NIEUWE LEIDSCHE COUEANT ZATERDAG 5 JUNI 1948 nET Stadsnieuivs Landelijke vereniging van ouden van dagen vergaderde in Leiden Bondsvoorzitter bepleitte een afdoende ouderdomsvoorziening Gistermiddag werd in „Amieitia" de Steenstraat een vergadering gehouden van de Algemene Nederlandse Bond ouden van dagen. Deze organisatie wil alle ouden van dagen, welke overtuiging zij ook zijn toegedaan, omvatten. De ver gadering stond onder voorzitterschap van de heer W. van Beek uit Schiedam. De heer P. C. Trouwborst uit Rotterdam aprak over het onderwerp: „Ouderdoms pensioen en noodwet". Spr. stond uitvoerig stil bij de geschie denis, die aan de wet van minister Drees is voorafgegaan. Hij legde er de nadruk op, dat de ouden van dagen geen eisen hebben, maar alleen wensen, rechtmatige wensen. Langs organisatorische weg dient er verbetering gebracht te worden in onze positie. Dit is onze vurige wens. Het wordt tijd, dat er nu eens daden worden verricht. Er is al jaren achtereen gesproken. Wij zijn er van overtuigd, dat een goed ouderdomspensioen nog heel wat voeten in de aarde zal hebben, aldus spreker. Toch is er veel ten goede veranderd. Vijftig jaar geleden was het nog zo, dat aan iemand boven 70 jaar 2 per week werd uitgekeerd. Onder minister Aal- berse werd dit bedrag verhoogd tot ƒ3, met de bepaling echter, dat vrouwen in loondienst moesten zijn geweest. De heer Trouwborst, die anderhalf uur fijn ge hoor op bijzondere wijze wist te boelen, hoopte, dat in 1950 de belangrijkste wen sen van de ouden van dagen zouden zijn vervuld. Hij ging na, wat de bond reeds heeft bereikt. Van groot belang is, dat ons volk in zijn geheel er van bewust is, dat het premlevrije staatspensioen aller minst voldoet. Een verplichte ver zekering is noodzakelijk, omdat er een deel van ons volk is, dat niet in staatsbedrijven werkt. Een eis is, dat Winnaars Créghel- kleurwedstrijd Nog steeds jagen vele jeugdige lezers en lezeressen van ons blad prof. Créghel een blot op de wangen. De kleurwed strijd gaat er in als koek, en het it vaak ei lijk i jat i tint heeft gegeven. Maar hier volgen dan de winnaart van April: Noortje Kedde en Dirk Stokhuyzen, te Leiden; Niek v. d. Plas, Leent je Kraayen- oord, Jan Zuyderduyn en Piet Ouwehand, allen te Katwijk. Zij krijgen allen een boek thuisge stuurd. Maar de wedstrijd gaat nog steeds door/ Jongent en meisjes, laat je niet uit het kleurkrijtveld slaan, alt je naam dit keer nog niet bij de winnaart stond/ Chr. Nat. (M)VLO Wij willen de aandacht vestigen op de advertentie in ons blad van heden inzake de op te richten Chr. Nat. (M.) U.L.O.- school aan de Adriaan Pauwstraat. elke Nederlander, man of vrouw, een deel van het loon moet afstaan, dat dient voor het pensioen. Dit behoort op 55-jarige leeftijd in te gaan. Het is beter de naam van gepensionneer- de te dragen dan van werkloze. Ten aanzien van de noodwet Drees merkte spr. op, dat de ouden van dagen deze wet niet in haar geheel afwijzen. Zij heeft tal van mensen financieel en moreel voordeel bezorgd. In de toekomst wensen wij toch niet meer onder deze noodwet te blijven. Een afdoende ouder domsvoorziening is hèt middel om de ouden van dagen een in maatschappelijk opzicht goede oude dag te verzekeren. Ouden van dagen gaan varen Het comité „Autotochten voor ouden van dagen", dat vóór de bezetting menige autorit heeft georganiseerd, heeft, thans in samenwerking met de UW, besloten om deze zomer wederom een uitstapje voor ouden van dagen te organiseren. Met het oog op het onvoldoende aantal auto's zal dit jaar een boottocht worden gemaakt. Het comité, dat steeds bij de organisatie van zijn tochten op een royale medewerking mocht rekenen, hoopt hier in ook dit jaar niet teleurgesteld te wor den. Giften voor dit doel kunnen worden bezorgd bij mej. J. G. den Older, Zoeter- woudse Singel 4 (giro 464984), terwijl ook giften in natura hartelijk welkom zijn. Deze kunnen worden bezorgd bij mevrouw C. Smits-de Wit, Rapenburg 82. „Dejo Preza" vierde zijn koperen jubileum Een onvergetelijke dag. Het zangkoor „Dejo Preza" van de C.J.V. „Prediker 12: la" vierde gisteren zijn koperen feest, 's Morgens vertrok men per trein naar Utrecht, waar men het middagmaal gebruikte, om daarna naar Zeist te gaan. Gelukkig hebben de koperen zangers en zangeressen niet veel regen gehad. De stemming was de ge hele dag buitengewoon goed. 