jUcuure Cdïisrlp (iourant Amerikaans koor wil de Marshall-hulp met 25 pet verminderen Wist U VRIJDAG 4 JIXNI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 pei week. 1 30 pei maand. /3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie «verb met adm -kosten) ADVERTENTIEN ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOON NUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Negen en twintigste Jaargang No. 752W Christelijke ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanhiastirij Is aljcMewti myn bert in tegyenspoet* BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR Dr E DIEMER CHEF REDACTIE: R W J ENSERINK DIRECTIE: F DIEMER „En de boom, die wordt hoe langer hoe dunner...!" De financiële toestand in de Ver. Staten is niet zodanig, dat men aan een boom zo rol geladen vyf, zes dollars niet mist. Na de golf van toewijzingen, volgens het ese Herstelprogramma, schijnt er plotseling een eb-phase ingetreden te zijn, en let is een min of meer sensationele gebeurtenis, dat in afwijking van de regerings- lorstellen, de toewijzingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden leeft voorgesteld de hulp aan het buitenland met niet minder dan 25 pet te ver hinderen. J goe ,V( ru- Terwij! het Congres, zoals men weet, iet bedrag van 6.5 milliard dollar had ledgekeurd, wil de commissie er maar ventjes 553 millioen af doen en voorts lit verminderde bedrag over 15 maanden litgegeven zien, inplaats van twaalf naanden. Heden zou het voorstel door iet Huis van Afgevaardigden onder de oüpe genomen worden en men kan reke- jen op een fel debat. Men twijfelt ei det aan, dat het Huis de voorgestelde rerlaging zal goedkeuren, maar de rege- ing, in het bijzonder dus, de geestelijke raders van het plan, Marshall en Truman, leculeren er op, dat de Senaat althans in deel van het oorspronkelijke bedrag al herstellen. Welke zijn nu de motie- r deze vermindering? De voorge- programma's voor 1 Juli 1949 taan geen uitgaven meer toe, die verantwoorden zijn. Voor iet plan-Marshall was door het Congres behoeve van de 16 Europese landen, West-Duitsland, 5.3 milliard uitge- rokken en hiervan is reeds 1055 millioen eschikbaar gesteld. De nog resterende 245 millioen dient verminderd te wor- tot 4000 millioen en uitbetaald ovei drie maanden langere termijn. Daar- abeven moet ook de hulpverlening aar (riekenland. het Amerikaanse leger ir bezette gebieden en die aan Triëst -k worden verlegd. De voorzitter var reeds genoemde commissie, de repu- likein John Taber, staat er voor be- end. dat hij elk dubbeltje twee maal rokeert, alvorens het uit te geven. Men ontevreden over de wijze waarop eunverlening wordt opgevat. Men z ijt Frankrijk, dat zich aldaar nog één twee milliard dollar aan opgepot goud evindt, onder vloeren en bedden ver- argen gehouden, hetgeen zelfs de Nazi's iet te voorschijn hebben kunnen tove- .■n Daartegenover staat, dat Snijder, de Hramerikaanse minister "van Financiën, -^ieuw Zuid-Af rik. ministerie is zeer eenzijdig Dr Malan, leider van de Zuid-Afri- nationalistische partij, die bij de odel ilangs gehouden verkiezingen veldmaar- halk Smuts versloeg, heeft gisteren de een nieuw kabinet bekend maakt. Zelf zal dr Malan naast minister-pre- tevens minister van Buitenlandse Blauiken zijn De leider van de Afrikaner- 2 rty. Havinga, is minister van Finan- geworden, hetgeen hij reeds onder zij neraal Hertzog van 1924 tot 1939 was. vorige ministers zijn allen nationa- fin tei Kat Het is niet waarschijnlijk, dat de itie geheel zal worden stopgezet. Zoals reeds als ons vermoeden uitspraken, Hen emigranten uit Nederland en Scan welkom blijven, an Duitsers zal zeer bepeirkt 1200. 