jHeuiuc CfiJisrljf (touraut V: hurchill: Slechts de vuist kan n derde wereldoorlog voorkomen Wist U KAANDAG 28 JUNI 1948 R. eD REDACTIE: Hogewoerd 103. Tel. redactie: 20408; Adm.: 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7546 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tanlüflslirh is oheMcwtt myo berl in teyijenópoet" Kinderen gingen spelen in „De Demping"-tuin Zie pagina 2 -v roestand in Berlijn wordt onhoudbaar door acties van Russen en Amerikanen Terwijl Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, de zich steeds sterker toespitsende situatie in Berlijn „ernstig, onaangenaam en gevaarlijk" noemde, heeft Winston Churchill verklaard, dat hij de crisis in Berlijn even ernstig ziet. als die van München in 1938. „Wij moeten geleerd hebben, dat de veiligheid niet wordt vergroot door toegeven aan dictators, of het nu een Nazi of een Communist is". Churchill zei voorts, er niet van overtuigd te zijn, dat zelfs een krachtige, resolute houding de dreigende gevaren zal afwenden, doch wel, dat een dergelijke houding de enige kans biedt een derde wereldoorjog te voorkomen. De eendrachtige houding, die Churchill >epleit, komt ook tot uiting in de confe renties. die de generaals Clay en Robert- gisteren hadden, in afwachting van de Zaterdag gestelde eis tot het open- itellen van de verbindingslijnen door de Russen. Ook met de Franse bevelhebbers wer den langdurige besprekingen gevoerd. De voedseltransporten door de lucht „aar Berlijn zouden met ingang van he- ltTden geïntensiveerd worden. Dagelijks zal :on voedsel, w.o. ook het hoognodige de bevolking der Westelijke secto- door Amerikaanse machines worden langevoerd. Op de vliegvelden Tempel- Gatow zijn uitgebreide maatrege len getroffen om de voedsel-armada, 'aarvoor alle beschikbare Amerikaanse •ansporttoestellen in Europa worden in gezet, te ontvangen. Zelfs zijn er reeds 19 Skymasters uit Amerika op weg naai Duitsland. Hoewel in de stad de bezui nigingsmaatregelen elkaar snel opvolg- slechts een ingehouden span ning. Het tram- en ondergrondseverkeer is tot het uiterste beperkt. Tijdens de avond is West-Berlijn in complete duis ternis gehuld, tengevolge van de stopzet- van de stroomlevering door de Rus- De Sovjets hebben Rudolph Wissel, directeur van het kracht- en lichtbedrijf. ontslagen wegens overtreding van nun bevelen tot stopzetting van de stroomle- ig. De voedselrantsoenen der bevol king waren gisteren nog niet verminderd en vandaag werd een extra rantsoen Zuidvruchten uitgereikt. Ook het geal lieerde personeel moet gaan bezuinigen op voedsel, benzine en electriciteit. In de clubs zullen nog slechts standaardmaal- iijden worden klaargemaakt en het slui- lingsuur is vervroegd. Na de talrijke aan- loudingen door de Russen, wordt de iovjetsector zorgvuldig gemeden. Ook luitsers uit West-Berlijn blijven thans, toveel mogelijk, uit het Russische gebied, uit angst dat zij, wegens het bezit van West-Duitse marken, gearresteerd wor den Communisten dreigen met staking. Men verwacht, dat de Communisten lullen toradhten stakingen en demonstra ties te bewerkstelligen om het niet-com- lunistische stadsbestuur ter zijde te huiven en een „voórlopige volksver tegenwoordiging" in te stellen. De „So- lalistische Einheitspartei Deutschlands" »eeft geheime orders uitgegeven voor i edrijl [taking onder communistische leiding. Daar de Russen zelfs geen geneesmid delen uit hun sector laten uitvoeren, heb- HeriSben de Amerikanen ook dit vervoer door de lucht ter hand genomen, terwijl als iri tegenmaatregel de levering van penicil- Jr| line en insuline aan de Russische