Jlieutue Criitsdjr Courant krnadotte wist Joodse en Arabische ïartstochten te kalmeren Wist CJ (ÖNDERDAG 10 JUNI 1948 dijn vader, die 88 jaar oud is, gaf mU een Bybel, vóór ik uit Stockholm vertrok dat hij zou bidden voor het welslagen van mijn zending. Ik weet, dat dui mden Zweden het voorbeeld van mijn vader hebben gevolgd en gebeden hebben, jdens de afgelopen veertien dagen. Zonder de hulp van de almachtige God zou ik Iet geslaagd zijn." Aldus graaf Folke Bernadotte, die in zijn pogingen Joden en rabieren tot een wapenstilstand te bewegen succes had. ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week. ƒ1.30 per maand. ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm -kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijké korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7531 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „jhmfuastirii Is ofjcfelmt! myn bert in tetjljenspoct- BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DEEMER. CHEF REDACTIE: EL W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DTEMER. Zijn vader gaf hem een Bijbel, vöör hij uit Zweden vertrok Beide partijen in Palestina hebben dus bevel van de Veiligheidsraad tot een stand van vier weken onvoorwaarde- k aanvaard en het „staakt het vuren" ingaan morgenochtend om 7 uur Ned. Bernadotte zal onmiddellijk naar iman gaan, de hoofdstad van Trans- irdanië, daarna naar Jeruzalem om dan vliegtuig naar R-hodos, te vertrekken, r een „vredesconferentie" wordt be- gd. Amerikaanse, Franse en Belgische nemers, ongeveer een 70-tal, zullen ter zijde staan bij het houden van ezicht op de naleving van het bestand, zullen posten betrekken langs de gren- van Palestina en bij de inschepings- rens aanwezig zijn. Ook moet een zes kustvaarders ter beschikking worden isteld. De secr.-generaal der Ver. Naties, ygve Lie, heeft verklaard, dat de Vei- jheidsraad moet beslissen over even- ele hulp van Russische militaire advi- In de komende weken zal over een meer mrzgiam bestand onderhandeld moeten orden. De voornaamste voorwaarden het bestand zijn de volgende: Geen lerbare mannen, die wapens dragen, in de Arabische staten of enig •an Palestina binnengebracht wor- immigranten van dienstplichtige eftijd zullen eventueel in kampen wor- vastgehouden. De bemiddelaar zal controle uitoefenen de immigratie; geen verplaatsen van nepen of oorlogsmateriaal, gedurende bestand, terwijl fronten en gevechts- es onveranderd blijven; alle oorlogs- ndeldnigen zijn tijdens de wapenstilstand rboden en zelfs mag geen oorlogsma- in het gebied van één der belang- hbende partij en worden binnenge- aoht. Voor hulp aan de bevolkingen ordt het Rodie Kruis ingeschakeld. Ha- Id Evans, de Amerikaanse Quaker, de V.N. benoemd tot commissaris Jeruzalem, zal Vrijdag zijn functie nvaarden. oskou en Het Vrije Volk." Volgens Radio-Moskou heeft de Sow- •Unie protesten gezonden naar de N e- irlandse en Amerijcaansche rege- gen, naar aanleiding van persartike- ii, die tot oorlog ophitsen. Met name it een artikel genoemd, voorkomende „Het Vrije Volk" van 13 April, dat ovocatief. is en aandringt op het vallen van Amerikaanse atoom- len op Russische industriële centra. it protest, gericht tegen de Ver. Sta- luidt, dat een ongebreidelde propa- la in Amerika wordt gevoerd, welke nstuurt op een nieuwe oorlog. Af- hriften van de protesten zijn overhan- gd aan Trygve Lie, secretaris-geoe- al der Ver. Naties. GERBEN WAGENAAR IN HET ZIEKENHUIS. Blijkens „De Waarheid" is de voorzitter r C.P.N., de heer