|Heuu»r £riJlsrl)r (JTourant Het Prinsenhof te Delft in zijn oude luister hersteld Wist IJ ZATERDAG 5 JUNI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week. 1.30 per maand, ƒ3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verb met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Negen en twintigste jaargang No. 7527 Christelijk-^ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanludstirb is ahettrwt! myn bert in teijfenspoet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER Heden, op de 300ste verjaardag van de Vrede van Munster geopend (Van een onzer verslaggevers) Vandaag, op de driehonderdste verjaardag van de afkondiging de Munsterse Vrede, is het feest in Delft. Het Prinsenhof is gerestaureerd en voor het publiek weer open gesteld en daarmee is deze karakteristieke oud-Hollandse stad met haar monumentale kerken, haar stille grachten en deftige burgerhuizen verrukt met een uniek bouwwerk, rijk aan historie en bekoorlijk door zijn architectonische schoonheid. Vanmorgen kwam men in de kapel_ het voormalige Agathaklooster, dat latei Prinsenhof werd. bijeen voor de ope ningsplechtigheid. Burgemeester Van Walsum van Delft huldigde daar allen, die het Prinsenhof uit zijn toestand van verval ophieven, door dit bouwwerk, zo nauw verbonden aan de aanvang van ons zelfstandig volksbestaan, grondig te herstellen. De restauratie-architect, prof. Lansdorp, zijn medewerkers hebben bereikt, dat de restauratie zal worden uitgebreid tot de overige gebouwen van het complex, waar. toe het Prinsenhof behoort, o.a- de Waalse kerk. De heer S. H. Stoffel, voorzitter van d< Stichting „Het Prinsenhof", ging uitvoe rig de historie van het gerestaureerde ge. bouw na. Uit een huisje, dat een Delfts priester in 1380 kocht, om er „enige maag- den de armoede te doen beminnen" groeide het Agathaklooster, dat in de re formatietijd de woning van Prins Willem van Oranje werd. Hier is Frederik Hen drik geboren en gedoopt en in dit gebouw in de zg. Spinkamer vergaderden ook de Staten-Generaal, de Staten van Holland en de Rekenkamer. Hier vond Prins Willen, in 1584, de dood. Alles is zoveel mogelijk hersteld i de staat, zoals de Prins het kende. De voorzitter van het werkcomité, m J. K. van Haagen, sprak daarop een rede Met z'n twaalven naar de stembus Protestantse Unie doet niet mee Bij de candideatstelling voor de Tweede Kamerverkiezingen zijn gisteren in het totaal door twaalf partijen of groepen eandddatenlijsten ingediend. Tien hebben dit gedaan in alle 18 kieskringen, nl. de K.VP., de P.v.d.A., de A.R., de V.V.D., de S.G.P., de CP.N., de C.H.U., de Mid denstandspartij, de Onafhankelijke Na tionale Groep en de lijst Weiter. In de kieskringen Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht. Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwar den, Groningen en Maastricht heeft de oude S.D.A.P./Vooruitstrevende Partij voor Wereldregering een lijst ingediend, en in Rotterdam en Amsterdam probeert nog een twaalfde partij stemmen te ver overen, nl. de Revoluitnonmadr Commums- tdsohe Partij. De Protestantse Unie doet dus ditmaal niet aan de verkiezingen mee. De Bel- lamyoartij, die de vorige keer afzonder lijk meedeed, trekt nu teza^nen met de oude SjD.A.P. op en de groep Rodrigues Lopes, die de vorige maal alleen im Am sterdam met een lijst uitkwam, loopt deze keer helemaal niet mee. Federatie van melkhandel is geen federatie meer. Nu er in de kringen van de melkhan del ook onderling nog al wrijving schijnt te bestaan (nl. over de winstmarge) kan het zijn nut hebben er nog eens aa herinneren, dat de zgn. Federatie va melkhandel en de ProV. Bonden lang niet meer alle melkhandelaren omvatten. In Maart immers zijn de leden van de Chr. en R.K. Bond (tezamen 4000) uitgetreden, zodat eerstgenoemde organisaties nog slechts 5500 léden tellen- VANDAAG STELLEN WIJ VOOR: Piet Hakkenbrak, Dorp straat 262, Benthuizen. Piet is de enige jongen uit een gezin van acht en is 20 jaar oud. Op 30 October 1947 is hij naar Indië gegaan met de „Nieuw-Holland". Hij is bij de huzaren van Boreel opgeklommen tot radio-tele grafist. Piet heeft het niet slecht naar zijn zin, maar hij houdt van Holland. Zware diensten heeft hij medegemaakt bij de zuiveringsacties en ook by het bruggen bouwen. Maar, zoals op de foto blijkt, heeft hij toch wel eens een rustig uurtje «m te schrijven. Piet heeft ook pas nog tien dagen verlof gehad. Hij heeft die op prettige wijze doorgebracht in huize „Rustende Strijders". Op het ogenblik is hij in Semarang. Hij doet zijn dienst al tijd op buitenposten. 