Ilirtuur £Viïlsrtif (Courant Zó STEMDE LEIDEN IN 1946 SOKOLOFSKY BLIJFT ONVERZOENLIJK en weigert opheffing blokkade NA ITALIË OOK IN FINUND ZWARE VERLIEZEN VOOR DE COMMUNISTEN Wist CJ MAANDAG 5 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd IC». Tel. redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; ƒ0.30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 755* DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tanhttisRA Is ghetUoeit myo berl in te^ljeiuspoet* Zie pag. 3 doende voor 30 dagen, steeds groter De toestand in Berlijn is, sinds Zaterdag, ongewyzeigd. Uit alles blijkt, dat de Rus sen niet van plan zijn een duimbreed te wijken en de conferentie, die op het hoofd kwartier van Sokolofsky, tussen de vier militaire gouverneurs werd gehouden, heeft als enig resultaat gehad, dat de geallieerden de voedsel-aanvoer door de lucht nog intensiever ter hand zijn gaan nemen. Het centrum van het geschil ligt thans in Moskou, dus niet bij maarschalk Sokolofsky en dit feit zal beslissend zijn voor de volgende stap der drie Westelijke geallieerden, die nu spoedig kan worden toegemoet gezien- Van geallieerde zijde vermijdt men echter de zaak op de spits te drijven. Op zijn hoofdkwartier te Babelsberg, heeft Sokolofsky Zaterdag de Britse gouverneur Robertson, de Amerikaanse generaal Clay en de Franse pl.v.-gouver- neur Noiret, ontvangen. Officieel is m afloop meegedeeld, dat de drie Weste lijke bevelhmebbers géén verzekering van de Russische maarschalk hebben ge kregen, dat de blokkade van Berlijn zal worden opgeheven. Generaal Clay kon digde terstond na het mislukken van de besprekingen aan, dat de luchtbrug ge handhaafd en versterkt zal worden. Sokolofsky zou kort na de besprekingen brieven hebben gezonden aan zijn drie geallieerde collega's. De inhoud hiervan is echter nog niet bekend gemaakt. Over het onderhoud te Babelsberg, dat na eer half uur werd afgebroken, is van Sow- jetzijde een officieel verslag gegeven. Hieruit blijkt, dat Sokolofsky zich weer eens heeft beroepen op de noodzakelijke reparatie der spoorwegen en op het vaar van inflatie in het Oosten van 1 lijn door de geallieerde maatregelen. Je reinste camouflage-politiek dus! De voedselaanvoer door de lucht werd intussen met een record-aantal vluchten voortgezet. In 24 uur landden 161 Britse en 225 Amerikaanse machines op Gatow en Tempelhof. De rivier de Havel is een basis voor watervliegtuigen geworden. Tien Sunderlands zullen uit Hamburg een derde luchtketen met Berlijn smeden. De Berlijnse bevolking begint zich be zorgd te maken over het handhaven der blokkade door de Russen, doch generaal Clay zei gisteren, dat de luchtbrug, zo lang het Amerikaanse volk het wil, des noods langer dan een jaar zal worden gehandhaafd. Er is thans voor 30 dagen voedsel in de stad en de speling zal nog groter worden. De Westelijke geallieer den vaardigden Zaterdag een nieuwe va lutamaatregel uit. Arbeiders in de Wes- 'Albanië breekt volkomen met Joegoslavië Volgens radio-Belgrado, heeft Ailbanië alle bestaande handelsovereenkomsten met Joegoslavië opgezegd en alle Joego slavische deskundigen hebben aanzeg ging gekregen het land binnen 48 uur t* verlaten. Daarmee is het verdrag var economische eenheid tussen beide landen van 1946 verbroken. Joego-slaven zouden in koortsachtige haast bezig zijn Hperringen op te werpen aan de grens met Oostenrijk. In Triëst kwam het tot botsingen tussen Toto -aanhangers e Kominform-trouwe communisten. Vorrink en Goedhart klagen Paul de Groot aan De Tweede Kamerled-en voor de P. t d. A., Koos Vonninlk en Frans Goedhart, hebben bij de justitie een klacht dinge- <lienjd tegen de hoofdredacteur van Waarheid", Paiul de Groot, ijv.m. lastercampagne, dee dlit blad de laatste weken zonder