Gerben Wagenaar, in rband met een tijdens de bezetting gelopen hartkwaal, opgenomen in het ilhelminagasthuis te Amsterdam. .enshoek krygt 6 en Dekker 14 jaar. De ex-burgemeester van Goes, T. E. P. inshoek, is door het B.G. te Middelburg iroordeeki tot 6 jaar (ma.) en een an f50.000, terwijl de landwach-t- mmandant in Zeeland, J. Dekker te >es, 14 jaar (m.a.) kreeg. het oog van de Belgische r Jorissen, begroeten de invoerders elkaar: links Nordahl, rechts De Vroet tpmmunistische lectuur in beslag genomen lln Arnhem, Nijmegen, Leiden en Dor- [echt heeft de recherche, naar „De [aarheid" meldt, extra-edities van „Eén", blad van het communistische Alg. Jeugd-Verbond, in beslag genomen. Wk werden by verscheidene personen 'szoekingen verricht. Deze extra-editie herdrukken van de krant, die ^tio Koster (een communist die krach- i van de Krijgsraad gevangen i thans dient als martelaar der C.P. indertijd verspreid had en die han- over de gebeurtenissen in Indo- i speciaal op Zuid-Celebes. Nijmegen is daarenboven ook het ier van „Een" in beslag geno- i, omdat daarin een beledigend citaat i staan ten aanzien van het Neder- leger. Te Lake Success is men getroffen door het feit, dat de Britse regering haar po litiek gewijzigd heeft en er thans bij koning Abdoellah op aandringt de con trole in handen te nemen over het .Ara bische gedeelte van Palestina en de staat Israël te erkennen. Voonts is men er van overtuigd, dat het succes van het be stand grotendeels afhangt van de rege ling, 'die Engeland en Amerika, via diplomatieke kanalen met Joden en Ara bieren kuimnen treffen. Naar aanleiding van verklaringen, dae Bevin in het Lagerhuis heeft afgelegd, is van Joodse zijde een tegenspraak ge volgd. Het Joodse bureau legt er de na druk op, dat de strijd in Jeruzalem gee rus- ontbrand was doordat een aanval gedaan op de heilige plaatsen van de Arabieren. Mosje Sjertok, de Joodse minister vain Buitenlandse Zaken, zal verzoeken om enige technische wijzigin gen in de laatste voorstellen, betreffende immigratie, oorlogsmateriaal en de be voorrading van Jeruzalem. Zullen daar de Schiedamse nevelen opklaren? In Limburg worden dronken chauffeurs hard aangepakt Het O.M. van de Maastrichtse recht bank en het Heeerlense kantongerecht hebben overleg gepleegd om aan het euvel van dronken autobestuurders, die de laatste maanden in Limburg zelfs verschillende dodelijke ongelukken ver oorzaakten, paal en perk te stellen. Men wil dit bereiken door het eisen van maximum vrijheidsstraffen. In de eerste maanden van dit jaar vonniste de kan tonrechter 25 gevallen, waarin de chauf feur. gehuld in Schiedamse nevelen, ach ter het stuur zat In vijf gevallen ging het O.M. in hoger beroep, omdat ver dachten slechts tot boetes waren ver oordeeld. terwijl het O.M. hechtenis had gevraagd. De officier vam Justitie bij de Maastrichtse rechtbank eiste in al deze zaken dezer dagen óf het maximum (drie maanden hechtenis en een jaar intrek king van rijbewijs) öf twee maandenl Wanneer er nog een aanrijding was ge weest, eiste het O.M. bovendien een flinke boete. Men gaat het kwaad daar in de wortel uitroeien! DIT JAAR NOG VERBETERING VAN VLIEGVELD EELDE. Van Rijkswege zijn thans voorschotten verleend om nog dit jaar een grote ver betering van het vliegveld Eelde te doen aanbrengen, mits de gemeenten Gronin gen en Eelde en de provincie Drente e eens steun verlenen. De totale kosten worden geraamd op f 4.300.000. Het grootste gedeelte neemt het Rijk voor zijn rekening en ten laste van het gewest komt f 800.000. 