|liruuir ^rthsrljr (imtraut Schreieder op vrije voeten. En een onzer reporters ontdekte hem Wist U f WEERBERICHT WOENSDAG 9 JUNI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0 30 pei week ƒ130 per maand. ƒ3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie «verb met adm -kosten) ADVERTENT1ËN ƒ0 15 per millimeter Bij contract belangrijke korting rELEFOON NUMMERS - Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Negen en twintigste jaargang No. 7530 Christelijk-^ ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „StimtoasUri» is öljeWeof myn l*rt in tegfenspoct* BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DIEMER „Ich habe immer eine gute Zeit in Holland gehabt". (Speciale N.L.C.-reportage) ,Als je Schreieder nu wilt spreken? Daar zit ie op de grasberm een krant te teren, met een philippica tegen z'n vrijlating!" Je moet als krantenman toch maar boffen! Daar zit-ie inderdaad: Schreieder. triminaldirektor. Speler van het Englandspiel. Gisteren vrijgelaten. Nu, ergens de duinen, van vrijheid en zon genietend en bereid te praten, als in de rechtszaal. Toch, een heel andere Schreieder, dan die bij de processen Rauter en Van der Vaals, getuigenis aflegde. Een, uit z'n grijze gevangenisplunje, in een net sportpak gekropen man, die zich behaaglijk voelt in een schoon overhemd met een zelf- ;estrikte das. „Heet vandaag", zegt Schreieder in het Nederlands. En dan in het Duits: „Ik kan me zo voorstellen, dat de mensen niet erg ingenomen zijn met m'n vrijheid. Maar U kunt me geloven: ik heb een vol komen zuiver geweten. Anders zou ik me toch zeker niet aangeboden hebben om hier te blijven, zo lang ze me nodig hebben? Dan was ik er beslist vandoor gegaan. En gauw ook!" Er komt me een zinnetje in gedachten uit een lang vergeten grammatica: „Hij die zich van het goede bewust is. lacht om de leugens van het gerucht". Die in druk maakt Schreieder nu precies- Of is het toch pose? Als we op een plek zijn, waar het ge makkelijker zit en rustiger praat komt hij op z'n onschuld terug. Steeds weer z'n onschuld. Aan oorlogsmisdaden dan wel te verstaan. „Vijf honderd maal hebben ze me ver hoord". zegt Schreieder. Denk U dat in. Vijf honderd maal. Ik moet er direct bij zeggen: Steeds waren ze correct tegen me. Maar we waren als mensen van 't vak onder elkaar. Ze wisten wat het lij den kon en ze hebben me niet gespaard". „Maar" en z'n potlood tikt nadruk kelijk op het tafelblad geen enkele maal hebben ze me op een leugen be trapt, Of op een tegenstrijdigheid in m'n verklaringen. Geen enkele maal. Weet U wat dat betekent? De Nederlandse Justi tie heeft het begrepen, toen ze me in vrijheid stelde. En de Engelsen, die me 12 Maart 1947 te pakken hadden. Wat dacht IJ. dat die me zouden hebben laten gaan. als ze me op één fout hadden kun nen pakken?" Hij schudt energiek het hoofd. Gelooft U dat niet. Ik ben onschuldig aan alles wat de bladen hier in Nederland tegen me schrijven. Onmacht ..Maar de agenten, die U opving, zijn toch allemaal omgekomen?" „Leider", zegt Schreieder. ..leider". Dappere kerels allemaal. Niet zóveel op aan te merken. Ik heb zo vaak gezegd: een land. dat zóveel van zulke jongens heeft Maar nu moet U eens ODletten. Op 21 Augustus 1943 slaagden Ubink en een andere agent erin uit de gevangenis te breken en naar Engeland te komen. Dank zei het feit, dat wij direct over onze ra dioverbinding met Londen lieten weten, dat zij „provocateurs" waren, werden zij, in Engeland aangekomen, gearresteerd en opgesloten". Dat vertelt Schreieder zo heel rustig Alsof het niet een van z'n grootste triom fen uit de oorlog is geweest. Ubink. ont snapt aan de Duitse hel, in Engeland niet geloofd, omdat ze er meer vertrouwen hadden