onderbreking tegen hen beeft gevoerd". Namens Vorrink treedt op mr F. W. v. Hat tem en namens Goed hart mr H. v. Krimpen. ...GEEN MARINE VERLIEZEN IN JUNI... De Marine-Voorlichtingsdienst deelt mede, dat de Koninklijke Marine e Mariniersbrigade in Juni geen verliezen hebben geleden. Duitser luistert met tranen in ogen naar Wilhelmus Als ridder der Militaire Willemsorde Twee en vijftig ridders der Militaire Willemsorde, allen beneden de rang van officier, hebben Zaterdag in Amsterdam de 72-jaóge Duditse timmerman Gack- Btaetter uiit Heilbron aim Neckar gehul digd, die veertig jaar geleden, als ser geant bij het 12e Bataljon van het Ne derlandse leger in Aitjeh, met de Mili taire Willemsorde werd onderscheiden. Toen hij, na zijn demobilisatie naar Duitsland moest terugkeren, werd hij timmerman in zijn geboorteplaats. De laatste oorlog beroofde hem niet alleen van al zijn bezittingen, maar ook zijn onderscheidingsteken ginig verloren. De Nederlandse stichting „Fonds Ridderdö- gen" heeft hem nu naar Nederland laten kamen. Hij had geen pas, maar de moei lijkheden werden aan de grens door een Nederlands officier uit de weg geruimd. Met tranen in de ogen hoorde hij het Wilhelmus aan, dat hem ter ere gezon gen werd. Behalve de heer Gaokstaetter werden ook nog gehuldigd de ridders C. P. H. Close uit Brussel, de 65-jarige gepension- neerde stoker van de Mij. Nederland te Arnhem, D. de Vries en de 72-jarige ge- pensionneerde postbode E. Kant uit Bie- zelinige, diie allen 40 jaar geleden de on derscheiding in Indië ontvingen. PRINS BOUDEWIJN NAAR ENGELAND. Volgens het Zondagsblad „News of the World", zou prins Boudewijn van België in de nazomer koning George en koningin Elizabeth op Balmoral Castle in Schot land gaan bezoeken. Ook New Jersey wil slechts Eisenhower. Behalve de staat Georgia, heeft ook de democratische leider van de staat New Jersey, Eisenhower zijn steun toegezegd om hem candidaat voor het president schap te maken. SPAAK INGELICHT OVER HAAGS CONGRES. Vandaag zou de Belgische premier, Spaak, een delegatie ontvangen van het Europees congres in Den Haag, welke hem de officiële tekst van de daar ge nomen besluiten zou overhandigen. telijke sector van Berlijn krijgen 25 pet, van hun loon in Westmarken en de rest in ostmarken. Zulks, om de niet in de war te sturen aldus muniqué. Berlijners kunnen him oude Marken-tegoeden, direct in nieuwe West- Duitse Marken opnemen. Voor hen gel den dus de West-Duitse deblokkerings maatregelen niet. Resumerende, maakt de onverzoenlijke, uitdagende houding der Russen de internationale positie steeds moeilijker. Vanmorgen 9prak een Britse woord voerder de ontvangst van een brief Sokolofsky tegen. Volgens Reuter, zyn de verloven alle Britse manschappen in Berlijn onbepaalde tjjd ingetrokken, om „alle hens aan dek" te houden voor de lucht brug en tevens alle vliegtuigruimte vrachtvervoer te kunnen Gaat Nederland toch annexeren? In het Kopenhaagse blad „Politiiken" werd gemeld, dat op de zes mogendheden conferentie, het steeds aoor Nederland geëiste gebied bij de Eems aan ons land was toegewezen. In Berlijn uitte de pers haar ongerustheid over dit bericht. Luchtvervoer maakte voedselvoorraad, vol joden en Arabieren afkerig van Bernadotte's voorstellen Deur voor onderhandelen staat nog open Graaf Bernadotte heeft zijn voorstel len voor een duurzame vrede in Palesti na voor publicatie vrijgegeven. Het voor naamste punt van zijn plannen is zoals gemeld, het vormen van een federale van Arabische en Joodse staten, met dien verstande, dat Trans-Jordanië bij de Ara bische staat wordt getrokken, die Jeru zalem als belangrijke stad zal hebben. De Arabieren hebben reeds afwijkende genvoorstellen gedaan en ook de Joden zouden zich niet met het plan verenigen. De radio van de Irgoen noemt het voor stel dwingelandij en Bernadotte een „handlanger van de Britten". De V.N.