sector Hc stopgezet. Reuter verneemt uit Londen, dat de geallieerden zeer binnenkort - ;ocial protestnota tot Moskou zullen richten lake de blokkade van West-Berlijn door ie Russen, en alles wijst er op, dat de Westelijke mogendheden thans nog meer uu»poed gaan betrachten bij het vormen 'an een West-Duitse consultatieve assem- ilée, ter voorbereiding van een regering. In tegenstelling tot Russische berichten, dat de geallieerden „zenuwachtig" begin- Sokolofsky door Amerika nen vastgehouden. Maarschalk Sokolofsky is Zaterdag avond door Amerikaanse militaire poli tie aangehouden, wegens het rijden in de Amerikaanse sector van Berlijn. De auto de maarschalk, een splinternieuwe Buick, waarin nog andere Russen zaten, werd een half uur vastgehouden. Daarna liet men de maarschalk gaan, omdat generaal Clay zulks instrueerde. De aanhouding geschiedde, volgens kort geleden uitgevaardigde orders aan de Amerikaanse militaire politie, om elke Sowjet-soldaat, die zich in de Amerik. sector bevindt, aan te houden en naar het dichtstbijzijnde politie-bureau over brengen. Generaal Clay "heeft later zijn verontschuldigingen over het gebeurde aangeboden. Ook Pieck. de leider der S.E.D., tra ant van Moskou, verklaarde, dat de ist in Berlijn niet zou weerkeren, voor aleer de geallieerden uit Berlijn ver dwenen zouden zijn. De vooraanstaande Engelse bladen drin. ;n er in hun Maandagochtendartikelen j aan, tegenover de Russische eisen de list te tonen. Een zwakke houding kan oorlog tengevolge hebben. De „Sunday Times" schreef gisteren: „Het is beter, dat twee millioen Duitsers verhongeren in handen van de Sowjets, dan dat 200 millioen Europeanen hun vrijheid verliezen en velen van hen hun leven daarbij." ,The Observer" dringt er op aan, het atoomwapen nog meer als troef zal worden uitgespeeld tegen het fatale voor uitdringen der Sowjet-Unie. (Pok „New- York Times" en „Herald Tribune" gelijken de huidige situatie met die München, tien jaar geleden. in d Aft IDE^eeft het Britse ministerie van Buiten-1 ïandse Zaken nog eens met klem klaard, dat Groot-Brittannië in Berlijn :al blijven. Frankrijk en de Ver. Staten ijieten zich in dezelfde geest uit FIIC! Duitse banken beginnen met schone lei. De wet, die de derde en sliotphase van |»q de West-Duitse valuta-hervorming regelt, [%tX is Zaterdag gepubliceerd en in werking getreden. De bankrekeningen zullen den overgeschreven in de. nieuwe munt, 1 tegen een koers van 10 oude Marken ïg: ee één nieuwe. Slechts de 'helft mag vaï pos. (Omgewisselde rekening worden opgeno- men, de rest blijft geblokkeerd en zal eerst, wanneer het economisch mogelijk is, worden vrijgegeven. De Duitse open schuld is geannuleerd, evenals alle lohulden van openbare instellingen voormalige Nazi-organisaties. Er komt ve openbare schuld, teneinde Eiquiditeit der banken te waarborgen. Het ïankwezen begint dus geheel opnieuw. Particuliere sohulden en die van banken Worden tot 10 -pCt teruggebracht. raasden Zaterdag de motoren over het circuit te Assen, voor het Jearltykse T.T. evenement. De 9tart dec 500 ex. klasse. C.H. en A.R. vanavond voor de radio Behalve het C.H.-Tweede Kamerlid j-kvr mr C. W. Wttewa-al'l van Stoetwe gen spreekt vanavond ook het A.R.