Leidse gemeenteraad in het licht der verkiezingsschijnwerpers Wankelbaar evenwicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 29 JUNI 194S Plan voor de bouw van 292 woningen na ïe discussies aanvaard lange „LAAT DE KLOK NIET STIL STAAN!" Het Het zich aanzien, dat de gemeenteraadszitting van gisterenmiddag sterk be ïnvloed zou worden door de verkiezingen en dat dit zUn weerslag zou vinden in het laatste agenda-punt: het voorstel om in beginsel goed te keuren, dat op de gemeentelijke terreinen tussen het verlengde van de Julianastraat en de Lusthoflaan 285 woningen en 7 winkelwoningen zullen worden gebouwd. Inderdaad verliep de sitting tot dit punt zeer vlot, terwijl de raad er ruim twee uur over heeft gedeli bereerd, of men aan dit onderdeel van „plan Noord" op de voorgestelde wijze, uitvoering zou geven. vendien waagde spr. het te betwijfelen, speeltuin in deze buurt wel zó noodzakelijk was. De heer Aalders (KVP) bracht een glimlach op de ernstige ge zichten der vroede vaderen door te gen, waar die speeltuin nu eigenlijk Hij was er die eigen morgen nog wezen zoeken, maar had er geen spoor van kunnen vindenl De heer v. Iterson (Prot. Chr.) vroeg zich af, waaron technische dienst in 1946 aan „Maredijk- kwartier" het terrein had geweigerd, dat thans aan deze vereniging wordt aan geboden. Gaan de bezwaren van toen dan thans niet meer op? Om het belang het'kind fchter, dat in dit geval de dupe van de historie zou worden, wilde spr; niet tegen dit voorstel stem- Ook de heer Schüller (PvdA) be pleitte aanneming ter voorkoming Zijn psalmLoekjes propaganda materiaal? De benoeming van de heer G. J. Enze- rink uit Waalwijk tot onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs verliep op de gebruikelijke wijze. Bij punt 5 van de agenda, dat het verzoek behandelde van de Vereniging tot stich ting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Oegstgeest om medewerking bij de aanschaffing van leermiddelen kwam de heer Knuttel (Comm.) in het geweer. Spr vond het wel wat ver gaan, dat de gemeente Psalmboekjes en hand leidingen voor de Bijbelse Geschiedenis zou helpen bekostigen. Dat was volgens spr propagandamateriaal en hij vroeg zich af, of in andere gevallen (stel dat de Communisten zoiets eens vroegen! Red.) dezelfde medewerking zou worden verleend? Hetgeen wethouder Van Schaik wel wat ver gezocht vond. De raad nam dan ook zonder verdere discussie dit voor stel aan. Ook een tweetal R.K. onderwijsinstel lingen Verkreeg de gevraagde subsidies. Terwijl het.in ons blad reeds uitvoerig behandelde plan tot stichting van een op leidingsschool voor gymnasium en HBS aan de Cronestoinkade eveneens geen be zwaren ontmoette. Het onderwijs stond deze keer trouwens toch in een goed blaadje, want ook het voorstel gelden be- schikbaar te stellen ten behoeve van he' gebruik van de Ned. onder wijsfilm op de scholen ontmoette geen tegenstand, ter wijl men eveneens zonder discussie goed vond te verklaren, dat uitbreiding avondtekenschool van de Ned. R.K. Volksbond door toevoeging van ee sus voor de ceramische bedrijven nood zakelijk werd geoordeeld. Een rare geschiedenis! Het voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve verplaatsing en inrichting van het tijde lijk speelterrein op. het Schuttersveld ten behoeve van de vereniging „Maredijk- kwartier" vond zijn eerste tegenstander in de heer Frohwein (VVD). De heer Frohwein, bepleitte zuinigheid met de gelden van de belastingbetalers en vond een bedrag van f 2200 wel wat veel. Bo- WAT ZIJN DE OORZAKEN VAN DE VER TRAGING IN DE LEIDSE WONINGBOirW? Zijn B. en tekort geschoten? Ruim 400 Leidse ouden van dagen hadden heerlijke dag Nagewuifd door familieleden, vertrok ken gistermiddag ruim 400 Leidse ouden van dagen, met een grote salonboot van Rederij Harland, voor een tocht over de Kagerplassen, onder auspiciën van de UVV, afd. Ontspanning Ouden, van Da gen, en met medewerking van het voor oorlogse Autotocht-comité. Het werd een prachtige tocht, on danks dat de zon nu en dan maar even om het hoekje van een zware regenwolk kwam kijken. De oudjes, waarvan velen de plassen nog nooit gezien hadden, ge noten van het praohtige uitzicht over het waterlandschap en wezen angstig naar de B.M.'