Jubileumcongres Chr. Boeren- en Tuindersbond in Gruno's veste BLOEMENSHOV IN APELDOORNS NATUURPARK BERG EN BOS 'Van boeken en tijdschriften Russische soldaten blijven liever in Duitsland en... deserteren! JJIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 5 JUNI 1943 Minister Mansholt: achterstand op Chr. agrarisch onderwijsgebied zal worden ingehaald In de huishoudelijke vergadering, die woord de agrarische jeugd op, het werk aan de Jubileumviering van de Chr. Boe- jeri- en Tuindersbond te Groningen voor af ging, werd medegedeeld, dat de mi- ulster van Landbouw heeft toegezegd, dat de achterstand by het Chr. land- en tuinbouwonderwy?, ontstaan door de on- geiyke toewijzing aan de organisaties van tijdens de bezetting gestichte lagere land en tuinbouwscholen, zal worden inge haald. De voorzitter en de secretaris, de he ren Chr. van den Heuvel en mr W. Rip, werden herkozen. Met voldoening werd gememoreerd de totstandkoming van het bedrijfspensioenfonds voor de landar beiders. In een rede getiteld: „Op de grens van twee perioden", heeft de heer Van den Heuvel een uitvoerig overzicht gegeven van het ontstaan en de voorge- geSchiedenis van de CBTB. In 1918 werd de Chr. Patroonsorganisatie Boaz gesplitst en begon het zelfstandige bondsleven van Chr. Boeren en Tuinders. Op het toen gelegde' fundament, de schriftuurlijk' reformatorische beginselen, moet ,hel bondsleven gevestigd blijven Als men deze boom zou willen over planten in een met humanisme gedrenkte Eond, zou dat de doodsteek betekenen, scherpe bewoordingen laakte spr. het optreden in de vooroorlogse jaren van de organisatie Landbouw en Maatschappij, die haar slachtoffers in Nat-Socialistische richting dreef. Prof. Schermerhom, die toen spreek beurten voor deze organisatie meendete kunnen vervullen, predikte opnieuw de eenheid, toen Ned. Volksbeweging. De slachtoffers in de interneringskam pen verzuchten nu, dat de personen, die hen leidden op het heilloze pad van Landbouw en Maatschappij, thans in het gestoelte der ere gezeten zijn. Het bondsleven kwam tot grote ont plooiing, toe bij de reorganisatie in 1934 de provinciale afdelingen als leden van de bond werden ingeschakeld en het bondsbureau, onder leiding van mr Rip, werd gesticht. De houding van vele ont vangers der belastingen, die zich bij de regeling der aanslagen voor de vermo- gensaanwas eenzijdig richten, naar het odium, dat op de landbouw rust, als zou deze de burgerbevolking van Neder land tijdens de bezetting op ongekende wijze hebben gehinderd, stuitte bij spr. op fel verzet. De gewetenlozen zulleji terecht tot de laatste cent moeten bloe den, aldus de heer Van den Heuvel, maar men kan om de wandaden van een klein deel niet allen bij het gilde der zwarte lieden indelen. Vele duizenden zijn door de boeren geholpen een voeding. Voor vele tien duizenden onderduikers waren de boer derijen het a%yl, waar zij na door de Duitsers te zijn opgejaagd, veiligheid vonden, al kan niet worden ontkend, dat in de bezettingstijd te veel het opportu nisme leiddraad is' geweest. Spr. besloot zijn rede met de oproep, zich thans te bezinnen. Alle 512 afdelingen moeten brandpunt worden van Christelijk Agra risch leven. Nieuwe taken op Chr. Agrarisch onderwys-gebied. De tweede voorzitter van de bond, de beer W. Cnossen van Woerden, besprak de noodzaak van uitbreiding van Christe lijk agrarisch onderwijs. Gestreefd zal worden naar de vestiging van een Chr. Landbouwwinterschool in elke provincie, Thans zijn er 4, binnen afzienbare tijd zullen er 8 komen. Het Chr. Landbouw- huishoudonderwijs zal worden uitgebreid. Voorts zal getracht worden, een voorop leidingscursus te verbinden aan enkele bestaande Chr. Landbouwhuishoudscho- len. Het volgen van de opleiding tot landbouwhuishoudleraren, zal in de Chr. kring met kracht worden geanimeerd. Overwogen wordt de mogelijkheid om te komen met een eigen opleiding. Voor lérares in de naaldvakken, en deze te houden in de plattelandssfeer. Was de grote zaal in de Harmonie In Groningen stampvol met naar schatting 1500 mede-jubilerende boeren en tuin ders uit het gehele land, ook het van bloemstukken getooide podium was dicht bezet met een groot aantal gasten en genodigden. De commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen, de heer C. Ebels, riep in zijn huldigings voort te zetten, dat de ouderen zijn be gonnen. Ir. N. van Vliet complimenteerde minister Mansholt, de heer J. Schouten sprak een kernachtig woord nens de A.