- Tweede Kamerlid dr J. A. H. J. S. Bruins Slot voor de radio. Beiden voor de N.C.R.V. en resp. om half acht en kwart voor negen. IRGOEN WENST AFTREDEN VAN BEN GOERION Uit Palestina worden nieuwe bestand schendingen gemeld. Volgens de Joden, hebben Iraakse troepen vanmorgen aan vallen gedaan op Joodse nederzettingen. Egypte heeft de verloven van diploma tieke vertegenwoordigers in het buiiten- land ingetrokken. I.v.m. de ongeregeld heden met de Irgoen, hebben aanhangers deze groep het aftreden van presi dent Ben Goerion geëist. Bey, premier minister va-n Buitenlandse Zaken van Syrië, heeft gezegd, dat de Arabische Liga officieel bij de V.N. zal protesteren tegen de uitwisseling van diplomatieke assen de Ver. Staten en Israël, hetgeen Truman, zoals gemeld aankon- Zwotserland verbiedt wapenuitvoer naar Palestina. Zwitserland heeft de uitvoer van wa pens naar het Nabije Oosten verboden, evenals het verstrekken van visa voor die streken, aan in Zwitserland woonachtige buitenlanders. AMERIKA STREEFT NAAR 18 DIVISIES IN 1949. Amerika wil in 1949de beschikking hebben over een mobiele, parate strijd macht van achttien volledig-bezette er uitgeruste infanterie- en pantserdivisies Paus ontving 500 Italiaanse arbeiders. De Paus heeft Zaterdag 500 Italiaanse arbeiders in audiëntie ontvangen. Hij riep hen op tot bezieling met een oprechte, Christelijke geest. FORDFABRIEKEN TE ANTWERPEN UITGEBRAND. Zaterdagavond is een groot deel van de Fordfabrieken te Antwerpen door brand vernield. Er is voor millioenen francs schade. Generaal-majoor'Huender nam afscheid. Generaal-majoor dr W. Huender heeft Zaterdag afscheid genomen als hoofd v,an de N e d er 1. militaire missie in Berlijn. De Chr. wandelsportvereniging „Steeds Voorwaarts" liet zich bU de Rotter dammer-mars jl. Zaterdag niet onbetuigd: fleurig en pittig marcheerden zjj ook door Den Haag, waar onze fotograaf hen in 't Bezuidenhout snapte. Drie parlementsleden bezochten Djokja Kamerlid raakte bijna z'n vulpen kwjjt Hedenochtend zijn de heren Meyerink, Logemanm en Joekes teruggekeerd te Batavia van ben bezoek aan Djokja. De negen mannen zullen Woensdag naar Ne- denland vertrekken en na de verkiezin gen naar Indië terugkeren, omstreeks midden Juli. De drie Kamerleden zijn 'e Djokja door Haitta ontvangen. In het gedrang deed een dief een po ging om de vulpen van een der Kamer leden te stelen, doch hij werd snel ge vat. De heer Meyerink woonde een kerk dienst bij en had een bijeenkomst met zijn oud-leerlingen, van wie verschillen de belangrijke functies bekleden in de republiek. Alle drie deelden mede, dat zij alleen gekomen waren voor oriëntatie NEDERLAND HANDHAAFT ZIJN STANDPUNT Naar Aneta verneemt, heeft de Neder landse delegatie te Batavia te kennen gegeven, dat haar afwijzing van het agendapunt der voorstellen van Dubois en CriitoMey definitief is. Slach ting van mensen op Malakka duurt voort In iMalakka zyn in 24 uur 9 mensen door terroristen vermoord, en twee po gingen om Europese administrateurs van ondernemingen te vermorden, mislukt. Een der lijken was in stukken gehakt. Gurkha's legden twee terroristen neer, verwondden twee anderen en namen er twee gevangen. In Selangor werden in 8 weken 40 mensen vermoord. Zondag avond overvielen 40 Chinezen een politie post 75 km ten N.O. van Kuala Lumpur. Een Maleis korporaal werd gewond en een vrouw gedood. Zondag was er te Kuala Lumpur een militaire conferentie. Naar Japan vervoerde goederen Verzoeken tot teruggave van in Indië geroofde goederen, die naar Japan zijn vervoerd, moeten vóór 17 October a.B. in vijfvoud in het Engels en met nauwkeu rige omschrijvingen, worden ingediend bij bureau oorlogsschade, Noordwjjk 20, Batavia. DE SCHEEPVAARTOVEREENKOMST IN INDIË Thans blijkt uit een mededeling van de Commissie van Drie. dat de verzeke ring van een republikeins minister als zou de scheepvaartovereenkomst met de republiek geannuleerd zijtn, onwaar is. £y vermde integendeel het onderwerp ■rem nieuwe besprekingen te Batavia. De