Jlicuuic ^riitsrljr (jTouraul By Russen voeren vandaag in Oost- Duitsland een eigen mark in Wist U WOENSDAG 23 JUNI 1948 ABONN 3.90 per Kwartaal. maand. 0 30 per week ADVERTƒ015 per mm GIRONO 58936 HOOFDREDDr E Diemer CHEF-RED.: H. W J Enserink DIRECTIE: F Diemer Negen en twintigste jaargang No. 7542 Christelijk-JSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanhrastiri) Is ohcMewtt mya bert in teyjjmöpoet" Practisch wordt geheel Berlijn economisch bij de Sovjetzone ingelijfd De viermogendhedenconferentie te Berlijn, welke belegd was om een regeling voor de geldzuivering te treffen, is op niets uitgelopen. De deskundigen waren het aan vankelijk eens geworden over de technische voorwaarden van een munthervor ming voor Berlijn, maar de Russen verbonden er dusdanige politieke voorwaarden aan. dat de onderhandelingen afsprongen. Inmiddels heeft de Sovjet-bevelhebber, maarschalk Sokolofsky, aan generaal Ro bertson doen welen, dat de Sovjets zich genoodzaakt hebben gezien over te gaan tot een geldsanering in de Russische zone van Duitsland met inbegrip van Groot- Berlijn, zogenaamd om de Sovjet-zone en Berlijn voor een chaos te behoeden. Deze stap is dus het gevolg van de afzonder lijke geldsanering in West-Duitsland. Er r 1 geen nieuw bankpapier in de Rus sische zone worden uitgegeven, maar er worden stempels op de Rijksmarken ge zet Men. verwadht, dat de Westelijke re geringen op krachtige wijze zullen pro testeren tegen Sokolofsky's mededeling, betreffende het opnemen van geheel Ber lijn in de Russische geldsanering Volgens de correspondent van 't A N P te Berlijn zal de uitvoering van het Sovjet-bevel ai leen in de Sovjetsector der stad plaats vinden, ^a ar door een splitsing van Ber lijn in twee economisch-afzonderlijke de len zou worden veroorzaakt. De Sovjets hebben dan alle mogelijkheden in handen om het leven in dit deel der stad onmoge lijk te maken, want het beheer van vrij wel alle centrale diensten geschiedt uit de Russische sector. Indien de Westelijke au toriteiten toestaan dat het nieuwe geld ook in htm deel van Berlijn wordt uitge geven, komt zulks neer op een economi sche inlijving van Berlijn bij de Sovjet- zone. De Russische orders zouden van morgen om 6 uur in het gehele gebied van Groot-Berlijn van kracht worden. De Vijf landen-ministers naar Den Haag Volgens Ass. Press, zullen de ministers .van Buitenlandse Zaken van de vijf Westelijke mogendheden, op 20 Juli a.s. In Den Haag bijeenkomen ter bestude ring van de gemeenschartielijke behoef ten op militair en strategisch gebied. In Essen brandt het oorlogsvuur nog. Bij de zware luchtaanvallen, die de ge allieerden in 1943 op Esen ondernamen, vielen brandbommen op een 10 metei hoge massa kolenafval op de terreinen van de Krupp-fabrieken. Er ontstond brand en nu, na vijf jar, smeult het vuur nog. Het he?ft zich n.L onder de grond steeds verder doorgevreten in de, door de jaren opgehoopte, kolenafval en be slaat nu een oppervlakte van ongeveer 180 meter bredte en 1600 meter lengte. Nu en dan is het vuur zichtbaar en gloeit dan als een reusachtig kolenbranders- vuur. In de winter smelt de sneeuw di rect op de plaatsen, waar het vuur zich (bevindt. Fransman te Wenen door Rus dood geschoten Een Frans lid van de Weense interna tionale politiepatrouille is gisteravond door een Sovjet-Rus doodgeschoten, al dus Reuter. Dagelijks 42 vliegtuigen Frankfort-B erlijn. De'Asnerik. luchtmacht begon gisteren met het dagelijks zenden van 42 transportvliegtuigen uit Frankfort naar Berlijn. Dit betekent 32 meer dan tot nu toe het geval was. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR Gerard Johannes v. Kapel, Rijn- en Schiekade 73, Leiden. Als vrijwilliger kwam Gerard bij het leger. Het was September 1945 en al ♦poedig vertrok hij naar Schotland voor de training. Op 16 October 1946 trok hij haar de Oost. Gerard 'heeft dus al heel wat van de aardbol gezien en ook geno ten. Overal is de natuur anders, ma overal is zij mooi, vindt hij. En Indië ♦en land om er te blijven! Ondanks de gevaren. Van dat laatste kan Gerard van Kapel meepraten. Hij maakte verschillende zuiveringsacties mee en eens was het zó heet, dat je beslist een vinger kwijt raak te, jIs je deze ook maar 1 cm boven de deBcing uitstak. Op de foto zien we hem (rechts) naast Zijn Friese vriend Rinus Slippens. bank van Berlijn zal voor de inwisseling van het oude geld moeten zorgen. De po litie heeft opdracht gekregen de orde te handhaven, wanneer louche lieden met verboden geldswaarden gaan knoeien. De financiële adviseur van Sokolofsky, Ma- letin geheten, heeft de Westelijke autori teiten gewaarschuwd, dat de Sovjets eco nomische en administratieve Sancties zul- tot het gebruik van het geld, dat de Sovjets uitgeven, in geheel Berlijn te dwingen Het klinkt somber, want Berlijn zou zijn betekenis als hoofdkwartier van het geallieerd vier- mógendhedenbestuur verloren hebben. Bezoek van Prinselijk Paar aan Den Helder Het bezoek van het Prinselijk Paar Den Helder Vrijdag en Zaterdag a.s. een bijzonder karakter dragen. Als de ..Piet Hein" arriveert zullen op de rede de bemanningen van Br. Ms. „Doorman", „Jacob van Heemskerk", ..Flores' „Soemba" op de rede Slaan aangetreden, volgens paraderol en joelen. De Regentes wordt voorts begroet met 35 saluutschoten van elk der vier oorlogsschepen. Dan volgt een ontvangst op het Raadhuis, in tegen woordigheid van een gezelschap oud-red ders, bezoeken aan het Kon Instituut vooi de Marine, aan de Artillerie Gevechts In- formatieschool en aan het Marinewacht- sohip Neptunus. Zaterdag worden de zeil. wedstrijden van de Kon. Marine Jacht' club gadegeslagen en een voetbalmatch tussen marine en leger bijgewoond. ARGENTINIË SCHAFT BEPER KINGEN AF. Argentinië heeft bijna alle beperkingen op de invoer van Nederland, België, En geland, Frankrijk, Italië en Spanje afge schaft. Een nieuwe wisselkoers wordt vastgesteld van 5 peso's voor 1 dollar. De beperkingen op de betaling van wil van buitenlandse maatschappijen is inge trokken. Dit is al de 15e aanhangwagen, die Cornelius Vanderbilt op zijn journalistieke zwerftochten versleet- In de opening staat Wallace M. Byam, de constructeur van deze rijdende villa. Maj. De Gt;aaf over Schreieder en het Englandspiel Acht schuld van Eng. majgor Bingham niet bewezen Majoor K. de Graaf, voormalig com-. Wanneer Schreieder als einddatum va mandant van het continentaal détache- het England-Spiel April 1944 noemt, doet ment van het Bureau Bijzondere Op-1 hij dit slechts, om te kunnen beweren, drachten, heeft in een onderhoud met het I dat hij na Giskes, zelf ook een leidende A.N.P. verklaard, dat Schreieder's lezing j rol in het spel gespeeld heeft; in werke- zijn eigen rol in het England-Spiel lijkheid was het spel reeds November niet juist is. Schreieder deed nl. volgens maj. De Graaf niet veel meer dan bij de door Giskes aangekondigde droppings van