's Avonds vond in het gebouw in de Janvossensteeg een feestelijke samen komst plaats, die onder voorzitterschap stond van de heer M. Zaalberg. Bij de aanvang werd gezongen Psalm 138: 1. In zijn openingswoord heette de voorzitter allen welkom, in het bijzonder de heer P. van Rosmalen, erelid en bouwfonds vertegenwoordiger, en enige afgevaar digden van verschillende onderafdelin gen. De secretaresse, mej. J. de Jong. leverde een overzicht van de achterlig gende periode. Hieruit bleek, dat er met veel animo werd gerepeteerd. Moeilijke tijden heeft het koor achter de rug. In dit verband memoreerde mej. De Jong de mobilisatietijd, toen de dirigent uit het werk werd weggeroepen, en de hui dige militaire dienstplicht, die eveneens tal van leden aan het koor onttrekt. Een bijzonder woord van dank sprak de secretaresse tot de heer P. Eikerbout, dirigent, die het koor steeds op voor treffelijke wijze heeft geleid. Ook werd de pianist, de heer W. Barendse, niet vergeten. In de loop van de avond wer den nog de heer W. Korswagen en de dirigent gehuldigd, die hun koperen ju bileum als lid van het zangkoor mochten herdenken. Er werden verscheidene schetsjes opgevoerd. Al met al kan „Dejo Preza" terugzien op een geslaagde jubi leumviering. Leidse burgerij brengt „bloemen, offer" aan zieken Er komt een bloemcollecte In de loop der jaren zijn in onze stad al heel wat collecten gehouden, maar de collecte, welke het Jubileum-comité-1948 zich voorstelt op Woensdag, 25 Augustus, te houden, is wel even origineel als sym pathiek. De heer H. J. Barentsen, die hier over gisteravond via de derde lijn van het gemeentelijk-radio-ditributienet enige mededelingen deed, kondigde hierin een grootscheepse bloemencollecte aan, waar van de kleurrijke en geurige opbrengst bestemd is voor de zieken, die omstreeks die tijd in de Anna-kliniek worden ver pleegd. Deze bloemen moeten in de zie kenkamers een duidelijke taal spreken, daarin vertolkende het blijk van liefde voor en medeleven met de zieken. Teneinde deze collecte te doen slagen, is de medewerking ingeroepen, en ook verkregen, van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Het ligt in de bedoeling, dat in de morgen van de collectedag vanuit 4 verschillende pun ten in de stad een versierde vrachtauto zal starten, omgeven door een aantal dames en voorafgegaan door een ge luidswagen. Via deze geluidswagen zal de Leidse burgerij worden uitgenodigd een bosje vers gesneden bloemen uit eigen Elf bisten in de kieskring Leiden Voor de Tweede Kamer verkiezing Gisteren vond in het Stadhuis te Leiden de indiening plaats van candidatenlijsten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer in de kieskring Leiden (VII). Er werden elf lijsten ingediend. Kath. Volkspartij 1 J. Groen 2 W. Steirametz 3 Th. S. J. Hooij 4 J. H. v. Maarseveen 5 L. G- Kortenhorst 6 A. H. Nolte 7 M. P. v. d. Weijden 8 JP. J. M. Aalberse 9 W. M. W. v. Lanschot 10 C. J. v. d. Ploeg 11 P. S. van Leeuwen 12 A- J. M. Angenent 13 E. P. Clijnk 14 N. J. Hooijschuur 15 W. J. Dijsselbloem 16 M. P. A. Meissen 17 W. L. M. Groffen. P. v. d. A. 1 W. Drees 2 J. A. W. Burger 3 N. StufkenS 4 H. J Hofstra 5 S. A. Posthumus 6 J Emmens 7 C. Mame link 8 mevr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw 9 G. J. N. M. Ruygers 10 P. C. de Jonge 11 J. P. van Praag 12 J. Spronkers 13 A. J v. d. Weel 14 A. J. Jongeleen 15 H. B. Engelsman 16 L. P v Oorschot 17 A. D. van Dijk 18 H. van Es 19 mevr. E. J. v. d Broecke-De Man 20 D. J. van Dijk Anti-Bev. Party 1 J. Schouten 2 C. v. d. Heuvel 3 P. S- Gertjrandy 4 E. P. Verkerk 5 A. B. Roosjen 8 J A. H. J. S. Bruins Slot 7 A. Stapelkamp 8 H. J. A. Meyerink 9 J. Terpstra 10 J. Algera 11 J. Fokkema 12 C. v. d. Zaal - 13 A. W. Biewenga Wzn. 14 G. Moll 15 J Smallenbroek 16 F. L. van Muiswinkel 17 A. Warnaar 18 N. G. Geelkerken 19 A. J. Meyer 20 P. C. Monster- Chr.