Geref. Kerk van Leiden heeft weer een complete predikantenkring Prof. v. Niftrik, mr Beernink en ds v. Harten spraken op C.H. appèl te Rijnsburg De rechter strafte de kleine misdaad TILANUS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 5 JULI 1948 „Kota Baroe"-jongens veroverden de harten der Leidenaars Het volle leven wenkt nu De Leidse jongens van de „Kota Baroe' xijn zoals wij Zaterdag reeds meldden thuis gekomen. Na een langdurige met veel oponthoud. Welkom in het Vaderland! Welkom in de kring van het gezin! Lei den ontvangt hen met grote vreugde. Met veel belangstelling hebben steeds kennis genomen van hetgeen zij in Indië hebben gepresteerd. Onze jongens kunnen met voldoening terugzien op de tijd, die achter hen ligt. De Koninklijke Landmacht heeft zich ook in de jongens van de „Kota Baroe" op een bijzondere wijze onderscheiden. Thans keren zij terug in het leven var Leiden, in ruimere zin: in de burger- maatschapij. Ons volk in het algemeen er, de Leidse bevolking in het bijzonder staan klaar om de gerepatrieerde man- men, die op onovertroffen wijze hun pileht voor het vaderland hebben gedaan, hierbij Naar dit ogenblik hebben de Jon gens van de „Kota Baroe" in stilte hevig verlangd. En de thuisblijvers? Zij niet minder! behulpzaam te zijn. Zij zullen zélf de hand aan de ploeg moeten slaan. Zaterdagmiddag hebben wij overal in tense belangstelling voor de terugkeer van de 26 Leidse militairen uit de tropen Ds G. F. Hajer werd bevestigd en deed zijn intrede De Geref. Kerk van Leiden heeft gisteren ds G. F. Hajer, voorheen predikant te Ede, met grote blijdschap in haar midden ontvangen. Het woningvraagstuk speelde ook de Kerk parten, want reeds lange tijd geleden werd bekendgemaakt, dat ds Hajer, die in de vacature ds H. A. Wiersinga was beroepen, het beroep naar Leiden had aanvaard. Thans is de kring van Geref- predikanten weer compleet en het is te begrijpen, dat dit vooral gisteren een reden tot diepe dankbaarheid vormde. K. en O. belegde familie-avond met contactpersonen uit de bedrijven „Het seizoen ligt" In de foyer van de Stadsgehoorzaal had K. en O. Zaterdagavond op aan dringen van velen een familiebijeenkomst belegd met de contactpersonen uii*. de bedrijven, een en ander als sluitstuk van het seizoen 1947—1948. Het openingswoord werd gesproken door de heer H. de Wilde, die zich niet ontevreden toonde, nu om een plan kenterm te gebruiken het seizoen „ligt". Voor een stad als Leiden is een aantal leden van 8000 goed te noemen. Maar wel was het dikwijls moeilijk de mensen enthousiast te krijgen. Spr, bracht dan ook hartelijk dank aan de vele medewerkers, die onvermoeid zich inzetten. De heer A. J. v. d. Pompe belichtte nog eens de financiële toestand van K. en O. en noemde het moeilijk de eind jes aan elkaar te knopen. Goede gezel schappen zijn duur en f0.80 entree is niet veel. Toch blijft deze entréeprijs het volgend seizoen gehandhaafd. De films blijven f0.50 en alleen de concerten zul len iets duurder moeten worden, of schoon f 0.80 voor een goed concert ook weer niet veel is, aldus de heer v. d. Pompe. Het zou allemaal veel gemak kelijker zijn, als men algemene mede werking ondervond. Maar nu zijn, on danks het verblijdend cijfer van 8000 aangeslotenen, toch altijd nog 70 werknemers in de bedrijven geen lid. Er heerst naast veel lauwheid ook heel veel onkunde. En daarom zullen de contact personen in de bedrijven deze week worden voorzien van propaganda-mate- riaal voor het nieuwe seizoen, dat on danks de algemene tendens tot bezuini ging het beste zal bieden, dat men bie den kèn. De planken van de Leidse schouwburg zullen behalve door de reeds bekende gezelschappen door 3 van de grootste en bekendste in ons land wor den bespeeld. De populaire muziekavonden zullen geleid worden door Eduard Philipse l.p.v. door Piet van Mever en zo zijn er nog meer veranderingen qp til. Ook zal deze winter een aanvang worden ge maakt met het cursus-werk, terwijl even eens lezingen en excursies zullen wor den georganiseerd, een gedeelte van de taak van K. en O., dait nog niet populair, maar wel essentieel mag worden ge noemd. Hier wordt evenwel het spreek woord: „zachtjes aan, dan breekt het lijntje niet" in praotijk gebracht. De Leidenaars zullen, op de duur moeten bewijzen, dat zij in -weetgierigheid niet