^ die met hun witte zeilen over het water scheerden en zó schuin la gen, dat het leek alsof ze zouden om slaan. Maar dan' was een ruk aan het roer voldoende om de boot weer recht in de wind te krijgen en het gevaar te bezweren. Ook de prachtige woonschui ten onder Warmond, mochten zich ver heugen in de belangstelling van de va rende oudjes. Ondertussen zorgden de dames van de UW voor 'de nodige afwisseling, met een kopje thee, een snoepje en een rokertje, terwijl het accordeon-duo „De Anja's" de stemming nog verhoogden. Om kwart .over vijf werd Leiden weer bereikt en was de toch ten einde. UW kan verzekerd zijn van de dank van ruim 400 ouden van dagen die duidelijk lie ten blijken hoezeer zij dit uitstapje op prijs gesteld hadden. Enkele leden de Leidse Reddings Brigade, die de meemaakten, behoefden gelukkig dienst te doen. Kunst en Letteren Avondmuziek in de Hooglandse kerk De organist Piet Uiterlinden gaf giste ren zijn tweede orgelavond in de Hoog landse kerk. De uitstekende eigenschap pen van deze organist treden bij elk con cert duidelijker aan de dag. Uiterlinden beschikt over een techniek, die hem ver oorlooft, zich geheel aan de voordracht te geven. Zijn spel is uiterst correct, maar gelukkig heeft de spontaneïteit der vertolking niet te lijden onder het stre ven naar technische perfectie. Vooral werden wij gefrappeerd door de wijze, waarop met de beperkte registratiemogelijkheden van het orgel gewoekerd werd. Zowel in de partita van Walther als in de koralen en het praelu- dium en fuga in b van Bach was de klank doorzichtig en tegelijk warm. In deze werken en in de fantasie op Psalm 33 van De Wolf hoorden wij kernachtig, rhythmisch en stijlvol orgelspel. Voor de vertolking van het eerste koraal van Franck leent het orgel der Hooglandse kerk zich ,in het geheel niet. En het werkte storend, dat de organist door ae beperkte manuaalomvang gedwongen was om verschillende passages een octaaf te laag te spelen. Wellicht werd de voor dracht daardoor ook geremd. In de geest van Franck scheen Uiterlinden nog niet zo doorgedrongen als in die van Bach. De kerk was vrij goed bezet, maar toch was er nog te weinig belangstelling. Schumann heeft ergens geschreven, dat een pianist, die een goed musicus wil worden, dagelijks fuga's van Bach moet spelen. Wie een grondige muzikale wikkeling wil verkrijgen, mag zeker niet verzuimen zo vaak mogelijk naar orgelwerken van Bach te luisteren. Al leen, reeds om de vertolking dezer ken hebben de avondmuziekuitvoeringen van Uiterlinden een grote culturele be tekenis. tHENNIE SCHOUTEN. verdere uitgaven van overheidswege en van particulieren, waar de straatschende rijen immers hand over hand toenemen. Wethouder Jongeleen verklaarde in zijn repliek, dat ook hij geen warm voorstan der was van dit plan. Aan de heer v. Iterson wilde spr. echter antwoorden, dat de afwatering van het omstreden terrein thans in zoverre in orde is, dat het als speelterrein kan worden gebruikt. Ove rigens is het met deze speeltuin steeds een rare geschiedenis geweest. De heer Aalders vond de tuin niet meer, het vorig jaar was hij daarentegen tweemaal zo groot geworden, nadat het terrein was gebruikt door het circus Straszburger. Men had toen eenvoudig de paaltjes wat Het voorstel werd met de stemmen van de heren Vos èn Frohwein tegen aan genomen. Het voorstel tot het verlengen van de termijn van ontruiming van zes onbe woonbaar verklaarde woningen ontlokte de heer A. v. d. Dijk (KVP) enige com mentaar. Deze spr. vroeg zich af: „Hoe lang nog?" Op welke vraag de heer Jongeleen uiteraard geen antwoord kon geven. Het hangt immers van de leniging van de woningnood af of deze (overigens reeds tijdelijk met herstelwerkzaamheden geholpen) mensen een betere woning zal kunnen worden aangeboden. Inzake het toekennen van een subsidie over 1947 aan de stichting voor tubercu losebestrijding te Leiden was de heer v. Weizen (Comm.) het niet met B. en W. eens. Waarom moest hier gesproken worden van een bedrag van ten hoog stel 24.550? Wethouder Menken 'maakte deze spr. echter duidelijk, dat dit bedrag voorziet in het reële tekort van de ver eniging en slechts geldt voor het jaar 1947. Waarna conform besloten werd. Het was de heer Lombert (KVP), die by de behandeling van punt 18 het eerst het woord vroeg en verkreeg; en het was voor de gehele raad een verrassing, dat dit KVP-lid zó openlijk een artikel in de Leidse Courant van 22 Juni aanviel, ge schreven door de hoofdredacteür van dit blad en fractielei der van de KVP in de raad. De heer Lombert bestreed de heer Wilmer, H. LOMBERT nog bouwrijpe grond genoeg voo handen zou zijn verwees hiervoor gen bij de bouw van 103 woningen in „Plan Noord' Vervolgens wilde de heer Lombert erop wij ook de beschuldi ging van niet op tijd klaar zijn met de plannen geenszins' steek houdt. De plannen voor de bekende 103 woningen waren wel degelijk op tijd klaar. Deze plannen werden zonder noe menswaardige wijzigingen door Den Haag goedgekeurd. Het is echter een te constateren feit, dat mén in het beleid van overheidswege ten deze een tendens tot steeds verder gaande bezuiniging kan ontdekken. Spr. was vóói; zuinigheid, maar niet ten koste van de goede wo ning. We bouwen immers niet alleen voor deze tijd van nood, maar voor minstens drie generaties? Bovendien betreurde spr het zeer, dat in het de raad thans voorge legde plan zo