Wankelbaar evenwicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 28 JUNI 1948 Ds G. F. Hajer nam afsoheid te Ede Voor zijn komst naar de Geref. gemeente te Leiden In een overvolle Geref. Zuiderkerk nam ds G. F. Hajer, die zich a.s. Zondag aan de gemeente te Leiden hoopt te binden, j.l. Zondagavond afscheid zijen Edese gemeente, die hij 15 jaar heeft mogen dienen. Als tekst had ds Hajer gekozen 1 Joh. 2:28. In de met grote aandacht gevolgde predikatie zette ds Hajer uiteen dat de tekst een sai vatting over het verleden en een oproep voor de toekomst inhoudt. Na de preek richtte ds H^jer zich in een persoonlijk woord tot de gemeente, de kerkeraad en het college van B. en W. dat voltallig aanwezig was. Namens de gemeente werd hij toege sproken door de heer S. Welbedacht; namens de classis Arnhem door ds H. C. Kouwenhoven van Wageningen. Zijn plaatselijke collega ds J. Drost sprak enige woorden, waarna hij de gemeente tenslotte verzocht ds Hajer de zegenbede uit ps. 134 toe te zingen. Bonte avond voor het „Grof'-personeel De personeelsvereniging van de Kon. Ned. Grofsmederij organiseerde Zaterdag avond in de grote zaal van de Stads gehoorzaal een bonte av-ond. De zaal wa: tot in de uiterste hoeken bezet. Het pro gramma, dat zeer gevarieerd was. werd vlot afgewikkeld. De dilettanten traden steeds op enthousiaste wijze voor -hef voetlicht. Zij wisten reeds direct stem ming in de zaal te brengen. De uitvoering van het repertoire ontlokte veel applaus Aan het begin van de avond sprak de heer Van der Voort, voorzitter van de personeelsvereniging, een hartelijk wel komstwoord. Hij heette in het bijzonder de directeur, ir De Jong, welkom. Tevens wees hij er nog op, dat de vereniging zich in een periode van grote bloei bevindt. Hij wekte de leden op de band mee meer te verstevigen. Die verkiezingen toch Zaterdagmiddag reed de heer De Br., uit Koudekerk aan den Rijn, met zijn paard en wagen in de richting Alphen. Nabij de houtzagerij „De Vlijt" schrok de viervoeter plotseling zo hevig van de grote, witte letters op het wegdek, die een waarschuwing tegen een rood be wind inhielden, dat hij met de wagen in de sloot sprong, alsof hij met wijlen Van Speijck wilde zeggen: „Dat nooit!" Met veel moeite wist men het bibberende paard uit het water te halen. Handelsreizigers vergaderden De Nederlandse Handelsreizigersvereni ging, afdeling Leiden, vergaderde in Gulden Vlies". Door de heer G. H. Rekers werd verslag uitgebracht van de in Rot terdam gehouden algemene jaarvergade ring. De vereniging is weer op vooroor logs peil gekomen, mede dank zij de ac tiviteit van het hoofdbestuur en het vele werk van de landelijke propagandaoom- missie. Er werd voorts besloten, een loterijclub op te richten. Tot commissie leden werden benoemd de heren Van Haarlem, Heykoop en Roiribout. AMUSEMENTSVERENIGING „DE VROLIJKE GROEP". In de bovenzaal van „De Harmonie" voerde de amusementsvereniging „De vrolijke groep" Zaterdagavond een twee tal kluchten op, die er bij het publiek als koek ingingen. Het feit, dat mei? vrienden en bekenden voor het voetlicht zag, moge daaraan niet vreemd zijn geweest, het spel van de gebroeders Guldemond heeft daaraan zeker het leeuwenaandeel gehad. Zij toonden zich geboren toneelspelers. De heer G. Mor^schi verzorgde met zijn daal" hield, bood het monde van mej. M. v. d. Reyden tweetal banken voor de tuin aan, plus verbandtrommel, die inmiddels al dienst gedaan bij een klein ongeval. (De 9-jarige Hanneke Hanebrug „De Demping" onder grote belang stelling geopend Jarenlang zwoegen met succes bekroond Het doorzettingsvermogen van het bestuur van „De Demping" werd dag beloond, toen onder grote belangstelling van de bewoners van 1 en omgeving de nieuwe speeltuin kon worden geopend. Te ongeveer half drie trokken eer groot aantal kinderen in hun beste pak jes en met versierde opschriften bij zich van het Utrechtse Veer naar de 4e Bin nenvestgracht, waar vóór de eveneen; feestelijk versierde tuin werd halt gehou den om te wachten op de burgemeester. Deze liet niet lang op zich wachten. Ver gezeld van de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, stapte de bur gervader nog vóór het vastgestelde uui het keurig aan kant gemaakte terrein op, waar hij werd ontvangen door, het be stuur o.l.v. de voorzitter, de heer A. C. Ponstein. En toen de schallende muziek van de geluidswagens was verstomd, (de