-Hist. Unie 1 H. W, Tllanus 2 J. J. R. Schmal Kehrer Corn, van Dijk 13 W. Cnossen 14 H. C. Kranenburg 15 P. Jouwsma 16 F. A. Nelemans 17 L. Krol 18 H. K. van Minnen 19 Mevr. J. Koster Van Roon 20 A. C. Bensen. Volkspartij voor VrUheid en Democratie 1 P. J Oud 2 H- A. Korthals 3 F. den Hartog 4 Mevr. A. Fortanier-De Wit 5 G. Vonk 6 J. G. H. Cornelis- sen 7 R. Zegerinfe Hadders 8 G. Ritmeester 9 H. J. Ankersmit 10 J. J. G. S. Falkena 11 W. C. Wendelaar 12 J. J. Feringa 13 P. Merkelijn 14 P. Herweijer 15 G. de Grooth 16 J. L. Verhagen 17 Mevr. J. F. Schou- wenaar-Franssen 18 J. A. Overwater 19 H. A- M. Roelanits 20 J. G. Bet- tink. Staatk. Geref. Party 1 P. Zandt 2 C. N. van Dis 3D. Kodde 4 J. van Dyk 5 J. van Bochove 6 C. Smits 7 P. J. Dors man 8 A. Vlasblom 9 G. van 't Foort 10 A. J Schot 11 D. v. d. Ent Braat 12 J. Hamstra 13 A. J. Ker sten 14 A. de Redelijkheid 15 G. A. Zijderveld 16 T. de Jong H.Azn. 17 F. de Bruyn 18 D. Dekker 19 J. Vermeulen 20 S. v. d. Weerd- C.P.N. 1 G. Wagenaar 2 P de Groot 3 C. Borst 4 H. Gortzak 5 J. Hoogcarspel 6 G. van Praag 7 J. Haken 8 B. J. Stokvis 9 mevr. W- v. d. Muyzen- berg-Willemse 10 P. P. J. Metscher 11 H. van Weizen 12 J. H. Hermans 13 J. H. C. van Renssen 14 A. C. Koe nen 15 J. P. Schalker 16 J. v- San ten 17 mevr. H. J. van Ommeren- Averink 18 mevr. M. E. Nobbe-Odinot 19 B. Geleynse 20 W. Kremer. Oude S.D.A.P. en Party voor de Wereldregering 1 G- Kruit 2 mevr. H. Meyers- 3 H K. J. Beernink 4 Tj. Krol J. de Ruiter 6 H. Kikkert 7 Jhr C W. I- Wttewaall van Stoetwegen 8 W. F. E. baron v. d. Feltz 9 F H v. d. Wetering 10 J. W. de Jong Schouwenburg 11 G. Verschoor 12 3 L- d. Muyzenberg WAREN MOETEN GEPRIJSD ZIJN! Iedere detaillist moet zyn waren van prijsaanduiding voorzien. Het kopend pu bliek is met deze verplichting gebaat, het geen op zichzelf voor de betrokken han delaars reeds aanleiding zou moeten zijn, het voorschrift op te volgen. In 4 dagen tijd verbaliseerde de Leidse Prijscontroledienst, wegens het niet op volgen van het prijsaanduidingsvoor schrift: drie kruideniers te Woerden, een kruidenierster en een fruitkoopman te Boskoop: een textielhandelaar te Ryns- burg: een kruidenier te Hazerswoude en een kruidenierster te Leiden, Distributievaria Uitreiking van bonkaarten K 808 De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 808. tabaks-, versnaperingen- kaarten 808 en toeslagkaartjes aan jonge en a.s. Moeders vindt plaats in het Stad huis (ingang Breestraat, eerste deur voor bij de trap) van 8.30—12 en van 2—4.30 u. Meegebracht dienen te worden: stam kaarten voor alle gezinsleden, inwisse- lin-sbonnen van de thans lopende bon kaart, eventueel contrólekaart Moeders (voor toeslagkaartjes). Maandag zijn aan de beurt de gezin nen, waarvan het hoofd een stamkaart- nummer heeft van 27001 t/m 32400. 4 mej. M. C. Bouwmeester - 5 C. M. Philippus 6 H. v. d. Brug 7 mej. C M. M- Hissink 8 J. C. Louwerse 9 C. C. J. de l'Espinasse 10 A. de Winter 11 S. W. Kuiper 12 D. A. Noordewier 13 J. Verheul 14 P. H. v. Calmthout 15 mej. J. M G. S. Ie Rutte 16 N. van Diejen 17 mevr. J. Th. Zwollo-Reuvekamp 18 D. Captein. Lyst Weiter 1 Ch. J. I. M Weiter 2 M. L. F. Bajetto 3 J W. H. Zalis 4 P. J. Th. Scheefhals 5 H. J. M. Hendriksen 6 H. W C. Simons 7 R C. A. F. J. van Lissa Nessel 8 H. Th. A. M Cuypers 9 G Kemper 10 F P. O. M. Koch 11 J E van Ravesteyn 12 J. R M. Keunen 13 W. J. M. Vergnes 14 C. Smal 15 J. L A. Zwarts 16 M. W. v. d. Dungen 17 V. N. Boon 18 N. H, v. Muijden 19 L. J. H. de Leyer 20 mevr. J. M. KnaapemFermont. Onafh. Nationale Groep 1 W. K. H. Feuilletau de Bruyn 2 N. W. van Hartingsveldt'3 F K- M. Steup 4 A. A. Ch. Bakker 5 M. R. Loze 6 J G. Steneker 7 P. J. Enk 8 H. J. Ewout Vermeulen 9 A. Th. H. Winter 10 mevr- E. S. B. v. d. Roemer-Vare kamp 11 W. A. Veenhoven 12 J. C de Vos 13 H. J. Schmidt 14 C. Poortman 15 J. Schouten 16 P. Cool 17 W. O. Thaarup van Tienen 18 W Belonje 19 H. Slurink 20 G. L. Tichelman. Middenstandsparty. 