agenten aanwezig zijn en deze arres- De goede behandeling van gevangen genomen agenten geschiedde dan ook geheel door toedoen van Giskes. Dit ver anderde, toen Giskes uit zijn functie werd ontheven. Dit geschiedde nadat Ca- naris, de leider der Duitse contra-spion- nage, werd afgezet omdat hij behoorde tot een groep officieren, die een aanslag tegen Hitier beraamde. Men kon niet be wijzen, dat ook Giskes deel uitmaakte van het complot, doch hij werd verdacht. Schreieder volgde hem op en aan deze commandowisseling was het te wijten, dat de agenten uit Haaren naar Duitse dampen werden overgebracht. Schreieder heeft hen daar enige malen bezocht kon weten, dat zij in die kampen rteld. Hij kon zien bevel van de Ges! uit Berlijn, want Schreieder zou voor de wegvoering naar Duitsland altijd hebben kunnen zeggen, dat de agenten belang rijk voor de Wehrmacht waren en volgens mededeling van Giskes niet konden den gemist. Geen invoering van voetbalpools Komt totallsator erdoor? De ministers Mamsholt en van Maarse- veen houden in hun overigens niet erg enthousiast gestelde Memorie van Ant woord bij de wet tot herinvoering va tota-lisa-tor bij paardenrennen vol, dat het de bedoeling is, door reglementering van het wedden door het „mindere kwaad" toe te staan, het „meerdere" (onbekookt wedden) te weren. Daarbij komt de ver wachte stimulans voof de paardenfokkerij, De Regering overweegt niet tot invoering van zgn. voetbal-pools over te gaan. De voetbalsport floreert ook zonder pool en dient geen economisch belang, zoals de paardensport de veefokkerij dient. Weer 60 Duitsers het land uitgezet Uit het kamp Marienbosch te Nijmegen zijn gisteren weer zestig ongewenste Duit sers met hun families over de grens ge zet. Het transport ^geschiedde in vracht- ADVIESCOMMISSIE VOOR SPREIDING VAN BEZIT INGESTELD Door min. Drees is een commissie in gesteld, welke tot taak heeft advies uit te brengen inzake medezeggenschap der Overheid in de spreiding van het bezit en de aanspraak van de arbeider op de winst van het bedrijf. Tot leden zijn o.m. benoemd, prof. dr N. J. H. Cobbenhagen te Tilburg (voorzitter), ir G. J. Braat, mr A. M. Engels, mr H. L. Fagel. drs J. Hor- ring, dr A. J. v. d. Tempel, prof. dr J. Tin bergen, dr P. C. v. Traa, allen te 's-Gra- venhage, mr W. Rip te Voorburg, prof. mr B. C. Slotemaker te Wassenaar en mr H. F. Beenhakker te Rijswijk (adj. secr.). Tot secretaris werd benoemd mr ir A. W. Quint te Hilversum. MINISTER DREES VANAVOND VOOR DE RADIO. Minister Drees spreekt vanavond vijf over acht over Hilversum II „Anjerdag-Vrijheidsdag 1948" van Prins Bernhardfonds. 1943 beëindigd, aldus majoor De Graaf. De veronderstelling, als zou een onder zoek hebben uitgewezen dat een familie lid van een met name genoemde Britse hoofdofficier (major Bingham, o.a. vol gens luit. Lauwers Red.) in Nederland voor de Duitsers gewerkt zou hebben, is volgens majoor De Graaf onjnist. Verdere gegevens over het door hem ingestelde onderzoek kon. majoor De Graaf niet verschaffen i.v.m. zijn belofte tot geheimhouding. Deze gegevens zijn echter de Regering bekend, want de rap porten inzake het England-Spiel heeft majoor De Graaf ruim twee jaar gele den aan de bevoegde instanties overhan digd. AVRO gaat zilveren bestaansfeest Begin Juli zal de Algemene Ver. Radio feestelijkheden en een kleurrijk jubi leumprogramma in de aether. De bestu ren en AVRO-comité's zullen een beeld van 2Vz m hoogte aanbieden