De Kerk verlangt naar het hervinden van haar universele karakter Wereldraad der Kerken is geen super-Kerk pROOtH m*mct JHerberg NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 26 MEI 194 HEI Het cls. Kerkencongres te Amsterdam Deze dienst, waaraan het Ned.-Herv. kerkkoor „Ex Animo" op verdienstelijke wijze medewerking verleende, werd ge opend door pastoor G. A. van Kleef van de oud-Katholieke Kerk te dezer stede. Spr wees er op, dat het nodig is, dat wij ons verdiepen in de oecumenische ge dachte. Dan zullen wij ook beter de grote betekenis begrijpen van het in Augustus te houden congres. Wij moeten er voor zorgen, dat de deelnemers van deze bijzondere Kerkvergadering hun Kerk werkelijk vertegenwoordigen. Na het openingswoord werd door de aanwezigen gezongen Gezang 149: „Grote God, wij loven U." Rede van prof. Banning. Prof. Banning begon zijn rede met op te merken, dat in de stroom van de oecumenische beweging drie stromen De wereldraad der Kerken zal van 22 Augustus tot 5 September a.s. in Amsterdam bijeenkomen. Ongeveer 140 Kerken uit de gehele wereld zullen haar afgevaardig den zenden. De oecumenische raad in ons land heeft de wens te kennen gegeven, dat in alle grote steden van Nederland samenkomsten zullen worden gehouden, die tot doel hebben, de Gemeenten voor te lichten en enig inzicht te geven in hetgeen fn Amsterdam zal worden besproken. Een dergelijke samenkomst vond gisteravond onder goede belangstelling plaats in de Pieterskerk, waar prof. dr W. Banning, hoogleraar te Leiden, het woord voerde- samenkomen: 1. Europa: de oud-Katho lieke Kerk en de reformatorische Ker ken; 2. buiten Europa: de Kerken, voort gekomen uit de Zending in de niet-Chris- telijke wereld; 3. de orthodoxe Kerk uil het Oosten. Wat de Kerken samenbrengt, aldus spr., is het vurige verlangen naar het hervinden van het universele karak ter, dat de Christelijke Kerk naar haar wezen dient te kenmerken, maar dat zij in de loop van de historie verloren heeft. Achter de oecume nische beweging leeft een zeer sterk verlangen en een hartstochtelijk gebed. Deze beweging is eigenlijk voortge komen uit de Christelijke jeugdbeweging, onder de bezielende leiding van John Mott tot een wereldbeweging is gewor den. Spr noemde daarbij zeer in het bij zonder de Zending, die eveneens naar haar aard universeel is, al speelt de ge spletenheid van de Kerk ook hier een grote rol. Prof. Banning stond vervolgens stil bij de verschillende Kerkconferen- ties, die in de laatste tijd op verschillen de plaatsen zijn gehouden. Spr legde er de nadruk op, dat de wereldraad der Kerken, die deze zomer officieel in Amsterdam zal worden opgericht, niet een super- Kerk is, die op een of andere wyze over de deelnemende Kerken wil heersen. Mensen zullen bijeenkomen, die bij alle verschil van theologie, Kerkinrichting en eredienst, dit ge meen hebben, dat zij Jezus Christus belijden als Heer en Heiland. Het gaat uitsluitend om de vraag, of de Ker ken in deze wereld nog weten, wat het zeggen wil, Kerk van Jezus Chris tus te zijn, Christus, Die gezegd heeft: „Ik ben de weg, de waarheid en het leven. Zonder mij kunt gij niets doen." Zonder Zijn liefde en erbarmen kun nen wij niets wezenlijks doen voor de mensheid van tegenwoordig. Spr Banning zette uiteen, wat er in Amsterdam de orde zal worden gesteld. Er zijn thema's. Het algemene thema is: God laat zijn plan met deze wereld niet Dit thema wordt uitgewerkt naa