100 Ned. officier door Montgomery onderscheiden. ■ens> Veldmaarschalk Montgomery heeft gis- 205, en op het Britse ministerie de Ned. 2e luit A v. Duyn onder leiden met de Order of the British Deze Ned. officier is in Juli 1944 ren, r parachute in Nederland neergelaten verschafte belangrijke gegevens startplaatsen gezouten haring een nieuwe prijzenverordening or haring en haringproducten vastge- i dezelfde maximum verkoop- jzen als voor de vorige teelt gelden, aanzien van de toeslagen voor „koel- maatjes" is echter bepaald dat deze m. 1 cent per stuk voor de consu- slechts berekend mogen worden hurende het tijdvak van 1 Oct tot 1 Mei «opvolgend. Tegelijk wordt bepaald, voor gezouten haring tot 15 Juli a s. maximum prijzen zullen gelden, izij er aanleiding is de prijzen geheel gedeeltelijk reeds op een vroeger tijd- p weer in werking te doen stellen vooi reder, handelaar en/of consument Het uiteraard afhankelijk van het jsverloop. ULANUS NA DE VERKIEZINGEN NAAR INDIË. >e heer Tilanus, voorz. der Chr.-Hist. id van de commissie van 9. zal de verkiezingen naar Indië ver kken. «ECONOMISCHE VRACHTAUTO'S MOETEN DE LAAN UIT. Minister Vos heeft bepaald, dat oude ichtauto's, welke vanwege een te momisch verbruik door nieuwe vervangen, in het algemeen niet gebruik kunnen worden gesteld er rgunningen om goederen met deze ervoeren, kunnen worden ge- Bij het aanschaffen van een eedehands auto houde men hier reke- ig mede. Belangrijk besluit van Leopold op handen? Volgens Reuter zou het definitieve be- koning Leopold, of hij naar lgië zai terugkeren of ten behoeve van afstand zal doen van de troon, teren aan premier Spaak zijn over- udigd. er weinig voor voelt, dat de Europese landen een groot gedeelte van hun dollar activa liquideren. Men verwijt de Britten, dat zij vliegtuigen met straalaandrijving aan Rusland verkopen, waarvan de toren vervaardigd zijn uit Amerikaans staal. En er is meer, want de Britse socialistische regering rantsoeneert aard appelen op een tijdstip, dat zij liggen te verrotten en voert scheepsladingen uit Denemarken in, om het denkbeeldige tekort aan te vullen, waarna dan die scheepsladingen weer naar Duitsland gaan, omdat Engeland ze niet langer nodig heeft. De reeds genoemde Taber becritiseerde het feit, dat Labour de rantsoenering laag stelt, terwijl in de re geringspakhuizen het voedsel ligt te ver- In Genève zijn leden van de economi sche commissie voor Europa verontrust, omdat de Europese economie een ernstige tegenslag zal ondervinden, indien de Marshall-landen geen toestemming krij gen aankopen uit landen in de Russische invloedssfeer met dollars te betalen. Ook Nederland zou misschien op deze wijze van aankoop van Poolse kolen moe ten afzien. Levenslang geëist wegens moord op een vrouw Op 24 Juli 1947 werd met een groot gat in haar hoofd en een touw om haar hals de echtgenote van P. Luyks, uit Rosen- daal, in het riet gevonden. Kort haar overlijden in het ziekenhuis noemde zij- de los-arbeider P. de J., aldaar, als de moordenaar. Deze zou de vrouw roofd hebben van f 11 en bij het onder zoek kwam vast te staan, dat de J. r aanslag in het huis van het slachtoffer een geldkistje had geforceerd om f129 rijker te worden. Voor de Bredase recht bank ontkende verd. gisteren de roof moord te hebben gepleegd, doch wel be kende hij de inbraak met diefstal. Een getuige, de kermisreiziger K., die met de J. in de cel was opgesloten, verklaar de, dat verd. hem niet alleen positief had gezegd de roofmoord te hebben ge pleegd, doch dat hy ook in Mei 1945 de moord op Driessen uit Breda op zijn ge weten had. Een moord, die tot heden nog niet tot klaarheid was gebracht. De Off. v. Justitie eiste levenslang. Uitspraak over 14 dagen. Twee jaar voor verraad uit noodweer Voor het B.G. te Amsterdam is giste ren twee jaara met aftrek geëist tegen de 25-jarige Fr. G. Bakker, uit Zaam- slag in Zeeuws-Vlaanderen, die, uit voor de dood, aan de S.D. de adressen verried van een groot aantal leden der Trouw-groep. In het vooronderzoek c stelpte hij zichzelf met verwijten, doch voor het Hof trachtte hij te suggereren, de S.D. bedrogen te hebben. Door zijn aanwijzingen zijn echter verschillende van