Jlieuuip jTrihsrip (iourant •Moskou duldt via Kominform slechts een slaafs Joego-Slavië Russen handhaven de econ. blokkade van Berlijn Wist U DINSDAG 29 JUNI 1948 BUR. eD REDACTIE: Hogewoerd 103. Negen en twintigste jaargang No. 7547 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-1SATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken M jtanhttstbb Is aheMeo» mya bert in tegyensp$tl0 WONINGEN! WONINGEN!! WONINGEN!!! Zie pag. 2 Kameraad «Tito, een neo-Trotskist, in ongenade gevallen en uitgestoten Een communistisch huis, verdeeld in zichzelf, dat is een slecht teken, althans vc de Stalinisten. Vele geruchten gingen de laatste dagen over bijeenkomsten van Kominform. Thans blijkt deze communistische organisatie voor wereldinfiltratie Boekarest bijeen geweest te zijn. Evenwel zonder de Joegoslavische communisten, die geweigerd hadden te verschijnen. Op hoog bevel van Rusland hebben de Ko- minform-afgevaardigden Maarschalk Tito en zijn partij buiten de gelederen ge sloten en de Joegoslaven van Trotskisme en overhellen naar het Kapitalistische Westen beschuldigd. motie heeft de Kominform vastgesteld, dat de Joego-Slavische munistische partij een verkeerde weg Is opgegaan. Zowel, wat betreft haar bui ten- en binnenlandse politiek, als haar betrekkingen met de Sovjet-Unie. In Joego-Slavië wordt een onwaardige poli tiek geduld, waardoor Russische mili taire deskundigen en het Rode Leger in discrediet worden gebracht. De, van goede wille zijnde, Tsjechische communistische partij heeft deze opzien barende mededelingen gedaan, namens de kamaraden uit Bulgarije, Roemenië, Hongarije. Polen, Rusland, Frankrijk en Italië. In het communiqué werd niet al leen bovengenoemde motie aangekondigd, maar ook gezegd, dat de Russische com munistische partij een resolutie deed aannemen, waarin de politiek van de Joego-Slavische partij wordt afgekeurd, „inzonderheid de politieke vergissingen van de kameraden Tito, Kardelj, Djilas en Rankovitsj". Aan de loyale leden wordt daarom de dringende raad gege ven, voor hun land andere leiders te kie zen. in de tegenwoordige hun politiek niet kunnen wijzigen. Het Praagse communistenblad „Rude Pravo" beschuldigt Tito en zijn aan hangers van het vergelijken der Joego- slavisch-Russische politiek met die van „imperialistische mogendheden". Tito c.s. hebben in stilte de theorie aanvaard, dat kapitalisten minder gevaar voor de onafhankelijkheid van Joego slavië betekenen, dan de Sowjet-Unie. Daarom is verraad gepleegd aan de inter nationale solidariteit van de arbeiders klasse. De Joegoslaven zijn „bourgeois" geworden en hebben zióh zelfs tot pro paganda tegen de Sowjet-Unie laten ver leiden, die in een haatdragende houding tot uiting kwam. Bij buitenlandse en im periale politieke kwesties werd door de beschuldigden een verkeerde gedragslijn gevolgd, die afwijkt van het Marxisme en het Leninisme. Zij hebben slechts het verderfelijke nationalisme gediend. Het communiqué gaat verder, dat de commu nistische Joegoslaven onder diotatuur stonden, verkiezingen, critiek en zelf- crtiek angstvallig vermeden en pathie koesterden tegen het internatio nale communisme en Sowj et-Rusland. Daarom moet de Joegoslavische nistische partij buiten de broederschap van communistisch^ partijen worden plaatst, buiten het verenigde commu tische front en derhalve ook buiten de gelederen van de Kominform. Er zijn echter in Joegoslavië nog genoeg getrou wen aan het Marxisme en het Leinisme, om de leiders te dwingen hun politiek te corrigeren. Het bureau van de Kominform twijfelt er niet aan, of de communistische partij is in staat, deze eervolle taak ten uitroer te brengen, zo besluit het «nuniqué. De bekendmaking van de zijde der Kominform, is ongeveer een maand