weinig rekening was gehou den met de grote gezinnen. „Gezond ge zin, gezond volk!" zo riep spr uit. Om te vervolgen met een uiteenzetting van het .standpunt van de KVP inzake gezinspo litiek, een en ander in verband met de bestrijding van het communisme. Het be sluit van deze ietwat propagandistisch ge tinte rede was: „Dan maar liever wat langzamer bouwen. Het is goed, dat de wethouder maar niet „ja en amen" zegt op de besnoeiïngsplannen van de over heid". De heer Vos (WD) wilde er de heer Lombert op attent maken, dat hij in de gemeenteraad sprak en niet op een ver gadering in de stadsgehoorzaal. Waarna de heer Vos, tot de zaak komend, aan merkingen maakte op het gebruik van de term „in beginsel". Zal met de bouw van deze 292 woningen dus nog lang gewacht moeten worden? De heer Wilmer heeft in zijn hoofdar tikel in de Leidse Courant gewezen op de ambtelijke molen, die, ook wat de woningbouw betreft, maar langzaam maalt. Spr. achtte daarom de vraag ge wettigd, of B. en W. daartegen maatrege len hebben genomen en zich b.v. recht streeks tot de desbetreffende minister hebben gewend? De heer Wilnjer (KVP) had persoonlijk liever 10% minder woningen dan danige als aangegeven in dit plan. Ook de heer Wilmer zou B. en W. rechtstreeks naar de minister wijlen zenden. Laat de klok niet stilstaan! De Prot. Chr. raadsfractie - vond haar spreekbuis in de heer v. Iterson. Het verheugde spr. dat in dit plan in plaats van 229 woningen 285 woningen zijn ge projecteerd. De zo geliefde eengezins woning is nu eenmaal niet meer te hand haven. En de directie van de wederop bouw gaat thans voorschrijven, hoe het moet. Er is in deze raad gesproken ,„de klok niet terug zetten". Spr. wilde de raad liever toeroepen de klok niet te laten stil staan. Wanneer wij rekening houden met de aanwas van de bevolking, moeten wij wel verticaal gaan bouwen. Het grote plan van uitbreiding móet ech ter niet incidenteel worden opgezet: het moet als een geheel worden gezien, aldus de heer v. Iterson. Daaruit zijn dan ge deelten na toewijzing voor gebruik ge reed te maken. De woningen van dit plan zijn goed te noemen. De heer Lombert zag de zaak wel wat dramatisch. Erger vond spr. het, ,dat thans vier gezinnen wonen in één arbeiderswoning; zulke ge vallen schreeuwen om een oplossing. En daarom moet dit plan aangenomen den. aldus de heer v. Iterson. Moderne krótten! Critiek werd verder nog geleverd door de heer Schüller (PvdA), die de heer Lombert gelijk gaf en et vo schuwde niet achteruit te gaan met de woningbouw. Er is op dit plan inderdaad heel wat aan te merken. Zodat ook de verwachting gerechtvaardigd schijnt, dat zij bij ruimere woningtoestanden zullen leeg komen. Spr. wilde echter vóór- stemmen, omdat we er anders met de woningbouw helemaal naast komen te zitten. Voor de toekomst bepleitte spr. echter een ruimere opzet. De heer v. Weizen (Comm.) wees er de heer Lombert op, dat zijn critiek eigenlijk regering en haar beleid trof. Wij m ten dit plan echter aanvaarden, aldus heer v. Weizen, al zijn wij er van ov tuigd, dat het eigenlijk moderne krotten zullen Worden. Waarop de heer Woudstra (Prot. Chr.) repliceerde, dat men in dat geval de moed moest hebben tegen te stemmen. Het zal met die krotten daarom nog wel meevallen, aldus deze spr. Toe standen als door de heer v. Iterson be schreven, zijn echter ten hemel schreiend. Zij vragen om een oplossing. Maar be denken wij wel: de regering loopt zich op het ogenblik te pletter tegen schier onoverkomelijke berg van n lijkheden. De heer D. v. Dijk (PvdA) was het met de heer Woudstra eens. Het zal met die woningen nog wel meevallen. En we zijn gedwongen te aanvaarden. Dit is nog verantwoord! In zijn repliek wees de wethouder Jongeleen erop, dat het met die „moder ne krotten nog best meevalt. De wo ningen zijn zeer goed bewoonbaar, en dit plan is, al is het verre van ideaal, zeker nog verantwoord: Materiaalgebrek was naast de hoge kosten oorzaak van de 'drastische bezuinigingen. Bovendien was het tekort aan bouwvakarbeiders oorzaak, dat vertraging optrad. De wethouder brak nog een lans voor geleide economie, zulks in antwoord op de bezwaren tegen de langzame (en soms eigenwijs schijnende) ambtelijke molen. Betreffende de snelheid, waarmee dit plan zal worden uitgevoerd, merkte de wethouder nog op. dat de tekeningen weg gaan, zodra de raad zijn goedkeuring heeft gegeven. Over de' afrekening wordt beslist zodra de huizen zijn afgeleverd. is altijd de gewone loop van zaken geweest. Zowel de heren Lombert en Schüller als ook de 'heren v. Weizen, Wilmer en Knuttel, kwamen nog in tweede instan tie aan het woord. De heer Knuttel stel de hierbij de grote militaire uitgaven van de regering als oorzaak van de dras tische bezuinigingen op het gebied van de woningbouw. Het gebrek aan bouw