kanten. Allereerst: Wat is de betekenis van de universele Kerk; 2. Wat is het ge tuigenis van de Kerk aangaande het heilsplan van God; 3. Wat heeft de Kerk te zeggen over de maatschappelijke orde; 4. Wat heeft de Kerk te zeggen over het vraagstuk van de internationale politiek. Prof. Banning schetste voorts, hoe or houding moet zijn -tegenover het ai staande congres. Laat ons trachten de grote dingen te zien, aldus spr, die dit verband naar voren bracht, dat e dergelijke vergadering in de historie der Kerken nimmer is voorgevallen. God is bezig temidden van alle ver warring en verscheurdheid de men sen samen te brengen in één wil, om Jezus Christus groot te maken in deze wereld door de eenheid der Kerken aan het hart en aan het geweten der Christenheid te leggen. Laten we ons niet overgeven aa:_ romantische verwachtingen. Menselijke activiteiten zijn belangrijk. In de Kerk echter zijn deze activiteiten niet zc langrijk. Slechts van God zij 't heil Wel moeten wij meedenken, stelen en meebidden. Als wij diepe maken met de nood van .de wereld, dan behoren wij ook te lijden onder de nood innerlijke verdeeldheid. Hier past geen sentimentele bewogenheid. Dat onze roeping in een daad worde omgezet, opdat de wereld wete niet door woor den, maar.door het feit, dat de Christe nen samen een gemeenschap vormen dat de liefde van Jezus Christus samen drijft. Mej. dr E. B. A. Poortman, Rem. pré- Banketbakkers hebben ook hun moeilijkheden Door receptenboek, inlevering en korstjes De grootste fout is. dat de banketbak kers de prijs van de boter (margarine) en suiker niet aftrekken, aldus de tucht rechter in de zaak tegen N. C. V. uit Lei derdorp. die terecht stond omdat hij ver schillende soorten koekjes, mèt inleve ring van boter en suiker, te duur had verkocht en geen receptenboek in zijn bakkerij had. V. kreeg voor het te duur verkopen f 100 boete en voor het afwe zige receptenboek f 50. A. J. E. uit Leiden had kattetongen koekje^ eveneens te duur verkocht. De bakkerijdeskundige, die werd gehoord, verklaarde dat de koek niet volgens de voorgeschreven recepten was vervaar digd en hierin de prijsstijging moest wor den gezocht. E. kreeg f 100 boete met de vermaning voortaan overeenkomstig de recepten te bakken. J. B. H. en J. B. van U. alhier hadden ongeveer 58 kg korstjes voor f 1 58 pei kg verkocht Verd. stemden dit toe, maat bij de bereiding was kunsthoning ge bruikt. Volgens de heer Vos, die ook hier als deskundige werd gehoord, hadden verd. voor de honing inplaats van f 103 f 1.45 p. kg gerekend. Zij kregen ieder f 50 boete. „WILLEM RVYS" Morgenmiddag 5 uur sluit de termijn voor inzending van de scheepsmo dellen. Directie. Een Ford verkocht, 10.000 „verdiend" De wagen door de tuchtrechter verbeurd verklaard. S. v. d. H. uit Voorschoten had aankoopvergunning voor een auto kocht. Vervolgens had hij een nieuwe Ford tot de zijne gemaakt. Deze auto had H. nu voor f 15 000 aangeboden, i tenslotte voor „slechts" f "*4.500 verkocht, zodat de winst bijna f 10.000 was geweest. Met het feit, dat H? invalide is en boven dien een groot gezin heeft, wilde de tuchtrechter, voor wie H. terecht stond, rekening houden en hij veroordeelde de „autohandelaar" tot f 100 boete met ver beurdverklaring van de in beslag geno men auto. HAAGSE POLITIERECHTER Het licht voor de kippen en kanarie Daar werd de Officier by de Haagse Politierechter nyding over, dat de grond werker L. J. H. uit Ter