harmoniegezelschappen van Leiden had den verstek laten gaan!) brak voor de heer Ponstein het grote moment aan. waarop hij Leidens burgemeester binnen de tuin mocht welkom heten. Al had de van idealen vervulde voorzitter gehoopt op een stukje van het zo aantrekkelijke Plantpoen, het feit, dat er van dit ge ruïneerde terrein nog zo iets practisch was geworden, mocht hem met recht ver heugen. Deze tuin is bovendien gebouwd met de groeiende liefde van de buurtbe woners en dat was een eresaluut waard. Menigeen had dan ook een bedankje in ontvangst te nemen voor datgene, wat hij of zij in het belang van de speeltuin had gedaan. Be burgemeester sprak in zijn openings rede waardering uit voor het doorzet tingsvermogen van de „Demping"-men- sen. Het was in deze buurt moeilijk een terrein te vinden, maar dank zij een uit muntende voorzitter was dit tóch gelukt. „Gelukkig!", vond burgemeester Van Kinschot, want zo ergens, dan was hier wel egn speeltuin nodig. Op de eerste plaats is het Levendaal een uiterst ge vaarlijk speelterrein. En vervolgens wo nen in deze wijk een groot aantal zeei klein behuisde gezinhen, die hun kinde ren niet kunnen geven wat zij in deze nodig hebben. De burgemeester spoorde de ouders dan ook ten sterkste aan volle medewerking te geven! Daarpp stapte de kleine Corrie Bemmel met een schaar naar de burge meester, die met een fors gebaar het lint doorknipte en met Corrie aan de hand het terrein opwandelde. Hetgeen het was voor de wachtende jeugd om onder de vrolijke tonen van de muziek het ter rein op te marcheren en de speelwerk- tuigen te bestormen. Bij de receptie, die het bestuur van „De Demping" in het wijkgebouw „Leven- Nadat burgemeester Van Kinschot het traditionele lint had doorgeknipt nam de jeugd van de w(jk rondom het Levendaal onder groot enthousiasme bezit van de speeltuin „De Demping". Vrolijke muziek begeleidde de eerste wip- en schommeltoeren, terwijl vol dane ouders en bestuursleden toe- haar voet tussen een draaimolen en moest na verbonden te zijn per E.H.D. huis worden vervoerd). Tal van afgevaar digden van zusterverenigingen gaven acte de présence. Namens de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen en mens „Zuiderkwartier" sprak de heer M. I. Smit.' De heer H. Mattheu bood de gelukwen sen van het speelweidecomité van (veelbenijde) professoren wijk" aan. mens „Oosterkwartier" sprak de heer G. de Koning, terwijl ook „Zon en jeugd" van Leiderdorp van medeleven getuigde. „Noorderkwartier" vond een vertolker de heer A. Lasschuit en „Westerkwartier" in de heer H. Kinjet. De buurtvereniging D.V.V. tenslotte deed zich vertegenwoor digen door de heer H. Speel. In de avonduren had een geanimeerd tuinfeest plaats. Men verzocht ons nog het volgende mede te delen: Het zal vooral tijdens de receptie de belangstellenden zijn opge vallen, dat de naam van mevr. B. Lee mans-Taverne -niet één keer is genoemd. Het bestuur van „De Demping" ziet zich thans verplicht, hiervoor zijn welgemeen de excuses aan te bieden. Mevrouw Lee mans, die veel werk voor de tuin zette en nog verzet, kan immers tot de beste „paarden" van de „demping stal" worden gerekend- Ook voor Leiden een centr. alg. Chr. bur. voor kunst en ontspanning Na «eer langdurige overweging is een plan ontworpen om over te gaan tot oprichting van een centraal algemeen spanning, omvattende de gemeenten Den Haag, Wassenaar, Leidschepdam, Voorburg, Voorschoten en Leiden. Het ligt in het voornemen, va-n Ooto- Maort of April elke Wassen is goed, baden is beter, doch zwemmen is 't best" Diplomazwemmen in „De Overdekte" terwijl gelegenheid nog s steekspel werd Ingrad Verbeek, Voorstanders van 't rhythmisch zingen keren naar een oude traditie terug Hennie Schouten geeft ons zijn visie Het rhythmisch psalmgezang heeft vele voorstanders en misschien nog meer tegenstanders. Sommige predikanten zouden het rhytmisCh zingen graag overal ingevoerd willen zien. andere geven de voorkeur aan zingen op gelijke noten waarden. Ook de kerkgangers kan men, wat betreft hun houding tegenover het rhythmisch zingen, in twee groepen ver delen. Vele kerkgangers, die zich met het rhythmisch-'zingen niet kunnen ver enigen, beschouwen dit als een „nieu wigheid" en zouden liever willen, dat alles bij het oude gebleven was. Wij willen in dit artikel geen partij kiezen, maar alleen door een korte histo rische beschouwing aantonen, dat de voorstanders van het