vakarbeiders weet spr aan de druk op de lonen, die intussen al tot verschillende stakingen aanleiding gaf. Maar tenslotte kon de wethouder de raad toch gerust stellen: „Als we dit raadsbesluit doen vallen, moeten we ■wachten op de provinciale directie met de aanbesteding, die in verband met ma- teriaalschaarste nog wat kan uitblijven, toch niet al te lang. Dan is het bovendien een geruststelling te weten, dat de fatale datum van 1 October niet geldt voor het jaar 1948, zodat er niets kan worden verspeeld." Eindelijk werd conform besloten. Nog een spoedvoorstel. Wethouder Jongeleen diende tenslotte i verband met de verpachting van „De Burcht", nog een spoedvoorstel in. He: inwendige van het gebouw vraagt drin gend om herstel en B. en W. dachten hiervoor f 16.330 uit te trekken, enige bezwaren van de heer Frohwein +e hebben beantwoord, mocht de wet houder het „fiat" van de raad in ont vangst nemen. M.V. „Lydia" van „Prediker" vierde Laar jaarfeest De presidente, mej. G. Janssen, nam afscheid De M.V. „Lydia", onderafdeling van de C.J.V. „Prediker 12la", mocht gis teravond haar zeventiende jaarfeest vie ren. De viering mag geslaagd worden genoemd. Er heerste onder de leden weer i stemming ais vain ouds, vooral toen het tweede deel van de avond ver schillende spelen en wedstrijden werden In het jaarverslag memoreerde de se cretaresse in hot kort de-geb eurtenissen het afgelopen jaa-r. In 't bijzonder stond zij- stil bij de veranderingen in het bestuur. De voorzitster, mej. G. Janssen, nam atfsoheid wegens -huwelijk. Drie jaar heeft zij haar taak in het bestuur op verdienstelijke wijze vervuld, 1 jaar ais a-llg. secr. en 2 jaar als presidente. De secretaresse, mej. C. de Vries, die als voorzitster werd gekozen, -bracht mej. Janssen dlank voor haar vele werk en bood haar een geschenk aan. Aan het eind van de vergadering droeg zij de mej. De Vries over. Zij sprak de wens uit-, dat God, de vereniging in deze moeilijke tijd mag sparen. SPREEKUUR B. EN W. De burgemeester en de wethouders Gistermiddag is de 48-jarige maga zijnbediende C. S. uit de Willemstraat tijdens werkzaamheden in de metaalfa- briek aan de Doezastraat over een kist gestruikeld. S. viel en brak het rechter- onderbeen. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad. ziekenhuis. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johannes M. B. zn v. J. B. de Groot en M. E. Teljeur; Gerdine E. dr v. W. Latooij en G. van der Kloot; Ida L. dr v. F: J. W. Muigge en G. van den Heuvel; Maria J. J. dr v. L. van Velzen en J. J. Planiderihijn; Gaspes F. zn' v. P. C. Teekens en A. K. IJdo; Otto E. J. zni z. J. E. Webster en M. Metze- laar; Wdlhelmina H. C. dr v. M. W. Kop- pesohaar en J. F. Frieart; Gemma M. dr v. J. Bavelaar en P. J. LangezaOl; An- tondus H. M. zn v. W. C. Drdessan en H. H. M. van der Krogt; Anitonüa M. dr v. J. van der Stelt en A. M. Koollloos; Jan J. zn v. C. Teljeur en L. W. van dier Weyden; Anfhonij J. zn v. J. van Ewijk en J. Bakker; Lucia dr v. A. C. G. M. Boons en C. Nas-; Mey Hwa dr v. W. H. Lim en G. H. Tan; Johannes C. zn v. J. C. Uijlembroek en C. J. de Heiden-; Jo hannes P. M. zn v. H F. A. M. Walen kamp en L. A. A. Kooh. OVERLEDEN: H. Leering, huisvr. van H. Woltding, 54 j-r; A, van Ben-ten, man, 60 jr; A. J-u, wed. vain A. J. Oostveen, 74 jr. GEHUWD: J. G. Zwart en E. de la Rie; M. Duijm en G. M. van Oyen; J. L. Janssen en M. T. Wetzlar; T. H. Oei en K. N. Liem- De rechter strafte de kleine misdaad Kantonrechter hield zitting l van verkeersovertreders stonden terecht. De lijst telde niet minder dan 127 namen. Over het algemeen wer- door het O.M. flinke straffen op gelegd. Allereerst moest een aantal overtre ders van de woonruimtewet voorkomen. Zij hadden zich ergens gevestigd zonder dat daar toestemming van de zijde van n W. voor gegeven was. Z'o werd tegen L. A. M. de Gr. en Th. A. de B., uit Leiderdorp, een boete van f 25 ge- eist. Uitspraak: f15 of 5 dagen hëch- tenis. Traip heeft altijd voorrang. M. v. d. M., chauffeur te Wassenaar, had aan een tram geen voorrang ver leend. Het gevolg had zich uitgedrukt in een ernstige botsing. De eis luidde: f30 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform. C. O., te Alphen aan den Rijn, moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Zijn fout had echter een lichte botsing veroorzaakt, vandaar dat de kantonrech ter een boete van f 20 oplegde of 8 dagen hechtenis. Leerplichtwet overtreden. P. C. S., los werkman te Leiden, had zijn zoontje gedurende twee maanden niet naar school gestuurd. Het O.M. vond geen termen voor clementie aanwezig. De eis was f30 of 10 dagen hechtenis. De uitspraak lag echter aanmerkelijk lager: f 6 boete of 2 d. h. HAAGSE RECHTBANK. Misbruik van vertrouwen. De chauffeur P. V., te Leiden, had mis bruik van vertrouwen gemaakt door diefstal van een aantal zakken uit de fabriek, waarin hij werkte. Tegen hem werd voor dat feit acht maanden gevan genisstraf geëist door de Officier. