Prof. drW.E. Hocking ontving hoogste eerbetoon der Leidse Universiteit Wankelbaar evenwicht NIEUWE LETDSCHE COUKANT DINSDAG 15 JUNI 194 „Zeer bijzondere en dwingende redenen daartoe aanwezig" In het groot-auditorium van de Rijksuniversiteit te Leiden werd hedenmiddag in een plechtige senaatszitting, die door talrijke genodigden en belangstellenden werd bijgewoond, het eredoctoraat in de Ietteren en wijsbegeerte verleend aan prof. dr William Ernest Hocking van Harvard University .die gedurende het academiejaar 194'1948 als eerste gasthoogleraar in het kader van de samenwerking tussen Harvard University en de universiteit van Leiden colleges aan deze laatste univer siteit heeft gegeven. Een universele belangstelling De rector magnificus, prof. mr J. C. van Oven, merkte in zijn openingswoord op, dat ditmaal voor het eerst in de schiedenis van de academie een doctoraat werd verleend aan iemand zo kort geleden nog zelf lid van de demische senaat was geweest „De se gevoelt voldoening, dat het haar geg< is het hoogste universitaire eerbetoo eohenken aan iemand, voor wie zij hoge achting is gaan koesteren, en zij heeft leren kennen als een vxie aldus prof. Van Oven. De promotor, prof. dr J. J. L. Duyvem- dak, decaan van de faculteit der letteren en wijsbegeerte, constateerde, dat de Leidse universiteit sleohts een schaars gebruik maakt van het recht om ere doctoraten toe te kennen, wellicht uit gaande van het beginsel, dat een ge schenk te meer wordt gewaardeerd i mate het zeldzamer is. „Er moeten besluit hebben geleid. Terwijl ik dit be schouw als een vreugdevol voorrecht, moet ik bekennen, dat ik tegelijkertijd enigszins tegen deze taak op zie. Uw ge leerdheid is zo universeel en beweegt zich over zulk een wijd gebied, dat zij scheidslijnen m, zoals zij vei en ethiek, als in de mystieke diepten van de theologie, terwijl gij evenzeer thuis zijt in de wijsbegeerte des rechts en de concrete vraagstukken van gemeen scha p9l eer, staatkunde- en politiek niet veronachtzaamt. Wie is de huidige spre- uiteen zetten, die gij al op deze gebieden hebt verworven, en waarvoor in het verleden andere universiteiten uw voor hoofd reeds hebben getooid met haar kransen? Ik kan U sleohts verzoeken, dat gij voor het ogenblik wilt veronder stellen. dat ik als decaan van de facul teit ben gedrenkt met de collectieve wijs heid van mijn geachte collega's, of mij te beschouwen als een Chinees geleerde van het oude slag, U zo dierbaar, die ook universeel was in zijn belangstelling en begrip. Als ik soms, In wat lk ga zeggen, uw bescheidenheid zou mogen kwet sen, dan moet ik de vrijheid van het woord opeisen met een beroep op Milton, die gij hebt geciteerd in uw inaugurele rede aan deze universi teit. „Al werden alle winden van lering losgelaten op de aarde, zo de waarheid in het veld is, doen wj] verkeerd door haar aan banden te leggen en haar kracht te betwijfe len". Daar ik slechts de waarhèid zal spreken, gevoel ik m\j enigszins als die oude Anglo-Saks, die gij in één van uw boeken invoert als een man „die in staat moet zijn te spreken en te worden aangehoord". De omstan digheden zijn gimstig: ik heb u aan mijn voeten, en ik moet u alleen ver zoeken om afstand te doen van de „vrijheid om niet te luisteren", die in diezelfde rede hebt opgeëist belooft. In het middelpunt vele belangstelling* begeerte en het is i het begrip der persoonlijkheidZedelijke waarden zijn niet minder belangrijk dan feiten. Zoals Descartes gezegd heeft: „Ik denk, daarom ben ik" zo zegt de pro movendus. „Ik ken de zedelijke waar den, daarom heb ik zedelijke waarde" De wereld, gelijk de menselijke persoon lijkheid, heeft haar eenheid in een levend doel, namelijk de waarheid van het be staan van God. Spr. behandelde vervolgens prof. Bookings denkbeelden over Godsdienst., waarbij hij deed uitkomen, hoezeer prof. Boeking ook thuis ds in Oosterse Gods diensten .en wijsbegeerte. Bet Goddelijke doet een beroep op de mens; de me lijke ziel heeft het vermogen tot on lelijkheid. Na een bespreking van prof. Bookings rechtsphilosopbie, waarbij de nadruk valt op het wordende reoht en de karakter- vormende betekenis, die wetten behoren te hebben, kwam hij tot zijn opvattin gen over de rol van de staat, die nooit doel in zichzelf mag zij-n. In het verkeer tussen de staten kan ook nooit econo misch belang de voornaamste drijfveer zijn. Met een toespeling op Amerika's rol in de tweede wereldoorlog en het Marshall-plan noemde spr. prof. Boeking een vertegenwoordiger van het beste Amerikaanse idealisme. Spr. besloot me' een persoonlijk woord tot