8owjets leggen beslag op spoorwagons. Vijf spoorwagons, geladen met Duitse postbrieven en pakketten, werden op weg van Berlijn naar het Westen, door de Sowjet-grenswacht te Mariënborg tegen gehouden. uit. waarin hij die betekenis van de Vrede van Munster herdacht en de herdenkings tentoonstelling toelichtte, die thans in hei Prinsenhof wordt gehouden. Elders geven wij daarvan een beschrij ving. Blijde gebeurtenis in Londen verwacht Buckingham Palace heeft gisteravond bekend gemaakt, dat Prinses Elizabeth, na eind Juni geen representatieve plich ten meer zal vervullen. Een dergelijke bekendmaking is vrijwel een zeker teken, dat zij een baby verwacht, welke blijde gebeurtenis waarschijnlijk in October zal plaats vinden. Ondanks alle geruchten was het nieuws zorgvuldig geheim gehou den en zelfs de hofdames der Prinses waren van de heuglijke gebeurtenis niet op de hoogte. HONDERDDUIZEND ITAL. KOEIEN IN LEVENSGEVAAR. Door een staking van melkers in Cre mona (Noord-Italië) is het leven var 100.000 koeien in gevaar, omdat de sta kers de boeren en hun gezinnen beletten de koeien te melken, want zij blokkeren de wegen. Ook uit andere plaatsen den stakingen gemeld en in Bologna pa trouilleerden pantserwagens, nadat ar beiders een algemene staking hadden af gekondigd uit protest tegen de arrestatie van drie vakverenigingsleiders; Ter gelegenheid van het 25-j. bestaan van de Wassenaarse tram, is te Wasse naar in Huize Nieuw Ryksdorp een tentoonstelling van trammateriaal geopend. V.l.n r.: dr S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, burgem. van Wassenaar, ir drs B. B. C. Felix, dir. der H.T.M. en dhr A. v. d. Lee, vertegenwoordiger der H.T.M. in Wassenaar Malan wil geen totale breuk met Londen Rassenkwestie zij geen politieke barrière Dr Malan, premier van Zuid-Afrika, heeft verklaard, dat Zuid-Afrika nooit krachtige natie zal worden, indien het verdeeld wordt in Afrikaans Engels-sprekende kampen. Er is voldoen de overeenstemming tussen de twee blanke rassen om de rassenkwestie totaal uit het politieke leven te bannen, de samenwerking is niet zodanig, dat de Engels-sprekende en Afrikaans-sprekende bevolking samen een regering zouden kunnen vormen. Zuid-Afrika wil zijn goede relaties met Engeland en andere landen van het gemenebest voortzetten, mits geen afbreuk gedaan wordt aan zijn status van souvereine staat. Voorzover het lidmaatschap van de Ver. Naties betreft, duldt hij geen inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Zuid-Afrika. Nu strijkt Stalin Paasikivi onder de kin Na het kwijtschelden van de helft der resterende herstelbetalingen, heeft Fin land thans een Russisch aanbod aan vaard voor een lening van dertien mil- lioen gulden tegen 2 pot rente en terug betalen in een andere valuta dan de dollar. Men kan hierin een manoeuvre om een gunstige houding tegenover de Finse communistische partij, tijdens de algemene verkiezingen te bewerkstel ligen. Deze worden volgende maand ge houden. ENGELSE SOLDATEN BIJ DE GRETCHENS OP BEZOEK. Generaal Sir Brian Robertson, de Brit- i opperbevelhebber in Duitsland, heeft geen bezwaar meer tegen, dat zijn manschappen voortaan bij Duitsers op bezoek gaan. Hij heeft er in de legerorder toegevoegd, dat de Britten de Duitse rantsoenen niet mogen opeten. SOVJETS DINGEN NAAR DE GUNST DER DUITSERS. Teneinde de Duitsers gunstiger voor het communisme te stemmen, heeft gene raal