Wankelbaar evenwicht 2 WOENSDAG 9 JUNI 194!1 Nil Federatie van Herv. Diaconieën in classis Leiden vergaderde Dr K. H. E. Gravemeyer voerde het woord De federatie van diaconieën in de Classis Leiden van de Ned. Herv. Kerk belegde gisteravond in „De Doelen" een ledenvergadering. De voorzitter, de heer G. F. E. Kiers, -heette allen welkom en deed enkele mededelingen. Dr K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedelegerde van de generale synode der Ned. Herv. Kerk te Den Haag, sprak over het onderwerp: „Hoe moet men de diaconie zien in het ontwerp van de nieuwe Kerkorde?" In het begin van zyn verhelderend betoog merkte dr Gravemeyer op, dat wij allen een taak hebben ten opzichte ven de nieuwe orde der Kerk. Komt er van deze Kerkorde niets terecht, dan is dat mede de schuld van de Gemeente, die thans leeft in een periode, waarin zij zich dient te bezonnen op datgene wat in het ontwerp is neergelegd. In korte trekken schetste spr. het ka rakter van het concept en wees er op, dat onder een presbyteriale Kerkorde de onderscheidene ambten tot hun recht komen. Alles, wat in de Kerk wordt verricht, is dienst, noodzakelijke dienst. Wij moeten weten, dat de Kerk zó moet zijn, dat het openbaar wordt, dat zach daarin iets van Christus bevindt. In de diaconia van Christus ligt de gehele dia- conia van de Kerk besloten. De diaconie neemt in de Kerk een bijzondere plaats in, want in haar moet iets openbaar worden van de barmhartigheid van Je zus Christus, van het priesterlijke van Christus. In dat priesterlijke werk van Jezus zijn concrete aanwijzingen om werkelijke dienst in het midden der Kerk te doen verrichten. Dr Gravemeyer bepaalde zijn aan dachtig gehoor bij artikel 4 van het ontwerp en artikel 15 van de ordonnan tiën. Met nadruk wees spr. er op, dat de reorganisatie, ook in de diaconie, niet zal slagen, als deze niet gepaard gaat met een reformatie. Hoe sterker het leven der Kerk is, hoe minder verorde ningen er nodig zijn. Aan de diakenen is het ambt toever trouwd van Godswege. Alles is door Hem opgedragen. Wanneer" wij dit be seffen, kunnen wij rekenen op bekwaam- making. Aan de diaken is de dienst der barmhartigheid jegens de Gemeente èn de wereld toebetrouwd. In dit verband stelde spr. de taak vam de eerste Chris tenen in het licht Het is de taak van de diaken ook om overheid. Kerk en samenleving te wijzen op haar sociale roeping. Verder is zijn plaats in de ere dienst zinvol. Mèt de ouderlingen beho ren de diakenen dienst te doen bij het Avondmaal des Heren. Spr. toonde voorts de binding aan tus- -n Christus en hen, die in het bijzonder worden betrokken bij het werk van zijn Kerk. Het is nodig, dat de ambten dui delijk gescheiden zijn. Een diaken moet diaken zijn en een dominee moet domi- zijn. Er mag echter geen scheiding ontstaan, maar samenwerking en samen- spreking. De samenwerking met andere instellingen achtte dr Gravemeyer even eens van groot belang. Want wij ver keren in de wereld, aldus spr. Derhalve mogen wij niet separatistisch werken. Als wij maar zó samenwerken, dat het karakter van de diaconie behouden blijft. Aan de diaken met een bijzondere op dracht is in het ontwerp ook aandacht gewijd. In het tegenwoordige leven zijn de zaken vaak zo verschillend, dat ge specialiseerde krachten onontbeerlijk zijn. Het moet mogelijk zijn. dat een diaken zich richt op een bepaalde taak, die hij in samenwerking met de anderen In het slot van zijn inleiding liet dr Gravemeyer het licht vallen op de bre dere regionale organen, die het werk van de diakenen moeten stimuleren. De algemene diaconale raad kan in dit op zicht ook veel nuttig werk verrichten. HAAGSE POLITIERECHTER. Het vertrouwensbaantje. De vormer A. J. A. te Leiden had een vertrouwensbaantje, zo vond de Officier, maar dat vertrouwen had hij geschonden, door diefstal van steenkolen te plegen. Verdachte was nachtwaker, en had dus juist diefstal moeten voorkomen, inplaats van die zelf te plegen. Een maand ge vangenisstraf luidde de eis. De rechter veroordeelde tot ƒ15 boete of 5 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Het is weer in orde. De tijdmeter J. S. te Leiden had voor zijn meisje bijna ƒ1000 op de spaarbank moeten storten, maar, daar was niet veel van terecht gekomen; hij had er zelf zijn deel van genomen. Vanwege die verduis tering heeft S. reeds eerder terecht ge staan, doch de beslissing werd aangehou den tot er een reclasseringsrapport was. Dat was er nu, en gaf goede inlichtingen over verdachte, waarbij komt dat inmid dels het weer in orde is met het meisje. En daarom wilde de Officier volstaan met vier maanden gevangenisstraf waardelijk met drie jaar proeftijd, nadat aanvankelijk zes weken was geëist. De rechter legde de voorwaardelijke straf op. Diefstal op de fabriek. Op de fabriek waar de los-werkman W. C. uit Warmond werkte, had hij stenen meegenomen, die