jHeauir geii&cht (Courant Robertson doet nogmaals een beroep op het gezond verstand der Russen Alvorens geallieerden tot definitieve stap bij Moskou overgaan 7fH2 Wist U ZATERDAG 3 JULI 1948 BUR. eD REDACTIE: Hogewoerd 103 Tel. redactie: 20408; Adm.: 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7551 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NA TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^tdnhwsfirii is afjcWeort myo (jert in tegfiempott0 Het getuigt van nnchter realiteitsbesef, verantwoordelijkheid en „goodwill", krachten tot het uiterste in te spannen, teneinde alsnog tot een compromis met de Russen te komen. Hierbij behoeft men juridische en strategische posities niet prijs te geven en kan vastberaden op zijn stuk blijven staan. Maar iedere oplossing, langs psychologische weg, valt te prefereren boven wapengeweld, nadat Bevin heeft verklaard, dat men niet wijken zal voor geweld en de geallieerde zenuwen bestand zijn tegen de druk der Sowjets. In het licht hiervan, moet men de brief van Robertson aan Sokolofsky zien. thans, evenals gisteren zijn Britse en Amerikaanse collega's, het recht der Sow jets ontkend, om het militaire bestuurs bureau opgeheven te verklaren. De Rus- Generaal Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft aan maarschalk Sokolofsky een brief ge zonden, waarin hij zich bereid verklaart hem te ontmoeten, om de mogelijkhe den te bespreken van heropening var het verkeer tussen Berlijn en de Weste lijke zones. De Britse generaal heeft de Rus verzocht mee te delen, wannee: geveer de spoorweg BerlijnHelmstedt heropend zou worden en tevens verlangde hij de verzekering, dat het bootverkeer door de Russische zone niet verder wordt bemoeilijkt. Hij herinnerde er aan bij aangeboden had de onderhandelingen te openen over één valuta in Berlijn on der controle der vier mogendheden. Ook verlangde hij het weer openstellen van de autoweg tussen Berlijn en Helmstedt. Robertson herinnert voorts aan een brief van Sokolofsky, gedateerd op 29 Juni. drukt er zijn voldoening over uit, dat daarin gezegd wordt, dat de beperkingen voor grensoverschrijding slechts tijdelijk zijn om de valuta in de Sowjet-zone te' beschermen. De valuta loopt echter geen enkel risico, aldus de Britse gouverneur, en daarom verzoekt hij onmiddellijke openstelling van het verkeer. Men ver wacht niet eerder dan hedenavond een antwoord van Sokolofsky. Ook de brigade-generaal Jean Ganevel, bevelhebber van de Franse sector, heeft Uit opengebrande kluis 50.000 gestolen Inbraak in optima forma in IJmuiden. Uit een kluis in het kantoor van de Redersvereniging te IJmuiden is, zoals wij gisteren in een deel van onze editie nog konden melden, een bedrag van f50.000 gestolen, bèstaande uit f 23.000 in loon zakjes in houten kisten verpakt, f 18.000 kasgeld en 10 briefjes van f 1000. Dit geld werd na sluiting van het kantoor in de kluis opgeborgen. De inbrekers hebben zich waarschijnlijk toegang verschaft door via een achtertrap op de eerste eta ge te komen. De vloer van de eerste eta ge boven de kluis werd doorgebroken en de gewapend betonnen zoldering werd met houwelen stuk gehakt. Door het gat lieten de inbrekers zich zakken. Met zuurstofcylinders en branders hebben zij de kluis geopend De ramen van het kan toor hadden zij met dekzeilen afgedekt en zo konden zij rustig hun gang gaan. Men neemt aan. dat de inbrekers terdege op de hoogte zijn geweest mèt de stand van de kas. Gisteren zouden juist de lo nen worden uitbetaald. Mr P. J. Olid zal Kamerzetel aanvaarden Het „Vrye Volk" heeft reeds herhaalde malen zijn twijfel erover uitgesproken, dat mr P. J. Oud zijn Kamerzetel zal aanvaarden en heeft reeds enige keren gesuggereerd, dat hij slechts als „stem- mentrekker" fungeert. In verband hier mee heeft de