-R. Tweede Kamerfractie het centr. convent van A.-R. kiesver enigingen, de heer J. de Ruiter deed zulks namens- de C.-H. Kamerfractie in de plaats van de heer H. W. Tilanus, die verhinderd was te komen. Van de lange rij van sprekers vermel den wij voorts nog de heer Royackers, namens de Stichting v. d. Landbouw, ir., P. van Loo namens het gemeentebestuur van Groningen. In het Gronings sprak de heer Tame- ling, voorzitter van de Chr. Middenstands bond, een rede uit, terwjjl mr J. van Aartzen, namens de derde uit Boaz ge sproten organisatie, het verbond var Prot. Chr. Werkgevers, hartelijke woor den van familie-gelukwens uitte. Aanbieding gedenkboek. Een ^parte noot in de feestviering wa de aanbieding van een fraai uitgevoerd ruim 300 pagina's tellend gedenkboek, dat door de oud-voorzitter van de bond, prof. P. A. Diepenhorst, en de heer Chr. den Heuvel is geschreven, en dat voor de leden van de bond bij de uitbouw hunner organisatie van onschatbare waar de is. De tweede voorzitter, de heer W. Cnossen, huldigde hierbij de heer Van den Heuvel, onder aanbieding van een fraai in leer gebonden exemplaar. In de hulde betrok mr Rip ook mevr. Van den Heuvel, onder aanbieding van een sier lijke vaas van Delfts aardewerk. Rede prof. dr G. C. van Nlftrlk. Aan het slot van dit uitnemend geslaag de jubileumcongres sprak prof. dr G. C. van Niftrik van Amsterdam een fede uit, waarin hij op de noodzakelijkheid wees van het beleven van het woord „Chris- telijk". Honderd jaar geleden begon de aanval op de machtspolitiek der kerk. Thaps staan wij bij de ruïnes. De mens is het fundament van zijn be staan kwijt geraakt. Wy beleven thans het bankroet der moderne cultuur. De enige redding is, dat wij teruggaan tot de oorsprong van het leven. d. i. tot God zelf. Het geloof weet, dat Christus, han gende aan het kruis, de wereld heeft „heroverd'^ Chr. organisatie: d.w.z. dat wij op weg zijn naar het Koninkrijk Gods. Als het feit dat Jezus Christus „de we reld hebben wil" de Christelijke politiek fundeert, zullen wij als Chr. maatschap pelijke organisatie de wereld, deze erfe nis Gods, wem: bewerken gaan. Gisteravond werd het jubileum in een grote feestvergadering herdacht. C.B.T.B.- ers maakten excursies ningerland. PADDENSTOELEN IN DUITSE BUNKERS, EEN VERFRISSENDE GEDACHTE Zal n' ergerlijke erfenis straks onze deviezenpot spekken (Van een onzer verslaggevers) Hoewel Nederland alle krachten Inspant om de tastbare herinneringen aa: Duitse bezetting uit te wissen, blUken die krachten te falen by het opruimen een der ergeriykste erfenissen: de leiyke bunkers in het landschap. Bunkers kun nen niet worden gesloopt, zy moeten worden opgeblazen, wil men ze verwyderen. Dit kost schatten gelds en bovendien wordt 't landschap er nog meer door vernield. Nu de overheid dus heeft afgezien van het opruimen van de bunkers, liggen deze waardeloos en worden dus hier en daar voor bergplaats of andere onschuldige doeleinden gebruikt. In de Haagse bunkers wordt echter binnenkort begonnen met de uitoefening van een wel «eer vredelievend bedryf, n.l. het kweken van champjgnons. Slappe Nederlandse voorstellen? Volgens Ass. Press hebben de gedele geerden van het Koninkrijk te Kalioerang de republ. premier Hatta voorgesteld, dat de overeenkomst met de Sowjet-Unie als „nog" niet gesloten zal worden be- achouwd, en dat het woord „souvereini- teit" nader zal worden ontschreven. Dit tweede punt ls echter geen voorwaarde voor de voortzetting der besprekingen. Bepalingen inz. zeevaart diploma's Aan de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer be treffende het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 2 Augustus 1935, hou dende bepalingen betrekking hebbende op de zeevaartdiploma's, is het volgende ontleend: Met betrekking tot het bezwaar, het welk door verscheidene leden werd aan gevoerd tegen het ln het wetsontwerp voorgestelde, voor zover-'betreft het di ploma als assistent-scheepswerktuig-kun. dige. het voorlopig diploma als scheeps- werktuigkundige en het diplopia als mo- tord!rijvc%, merken de ministers