achterstaan bij de andere grote steden van het Westen. Een populair K. en O. ken in dit opzicht misschien veel be- De avond werd verder gevuld met bij dragen van leden. De nog jonge! heer Stokkermans (elf jaar) bracht zijn auditorium in verrukking met zijn piano spel en zijn charmant optreden. De heer Mattaar goochelde op de bekende, at tractieve wijze, Han de Wilde droeg voor, het echtpaar Stenz bracht een troepje straatzangers voor het voetlicht en het geheel was versierd met diverse trac- De vrouwen, die zo menige eenzame winteravond opofferden aan het werk dier mannen voor K. en O., hebben ge- Verkiezingsuitslagen. De propagandaclub van de A.R. kies vereniging te Leiden deelt ons mede. dat od Woensdag 7 Juli a.s.. 's avonds o.-r acht uur, in de kleine zaal van de Stads gehoorzaal de verkiezingsuitslagen, vooi zover mogelijk, zullen worden bekend gemaakt. Het muziekgezelschap „Syra- phonia" zal medewerking verlenen. SPREEKUUR WETHOUDERS De wethouders van Leiden zijn ver hinderd op Woensdag 7 Juli spreekuur *e houden. aangetroffen. De Leidenaars leefden met de familie, die van opgetogenheid haast niet wist, hoe zij hem, haar jongen, het best zou kunnen ontvangen, en met de terugkerenden zelf, wier harten tot in de keel klopten van spanning. Hoe de ontvangst was? Wij zeggen er liever niets meer van. Het is niet iets om over te schrijven. Het is alleen maar te beleven. Maar dat er Zaterdagmiddag on uitwisbare momenten zijn geweest in hei jonge leven van deze dapperen, dat staat onomstotelijk vast. Jongens, de „Nieuwe Leidsche Courant" roept jullie een hartgrondig welkom toe. Met zeer veel interesse hebben wij jullie verrichtingen gevolgd. Wij hebben respect gekregen voor wat daar door jullie werk werd tot stand gebracht. Je naam is puik. Dat wil wat zeggen! Maardenkt niet, dat $Ues nu gaat van een leien dakje. Tal van comité's zijn in het leven geroepen om je te helpen bij het zoeken naar een goede baan en het oplossen van moeilijkheden van allerlei aard. Weet echter, dat hier slechts de hel pende hand wordt uitgestoken. Het ini tiatief moet van je zelf komen. Wanneer je al je krachten inspant om het doel, dat je je gesteld hebt, te bereiken, dan zullen heden en toekomst ook voor jou perspec tieven bieden. Demobilisanten in Leiden, de diensttijd is voorbij, het volle leven wenkt. Steekt de handen uit de mouwen. Voor U zelf'. Voor geheel ons volk! God zegene U en Uw arbeid. Jongemannen declameerden De federatie van Leidse C.J.M.V. be legde Zaterdagavond .in het wijkgebouw „Irene" (in „de Kooi") een declamatie wedstrijd De avond werd geopend door de heer H van Leeuwen, voorzitter de CJMV „Irene" Men zong de vier zen van Gezang 93 De heer Van Leeuw wen heette in het bijzonder de jury wel kom. bestaande uit de heren M. I. de Jonge, Jac. Wijnbeek en J. Verstraten. In de pauze' werd koffie aangeboden, prijswinnaars waren de heren J. Henzen (met 164 punten), die een zelf-gemaakt gedicht had voorgedragen, getiteld: „Zijn laatste brief', en C. Gans (met 156 pun- ten), die de gedichten: „Het geuzenven del op de thuismars" en „Het geschenk" had gekozen. De heer De Jonge gaf een opbouwende critiek. Hij vond het een goede gedachte ook déze avonden te or ganiseren. De heer G. van der Plas. tweede voorzitter, sprak aan het eind van de avond een gebed uit. Ned. Chr. Handelsreizigers waren bijeen Vrijdag 2 Juli kwam de afd. Leiden van de N.C.H.V. in vergadering bijeen. Na de opening brachten de afgevaardig den naar de algemeene vergadering ver slag uit van de aansluiting bij het C.N.V. Bij monde van de heer Van 't Zelfde werd meegedeeld, dat op alle punten overeenstemming was bereikt en alle af delingen hun goedkeuring daaraan heen- Na 20 jaren alleen gestaan te hebben thans de N.CJH.V. opgenomen in 't grote C.N.V. verband. Moge dit de bloei vooruitgang van de vereniging ten goede komen. Hierna verkreeg de heer Kuiken het woord die sprak over: „Practische wen ken voor onze vertegenwoordigers".