(uw £fifc5djc GTiMraii» $)e Gottwalds en Fierlingers draaien de gereld een rad voor ogen Wist U H IANDAG 31 MEI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 pei week, f 130 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm -kosten) ADVERTENTIëN f 0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting rELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710 Negen e*i twintigste jaargang No. 7522 Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „^tanfuastirfi Is afiebleum myn bfrt in tegljenspDet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER CHEF REDACTIE: H. W. J. EN SERIN K DIRECTIE: F DIEMER én land, één volk en één communistische lijst in Tsjechoslowakije potsierlijke, maar geraffineerde methode, heeft de firma Gottwald en Co. by gisteren gehouden verkiezingen in Tsjechoslowakije toegepast, waarbij alle mentaire beginselen der democratie met voeten werden getreden. Want op de mbureaux ontvingen de kiezers één stembiljet met de namen der door de rege- aangewezen candidaten en één blanco biljet. Als men nu weet, dat kiezers cén deze twee. hoewel in een enveloppe, in de stembus mochten doen en het andere de prullemand werpen, terwijl de blanco-stemmers als verraders beschouwd (den, wordt het duidelijk, welk een belachelijke comedie zich daar heeft afge- •ld. West-Europa is dus opnieuw gewaarschuwd, lie Tsjechen boven de 18 jaar waren plicht hun stem uit te brengen, zodat enig verweer slechts het blanco stem- i kon worden aangewend. Men kan er >r van zijn, dat de ongeveer 10 pet. kiezers, die er de moed toe hadden, Iks met het grootste risico hebben ge want de communistische „comité's actie" oefenden een scherpe con- uit. 'olgens Reuter, zijn de 300 zetels, Jke zeker zijn, als volgt verdeeld: Com- nistische Partij 92, Slowaakse Commu- ische Partij 50, Partijloze vertegen- irdigers van „door Communisten be- rste organisaties" 73, Tsjechische So- il-Democraten. die een fusie aangaan de Communisten 22, Tsjechische So- isten, die eveneens door de Commu- worden opgeslokt 23, Tsjechische Ons volk durft geen zuivering meer aan lerkwaardige woorden bij opheffing van tribunaal. et Dordtse tribunaal heeft Zaterdag slotzitting gehouden, waar de presi- t, oud-minister mr J. A. W. Burger, jp wees, dat door de tribunalen rond DO zaken zijn behandeld. De tribunaal- ;praak, heeft niet zoveel kunnen als men zelf had gewild had, maar heeft men iets kunnen wegnemen de smaad, die ons volk bedreigde, at het voor zijn politieke delin- nten geen behoorlijke rechtsgang ken- Mr Burger leverde critiek op wat hij mde „het bij uitstek ondemocratische uut van de procureurs-generaal", veel inzicht en systeem heeft ons ingsbeleid geen blijk gegeven en nog. zelfs niet van voldoende on- laarheid inzake hoge rechtsbeginse- als openbaarheid van behandeling en en wederhoor procureur-generaal, mr J. Zaayer, ide de veranderde goest van ons volk oorzaak van de vele critiek en de lige waardering. „De geest, die ons bezielde in de bezetting, ontbreekt dage. Men durft de taak van zuivering, het straffen van landver- i, geestelijk niet meer aan „Onafhankelijke Nationale Groep" Candidatenljjst vastgesteld s is de reeds eerder door ons aan- Dndigde „Onafhankelijke Nationale officieel voor het voetlicht ge- _n heeft haar candidatenlijst vooi Tweefae Kamerverkiezing gepubli- d. De eerste tien candidaten zijn: dr K. H. Feuilletau de-Bruyn, N. W. van lingsveldt, ir P. K. M. Steup, A. A. Bakker, M. R. Loze, mr J. G. Stene prof. dr P. J. Enk, mr H. J. Ewoudt neulen, A. Th. H. Winter, mev RoemerVarekamp. ïtkend wordt, dat de lijst een typische seenheidslyst is. De Onafhankelijke onale Groep is samengesteld uit dis- nte liberalen, Indische Nederlanders, langers van Nationaal Réveil en Oud alen. Generaal H. G. Winkelman, die, lals staatsraad