|liruiue tCourant Onrust en stakingsterreur in Frankrijk, Bek :ie en Engeland Wist U DONDERDAG 17 JUNI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 pei week. 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verb met adm -kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOO N NUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Negen en twintigste jaargang No. 7537 Christelijk-lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stonhjastirfi is atjettevm myo bert in tegyenspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER Vijftienduizend man politie gaan dertigduizend stakers met alle middelen te lijf Een golf van sociale onrust schijnt zich over de gehele wereld uit te storten. Juist op het moment, dat het herstelplan zich gaat verwezenlijken, en Europa een nieuwe krijgt, getuigen de massale stakingen, die in Frankrijk, Engeland en België reeds zijn uitgebroken en die in Amerika zijn aangekondigd, van de geringe ernst, die onder de mensheid leeft. In Frankrijk revolutie-taferelen, waai :in Clermont-Ferrand loopgraven zijn aan gelegd, stakers en politie elkaar me' nietsontziende middelen bestrijden er traangas en zwavelzuur tot de wa pens behoren. Het geeft te denken: on der de gearresteerden zijn Duitsers, Ita- 'Hanen, Vietnamezen en Spanjaarden. De toestand in Clermont-Ferrand, waai de staking uitbrak, wordt gekarakteri seerd door het feit, dat politie en stakers achter barricaden tegenover elkaar ston- •met een niemandsland daartussen ongeveer 150 meter, waar projectie van alleilei soort over vlogen De [gasfabrieken' zijn gesloten, evenals banken. Alle verkeer is stopgezet. [wijl de bewoners voortdurende worden opgeschrikt door sirene-geloei en vele personen uit voorzorg gasmaskers dra gen. De politie komt niet uit de kleren. In de bandenfabriek van Bergougnan, zoals gemeld, de staking begon, hadden gevechten van man tegen man plaats. Door beide partijen werd traan gas gebruikt en volgens de laatste be richten heeft de politie de stakers uit de fabriek gesmeten, nadat ze met ge vechtswagens was binnengereden. Der tig leden van de burgerwacht lopen ge- het gezichtsvermogen te verliezen, zij bijtende zuren, waarmee de sta kers wierpen, in de ogen hebben gekre gen. Volgens voorlopige cijfers bedra^t het aantal gewonden vierhonderd eh uit alles blijkt, dat de ernstige ongeregeld heden van te voren waren voorbereid De ziekenhuizen zijn overvol, aangezien instens 200 personen direct moesten worden opgenomen- Vijftienduizend politie en soldaten trachtten de 30.000 stakers in bedwang te houden, terwijl op het vliegveld tien vliegtuigen met soldaten ter versterking gereed stonden De politie vernielde de camera van een A'ssociated-Press-fotograaf, omdat ze niet Amerik. Huis knibbelt Marsshall-hulp Het AmerikaanseHuis van Afgevaar digden heeft zich gisteren niet accoord verklaard met de door de Senaat aan genomen handhaving van het plan- Marshall. Een commissie van Huis en Senaat zal een compromis-voorstel ont- >rpen. Zoals bekend, betekende het door de Senaat goedgekeurde bedrag een verhoging van 1 milliard dollar van het bedrag, dat het Huis wilde toestaan. Gromyko dreigt weer met zijn veto In de, tot heden verdaagde, zitting van de Veiligheidsraad verklaarde Gromyko, dat Rusland het Amerikaanse voorstel Inzake atoomcontröle zou verwerpen. DUITS UNIVERSITEITSGEBOUW IN BRAND GESTOKEN? Een gebouw van de Heidelbergse un versiteit is gisteren verbrand, nadat stu denten een demonstratie tegen de lage rantsoenen hadden gehouden. Men denkt in brandstichting. DE GASPERI STAAT STERK De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden nam gisteren met 346 tegen 167 men, een motie de regering van De Gasperi VANDAAGx STELLEN ru U VOOR Bram de Mooy, Lange- vaart 37, Rijnsburg. t was een grote gebeurtenis Bram, toen hij een paar dagen vóór zijn vertrek naar de tropen promoveerde tot korporaal. 