het vijfde congres van de Joego-Slavische partij gekomen, welk congres werd zien, als een belangrijke wijziging ir partijpolitiek. De Joego-Slavische rege ring wilde geen commentaar geven, al vorens het Politikbureau van de partij een beslissing zou hebben genomen In communistische kringen echter, heerst verslagenheid over de breuk over de koele houding van Rusland. Maarschalk Tito, de weerbarstige machtige van het Joego-Slavische berg land, is nog steeds aan de macht De partijbureaux der communisten ir de Kominformlar.den zwijgen. Aller ogen zijn gericht op het commentaar, dat de grote meester in Moskou gaat geven. De Britse bladen spreken vón vernie tiging met één slag van de communisti- Indische kwestie zit weer zo vast als een muur Boem contra Van Mook en Den Haag. Mohammed Roem, voorz. der republ. delegatie, heeft gisteren (volgens Reutc uit Batavia) verklaard, dat zijn delegatie geen andere weg ziet om de besprekin gen voort te zetten dan die van recht streekse discussies over de Australisch Amerikaanse voorstellen. De republik. delegatie heeft na de ver klaring van Roerrf een brief gezonden aan de Commissie van Goede Diensten, waarin gevraagd wordt om een spoedige bijeenroeping van de a'genda-comm' Betrouwbare waarnemers beschouwen een opnieuw vastlopen van de bespre kingen als waarschijnlijk. (Zo men weet, wilde noch Van Mook, noch de Regering te Den Haag terecht iets weten van de eigenmachtige voor stellen der heren Critchley en Dubois. Red.) Binnenkort meer papier? Op de algemene vergadering van aan deelhouders van Van Gelders papierfa brieken ia medegedeeld, dat de handels overeenkomsten met Finland en Rusland hoopvolle perspectieven bieden wat be treft de papiergrondstoffen-situatie Padvinders op naar Utrecht Ter gelegenheid van het regerings jubileum van H_M. de Koningin, het 1900-jarig bestaan van Utrecht en het 40-jarig bestaan van de Padvindersbe- Weging zal in Utrecht een groots licht test ijn worden gegeven. Opgevoerd zal Worden „Spel en Glorie", waaraan wordt deelgenomen door 2500 padvinders en, padvindsters, een ruitergroep militairen en het koor van de Kathedrale Kerk De feesten worden gehouden 14. 15. 16 en 17 JUli Bij voldoende deelname (minstens 200 Personen) zal er een extra trein van Leiden naar Utrecht rijden. Inlichtingen *Ün te verkrijgen bij de plaatselijke reis- bureaux Geverss'raat 38. Oegstgeest. «hi Van Vredenburch gedelegeerde van het Opperbestuur in indië, vertrekt deze week voor overleg naar Nederland. sche eenheid, de grootste gebeurtenis binnen de partijen-vereniging, na uitstoten van Trotski. Het is zo goed als zeker, dat de zetel van de Kominform van Belgrado, Joegoslavische hoofdstad, naar Praag wordt overgebracht. Naar uit Rome wordt gemeld, i Joego-Slavië de staat van beleg afgekon- Steun aan Amerik. uitgaven in Nederland Amerikaanse regering stelt dollars ter beschikking. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zullen de Amerikaanse uitge vers en filmexploitanten, voor un in Ne derland aan de markt komende produc ten, een jaarlijkse staats-subsidie krij gen van 1 millioen dollar, van een totaal van 15 millioen dollar, door de Ameri kaanse Regering voor de 16 landen var het Marshallplan in Europa uitgetrokken voor dit doel Het betreft hier een toelage on uitgevers van Life, Time, N. Y. Ti N. Y. Herald en de Amerikaanse boeken uitgevers, die in Europa voor hun uitgave „zwakke" valuta ontvangen, waardoor zij verliezen lijden, tegemoet te komen. Voor Nederland ontvangen de Amerik. boeken uitgevers het leeuwenaandeel, nl. 644.000 dollar, de filmexploitanten 205.000 dollar en de kranten- en tijdschriftenuitgevers 144.000 dollar. Verschillende Amerikaanse bladen hebben reeds scherpe critiek geoefend om deze