Jlicutue £riïtsrijf GTouraut )e Arabieren gaan thans een hoge toon aanslaan Wist U )ONDERDAG 3 JUNI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 pei week. ƒ1.30 pei maand. ƒ3 90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verb met adm -kosten) ADVERTENTIêN 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7525 Christelijk-^ ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stonliwstirfi Is oheMewti myn b*rt in teyqensp oct* BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F DIEMER Ifel wapenstilstand, maar annulering van Joodse Staat ■ijt» Thans blijkt, dat de Arabieren wel gedurende vier weken het vuren willen staken, mits de Joodse staat ontbonden wordt. Palestina dient geheel aan de Arabieren te irorden overgedragen en het moet uiteindelijk een politieke eenheidonder Arabisch uur vormen, terwijl het geenszins mag worden opengesteld voor een toevloed Joodse immigranten. Voorts verlangen de Arabieren een spe- saal contrólelichaam op het naleven van voorwaarden van het bestand en daar- moeten ook Arabieren zitting hebben. )e Arabieren slaan zo'n hoge toon aan. imdat zij zich in een strategisch voor- ieel wanen. Koning Abdoellah heeft ver klaard. dat ale de bemiddelingspogingen van Bernadotte niet slagen, de Arabische troepen de vijandelijkheden onherroepe- Cijferduizelingen op Ameri kaanse legerbegroting Volgens generaal Omar Bradley, chef- j[ van het Amerikaanse leger, bedraagt de Russische strijdmacht ongeveer 4 mil- ioen man, terwijl er aan legervliegtuigen 14.000 zijn Deze strijdmacht zou snel aet pootste deel van Europa, het nabije Oos: ten, Korea en zelfs China onder de voet kunnen lopen. Vandaar dat hij, zowel James Forrestal, hebben aangedrongen op algemene militaire oefening en uitbrei- limg der defensie. Een desbetreffende imissie heeft voor de gewapende macht een bedrag van meer dam 10 milliard dol- §lar aanbevolen. Aanvaard is een budget van 6,5 milliard dollar voor het begroting, iet grootste bedrag, ooit in vredestijd voorgekomen. De begroting voor leger on luchtmacht blijft echter nog bijna 648 millioen dollar beneden het bedrag dat door Truman werd voorgesteld. Vrouwen in de legers van Joego slavië en de V. S. In Joego-Slavië is de algemene mili- ire oefening ingesteld, waaraan vrouwen onder de 27 jaar, zonder kinderen bene- n zeven jaar, moeten deelnemen. De Ijoefening begint reeds op school. I Het Amerikaanse Huis van Afgevaar- I digden heeft een wetsontwerp aangeno men, waardoor ook vrouwen in de Ame rikaanse krijgsmacht kunnen worden gelijfd. daS Een rookkolom van duizend kilometer In de Canadese provincie Ontario bran- en 40.000 hectaren bos. Het vuur breidt Bo-joch snel uit, in 24 uur verdubbelde de prandende oppervlakte zich. De rook trekt naar het Zuiden en hangt reeds »ven Indianapolis, in de staat Indiana, nee 1000 km verder. lijk zullen voortzetten. Graaf Bernadotte heeft inmiddels voorgesteld, een beperk te tijdsruimte toe te staan tussen de aan vaarding van de wapenstilstand en d« inwerkingtreding ervan, zulks ten gunste een controle op eventuële schen dingen. Deze schendingen hebben i sen reeds plaatsgevonden en te Jeruzalem blijven de kanonnen bulderen. Het Ara bisch legioen beweert, dat stoottroepen de Haganah het oude gedeelte Jeruzalem hebben aangevallen en oc het nieuwe gedeelte schijnt de strijd te worden voortgezet. Bevin heeft zich ir het Lagerhuis, betreffende zijn Palestijn: beleid, aan hevige critiek moeten onder werpen. Hij weigerde in te gaan op eer bespreking over het al of niet stopzetten van de subsidie van 2 millioen pond ster ling aan