rhythmisch zingen naar een oude traditie terugkeren. Kort na de Calvinistische Reformatie begon de grote Franse dichter. Clement Marot, aan het berijmen der psalmen. Zijn werk werd voortgezet door Th. de Bèze. De musicus, Louis Bourgeois, kreeg opdracht de psalmen van passen de melodieën tg voorzien. Ook Bour geois kon door meningsverschillen met Calvijn zijn werk niet voortzetten. Zijn arbeid werd voltooid door Maitre Pierre. Bourgeois en Maitre Pierre 'hebben vele melodieën van middeleeuwse wereld lijke liederen aangepast aan de verzen der psalmen. Psalm 107 lijkt heel veel op „Un coeur amant", Psalm 81 op „Sur le Pont d'Avignon", Psalm 138 op ,,Une pastourelle gentille". En zo zouden wij kunnen doorgaan. Deze volksliederen en minneliederen hadden een zeer leven dig karakter en werden natuurlijk alle rhythmisch gezongen. Hoewel de melodieën van deze liede ren alle in meerdere of mindere mate werden veranderd, toen de bewerkers ze voor kerkelijk gebruik geschikt Geslaagde leerlingen-„show" van de muziek school van de Mij voor Toonkunst Map Laurentius, die wij al verschillen de malen gehoord hebben, opende Zater dag de leerlingenuitvoering van de Leid se muziekschool met het eerste deel uit het vierde pianoconcert van Beethoven Van haar spel valt heel veel goeds te zeggen. Zij heeft onmiskenbaar piano talent en krijgt een steeds beter begrip van voordracht. Ook naar twee andere jonge leerlingen van de directeur hebben wij met heel veel genoegen geluisterd. Jongejuffrouw L. Christiaanse speelde „Jardins sous la pluie" van Debussy, technisch zuiver, met begrip voor pianistiek en werkelijk ook al met enig begrip voor Debussy. Jonge juffrouw T van der Staay speelde mooi van toon, zuiver en muzikaal, enige werkjes van Chopin. De heer Riessen (leerling van de hoofd leraar H. Geirnaert) speelde correct en verzorgd het eerste deel uit het pianocon cert van Schumann. Het geheel klonk echter nog wat stijf. Als de heer Riessen er zich op toelegt dynamisch meer ge nuanceerd te spelen, zal zijn voordracht veel vrijer en boeiender worden. De heer Haasnoot (leerling van de hoofdleraar Richard Boer) speelde twee delen uit de Suite Bergamasque Debussy. Wij kregen de indruk, dat de heer Haasnoot zich wat geremd voelde. Aan de noten bleef hij weliswaar wei nig schuldig,, maar alléén in zijn werk kamer zal hij het werk ongetijfeld soepe ler en Franser spelen. Verschillende vioollèerlingen van de heer Blok hebben uitstekend gespeeld. De heer Hansen speelde onmerkelijk zu: ok in de dubbelgrepen uit de cadens het concert van Haydn. De heer Ten Cate gaf een zeer aannemelijke vertolking van een sonate van Mozart. De vioolleer- lingen werden aan de vleugel voortref felijk begeleid door 'mej. Van Rossum Voor het eerst hoorden wij enkele leer lingen van Irma Timmerman, die thans als hoofdlerares voor solozang aan de muziekschool verbonden is. Mejuffrouw Jockin heeft „Notre Amour" van Fauré heel fijn gezongen, mevrouw DéeLange- ler vertolkte met veel tekstbegrip liede ren van Schubert en Brahms. Mejuffrouw Van Egmond,, leerlinge van mejuffrouw Korswagen, declameer de voortreffelijk, zeer gevoelig en toch volkomen beheerst. Wanneer wij tenslotte nog vermelden, dat mejuffrouw Dauvillier en de heer Oort een goede vertolking gaven van de cellosonate op 32 van Saint Saëns en dat een orkest o.l.v. de heer Geirnaert het vierde Brandenburgse concert van Bach speelde, geloven wij een tamelijk volle dig verslag te hebben gegeven van deze zeer geslaagde leerlingenuitvoering. Hennie Schouten. Leo Mens voor de N.C.R.V. De heer Leo Mens; organist van de Pieterskerk te Leiden, zal a.s. Donder dagmorgen van kwant voor elf tot elf uur voor de N.C.R.V. concerteren. Het pro gramma voor dit korte orgelconcert luidt als volgt: 1. Psalm 68: „De Heer zal opstaan tot de strijd", bewerking Leo Mens; 2. Psalm 121: ,,'k Sla d'ogen naar 't gebergte heen", bewerking D. W. L. Milo; 3. Psalm 42 (Inleiding - Koraal - Koraalbewerking): ,,'t Hijgend hert der jacht ontkomen", bew. Leo Mens; 4. Psalm 27: „God is mijn Licht", eveneens in een bewerking de organist. maakten, bleef het rhythme in alle ge vallen gehandhaafd. Onze psalmen wer den oorspronkelijk dus rhythmisch ge zongen. Hoe is het nu mogelijk, dat 't rhythme uit de kerkzang geleidelijk verdween en plaats maakte voor noten van gelijke duur? Bourgeois en Maitre Pierre hadden zich bij de bewerking der melodieën