valutastroppen door de Amerikaanse belastingbetalers te laten betalen. ZESTIGDUIZEND TON GRAAN VOOR NEDERLAND Amerika heeft voor Augustus 960.000 ton graan voor export toegewezen, waar van Nederland 60.000 ton krijgt aan tarwe en meel. - Zesduizend millioen dollar voor 't 0 continent. Truman tekende de wet, waarbij ruim 6000 millioen dollar voor de hulpverle ning aan het buitenland ter beschikking wordt gesteld. Extra-pensioentoeslag voor oud-militairen Ingediend is een wetsontwerp dat voorziet in de toekenning van een toeslag op de pensioenen van militairen land- of'zeemacht beneden de rang officier, gepensionneerd vóór 1 Ja- i 1918 naar het beginsel van „mili- standpensioen". Oeze extra toeslag wordt verleend indien en voor zover 400 pet van het oorspronkelijke pensioen bedraagt, dan het pensioen, ver meerderd met de by wet van 29 Mei toegekende verhoging en de nor male toeslag, die straks aan alle soorten gepensionneerden zal worden toegekend. Echter zyn er maxima gesteld voor de totale inkomsten, afhankelijk van rang diensttijd. Ned. voetballers voor O. S. aangewezen Zeventien gaan er mee en 5 blijven thuis. Naar wij vernemen heeft de Keuze- Commissie van de K.N.V.B. thans 22 spe lers aangewezen, die in aanmerking komen om in de Olympische ploeg te worden opgesteld. Het zyn Kraak, Land man, Schrijvenaar, Van Bun, Albers, Stoffelen, Terlouw, De Vroet Biesbrouck. Krijgh, v. d. Tuijn, Ryvers, Roozenburg, Wilkes, Lenstra, Beenhakkers, Clavan, Schaap. Everse, Appel, Draeger en Tem ming. Zeventien zullen de reis naar Porthmouth voor de eerste wedstrijd tegen Eire, meemaken en 5 zullen er in land gereed worden gehouden. Noodtoestand afgekondigd in Engeland Wegens de zich uitbrendende stakingen. De Britse regering heeft Koning George geadviseerd in verband met de haven stakingen de noodtoestand af te kondi gen. De wet op de noodtoestand verleent de regering vérstrekkende bevoegdheden, echter niet het recht tot het instellen van industriële arbeidsplicht en zij maakt geen inbreuk op het stakingsrecht. Zonder toestemming van het Hoger- en Lagerhuis mag de wet echter slechts voor een week toegepast worden. Attlee heeft in het La gerhuis reeds mededeling van het voor nemen der regering gedaan De minister van Arbeid. Isaacs, die in Amerika op een conferentie was, is teruggeroepen. Attlee heeft ook een radiotoespraak ge houden, waarin hij zeide, dat de maat regelen tegen de stakingen, niet werden en worden genomen, om kapitalisten te helpen, doch voor het algemeen welzijn. De stakingen breidden zich intussen nog uit. Voor alle havenarbeiders zijn de havens van Londen „verboden gebied" verklaard door het stakingscomité. Ook in Liverpool. Birkenhead en Glasgow zijn nog stakingen, terwyl de stakers probe ren ook de arbeiders in Ierse havens, Manchester en Huil het werk te doen neerleggen. In Southampton werd een staking geweigerd. Overal zijn soldaten bij het lossen der schepen ingeschakeld. In Londen krijgen de bewoners reeds in plaats van voor tien stuivers voor zes sfbivers vlees. Volgens een later bericht hebben 5000 Londense havenarbeiders vanochtend be sloten, morgen het werk te hervatten. PARIJS EN ROME KEUREN PLAN-MARSHALL GOED Frankrijk heeft het accoord getekend, waardoor het plan-Marshall van kracht wordl Het parlement moet het nu nog ratificeren. Ook Italië heeft het verdrag goedgekeurd. H.M. de Koningin richt zich tot Prins Bernhard H.M. de Koningin heeft het navol gend schrijven aan Prins Bernhard gericht: Op Uw laatsten verjaardag tijdens mijn Regeering, voel ik mij gedron gen U zeer hartelijk te danken voor al hetgeen Gy op zoo velerlei gebied voor ons volk en voor het Vaderland gedaan hebt, zoowel vóór als tijdens den oorlog en daarna. Nimmer zal ik