* De drie steunpunten voor een vertegenwoor diger aldus spr. zijn: Warenkennis, men senkennis en zakenkennis. Op dit referaat volgde nog een leven dige en zeer geanimeerae discussie. In de morgendienst in de Zuiderkerk werd ds Hajer aan zijn nieuwe Gemeente verbonden. Dr H. J. Westerink van Lei- was zijn bevestiger. Deze koos tot tekst Hooglied 4 16 en 5 1. Ds Hajer hield in de avonddienst, die n zeven uur aanving en ook door wet houder D. van der Kwaak werd bijge woond, een prediking naar aanleiding van Amos 715 (tweede gedeelte)„En de Here zeide tot mij-: „Ga heen, profe teer tot mijn volk Israël". Alvorens echter over te gaan tot zijn eigenlijke prediking richtte ds Hajer zich tot de Gemeente. „Eindelijk sta ik voor U". ald-us spr. „Veel moeilijkheden moes- worden overwonnen. In Leiden kon geen woning vinden en in Ede was het heel moeilijk voor mij om me los te maken van de Gemeente, die ik vijf tien jaar heb mogen dienen. De schei ding heeft weemoed met zich meege bracht. Maar ik sta in het blijde geloof, dat de Here God onze gangen stuurt en zijn Kerk leidt. Het is gevaarlijk, uit sluitend naar het verleden te zien. Wij zouden aan mensen wellicht te veel plaats toekennen. Dit zou tevens een misken ning zijn van Gods grote werk met zijn Kerk door de eeuwen heen. God heeft ons verbonden. Daaruit kunnen we moed puften De prediking Ds Hajer begon zijn predikatie met te zeggen, dat de tekst uit Amos spreekt van de zending van het Woord Gods tot zijn volk. Spr. liet zien: 1. de mach:, die achter dat Woord staat en 2. de inhoud van dat Woord. „Het Woord Gods krijgt alleen kracht, omdat het van God is. Er achter staat de Here, die over ons be staan alles heeft te zeggen. Als Hij spreekt hebben wij in gehoorzaamheid te g Waarachtig profeet zijn is een zwaar werk. Mozes, Samuel en Jesaja achtten zich onbekwaam om te verkondigen. Maar hun bezwaren hielpen niet. De Here heeft gesproken. Wie zal niet pro feteren? Hij kiest, roept, zendt en beslist. lm ontferming heeft Hij zich over zijn volk neergebogen. Nu is het altijd heer lijk, als God tot zijn volk spreken gaat. Persoonlijke aspiraties en liefhebberijen komen dan niet meer in aanmerking. De gemeenschappelijke binding aan het Woord kan in de toekomst ons werk vruchtbaar doen zijn. Dit draagt een grote verantwoordelijk heid in zich. In de eerste plaats voor hem, die predikt. Het zou een slag in het aangezicht van God zijn, wanneer wij maar waf van onze prediking zouden maken. Zijn majesteit moet op ons aan komen In de tweede plaats heeft de leènte een verantwoordelijkheid. In de heraut moet zij de Zender kunnen willen beluisteren. Het gaat niet menselijke prestaties, maar alleen om de ontmoeting van God met zijn volk. Gemeente en prediker staan met elkaar op hetzelfde vlak en onder dezelfde bood schap. Het Woord troost, vermaant, dreigt en straft. Het gaat meestal tegen onze ideeën in en laat geen hoekje van ons bestaan onaangeroerd. Het recht en de liefde des Heren blijven aanspraak ma ken op zijn volk. Deze beide elementen, die absoluut zijn, moeten de prediking blijven beheersen. Ieder moet komen tot de persoonlijke en onvoorwaardelijke geloofsovergave aan Jezus Chirstus" Na de prediking spraken nog ds J. Plomp, namens de Kerkeraad en Ge- Ds G. F. Hajer meeme van Leiden, ds Jac. Eringa, na mens de classis Leiden, en de heer H Schraa, ouderling van de Geref. Kerk te Ede. Men zong ds Hajer vers drie van de morgenzang (gewijzigd) toe: „Dat hij zijn ambt en plicht, o Heer, getrouw ver richte tot Uw eer". Velen maakten na afloop van de dienst van de gelegenheid gebruik ds Hajer met zijn gezin welkom te heten. „De C.H.U. is t.a.v. haar Indiëpolitiek niet omgevallen" (Van c verslaggever) De Chr. Hist- Unie belegde Zaterdagmiddag in één der „Flora-hallen" te Ryns- burg een groot verkiezingsappèl. Als sprekers traden hier op prof. dr G. C. van Niftrik te Amsterdam, mr H. Beernink, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, en ds C. A. van Harten, Ned. Herv. predikant te Delft Er was een zeer suggestief podium aangebracht. de ontwikkeling der dingen. Bepaalde volkeren in het Oosten zijn tot een zekere rijpheid gekomen. Velen van de bevol- Waar het om gaat Prof. dr Van Niftrik sprak over onderwerp: „Waar het om gaat", begon zijn rede met er op te wijzen, dat deze verkiezingsstrijd met een zekere matheid en lauwheid wordt gevoerd. Het is, alsof het Nederlandse volk niet ge noeg aandacht aan deze zaak besteedt. Derhalve is het geen overbodige weelde n eens na te gaan, waarom wij straks aar de stembus tijgen. Het gaat om vier wijzigingen van de Grondwet. 