Jlieuuu' Trihsrlir CTmtrmtt Bevin: Russen zullen onze zenuwen 1 niet kapot maken Wist U DONDERDAG 1 JULI 1948 BUR. en REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel. redactie: 20408; Adm.: 22710. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ3.90 per kwartaal; ƒ1.30 per maand; 0 30 per week. Negen en twintigste jaargang No. 7549 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StentwisFirl) is ohebkwtl myo bert in teijfjenspoet- No. 1 VAN LIJST 3 SPRAK Zie pagina 2 Gegrond op rechten, zullen geallieerden in Berlijn blijven Men kan de Russen niet verwijten, dat zij lijden fijngevoeligheid. Zij buiten immers, druipende var les, iedere „voorsprongsituatie" meedogenloos uit e i de zenuwenoorlog. Maar een gewaarschuwd overmaat van politieke i, haat en wraakgevoe- zijn meesters in het opvoeren nan geldt voor twee. En van daar, dat Bevin in het Lagerhuis de ironische opmerking maakte, dat de Russen proheren te onderzoeken hoe lang de geallieerde zenuwen het zouden kunnen uit houden, maar voegde hij er aan toe: „Niets wijst er nog op, dat zij kapot zullen Ook George Marshall heeft kwestie-Berlijn een verklaring afgelegd, waarin njet de grootste nadruk gezegd Wordt, dat de geallieerden onder geen voorwaarde Berlijn zullen verlaten. Mar shall liet doorschemeren, dat de Ameri kaanse zone het langer zou uithouden dan verwacht werd, omdat het voedsel- vraagstuk door het vervoer door de lucht opgelost is. De Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken verklaarde voorts, dat de Sovjet-actie om Berlijn te blokkeren fun damentele kwesties van ernstige aard heeft opgeworpen. Terwijl Marshall zijn verklaring aflegde, werd bekend ge maakt, dat Amerika het aantal B. 29 ©uperforten in Europa verdrievoudigd heeft. Van deze monsterbommenwerpers zijn er thans dertig, voornamelijk in Duitsland, gestationneerd. Eden wil niet te Berlijn, maar te Moskou protesteren. In het Britse Lagerhuis werd gisteren Over de crisis in Duitsland gedebatteerd. Anthony Eden, plaatsvervangend leider der oppositie, drong er onder luide bijval bij de regering op aan, Moskou te doen weten, dat Engeland niet bereid is, door bruut geweld of chantage te laten Intimideren. Eden stelde voor, indien ei nog enige twijfel mooht bestaan over dc houding der geallieerden, een gezamen lijke verklaring aan Moskou te doen overhandigen, dus niet aan de Sovjet bevelhebber in Berlijn. Eden legde na nadruk op de verantwoordelijkheid der geallieerden voor de IVt millioen Ber- lijners. Zouden wij Berlijn prijsgeven, al dus de oud-minister van Buitenl. Zaken, dan zou dit voor de Russen het teken zijn om in Wenen te herhalen, wat hun in Duitsland gelukte. Hij zeide niet te ge loven, dat het Kremlin oorlog wil, maai toegeven, zou steeds verder toegeven tol gevolg hebben. Hierna kwam Bevin aan het woord, die het voorstel van Trygve Lie, om Bert ij n voor de Veiligheidsraad te brengen de hand wees en memoreerde, hoe de Russen hun aggressie bègonnen met de 6topzetting van alle verkeer, zogen: om technische redenen. De Britten had den daarop aangeboden om technische hulp en materiaal te verschaffen. De Russen zwegen en daarna golden de beperkingen, de invoering van de nieuwe valuta. Ook dit is thans voorbij, aldus Bevin, en nog steeds duurt de Sov jet-blokkade voort. „Zou het misschien een poging zijn om ons uit Berlijn weg te krijgen?" vroeg hij zich sarcastisch af. „Indien de Russen van plan zijn, om 2Yz millioen mensen uit te hongeren om ons uit Berlijn te doen verdwijnen, zal de Britse regering zich daar zeker niet bij neerleggen". (Applaus). Britten en Ame rikanen doen al het mogelijke, om Berlijn wam het nodiige te voorzien. De plannen voor het massavervoer door de lucht zijn Beer ver gevorderd, en zullen de verwach tingen overtreffen. Over het antwoord ven Sokolofsky, zei Bevin, dat hij zich niet door woorden om de tuin liet ledden en zich gelukkiger zou voelen, wanneer de eerste