28 Januari van dit jaar werd hij ingescheept; het m. s. „Grote Beer" bracht hem naar het land. waar hij twee jaar zijn militaire taak moet vullen. Die taak is niet onaangenaam: hij rijdt officieren in een jeep. „Hier kan ik niets op tegen hebben", aldus Bram in één zijner brieven. Het gebeurt soms wel, dat hij gaat eten met de officieren. Dat hij het dan niet slecht heeft, behoeft geen betoog. Hij schrijft ergens het volgende: „Het is met deze -heren beter eten dan vech ten". Enkele malen is hij verplaatst, nu Vertoeft hij in bet plaatsje Ka-ben Djahè, hoog gelegen en gelukkig niet zo warm. Het is vanzelfsprekend, dat ook Bram Haar huis verlangt. Maar hij heeft een drukke werkkring en als je zo de hele dag je bezigheden hebt, sohiet er niet veel tijd over om aan huis te denken. Eén belangrijke grief heeft Bram. Deze is. dat het roken in Indië allesbehalve meevalt. De sigaretten zijn in één woord Slecht. Dubbel dankbaar is hij dan ook, Wanneer men hem af en toe wit stuurt. wilde toestaan, dat er foto's gemaaKt werden. Hijzelf werd zwaar mishandeld Behalve de reeds gemelde sympathie stakingen in de Michelin-fabrieken en in Marseille, hebben overal in Frankrijk arbeiders uit solidariteit het werk neer gegooid, o.a. bij de bekende auto-fabrie ken van Peugeot en de drukkerij van de „Banque de France". Gisteravond Wer den te Clermont onderhandelingen ge voerd tussen stakers en autoriteiten, die vanmorgen als de nacht rustig verliep, zouden worden voortgezet. De gewone agenda van de Nationale Vergadering werd onderbroken, toen de communisten een motie indienden, waarbij de rege ring voor de botsingen verantwoordelijk werd gesteld, maar die verworpen werd Jules Moch, als minister van Binnen landse Zaken hoofd der politic, werd door de linkse afgevaardigden voor „moordenaar" uitgescholden. Er is een speciale kabinetszittirig bij eengeroepen, want de toestand wordt als zeer ernstig geschetst, temeer omdat Clermont-Ferrand bekend staat als een rood bolwerk. Talrijke stakers te Clermont Ferrand zijn gearresteerd wegens het dragen van wapenen, en werden voor de rechtbank gebracht. De treinen uit Parijs rijden nog slechts tot Gerzat, op zes km van Cler- Belgische metaalindustrie geheel lam gelegd. In aansluiting aan het reeds eerder ge melde, bericht A.P., dat de staking der 250.000 arbeiders in de Belgische metaal industrie zich nog steeds uitbreidt- Luik, Charleroi, Brussel en Antwerpen worden door de stakingsterreur geteisterd. In Antwerpen liggen de Ford-, Gen. Mot., Chrysler- en Bell-telephone-maatschap- pijen stil. Daar de cokes-ovens bij Charle roi zijn gedoofd, is de gastoevoer naar Brussel uiterst precair. De havenstaking in Londen heeft zich intussen dusdanig toegespitst, dat 13.000 van de 25.000 arbeiders weigerden de schepen te lossen. In Amerika dreigt opftieuw de „United Steelworkers Union" met èen staking tegen a.s. Zondag te middernacht, welke 20.000 arbeiders in de aluminium-oindus- trie van negen staten zal omvatten. De opbrengst van de Paascollecte m de theaters t-b.v. de Stichting Bio-vacan- ti-eoord bedraagt f 119.887,89. DE PRINSES EN HET RODE KRUIS Deze week begint de actie van het Rode Kruis ter bevordering van een richtige en noodzakelijke uitvoering van zijn taken voor het volgend jaar. H K. H. Prinses Regentes Juliana richtte een op roep tot het Nederlandse volk, waarin H. K. H. zegt: „Het Rode Kruis-ideaal wordt voortdurend door het Nederlat Rode Kruis nagestreefd, door met kracht wiling i de ver- Dë Zweedse kolonie in Den Haag vierde gistefén op kasteel „Oud-Wasse naar" een dubbel festijrt; het traditionele midzomerfeest viel samen met de ver jaardag van