1. Een pensioensuitkering aan H.M. de Koningin. Het zal ongetwijfeld op geen tegenspraak stuiten, dat straks aan onze Vorstin een jaargeld uit de schatkist wordt aangeboden. De C.H.U. is hartelijk vóór deze wijziging. Dit is mede getuigenis van dankbaarheid jegens Haar, die ons lange tijd een voorbeeld is geweest van deugd, standvastigheid en geloof. 2. Wanneer het normale bestuur het gezag niet meer in handen kan hou den, zal een ander burgerlijk bestuur, met bijzondere volmacht bekleed, het ge- overnemen. Prof. van Niftrik legde de nadruk op, dat het gezag, in handen n militairen, niet gewenst is. 3. Een wijziging inzake Indië, waarover mr Beernink zou spreken, en 4. Dè moge lijkheid om te komen tot een instituut staats-secretarissen. De Unie heeft zich tegen deze vierde wijziging uitge sproken. Ten eerste zullen deze hoge ambtena- ;n veel geld kosten. Dit is niet het be langrijkste, maar het is wel een factor. e in rekening moeten brengen. Onze staatsschuld bedraagt niet minder dan 24 milliard gulden. De financiële situatie >ns vaderland is rampspoedig. Uiter ste zuinigheid moet worden betracht. Ten slotte is het de arbeidersmassa, die op de lange duur moet betalen. In verband hiermede zeide spr., dat wij ons maar nauwelijks kunnen ontworstelen aan de suggestie, dat de belangen van de arbei der alleen veilig zouden zijn1 in handen de socialisten. Dit is helaas een al gemene gedachte, die als een soort infec- 'n ons Nederlandse klimaat hangt Het socialisme is tot op dit ogenblik niet geweest dan slechts een experi ment. Wij doen er zeer goed aan ons te bevrijden van deze heersende suggestie. Het instituut van staatssecretarissen is m symptoom van een staatsbestel, zoals wij dat niet begeren. In de Kerk belijden de Christelijke overheid. Nu krijgen hoe langer hoe meer een staat, een overheid, die geen gezicht meer heeft en :e niet meer kunnen aanspreken. Dit - i ontwikkeling, die we funest achten. De onpersoonlijke staatsmacht kan niet goed werken. Wij wensen wat meer be- ■egingsvrijheid en spontaneïteit.De C.H.U. verzet zich met alle kracht tegen de on persoonlijke staatsopvatting. Wij willen terug naar de Nederlandse geloofsbelij denis. die spreekt van een overheid, die persoonlijke verantwoordelijkheid draagt. Ter wille van heel ons volk zullen we proberen, deze moderne ontwikkeling te keren. De verantwoordelijkheid van de enkeling raakt steeds meer op de achter- In het slot van zijn toespraak merkte prof. Van Niftrik op, dat er een verlam ming ligt op de politieke bedrijvigheid. van de allerbelangrijkste dingen is, ve ons aan dit fatalisme ontworste len. Het bewustzijn, dat de persoonlijk heid met een eigen verantwoordelijkheid staat tegenover God, is bij velen zoek. Hij wekte op eenvoudige acties voor de C.H.U. te ondernemen. De uitspraak: ,Niet het aantal, maar het beginsel" is larie. Wie het beginsel wil doorvoeren, moet ook de macht willen om dat be ginsel gelding te verschaffen. Na deze rede, die met grote aandacht werd aan gehoord, werd het „Wilt heden nu tre den" gespeeld. Uit de branding Mr Beernink voerde hei woord over de grondwetswijziging ten aanzien van Indië. Hij ging de recente geschiedenis na en memoreerde de installatie van de republiek Indonesia onder leiding vacn Soekarno. De C.H.U. heeft felle criitiek geleverd op het Indië-beleid van de re gering Beal, die niet op de juiste wijze heeft getracht de moeilijkheden, ont staan uit de republiek, tot een goede oplossing te brengen. De regering volgde een politiek van onderhandelen. Wij hebben er steeds op gewezen, dat het langdurige praten met de heren van Djocja niet alleen onwaardig, maar ook onvruchtbaar is. Wij zien een commu nistische staat in Indië groeien, waarin Moskou helaas al grote invloed heeft. Éérst orde en veiligheid om dan met de goedwillende elementen te spreken over het toekomstig lot van Insulinde. Wij begrijpen heel goed, dat wij de ogen niet gesloten mogen houden 'king willen niet langer een toestand, waarbij Nederland voogd is en zij een hoeveelheid onmondige kinderen. Maar wij nemen er beslist geen genoegen mee, dat Indae wordt .geregeerd door Djocja, ibet communistisch e nest. Krachtig op treden is gewenst. Het stopzetten van de politiële actie is één van de grootste fouten van het Rooms-rode kabinet ge- De Unie wil rekening houden met de realiteit van het ogenblik. Wij