-be- middelaar verklaarde nader, dat zijn plan- nen slechts suggesties waren voor ver dere besprekingen en dat het opnemen van Trans-Jordanië in de Palestijnse Unie, niet noodzakelijk dit land zijn tegriteit zou doen verliezen. Bernadotte heeft over de. Joodse en Arabische ant woorden gezegd: Mijns inziens staat de deur nog open. Koning Abdoellah van Trans-Jordanië verklaarde te Amman, dat de voorstellen van de hand waren ge wezen en dat de Arabieren de strijd gaan hervatten en op hun wapenen zullen vertrouwen. Intussen gingen de bestand schendingen voort, terwijl 2000 Joodse immigranten uit Cyprus naar Haifa vc trokken. HANDELSACCOORD RUSLAND- NEDERLAND GETEKEND. Volgens radio-Moskou, is de onlangs tussen Rusland en Nederland gesloten handelsovereenkomst Zaterdag in Moskou getekend. Zoals bekend is. zal Rusland graan, timmerhout, kali, zouten, asbest, teer en hars leveren, in ruil schepen, haring, rubber, kabels, verfstof- in kinine. Het ontbrak Zaterdagmiddag niet aan sensatie bJJ de vliegdemonstraties op Ypenbnrg: parachutespringers honderden meters boven de veilige grond. Elders in ons blad ziet men dezelfden in een jeep. Britse en Zweedse machine boven Londen tegen elkaar gevlogen: 39 doden Slecht zicht de oorzaakgeen der inzittenden gered Een Zweedse DC-6 van de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij en een York- transsporttoestel van de Britse lucht macht, zijn in de buurt van het vliegveld Northolt (Londen) met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De Zweedse machine had 25 passagiers en een beman ning van 7 koppen. Allen kwamen om het leven. In de York bevonden zich 7 personen, w.o. de Britse Hoge Commis- Jhr Van Vredenburch wil snelle oplossing Poging om nieuwe instructies uit Den Haag te krijgen Bij aankomst op Schiphol verklaarde jhr Van Vredenburch gisteravond, dat hij uit Batavia was gekomen om nieuwe instructies te halen teneinde snel tot een oplossing te komen. De besprekingen zijn weliswaar niet vastgelopen, doch zij gaan 3t langizaam, zeide hij, terwijl hij s mededeelde, dat slechts de over eenkomst vam de „Renville", welke on afhankelijkheid voor Indonesië garan deert, de basis der onderhandelingen zijn. De onrust in Tasifcmailaja had volgens hem niet veel om het lijf. Ja panners traden er op als leiders van kleine benden, doch „er waren er niet dan een vijftigtal". Het is nog on zeker of jhr Van Vredenburch naar Indië »f naar Tanger zal gaan. De C.P.N. krijgt en geeft klappen Rumoer in Enschede en Amsterdam Bij een vernieling van een grote ver- ciezingszuil van de CP.N. in Enschede Vrijdagavond laat, werden de drie da ders, aldus De Waarheid, verrast door i-j. communiste Ger Syeines, die de wacht bij die zuil zou betrekken. Zij ge lastte de mannen hun vernielingswerk te staken, doch als antwoord hierop werd jonge vrouw door de mannen gegre pen, geslagen en met petroleum over goten. Toen hulp naderde verwijderden de daders zich in het duister. Op de middag van dezelfde dag de batteerde de communist Henk Gortzak n der A'damse straten met een jonge aanhanger van de KVP. Om zijn woor den kracht bij te zetten bracht Gortzak de KVP-er plotseling een flinke vuist slag op de ogen toe. Onder de omstan ders ontstond tumult, vooral daar zich hier enkele communisten bevonden, die het voorbeeld van Gortzak wilden vol gen. De politie moest de straait schoon- saris voor Malakka, sir Edward Gent. Ook deze mensen vonden de dood, zodat in totaal 39 personen bij de ramp omkwa men. Er was geen enkele overlevende. Het ongeluk is te wijten aan het slechte zicht; boven Londen hing een dichte mist De York had reeds een uur boven het