Koning Gustaaf- De Zweedse gezant, M. J. de Lagerberg, voelde zich goed thuis tussen zjjn landgenoten in de typische klederdracht. Vandaag wordt ons te Lake Success liet mes op de keel gezet Heeft Nederland om terugroeping van Dubois gevraagd De nieuwe Indische crisis, die gisteren openbaar werd, begon juist voordat de Veiligheidsraad zich zette aan de rappor ten over Indië. Het merkwaardige is hierbij, dat de opschorting der bespre kingen onzer delegatie veel meer dacht trekt dan de gebeurtenissen, die daartoe hebben geleid en dan het v- drag tussen Djokja en Moskou. Ook het opmerkelijk, dat het buitenland hardnekkig spreekt van een „afbreking" der besprekingen in plaats van eer schorting en dat nog wel, terwijl Van Mook en Hatta aan het praten zijn. Hatta| geeft er de draai aan, dat hij slechts luis tert naar hetgeen Van Mook te vertellen heeft. Trouwens in Amerika verklaarden Marshall en de secr. gen. van de V.N., Trygve Lie, niets te weten van een af breking der besprekingen, terwijl Mar shalls departement verklaarde, evenmin iets te weten van een verzoek mr Van Kleffens aan Washington Dubois,, het Am. lid der Commissie Drie, terug te roepen. Deze laatste zeide te Batavia, dat noch hij, noch een leden zijner delegatie, aan iemand anders de plannen zou hebben onthuld dan aa Van Mook. De journalist Schorr, die het „gefingeerde persgesprek" met Dubois aan „Time" zou hebben gestuurd, klaarde, dat hij slechts de schets var toekomstig artikel aan zijn blad zou heb ben gezonden. Ass. Press beweert, dat de Nederlanders reeds voor de publicatie plan zouden zijn geweest, de bespre kingen op te schorten en dat Nederlandse ambtenaren op de hoogte zouden zijn ge weest van die berichten. De republik. autoriteiten verklaren, van niets te heb ben geweten, doch juist op dit moment kondigen de republ. partijen een een heidsprogramma aan, waarin het accoord der „Renville" wordt vertrapt (handha ving der buitenl. betrekkingen, verdedi- ginsstelsel op voet van totale oorlog, na tionalisatie en hervorming van grondbe- en de T.N.I. heeft ook kort geleden bekend gemaakt, dat zij voor niemand op zij gaat als zij niet het centrale leger der V.S. van Indonesië wordt, dat be ëdigd zal zijn op de revolutie van 17 Aug. 1945. Een rode storm woedt op Malakka De hoge commissaris te Singapore heeft de noodtoestand in vier ondernemingsge- bieden in Johore en Perak afgekondigd, nadat er vanmorgen vroeg drie Britse planters zijn vermoord. Deze streken vor- het centrum van de communistische terreur. Thans kan bezit van vuurwape- munitie en explosieven met de dood worden gestraft en vergaderingen kunnen worden verboden, huizen kunnen worden doorzocht. Guerillabenden op Malakka zijn, ondanks alle waarschuwingen door Engeland, van wapenen voorzien. Deze wapens zijn nooit ingeleverd. (Vandaag zal de Veiligheidsraad o.a. spreken over de beperking van het recht van vergade ring in West-Java. Red.) (Tot zover de feiten. Gelijk men weet, gingen de heren Dubois (Amerika) en Critchley (Australië) hun boekje al ruimschoots te buiten, door, met uitslui ting van het Belgische lid der Commis sie van Drie, Herremans, met de reeds gemelde voorstellen op de proppen te komen. Ze handelen zodende zuiver als particulieren. Maar goed, dan nog had den deze voorstellen binnenskamers kunnen blijven. Dit nu is niet geschied. Volgens Dubois heeft hü noch een jour nalist noch een ander buiten 6e delega tie (s) om ook maar iets van de voorstel len verteld. Hoe werden ze dan publiek? Er moet dus een lek zijn geweest. Maar was het lek nu juist niet de vijanden var Nederland zeer welkom? Immers het be geerde doel, de Veiligheidsraad opnieuw tegen ons in het harnas te jagen, zal stel lig zijn bereikt. Let. maar eens op hoe een deel van dit college