verkocht zouden worden. Volgens verdachte had hij niet gestolen, maar op verzoek van een ander de stenen vervoerd, hetgeen naar de ning van de Officier op hetzelfde r kwam en waarvoor hij 30 boete of 15 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf eiste, ook al om dat C. werd verdacht van zwarte handels- practijken. De rechter veroordeelde tot 5 weken gevangenisstraf voorwaardelijk. Textiel-roof. In de algemene roof der linnenkasten van de stichting „Endegeest" had ook de werkster J. E. uit Leiden haar deel bij gedragen; zij nam lakenfe, slopen, en vele kledingstukken mee. De Officier consta teerde dat het een gewoonte was gewor den in dat gesticht om diefstal te plegen, uit armoe gebeurde het niet. Ergerlijk was dat verdachte twee kinderen met de gestolen goederen langs de deuren liet venten! Twee maanden gevangenisstraf luidde de eis, en de rechter veroordeelde daar toe. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Ingrid O. dr v. P. J. Heij- koop en H. C. van Paigóe; Ferdinainda dr v. H. J. van der Pluijm en J. W. van der Linden; Barend H. C. zn v. H. A. J. Franke en W. A. Entzirnger; Johanna dr v W Sjardijn en H. Stokkel; Elisabeth M. dr v. J. G. Frielink en S. J. M. Wüst; Bastiaan A. zn v. G. A. van Kleef en S. S. J. Hillesum; Elisabeth dr v. N. van den Hout en A. R. E. van Bommel; Johnny W. zn v. J. J. Thijssen en N Cramer; Henricus P. zn v. G. H. van der Hoorn en E. C. Valemrtyn; Maria dr v. J. P. van der Linden en E. Montaigne; Anna C. A. dr v. A. J. Zwart Voorspuij en G. van den Brink. OVERLEDEN: M. A. Kerkhof, dr, 4 weken; E Bootsma, wednr, 75 jr; C. M. Schelvis, dr, 3 maanden. Oegstgeest Burgerlijke Stand. GEBOREN: Cornelia S. d v A. C Mieog en K Jongejeugd. GETROUWD: P. J. van der Pennen en C. A. den Dub belden: C. Stol en C. M. Polak; P. de Gunst en G. Maat. A.R. meeting op Houtrust! Op Zaterdag 26 Juni a.s. zal te 's-Gra- venhage een grote A.R. meeting wor den gehouden in de Houtrusithallen. Als sprekers zullen hier optreden de heren J. Schouten en prof. P. S. Gerbrandy Vanutt Oogs* geest zullen één of meer autobussen rijden, teneinde ieder een in de gelegenheid te stellen, deze meeting op een gemakkelijke wijze te bereiken. Zij. die hiervan gebruik wen sen '.e maken, kunnen zich opgeven bij fle heer A v.. d. Bos. Rijnzichtwog 25. telefoon 25775. Geref. Kerk Mors-R«Jndijk. Ds G. Visser te Haastrecht heeft be dankt voor het beroep van de Geret. Kerk te Oegstgeest-Mors-Rijndijk. „Margriet" vraagt om uitbreiding Het kleuterdagverblijf „Margriet" heeft >ok in het afgelopen jaar bewezen aan >en behoefte te voldoen en-krijgt ver in de omtrek reeds een goede naam. Het pand Boerhaavelaan 4 blijft, wat ligging, localiteiten voor de kleuterver zorging en tuinarrangement betreft, vol doen aan de eisen, die aan een goed in gericht kleuterdagverblijf gesteld moe ten worden. De keuken evenwel blijkt te klein te zijn voor de bereiding van he: voedsel voor de kleuters en het verple gend personeel, terwijl de huisvesting van het intern personeel en de ruimte voor rde administratie dringend om ver betering vragen. Reikhalzend wordt uitgezien naar een zodanige uitbreiding van de keuken, waarbij de bereiding van de spijzen op meer efficiënte wijze kan geschieden, waardoor tijd en geld gespaard wordt en intern personeel en ad- eenvoudige eisen beant- De „ProfessorenwUk" heeft grote plannen t.g.v. de jubileumfeesten. Ballonvaarder Boesman stijgt op van de speel weide met 100 Leidenaars in zijn mand ER KOMT VOORTS EEN ORANJE-FEESTMARKT EN EEN CLUBHUIS de ruimten ministratie woorden. Rijnsburg Het 50-jarig jubileum van ds Broekstra. De Geref. Kerk alhier hoopt op Don derdagavond een samenkomst te beleggen in de Rapenburgkerk, zulks in verband met het 50-jarig jubileum van haar eme ritus-predikant ds Broekstra. De ge meente, de gehele georganiseerde jeugd, meisjes en jongens worden uitgenodigd aanwezig te zyn. Opening der deuren te half acht. Westhill - Zondagsscholen belegden contactavond in „Pniël" Het contact werd opnieuw verstevigd In het wijkgebouw „Pniël" aan de Middelstogracht werd gisteravond een contact-samenkomst gehouden met de leiders(sters) en assistenten van de di- arse Westhill-Zondagsscholen in Leiden Er werd begonnen met een gezamen lijke broodmaaltijd, waarna de voorzit- ■an de kring de avond opende met allen welkom te heten. Spr. verheugde er over, dat zovelen waren gekomen het contact te verstevigen. Derge lijke avonden zijm bijzonder geschikt om elkaar beter te leren kennen en zij geven i aan alle medewerkers, die het Evangelie aan de kinderen brengen. De heer P. A. Belger besprak vervol gens het onderwerp „Hoe pakken wij expressiewerk aan?" Dit is een moei lijk onderwerp, dat bijzondér veel in spanning en zelfverloochening eist van de leiders. Wat is eigenlijk expressie? s alles, wat er gebeurt nè het ver tellen van