zyn vroegere vrienden voor vuurpeloton terecht gekomen. Toen de Duitsers begonnen in te zien, dat zij aan Bakker een uitstekend medewerker had den, dook hij onder en bleef voor hen onvindbaar. Engeland zet wapenzendingen naar Arabieren tijdelijk stop Egyptische marinestrijdkrachten bombarderen de haven van Caesarea Om Multatnli te citeren: „Mnij verhaal is eentonig, want wederom blijft het in' de Veiligheidsraad bjj praten. Arabische en Joodse woordvoerders geven daar hartroerende interpretaties van het stel, hoe het vuren te staken, maar der komt men niet. Het lykt ons standig, dat men nu verder maar bouwt op de bemiddelingspogingen van Graaf Bernadotte. Een Arabische zegsman te Bagdad heeft verklaard, dat de Arabieren door blijven vechten, totdat de Veiligheidsraad de Arabische voorwaarden, betreffende het stopzetten der Joodse immigratie erkennen van de Arabische teit over geheel Palestina heeft geaccep teerd. Dat ziet er dus niet mooi uit. Van doorvechten gesproken, Iraakse vliegtui gen hebben Tel Aviv ook nu weer bombardeerd, waarbij grote explosies branden werden veroorzaakt. Egyptische 'ne-strijdkrachten hebben een krach tige aanval gedaan op de Palestijnse havenstad Caesarea, ten Noorden Tel Aviv, waarbij 'een vaartuig tot ken werd gebracht en de Joden, volgens Reuter, 400 doden achterlieten. Het Britse departement van Handel heeft verklaard, dat in overeenstemming met de voor waarden van het komende bestand, al thans voor enige tijd, alle vergunningen export van oorlogsmateriaal naar Egypte, Irak, Palestina, Trans-Jordanië, Syrië, Libanon, Saoedi-Arabië en Jemen zijn ingetrokken. Dit slaat dus o.a. op SOEDIRMAN DREIGT MET STAATSGREEP De republ. opperbevelhebber, Soedir- nan, heeft gedreigd, de macht in han den te zullen nemen, als de republiek willen toegeven inzake de ontbinding de T.N.I. en het opgeven van de bui tenlandse betrekkingen. Tevens heeft hij en algemene mobilisatie aangekondigd. VERPLICHTE LEVERING VAN VEE AFGESCHAFT Hoewel de vLeesdistriburtie binnen af zienbare tijd niet kan worden opgehe- i, zijn de omstandigheden en de voor uitzichten toch wel zodanig gewijzigd, diait de verplichte veelevering kan wor den afgeschaft. De minister van Land bouw heeft dan ook besloten voor 1948 geen aanslag vast te stellen. De veehouders zullen dus voortaan zelf kammen bepalen, op welk tijdstip zij hun voor de slacht bestemd vee wen sen af te zetten. Wel zal, naar he*, ministerie van Landbouw mededeelt, op het tijdstip van levering invloed wor den geoefend door een variërend schema prijzen voor slachtvee. De voor schriften voor afzet en handel blijven gehandhaafd. In Amsterdam staan vele schepen op stapel Ms. „Arendskerk" maakt Dinsdag zijn proefvaart Uit de Amsterdamse haven zal op Dins dag 8 Juni het, reeds in 1939 op stapel gezette m.s. „Arendskerk" van de N. V. Ver. Ned. Scheepvaart Mij te 's-Graven- hage, gaan proefvaren. Op 19 Juni wordt het aan de rederij overgedragen. Het m.s. „Albireo" van Van Nievelt Goudriaan te Rotterdam, ook een schip, waarvan de afbouw door de oorlog zeer vertraagd werd, vaart op 10 Juni uit. Op 26 Juli wordt de „Hoegh Silver- stream", in aanbouw voor een Noorse rederij, te water gelaten, terwijl Christian Haaland te Haugesund bij de N.D.S.M. te Amsterdam een 16.000 tons tanker be stelde. Dit is het zesde van dit type, dat te Amsterdam wordt gebouwd. DE STROOM HOUDT AAN Thans is ook de Slowaakse commissaris voor posterijen en vice-voorzitter van de Slowaakse vrijheidspartij, Blaho, naar het buitenland uitgeweken. vliegtuigen, bommen, bajonetten, grana ten, mijnen, vlammenwerpers, torpedo's geweren, machinegeweren en oorlogsga: sen. Inmiddels mogen de Joden Cyprus niet verlaten en de regering van Israël zal te Lake Success tegen de eenzijdige Britse stap protesteren. Ben Goerion zeer ontstemd, want hij verklaarde, dat de Arabische huurlingen van Bevin's re gering voortdurend Jeruzalem brutaal