Trans-Jordanië, en evenmir waarom de regering dan niet erkende, dat er een Joodse staat Israël was ontstaan. Van belang is nog een bericht va „New York Times", volgens hetwelk 21 officieren van de Amerikaanse strijd krachten zouden gaan, als controleurs de wapenstilstand. De 24.000 Joden, die nog op Cyprus zijp gedetineerd, hebben bij de Ver. Naties geprotesteerd tegen het Britse besluit om tijdens de vier weken wapenstilstand het maandelijks quotum immigranten niet voor vertrek Palestina vry te laten. Reeds 60.000 mensen zijn alles kwijt geraakt Wassende water in Amerika wordt nationale ramp. leeds sinds het begin dezer week duurt de catastrophe in het Noord-Westen der Ver. Staten en in Brits-Columbia (Cana) da) voort. Onverminderd blijft het water bezit nemen van steeds nieuwe stukken land. Dijken worden versterkt, doch wor den desondanks doorbroken. De weerbe richten melden temperatuurstijging, zodat nog meer sneeuwwater uit de Rocky Mountains zal afkomen. Men vreest het ergste. Nu reeds bedraagt de schade 130 millioen dollar. Bijna zestigduizend sen verloren have en goed. Velen zijn geëvacueerd, doch velen ook hebben het leven gelaten in de aanstormende water massa's. Het aantal is momenteel niet na te gaan. Tussen Portland Stille Oceaan heeft het Columbia-water bijna de top van een belangrijke dijk be reikt, waardoor weer nieuw land zal on derlopen. Aan de bovenloop is gelukkig thans het ergste voorbij. Het water zakt echter slechts langzaam. Bruenings bezoek aan Duitsland heeft de aandacht In Duitse kringen wordt veel aandacht gewijd aan het aanstaande bezoek Bruening aan Duitsland Dr Bruening, de bekende R.K. partijleider, was vóór Hitier kanselier van Duitsland en is thans in d< Ver. Staten woonachtig. Zijn bezoek zei nauw verband houden met de Ameri kaanse plannen voor stichting van eer West-Duitse staat. RUSSEN SNIJDEN TELEFOONS AF. Volgens het Duitse blad „Der Sozial- Demokrat" hebben de Sowjet-autoritei- ten te Berlijn de telefoonverbinding var drie leden van de gemeenteraad afgesne den. Op deze wijze wordt politieke tegen standers het zwijgen opgelegd. 205, ELF MIJNWERKERS VERDRONKEN TE BOCHUM. Nadat gisteren gemeld werd, dat voor de kust van Virginia (ten Z. van New STork) 20 matrozen door het omslaan van sloep verdronken, werd thans weer bericht, dat te Bochum, aan de Ruhr, door een overstroming in een kolenmijn elf mijnwerkers om het leven zijn ge- Vijfentivintig nazi-sadisten opgehangen De eerste 25, der door het Amerikaanse [erechtshof in Neurenberg ter dood ver- lordeelde oorlogsmisdadigers, zijn opge- ïangen. Het waren 7 Duitse doctoren en Verder SS-officieren, die zich hadden ichuldig gemaakt aan het doden en ver minken van duizenden mensen, door mid- beestachtige medische experi- nenten, op gevangenen uit de Nazi- tampen. Standbeeld „St. George en de Draak' teruggevonden. Het door de Duitsers uit Zeebrugge feroofde standbeeld, dat St. George iraak voorstelt, heeft men in Hamburg teruggevonden. Het standbeeld maakte ieel uit van het monument, dat in Zee- >rugge was opgericht, ter herdenking Van de Britse aanval op die plaats, tijdens de eerste wereldoorlog. Christ. Boeren en Tuinders te Groningen bijeen Grote belangstelling uit alle delen des lands De grote zaal van de Harmonie Groningen was gisteren stampvol Ongeveer 1500 boeren ter gelegenheid van het jubileumcongres van de Chris telijke Boeren- en Tuindersboaid. met bloemstukken versierde podium was bezet met tal van gasten en belangstel- De commissaris der Koningin, de Ebels, sprak een huldigings woord, ir N. van Vliet sprak minister