tèV plaat sing boven de ingang van de studio. Het personeel biedt een portret van de op richter en directeur, de heer Willem Vogt aan en tenslotte wordt een jubi leumboek uitgegeven. Voorts zijn toneelvoorstellingen, bonte avonden, een receptie op 8 Juli van 35 studio en in de aether toespraken, klank beelden, concerten enz. „ORANJE" MET ORKEST-IN-WORDING NAAR DE OOST. Gisteravond is het m.s. „franje" met 800 opvarenden, waaronder een aantal musici, dat in de Oost het Radio Sym- phonisch Orkest o.l.v. Yvon Baarspul zal vormen, van Amsterdam naar Indië trokken. de hand en men is van niemand afhan kelijk. Tot slot vertelt Vanderbilt nog iets van zijn journalistiek werfc in zijn eigen land. „Ik doe ook veel aan opinie-onderzoek. Verleden jaar ben ik door de States en Mexico getrokken en vroeg de Ameri kanen over de komende presidentsverkie zingen. Acht van de tien wensen Eisen hower tot president, en als dat niet gaat, dan moet Truman maar aanblijven. Het merendeel gelooft niet aan een derde wereldoorlog, tenzij er een invasie in de U.S.A. zou komen". ;,Ik heb ook de Spaanse burgeroorlog verslagen en de strijd in Abessynië maak te ik mee". Maar nu wilt U me verder wel excu- CorneUua Vanderbilt Jr. millionnair, 's wereld journalist, die zoal Een ontmoeting met Amerika s journalist No. 1 Al 2/4 millioen mijl per torpedo-jeep over de wereld afgelegd Men leert de mensen 't beste kennen, door met ze te praten (Van een onzer verslaggevers) ,Ik rety het liefst langs de weg, met m'n eigen bed by me", zegt de Amerikaanse journalist Cornelius Vanderbilt Jr., in de wandeling Nell genoemd. „Dan leer Je de bewoners van de wereld het beste kennen en je ziet het meest." En deze robuste man uit de States kan het weten, want hij heeft al 214 mil lioen mijl per torpedo-jeep afgelegd. Hij stak met z'n wagen 132 keer de Atlantic" over en 44 keer de Pacific. Momenteel „doet" hij voor de 31ste maal Holland. Drie maal per week schrijft hij een kolom 750 woorden voor zijn uitgever te New York. Ditmaal voert zijn trip hem van Holly wood naar Europa, met de bedoeling al zwervende ook België, Luxemburg, Frankrijk, Spanje, Zwitserland, Italië en als het kan de Balkanlanden, te bezoe ken. Engeland staat het laatst op zyn pf o- gramma, Hy verzorgt voor vele Ameri kaanse bladen een cyclus: „Europe to day" en vergaart zijn stof, door de men sen onderweg vragen te stellen over allerlei onderwerpen zoals: Hoe leven jullie vandaag? Komt er een nieuwe oor log? Wat denk je van het Marshall-plan? Maar ook' fotografeert hij en maakt kleurenfilms voor de televisie-uitzen dingen in de U. S. A. De bekende novellist Upton Sinclair schreef een boek: ..Presendential Agent" en velen denken dat daarmee op Vander bilt gezinspeeld wordt. „Twee weken geleden ben ik uit Los Angeles gestart met m'n jeep en aan hangwagen" vertelt Neil, en 5 dagen latei stond ik in New York. De „Veen- dam" zeer comfortabel bracht me naar Rotterdam. M'n wagen ging over met de „Union Victory". We zijn direct doorgetuft naar Den Haag om aan onze ambassadeur mr Baruch een bezoek te brengen. Ik blijf nog wel een paar weken in Holland, voor ik verder trek. Ook ga ik naar Doorn, want ik was de eerste cor respondent, die na wereldoorlog I ,,Kai- interviewde. Daar zult U hem niet meer vinden", interrumperen we even, maar Vanderbilt verklaart, daar herinneringen te willen ophalen. Dan stapt zijn metgezel, Wallace M. Byam, de hotelkamer in. „Meet