Koktikof aan 150.000 personen in de Sovjetsector van Duitsland toegezegd, dat zy dagelijks een warme maaltijd zullen krijgen, terwijl loonsverhoging en beper king van de arbeidsduur eveneens wor den voorgesteld- De Belgische konings- kwestie In tegenstelling met verschillende be richten, waaraan niet meer betekenis kan worden geheohit, dan die van spe culatieve geruchten, is er nog niets de finitief bekend inzake de Belgische ko ningskwestie. De besprekingen tussen de Belgische premier Spaak en koning Leo pold worden nog voortgezet. Zoals men weet, zouden de socialisten graag zien, dat prins Boudewijn, de oudste zoon van de koning, naar België komt, om zijn vader op te volgen. DE GROEP-NENNÏ TE WENEN UITGESLOTEN. Het internationaal socialistische congres te Wenen besloot de Italiaanse socialis tische groep-Nenni voorlopig van deel neming aan het congres uit te sluiten en de rechtse groep-Saragat toe te laten. Ned. ambassadeur in Canada naar Nederland. Mr J. H. v. Royen, de Ned. ambassadeur in Canada, is vandaag met zijn gezin per Nieuw Amsterdam" naar Nederland vertrokken. Na dit vertrek zal mr E Kleffens weer optreden als voorz. Ned. delegatie bij de Veiligheidsraad. Alleen moordenaars worden in Athene geëxecuteerd Een uitdrukkelijke tegenspraak uit Den Haag. De Griekse legatie in Den Haag zendt ons een uitdrukkelijke tegenspraak de beweringen als zouden de jongste te rechtstellingen in Griekenland een gelding van de moord op minister La das zijn. Zij zijn een gevolg van de vonnissen der rechterlijke macht op wier beslissin gen de Griekse regering niet de minste invloed heeft. Alle tereobtgestelden zijn moordenaars en dikwijls gruwelijke samoordenaars. Tijdens de opstand December 1944 zijn 45 000 mensen moord, waaronder vele vrouwen en kin deren. Alleen zij, die eigenhandig ge moord hebben, worden ter dood gebracht. Amerik. Huis keurt 25 pet verlaging goed Marshall: Herstelprogram worde geen steunplan! Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren het rapport behan deld van de toewyzingscommissie om de Marshall-hulp van ruim 6.5 milliard dol lar voor 12 maanden, te verminderen tot ruim 5.9 milliard voor 15 maanden, i komende op een vermindering met 25 procent. Het Huis keurde dit ontwerp goed door in koor „ja" te roepen. Een amendement van afgevaardigde Dirksen, een republikein, om het fonds beschik baar te stellen voor 12 in plaats van IS maanden, werd met 148 tegen 113 stem men verworpen. De vermindering is ei nu vanzelfsprekend nog niet door, want de Senaat moet er immers ook nog het zijne van zeggen. Marshall heeft reeds gewaarschuwd, dat als het Congres met de vermindering accoord gaat, het gehele Europese herstelprogram van een stelplan tot een ondersteuningplan degraderen. Een dergelijke wijziging zal in geheel West-Europa „een zeer ei stige politieke reactie" teweegbrengen. De gemeente Utrecht organiseert een vaste papierophaaldienst, waarbij minder-valide arbeiders zullen worden tewerkgesteld. Een bos vliegt door de lucht Lazen wij dezer dagen van een brand, die over het Kanaal gesleept werd,1 thams wordt melding gemaakt van een bos vam 65.000 dennebomen en pijn bomen, dat een paar daigen geleden binnen enkele uren door de lucht verhuisde. De oorzaak van deze merk waardige verhuizing is ihet feit, dat geologen hebben ontdekt, dat IJsland duizenden jaren geleden bezaaid was met uitgestrekte bossen, die in de loop der tijden zijn vernietigd. Thans bezit het land geen wouden meer. Men is nu bezig met proefnemin gen om IJsland opnieuw te bebossen. Na nauwgezet onderzoek kwam men tot de slotsom, dat jonge bomen uit Noord-Noorwegen de beste kans had den om te acclimatiseren op IJslands bodem en aldus een basis kunnen vor men voor nieuwe bosbouw. Vandaar, dat dezer dagen een vloot vliegtuigen van de Scandinavische Luchtvaart maatschappij opsteeg van de Noorde lijk gelegen Noorse stad Tromsoe, met aan boord 65.000 twee jaar oude Noor se dennebomen en pijnbomen, ge kweekt