1 A. Th. van Engh 2 G Roelofs 3 H. Kamminga 4 G. Elout 5 P. van der Hijden 6 J. Lindeloo 7 J P. Meyeren 8 J. G. Wiggers 9 W. Teeninga 10 A. J. Wiebenknk. tuin of gekocht te offeren aan de „collectrioes", die de bloemen voorlopig deponeren in met water gevulde emmers. Zodra een auto is volgeladen, vertrekt zij met haar bloemenpracht naar één der ziekenhuizen. Het is de bedoeling, dat zy, die een dergelijk bloemenoffer willen brengen, by aankomst van de bloemen- auto met hun bloemen in de open deur gaan staan. In aansluiting aan deze causerie heeft de heer P. Herfkens nog het een en an der verteld over de hier ter stede in het kader van de jubileumfeesten te organi seren kinderfeesten en wel in het bijzon der over het bezoek van plm. 12.000 schoolkinderen aan het lunapark. Leidse kappers spraken over het organiseren Wanneer het de kappers niet zo goed gaat, is het hun eigen schuld en hebben ze het alleen aan zichzelf te wijten, aldus de heer J. Huis, secr. van de Ned. Kap- persbond, die gisteravond sprak op een vergadering van de Leidse afdeling. Het zich organiseren is nooit de sterk ste zijde van de middenstand geweest. Van huis uit is de mens materialistisch en is hij geen idealist. Toch is organisatie van de kappers hard nodig, om sterk te staan en voor zich zelf en hun bedrijf wat te kunnen bereiken. Om nu de kap pers te helpen en het bedrijf op te bou wen heeft de Bond een Centrale Inkoop Afdeling opgericht. Voor een bedrag 5 kan men lid worden. De C.I.A. biedt haar leden verschillende voordelen. Alles, wat men nodig heeft, kan men daar be stellen en aan het eind van het jaar krijgt men een uitkering, berekend over bedrag, dat men besteed heeft. Ook kan men elke week een bedrag storten belasting en sociale lasten. Komt het be lastingbiljet in de bus, dan stuurt men het naar Amsterdam en de C.I.A. betaalt. „Wilt u uw zaak gaan uitbreiden, u gaat sparen by de C.I.A., hebt u het bedrag by elkaar gespaard, dan gaat u verbou wen en tot slot gaan de rekeningen naar de C.I.A.", aldus spr. Op deze manier kan men zich vrywaren voor financiële moei lijkheden. Men doet dit alles om het be- dryf op poten te zetten. Of het slagen zal, hangt af Van de kappers in Nederland. In de byna 60-jarige geschiedenis van de bond is er nog nooit zoiets geboden. Bij het beantwoorden van vragen kreeg de heer Huis gelegenheid verschillende onderdelen nader toe te lichten. Recreatie-oord Oud-Poelgeest hedenmiddag voor de jeugd geopend Mr H. Schokking sprak een openingsrede uit Hedenmiddag werd onder grote belangstelling het jeugdcentrum „Oud-Poelgeest" geopend. Tal van autoriteiten waren hierby tegenwoordig. Vele jeugdverenigingen uit Leiden verzamelden zich in de boomrüke omgeving van dit by uitstek voor de jeugd geschikte recreatieoord. Zy gaven alle iets ten beste. Na de demonstraties vond de officiële opening plaats in het gebouw. Mr. H. Schokking, lid van het bestuur van de stichting „Oud-Poelgeest", sprak een openingsrede uit, waaraan wy het volgende ontlenen: omdat wij hierby slechts de bevestiging zien .van het open oor, dat wy van aanvang by het pleidooi voor deze beid by u mochten vinden. Naast de financiële steun van over heidswege verheugen wy ons over de medewerking van kerkelijke instanties. Heden kan gewag gemaakt worden van het feit dat althans de naastbetrokken kerkelyke wereld contant heeft voldaan ten behoeve van arbeid, die haar niet „21 Februari 1946 werd de oprichtings- acte getekend der Stichting „Oud-Poel geest". Als eerste practisch doel is daarin gesteld: het vestigen en in stand houden van een streekcentrum van jeugdwerk in het kasteel met bijbehorende percelen. In eerste aanleg is heden dit doel be reikt. Hiermede begint een nieuw hoofd stuk in de lange geschiedenis van deze oude plaats. Hoewel niet voltooid, her- ryst heden dit ten dode opgeschreven Dramatische wendingen in het bloembollenbedrijf Zal Bloembollencultuur verdwijnen? Ondanks het feit, dat in de algemene vergadering van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur van 27 October 1947 met meerderheid van stemmen werd besloten tot afschaffing van alle bedryfsmaatrege- len, is in de vergadering van 22 Decem ber daaraanvolgende by de behandeling van de motie-Beverwyk door deze gadering met grote