zijn nu eenmaal gebonden aan de gesloten over eenkomsten en aan de bemoeiingen van het buitenland. Daarom heeft zij voor de wijziging inzake Indië gestemd. Eén woord terugnemen van haar critiek doet zij echter niet. Er werden ook enkele voorwaarden gesteld. De belangrijkste was wel, dat aan het hoofd van de Unie Nederland-Indische volken H.M. de Ko ningin zal komen te staan als draagster de Kroon als Koningin, opdat eenheid bewaard zou blijven in de persoon van de Koningin. Door de aan neming van het amendement hebben wij i de Unie inhoud en 'betekenis gege- i. Wij eisen, dat aan ons amendement volledig recht zal worden verleend. Veronachtzaamt men het, dan zullen ij in tweede instantie tegen deze wij ziging van de grondwet stemmen. De CR.U. is geenszins omgevallen, zoals sommigen denken. Zij wil alleen pogingen doen om nog iets van de zaak te redden. De goede elementen in Indië wil zjj niet van zich afstoten. Ons staatsschip, aldus mr Beernink, verkeert in groot gevaar, temidden ran woeste baren. Wij moeten moeite doen het behouden de veilige haven te doen binnenvaren. Met de C.H.U. uit de branding, aldus besloot spr. zijn rede. De ware grondslag Van Harten constateerde, dat onze vrijheid wordt bedreigd. De C.H.U. wil de vrijheid, waarom het ging bij de vrede van Munster. Zij wil de vrijheid verde digen. Vrijheid kan ook een afgod wor den. Doch ware vrijheid is geen onge bondenheid. Zij kan alleen bestaan, wan- zij aan alle kanten is ingedamd door het gezag van Hem. die de wereld liefheeft. Vervolgens roerde ds Van Harten enige punten van het program der C.H.U. aan. Gerechtigheid moet worden betracht te genover alle groepen van de bevolking Wij willen echter, dat men niet verder zal springen dan de stok lang is. Een ide financiële politiek is een eerste ste, opdat bij voorbeeld èn arbeiders èn ouden van dagen behoorlijk kunnen rondkomen. Wij willen strijden voor een zodanige ordening in het be drijfsleven, dat werknemer en werkgever niet tegenover elkaar staan als twee elkaar bestrijdende machten. Dan willen wij ook tegemoet komen aan de verlan gens en het recht van de Indische volken Wij hébben daar door de historie een roeping, die wij niet mogen verwaarlo- In een nationaal kabinet wil de C.H.U. medewerken aan de materiële, morele en geestelijke reconstructie van volk. Geestelijk en moreel zal ons volk kunnen worden opgebouwd op de grondslag: Gods Woord. Zesentwintig bruin gebrande knapen stapten Zaterdagmiddag uit de bus, die de laatste étappe aflegde op de thuisroute van Indië naar Leiden. De jongens van de „Kota Baroe" waren er. Eindelijk! Sport en Wedstrijden Federatie Leidse C.J.M.V. organi seerde voetbalwedstrijden Ds P. W. Spruyt reikte Zaterdag de prijzen uit. De federatie van Leidse C.J.M.V. orga niseerde in het afgelopen seizoen voet balwedstrijden voor jongelingsverenigin gen en jongensclubs. Zaterdag vond de belissingswedstrijd plaats van deze competitie- Voor de aanvang bracht de aanvoerder van K. en G. de organisato ren van deze competitie een bloemen hulde. Daarna werd een wedstrijd ge speeld door K. en G. en Levendaal. Deze sportieve ontmoeting werd door de eerst genoemde club met 41 gewonnen. Na afloop maakte de mondaccordeonclub K. en G. onder leiding van de heer H. F. Roman een rondgang over het sportveld (achter de Da Costastraat) Ds P. W. Spruyt, voorzitter van de Ned. Herv- Jeugdraad, reikte aan de winnaars een wisselplaquette uit. Hi; sprak hierbij een kort woord van waar dering. De overige verenigingen ontvin gen ieder een herinneringsmedaille. De scheidsrechter, de heer N. Sinteur, kreeg een speciaal woord van hartelijke dank Finale L.V.B.-beker L.F.C.—L.D.W.S. 1—3 L.F.C. verscheen in de wedstrijd L.F.C. —L.D.W.S., die op het terrein van Quick Boys werd gespeeld, met een combinatie van het derde en het vierde elftal. Toch is het een goede wedstrijd geworden de L.D.W.S.-ers hebben het in geen geval cadeau gekregen, al verschenen de laat- sten dan ook volledig. Jammer was het dat enige L.D.W.S.-ers de wedstrijd door te hard spel ontsierden. Direct na de aftrap viel L.D.W.S. woed aan, maar de achterhoede van C. was paraat. Ongelukkigerwijze ve: zaakte J. Koning een penalty, die door L.D.W.S. werd benut. Dat bracht de stand op 0—1, waarmee de rust inging. Na de rust wist L.D.W.S. de stand op te voeren tot 20. Maar dan is het de linksbuiten van L.F.C., die tegenscoort er de stand op 21 brengt. L.F.C. heeft hier- nog vele goede kansen, doch benut deze niet. Tenslotte weet L.D.W.S. de goedspelende L.F.C.