parlementaire redacteur van het „Alg. Hbld" zich rechtstreeks tot de heer Oud gewend, die hem machtigde te publiceren, dat hij wel degelijk van plan is in de Tweede Kamer zitting te Op de werf van „De Merwede" te Hardinxveld is te water gelaten de 1535 brt. metende „Prins Willem III" van de Oranjelij n. De KNSM keert 4 pet uit op de pref., 7 pet op de oude en 3% pet op de nieuwe aandelen. Leidse jongens van de „Kota Baroe" in Leiden terug Grote belangstelling aan de grens der gemeente Onder een stralende hemel zijn heden middag ver na één uur, nadat ge durende lange tyd een steeds grotere spanning onder de honderden wachtenden had geheerst, ongeveer 26 Leidse jongens van de „Kota Baroe" aan de grens van de gemeente (De Vink) aangekomen. Mr. H. R. Goudsmit, voorzitter van het comité van ontvangst van de plaatselijke demobilisatieraad sprak een welkomst woord. Hierna werden de mannen bloe men aangeboden. De belangstelling van publieke zijde was, zowel in de gemeen te als aan de grens, zeer groot. Overal waren vlaggen uitgestoken, terwijl menig een de voorgevel van zijn huis had versierd. Onder de vele aanwezigen by de Vink bevonden zich tal van burger lijke en militaire autoriteiten. Na de officiële ontvangst werden de jongens per bus naar huis gebracht, waar hun, zoals begrijpelijk, een warme ont vangst werd bereid. Op een en ander ho pen wij Maandag uitvoerig terug te Auto van dronken Tilburger wordt vernietigd Nog steeds maakt men met dronken autobestuurders in het Zuiden korte met ten. Twee Tilburgers hebben dit aan den lijve gevoeld. Eén hunner is veroordeeld tot drie weken hechtenis en tien maan den ontzegging der rijbevoegdheid, ter wijl zijn auto zal worden vernietigd. De tweede kreeg drie maanden hechtenis, één jaar ontzegging rijbevoegdheid Zijn auto werd verbeurd verklaard. De Leeuwarder postbeambten C. V. •n W. v. d. Z., zijn gearresteerd, omdat zij een jaar lang uit brieven distributie bonnen hebben gestolen. •sen hebben de wnd. burgemeester Berlijn, mevr. Schroeder, geïnstrueerd slechts rekening te houden met Sowj et- verordeningen. De Berlijnse kwestie werd gisteren te Washington door Tru man en Marshall besproken. George Marshall verklaarde, dat Ame rika zich ernstig bezig houdt met het Ber lijnse vraagstuk en dat nog niets gezegd kan worden over de te volgen gedragslijn. In dit verband zei Marshal nog, dat be sprekingen over de kwestie van militaire steun aan de vijf West-Europese landen voorbereid zijn. Volgens het A.N.P. landse vrachtauto gistermiddag het eerste geallieerde transport, dat sinds de blokkade, door de Sovjets bij Helmstedt werd doorgelaten. Het was een wagen nit Hillegom met groenten, die ten dele be stemd waren voor de Sovjet-restaurants van Intourist. Thans zijn 120 millioen West-Duitse Marken in Berlijn in omloop. De Britse autoriteiten hebben tot zuinigheid aange spoord, daar de bevolking zo lang aan in flatie gewend is. De drie Westelijke maatregel, die niet officieel is, doch verband zou staan met het binnenkort splitsen van 't bestuur der Duitse hoofd stad. Nuschke, voorzitter van de onder Russische controle staande Volksraad drong aan op een viermogendhedencon- ferentie voor het opstellen van een vre desverdrag met Duitsland. Bij Hernnburg, 15 km ten Oosten van Lübeck, zouden de Russen de grens hebben opengesteld. De nemarken heeft het verzoek van de Ber lijnse gemeenteraad voor inmenging van de Ver. Naties, van de hand gewezen. Majoor Nikolajefsky, bevelhebber van het Treptof-district van Berlijn, heeft alle firma's en groothandelaren verboden met hun collega's in de Westelijke sectoren te handelen, aldus de (Amerikaanse) „Ta- gesspiegel". Het grote moment: de loopplank af! Eén en dertig dagen lang was dit het brandende verlangen. Een groep „Haagse Valken" stapt op Rotterdamse bodem, nog even.... en dan zijn ze thuis. Dag vader, dag moeder, nu niet huilen...