vliegveld gecirkeld. De brandweer had een zeer moeilijke taak, daar het dichtst bijzijnde waterreservoir zich op drie kilometer afstand bevond van de plaats, waar beide vliegtuigen, 2% km van elkaar verwijderd, waren neergestort NogmaalsSchreieder door Engeland opgeëist Naïviteit in de Ned. pers Enkele bladen hebben gemeend ons be richt inzake de uitlevering van Schreie der aan Engeland te moeten tegenspre ken. De „Nieuwe Courant" schrijft onder de kop „Schreieder blijft hier": „Ten departemente van Buitenlandse Zaken, waar zulk een „eis" zou moeten worden gepresenteerd, was hiervan, n; men ons mededeelde, niets bekend." En „De Tijd" meldde: „Van Britse zijde deelde men ons i teren echter mede, dat er geen enkele grond bekend was, waarop dit bericht zou kunnen berusten." Het „Haagsch Dagblad" schreef zelfs: „Valse geruchten om Joseph Schreieder,, en wist „op grond van officiële informa ties" het bericht „Van iedere 'grond ont bloot". Wij handhaven evenwel ons bericht, te meer waar Reuter heden uit Londen o deze uitlevering het volgende meldde: „Van gezaghebbende zijde te Londen kon geen bevestiging of ontkenning kregen worden van berichten, dat Groot- Brittannië verzocht zou hebben levering van Joseph' Schreieder. Een woordvoerder van het Britse departement van Buitenlandse Zaken zeide, dat hij officieel van deze zaak geen kennis droeg, doch vandaag nadere inlichtingen zou verstrekken." Voor een goed verstaander is zo'n Reu- terbericht o.i. voldoende. Of meent men soms bij de o f f i c i 1 e instanties in Den Haag en Londen te moeten zijn inzake een kwestie als deze bevestiging te kunnen krijgen. Dat ware al te naief! Donderdag een gewone tabaksbon. Geruchten, die er gaan, als zou a.s. Donderdag alleen een bon worden aan gewezen voor shag en rooktabak en niet voor sigaretten, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De winkeliers blijven, voorzover mogelijk, half om half leveren. Overigens blijft de bonaanwijzing voor tabak om de veertien dagen. TABAK EN TARWE VOOR NEDERLAND. nieuwe Marshall-toewijzing aan Nederland, voor zes millioen dollar, houdt voor ruim 5% millioen tarwe en 400.000 dollar tabak in. VERKIEZINGSPLATEN TE UTRECHT IN BESLAG GENOMEN Zaterdag zijn in Utrecht op last van B. i W. verkiezingsaffiches van de CPJI. beslag genomen, waarop vermeld stond, dat de Regering plannen zou hebben tot hervatting van een militaire actie in Indië. Zaterdag ontstak H.M. de Koningin op de „Ruigenhoek" de fakkel, die padvin ders-estafette rijders naar de Goudsberg te Lanteren brachten om er het grote koempoelankampvuar aldaar mee te ontsteken. Vijf oorlogsvrijwilligers maakten parachute sprong hoven Ypenburg Straalvliegtuigen gierden over Den Haag Even gemakkelijk als thuis In een luie stoel zit kapitein Sonderman hoog in de lucht in zijn Instructor-lesvliegtulg. Hij fladdert er mee omhoog, dwarrelt als een herfstblad er in omlaag, maakt soepele loopings, sierlijke vrilles en vliegt rustig een poosje op de kop. alsof er niets eenvoudigere bestaat. steeg met vijf Nederlandse oorlogsvrij willigers, die een parachutesprong gingen was één van de programmapunten, welke Zaterdagmiddag op Ypenburg te bewonderen waren tijdens de vliegfees- ter gelegenheid van het 35-jarig be staan der Militaire Luchtvaart. Maar ka pitein Sonderman was het niet alleen, die bewondering genoot. Want het uitwerpen voedselpakketten door de Mitchells, de duikbombardementen door de Spit fires, de kunststukjes door de ijzig-snelle Seafury-schroefjager en de bewegingen de Promotor met Hein Bulten waren niet minder de moeite waard. Het hoogte punt van de middag werd toch wel be reikt, toen een grijze Duitse Juncker op- Alle gangsterpolitiek leidde tenslotte tot 20 procent zetelverlies Tot grote