trein weer zou rijden en de schepen de Elbe weer afvoeren. Eerst moeten de moeilijkheden over Berlijn volkomen opgelost zijn en dan is Groot- Brittannië bereid, tot een viermogend- hedenconferentie. Men bad Bevin verweten, dat hij te lankmoedig was, maar, zo zeide hij, ik ben bereid op de vrede te wachten, liever dan hem door overhaaste actie te vernie tigen. De minister legde er de nadruk op, dat vrije toegang tot Berlijn in overeen stemming was met de getekende over- Ontvoerders tabakshande laar krijgen 6 jaar Ook 3 straf r overval op notaris Zes jaar, met aftrek van voorarrest, hebben de drie ontvoerders van de Rot terdamse tabakshandelaar Van Beek ge kregen. Het zijn, zoals men weet P. v. Dijk, K. van der Wild en H. G. Bakker. De eis luidde 7 jaar en zes maanden. Zij hadden zich voorgegeven als P.R.A.-re- chercheurs en trachtten, nadat zij de 71- jarige heer Van B. in een kelder opge sloten hadden f 300.000.van hem los te krijgen, wat mislukte, doordat een ontvoerders op eigen houtje ging onder handelen over f 5000. Van der W. en Van D. hebben, met de loswerkman A. van Leeuwen, veertien dagen geleden eveneens terecht gestaan voor een soortgelijk geval, n.l. een val op het notarishuis te Rumpt. Daar voor kregen deze drie twee jaar. Voor Van L. wordt het voorarrest afgetrokken. De tipgever H F. Kusters kreeg 1 jaar met aftrek Tien mijnenvegers uit de Duitse oorlogsbuit De 10 R-boten, welke de Kon. Marine Uit de Duitse oorlogsbuit heeft gekregen, Bullen dienst doen als mijnenvegers en d< namen dragen: „Walcheren", „Goeree" „Schouwen", „Schiermonnikoog", „Urk" „Stortemelk", „Schulpengat", „Malzwin" „Vlieter" en „Roompot". De schepen heb ben een waterverplaatsing van 123,19 ton, beladen 161 ton en blijven voorlopig i Nederland. OORLOGSVRIJWILLIGER WEGENS MOORD TOT 8 JAAR VEROORDEELD De krijgraad te Assen veroordeelde de 23-jarige oorlogsvrijwilliger J. Forsten wegens moord op de Groningse kunst schilder C. de Boer tot 8 jaar bijzondere strafgevangenis. (Eis 12 jaar). De oommunistisohe afgevaardigde, Gal- lacher, kwam met de verklaring aandra- dat de Sovjet-Unie één ding niet wilde: oorlog. De Amerikanen wilden dat In geen geval wijken voor chantage Harold MacMKIlan (Conservatief) zei, dat het Britse volk het risico van oorlog aanvaarden, in onwankelbare vast beslotenheid om niet voor chantage te wijken. De Labour-afgevaardiigde Crossman, die Bevin's politiek vaak becnitdseerde, verklaarde, dat de geallieerden de gehele campagne voor West-Duitsland zouden verliezen, indien te Berlijn een nederlaag geleden werd. De Britse pers is over het algemeen was gisteren, dat de Sovjets boven Berlijn dn de luohtcorridor ver sperringsballons 'hadden opgelaten. Dit blijkt echter één enkele waamemings- baJüon te zijn, die er reeds sinds de oor log hangt. Door de stopzetting van de steenkoolleveringen uit het Westen, moe ten de Russen in de Oostelijke zone van Amerikaanse Oost-Indische Compagnie bevestigd Fox vertegenwoordigt republiek Valt de K.LJW. uit? Reuter verneemt van gezaghebbende ztjde, dat wellicht alle handelsverkeer per vliegtuig boven de Westelijke zones zal worden stopgezet, wegens het groeiend aantal vliegtuigen, dat de gewone lucht wegen gebruikt om Berlijn te bevoorra den. Ook de K.L.M. zou hierdoor ge troffen worden. De Russen schijnen voorwendsels te zoeken om ook het luchtverkeer boven Berlijn stop te zetten, want de voedsel- vliegtuiigen zouden, volgens hen, terug keren met industriële installaties. De Amerikanen hebben dit met klem tegen gesproken. De drie gouverners van Duitsland zul len morgen aan de 11 ministers-presiden ten der West-Duitse staten de voorwaar den van Londen voorleggen te Frank fort, voor de vorming van een West- Duitse staat. vanochtend op Scheveningen uit; 1 Juli 1948.. Tito wederom öp het toneel verschenen Steun van het leger en van Amerika Het eerste openbare optreden van maarschalk Tito, na zijn desavouering door de