terugkeer van Dubois Het Am. lid der Commissie van de heer Dubois vertrekt 5 of 6 Juli per vliegtuig naar Singapore en gaat verder om gezondheidsredenen op 8 JtTli met het schip „Admiral Steel" naar Amerika terug. Een Amerikaanse Oost-Indische Compagnie De „Nieuwsgier" te Batavia doet i hullingen over plannen tot oprichting ener Am. Oost-Indische Compagnie onder leiding van een heer Fox Vos) die met Gani te Havana een contract afsloot tot exploitatie van de republiek. Gani zou daarbij aan de Amerikaanse belangen ruime concessies hebben beloofd. Deze duistere afspraak werd oorspronkelijk onthuld door de heer Stikker in een ver kiezingsrede te Dordrecht. Schreieder gearresteerd Wegens schuld aan represaille- moord in Dronrijp In verband met het feit, dat er ver denkingen bestaan, dat Schreieder de hand heeft gehad in de represaillemoord, welke op 11 April 1945 te Dronrijp (tus- Franeker en Leeuwarden) heeft plaats gehad op 14 personen uit het is door de proc.-fiscaal te Leeuwar den de arrestatie van Schreieder gelast, welke inmiddels heeft plaats gehad. Kota Baroe door mist een dag vertraagd Naar de Nieuwe Leidsche Ci verneemt heeft de „Kota Baroe" te kam pen met mist. Dientengevolge wordt deze boot pas Vrijdag 2 Juli dés ochtends uur voor Den Hoek verwacht. Gistermiddag om 12 uur is de „Kota Baroe" Gibraltar gepasseerd. De Middel landse Zee is dus verlaten. Strijd om de spoorweg op West-Java gaat verder Kort na de treinaanslag bij Tjikampek opnieuw tweemaal sabotage gepleegd an de spoorwegen op West-Java. Bewes- :n Tjikampek werd 200 m lijn vernield, in de lijn Cheribon—Semarang 100 doch de zaak werd tijdig ontdekt. Doe dat nóóit! Brusk remmen, fors optrekken, tot vlak voor- de plaats waar U met Uw auto of motor moet zijn of wel: flink snel rijden om daarna maar in eens op de rem te gaan staan, doe datNOOIT! MAAKTE RODE KRUIS RECLAME VOOR DE GRUYTER? In het vakblad „De Kruidenier" wordt geprotesteerd tegen een bericht in Rode Kruis Heraut" waarin wordt gekondiga, dat de fa De Gruyter in haar winkels bussen zou plaatsen waarin de 10 pet reductiebons ten bate var Rode Kruis zou kunnen deponeren, ter wijl De Gruyter zeüf van de totale op- brenst noe 10 pet zou afdragen. Men noemt dit een reclamestunt. DRIE STRAALVLIEGTUIGEN OP WELSCHAP AANGEKOMEN. Niet Zaterdag, zoals in de bedoeling lag, doOh Zondagmiddag kwamen drie straalvliegtuigen op het vliegveld Wel schap aan, voorafgegaan door twee' Spit fires, die de weersomstandigheden ver kenden. Na een demonstratie vertrokken de toestellen naar het vliegveld Twente, waar zij worden géstationneerd, tot zij aan het vliegfeest op Ypenburg gaan deelnemen. BENZINE VOOR NEDERLAND. Volgens een nieuwe toewijzing van de Marshall-hulp, krijgt Nederland o.m. voor 2.240.000 dollar benzine, stook"- en gasolie, voor 280:000 dollar koper en voor 300.000 dollar fosfaatproducten. Haagse conferentie wordt uiterst belangrijk Volgens Reuter,, is men te Londen van mening, dat de vergadering der minis ters van Buitenlandse Zaken, behorende tot de West-Europese Unie, die, zoals bekend, op 19 Juli in Den Haag wordt gehouden, aan betekenis wint door de versscherpte situatie in Berlijn en de conferentie te Warschau. Ook stakingen in Liverpool en Glasgow De havenstaking.te Londen breidt zich nog sesteed uit en wordt gesteund dooi de havenarbeiders in Liverpool en Glas gow, die eveneens het werk neerlegdn. In Tsjecho-Slowakije: één fabriek, ééypartij" De sociaal-democratische partijen ir Tsjechoslowakije zijn een fusie aangegaan met de communisten. Zulks onder de leuze: één fabriek, één partij. De 34jarige monteur