meerderheid stemmen aan het hoofdbestuur opdracht gegeven om, zolang de maatregelen btij- ven voortbestaan, invloed te blyven oefe nen om deze maatregelen zo goed moge lijk te doen verlopen, zulks in het belang van het gehele vak. In stryd met deze uitspraak wyzen kele hoofdbestuursleden elke behandeling van de aard van deze maatregelen af. Het bestuur van de afdeling Lisse heeft thans een schrijven opgesteld, bestemd voor alle afdelingen, met de bedoeling adhaesie betuigen aan de algemeen voorzitter hem aldus te bewegen de organisatie niet te verlaten. Men is daarby uitgegaan het standpunt, dat wanneer de organisatie zichzelf zal uitsluiten van elke invloed op de gang van zaken, het vak ernstige schade zal lyden en het zelfs zo ver kunnen komen, dat de zo nuttige vei ging zal ondergaan. Blauwe Tram vanmiddag te Rijnsburg ontspoord Stagnatie ln het tramverkeer .Otui- ky&iJtn tot nieuw leven, voor een nieuwe bestemming. Dit is reden tot grote dankbaarheid. Dankbaar zyn wij, dat het zwaarste karwei achter de rug is. Dankbaar zijn wij ook te hebben mogen bouwen na de gruwel der verwoesting in de achter ons liggende jaren. Bovenal zijn wy verblijd over de thans gereed liggende mogelykheid dit instrument te hanteren ten behoeve der jongeren. Waarachtige dankbaarheid heeft maar een adres: Gode zij dank. Die de?e dag geeft. Hij was het ook, die tot ait parti culier iniatief bewoog, waarom niemand heeft gevraagd, en waartoe niemand op bracht verstrekte." Mr Schokking bracht dank aan de raad en het dagelijks bestuur van de gemeente Oegstgeest. Het college van B. en W., aldus spr., zeggen wy dank voor de aan vaarding onzer plannen. Met grote voort varendheid werd in de tweede helft van 1946 de uitwendige restauratie van kasteel en koetshuis uitgevoerd. Groot vertrouwen mochten wy genieten bij het volbrengen van het inwendige herstel. Mr Schokking richtte een byzonder woord van dank tot de burgemeester van Oegstgeest, die tevens als lid van de raad van toezicht en advies der stichting tegenwoordig was. „Het is met beschamende dankbaar heid, wanneer ,wij hier heden kunnen mededelen, dat tot dusver f 130.000 aan bijdragen van particulieren, organisaties en officiële instanties werd ontvangen. Wanneer wij u: mejuffrouw mr M. Tjeenk Willink, heer A. Oosterlee, prof. mr R. P. Cleveringa en J. Henrick Mul der in ons midden mogen zien, verheu gen wy ons daarover in het byzonder, DE MAN OP STRAAT IN ZIJN DAGELIJKS WERK onverschillig mag zyn; inzonderheid de medewerking van de Gemeente-com der Ned. Herv. Gemeente van Lei den zij hier genoemd. De stichting ziet elke medewerking van kerkelyke zijde het bewijs van openheid voor de wereld. Want al te zeer is het kruispunt kerk en wereld teloor gegaan, om- er geen beweging van de kerk uit de vragen, noden en behoeften de wereld meer was". Ten slotte bracht mr Schokking de medewerking uit de kringen van het be- dryfsleven naar voren, en bracht dank aan al diegenen, die op. enigerlei wyze hun steun verleenden. Uitvoerig sprak mr Schokking nog over het doel en de betekenis van recreatie-oord. „Oud-Poelgeest" richt zich niet tot een bepaalde groep, is alleen bestemd voor jongeren van paalde confessionele binding en w dien zin geen Christelijke zaak zijn, dat er alleen plaats zou wezen voor jongeren van Christelyke signatuur. „Wij achten het onze plioht, zeer paaldely-k onize Christelyke plicht, de openheid en ruimte te zoeken tot de ont moeting met anderen in (je vragen, die Christelyke of niet-Christelyke jongeren gemeensohappelyk raken en naast hen te staan met de verwijzirvg naar het w zenlyke". NIEUWE TENTOONSTELLING IN MUSEUM VOOR VOLKENKUNDE Voortbouwend op de tentoonstelling „Afrikaanse Kunst in Nederland", die tot 1 Maart jl. in het Ryksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden te bezichtigen is in dezelfde ruimten van het mm thans by wyze van experiment een nieuwe opstelling uit eigen bezit gereed gekomen van plastiek en maskers. Be halve uit de verzameling van Afrika i; een keuze van goede karakteristieke stuk ken gedaan uit de collecties van het oude Amerika, Zuidzee,, Nieuw-Guinea