weer met beide handen de gelegenheid al aangrijpen in troebel water te vissen en ans geducht het mes op de keel te zetten. Nadat we bovenstaande geschreven hadden, bereikte ons nog het bericht dat in republikeinse kringen voornoemde voorstellen met vreugde zijn begroet. Hetgeen ook al weer boekdelen spreekt. Red.). Sjahrir doet knieval voor Australië Sjahrir heeft in een onderhoud met Reuter (waarschijnlijk te Djokja) de Blank-Australië" politiek tamelijk ver standig genoemd en gezegd, dat hij de critiek op Australië's immigratiepolitiek soms onredelijk vond. voor ieder Nederlander. GOEDEREN UIT AMERIKA EN HET RODE KRUIS In verband met de tal-loze verzoeken bij het Ned. Rode Kruis om persbe richten inzake de aankomst van goederen uit Amerika, deelt het Rode Kruis mede, dat deze goederen vrijwel alle een dui delijk aangegeven bestemming hebben en het Rode Kruis ze dus slechts doorzending ontvangt. Aan de verzoeken van partioulieren en instellingen kan dus nieit worden voldaan. Het licht breekt door bij geleide-economisten Beperking van Overheidsingrijpen werkte goed. In de vergadering der Stichting voor Nederlandse zelfstandige handel en in dustrie (secretaris ir P. Boezaardt te Was senaar), heeft gisteren te Utrecht de heer Brandsma.van het Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouw aangekondigd, dat vrije prijs vorming voor hooi en stroo in de bedoe ling ligt. De beperking van het overheidsingrij pen, zo zei hij verder, heeft een vereen- voudigang en een herstel van het eigen initiatief meegebracht, die zo wenselijk De waarde van geëxporteerde akker bouwproducten bedroeg in 1946 238 mil lioen" gulden, of 30 pet. van de export waarde van alle producten. In 1947 was dit 369 millioen gulden, zijnde 20 pet en voor 1948 wordt de export van deze pro ducten geschat op 419 millioen. DE ANJERKAARTEN WORDEN THANS BEZORGD De 2% millioen groen-witte Anjerkaar- n van het Prins Bernhardfonds zijn door de P.T.T. voor een groot deel be zorgd. In ieder huis de zes anjers, die weer iedere woning moeten veria- zoor het goede doel Smuts kwam hedenmorgen op Schiphol aan Nam zyn inffcek op de Zuid-Afrikaanse legatie te Den Haag Veldmaarschalk Smuts is hedenmor gen om 11.05 uur in zijn eigen viermo torige Yórktoestel op Schiphol aangeko- Nauwelij-ks was de grijze veldmaar schalk uit zijn vliegtuig gestapt, of hij liep met uitgestrekte arm een Nederland-' se dame tegemoet, die hem hartelijk ver welkomde. Zij is de dochter van een dei oudste particuliere vriendefl van de veld maarschalk, aan wie hij van te voren eer telegram had gezonden met het verzoek hem op Schiphol te komen begroeten. De hoge gast bood haar een doos bonbons De veldmaarschalk was gekleed ir khaki-jas en dToeg een zwarte hoed. Na een kort gesprek begeleidde hij de dame naar de machine, liep -het trapje op en toonde haar het interieur. Tezamen met de Zuidafrikaanse gezant, de heer L. Fouché, diens echtgenote en dochter, en met mr J. Visser, chef van het protocol Buitenlandse Zaken, wan delde hij vervolgens naar de gereedstaan de wagens en vertrok naar Den Haag. Hij zal zijn intrek nemen op de Zuid afrikaanse Legatie aldaar. De heer Smuts had van te voren i zocht aan zijn aankomst zo weinig gelijk bekendheid te geven,' zodat slechts enkele ingewijden op Schiphol aanwezig waren. (Zie voorts pagina 2), Van der Goes van Naters op verkiezingspad Hangt opnieuw de „onverzoenlijke" uit. De socialistische jonkheer Van der Goes van Naters heeft i-n Winschoten een veiki ezingsrede verklaard, dat dë Partij van de Arbeid niet op zij zal voor politieke chantage, wat ook de ge volgen zullen zijn, hierbij doelende op het standpu-nt van de V.V.D. om in trweede lezing tegen de Grondwetswijziging te zullen stemmen, indien deze partij niet hiet -nieuwe