in Schreieder's verbinding. „Ich habe immer eine gute Zeit in Holland gehabt" zegt Schreieder. Wie durft het ontkennen? Maar góed. Die ontsnapping van Ubink was in Berlijn niet onopgemerkt geble ven en Schreieder werd verantwoor delijk gesteld voor de verdwijning. De tegenstelling S.D.Wehrmacht deed zich gelden. Hij. die Wehrmachtsfreundlich en dus S.D. feindlich was. moest worden weggewerkt, maar Oberstleutnant Ham- pel. de chef van Giskes, die het England spiel voor de Wehrmacht speelde, wist hem te behouden. Toen kwam 23 November 1943 en Van der Giesen, Rietschoten en een derde agent ontsnapten. Het was meteen uit. Rauter verklaarde openlijk dat het kwam, omdat de agenten in Nederland vastge houden werden en bepaalde dat ieder be trokkene, welke verdiensten hij ook voor het Duitse Rijk gehad mocht hebben, op gehangen zou worden, als er weer agen ten ontsnapten. „Dat sloeg op mij", aldus Schreieder. „Korte tijd later werden alle agenten naar Duitse gevangenissen gebracht. Ze waren mij uit handen gehaald. Ik kon er niets meer aan doen. Toen ik het wél kon, zagen ze kans er vandoor te gaan. Vergeet dat niet." Dus niet verantwoordelijk dood der agenten. Maar wél voor het be drog dat zij met Londen pleegden. Hoe zat het daar toch mee? Hebben ze in Londen nu gefaald? De agenten hebben toch telegrammen gezonden J~ NOG NIET ALLE VRAGEN ZIJN BEANTWOORD De vrijlating van Schreieder, de hoofd figuur in het Englandspiel, houdt ons, zoals duizenden anderen in ons land, voortdurend bezig. Wy voelen ons on machtig een oordeel uit te spreken. Per motor en toch per fiets De Solex, die 1 op 100 rijdt l (Van een onzer verslaggevers) „Nee, trapt u maar gewoon. Zo. Met ielf c i het woord laten komen. Onze lezers zich dan enigszins een oordeel 1 al zijn nog niet alle vragen beantwoord. rechterduim dat handeltje terug- I duwen! Toe maarja daar gaat ie." En „hij" ging inderdaad. De kleine 'motor, boven het voorwiel van de fiets, begon te snorren, zijn kracht ging de kenmerken, dat ze uit de vrijheid kwa men (security checks) ontbraken? Heb ben ze dat daarginds niet gezien?" Schreieder de slimste. Schreieder schudt het hoofd. „Als dat het geval geweest zou zijn, waren ze „daoben". stapelgek- of misdadig. Maar dat waren ze niet. Dat was nie mand. Londen niet. omdat het complete telegrammen ontving; en de agenten niet, j omdat ze niet anders konden, dan pre cies seinen, wat Schreieder wenste, dat ze seinen zouden en dat was de Krimi- naldirektor zélf niet. Het was alleen zijn vérgaande kennis van codering en deco dering en zijn jarenlange verhoortech niek, die de agent alles en alles deden zeggen, wat Schreieder wenste. Ze had den geen kans ook maar één code of per soonlijke check achter te houden. Dat was het hele geheim van het Englandspiel," zegt Schreieder. „Gaat U maar na: van 1935 af ben ik beiast geweest met de allermoeilijkste verhoren, die een politieman opgedra gen kunnen worden: die van vrouwen, (k krijg eruit wat erin -zit en zonder ge mene streken", zegt Schreieder trots. Op een hoekje van het tafeltje tekent hij de gebruikelijke codering. Met ..agentengetallen" en „sleutelgetallen" en speciale namen en weglatingen en toe voegingen, kortom, met alles wat oe,n dergelijk telegramj~ wohem waardevol maakte."Hij kende de briefcode, radio- code, codes voor plaatsbepaling der agen ten en hij wist hun security-checks. En hij had erg veel gehad aan één van de eerste gedropte agenten, van der Reyden, dre in Londen al niet vertrouwd werd en wiens uitzending daar zeer was tegenge werkt, maar die tóch vertrok en in Duit se handen viel. Hij maakte Schreieder wegwijs en zijn verklaringen waren van grote betekenis voor de ontwerper van het