't Kan niet, zei min. Wit tem an, doch de Kamer dacht er anders over De kwestie der pensioenen werd niet zo zonder meer afgewezen (Van onze Parlementsredacteur) Minister Witteman heeft gisteren by de behandeling in de Tweede Kamer van de wijziging der Pensioenwet teveel advocaat willen spelfn. Hy probeerde nl. de tegenpartij, d.w.z. de gehele Kamer te overbluffen, daarbij vermoedelijk een beetje speculerende op de tijdnood- Maar het is hem niet gelukt. Persoonlijk ingrijpen van voorzitter Van Schaik had tot resultaat, dat de minister zijn voorstel weer in z'n tas moest stoppen en eerst maar eens nader overleg moet plegen met collega Lieftinck over de wensen van de Kamer, die de Staat meer geld zullen kosten dan in het regeringsvoorstel is voorzien. In een deel onzer edities hebben we reeds gemeld, dat de minister, namens de Regering sprekende, verklaarde, geen geld meer beschikbaar te hebben voor door de Kamer gewenste verbeteringen, die meer geld vragen dan is voorzien. Hij deelde de wensen der Kamer in drie groepen in. nl. ten eerste, die, welke de kosten voor de schatkist verhogen zullen, ten tweede verlangens, die niet passen in het kader van de bestaande wetgeving, en ten derde wensen, die door de straks te installeren herzieningscommissie moeten worden on derzocht en buiten het beperkte kader van het ontwerp vallen. Al deze wensen wees de bewindsman af. voor zover ze geld kosten met een beroep op de nood zakelijkheid van terugkeer tot een slui tende begroting. De vereenvoudagings- commissie, die niet te groot zal zijn, om dat het geen praat- maar werkcollege zal moeten zijn, zal binnen een half jaar ge degen werk moeten leveren, en daar is is toch wel op te wachten. De bewindsman wilde dan ook, dat er geen amendementen werden behandeld, doch dat de Kamer het ontwerp zou aan vaarden zoals het was ingediend. Mochten er amendementen worden aangenomen (er waren er 16 ingediend, waarvan echter twee gelijkluidend) dan zou hij vóór de eindstemming schorsing der beraadslaging moeten vragen, om de financiële quenties nader te bekijken. De Kamer ging met dit algemeen drei gement niet accoord. Verschillende spre kers kwamen sputteren tegen 's ministers redenering, die J""* u" retireren: het was helemaal niet z'n be doeling. het wetsontwerp in te trekken, neen, hij moest, als de Kamer haar wen sen doorzette, eerst nader overleg met mi nister Lieftinck plegen. Voorzitter Van Schaik kwam toen met de nuchtere vraag, of het niet verstandi ger zou zijp, dan eerst maar eens dit over leg te plegen, vóór de behandeling werd voortgezet. Minister Witteman zag bezwa ren, want dan moest hij alle ingediende amendementen bespreken en als de be handeling eerst doorging, zo dacht hij ze ker, dan zou er allicht nog wel een voor stel sneuvelen. De voorzitter stelde toen echter zonder meer voor de beraadslaging te schorsen. De Kamer ging hiermee, zonder er verder één woord aan te verspillen, accoord. Nederland houdt voet bij stuk, zegt dr Beel Van „RenvilIe"-accoord wordt niet afgeweken De Regering kan met stelligheid ver klaren. dat zij onwrikbaar zal blijven staan op de door beide partijen onvoor waardelijk aanvaarde achttien beginselen van het accoord der „Renville", aldus verklaarde de minister-president, dr Beel, in een onderhoud met Aneta's correspon dent te 's-Gravenhage. Iedere mogelijkheid om tot een overeen komst te komen, wordt afgesneden, wan neer men telkens weer kan terugkomen op hetgeen eenmaal afgesproken is. De