-doelman te passeren en de stand op 31 te brengen. Hetgeen ook de eindstand wordt. Om de Van Kinschot-beker Om de Van Kinschot-beker speelde Zaterdag het Haagwegkwartier tegen Rodau II. Haagwegkwartier won na spannende strijd met 42. De Burgemeesters wijk speelde tegen MaTedijk I„ welke wedstrijd werd ge ien door Ihet Maredijkkwartier met 3—1. A.R.C. 1—ALPHENSE BOYS 1 2—0. Zaterdagavond zijn de wedstrijden om het kampioenschap van Alphen begon- Naast bovenstaande verenigingen komt ook Alphia uit. De derde klasser .Alphen" laat ook ditmaal verstek gaan. Een zeer talrijk publiek heeft ARC een allesziens verdiende overwinning zien behalen. En was ARC een schutter rijk, core zou nog groter geweest zijn. Er werd vaak voortreffelijk gecombi neerd, maar aan de afwerking ontbrak te veel. De Boys moeten het hebben van hun midvoor Bahlmann, maar hij kan het ook niet alleen en kreeg tegen de ARC-achter- spelers, Bergshoeff en Van Wieringen, geen kans. Vooral de eerste was weer prima op dreef en ARC's reserve-doel- an. Van Zomeren, had het gemakkelijk. Na de aftrap was het W. Bergshoeff, die reeds spoedig de bal over de lijn werkte, maar dit ontging de overigen» goed leidende Rotterdamse scheidsrechter Weenink. Toch moest de jeugdige Boys doelman Van Engelen even later vissen, hij een hoog hard schot van de ARC-linksbuiten de zon hem parten speelde (10). In het veld ging de strijd wel aardig gelijk op, maar de thuisclub had de beste kansen, die echter op niet» uitliepen. Nadat in de tweede helft eerst Van Egmond, die wel actief was, een gemak kelijke kans had gemist, maakte W. Bergshoeff na vijf minuten met een fraaie kopbal uit een voorzet van v dw Linden 20. ARC bleef sterker, dank zij goed werk van de halflinie, maar ge scoord werd er niet meer. Donderdag: AlphiaARC. (Advertentie) HAAGSE POLITIERECHTER In de bonnenhandel. De lijstenmaker J. B. S., te Leiden, had een handeltje gedreven in bonnen, voor welk feit de Officier tegen hem vier maanden gevangenisstraf eiste, omdat verdachte op ruime schaal bezig was ge- t. Reeds eerder had de rechter zich met deze zaak bezig gehouden, en toen werd verdachte ter zitting gevangèn ge nomen. Het pleidooi der raadsvrouw kon geen verandering brengen in de straf, het vonnnis werd conform de eis. De vrouw op het verkeerde pad. De huisvrouw J. M. R., te Leiden, handelde in de bonnen waarvoor de Of ficier drie maanden gevangenisstraf eiste met aftrek van preventief. En hoewel ver dachte bezwaren aanvoerde, veroordeelde de rechter conform de eis. Het ..schadelijk wild". De koopman P. C. A., uit Woilbrugge, rangschikte de hond, die hij had dood geschoten, onder „schadelijk wild". Want, zo zei hij, de hond zat achter de schapen aan. Dat was de reden waarom het dier werd neergeschoten. De eigenaar van het dier was helemaal niet over te spreken, ei Officier kon zich best voorstellen, die het een lelijke streek van verdachte vond. Bovendien bleek verdachte, vol gens het politierapport, niet bepaald tot de zachtmoedigen jegens de dieren te be horen, eh de Officier vond dat A. dit eens af moet leren. Hij eiste f250 boete of 50 dagen hechtenis. Dat vond verdachte nogal stevig aangepakt. De rechter deed er wat af, hij legde f150 boete of 30 dagen hechtenis op HAAGSE RECHTBANK. Heling. De magazijnbediende J. A. K., uit Lel den. had f 110 aangenomen, dat een deel der opbrengst van gestolen goed. Wegens heling eiste de Officier tegen hem zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis, voorwaardelijk zes maanden gevangenis straf met proeftijd van drie jaar. De verleiding. Volgens de fabrieksarbeider H. 5 Leiden, was hij verleid deel te nemer diefstal van zakken in de fabriek hij werkte, doch vanwege het vertrou- dat geschonden was, eiste de Offi- acht maanden gevangenisstraf. Dt rechtbank veroordeelde verdachte tot ze- maanden gevangenisstraf met aftrek var preventief. Jan Stout Wankelbaar evenwicht 34 Hij schrok nog harder van de uitwer king van zijn woorden; van Dongen leek plotseling heel oud en goed. hij keek Arie aan als een hond, die door zijn driftige baas gekneusd