Kominform, was een bezoek aan wederopbouwcomplexen bij Belgrado. Hij werd geestdriftig begroet. De Britse ambassadeur te Belgrado, sir Peake, kwam te Parijs aan, op doorreis naar Londen, waar hij verslag moet uitbrengen over de toestand- Volgens vele waar nemers is een scheuring in de Joego slavische communistische partij thans on vermijdelijk. Het leger staat volkomen achter Tito. Naar Reuter uit Washington meldt, zal Joegoslavië 30 millioen dollar van de Ver. Staten ontvangen, als bij legging van een bestaand geschil tussen beide landen over geldelijke aanspraken. De ontwikkeling van het geschil tussen Belgrado en Moskou schijnt een verbe tering van de verhouding Washington- Belgrado in de hand te werken. Was dat nu zo erg gek? Een 22-jarige Duitser belde generaal Clay op en vroeg hem, wanneer de der de wereldoorlog vermoedelijk zou uit breken. Omdat hij zich echter voor een Engelsman uitgaf, kwam hij direct voor de rechter. En daarna in het krankzin nigengesticht, wegens „geestelijke afwij kingen". Aldus ontlenen we aan Ass. Press- MILITAIRE LUCHTVAART HEEFT EEN VLAG GEKREGEN De Militaire Luchtvaart heeft heden een vlag gekregen. Op een hemelsblauwe achtergrond is een driezijdige Oranji wimpel geprojecteerd, waarvan de korte zijde de vaste zijde van de vlag geheel beslaat en de losse punt reikt tot het midden van de verticale zijde vai vlag. Op deze wimpel is aan beide zijden aangebracht het ordeteken voor de ridder 4e kl. der Mil. Willemsorde. Nu weer een aardbeving in Griekenland. By een ernstige aardbeving in Grieken land, werd de stad Leukas zwaar getrof fen. Negentig pot der gebouwen in inge stort en drie personen werden gedood en 100 gewond. De Bilt registreerde haar. REGERING GARANDEERT KOOPSOM VAN AM. SCHEPEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsvoor stel ingediend tot wijziging van de be groting van Verkeer en Waterstaat, met het doel. aankoop van schepen in Ame rika mogelijk te maken, doordat de Re gering zich borg stelt voor de Am. hypo thecaire credieten. Zeven jaar voor staalmagnaat Roecheling Een internationaal tribunaal, waarin ook een Nederlander zitting heeft, veroordeelde de 75-j. staalmagnaat, Roechling. die de gehele Saarindustrie controleerde, tot 7 jaar gevangenisstraf. Voor Marshall-landen slechts beperkte handel met Rusland. Paul Hoffman heeft verklaard, dat het bureau voor het herstelplan, de bevoegd heid heeft, de hulp stop te zetten, in dien een Europees land hardnekkig een politiek t.a.v. de wisselkoers blijft vol gen, die direct schadelijk is voor het welslagen van het herstelprogramma. Bo vendien mag geen der 16 Europese landen de Sowjet-Unie goederen leveren, welke de Ver. Staten zelf ook niet naar Rus land zouden willen uitvoeren. Bernadotte stelt Galilea als Joodse staat voor Terwijl, volgens de Joden, alle Arabi sche verloven in Palestina zijn ingetrok- en de Arabieren het bestand weei geschonden hebben, heeft Bernadotte aan Trygve Lie meegedeeld, dat hij zijn nieuwe voorstellen aan beide partijen heeft overhandigd, die, volgens Arabi sche bron, o.m- zouden inhouden, dat Palestina en Transjordanië verenigd den worden en dat dit getjied in twee onafhankelijke staten, een Jüodse en Arabische, zou worden verdeeld, door de V.N. toegewezen gebied, zal Israël blijven, behalve de woestijn Negeb. Geheel Galilea zou daardoor Joods worden. Haifa wordt vrijhaven Jeruzalem komt onder speciaal bestuur der V.N., terwijl de Joodse staat op gebied imrhigratie mag toestaan. De Arabieren zouden de voorstellen reeds van de hand gewezen hebben. Pakistan zal een leger naar Palestina sturen om de Arabieren te helpen. Mackenzie King,- heeft gisteren in tawa afscheid genomen als premier Canada. Hij zal -misschien nog enige tijd aanblijven en algemeen wordt a; nomen, dat de Frans-Canadees Louis St. Laurent, thans- minister van Buitenl. Za ken, zijn opvolger zal zijn. zaïkeinlieden. De bedoeling ds, het met Fox gesloten