beginselen der „Renville" behoren teza men met het beginselprogram van Ling- gadjati en de aanhangige grondwetsvoor stellen tot de vaste steunpunten der Re gering. Beide partijen zyn ten volle ge bonden aan de achttien beginselen als ba sis van politieke besprekingen en haar staat generlei beroep vrij op de dingen, die de Commissie van Drie daaraan heeft toegevoegd en evenmin op al hetgeen aan persoonlijke opvattingen mocht zijn geuit. Wat betreft de overeenkomst van de re publiek met de Sowjetunie wacht.de Re gering nog op het republikeinse antwoord, aldus dr Beel, die daaraan toevoegde, dat naar de Regering aanneemt de scheepvaartovereenkomst ook betrekking zal hebben op herstel van het verkeer tussen de eilanden, de internationale zee vaart erde goederenhandel tussen beide Het Amerikaanse lid der Commissie van Drie, de heer Dubois, zal een onder houd hebben met dr Van Mook en mor gen naar Djokja vliegen. Vorstelijke deelneming met ramp te Arnhem De Koningin en de Prinses-Regenites hebben afzonderlijk telegrafische deel neming betuigd aan de nagelaten be trekkingen van de vijf slachtoffers van de ontploffingsramp welke zich Dinsdag voltrok bij het demonteren van een vliegtuigbom aan de Koningsweg te Arn hem. Gezant van Venezuela op afscheids- audiëntie. Hedenmorgen heeft de- Prinses-Regen tes op Paleis Soestdijk de gezant van Venezuela, Henrique Gil Fortoul, in af scheidsgehoor ontvangen. Kleine badkuipen voor de Prinsessen Prins Bernhard heeft gistermiddag on der meer Sinderen en Ulft bezocht. In de DRU-emaiilefabriek in laatsgenoemde plaats zijn hem vier miniatuur badkuip- jes voor de Prinsessen aangeboden. In Beek bezocht ZKJL. het kasteel Bergh. De Prins logeerde in Ruurlo bij de bur gemeester, H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerk-en. Mr Huijts binnenkort ook voor de kantonrechter Mr J. L. V. A. Huijts, oud-hoofdredac teur van de N.R.C., zal binnenkort ook verschijnen voor een plaatsvervangend kantonrechter te Rotterdam. Zijn zaak een van de twintig, welke het Tribunaal te Rotterdam aan het Kantongerecht heeft overgedragen. MET 12 GULDEN 22-j. L. Hoogenbosch uit Baarn dagen in de ouderlijke wo rn een reis door vijf landen, zei hij en stopte z'n ver keerde dt hing te „Asje bi baasde hand x>an dezelfde twaalf gulden, waar mee hij een maand geleden op stap ging. Als enige bagage droeg hij een eenper soonstent. Wandelend en liftend had hij 3000 km afgelegd. Dwars door Frankrijk en Zwitserland met twaalf hele guldens. En nog geen krimp Conform de eis heeft de Bossche recht bank gisteren pastoor J. E. Schepens van Acht-Eindhoven, die terecht heeft gestaan wegens overtreding van het pro cessie-verbod, vrijgesproken. Twee arbeiders te Meppel door vallende balken gedood. Tijdens de bouw van een garage Meppel, stortte plotseling enige stalen balken naar beneden, waardoor de arbei ders A. Tap, uit Nunspeet en L. Otten uit Meppel, die er onder stonden, den gedood. Twee andere arbeiders den gewond. Een oud paardje haalt PK's uit de bodem Aan de N.V. Ned. Aajrdöldemijte 's-Gravenhage is concessie verleend tot ontginning van aardolie onder Coevor- den, Sohoonebeek, Dalen, Emmen, Sleen en Gramsbergen, op een oppervlakte van 15.000 ha. De staart ontvangt 10 pet van de winst, met een minimum van f 1 per kg-ton bruto wartervrijie ruwe olie. (Merkwaardig is dat de concessie is verleend op grond van de wet van 21 April 1810. Concernant les mines, les miinières et les carrières, die Napoleon hier heeft ingevoerd* Het is dius wel een