vergeten, hoe gij mij bijgestaan hebt buiten mijn Regeeringstaak geduren de de moeilijke jaren in Engeland, steeds op de bres staande voor de zaak der vrijheid. Gelijk met de troonsbestijging van Juliana zijt gij krachtens de gelden de bepaling „de" Prins der Nederlan den. Ik doe een beroep op alle land en rijksgenooten en niet minder op het buitenland U zoo te noemen. Al hoewel goed bedoeld is de vergissing vrij algemeen, dat gij in den vervolge Prins Gemaal zoudt heeten. Deze ti tel heeft echter hier te lande nimmer bestaan en is daarom onaanvaard- Ik wensch U van harte toe, dat Gij, voortgaande op den ingeslagen weg, Uw gaven en Uw werkkracht ten be hoeve van Juliana en ons volk ten volle zult kunnen ontplooien. WILHELMINA. DE IRGOEN ZWAI LEOEMI BLIJFT WELKOM Mosje Sjertok deed een beroep op de Irgoen Zwai Leoemi, zach bij het ge regelde leger van Israël te voegen, om dat twee afzonderlijke legers niet gelijk tijdig in een staart kunnen bestaan. De Irgoen telt ongeveer 6000 man. De president van de wereldbank. John McCloy deelde mede, dat er vrij spoedig een betrekkelijk kleine lening aan Neder land te verwachten is voor aankoop schepen. Wordt het praatcollege der Ver. Naties ingeschakeld Ofschoon de kwestie-Berlyn in het wereldgebeuren even overvleugeld wordt door het nieuws van Tito en de Kominform, blijven de wryvingen tussen de Sowjet- Unie en de geallieerden niet minder ernstig. President Truman en Robert Lovett, wnd- minister van Buitenlandse Zaken, hebben gisteren op het Witte Huis in Washington een langdurig onderhoud gehad, waardoor met een binnenkort ver schijnende gemeenschappelijke verklaring van de drie mogendheden aan Moskou rekening wordt gehouden. Ook het plotselinge bezoek van de Britse generaal Robertson aan Kopenha gen wordt met deze mogelijkheid in band gebracht. De koortsachtige politieke- en diplo matieke activiteit rond de Berlijnse kwes tie wordt voorts gekenschetst door de be sprekingen van de Amerikaanse plv. mi nister voor het Leger, Draper, te Londen met Bevin. Draper zou daarna naar Ber lijn doorvliegen, om een conferentie met Clay en Robertson te hebben. Hij wordt vergezeld door lt.-gen. Wedemeyer van de Amerik. luchtmacht, terwijl ook Harri- man, de ambassadeur voor het Marshall plan, in Berlijn verwacht werd. Generaal Clay heeft verder een bezoek gebracht aan maarschalk Sokolofsky, aldus een nog onbevestigd bericht van het Duitse nieuwsbureau D.P.D. Intussen zouden de Russen voor Duitse reizigers tussen Oost- en West-Duitsland de grens hebben heropend. Ook dit is echter niet bevestigd. Mocht dit bericht waar zijn, dan betekent dit evenwel nog niet, dat daardoor ook de interzonale trei nen weer gaan lopen. De nieuwe maat regelen hebben evenmin invloed op de „blokkade van Berlijn" door de Russen. Volgens de Britten ligt het verkeer nog steeds volkomen stil. De Amerikanen voeren alleen voedsel op grootscheepse wijze per vliegtuig aan, hetgeen inhoudt dat de brandstoffenaanvoer eveneens lamgelegd is. Er- zouden vandaag nog veertig Amerikaanse vrachtvliegtuigen uit de States naar Duitsland vertrekken. Bij de grote drukte tijdens de omwisse ling van het oude voor het nieuwe geld werden vier personen ernstig gewond. De Berlijnse gemeenteraad zou de mi litaire missie van een „vreemde mogend heid" hebben verzocht het economische beleg voor de Ver. Naties te brengen. Ruim 3000 doden bij de aardbeving in Japan Volgens de laatste schattingen zyn i drieduizend mensen gedood of gewond in de stad Foekoei, het epicentrum va aardbeving, die. zoals wij gisteren ir deel onzer edities reeds meldden, Japan teisterde. Zeven steden in het Zuiden van Hondo zijn verwoest. Vierhonderdduizend ;en zijn dakloos. Foekoei zag er alsof het door een