Mansholt, de heer J. Schouten namens de A.R. Tweede Kamerfractie en het centraal convent van e heer J. de Ruiter C.H. Kamerfractie. De voorzatter en de secretaris, _de _he- ren Chr. van den Heuvel werden herkozen, waarna de heer Van den Heuvel in een rede, getiteld: „Op de grens van twee perioden", de geschie denis van de Bond vertelde en er op dat het overbrengen van de Bond naar humanistische bodem de doodsteek zou betekenen. Ook herinnerde hij er »an, hoe prof. Schermerhorn voor oorlog ijverde voor de organisatie Land bouw en Maatschappij, die haar slacht offers in nationaal-socialistisohe richting dreef De tweede voorzitter de heer Cnossen van Woerden, deelde mede. dat binnenkort 8 Ohr. landbouwwinter- soholen zullen zijn. Een gedenkboek van 300 pagina's were aangeboden. Aan het slot van het wel geslaagde congires sprak prof. dr G. C. van Niftrik over de noodzakelijkheid om bet woord „Christelijk" te beleven. Des avonds was er een grote fieestvergade- De bevelhebber der Franse lucht- Itrijdkrachten in het Verre Oosten, Pierre Bodet, bezoekt thans Bali. GEEN ECHTSCHEIDING MEER ZONDER HERHAALDE VERZOENINGS POGING Inschakeling van gezinsrechter en gezinsraad Toen H.M. de Koningin gistermiddag een bezoek bracht aan Ammerzoden, inspecteerde zij een erewacht van leden der landelijke rijvereniging. H.M. be schermde zich met een plastic-cape tegen de regen, die bij stromen neergutste.... Herhaalde malen is reeds een wijziging m het echtscheidingsrecht aangekondigd n lichtvaardige echtscheidingen zoveel mogelijk te voorkomen. Een commissie in waren vertegenwoordigd het dep. Juistitie, de rechterlijke macht, de advocatuur en de voogdijraden heeft over dit vraagstuk een rapport uitgebracht en haar voorstel is in grote lijnen overgeno- in het wetsontwerp tot wijziging van voornamelijk het Wetboek van Burger lijke Rechtvordering, dat minister van Maarseveen thans heeft ingediend. Men weet. dat de echtscheidingsprac- tijd zich langzamerhand op funeste wijze heeft ontwikkeld Door bij de rechterlijke procedure overspel te fingeren, kwam in zeer veel gevallen de echtscheiding in feite tot stand bij onderling goedvinden. Deze mogelijkheid om „gemakkelijk" te scheiden heeft ongetwijfeld geleid tot een waardedaling van het huwelijk: lichtvaar dige huwelijken konden immers zo maai worden ontbonden. aan deze wantoestand een einde te maken, wordt thans voorgesteld, de echt scheidingsprocedure te bemoeilijken, door inschakeling van een verzoeningsproce dure. De president van de arrondisse mentsrechtbank heeft te veel zaken z'n hoofd om zich met deze verzoening bezig te houden- Daarom wordt deze taak overgedragen aan een afzonderlijke rech ter, de zgn „gezinsrechter". Zolang ei geen reorganisatie van de rechterlijke macht heeft plaats gehad, zal de kinder rechter deze functie waarnemen. De ge zinsrechter heeft de hulp nodig, om zich te laten voorlichten, van een zgn. gezins raad, die gedacht is als een uitbouw de huidige voogdijraad. De in het wetsontwerp voorgestelde procedure is als volgt: de echtgenoot, die een echtscheidingsvordering wil instellen, Domstad viert 1900-jarig bestaan met lichtspel Van 14 t/m 17 Juli door 2500 jongens meisjes De herdenking van het 1900-jarig be staan van Utrecht zal culmineren achtereenvolgende opvoeringen va t/m 17 Juli, in het stadion, van het licht spel „Spel en Glorie", door 2500 jongens en meisjes van de jeugdbeweging. Het is een spel van de verkennerij, waarmede de Utrechtse padvindersjeugd nai de jubilerende stad hulde brengt H. M. de Koningin. De opzet is, in het spel de jeugd van Utrecht