prof. Boeking en dankte hem, voor wat hij ge" heeft voor de Leidse universiteit, die deze vorm van samenwerking met Harvard University ten zeerste op prijs stelt. Prof. Duyvendak overhandigde, na het uitspreken van de traditionele, in het latijn gestelde formule de doctorsbul aan prof. Boeking, die daarmede zijn zesde eredoctoraat had ontvangen. Huldebetoon in nederigheid aanvaard Zoveel is ongezegd gebleven! Prof. Boeking sprak in zyn antwoord zijn dankbaarheid uit voor de eer onderscheiding op deze wijze voor goed ste j; male dankbaar zijn nieuwe inzichten, die aan het rijpen van eigen wezen hebben, terwijl waardering van collega's veelal voortspruit uit ;egroeid besef van moeizame arbeid gemeenschappelijke doeleinden. speelt ongetwijfeld ook de „In ieder geval aanvaard ik Uw hul debetoon en Uw eredoctoraat zowel mei dankbaarheid als met nederigheid, ge voelens die er mij toe verleiden behalve vreugde te uiten ook mijn tekort komingen te bekennen. Zoveel, misschien juist de belangrijkste dingen, heb ik mijn werk in Leiden ongezegd gelaten. Weinig heb ik gesproken over theologie en metaphysica, hoewel ik op philoso- phisoh gebied begonnen ben met te con- ren, dat onze tijd <een nieuwe denk wijze van ons vordert, heb ik nagelaten n te zetten, wat die nieuwe denkwijze behelst". Prof. Boeking 'bepaalde zich er in. het vervolg van zijn rede toe, dit verzuim te herstellen door in grote "lijnen de eisen die nieuwe denkrichting uiteen te n van de typische kenmerken daar- noemde hij de weigering om ver meende tegenstellingen te aanvaarden, zoals tussen lichaam en geest en tussen en nieuw. In tegenstelling met dit laatste contrast b.v. moeten wij juist in-' dat een scheppend gebruik kan wor den gemaakt van het verleden, dat in het verleden een bron ligt van nieuwe levens kracht. Zelfs groeit de drang tot omzien het verleden, naarmate de drang tot voorbereiding van de toekomst toe neemt. Amersfoort spoedig in het teken van de N.Z.V. Gevarieerd programma voor de jaarvergadering Op 22 en 23 Juni a.s. zal in Amers foort de jaarvergadering worden gehou den van de Ned. Zondagsschotrivereni- ging. Bet uitgebreide programma voor deze dagen kenmerkt zich door een grote variatie. Voor de eerste dag luidt het programma als volgt: 10 uur begroeting; 11 uur ontvangst ten stad'huize; 12.30 uur: lunoh; de v zitoter-tafelpresident zal de dag met korte toespraak openen; 14 uur: referaat Joh. J. Besseling, cretaxis, over „Grijp toch de kansen": 15.30 uur: zangles o l.v. mej. B. M. Mul der; 16-30 uur: pauze en wandelingen: 17.30 uur: maaltijd ('tafeldebat tussen dr Ten Bave, theoloog, en B. J. Tim mer, leek). 19,30 uur: „Goede en slechte rolpren ten", door P. J. van Mullem, directeur stichting „Kerk en film". 20.00 uur: filmprogramma (kinder-, Bijbelse en archeologische fillm), 22.00 uur:' dagsluiting door mevrouw PlugSchreuder, lid van het bestuur. Alle samenkomsten vinden plaats in de Gemeentehal. Bet programma voor Woensdag wordt bij goed weer afgewikkeld dn het o_ lucht-theater „Birkhoven", bij slecht weer in de Gemeantehal. Bet luidt: 812 uur ochtendvergadering; ds J. W. van Kooten zal openen met een toespraak over: „Boren en zien". Verder huishou delijk gedeelte; 12 uur lunch, aangebo den door de N.Z.V.; tot 2 uur gelegen heid tot zwemmen, baden etc.; 2.45 uur community-singing 14.45 uur: expressie op flanel; mevr. Plug zal de geschiedenis van Jozef ver tellen met dit prachtige nieuwe hulp-, middel1; 15.00 uur: declamatie uit het Oude Testament /volgens de Statenvertaling door Willem Berkhemer, tevens harpsoli Distribiitievaria Uitreiking van bonkaarten K 801 De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 808, tabaks-, versnaperingen- kaarten 808 en toeslagkaartjes aan jonge en a.s. Moeders vindt plaats in het Stad huis (ingang Breestr., eerste deur voorbij de trap) van 8.30—12 en van 2—4.30 Meegebracht dienen te worden: s kaarten voor alle gezinsleden, inwisse lingsbonnen van de thans lopende bon kaar'.. eventueel contrölekaart Moeders (voor toeslagkaartjes). Morgen (Woensdag) zyn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een ■tamkaarfcnummer heeft van 64.801 t/m 70.200. door Rosa Spier, harpiste van het Con certgebouw-orkest; 16.10 uur: voorstel en afvaardiging van acht trainers door ds Van Kooten. Ds B. J. T. Wesseldyk, voorzitter van de ge nerale synode der Ned. Berv. Kerk, zal spreken over: „De opdracht". 