contract in werking te doen treden, voordat er een politieke over eenkomst met Nederland zal tot stand komen. Intussen zijn er reeds de vice- president en de staf van de Mayer and Brown Company van New York in de Lamipons aangekomen. (Het is nu volkomen duidelijk, wat er achter bet pdan van Dubois en Critchley schuilt en waarom de republiek de scheepvaartovereenkomst met Neder land heeft ongedaan gemaakt. Red.) Kota Baroe alweer vertraagd door slecht weer Zaterdagmorgen om 9 nur begint de debarkatie. Miét en storm vertragen de reis van d Kota Baroe naar het vaderland. In plaats van Vrijdagochtend, komt het schip nu Vrijdagmiddag om drie uur voor pieren van De Hoek. Het zal dus tegen Vrijdagavond in Rotterdam zijn en dan wordt er niet meer gedebarkeerd. Dat ge schiedt Zaterdagmorgen om 9 uur. In verband daarmee vervalt de plech tigheid op Ypenburg. Regelrecht van het schip komen de jongens dus, per bus, DE KLM VERHUIST NAAR IDLEWILD In aansluiting op ons bericht teren, wordt uit New York gemeld, dat de KLM, de Sabena en de Scandinavische luchtvaartmij S.A.S. het contract betref fende het intern, vliegveld Idlewild heb ben ondertekend. Men verwacht, dal K.L.M. n de S.A.S. op 15 Juli naar Idle- wild verhuizen en de Sabena spoedig zal volgen. Jhr Van Vredenburch naar Nederland vertrokken Zaterdag volgt mr W. Riphagen. Jhr Van Vredenburgh is hedenmorgen iet de Constellation „Tilburg" uit Ba tavia naar Nederland vertrokken. Mor gen vertrekt de heer Dubois naar Sin gapore om per sohip op 8 Juli naar Ame rika te reizen. Zijn vervanger Ogburn ïaamste bron der moeilijkheden) reist met hem rrede en zal later naar Batavia te.nxgkej.Vr. Zaterdag vertrekt W. Riphagen naar Nederland. Het in de bedoeling, dat de delegaties zich 5 Juli naar Kalioerang begeven en dat de heer Elink Schuurman als voor zitter der Ned. delegatie optreedt. Weer zes moorden in Malakka. De laatste 24 uur zijn in Malakka weei zes politieke moorden bedreven. Een of ficieel communiqué te Ipoh beweeft des niettemin, dat de terroristen nu definitief op de vlucht zijn gedreven. Hagenaars en Haarlemmers richtten ANWB op Een herinnering i.v.m. het 65-j. bestaan De ANWB viert heden zijn 65-jarig be staan, doch feitelijk bestaat hij vandaag al iets langer. Want op 22 April namen Haarlemse en Haagse „velocipe- disten", die in het Hillegomse koffiehuis „Het Wapen van Friesland" uitrustten van de „gigantische" tocht op het ni vervoermiddel naar het Bloemendorp, het initiatief tot het voorbereiden velocipedistenbond, die later uitgroeide tot de huidige ANWB. In het Hillegom se koffiehuis is in de serre noj denksteen te zien, die het opschrift draagt: „Herinnering aan de ontmoeting van Haagse en Haarlemse wielrijders op 22 April 1883, welke leidde tot oprichting van de ANWB". De eer komt vooral de twee Hillegomse broers van Waver en toe. Een Hagenaar, die het aandurfde per rad naar Hillegom te gaan een kleine 40 km werd in het koffiehuis voor deze unieke prestatie uitbundig gehuldigd. Woensdagmiddag onthulde Bernhard het herstelde monument van de Militaire Luchtvaart te Soes- terberg. Vliegtuigformaties zetten de plechtigheid luister bij. Haarl. kantonrechter pro zwembroek De A'damse monteur J. v. d. M. had door de ambtenaar van het O. M. te Haar lem 6 boete tegen zich horen dat hij op 16 Mei j.l. zich op een bepaald gedeelte van het strand te Zandvoort had vertoond, het lichaam slechts bedekt met zwembroekje. De Kantonrechter te Haarlem heeft de man echter rechtsvervolging ontslagen. Het Strand schap Zandvoort laat zelf op sommige gedeelten van het openlbare strand het vertoeven in badcostuum of zwembroek it is de Kantonrechter onmoge- te nemen, dat het Strandschap iets zal dulden of reglementeren, hetgeen strijd is met de goede zeden. Is het dragen van deze strandkleding in strijd met de zedelijkheid, dan zou het nergens mogen worden toegelaten. Deel der 9 mannen vanavond op Schiphol verwacht