gedurende 1900 jaar te laten zien. De laatste opvoering op 17 Juli is een gala-avond, voorafgegaan door een maskerade-optocht door de stad. Extra-treinen zullen op deze dagen Utrecht lopen, alsmede des nachts n loop van de opvoeringen. Rantsoeflwaarde paardevlees met 25 gram verminderd Met ingang van morgen zal het rant- ien paardevlees, dat op een vleesbon van 100 gram verkrijgbaar is, worden vermin derd van 150 tot 125 gram. Deze verlaging de rantsoenwaarde is vastgesteld, daar de normale verhoudingen werden scheef getrokken. De verkoop van be- vlees en schapevlees heeft in vele gevallen voor de runderslagers een om- zetvermindering teweeg gebracht, waar tegenover staat, dat de omzetten van de paardenslagers sterk zijn gestegen. Margeverhoging voor gort en grutterswaren Maar geen prijsverhoging. Naar de Nieuwe LeidscheCrt verneemt, zijn de besprekingen over de verhoging der kruideniers marges voor grutterswaren vergevorderd. Het t in de bedoeling de consu tenprijzen voor deze artikelen te hogen. De winkelier zal wèl een grotere vinst op het product kunnen maken. GEBAKJES EN WEELDEBELASTING Minister Lieftinck heeft medegedeeld, vooralsnog geen aanleiding te zien om gebak en gebakjes onder de weeldebe lasting te doen vallen. MIN. MANSHOLT KREEG FRANSE ONDERSCHEIDING. Minister Mansholt, die momenteel een bezoek aan Frankrijk brengt, zal. als ge meld, een aantal landbouwbedrijven van Ned. immigranten aldaar bezichtigen, om zich op de hoogte te stellen van het pro bleem der immigratie. Tijdens een diner ambassadeur te Parijs, jhr Van Starkenborgh, kreeg minister Mansholt de Franse minister van Landbouw, Pfimlin, de ere-tekenen van „Comman deur du mérite agricole". Bruynzeel veroordeeld tot 88.000 boete Voor het berekenen van te hoge prijzen voor meubelen Haarlemse tuchtrechter voor de prijzen legde ruim f88.000 boete op aan C. B. Bruynzeel, directeur en A. Schip per, onderdirecteur van N.V. Bruynzeel deurenfabriek te Zaandam, wegens het berekenen van te hoge prijzen voor meu belen. De opgelegde boete komt overeen het totaal der te veel berekende bedragen. De directie, die hoger beroep heeft aangetekend, voerde aan, dat de door de overheid vastgestelde prijzen niet lonend Aanvankelijk heef1, men zich ge houden aan de voorgeschreven prijzen. Later is de fabricage stopgezet! 't Spaarvarken onderging in April een groteaderlating In April j.l. werd bij de algemene spaarbanken ingelegd f24.774."" terugbetaald f32.872.921. Het spaarbedrag dus met ruim f8 millioen. In de eerste vier maanden van dit jaar liep het spaarbedrag in totaal echter iets op wel met ruim f568.000. Bij de bank- spaarbanken waren inleg- en terugbeta lingen in April resp. f 2.125.845 er f 2.656.985, zodat ook hier het spaarbedrag verminderde. VIERING ZILVEREN JUBILEUM KLM DIENST A'DAM—PARIJS. Ter gelegenheid van het 25-j. bestaan van de KLM-dienst A'damParijs, de burgemeester van Parijs, Pierre de Gaulle, aan weth mr F. H. C. v. Wijck, van A'dam, morgen een erewijn lunch in het stadhuis van de lichtstad aanbiedn. De loco-burgemeester rijs komt die dag naar A'dam als gast van het gemeentebestuur. vra3gt daartoe verlof aan de gezinsrech ter. Indieh deze het verzoek ontvankelijk acht, bepaalt hij een termijn, binnen wel ke de andere echtgenoot een bezwaar schrift ban indienen. Beide echtgenoten worden vervolgens opgeroepen persoon te verschijnen, zonder zich te kunnen doen bijstaan. Verschijnt de eiser, zonder-wettige redenen, niet, dan is het verzoek vervallen. Verschijnt de gedaag de niet, dan kan diens voorgeleiding met de sterke arm worden gelast. Zijn