H. Paassen uit Leeuwarden is in een wasserij te Win schoten door een drijfriem gegrepen en gedood. Het B.G. te A'dam veroordeelde van daag de volgende landwachters: de 24-j. Aart Doppenbeng uit Apeldoorn tot 15 j., H. A. Mollema uit A'dam tot 12 jaar en A. M. J. van Grinsven tot 6 j„ allen m. a. „Wat wil de Nat. Reserve"?, vragen reserve-officieren In een, Zaterdag j.l. te Leeuwarden 'ehoudien vergadering, hebben de leden an de Alg. Ver. van Ned. Reserve-offi- ieren, hun misnoegen uitgesproken over ,un onzekere positie. De voorzitter, de heer J. Roodenburg uit Rotterdam, vroeg, wat de doelstelling is van de Nationale Reserve, waarvoor een beroep op de reserve-officieren wordt gedaan. Hij drong erop aan, dat de Legervoorlidh- tingsd'ïenst deze doelstelling openbaar zal maken. De vergadering zond telegrammen aan H.M. de Koningin en H.K.H. die Prinses Regentes. Vertegenwoordigers van Bel gische zusterorganisaties woonden de vergadering bij. Het ledental bedraagt 1123 en er zijn 13 afdelingen ,J)oet U me een plezier. Dezer dagen kreeg de Delftse brand. iemand uit de Fred. Hendrikstraat al daar, die met uacantie in Rotterdam ver toefde. .Ach mijnheer", zei de dame aan het toestel in de Maasstad, „ik heb, voor ik wegging, vergeten het petroleumstel uit te draaiendoet U mij een ple zier en wilt U de vlam uitdraaien..?" Natuurlijk rukte de brandweer uit. Er waren nog geen ongelukken gebeurd. En de koffie was bruin. Dat Uias vogr de Gaat Lunshofs „Vlag halfstok"? De oud-minister van Justitie, mr dr J. van Heuven Goedhart, heeft de heer H. A. Lunshof in kort geding tegen morgen gedagvaard voor de president de Amsterdamse rechtbank, om stop zetting te verkrijgen van de uitgave van Lunshof's brochure „Vlag halfstok, een studie in onrecht", die het beleid van de heer Van H. G. in de jaren 1944'45 kwalificeert. De eiser, die zich beledigd acht vraagt, voor iedfrre dag. dat de brochure verschijnt, na het toewijzen van zijn vordering, een bedrag van f500. STAND VAN DE GEWASSEN De stand der gewassen op 15 Juni was: •iotertarwe. rogge, wintergerst, zomer- rwe, zomergerst, haver, veldbonen: goed, erwten: vrij goed, vlas, kanarie- zaad: goed. koolzaad: zeer goed, blauwmaanzaad: goed, kar wijzaad: ma- mosterdzaad: goed, consumptie aardappelen. fabrieksaardappelen, sui kerbieten: vrij goed, cichorei: goed. rode klaver, witte klaver: vrij goed. lucerne, weiland en hooiland: goed. Over het al gemeen is de stand beter dan vorig jaar Alle lauwheid nu uit den boze Nog zeven werkdagen scheiden ons van de verkiezingsdag. In volle vrijheid zal op die dag de kie- ;r in Nederland zijn mening kunnen uit spreken over het Regeringsbeleid. Men denke zich dat eens in: in volle vrijheid. Natuurlijk behoort dat zo te zijn, want anders is het geen kiezen meer. Maar al behoort het zo te zijn, daarom i s het niet altijd zo. Dat deel van Europa waar van geen volledige vrijheid bij de stembus spraxe reeds groter dan het deel, waar nog eigen keuze kan worden gehandeld. Men zegt misschien: Ja. maar dat is het achterlijkste deel van Europa. Wie staat or in dat cultureel hoger staande landen niet dezelfde weg op worden'ge- drongen? In Praag woonde toch wis en zeker geen analphabeten-volk? Wanneer men binnen de perken der wet blijft, wordt in Nederland niemand het slot op de mond gelegd en kan men door zijn stem tot de Regering zeggen: Gij bestuurt het land niet op de beste wijze, gelijk ik dat zie; ik wil het gewient van mijn stem in de schaal leggen, opdat de mogelijkheid worde geschapen tot sa menstelling van een kabinet, dat met mijn inzichten meer rekening houdt. Maar