16.45 uur: sluiting. Terugtocht naar Amersfoort onder leiding van het Amers- foortse tamboer- en pijpercorps. De 'tweedaagse jaarvergadering zal worden besloten met een wijdingsdiienst in de St. Joris Kerk. Medewerking ver leent een kinderkoor van de Amers- foortse Zondagsscholen. Er zij op gewezen, dat er inmiddels in Amersfoort een logies-commissie is ge ïnstalleerd. Adressen worden verzameld. Een zeer spoedige opgave is voor deze belangrijke tak van organisatie dringend gewenst. Voor het gemak der deelnemers(sters) uit Leiden en omgéving delen wij mede, dat het raadzaam is, dat zij met de trein van kwart voor acht uit Leiden ver trekken. Josiah Royce, een van sprekers leer meesters in Barvard, formuleerde dil door te constateren, dat iedere mense lijke samenleving een „gemeenschap van herinnering en een gemeenschap van toekomstverwachting" is. Spreker ver diepte zich aan de hand van die gedachte in de banden tussen Barvard en Leiden in het verleden en de thans opnieuw ge vonden samenwerking. Naar aanleiding van de daarby ge constateerde gemeenschappeiyke trek In ernst der levensovertuiging en zwaarte van het oordeel tegenover de zonde sprak prof. Hocking over de hedendaagse opvattingen inzake het maatschappeiyke kwaad van de mis daad, die zich tegenover een weten- schappeiyke en een morele paradox zien geplaatst. In wetenschappeiyk opzicht worden de oorspronkeiyke inzichten omtrent kwaad en straf op de achtergrond gedrongen door de overweging, dat ieder menseiyk han delen een noodzakelyk gevolg is van een voorgaande situatie, zodat er eigenlyk geen misdaden bestaan doch slechts ziekten, die genezing behoeven. De psychiater verdringt in die zlens- wyze steeds meer de rechter. Noch in Amerika, noch in Holland toont men een grote bereidheid, op een derge lijke wyze de traditionele afschuw van het kwaad te overwinnen; doch dan komen wy voor de morele pa radox te staan, dat de slechte mens niet kan worden gestraft doch slechts gekwetst. Slechts de goede mens kan straf als rechtvaardig onderkennen, de slechte mens, die gestraft zou moe ten worden, ziet het slechts als wan- geluk. Door die analyse doorzien wij tevens een van de vraagstukken van de heden daagse maatschappelijke crisis. Een goed zijn betekent meer dan het goede doen, het vraagt tevens het goede lief hebben en nastreven. Bevordering daarvan ligt echter buiten de macht van de wet. Dientengevolge kunnen sleeöhts die gemeenschappen doeltreffend straffen, die in hun normale bestel overtuigen kunnen, dat goed doen gelukkig maakt. De maatschappelijke structuur van ize voorouders was niet krachtig door hun gave tot goede bestraffing, doch door- :r natuurlijke waardigheid en geluk in hun dagelijkse arbeid lagen. De phi losophic is het aan de hedendaagse we reld verplicht een nieuw beeld van zulk geluk te scheppen temidden van een worsteling, even zwaar als de hunne. Prof. Hocking zag deze taak ten dele volbracht in het vestigen van de over tuiging, dat wij dienen te leven in on middellijk contact met God. Na de promotieplechtigheid, die met deze rede besloten was, vond een druk bezochte receptie plaats, waarbij aan de vele aanwezigen gelegenheid werd ge geven, prof. Hocking met het verleende eredoctoraat geluk te wensen en tevens persoonlijk afscheid te nemen. In de loop van de volgende week vertrekt prof. Hocking met zijn echtgenote naar Amerika. Clir. Hist. Unie Wy delen ter verbetering mede, dat de heer H. W. Tilanus op Donderdag 17 Juni voor de afd. Leiden van de C.H.U. zal spreken, terwijl mr dr J. J. R. Schmal twee dagen vóór de verkiezingen als spreker voor de afdeling zal optreden, dus op Maandag 5 Juli. Uitstapje fa J. J. Krantz en Zn. Gistermorgen even 8 uur vertrokken van het Stadhuisplein, weer een aantal op gewekte zomergasten met een 5-tal Ce- buto-bussen. Bet waren 193 man perso neel van de fa J. J. Krantz en Zn. Via Zeist, waar koffie werd gedronken, ging het naar het ..Bosbad" bij Apeldoorn, over de prachtige Hoge Veluwe, waar het park en de karpervijver werden 'bewonderd. Bij Arnhem werd gezwommen in het goif-stort-bad en vervolgens gedineerd. Omstreeks kwart voor 12 arriveerde men eerst weer in de Sleutelstad. Verklankt Evangelie99 Het eerste orgelconcert in de Hoog landse kerk De eerste avondmuziek in de Hoogland se kerk is een groot succes geworden. Behalve de korte storing (door een hanger in het pedaal) was dit orgel concert een uitstekende realisering het ideaal, dat men zich stel de: een uui wijding te gever door in de stil te van deze Go- thisohe kerk het beste uil de orgellittera tuur ten gehore 'te brengen. Zacht verge len de hoge kerk in het late licht der Binnen verdoe zelen de scher pe lijnen van zuilen en ge welven. De vele luisteren stil-aandachtig. De zullen wel