De heren Joekes, Logemamn, Kersten en Meijerlnk zijn gisteren uit Batavia naar Nederland vertrokken en worden morgenavond half 10 op Schip hol verwacht. Ook de nieuw benoemde gouverneur van Curasao, ir L. A. H. Peters, zal vermoedelijk in de loop van morgen uit New York op Schiphol aan komen Grootste scheepsschroef van Nederland vervoerd Geen herhaling van moeilijkheden. De grootste scheepsschroef in Neder land, 21.000 kg zwaar en 6.70 meter, is gisteren over de weg van Dru- nen, waar zij bij de firma Lips werd ge goten, naar Schiedam vervoerd. Het een reserve schroef voor het m.s. Andijk. Om moeilijkheden, als destijds met de voor de Willem Ruijs bestemde schroef rezen, te voorkomen, plaatste gevaarte in een draagstoel op de wagen, waarin men er, naar gelang de omstan digheden, mee manoeuvreren kon. Het ingenieursbureau van Lameren in Voor schoten had deze constructie uitgedacht. Het hele transport woog 28 ton. De rei: van Drunen naar Schiedam duurde 12 u ONJUISTE VOORLICHTING I.Z. HAKA-MEELFABRIEK. Enkele dagen geleden hebben wij ge meld, dat de HAKA een meelfabriek gaat bouwen en dat de Regering in d< kosten, f16 millioen, voor 85 pet zal bij dragen. Helaas zijn wij het slachtoffer geworden van geheel onjuiste voorlich ting van de zijde van de Prov. Zuid-Hol landse Bakkersbond, die ons dit bericht zwart op wit had verstrekt. Thans nemen wij van bevoegde zijde, dat de HAKA inderdaad een meelfabriek gaat bouwen te Rotterdam. De kosten bedra gen 4 millioen. maar hierin draagt de Re gering in het geheel niets bij. Alles wordt bestreden uit eigen middelen. Soldaten in Indië doen eindexamen. Te Medan hebben 28 militairen eind examen HJ3.S. afgelegd. Nederland rookte 5 milliard sigaretten De productie voor 1949 verzekerd De Bedrijfsgroep Tabakverwerkende industrieën, heeft een jaarverslag gepu bliceerd, waarin We lezen, dat de siga retten-industrie weer op 100 van de vooroorlogse capaciteit werkt, de kerf- iradustrie op 60 en de sigarendndiusfcrie op 36 Voor 1948 is de sLgarendndustrie bijna geheel met grondstoffen voorzien. Alleen het om- en dekblad -geven moeilijkheden. De sigaretten- en kerktaba-kindustrie is tot Maart 1949 gedekt. Van de 23.936.958 kg tabak, die werd ingevoerd, was ruim 4 millioen kg be stemd voor sigaren, bijna 6 millioen kg voor sigaretten en 7 millioen kg voor de kerf. De bestemming van de rest was nog onbekend. In 1947 zijn 5.330.347.000 sigaretten vervaardigd en 894.962.161 si garen. En nog wordt het aanbod sterk door de vraag overtroffen. De tabaksaccijns leverde in 1947 f 151.100.000 op. Er werden 35 millioen 'garen uitgevoerd tegen 46 millioen ir 46. WINNAARS PRIJSVRAAG „HELPT INDIë NU" AANGEWEZEN. Van de onlangs in ons blad versche- >n prijsvraag van de stichting „Neder land helpt Indië" zijn thans de winnaar: aangewezen. De hoofdprijzen gaan naar: J. G. P. Steenkamp te Den Haag (f 1000), ~i. R. de Vries, Utrecht (f500), W. C. de Wall, R'dam (f250), H. Hoogenkamp, Den Haag (radio), H. A. Blacquiere, Heeren- (stofzuiger). Een lijst van de overige prijswinnaars ligt bij ons bureau ter zage. De prijzen zullen worden toegezon den. Correspondentie over de oplossing niet mogelijk. Ir. A. H. Boerma gaat naar Rome Als hoofd van het Europese F.A.O. bureau Ir A. H. Boerma, regeringscommissaris jor de buitenlandse aangelegenheden m het departement van Landbou/w, benoemd tot vertegenwoordiger van „Food and Agriculture Organization" (F.A.O.) voor Europa en hoofd regionaal bureau van deze organisatie Hij legde heden zijn taak op het depar tement neer, waar de heer N. H. Blink, directeur en tevens voorzitter van bedrijfschap voor akkerbouwproducten, hean opvolgt. Geen zendtijd-vergoeding aan de heer Welter Minister Gielen heeft afwijzend be schikt op het verzoek van de heer Weiter opnieuw een kwartier zendtijd te zij beschikking te stellen, omdat hij op 19 Juni j.l. wegens tijdgebrek zijn radio- verkiezlngsrede niet geheel heeft" kunnen