- Marshall-hulp in verdrag tussen Ver. Staten en Nederland vastgelegd m DEN HAAG HAD GISTEREN PLECHTIGE ONDERTEKENING PLAATS Gisteravond hebben de minister van Buitenlandse Zaken, mr G. W. C. H. baron Boetzelaer van Oosterhout en de am bassadeur der Ver. Staten, dr Herman Baruch, op het departement van Buiten landse Zaken de bilaterale overeenkomst tussen Nederland en de Ver. Staten ge tekend. Dit betekent dus, dat de Ameri kaanse hulpverlening aan Nederland voortgang vindt. Aanvankelijk im was de hulpverlening slechts vastgesteld drie maanden en de bilaterale eenkomst maakt deze dus mogelijk lange termijn. Minister Lieftinck, m ter v. d. Brink, prof. E. de Vries e: heren Lovink, s'Jacob en dr Hirschfeld woonden de ondertekening bij. Na de ondertekening sprak dr Baruch een kort woord, er nogmaals op wijzende, dat het s van het Marshall-plan afhangt de vastbeslotenheid der volken om sa: werken voor het herstel. Het Ameri kaanse vertrouwien blijkt uit de 5 milliard dollar, die voor de eerste periode beschik baar zijn gesteld. De Parijs conventie van 16 April leidde tot de stichting van de organisatie voor Europese economische Hagenaar in TechnHoge school doodgevallen In het T.H.-gebouw aan de Kanaal straat te Delft is gisteren de 64-j. J. Baumont uit Den Haag, tijdens het pleis- n van een muur met zijn hoofd op betonnen vloer gevallen en later in het St. Hippolytus-zi ekenhuis overleden. Het ongeluk gebeurde, doordat de st ei- waar hij en zijn collega stonden, het begaf. De andere werkman kwam met die schrik wij. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR Mr BRONS De aftredende gouverneur van Suri- INDIË DINSDAG IN DE VEILIGHEIDS RAAD Indië zal Dinsdag opnieuw in de Vei ligheidsraad komen. Communisten verliezen in Finland Blijkens eerste uitslagen van de Finse verkiezingen, boekten de Democratische Volksunie (communistisch) kleine ver liezen, terwijl Sociaal-Demdocraten eD Conservatieven winst behaalden. Hertha Kuusinen, communistisch leidster en mi nister van Staat, kreeg in Helsinki vele voorkeurstemmen. IN SEPTEMBER ALGEHELE OPHEF FING PLAFONDLOON IN DE BOUWVAKKEN? Volgens een mededeling van minister In 't Veld op een vergadering te Nij megen mag worden verwacht, dat in Sep tember het plafondloon in de bouwvak ken in het gehele land zal worden op geheven. Er wordt thans nog gewacht op de resultaten van de proeven met deze proeven in Groningen, Amsterdam in Nijmegen. samenwerking. Minister van Boetzelaer, de Amerikaanse ambassadeur dankzeg gend, verklaarde, dat de overeenkomst tussen de Ver. Staten en Nederland definitieve basis verschaft voor Neder lands deelneming in het grote herstelplan van Europa. Hy gewaagde van het stout moedig en edelmoedig initiatief, dat door Marshall was ondernomen. Ook België en Oostenrijk hebben giste ren het Marshall-verdrag ondertekend. Slechts Eisenhoiver is onze man" Op de Conventie der Democratische partij van de staat Georgia werd gisteren met algemene stemmen een beroep ge daan op generaal Eisenhower om zich alsnog beschikbaar te stellen voor presidentschap der Ver. Staten. De Casperi heeft de Senaat achter zich. De Italiaanse Senaat heeft met 184 te gen 67 stemmen het programma van pre mier De Casperi goedgekeurd. MARSHALL: TURKIJE BLIJVE ONAFHANKELIJK! Marshall zei gisteren, dat Amerika bui tengewoon geïntereseerd is bij de onaf hankelijkheid van Turkije en hij zou een verdrag met dit land zeer toejuichen. In de fabrieken van I.G.-Farben- Bayer, bij Keulen, is, in opdracht van de Engelsen, de productie van synthetische rubber stopgezet. Drie leden van de Duitse Sociaal democratische partij zijn in Londen aan gekomen voor besprekingen over de Ber lijnse crisis met de Labourparty. De Goede Vrijdag algemeen erkende Chr. feestdag? Belangrijke voorstellen voor C.N.V.