zeer oud paardje, dat zoveel paarden krachten ui't Nederlands bodem moet trekken. En dan klagen we nog, dat de Duitse wetgeving zo langzaam verdwijnt. Red.) Binnenkort individuele aanvragen om werkkleding Binnenkort kunnen wederom indivi duele aanvragen om werkkleding worden ingediend door personen, werkzaam in een zelfstandig beroep of in bedrijven met minder dan 5 werkkleding-diragende arbeiders, voor zover de aanvragers se dert 31 Jan. 1948 g^en werkkleding heD- ben ontvangen. Zij, die reeds collectief vanwege een bedrijf werkkleding ontvin gen, doch thans onder de bovengenoemde categorie vallen, kunnen ook een aan vrage indienen, als de vroegere werkge ver verklaart, dat de kleding eigendom bleef van het bedrijf. Grootse viering van Philips' gouden bruiloft Personeel schonk een fonds voor aanleg van een plantsoen Een vlaggend Eindhoven heeft gisteren de gouden bruiloft vam de heer en mevr. Philips—de Jongh gevierd. Namens de 25.000 Philipsmensen werd een fonds aangeboden, vrijwillig bijeengebracht, waaruit de aanleg van een plantsoen be kostigd zal worden. Raad van Bestuur en Commissarissen boden een bronzen hekwerk voor het plantsoen aan. Op de receptie verschenen het gemeentebestuur, vertegenwoordigers van handel en in dustrie uit binnen- en buiten-land en vele anderen. V-oorby huize „De Laak", waar het echtpaar woont, trok urenlang een stoet van' 20.000 Philipsmensen^ Alle Eindho- vense muziekgezelschappen liepen in de stoet mee. Tot laat in de avond was het feest in de Lichtstad. GEESKE KEMP TE DOKKUM 100 JAAR. Gisteren woei de Dokkummer vlag van het stadhuis, want de oudste inwoonster van deze stad, Geeske Kemp, werd hon derd jaar. Natuurlijk veel toespraken en volop muziek. Dit jaar 20 Juni Vaderdag De derde Zondag in Juni zal in Neder land voortaan ..Vaderdag" zijn. Dit ge schiedt in navolging van Amerika, 1 de vaderdag „Kerstmis in Juni" genoemd wordt. Hij is er dus wel ingeburgerd. Wil Amerika herziening van de wisselkoersen? Het Tweede Kamerlid Bierema heeft minister van Boetzelaer gevraagd naar de juistheid van het bericht van de Uni ted States Information Service in Den Haag, dat de Verenigde Staten rekenen op een spoedig en duidelijk begin met de herziening van de wisselkoersen. Ook vroeg hij of het waar is, dat hoge Ameri kaanse autoriteiten de Europese regerin gen reeds daarop gewezen hebben. Tevens vraagt hij op welke wijze deze Ameri kaanse wens aan de Regering is kenbaar gemaakt. Na een korte maar krachtige schermutseling voor het Zweedse doel poogt Roosenburg de Zweedse keeper Llndberg met een kopbal te verschalken, maarnet mis 't Oranje-elftal behaalt onverwachte zege op de Zweden Scandinaviërs hebben van pittig en fris voetbal niet terug (Van onze sportredacteur) Onze Oranje jongens hebben vriend en tegenstander gisteravond een verrassing bereid. Want niemand zal toch met de gedachte, dat Nederland van de sterke Zweden zou winnen, naar het Olympisch stadion zyn gegaan of achter zyn radio zyn gekropen. Maar de overwinning is er. Een magere 10, maar het had even goed 30 kunnen zyn. En dan hadden de Zweden niets te mopperen gehad. Denk maar eens aan de penalty, die ons is onthouden en aan da kanjer van Lenstra tegen de Ut Wilkes scoort binnen 't kwartier Wanneer om even voor zeven, de elf tallen door een haag van Blauw-Witjon- gens het veld betreden, is het stadion zo goed als gevuld en de laatkomers haas ten zich naar hun plaatsen, om toch maar niets te missen. Staande worden de volksliederen aangehoord; het