ei donesië (met uitzondering van Java en Bali). De tentoonstelling is van heden af te bezichtigen. bomen. Geurende bloemen. Dartelende insecten. Impo nerend groen. Allerlei kleu ren. Een zachte wind. Zin gende vogels. Ontwaakte aarde len. lat te denken i het tig langs het water van de kronkelende singel verheft? Op een prille zomer mor- Dan kom gen kan dit stukje groen In ontluiken. De Tuinman zondere wijze bekoren. I Dan) trb led En alles leeft en spre a wondere tale. De bloemen, planten men, zij sprekej Onwillekeurig wordt men tijdens zo'n rijke ochtend wandeling. die wij helaas de afgelopen weken wegens het herfstachtige weer niet konden beleven, bepaald bij het werk van de eenvoudige Wat heeft hij, de werker de i. Hun jrden gewagen e zich ook lerachtig »n tur openbaart. Merkwaardige gedachte: „Ik maak grote tekeningen op de grond". Eerst is er niets in het perk dan aarde. Het papier van de tekening is dan nog blank, zonder iets. Dan wordt er geplant. Het ontwerp is klaar. De apothese is: het over vloedige bloeien. Dan krijgt schetsje zijn kleur, et perk geeft onnoeme lijk veel aan rijkdom. De te kening is voltooid en biedt een schoon perspectief. ag een heel klein i die door God ge- schoonheid onder- En w\j mogen ge- Dit beeld gaat mank; hij weet het. Niet wij. maar HU completeert de tekening der slechts knecht zyn. Slechts? Neen. een knecht in de hoogste betekenis van het 12 Vanmiddag de achterste wagen van de 3-delige 11.40 u. uit Noordwyk vertrokken NZH- -tram op de Oegstgeasterweg ter hoogte van de Korte Brouwerstraat te Rijns burg udt de rails. De tram reed nog 50 m. door, waardoor de achterste wagon half een -greppel kwam te staan, nadat hek was meegenomen en de linker kant van de wagen nogal beschadigd was door een mast van de 'bovenleiding. Zes NZH-personeel uit Leiden werkten by het perse gaan van ons blad nog aan de opheffing van de stagnatie in het tramverkeer. Dhr. T. Kralt Czn. te Rijns- burg a.s. Maandag 60 jaar A.s. Maandag 7 Juni zal de heer T. Kralt Czn. te Rynsburg de leeftijd van 60 jaar bereiken. En ongetwijfeld zal deze voor de heer Kralt zo blyde dag niet onopgemerkt voorbygaan, want de man, die bijna 28 jaar voorzitter van de veilingvereniging „Flora" is en hier van de stuwende kracht genoemd mag worden, is het waard, dat hy in „flora'i kinderen" wordt gezet. Nog vers in het geheugen ligt de grootse hul- diging, die hem ten deel ii vallen by zyn zilveren jubi< leum als „Flo ra"-voorzitter. jVoorzitter v; de veiling, di» tijdens zyn be wind een mil. {lioenen-omzet 'bereikte en heeft behouden. jZyn grote diensten den dan ook Koninklyk kend door zijn a de Orde T. KRALT CZN. benoeming tot ridder Oranje-Nassau. De heer Kralt is wethouder van Ryn*- burg en heeft zitting ih verscheiden» raadscommissies. Zijn yveren woningbouw en de verbetering fraaiing van het dorp zyn velen niet onbekend en in ruime kring worden zyn bemoeiingen gewaardeerd. Dat de heer Kralt zich op breed terrein beweegt, ge. tuigen zyn functies: bestuurslid van d< Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, waarnemend voorzitter van de "bloemis terij in Nederland en voorzitter van d kring „Bloemenveilingen in Nederland. Voorts is de heer Kralt voorzitter van het bestuur der Chr. Lagere Tuinbouw, school, welke kort geleden werd geopend. By de vele gelukwensen, die de jarig» a.s. Maandag zullen bereiken, is ook di» van de „Nieuwe Leidsche". Nog vel» jaren, wethouder Kralt! Houtwaren-tentoonstelling leverde bevredigende resultaten op Volgend jaar een grotere opzet te verwachten Zo os gisteravond dan de tentoonstel ling dn de Stadsgehoorzaal gesloten. Te gen tienen gingen vele standhouders hun houtwaren inpakken en zij, die uit plaat sen kwamen, ver van Leiden gelegen, verlieten de beurs. Een laatste bezoeker nam nog een kykje, een relatie 9tapte binnen en deed een bestelling. Ja, een de standhouders kreeg om by tienen nog een order, die heel zyn beurs goed maakte. Zo kan het gaan. Om klokslag tien uoir sprak de orga nisator van deze tentoonstelling, de heer v. <L Bos, een kort woord, waarin hy de deelnemers dankte