dr J. W. Meijer Ran- de groep van harte toegedaan is niet als lijsttrekker willen optreden, at hij toch geen kamerzetel zou te laatste Duitse krijgs gevangene Nederland bevindt zich nog één krijgsgevangene, Karl Heinz otzki uit de Vrijstaat Danzig. Wan- =l hij naar Duitsland terug zou keren, len heel wat Duitsers door zijn bloed en waden. Karl heeft n.l. o.a. in len de N.S.B., de S.D en de S.S. ikkelijk in de wielen gereden, in 1944 daar arriveerde Hij voelde ets voor Hitler, die hem en vele Polen gedwongen had, voor inkruis te vechten Hij redde ïyen Thilhaar, Ned Herv predikant loevorden. uit handen van de S.D. telde zijn telefoon voor de illegaliteit hikbaar. Inplaats van eerzame uit hun woning te halen, zocht hij de inkwartiering steeds de huizen N.S.B.-ers uit. arotzki wil dolgraag in ons land blij- i zich op zijn oude beroep, tand- niker toeleggen. Vrouw, dochter er het leven gekomen. Hij kt reeds in een tandtechnisch labora- i wacht nu op zijn demobili- IANDELSOVEREENKOMST MET DENEMARKEN GESLOTEN. Den Haag is Zaterdag een handels- eenkomst getekend, tussen Neder- en Denemarken, die een wederzijdse erenruii; ter waarde van f 36 millioen leveer 65 millioen Deense kronen) en weer regelt voor de periode van =»|toi 1948 tot 31 Mei 1949. SMACHT DER TRIBUNALEN NAAR KANTONGERECHTEN. rechtsmacht der tribunalen is bij overgedragen op de kantongerech- .-Gravenh a geRotterdam, terdam. Tevens zijn kantonrechters- Isvervangers aangewezen, die zullen seen omtrent de oplegging der maat- len. amm CHTI na, uHf ree: Volkspartij 23, Slowaakse Vrijheidspartij 4, Slowaakse Partij van de Wederopbouw 12. De officiële cijiers zullen hiervan slechts weinig verschillen. Over het ge hele land is voor 90 pet op de Communis ten gestemd, terwijl te Praag dit cijfer zelfs 97 pet bedroeg. Evenals in 1946, heeft president Benesj zijn stem niet uitgebracht, terwijl de aartsbisschop van Praag, Josef Beran, volgens A.P., zulks wel gedaan heeft, hoe wel hij verklaard had, dat de priesters zich niet in de politiek moesten mengen. In aansluiting op ons bericht van Za terdag, hebben negen leden op de Tsje- choslowaakse ambassade te Londen hun ontslag genomen uit protest tegen de gang van zaken bij de verkiezingen. Hiertoe behoren ook de twee eerste secretarissen Felzmann en Paulini, en de Tsjechische consul-generaal te Londen. Benesj, die volgens de naar Londen uit geweken secretaris van de vroegere Tsje- choslowaakse Volkspartij, practisch eer gevangen man is, maar wiens gezond heidstoestand niet verergerd is, heeft de nieuwe grondwet nog niet getekend t zijn geen aanwijzingen, dat hij dit vóór 3 Juni zal doen. Er gingen reeds geruchten over zijn aftreden, waarbij Fierlinger, de linkse Sociaal-Democraat, die de fusie qjet de Communisten aanging, als eerste candidaat wordt genoemd. De groep ballingschap te Londen, stre vende naar herstel van vrijheid en demo cratie, zette haar pogingen voort en het staat thans vast, dat sinds de Communis tische overrompeling 12.000 Tsjechen naar Duitsland zijn gevlucht. Maarschalk Smuts komt naar Leiden Op 18 Juni wordt hem het ere-doctoraat aangeboden. Maarschalk Jan Smuts, de dezer dagen afgetreden minister-president van Zuid- Af rika, komt op 18 Juni a.s. persoonlijk in het groot-auditorium van de Leidse Universiteit het ere-doctoraat in ont vangst nemen, dat hem tijdens zijn laat ste bezoek aan Nederland werd ver leend op grond van zijn verdiensten voor het herstel van de vrede. Als promotor treedt op: prof. mr J. M. van Bemmelen. Prins Bernhard op de „Fylgia" Aan boord van het Zweedse opleidings schip „Fylgia", dat Amsterdam bezoext, heeft Z.K.H. Prins Bernhard gisteren ge luncht met de Zweedse gezant, de heer Lagerberg, de état major van de Fylpia en die van de twee Zweedse torpedo jagers, die dit schip