niet hebben opge merkt, hoe gaaf gespeeld en prachtig geregistreerd dit spel van Piet Uiterlin- was, maar als bij het „Hoe blinkt Morgenster zo schoon!" op het orgel lichtvlek aangloeit en de organist daar zit en speelt, midden in dat licht, is wijding en ontroering. Bachs. g-moll fantasie en fuga komt ragfijn zweven tussen het licht daar boven op het orgel en de schemer, die buiten komt, door de ramen. César Franoks werken op dit orgel: Uiterlinden maakt er iets van, dat er wezen mag. Niet alleen door zijn verbluffende tech niek, maar vooral door zijn gezond be grip van de tijd, waarin het stuk we»d gecomponeerd. Wij hopen voor Piet Uiterlinden, dat de belangstelling, die deze eerste avond muziek genoot, moge blijven voortduren. LEIDSE HOOGLERAREN BIJ KON. NED. ACADEMIE VAN WETEN SCHAPPEN Prinses -R egentes Juliana heeft be krachtigd de benoemingen tot gewoon lid der afd. Letterkunde van de Kon. Ned. Academie voor Wetensohappen van o.a. prof. dr F. B. J. Kuiper en prof. mr J. C. am Oven, beiden te Leidien. DE GEVAARLIJKE CIRKELZAAG Gistermiddag is in de werkplaats van de firma G. aan de Oude Rijn de 29-j. K. O., wonende in de Pr. Hendrikstraat bij het doorzagen van een plank met de rechterduim in aanraking gekomen met cirkelzaag. Het slachtoffer, dat aan de rechterhand ernstig werd gewond is door de E. H. D. naar het Acad. Zieken huis overgebracht. Piet Uiterlinden icht 135. den Haag Nassaulaan 56. Groningen Poolicheweg 72, Breda ZILVEREN JUBILEUM. Ter gelegenheid van het feit, dat de heer S. Heemskerk 25 jaar in dienst van de N.V. Meelfabriek „De Rijn", fa Wed. T. J. Bots, werd hij gisteren har telijk gehuldigd. De jubilaris, die' werk zaam is op de expeditie-afdeling, werd toegesproken door de heer A. Devilee, di recteur, die de ijver en plichtsbetrachting van de heer Heemskerk schetste; de heer W. Buil, collega; de heer B. H. J. Linden, gedelegeerd commissaris, e: heer H. Bots, die allen de jubilaris prezen en hem geschenken aanboden. RODE KRUIS-WEDSTRIJDEN. Zaterdag werden Rode Kruis-wedstrij- den gehouden als voorwedstrijden op de 3 Juli te Rotterdam te houden kringwed strijd. Uitslagen: 1. Bodegraven 526 p.: 2 Schoonhoven 372 p.; 3. Gouda 331 p.; <L Alphen 326 p.; 5. Voorburg 325 p.; 6. Wa teringen 324 p.; 7. Den Haag 299 p.; 8. Lei den 277 p. Ploegen met de „beste com mandanten": 1. Bodegraven; 2. Gouda; 3. Schoonhoven. Deze drie teams zullen ook naar R'dam tijgen. SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. OECUMENISCHE JEUGDRAAD REGIONALE WEEK-END-CONFERENTE OP OUD-POELGEEST In het fraai gerestaureerde Oud-Poel geest, dat juist een week geleden dfficieel haar werkzaamheden als jeugdcentrum begonnen, zijn Zaterdagmiddag en Zon dag 50 jonge mensen uit verschillende kerken samen geweest, geïnteresseerd in het werk van de Oecumenische bewe ging. Want, dit was het doel van deze ferentie, als in de a.s. zomer de Assem- blée van de Wereldraad in Amsterdam geïnstitueerd zal worden, moet ook dé jeugd van de kerken weten, dat in de geschiedenis van de kerk z zondere gebeurtenis plaats heeft; daarom moet men weten, waaruit de* oec. bewe ging leeft,welke krachten haar stuwen en op welke wijze zij hoopt, dat de ker ken hun roepgin len. In zijn openingswoord legde de heer W. G. Aldershoff er de nadruk op, dat, al moge het zo zijn, dat de deelnemers aan deze conferentie uit verschillende kerken komen, zij steeds weer zullen moeten beseffen dat er ondanks die hete rogeniteit een samenbindend element aanwezig is, gelegen in het gemeenschap pelijke doel van - ons leven: God dienen en Jezus volgen. Wanneer wij bereid zijn, dit van de ander ernstig te nemen en te geloven, dat dit ondanks de verscheidenheid een gemeenschappelijk doel in ons leven is, dan kunnen en moeten wij elkaar vra gen: Wat doet Christus in jouw leven en wat doe jij met Christus in jouw leven? l taak zullen vervul- Normaler tijden zijn aangebroken Jaarverslag afd. Leiden van het Ned. Rode Kruis Uit het jaarverslag van de afdeling bestuur kon Leiden van het Nederlandse Rode Kruis blijkt, dat de werkzaamheden bureau, zijn afgenomen, een bewijs, dat normaler tijden zijn aangebroken. Het bureau verleende in 1947 c middeling bij de verstrekking i wielbanden aan invaliden. Voorts gaf de afdeling aan de Vereniging „Het vierde, Prinsenkind" een gift van f 500 adoptatie van 20 kinderen en vier maal werd bemiddeling verleend voor het uit reiken van kleren, wol en schoenen Leidse kinderen, die door Zwitsers als zgn. peetkinderen zijn aangenomen. Het aantal leden, dat per 31 December 1946, 8391 bedroeg, breidde zich