verrassing van henzelf en van de tegenstanders, hebben de Finse communisten, verzameld in de Volksdemocratische partij, bü de verkiezingen een gevoelige nederlaag moeten incasseren. Zij verloren minstens tien, doch waar schijnlijk elf zetels en de Agrarische party kwam als sterkste groep uit de stryd te voorschijn met de sociaal-democraten dicht op de hielen. Communisten, Hertha Kuusinen, een goede lijsttrekster geweesten haar partij heeft het grotendeels aan de voorkeur stemmen te danken, die zij op zich ver enigde. De binnenlandse politiek zal een inten sieve verandering ondergaan, doch de be trekkingen met Rusland zullen v< hand ongewijzigd blijven. Het blad der sociaal-democraten spreekt van het zonder vrucht blijven van de communistische gangster-politiek in Finland, terwijl „Vapaa Saana", de „Waarheid" van Helsinki somber klaagt, dat de toch zo goede verkiezingspropa ganda niet heeft geholpen, de reactie te verslaan. Zal dat ook gelden voor al die „Vieren", die hier in ons land, in t rood gekleed, vragen? Volgens de tellingen van 98 pet. der kiesdistricten zouden de zetels van het Parlement als volgt verdeeld worden: de (conservative) Agrarische Partij 56 (49); Sociaal-democraten 55 (50); Communis tische Volksdemocraten 39 (49); Conser vatief Front 30 (28); Zweedse partij 14 (15); Progressieve Partij 6 (9). De cijfers tussen haakjes zijn de zetels van het hui dige Parlement, dat op 21 Juli door het nieuwgekozene vervangen zal worden. De Communisten zullen waarschijnlijk nog één zetel verliezen aan de Sociaal-demo craten. Commentaren noemen de resulta ten politieke aardbeving in Finland len vraagt zich af, wat de Russische reactie zal zijn. Tot de verslagen Volks democraten behoren Eine Pekkala en Hella Wuolijoki, doch, zoals reeds Zater dag te voorzien was, is de leidster der DAT de oogstresultaten voor koolzaad goed, voor erwten minder gunstig en granen, aardappelen en bieten over algemeen gunstig zijn. DAT tijdens het maandelijks onderhoud van minister Mansholt met de Stichting van de Landbouw aangedrongen werd op het vaststellen van een minimum garan tieprijs voor aardappelen en op export van een groot quantum zandaardappelen. DAT, nu de aanslag voor de verplichte levering van slachtvee is afgeschaft, ook de verplichte inschakeling van een markt- veehandelaar bij de levering is opgeheven en veehouders dus regelrecht hun kunnen aanbieden. DAT de toewijzing van metzeugen de week van 2126 Juni met 800 ton werd verruimd, om de afzet van deze die ren te vergemakkelijken en voor een spe ciale order vleeswaren een extra aantal mestzeugen zal worden afgenomen. DAT de Nationale federatieve raad van het voormalig verzet een landelijke ciale commissie heeft benoemd met de bedoeling aan allen uit het voormalig ver zet, die in juridische moeilijkheden ver keren, bijstand te verlenen. DAT op het 114e Binnenvaartcongres, hetwelk 8 en 9 Juli in Den Haag wordt gehouden, zes praeadviezen aan de orde komen, nl. over evenredige vrachtverde ling, binnenlands goederenvervoer ei viezenpositie, vaartstremming door ijs gang, de tarieven en de heffingen in de binnenvaart DAT het s.s. Hagno van de Mij Scheep vaart te Rotterdam, hetwelk vroeger het Duitse schip „Habicht" was en als her stelbetaling door Duitsland geleverd is, Zaterdag een geslaagde proefvaart op de Noordzee maakte. DAT op de tweede klompenbeurs te Enter de inzendingen van het vorig jaar nog in grote mate is overtroffen. DAT Zaterdag in Dordrecht de vaan drigs van het reg. Pontonniers: Th. J. Bruins, J. J. A. Corstens en H. G. Tolle naar, zijn beëdigd als res. 2e luitenant. DAT de nieuwe vlag voor Limburg is samengesteld uit 5 horizontale banen, rood, wit, blauw en zwart. DAT de griffier van de Prov. Staten van Limburg met