en cynisch van Britse vliegtuigen uit en met Britse kaponnen beschieten, terwijl, wan neer de Joden nog eens een aanval op Amman zouden doen, elk Joods vliegtuig door de RAF zou worden neergeschoten. Belgische waarnemers naar Palestina. Uitgenodigd door Graaf Folke Berna dotte zendt België waarnemers naar Pa lestina ten controle der voorwaarden van het bestand. Eerste zee-oefeningen met de „Karei Doorman" op 14 Juni De achthonderd opvarenden komen nlt alle delen van het Ryk. Zeven dekken, twee machinekamers, talloze kleine vertrekken, een machtige hangar, 16 hulpboten en 18 vliegtuigen zullen de inventaris vormen van de „Karei Doorman" als, begin Juli, de eerste oefeningen met vliegtuigen in volle zee worden gehouden. Op het ogen blik oefenen de vliegtuigen op Valken burg. De achthonderd man bemanning zullen, op 14 Juni a.s., de eerste zee oefeningen maken. Er moet nog heel wat aan de Karei Doorman gebeuren, voor het een volwaardig Nederlands marine schip is Vooral aan de onderkomens voor de bemanning wordt met man en macht getimmerd en geverfd. In 350 exemplaren verschijnt aan boord de „Kadopost", de scheepskrant, ds J. van der Giesen en pater G. Schimmel leiden de geestelijke verzorging der op varenden. De matrozen komen van overal: :::U::rk :en Sumatra, Curasao en Java zyn vertegenwoordigd. TWEE JEUGDIGE KERKDIEVEN GEARRESTEERD. De 24-j. lederbewerker J. W. Th. H. en diens 18-j. zuster de steno-typiste A. L. H., beiden uit Twello, zijn gearresteerd wegens het lichten van offerblokken, drie maal in de R.K. Kerk te Neede en twee maal te Borculo. Zij legden een volledige bekentenis af, doch van het ontvreemde kon niets worden achterhaald. Dit was voor levensonderhoud gebruikt. H.M. de Koningin gaat Maandag naar de Betuwe En de Prinses Regentes Zaterdag naar Delft H. M. de Koningin zal Maandag a. s. een bezoek aan de Betuwe brengen. Zij zal omstreeks half elf met de Koninklijke trein in Tiel arriveren. Het ligt in de be doeling, dat H. M. de dorpen Echteld, Ysendoorn, Ochten en Kesteren ftl be zoeken. Deze dorpen lagen enige tijd in de frontlinie en werden toen zwaar be schadigd. De Koningin zal vanuit Res teren per trein naar Het Loo terugkeren. Ter gelegenheid van de opening van de Nationale tentoonstelling ter herdenking van de vrede van Munster in het geres taureerde Princenhof te Delft, zal de Prinses-Regentes Zaterdagmiddag a. s. een bezoek aan Delft brengen. De Prin ses zal zich te half drie naar de Nieuwe Kerk begeven, waar zij de bijeenkomst zal bijwonen. Daarna begeeft zij zich, indien het goed weer is, te voet van de Nieuwe Kerk naar het Princenhof, waar door het gemeentebestuur een receptie wordt aangeboden. De Prinses heeft het plan Delft om vier uur weer te verlaten. 'I Bezoek van Prins Bernhard aan de Achterhoek Er staat heel wat op bet programma Inzake het bezoek, dat Prins Bernhard volgende week aan de Gelderse Achter hoek en de Lijmers zal brengen, wordt nader gemeld, dat op 9 Juni, na een be spreking op het raadhuis in Doesburg, door enkele kinderen aan de Prins ty pisch Doesburgse producten voor de Prinsesjes zullen worden aangeboden. In Doetinchem bezoekt de Prins het Rijksopvoedingsgesticht en het Inter naat voor de opleiding van Ned. Herv. predikanten. Na een tocht door verschil lende kleine plaatsen zal de Prins des nachts logeren bij de burgemeester van Ruurlo, H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken. De volgende dag wordt i. Lichtenvoorde bezocht, waar de pastoordekpn van Groenlo zal spreken het R. K. geestelijk leven in de Achterhoek. In Winterswijk is er een be- gröeting van familie van gesneuvelden verzetsslachtoffers en zal de Prins de koffiemaaltijd gebruiken met de raads leden. Ook zullen de Rekkense inrichtin gen worden bezocht. Eerste zitting van Consultatieve Raad in Den Haag Ministers van Buitenlandse Zaken der W.