Aar netjes een lampje had aangebracht in het kippen hok en de kooi van z$n kanarie, die des avonds gezelligheid en warmte hadden. En voor dat alles had H. een clandistiene leiding aangelegd. Hij vertelde wel dat dit gebeurd was omdat er een zieke in huis was, maar de Officier geloofde dat niet zo erg meer. Hij vond een stevige straf nodig, en eiste drie weken gevan genisstraf. Verdachte zei dat hij al een flinke straf beet had, omdat de electrici- teitaanvoer een maand is afggesloten. De rechter legde f 25 boete of 10 dagen hech tenis en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf op. „Als je het dan weer doet, zit je er meteen goed in", zei hy. De valse aangifte De rechter vond het een raar motief, dat de tuinder C. van A. uit Alphen aan den Rijn had om een valse aangifte bij de politie te doen. Hij had nl. verteld, dat in zijn huis was ingebroken en f 800 be nevens voor f 1000 aan postzegels was gestolen. De politie kreeg al gauw wantrouwen •n toen kwam uit dat de aangifte vals was, want verdachte had niet durven vertellen, dat hij alles verloren had. „Nu krijg je nog meer last", constateerde de Officier, die drie weken gevangenisstraf •iste. De rechter velstond met f 75 boete of 25 dagen hechtenis en vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. verduistering De huisvrouw M. K. te Leiden pleegde verduistering van verschillende goede ren, wil volgens de Officier niet ter zit ting komen en omdat ze al eerder met de rechter in aanraking kwam, luidde de ei: twee maanden gevangenisstraf. De poli tierechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. De clandestine koe De grossier H. G. G. te Rijnsburg had •en aandeel genomen in het clandestien •lachten van een koe en voor zijn bemoei ingen vorderde de Officier tegen hem twee weken gevangenisstraf. Verdachte had nl. gezorgd voor gelden tot de koop van het dier. De rechter vei deelde conform de eis. HAAGSE RECHTBANK Diefstal bjj de post De besteller bij de posterijen te Noord- wtjk, J. A. Z. heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad we gens het zich toeeigenen van pakketten, die hy moest bezorgen. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. dikante te Leiden, sprak het slotwoord. De Gemeente zong nog Gezang 4: „Amen, Jezus Christus. Amen!" Ongeveer 30Q.000 eieren stegen in prijs De tuchtrechter was het er niet mee eens Ongeveer 300.000 eieren van de 2e soort had D. T. te Leiden als eieren van de le soort verkocht en deze „promotie" bete kende ongeveer 1 cent per ei prijsverho ging. T gaf dit voor de tuchtrechter toe, maar verontschuldigde zich door op te merken dat er dikwjjls venlies wordt ge leden op zg. „kneusjes" en bedorven eieren. De reohter ging met de prijsstij ging niet accoord en veroordeelde T. tot f 2000 boete met publicatie van het von nis in de dagbladen- Slechthorenden kwamen bijeen De afd. Leiden van de vereniging tot behartiging van de belangen van slecht horenden hield haar laatste bijeenkomst in dit seizoen. De presidente, mevr. Kra nenburg, opende en heette in het bijzon der welkom de heer Burgersdyk, goochel aar en mevr. Gorter, die voordroeg. Alle aanwezigen hebben deze avond, die een prachtig slot was van de negen winter- bijeenkomsten, genoten. Mevr. Kranen burg hoopte, dat allen op de reünie van 5 Juni a. s. in het landhuis der s. h. te Lunteren aanwezig zouden zyn. Veer tig leden gaven zich reeds op. Aan het eind van de vergadering