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, v, van vier voorwaardelijk en met aftrek van preventief. Heling. De huisvrouw J. O., te Hillegom, heeft terecht gestaan, omdat zij een partijtje thee, afkomstig van diefstal, verborgen had, en later daarvan enkele pakjes ten geschenke had aangenomen. Tegen de vrouw werd f100 boete of 50 dagen hechtenis, en voorwaardelijk vier maan den gevangenisstraf geëist. De rechtbank heeft haar veroordeeld tot drie maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Meeldiefstal. Wegens diefstal van meel uit de fa briek waar hij werkte, heeft terecht ge staan de fabrieksarbeider H. M„ 'uit Lei den, die tien jaar bij zijn patroon werk zaam was geweest, toen hij tot de dief stal kwam. Tegen hem werd acht maan den gevangenisstraf geëist. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Hoe lang Let was en Loe ver Een Leidis winkelier verkocht kaarsen te duur. De prijsbeheersang, nieuwsgierig ails altijd, liet het er niet bij en neusde verder. De -kaarsen bleken te zijn gekocht van an Rotterdamse groothandel -in chemi caliën. Deze had de kaarsen doen ver vaardigen door een fabriek "te Schij-ndel met inlevering van de benodigde stea- en paraffine, welke .grondstoffen n gekocht van een Rotterdams dro gist, die ze weer had betrokken va-n een andere firma. Deze laatste firma koóht de grondstoffen op een van overheids wege verstrekte -toewijzing voor 84 cent per kg. Bij controle -kwam een aanzien lijk tekort aan paraffine aan het lioht. Na onderzoek kwam vast te staan, dat ïn gedeelte van de toewijzing was door verkocht aan de zwarte handel v-oor f 2,12% per kg. Naar het voorkomt, wordt de consument wel een heel zware last opgelegd, wanneer het eindproduct hem ia zoveel tussenschakels bereikt. Jan ScLouten spreekt! Wij herinneren nog even aan de A.R.- verkiezingsvergadering, die morgen avond in de Stadsgehoorzaal wordt ge houden. Zoals bekend zal Jan Schouten het woord voeren over „Gerechtigheid verhoogt een volk". Ds M. Ottevanger spreekt een slotwoord. Het Chr. muziek gezelschap „Concordia" verleent mede werking. Leiden begroet de jongens van de Kota Baroe met vlaggen en muziek Officiële ontvangst door Let gemeenteLestuur Nu een groot contingent Leidse mili tairen, die allen deel hebben uitgemaakt van 1-4 R.I., mét de ,',Kota Baroe" naar ons land en daarmede naar onze stad zal repatriëren, heeft de Demobilisatieraad besloten hen een hartelijk welkom in de Sleutelstad te bereiden. Zoals reeds medegedeeld, wordt de „Kota Baroe" a.s. Vrijdag in de loop van de ochtend in de haven van Rotterdam verwacht, waarna onmiddellijk met de ontscheping zal worden begonnen. Indien zich geen bijzondere omstandig heden meer voordoen,.rekent men er op, dat de Leidse militairen a.s. Vrijdag om plm. 12 uur per autobus aan de grens van onze gemeente (De Vink, Haag weg) zullen arriveren. Hier zullen zij door een deputatie van het .werkcomité-ontvangst van de plaatselijke Demolisatieraad worden verwelkomd, waarbij de zitter van dit comité, mr H. R. Goudsmit, een kort begroetingswoord zal uitspreken. Enkele dames van dit comité zullen hier aan de militairen bloemen aanbieden, terwijl een geluidswagen vanaf de grens der gemeente de militairen tot hun wo ning met muziek zal vergezellen. Ter gelegenheid van deze blijde in- comste wordt aan de bewoners van de Haagweg en het Noordeinde verzocht de vlag uit te steken, terwijl dit natuurlijk ook geldt voor hen, die in de onmiddel lijke omgeving wonen, waar de militai ren thuis horen. Advertentie WILLYS-OVERLAND AUTOMOBIELEN de enige grote AMERIKAAN op kleine bon. De Station-wagon, de ideale com binatie wagen, vervoer 7 personen plus bagage, voorzien van Overdrive, benzine verbruik circa 1 op 10. Motor 63 pk. De Panel-delivery bestelwagen, 500 kg. De Truck's, 2 wiel (normaal) en 4 wiel aandrijving. 1 Ton, diverse modellen. Universal-jeep, Jeep service en onder delen. Dealer: Korevaar-garage, G. Ver berg, Leiden, Korevaarstraat 43. Telef. K 1710—23730. Het ligt in de bedoeling van B. en W óm deze militairen, waarbij zich ook zul len voegen de reeds eerder gerepatrieerde militairen, op Vrijdag, 9 Juli, 's middags om half drie, officieel op het stadhuis ontvangen. Bij deze ontvangst Worden, ook de ouders, verloofden en echtgeno ten der militairen verwacht. Aan de avond van die dag belegt de Demobilisatieraad in de Schouwburg een gezellige avond, waartoe allen, die ook de officiële ontvangst hebben bijge woond, zullen worden uitgenodigd. Alphen aan den Rijn De a.s. feestelijkheden. Feesten kosten veel geld. Zonder geld begint men niets. De gemeente geeft niet meer dan een 