de echtgenoten bijeen, dan probeert de ge- :insrechter hen te verzoenen. Lukt dit niet, dan draagt de gezinsrechter gezinsraad op. verzoeningspogingen in het werk te stellen. Deze raad moet hier min stens drie maanden over doen. Blijven Drie commandanten alle verzoeningspogingen zonder resultaat, krijgsgevangenkampen op Midden-Suma- dan verleent de gezinsrechter verlof, tot (xa zjjn tg Medan ter dood veroordeeld. J "I De Japanse resident van Atjefi kreeg 115 jaar. Vier predikanten, die met „De Hoop" meegaan De Hervorrtde predikanten ds A. J. de Jong te Scheveningen en ds G. Th. Ton- non te Amsterdamen de Geref. predi kanten en ds J. H. Mulder te Vlaardingen zullen in de komende maanden als gees telijk verzorger een reis maken met het hospiatlakerkschip „De Hoop". EEN VLIEGTUIG GROMDE BOVEN DE „KAREL DOORMAN" „De Waterweg heroverd" door ons nieuwe vliegdekschip (Van een onzer verslaggevers) Op Ypenburg laat chef-piloot Lekay de schroef van de P.H.N.A.K. draaien. Op volle toeren. De machine schiet vooruit, hikthobbelt over het natte gras, steeds sneller, tot de toppen van het gras zelfs niet meer bui gen onder de last. Eén van „Aero Holland's" luchttaxi's vliegt. Boven de verkeersweg Den Haag- Rotterdam.* Een weiland, in lichtgroene, plakken gesneden door sloten en vaarten. Dan vèr onder het toestel Delft. De toren van de Nieuwe Kerk klein in de diepte. De huizen kleiner en dieper. Voor ons schuift Lekay de stuurknup- pel heen en weer. Naast ons schuift de fotograaf Friezer platen in z'n camera. En haalt ze er weer "t. Het gaat z'n 300ste luchtfoto worden. Onder ons schuiven glazen warenhuizen weg. De PHNAK zakt een paar schommelt, deint, maar vliegt. Regelrecht naar het doeL De Nieuwe Waterweg. De zon is juist doorgebroken, 'i regënuren. Het water ligt bijna goud, tussen het groen. En Maassluis. In de cockpit lawaait motorgeluid. Op het •r blinkt avondzonlicht. Uit het blauw-grys van de nevel K zee, is grijsblauw een schip de Water weg ingevaren. Het is enige dagen ge leden uit Plymouth vertrokken. Hel scheepsdek is nat en vlak. Het glimt. Voor de commandobrug over stuurboord staan mannen aangetreden. Een rechte in van marineblauw. Van de achterste en waait rood-wit-blauw. Grommend cirkelt de machine boven deze prooi. Zo laag mogelijk. Plaat na plaat verdwijnt in de cs Het nieuwe vliegdekschip van onz> rine, de nieuwe „Karei Doorman", vóór enkele dagen nog de Britse .iVene- rable", wordt genomen. Op weg naar zijn eerste Nederlandse haven: Rotterdam. Langs de nieuwe Marine-aanwinst glijdt de eveneens nieuwe Oranjelijner, „Prins Alexander". Uit Rotterdam, de Waterweg af, naar Canada. Weg van de Maasstad, waar de „K. D." straks zal meren. Groter worden de cirkels boven de toe gang naar ónze havens. Ze lopen uit in een rechte lijn naar Ypenburg De „Karei Doorman" is ook bijna thuisVoor het eerst. Met een Marinesleepboot langszij Het briesde stevig, toen de „Karei Doorman" gisteravond de Hoek van Hol landse havenhoofden doorschoof. Rustig, alsof er geen woelige zee bestond. In de buurt van het vliegdekschip schommelde de Marinesleepboot R.S. 8. Met een tal journalisten. De stuurboordstatietrap van de „Doorman" hing uit. Gereed om de persmensen te ontvangen. De sleep boot naderde de trap zo dicht mogelijk. Twee verslaggevers sprongen over. Dan kwam er weer een gaping tussen de grote en de kleine boot. Opnieuw werd getracht bij te draaien, de Rotterdamse journalist Hollander van „Trouw" sprong en raakte zodanig met zijn hoofd tussen de balk van de trap en de sleepboot cabine bekneld, dat hij met een ernstige kaakwond, per