Ln een hoek is ge ranseld, hij draaide zich om en ging. En ging, maar met zulke moedeloos afgezakte schouders en strompelende gang, dat Arie daar op die vrachtwagen stond met een brok in zijn keel en tra nen in zijn ogen, geheel ontdaan. Methusalem kwam naderbij, vroeg: Wat kijk jij beteuterd. Ik heb mijn moeder beloofd niet te gaan varen, was het raadselachtige ant- Dat betekent, dat jy daar spijt van hebt. Vaar je zo graag? Ook dat, maar méér nog om van Dongen zou ik het doen. Hij is kapot van binnen. ik had even het gevoel, dat hij mij nodig had. Methusalem knikte. Toch zou ik maar niet gaan varen, raadde hij aan, hij is een vreemde kerel. O ja? i Arie, zijn gedachten En ook de toegelopen Nuchteren vond het beter als hij bij 'hen bleef, hij vond het levensgevaarlijk met zo'n schipper dezelfde roef te moeten zitten. Arie knikte op al die raadgevingen. Natuurlijk, ze hadden gelijk, het wès gevaarlijk, hij ging niet varen, geen ge dachte van. Maar hij kon toch die ogen van Van Dongen niet kwijt raken, zij kwamen als zelfstandige wezens op hem af en hun nooit aflatende smeking pij nigde hem. 's Avonds, thuis, was hij opvallend stil. Wat er toch was. wou zijn moeder we ten. O niks, van Dongen was enkel bij hem geweest, of hy mee ging varen, had hy gevraagd. Envroeg zijn moeder in span- Ja, ik zie ze vliegen, ik zal met een gek gaan varen. Gelukkig, vond moeder, maar daar om hoef je toch niet zo stil te zijn? Nee. Maar je bent anders dan anders. Arie zweeg, stond op na een tijdje en ging naar Nellie. Wat dacht Nellie ervan? Dat dacht hy ook, ja het was eigenlijk geen doen om met zo'n vreemde snoes haan het water op te gaan, hij bleef bij En dat vond ze fijn. Ze gingen een wandeling maken. Nel lie vertelde, dat Henk de kostganger zyn verloving verbroken had, hij had er niks van gezegd, maar onder het eten had zij kantoor het karwei op kwam lopen, gezien, dat hij zijn ring niet meer om|,Of Arie direct op kantoor wou komen, had. Wat is dat nou? had ze i vinger gewezen. Uitgemaakt, zei hy. ■I—- t bij. Wat doe je toch vreemd, viel het haar plotseling op. Arie vertelde haar toen alles', van die ogen van Van Dongen en van diens heen gaan, dat zo oud en zo moe was, om te schreien van medelijden. Daar praatten zij nog lang over. maar tenslotte had Nellie toch maar liever, dat hij aan de wal bleef, ze zou geen rust hebben van de gedachte, dat Arie's leven aan boord van de "Eendracht" voortdurend bedreigd zou worden door een man die niet normaal was. Ze gin gen nog even op visite by Methusalem. Die zag wel aan Arie's gezicht, dat hij lang nog niet uitgedacht was over de vraag of hij varen ging of niet, daarom vertelde Methusalem, wat hij zo al ge zien had tijdens zijn reizen en werken over de gehele aardklont, daar waren leuke en daar waren verschrikkelijke dingen bij. Methusalem had ontdekt, dat mensen, die een tik van de mallemolen gekregen hadden doordat zij niet klaar kwamen met God en Zijn Woord tot de krankzinnigste dingen in staat waren. Methusalem schilderde dit zo kleur- rijk. dat Arie en Nellie met kippenvel op hun rug zaten. En was dit nog niet voldoende ge weest om hem aan de wal te houden dan was het aannemer van der Linden, die onbewust het laatste zetje gaf. Die week stond Arie een bed specie te maken, toen de jongste bediende van het van der Linden moest hem spre- Het werd al wat slapper in de bouw bedrijven en daarom schrok Arie, hij toch de zak niet krijgen? Nee, hij kreeg de zak niet, maar het ging toch wel ge heimzinnig toe, want meneer van dei Linden verwees hem naar de boekhou- die verwees hem op zijn beurt i oude pennellkker bij het r die ijverig lange kolommen zat op te tellen met een gezicht of hij barsten als er lawaai gemaakt werd. Daar- stond Arie geduldig voor zijn schrijf bureau te wachten tot het meneer be haagde van zijn cijfers op te kijken, meneer had voorlopig geen tijd. zonder op te zien naar een stoel, die achter een leeg bureau stond. Arie kon gaan zitten en omdat er geen belangrijker karwei voorhanden v peuterde hy zijn nagels schoon met drieduimer, die in zijn zak zat. Toen de cijferaar eindelijk opkeek hij zijn blik liet gaan van Arie's bestofte haren tot aan zijn met specie bespatte vetleren kisten vertrok zijn gezicht in, alle plooien en rimpels om zijn misha gen uit te drukken. Was