van Ver keer en Waterstaat en van Onderwijs. Wetenschappen op, dat ten on rechte de indTuk bestaat, dat beoogd zou worden, gelijke bevoegdheden toe te ken nen aan de bezitters van een der beide eerstgenoemde diploma's als aan de be zitters van het motordrijversdiploma Dit geenszins het geval. De bedoeling de wijziging is slechts vast te stellen, dat, hoezeer ook verschil moge bestaan tus- de diploma's onderling, het voorlopig diploma en het diploma als. assistent- scheepswerktuigkundige niet van hogere rangorde moeten worden geacht; zodat de bezitter daarvan niet de plaats mag ver vullen van de gediplomeerde motor- drijver. De ministers hebben het niet nodig ge oordeeld ter zake met de betrokken orga nisaties in overleg te treden, aangezien het voorstel geen materiële wijziging var betekenis van het wetsvoorschrift bete kent. doch huns inziens slechts als een ir de practijk noodzakelijk gebleken ver duidelijking dient te worden opgevat. Ten aanzien van het zogenaamde ruti- a dienstdiplomareglement zal zeer zeker oor kapiteins en stuurlieden de eis moe ten worden gesteld, dat zij voldoende kennis hebben van de bepalingen voorkoming van aanvaringen op zee. ligt niet in de bedoeling voor machinisten een eis van practisch werken te stellen. In het ruil- en diienstdiplomareglement zullen verder de eisen met betrekking tot heit naar behoren ver-richt hebben vaartijd worden geformuleerd. Betrokke nen zullen ln ieder geval hun dienst op goede wijze gedurende een te bepalen nimumduur gedacht wordt aan drie ja ren moeten "hebben volbracht zullen zeer zeker niet voor een dienst- diploma in aanmerking komen, wanneer uit een onderzoek van de Scheepvaart inspectie en van de Raad voor de Scheep vaart is gebleken dat handelingen in strijd met dc 'J 1 J Stuk voor stuk worden de rype champignons geplukt. Een secuur werkje. Champignonkweek in Den Haag Neen, voor zulk een doel hebben de Duitsers deze schuil- en verdedigings plaatsen zeker niet gebouwd, maar voor het Nederlandse volk is de gedachte, dat in de gehate bunkers straks padden stoelen zullen groeien, eens te meer een bewijs, dat de .slavernij tot het verleden behoort. Champignons in de Duitse bunkers! Waarlijk een verfrissende gedachte. De Marine, die de 30 40 bunkers rondom Den Haag onder beheer had, was oorspronkelijk niet zozeer geneigd deze hechte en droge bergplaatsen af te staan, doch ten slotte heeft een Haagse firma, die grote champignonkwekerijen in Zuid- Limburg exploiteert, er beschikking over gekregen. Proeven, te Noordwijk ge- hadden reeds uitgewezen, dat bunkers voor dit doel zeer geschikt zijn. Luxe-artikel. De champignoncultuur is veeleisend kostbaar, vandaar dat deze eetbare paddenstoel altyd een luxe-artikel blijft. Vóór de oorlog werd de champignon- kweek in hoofdzaak door kleine kwe- kertjes bedreven in de onderaardde ge welven en gangen van de Limburgse mergelgroeven. Het artikel werd toen i. 80 ct. per kifo aan de markt gebraï&t. In de oorlogsjaren is hierin echter verandering gekomen. Verschil lende grote firma's namen een aantal kleine bedrijfjes over en gingen op grote schaal de groeven exploiteren. Het stij- de kosten voor de kweek, de emballage en het vervoer heeft echter sindsdien ook de kilogramprijs vertien voudigd. De champignon behoort tot de groep m grote eetbare paddenstoelen, maar is daarom evengoed een schimmel, die in vochtig duister wil groeien. De weide champignon (Psalliota sylvatica) is de meest-gekweekte soort. Voor de kweek zyn nodig grote hoe veelheden paarden-stalmest, doch uit sluitend die van haver-gevoerde paarden gunstig voor de productie. Bovendien moet het stalstro, waarmede de - mest uiteraard rijk gemengd is, altyd rogge- of tarwestro zijn en mag dit, met het oog op het ontwikkelen van schimmels, tevoren niet geperst zyn geweest. Hierby wordt reeds duideHjk, hoe kostbaar de kweek is, want de huidige graan- schaarste speelt hierby een grote rol. Door fermenteren wordt de mest bruikbaar gemaakt voor de champignon- kweek. Nu moet er gezorgd worden, dat in de kweekruimte geen plantenziekten of andere schimmels kunnen ontstaan en daarom moet de gehele ruimte, vloe ren, wanden en plafonds met een kalk- oplossing gedesinfecteerd worden, kweek valt of staat met het constant bewaren van