vergezellen. Het opleidingsschip was eertijds krui ser en heeft toen Koning Leopold en koningin Astrid na hun huwelijk naar Antwerpen gebracht. De belangstelling der Amsterdammers, die na het Prinselijk bezoek vrije toe gang tot het schip hadden, was groot. Spoorbrug bii Velsen zwaar beschadigd Brits schip raakte klem tydens het doorvaren Gisternacht is de 1497 brt metende Engelse vrachtboot „Nord Down" op weg naar Amsterdam tijdens het passeren van de draaispoorbrug bij Velsen met zijn voorsteven klem gevaren onder het brug- gedeelte voorbij de draaipijler. Zware houten balken, die vóór de pijlers in het water lagen, om de schepen te „remmen" werden doorgehakt en één windsteun knapte af. Aan boord van het schip wer den alle lieren vernield en de voormast kreeg een flinke knak. De schade aan de brug is aanzienlijk. Het treinverkeer on dervond slechts lichte vertraging. Prof., Créghel Door een technische vertraging moest voor vandaag die geschiedenis van Prof. Créghel worden onderbroken. Vijf zwaar gewonden bij ernstige aanrijding onder Wassenaar Misverstand tussen twee baanwachters de oorzaak Het is wél iitr betreurenswaardig, dat juist In de week, waarin de tramverblndlng Den Haag—Wassenaar 25 jaar bestaat, er op dit baanvak een ernstige trambotsing heeft plaats gehad. Tussen de halten Stoeplaan—De Kievit, waar wegens een defect de leiding het verkeer op enkel spoor moest worden geleld, zijn tengevolge een misverstand tussen baanwachters twee trams op elkaar gereden met het gevolg, dat vijf inzittenden, van wie vier leden der H.T.M-. zwaar werden gewond ■n vele anderen lichte verwondingen opliepen. Materiële schade is groot Zoals hierboven reeds gezegd, moest het tramverkeer tussen genoemde hal ten over enkel spoor worden geleid. Door een misverstand tussen de baanwachters werd omstreeks 2 uur zowel de tram uit Leiden als die uit Den Haag doorgelaten. Met grote snelheid naderden de beide trams de hoek bij de Sophialaan en toen ze elkaar in het oog kregen was er geen houden meer aan. Wel had bestuurder den Heijer (van de tram uit Leiden) nog Gedemobiliseerde Pool door kameraad doodgestoken Dronkemansdrama op Nieuwe Gracht in Utrecht Tijdens een dronkemansruzie heeff Zaterdagavond de 30-j. M. Sawezijn, voormalige Poolse militair uit het geal lieerde leger, de 26-j. E. Los, eveneens een gedemobiliseerde Pool, met messteken op de Nieuwe Gracht te Utrecht ver moord. De dader van de moord kon onmiddel lijk gearresteerd worden. Deze ongunstig bekend staande Sawezjjn was Zaterdag avond op bezoek geweest in het voor malige Joodse weeshuis, aan de Nieuwe Gracht, waarin thans ongeveer 200 afge zwaaide Poolse militairen wonen, die in Utrecht in diverse bedrijven werken. Met een derde Pool waren Los en Sawezijn hevig beschonken teruggekeerd van een tocht door de stad. Tegen half tien ver lieten de twee kameraden het Tehuis opnieuw. Na enkele tientallen meters trok Sawezijn plotseling zijn mes eD stak Los daarmee zes maal in het lichaam. Twee steken kwamen in de hartstreek terecht. Hevig bloedend wankelde Los een paar stappen voort. Hij trachtte nog terug te keren naar het Tehuis, doch zakte al spoedig in elkaar en overleed. Het slachtoffer was in dienst bij Werk spoor. De dader, die eerst zijn roes moest uitslapen, vóór hij verhoord kon worden, had, voor zover bekend, geen vast werk. Vrijmoedig Commentaar op een commentaar In de traditionele rubriek „Vrijmoedig ommentaar" van het R.