natuurlijk heeft de stem van de eenling op zichzelf weinig invloed. Onge veer vijf millioen Nederlanders hebben nu het kiesrecht. Samenbundeling moot dus plaats hebben, zal er beweging in de schaal worden gebracht. Samenbundelen is de taak van de politieke partijen in een democratisch, vrij land. De politieke par tijen verzamelen dan de kiezers die in stemmen met de beginselen dier partijen en geleiden als het ware hun mensen naar de stembus. Het lokken, verzamelen en aanvuren, dat dus partij-werk is, is dat is duide lijk een allerbelangrijkste taak. Nu hebben in Nederland grote verschuivin gen op politiek gebied niet gemakkelijk plaats. De principiële lijnen zijn hier over het algemeen volkomen zichtbaar. Na de oorlog is beproefd de politieke zaak op andere leest te schoeien, om heel geruis loos van ons land een socialistische staat te maken. Zulk een oorlogsproduct gedurende de oorlog hadden immers een aantal po litieke „architecten" op papier een nieuw gebouw in elkaar geknutseld! wilde het Nederlandse volk niet. En zo zijn wij be hoed voör de overmacht van een partij, die drie kwart, of althans de grote meer derheid van het volk, onder haar vaan del had willen vergaderen. Goddank mogen wij wel zeggen. Noch over het allerbelangrijkste Indische vraag stuk, noch over de sociale en maatschap pelijke vraagstukken, noch over de con sequenties van de geestelijke vrijheid hadden wij ons dan in feite kunnen uitspreken. Een zogenaamd overkoepe lend partij-instituut is onbestaanbaar in Nederland en bovendien een uiterst ge vaarlijk onding. De huidige coalitie van twee partijen, die nu in Nederland de la kens uitdeelt, is niet zo gevaarlijk omdat men elkaar op de vingers moet kijken, doch nog gevaarlijk genoeg voor het Ko ninkrijk en voor de toekomst van ons volk op allerlei gebied. Wij vrezen, dat de ernst der dingen, waarom het gaat, lang niet tot allen, ook in onze kringen, is doorgedrongen. Verschuivingen, die on misbaar zijn. zal er verandering in het Regeringsbeleid aanstaande zijn, komen niet vanzelf. Zo heeft de AR. Partij on geveer vijftigduizend stemmen meer no dig. zal haar groep met één man worden 'ersterkt. Reken nu maar verder. Er moest een golf van geestdrift gaan door gelederen, nu de kans geboden wordt terug te keren van een verkeerde weg en het roer van Staat om te gooien. In lang niet voldoende mate is dat het ge val. Zeven dagen resten nog voor werken Ned. delegatie naar Intern. Museum congres in Parijs. De Ned. delegatie, die het int. museü congres op 28 Juni te Parijs zal bijwonen, bestaat uit jhr dr W. J. H. B. Sandberg, dir. Stedelijk Museum te A'dam, dr R. E. J. Weeber, dir. Postmuseum, prof. dr C. H. E. Haspels, directrice Museum Allard Piersonstichting, dr A. J. L. Sunier, dir. van Artis, dr G. W. Locher, dir. Rijks museum voor Volkenkunde te Leiden, dr A. B. de Vries, dir. Mauritshuis te Den Haag en mr J. K. van der Haagen, hoofd afd. Oudheidkunde van het dep. va Netf. deelnemers aan O.S. krijgen extra voedsel Wielrennersploeg is samengesteld. Van Engelse zijde worden aan de deel nemers van de Olympische Spelen di gende rantsoenen toegewezen per week: 1200 gr. vlees. 100 gr. bacon. 400 gr. suik gr. kaas. 200 gr. jam. 400 gr. boter en gr. eipoeder. 8 1. melk. 3100 gr. broc gr. aardappelen en 200 gr. snoep. De: veelhed en zijn door het N.O.C. veel te gering bevonden en men heeft onze meer gewaagd. Thans zal exti strekt: 250 kg suiker, 100 kg kaas, 150 kg margarine, 7000 eieren, 900 ontbijtkoeken, 225 blikken melk. Fruit zullen de deeli i W. oldoc wielrennersploeg za 'egkampioenschapVoorting, F: en Grift. Achtervolging ploi L km: Hijzelendoorn. 