een temperatuur van 13 gr. Celsius. Hierdoor wordt het begrypeiyk, dat onderaardse ruimten, dus ook bun kers, voor deze cultuur zo geschikt zijn. Immers onder de grond heerst zomer winter een geiykmatige temperatuur. En tevens voldoen deze plaatsen aan de tweede voorwaarde: duisternis. Lastige kweek. Is de ruimte op temperatuur gebracht, dan kunnen de mestbedden worden aan gelegd. Men vormt hiervoor meestal heel lange, smalle, 20 pm hoge bedjes met glooiende zijkanten. In de onelndig- lange groeven liggen die op de grond, de bunkers worden zy echter aangebracht op stellingen van ijzeren buizen. Wan neer de temperatuur in de bedden controleerd en de mest stevig aangedrukt, kan het leggen (enten) van het broed, d.i. het zaaisel, beginnen. Dit brood wordt ln laboratoria zeer voorzichtig in rein- culture gewonnen en vers in flessen of gedroogd in rollen in de hancfel gebracht. De Rijksproeftuin te Naaldijk is de voornaamste leveranciers. De stukjes broed worden in driehoeks- vorm op 25 cm afstand van elkaar gelegd. Neemt de kweker na een dag of zes rond het broed een lioht waas waar, dan weet hij, dat het broed „gepakt" heeft wordt het tyd, de dekaarde toe te voe gen. Een mengsel van metselzand, leem, kiel en kalk wordt in een laagje vap 20 mm op de bedden aangebracht en vast gedrukt. De aarde moet voor de hoed- vorming poreus zUn, en voorts steriel op dat er geen plantenzaden of schimmel sporen op de bedden terecht komen. Deze het vocht in de; bed- dekaarde dient den te bewaren. Tydens de groei, welke 2 3 maanden duurt, moet voortdurend gelet wordgn op de temperatuur en de toevoer van verse lucht, terwijl er veel gesproeid moet wor den tegen insecten en plantenziekten en de beflnen voldoende vochtig te hou den. Zyn de champignons plukrijp, dan begint de oogst. Door voorzichtig de grote hoeden te verwijderen geeft de Nationale betoging in de woonplaats van de jubilerende Koningin (Van een onzer verslaggevers) „Bloemen in Berg en Bos" is de leuze, waaronder de gemeente Apeldoorn een nationale bloemendemonstratie gaat houden; een demonstratie welke, ter gelegen- id^ van het gouden regeringsjubileum van H.M. de Koningin, het karakter van i'landelyke betoging zal dragen. Het prachtige natuurpark „Berg en Bos" zal herschapen worden ln een bloe- menlustoord, en de bezoekers kunnen na hun verblUf ln h'et park een fellcltatle- règlster voor de Koningin tekenen- Op waarlijk originele'wijze wordt by de opzet van deze tentoonstelling ryke pracht aan uiterste eenvoud en soberheid gepaard. r\ ril* i. j is de maand Juli reeds volgeboekt Op O Jllll WOrdt d6 poort voor Augustus zijn er nog maar enkele Prinses Anne biyft Rooms-katholiek. Prinses Anne de Bourbon-Parma, die van Kopenhagen naar Genève gevlogen is. heeft, in 'verband met haar voorge nomen huwelijk met ex-koning Michaël van Roemenië, die Grieks-orthodox is. verklaard,., dat zy nimmer haar Rooms- Katholiek! godsdienst zal prijsgeven. -kweker de kleintjes gelegenheid, uit te groeien. Overal waar geplukt is, moet de dekaarde weer goed worden aangedrukt. De oogst duurt pl.m. 2% maand, zodat met één keer verbouwen een half jaar gemoeid is. Na de oogst is de mest niet jor een tweede 'keer bruikbaar. Exportmogeiykheden. Hoewel de Haagse firma 30 40 bun kers ter beschikking krijgt, zal de exploi tatie van deze bunkers de totale cham pignon-productie nauwelijks beïnvloeden. De bunkeds zullen slechts een klein deel het gehele bedrijf vormen, want zy hebben een gezamenlijke oppervlakte 3000 M2, terwijl de firma in de Limburgse mergelgroeven een teeltfuimte van M2 bezit E» zijn thans in Nederland 35 cham- geoi ipend Dragende bedden in de mergelgroeven te Limburg. Groentenlevering naar Duitsland bijna in kannen en kruiken De totstandkoming van een overeen komst voor grbentenlevering Duitse burgerbevolking is zeer binnen kort te verwachten. Het contract zal lopen tot 1 Mei 1949 en omvat de levering van 87.500 ton vroege- en zomergroenten en 112.500 ton late- en wintergroenten. Op de zomer-lijst komen 10.000 ton tomaten en 8000 ton komkommers voor alsmede 10.000 ton andijvie. *Tot en met 20 Mei werd reeds 12.500 ton verzonden. De groenten zyn tegen een gemiddelde prijs per ton franco grens aangeboden. De kweker kan vrijwel onafhankelijk var