-K. dagblad „De ijd" lezen we het volgende: „Pater Stokman schrijft In „De Maas bode". dat de Nederlandse bisschoppen in hun verklaring betreffende de staat kundige eenheid der katholieken „niet hebben gezegd, dat de katholieken in ge weten ernstig verplicht zijn op de KVP te stemmen" Wij. in ons hoofdartikel „Ver-strekkende verklaring", waarin wij ons oordeel gaven over de strekking van de bisschoppelijke verklaring, hebben ge schreven, dat, naar het ons leek. lnpli- ciet een dergelijke uitspraak wèl gedaan werd. Pater Stokman echter meent blijk baar, dat de bisschoppen ook niet Im pliciet zo ver zijn gegaan Want hij schrijft verder: „Ware dit hun bedoeling geweest (dus te zeggen, dat de katholie ken in geweten ernstig verplicht zijn op de KVP te stemmen) zij zouden het met evenzoveel woorden gezegd hebben" Dus omdat zij het niet expliciet gezegd heb ben, hebben zij het. volgens pater Stok- pliciet gezegd. Pater Stokma beste Ons argument was. dat de schoppen, niet als een mogelijkheid, als een zekerheid uitspraken, dat verloren gaan van de staatkundige held der katholieken nie schade de belangen Wij dachten, dat doen tot hand de tegenwoordigheid van geest krachtig te remmen en op het laatste moment van de wagen te springen, maar zijn hande lingen konden toch niet-voorkomen, dat de trams met een daverende slag op elkaar liepen. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Als harmonica's schoven de motorwagens ineen. Gillend vlogen pas sagiers de volle wagens uit en dat zij er over het algemeen met lichte verwondin gen afkwamen mag nog een wonder wor den genoemd. Omwonenden kwamen de huizen uit om hulp te verlenen. Droevig was het echter gesteld met de bestuurder en een aantal leden der H.T-M., die zich op het voorbalcon bevonden van wagen, die uit Den Haag kwam. grote moeite konden zij uit de ravage van glas, hout en ijzer worden bevrijd. Het zijn: J. Vermeulen, bestuurder, Bo- thaplein 20, Wassenaar, C. Koppens, chauffeur by de H.T.M., J. v. Goijenstraat 54, H. J. de Roo, conducteur - H.T.M., Kootwijkstraat 11, W. A. K. Boere, con ducteur H. T- M„ J. v. Goijenstraat 12 er diens 15-jarig zoontje. Zij zijn allen naai de Zuidwal vervoerd. Bestuurder Ver meulen moet een been missen en de an dere gewonden liepen gebroken benen er ribben en ernstige kneuiingen op. Zi; zijn niet buiten levensgevaar. De schade is uiteraard zeer groot, daar er geen vangingsmateriaal is. De wagens kunnen niet in de eigen werkplaats worden gere pareerd, maar zullen naar de fabriek moeten. De dir. der H.T.M., de heer Felix, was spoedig op de plaats van het onge val aanwezig. De feestelijkheden, die er deze week t.g.v. het jubileum zouden plaats vinden, zullen nu wel niet door gaan. dat hij de behoe Memorial Dav op Margraten en Molenhoek Herdenking van gesneuvelde Amerikanen. Op het kerkhof van de Amerikanen te Margraten werd gisteren de plechtigheid, gehouden van „Memorial Day", welke ditmaal een bijzonder karakter' droe; door het feit, dat het kerkhof enige maan den wordt gesloten i.v.m. het wegvoeren van een aantal hier begraven Amèrika- nen en het aanvoeren van een aantal stof felijke resten van de begraafplaatsen te Son en Molenhoek. Margraten zal hier mede toch het grootste kerkhof blijven van de 37 Amerik. kerkhoven van de tweede wereldoorlog. Min. van Boetzelaer vertegenwoordigde de Ned. Regering en herinnerde aan de fcrote zorgen en dc sympathieke belangstelling van het Ned. volk voor de laatste rustplaats der Amerik. bevrijders. Verder werd het woord gevoerd door luit.-gen. Huebner. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op schout-bij-nacht N. A. Rost van Ton ningen (namens de Koningin), de Amerik. ambassadeur dr Herm. B. Baruch, (die hulde bracht aan de gesneuvelden), gezanten en zaakgelastigden van diverse landen, de commissaris der Koningin en de Limburgse burgemeesters. Op het oorlogskerkhof Molenhoek bij Nijmegen werd eveneens een herdenkingsplechtig heid gehouden, waar o.m. het woord voerde lt.