atoombom getroffen was. De aardbeving ging gepaard met krachtige vloedgolf. Enorme branden zyn ontstaan, fti een bioscoop werd een groot aantal mensen levend begraven. Vandaag werden nog twaalf lichtere aardschokken waargenomen. Nader wordt gemeld, dat alleen in Foekoei reeds 2.860 doden zijn geteld en 7.113 gewonden. BOTERBONNEN VERLENGD. GELDIGHEIDSDUUR De geldigheidsduur van de bonnen oor 500 gram boter, enz. Reserve 434 en Reserve 437, is tot en met Zaterdag 3 Juli verlengd. Een deel van het publiek heeft name- ik in de mening verkeerd, dat deze bon en gedurende vier weken geldig zou den zijn. Dit is niet het geval. Alle boterbonnen zijn geldig gedurende v dagen, ook die, welke eens per weken worden aangewezen. Helicoptère beschadigd bij noodlanding Gistermiddag werd de helicoptère de Stichting Hefschroefvliegtuigen by Nootdorp door een motorstoring gedwon gen te landen. Bij de grond kantelde het toestel, waarbij de rotorbladen werden beschadigd. De drie inzittenden kwamen ongedeerd uit het toestel. De Rijkslucht vaartdienst heeft een onderzoek ingesteld en het toestel vrygegeven voor transport over de weg naar Ypenburg. Scheepvaartaccoord door republiek verworpen De republikeinse regering is thans een nieuwe chicane éegonnen door het scheepvaartaccoord met Nederland, het welk nota bene onder haar ogen te Ka- lioerang door de republ. delegatie met Nederland getekend was, plotseling te verwerpen. Allerlei punten in die over eenkomst blijken nu opeens zwarigheden op te leveren, die tevoren niet werden aangevoerd. Intussen dringt het Austra lische lid der Commissie van Drie, Critch ley, er thans op aan, dat het gedeelte van het accoord, hetwelk,op de invoer van goederen in de republiek betrekking heeft, alvast in werking zal worden gesteld. NIEUWE ONGEREGELDHEDEN OP MALAKKA. Te Jerantoet, 20 km ten N.O. van Kuala Lumpur, is een politiepost aange vallen en een agent ontvoerd. Te Sede- nak, 48 km ten N. van Johore Baroe. sloeg de politie een aanval af en doodde een terrorist. BARON HARINXMA NAAR DE BELGISCHE CONGO. De Nederl. ambassadeur te Brussel, baron Van Harinxma thoe Slooten. ver trok gisteren per vliegtuig naar de Bel gische Congo, t.g.v. het 50-jarig bestaan de spoorlijn in de Beneden-Congo. De ambassadeur zal ook het economisch belangrijke gebied van Katanga bezoeken By een testvlucht kwam gistermiddag het enige hef schroef vliegtuig in Neder land door het afslaan van de motor naby Nootdorp zo ongelukkig op de grond terecht, dat het danig werd gehavend. De bestuurder, de heer Senger en drie andere inzittenden kwamen met de schrik vry. DAT is ingediend een wetsontwerp tot madhtiging aan de Kroon, toe te treden tot het verdrag betreffende de beperking van nachtarbeid van kinderen en jeug dige personen by niet-industriële onder nemingen. DAT is ingediend een wetsontwerp, nodig i.v.m. de overdracht van de zorg voor het krankzinnigenwezen van Binn. Zaken naar Sociale Zaken. DAT de middelbare zuivelschool voor het Zuiden des lands thans definitief in Den Bosch wordt gevestigd. DA"T is benoemd tot dir. van het Vis- mijnbOTrijf te Vlissingen J. L. v. Leeuwen, secretaris der Stichting Zeeuwse Visserij- belangen. DAT de dochter van kolonel dr Szyd- lowski. de bevelhebber van de Poolse troepen die Axel bevrijdden, dit plaatsje bezocht en van de bevolking een zilveren armband ontving. DAT morgen in Ouwehands Dierenpark te Rhenen een insectarium wordt geopend. DAT getuigen van een bedreiging met verdrinking van een 14-jarige jongen op Sept. 1942 door een Duitser te Zwolle worden verzocht zich te melden PJt.A., K. Gartmanplantsoen 4. Amsterdam. DAT te Schenectady, een Amerik. stad an Ned. afkomst, vorige week een oud- Hollandse kermis heeft plaats gevonden t.g.v. het 150-j. bestaan dezer stad. DAT weer een groot aantal zuiverings raden is opgeheven. DAT ditzelfde B. G. de Zwyndrehtse fabrieksarbeider M. Nijssen. die als W.A.