pensioen gaat en op de voordracht zijn geplaatst mr E. Verhaegh en J. H. Defesche, beiden ref. op de griffie van Maastricht en mr dr J. B. Sens, seer. gem. secr. van Heerlen. DAT de spoorlijn UtrechtBaarn 25 Juli electrisch wordt DAT op de aanbevelingslijst voor rech ter in de Rechtbank te R'dam o.m. staat mr J. C. Panthaleon baron van Eek, plv. pres. Krijgsraad te Velde-Zuid, wonende te Den Haag. DAT een wetsontwerp is ingediend tot verhoging der kanselarijrechten, waarbij de mogelijkheid wordt geschapen hoge lasten te leggen op schepen van landen, die onze scheepvaart veel doen betalen. DAT de St. Ctr. van 30 Juni o.m. bevat prijzenbeschikkingen inmaakpotten, le vertraan, houten heipalen (import) er schelpkalk, alsmede een beschikking ver goeding gezichtshulpmiddelen. DAT men op de ledenverg. van d< Strijdhond „Fryslan Frij" (die meer zelf standigheid voor Friesland wil) de een zijdige samenstelling van de candidaten- lijsten der a.s. verkiezingen betreurde, „waardoor de stem van Friesland in de Kamer niet zal worden gehoord". DAT in de vac. wijlen mr I. A. Swane tot deken van de Orde van Advocaten by het gerechtshof te Den Bosch is gekozen mr G. L. H. Jurgens te Eindhoven. DAT aan mr F. A. Bruinsma op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als subst.-griffier by het B.G. te A'dam. DAT het Ned. Padvindsters Gild f 57.000 eigenaar is geworden van landhuis met 1 ha park van het landgoed Buitenzorg te Baarn. DAT prof. dr E. Reeser ondervoorz. werd van de Kon. Ned. Toonkunstenaars vereniging. DAT het Kon. Ned. Aardrykskudig Ge nootschap in het Indisch Instituut te Am sterdam een bijeenkomst hield t.g.v. zijn 75-j. bestaan. DAT de Baarnse persfotograaf J. H. M. Lindeman is uitgesloten voor 10 jaar (ing. 5 Mei 1945) en de Haagse persfoto grafen H. G. L. Schimmelpenningh T. A. Meyer een certificaat van geen be zwaar kregen. DAT van 19 t/m 31 Juli een gebied op de Vliehors (Vlieland) wegens militaire oefeningen voor de luchtvaart onveilig is en op 6 en 13 Juli een terrein bij Petten. DAT A. v. Eyk is benoemd tot vice- consul te Tampa. Florida, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. DAT de ver. „Ons Suriname" Zaterdag op het Paleisterras te A'dam een bijeen komst van Surinamers organiseerde oir de afschaffing der slavernij van 1 Juli 1863 te herdenken. DAT Eindhoven begin Augustus honderdjarige zal hebben, nL de wed. LaureVan Vlerken. DAT de begroting-1948 van Venlo sluit DAT de Zaterdagse trein, die uit Rot terdam DP. om 12.33 naar Amsterdam C.S. vertrekt, voortaan ook in Leiden en Haarlem stopt en daarom de dienstrege ling als volgt is gewijzigd: Den Haag H.S. a. 12.53, v. 12.55—Leiden a. 13.07, v. 13.08— Haarlem a. 13.31, v. 13.32 A'dam C.S. 13.47. DAT laagste inschrijver voor de aanbe steding van een burgemeesterswoning te Klundert was M. Sibbel te A'dam f 65.543. DAT in Den Bosch de tentoonstelling „De groeiende stad" is geopend. DAT 49 j. oud te Vught is overleden mr A. Rubbens, raadsheer bij het Bossche gerechtshof. Aalberse t lied" Bij het heengaan van Aalberse willen ook wij dankbaar gedenken, hetgeen hij heeft tot stand gebracht. Hij is de man, die mede een stempel heeft gedrukt op de sociale ontwikkeling van ons land in de laatste tientallen van jaren. Aan zijn naam zijn verscheidene sociale wetten verbonden. Maar ook is hij de man. die altijd heeft staande gehouden, dat sociale wetten geen volle betekenis hebben, in dien zij niet vormen de basis van sociale hervorming. Die sociale hervorming is hetgeen Aal berse altijd heeft gepredikt Het moet hem een vreemde voldoening zijn geweest, dat nog in de laatste dagen van zijn leven bij het parlement dat wets ontwerp is ingediend, waarop zijn streven zo heel lang gericht is geweest, het wets ontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie. Lang inderdaad heeft ook Aalberse op dit wetsontwerp moeten wachten. Maar anderzijds begreep hij, dat dit wetsont werp alleen mocht worden ingediend na een sociale voorbereiding van de maat schappij, welke zich over vele jaren zou moeten uitstrekken. In dit verband zijn tekenend de woor den. die hij reeds in 1904 schreef en waar van wij juist in deze dagen, die tevens de dagen zijn van zijn dood. de zin helder der dan ooit verstaan: „Wie een degelijk, groot huis wil bouwen, begint met te heien dan legt hij de fundamenten en eerst daarna gaat hij de muren op trekken. De algemene ontwikkelings avonden ziedaar de heipalen. De so ciale cursussen ziedaar de fundamen ten. Onze sociale actie, speciaal de vak organisatie en het streven naar goede sociale wetgeving ziedaar de muren. En het dak. dat eens alles bekronen zal, is: De publiekrechtelijke wederorganisatie der maatschappij". Dit schreef Aalberse in 1904. In 1948, bij de indiening van het wetsontwerp, is al thans de hoogte van het dak bereikt. Het materiaal is aanwezig, opdat het dak kan worden gelegd, maar het is een weemoe dige taak om ook en juist op dit dak eerst de vlag halfstok te hijsen als een hulde aan hem, die in zyn leven van sociale ar beid zoveel voorbereidend werk heeft verricht. Aalberse is heengegaan als een man met een rijk politiek, ministerieel en par lementair verleden. Als we hem noemen, noemen we de Arbeidswet. De aanneming V" - - t van deze wet in 1919 was voor hem wer- maken. Gespannen volgde iedereen het kdlJk onveI.geteUjk De Tweede Kamer toestel van wete type we er tijdens de dan M onbetul d om aao Meidagen van 1940 zoveel boven hetzelfde; d(, aannendog vim „„werp btjzondere vliegveld zagen cirkelen Via de geluids-' luister bii te „„en Installaties werd het publiek op de hoogte, Het bekend, dat onze volks gehouden van de laatste voorbereidingen vertegenwo<iidiging neh bij die gelegen- daar hoog in de lucht. Iedereen haalde hejd M werkelijk wel wat verlicht adem. toen bijzondere kwaliteiten. De soclalis- even later de v„I pop-kleine longen, aan be^onne„ mcde dobr „Achturen- de valschermen bungelden en veilig op het veld terecht kwamen. Met de jeep werden ze opgehaald. Onder de klanken van de L.S.K.-kapel maakte het vijftal Houdijk uit Voorburg Van Santen uit 's-Gravenzande, VaS- Hattum uit Voor schoten, Maarleveld uit Rotterdam en Huyser uit Amsterdam, een ware zege tocht langs de publieke tribune. Pardoes daarop een nieuwe sensatie: de drie nieuwe Gloster Meteors der Militaire Luchtvaart; schroefloze vlijgtuigen, die met een snelheid, welke tegen de 1000 km lag, over de toeschouwers flitsten. Hoofd brekens voor de fotografen, die niet zo snel de camera's konden meedraaien, of de Glosters waren reeds duizenden ters verder. De Hagenaars, die de toe stellen hoorden overgieren, dachten on willekeurig aan de gehate V-l-wapens. die ongeveer hetzelfde geluid maakten. Zo is het vliegfeest op Ypenburg een ware manifestatie geworden van de capacitei ten onzer Militaire Luchtvaart, iedereen zijn petje kan afnemen! Oud-minister prof. Aalberse hedennacht overleden Eén van Nederlands meest voor aanstaande Staatslieden De Minister van Staat prof. mr P. J. M. Aalberse is hedennacht in het pension Eykenburg te Den Haag, waar hy ver pleegd werd, op 77-jarige leeftyd over leden. Met hem is een van onze meest vooraanstaande staatslieden heengegaan, die jaren lang in ons politieke en sociale leven een grote rol speelde. Petrus Josephus Mattheus Aalberse werd 27 Maart 1871 te Leiden geboren, studeerde aan het gymnasium te Katwyk a. d. Rijn en de Leidse universiteit, waar hij in 1897 promoveerde. Hy vestigde zich in Leiden als advocaat, kwam in 1899 in de gemeenteraad, was