in de rijksbosbouwscholen te Andselv. Men heeft hier jaren lang geëxperimenteerd met het kweken van bomen, die tegen het ruwe win- terklimaat bestand zijn. Dank zij deze proefnemingen, zijn grote delen van Noordelijk Noorwegen thans bedekt met waardevolle bossen. De operatie „vliegend bos" wordt in de gehele wereld met grote belang stelling gevolgd. Heeft zij succes, dan zal voor de eerste maal in de geschie denis, een bos van het ene land naar het andere verplaatst zijn. MINISTER LIEFTINCK VANAVOND OP SCHIPHOL Minister Lieftinck wordt Vanavond op Schiphol verwacht, terwijl minister Göt- volgende week uit Ihdië zal terug keren. Min. van Maarseveen bjj het brandende N.S.B.-kamp. Naar „De Tijd" meldt, behoorde tot de genen, die persoonlijk op het terrein van het brandende N.S.B.-kamp verscheen ook de minister van Justitie, mr. Van Maarseveen. MINISTER VAN DEN BRINK GAAT DE MIJNEN IN. Minister Van den Brink zal op zijn te rugreis uit België, waar hij een Benelux- conferentie bijwoont, op 9 en 10 Juni bezoek aan de mijnstreek brengen en in de mijnen afdalen. EEN WEEK ZONDER VERLIEZEN De Regering maakt bekend, dat in de afgelopen week in Nederlands-Inddë geen verliezen zyn gerapporteerd. „Kota Inten" brengt vierde groep emigranten naar Canada Een der boeren nam maar liefst drie ton bagage mee. Gisteren vertrok de ..Kota Inten" de vierde maal als emigrantenschip Rotterdam naar Canada. Ditmaal w er 600 Nederlandse en 50 Belgische boe ren aa-n boord, die in Canada hun geluk gaan beproeven. Een hunner had zijn hebben en houden in zo'o grote kist pakt (gewicht 3 ton), dat er geen luik groot genoeg was om het monsterachtige stuk bagage in het ruim te krijgen. Op de terugreis za-1 het schip 20 Ame rikaanse professoren en 600 studenten meebrengen, die een bezoek aan Nedèr- land en andere Westeuropese landen wil len brengen. De Hollandse studenten zijn van plan hun Amerikaanse collega's fees telijk te ontvangen. Kardinaal De Jong en de uit te wijzen Duitsers R.K. „Tijd" spreekt R.K. „Volkskrant" tegen In de R.K. „Volkskrant" is een bericht verschenen, dat Kardinaal De Jong de minister-president en de minister Justitie jndertijd een telegram heeft ge zonden. waarin hij dreigde al het katho lieke personeel te zullen verbieden de uitwijzing van Duitsers mee te ken, als niet onmiddellijk een behoorlijk onderzoek aan de uitwijzing zou vooraf gaan. „Het Vrije Volk" en „Het Parool" hebben op dit bericht commentaar gele- Van het secretariaat van het Aartsbis dom vernam in verband hiermee het R.K. dagblad „De Tijd" dat Kardinaal De Jong, naar aanleiding van de klachten, die hij ontving over de uitwijzing van Duitsers, in een telegram bij de betreffende minis ters heeft aangedrongen op een onderzoek. Dat hij enig dreigement zou hebben ge uit, zoals de „Volkskrant" het voorstelt/ is ten enenmale onjuist, aldus „De Tijd". Van poffende klanten en lastige woonwagenbewoners In St. Willebrord is het ook niet alles. St. Willebrord is een klein plaatsje in Brabant. Helaas, het, i^ er ook niet alles, zo merkt „De Tijd" op. Alle leden der winkeliersvereniging in St Willebrord hebben een lijst gekregen met de van klanten, die „op de pof" kopen. Zo weinig vertrouwen hebben dus de keiiers in sommige klanten van het kleine plaatsje Sint Willebrord. En alsof dat nog niet genoeg is, komen daar de gemeente raden van Den Ham en Ommen klagen over de woonwagenbewoners, die zij een plaag noemen voor het platteland van Overijssel. Zij hebben de minister een adres gezonden en vragen om een trek- verbod voor woonwagens- Nu maar kijken wie er aan het langste eind trekt. WEER TWEE NIEUWE SCHEPEN VOOR DE H.A.L. Volgens het jaarverslag van de Hol- land-Amerika-Lyn wordt in Juli of Aug. a.s. het s.s. „Soestdijk" in de vaart ge bracht en drie maanden later het „Schiedijk." Beide schepen zijn besteld bij de Harland en Wolff Ltd. Zoals ge meld zal de H.A.L. over het vorige jaar 9 pet. dividend uitkeren. TELEFOONVERKEER MET SPANJE. Sinds kort