het verhaal.. Zij moeten dan hun gedachten uiten, hetzij door het uit tekenen, hetzij door het uitspelen "van het verhaal. Kinderen kunnen vaak zo spontaan hun gedachten weergeven, zij het misschien in een heel gebrekkige tekening. Expressiewerk is dat. waarbij het kind, als het van de Heer Jezus hoort vertellen en de liefde van Hem voelt, zich wil uiten om Hem te loven te danken. De leiders moeten, aldus spr., het kind leiden en de symbolische essie maken tot levensexpressie Verder gaf de heer Belger nog een uit eenzetting, welke vormen van expressie kinderen van de verschillende leeftijden het best liggen. Er waren in het gebouw tal van voor beelden van expressies tentoongesteld. In de pauze werd gelegenheid gegeven die te bezichtigen. Na de pauze werd de avond gevuld met het zingen van kampliédjes. Als Tuinders vereniging „Onderling Belang" In het gebouw voor Ohr. Sociale Be langen vergaderde gisteravond de volks- tuimdersvereniging „Onderling Belang" Op de agenda stonden de jaarverslagen taris en penningmeester. De moest de maar matig opgeko- vergadering meedelen, dat het aan tal leden nog slechts 44 bedroeg en dat het volgend jaar nog verdere da ling kan worden verwacht. De geest was echter goed en men ziet het 15-jarig ju bileum in 1950 met gematigd optimisme tegemoet. Ofschoon de penningmeester een batig saldo van f390 kon melden, baarden de financiën enkelen zorgen. Het komt n.l. veel voor, dat leden de akkers huren hen, die bedankten, en aldus in strijd met de statuten meer dan drie tuintjes bebouwen. Het onderhoudsgeld wordit niet navenant betaald. Een be stuursvoorstel. om elke drie akkers als één lid te behandelen en dul bijv. een vierde akker voor de onderhoudscomri- één lid te berekenen, onder vond zóveel tegenstand, zelfs uit de boe- het bestuur, dat het roemloos strandde. In deze vergadering werd het alge- leen beleid van het bestuur goedge keurd en werden de twee aan de beurt aftreden zijnde bestuursleden, de tweede voorzitter J. Arnoldus en de penningmeester J. R. Overdijk, bij accla matie herkozen. er een wedstrijd tussen 3 personen, die 2 minuten spraken over het onderwerp ,.Hoe behandelen wij las tige kinderen?" De heer P. Kruijsdijk won en kreeg een bloemenhulde. Mej. Oostveen eindigde met dagslui ting. Ieder ging naar huis met voldoe ning, omdat er een steviger band was •ontstaan. Voor hen, die zich aan de jeugd willen geven, is dit een aansporing om eens hun belangstelling te tonen en daarna ook mee te helpen aan de uit bouw van dit grote, dankbare werk Leidse Tuchtrechter eiste gisteren duizenden guldens op Zware gevallen werden behandeld A. C. te Leiden wilde een taxibedrijf in onze stad oprichten, maar hij geen geld om een gebruikte auto f4000 te kopen. Zijn meisje, dat bij gepensionneerde postambtenaar, B. naamd, te Oegstgeest diende, wist raad en stelde C. voor, het benodigde bedrag te lenen vaii haar „meester". Onder schoon schijnende voorwendsels, dat de heer B. de helft van de winst zou gen e.d., wist hij f5000 te bemachtigen. Hij kocht hierop van A. W. K. te Oegst geest een gebruikte auto, die niet meei dan f375 waard was, voor f4000. Niet lang daarna moest de heer B. weer passen voor reparatie. Toen het geleende bedrag tot f9000 was opgelopen, kreeg hij echter argwaan en deed aangifte bij de politie. C., die gisteren terecht stond, beloofde, alles aan B. te zullen terug betalen. De tuchtrechter veroordeelde hem tot een boete van f 1500 met publi catie van het vonnis in de dagbladei Vervolgens moest de verkoper voorkomen. De rechter wilde graag ten. hoe verd. aan de fabelachtige prijs van f 4000 was gekomen. K. bleef op deze vraag het antwoord schuldig. Zijn boete luidde: f2500. eveneens met publicatie van het vonnis. Overwinst van f44.000. J. H. A. van L. uit Hillegom had kunst- mest-stoffen en chemische producten te duur verkocht en had daardoor een winst van „slechts" £44.000 gemaakt. Verd- kreeg een boete van f7500 „Vreselijk geknoei". P. J. v. d. M. te Lisse had gedurende enige tijd suiker voor f5.50 per kg. cho colade voor f8 50 per kg en jenever voor f10 per liter verkocht „Er wordt in Uw zaak vreselijk ge knoeid". aldus de tuchtrechter Er een tekort van niet minder dan 1381 kerbonnen en 381 boterbonnen geconsta- 'teerd. Verd. werd een boete van f 100 ODgelegd, sluiting van zijn zaak voc tijd van veertien dagen en publicatie van het vonnis in de dagbladen. Distributievaria De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 808, tabaks-, versnaperingen- kaarten 808 en toeslagkaartjes aan jonge en a.s. Moeders vindt plaats in het Stad huis ingang Breestr., eerste deur vooybij de trap) van 8.30—12 en van 2—4.30 Meegebracht dienen te worden: stam kaarten voor alle gezinsleden, inv lingsbonnen van de thans lopende bon kaart, eventueel contrólekaart Moeders (voor toeslagkaartjes). Morgen (Donderdag) zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd stamkaartnummer heeft van 43201 Tijdens een gisteravond Lr. „In den Vergulden Turk" gehouden vergadering van „De Professoren wijk" heeft de voor zitter, de heer P. D. Beversluie. een uit eenzetting gegeven van de plannen, wel ke het beduur koestert voor wat betreft de bouw van een clubhuis, dat op de speelweide van de Professorenwijk zal worden opgetrokken. Naast een portiers- ruimte, waarin ook het spelmateriaal kan worden opgeborgen en tevens zal moe ten dienen voor kleedtgelegeraheid, is ook een vergaderlokaal geprojecteerd, welke plaats zal bieden aan ruim 100 personen. Voor wat de financiën betreft, deelde de heer Beversluis mede, dat deze zul len worden bestreden uit een binnenkort te houden bouwstenen-actie, waarvoor tijdens deze vergadering reeds een be drag van f300 beschikbaar werd gesteld. Ook is reeds een rente-loos voorschot van f2000 aangeboden, welk bedrag het be stuur zich voorstelt in enkele jaren uit eigen kasmiddelen af te lossen. Nadat de bij B. en W. inmiddels reeds aangevraagde bouwvergunning zal zijn afgekomen, hoopt men spoedig met de bouw te kunnen beginnen. Zo mogelijk zal het gebouwtje, dat ook van sanitair, gas en eleotrioiteit zal worden voorzien, nog dit jaar in gebruik worden genomen. Tot goed begrip diene, dat met het oog op de nog steeds precaire ma-teriaalposi- tie, in hoofdzaak oud materiaal zal wor den gebruikt. Na een uitvoerige gedachten wisseling werd het bestuur gemachtigd om de nodige stappen te nemen, voor de bouw en inrichting van het clubhuis. In een ven veel waardering getuigende toespraak heeft de voorzitter in deze vergadering nog afscheid genomen van de heer P. A. Knaap, die de vereniging vanaf de oprichting als bestuurslid heeft gediend. Hem werd het ere-lidmaatsohap der vereniging aangeboden, hetgeen ge paard ging met de aanbieding van een stoffelijk aandenken. In de vacature van de heer Knaap werd de heer C. van Bentveld tot bestuurslid gekozen. Met hem keert één der oprichters in het be stuur terug. Voorts is in deze vergadering nog een comité geïnstalleerd, dat plannen zal be ramen tot de inrichting van een Oranje- Nieuwe machine voor Ket verwerken van haring In Fraserburgh (Engeland) heeft men, naar in „Fishing News" wordt vermeld, een mechme gedemonstreerd die in een zelfde bewerking haringen opensnijdt, van ingewanden onibdoet en schoonmaakt Deze machine is gefabriceerd door de machinefabriek Wilson Co. Ltd. te Aberdeen. Slechts bediend door een enkele ar beider, kan dit instrument tien tot vijf tien crams" haring per dag verwerken De haringen moeten, staarten eerst, in de grijpers van de machine worden ge stoken, die ze om te beginnen, over een snel ronddraaiend, cirkelvormig mes voert. Een schrapper haalt vervolgens uit de gespleten haring milt en grom, waarna een roterende borstel de inge wanden verwijdert. Met enige handgrepen kan de machine versteld worden, al naar gelang men haar voor grote of kleinere haring wil gebrui ken. Doezastraat-vereniging beraadt zich over de a.s. feesten Men heeft een naam op te houden Onder voorzitterschap van G. P. Ber gers besprak de' Doezastraat-vereniging gisteravond in „Royal" de actie van de winkelweekcom/missie Leiden. Een krach tige aansporing om mee te doen ging daarbij uit van het bestuur. Een probleem vormden echter die (weinige) winkeliers, die géén lid zyn en toch zullen mee-pro- fiteren van een eventuele versiering. Met deze laatste echter was het nog héél wat moeilijker gesteld en het is de vraag of de om zijn versieringen van oudsbekende Doezastraat deze keer zo groots uit de bus kan komen als men wel zou willen. Dat de duurte.hierbij een rol speelt be hoeft nauwelijks betoog. Het plan om de kinderen bij de aanleg van de versiering te doen helpen, zal voor de practijk nader onder het oog worden gezien. Tenslotte werd een versieringscommis sie ingesteld, waarin zitting hebben de heren J. Riemens en J. Vlasveld. De avond werd verder gezellig doorgebracht. De heer N. v. d. Horst dTaaide o.a. enige filmpjes. HENGELSPORTVER. „FOREL". Zaterdagmiddag opende de hengelsport vereniging „Forel", voor haar leden het visseizoen door het houden van een wed strijd om de wisselbeker. Als plaats werd de ringvaart gekozen. Na 2 uur vissen bleken èr totaal 28 maat vissen te zijn gevangen. De heer Beekman won n vissen voor dit jaar de beker, Verder wonnen de heren L. de Ridder me eerste en N. Delfos met de zwaarste vis nog een prijs. feest-markt ter gelegenheid van het re geringsjubileum van HM. de Korring in, terwijl verder nog van gedachten is ge wisseld over het in het leven roepen van een zgn. comité Vrouwenhulp Zoals de „NieuweLeidscheCr t." meldde, zal op Vrydag-namiddag 27 Aug., in het kader van de jubileumfeesten, van af de speelweide (eind De Sitterlaan) ballonvaarder Boesman met zyn ballon opstijgen. Het is het