plgnonkwekerijen, voornamelyk in Lim- het geteeide product een regelmatige op- burg, waar iedere kweker over ten min- - - - - ste 20.000 M3 grond moet beschikken om zyn bedrijf lonend te maken. Indien men bed dat 1 M2 groot is 5 kg cham pignons plukt, dan heeft men een goede oogst, doch er moet steeds gerekend wor den met veel mislukking. De totaalproductie in Nederland be draagt 1000 kg per week. Het is een artikel, dat voor het grootste gedeelte hotels gaat. Een hoeveelheid wordt voorts geconserveerd in glazen potten en, daarvoor materiaal is, ingeblikt. Er worden thans pogingen in het werk gesteld, export van blikjes champignons te bevorderen. Afzetgebied zou zyn Zuid- Amerika en Zuid-Afrika. Uiteraard zou overheidswege daarvoor een grote party blik moeten worden beschikbaar gesteld. De kwekers zien echter belang rijke deviezenmogeiykheden in hun ar tikel, ook al staat de regering er tot nu toe enigszins behoudend tegenover. Apeldoorn, dat straks tienduizenden be zoekers hoopt te ontvangen, is geen ge goede gemeente. Integendeel, het staat ei slechts zeer matig voor met de gemeente kas. Toen bij de gemeenteraad het plan rijpte voor een nationale tentoonstelling ir J. Hyghes, een man, die zijn sporen op d-it terrein heeft verdiend, uit nodigde de organisatie ter hand -te nemen, bleek al spoedig, dat er geen bokkespron- gen konden worden gemaakt. Maar mr Hughes, die als oud-algemeen secretaris de Gelderse Kamer van Koophandel organiseren weet en niettegenstaande zeventig jaren fiks kan aanpakken, vond in overleg met de eveneens bejaar de architect de Ko uit Bussum verras sende oplossingen voor menig benard probleem. Het bospark „Berg en Bos", dat 300 ha groot, in 1931 door Apeldoornse werk lozen wérd aangelegd, is een ideaal wan deloord. dat des zomers door duizenden wordt bezocht. Langs wegen en paadjes, tegen de glooiende heuvels, rond de schil derachtige vijver met klaterende water valletjes, langs da vriendelijke Spreng en onder het zware geboomte, worden nu door kwekers uit heel hét land bloemen gezaaid en geplant, een werk dat thans vóór de opening der tentoonstelling, in volle gang is. Zo wordt heel 't park een paradijs van bloemen, waarby uiteraard zeer veel op kleurschakeringen en groe peringen wordt gelet. Maar daarmee is men er niet. Bezoe kers willen rusten, willen zich verfrissen, willen ook eens een uurtje op een andere wijze beziggehouden worden. S prook jes-huisjes Het park te ontsieren met gemetsèlde, bakstenen gebouwtjes zou jammer zyn, maar tevensveel te kostbaar. Er wordt dus geroeid met de riemen die er zijn ofwel, gewerkt met het materiaal dat beschikbaar is. In het park worden op gericht een werk, dat bijna klaar is een cofignesgebouw voor 700 personen, een restaurant, waar meer dan 800 per sonen tegelijk de maaltijd kunnen ge bruiken, efen theehuis aan de vyver met een terras voor 600 personen, tien „padde stoelen" Cbuffettentjes), vier ystentjes en twee fruittentjes, verder gebouwtjes voor administratie, politiepost en E.H.B.O., een postkantoortje, toiletten, een toonkamer voor snijbloemen en bindwerk, een „ere- pagode" waarin deelnemende kwekers hun reclamemateriaal kunnen demonstre ren, tien loketten by de ingang, schuil- loodsen, enz. Al deze gebouwen zijn opgetrokken van ruw beshout, gezaagde ongeschaafde planken en smalle geschilde stammetjes, hetgeen zeer rustiek aandoet en wonder wel past in de omgeving. Vooral de kleine gebouwtjes, met riet en hei gedekt, staan als sprookjes-huisjes tussen de* donkere bomen en straks, wanneer de tentoon stelling open is, zullen al deze gebouwen rijk met bloemen en bloeiende planten getooid zijn. Waarlijk vernuftig is men tewerk ge gaan met de aankleding en inrichting. Zo zijn alle wanden bedekt met spantex, dik, grauw papier, ofwel door met rood steen slag bedekt fyn kippengaas, hetgeen een buitengewoon aardig effect geeft. Voor de vloeren zijn \rottoirtegels..i... geleend wegen, waarlangs nog geen huizen staan en alle ruiten zijngeleend broeibakken op Apeldoornse kwekerijen! Alle deuren, sanitaire artikelen enz., worden dadelijk na de tentoonstelling de woningbouw verkocht. Het is n.l. de bedoeling, d-at al het gebouwde na de sluitingsdatum weer met bekwame spoed wordt afgebroken en verwijderd. Wel licht