Vogel nou helemaal gek ot i kantoor te komen, als de drommel oest hij thuis een opknappertje aai gaan trekken. Een opknappertje? Arie's ogen werden groot en rond. Hoornou es hier, wat was er nou eigen, jk aan de hand hij was op kantoor ge roepen en inplaatS dat er gezegd werd hij moest komen speelden de de boekhouder doofstom- metje en meneer hier voor clown. O was Vogel nog niet ingelicht. De zaak zat zo. (Wordt vervolgd). Onderwijzers (essen) organiseer den botaniseertocht Onder leiding van dr H. Schilp. De afdeling Leiden van de vereniging van Chr. onderwijzers en onderwijzeres sen maake onder leiding van haar voor zitter, dr H. Schilp, een excursie naai Noordwijk. De reis werd gemaakt per tram tot Noordwyk-Binnen, waa: Ned- Herv. Kerk werd bezichtigd, heer W. P. Braun leidde het gezelschap rond in de kerk, die van 1901 tot 1904 werd gerestaureerd. Een ratie is echter zeer noodzakelijk. De heer Braun wees er in zijn uiteenzetting op, dat deze gotische kerk (met een romaans- gotische toren) één van de weinige bede huizen is, welke tijdens de Spaanse tijd niet zijn verwoest. Ds Meuzelaar, Ned. Herv. predikant, liet het prachtige orgel, waarop Jan Zwart zijn laatste concert heeft gegeven, horen. Nadat in de school van de heer J. E. Kok de thee was gebruikt, volgde interessante botaniseertocht, die de heer Kok, m het terrein zee. De tram deelneemsters gin vond in de tuin daarna via de Duinweg van Staatsbosbeheer naar bracht de deelnemers en weer in de Sleutelstad. NAAR HUIS Met het schip „Zuiderkruis" zal ook serg. R. Bosser, Bakker Kortstraat 5, Lei den, in ons land aankomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Eva M. dr van J. G. Ginkel en A. Middelburg; Martina dr H. Philippo en M. van Beek; Albrecht P. zm van T. P. van der Kwaak en J. J van der Sleet. OVERLEDEN: T. P. Ockeloen, huisvr. van W. de Haas. 61 jr; H. W. L. C. A. van der Voort, vr., 65 jr. Samenwerking met democratische partijen, gezamenlijk de zorgen en moeilijk heden te overwinnen, waarin land en volk zijn geraakt. STEMT DUS: No. 1 van Lijst 5 SCHOOLWEDSTRIJDEN TE ALPHEN Martha-Stichting won burg. Schokking- De schoolvoetbalwedstryden. georgani seerd door „Alphia" met als inzet de burgemeest er-Schokking-wisseLbeker, zijn Zaterdagmiddag beëindigd. De bur gemeester genoot geruime tijd van heil enthousiaste spel van de jeugdige voet ballers. De verliezerswedstrijd om de derde plaats werd door de R.K.-school (hoofd de heer Gils) met 10 gewonnen. In de eindwedstrijd kwamen de Chr. sohool (hoofd de heer v. d. Brink) en de Martha-Stichting ('hoofd de heer v. Binsbergen) tegenover elkaar. De stand bleef dubbelblank. Bij het nemen van penality's was de Martha-Stichting het meest fortuinlijk, zodat dit elftal de wis selbeker ontving, terwijl de Chr. school een plaquette kreeg. V.V.S.B. (a) JUNIOREN KAMPIOEN. In de eindstrijd om het junioren-kam pioenschap, tussen Roodenburg (a) en V.V.S.B. (a), die Zaterdagmiddag op het Pomona-terrein werd gevoerd behaalde V.V.S.B. (a) een 01 overwinning. De jeugdige Noordwijkerhouters legden daarmede beslag op de titel van junioren kampioen van de L.V.B. KRIJGT DE L.K.B. EEN ZATERDAG MIDDAG-AFDELING? In een in „De Harmonie" gehouden ver gadering van de L.K.B. gingen stemmen op om over te gaan tot het oprichten van een Zaterdagmiddagafdeling. De zaalc werd aangehouden. VISSEN. BLAUWE TRAM CONTRA SPOORWEGEN. Hedenavond, van 7 tot 8.30 u., wordt in de Nieuwe Vaart, bij de Lammebrug, een viswedstrijd gehouden tussen de per- soneelsver. van de N.Z.H. en die van de N.S. WEDEROM DODELIJK ONGELUK bij AUTORACES Wederom heeft een coureur het leven verloren. Tijdens de T. T. verloor de Fin Loenforss het leven; gedurende de training te Bern kwamen de beide Italianen Tennl en Varzi om in de strijd om de grote prijs van Europa, die op het circuit te Bern werd gestreden, eiste het •weldige slinger Kautz were raakte zodanig verw dat hij spoedig 1 DS. D. KUILMAN. Ds D. Kuilman is Zaterdagmorgen uit het Diaconessenhuis ontslagen. De patiënt maakt het wel. EVEN HERINNEREN Wij herinneren nog even aan de grote verkiezingsbijeenkomst die de Christ.- Hist. Unie hedenavond in de Stadsge hoorzaal zal houden. Sprekers zijn d« Van Gingel van Amsterdam en mr d* Sschmal van Voorburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2