Zweedse wordt door de Zweedse voetballers uit volle borst meegezongen en alles wat Nederlander is zingt het Wilhelmus. On derwijl doen de fotografen hun werk en ook daarna worden de elftallen nog even onder vuur genomen. Aanvoerder De Vroet wint de toss en kiest met wind mee te spelen. Het is vijf over zeven als Bidault komt morgen nog voor hete vuren te staan Sowjets zetten Duitsers tegen de Londense beslissing op De Commissie voor Buitenlandse Zaken de grootste gevaren betekenen het Franse parlement heeft op het kantje af met 22 tegen 21 stemmen en der voorbehoud het zesmogendhedenver- drag inzake West-Duitsland goedgekeurd.' De aangenomen motie van Socialisten en M.R.P. beteekende tevens een votum van vertrouwen m de regering-Schuman Bidault gaf een uiteenzetting, welke drie uur in beslag nam. Maar morgen begint het grote debat in de Nationale Vergade ring, waarbij het oordeel over de buiten landse politiek zal worden uitgesproken. Dat het er heet zal toegaan, blijkt wel uit de verklaring vam generaal De Gaulle, die scherp stelling neemt tegen de Franse re gering, omdat volgens hem de voorstellen de Kamer wilde beknotten in het - recht van amendement, zonder ieder amende ment op zijn eigen merites te beoordelen. Er was dan ook practisdh geen animo om de reeds ingediende amendementen in te trekken. Toen begon minister Witteman al iets te DAT het Middelburgse B. G. de ex-di recteur van het Gew. Arbeidsbureau te Middelburg, ir M- W. Welleman uit Mid delburg, veroordeelde tot 3 jaar en 7 maanden m.a., waarna hij terstorfd op vrije voeten werd gesteld. DAT van 17 tot 31 Juli in kasteel Nijen- rode bij Breukelen een vacantie-cursus voor leraren en studenten in de Engelse taal wordt georganiseerd, waarover in lichtingen worden verstrekt door de British Council, Lange Vijverberg, Den neerkwam, dat hij Haag. IN ENKELE MAANDEN 1000 METER ZIJDE ONTVREEMD Bij die fabriek van Gerh. Jannimk te Enschede is de daar werkzame B. M. er in geslaagd in enkele maanden tijde on geveer 1000 m gebleekte zijde te onrt- vreemden. M. nam de stof bij het ver latten van de fabriek mee onder zijn kle ren of in een tas. Hij was de hoofdman van een complot, dat de zijde verhan delde o.m. im A'dam en Haarlem tegen ca. f 4 per meter. Zeven personen, o.w. M., zyn naar het Huis van Bewaring te Almelo overgebracht en enige honderden meters zijde konden worden achterhaald. DAT de traditionele driedaagse fiets tochten door Brabant dit jaar worden ge houden op 22, 34 en 24 Juli. DAT morgen in de Infanteriekazerne te Amersfoprt in een plechtige bijeenkomst het K. B. wordt voorgelezen, waarbij de regimenten Grenadiers en Jagers tot garde-regimenten zijn benoemd. DAT vanwege de Ned. Mij ter bevor dering der Geneeskunst, de Ned. Juris tenver. en de KNAC bij de beide Kamers der St.-Gen. bezwaar is gemaakt tegen de voorgenomen invoering van de vrij wel ongewijzigde Wegenverkeerswet 1935. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. een Prijzenbeschikking huishoudelijk aarde werk 1948 bevat, een buitenwerkingstel- ling Prijzenbeschikkingen puddingpoe der, een regeling van lonen en arbeids voorwaarden voor het bloembollenbedrijf en voor het bankbedrijf (niet-admini- stnatief personeel). DAT de Centrale der Ned. Verbruiks coöperaties, waarin de gehele Ned. Coöp. verbruiksorganisatie is verenigd, in 1947 voor ruim ƒ39 millioen (v. j. bijna ƒ31 millioen) omzette. DAT het Tweede Kamerlid Van den Heuvel minister Mansholt vragen heeft gesteld omdat voorraden consumptie