- vergadering Op de agenda van de a.s. alg. vergade ring van het Chr. Nat. Vakverbond komen enkele voorstellen voor. Wij noemen een voorstel van „Unitas" (textielarb.), om een commissie te benoemen ter bestude ring van de thans geldende loonstelsels in hun systeem en hun toepassing, in het bijzonder het beginsel, dat de prestatie in vele stelsels als basis, resp. als belang rijk element geldt voor de bepaling van de loonuiitkomst en de werkclassificatie. Het C.N.V.-bestuur betuigt instemming met dit voorstel. „Unitas" stelt ook voor, pogingen aan te wenden tot aanduiding van de Goede Vrijdag als algemeen erkende Chr. feest dag. Het C.N.V.-bestuur adviseert, over leg te plegen met de Chr. kerken. De Ver. van Chr. Kantoor- en Handels bedienden stelt voor, uit te spreken, dat bij de vaststelling van de werknemers bijdrage in de kosten der op te richten bedrijfsorganen ongeorganiseerden wor den belast met tenminste het bedrag der vakverenigingscontributie en als over gangsmaatregel een sociale heffing wordt opgelegd. Ook H.M. de Koningin bij Stadionjeugdspel Evenals de Prinses-Regentes is ook H. M. de Koningin voornemens, aanwezig te zijn bij het jeugdstadionspel, dat op 10 Julil in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt opgevoerd. Plesman in Parijs. De president-directeur van de K.L.M., A. Plesman, is in Parijs vor besprekin gen met de K.L.M.-bureaux aldaar. JODENVERRAADSTER TANTE BERTA KRIJGT ZES JAAR. De als „Tante Berta" bekend staande Jodenverraadster, de 51-jar. imevr. B. M. v. d. Hof-Kooyman uit Rotterdam, is door het B.G. te Rotterdam veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf m. a. Eerste na-oorlogse betonnen brug is Op 27 Juli zal de eerste na de oorlog gebouwde vaste boogbrug van gewapend beton over het Twenfthekanaal voor het verkeer feestelijk worden opengesteld. Het betreft hier de brug te Almen. SCHOOLMELKVOORZIENING BLIJFT GEHANDHAAFD Ondanks de voorlopige opheffing der melkddstribuitie blijft de schoolmelkvoor- ziendng gehandhaafd. Er wordt zelfs door het Centraal Schoolmelkcomité te Den Haag gestreefd naar uitbreiding vam deze melkvoonziening. Nog 7 dagen wapenstilstand in Palestina De voorstellen van graaf Bernadotta inzake Palestina zouden vanavond om 7 uur, gelijktijdig te Lake Success, Cairo, Tel Aviv en Rhodos officieel bekend gemaakt worden. Het kabinet van Israël komt Zondag bijeen om het Joodse ant woord op te stellen. Zoals bekend is, duurt het nog zeven dagen, voordat de wapenstilstand afgelopen is- Russische documenten te Berlijn verdwenen. Uit de kelders van de gebouwen der Economische Commissie voor de Sovjet zone te Berlijn, zijn belangrijke docu- mentaen verdwenen. Deze documenten hebben betrekking op de Duitse her stelbetalingen aan de Sowjet-Unie. Duits minister vraagt einde Ruhr- ontmanteling. Prof. Noelting, minister van Economie voor Noord-Rijnland-Westfalen, heeft onmiddellijke stopzetting der ontmante ling van het Ruhrgebied door de geal lieerden gevraagd. GESNEUVELD VOOR HET VADERLAND De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. M. M. B. Arts uit Mill (N.B.), sold. J. de Hamer uit 's Heer Arendskerke, sold. N. Hendriks uit Roggel (L.), sold. J. A. Jacobs uit Weert. De Kon. Marine en het Kon. Ned. Ind. Leger hebben deze week geen verliezen gerapporteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Jan. j.l. zijn 34 man gesneuveld en 10 aan hun wonden overleden. De na 18 Juli 1947 gepubliceerde verlieslijsten be vatten 594 namen. Nu heerst de „Kanaalkoorts": de thuishaven nadert. Elke minuut duurt een uur. „Hoe ver zijn we?" En zo staan ze aan de railing vrolüjc en vol kwink slagen, maar met harten verlangen, onze