uitspreken. Deze beslissing is gegrond op de overweging, dat de heer Weiter te laat in de studio arriveerde, waardoor het z.g. proefspreken vervallen mt Ware dit niet het geval geweest, dan een bestaande technische storing onmid dellijk ontdekt en verholpen zijn. Prijzenrechter bakte geen zoete broodjes Zware straf voor prijzig banket. De banketbakker Ch. W. J. in Den Haag. wiens bedrijf op 1 Mei j.l. krach tens bevel van de Economische politie rechter werd gesloten, moest zich verant woorden voor de Prijzenrechter. D. be kende al het hem ten laste gelegde. Daar hij als beheerder optrad va familiezaak, waarvan de meeste belang hebbende eigenaars tijdens de bezetting om het leven kwamen, stelde de Prijzen rechter hem persoonlijk verantwoorde lijk voor alle in het bedrijf gepleegde prijsovertredingen. J. werd met een boete van f 12.500 gestraft en met het verbod om gedurende drie jaren een leidende functie In het bakkersbedrijf oefenen. Met het van kracht worden vonnis is de zaak, gevestigd aan de Laan van Meerdervoort, weer geopend. Een countantsbureau is als beheerder aange- Montgomery naar Frankrijk. Montgomery zal van 9 tot 11 Juli Frankrijk bezoeken, op uitnodiging de Franse minister van Oorlog. DAT een Algemene Zuiveringsraad voor het bedrijfsleven is ingesteld voor behandeling van zaken in eerste aanleg, van mr C. Briet in Haarlem voorz., R. Korthals Altes te Amsterdam, DAT het Noorse s.s. Jupiter" heden nacht op een caisson van de zeewering bij „Westkappelle stootte, zwaar aan de voorsteven werd beschadigd en één ge wonde onder de opvarenden had. DAT Ned. automobilisten in Frankrijk op een Ned. cheque in Franse francs via de Franse bank gehonoreerd, benzine kunnen krijgen, -tot een maximum van 500 liter per maand. DAT bij Vlissingen de schepen „Ames Victory" uit Amerika en het s.s. „Boma" botsten, waarbij de Amerikaan de zwaar ste schade opliep. DAT zich onder de 311 KLM-vliegers 112 „luchtmillionnair8" bevinden en hier van 46 meer dan een millioen km alleen in KLM-dienst hebben gevlogen, terwijl gezagvoerder Frijns aan de kop staat met ruim 4.5 millioen km. DAT de KLM-vliegers Both, Hondong, Parmentier, Sillevis, Smirnoff en Veenen- daal ieder meer dan 3 millioen km heb ben gevlogen, 13 anderen ruim 2 millioen en 25 ruim één millioen km op hun naam hebben staan. DAT voor het A'damse B.G. 9 jaar -(m. a.) is geëist tegen de 26-j. Th. in 't Hol uit A'dam, die als pseudo-illegaal werker de Duitsers de weg wees naar de wapen depots. DAT C. W. Barnish wegens het berei ken van de leeftijdsgrens is afgetreden als lid van de Raden van Bestuur van Lever Brothers and Unilever N.V. i vak- DAT de Ned. Spoorwegen gedenkplaten onthullen voor de in de oorlog omgeko men spoormannen op 16 Juli om 11 uur in Voorschoten en om 14.30 uur in Den Haag (H.S.) en op 20 Juli in Leiden en Hazerswoude resp. om 11 uur en 14.30 u. DAT ir W. J. Hupkes, die benoemd is tot lid der directie van de N.V. „De Schelde" te Vlissingen, gisteren afscheid nam ales directeur van de Ned. Buurt spoorweg Mij. DAT in de loop der laatste weken de eerste zendingen kunstmatige radio actieve stoffen uit de Amerikaanse stoom fabrieken in ons land zijn aangekomen. DAT niet voor Nov. a.s. of begin 1950 gronden in de N.O.-polder aan de Wal- cherense boeren kunnen worden uitge geven. DAT de jubileummars van het keur korps van het 4e mil. district in Friesland vandaag wordt voortgezet door de pro vincie Groningen. DAT bij de ruim 100 jonge arbeiders van de Rijks werkplaats te Nijmegen 30 pet gedemobiliseerden zijn. DAT de Batava Margarine Works te ijmegen over 1947 5 pet uitkeert. DAT de Dordrechtsche Hypotheekbank f 8 per aandeel van f 1000 waarop 20 pet is gestort en f 40 op de volgestorte aan delen uitkeert. DAT de tuchtrechter voor de voedsel voorziening in Mei 3146 uitspraken deden, waarbij voor f 230.000 aan boeten en f 106.000 aan schikkingen werd opgelegd. DAT in het congres Bedrijfsorganisatie Bad- en Zweminrichtingen, is aange drongen op een „new look" op zwemge- bied langs de stranden, die .,geen jacht velden mogen zijn van politiedienaren, aangevuurd door verordeningen uit het stenen tijdperk". DAT de Röntgenapparatenfabriek te Delft 5 pet uitkeert. DAT te Bilthoven 73 j. oud is overleden .de luit.