voor het vertrouwen in de organisatie en tevens de wens uit sprak, dat bij een volgende beurs niet alleen zy, maar ook andere collega's van de gelegenheid-lót exposeren ge bruik zouden maken. Een van de standhouders, de heer Heinis uit Westzaan, richtte zich tot de heer v. d. Bos en sprak woorden van erkentelijkheid voor de uitstekende or ganisatie en buitengewone service. De resultaten voor de deelnemers zyn, voor zover de heer Hein-is kon nagaan, be vredigend. Voorts zegde spr. zijn mede werking toe voor een volgende beurs. Na afloop werden de resultaten van de beurs -bekend gemaakt en bleek, dat voor tienduizenden guldens was omgezet; vele nieuwe relaties waren gemaakt en over het algemeen was de animo voor een volgende beurs groot. De heer v. d. Bos deelde verder nog mede, dat de opzet voor de beurs voor het volgend jaar veel groter zou zyn. Samenwerking niet andere leden van de vakgroep zou worden gezocht om zo het ambacht op de plaats te brengen, die het rechtens toekomt. Het is gebleken, aldus de heer v. d. Bos, dat deze wyze van tentoonstellen goede toekomstmoge lijkheden biedt. Zo openen zich door deze beurs perspectieven voor combina tie-opdrachten voor Birma en Zuid- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Hedy F., d. van F. Pipper en A. J. E. Tumbelaka; Antonius P. M. z. van N. W. van der Zon en C. Mulder; Gerard us J., z- van C. Karreman en J A. Bekooij; Leendert J., z. van A. J. de Geus en M. Zweerus; Cornells M. G.. z. van C. de Bock en H. H. Tegelaar. OVERLEDEN: C. A. Fianen, d., 4 j.; A. Oppelaar, vt. van A. can Ingen Schenau, 64 jaar. Leidse Middenstand en Regeringsjubileum Grote winkelweek van 25 Aug. tot 1 September By de viering van het 50-jarig Rege ringsjubileum van H. M. de Koningin mag de Leidse Middenstand niet achter blijven. Daarom zijn door het jubileum comité enige heren aangezocht, een com missie te vormen, die zich speciaal belast met de organisatie van het aandeel, dat de winkelstand in de festiviteiten zal hebben. Deze commissie, bestaande uit de heren J. Th. Balkestein, voorzitter, C. Schout, penningmeester, F. C. de Hosson, J. C. J. Lambermonf, L. Mekel, A. Ber gers, G. P. Bergers. A. Klaassens, Ch. Warnecke, H. Trossel, J. van Harteveld, C. W. M. Lindenhof (fa Vlasveld), M. H. Wijling, J. van Berge Henegouwen, A. A. Léget (fa. Somerwil), P. J. v. d. Zanden en W. Brouwer, adviseurs en P. J. v. d. Zanden, Breestraat 141, tel. 20669, secre taris, heeft besloten, een grote winkel week te organiseren van 25 Augustus tot en met 1 September. Dat deze winkel week, de eerste voor de gehele stad, die na de oorlog wordt gehouden» moet slagen, zal duideiyk zyn. De attractie hiervan zal zyn een raad- wedstryd voor het publiek onder hel motto: „Weet U nog wel?". Iedere deel nemende winkelier ontvangt hiertoe eer carton met een foto van een punt ergens in Leiden, zoals dat er 50 jaar geleden uit zag. In totaal zullen- er 100 verschillende foto's zyn, naar gelang van het aantal deelnemers in 3-, 4- of meervoud. Het pu bliek moet raden, welk punt dit is. Hel spreekt vanzelf, dat van de deelnemers wordt verwacht, dat zy aan hun éte een feestelijk aanzien geven. Dat dit, niettegenstaande bezwaren als goederen- schaarste, mogelyk is, hebben winkel weken in bepaalde wyken van Leiden in andere plaatsen bewezen. Gezien de al-gemeenheid van het Jubileumfeest zal iedere winkelier kunnen deelnemen. Het i-n-leggeld 5 f 5 per étalage kan voor nie mand een beletsel zyn. Deze inleggelden zullen hoofdzakelijk worden besteed voor aankoop van pryzen by de deelnemende winkeliers. Voor iedere wyk is een com missie-lid belast met de inning. Hollands bezoek aan Denemarken Uitnodiging voor 200 jongens en meisjes. Vorig jaar kwamen ca, 500 Deense jongens en meisjes naar Holland, zij gastvrijheid genoten. De gasten uit vele honderden uitgezocht door de bekende Deense jeugdleider dr Sven Knudsen, en maakten vrijwel zonder uit zondering een uitstekende indruk. Deze zomer zal een tegenbezoek den gemaakt, waarvoor dr Knudsen 200 Hollandse jongens en meisjes uitnodigt. Zy zullen eerst een week - op het land doorbrengen