jongens van de „Kota Baroe". Drie jaren wederopbouw op materieel terrein Ons yolk is onbekend met niet geringe prestaties Verschenen is een boekje, getiteld „Drie binnenvaartuigen jaren wederopbouw". Het werkje is mengesteld door de afdeling voorlichting van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Wij ontlenen er het volgende aan: „Inundaties: eind Jan. 1946 was al het geïnundeerde gebied drooggelegd. Reeds in 1946 gaf de Wieringermeerpolder een alleszins bevredigende oogst. Die van 1947 mag normaal worden genoemd. Walche ren leverde in dat jaar een oogst van 3( tot 60 pet op de ingezaaide gronden. In '47 is gebleken dat de gronden spoediger ontzilt waren dan aanvankelijk was aan genomen. De oogst 1947 was bevredigend. De dijken zijn hersteld (3000 m nieuw aangelegd), evenals de wegen op het eiland. Allerwegen werden bomen ge- Bruggen: van 50 grote en middelgrote verkeersbruggen over rivieren en kana len zijn thans 36 bruggen definitief her steld, ten dele na zeer moeilijk en lang durig werk. Alle vernielde spoorbruggen zijn thans hersteld, zij het nog niet alle definitief. Op 17 belangrijke spoorbrug gen ligt nl. nog enkel spoor. Spoorwegen: de omvang van het reizi- gersvervoer was in 1947 ruim dubbel groot als voor de oorlog, nl. 174.4 millioen tegen 80.8 millioen. Dit geschiedde met 825 rijtuigen (voor de oorlog 1451!). 246 personenrijtuigen zijn nog defect. Van het vooroorlogse electrich net van 566 km is thans 500 km definitief hersteld, terwijl ook de lijn Amsterdam-Amers- foort werd geëlectrificeerd. Dit jaar komt het herstel van het gehele net klaar, ter wijl het nog zal worden uitgebreid met de lijn Utrecht-Baarn. Sinds de bevrij ding leverde de Nederlandse industrie niet minder dan 1500 goederenwagens. Havens en scheepvaartwegen: in Sep tember 1944 werden de haveninstallaties van Amsterdam en Rotterdam opgebla zen. De verbinding met de zee was voor Rotterdam reeds in 1945 hersteld, die voor Amsterdam in Juli 1946, toen de grote sluis in IJmuiden weer in zijn spronkelijke staat was gebracht. De wegen voor de binnenvaart zijn thans alle bruikbaar. Vaartuigen: op 1 Mei jl. waren 7000 Rijn- en binnenvaartuigen, bagger- bergingsmateriaal hersteld (tot. 1.800.000 ton), alsmede 1000 binnenvissersvaartui- gen, drijvende haven- en werfinrichtin- gen, pontons en woonschepen. Voorts 180 zeevissersvaartuigen, 110 kustvaartuigen en 35 zeeschepen. Van de 3500 gezonken op 1 Mei jl. DAT de St. Crt. van gisteren wijzi gingen bevat van prijsbeschikkingen kleinhandel en groothandel vaste brand stoffen zo mede van de fruitdistributie- beschikking 1946. DAT m.i.v. morgen ook des Zondags, om 13 u., radiouitzendingen voor land en tuinbouw plaats hebben. DAT dr J. A. van Steyn, dir. var Staatsbosbeheer, Nederland vertegen woordigt op de eerste bijeenkomst v de comm. voor Europese bosbouw -producten, van 610 Juli te Genève. DAT aan het slot van de militaire ju bileummars door de Noordelijke provin cies in Emmen werd gedefileerd luit.-generaal mr H. J. Kruis. DAT te Vught is overleden de bekende R'damse Steenkool magnaat W. v. Beu- ningen, die destijds veel goeds voo gevangenen in Vught heeft gedaan. DAT min. Drees de commissies bezitsspreiding en het alcoholvraagstuk heeft geïnstalleerd. DAT generaal Kruis 9 Juli om half drie de studieverzameling van de tech nische staf te Delft opent. DAT ons land blijkens een mededeling op een vergadering van de federatie „Ver. Maatschappij Ziekenfondsen" weer aan de top staat van de verzorging der volks gezondheid en de kinder hygiëne. DAT de senaat van de R.K. Univ. van Nijmegen 9 Juli een speciale zitting wijdt aan het eeuwfeest van de vrijheid van on derwijs. DAT vóór de uitslag van het eindexamen der Rijkszuivelschool te Bolsward reeds een derde deel der candidaten