Englandspiel. De rol van Giskes. „Was u nu alleen schepper en schrijver7 Giskes was toch uw chef?" „In geen geval. Giskes had precies de zelfde functie bij de Wehrmacht als ik bij de S.D. en wij maakten samen de plan nen. Precies zoals wij nu tegenover elkaar zitten te praten, zat ik met Giskes onze plannen te bespreken. Hij had een tolk. Als we alles en alles doorgepraat hadden, ging de tolk met de telegrammen naar Haren, waar hij, met behulp van de ge pakte agenten, de boodschappen opstelde in het Engels, secuur in codè bracht, alles terdege controleerde en het seinde naar de overkant." Giskes was altijd maar bang, dat de hele zaak uit zou komen. Maar hij. Schreieder. niet. Giskes was de soldaat. Even schuldig, als er iemand schuldig is. Schreieder de vakman contra-spionnage- Ieider. Voor niets bang. Niet voor een échec, want dat lijdt hij niet- Met hem is het succes van een dergelijke actie meedogenloos verzekerd. En hij gaat vrijuit. „Naar huis?" „Och, als ze me niet meer nodig heb ben! Ik heb een vrouw en twee zoons in München. De jongens zijn uitstekende schaakspelers." Is het wonder, dat Schreieder lust heeft naar huis te gaan. Een vrouw en twee kinderen. En een brein dat alles secuur weet en niets geeft om een kranteman. die nu een gezicht zet of hij óók wijs is. Want wat is er waarheid in Schreieder? Een gewiekst man. En God beware de lieden, die ooit nog eens in deze kleine, fijne, bleke handen vallen. Het Tweede-Kamerlid Goedhart (Arb.) zal Vrijdag in de Tweede Kamer de mi nister van Justitie mondelinge vragen stellen inzake de buitenvervolgingsfcel- ldorg van Schreieder. trapkracht van mijn voeten snel te boven en daar fietste ik dan, de Voorburgse Maanweg over, op het spiksplinter nieuwe „Rijwiel Solex", dat Van der Heem N.V. in Den Haag gaat maken en R. S. Stokvis en Zonen in Rotterdam in de handel brengt. Geen motorfiets. Wel een gemotoriseer de fiets. Snelheid: 22 km, verbruik 1 liter benzine op 100 km, geen versnellingsbak, geen gasregulateur, maar ook, geen tegen wind meer, geen onneembare hellingen, omdat de motor, constant 2000 toeren per minuut draaiend, met een rol op de voorband de fiets aandrijft. Voorlopig is de prijs 375. Dat gepeperd, maar een motorrijwiel komt op ƒ800 en een gewone fiets toch altijd nog op ƒ150. Vóór 31 December verwacht men er 2500 af te leveren. En volgend jaar 10.000. Er komen service-stations in Nederland voor het onderhoud. En misschien in de nieuwe motor- en rijwielwet een bepa ling. dat de Solex-fiets géén motorrijwiel is. zodat zij zonder rij- en nummerbewijs en wegenbelastingkaart kan worden be- DE SLACHTOFFERS VAN DE ONTPLOFFING TE ARNHEM De namen van de vijf personen, die gis teren bij de bunkerontploffing in Arnhem om het leven kwamen, luiden: A. van Bal-kom. 43 jaar, te Nijmegen, vader van 6 kinderen; J. Deckers, 54 jaar, te Tilburg, laat vrouw met 1 kind ach ter; J- Gouw te Velp, 35 jaar. ongehuwd; H. van Hoof, 39 jaar. te Vught, gehuwd en vader van 6 kinderen; Th. Leenders, te Nijmegen, 47 jaar, gehuwd en vader var 4 kinderen. De mannen, die in dé bunker aan hel werk waren, behoorden niet, zoals ge- meldt tot de Mijnopruimings- en Ber- gingsdienst, maar tot de Hulpverlenings- Dodelijk ongeluk in machine fabriek te Delft Het tweede in korte tijd Bij de machinefabriek Reineveld te Delft heeft zich gistermiddag omstreeks half één voor de tweede maal in korte tijd een dodelijk ongeluk voorgedaan. De 35-jariige werkman N. Zwart, Poot- straat 66, stond aan de achterzijde van een rijdende zaïndstuiitinstallatie, toen deze naar het reservoir reed om met nieuw zand te worden gevuld. De Zwart bemerkte het gevaar te laat; hij raakte bekneld en moest naar het Gasthuis worden