9ubsidie van 2000 (ze immers noodlijdend), terwijl industriëlen ongeveer ƒ2100 schonken. Wil het feest werkelijk slagen, dan moet daar nog bedrag van 6000 bij! Wie zal dat betalen. Antwoord: de burgerij. Er zal deze week voor dit doel worden gecollecteerd. Ver meld zij, dat het gemeentebestuur op het standpunt staat, dat alles, wat feestweek plaats vindt, het publiek moet worden aangeboden. M.a.w.: de feestelijk heden zijn gratis toegankelijk. Alphena- ren, geeft veel! Schoolwedstrijden zijn begonnen. De sohoolwedstrijden zijn begonnen. Met veel animo wordit om de begeerde „Burgemeester Schokkdhg-beker" gestre den. De organisatie is bij „Alphia" in goede handen. De uitslagen van de eerste wedstrijden waren: School Tollenaar (a)school Stouithamer (a) 02; school Knook (a)school Smits Ob) 20; school Binsbergen (b)school Streefkerk 10; school Smits (a)school Van Driel (a) 10; school Binsbergen (a)school Van Gils (a) 00 school Van G. w. n. e1 soh.); sohool Tollenaar Ob)school v. Brink (a) 01; sohool Franken (a)- sohool Lodder (a) 30. Waterpolo. Morgenavond worden in het Alphens Zwembad vier waterpolo-wedetij de n speeld, waarvan A.Z.C. 1—U.W.P.V. 1 (Uitrecht), Benthuizen Tweetal bij de Geref. Gemeente De Geref. Gemeente heeft éen twee tal samengesteld voor een nieuwe predi kant. Het zijn: F. J. Dieleman en cand. J. van Dijke, beiden te Rotterdam, „De Prediker" De J. V. der Geref. Gemeente „De Pre diker" hoopt Woensdag half acht bijeen te komen. De heer A. Vergunst, student te Leiden, hoopt voor te gaan. Hillegom Bliksem Ingeslagen, Tijdens een hevig onweer is gistermid dag de bliksem ingeslagen in de woning van de heer G. Smit, Beeklaan 140. Er werd een gat in het dak geslagen, balken werden beschadigd en de lichtléiding. werd vermeld. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Verloren. De Zaterdag door Sizo I gespeelde wed strijd tegen Eto te Oude Wetering werd met 20 verloren. Tot diaken in de Ned. Herv. Ge meente werd benoemd de heer W. Imt- Kattvijk aan Zee Morgen (Woensdag) om 8 u. spreekt in de Ohr. Geref. Kerk ds Van der BijL Tot notabel bij de Ned. Herv. Ge meente werd gekozen de heer A. Pronk. Sport en Wedstrijden Competitie-indeling K.N.V.B.- seizoen 1948-'49 Naar de „Sportkroniek" meldt ziét de competitie-indeling van de 3e en 4e kl. K.N.V.B. (Z.M.C.) er als volgt uit: 3e klasse A.R.C., Capelle, C.S.V.D., Excelsior P., „Noordwijk", Oranje-Wit, Quick Boys, Rijnsburgse Boys, S.S.S.K. Zwaluwen V. 4e klasse A.: C.N.V., 's-Gravenz. S.V., Die Haghe, „Katwijk",. „Leiden", Lisser Boys, P.T.T., Semper Altius en Ter Llede. Res. 3e klasse A.: AR.C. 2, C.S.V.D. 2, Die Haghe 2, J.A.C. 2, Monster 2, Noord- wijk 2, Quick Boys 2, Rijnsb. Boys 2 en Semper Altius 2. In de 3e klasse heeft „Noordwijk" de plaats ingenomen van het gedegradeerde V.V.G.Z., dat nu in de 4e klasse D uit komt. Verder zijn er geen wijzigingen, wat wel het geval is in de 4e klasse A. Daarin is Lisser Roys opgenomen en ook Die Haghe uit Den Haag. Ornas en J.A.C., beide uit Den Haag, zijn naar de 4e kl. verhuisd. Noordwijk 2 promoveerde van de le klasse L.V.B. naar de res. 3e kl. A, waar in ook Monster 2 een nieuw gezicht is. Naar we vernemen, verkeert de voet balver. C.N.V. uit Noord wij kerhout in moeilijkheden. Verschillende spelers uit het eerste elftal zijn naar elders vertrok- en verder is deze club weer zonder terrein. Het zal dan ook zeer de vraag zijn, of CN.V. aan de oompetitie '48—'49 zal deelnemen. Woubrugge I—GAV.S. I 2—3 Het Woubruigse elftal heeft bij de weö- rijd om d'e Van Fenema-beker in G.W.S. zijn meerdere moeten erkennen. In die eerste helft van de wedstrijd wilde ■het Woubrugge heel slecht lukken. Er: werd weliswaar met enthousiasme ge speeld. maar het verband was zoek. Het was dan ook alleen aan het spel te dan ken, dat G.W.S. geen grotere voorsprong wist te nemen dan met het ene, fraaie doelpunt, dat vóór de rust uit een straf schop ontstond. Na de rust was Woubrugge meer op dreef. Er volgde een spannende strijd, dlie het aanzien waard was. Spoedig was de stand gelijk, 11. Maar ook G.WS. liet zich niet onbetuigd en na een on verwachte aanval nam zij opnieuw de leiding, 1—2. Met een prachtig schot weid de stand opnieuw gelijk gemaakt. 2—2. Om het winnende doelpunt werd verwoed gestreden. Aan G.W.S. was daarbij het geluk. Met een verdiende 2—3 overwinning heeft deze club zich de volgende ronde van de bekercom petitie geplaatst. DAMVER. „NOORDWIJK" In de laatstgehouden vergadering van de Damver. „Noordwijk" werd het Ue- stuur uitgebreid met 2 leden. Dit bestaat pu uit de heeren C. J. Bouwmeester voorz., Th. Zwetsloot secr., J. v. Schooten penn., H. de Reus en G. Hoek. Het le tiental bereikte in de competitie de 5e plaats, ook het 2e tiental voldeed aan de verwachtingen. Tevens vond de prijsuit reiking plaats van de wedstrijden om hel kampioenschap van Noordwijk. De wis selbeker was dit jaar gewonnen door de heer Th. Zwetsloot. In de 2e klasse J. Passchier de le prijs, een fraaie daille. De eindstand van de finale luidt als volgt: JClasse I: 1. Th. Zwetseloot. 