was be noemd tot assistent-directeur van een coöp. zuivelfabriek. DAT de Tielse Protestanten Ver. „Gustaaf Adolf" vandaag haar 50-j. be staan vierde. DAT de Vereniging tot stichting en in standhouding van ziekenhuizen op Gere formeerde grondslag te 's-Gravenhage de inschrijving opent op f 250.000 3% pet 32 jarige obligaties van f 1000 en f 500 100 pet DAT te Drachten een monument zal worden onthuld ter nagedachtenis van de tijdens de oorlog gesneuvelde leden van het personeel der Ned. Tramweg Mij. DAT een IJmuidense kotter op de Noordzee het Eng. plezierjacht „Lady Audrey", hetwelk water maakte, met drie opvarenden oppikte en IJmuiden binnen- DAT de UNAC uit Nederland f 400.000 aan vrijwillige bijdragen ontving 40.000 Ned. gezinnen zich bereid klaarden ondervoede kinderen tijdelijk op te nemen. DAT Rudi Hornecker een film maakt van de hoogovens-IJmuiden en eind dit jaar ook een film over de Zuiderzee werken gereed komt DAT de Aero-Holland een tw Dakota-vliegtuig krijgt en over e maanden een derde. DAT de Dordtse raad een lening f 2 millioen heeft aangegaan tegen 3 pet voor de eerste 10 jaar en 3V4 pet voc verdere looptijd voor de bouw van nieuwe electr. centrale. DAT de Ned. Handelmij in Tanger dochteronderneming heeft opgericht der de naam „Société hollandaise de banque et de gestion". DAT bij Haaren een wit zwaluwen- paar is ontdekt DAT de werf „Gusto" te Schiedam be zig is de verwoeste laadbruggen in Dordtse haven weer op te bouwen. DAT is benoemd tot officier in de Orde van O.N. dr W. A. van Dorp te Huizen. DAT E. J. A. A. Quaedvlieg, thans in specteur, is benoemd tot hoofdinsp. van de Volksgezondheid (vleeskeuring). DAT de Fokkerfabrieken een aantrek kelijke brochure over „35 jaren militaire luchtvaart" hebben samengesteld. DAT bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot naturalisatie van Frederik Fischer en 12 anderen. DAT gezien de recente verkeersonge lukken in de gem. Gorssel geen graan gewassen meer mogen worden verbouwd, die het uitzicht bij gevaarlijke kruispun ten belemmeren. Ergerlijk gelicht. De binnenvaartvloot bestond de oorlog uit ruim 20.000 vaartuigen een totale inhoud van 4% millioen Bij de bevrijding van ons land v 9000 vaartuigen met een totale inhoud van 1.800.000 ton onbeschadigd beschik baar. Op 1 Mei jl. beschikte ons land we derom over 16.000 binnenvaartuigen met een totale inhoud van 3.600.000 ton. Van de 12.500 verloren of beschadigde inboe dels van vaartuigen was de schade op deze datum voor 9000 gevallen geheel of grotendeels geregeld. Woningen: in gemeenten, waar dan 20 pet van de woningvoorraad woest of zwaar beschadigd was, werden noodwoningen gebouwd, terwijl het bu- reauWederopbouw Boerderijen onmiddel lijk een aanvang maakte met dè bouw van noodboerderijen. In 1946 is de bouw van noodwoningen en noodboerderijen beëindigd. Alleen in Gelderland, Noord- Brabant en Limburg zijn in 1947 nog en kele noodboerderijen gebouwd. Gebouwd werden in totaal 8517 noodwoningen 4563 noodboerderijen, waardoor een taal aan noodwoningruimte is geschapen van 13.080 woningen. Daar met de na de bevrijding beschikbaar zijnde materialen de grootst mogelijke woonruimte kon worden geschapen door eerst de lichte schadegevallen te herstellen, werd dit het eerst ter hand genomen. Alle licht be schadigde woningen zijn thans hersteld (400.000). Van de 40.700 zwaar bescha digde woningen zijn nu rond 36.500 defi nitief hersteld. Tot 1 April jL zijn er in totaal 16.631 nieuwe woningen gereed ge komen. De maandelijkse productie van nieuwe woningen stijgt regelmatig. Bo vendien wordt een aantal dezer wonin gen zodanig gebouwd, dat er voorlopig twee gezinnen in kunnen worden gehuis- Boerderijen: nieuw gebouwd werden tot nu toe 263 boerderijen. Bovendien zijn er ruim 100, hoewel nog niet