-kol. Ware van het Amerik. leger. Niet alleen de Amsterdammers zullen het comfort van een moderne tramwagen genieten: de H.T.M. introduceerde Zaterdag dit nieuwe model in de Residentie. De heer van Wijngaarden van Werkspoor, dat de wagen maakte, en de heren Neumann Jr. en Neumann Sr., van de H.T.M. voor de mooie aanwinst. Malan wil een Zuid-Afrika los van Engeland Groot-Brittannië voelt zich onbehaaglijk Dr Malan, leider van de Nationalisti sche Partij in Zuid-Afrika, heeft zich in een interview nader verklaard over dc nieuwe koers, die ten aanzien van de verhouding tot Engeland zal wogden In geslagen. Zijn partij stuurt aan op eer republikeinse regering, geheel afgeschei den van de Britse Kroon, omdat de „nationalisten" daarin de enige daadwer kelijke garantie zien, dat Zuid-Afrika niet opnieuw meegesleept zal worden In oorlogen van Groot-Brittannië. Een referendum en een meerderheid lu het Parlement betreffende dit standpunt zal echter aan het besluit moeten voi gaan. Voorts is Malan voorstander van absolute gelijkheid van rechten Afrikaners en Engels-sprekende inwoners van Zuid-Afrkia. Weliswaar zijn selecte immigranten welkom, doch het Afrikaan se volk, dient tegen Aziatische immigra tie beschermd te worden. Voor wat de gouddelving betreft, moet een einde gemaakt worden aan de uit putting van een dergelijke nationale ryk- dam voor een tijdelijk economisch voor deel. De gehele Britse pers is in een alarm toestand. De overwinning van dr Malan, heeft men niet kunnen voorzien. Men stelt vragen, die verband houden met een eventuele afscheiding van de jJnie van Zuid-Afrika van het Britse gemenebest, maar acht het onwaarschijnlijk, dai de Millioenste bezoeker op Schiphol sinds 26 Juli 1947 Op 26 Juli 1947 werd het vliegveld Schiphol weer voor het publiek ter be zichtiging opengesteld en dezer dagen kwam reeds de millioenste bezoeker met vrouw en dochtertje om een ogenblik de activiteit op het vliegveld gade te slaan. Het was de heer F. W. Pauw uit A dam. Van de directeur van het vliegveld, A. Dellaert, ontving de heer Pauw een fraai standaardwerk over de gemeente A'dam, terwijl ook de K.L.M. en A.O.A. met cadeaux kwamen aandragen. Langzaam en statig rezen de vlaggen van de Ver. Staten en Nederland boven het uitgestrekte Am. soldatenkerkhof te Margraten tUdens de plechtigheden op Memorial Day. republiek zal worden uitgeroepen. Daily Mail: Door met Engeland te breken, zo;: dr Malan het Kremlin slechts aanmoedi gen. News Chronicle: Men moet van d« Nationalisten niet evenveel deelneming aan de zaken van het gemenebest wachten. Daily Express: Er is in het ge menebest geen plaats voor leden, die er slechts tegen hun zin in blijven. Het feit, dat Malan aan de macht is gekomen, zal een paar honderd Duitsers deportatie naar Duitsland besparep, aldus A.P. Familie van wijlen Tsaar Nikolaas Canada. Groothertogin Olga, een zuster wijlen Tsaar Nikolaas II van Rusland, die met baar familie jarenlang een boer derij in Denemarken dreef, zal gaan fax- men op een boerderij in Ontario (Ca nada). De vroegere .hofdame van groot hertogin Oljga, al 47 jaar in de familie, zal op haar oude dag de grote reis nog meemaken. Joden en Arabieren moeten voor Woensdag beslissen Of zij op bevel van Veiligheidsraad 't vuren 4 weken staken De Veiligheidsraad heeft geweigerd om in een internationale strijdmacht van de Ver. Naties opdracht te geven een einde te maken aan de oorlog in Palestina. Wel werd de Britse resolutie, die een wapen stilstand van vier weken voorstelt met enige amendementen daarop aanvaard en gedurende die tijd zouden graaf Berna- dotte en de Ver. Naties de kwestie nog nader onder de loupe moeten nemen. Het belangrijkst^ is echter, dat de Ameri kaans-Russische eis, om de oorlog in het Heilige Land met geweld te onderdruk ken en aldus een vrede op te leggen ver worpen is. Zal de Britse resolutie nu door Joden en Arabieren geaccepteerd vorden? Beide oorlogvoerende partijen noeten uiterlijk morgen te middernacht