vervoerd, waar hij om half vijf is overleden. Vervangingsmiddel voor moeder melk uitgevonden Bij experimenten met wei is door de Organisatie voor Toegepast Natuurwe tenschappelijk Onderzoek de mogelijk heid geopend van dit product een syn thetische moedermelk te maken, die als zuigeling-voedsel aan hoge eisen vol doet. Op 16 Juni om 14 uur zal in het Kon. Inst. voor Ingenieurs te Den Haag voor de betrokken ambtelijke instellin gen een demonstratie worden gegeven. Prijzen der kaarsen met 10 pet. verhoogd. De verbruikersprijzen voor kaarsen zijn, i.v.m. de prijsstijging van stearine, in totaal met ongeveer 10 pet. verhoogd. n°S Een pak van 300 gram kost thans f 1.10. y Voor kaarsen voor ritueel gebruik zijn nu ook maximum-prijzen Voor een millioen dollar diaman ten naar Nederland De 9000 karaat teruggevonden diamant, waarover wij onlangs berichtten, vandaag uit Duitsland naar ons land den gebracht. De waarde is 1 mill Pas op de dubbeltjes De P. v. d. A. heeft een verkiezings pamflet verspreid onder de titel „Pas op de dubbeltjes", waarin de loftrompet gestoken wordt over minister Lieftinck. Hij wordt ons daarin voorgesteld als de man van de geldzuivering, die. in binnen- en buitenland bewondering afdwong. Hij schafte het bankgeheim af, waartegen het niet-progressieve Nederland zich steeds had verzet. Hij haalde het geld, waar het zat. Hij belastte de lagere inkomens belangrijk minder zwaar dan de hogere, Hij kwam met de heffing ineens. Hij zorgde voor het geld, dat minister Drees nodig had voor zijn noodwet-ouderdoms voorziening. Nederland moet dankbaar voor zulk een minister, meent het pamflet en daarom moet ons volk op de v. d. A., de partij van Lieftinck, stem- Wanneer we het met deze lof niet eens zyn, dan betekent dat allerminst, dat we geen oog* zouden hebben voor de werk kracht en de capaciteiten van de huidige minister van Financiën, of dat we zou den vergeten, hoe de heer Lieftinck met grote moeilykheden te worstelen heeft gehad. Wanneer we deze financiële poli tiek afwijzen, is dat. omdat die voor ons volk een ramp betekent. De geldzuivering had aller instemming, maar daarmee was het gevaar voor in flatie niet definitief bezworen. Dat hing an de maatregelen, die volgen zou den en daarby is een van de voornaamste: Beheersing van de bankbiljettencircu- latie, volkomen mislukt. De bankbiljet- tenpers heeft op volle toeren gedraaid en daardoor is het voordeel van de geldzuivering te niet gedaan. Het geld voor de Noodwet-Drees werd inderdaad gevonden. Maar hoe? De 97 millioen. die daarvoor nodig waren, moesten via de verhoogde omzetbelasting worden opgebracht door de grote gezin nen en de middenstand. En de belastingen? Daar is al heel weinig reden om te juichen. De P. v. d. A. verzwygt maar, dat ook vroeger een sterke progressie bestond. Ruim drie kwart van de belastingen werd betaald door slechts enkele procenten van de bevolking. De P. v. d. A. verzwijgt, dat niet alleen de hoge inkomens zwaar werden belast, maar dat minister Lieftinck ook de be lasting voor de inkomens van de iets beter gesitueerde burgery aanmerkelyk verzwaarde. Als er één ding is, dat ons volk be nauwt, dan is het wel de belastingpoli- tiek van minister Lieftinck. Is het 'zo'n prachtig financieel beleid dat duizenden spaarders worden gedu peerd, doordat de Rijkspostspaarbank geen rente bijschreef? (Voor vervolg zie Pag. 3) F ranse kabinet keurt zes landen-accoord goed IN NEDERLANDSE KRINGEN HEERST TELEURSTELLING In aansluiting aan het reeds gemelde, betreffende de in Duitsland heersende oppositie tegen de Londense overeen komst, wordt nog nader gemeld, dat de vertegenwoordigers van ruim een mil lioen georganiseerde arbeiders in de metaal- en