- man opereerde in Hardenberg, Gouda en Gorinchem, 6 jaar (m. a.) oplegde. DAT zijn benoemd tot officier in de Orde O.N. W. N. J. Baekers te Eindhoven de gezagvoerder ter koopvaardij H. J. H. Meyer te Zaandam. DAT mr S. F. L. baron van Wijnbergen is benoemd tot ref. Wederopbouw. DAT de St.Crt van gisteren o.m. bevat een Prijzenbeschikking Chemigrafie 1948 en een Calculatiebeschikking Leder 1948. DAT min. v. d. Brink binnenkort op Walcheren besprekingen zal voeren. DAT de Haarlemse collecte vooi UNAC 25 mille opbracht. DAT de tweede „Zeto" te Midelburg 22.500 belangstellenden trok en nu is j sloten. DAT de „Modjokerto" in R'dam a; kwam met grote partijen copra, suiker andere Indische producten. DAT mr W. C. graaf van Rechteren Limpurg zijn geloofsbrieven als gezant Ethiopië heeft overhandigd. DAT de 35-j. ex-landwachter F. L. Klip van het R'damse B.G. 18 jaar kreeg (eis doodstraf). DAT de verraadzaak tegen de 50-jarige mevr. M. D. Val-SchaDer door het B. G. te R'dam is terugverwezen voor verder onderzoek. DAT van 17 t/m 26 Juli behalve de ambachtstentoonstelling in Den Bosch ook een winkelweek wordt gehouden. DAT het Rott. Nieuwsblad, de Goud- sche Crt en het Dordrechtsch Nieuwsblad een naamsverbod kregen van 10 jaar, het Dagblad v. h. Zuiden van 20 j. en Dagbi. v. R'dam, Dagblad v. Gouda, Dordtsche Crt en Maandagochtendblad van 15 jaar. DAT A. Cohen te A'dam en Albert Zimmerman, die in de oorlog werkten bij de Japanese Overseas Broadcasting te Batavia, een certificaat van geen bezwaar kregen, omdat de wet slechts bevoegd heid tot weigeren geeft wat betreft op treden tijdens de bezetting in Nederland zelf. DAT de opruiming van de bergingsinstal latie aan de linkeroever van de Rotterd. Waterweg hy Maassluis is voltooid. DAT de aannemer G. v. d. Elshout te Den Haag en de technisch opzichter J. W. Westenbrugge, laatstelijk gedetineerd te Valkenburg (L.). voor 3 jaar uit het bouwbedrijf zijn gezuiverd. DAT per 1 Juli een nieuw tarief rechtstreeks goederenvervoer per spoor naar Zwitserland in werking treedt, het geen doorgaans prijsverlaging betekent. DAT in Egmond vandaag 500 Amerik. geschenkpakketten werden uitgereikt. DAT op het Nenyto-terrein te R'dam door de gemeente een tijdelijke garage voor ca 60 auto's voor de wijk Blydorp zal worden gesticht. DAT door het breken van de stuur stang een autobus van de „WATO" tussen Nijverdal en Wierden tegen een boom reed en omsloeg, doch de 15 inzittenden niet ernstig gewond werden. DAT de Dordtse handelsreiziger J. J. Mekenkamp, die als Landwachter ver schillende razzia's hield, door het B.G. te Dordreaht is veroordeeld tot 6 j. (m, a.). DAT te A'dam is opgericht de Stichting Nationale Opera o.Lv. Ingen Soet en Piet van Egmond. DAT de KLM ing. 5 Juli de 7-maal dagelijkse dienst op Londen uitvoert Skymasters mede i.v.m. de Olympische Spelen, waardoor per dag ruim 500 pas sagiers kunnen worden vervoerd. DAT de Raad voor de Luchtvaart de le en 2e bestuurder R. W. Robinson en F. S. Kroon, die op 27 Dec. j4- met een KLM-toestcl tegen de 78 meter hoge St. Bonifaciustoren te Leeuwarden vlogen, waardoor een vleugel brak, met een be risping heeft gestraft. DAT gisteren 8 Duitse gezinnen, die in de Russische zone thuishoren, als eerste van Mariënbos naar kamp Avegoor (Ov.) zijn overgebracht, in afwachting van de uitzetting naar de Amerik. zone. DAT de grote jaarl. Bijenmarkt te Veeoendaal 13 Juk wordt gehouden. van Prins Bernhard. die we onder Duitse bezetting her dachten, stond Den Haag op z'n kop door de vijand met het dragen van de sympathie met ons Vorstenhuis te