wordt een uitzondering gemaakt het theehuis, aangezien dit tot nu toe ontbrak in het wandelpark. Ook de smaakvolle, gemetselde toegangspoort zal blijven staan. Congressen De oprichting van een tydelyk con gresgebouw blijkt een ware vondst te zijn. Aan één- en tweedaagse congressen dagen open. Voor afwisseling by het wan delen en rusten wordt gezorgd door de inrichting van een openluchttheater, waar vele, vooral Apeldoornse. verenigingen van hun kunnen zullen blijk geven. Daar voor zijn speciaal- de middaguren be stemd. Ook is er een openluchtbioscoop, waar bij de doelstelling passende film» worden vertoond. Van de bijzonderheden, welke de bui tenbeplanting te zien geven noemen w|J oog de aanleg van twee modeltuinen, waarmede Nederlandse hoveniers in een prijsvraag een bekroning verwierven en de Oranjevallei, waarin het SprengendaJ zal worden herschapen dóór da ai een keur van oranjekleurige bloeroen aan t» brengen. In de bloemenhal, ingericht voor bind en snijwerk wordt elk» week door spe ciale groepen kwekers en kwekers- verenigingen een nieuwe bijzondere in zending' geëxposeerd. De schoonheid van het park zal voorts worden verhoogd door verschillende beeldengroepen, ingezonden door de Kring van Nederlandse beeldhouwers. Het postkantoortje, waar ook aller hande prentbriefkaarten van het terrein verkrijgbaar zijn, zal een eigen post stempel voeren, een aardigheidje voor de philatelistem. De tentoonstelling, welke wordt inge richt met behulp van de plaatselyke plantsoendienst, zal geopend zijn van 5 Juli tot tl Aug., dagelijks van 96 uur. Voor scholen, gezelschappen, exclusies enz. gelden speciale t DELEGATIE UIT E.V.C. BEDRIJFS GROEPEN NAAR TSJECHO- SLOWAKIJE. Een delegatie, samengesteld uit E.V.C.- bedrijfsgroepen, zal zich binnenkort naar Tejech'óslowakije begeven teneinde zich aldaar te oriënteren over de toestand dat land. STALIN AAIT PAASIKIV1 OVER DE KOP. Soivjet-Rusland schekti Finland millioen gulden der verplichte herstel betalingen kwyt. Militair zwendélde met 30Ó0 maaltijdbonnen Te Sliedrecht zijn 5 personen gearres teerd, die gedurende de laatste maanden niet minder dan 3000 maaltydbonnen vertegenwoordigende een waarde van 107.000 rantsoenbonnen, hebben ont vreemd en deze langs tal van kanalen hebben verzilverd (in rantsoenbonnen1 De hoofddader was een militair, werk zaam op het bureau van de kwartier meester-generaal te Rotterdam, die o.m de distributiekantoren te Gouda, Voor burg, Den Haag, Rotterdam, Kapelle a/d IJssel, Apeldoorn, Breda en Tilburg op lichtte, door middel van valse verlofpas sen en valse stempels^ Reeds konden I860 maaltijdbonnen worden achterhaald f Sfeer in f Rezin? De „Nieuwe Leidscheer i MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 4 Juni. BI ïenveilingDuizendschonen 0.12—0.19, gla diolen 0.90—1.25, convillie 0.27—0.65, pioe- >en 0.70—1.50, lelie umbelatum 0.30—1.40, nargrleten 0.10—0.32, ester read 0.21—0.70, rissen 0.08—0.20, anemonen 0.10-0.22. bruid injers 0.05—0.12, lupine 0.070.18, lathyi 0.12—0.37. ixia's 0.18-021, violieren dubb 0.20—0.48. idem .enkel 0.08—024, campanuls 0.20—0.62. papaver 0.10—0.28, trosrozen 0/.5— 0.80. calla 1.20—1.70, delphinium 0.12—0. Vijver in Berg en Bos, waar temidden van bloemen het theehuis een rustig zitje biedt. „Met het -volk voor het land". Uitg. De Boekerij - Ba am. In Juli verschijnt „Met het volk voor het land". Dit devies hebben dra M. G. Schenk en J. B. Th. Spaan gekozen als titel van een boek,' waarin Nederlanders uiit alle delen van het land laten zien, hoe landgenoten op vele terreinen des levens werken aan de materiële en gees telijke opbouw van ons volk. Zy meen den dat dit in 1948 de beste wijze was hulde te brengen aan Koningin Wil- helmina, die ons volk een halve eeuw voorging in de arbeid. Van de ruim 40 medewerkers noemen wij: E. J. van den Broecke-de Man. prof. M. H. Damme, W. EversDykhui- dr A. W. J. Gerats MSC, dr B. Chr. Hamer, mr dr A. A. van Rhijn, prof. dr L. J. G. Verbeme, dr H. Verwey—Jonker, mr dr Baron de Vos van Steenrwijk, mr H. Willemse. Er wordt geschreven over de Friese veeteelt, zogoed als over het werk van mgx Poels in Limburg, over de ontwikkeling der sociale zorg in de bedrijven, zo goed als over landaanwin ning, over volkshogescholen en het ver anderde