na tuurlijk ingesteld op de Franse teksten. Petrus Datheen, die de psalmen van Ma rot en De Bèze in het Nederlands ver taalde, had slechts één zorg: Elke regel van zijn vertaling moest evenveel let tergrepen tellen als de overeenkomstige regel uit het origineel. Om de natuurlijke accenten der woorden bekommerde hij zich niet in het minst. En volgens dr Pollman 'bedraagt het aantal verkeerde accenten in de psalmen van Datheen tenminste 7000. Door de verkeerde accenten werd Gemeente voor de keuze gesteld om tekst te handhaven ten koste der i lodie of de melodie rhythmisch te zingen en de tekst uit zijn verband te rukken. De oplossing werd gevonden door alle tonen even lang te maken. Nu kregen alle tonen een accent en waren er geen accentueringsmoeilijkheden m Ten tijde van Calvijn werden de psal men rhythmisch gezongen. En de ernstige pogingen, die worden gedaan om het rhythmisch zingen ingang te doen vinden, moeten dan ook worden beschouwd als een streven om het kerkgezang in oorspronkelijke zuiverheid te herstellen. Officiële publicatie Gemeenterekening 1945. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat aan de- Gemeenteraad-zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veer tien dagen ter secretarie - dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling dier kosten algemeen ver krijgbaar worden gesteld, de rekening van de inkomsten en uitgaven dezer ge meente over het jaar 1945 en de ver schillende bedrij fsr ekenttrngen over dat jaar. Ledden, 29 Juni 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd De secretaris, De Burgemeester J Bool. F. H. v. Kinschot. In verband met de nederlaggöng en verkrijighaarstelli-nig van' de -gemeentere- kening over 1945 werdén hieronder en ige van de voornaamste cijfers uit die reke ning medegedeeld: Gewone dienst. Uitgaven f 20.386.493,$5, Ontvangsten f 18.269.732,48, Nadelig f 2.116.761,07*). Tlhea v. d. Schoor, Corry Post, Loësje den Hertog, Ria Smittenaar, Ti- eke Dukoux, Anny van Wissen, Tilly Vagokerke, Eveline Speekenbrink, Carla Jonigsma, Truus Wielingen, Janna van Gdnkél, Heieen Peiger. Ineke de Vries, Best, Mden Iet Lede, Hanny van Wassen, Panny Kouwenhoven, Rooy, Lies Stoikkeman, Marie Lauren, Anke Topper, Corry de Kier, Corry Smit, Corry Thiel, Edith Brede- isteleim, Corry e Thiel, Ediith Bredeveld, Cornelia de Vos. Diploma A. Heren: N. Neuiteboom, P. antebeen, W. Elfers, Frans Baud/Dick Jan van Dijk, Gerd Goslings, Dik Tin bergen, Klaas Haasnoot, Wim Harinok, Jaap de Wit. Wouter de Bruyn, Kees Welling, Christdaam Noest, A. Alaitas, Wim Verhoogt, Kees Batist. Ton v. Schie, Wybo Oosterhof, B. W. Belt, J. W. Toe bes, Peter Hoogervorst, Cees Kleinen- G. Kolff, Hein de Lange, Adn Pjjil, Alex Rottd, Hugo de Bruyne. Ma- rinus Kwaestroo, Frans de Vries, Mau- ringh Boeke, Hans v. d. Ven, Petrus Sieval, Harry Noordeloos, Wim Derik- Rob de Bruyn, Bob van Kleeff, Jan Renes, Bram Faas, Henny Matheus, Bob v. d. Horst, Wim v. d. WSlk, Ton Diepenhorst, Herman v. d. Heydien, Wim Veenman. Diploma B. Dames: Truus Ardmik, N. d. Meyv. d. Tang, A. J. BeenVer hoeven, Anneke Vi Rooyen, Kitty van Ramshorst, Ria Hartog, Anny Peerde- man, Janny Star, Janny Ouwerkerk, Stien Herrienboer, Joys v. d. Ven, Anne Iet Goslings, Mien v. d. Voort, Henny d. Velde, Dora Hoogeveen. Diploma B. Heren: Koos Gijzenij, Wil lem Marijt, Jaap Marijt, Jan Brummel- kamp, Addie v. d. Loo, Jan Waasdorp, Wim Stichter, W. T. Hart, H. Brandt. I. van la Febre, G. van Eggen, N. Ra- vensbergen, E. W. J. Boks, Chris Kla- sema, B. Harmens, T. Ketelaars. R- Rente, Hans Lagas f57.000 terwijl in de dekking van het restant uit de eigen middelen der ge stichten zal worden voorzien. Openbaai Slachthuis: verlies f85.865,46. Grondbe drijf: het nadelig saldo van de gewone- dienst ad f55.468.18 is ten laste van de Dit is het nadelig kassaldo; het na delig exploitatiesaldo bedraagt f 3.143.405,27. „Oegstgeest" meldt Zendingsconsul dr F. L. Bakker te Djocja. Dr F. L. Bakker heeft een bezoek ge bracht aan Djocja. Daar zijn plaats in het vliegtuig pas op het laatste nippertje definitief was geworden, wist men in Djocja van zijn komst niets af, zodat er niemand aan het station was om hem af te halen. Door de vriendelijkheid van mr Tamboenan, die in hetzelfde vliegtuig zat, kreeg hij plaats in een auto, die hem afzette bij de Theologische school te Djocja, waar men niet weinig verwonderd was, dr