mijnindustrie van het Ruhr- gebied zich er tegen hebben verklaard In het byzonder fulmineert men tegen de contröleraad. Inmiddels heeft ook het Franse kabi net zijn goedkeuring gehecht aan de zes- mogendhedenovereenkomst, maar Vrij dag zial de nationale vergadering haar oordeel daarover uitspreken. Hoewel men aan de ene kant de positie van Bidault iets sterker acht, omdat de aanvallen van de Gaullisten en communisten de wan kelmoedigen hebben afgeschrikt, zyn aan de andere kant de moeilijkheden van het Franse kabinet vergroot, doordat de desbetreffende commissie geëist heeft, dat de regering het besluit zou intrek ken, waarby aan kerkelyke scholen in directe steun zal worden gegeven. Socia listen en radicaal-socialisten, de voor naamste elementen van de regerings coalitie, stemden tegen, waardoor ook .thans weer het kabinet-Schuman ie de "lucht hangt. Volgens Reuter, heerst er in Nederlandse kringen teleurstel ling over het feit dat Engeland, Frank rijk en de Ver. Staten niet meer sym- DAT de beroeps-wielrenner C. Valen- tijn dezer dagen bewusteloos en gewond werd aangetroffen langs de Bredase weg by Roosendaal en vermoedelyk bij een proefrit de voorband van zijn. fiets is af gelopen. DAT het te Leiden gevestigde Nederl comité, voor „World Student Relief" de hulp aan de universitaire wereld in Indië ter hand heeft, genomen en nog deze maand ƒ5000 aan relief-goederen scheept. DAT by een hernieuw onderzoek de eis van 17 jaar tegen de voorin, politie-com- missaris in Heerlen, George J. H. Seelen („Englandspiel") voor het B.G. te Maas tricht is gehandhaafd en over 8 dagen de uitspraak volgt. DAT bij een inbraak bij de fa Jong- bloeds te Tilburg 50 coupons herenstof, enige coupons damesstoffen en een party vilt werden gestolen. DAT de uit Rotterdam afkomstige heer W. C. Schilthuis is gekozen tot president van de New Yorksche Goederenbeurs. DAT een der pioniers van de zwem-, sport in Nederland, de bekende oud- R'damse zwemmer A. S. Sirks, dezer dagen te Utrecht is overleden. DAT de na 1947 uitgereikte einddiplo ma's van de Handelsavondschool vrij stelling geven voor het middenstands examen, algemene handelskennis. DAT de Zaandamse jachtwerf Kraaier een Amerikaanse order heeft ontvangen voor de bouw van vyf jachtkruisers en een luxe zeiljacht. DAT 82 j. oud te A'dam overleed het schoolhoofd Joh. Heyting. DAT de Ned. hogescholen tezamen 25.000 studenten omvatten en de T. H. daarvan de meeste, nl. 5424, op haar naam heeft staan. DAT plannen voor een intieme huldi ging van de zangpaedagoge mevr. Noor- dewier-Reddingius, t.g.v. haar 80ste jaardag op 1 Sept. a.s., tot 15 Juli kunnen worden ingezonden by Guus Hoekman, Prof. Sprengerlaan 20, Utrecht. DAT verzoeken om uitstel «van eerste oefening of vrystelling van dienstplicht alleen nog in behandeling worden ge nomen als de aanvrage by de burgemees ter ter plaatse is ingediend. DAT het Delfts Madrigaalkoor o.l.v Pierre van Hauwe. begin Aug. een tour nee maakt door Luxemburg en Zwitser land- DAT het Zweedse Studentenkoor „Orphei Drangar" van 1419 Juni zal op treden in A'dam, Den Haag en Hilversum t.b.v. het Ned. Roode Kruis. DAT op 24 Juni in „De brakke grond" te A'dam in toewijzing worden aangebo den 1934 kisten Noord-India thee, 7049 kisten Ceylon-thee en 2718 kisten Java- thee. DAT m.i.v. 2 Sept. 1943 is weggezui verd thans wijlen G. J. Kerlen, overste by de Staatspolitie en alle rechten op pensioen voor de nagelaten betrekkingen zyn komen te vervallen met 1 Juli a.s. DAT drie leden van de directie der Wereldbank gisteren na een verblyf in België en in Duitsland voor een vier daags bezoek in Den Haag arriveerden om de economische toestand van ons land te bestuderen. DAT gisteren in Tilburg een dubbele woning aan de Kromstraat, bewoond door 5 gezinnen, geheel is uitgebrand, waarby twee geiten om kwamen. DAT het B.G. te Leeuwarden gisteren een psychiatrisch onderzoek gelastte de 33-j. S.D.