geheel ge reed, toch reeds voor bewoning geschikt Tot nu toe werden 3015 licht beschadigde boerderijen hersteld en 122 zwaar be schadigde. Overige gebouwen: met het herstel van kerken en scholen wordt voortge gaan. In tal van gemeenten zijn zwaar beschadigde kerken weer in gebruik of door noodkerken vervangen. Er zijn ge teisterde plaatsen, waar alle beschadigde scholen eveneens in gebruik zijn. Onze industrie werd krachtig geholpen. Vele getroffen industrieën werken weer op vooroorlogse capaciteit en overtreffen deze. Hier en daar werden nieuwe in dustrieën gevestigd. Nederland kon op de eigen jaarbeurs en in het buitenland weer op alleszins te loven wijze voor de dag Gebrek aan voldoende materialen ech ter werkte en werkt nog belemmerend op de bouwactiviteit Een groot deel van de bouwmaterialen moet Nederland impor teren, terwijl de daarvoor benodigde de viezen schaars zijn. Zonder hulp van het Marshall-plan zou dan ook met een sterke beperking der bouwnijverheid moeten worden gerekend. Ook heerst op de we reldmarkt nog steeds gebrek aan ver schillende bouwmaterialen. Het is daar om, dat verbruik van materiaal voor min der urgente werken moet worden tegen gegaan. Er is op het tempo van de we deropbouw in Nederland veel critiek. Deze is voor een belangrijk deel te wij ten aan de nog altijd bestaande onbe kendheid van ons volk met de werkelijk niet geringe prestaties, die in de afgelo pen jaren op het gebied van de mate riële wederopbouw zijn verricht Met ge rechtvaardigde trots kunnen we echter zien naar het werk, dat tot dusver is tot stand gekomen. De Vara en de verkiezingsstrijd In antwoord aan het Tweede Kamerlid, mevr. Fortanier-de Wit deelde minister Gielen mede, dat de VARA niet haar mi crofoon in dienst stelt van de P. v. d. A. in de verkiezingsstrijd, maar haar organi satie-apparaat en haar publicatie-orgaan. Tengevolge van de historische ontwikke ling is bevoorrechting van bepaalde poli tieke stromingen niet te voorkomen, aldus de minis te*. De komende week stelt ons voor be langrijke gebeurtenissen. Het is de ver- kiezingsweek. De lezer moet dan zijn oor deel hebben bepaald over het Regerings beleid, in het bijzonder ten aanzien van Indië. Hij is de laatste weken wel bedol- onder een stroom van verkiezingslec- Die stroom zal dan plotseling op houden te stromen. In deze propagandalectuur heeft de ene partij meer overtuigingskracht aan de dag gelegd dan de andere. Eigenlijk weinig overtuigend, maar wel bijzonder ergerlijk en verkiezingsstunt, welke de Partij de Arbeid gisteren in Rotterdam heeft uitgehaald en welke zij misschien in an dere steden of in dorpen op soortgelijke wijze wil uitvoeren. Vele Rotterdammers hebben in hun bus gevonden een papier, dat alle kenmerken draagt, alsof het van de meest officiële zijde afkomstig is. Het geadresseerd „Aan de burgerij van Rotterdam" en draagt boven dit adres het stadswapen. Op de plaats van de afzender staat „Dienst, afd. Verkiezingen". De bin nenzijde van dit vel papier brengt ons de twaalf lijsten, weer met alle kenmerken a echtheid. Kortom, men kan volop inen met een volkomen officieel stuk maken te hebben. Zelfs de naam van de partij ontbreekt en er wordt over haar geen woord gezegd. Alleen en dit is het verraderlijke staat boven de lijsten de zin „Model. Zo stemt u goed" en dan verwijst een simpel pijltje naar het rood- gemaakte hokje van de eerste naam van lijst twee. Geërgerd hebben wij ons aan de wijze, waarop de communisten de verkiezings strijd hebben misbruikt om vuil te gooien enkele belangrijke figuren uit de kring der Partij van de Arbeid. Wij hebben niet geaarzeld, hierin te zien een bedenkelijke devaluatie van de politieke zeden. Wij vertrouwen, dat het Ned. volk zal tonen van zulk een „mod- modderspiel" niet gediend te zijn. Maar