in 1947 uit tot 8512 In verschillende gemeenten, die onder de afdeling Leiden resorteren, werd tact opgenomen met het gemeentebestuur teneinde te komen tot het oprichten een plaatselijke vertegenwoordiging. November 1947 werd te Woubrugge de plaatselijke vertegenwoordiging geïnstal leerd. Als' voorzitter hiervan trad op Van Wageningen-Oosting, de echtgenote van de burgemeester van Woubrugge. Het afdelingsbestuur hoopt, de loop van het jaar 1948 in alle hiervoor in aanmerking komende ge- plaatselijke vertegenwoordi ging in functie zal komen. Het bestuur van de afdeling hield maandelijks contact met de besturen de1 "omliggende afdelingen. Een belangrijk deel van de werkzaam heden van de afdeling bestond verzorging van de bloedtransfusiedienst het rayon Leiden. In het jaar 1947 'erden ruim 1200 bloedtransfusies richt.' Met steun van de artsen uit het Academisch Ziekenhuis, die dit werk ge heel belangloos verrichtten, werden zeei vele ingeschreven donores herkeurd. Het 6 donores de „Landstei- XJDoorziiten Bollenkwekers van de L. T. B. in Haarlem bijeen Te Haarlem werd gisteren een bijzon dere algemene vergadering gehouden van de Vakgroep Kwekers, sectie bloembollen van de L.T.B. (Land en Tuinbouwbond). In zijn openingswoord zeide «voorzitter J. Elders uit Bovenkarpsel o.a. dat het bestuur zich genoodzaakt zag de leden bijeen te roepen om zich te beraden om trent de teelt- en prijspolitiek voor het seizoen 1948-1949. Spr. juichte de houding van het Be drijfschap toe, omdat de organisatie via de bloembollenorganisatiecommissie van de Stichting voor de Landbouw in de gelegenheid werd gesteld haar mening naar voren te brengen. Men zal thans vermoedelijk voor 1 Augustus weten, of voor het komende jaar maatregelen zul len worden genomen. Het bestuur heeft gemeend zijn leden te moeten adviseren tot een geringe ver plichte inkrimp van 5 pet. voor iedere eerste halve hectare van elk bedrijf en daarboven (gemiddeld 7 i 8 pet.), een als aanbvolen prijzen voor vroege teelt 12 en meer: f 5.-, 11/12 f 4.- 10/11 f 3.-, late teelt 12 en meer: f 4.- 11/12 f 3.25. Als uitgangspunt van deze prijzen zyn genomen de vastgestelde binnenlandse minimumprijzen oogst 1948 voor de laag ste prijsklasse. Het bestuur streeft ftl. naar vergroting van de export door de prijzen iets te verlagen en naar een stel sel van overnameprijzen. Dit impliceert, dat afschaffing van het drieprijzenklasse- stelsel wordt aanbevolen. Diverse afdelingen némen andere standpunt in. Roelofarendsveen wilde verplichte- inkrimping van 5 pet. tot 14 ha, 10 pet, tot 1 ha, 20 pet. daarboven. Voorhout wilde 10 pet. over de hele linie. Noordwijkerhout was voorstander van de verplichte inkrimping, maar tevens van het openhouden van een deur voor het geval de handel gunstig verloopt. De heer Lefeber, die het standpunt van het Bedrijfschap uiteenzette merkte op: exporteur noch kweker willen in krimpen. Daarom zal het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten slechts by< nood zaak de inkrimping voorstaan. De heer Nuijen noemde het adviseren tot verplichte inkrimping voor de bollen kwekers een poging tot zelfmoord. 't Bestuursvoorstel werd in stemming gebracht. T.a.v. de verplichte inkrim ping van 5 en 10 pet verkreeg het een meerderheid van 103 tegen 85 stemmen. T. a. v. de verlaging van de prijzen werd het afgestemd met 73 tegen 115 stemmen. Aan de bloembollencontactcommissie van de Stichting -voor de Landbouw zal dit standpunt worden voorgelegd. Jan Stout In zijn ogen lag het geluk van zijn on stuimige jeugd, hij voelde zich groot en sterk èn wou de wereld wel omhelzen, want zij was glanzend-er en schoner dan ooit. Hij keek om zich heen. In de opgedroogde putjes van het pol- dterwegje schurkten de mussen hun don zige lijfjes en schudden met driftige be weginkjes het vuil uit de opgestoken veertjes. Alsof zy alle tegelijk onraad vermoedden vlogen zij met groot misbaar een licht gesuis van hun vleugeltjes teen en verkenden vanaf de lijn van *n telefoonpaal de naaste omgeving. De hemel was van een diep-blauw met hier en daar een wolk als een uitgetrok ken duivenveer. Aan de horizon trilde de warme lucht, aarde werd gaar gestoofd. Arie zag de bomen, de vlinders, de bloe en en hij kon het niet beredeneren, aar hij voelde zich opeens zó nauw ver want aan dit landschap, dat het hem weemd ontroerde. Zijn gedachten cirkelden traag rond de geheimen der dingen. Kijk, zou Nuchteren zeggen, in ieder ding moet je God zien. En zyn ogen stonden dan werkelijk ernstig. Maar Hannes van Zanten zou dan op merken: Dat mag jij niet zeggen. Je verwerpt