hun beslissing kenbaar maken. Geeft één der partijen geen gehoor aan de oproep, dan zal de Veiligheidsraad rechtstreekse actie, volgens het Handvest, overwegen. Let wel: „overwegen". Het besluit omvat voorts het verzoek geen weerbare mannen in Palestina, noch in de Arabische landen binnen te bren gen. Dus de mobilisatie en opleiding moet tijdelijk worden stopgezet. Voor vier weken moet een embargo uitgevaar digd worden voor import en export van oorlogsmateriaal, zowel in als uit Pa lestina. Gromyko heeft zich scherp gekeerd tegen de kerken in Engeland en Ameri ka. die niets ondernemen om de heilige plaatsen in Jeruzalem te redden. Gasaanvallen? Na de verovering van het oude gedeel te, heeft de nieuwe stad Jeruzalem thans hevig te lijden onder het vuur der Ara bieren. Negentigduizend Joodse burgers kampen met voedsel- en watergebrek, terwijl er geen medische hulp is. De Ara bieren schijnen er niet voor terug te dein zen Jeruzalem met gas aan te vallen en de Irgoen Zwal Leoemi heeft, aldus A.P. per radio een beroep gedaan op Rusland om een eind te maken aan de Brits- Arabische aggressie. Turkye is op zyn hoede. De Turkse autoritei ten zijn tot groter waakzaamheid langs de grenzen over gegaan, omdat buitenlandse communisti sche agenten, aangesloten bij ondergrond se organisaties in Aaerbeidsjan, Syrië en Irak, op clandestiene'wijze Turkije bin nenkomen. Gaat Nederland door met praten? Maar het was toch heus heel even boos Hoewel de republiek in gebreke ls gebleven, een bevredigend antwoord t« geven inzake het aanknopen van betrekkingen met de Sowjet-Unle zal Nederland de '.derhandelingen met de republiek te Kalloerang niet afbreken. Dit blykt uit mededeling van een Nederlands woordvoerder te Batavia aan Reuter kort nadat jhr Van Vredenburch een onderhoud had gehad met de Neder landse autoriteiten aldaar. Tevoren had namelijk jhr Van Vreden burch te Kalioerang in de politieke com missie er op gewezen, dat de Nederlandse Regering kennis droeg van een document, waarbij de republiek een harer ambtena ren (bedoeld is natuurlijk Soeripno Red.) benoemd had tot buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister „met iedere soort van volmacht en bevoegd heid om te onderhandelen met de auto riteiten der Sowj et-regering over het aanknopen van vriendschappelijke be trekkingen". Voorts had jhr. Van Vredenburch er op gewezen, dat Yemen de republiek had erkend en dat Palar tot vaste vertegen woordiger was benoemd, en gezegd, dat de republikeinen in ernstige mate in ver zuim waren. De republikeinen antwoor den, dat zij Soeripno hadden teruggeroe pen en beweerden, dat zij hun buiten landse betrekkingen niet zouden uitbrei den, daarentegen zouden zij hun bestaan- Rapport der Commissie van Drie inzake Madoera De Commissie van Drie heeft haar rap port aan de Veiligheidsraad betreffende de gebeurtenissen op Madoera openbaar gemaakt. Zij trekt daaruit geen eigen con. clusies, doch geeft de uitspraken der par tijen weer. Zy merkt slechts op dat de volksstemming van 23 Januari jl. groten deels overeen kwam met de traditionele wijze van verkiezen. Tot nog toe echter werden alleen desahoofden bij volksstem ming gekozen. De Ned. delegatie had haar medegedeeld dat de vorming van de ne gara Madoera slechts een voorlopig ka rakter heeft. De Commissie merkt nog op, dat er ondanks de vorming van een ne gara in de practijk weinig veranderd is. DAT reeds de eerste zilveren lepeltjes ter gelegenheid van het regeringsjubi leum zijn vervaardigd. DAT de Kon. Zangver. „Maastreechter Staar" deze zomer 65 jaar bestaat en op 26 Juni te Maastricht een zangersbijeen komst wordt georganiseerd. DAT op ons bureau ter inzage ligt de passagierslijst van het ms. „Willem Ruys", welk schip op 29 Mei van R'dam naar Batavia is vertrokken. MAASTRICHTSE PAPIERFABRIEK DOOR VUURZEE VERWOEST. De papierfabriek van de firma Wesly en Crt te Maastricht is Zaterdag door brand vrijwel verwoest. Een voorraad DAT het Verzekeringsvakblad „De van 200 ton papier ging. evenals veel Vraagbaak" (Sportlaan 166, Den Haag) cartonwaren, grotendeels verloren. De een zeer instructief boekje'heeft uitge- brandweer kon slechts de kantoren red- geven over de moeilijkheden bij den. Verzekering dekt de schade, doch mogelijkheid van het verzekeren. 