-Europese landen medio Juli byeen In Den Haag zal, tegen het midden van' de volgende maand de eerste voltallige zitting van de Consultatieve Raad van de West-Europese Unie worden gehou den. Deze Raad bestaat uit de ministers Buitenlandse' Zaken van Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen. De agenda zal gewijd zijn aan de jóng ste besprekingen He- zes mogendheden Duitsland, de, door de Russisch- Amerikaanse betrekkingen, ontstane toe stand, de plannen voor regionale verde diging en de vooruitzichten van een even tuele Amerikaanse garantie ten aanzien de West-Europese defensie. Jan Smuts' vertrek naar Den Haag uitgesteld Generaal Jan Smuts, die gisteren op weg naar Nederland en Engeland te Athene is aangekomen, heeft zijn vertrek Den Haag uitgesteld tot het week einde. Oorspronkelijk zou hij vandaag zijn doorgevlogen. KOMT ER NOG IETS VAN? VRAAGT OOST-INDONESIË In hét begrotingsverslag van het Oo®t- Indonesisoh parlement is gevraagd, wa/i- r de overeenkomst tussen Nederland Oost-Indonesië zal tot stand komen. Tevens werd gevraagd, welke houding de regering aanneemt ta.v. de republiek Een nieuwe slagerij werd geopend Nog niet zo lang in Winterswijk ge vestigd, rijpte in J. A. G. het plan aldaar slagerij te vestigen. Een dezer dagen de zaak worden geopend en ook de C.CJD. wilde natuurlijk van zijn belang stelling blijk geven. De nieuwe zaak werd grondig „bezichtigd" en de CCD- ambtenaren vielen van de ene verbazing de ander over de „moderne en hy giënische" inrichting van de winkel. In gegraven onder een berghok stond een kuip met 200 kg gepekelde slachtafval- len, bestemd voor de worstfabricage en oude zak in de kast bevatte ca. 25 kg vlees. Een bak met ca. 5 kg gedraaide lever, bestemr voor de leverworst, ver toonde een schimmellaag van 3 5 4 cm. Tijdens de rndleiding door de slager zag men er in keurige volgorde koppen en huiden van schapen, veulens, kalveren, koeien en resten van varkens. Vlees en afvallen werden in beslag genomen en d eslager gearresteerd, omdat „hier iets het*handje was." Olieslagerijen van Bertels door een brand zwaar geteisterd Over de oorzaak en de schade nog niets te zeggen Een grote brand heeft gisteren aan de Omval, by de Berla-ge-brug te Amster dam een gedeelte van de z.g. Meehapa- afdeling van de N V. Bertel's Oliesla gerijen verteerd. Toen om half zeven arbeiders het vuur ontdekten, hadden zy nauwelijks tijd van de vuurhaard weg te komen, zo snel grepen de vlammen dc zolderverdieping van het gebouw aan. IJe sloten, die het fabriekscomplex omgaven, waren voor de brandweer zware hindernissen, zodat het vuur ge legenheid kreeg naar de, aan de zijde der Weespertrekvaart gelegen olieslagerij, over te slaan. Met behulp van de Jan van der Heyden, die in de Amstel meer de, een waterkanon en zestien stralen, was, om goed aobt uur, het gevaar voor uitbreiding van het vuur bezworen. T roonsafstand In de St. Crt. van heden komt de volgende bekendmaking'voor: H.M. Koningin Wilhelmina en H.K.H. de Regentes Prinses Juliana hebben mij gemachtigd mede te delen, dat de afstand van de Kroon door H.M. Koningin Wilhelmina zal geschieden op 4 September a.s., weshalve op die dag H.K.H. Prinses Juliana de regering zal aanvaarden. De plechtige beëdiging en in huldiging van de nieuwe Koningin zal plaats vinden op 6 Septem ber a.s. De minister-president, (get.) BEEL. Eindhovens pastoor in de beklaagdenbank Omdat hjj in de Lichtstad een processie hield... De R.