my pal" zegt Vanderbilt. hij is beroemd, één van de uitvinders der jet motor, u weet wel, voor de straalvlieg- „Maar laten we eerst m'n wagen be kijken, stelt de reizende journalist voor". M'n vriend construeert ze". De wagen is een juweel. Vol trots laten zowel de ontwerper als Vanderbilt het interieur zien. Het is een dubbelwan dige aluminium-wagen, met kurk er tus sen, even licht als een vliegtuigromp. De ruimte binnen is «op z'n Amerikaans be nut, een electrische keuken, schrijfbu reau, twee slaapplaatsen, handige berg ruimten en een vernuftige installatie voor warme en koude douches. „In de grote plaatsen, maken we ge bruik van hotels" zeggen de bewoners, „in de kleine wonen we in de wagen. We hebben in blik en in gedroogde vorm ons eigen voedsel by ons, zodat we niets van de voorraad van het land zijn hoeven te betrekken. Alleen kopen we af en toe wat vers fruit en groenten' Natuurlijk is er een ijskast en ee bartje in de rijdende villa. Nu wordt het ons duidelijk u Cornelis Vanderbilt deze manier v. zen en trekken prefereert Alles Critchley en Dubois proberen bet voor de tweede keer Maar tot dusver houdt de Ned. delegatie zich uitstekend de Amerikaan en meest bereisde zijn landgenoten 15de „rijdende pad. ditmaal met zijr. villa". Hy streek gisteren neer op het Lange Voorhout te Den Haag. „Ik praat met de mensen, aldus Vanderbilt, en zo kom ik aan m'n copy". Vanavond worden we verwacht op 'de Chinese ambassade en dan is het .pakje-an-deftig". De deur van de gestroomlijnde villa gaat op slot en Neil en Wallace verdwij- en door de draaideur van hun hotel. Den Haag wordt dus blijkbaar tot de grote steden gerekend Eerste Kamer neemt wijzi ging L.O.-wet aan Zender stemming nam de Eerste Ka- ler vanmorgen de grote technische her ziening van de L. O.-wet 1910 aan. Slechts drie sprekers voerden het woord n.l. de heren Van Velthoven (KVP). Kramer (Arbeid) en Prof. Woltjer (AR). Het meest werd gesproken over het in de Tweede Kamer aangenomen amen dement van Sleen, dat de ontheffings mogelijkheid voor V. G. L. O. in de ze vende klasse van een lagere school uit de wet deed verdwijnen. Onderzocht wordt, welke gevolgen het amendement precies heeft en of nadere wetswijzi ging toch nog nodig zal zyn. Mr. D'Ailly nam afscheid van New Y#rk De Amsterdamse burgemeester, mi d'Ailly. heeft gisteravond afscheid ge nomen van de leden van B. en W. té New York. VOOR IEDERE GULDEN EEN CENT MEER. Van 25 Juli t.m. 1 Aug. zal in Heerlen jen speciale Thuisfront-week worden georganiseerd. De ingezetenen betalen voor iedere gulden (of gedeelte daarvan) die zij in die week besteden, een cent meer, waarvoor zij een waardebon vangen. Die bon geeft dan kans op prijs. BRANDSTICHTING IN FRANS MINISTERIE? In opslagplaatsen van het Franse nisterie van Wederopbouw te #arys, brak brand uit. Men denkt aan opzet. Heeft Vanderbilt *'n kopU vergaard, dan werkt by deze in t' wielen op de schrijfmachine uit- Ondertussen luistert hy ook i uit zyn vaderland. Aneta verneemt te Batavia, dat by de besprekingen onder auspiciën van de Commissie van Drie het plan van Chritchley en Dubois toch op de agenda geplaatst, niettegenstaande het feit, dat Nederland heeft geweigerd, dit plan beschouwing te nemen. Wat gaat er toch om in het brein van deze lieden, vraagt de „Nieuwsgier". Intussen heeft jhr Van Vredenburch zijn brief, waarin hij de voortzetting der besprekingen aankondigt, de Com missie er op gewezen, dat zij het