-koL b. d. N. J. Schallenberg. DAT 14 en 15 Oct. in Utrecht een con-, gres wordt gehouden voor de plaats, bouw en inrichting der scholen i.v.m. de gezondheid van het kind. DAT de A'damse beeldhouwer J. Rade- ker voor Waalwijk een oorlogsmonument zal vervaardigen. DAT het Noorse s.s. „Skoghaug" en het Britse s.s. „William Bursley" voor onze kust niet op mijnen blijken te zijn gelo pen, doch resp. door een ketelontploffing en aanvaring door een obstakel onder water verongelukten. DAT de Rijksdienst voor het Nationale Plan vaststelde, dat in meer dan 50 pet van de weningen, waarin een badcel aanwezig Is, deze gebruikt wordt voor bergplaats van aardappelen e.d. DAT zijn benoemd tot ridder in de Orde van O.N. mej. A. W. Bruggeman te Den Haag, proc.houdster, chef van het secr. van de KNAC en J. Eveleens te Enschede, dir. van de Twentsche Elec. Tramwegmij. DAT N. F. van Moorsel te Delft, voorz. van de vakorganisatie gedistilleerde dran ken te Schiedam, is benoemd tot officier in de Orde van O.. DAT de gem.raad van Apeldoorn de verkoop van een terrein aan de Ned. Oor logsgravenstichting voor f 50.000 ten beh. van een eregrafhof heeft goedgekeurd. DAT minister Gielen niet is benoemd tot officier, maar tot groot-officier in het Legioen van Eer. DAT de KLM-vliegtuigen van de 11 x wekelijkse dienst naar Zürich na 4 Juli niet meer op het vliegveld Dübendorff landen, maar op de nieuwe en moderne luchthaven Kloten. DAT 4 KLM-vliegtuigen Zaterdag 15.000 postduiven naar Frankrijk brengen, die deelnemen aan een wedstrijdvlucht van de Ned. Alg. Bond van Postduiven- houders. DAT slechts 112 van de 1015 Ned. ge meenten badhuizen bezitten. DAT de „Waterman" morgen met mili tairen aan boord van R'dam naar Indié vertrekt DAT de Minister van Staat, pre P. J. M. Aalberse, in Den Haag e ziek ligt. DAT 62 j. oud te Den Haag overleed dr J. Kok, oud-hoofd der B.V.D. in Ned.' Indië en te Wassenaar 57 j. oud de oud- luit-kol. der genie J. H. de Man. DAT min. Fiévez dr G. Bolkestein, luit.-kol. dr G. Kalsbeek, luit.-koL infant K.N.I1,. J. Slagter en luit ter zee le kl. E. Dankmeyer installeerde als commissie tot bestudering der staatsburgerlijke ming van vrijwilligers en dienstplich tigen. DAT de pres.-comm. van hotel „De Witte Brug"' te Den Haag, F. A. M. Roozen, is benoemd tot dir. der Hotel- Mij te Willemstad (Curasao), waa groot hotel zal verrijzen. DAT 60 j. oud te Berkel is overleden de voorzitter der Coöp. Groenten- Bloemenveilingver. Berkel-Rodenrijs N. J. Havenaar. DAT de 14-jarige Gerardus Lintjes te Gorinchem door een neerstortend stuk muur der ruïne van hotel „De Beurs" werd gedood. DAT de pres. der AViamse rechtbank de eis van oud-min. Van Heuvan Goed hart om een door H. A. Lunshof geschre ven brochure „Vlag half stok" te ver bieden, afwees en de oud-minister de kosten van 't geding betalen moet. DAT de bij Nootdorp verongelukte hélicoptère naar Ypenburg is terugge bracht. DAT de raadsverslaggever J. M. Pattist vandaag 25 j. verbonden is aan de redac tiestaf der NJt.C. DAT met de uitbetaling aan de vee houders van de 17 millioen compensatie- gelden voor te lage melkprijzen ia 1947 ia Augustus wordt begonnen. Vandaag gaan de Finnen ter stembus Vandaag n morgen stemmen de in- het land der tienduizenden ilanden voor de samenstelling euwe „rijksdag". In Helsinki prijkte elke boom met een aanplakbiljet partijen, die in het parlement zijn vertegenwoordigd. De grote vraag is, hoeveel stem: Finse „folksdemocraten"' zullen verwer- i, dat is dus de partij van Leino en zijn echtgenote Hertfaa Kusinen. Van de 200 zetels bezetten de „folksdemocraten" er de