Kabinet vertegenwoordigd zal zijn. Voor een Colijn-volgeling als Oud is in een kabinet-Beel/Drees geen plaats en de P. v. d. A. wenst onder geen beding mee -te werken aan de totstandko ming van een nationaal kabinet. (Er zal dus niets anders opzitten, dan dat er geen ka!binet-Beel/Drees komt. -Red.). Drente en Amerika huldigen de pioniers van 1847 Onthulling van gedenksteen te Sleen Zoals wij reeds met enkele woorden meldden, heeft de Amerikaanse ambassa deur in ons land, dr Herman Baruch, gis teren in het Drentse Sleen, een gedenk steen onthuld ter gedachtenis aan d« Drentse pioniers, die honderd jaar ge leden naar Michigan, in de Ver. Staten, trokken. Over deze plechtigheid wordt nog meld, dat zij volgde pp de overdracht der nieuwe klokken in de toren der N. H, kerk te Sleen. Daar hield de voorzitter van het Drents Genootschap de heer H. J. Prakke een rede, waarin hij over de Afscheiding sprak, die -aanleiding tot de Drentse emigratie was. Dit was op zich zelf al een wonder, want de Drent is noch schismatiek, noch uitvliegerig. Hij voelt zich in de vreemde niet thuis en is var mening, dat de minderheid de meerder heid moet volgen. Toch was de eerste vrouw, die het eerst huis van Holland-Michigan betrok, een Drentse vrouw. Dat is het wonder van deze trek geweest. De door dr Ba ruch onthulde en door burgemeester Roijen van Sleen aanvaarde steen, heeft als inschrift: „Voor vrijheid en brood.' Drenten in Michigan. Ter herinnering aan de Drentse Michigan pioniers van 1847, medebouwers aan een nieuwe we reld. Een eeuw later geplaatst door het Drents genootschap". Binnenschippers enz. moeten in Den Haag stemmen De burgemeester van Den Haag brengt ter kennis van al die kiezers, die zijn op genomen in het Centrale Bevolkingsregis ter, dat zij op 7 Juli kunnen stemmen tus sen 8 en 5 uur in het Centrale Uitrei- kingslokaal van de Distributiedienst, Gr. Hertoginnelaan hoek Laan van Meerder- voort te Den Haag, met overlegging van een deugdelijk identiteitsbewijs. De avond-vierdaagse te Leiden Is begonnen- Onder de vele groepen, die gister avond startten, merkten we ook een fleurige groep van de Van den Bergh- Stichting uit Noordwyk op. We twijfelen er niet aan, of de Noordwijkers de tocht zullen volbrengen. Ze zijn vermaard door hun lange wandeltochten! De directeur der H.A.R.K. offcier O.N. Minister Drees weerlegt beschuldigingen In tegenwoordigheid van H.K.H. de Prinses Regentes is gisteren in de Es- plenade te Utrecht de slotbijeenkomst van de H.A.RJC. gehouden. De ministers Drees en In 't Veld hoorden ook tot de aanwezigen. De voorzitter, mr J. C. baron Baud, zeide, dat de taak van de HA..R.K. einde is, maar dat de hulpverlening een verhouding tot de nood heeft ge- Minister Drees herinnerde aan de ge ruchten, die er rond de H.A.R.K. geweest zijn. Tot verbazing van het buitenland heeft de organisatie echter voortreffelijk en voorbeeldig gewerkt. De Regering is daarvoor zeer erkentelijk en H. M. de Ko ningin benoemde de directeur van de H.AR.K., de heer C. Jongkoen tot Offi- in de Orde van Oranje Nassau. Franse regering glipte door liet oog van een naald Londense plan voor West-Duitsland goedgekeurd In de Franse Assemblée heeft Bidault, de minister van Buitenlandse Zaken, de uitvoerige bestrijders van de aanbevelin gen van Londen, betreffende West-Duits land, van repliek gediend. De voorzitter van de Assemblée, Herriot, verklaarde, dat er drie moties waren ingediend, één van de communisten, éèti van de Gaul listen, die beide de overeenkomst wierpén en een motie van de vier rege ringspartijen, die de goedkeuring, zij het onder voorbehoud, aanbeval. De minister president Schuman verdedigde deze re geringsmotie, verklarende, dat zijn rege ring niet aan het bewind kon blijven, indien de motie niet