eerst in eigen boezem eens moet worden, wil zij de onenigheid tussen Nederland en de republiek kunnen op lossen, terwijl zij zich eveneens dient te houden aan het accoord der „Renville". Het interim-rapport, waarvan thans het eerste hoofdstuk door de Commissie de Veiligheidsraad is toegezonden, volgens A. F. P. pessimistisch. De Commissie ziet geen hervatting van de handel zonder politieke overeenkomst Volgens dit rapport verklaarde de Ned. delegatie, dat de republiek vooral door de overeenkomst met de Sowjetunie enkele beginselen van het accoord der „Renville" heeft geschonden. De Com- verklaart voorts, dat de republiek „hare bij Linggadjati verkregen de facto souvereiniteit" wil behouden. (Wij i, dat de Commissie hier een uitspraak i de republ. delegatie citeert en niet zelf deze nonsens heeft beweerd. Red.) Ditmaal wil Nederland niet slikken Nader wordt gemeld, dat er heden Ex-secr. van minister Manshof naar Zuivel Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt, is de benoeming te verwachten van ir B. van Dam (de na een Kamer votum ontslagen politiek-secretaris var minister Mansholt) tot voorzitter van hei Bedrijfschap voor ZuiveL Zoals bekend is de heer Van Dam een schoonzoon prof. Schermerhorn. Indische schepen varen weer op Australië. De „Maetsuycker" van de J. C. Pakket is van Priok naar Freemantle vertrokken als eerste N.L schip na afschaffing de boycot. Eind Juli vertrekt de „Straat Soenda", in Augustus de „Nieuw Hol land", die een vaste dienst zullen onder houden. den de handhaving van het plan op de agenda te aanvaarden. Ten einde raad •ergaderde de Commissie van Drie af zonderlijk onder voorzitterschap van de heer Ogburn, daar de heer Dubois ziek Onderlinge Jodenstrijd met tragisch verloop Schip (met wapens en manschappen) ontplofte Aan boord van het munitieschip „Ata- lena" te Tel Aviv, waarover Haganah em Irgoen, zoals gisteren gemeld, met elkaar iin strijd geraakten, toen 600 ton wapens gelost moestem wonden, brak een gewel dige brand uit, veroorzaakt door een ontploffing. Alle hotels en huizen langs het strand, met inbegrip van het hoofd kwartier der Ver. Naties-commissie lie pen leeg. De regering van Israël, bevreesd dat het aan land zetten van wapens en manschappen een Joodse schending van de wapenstilstand zou worden gezien, moest wel overgaan tot geweld, waarbij echter helaas weer 40 personen gedood of gewond werden. Koning AbdoeLlah van Trans-Jordanië bracht een bezoek'aan koning Faroek van Egypte, in verband met toekomstige k-rij gsoperaties. KONING GEORGE GEEN ..KEIZER VAN INDIA" MEER De Britse koning heeft bij proclamatie in de „London Gazette" bekend doen ma ken, dat hy afstand dott van de titel „Keizer van India". Dit is een gevolg van de overdracht van de macht in India en Pakistan. Blum te gast by de Labourparty Leon Blum was gisteren met zyn vrouw de gast van het uitvoerend co mité van de Britse Labourparty; ^Attlee begroette Blum als leider der internatio nale socialisten. \- AME RIK A AN SE MANOEUVRES IN BEIEREN In de Beierse bergen worden thans de belangrijkste manoeuvres sinds het eind van de oorlog gehouden door 10.060 man van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Republikeinen zwaaien met het program van Vandenberg Het communisme moet drastisch bestreden worden De conventie van de Amerik. Republi keinse partij heeft van haar resolutiecom missie een beginselverklaring ontvangen, waarin de voornaamste punten