Bakker zo plotseling te zien bin nenstappen. Hij werd hartelijk verwel komd door ds Darmahatmadja, ds Ha roen, ds Poerbawijoga, ds Probowinoto en nog enkele goeroes indjil. Het was een groot moment, elkaar weer te zien na jarenlange scheiding. Dr B. logeerde in Djocja bij de predi kant van de Chinese Gemeente, ds Then Djien Swie. Hij bracht een bezoek bij de secretaris van staat en op het ministe rie van Godsdienst om met de autoritei ten kennis te maken. Verder bezocht hij verschillende scholen, had een bespre king met de leider van de Bopkri en met de doktoren van het vroegere Pe- tronella-hospitaal, nu Roemah Sakit Poe- sat geheten, dat is Centraal hospitaal. Zondagmorgen kerkte hij in de Javaanse Kerk en Zondagmiddag in de Chinese Kerk, waarna hij thee dronk met de meenteleden. Maandagmorgen sprak hij voor de leerlingen in de Theologische school en 's avonds hield hij een lezing over de roeping van de Kerk in deze tijd. Het overige deel van zijn verblijf in Djocja beeft dr Bakker doorgebracht met het bijwonen van vergaderingen de Protestantsche Kerk, de Christelijke jeugdvereniging, de goeroes indjil Djocja en verder met het afleggen bezoeken. "Examen Indisch predikant. Te Den Haag slaagden voor het theo logisch gedeelte van het examen vooi Indisch predikant de dames A. Bron er M. Wessel, leerlingen van dr F. J. Fok- kema, oud-rector van de Nederlandse Zendingsschool te Oegstgeest. L.C.K.V. hield 'n reünie in „Oud Poelgeest" voor kampweken Gezonde werd Zaterdagmiddag vond in het eerst kort geleden geopende jeugdcentrum „Oud Poetgeest een reünie van ongeveer 60 leidsters en leiders van de in onze stad welbekende L.C.K.V. plaats. In zijn openingswoord memoreerde de praeses, de heer A. J. v. d. Pompe, de grote moeilijkheden, welke de vereniging ook dit jaar weer moest overwinnen. Was het bezetten van de kampstaven voorheen al moeilijk, dit jaar leek het wel of velen tussen de 20 en 35 jaar het grote evan-' gelische- en sociale belang van de LCKV niet meer wilden inzien. Want, zoals in het gehele jeugdwerk, is ook het leid(st)ers-tekort in deze belangrijke tak zeer merkbaar. De LCKV toch organiseert kampen, zowel voor de verafstaanden (o.a. de fa- briéksjeugd) als voor de leden van de di verse meisjes-, jongens- en jongemannen- vereniging. Met recht kan dan ook wel worden gesproken van een kampeer- centrale. {Inge •.onden Mededeling MIEP ZEGT: Wat jong is, smaakt lekker. De politie heeft aangehouden verdacht vam oplichting de 42-j. brand- stoffenhandelaar W. T. Deze week heeft ze zeker gelijk. Wat is heerlijker dan jonge worteltjes. Daarom thans een WORTELTJES-WEEK Mevr. Lotgering-Hillebrand's nieuwe recepten maken van woteltjes een koningsgerecht. JONGE WORTELTJES GESTOOFDE KABELJAUWSTAART 1 kg kabeljauwstaart, zout, 50 gr. marg./ boter, bosje peterselie, peper (citroen). Was de vis, geef er 4 5 inkervingen in, wrijf hem in-met peper en zout. Leg hem in een v. v. schotel. Doe er een bosje peterseliestelen bij en héél weinig water. Leg boven op de vis en in de schotel de marg./boter (steek citroenschijfjes in de vis). Laat de vis in oven of bovenop gaar worden (ca. Vz uur), neem peterselie stelen weg en strooi veel fijngeknipte peterselie over de vis. Geef jonge ge kookte worteltjes met peterselie en nieuwe aardappelen bij de vis. WORTELTJES EN PEULEN 1 kg. kleine worteltjes, Vz kg. peultjes, zout, 25 gr. marg./boter. Schrap de wor teltjes, kook ze met weinig water en zout ca. 15 min. Maak peultjes schoon, voeg ze bij de worteltjes, schud de groente om. Laat gaar en droog koken (ca. 20 min.), schud af en toe. Doe boter bij de groente en dién op. Geef eens wat vaker geraspte kom kommer bij de maaltijd. Publ. Centr. Bur. v.d. Tuinbouwveilingen Jan Stout Het leven gaat door, je wordt een pape gaai, die iedereen en alles nadoet, je wordt nog ouder, je gaat zien dat een meisje anders is dan een jongen en als je veertien jaar bent heb je je meisje al, inplaats van een zoen geef je haar het laatst tikje bij de deur. Later kijk je een meisje niet aan, daar ben je veel te groot maar stiekem heb je er een op 't en daar trouw je natuurlijk mee, open en bloot naar d'r toegaan en zeggen dat je zo gek op d'r bent, welnee je zou door de grond gaan van de gedachte alleen al. Je wacht maar en die tijd hou je je eigen zoet met allerlei fan tasieën en luchtkastelen, maar die plof fen in elkaar als je in de gaten krijgt