erkend werd. De eerstgenoemde communistische motie werd verworpen, terwijl die van de Gaul listen niet aan bod kwam, waarna de weg vrij was om Bidault de hand boven het hoofd te houden. Toen de regeringsmotie in stemming kwam, werd deze aangeno men met 297 tegen 289 stemmen, waar door de regering door het oog van een naald kroop, een dubbeltje op zijn kant. Het streven van de Franse regering dient gericht te blijven op de internationalisatie van de mijnen en industrieën in Ruhrgebied, doeltreffende controle op de Duitse, industrie, terwijl de veiligheid Ratio Koster, de martelaar der C.P.N. In ons bericht, dat gisteren onder bo venstaande kop werd gepubliceerd, is een fout geslopen. Ratio Koster werd nl. niet veroordeeld wegens dienstweige ring, doch omdat hij een blad verspreidde in de kazerne, waarin artikelen voorkwa men o. a. over het „bloedbad op' Cele bes", die krenkend waren voor het open baar gezag. TWEE DER DRIE VLIEGENDE FORTEN LANDDEN OP CORSICA Van de drie vermiste vliegende forten, op weg van de Azoren naar Corsica, zijn er gisteren twee veilig op Corsica ge land. Het andere zou in de buurt van de Azoren in zee gevonden zijn, door een Portugees vliegtuig. Er waren 211 personen aan boord. EN LABOUR NATIONALISEERT MAAR Het Britse Lagerhuis 'heeft een rege ringsvoorstel om 1000 afzonderlijke gas fabrieken met een kapitaal van-262 mil lioen pond onder staatseigendom te stel len, aangenomen. Het voorstel gaat thans naar het Hogerhuis. Volgens het Conser vatieve Lagerhuislid, Brendan Bracken, worden arbeider, industrieel en de huis vrouw door dit erge voorstel getroffen. DAT de N.ZJï.V.M. voor de dienst A'dam-Zandvoort 18 tweelingrijtuigen zal aanschaffen, waarmede een bedrag van f 4 millioen is gemoeid. DAT gisteren bij De Bilt een autobus met 12 bejaarde dames, die van Austerlitz uit een pleziertochtje zouden ondernemen, naar Leiden, door een melkwagen is aan gereden en gekanteld, waardoor 12 dames niet ernstig werden gewond. DAT wegens verhindering van minister Gielen de interpellatieBurger, inzake de perszuivering vermoedelijk pas vol gende week in de Tweede Kamer zal worden gehouden. DAT een wetsontwerp „Rechtshande lingen landbouwgronden" in een zeer vergevorderd stadium van voorbereiding waarbij de prijsvaststelling bij ver vreemding van landbouwgronden en boerderijen weer aan de Grondkamers wordt opgedragen, i.p.v. aan de Prijzen- bureaux. DAT 25 en 26 Juni in Groningen het 100-jarig bestaan van Niemeyers Tabaks-, Koffie- en Theefabriek wordt gevierd. zal aansluiten bij het C.N.V. DAT de Eigen Vervoerders Organisatie (Stadhouderslaan 162, Den Haag) inlich tingen verstrekt over een uitgeschreven prijsvraag voor het ontwerp van een be stelwagencarrosserie. DAT tot heden 10 personen zijn ge arresteerd i.v.m. de tapijtensmokkel in Chaam, Oosterhout en Dongen. DAT het vermiste hoofd van het in cassobureau te Schagen, de 35-j. J. Pool, zich in overspannen toestand te Blqgmen- daal bij de politie meldde. DAT voor het B.G. te Arnhem gisteren vijf en een half jaar gevangenisstraf is geëist tegen de ex-burgemeester van Winterswijk, dr W. P. C, Bos, die daar veearts was en aansprakelijk werd voor DAT te Maastricht 56 j._oud is over leden H. H. Wagemans, oprichter en dir. van de N.V. Wagemans en Van Tuinen. DAT minister Mansholt het Grootkruis der Belgische Kroonorde ontving. DAT mr J. H. J. Simons te Haarlem i.v.m. z'n 40-j. advocatenjubileum har-, telijk is gehuldigd. DAT aan de Groningse dichter Hendrik de Vries voor z'n bundel „Toovertuin' de Van der Hoogtprijs 1947/48 van d< Mij. der Ned. Letteren werd toegekend. DAT ook in verschillende dorpen in het Land van Maas en Waal colorado kevers zijn gesignaleerd. DAT in het Binnengasthuis te Eindho ven door