God in Zijn Woord en je zou Hem wel een tastbaar ding, in eon boom en e vlinder willen zien. Pas wie Hem liefheeft door het Woord kan Hem liefhebben ir Zijn Schepping. Arle's ogen kregen een peinzende uit drukking. En evenals toen,'toen Van Dongen hem zo schielijk plaatste voor het raadsel de dood en het leven daarna, voelde hij hij nu weer als een gemis, dat hij niets van de godsdienst afwist en nooit in de kerk kwam, want wat wist hij van God? God? Wel, zei Nuchteren eens, die zit in je eigen hart, maar de duivel ook, dat is net beroerde. Die twee vechten om de macht i dat wint God van lieverlee. Jonohie. jonchie, kwam Van Zanten toen, durf jij dat lang volhouden, dat God je hart woont? Wij zyn verdorven en in Adam verloren, de duivel woont in ons hart. Dit is onze grote troost: dat God one in Christus heeft willen bergen. Vóór Arie zich schaamde had hij het al gevraagd. - Geloof jij aan God. Wout? Tja. wist er ook niet veel van, maar hij ka kelde niet altijd als een kip zonder kop; het zei toch wel iets, dat die meeste werk gevers aan de dijk fijn waren en dat ze altijd hun best deden de lonen zo Laag mogelijk te drukken Nee, vond Arie, dat zei- niks, dat zei al leen maar dat Nuchteren ongelijk had toen hij zei, dat God in het hart van d- zat. Dat zei misschien alleen maar dat de mensen verdorven waren, maar dat nog niks van God). Tja. dat was wel zo, daar was Wout net natuurlijk wel mee eens, maar een moeilijke kwestie. De mensen kon-den bruggen bouwen en tunnels aanleggen, met knapen van vliegtuigen de lucht doorkruisen, met kanjers, van schepen over de zeeën varen en uitrekenen uit wat voor grondsoorten de maan bestond, maar van God kwamen zij niet veel te weten, misschien echter huisde God wel in die uitvindingen. Nee. dat ontkende Arie, want dan moest God ook in een bommenwerper zitten en daar geloofde hij niks van. Tja, dat kon Wout toch ook moeilijk Arie peinsde lang; hij vond ten slotte dat dat allemaal maar smoesjes waren om niet te hoeven geloven, een mens wou er niet aan, hij was liever eigen baas en kon dan doen waar hy zin in had. - Ma-ar er bestond een God, daar was hy van overtuigd. Waarom hij daarvan overtuigd was? Dat kon hij niet zeggen, maar er was geen begin en geen einde, eeuwen en eeuiwen draaide de aarde zyn rondjes. en er draaiden geslachten op en er draai den geslachten af. Het zou toch een zin loze boel zijn als ze hier even waren om hard te werken en zorgen te hebben als er na de dood niks was, waarin ze onbe wust of bewust geloofden. Kijk, als er een mens geboren werd kwam dde uit de eeuwigheid in de tijd en als hij stierf ging hy uit de tijd terug naar de eeuwigheid. Dat moest Wout zich eens Indenken. Dat drama had zich milluoenen malen afgespeeld- Het zou waanzin zijn als het geen betekenis kreeg doordat er Iets of Iemand een bedoeling mee had. Oei. Wout vond dat Arie ijselijk diep zinnig ging worden, hij- schakelde liever zijn motor in. Daar ging die. Hij zei tegen zichzelf dat hij op het platte dak van zijn villa een startplaats had voor zijn gloednieuwe raket en hij had hem. Ging Arie mee? Waarheen? Arie glimlachte om zijn onzin. Hij ont dekte een snoek in het polderslootjeten daarom zei Wout tegen zichzelf' dat hij een snoek ging strikken. De strik had hij in ieder geval in zijn zak en de snoek in een ommezien op de wal. Ai, wat een knaap. Wist Arie dat Wout eens een enorme sr.oek had gevangen, die toen hij hem opensneed nog een volledige snoek in zijn buik had en dat die op zijn beurt ook nog een snoek bevatte? Het was toen al lang geen verrassing meer dat hy uit snoek nummer drie een zilveren polshorloge haalde, een aardappelmesje en een vul- (Wordit vervolgd) .-medaille", die uitgereikt wordt 5 transfusies, ter hand stellen. In de laatste maanden van 1946 werd met behulp van de afdeling in het Academisch Ziekenhuis een zgn. bloedbank opgericht, ten behoeve van de bloedtransfusiedienst en ten dien ste van de ziekenhuizen in het rayon Leiden. De afdeling gaf voor de in standhouding van deze bloedbank tot 31 December 1947 reeds een subsidie van f 6.000, terwyi voor 1948 een sub sidie van f 4.500 werd toegezegd! Aangezien een dergelijke subsidie een zeer zware belasting van de geldmid delen van de afdeling is, werd aan de an dere afdelingen van het rayon Leiden verzocht om in deze subsidie bij te dra gen. De besprekingen hieromtrent zijn nog niet geëindigd. Gezien het bijzon dere belang van een bloedbank, waar bloed tot bloedplasma en lyophyl-plasma verwerkt wordt, om bij zeer urgente geij vallen aangewend te kunnen worden, heeft het