van het politiek program zyn gestipuleerd. Dit program behelst de internationalistische opvattingen van Senaitor Arthur Vanden berg, ten aanzien van de buitenlandse po litiek. Deze politiek belooft hulp, volgens de lijnen van het Europese .herstelplan, stelt de colleotieve veiligheid op de voor grond tegenover aggressie en bouwt te vens op de Ver. Naties, maar welk li chaam bevrijd moet worden van het mende veto. Men erkent de waarde DAT in een klooster te Culemborg in tegenwoordigheid van min. Van Maarse- veen voor 50 uitgeweken Oekrainse gees telijken en studenten een priestersemi narie is geopend. DAT de, situatie van de autorijscholen vergeleken bij vóór 1940 vry goed werd genoemd op de alg. vergadering van deze ondernemers in Utrecht. DAT met een maatsch. kapitaal van 1 millioen is opgericht de verzekeringsmy „Unitas" N.V. te Utrecht. DAT de Arnhemsche Verzekeringmij. tegen Brandschade uit een netto-winst van f 93.742 fv.j. f 56.982) 6 pCt. uitkeert en f 120 per pref. en f 40 per gewoon winstbewijs. DAT het privé-bedrijf van Aajt Jan sen te Ermelo is omgezet in de Jansen's Eendenfokkerij N.V. met een maatsch. kapitaal van f 300.000. DAT onder voorzitterschap van ir H. T. Tjallema momenteel in Roosendaal het vlascongres wordt gehouden, georgani seerd door het Ned. Vlasinstituut. DAT is ingediend een wetsontwerp tot onteigening van percelen enz., nodig de uitbreiding van het St. Laurentius Ziekenhuis te Roermond. DAT dit jaar in totaal 1 uitgezaaid, waarv? zullen aankopen. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week is gedaald van ƒ2924,5 millioen tot ƒ2909,4 millioen, doch nog 17,5 millioen staat boven een maand geleden. DAT is voorgesteld in eerste instantie 45 Walcherse boeren te plaatsen in de Noordoostpoldar. DAT de Ver. van comptabele ambte naren bij de Overheids- en semi-Over- heidsbedrijven en -diensten momenteel een driedaagse bijeenkomst houden te Deventer. DAT in Nijmegen een comité is opge richt tot bevordering van de culturele be trekkingen met Kleef (Did.) DAT tot dir. van het bureau van hel Ned. Instituut van Aannemers Grootbe drijf, hetwelk in Den Haag wordt geves tigd, is benoemd mr F. E. Vlielander Hein te Wassenaar. DAT twee lege droogkamers van Van Heek's textielfabrieken in Enschede uit brandden. DAT mqn op de 6e Verkoopbeurs van Zaanse houtwarenfabrikanten pessimis tisch gestemd was over de Ned. speel goedindustrie wegens de invoer uit Tsje- choslowakije en straks dig uit Duitsland. DAT de buitenplaats Bos en Duin bij Zeist door de Hoogovens-IJmuiden is aangekocht voor personeels-vacantieoord. DAT de emissie van 500 aandelen h f 1000 van de N.V. Alweco te Den Bosch nagenoeg geheel is geplaatst. DAT op de verjaardag van Prins Bernhard, 29 Juni, een infanteriebataljon uit Bergen op Zoom in Goes defileert. DAT in Emmeloord politieke delin quenten werken in een fabriekje, waai betonnen draineerbuisjes worden ver vaardigd om te voorzien in de grote be hoefte van de N.O. Polder. DAT 25 Juni om 10.30 uur bij de Krom houtkazerne te Utrecht 13 officieren wor den beëdigd. DAT vier Britss motortorpedoboten deze week Vlissingen en Amsterdam zul len bezoeken. DAT vermoedelijk door brandstichting, twee bovenverdiepingen van een R.K. clubhuis in Gouda zijn uitgebrand. DAT een wasserij en een woonhuis var de N.V. Volin te 's-Graveland uitbrand den. regionale overeenkomsten, volgens He» Handvest der V.N. en het verdedigings pact van het Westelijk