de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis, de 1000ste donor, de heer W. Peter, behandeld werd. DAT van 7 tot 17 Augustus te Bergen op Zoom eén handels- en nijverheidstek toonstelling wordt gehouden. DAT benoemd is tot officier O.N. C. Jongkoen uit R'dam, directeur van de H.A.R.K., thans in liquidatie. DAT duizenden te Den Bosch het défilé van de kampioenen en prijswin naars der Trekpaardententoonstelling hebben gade geslagen. DAT de raad van Kampen een crediet van 3% millioen toestond voor uitbrei ding der stad buiten de wallen. DAT de raad van Smallingerland heeft besloten tot vestiging van een gemeen schappelijk werkplaatsgebouw te Drach ten, waarvan de bouwkosten geraamd worden op f 260.000. van Frankrijk en de herstelbetalingen verzekerd moeten worden door een lang durige bezetting van Duitsland. De terug trekking der geallieerde troepen moet onderworpen worden aan een ovei komst, welke voldoende garanties biedt en de pogingen tot een viermogendheden- verdrag met Rusland worden voortgezet. In geen geval mag Duitsland weer een gecentraliseerd autoritair „Reich" wor den. Dit is de strekking van de aange nomen motie. Naar A.P. uit Londen meldt, zal Rus land de zesmogendhedenovereenkomst geen geval aanvaarden. Reeds meermalen werd het huis van de familie Kling te 's-Gravenzande door een mijn-explosie zwaar be schadigd. Gisteren vlogen opnieuw de dakpannen van de woning en ver splinterde de ruiten van de kassen, toen een zee-mqn bU het demonteren ontplofte. De trieste aanblik van de achtergevel. De Bornse arbeiders houden het been stijf En zü laten minister Drees in de steek. De strijd om de vrije Zaterdag op de fabriek van Spanjaard te Borne duurt voort. Zoals men weet hebben de arbei ders zich deze vrije Zaterdag zelf toege- eigend, door in de week langer te werken. De Arbeidsinspectie kon zich echter met dit eigenmachtig optreden niet verenigen en blokkeerde het loon dat in de extra uren verdiend werd. Dat is thans tot f f 100 per arbeider opgelopen. Minister Drees heeft dezer dagen vo< gesteld, dat de arbeiders zouden stemmen over het voorstel, over drie maanden op Zaterdag te gaan werken. De stemming is een fiasco geworden. Van de 1400 ar beiders namen er maar 700 aan deel en de helft daarvan heeft nog geen stem uitge bracht ook. Van de wei-stemmers warer 242 vóór en 80 tegen. Het is nu de vraag of minister Drees met deze uitslag accoord Brand in gedetineerdenkamp te Laren Niemand ging er vandoor Kortsluiting heeft gisteren om kwart voor acht brand veroorzaakt m de les- barak van het gedetineerden-kamp te Laren. De kamp. en gemeentebrandweei in het vuur te keren en een groot deel van de loods te behouden. De brand- oi uit Hilversum en Bussum hoef den niet te assisteren, hoewel zij aan wezig waren. Vijftig man der lucht strijdkrachten en de Hilversumse politie versterkten de kampwacht. Op het appèl, direct na de brand gehouden, ontbrak evenwel geen der gedetineerden. De loods was verlicht met oud materiaal, dat aansprakelijk is voor de kortsluiting. Kwade diensten De besprekingen in Indië zijn than» dus opgeschort in afwachting van de in structies uit Den Haag. Blijkens het eerste communiqué over deze zaak verstrekt en afkomstig van de Commissie van Goede Diensten, hebben de Nederlanders tot dit besluit aanleiding gevonden in de publi catie van een strikt vertrouwelijk docu ment. Moest dat aanivaankelijk enige verwondering wekken, later bleek, dat de Nederlandse delegatie alle reden had, over de inhoud van dit strikt vertrou welijke document niet minder vergramd te zijn dan over het feit, dat het werd ge publiceerd. Die publicatie trouwens achten wij heel wat minder erg dan de inhoud van het stuk zelf. Nu had heel ons volk vglle gelegenheid, nog eens duidelijk te zien hoe de zaken in Batavia liggen. Nu