'lgt d DAT is benoemd tot rechter-plv. in de Almelose rechtbank mr R. W. Reindersma te Almelo. DAT de auditeur-militair bij de Krijgs raad te Velde-West, mr W. J. Smits, is be noemd tot fiscaal-plv. bij de'Krijgsraad ir het Commandement der Zeemacht in Ne derland. DAT met 85 pet steun van de Regering de HAKA een meelfabriek gaat bouwen voor f 16 millioen, hoewel de zes grootste meelfabrieken royaal de voor de sumptie benodigde bloem kunnen werken. DAT de Rotterdamse douane op Grieks schip 292.960 sigaretten in b DAT aan boord van het Nederlandse s.s. Orpheus" twee Zuid-Slavische stekelingen zijn ontdekt, die in Catania aan de Ital. autoriteiten zijn overgegeven. DAT de Zwolse politie de Amsterdamse inbreker A. J. S. arresteerde, die uit de hoofdstedelijke gevangenis tweemaal uit en in Hattum bij de tandarts M. éénmaal inbrak. DAT het regenachtige weer een slechte invloed heeft gehad cp de bosbessen op de Veluwe en de plukkersprijs terugliep van 80 70 cent tot 60 50 cent per pond. DAT 17 J-uli in het crematorium Velsen een gedenkteken wordt onthuld ter nagedachtenis van 324 gefusilleerde en gecremeerde Nederlanders. DAT het Ned. kantoor van de Ameri can Overseas Airline6 te A'dam voortaan zijn werkzaamheden ook zal uitstrekken over België en Luxemburg. DAT in de Schipbeek tussen Neede en Markelo nog 55.000 m3 stroomzand ge ruimd moet worden, afkomstig uit Duits land, waarmee f' 65.000 gemoeid is, een bedrag, waarvan het waterschap „De Schipbeek" f 38.500 bijpast en het Rijk de rest betaalt. DAT spoedig zal worden overgegaan tot verbetering van het drukke verkeers plein nabij hotel „Chalet Royal" te Den Bosch. DAT de Kon. Rott Lloyd op 12 Aug. met de „Willem Ruys" een 3-daagse zee reis langs de Zuidkust van Engeland or ganiseert. DAT de Prov. Zuidhollandse Bakkers- bond op 21 en 22 Juli een congres Dordrecht organiseert t.g.v. zijn 30-jarig bestaan DAT gisteren over het Julianakanaal en de Maas, van Born naar Buchten, weer de jaarlijkse schippersprocessie trok, waaraan ruim 40 feestelijk versier de schepen deelnamen. DAT de urnen met as van 8 Belg. en Ned. illegale strijders, die 9 October bü Utrecht werden gefusilleerd, van Maas tricht naar Eijsden zijn gebracht, nadat zij eerst van Erfurt (Dtsl) naar Limburg waren vervoerd. DAT volgens het hoofdbestuur van de Friese Maatschappij voor Landbouw de georganiseerde landbouw zich verzetten moet tegen ieder systeem, waarbij de ga rantieprijs voor slachtvee wordt vervan gen dool- een richtprijs, tenzij deze richt prijs ook, op inderdaad kritieke ogen blikken, benaderd wordt DAT de K.L.M. een dertigtal leden van de Amerikaanse Tjechische Vereni ging „United Moravian Societies" van New York naar Praag bracht, waar zij hulp verlenen aan noodlijdende Tsjechen. DAT min. Gielen en twee chefs van zijn departement, mr J. K. v.d. Haagen en P. v.d. Velde, dezer dagen de opgra vingen te Valkenburg bij Leiden bezoch ten. DAT de bezwaren van ir A. L. Hase- kamp en J. G. Hasekamp te Wassenaar tegen bet uitbreidingsplan „Het Hoofd" te Schiedam door Gedep. Staten ongegrond zijn verklaard. DAT in het kader der Ned.