van 1901 tot 1903 wethouder van sociale aangelegenheden en openbare hygiëne. In 1905 stichtte hy de Kath. Sociale Actie. In 1903 deed hij zijn intree m de Tweede Kamer, waar hy vooral op sociaal gebied een grote activi teit ontplooide. In 1916 werd hij hoog leraar te Delft en trad hy af als Kamer lid. Doch na 2% jaar zag men hem "s Lands vergaderzaal terug, nu als minis ter van Arbeid. Vele belangrijke sociale maatregelen kwamen onder zijn bewind tot stand, in het eerste en tweede kabinet- Ruys de Beerenbrouck. In 1925 kwam hij weer in de Kamer en de R.-K. fractie koos hem in 1931 tot haar voorzitter. Voorts was hy o.m. Ryksbemiddelaar. In 1935 werd hy benoemd tot Minister van Staat, in 1937 tot lid van de Raad State, welke functie hy tot in 1946 Hij was commandeur in de orde vai Ned. Leeuw, grootofficier in het Legioen van Eer van Frankrijk, ridder in de H. Gregoriusorde, commandeur van het grootkruis der orde van de witte roos van Finland en van de orde van Polonia Restituta. De uitvaart van prof. Aalberse zal plaats hebben a.s. Donderdag om half elf in de kerk der Heilige Familie, op het Kamperfoelieplein te Den Haag. De plechtige teraardebestelling is om 12 uur op de R.-K begraafplaats aan de Kerk hoflaan te dier stede. Laatste der „twaalf apostelen" overleden Op 90-jarige leeftijd is te Bakkum overleden het oud-Tweede Kamerlid A. H. Gerhard. Hy was de laatste in leven zijnde van de z.g. twaalf apostelen, die de S.D.A.P. oprichtten. Van 1913 tot 1931 had hy zitting in de Staten-Generaal. Vele puplicaties op onderwysgebied versche nen van zijn hand. De crematie geschiedt Donderdag te Westerveld na aankomst van trein 13.09, P. J. M. Aalberse. als één man en klonk het „Wilhelmus" door de zaal. „Er zat ook wel muziek in" heeft Aalberse zelf later getuigd. Aalberse heeft in zijn wetgevende ar beid mogen voortbouwen op hetgeen Talma reeds tot stand had gebracht. Voor deze had hij trouwens grote en oprechte bewondering. „Talma", zei Aalberse eens, „is eigenlijk in de Kamer schandelijk be handeld. Talma was zeer gevoelig: Hy huilde als een kind in de ministerkamer, toen de Bakkerswet was afgestemd. Als ik daaraan denkde liberalen waren fel tegen hem Ja. als we zulke dingen lezen, kunnen we ons nauwelijks voorstellen, dat ze in deze zelfde eeuw zyn voorgevallen. Talma heeft het niet mogen beleven, dat zulke verschijnselen geacht mochten worden, voorshands tot het verleden te behoren. Hij heeft zich doodgewerkt in zijn be strijding van de liberale obstructie. Maar Aalberse heeft het beleefd, dat de sociale wetgeving tevens een sociale hervorming heeft ingeluid. Het is goed, by zijn sterven ons voor de geest te roepen zijn sociaal program, zo als hy dat destijds in zijn eerste sociale Kamerrede ontvouwde: „Wy willen de sociale wetgeving, behalve als middel tot dringende leniging van sociale noden, te vens als middel om deze nog maar al te zeer individualistische naast-elkander- leving te helpen doorgroeien naar een waarachtige samenleving, gebouwd op de beginselen van het warme sociale Chris tendom, dat, door de erkenning der ver hevenheid der menselijke ziel, de waards van het individu verhief maar tevens door de erkenning van de door God opge legde plichten van sociale rechtvaardig heid en Christelijke naastenliefde het luide uitsprak, dat de mens niet enkel is individu, maar tevens een sociaal wezen. WEERBERICHT Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met enkele verspreids buien. Wind tussen Noord en West of draaiend naar richtingen tussen Noord en West, matig, maar in de kuststreken tydelyk vry krachtig. Koel weer. ZON EN MAAN. Dinsdag 6 Juli Zon op 4.28. onder 21.01 uur; Maan op 3.15, onder 21.28 uur. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1