in allerijl naar de Hoek ontboden ziekenauto, moest worden voerd. Van verdere pogingen kon geen sprake meer zijn. De R.S. 8 stoomde naar de Hoek terug. De zeesleepboot „Zwarte Zee" bleef echter bij de ..Doorman", samen met een andere L. Smit-sleper. Om eventuele assistentie te verlenen. Zoals bij het meren in de Merwehaven te Rotterdam, waar o.m. ter begroeting aanwezig waren: schout-bij-nacht Wil- linge en de Britse Marine-attaché, cap tain E. Neville. De commandant van de „Karei Doorman", kapitein ter zee F. J. Kist, was zeer tevreden óver bemanning, schip en de reis, die, om ervaring op te doen, via Ierland en Schotland ging. De in Januari 1945 in dienst gestelde „Venerable", is 212 meter lang en 34 m. breed. De bemanning telt 850 koppen, de topsnelheid is 25 mijl per uur. Eb1 gaan 20 Seafury's mee en 12 Firefly's. Als straks de 13.190 ton grote nieuwe „Karei Doorman" uitvaart Zo zagen onze fotograaf en ver slaggever gisteren uit de lucht het van de Engelse marine overgenomen vliegdekschip „Karei Doorman" op de Nieuwe Waterwag. De vleugels ufiekten licht als een welkomstgroet... (Foto Friezer-Aero-Holland) Watermannen" en „Mar grieten" sceptisch gestemd Zal Nederland meer geven dan lege beloften? De verslaggever van A. N. P. aan boord an de „Waterman" schrijft dat de „Mar grieten" en „Watermannen" aan boord sceptisch en bijna ter neer geslagen zijn hun toekomst in Nederland. Zij vragen zich af, of de tijd, waarin men hun gewonden en zieken uitschold voor moordenaars, voorbij is, of men hen wer kelijk in de gelegenheid zal stellen, een vak te leren en het oude weer op te halen, en of zij voldoende geld en punten zullen krijgen voor kleren. Zij hebben weinig vertrouwen, want zij hebben reeds honderden beloften ontvangen. Het groot ste deel kwam reeds November 1944 on der wapenen, na tevoren als onderdui ker en verzetsman een abnormaal leven te hebben geleid. Zij vragen geen bloe men en hoera's maar een kans om de achterstand, die zij gekregen hebben doordat zij zoveel jaren hun land heb ben gediend, in te halen. Zij hebben in plaats van die achterstand iets anders ge kregen dat van onschatbare waarde is: Irfitiatief en zelfstandigheid, eigenschap pen, die iedere werkgever op prijs zal stellen. Nog geen vacantiereisjes naar Op een gisteren gehouden persconfe rentie, heeft de studiecommissie var comité Benelux meegedeeld, dat to tenverkeer naar België en Luxemburg uit Nederland nog niet mogelijk is, daar onze betalingsbalans met België maandelijks deficit vertoont van f 20 mil lioen, dat in goud of dollars moet den aangezuiverd. Van een Belgisch diet voor touristenseizoen is geen gebruik gemaakt. Kinderen tussen 14 en 20 jaar kunnen uitwisseÜDgsreizen maken. Aan de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd weer tot invoering van een b wijs van Nederlanderschap voor het vt keer met België over te gaan. DAT de Kroon op grond van art. 7 van de Grondwet (persvrijheid) heeft ver nietigd het verbod van B. en W. van Brunssum om zonder vergunning van dit college een openbare uitleen- of lees bibliotheek te exploiteren. DAT ook dit jaar weer een groot aan tal jongens van 14—18 jaar uit de grote steden worden geplaatst bij de Twentse boeren als landbouwhulpen gedurende de vacantie. DAT op het in Assen gehouden congres m Handelaren in Bouwmaterialen de Dorz. C. C. J. Wernink uit Leiden zijn Engelse collega een gouden ambts keten kreeg en C. v. d. Eerenbeemt uit Den Bosch tot penningm. werd benoemd. DAT door ca. 330 leden van de Ned. Chemische Ver. thans te Utrecht een int. congres wordt gehouden o. 1. v. prof. dr