-K. geestelijkheid is na de vrijding vooral in het overwegend Katho lieke Zuiden herhaaldelijk in processie uitgetrokken met het doel, af te wachten of de Overheid maatregelen zou ne en zo ja, welke maatregelen. Volgens de wet van 1848 mag n.l. een processie alléén gehouden worden in die plaatsen, 1 Jiet vóór 1848 gebruikelijk was. Voor de Bosse rechtbank diende dezer dagen een zaak tegen pastoor J. E. Schepens van de Parochie St. Antonlus- abt te Eindhoven wegens overtreding van het processieverbod. In de tenlasteleg ging staat, dat beklaagde „een openbare godsdienstoefening heeft gehouden, waar bij hij het Allerheiligste onder een balda kijn meedroeg, terwijl een grote groep personen zich daarbij aansloot met vlag gen en vaandels, luid hun gebeden zin gende". Zo'n processie is volgens de re glementen in Eindhoven niet geoorloofd. De officier van Justitie concludeerde echter tot vrijspraak, omdat hy niet by machte was, aan te tonen, dat processies in Eindhoven niet gebruikeiyk zyn. BLIJFT DUITSLAND TOT 1973 BEZET? In „Neues Deutschland", het orgaan van de Duitse socialistische Eenheidsparty, wordt gemeld, dat op de Londense con ferentie de Westelyke mogendheden een geheime overeenkomst zouden hebben gesloten om de bezetting van Duitsland tot 1973 te handhaven. DAT in de St.Crt (gewijzigde) prijzen- beschikkingen inzake consumptie-ys, openbare aanbestedingen, keuringsregle menten, melkpoeder en boter, bedryfs- vergunningen en lonen zeevarenden zyn opgenomen. DAT in het Verversingskanaal te Den Haag is opgehaald het lyk van de 57-j J. de V. uit Enschede, die al een week werd vermist. DAT enkele veilingen de Amerik. am bassadeur enige kisten Nederl. Jonathan appelen heeft aangeboden, teneinde de gelijkwaardigheid met het Amerik. fruit te bewyzen. DAT tegen de arbeider A. K. uit Ze venbergen, die tydens een vechtparty zyn a. s. zwager G. v. d. Horst met een mes had doodgestoken, voor de Bredase recht bank 6 jaar is geëist. DAT drie leden van het Amerik. korps van vrouwelyke vrijwilligers een fiets tocht door Nederland maakten en o. m. door Delft en Den Haag zyn gereden. DAT op 8 Juni om 3 uur in de Koren beurs te Eindhoven de opening plaats heeft van de nieuwe graanbeurs, welke voortaan iedere Dinsdag om 3 uur gehou den wordt DAT als de Roosendaalse gemeenteraad de nodige credieten wil verlenen, deze stad spoedig 127 montagewoningen zal hebben, welke in een week geplaatst kunnen worden. DAT er ln 1947 maar 598 (in '41 1845) werklozen te Eindhoven waren, terwijl de vraag naar arbeidskrachten aldaar ir 1947 steeg van 2000 tot 4616. DAT de deelnemers aan de 50e Jaar beurs een bronzen herinneringsmedaille zullen ontvangen. DAT dr H. N. Boon, chef der directie politieke zaken van het dep. van Buit. Zaken, bevorderd is tot ambtenaar van de buit. dienst der 3e klasse. DAT te Utrecht het gouden jubileum van de Alg. Ned. Molenaarsbond en het bondsorgaan „De Molenaar" is gevierd en als opvolger van A. L. Schuurman (De Bilt) tot voorz- is gekozen Kameraad (Middelburg). DAT te Oosterbeek Huize „Mariëndaal" is geopend als centrum van toegepast na tuurwetenschappen k onderzoek om o.m. werkzaamheden te verrichten op het ge bied van insectenplagen, jachtproblemen boomziekten. DAT van 9 t/m 12 Juni in Apeldoorn het ANVV-congres wordt gehouden, waar dr Ph. J. Idenburg spreekt over „De betekenis van de statistiek voor het vreemdelingenverkeer." DAT A. Defresne zyn toneelstuk, ge schreven in opdracht van de Regering, heeft voltooid en het uitgegeven wordt door de ABC-maatschappij te A'dam. DAT in navolging van Etten-Leur thans ook Steenbergen by een wieler ronde vermakelijkheidsbelasting ter grootte van de (thans verboden) entree gelden gaat heffen en het ronde-comité daarvan een belangrijk subsidie krijgt. DAT op 30 Juni in „Kras" te A'dam een nationaal congres voor het bad- en zwem inrichtingswezen gehouden wordt, waar dr N. A. Roozendaal uit Den Haag zal spreken. DAT er in ons land in totaal ongeveer 600 bad- en zweminrichtingen zyn. DAT de Holland-Amerika Lyn de be noeming van O. C. van Houten tot lid van de directie tegenspreekt DAT de regen van de laatste dagen het zoutgehalte in de bodem van het vroeger geïnundeerde Schouwen en Duiveland heeft verminderd en dit zeer ten goede van het vlas komt DAT met het vrachtschip „N ij kerk" uit Afrika 40 grote dieren (o. m. kangeroes, hyena's, leeuwen, bokken en antilopen) voor „Artis" in A'dam zyn aangekomen, het grootste