kon heel ons volk zien, dat ook de Commissie van Goede Diensten op verschrikkelijke wijze is gaan lijden aan het euvel, dat eenmaal gemaakte afspraken (in dit ge val de Renville-overeenkomst) in de sfeer van de Batavia'se en Djokja'se be sprekingen heel gemakkelijk worden overschreden. Wij vragen ons alleen maar af, of de Nederlandse heren in Batavia en de Nederlandse regeerders in Den Haag de eerst aangewezenen waren om over deze feiten, die hun toch bekend moeten voorkomen, ach en wee te roepen. Maar ze hebben dan niettemin ach en wee geroepen, en dit is op^ichzelf een verdienste. Want wat de beiae heren der Commissie hebben bedacht in deze aan gelegenheid, gaat werkelijk de redelijke perken te buiten. Nu zijn dan de be sprekingen opgeschort. Wat zal er thans geschieden? Zal nu eindelijk werkelijk met de Commissie worden gebroken? Zal de Nederlandse regering nu toch ten langen leste in Indië het gezag weer in eigen hand nemen en langen leste Djokja, dat ons tot vandaag aan de lyn hield, gaan aanpakken? Wij koesteren op dit punt generlei illusies. Het enige wat Den Haag tot nu toe in deze aangelegenheid heeft gedaan, is de mededeling aan de Commissie, dat haar eigengereide voorstel niet kan worden aanvaard als basis voor discussie. Van dit kabinet is geen krachtiger ge luid meer te verwachten. Het kabinet staat op de valreep en elke stevige aan pak van de zaken, hoezee' door alle om standigheden geboden, zou de juistheid van het standpunt der oppositie alleen maar kunnen onderstrepen. En dat komt zo kort voor de verkiezingen natuurlijk niet van pas, Zo moet ook nu weer van het Kabinet worden getuigd, dat het par tijbelang plaatst boven landsbelang. Ver breken van de besprekingen? Het mocht wat! Want op hetzelfde ogenblik waarop het gesprek tussen de delegaties wordt opgeschort, heeft dr Van Mook een on derhoud met Hatta, de minister-president der republiek. In feite wordt de politiek van praten voortgezet, al wordt er dan voorlopig niet via de Commissie gecon fereerd. Ook daarom scheppe men zich uit het gebeurde niet teveel illusies. Deze politiek van praten wordt voort gezet, ondanks zoveal wat elk gesprek in gemoede onmogelijk moest maken, on danks het verleden en het heden van de republiek, ondanks de jammerlijke ont vangst van de Nederlandse delegatie in Djokja, ondanks de nagestreefde consu laire betrekkingen van de republiek met owjet-Rusland, en nu weer ondank» deze recente handelwijze van de meerder heid der Commissie. Deze politiek van praten was het. di« de Regering met zoveel woorden aan de herziening van onze staatsregeling ten grondslag heeft gelegd. Wij vragen ons vandaag bij vernieuwing af. of dit wel genoegzaam is beseft door diegenen, die ondanks bezwaren gemeend hebben aan deze grondwetsherziening hun steun niet te mogen onthouden. Want in feite moest dal betekenen een ondersteuning van dit betreurenswaardig beleid. Russen lopen weer eens kwaad weg De Russen hebben gisteren verontwaar»* digd de Berlijnse geallieerde Komman- datura verlaten, nadat in een stormach tige. laatste zitting, economische vraag stukken van Berlijn waren besprokeö. Geen brandende „peukjes" uit auto werpen. De KNAC.verzoekt alle automobilisten dringend geen brandende sigaren- of si garetteneindjes naar buiten te werpen, aangezien daarvan enorme schade het ge- volg kan zijn (bos- en heidebrand) WEERBERICHT Af en toe regen Tot morgenavond verwacht De Biltt Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen. Later brekende bewolking met plaatselijk regenbuien. Aan de kust tij delijk krachtige, elders matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Koel. ZON EN MAAN 18 Juni: Zon op 4.19. onder 21.06. Maan op 16.08, onder 2.16. 21 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1