bestuur van „De Profes- sorenwijk", die dit sensationele gebeuren organiseert. Teneinde deze opstijging zo attractief mogelijk te maken zullen er voor het publiek ook verschillende wedstrijden aan worden verbonden, zoals een hoogte- schattingswedstrijd (op welke hoogte wordt de vlag afgeworpen), een kinder- ballonjacht en een sweepstake (waar en wanneer zal de ballon landen), terwijl het in de bedoeling ligt voorts nog van het terrein enige honderden duiven op te laten. Voor dit laatste zal de mede werking van de Leidse Postduivenver eniging worden ingeroepen. Als byzondere attractie is met de bal lonvaarder overeengekomen, dat, indien de weersomstandigheden zulks toelaten, tot 5 maal toe de ballon aan een kabel tot pl.m. 60 meter hoogte zal worden op gelaten. Tijdens deze „vluchten" zullen ongeveer 20 Leidenaars. die bij loting per toerbuert worden aangewezen, de luchtreis geheel gratis mogen mede- Deze opstijging, met de daaraan ver banden attracties, welke in overleg met het Jubileumcomité1948 is georgani seerd en die in een gisteravond gehou den ledenvergadering van „De Professo- renwijk" is besproken en toegelicht, zal plm. 2 uur in beslag nemen, zodat wij mogen verwachten, dat Leiden <lie dag een „kijkspel" in zijn midden zal heb ben. waarvoor duizenden belangstelling B.L.O. op reis Niet een lange tocht met ovei moeide kinderen, maar een autobusreis door het villadorp Wassenaar en eer zoek aan het Dierenpark en aan Duinrell bezorgden de kinderen van de B.L.O.- school een dag vol genot. Aap allen, die hun medewerking verleenden, komt woord van dank toe. Leiderdorp Naar huls! Vaandrig W. v. d. Wijngaard, wonende in het park „Die Leythe", zal Vrijdag a.s. uit Indië repatriëren. De reis zal per vliegtuig geschieden. Slagh- of Grote en Kleine Stadspolder. In de vergadering van stemgerechtig de ingelanden van de Slagh- of Grote en Kleine Stadspolder werd de rekening over het jaar 1947 vastgesteld in ont vang op f7,122,14, in uitgaaf op f3.444,19, alzo met een batig slot Van f 3.677,95. De begroting voor 1948 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 14.846.93. De om slag werd bepaald op f26 per ha. Het vorig jaar op f20. Voorts werd voor een grootte van 44.055 ha. nog een laatste omslag opgelegd van £275 per ha. De laatste omslag zal in totaal een bedrag van f 11.606,81 opbren gen. De vergadering besloot, deze op brengst te beleggen in obligaties van 3V\ pet. Ned. Staatslening. Het jaar 1948 is het jaar van de eerste begroting van de verkleinde polder, die thans een grootte heeft van 90.01.03 ba. omslagplichtige grootte. De polder heeft ook een naamsverandering ondergaan en heet voortaan Slagh- of Stadspolder. V oorschoten Noodlanding luchttaxi. Gister (Dinsdag)morgen moest een Frits Diepen-luchttaxi wegens weigering van de motor een noodlanding maken op Sfeer in *t gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! het weiland van die heer Droog Leddseweg ailhder. Nauwelijks op de gro aangekomen, ging de motor echter i weer draad en zodat het vliegtuig weg kon vervolgen. Opbrengst. De collecte Nat. Reclasseringsdag he f474,56 opgebracht. A.R. Kiesvereniging. De A.R. kiesvereniging „Nederland Oranje" vergadert hedenavond o in de zaal naast de Boerenleenba Leidiseweg 95 Spreker is de heer Alf lid der Eerste Kamer. Opening speeltuin. Morgenavond 7 uur wordt in het V nèdepark een particuliere speeltuin opend, die de naam van het park dra Burgerlijke Stand. GEBOREN: Bastiaan A., z. v. A. B en J. Poot, Leidseweg 189. GEHIJG Gerard Th. ödijk, 40 jr en Leonie M. van de Ven, 27 jr; toek. adres: Veui weg 192. ONDERTROUWD: Antoon Water, 25 jr, Leiden, en Sara de Vi 22 jr, Treubstraat 12. Voorhout Opbrengst. De collecte voor die reclassering, 5 Juni j.l. werd gehouden, heeft f64 opgebracht. Sport en Wedstrijden A.s. Zaterdag groot nat. waterpolotournooi N.C.L.-wisselbeker voor afdeling, waarin LeidSe clubs uitkomen. Aan het groot nationaal waterpolo- tournooi van de L.Z. en P.C. „De Sleutel stad", dat a.s. Zaterdag zal worden ge houden en zeer waarschijnlijk door bur gemeester jhr mr F. H. van Kinschot- zal worden geopend, zal door de volgende ploegen worden deelgenomen: Afd. A.: HZ. en P.C. (Haag), U.Z.S.C. (Utrecht), H.V.G.B. (Haarlem) en „Het IJ" (A'dam) in de hoofdklasse-afdeling om de Leidsch Dagblad-wisselbeker. Afd. B.: '2e klassers): L.Z.C. (Leiden), De Zijl (Leiden), Brandenburg (Bilt- hoven), D.Z.V. (Delft) om de Nieuwe Leidsche courant-wisselbeker plus daille. die in het bezit van de jaarwin naar blijft. Afd. C: Zwip (Haag); Zios (Haag) Blauwe Beugel (Aalsmeer) en „De Sleu telstad" (Leiden) om de Voortman-wis selbeker. Voorts zijn voor iedere afdeling een 2e en een 3e prijs beschikbaar gesteld. De prijsuitreiking vindt plaats in „Royal" aan de Doe/.astraat, waarheen alle deelnemèrs per speciale autobussen vervoerd zullen worden. De