2. A. Turk, 3. H. de Reus, 4. H. de Vries. Klasse II: 1. J. Passchier, 2. E. Broug, 3. J. v. Woersem, 4. T. Schimmel. Tenslotte speelde de nieuwe kampioen van Noordwijk simultaan aan 12 borden. Hij won 8 partijen, speelde 2 maal mise en verloor van de heren C. J. Bouw meester en A. Turk. Nel van Vliet werd door Jannie de Groot verslagen Op de 200 m schoolslag Tijdens de selectiewedstrijden, welke gis teravond door de K.N.Z.B. in Haarlem wer- n georganiseerd, is Nel van Vliet op de 200 schoolslag na spannende strijd door Jan nie de Groot (A.D.Z.) verslagen. Na drt« waren zij nog gelijk, maar op de laat- i m was Jannie's eindspurt geweldig en zij tikte duidelijk eerder aan. De tijden wa- 3 min. 1.2 sec. en 3 min. 1.4 sec. AUSTRALISCH WATERPOLOTEAM. et Australisch waterpoloteam, dat Don derdagavond in de Zweminrichting „De Zijl" igen Zian zal spelen, arriveert morgenmid dag 3.15 in Leiden. Donderdagmorgen zijn da spelers de gast van het comité van ontvangst. In de middag worden zij waarschijnlijk ten itadhuize ontvangen, terwijl zij 's avonds het Leids publiek van goed waterpolo zullen doen ïten. Vrijdagmorgen vertrekken zij. weer Den Haag. BROWN VERLIEST VAN ASBÖTH dens de kwartfinale van het heren-en kelspel op Wimbledon sloeg Falkenburg de d Bergelin met 6—4, 6—2, 3—6, 6—4. Bromwieh—Patty 6—4, 7—5, 6—1; Asbi n 4—6, 6—3, 4—6, 6—1, 6—1: Mulloy— Mottram 6—2, 1—6, 7—5, 6—1. Mevr. Todd— Halford 6—3, 6—3; mevr. Landry— Thomas 6—3, 86:1 mej. Hart—mej. Curry 6—2, 6—3. Jan Stout Waarom Methusalem. Omdat Methusalem aarzelde, keek hem goe- dig-glimlachend aan. Omdatik dat geloof, zei hij raadselachtig. Daarna won Arie zijn derde potje, darn- En vanaf die volgende dag zat hij 's avonds regelmatig in zijn hok. De bij bel lag weer op tafel. Totdat er een avond kwam, die aan al zijn twijfel en wanhoop een einde maakte en de bijbel weer deed verhuizen naar de ouwe kranten en de uitgetrokken wol. Arie stond bij het kippenhok, het was al laat, maar hij vond het prettig daar in het blauwe donker van de zo meravond te staan en te luisteren naar al die fijne geluiden, die gaatjes van klan ken waren in de stilte. Het piepen van een vogeltje, heel teer, soms als een smartkreet je, soms hol en zwaar het kwa ken van een kikker. De stilte was een zilt water, waarin je je wijs kon maken te waden tot je schoon was van alle vuil en ongerechtigheid, dat overdag aan je vast was blijven plakken. Maar Arie werd er weemoedig van. In zulke uren wou hij een meisje lief hebben, die op haar beurt hem liefhad met een liefde, zo mooi en sterk, dat je die slechts in boeken kon terugvinden, al moest Methusalem daar misschien om lachen. Toen kwam Nellie naar buiten. Het hart klopte hem in de keel. Hij zag haar in haar lichte zomerjurk duidelijk afgetekend staan tegen de donkereo muur van hun huis. Zij liep langzaam het tuintje in en zag Arie pas toen zij een paar meter bij hem vandaan was. Ha, Arie. Dag Nellie. Ze kwam enkele passen dichterbij, ze vroeg: Waarom doe je zo koel tegen mij ie laatste tijd? Doe ik dan koel? Je loopt-me soms voorbij of ik lucht O ja? Nou, dat dóe ik dan niet ex- Je jokt. Arie, dat doe je wel ex pres, het ligt er duimendik bovenop. Stilte. Vanuit Arie's huis drong het geram mel door van kopjes en lepeltjes, moe der schonk de laatste kop koffie die avond. In de verte schreeuwde een katuil. Waarom doe je dat, Arie? Vind je het beroerd als ik koel te gen je doe? —Dat weet je toch zeker ook wel. Als ik een meisje had zou het me niet kunnen schelen of een ander meisje koel tegen me deed of niet. Nellie veerde verbaasd op. Wat bedoel je daar nou toch mee? vroeg ze. Arie schraapte zijn keel, want hij had anders het gevoel dat zijn stem raar klin ken zou. Je hebt toch wel iemand, die niet koel tegen je is, zei hij. Ik? Hoe kom je daar nou bij? Ik heb toch mijn ogen niet in mijn zak zeker. Henk, je kostganger, is anders lief genoeg tegen je. Nellie lachte lang en zacht, dat was een vleug muziek, die door het donker streek en die dwars door Arie heenging. Weer bonkte zijn 'hart in zijn borst, zette uit, groeide, hij had even het ge voel of het uit elkaar springen zou. Is hetis 'het niet zo Hij is wel aardig voor me, maar toch anders dan jij denkt. Hij heeft be langstelling voor veel dingen, waarin ik belang stel, maar voor de restEn bovendien, hij is verloofd, hij is gek op zijn meisje AWe stond sprakeloos. Daar had hij nou over getobd, over ge vloekt, over geschreid, daar had hij het liefste meisje van de gehele wereld nou koel vóór bejegend. Nellie, begon