doen blijken. Ook de felicitatieregis- ters m het Paleis Noordetnde werden door duizenden getekend. Hier ziet Winl Palei ■ugker door een opgewonden men» tochtelijk werd omstuwd, was het welletjes, vonden de Duit- onderdrukking was nu eerst recht be- Raadsel om Tito In de donkere en dreigende dagen, waarin wij leven, wordt de wereld plot seling voor een nieuw raadsel geplaatst. Joegoslavië is uit de Kominform gesto ten en Titio is in ongenade gevallen natuurlijk, zouden wij haast zeggen gebrandmerkt als Trotskiist. Het schijnt onbegrijpelijk. Maar in werkelijkheid is het niet zo erg onbegrijpelijk. Wat bete kent deze uitstoting van Tito en wat heeft zij ons in West-Europa en in het bijzonder in deze dagen voor de verkie zingen te zeggen? Nauwkeurige lezing van alle berichten, welke op deze uitstoting betrekking heb ben, werpt op dit jongste gebeuren een verklarend licht. Tito zou zich in zijn politiek hebben verwyderd van de Russische doelstellin gen. Men krijgt de indruk, dat hij heeft getracht de knellende banden met Rus land iets te verwijden. Tito zou de Rus sische militaire deskundigen en het Rus sische leger in discrediet hebben gebracht Hij zou propaganda hebben gevoerd te gen de Sowjet-Unie en afgevaardigden van de Sowjet-Unie hebben onderworpen aan speciale maatregelen van de Joego slavische veiligheidspolitie. En dan volgt de conclusie: „Deze Anti- Russische opvattingen bij de leiders van de Joegoslavische communistische partij zijn onverenigbaar met de ware commu nistische principes en dienen slechts het Nationalisme". Dit is de kern der op Tito geleverde critiek. Er wordt nog wel wat gesputterd over zijn binnenlandse politiek, maar dat klinkt uit deze monden kortweg belache lijk. Zo zou hij een dictatuur hebben uit geoefend en geen verkiezingen hebben toegestaan. Wij zyn het met deze critiek eens, doch. het verwondert ons» dat zijn Communis tische critici in andere landen plotseling juist deze moesten slaken. Neen. het kernpunt van de critiek blijft liggen in het al dan niet vermeende bui tenlandse beleid van Tito en zyn vrien den. Deze critiek is geuit door de Com munistische party in Rusland en zo le zen wij de Kominform heeft deze cri tiek aanvaard en daaruit de conclusie ge trokken. dat de Joegoslavische communis tische partij uit de Kominform een werk tuig is in de Russische politiek. Het na tionalisme van Tito (misschien was het niet meer dan een schamele poging om iets losser te raken van Rusland) moest in botsing komen met het nationalisme van Sovjet-Rusland, dat zich omgeven heeft met een gordel van dusgenaamd zelfstandige Satellietstaten. Het is opnieuw duidelijk gewqrderi, dat 't communisme in feite niet anders is dan dienstbaarheid aan Sovjet-Rusland. Deze conclusie hadden in de afgelopen maan den ook in ons land reeds vele commu nisten getrokken. Zïj hebben er aanlei ding in gevonden het communisme de rug toe te keren. Voor het ogenblik heb ben zij Tito en zijn communistische party als metgezel. Er zijn nu twee mogelijkheden. De eerste is. dat Tito komt tot een „schuldbekentenis" in de trant van Koeje- mans, met als enig gevolg, dat hij met zijn volk dan nog nauwer aan Rusland wordt gebonden. De tweede mogelijkheid is. dat hij nu zelf duidelijker dan ooit ziet wat het lidmaatschap van de Komintern be tekent en tracht met zijn land eigen na tionale wegen in te slaan. Al blijft hy door zyn verleden een uiterst dubieuze figuur. Een vooruitgang zou het zeker Een uiterst belangrijke stap vooruaarts De „raamwet" voor de publiekreclitel. bedrijfsorganisatie Product-. Bedrijf- en Hoofdbedrijfschappen kunnen bij afzonderlijke wet worden ingesteld Het reeds enige dagen geleden by de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerp op de publiekrechtelyke bedryfsorganisatie is thans gepubliceerd. De officiële titel van de wet is: Wet op de Bedrijfsorganisatie: de beweegreden van het wetsontwerp spreekt van: Toe passing ten aanzien van het bedryfsleven van de artikelen 80 en 152 tot en 154 van de Grondwet. In het wetsontwerp wordt rechtstreeks geregeld de instelling van een openbaar lichaam voor het bedrijfsleven in het al gemeen. Algemene Bedryfsorganisatie geheten, waarvan het bestuur is genaamd: Sociaal Economische Raad. Aan dit lichaam kunnen,, al naar behoefte, onder werpen ter regeling worden opgedragen. Zijn taak zal in de eerste plaats advise rend zijn, doch de Regering meent, dat de mogelykheid tot het zelfstandig tref fen van regelingen door de Sociaal-Eco nomische Raad moet worden opengehou den. Tweederde van de leden wordt be noemd door de representatieve organi saties van werkgevers en werknemers en de rest door de Kroon. Alle leden moeten stemmen zonder last of rugge spraak en zijn dus niet te beschouwen als mandatarissen van een bepaalde Amerika wil Moskou de voet dwars zetten in Indië De heer Benninghoff. onderdirecteur van het bureau Verre Oosten van het Am. departement van Buitenlandse Zaken, heeft te Washington verklaard, dat de V.S. de voorspoed, vrijheid en vrede var de Indonesische volken willen bevorde ren en het Indonesische en het Neder landse volk willen bijstaan om hun we derzijdse afhankelijkheid te ontdekken, terwijl de V.S. en de wereld dringend de grondstoffen uit Indië nodig hebben. De V.S. zijn vastbesloten, dat de pogingen der totalitaire machten om deze doelein den te dwarsbomen, niet rullen slagen. PROF. ROMME IN NEDERLAND TERUGGEKEERD. Prof. mr C. P. M. Romme is gister avond half 11 per vliegtuig uit Batavia op Schiphol aangekomen. AMERIKA ROEPT 30.000 MAN PER MAAND OP Nu de wet op de dienstplicht in Ame rika van kracht gaat worden per 22 Sept. a s. zullen per maand 30.000 man worden opgeroepen. groep. De betrokken ministecs of aange wezen ambtenaren zullen de vergade ringen van de Raad mogen bijwonen. In tegenstelling tot de opvatting van de Commissie-v.d. Ven acht de Regering het niet noodzakelijk, de inschakeling van de Stichting vhn de Arbeid voor te schrijven: het al of niet raadplegen van deze stich ting wordt aan de Raad zelve overge laten. (Voor vervolg -te Pag. 3) Wedana (districtshoofd) vermoord in de Preanger Te Pangandaran, het vreedzame vissers plaatsje aan Java's Zuidkust, in het uiterste hoekje van de Preanger dat be roemd i6 wegens zijn natuurmonumenten en druipsteengrotten, is de wedana (een hoog bestuursambtenaar) met zyn vier helpers vermoord. Het staatshoofd van West-Java, R. A. A. Wiranata Koesoema, die een geweldige invloed heeft op de be volking, is daarheen gereisd. Eerst thans wordt gemeld, dat 20 Juni een militair dodelijk gewond werd door de beschieting van een auto naby Dra- maga (by Buitenzorg). Klacht over Rode Kruisgoederen te Batavia. Een rapport van militaire waarnemers te Batavia klaagt, dat verschillende ge neesmiddelen, die van het internationale Rode Kruis, die voor de republiek be stemd zijn, aldaar sinds 28 Mei worden opgehouden, „waardoor verschillende zouden bedorven zijn". Mr J. E. van Hoogstraten verklaarde, niets van een vertraging te weten en verzocht tevens dat men hem in het vervolg tijdig op de hoogte zou brengen als er klachten waren. Aanhoudend koel iceer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met nu en dan buien, hier en daar vergezeld van onweer. Aanhoudend koel weer. Matige, aan de kust tydelijk vry krachtige wind tussen West en Noord. ZON EN MAAN. Woensdag. 30 Juni. Zon op 4.23. onder 2103; maan op 0.45. onder 13.46 uur» 6 Juli NJd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1