wonen. Het boek bevat éen groot aantal foto's. Het wordt uitgegeven door De Boekerij te Baarn. „Panaderlo Pan" door Miep Diekman, U.M. West-Fries land, Hoorn. De enigszins vreemde titel van deze roman voor oudere meisjes is een oud volksliedje van de oorspronkeiyke be woners van Curacao en betekent: „Bak ker. geef ons brood!" In een „erratum" vermeldt de sch-rijfister, dat pas na het ter perse gaan haar ter ore kwam, dal de juiste schrijfwijze „Panadero" is. Het verband bussen titel en inhoud van het boek is ons niet duidelijk geworden. De hoofdpersoon, Marry Wittervoort, wier vader bevelvoerder van een fort op Cuiagao is, wordt ons -beschreven als een zeer zelfbewust meisje met een sterk ontwikkeld gevoel van eigen-waarde. De schrijfster verhaalt de verschillende we- derwaardigheden van het gezin, waarin vooral dokter Virgüdo de Sola een rol speelt. De oppervlakkige lezer ziet hem reeds als de toekomstige echtgenoot van Marry. Maar het komt anders uit: Marry legt lot en leven in -handen ven Nol Koenderts, een ingenieur. Juist een man. die «ook haar vader gewenst had. Er is een flinke dosis omwikkeling voor no dig om dit boek te kunnen volgen. De Uit verklaringen van welingelichte personen blUkt, dat duizenden soldaten van het Russische leger deserteren en'dat zy dikwyis in gezelschap van hun vrouwen, rer illegaal in Duitsland gaan leven dan naar Rusland terugkeren. De „Neue Zeitung", het officiële orgaan in de Duitse taal van het Amerikaanse militaire bestuur, beweerde dezer dagen, steunend op verklaringen van een hoge militaire autoriteit in de Russische xone dat het aantal deserties alleen bü de soldaten al meer dan 10.000 bedraagt- Volgens het blad zou deze hoge Russische militaire autoriteit de Duitse politie verzocht hebben om de Russische militaire politie te helpen by de opsporing van de deserteurs, „die onder aangenomen namen syn ondergedoken." een „ontdekking" De Russische autoriteiten hebben al in 1945 de Amerikaanse en Engelse autori teiten in Berlijn verzocht om met hen mee te werken in hun Jacht op deserteurs hiermede tegelijk erkennende, dat de deserteurs voor hen een moeilijk oplos baar probleem vormden. De officieren van de Amerikaanse in lichtingendienst, die van naby de stroom van deserties sinds het begin van de be zetting hebben kunen volgen, menen, dat deze meer te danker/ zyn aan een geest van realisme dan aan een ideo logische verandering. „Wij moeten", zei een van hen, die een niet onbelangrijke positie bekleed, „ons niet vergissen in de werkeiyke redenen, die de Russen er toe brengen om de vrij heid te verkiezen." Het merendeel van hen deserteert slechts om voort te kun nen gaan met het genietên van het com fort, dat zij in het Westen ontdekt heb ben en slechts enkelen worden er to« bracht doordat zy zich bekeerd hebben tot de beginselen van de Westerse demo- I—Men moet inderdaad niet vergeten, dat! alles per 100 bos. spitskool 20—20 per 100 de meerderheid van de soldaten van .stuks, aardbeien 2.40—220 per kg. rode leger voor hun komst in midden- ROELOF ARENDS VEEN, 4 Juni. Groen- tenvelllng: Aardb. 0.5610.06, idem afw. 0.320.63 p. >,i pond. kropsla 3—5.60. bloem kool 1048. bospeen 17—34. aardappelen 16 27. rabarber 6—10, peulen I 5.90—7.90, idem .206.10. doperwten 6.206.90. capucij- mijboner 10.50—12.50. prini AAN DEN RIJN. 4 Juni. Groentenveiling: sla 3—6.80, stoofsla 6—11, spianzle 9—17.50. rabarber 6.10—7.90, aard. (gr.) 23—27, aard. (driel.) 19—22. aard. (kriel) 13—18. alles, per 100 kg., radijs 2.90— 6.90. bospeen 2363, selderij 7,7010, peter bosuien 1.603.50, stromend water in de woningen niet wis ten. Zij stelden zich voor dat alleen eer rijke kapitalist een comfortabele woning kon hebben en met een vrij klnderiyke verbazing ontdekten zy de Duitse foto toestellen, horloges en sieraden en toen zy bemerkt hadden, dat zy door een kele fles wodka te verkopen in bezit kwamen van genoeg marken om maan den te leven, kregen zy de smaak tg pak ken en de gedachte om van dit allef weer te moeten afzien werd voor som migen van hen bepaald ondraagiyk. En daar deserteurs burgerkleding no dig hebben om uit de handen van de mi litaire politie te kunnen blyven, maken de Duitse kleermakers, als men de „Neue Zeitung" geloven mag, zeer goede zaken. De 