wat te denken van dit mislei dende stuk? Is dat niet evenzeer mislei ding van de ergste soort? Zou het boven- dién niet vallen onder een of meer straf bepalingen? Hier is geen sprake van enige poging om de kiezer te overtuigen van de juist heid der socialistische opvattingen. Hier is alleen maar een botte speculatie op do eenvoud van deze of gene, die met de techniek van de stemming toch altijd wat moeite heeft en dit biljet misschien zal aanzien als een officiële handleiding. Dit ligt trouwens geheel in de lijn van prof. Schermerhorn, die destijds als mi nister-president het Ned. volk een jaar lang voor te stom heeft gehouden dan dat het zijn stem zou kunnen uitbrengen. Wel uitermate arm is een partij, die op zulk een wijze propaganda moet voeren. Het ontbreekt haar blijkbaar aan alle ar gumenten. Waarom zou zij voor de dag komen met de „vorderingen" op het ge bied van woningbouw?, met de politiek van Lieftinck, of misschien met hetgeen Schermerhorn, Logemann en Jonkman met Indië hebben gedaan? Neen, dan is een beroep op de domheid van enkele kiezers toch veiliger en minder riskant. Zoals wij hopen, dat de vuilsmijterij van de com munisten toch alleen maar zal uitlopen op hen, die zich daaraan hebben schuldig gemaakt, zo hopen wij ook, dat deze af keurenswaardige verkiezingsstunt zich zal keren tegen hen, die haar hebben uit gedacht. Stellig zal ons volk zich van dit dom bedrijf afkeren. Maar dan blijft nog de taak van justitie, haar woord in deze zaak te spreken. Wij vermoeden zo, dat minister Van Maarseveen het adres van zijn coalitie-genoten wel zal weten te vinden. Gedenk toch hendie in gevangenis ktvijnen De Gemeenschappelijke Actie van Ne derlandse Vrouwen heeft opnieuw een adres gericht tot minister Jonkman, om er op te wijzen, dat duizenden Nederlanr ders nog steeds zuchten in republ. gevan genschap. Zij verzoekt de Regering ln Christus' naam, zich door geen enkel dreigement te laten weerhouden en deze mensen te bevrijden. Volgens een communiqué van de Com missie van Drie schatte de Nederlandse vertegenwoordiger, dat er nog 5000 per sonen uit de republiek geëvacueerd moe ten worden. Bovendien zouden er nog 2000 Japanners en 200 Duitsers zijn. (De schattingen voor Nederlanders en Oost- Indonesiërs zijn wel zeer laag. Red.). Ter dood veroordeelde Gestapo mannen naar Nederland Vier Gestapo-mannen, die tijdens de oorlog in Noord-Frankrijk hebben ge werkt, zijn gisteren door een Frans mili tair tribunaal te Rijssel ter dood veroor deeld. Volgens AFP worden zij aan Nederland uitgeleverd om te antwoorden op andere beschuldigingen van oorlogs misdaden. Een vijfde Gestapo-man werd vrijgesproken, doch ook hij zal aan ons land worden uitgeleverd. „HEBT U EVEN 500 MILLIOEN VOOR ONS?" De Wereldbank ontving een verzoek van Joego-Slavië om een lening van 500 millioen dollar. De brief was kort en krachtig: „Mijnheer, wij zouden gaarne van U 500 millioen dollar ontvangen. Aanvaardt, mijnheer, onze beleefde groe ten, hoogachtendRobert Gardner, de president van de Wereldbank zei: „Die Joego-Slaven denken, dat het maar voor het opscheppen ligt Gezamenlijke radlonitzendingen Weste lijke vijf. Op de B.B.C.-conferentie te Londen werd besloten, dat de omroeporganisaties van Engeland, Frankrijk en de Benelux in de komende herfst zullen beginnen met gemeenschappelijke programma's van symphonie-concerten, praatjes en WEERBERICHT Zuid-Westelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk enige regen. Aanvankelijk zwakke, maar mor gen matige Z.W. wind. Iets hogere tem peratuur dan vandaag. ZON EN MAAN Zondag 4 Juli: Zon op 4.26. onder 21.02 uur; maan op 1.50, onder 19.06 uur. Maan dag 5 Juli: zon op 4.27, onder 21.01; maao Q£> 2.24, onder 20.24 stut. 6 Mi N-U

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1