kreeg mevr. Gorter bloemen. Ook de goochelaar ont ving een geschenkje. VROUWENMIDDAG BIJZONDERE KERKELIJKE GEZINSZORG In het wijkgebouw Pniël organiseerde de bijzondere kerkelijke gezinszorg der Ned. Herv. Gemeente gistermiddag een bijeenkomst voor de vrouwen. Ds P. W. Spruyt opende met een woord van hart tot hart over de blijdschap, daarbij het bekende verhaal over Philippus en de Moorman uit Handelingen VIII tot basis nemend. Onder leiding van dr J. Riemens voer de het koortje van gezinszorg een aan tal liederen uit. Daaronder was een Pink sterrecitatief op de tekst van Hand. II van ds Riemens zélf. Uitgevoerd werden verder twee liederen van Frans Abt, een lied van Mendelssohn en een avondkoor van Frans Abt. Een kleme tractatie sfeer. Er waren een kleine 200 aanwezig. Tentoonstelling houtwaren Van 1 t.m. 4 Juni organiseert het dis trict Zuid-Holland van de Vakgroep Houtwaren in de Stadsgehoorzaal een tentoonstelling-beurs, waaraan door ruim 30 inzenders wordt deelgenomen. Officiële publicatie Inschryving van leerlingen voor de openbare bewaarscholen. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis, dat aan de Openbare Bewaarscholen in het Elisabethshof, aan de Atjehstraat en aan de Gortestraat, gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen ge durende een kwartier vóór de aanvang van elke schooltijd. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating de leeftijd van 4 jaar heb ben bereikt. De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL, F. H. VAN KINSCHOT. LEIDEN, 26 Mei 1948. Inschrijving van leerlingen voor de Openbare Scholen. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemene kennis: le. dat tot en met 30 Juni 1948 ge legenheid bestaat tot inschrijving van nieuwe leerlingen gedurende een kwar tier vóór de aanvang van elke school tijd aan: a. de School voor U.L.O. aan de Pie terskerkstraat; b. de Meisjesschool voor U.L.O. aan de Breestraat; c. de School voor Voortgezet gewoon L. O. (ingang Oude Vest 35); d. de Opleidingsschool voor Gymna sium en H.B.S. aan de Aalmarkt en de Kernstraat; e. de Opleidingsschool voor U.L.O., aan de Langebrug, de Rijnsburger- singel, de Maresingel, de Driftstraat en de Drie Octoberstraat; f. de O.L. Scholen aan de Zuidsingel B en de Medusastraat; 2e. dat bij de inschrijving een geboor tebewijs moet worden getoond; 3e. dat de kinderen met uitzonde ring van die. waarvoor toelating tot de U.L.O.scholen of tot de School voor Voortgezet gewoon L.O. wordt gevraagd vóór 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaar moeten hebben bereikt. De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL. F. H. VAN KINSCHOT. LEIDEN. 26 Mei 1948. Werkgevers De vacantie breekt aan en iedereen wil, na een jaar van inspanning, genieten. Waarheen? Naar bos, strand, hei, met trein, tram of bus. Werkgevers, wij doen een ernstig beroep op u. Het college van rijksbemiddelaars heeft weer toestem ming verleend tot het verstrekken van 2 pet. vacantietoeslag. 