wedstrijden vangen aan om 18 uur precies en den gehouden in de zweminrichting „De Zijl." In Warmond gaat men het zwemmen ordenen Raad neemt in principe plan van commissie over Onder voorzitterschap van burgemees ter jhr mr L. M. E vón Fisenne kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Als enig punt op de agenda stond een voorstel tot behandeling van het door de heer G van Elburg In de vorige vergadering voor gestelde plan tot 't maken van een kleed- en zwemgelegenheid aan het Poelmeer Uit een aan B. en W ingezonden adres bleek, dat een commissie ter bevor dering van geordend zwemmen in het leven was geroepen, welke commissie zich ten doel stelt het zwemmen in deze gemeente in geordende banen te leiden. Deze commissie bestaat uit bestuursleden of leiders van Christe lijke en R.K. jeugdbewegingen bene vens de heren V. Labree en G. van Elburg. Bedoelde commissie verzocht goedkeuring voor het doen oprichten van een kleed- en zwemgelegenheid .op een strook grond van mr E. Mcn- ten aan de Poel. v Uit de overgelegde bescheiden bleek, dat de voorlopige onkosten zouden bedragen f 7000, waartegenover een ontvangst staat van f 250 per jaar De voofzitter zegt. het te betreuren dal B. en W. niet in de gelegenheid zijn ge steld het voorstel grondig te bestuderen, omdat het slechts "enkele uren voor de aanvang der vergadering bij hen was in gekomen Hij wil de voorstellers er op wij'zen, dat buiten de door hen gemaakte begroting verschillende bedragen niet zijn opgenomen, die uit dit plan voort vloeien. Bovendien is nog geen overleg gepleegd met de inspectie van de Volks gezondheid en B en W kunnen onder geen beding hun medewerking verlenen, indien niet eerst het gevoelen van be doelde inspectie is ingewonnen, om te vernemen welke eisen van deze zijde ge steld zullen worden. Ten aanzien van het plan was er in het College een meerderheid en een minder heid. De meerderheid van B en W. is er van overtuigd, dat het noodzakelijk is, dat te dezer zake maatregelen word en getrof fen, om de excessen op het gebied van deze gemeente tegen te>gaan, Jan Stout Blind? Man, 'k ben nooit blind ge- De man in lompen keek hem eerlijk verbaasd aan, barstte toen in lachen uit I, jy bent nog een groentje. Jy mot om zo te zeggen nog studeren in ons vak. Ben jij dan wel eens blind geweest" Natuurlijk, blind, half-verlamd en ik ben ook wel eens een arm kwijt ge raakt, bij een scheepsramp, maar dat heeft ieder van ons ïo nu en dan. Maar 'i is een zwaar karwei, wat ik je smoes En altijd loop je risico gepakt te worden Waarom doe je 't dan? De man schaterde, ging toen naast Van Dongen zitten. Dat zal ik je vertellen. De mensen verleren steeds meer aan barmhartigheid te doen. Het peil van de mensen zakt D3ar heb ik verdriet van, dat kan jij misschien verstaan. Nou ben ik dan blind of kreupel of een bibberende zenuwpees, die zyn handje ophoudt beroep doet op de naastenliefde. De hartigheid willen oefenen, kunnen dat op annen als ik. Daar zijn zij en daar ben van gediend. -Snap je? Op dat moment werd de deur wild opengeslagen. Er waggelden twee kerels lallend naar innen, het was aan hen te zien dat hun beroep eveneens blinde of kreupele was. De kleren hingen al vodden aan hun lijf, hun ongewassen gezichten zwommen kleine drankoogjes. Ha maat. begroet-ten ze de man van de barmhartigheid. Meevaller gehad vandaag, vroeg die. Meevaller? zei de een. Noem het .aar een lot uit de loterij. Ik was blind net als jy.-Jaap was mijn geleider. Komt oud vrouwtje aan. Zo'n best mensje, weet je. Ach zei ze, wat is blindheid toch erg. Ja dame, zei ik. Daar zijn de men sen niet diep genoeg van doordrongen Ze gaan ons maar voorbij. En omdat ik een Belg ben kryg ik van niks en nie mand uitkering. Het is eng dame, als fat soenlijk mens met je beste kameraad op straat te moeten staan om tenminste nog wét te verdienen voor mijn bloedjes van kinderen. Ze kreeg de krop vol, zo waar als ik hier zit. Ze gaf twee, zegge en schrijve twee knaken, 't Kwam keurig uit, want we moste de verjaardag van Jaap toch Van Dongen zat strak naar de grond te kijken. Marigje, Mari-gje, mompelde hij. De schipper van de Eendracht is wel uit de koers geraakt. Wat zei je? vroeg de logementibaas. nauwgezette mensen, die zich in barm- Niets man, niets. t rooie Teuntje scheen gelijk te hebben. Men kon dreggen zoveel en zolang men wilde, er was geen spoor meer van Van Dongen te vinden. De politie was er van overtuigd, d-a-t hij zich helemaal niet ver dronken had, want anders zouden ze hem in een klein water als de wetering al-lang gevist moeten hebben. De meesten waren het daarmee gloei end eens en hadden daardoor stof tot prettig-griezelige gesprekken over reden en oorzaak van het geheimzinnig gedrag de schipper en waren urenlang be zig met veronderstellingen omtrent zijn doen en laten in den vreemde, want dat u ergens in den vreemde