is telefonisch verkeer tus sen Nederland en Spanje mogelijk, als mede met de Balearen, Ceuta, Melilla Gibraltar. Toegelaten zyn gewone en dringende gesprekken, voor regering en particulie ren en z.g. noodlandingsgesprekken, met oproep- en voorberichten. Noorse opperbevelhebber ontslagen. De opperbevelhebber van het Noorse leger, Olav Helseth, die critiek had uit geoefend op de minister van Defensie, heeft zijn ontslag thuisgekregen. De handel van België met Bizonia. Vertegenwoordigers van de Belgisch- Luxemburgse economische unie zullen te Frankfort besprekingen voeren over de uitbreiding van de handel met Bizonia. HOW DO YOV DO? George Marshall: dat is de man van de .izelingwekkende cijfers voor het Europese rstelplan, waaraan thans door het Huis n Afgevaardigden getornd wordt. Dat Is de man. die zich fn Wereldoorlog II dt kennen als een dapper soldaat, een groot strateeg aan de zijde van Roosevelt ei bekwaam diplomaat. Hij is de man, d tal van internationale conferenties groot geduld de Russen in toom trachtte ts houden, maar van zich afbeet, als dit ni zakelijk werd. Men kan zich indenken, dat ook een figuur als Marshall wel eem anders wil om op adem te komen en rusten van de vermoeienissen of ..every day life". )V(j zien hem hier op de foto vrolijk en levenslustig, in de ,J3aloy Sx Valley", omringd door de bergen van Westelijke staat Idaho, waar hij zijn v cantie doorbrengt. Als hij thans nog cijfers noemt, zal het hoogstens de maat vai door hem gevangen, altijd grote, vis zijn. Vissen immers, behoort tot zijn hobby's Zevenduizend sportlieden huldigen de Koningin op 4 September Nederlands beste ruiters begeleiden Haar op baar intocht Onder de feesten, die in de hoofdstad ter gelegenheid van het kroningsjubileum van H. M. de Koningin en de inhuldiging van H. K. H. Prinses Juliana zullen plaats vinden, zal de sportfantasie in het Stadion op Zaterdag 4 September al zeer de aandacht trekken. Ten aanschouwen van de 50.000 bezoekers, die het Stadion kan bevatten, zullen 6 k 7000 medewer kers een nationale manifestatie uitbeel den, waarmede men beoogt onze vorstin te laten zien wat Nederland op sport gebied presteert. Elke gedachte aan wedstrijden is dan vreemd. Het feest vangt aan met een proloog, waarna vaandeldragers via de Marathon-poort zullen binnen marcheren, terwijl aan hoge masten de 32 vlag gen van de deelnemende sportbonden zullen worden gehesen. Vervolgens zul len alle takken van de sport worden uitgebeeld, zoals deze zich van heel vroeger tot nu hebben ontwikkeld. Het hoogtepunt is 'n apotheose, waarbij de ca. 7000 deelnemers aantreden tegen over de zetel, waar onze Vorstin is ge zeten, om haar te danken voor haar be langstelling in de sport en tevens om de belofte van trouw af te leggen aan de nieuwe Vorstin op de eerste dag van haar regering. Maandag 6 September zal om half tien, eveneens in het Stadion, een Tienmaal opgeknoopt en tenslotte door een landwachter gered Voor het B.G. te Amsterdam had de 37- jarige ex-vrijwilliger van de „Arbeits Kontrolldienst" H. Feenstra aldaar zich te verantwoorden, die in de omgeving Heerenveen, waar hij op zoek naar een onderduiker was. een boer tien maal aan een balk ophees, om hem te dwingen het adres van zijn broer te zeggen. De boer wist zich van verstikking te redden door zyn handen tussen het touw om zijn nek te steken. Op het geschreeuw kwam een landwachter de schuur binnenstormen en deze sneed het touw door. Aangezien er nog een nader onderzoek ingesteld moet worden, werd deze zaak voor onbepaalde, tijd uitgesteld. DAT Kromhout Motorenfabriek te A'dam over 1947 van de winst ad f 164.097 (v.j. f121.312) een dividend uitkeert 8 pet. (v.j. 6 pet). DAT de oud-motordrijver van de red dingsboot „Dorus Rijkers", R. J. Eelman te Den Helder, benoemd is tot broeder de orde van de Ned. Leeuw. DAT aan A. C. G. Schuiten te R'dam ontslag is verleend als lid van de z\ ringsraad voor handel en ambacht. DAT de tuchtrechters in April in gevallen bijna 