-verrader F. H. A. Michon te Nymegen, tegen wie levenslang was ge- eist. DAT min. Drees onoverkomelijke be zwaren heeft tegen opnemen van vrywil- lig-verzekerden volgens de Invaliditeits wet in de toeslag-regeling voor de invali- diteitsrenten. DAT van 1418 Juni 50 sociografische studenten uit A'dam een excursie door Drenthe zullen maken. DAT het gouden echtpaar Philips de gemeente Eindhoven een damasten tafelkleed met servetten zal ontvangen. DAT de jübilèrende Brabantse Staten leden H. J. v. Susan te (30 j„) H. A. J. Mannaerts (25 j.) en jhr mr J. Th. M. Smits (25 j.) gisteren is gehuldigd en ir J. Koenraadt te Maarheze als nieuw lid werd toegelaten. DAT momenteel een gezelschap politie ambtenaren uit Gent een driedaags be zoek aan Vlaardingen brengt. DAT in de vacature-D. B. Elzinga te Roodkerk benoemd is tot lid der Prov. St van Friesland S. de Vries te Britsum. DAT het B. G. te Den Bosch de ex-ka- pitein der staatspolitie J. Chr. Lousberg uit Aalsmeer, een berichte Jodenvervol ger, tot 14 jaar veroordeelde (eis was 20 Jaar). DAT dë bankbiljettencirculatie de vo rige week met f 4.5 millioen daalde tot f2943 millioen. DAT het 15000 leden tellende Ned. Trekpaardenstamboek 450 der beste die naar de op 15 en 16 Juni te Den Bosch te houden tentoonstelling zendt- DAT by de Tweede Kamer een wets ontwerp is ingediend tot bekrachtiging ener Indische ordonnantie op de heffing van opcenten op de invoerrechten in 1948, welke gelyk is aan die van 1947. DAT de uit Winschoten afkomstige „fantaisist" Harry Desselhuys vandaag per K.L.M. naar Zd. Amerika vertrok voor een tournée van 2 jaren. DAT te Assen is opgericht het depar tement Drenthe van de Ned. Bond van Schoenmakerspatroons, etc. DAT er 500 honden zijn Ingeschreven voor de int. hondententoonstelling, welke Zaterdag te Zwolle wordt geopend. pathie hebben getoond voor het Neder landse verlangen naar inniger handels- en economische betrekkingen met Duits land. De Achterhoek vlagt voor de Prins By Duiven verdwaalde de gehele officiële stoet. In de Lijmers en de Achterhoek wappe. ren vandaag de vlaggen, zoals ze het gis teren deden en morgen zullen doen. Want Prins Bernhard is er. In alle kleine steden en dorpen staat het werk even stil als zyn Cadillac passeert en verdringen zdch de mensen met vlaggen en oranje langs de straten Giesbeek, Westervoort en Di dam, met alle plaatsen die er tussen lig gen, hadden gisteren de prinselyke be langstelling. In Didam hoorde Z.K.H. op het gemeentehuis inleidingen aan ov sociale- en waterstaatkundige problemen van de Achterhoek, in het bijzonder over de Lobithse overlaat, die de streek jaar- lyks veel schade berokkent. Toen ging het weer verder. Naar Ze venaar. waar de Prins in het Emmapavil- joen de patiënten over de hirisradio toe sprak. naar Lobith-Tolkamer, waar hon derden schoolkindered juichten en schuttersgilde stond aangetreden en ven, waar de Prins naar 't vendelzwaaicn keek. Maar tussen Lobith en Duiven dwaalde de hele stoet, zodat de Prins al in het plaatsje was, toen het gevolg kwam! In Arnhem bracht de Prins ten huize van de Commissaris der Koningin de nacht dioor. Twee doden bij ongeluk in Domaniale mijn Waarschynlijk door plotseling optreden- de druk werden gisteren in de Domaniale myn te Kerkrade op de 380-meter ver dieping twee kappen doorgebroken. Ten gevolge daarvan werden twee houwers J. V. Schetgens en H. Olischlager, beiden 46 jaar en woonachtig te Kerkrade. door neervallende stenen en kolen gedood. Prof. Rommt te Batavia