liep te do len stond voor hen als een paal boven En ook de oren van Lijntje Pik zullen die dagen wel gesuizeld hebben. Dat was dan ook geen wonder, dat er over haar praat gemaakt werd, want het was me toch een heel ding om de politie te laten dreggen naar een gefantaseerde drenkeling. Arie Vogel was die Zondag na dit spookachtige gebeuren naar de kerk ge gaan. maar de preek was zo duister en ingewikkeld, dat hij er geen snars van begrijpen kon en toen allengs het ge rucht wéér scheen, dat Van Dongen zich niet verdronken had, was er voor hem geen raadsel"" meer van een leven n: k En de kerk ging hij i Hij had zelfs zijn schipper al gauw vergeten: het leven ging door. Lijntje Pik had gezegd, dat hij maar tns met meneer Van der Linden moest gaan praten en dat had hij gedaan, met het gevolg, dat hij als opperman aan de slag kón op een groot karwei in het Dat was een geheel nieuw leven. De eerste dagen had hij medelijden et zichzelf, hij had zijn schouders gauw dóór gedragen tot het hemd aan zijn huid vastplakte van het bloed, maar het was een kwestie van even de tanden op elkaar bijten geweest. Na een week was de narigheid voorbij Het werk schoot lekker op en de tijd eveneens, want bouwvakarbeiders zijn over het algemeen wel rauwe doch ge moedelijke bonken, die een liedje zin gen als er een steen rakelings langs hun kop valt en het in de schaftkeet nooit met elkaar eens zijn. Daar had je Nuchteren, Brand. Han nes van Zanten en Methusalem bijvoor beeld. Nuchteren was communist, niet uit overtuiging, maar im in de contra-mine te zijn, hij kon als een stier op een rode lap op het dogma van de klasse strijd afspringen, maaide kapitalisten met één zwaai van zijn harige arm van het po litieke toneel en verkondigde met een dreunende klap op de tafel dat dg twin tigste eeuw de eeuw van de communis tische revolutie was. (Y ,r>dt vervolgd). De Zijl I—A.Z.R.C. I 1—5 De eerste waterpolowedstrijd, git avond in De Zijl gespeeld, en wel tus De Zijl I en A.Z.P. C. I, is voor o: genoten wel zeer teleurstellend gewe Door slecht plaatsen en evenveel sle schieten gingen vele kansen verloren. Zijl zal in de komende ontmoetingen h beter moeten gaan spelen oi te heben. Reeds dadelijk na het uitzwemn kwam midvoor Steehouwer van alleen voor de A.Z.P.C.-keeper, m unieke kans ging door onbeheerst sch ten-verloren, terwijl even later gelijke kans De Zijl reeds een pracht voorsprong had kunnen brengen. A.Z.P.C. mist eveneens van korte stand, maar dan is een goed genom ;r de thuisclub noodlottig midvoor Mostert gemakkelijk m inschieten (0—1). Als dan wordt uiti zwommen, komt de linksachter P.C. even vrij en suist zijn hard acht waarts schot in de uiterste hoek (0— Wel probeert De Zijl zich te herstell maar enkele individuele pogingen. paard met te verre schoten, hebben gi kan toch zonder meer dit plan niet voetstoots aannemen. Wethouder Dekker, als minderheid van het College, bepaalt uitdrukkelijk dat hij niet tegen het gestelde doel is. Integendeel hij i: sterk voor de morele en zedelijke verhef fing van het volk en is ook bereid hier voor desnoods belangrijke financiële of fers te brengen Zijn bezwaar gaat dan ook uitsluitend tegen het financiële ge deelte van het plan. Dit berust volgens hem op losse schroeven en hij heeft nog geen gelegenheid gehad om het behoorlijk te bestuderen. Er komen bij hem op dit gebied nog zoveelxvragen naar voren, dat hij zeer sterk betwijfelt of het gevraagde bedrag maar in enige mate voldoende zal zijn om het gewenste doel te bereiken De eisen, die de inspectie van de Volksge zondheid zal stellen, kunnen van die aard zijn dat dit plan een geheel ander finan cieel aspect krijgt. Wethouder De Greef zegt voor de meer derheid van het College, de bezwaren zijn College te kunnen aanvoelen, n de morele zijde van het vraagstuk heeft bij hem de doorslag gegeven, hoewel hij ook als eis 9telt. dat eerst het advies van de inspectie van de Volksgezondheid wordt ingewonnen. De heer Va-n Elburg doet het genoegen, dat de meerderheid van het College het plan der commissie toejuicht. Wat de fi nanciële zijde van het. vraagstuk betreft, merkt spreker op, dat hier een perma nente inrichting geschapen wordt, die in de toekomst steeds verbeterd kan worden. Het bedrag van f 7000 (een begroting van de N V Panegro alhier) is noodzakelijk om de eerste onkosten te dekken, door echter een goed begin van uitvoe-j ring aan het plan gegeven kan worden De heer Van Vliet meent, dat in de vo rige vergadering toch was medegedeeld dat de architeot in staat zou zijn voor deze datum een behoorlijk gedocumenteerd plan in te dienen. Hij is van oordeel, dat in dit geval het initiatief h' i moeten uit gaan van het gemeentebestuur en dus de voorstellers geen verwijt treft van een te late indiening der voorstellen. Ook hij zou echter liever een meer gespecificeerde begroting zien om.te kunnen