4 ton aan boeten en schikkingen oplegden, 5 bedrijven sloten en 13 vergunningen introkken. DAT in April het indexcijfer groothandelsprijzen op het niveai vorige drie maanden (279) gehandhaafd bleef. DAT is benoemd tot burgemeester St. Geertruid J. J. C. M. Beckers, thans burgemeester van Mheer. DAT is opgericht een Ned. Ver. Apothekersassistenten, waarvan i taris optreedt A. C. Bensen, Bernard Zweerslaan 36, Eindhoven. Tel. 2707. DAT op 9 Juni voor het B. G. te Mid delburg de zaak wordt behandeld van ir M. W. Welleman, aldaar, die als dir. van het Gew. Arbeidsbureau de uitzen ding van ca. 5000 Nederl. Duitsland zou hebben bevorderd. DAT op 27 Juni in Mierlo bij Helmond een kersenoogstfeest wordt gehouden. DAT gisteren met de „Garoet" 30 mu- ci naar Indië zyn vertrokken om deel uit te maken van het Radio Philh. Orkest te Batavia en de dirigent Yvon Baarspul rer enige weken volgt. DAT Henriëtte Davids vandaag met de „Nieuw Amsterdam" uit Amerika naar Nederland terugkeert. DAT in Aug. in het kader van het rege ringsjubileum een tentoonstelling „Oude kunst in Brabants bezit" wordt gehouden in het Paleis-Raadhuis te Tilburg. DAT gisteren een groot aantal Belgi sche architecten een bezoek bracht aan Rotterdam om de vorderingen van de wederopbouw in ogenschouw te nemen. DAT een wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet is ingediend, waardoor het aan leggen van radiotelegrafen en -telefonen aan boord van schepen en vliegtuigen niet meer aan een Koninklijke concessie maar aan een ministeriële machtiging zal zijn gebonden. DAT J. B. D. Pennink, toekomstig ge zant te Wellington, (N. Zeeland), op 9 Juni van 101 u. te spreken is op het dep. van Buit. Zaken. DAT minister Gielen gisteren in het museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam de tentoonstelling „Neder lands nieuwe kerken" bezocht. DAT op 25 Juni te Kopenhagen een conferentie over de verdeling van de Europese radio-omroepgolven wordt ge houden en de Ned. delegatie o.l.v. ir J. D. H. v. d. Toorn staat. DAT Maandag om kwart voor acht. via Hilversum I J. G. Goedheer zal spreken over „de Nederlandse trekpaard- fokkerij en haar nat. tentoonstelling." DAT volgende maand te Den Haag handelsbesprekingen tussen Nederland en Hongarije beginnen. DAT gisteren te Nijmegen met onder linge sportwedstrijden het 35-j. bestaan van de militaire luchtvaart is gevierd. DAT de Hollandse Beton Mij over IJ vijf pet. uitkeert. DAT voor 't Arnhemse B.G. f125.000 boete en 1 jaar voorw. werd geëist tegen de weermachts-aannemer H. Ruys uit Apeldoorn, die een millioen aan de Duit sers verdiende. DAT de groothandelsvereniging Enkabe te R'dam de ministerraad verzocht de omzetbelasting weer bij de bron te heffen, waardoor de contróle op 300.000 detailbedrijven kan komen te vervallen. DAT de kapitein der infanterie, J. W. Heemskerk, ingaande 1 Mei is weggezui verd. DAT de eerste van de serie, door de P.T.T. in Engeland bestelde, telefooncen trales dezer dagen te Blokker, bij Hoorn, in bedrijf is genomen. DAT op 20 Juni te Kerkrade het open- luchtbad „Ehrenstein", het eerste n oorlog in Nederland gereed gekomen zwembad, wordt geopend. DAT gisteren 100 Engelse spoorweg mannen door de Ned. Spoorwegen Utrecht zyn ontvangen. Kroningsspel, bij kunstlicht worden op gevoerd. Op haar intocht in de Hoofdstad op 30 Augustus zal H. M. de Koningin wor den begeleid door een ere-wacht v; Nederlands beste ruiters, uit iedere provincie vier. Per jeep met 50 liter benzine West-Europa door De acteur Hans Kaart, die in 1946 zon der één cent op zak, naar Da/vos ging onderweg de kost verdiende met lied- jeszingen, zal op 14 Juni, tezamen met zijn collegae Wim Hart, Fred. Zuddwijk Jacq. Kelling, van Rijswijk uit per jeep. waarin zich 50 liter benzine be vindt, een tocht van een maand gaan maken door West-Europa. Als vijfde passagier gaat een tamme kraai me 14 JuÜ om 3 uur zal de jeep het Kurhaus- terras moeten oprijden, waar dan bekend wordt gemaakt, voor welke onderneming deze tocht heeft gediend. Dit doel is een aantal Ned. autoriteiten bekend. De tocht is ongeveer 6000 km. Dr van Doorn naar Indonesië vertrokken Dr C. L. van Doorn is met de KiJVI. gisteren naar Indonesië vertrokken als zendeling-leraar der Ned. Herv. Kerk. om het eerste jaar te werken voor de Prot. Chr, Arbeiders Internationale. Zoals men weet hoopt de heer J. F. Beekman over ongeveer een half jaar het werk van dr Van Doorn voor*, zetten. M. Ruppert, voorzitter van 1 C.N.V. en R. Hagoort deden hem uitgeleide. Elke nieuwe auto wordt voor 50 pet belast K.N.A.C.