1 Schept voor uw bedienden een goede vacantie, niet alleen door hun 14 dagen vrij te geven, maar ook en vooral door toekenning van die 2 pet. vacantietoeslag. Wij danken U. Afd. Unie Leiden en Omstreken van de drie samenwerkende orga nisaties van Handels-, Kantoor- Winkelbedienden- Oecumenische Jeugdraad Conferentie 12 en 13 Juni op Oud-Poelgeest Zoals de Oecumenische Raad in Neder land de leden van de verschillende ker ken door middel van samenkomsten het gehele land het grote belang var Assemblée van de Oecumenische Bewe ging, in Augustus a.s. in Amsterdam houden, onder de aandacht wil brengen (getuige de bijeenkomst gisteravond in de Pieterskerk), zo heeft de Oecum Jeugdraad tot taak om met name de jon geren van de kerken hierbij te bepalen. Immers zal in Amsterdam de Wereld raad van Kerken worden geïnstitueerd, met welke daad de kerken het bewijs le veren ernst te willen maken met de po gingen tot grotere eenheid tussen de Christus-belijders te geraken. Zoals nu reeds in de bijeenkomst in de Pieterskerk werd meegedeeld, wordt daartoe gedurende het weekend van 12 er 13 Juni op Kasteel Oud-Poelgeest voor Haarlem. Leiden en Gouda eenconfe rentie voor de jeugd boven 18 jaar ge houden, waar uitvoerig gesproken zal worden over doel en streven van de Oecum. Beweging. O.a. zal ds Fijn van Draat, Geref. pre dikant te Overveen. spreken over: „De Bijbel en het heilsplan Gods" en da Poortman. Remonstrants predikante te Leiden, over: „De Kerk van Christus en de chaos der menselijke samenleving". Voor opgave voor deze conferentie of nadere inlichtingen kan men zich den tot de heer W. G. Alderahoff. Zoeter- woudse Singel 11- Deelname staat open voor alle jonge leden der verschillende kerken. 1848 Gas 1907 Electriciteit Lezenswaardig gedenkschrift samen gesteld Ter herinnering aan de bedrijfsjubilea, die de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit te Leiden in October 1947 en April 1948 mochten vieren, is een geïl lustreerd gedenkschrift samengesteld, be vattende een korte beschrijving van de geschiedenis van beide fabrieken. Het gedenkboek, dat zich kenmerkt door een prachtige uitvoering, wordt ge opend met een woord van de burgemees ter van Leiden. Hierop volgt een gedicht van de croniekschrijver. De beginletters van de regels vormen de woorden: „De stedelijke fabrieken van gas en electrici teit te Leiden." Niet minder dan 18 pa gina's worden gewijl aan de historie. Te keningen en schetsjes verduidelijken een en ander. Verder zijn er hoofdstukken die handelen over de gasfabriek, de dis tributie van gas, de electriciteitsfabriek en de distributie van electriciteit. De di recteur, ir Y. Ykema, heeft het slotwoord geschreven. Sport en Wedstrijden Schaakvereniging „D. Noteboom", Noordwijk Een evenement in de geschiedenis van de Leidse schaakbond Voor een niet alledaagse gebeurtenis in de historie van de Leidse Schaak bond zorgde de Noordwijikse schaakver eniging „Daniël Noteboom". Deze vereniging, die met drie tiental len in de bond speelde, behaalde reeds een klinkend resultaat, doordat alle drie de tientallen in hun afdeling ongeslagen kampioen werden. Met spanning werden toen uiteraard de promotiewedstrijden tegemoet gezien. Want het is meermalen gebeurd, dat clubs, die wel 'het kampioen schap behaalden, later bij de promotie wedstrijden struikelden en dus het zo zeer begeerde doel niet bereikten. Ook deze moeilijke klip hebben de tientallen van D. Noteboom weten te omzeilen, zodat de hoogste eer thans D. Noteboom te beurt valt. Naar wij menen, behoort een dergelijke gebeurtenis tot de zeld zame feiten in de schaakgeschiedenis. Voor de lastigste opgave stond onge twijfeld 'het 2e tiental. Het le tiental had in een uit- en een thuiswedstrijd te kam pen tegen Vriendenschaar I. De eerste werd een gelijk spel 55, maar de thuis wedstrijd werd met overtuigende cij fers gewonnen. 