algemene verwachting is, dat onder de druk der politieke gebeurtenis- minstens zes aan de sociaal democraten zullen moeten afstaan. De conservatieven hebben zich bij deze ver kiezingscampagne geducht geweerd. De .g. „Samlingspartiet" wil het communis te neerslaan. De sociaal-democraten hopen, dat de nederlaag van 1945 zich niet zal herhalen. Zoals men zich zal herinneren, was toen een minderheid in de partij voor samenwerking met de com- sten, hetgeen echter door de meer derheid verworpen werd en daarna kwam het tot een afscheiding. Het begrip Volksdemocratie" wordt vrijwel vereenzelvigd met de communis tische partij, maar hoewel de afvallige sociaal-democraten, onder wie de minis ter-president Pekkala kleur heeft bekend, kan men hen toch niet tot de communis ten rekenen. Paasikivi zond met een rus tig geweten Pekkala naar Moskou voor het afsluiten van het pact, omdat hij wist, dat Pekkala geen onaannemelijke verbin tenis zou tekenen. De economische positie gunstiger, de voedselvoorziening vooral de herstelbetalingen aan Rusland wor den verminderd, zodat ook dit een gun stige factor betekent voor de uitslag der verkiezingen. Er is dan ook weinig kans, dat de gebeurtenissen die zich afspeelden in Tsjechoslowakije, zich hier zullen her halen. Zonder de militaire steun van de Sowjet-Unie, zullen de communisten er geen geval de baas worden. Maar schalk Mannerheim is op zijn post in Helsinki en Herta Kusinen heeft haar laatste verkiezingsspeech gehouden. Uit internationaal oogpunt beschouwd, zijn deze verkiezingen minder belangrijk, om dat per saldo de Russen het laatste woord hebben en een. de Sowjets vijandige, politiek in ieder geval uitgesloten is. In de nieuwe regering zullen ongetwijfeld communisten zitting hebben. Alle bur gers, die 21 jaar oud zijn mogen stemmen het parlement, dat voor 3 jaar ge kozen wordt en uit 200 leden bestaat. In diepste wezen is Finland een der oudste democratieën ter wereld, maar mocht Rusland opnieuw aggressieve plannen te gen Finland koesteren, dan zou het vrij wel machteloos staan, tenzij Amerika met de daad zou ingrijpen. Naar schatting zullen Zondag de eerste uitslagen van enkele grote steden be kend zijn. Er we.d hedenmorgen druk ge stemd. De opkomst der kiezers was groot. Na aankomst van maarschalk Man nerheim te Helsinki, begaf deze zich on middellijk naar één der bureaux om zijn stem uit te brengen. Ook minister-pre sident Pekkala werd reeds vroeg gesig naleerd. Verklaring van Hitler - Strategic ontdekt Onze laatste illusies over Hitier, n.L dat hij geheelonthouder was, hebben wij verloren. A.F.P. komt namelijk thans bericht over een jonge Duitse officier, Von Schlabrendorff, die op 13 Maart 1943 een bom plaatste in Hitler's vliegtuig, waarmee de „Führer" naar zijn commandopost in Oost-Pruisen moest vliegen. Om geen argwaan te wekken, werd de bom verborgen in een kist met lege cognac-flessen, doch ontplofte niet door de hevige kou. De vraag blijft: Wie had deze flessen leeggedronken? In verband met het 35-jarig bestaan van de Militaire Luchtvaart, reikte HJt.H. de Prinses-Regentes vanmor gen op het Binnenhof ln Den Haag onderscheidingen uit aan verschillen de vliegers, die in de oorlog door hun dapperheid uitblonken. GEVECHT MET UITBREKENDE JAPPEN, Vier Japanse gevangenen op Amborw onder wie drie ter dood veroordeelden, sloegen een korporaal neer en roofden zijn vuurwapen, waarmee zij een andere militair wondden. Van de daders zijn er 2 gegrepen en 2 doodgeknuppeld. WEERBERICHT Vrij krachtige wind Tot morgenavond verwacht De BHt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuid-Oosten van het land nog enige regen. Morgen veel overdrijvende bewolking, maar overwe gend droog weer. Matige, in de kust streken tijdelijk krachtige Noordelijke wind. Koel. ZON EN MAAN. Vrijdag 2 Juli: zon op 4.24, onder 21.01 uur; maan op 1.10, onder 16.19 uur. 6 J uli N-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1