aardappelen, die indertijd niet als vee voeder mochten worden gebruikt, thans onverkoopbaar zijn. DAT het Tweede Kamerlid Ruygers minister Van Boetzelaer heeft verzocht, een meer bevredigende werkwijze te be vorderen van het Allied Military Permit Office, N. Parklaan 17; Scheveningen. DAT 30 directeuren (trices) van Zwit serse kindergestichten tot Zaterdag de gast zijn van de federatie van instellingen voor kinderbescherming te A'dam. DAT in de universiteitsbibliotheek te A'dam een tentoonstelling van Zweedse boeken is geopend door de Zweedse ge zant J. de Lagerberg. DAT de inspecteur van de Rijkslucht vaartdienst, dr ir W. T. Koiter, bevorderd is tot directeur met standplaats A'dam. DAT de abonnementsprijs van het dagelijks door de Bilt uitgegeven weer- kaartje per 1 Juli verhoogd wordt. DAT van 11 tot 15 Juni de Noorse tor- pedobootjager „Arendal" een operationeel bezoek aan R'dam brengt. DAT het bronzen kruis is toegekend aan serg.-maj. P. D. Verburg uit Middel burg, wegens dapper gedrag tijdens de verdediging van de Maas by Sambeek. DAT bij de Drentse plaatsjes Hol the Wijster resp. 80 en 40 ha heide door brand verloren ging, als gevolg van het weg werpen van een eindje sigaar of sigaret. DAT de 54-j. landbouwer J. Oskam, voorz. van de polder Berg Ambacht, door het schrikken van zijn paard var hooiwagen viel en overleed. DAT eervol ontslag is verleend aan luit.-kol. der infanterie J. A. Claessen aan kapitein (tijdelijk majoor) G. Har- denberg van de mil. administratie. DAT 270 Belgische bakkers uit Ant werpen en hier de bakkerijtentoonstelling te Utrecht bezochten. Europa en de vrede De Gaulle wil. dat nieuwe onderhandelingen zullen plaats vinden. Het gevaar bestaat, dat de Russen eer andere regering te Berlijn vormen en dal de totalitaire helft van Duitsland de Wes telijke helft probeert op te slokken. Ook de Britse regering heeft de aanbe velingen voor Duitsland goedgekeurd, evenals het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. Marshall heeft getracht Frankrijk's vrees weg te In Duitsland accentueert zich een hevige agitatie tegen de Zesmogendhedenconfe- rentie. die. volgens de „Tagliche Rund schau" voorziet in een verkapte annexatie van het Ruhrgebied door het Brits-Ame rikaanse kapitalisme. Radio-Moskou spreekt van kolonisatie en een ernstige bedreiging van het Duitse volk. Ex-koning Michael en prinses Anne getrouwd Ex-koning Michael van Roemenië prinses Anne de Bourbon-Parma zijn vandaag in de troonzaal van het konink lijk paleis te Athene door aartsbisschop Damaskinos, de orthodoxe primaat van Griekenland, in het huwelijk verbonden. De prinses werd ten huwelijk gegeven door haar oom, prins Erik van Denemar ken, terwyl koning Paul van Griekenland de bruidsjonker van Michael w troonzaal was voor de gelegenheid derd in een Grieks-orthodoxe kapel. De DAT de ringbaan te Tilburg half Sep- ouders van de bruid, prins René en prin- tember gereed ^al zijn en het doorgaande Ses Marguerite de Bourbon-Parma, waren DAT het lijk van een der 2 meisjes het op het IJsselmeer verongelukte jacht Jan van Gent by Harderwijk is aange- DAT de commissie inzake herziening der Bioscoopwet adviseert de variété gezelschappen uit de voorstellingen te weren en kinderen beneden 14 jaar, der geleide, 't bioscoopbezoek te weige ren, voor zover de films niet zijn goed gekeurd voor alle leeftijden. DAT prof. dr J. P. Kleiweg de Zwaan, tot voor kort werkzaam bij het Kon. Ver. Indisch Instituut, werd benoemd tot rid der in de orde van de Ned. Leeuw. niet