Halfrond. De we Joodse staat Israël, wordt als v lid van de familie der naties be groet. Voorts dringt het program aan op het buiten de wet stellen van lynchen de afschaffing der rassentegenstellin gen. De communisten zullen krachtig be streden worden, omdat deze een dictatuur zonder God willen vestigen. Herbert Hoo ver, voormalig president der Ver. Staten, heeft te Philadelphia nog verklaard, dat Amerika de landen van Europa en Azië niet permanent afhankelijk van zich moet maken. Hulpverlening en defensie kosten de Ver. Staten meer dan 22 milliard dollar per jaar en er is geen mogelijkheid, de belastingen te verhogen, zonder de le vensstandaard te verlagen. Londense havenstaking nekt Nederl. fruitinvoer Zouden de Londense havenarbeiders aanvankelijk vandaag het werk hervat ten, gisteravond hebben ze besloten, de staking nog voort te zetten. In de haven liggen 145 schepen, waarvan vele met aan bederf onderhevig voedsel. Het laden van Nederlands fruit en groente is te Rotterdam stopgezet. Op de Theems ligt reeds een schip met perziken er. meloenen, die reeds voor een groot deel verrot zyn. Sommige boten met Nederl fruit worden naar andere havens gedi rigeerd. Er zal niet meer worden gezon den tot de staking geheel afgelopen is aldus een Rotterdams exporteur. Engelands hooding bleef ongewijzigd. In verband met het gisteren herhaalde Ass. Press-bericht, dat Engeland souvereiniteit over Indië ..aanvaardt", verzoekt men ons van bevoegde zijde er op te wijzen, dat Engeland steeds onze souvereiniteit heeft erkend en dat de indruk, die dit bericht zou kunnen wek ken, als zou deze houding ooit gewijzigd zyn geweest, volkomen onjuist ia. Zó'n rare vis toch! Hier is nu eens geen woord vissers latijn bjj, al klinkt het misschien wat fantastisch. De heer P. F. C. Gaiser, Abtswoudeweg 33 te Delft, ving een baars. Niet eens zo bar groot; het beestje had een lengte van 30 centi meter. Toen de heer Gaiser thuis z'n vangst met een hies voor de braadpan prepareerde, kon hij z'n ogen niet ge loven. Want de baarzenmaag leverde een wasknijper, een eind touw van 80 centimeter, twee zinken centen en een kurk op. De kurk rook nog naar par fum ook. Wat een rare vis toch! Russisch veto over Atoom-contróle Rusland sprak zijn veto uit over het Amerikaanse verzoek aan de Veiligheids raad, om het internationale plan voor atoom-contróle goed te keuren. HOGERHUIS VÓÓR NATIONALISATIE DER GASFABRIEKEN Het Britse Hogerhuis heeft gisteravond het regeringsvoorstel tot nationalisatie der gasfabrieken in Groot-Brittannië aan genomen. VRIJAF VAN SCHOLIEREN VOOR JEUGDSTADIONSPEL. Scholieren, die Zaterdag 10 Juli naar het Jeugdstadionspel te A'dam gaan kij ken, kunnen die dag vrij van school krij gen, indien dat nodig mocht zijn. Aldus verzocht men ons nog eens mee te delen. Wind uit Noordelijke richtingen. Tot morgenavond verwacht De Bilt Voor de kustgebieden: overdrijvend# wolkenbanken, doch overwegend droog weer. Langs de Waddenkust tijdelijk nog vrij krachtige, overigens meest matig# wind uit Noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Voor het binnenland: Vannacht op vele plaatsen opklarend. Morgen over dag weer wat toenemende bewolking, doch vrywel nergens buien meer. Van nacht zwakke, morgen overdag matig# hogere temperaturen dan vandaag. ZON EN MAAN. Donderdag 24 Juni: Zon op 4.20. onder 21.04; Maan op 23.38, onder 6.37 uur. 27 Juni L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1