60 man zijn nu zonder werk. DAT Prins Bernhard met drie paarden zal uitkomen op het nationale concours- hippique, op 1 en 2 Juni op kasteel Hoe- kelum bij Ede. De afgevaardigden van 47 Chinese ker- DAT de Bossche veemarkt van 16 Juni kelyke gemeenten van Java, Bangka, is verschoven naar 17 Juni i.v.m. de trek- West-Borneo en Makassar waren van 24 paardententoonstelling. tot 28 Mei te Batavia bijeen voor de eerste conferentie van Chinese Christenkerken, die ooit gehouden is. Er is een voorberei dend comité voor de eenwording dier ker ken opgericht. Arabieren hebben Italiaanse reders ge dreigd, om hun schepen te veradelen als zij wapens en vrijwilligers blijven overbrengen. DAT 300 vertegenwoordigers var Ned. R.K. Werkmeestersbond Zaterdag in Eindhoven congresseerden en de heer W. v. Kouwen bij acclamatie tot bonds voorzitter werd gekozen. DAT de Alg. Ned. Zuivelbond heden te A'dam zijn alg. vergadering hield en mi Israël dr J. Linthorst Homan een openings woord sprak. DAT het aan Nederland overgedragen vliegdekschip „Karei Doorman" Zater dag met een bemanning van 500 koppen, uit Plymouth is vertrokken. DAT het bureau van de Chr. Ver. tot verpleging van behoeftige chronische zieken „Het Zonnehuis" m.i.v. morgen naar Utrecht wordt overgeplaatst. DAT J. J. v. d. Toorn heeft bedankt voor de benoeming tot lid der prov. sta ten van Zuid-Holland in de vacature-W. Wagenaar en thans C. Krol te 's-Gra- venhage aan de beurt is. DAT min. van Maarseveen Zaterdag in Zwolle de algemene jaarlijkse vergade ring van de Ned. Advocaten Vereniging bijwoonde. DAT de kunstmest-stikstof pas in 1950 of 1951 vrij kan komen, naar min. Mans- holt op een vergadering van de P v. d. A. te Eibergen heeft verklaard. DAT het thans 3000 leden tellende Ar beidsbureau voor oorlogsinvaliden te Zwolle zijn jaarvergadering hield. DAT Zaterdag heft Friesch Genoot schap voor geschied-, oudheid- en taal kunde te Leeuwarden de vrede van Mun ster herdacht. DAT M. K. Ziessen is aangesteld tot administrateur van de Ned. Ver. tot adoptie van schepen. DAT namens de Bond van hoger poli tiepersoneel gisteren hoofdcommissaris H. A. J. G. Kaasjager een krans legde bij het nationaal monument op de Dam te A'dam. DAT bij de Raad van State een wets ontwerp om advies berust, regelende de instelling van een publiekrechtelijk lichaam voor de advocatuur onder de naam „Nederlandse Orde voor Advo caten". DAT de weer tot mailboot omgebouwde „Prinses Beatrix" van „de Schelde" Za terdag van Rotterdam uit een geslaagde proefvaart maakte en daarna is ingescha keld op de lijn Hoek van Holland-Har wich. DAT in kasteel Oud-Wassenaar, op diplomatieke doorreis naar Madrid, is afgestapt Laureano Gomez, voorzitter van de Pan-Amerikaanse conferentie te Bogota en oud-min. van Buit. Zaken van Columbia. DAT ook de Humanistische bond be sloot bij de regering op zeer spoedige erkenning van de staat Israël aan te drin gen. DAT een delegatie van de landbouw hogeschool te Wageningen, ol.l.v. dr lr J. C. Dorst naar Wenen is vertrokken, t.g.v. het 75-jarie bestaan van een zelfde instiuut aldaar. DAT de Maastrichtse raad besloot tot de bouw van de eerste 6 arbeidersflats in Limburg (kosten ieder f60.000) en elke flat 6 gezinnen zal kunnen herber gen. DAT de Nederl. Linoleumfabriek Krommenie over 1947 een winst van ruim 2 ton maakte en een dividend