dat je vriend niet langer wachten wou en er met jouw meisje van door is. Het leven is dan eigenlijk maar een gammele boel Je piekert en bent dood ongelukkig, jij bent de spil waar de hele wereld omdraait en daarom rie je alleen je narigheidjes. En even daarna is •r geen gelukkiger mens dan jij, want de vriendin van dat meisje, die er met jouw vriend tussen uit ging heeft tegen je ge lachen. En maar bellenblazen, jongens, hup daar gaat weer zo'n mooie, maar plotse ling is die verdwenen, die zeepbel En dan maar weer piekeren. O ja, ik weet wel, er zijn nog wel an dere dingen waar je 't dan moeilijk mee hebt. Je buurman wordt werkloos, een ijverige kerel, ,die zijn leven lang ge peesd en geploeterd heeft, hij gaat naar de steun en je ziet de man aftakelen, je moet noodzakelijk communist worden om in de toekomst geen steuntrekkende buren te hebben. Je bent nog niet gerijpt. Mensen en graan moeten rijpen. En zoals het graan heeft de mens zijn seizoenen. Jij bent nog in het seizoen van het droomleven, in een seizoen, dat je het leven tot iets heel anders droomt dan het in werkelijkheid is. Soms loop je, het als vroeger tegen de tafel, tegen de werkelijkheid een schram opf je kop. Vroeger kreeg je dan een snoepje, dan was het over, nu voel je eerst een tijdje hoe zeer die schram doet, dan geef je je eigen een snoepje, een nieuw droompje, je gaat schipbreuke lingen redden en bent plotseling be roemd. Dat doe je na iedere schram, want natuurlijk loop je na je moedige redding weer met een vaartje tegen de harde kelijkheid op." Methusalem zoog gurgelend aan pijp, glimlachte naar Arie, die afwezig met de damschijven zat te spelen. J« hebt mooi kletsen, zei hij einde- mijn lijk. Je doet bijna alsof jongens leeftijd nog halve kinderen zijn. Halve kinderen, ja, dat zeg je goed. En blijft dat dan zoals je zei, blijf je dan schrammen oplopen. Schrammen wel, zelfs een oudge- worden mens zoals ik. Kijk, een mens .leert eigenlijk nooit af om zich in zijn gedachten van de wereld een paradijs te maken, maar toch is het anders, zij aan vaarden de bitterste werkelijkheid om dat er nu eenmaal niets anders opzit dan die te aanvaarden. Je moet nog zo ver komen, je moet een richtsnoer zoe ken om je leven een houvast te geven Arie keek peinzend in het lamplicht, zacht zei hij toen: Dat richtsnoer zoek ik toch wel, maar ik kan het niet te pakken krijgen Waar zoek je dat dan? Arie boog zich diep over de tafel, hij Ik moet er steeds aan denken, dat er toch iets bestaan moet. Van Dongen was zo gek niet of hij had het over God en Christus. Het leek of ie daar ontzag gelijk bang voor was. En Nuchteren en Hannes van Zanten praten er ook altijd over en iedereen heeft er zijn mening over. Maar er zijn zo veel meningen, dat je niet weet welke nou eigenlijk de Geloof je in God? vroeg Methusalem ernstig. Ik geloof het wel, peinsde Arie. Geloof je van wel, ja dat willen de meesten nog wel, in God geloven. Maar in de gekruisigde Christus geloven, dat is ófde Is moeilijker, dat wil er niet in. Want dat kruis spreekt ove nade en wat blijft er dan vai over? Geen cent. En toch moet leven de beslissing vallen: het ii aanvaarding óf de verwerping v kruis, Arie. Er lag toen een radeloosheid ir ogen, die Methusalem aangreep. Wat is er jongen? Je kijkt m- vreemd aan. Dat is het nou juist. Ik begrijp dat alles niks, ik begrijp ook niet, wat jij allemaal bedoelt. Ik voel niks binnen, ik heb ook altijd geen behoefte om over God na te denken, ik ben zeker slechter dan een ander. Dat ben je niet en God zoeken doet niemand altijd even ernstig, dat loopt ook tegen de draad in van het beestje. Heb je wel eens in de bijbel gelezen? Ja, bekende Arie, daar begrijp ik ook niks van. Methusalem trok aan zijn pijp, blies zijn gezicht achter een grote rookwolk, die naar de zolder spiraalde en toen traag wentelend onder de lamp weg- deinde. Je moet de bijbel leren lezen, zei hij. Je zou naar de catechisatie moeten. Maar geloof ik dan als ik de bijbel gelezen heb? Methusalem glimlachte. Misschien en misschien ook niet. Maar ik geloof dat jij tot die behoort, die door het leven zelf kruis geslagen worden. (Wordt vervolgd) De practische zijde van het kampwerk werd nog uitvoerig belicht door de secre taris, de heer J. van Leeuwen. Prettige vruchtdragende debatten werden er :r dit onderwerp, alsook over de tweede inleiding, over de stijl van de kampen, opgezet. Het geheel werd opgeluisterd door een gezamelijke broodmaaltijd en samenzang. Het zingen verliep niet helemaal naar ge noegen, daar de L.C.K.V.