bestuur van de afdeling Leiden gemeend desnoods alleen aeze aanzien lijke subsidie te moeten dragen. Door wekelijkse oefening werd de pa raatheid van de Rode Kruis colonne op gevoerd. Aan het einde van het jaar 1947 bestond de colonne uit 3 ploegcomman- danten, 3 reservecommandanten, 14 hel pers en 8 leerlinghelpers. Aan 2 colon- nisten werd in het jaar 1947 de Rode Kruis-medaille voor tienjarige trouwe dienst uitgereikt. In Februari 1947 nam de colonne deel aan de sterrit naar Baarn, ter gelegenheid van de geboorte van het vierde Prinsenkind. De colonne was de eerste Rode Kruis-colonne, die aanwezig was om de oorkonde aan te bieden en de felicitatieregisters te tekenen. En in Mei 1947 nam de colonne deel aan een groots opgezette rampoefening, die door de af deling Leidschendam werd georganiseerd op het terrein van de Staatsspoorwegen te Leiden. Veertien leden van de colonne namen deel aan de landdag te Lunteren ter ge legenheid van het 80-jarig bestaan van het Ned. Rode Kruis. Enkele leden werk ten mee aan het openluchtspel. Op 5 Juli 1947 verleende de colonne hulp by de grote Rode Kruis-colecte te Leiden. Ook nam de colonne deel aan zeer veel wandelmarsen in de omgeving van Lei den om behulpzaam te zijn by even tuele verwondingen. Op 25 October 1947 verzorgde de colonne tezamen met de colonne van de afdeling Wassenaar de eerste hulp bij de motorraces op Duinrell te Wassenaar. Enige malen werd het transport van een ernstige patiënt begeleid. En op 29 November 1947 vierde de transportco lonne haar 15-jarig bestaan. Dank zij de giften van de Leidse bur gerij was het mogelijk deze herdenking van het 15-jarig bestaan te vieren zonder dat de geldmiddelen van de afdeling hier voor aangesproken moesten worden. In het jaar 1947 kwam de samen werking tot stand van de colonne met de EHBO-verenigingen te Leiden. Dé transportcolonne werd als vierde ver eniging opgenomen in de EHBO- raad te Leiden. In de maand Februari 1947 werd een cursus voor Rode Kruis-helpsters geor ganiseerd. Als docenten'! traden op dr H. A. Olthuis uit Voorschoten en zr. A. van Ditzhuyzen. Voor het diploma helpster derde klasse slaagden 9 dames. WONDER BOVEN WONDJER Op de St. Jacobsgrachf viel de 3-j. jongen J. P. C. uit een zolderraam en kwam op een 3% m. lager gelegen plat tereoht. In de Prinsenstraat viel het 2-j. meisje H. N. M. v. R. uit een slaapkamerraam. Het kwam terecht op een betegelde bin nenplaats, die 514 m. lager lag. Wonder boven wonder kregen beide kinderen geen letsel. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Iréne M., d. van P. B. v. d. Zeeuw em A. A. Rathgeb; Johannes C„ z. P. C. Kettenis en N. van Strien; Hen- drika M., d. van P. C. Schouten en C. H. Roeleveld; Johannes, z. van B, v. d. Burg J. C. Bavelaar; Joke, d. van J. W. Huis- in en C. G. van Arkel; Annelies, d. van L. F, Servaas en J. Leffers; Mark J., >z. van S. Dresden en H, C. Konijn; Hermanus G z. van H. J. M. Goddijn en H. J, M. Avendonk; Henrietbe P., d. van J. G. H. Ulehake en I. van Klaveren; Anna M„ m J. v. d. Stelt en A. M. Rip; Yvonne A., d. van G. Pool en E. J.-N. Zonnenberg;' Albertina A., d. vam H. v. d. Meij en M. in Rijn. OVERLEDEN: E. S. M. v. d. Krogt, d„ maanden; A. de Ridder, man. 78 j.: H. M. C. van Meerendonk, vr.; 75 j.; J. C. Pielanen, vr, 71 j.; C, Barnard, wednr.; jaar, GEHUWD: J. N, Sloos en J. C. Hak kaart; J. van Rootselaar en- E. J. Bontje. En dit geldt evenzeer van de geloofsj meenschappen, waarin wij geplaatst zij de kerken. Wij moeten goed beseffen, dat God dat wij één zijn zouden, zoals Jezus das om gebeden heeft, opdat de wereld zi zien, dat Hij uit God is. De oec. beWeging wil nu zijn: de plaa waar die Kerken elkaar ontmoeten de plaats waar het gesprek tussen Kerken gevoerd wordt. De heer J. Uhlenforoek gaf hierna duidelijk overzicht van het ontstaan dt beweging: wees daarbij op de grote b( dragen, die internationale interkerkelijk organisaties als de Y.M.C.A en de Y.Y C.A. hadden; en wees ook op de dm! die de zending op de Kerken uitoefen om de eenheid te zoeken, opda/t aam evangelie geen afbreuk zou worden daan op de zendingsvelden. De twi lijnen, die in de Wereldraad nu zuil* worden samengebundeld, die i practisoh Christendom en die van Gelo en Kerkorde, werden besproken. De chaos der mensen e het Heilsplan Gods. Tenslotte werd het programma van samenkomst in Amsterdam, die zal st; in het 'teken van „Man's dasorder e Gods Design", van „De chaos der ra sen en het Heilsplan Gods", besproke zoals dat uitgewerkt is in de vier puntei de Kerk en het heilsplan, haar getuig* nis, de chaos der