C. J. van Nieuwenburg. DAT de Staatscourant van heden een „prijzenbeschikking meubelen 1948", een „wijziging prijzenbeschikking verfverdun- nen uit minerale terpentijn 1948" en een „wijziging prijzenbeschikking minerale terpentijn 1948" bevat, DAT dezer dagen te Veghel de alumi- niumfabriek „Alweco" is geopend. DAT de prijswinnaars van het Intern. Muziekconcours dezer dagen een concert gaven bij Philips te Eindhoven. DAT de Mijnopruimingsdienst in Neder- weert (L.) een grote vliegtuigbom, date rend uit 1944, heeft uitgegraven en gede monteerd. DAT het echtpaar ir Swaan-Koopman, werkzaam geweest bij de Prot. Kerk op Java niet, zoals gemeld, op Java zijn gearriveerd, maar in Nederland. DAT op I Aug. een monument wordt onthuld voor de vorig jaar overleden di rigent Henri Hermans, in zijn geboorte plaats Nuth (L.). DAT van 20 tot 23 Juli in de Jaar beurshallen te Utrecht een landelijke schildersvaktentoonstelling wordt gehou den met daaraan verbonden vakwedstrij- DAT van 22 tot 25 Juni te Koog aan de Zaan de zesde houtwarenbeurs wordt ge houden. DAT in de Sarphatistraat te Amster dam de 66-j. wielrijder H. W. W. uit het Tehuis voor ouden van dagen, door eer militaire vrachtwagen is doodgereden. DAT de Haarlemse raad een minder- heidsvoorstel van B. en W. om het ge mengd zwemmen in de herenafdelingen toe te staan, voorlopig voor twee seizoe nen, goedkeurde. DAT op het van 2830 Juni in Maas tricht te houden Haka-congres de oprich ting van een eigen meelfabriek wordt besproken. DAT de 77-j. Jacob Kat te Oostzaan bij het brengen van drinkwater naar z'n koe zo door het beest werd aangevallen, dat hij aan de gevolgen is overleden. DAT de A.T.O. haar door de Prijsbe- heersing veroordeelde tarieven meent te kunnen verdedigen, daar geen rekening gehouden is met de minder gunstige pedities waar geld bij moet. DAT mevrouw M. J. C- Hillegaart- Haafkens na bijna 40 jaar diensttijd, af treedt als directrice van het Zeemanshuis te Amsterdam en op 30 Juni aldaar receptie geeft. DAT Zaandam op 5 Juni het derde eeuwfeest van de Vrede van Munster zal vieren met gymnastiekuitvoeringen, ge- costumeerd motorrijden en historische op tochten. DAT er wegens de moeilijke positie der schatkist geen plannen voor een nieuw consumentencrediet zullen worden ge maakt. DAT onze textielindustrie nog slechts een grondstoffenvoorraad van 2',i maand heeft (normaal 8 mnd.) en ze veel kunst wol en celvezel verwerkt, teneinde wat langer te kunnen blijven draaien. DAT wij een handelsverdrag met Dene marken sloten ten bedrage van f36 mil- DAT tijdens de viering van het 85-jarig bestaan op 18 Juni van de weesinrichting „Neerbosch" bij Nijmegen, het woord ge voerd zal worden door ds W. A. B- ten Kate te Wassenaar. DAT in de Zutphense binnenstad een winkelpand uitgebrand is, daar op de 2e verdieping tijdens het visbakken een pe- troleumvergasser omviel. DAT de Ned. Chr. Grafische Bond 1 Juni het 4000ste lid boekte, juist op de 65e verjaardag van de voorzitter Hofman. DAT Philips te Eindhoven over 1947 9 pet. uitkeert op gewone aandelen 6.6 pet. op cum. preferente. DAT benoemd zijn tot ridders in Orde van O. N.: C. Bos te Wormerveer J. Bouwhuis te Hengelo (O-). DAT prof. mr J. C. Kielstra, gezant in Mexico, naar de zitting van de Caraïbi- sche commissie te Porto Rico is en de heer J. v. d. Gaag als plaatsvervanger op- DAT ir J. Kramer, arbeidscontractant, benoemd is tot ref. i.v.d. bij het dep. van Landbouw aa. DAT het Ned. s-s. „Jacob Cats" 3 mijl van de Z. kust van Engeland voor anker is gegaan en sleepbootassistentie heeft iaangevraagd. DAT op 