrie, vrij te geven en dit thans wordt onderzocht. DAT mr J. F. Jansen te R'dam werd benoemd tot gem. secretaris van Arnhem. DAT, 53 jaar oud, te Venlo is overleden de bekende Limburgse dierenarts H. M. in Gasselt. DAT de zaak tegen de collaborende Maastrichtse wijnhandelaar Ch. Polis voorlopig ia uitgesteld. Plastic dm alle kleuren viert in deze verlichting ware triomfen. Want geen straat of zij maakte er gebruik van en, in dit weinig feestelijke zomerweer, tot groot gerief van de ontwerpers. Er bederft nu niets. De winkeletalages hebben een strijd om de allermooiste ontketend en er valt hoe kam het anders in deze stad der vernuftigen een hele serie technische wonderen te bewonderen, als nimmer ledige- en altijd dóórschen kende flessen in de Choorstraat. De bloemenzaken zijn paradijzen, het handwerk bloeit ook nv rond het Delfts blauw en uit de bakkers- en snoepwinkels drijven geuren ovei Korenmarkt en Jan Gerritstraat, die eer feest op zdchzelf zyn! Waag gerust een trammetje aam Delft m de avonduren. De stad is het waard! Kasteel Graaf van Hoorne door brand geteisterd Schade loopt in de honderdduizenden Het historische kasteel van de graven van Hoome in Horn bij Roermond, is gisteravond door brand zwaar geteisterd en grotendeels verloren gegaan. De daken waren een gemakkelijke prooi voor de vlammen, omdat deze. ten gevolge van in de oorlog opgelopen schade gedeeeltely-k met een noodbedek- kimg waren afgedekt. De antiquiteiten en een waardevolle verzameling poroelein op de bovenver diepingen zijn verloren gegaan. De schade loopt in de honderdduizenden. Over de oorzaak valt niets met zeker heid te zeggen. Vast staat evenwel, dat loodgieters roet branders gewerkt heb ben. Aan het kasteel van Hoorne is ver bonden de historische figuur uit onze Vaderlandse geschiedenisboekjes, de Graaf van Hoorne, die roet Graaf van Egmond op 5 Juni 1568 op les*, van Al va in Brussel werd onthoofd. Aardappeloogst in West-Brabant in groot gevaar Door het slechte weer verkeert de poot- aardappeloogst in West-Brabant in ge vaar. Vóór Zaterdag as. moeten nl. de aardappelen gerooid zijn. daar anders de knollen door ziekte worden aangetast of de knol in waarde verliest. Iedereen, die morgen, Vrijdag en Zaterdag helpen wil de oogst veilig te stellen, kan zich mor genochtend tussen 6.30 en 10 uur op de markten te Breda, Roozendaal en Bergen op Zoom melden. De handschoen Nog velen in ons land kunnen er maar niet aan wennen, dat de schoolstrijd in ons land in principe is beslist. Zij blijven weigeren om aan het Christelijk onder wijs te geven datgene, waarop het recht heeft. We hebben de droeve geschiedenis van Sneek gehad en nu is Groningen ge volgd. In Groningen kreeg de gemeenteraad te beslissen over het verzoek van de Ver eniging voor Christelijk Nijverheidson derwijs, waarbij de gemeenteraad zou moeten uitspreken, dat een Christelijke ambachtsschool in Groningen nodig was. B. en W. dienden bij de gemeenteraad eci. afwijzend voorstel in. Het verzoek van de Vereniging voor Christelijk Nijverheids onderwijs is toen prompt afgewezen met 24 tegen 11 stemmen. Die 11 stemmen wa ren de A.R., de C.H. en de R.K. Er is m Groningen een ambachtsschool, die 700 leerlingen telt. Wanneer men in aanmerking neemt, dat zelfs in plaatsen als Appingedam. Hoogezand. Oosterwolde. Uithuizen. Buitenpost en Roden ambachts scholen zijn of komen, dan lijkt het toch waarlijk geen overdreven verzoek, in Groningen de plaatsing van twee am bachtsscholen te bevorderen. Weinig afdoende is de weerlegging van B. en W„ dat het aantal leerlingen op de enige in Groningen bestaande ambachts school eer af- dan toeneemt Het getal is nog altijd 700. Bovendien telt de stad meer dan voldoende Christelijke inwo ners, die een eigen ambachtsschool wen sen, daarop alle recht hebben, doch thans hun kinderen naar de algemene ambachts school moeten zenden. Deze overwegingen moeten in deze be slissend zijn, en niet de vraag, of de be staande algemene. niet-Christelyke am bachtsschool misschien op zichzelf nog wat meer leerlingen zou kunnen bergen dan zij thans reeds telt. Van belang is al leen, dat er in Groningen meer dan ge noeg Christenen zijn, die voor hun kinde- r op Christelijk onderwijs, ook op een ambachtsschool, prijs stellen. Maar het bedroevende is alleen, dat er altijd nog mensen in ons land zijn, die blijkbaar op bepaalde sectoren de schoolstrijd nog gaarne een poosje voortzetten. Welnu, als ze dat dan wensen, kunnen ze hun zin krijgen: Christelijk Nederland heeft, als het daartoe werd gedwongen, deze strijd nimmer geschuwd. En voor het geloofs leven was dat niet de minst belangrijke tijd. De minister van Overzeese Gebieds delen, de heer Jonkman, waar de dag van vandaag eigenlijk helemaal om draaide, deed eveens z'n plicht Maar natuurlijk deed hy het, naar ons gevoelen, ook in het stemlokaal verkeerd WERVELSTORM WOEDT WEER OVER SJAXGHAL Voor de tweede maal in vier dagen wordt Sjanghai geteisterd door een wer velstorm, die een snelheid van 50 km per heeft. Huizen stortten in, schepen luchtverkeer lagen stil tientallen personen verdronken. Grote mijnwerkersstaking in Pennsylvania Veertigduizend arbeiders in de mijnen rond Pittsburg (Pennsylvania) zijn in sta king gegaan, wegens een conflict over het toelaten tot de bedrijven van niet bij d« vakverenigingen aangeslotenen. WEERBERICHT Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond; Aanvankelijk zwaar bewolkt, met plaatselijk enige regen of motregen. Later wisselend bewolkt met enkele regen buien. Zwakke of matige wind. hoofd zakelijk uit de richtingen Zuid-West, Noord-West. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag 8 Juli: Zon op 4.30, onder uur. Maan op 5.52, onder 22.47 uutw 14 Juk E.K_

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1