-Ieden toonden zich zei ontevreden In een deel onzer editie van gisteren konden wij nog melden, dat in de jaar vergadering van de K.N.A.C. de heren mr A. baron van Imhoff, mr C. H. J. A. Janssens de Limpens en J. Leonard Lang tot bestuursleden werden herkozen. In de rondvraag is scherpe critek uit geoefend op de voorgestelde weeldebelas ting op auto's, waardoor een nieuwe auto met ongeveer 50 belast wordt. Ook het instituut der. Zondagsryvergunningen werd gelaakt en het optreden der Rijks verkeersinspecties. Het bestuur zal zich met de geuite klachten en suggesties tot de Regering wenden. K.V.P. gaat rekening houden met minderheids-standpunten Maar pas na de verkiezingen! Naar uit verschillende Katholieke bla den blijkt heeft de heer W. Andriessen, voorzitter van de K.VF., op een perscon ferentie meegedeeld dat het partijbestuur denkt aan de instelling van een „College van beraad", waarin rustig van gedachten kan worden gewisseld met vertegenwoor digers van afwijkende minderheids-stand punten. Dit college zou nk de verkiezin gen worden iogesteld- (Als het kalf verdronken is. dempt men de put Als de K.V.P. rustig met de heer Weiter „vertrouwd beraad" had gehou den. zou zy nu niet alle pogingen i werk behoeven te stellen om de partij aan elkaar te krammen en te lijmen. Red.). Hevige wolkbreuk in Turkije. Tengevolge van een wolkbreuk te masia in Turkye, zijn honderden huizen ingestort of beschadigd, terwijl 85 perso nen om het leven kwamen. Beginsel en tactiek In verband met ons artikel over de be stendigheid van duur der samenwerking op politiek gebied tussen de Christelijke partijen wordt onze aandacht gevestigd op iets heel merkwaardigs. Vóór enige dagen diende fn de Tweede Kamer, toen wijziging van Lager-onderwijswet en Pensioenwet aan de orde was, een socia listisch lid een amendement in, hetwelk iets méér in het voordeel was van de openbare dan van de bijzondere schooL Het amendement werd aangenomen, om- de voorstanders der bijzondere school velen niet aanwezig waren. In de Rooms-Katholieke pers wordt er leedwezen over uitgesproken, dat „rechts" zo slecht was opgekomen. Als de natuurlijkste zaak der wereld plaatst men de leden der Christelijke partijen in gedachten in één gelid bij deze aangele genheid. De vraag wordt nu gesteld: is dat hier /eer een staaltje van opportunisme aan de R. K. zijde, welke vandaag deze hulp bron aanboort, en morgen die? Zo zien wij dat niet. In de politiek komen her haaldelijk zaken aan de orde met een sterk principiële inslag, bijvoorbeeld be treffende de volkomen vryheid van on derwijs. Protestanten en Rooms-Ka- tholieken zijn voorstanders van deze vrijheid. De laatsten hebben de eersten nodig, doch de eersten kunen de laatsten ook niet ontberen. Zulke, op zichzelf dikwijls lichte gevallen," maar in wezen diepe beginselen rakend, komen in de practische staatkunde herhaaldelijk naar Soms betreft het ook grote din gen. Laat ons een noemen van de laat ste soort. Op sociaal gebied stelt de Partij van de Arbeid de Protestants-Christelijke partijen voor als conservatief. Onzerzijds wordt dit ontkend, doch een oppositie behoort nu eenmaal te zyn in het on misbare spel der politiek, en deze oppo sitie wordt meestal niet op zyn fraaist voorgesteld. Velen aan Rooms-Katho lieke zijde, althans voor zover zij in de practische politiek een rol spelen, volgen dit voorbeeld der socialisten, vooral nu zy