en daarna worden onderge bracht in of in de buurt van Kopenhagen. Gemeenschappelyke tochten staan op het programma. Zy, die voor deze uitnodiging in merking wensen te komen, dienen zich ten spoedigste te wenden tot de Vereni ging voor Internationaal Jeugdverkeer, Postbox 27, LEIDEN, die gaarne alle ge wenste inlichtingen verstrekt. Nederlandse gezinnen, die ook deze zomer een Deense gast, al dan tegenbezoek, willen opnemen, kunnen zich eveneens tot bovenstaand adres wenden. Dezelfde vereniging heeft voor deze zomer bovendien internationale kampen georganiseerd in Nederland en reizen naar België. Engeland, Frankryk, Finland en Zweden. Een kampboekje met uitvoe rige gegevens over reizen en uitwisseling wordt op verzoek gaarne toegezonden. og.| Afrika. Verder zag de voorzitter va commissie van by stand in een ieder jaa* in de Sleutelstad te houden beurs, wan neer van ryks- en gemeentewege vol doende belangstelling aanwezig is, ook >r Leiden en omgeving een opleving de bedrijven. Tot het volgend jaar, mijne heren! WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Juni 13 uur tot Zaterdag 11 Juni 8 uur waargenomen door: de apotheek van Driesum, Mare 1KX tel. 20406, de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553: te Oegstgeest door: de Oegstgeester apotheek, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt a.3. Zondag waargenomen door de dok ters De Jager, Jasperse, Lahr en Ver- brugge. Dokterstelefoon 22222. Leiderdorp Predikbeurt. In het gebouw Lindelaan 12a hoopt in de bediening des Woords voor te gaan op a.s. Donderdag 10 Juni, 's avonds half 8, ds A. G. Ha-ring, Ned. Herv. predikant (op Geref. Grondslag) te La-ge Vuu-nsóhe. Voor de A.R. meeting op Houtrust. Zaterdag 26 Juni a.s zal in de Hout- rusthall-en te Den Haag een A.R.-meeting worden gehouden, waar o.a. zullen spre-, ken de heren prof. P. S. Gerbrandy en J. Schouten, leider der AR. party. Vanuit Leiderdorp zal een autobus ryden, zodat iedereen deze byeenkomst gema-kkelyk kan bywonen Kosten slechts f 1.20. Kaar ten ad f 0.50 vanaf 10 Juni a.s. verkryg- baar by de heren L. Los, Hoofdstraat 1051 L. C. Snel, Van der Valk Bouma-nweg 21 en C. Hobo, Kom van Aaiweg 15. Zondag a.sdes avonds om 6.30 uur, wordt in de Ned. Herv. kerk een jeugdt- dienst gehouden, waarin zal voorgaan d» Th. G. Tonnon van Amsterdam. Hij zal spreken over het onderwerp: „Paraat zijn". Het kerkkoor ,.Hart en stem" ver leent medewerking. Zaterdag 12 Juni a.s.. des middag» om 3 uur, worden alle slechthorende le den van de Geref. kerk, die gebruik wen sen te maken van een doventelefoon, uit genodigd- om in het kerkgebouw de aan gelegde installatie te komen proberen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ieder, die in een andere gemeente aan de verkiezingen wil deelnemen, daarto» minstens 14 da-gen van tevoren ter secre tarie aangifte moet doen. Voorschoten Rijkspostspaarbank. Gedurende Mei werd by de Rijkspoet- spaarbank op het postkantoor alhier in gelegd f 20.523,05 en terugbetaald f 20.240,51. Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt jar( dit weekeinde waargenomen door dr M. v. d. Stoel, Veurseweg 20, tel. 356. Rynsburg Israël in het licht van de Romeinenbrie!. De In de byeenkomst van de „Jonge Kerk" P**:3 van a.s. Maandag zal de heer S. P. Ta- P™® baksblatt uit Den Haag spreken ovef „Israël en de huidige ontwikkeling in Pa lestina, voornamelyk bezien in het licht van de hoofdstukken 911 va-n de Ro meinenbrief". Opbrengst vUf-cents-actie. De opbrengst van de vyf-cents-acti» over de maand April bedroeg f 390.89, zo dat de totale opbrengst thans f 2689,33 is. Twee maal per jaar nieuwe leerlingen. Reeds lang werd het als een bezwaar gevoeld, dat men op de Herv. scholen slechts eenmaal per jaar nieuwe leerlin gen toeliet. Thans zal op de Koningin Wilhelminaschool de cursus op 1 Aprii aanvangen en op de Vlietschool op 1 Sep tember. De regeling gaat reeds met Sep tember in. Burgeriykc Stand. GEBOREN: Pieter, z v Pieter Schaap en M. Guijt. OPGENOMEN: Christiaan J. van d«f Vlis, geb. 1925, Moleneind 24.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2