gedeelte als geschenk van de industrieel B. v. Leer. o8 De z.g. korrelzolder van de fabriek, <üe zich over de hele oppervlakte van het gebouw nils trekt, is uitgebrand evenals de persafdeling van de olieslagerij. De omvang van de schade valt nog niet vast te stellen. Ook over de oorzaak van de brand weet men nog niets. Grote brand in bewaringskamp te Laren Driehonderd militairen verhinderden ontvluchtingspogingen Door onbekende oorzaak is gisteravond een opslagloods met hout, enz. in het be waringskamp te Laren door brand woest. Ongeveer 300 uit de Palmkazerne ter assistentie geroepen militairen met de bajonet op het in de aanslag gehouden geweer trokken een cordon om het kamp om gedurende de blussingswerkzaam- heden ontvluchtingspogingen van gedeti neerden te voorkomen, terwyl de kamp wacht zelf versterkt was met militaire politie. De brandweer uit Hilversum, Bussum en Blaricum verleende assistentie. K.L-M.-iyn naar Lourdes geopend. Gistermiddag vertrok van Schiphol een K.L.M-machine voor de operangsvlucht van de luchtlijn AmsterdamEindhoven —Lourdes. Mgr W. Bouter, bisschop van Nellore in India, en vyf Katholieke journalisten maakten de vlucht mede. Duinen tussen Noordwijk en Kativijk iveer opengesteld By wyze van proef zullen voor hou ders van de zgn. wandelkaarten de dui nen tussen NoorSwyk a/Zee en Katwyk a/Zee en verder bezuiden Katwijk zee waarts van hettWaterleidingkanaal, vooi 1948 worden opengesteld. De afgifte var de wandelkaarten, die niet gelden vooi het betreden van het militaire schietter- rein te Katwyk en van de zeerepen, ge schiedt als van ouds door de gemeente politie van Noordwyk en Katwyk- De openstelling gaat op een nader te bepalen tijdstip in. Proef uitzendingen met FJVt.-omroepien- der te Schevenlngen hervat. Op 1 Juni zyn de proef uitzendingen roe*, de FM. omroepzender te Scheve- ningen-radao (frequentie-modulatie), die enige tyd onderbroken waren, hervat. De uitzendingen zullen plaats vinden op Maandag en Donderdag van 1924 uur. waarbij de ene week het programma Hilversum I en de andere week Hilver sum H wordt uitgezonden. Ds B. E. J. Bik sticht een eigen kerk Dor het comité van actie, dat zich kort geleden gevormd heft om de uit zyn ambt by de Hersteld Ev. Lutherse ge meente te Amsterdam ontzette ds B. E. J. Bik is gesticht: de „Vrijgemaakt Her steld Evangelische Lutherse Kerk". Deze groep houdt haar kerkdiensten in ge bouw „De Brakke Grond" te Amsterdam. Kerkbestuur en ouderlingen zyn reeds gekozen. Paul de Groot: Binnen 10 jaar zijn wij de baas! Drees wil tonder sikkel het rode koren oogsten. ..Drees en de zynen zullen het geen 12 jaar meer maken. Voor er 10 jaar lopen Zullen zyn, zal de communistische party de macht in handen hebben." heeft Paul de Groot verklaard op een open luchtbijeenkomst van de C.P-N. op het Amstelveld te Amsterdam. Er was echter weinig belangstelling, slechts 1400 Am sterdammers lieten zich door hem opwar- Minister Drees voerde het woord in de Apollohal en hoopte, dat Amsterdam rood zou blyven, doch zonder hamer en sikkel. Kort daarna sprak hy in K. 'en W. te 's-Gravenhage, waar ook mevr. A. E. Ploeg-Ploeg en de heer W. Thomassen het woord voerden. OPNIEUW TIEN JAAR TEGEN ZWOLSE GIFMENGSTER GEËIST In hoger beroep werd voor 't Arnhemse B.G. bevestiging van het rechtbank von nis (10 jaar) gevraagd voor Judik uit Zwolle, die vorig jaar getracht heeft haar echtgenoot om het leven te brengen, door hem geregeld klein» dosis rattenvergif in zijn koffie en thee te geven. De verdediger bepleitte een lichtere straf, omdat haar ruster, die haar man wel met succee vergiftigde, van de Al melose rechtbank slecht* 6 jaar had ge kregen. Reusachtige, vette rookkolommen maakten zich gisteravond los van Bertel's olieslagerijen" in Amster dam, waar een hevige brand woedde. Zèstig brandweermannen kwamen in Daar is werk Vandaag vind de candidaatstelling plaats voor de Tweede Kamerver kiezingen en