73. Hiermede was de eerste buit binnen en promoveerde D. Noteboom I weer naar de le klasse, waaruit het vorig jaar zo onfortuinlijk was verdreven. D. Noteboom III had 't wel het gemak kelijkst. Van de 3 tegenstandiers trokken zich er 2 terug, zodat de oltihs, die over bleven, automatisch promovéerden, zon der strijd, naar de 3e klasse. Met D. Noteboom II stond het anders. Wel had ook in deze groep één club zich teruggetrokkenzodat 3 clubs zou den kampen om 2 plaatsen in een hogere klasse. De thuiswedstrijd tegen „de Pro- fessorenwijk" werd na een spannende strijd verloren, 6%3%, zodat de hoop reeds was vervlogen, daan de andere tegenstander, Katwijk n, als zeer sterk stond aangeschreven. Deze wedstrijd wist Noordwijk echter met niet minder dan IVz214 te winnen, zodat hiermede de promotie naar de 2e klasse was verze kerd. Daar Katwijk ook zijn 2e wedstrijd, tegen „de Professoren wijk" verloor, is deze club het kind van de rekening. Onze hartelijke gelukwensen aan D. Noteboom voor dit schitterende resul- In de vergadering van gisteravond werd dit heuglijke feit op gepaste wijze herdacht. De voorzitter, de heer A. Leen heer, herinnerde aan de spanning, waar mede de uitslagen werden tegemoet ge zien. De blijdschap over de behaalde re sultaten is groot, aldus spr., maar we zullen, met verdubbelde energie moeten proberen, onze plaatsen in de hogere klassen te behouden. De wedstrijdleider, de heer A. Bont- kes, releveerde eveneens het verloop van de competitie. Spr. gaf een uitvoerig overzicht van de gespeelde wedstrijden en van de resultaten van de spelers in dividueel Het mag hier wel verklaard worden, menen wij, dat het prachtige resultaat, dat is behaald, voor een niet gering deel te danken is aan de onver moeide ijver en toewijding van de heer Bontkes, wie geen moeite teveel was om de wedstrijden te doen slagen Door de heer Huysman, directeur van het tehuis voor bijzondere jeugdzorg „Offem" te Noordwijk, waren voor de onderlinge competitie enkele fraaie prij zen ter beschikking gesteld. Met een geestig speechje reikte de heer Huys man deze prijzen uit aan de heren P. ■Bedijn in de le klasse. C. Phig en A. Wijnands in de 2e klasse, B. Cohen in de 3e klasse en J. Turk in de junioren- groep. De voorzitter deelde nog mede, dat op 12 Juni a.s. een massakamp zal worden gespeeld tegen de schaakclub der gemeente-ambtenaren uit Amsterdam. Gerekend wordt op 25 deelnemers. Deze wedstrijd wordt gespeeld in „Seinpost" en wordt in September herhaald in Am- t sterdam. Hierna werd de traditionele gongwed strijd gespeeld. Deze had tot resultaat dat dit jaar de heer J. Hoogeveen de wisselbeker bemachtigde. Als Nos. 2 en 3 eindigden de heren C. Plug en A. van Rooyen. De einduitslag van de onder linge competitie luidt als volgt: Klasse I: 1. P. Bedijn 6% p.; 2. L. W. Turk 5 p. en 3. J. Hoogeveen 5 p.; 4. J. J. Bizot 4 p.; 5. A. Leenheer 3% p.; 6. A. Veefkind 1% p en 7. A. Bontkes 1% p.; 8. F. C. Wieder 1 p. Klasse II: 1. C. Plug 914 p. en 2. A. Wijnands 914 P-I 3. P F. Janzen 9 p.; 4. G. van Munster 7 p.; 5. F. Hoek 614 p.; 6. R. Eisenga 6 p.; 7. C. Waasdorp 5 p.; Geen plaats in de door Hendrik Greven 33 „Ja, maar al^. je nu merkt, dat het een vergissing is,' wilde Gabriël weten. „Dat je trouwt, omdat je eigenlijk alleen maar te dicht bij elkaar op een zolder hebt gewoond en je merkt, dat je nooit naar elkaar omgekeken zou hebben, wanneer je bijv. in je'oude huis had kunnen blij ven