samenleving en d* tennaitionale verhO'Udinigen. De twee lezingen, .die gehouden den, waren geheel of gedeeltelijk art, leend aam de programmapunten Amsterdam. Aldus sprak ds Fijn van Draat „De. Bijbel en het Heilsplan Gods". Hie; bij werd gewezen op de grote lijm, di door de Bijbel loopt, wait de ontwikkeld® en de groei van het plain betreft Stee* stuiten het plam Gods en dat vam de duif tere machten op elkaar (denk i Kruis), maar dankbaar moeten ven zien, dat God ondanks alles zij plam toch uitvoert. Daarom moeten de Christenen dat rij afbidden, het inhalen in hun kerk doe minder over de ziel en de hemel meer over dat rijk te prediken. Ze r ten tekenen oprichten vam dat rijk, z Abraham, Augustimus, Calivijm. Doet Kerk dit niet, dam raakt ze de barmhai tagheid en het apostolaat kwijlt.' Hieraan moeten .alle Kerken n ken samen, niet ieder im eigen rij» dom, maar het moet gaan zoals Nehemia met het hele volk Jeruzalem muren op ging bouwen. En het moet r omdat de nood dringt, maar omdat Heer het wil. Het referaat bracht een uitvoerige di oussie -mee en met name over het op richten van tekenen werd breedvoeri gesproken, daar men zich afvroeg, welk normen aangelegd moesten worden in de historie bepaalde daden als tek* nem te mogen zien. Ds fijn van Draat noemde het v bestaan der Kerk,, het opstellen va__ belijdenissen o..a. tekenen van dat Heils plan, daarnaast die dingen, die in loofsgehoorzaamheid gebeuren, voor zijn eigen groep het stichten een Vrije Universiteit. Bijeenkomsten op Zonde Nadat Zondagmorgen een gemeei schappelijke kerkgang had plaats gevon den naar de Geref. Kerk, waar ds, Brus saard voorging, -hield 's middags dr Poortman haar referaat over „De Ker van Christus en de chaos der menselijk samenleving." I Enige markante trekken van de ohao werden uitvoerig besproken'.* de massa drang, de ontpersoonlijkdnig en de amo raliiiteit. Gewezen werd op de onttrek king aan verantwoooxielijkheid, aan he lopen de-band-werk, dat die persoonlijk beid doodt, en op de belangenzucht, di onttrokken is aan alle norm: ieder zich en God voor ons allen, een v lijke leus. Er is een vlucht weg van Maar de kerk is de plaats, de halte plaats, waar de vlucht een bewegini naar -God toe wordt; daar kaïn nJng plaats hebben en daar mag gelooft worden, dat God ons stuk voc roept tot Zijn genade. Als Christenen hebben wij dam ooi allen de taak, om de geloofsrelatie zicht baar te maken en de vluchtbeweging anderen op te vangen. Ook op dit rèferaat volgde een voerige discussie, die meer nog dan dl vorige gekenmerkt werd door het per soonlijk "getuigenis van sommigen. Na afloop van dit referaat werd d< oonferentie gesloten door mej. Van Has selt, die wees op het grote belang, da oonferenties als deze hebben, en die te vens nadrukkelijk zei, dat ieder aller eerst in eigen kerk een vurig en enthou siast meelevend lid moest zijn, voonda conferenties als deze enig niu't hebben.'. Vol dankbaarheid ziet men op d© oonferentie terug. Hij wilde 'n lesje geven ,'Meer dan schandalig" vonden zowe het O.M. als de kantonrechter de wijzi waarop J. E. uit Voorschoten op 21 Dei 1947 een wielrijder, die vóór hem had aangereden. Het gebeurde in Noordeinde, «waar P. P. fietste en de ontwaardiging van J. E. opwekte. P. 1 ernstig verwond. Bij het opmaken het proces-verbaal ter plaatse verklaard E. direct de aanrijding met opzet te heb ben veroorzaakt. De zaak was van d Haagse rechtbank naar de Leidse kan tonrechter verwezen en in het beklaag denbankje van het gerechtsgebouw aai het Rapenburg gearriveerd, ontkend verdacht dit weer. Maar nóch het O. M nóch de rechter vlogen er in. Beiden ten hun ernstige verontwaardiging het O. M. eiste f 100 of 40 dagen, plu intrekking van het rijbewijs voor 6 maan den. De uitspraak was: f 75 of 25 dagei zonder intrekking van het rijbewijs. Gistermiddag werd lm „Amdcdrtaa" derom een vergadering belegd vaa Alig. Ned. Bond van Ouden van Dagen Het onderwerp vam bespreking wa deze keer ouderdomspensioen en nood wet. De opkomst was groot. Inmiddels voorlopig bestuur van die afdelimij gekozen. Het zal zich krachtig plaatsei aohter de te voeren actie. Het bestaat de heer J, G. H. v. d. Sande (voorz.) mevr. Van Rijnswou, die de functie 1 secretaresse en voorlopig ook die perminjgmeesteresse zal waarnemen. He secretariaat is gevestigd Rdmgkadie 14a. 15 JAAR „ELTAX" Vandaag viert de N. V. Eltax, taxi-tou ringcar- en stadautobusdienst haar 15- bestaan. Alle auto's reden vandaag vlaggetjes en vanavond is er een fèest vergadering im „Het'Gulden Vlies".

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2