-zangbundel uit gebreid en herzien dient te worden. Toen de praeses om ca 10 uur deze ge zellige conferentie-reünie sloot, kon ge constateerd worden, dat er veel was be reikt. De oud-kampers hadden vriend schapsbanden versterkt en de nieuwelin gen, of wel „groenen", waren opgenomen een gemeenschap, waarin het prettig te verkeren. Leidsters en leiders kon den met elkaar kennis maken en een ge zonde basis voor de kampweken leggen. Mochten er echter nog leid(st)ers zijn, die zich deze zomer één weekje beschik baar willen stellen, om in deze kampen, een gezonde, Christelijke geest heerst, leiding te geven, dan is de heer n Leeuwen, Zoeterwoudse Singel 67, gaarne bereid deze mensen bij de LCKV- gelederen in te lijven. Een goed verstaan- II x 1/OORllCHTtNGSBUREAU frv VAN DEN VOEDINGSRAAD - Zomerse nagerechten tezomerser het weer, hoe beter ook frisse, lichte nagerechten iin plaats van de dikke paip of warme pa-nmekoeken, die 's winters op '1 vallen zullen. Nu er meer melk en ook karnemelk verkrijgbaar is, wordt het bedenken van afwisselende „toetjes" heel wat toelijker. Laten w? daarbij in dit ook zoveel mogelijk van bet verse fruit profiteren; het is, door zijn rijkdom aan vitaminen, zo'n kostelijk voedsel! Boven dien leent het zich prachtig werkt te worden tot een kleurig kelijk dessert; denk alleen m< aan een eenvoudige beschuit met aard beien of bessen! In de volgende recepten voor vier pef- nen doen wij nog een paar ideeën voor ldobte „zomertoetjes" aan de band. Karnemelkvla 1 liter karnemelk, 50 g (5 eetlepels) maïzena of custardpoedier, suiker naai smaak. Het oustandipoeder of de •mengen met wat karnemelk. De de karnemelk toevoegen en het geheel onder steeds roeren aan de kook bren gen en even laten doorkoken. Dan de suiker toevoegen en de vla koud laten worden. Yoghurt met aardbelenmoes Mter yoghurt, 500 g aardbeien, 3 be schuiten, suiker. De aardbeien wassen, van die steeltjes ontdoen en door een tot moes wrijven. Het sohaal doen en 'hierop de fijngekruimel- de beschuiten strooien met wat suiker. Hier overheen de met suiker gladge- fclopte yoghurt gieten en het geheel gar- neren met wat achtergehouden aard- Rödgrödvla 8 dl vruchtensap (van bessen, fram. bozen aardbeien e.a.), 2 dl water, 120 g (1% kopje) griesmeel, 60 g (4 eetlepels) suiker, zout. Het water aan de kook brengen en griesmeel, vermengd met de suiker een snufje zout, er al roerende saooien. De massa 5 minuten doorkoken Van het vuur af al kloppende het vruch tensap toevoegen. Zolang kloppen tot de massa luchtig, enigszins schuimend en koud is geworden. De vla in een schaal overdoen en dan düreot opdienen. Maïzenavla met bessen 1 liter melk, 50 g (5 eetlepels) maï zena, 50 g (2 eetlepels) suiker, 500 g rode bessen. De melk aan de kook brem; den met de aangemengde i de suiker. De vla onder roeren laten afkoelen, zodat er geen vlies gevormd wordt. De bessen w; wat suiker doorheen schaal afwisselend e een laag vla leggen, zodat de bovenste laag uit vla bestaat. De vla garneren met wat rode bessen. Havermoutkoekjes (of -koek) 85 g (ruim 1 kopje) havermout, 2Vz dj water of melk, 85 g (9% eetlepel) bloem, zout, boter of margarine. De havermout 1 uur in het water of de melk weken en met bloèm en zc vermengen. In de koekenpan de boter de margarine verwarmen. Het deeg de pan uitstrijken tot één koek of koekjes van vormen. De koek of koek jes aan beide zijden, niet te vlug, bruin bakken. Bruine basterdsuiker, vruchten moes of stroop bij die koekjes geven. De rechter strafte de kleine misdaad HAAGSE GERECHTSHOF Een iiskwestie Toen I. v. d. L. ijsverkoper was in sn bioscoop te Leiden, had hij niet al tijd het geld voor de ijsjes ontvangen, aan zijn baas afgedragen, en in een jaar tijd w*as dit tot een aardig bedrag op gelopen. Wegens de geplèegde verduis tering, veroordeelde de rechtbank tot aoht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, van welk vonnis verdachte in hoger beroep kwam, omdat hij graag een geheel voorwaardelijke straf had. De proc. generaal voelde daar Het Hof heeft thans de straf bevestigd. Clandestien gestookt. De chauffeur W. P. van P. uit Noord- wij kerbout was clandestien jenever aan het stoken geweest, maar volgens ver dachte was dat een hele tijd geleden ge beurd. Maar de Rijksadvocaat