nagaan of geen goedkopere uitvoering mogelijk is De heer Heitlager is overtuigd van de urgentie van het plan. maar is huiverig voor de financiële consequentie Hij zou willen voorstellen een bedrag uit te trek ken van ongeveer f 2500. waardoor de kinderen steeds kunnen zwemmen in d<- zwemvereniging „Poelmeer", waarna dan eerst rustig het plan tot oprichting van een eig-'n zwemgelegenheid kan worden bestudeerd. Algemeen is men echter van oordeel, dat dit niet uitvoerbaar was, ge zien het gebrek aan ruimte in het Poel meer waardoor de kinderen te lang zou den moeten wachten eer zij aan de beurt komen Bovendien betreft het hier niet alleen de kinderen, maar ook de rijpere jeugd en de volwassenen. Nadat de heer Vergeer nog de ziens wijze van de RK. fractie had vertolkt, waaruit bleek dat deze fractie het voor stel warm toejuichte, werd met algemene stemmen besloten aan B. en W opdracht te geyen de plannen van de commissie over te nemen, om hierop verder voort te bouwen. Aan_ de gemeente-architect zal worden verzocht een uitvoerig rapport samen te stellen, met als leidraad het door de commissie ingediende plan, om hierna zo spoedig mogelijk tot een definitieve oplossing van het zwemvraagstuk in deze gemeente te komen.- Bij de rondvraag kwam nog eens het de vorige vergadering voor kennisgeving aangenomen adres ter sprake van de be woners van de Spoorstraat om deze straat weer terug te brengen tot de oude „Herenweg". Besloten werd dit verzoek nog eens nader te bezien, indien op een zakelijke en behoorlijks wijze aan de Raad wordt geadresseerd. Hierna sluiting. De tweede helft begint met enkele 3 vallen van beide partijen, totdat A.Z.P keihard inschiet en Dragt de bal i doel werkt (0—3). Wanneer dan tvfl spelers het water worden uitgezonden niets een volgend doelpunt doet v den, krijgt midvoor Steehouwer e op zijn neus, verlaat het water e stand 0-^. Direct na het uitzwemoj co een goede aanval van A.Z.P.C. stand is 05. Eindelijk weet Prevo, heel vrij liggend, een tegenpunt te mat (1_5) en weet keeper Dragt door subli doelverdedigen zijn club voor grotere nederlaag te behoeden. De Zyi 3D.W.R. 3, 3—1 Ook in deze wedstrijd toonden De Z mensen, dat training nog zeer nodig en dat een wedstrijd alleen gewonr kan worden door het spelen met man in een goede combinatie. De Waterratten namen de leiding d( de midhalf en zeker was dit doelpi nief nodig geweest (01). Gelukkig v Loof nog voor de rust gelijk te mak (1—1). Aanvankelijk ging het voor Do Zijl de tweede helft veel beter. Roman bral de stand op 2—1 en nadat Sanders fraai opzwemmen de score tot 31 1 verhoogd, was een De Zijl-ove zeker in 't uitzicht. Helaas liet de keeper een gemakkei schot via zijn handen in 't doel glipj i32) en werd het zelf even later di een grove fout 3—3. Gelukkig bleef i hierbij, maar de thuisclub had deze w strijd zeker meten winnen. A.s. Donderdagavond wordt ii gespeeld: L.Z.C 3—Merwede 3. Daai speelt L.Z.C I een oefenwedstrijd te; S.V.H. I en gezien de kracht vi hoofdklasser zijn wij benieuwd prestaties van L.Z.C. L.Z.C. komt als volgt uit: doel: P. V sluis; achter: H. v. d. Royden, J. Elzii en J. Ydens; voor: H. Versluis, P. Lut F. Tegelaar. Leiden—Den Haag Z.M.i A.s. Zaterdag op Quick Boys-terrein A.s. Zaterdagmiddag om half 5 zoals bekend, op het terrein van Quii Boys te Katwijk, een wedstrijd word gespeeld tussen de vertegenwoordigen KNVB-elftallen van de Zaterdagmiddi1 competitie var de afdelingen Leiden Den Haag. Het elftal van de afdel Leiden is als volgt samengesteld:. B. Versluis (ARC), doel; P. Oostho (Rijnsb. B.), en H. Vis (Quick ter; M. de Jong. J. "de Best, en A, de Lan (allen Quick B.), midden; J. v. d. L den (ARC). L. Schaap (Quick B.), Verdoes (aanv.). (Quick B.), G. Z bergen (Rijnsb. B.) en D. Zuiderdi (Quiek B.). voor. Reserve: C. Batelaan (Leiden); Barnhoorn- (Quick B.); P. van Heusd en Van Wilgen (ARC) en C. v. d. Kra (Leiden) L.B.F.ARAVA. Gisteren werd op het voetbalterre aan het Zwarte Pad de wedstrijd L.B.F Arva gespeeld. De Raad van Arbeid de revanche nemen voor de onlangs, d( onvolledigheid, geleden nederlaag. Na een aanvankelijk overwicht i Arvs, waarin het niet tot doelpunt kwam. ging het initiatief over aan d> B.F. In deze periode werd evenwel eerste Arva-doelpunt geboren. Niet lang daarna werd door een r schot van de L.B.F.-middenvoor de sta gelijk gemaakt. Na de pauze nam Arva het spel geh in handen. Zij voerde de stand op 41. De enkele L.B.F.-aanvallen kond de Arva-overwinning niet meer in gevs brengen. Marine-kampioenschappen te Den Held In Den Helder zullen op 10. 11 en marine-kampioenschappen worden den Op het programma staan athlett schennen, voetbal, zwemmen en tafelti nis. Er zijn 300 deelnemers onde Marva's. De Commandant der Schout bij Nacht Willinge heeft beker beschikbaar gesteld. Zeer

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2