24-J. lederbewerker J. W. Th. H. diens 18-J. zuster de 6teno-typiste A. L. H., beiden uit Twello, zyn gearresteerd wegens het lichten van offerblokken, drie maal in de R.K. Kerk te Neede en twee maal te Borculo Zy legden een volledige bekentenis af, doch van het ontvreemde kon niets worden achterhaald. Dit voor levensonderhoud gebruikt schrijfster kan rake zetten doen en houdt over het algemeen genomen de spanning Overigen^ een „ijzig" i Een bespreking van dat werk zal meer opmerkend en aanvullend dan critiscn zijn (stel al, dat dit laatste mogelijk was tegenover zulk een expert als dr Meer- tens)Voor de Zeeuwen een „dracht" van (zou men in het Thoolse zeggen), i te smullen! Toch zal men er dit is niet als verwijt bedoeld ver scheidene familienamen tevergeefs ir zoeken: daarvoor is het veld ook te uit gebreid. De indeling der acht rubrieken geeft een duidelijk overzicht ran en inzicht in deze materie en maakt he: lezen, niettegenstaande de vaak lange namenlijsten, tot een leerzame ontspan ning. Allicht kan de 9chryver voor een eventuele herdruk, wat zijn werkje zeker verdient, van onderstaande opmerkingen aanvullingen gebruik maken. Hy wyst slechts terloops op, maar ik onder streep het, dat de uitgang e speciaal Zeeuws is: De Wi-tte (Hollands: De Wit), De Bruyne (De Bruin). De Zwarte (De Zwart), Van Langevelde (Langeveld). {en zijn 'de patronymics (van ten afgeleide familienamen) op se (Janse, Flipse) speciaal Walchers en ook wel, schoon in mindere mate, Zuid- Bevelands. De stad Zierikzee heeft vol gens schrijver geen eigennamen doen ontstaan. Maar zou de familie Zirkzee. in Leiden wèl bekend, deze bewering niet logenstraffen? Over de moeilijk uit te maken kwestie der al- of niet-afstam- ming der Dees-families van Alva wilde ik dit opmerken: Frappant was het spre kend zuideiyke type: gitzwart haar bruine ogen en gebronsde gelaatskleur, dde ik my uit myn jeugd van deze fa milies herinner (thans bij de nazaten meer met blond gemengd). Bovendien treedt de voornaam FerdinandES zéér dominerend op: heeft de schrijver deze voornaam ook aangetroffen in stukken van vóór 1600? Met dr Meertens acht ik Scheele geen bynaam-afleiding, anders zou het DE Scheele zijn; ook wordt de e ln de uitspraak weggelaten, wat wyst op afleiding van het substantief .scheel". d.i. deksel.*Ward als voornaam (blz. 53) zou ik liever van Eduard afleiden (wat tegenwoordig nog gebruikelijk is in O-Z Vlaanderen) dan van Wardo, al zal de wortel mogelijk dezelfde zijn. Wat denk: de schrijver over de W.Z. Vlaanderen9e naam Verherbrugge? Ik vond die niet vermeld. Nog even wilde ik wijzen op de typi sche Zeeuwse gewoonte om enigszins moeilijke en vreemd-aandoende namen te „vereenvoudigen": Van Maelsaeke - Molzate; Baveko - Babbeko; Gequierre - Krukjèrre (O.Z. VI.) en Verkière (W.Z VI.); Du Puy - De Puut (in plaats van het letterlyke De Put), Verhage - Vrage. Op de familienamen, ran hofsteden af geleid, mis rk de Van Frayenbove's, een wijdvertakt O.Z. VI. geslacht. De spora disch voorkomende Latijnse namen wil ik nóg aanvullen met die der familie Magnus, een bekend boerengeslacht te Vogelwaarde (O.Z. VI.) De Bruinooge'g zijn ook op Schoondijke talrijk, evenali de Boeye's in AkseL Al met al een zeer interessant boekje, voor Zeeuwen, maar ook voor belangstellende „Hollanders". Leiderdorp. A. WisseL Tijdschriften. „Ons Ontwikkelingsblad", het orgaan van de Stichting Administratieve banden, is een nieuw tijdschrift, dat naast veel artikelen van niet-administratieve aard bevat, om het hoofd helder te houden. Adres: Valkenboslaan 2. Den Haag. Boe kennieuws voor de jeugd, uitgave van De Sleutel te Antwerpen en Haarlem: een boekenlijst, die geheel is samenga-" steld uit boeken voor jongens en mei»- jes. Wat ls, wat wil, wat doet de N.W.P. voor UT Het eerste nummer van dit or gaan van de Ned. Werkgroep voor prac- tische toepassing van paranormale be gaafdheid (N.WP.) en van de Stichting voor onderzoek van paranormaal be gaafden (SP.O.B.), adres: Joh. Buursink. Javastraet 79 te Enschede, bevait uiteen zettingen van he*, doel, dc werkwijze en de betekenis. Naar wetieiyke erkenning van het werk der paranormalen (mag netiseurs. wichelroedelopers Hulseggel enzJ wordt gestreefd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 5