daarmee begint de feitelyke verkiezingsactie. Vergaderingen zullen worden gehou- >den, lectuur zal worden verspreid, aan plakbiljetten zullen de candidaten en partyen aankdndigen, zwakke broeders zullen worden bezocht enz. Er is werk aan de winkel, veel werk zelfs. Onze kiesverenigingen hebben de no dige voorbereidingen reeds getroffen. Er kan nu gestart worden! Maar daartoe is nodig, dat we allen mee de handen uit de mouwen steken en met elan ons in de stryd werpen. De huidige meerderheid moet ge broken worden. Aan het ondemocra tisch bewind van de laatste jaren moet een einde komen. Dat kan, onder beding van Gods zegen. Maar die zegen kunnen we alleen ver wachten, wanneer we voldoen aan het tweede beding, dat we ons zelf volledig inzetten. Dat we allen tot ons volk gaan om ze te wyzen op de gevaren van het heden en op de enige uitweg in deze nood. Het werk wacht Laten de werkers niet Duidelyker dan vroeger tekenen de tegenstellingen zich af. Allen dan aan het werk met moed en kracht en geloof, vasthoudend aan het oude adagium „tegen de revolutie, het Evangelie!" De A.N.W.B. 65 jaar en de K.N.A.C. viert gouden feest De A.N.W.B., waarby thans 220.000 landgenoten, onder wie de helft auto mobilisten, zyn aangesloten, bestaat op 1 Juli 65 jaar. In 1894 werden de eerste 12 houten wegwijzers geplaatst, die zyn uitgegroeid tot het ver over onze grenzen befaamde wegwyzersapparaat. De 4000ste wegwyzer werd in 1939 door Prins Bern hard onthuld. Een der bekendste initiatieven van de laatste tyd is de instelling van de wegen wacht, die thans reeds 50.000 leden telt. Er zullen i.v.m. de tydsomstandigheden geen feesten worden gehouden. De K.N.A.C. viert het gouden jubileum met een byeerikomst voor de leden op 2 Juli 's avonds in Kasteel Oud-Wasse naar. Het bestuur zal op 3 Juli, de jubi leumsdag, in het Palace-Hotel te Scheve- ningen recipiëren. Verwildering van wegverkeer is toegenomen K.NA.C, pleit voor opheffing Zondags rijver bod. In zyn hedenmiddag in de Wittebrug te Den Haag uitgesproken rede, t.g.v. de jaarvergadering der KNAC, wees de voorz., jhr mr J. Th. M. Smits van Oyen erop, dat de KNAC nog steeds bezorgd is over de wyze waarop de Overheid ons wagenpark aanvult. Uit niets blykt, aldus spr., dat men bereid is de consequenties te aanvaarden van de grote betekenis, welke het motorvoertuig heeft voor de ontwikkeling van het bedryfsleven. In tegendeel, steeds wordt de automobilist onaangenaam verrast met financiële maatregelen, die zwaar drukken op het gebruik van zyn wagen. Spr zwaiide lof toe aan het dept. van Waterstaat dat ver nielingen van wegen en bruggen snel heeft hersteld. Toch zou spr gaarne zien verbeteringen van de wegen Amster damUtrecht, Amsterdam't Gooi en het stuk tussen Wassenaar en de Haagse Schouw. Spr brak nogmaals een lans voor opheffing van het Zondagsry\er van het totale benzineverbruik opeisen, bod, daar personenauto's slechts 20 pet Tenslotte deelde spr. mede, dat het Le gioen der Wellevende Weggebruikers is heropgericht. De seer., mr B. Ph. van Harinxma tho» Slooten merkte in zyn jaarverslag o m op. dat, ondanks de bemoeiingen van de KNAC, de verwildering van het wegver keer eerder is toe- dan afgenomen. Om gestrande leden der club hulp te verlenen werden voorbereidingen getroffen voor de instelling van een KNAC-SOS-Dienst. De KNAC heeft in het afgelopen jaar al het mogelyke gedaan om te komen tot volledig herstel van de verbindingen tus sen de landen onderling. WEERBERICHT Bijna overal droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond; Koude nacht met op enkele plaatsen vor ming van nevel of mist Morgen overdag overal droog weer. Zwakke tot matige weer toenemende bewolking en iets ho gere temperaturen dan vandaag Vrijwel naar Zuidelijke richtingen draaiend» wind. ZON EN MAAN 5 Juni: Zon op: 4.23, onder 2054; M»«n op: 3.06, onder: 18.46. 6 Juni: VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1