en, wat dan nu je vrouw is, heel ver bij je vapdaan!" Hij dacht maar: die twee zijn aan elkaar blijven hangen! „Er gebeurt niets zómaar," zei Caro line. „Ook niet het verkeerde tussen Herman en Annelie. Die waren voor elkaar bestemd. En daarom hebben ze tot taak van elkaar te houden. Altijd. Wat er ook komt en wat er ook gebeurt. En als ze dat simpele gebod opvolgen komt de rest vanzelf. Want liefde alleen redt de mensen en de wereld, jongetje. Jy bent oud genoeg om daar eens over na te denken." De jongen begon het warm te krijgen onder het sermoen van z'n moeder. „Lief de genoeg" zei hij en hij' peinsde over meer dan één meisje in z'n klas. Maar hij wist, dat z'n moeder de waarheid sprak. Door het gebrek aan liefde in de Lange's huis, was immers al die ellende van de laatste maanden ontstaan. Voorlopig moesten, in z'n naaste om geving, Francis en Gerrit het uitsluitend met die liefde doen Want alle huiszoek- pogingen bleven op niets uitdraaien. „Is je meisje handig?" had een vriend gevraagd En op Gerrit's natuurlijk be vestigend knikken, had hij gezegd: „Dan weet ik een pracht oplossing voor je. Er zijn tal van oudere mensen, die verzor ging nodig hebben, maar die door aller lei omstandigheden niet kunnen krijgen. Nu bieden jullie hen aan in te komen wonen en dan kan Francis de tijd, dat jij toch weg bent ten nutte maken door die lieden bij te staan. Je bent dan alle bei geholpen. Maar neem een alléén wo nende oude van dagen, dan is het huis voor jou alleen als de hoofdbewoner uit de tijd raaktl" Gerrit schrok van de koude manier waarop hem dit voorstel werd gedaan. Zijn we dan zover, dat wij, jongeren, moeten speculeren op de dood van oude mensen, om een woning voor ons nieuwe gezin te vinden? Hy wilde eerst nog maar eens wat anders proberen. „Tracht dan je vrouw als gouvernante of hulp by het huiswerk te krijgen in een héél groot huis met een paar ka mers voor jullie beiden als beloning." opperde de vriend. „Maar het zou toch te gek zijn, als m'n vrouw voor ons onderdak zou moe ten werken!" riep Gerrit uit. De ge dachte daaraan maakte hem woedend Met welk recht vroeg de maatschappij dit van hem? Vreemde lieden maakten oorlog, gooiden goede huizen kort en klein, braken andere af, zetten de uit breiding van de woning oppervlakte stop en duizenden gezinnen leefden daardoor in ellendige omstandigheden. Maar dui zenden andere niet. Overal in het land zag je de huizen, de villa's, de gebou wen staan waarin nog ruimte te over was. Waarom waren de mensen niet in schikkelijk? Waarom eisten ze van hem, dat hij een altijddurende tegenprestatie leverde voor iets, wat zij zelf voor niets dan de huurpenningen of de rente van hun hypotheek ontvingen? Maar daar was Francis, die sterker nog dan hij verlangde, dat er een eind kwam aan dit leven van onzekerheid en hoop, van wachten en uitkijken. Francis, die zei: „ik vind dat idee van helpende hand bieden aan oude mensen of jonge kinderen niet zo gek. We moeten nemen wat we krijgen kunnen, daarin Mgt de oplossing van het probleem." „Ach wat" stelde de altijd optimisti sche, maar nu gegriefde jongen zich te weer, „ach wat, dat is de oplossing niet. De oplossing ligt hier: als je door plaat sen rijdt, waar de oorlog echt woedde, zie je bij heel veel grote huizen, villa's en andere voormalige burchten van grote bezitters, drie, vier, vijf kinderwagens naast elkaar in de voor- en achtertuin staan. Dèar is met ruimte gewoekerd. Dèar