hand aan hand met deze optrekken. Doch wanneer zij de socialisten moeten staan, omdat er hier principieel ge- dreigt, weten zij vooraf reeds, dat dit in ons land gekeerd kan worden, om- principieel gefundeerde Protes tantse partijen zyn. In de encyclieken, welke de Roomsen hebben te volgen, wordt de Rooms-Katholieke maatschap pijleer vierkant gesteld tegenover de so cialistische. Zij zyn onverenigbaar. En in het verweer tegen de doorvoering tot in uiterste consequentie van deze socia listische maatschappijleer weten de Rooms-Katholieken zich verzekerd van de hulp der Protestants-Christelijke groe pen. Dit wil nu weer niet zeggen, dat de maatschappijleer der R. K. in haar geheel door ons wordt onderschreven, ofschoon punten van overeenkomst aan te wij zen zyn, maar in het verweer tegen wat de sociaal-democraten als ideaal stellen, er eenheid. Hierbij valt nu zo duidelijk op te mer ken, dat het verwijt tegenover ons, als zouden wy conservatief zijn, misplaatst is. Na de oorlog, welke de maatschappe lijke samenleving op haar grondvesten deed schudden, is er ook in ons land op het gebied van de wetgeving heel veel tot stand gebracht, wat noodzakelijk was. volkomen in strijd met de waar heid, het zo voor te stellen, alsof anti- revolutionnairen en Christelijk-histori- schen zich daartegen hebben verzet. Het is mogelijk, dat straks bij het aan de orde stellen van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties en ondernemingsra den principiële verschillen aan de dag zullen treden. Doch hierbij zullen tame lijk zeker Protestanten en Rooms-Katho lieken minder ver van elkaar afwijken, dan deze beiden van de socialisten. Ontegenzeglijk schijnt het thans, alsof in de leidende Rooms-Katholieke kringen het principële lager wordt aange slagen en het opportunisme opgeld doet, al uit ieder zich niet zo materialistisch als de „Haagse Briefschrijver", welke wy pas aanhaalden. Doch pater Stokman, geestelijk voorman mogen wij wel zeg gen van de R. K. Kamerleden, noemt toch in één adem de „diepste beginselen" van de anti-revolutionnairen en de Partij van de Arbeid onverenigbaar met die van zijn partij. Dit plaatsen op één lijn doet vreemd aan, wanneer men daartegen over zich uitingen herinnert van grote leiders uit een vorige periode. Professor mr P. J. M. Aalberse schreef in 1909 aan mr A. F. de Savornin Loh- man: „Wanneer U tenslotte vraagt, of de Katholieken in ons land met de Pro testanten samengaan uit beginsel of al leen uit t a c t i e k, dan zou ik willen ant woorden: om beide redenen. Uit tactiek, omdat alleen door samen te gaan de drie minderheden de invloed kunnen uitoefenen, die haar rech tens toekomt. Uit beginsel echter op de eerste plaats, omdat zij saam met de gelovige Protestanten willen pal staan voor de handhaving op maatschappelijk en politiek gebied, van die grote Chris telijke beginselen, welke wij eenstemmig belijden." Het lijkt er op, dat het eerste en het laatste heden van plaats hebben ge wisseld. En dat in een wereld van overwegend Roomse land Italië met zijn groeiende ontkerstening, waarvan het acht millioen communisten een sprekend voorbeeld is. Wy begrijpen heel goed, dat In Rooms-Katholieke kringen velen voor een raadsel staan, wyl aan hun oordeel principe en beginsel toch oneindig ho ger staan dan buigbare tactiek. Beroep van N. G. v. d. Mey niet ontvankelijk verklaard Het beroep van de heer N. G. v. d. Mey, oud-hoofdcommissaris van politie te Den Haag, ingesteld tegen het besluit van de minister van Justitie waarbij hem otnslag uit zijn functie werd verleend, is niet ontvankelijk verklaard. WEERBERICHT Vrij koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige, nu en dan vrij krachtige Zuid- Westelijke wind. Afwisselend bewolkt met een enkel verspreid buitje. Vry koeL ZON EN MAAN. 6 Juni Zon op 4.24, onder 20.56; Maan op 3.26, onder 20.10; 7 Juni Zon op 4.24, onder 20.56, Maan op 3.5S, onder 21.32. 6 Juni Voile Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1