40-j. leeftijd te Den Bosch Is overleden de bekende glazenier Kees Stiphout DAT volgens hef gisteren te Ottawa tussen Nederland en Canada getekende luchtvaartverdrag, beide landen elkaar volledige verkeersrechten verlenen. DAT mr J. Wreesman te Middelburg aangesteld als griffier van de Raad v: Beroep van de herverkaveling-Walcheren. DAT de Kon. R'damse Lloyd over 194'ï 7 pet uitkeert (v. j. 4 pet). DAT de Plantageweg te R'dam is her doopt in dr J. J. Zamenhofstraat, ten einde de Poolse ontwerper van het Es peranto te eren. DAT dr C. Willemse, de jubilerende arts van de mijn Laura een wereldnaam heeft als sprinkhanendeskundige en collectie de grootste van Europa is. DAT voor het A'damse B. G. 8 jaar geëist werd tegen de 37-j. laborant L. L. Natte, die als Germaanse SS-er in Rus land had gestreden. DAT plm. 8 Aug. de nieuwe Philips- fabriek te Roosendaal met enige honder den arbeiders gaat starten. DAT nu de brug over de Eendracht her steld is, het stadje Tholen door z verkeer bedreigd wordt en er voorberei dingen getroffen worden de route o leggen. DAT de Bergen op Zoomse raad beslissen over het 2 uur langer openblij ven van de groenten- en fruitwinkels, verband met de verkoop van aan bederf onderhevige producten, die eerst laat de veiling komen. DAT Ged. Staten van N.-Holland i Prov. Staten voorstelden van 1948 tot met 1952 een subsidie van f 10.000 per jaar te verlenen aan het Zuiderzeemu seum te Enkhuizen. Sultan van Pontianak vice-voorzitter te Bandoeng. Sultan Hamid II van Pontianak is ge kozen tot vice-voorzitter der conferentie deelstaten te Bandoeng. Zoals men weet, is de republikein Poeradiredja, premier van Pasoendan, voorzitter. Ommezwaai van de Masjoemi? Volgens Aneta heeft de Mohamme daanse partij Masjoemi te Djokja naar aanleiding van de betrekkingen met Rusland verklaard, op elke buitenlandse erkenning prijs te stellen. Dat zou dus complete ommezwaai betekenen. SOEKARNO IS NAAR SUMATRA VERTROKKEN. Soekarno is hedenochtend van Djokja aar Sumatra vertrokken. MR BUISKOOL UIT SURINAME NAAR NEDERLAND. Mr dr J. A. E. Buiskool, voorzitter der Surinaamse delegatie naar de ronde tafelconferentie met de West, wordt II Juni in Nederland verwacht ter voor bereiding van de tweede phase der con ferentie, evenals de heer W. R. Plantz uit Curagao, die binnenkort zal aankomen. AMERIKAANSE GASTEN IN DEN HAAG. Ter gelegenheid van het bezoek van .de Amerikaanse zakenlieden Shreve en Bradford, is gisteren in „De Witte Brug" te Den Haag, een lunch aangeboden door de Ned. (organisatie van de Intern. Ka mer van Koophandel. Ambassadeur Ba- ruch van Amerika en minister Van den Brink, voerden het woord. De heer Shreve, die het contact tussen de Ame rikaanse zakenlieden en zijn regering onderhoudt, zeide van Nederlandse afkomst te zijn. Zijn voorouders komen uit Oosterum (Fr.). DÉ LORDS WILLEN DE ZWEEP NIET MISSEN. De Britse regering heeft in het Hoger huis een échec geleden. Zij steunde nL een amendement, waarbij de afschaffing van het gebruik van de zweep als straf wordt geëist. Met 29 tegen 17 stemmen hebben de Lords de zweepslagen willen behoudenl De Franse financiën. De Franse minister van Financiën schat het tekort op de staatsbegroting 1948 op 43 tot 53 milliard francs op een uitgaventotaal van 973 milliard. WEERBERICHT Buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met enkele buien, plaatselijk met wat hagel of onweer. Weinig verandering in temperatuur. Wind tussen West en Zuid. aanvanke lijk krachtig vporal langs de Wadden- kust, later wat afnemend. ZON EN MAAN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1