aangekomen. Heden is prof. Romme te Batavia aan gekomen. Hij werd om. verwelkomd door de heer L. Neher. Morgen vertrekt .prof. Romme Bandoeng. Hy zal tot eind Juni in Indo nesië blyven. Dahler te D joh ja overleden Dahler, die de dood van 3 tot 400 Indo- Europese jongens op zyn geweten heeft, is be Dj ok ja na een ziekte van twee maanden overleden. De republiek geeft hem een staatsbegrafenis. (Dahler werd op 17 April door de Ne derlandse Regering vrygelaten, hoewel minister Jonkman hem moreel aanspra kelijk stelde voor de dood van honder den landgenoten en hoewel hy in Ja panse dienst is geweest. Te Djokja werd hy met open armen ontvangen. Hy nam daar de naam Amir Dahlan aan. Red.) Relletjes in Marokko eisen 42 doden. In aansluiting op ons bericht van gis teren, wordt nader gemeld, dat het aan tal doden by de ongergeldheden in Frans- Marokko, tussen Joden en Arabieren, tot 42 is gestegen. Vandaag hebben nieuwe onlusten voor gedaan. waarby thans 37 Joden het leven hebben gelaten. Assistenten van Bernadotte verongelukt Skymaster bij Aken brandend neer gestort. Terwyl A.P. reeds meldde, dat een Skymaster met 44 passagiers aan boord, die uit Oslo in Nicosia op Cyprus moest aankomen overtyd was. bericht de „Volkskrant", dat in de omgeving van Aken een Zweeds passagiersvliegtuig met hoge functionnarissen aan boord bran dend is neergestort. Vermoedelijk waren dit Zweedse officieren, die door graaf Bernadotte naar Palestina ontboden wa ren om te assisteren by de uitvoering van de wapenstilstand. Bevestiging hier van is echter nog niet verkregen, maar men vreest, dat alle inzittenden zyn omgekomen. Anti-Brits wetsontwerp in Amerikaanse Huis In het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden ih een voorstel ingediend om de Mashall-hulp te verminderen met-een bedrag, gelyk aan de som, die een land besteedt voor iedere staat „direct of in direct betrokken bij daden van aggressie." Als zodanig geldt de Britse steun aan de Arabische landen, waar Engeland jaar- lyks 46 millioen dollar voor uitgeeft. Amerika blijft toch zaken doen met de Sowjefs Noodzakelyk geacht voor wereldherstel. De Ver. Staten besloten niet over te gaan tot het leggen van een algeheel embargo op verscheping van industriële goeder naar de Eowjet-Unie en andere Oost-Europese landen. Integendeel men zal de handel met die gebieden voortzet ten op een strikte „voor-wat-hoort-wat"- basis. Volgens de Amerikaanse minister van Handel zyn de handelsrelaties tus sen Oost-Europa en de Ver. Staten en de rest van de wereld, van groot belang voor het wereldherstel. In theorie is er geen verschil tussen wat naar Oost-Europa gaat en naar de landen van het plan- Marshall. Reeds in de afgelopen week zyn vergunningen verstrekt voor het uit voeren van goederen naar de Sowjet- Unie. De toestand van Prinses Elizabeth. In verband met de blyde gebeurtenis op Buckinham Palace, zal dr W. Gilliatt, voorzitter van het koninkiyk college voor gyneacologie, in de komende maanden prinses Elizabeth behandelen. OOK HET BROOD KOMT. IN BELGIE VRIJ. In aanfluiting aan hetgeen reeds vroeger gemeld, verklaarde minister Spaak, dat over enkele maanden, behalve alle andere nog gedistribueerde goederen, ook het brood bonloos zal worden, zodat België dan geheel vry van distributie zal zyen. De broodprys zal tevens wor den verlaagd. (Overigens stare men zich niet blind op onze Zuiderburen, want het is er in het algemeen peperduur Red.) Droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met enkele overdryvende wolkenbanken in het Noorden van het land. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Meest matige wind tussen Noord en Oost. ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1