hij. Maar zijn stem liep over wissels en zijn hart klonk er in mee, zo vreemd klonk die naam, het was een jubel en een liefdesverklaring en meer woorden zouden pose geweest zijn. Nellie liep tot vlak voor Arie, ze frie melde aan de knoop van zijn jasje, ze zei: Je bent jaloers, Arie. Arie sloeg zijn arm om haar heen zoende haar op de mond en wangen. Zo kregen Arie en Nellie verkering. Ze waren nog lang bij elkaar die avond, zij zaten in het bleekveld achter het kip penhok, want pottenkijkers hadden zij niet nodig. Arie zei: In gedachten heb ik met jou altijd verkering gehad. Maar jij zei alles altijd zo anders dan een ander, ik was bang dat je me niet zou moeten, dat ik te min voor je was. Ik wou toen hogerop, daaröm ben ik gaan leren. Nellie werd daar vertederd van. Wat leer je dan? wou ze weten. Boekhouden en handelsrekenen. Nellie knuffelde hem. Wat een lieverd was 'hij toch, dat hij allang voor hun verkering zijn leven zó nauw aan het hare gedroomd had, dat hij voor haar aan het werk gegaan was Ze zei: Ik zal je voortaan helpen met je studie. En ik zal je ook gedichten leren lezen, dat verdiept je leven. Na die tijd was er geen vuiltje aan de lucht. Op het werk vroegen ze of hij schien een motor in 'het onderste var rug had staan, zo razend snel draafde hij met zijn tasjes stenen de steiger op. Bovendien vond hij n'og ruimschoots tijd om daverende onzin uit te kramen, nieuwe moppen te zingen en het geruite zakje met brood van Nuchteren hoog een boom te hangen. Methusalem lachte zijn fijne lachje. Of hij de honderdduizend getrokken had, wou hij weten. (Wordt vervolgd.) t de 15é 1 het int Mariënbad zijn: Vidmar—Zlta 01; Ier—Troianescu 0—1: Saitar—Podgornj :c—Richter rem.; RichterTartakow, Foltys—Yanofsky 10: Opocenskj De uitslagen van de 16e ronde zijn: Golombek 1—0; Pirc—Zita 1—0; Pod- '—Richter 0—1; Stulik—Saitar 1—0; ar—Troianescu en Tartakower—Opo- censky rem.; Stolz—Steiner, Barcza—Foltys, Yanofsky—Gavlakowsky en /erden alle afgebroken Moeller COMPETITIE DER BUURTVER ENIGINGEN Gisteravond is de competitie der Buurtverenigingen op de Speelweide de „Professorenwijk" begonnen. De uit slagen der eerste wedstrijden luidden; „Om de St. Pancras IIHaagweg jun. 03; TuinstadwijkMaredijk 30. V oorschoten Raadsvergadering Bij die opening der gisteren - gehouden raadsvergadering deelde de voorzitter mede, een bijzondere taak te moeten verrichten,- n.l. deheer J. A. Mens ais eembèar burger van d'e gemeente Voor schoten officieel de erepenning te over handigen. Van 1911 tot 1946 heeft da heer Mens ais raadslid en wethouder veel werk voor de gemeente gedaan. Hij dieed dit steeds met onverflauwde ijver. De gemeente Voorsohoten is hem dank verschuldigd. Gaarne wilde de burge meester hem dan ook de ere-penning met inscriptie namens de raad overhan digen. De heer Mens zei, dat het verrassing voor hem was geweest te nemen, dat hem de ere-penning toegekend als blijk van waardering. Hierna werd overgegaan tot afwer king van de agenda. Men adviseerde tot toelating van het nieuwe raadslid, heer J. van Dodeweerd (A.R.), ir vacature, ontstaan door het bedanken van de heer P, Buwalda. Het crediet voor de nieuwe torenklok werd toege staan. De voorzitter deelde mede, ak antwoord op een schrijven van enige raadsleden, dat de uitbreiding van tuin voor eigen rekening werd gereo: Aan het eind van de vergadering dankte de 'burgemeester de heer Bu- walda, die voor de laatste maal de ge meenteraadsvergadering bijwoonde, voor zijn arbeid. Demobilisatie-comité. Onder voorzitterschap van drs H. A, Korthals kwam het plaatselijke demobi lisatie-comité in vergadering bijeen, werd besloten, binnenkort een praat- avond te organiseren voor de reeds te ruggekeerde militairen. Voorts ligt het in de bedoeling, de teruggekeerden om streeks eind September ten gemeente huize officieel te ontvangen. Zo moge- Lijk zal dan een kleine herinnering wor den aangeboden. Aan de werkgevers im de gemeente zal worden verzocht, de gedemobl'liseerden zo veel mogelijk t rang te doen 'genieten. C.H.U. komt bijeen. Morgenavond 8 uur hoopt de Ohr. Hist. Unie, afd. Voorschoten, een grote open« bare vergadering te beleggen in het ge bouw voor Christelijke belangen aan de Wijngaardenlaan. De heer H. A. Luns hof, hoofdredacteur van „De Nederlan der", zal spreken over: „Het roer moet Uitstapje. Het vierdaagse uitstapje, dart de leer lingen van de hoogste klasse van de openbare sohool dit jaar voor het eerst maakten, is geslaagd. Vermoeid, maal voldaan keerden zij terug. Dank zij de medewerking van enige ouders kon da reds naar en van Ginneken in luxe auito'l worden gemaakt. De-heer J. van Prooije, ambtenaar terseoretarie dezer gemeente, slaagde 's-Graivenhage voor het diploma meente-financiën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2