-Franse vriendschappelijk betrekkingen 100 kin deren uit Verdun enige maanden bij R.K. pleegouders in Haarlem en omg. zullen logeren. DAT ook bü de aardappeloogst Zeeuw6-Vlaanderen militairen en scho lieren uit Holland zullen helpen. DAT de afschaffing der slavernij in Suriname in 1863 op 1 Juli door de Ver. „Ons Suriname" in de aula van het In disch Genootschap te A'dam wordt hear dacht en op 3 Juli een fancy-fair wordt gehouden. DAT Zaterdag het Noorse 14.400 tons vracht- en passagiersschip „Hóegh Silver- stream" by de Ned. Dok- en Scheeps- bouwmy te A'dam van stapel liep. DAT dr Hall Hibard, vice-pres. van de Lockheedfabrieken in de V. S., Dinsdag op doorreis naar Amerika in ons land aankomt. DAT in Groningen het 100-jar. bestaan is gevierd van de Tabaksfabriek Theo doras Niemayer N.V. DAT t.g.v het 40-j jubileum val Bussumse afd. van het Rode Kruis wed strijden werden gehouden. DAT-de aanvoer van asperge in Bergen op Zoom dit jaar 50.000 kg minder dan vorig jaar, n.l. 303.220 'kg. DAT een aantal gemeenten rond Ber gen op Zoom 3 Juli de gerepatrieerde militairen officieel ontvangen. DAT by Velden het lijk is aangespoeld van de sedert 21 Juni vermiste 63-j. G. van G. uit Venlo. DAT de bouw van een ambachtschool te Boxmeer is gegund aan J. Wessels te Wychen. DAT de Backers en Raaymakers Tex tielfabrieken te Eindhoven het 80-jarig bestaan vierden. DAT het N.V.V.-vacantie-oord „Troel- strahuis" te Egmond aan Zee. hetwelk de oorlog practisch werd gesloopt. Zater dag is heropend. DAT de Econ. politie te Leeuwarden 1 jaar (met 4 maanden voorw.) en f 5000 boete oplegde aan de kruidenier K. H. Harlingen. die van 300.000 bonnen van Harlingen binnenkomende schepen 80 pet zelf gebruikte en zyn medewerkers S. B. 9 maanden (4 m. voorw.), K. H. uit Alk maar 1 jaar (6 m. voorw.) en Th. B. te Harlingen 1 jaar (3 m. voorw.) oplegde. DAT de N.V. fabriek van electr. appa raten v/Ti F. Hazemeijer en Co te Hengelo 6 pet dividend uitkeert. DAT dr J. N. Voorhoeve, vroeger arts te Den Haag. Zaterdag zyn 40-arig jubi leum als geneesheer-directeur van het homoeopathisch ziekenhuis te Oudenrijn bij Utrecht herdacht en een radio cadeau kreeg. Hollandse postduif op zee Op de brug van de Franse vrachtboot .Bernières" werd, toen het schip ter hoogte van Cherbourg voer, een totaal uitgeputte postduif gevonden. Op de ring zijn poot stond: „Nr 5987 - 10 - Hol land 47". Tussen de ring zat een briefje de mededeling, dat de vogel ook reeds op het Noorse s.s. „Ala" een nood landing had gemaakt. De avontuurlyke vlieger is naar een postduivenvereniging te La Roebelle gebracht, om op verhaal te komen. Daarna mag hij nog eens pro beren de Hollandse til te vinden. Geen belangstelling Door de Communisten zou in 's-Gra- zande een vergadering gehouden worden. Maar liefst twen sprekers en een film. Blijkbaar hebben de 's-Grauenzandert andere interessen, want er kwam voor deze bijeenkomst slechts. één „be langstellende" opdagen. En dat teas niet eens een inwoner van 's-Gravenxande. De vergadering is niet doorgegaan. JOE LOUIS GAAT HENRY WALLACE HELPEN. Joe Louis, die zieh na zyn 25ste over winning als wereldkampioen zwaarge wicht tegen Walcott, als bokser terug trekt, gaat nu in de politiek. Hij zal als propagandaman voor Henry Wallace, de candidaat voor de derde party in Ame rika, gaan optreden. Nenni, leider de pro-communistische Italiaanse socialisten, is afgetreden als hoofdredacteur van de ..Avanti". Aanhoudend koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor de kustgebieden: gedurende de nacht nog veel buien, hier en daar met onweer. Morgen overdag geleidelijk buiig en enkele opklaringen. Tijdelyk tot krachtig toenemende wind tussen Noord west en Noord. Koel weer. Voor het binnenland: Wisselende be wolking met nu en dan buien, hier en daar met onweer. Aanvankelijk weinig wind, later tijdelijk tot vry krachtig toe nemend uit Noord-Westelyke richting. Koel weer. ZON EN MAAN. Dinsdag 29 Juni: zon 4p 4.22, onder 21.04; maan op 0.34, onder 11.24 uur. 6 Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1