aanwezig, hoewel zij hun toestem ming voor het huwelijk wel hadden ge geven. Prinses nne blijft echter Katho liek. „Volendam" met ongeveer 1000 immi granten naar Quebec. Morgenmiddag vertrekt uit R'dam het s.s. „Volendam" met immigranten naar Quebec. De immigranten zyn geen Ne derlanders, maar Mennonieten, die uit een kamp over de Duitse grens k^ien, Belgen en Scandinaviërs. terwyl in Southampton nog een aantal Engelsen aan boord komt. In totaal zijn het onge veer 1000 personen. Hatta wordt volgende week Woens- d_w te Batavia verwacht voor zijn onder houd met dr Van Mook. t Nordahl de bal aan het rollen brengt. Het begin is al sensationeel. Een snelle doorbraak van Wilkes brengt de bal bij Van der Tuijn. De Schiedammer kan in de bal niet goed onder controle krygen en de kans, die hij voor open doel krijgt, wordt jammerlijk gemist, daar zijn schot hoog over gaat. Vlak L daarop krijgt Wilkes net zo'n kans, maar ook hij heeft de goede richting nog niet te pakken. Dan trekken de Zweden naar doel. Goed samenspelend naderen ze dicht de Hollandse veste, maar het is Terlouw, die wegwerkt. Terug komt de r nu komt Kraak eraan te pas te voorhoede weer aan het werk. Een magnifieke kopbal van Rijvers, die geheel naar links is afgzwenkt, komt bij Roozenburg, maar deze is even te langzaam, zodat Nordahl kan ingrijpen. Dan golft het spel een tijdje op en neer. De Zweden bewegen zich loom en kun nen moeilijk vat op het pittige Hollandse spel krijgen. Keer op keer wordt de Zweedse achterhoede het vuur na aan de schenen gelegd en het is duidelijk, een doelpunt zit in de lucht. Eerst snort een omhaal van Lenstra net naast, maar Wilkes zal het hem ver beteren. Rijvers, de handige dribbelaar, heeft de bal vrijgemaakt, een korte pass naar Wilkes volgt. De Rotterdammer loopt nog even door en hoewel hjj wordt gehinderd, geeft hy een harde schuiver in de rechterbeneden hoek, die Lindherg te machtig is. Er is dan nog geen kwar tier gespeeld. Wilkes, die er zin in heeft, brengt daarop de Zweedse achterhoede nog enkele malen tot wanhoop. Een kogel van de Xerxaan weet Lindberg net cor ner te werken, die niets oplevert. Aan de andere kant dreigt dan gevaar, om dat van Bun linksbuiten Nilsson te veel ongedekt laat Gelukkig reageert het Zweedse binnentrio zo langzaam, dat Terlouw kan ingrijpen. Hij dirigeert de bal naar voren en Roozenburg, die tot nu toe wel hard gewerkt heeft, maar nog niet tot schieten is gekomen, ziet nu een hard schot juist in het zijnet be landen. Van de uittrap komt de bal weer bij de vrijstaande Nilsson. Kraak weet zijn voorzet weg te werken, maar de bal komt by linkshalf Rosen, die een keihard schot inzendt, dat Kraak veel moeite op levert, daar hem het zicht wordt belem- (Voor vervolg zie Pag. 9) METAALWARENFABRIEK „KLEMA" AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak is gistermid dag de metaalwarenfabriek „Klema", te Druten, totaal door brand verwoest, ten gevolge waarvan plm. 70 arbeiders tijde lijk zonder werk zijn. Slechts enkele ma chines zijn uit de fabriek gered. Het naast gelegen postkantoor werd eveneens aangetast, doch kon behouden blijven. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer, behoudens enkele ver spreide onweersbuien in het Zuid-Oosten van het land. Enige overdrijvende wol kenbanken. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering van temperatuur. ZON EN MAAN. 11 Juni. Zon op: 4.20; onder 20.5#. Maan op: 8.16; onder: 0.40. 14 Juni

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1