wees erop de oorlogstijd het clandestien je- wevarstoken miinstens zo erg was, want toen werden er grondstoffen voor ge bruikt, die we toen wel beter konden benutten dan voor jenever. Verdachte veroordeeld tot f500 boete of 1 i hechtenis, en kwam van het vom- i hoger beroep. De Rijksadvocaat zag echter geen termen wijziging in de straf te brengen, waar de proc. generaal /as. De raadsman, mr v. d. Oever, vroeg verlaging der straf. Uit spraak op 7 Juli. In Noordwijkerhout rook het naar „Ik had zo'n idee wanneer ik door Noordwijkerhout liep, dat ik tussen je neverstokerijen wandelde, het rook er vaak naar jenever", zei de president van het Hof. ook de boilenkweker C. S. uit die gemeente hebben bij gedragen want men had op zolder een distilleentoestel aangetroffen. „Dat was al lang niet meer in bedrijf", i verdachte. Hij had f400 boete of 1 maand hechtenis er voor gekregen, maar vond dat hij vrijgesproken moest wor den. Daar was de Rijksadvocaat het niet iS, en hij wees erop dat vend, als handelaar staat aangeschreven. Hij eiste bevestiging van het vonnis, ook de proc. fiscaal conclu deerde. Uitspraak op 7 Juli. De straf verminderd De boilenkweker C. de M. te Rijns burg heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad wegens mdshande- wederspanmigheid, waarvoor hij tot f250 boete of 2 maanden hechtenis, maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Van dit vonnis kwam hij in hoger beroep, waar de proc. generaal veel termen zag de straf te wijzigen. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot dro'e maanden gevangenisstraf. HAAGSE RECHTBANK Uit winstbejag vervoerd De chauffeur A. P. K. te Leiderdorp had een aantal balen meel vervoerd, waarvan hij wist dat die gestolen waren, en van de opbrengst had hij ook zijn deel gehad. Dat bracht hem bij de recht bank, waar de Officier tegen hem maanden gevangenisstraf eiste. De rechtbank heeft uitspraak gedaan, verdachte veroordeeld tot zes m« den gevangenisstraf voorwaardelijk, boete van f 50 of 25 dagen hechtenis. s los-werkman J. B. te Hiitegom een schip enkele pakken thee stolen. Tegen verdachte werd zes m den gevangenisstraf met aftrek van ventief geëist; de rechtbank stelde hem terstond op vrije voeten. Zij heeft dacfate veroordeeld tot zes maanden vangendsstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, en aftrek van preventief, Rijwieldiefstal. De kantoorbediende J. J. L. te Leiden ad een rijwiel gestolen op 15 Febr. de Oudie Rijn, welke diefstal niet eerste was, zodat de Officier voorstelde verband met het rapport van de psy chiater, L. een jaar gevangenisstraf op te leggen, met daarna ter beschikking steiler, van de regering. De rechtbank heeft vend, veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tief HAAGSE POLITIERECHTER bij het een koe, dde don in de handel zou gaan verdwijnen, zo meende de Officier te mogen aannemen. Omdat verdachte nog niet eerder i: oordeeld, luidde <^ie eis twee maanden •gevangenisstraf. De rechter veroordeel de daartoe. STEDELIJK GYMNASIUM TE LEIDEN Van de vijfde groep afd. eindexamen-candidaten van het gymna sium slaagden allien. Geslaagd zijn de dames: T. Ploeg Oegstgeest, H. M. Smit te Leiden, Ybema te Leiden en de heren: G J. lagen te Leaden, H. Möller te Noondwijk Zee, G. L. Smit te Leiden, H. Wal te Leiden en L. Woltjer te Leiden. Van de vierde groep afd B slaagde nog de heer H. Dorpema te Leiden. Hiermede zijn de eindexamens geëindigd. „De Nederlhndse Vrouw 1898—1948" 'e collecte t.b.v. de tentoonstelling Nederlandse Vrouw van 1898-1948" heef in Leiden een bedrag van f 2381 opgele verd. De bij de collecte verzamelde hand tekeningen zullen, vergezeld passelijke tekening, aan H.M. de Konin gin worden aangeboden. Deze tekening die vervaardigd is door Miep Phillippo ligt vanaf heden in de étalage van boek handel Burgersdijk en Niermans op di Breestraat. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEf GEBOREN: Petrus A. zn van D. van Pijlen en S. C. E. van der Heijde; Willem zn van D. de Jong en M. Hoek; Paulus I. zn van P. T. Klinkhamer en W. T. den Daas; Hübertus C. N. zn van N. M. Bouw meester en T. M. Dongelmans. OVERLEDEN: P. M. v. Bruggen, huisvï van H. F, M Renier, 51 jr; D. M. C Kokshoorn, vr., 63 jr; A. Starre, 76 jr; C. J. Huijilbroeck, buisvr. v S. vam Bolaanen, 74 jr; J. Gijzenij buisvr. vam A. van Delft, 34 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2