van 10.35 pet. zal uitkeren. DAT over een maand de onbewaakte overweg aan het Maanpad bij Heemstede van afsluitbomen wordt voorzien. DAT op 11 Juni in het Jaarbeursres taurant de 84ste zitting van het Nederl. Radiogenootschap gehouden wordt. DAT de Bonex (combinatie van trans portondernemers) en de Covero (id. landelijke vervoersondernehingen) beslo ten nauwer samen te werken met al; doel: bundeling van de op vrije leest ge schoeide commerciële vervoerscombina- ties. DAT op 12 Aug. te Zwolle de zo vergadering van de vereniging Delftse ingenieurs wordt gehouden. DAT de fabriek Wila voor plaatbewer kingsmachines Zaterdag te Lochem haar poorten heeft geopend. DAT voor het B.G. te Arnhem tegen de Zutphense landwachters A. Lievestro en N.J.G. Tesink resp. 16 en 18 j. werd geëist, die ieder als gevolg hun arrestaties drie dodelijk slachtoffers maakten. DAT de alg. vergadering van de voor Bedrijfspsychologie op 2 Juni 11 uur in „Bellevue" te Amsterdam plaats vindt. DAT er een bouwcommissie is ge vormd. om te geraken tot restauratie van de Kruiskerk te Bergum (Fr.) DAT Polygoon dezer dagen gereed komt met de montage van het in West- Indië verzamelde filmmateriaal. de buitenlandse betrekkingen niet liqui deren- Daar dit antwoord onbevredigend was, is jhr Van Vredenburch daarop naar Batavia vertrokken om de Neder landse autoriteiten te raadplegen. Inmiddels heeft de republikeinse voor lichtingsdienst te Praag een communiqué uitgegeven, waarbij de aanknoping der consulaire betrekkingen met de Sowjet- Unie erkend wordt. Nader wordt gemeld, dat een der be weegredenen tot de reorganisatie een besluit is van het democratische volks front van Sjarifoeddin, een communisti sche mantelorganisatie, waarin de wens wordt uitgesproken om aan de regering deel te nemen. Het is wel zeer merk waardig, dat dit juist komt op het ogen blik, dat de overeenkomst met Moskou is afgesloten en waarop de Masjoemi in hoge mate ontevreden is. De officiële Sowjet-republiek wordt voorbereid. HA TT A IN MOEILIJKHEDEN GERAAKT. Over Hatta's plannen om het republi keinse kabinet te reorganiseren wordt nog gemeld, dat Hatta een nationaal kabinet wil. Zijn moeilijkheden worden er niet kleiner op door de zeer ongun stige reactie van de Masjoemi op het aanknopen van betrekkingen met Rus land. De Masjoemi heeft zitting in het huidige kabinet en is als Mohamme daanse partij vijandig jegens Rusland, vooral nadat dit de staat Israel heeft erkend. Vernielingen in het Zuiden van Malang. De Nederlandse delegatie heeft by de Commissie van Drie een klacht inge diend over vernielingen van buitenland se eigendommen op republikeins gebied in Zuid-Malang. Kruis of munt In Venray vond de aanbesteding plaats van een nieuw ketelhuis voor huize Sint Servatius. Van de vier inschrijvingen waren de twee laagste beide op de kop af begroot op f 209.999! Dat waren de firma's Nelissen uit HaarlemVenray en de gebroeders Janssen uit Venray. Moeilijk gevale aan wie moest nu het werk gegund worden? Toen heeft men de beproefde methode „kruis of munt" laten be slissen. Met een klinkende Nederland se gulden. Janssen won de toss. RUSLAND GRIJPT ER NAAST Doordart het Amerikaanse Congres de leen- en paebtwe*.goederen met laat ver zenden, hoewel alles reeds kant en klaar stond in kisten en kratten, grijpt Rus land er naast. Locomotieven en electri- sche machines, ter waarde van 20 mil lioen dollar, krijgt het niet. Ze worden nu binnen het kader van het Marshall plan naar West-Europa verscheept.! WEERBERICHT Periode met regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aan de kust aanvankelijk krachtige, overigens meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Nu en dan regen, hier en daar met onweer. Vrjj koel. op 2.17, onder 13 40.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1