zyn hoofdbewoners, die het huis niet bewonen konden, geëvacueerd naar kleinere woningen en de jonge gezinnen zijn bij elkaar in de vrijgekomen kamers gestopt. „Ook geen ideale toestand!" „Maar ze hebben allemaal een dak bo ven het hoofd, de groten en de kleinen en meer vraag ik toch niet?" Hij vroeg niet meer. Hij kreeg nog min der. Hij kreeg niets. Briefjes als hij eens een kansje had: „er zijn er nog zoveel voor U. U komt niet in aanmerking". „Hoe die Herman van der Graag toch aan die kamers gekomen is?" „Directe noodzaak en maandelijks een handvol geld jongen, dat begrijp je toch wel? Als je zo bent als die kinderen heb je misschien een iets betere kans onder dak te komen, dan wij". De jongen zweeg, verbijsterd. „Plezie rige wereld waarin de zwakheid een pre mie krijgt in de vorm van een onder dak", zei hij, Francis schrok van z'n bitterheid, z'n hooghartigheid. Zou hij werkelijk me nen, zo sterk te staan? En ze zei: „Neen, geen plezierige we reld, maar wat zou het zijn, als er zelfs voor mensen in dergelijke omstandighe den geen plaats was „In de herberg" vulde hij aan. „Hè, dat is „een bekend citaat", wist Gerrit vaag. „Natuurlijk" zei Francis, „dat is uit de Kerstgeschiedenis. Herinner jij je niet: „En zij wond Hem in doeken en legde Hem neder in de kribbe, omdat er voor hen geen plaats was in de herberg". „Ach ja", zei de jongen getroffen- Ook toen al: woningnood". Onbewust waren ze tot dezelfde con clusie en op dezelfde gedachte geko men als, enige maanden geleden alweer, pa van der Graag, die in deze dagen nog meer dan toen aan die woningnood voor God herinnerd werd. Want hij zocht, niet meer voor mevrouw Bradenburger, maar voor zich zelf eindeloos Toen hebben Francis en Gerrit toch maar besloten, die poging, bij een hulp behoevende onderdak te komen, te on dernemen. Zij stelden samen een circulaire op, keurig van stijl, pakkend van inhoud, waarin zij hun levensloop, hun gewoon tes, hun verlangens en mogelijkheden uiteenzetten en aanboden te helpen 1 het nodig was, in ruil voor woongelegen- De verspreiding geschiedde bij ariser en in betere buurten. Het resultaat was negatief. Noch Jur- gens assistentie, noch Gabriel's gedraaf door de stad vermochten dat feit te anderen. De dokters zonden enkele adressen van gevallen, die toch te z' voor Francis zouden blijken te zijn. Zélf wilde ze wel, maar Cornelis en Caroline de Govert achtten zich geroepen er stok jes voor te steken. En de betere buurten zwegen in alle betere dialecten. Duisternis om hen? Toch niet. Er kwam uitzicht. Want als door een wonder slaag den tegelijk: de van der Graag's en me vrouw Bradenburger. Er kwam ruimte in Evert de Lange's huis. Toen ze het hoorden dachten alle be trokkenen: als we het Evert eens vroe gen, voor Volkshuisvesting hem anderen zendt? Ja, als we Evert eens vroegen? En ze vroegen het Evert de Lange! Hij zal de oplossing van het samenwo- ningprobleem moeten brengen, déze XVI. ..Neen", heeft Evert de Lange gezegd. „Neen, neen, neen. Of jullie 't me kwa lijk nemen of niet. Of jullie ouders 't me kwalijk nemen, ik kan er niets aan doen. maar ik wil geen jong gezin op m'n ka mers boven hebben. Dat geeft je een ver schrikkelijke rompslomp van kleine kin-, deren na verloop van tijd'en mijn vrouw en ik, we vinden het. na alles wat we meegemaakt hebben in dit huis, wel letjes!" (wordt vervolgd* 8. A. van Rooyen 4 p.; 9. J. Hoogendam 3 p.; 10. A. Tisman 2% p.; 11. A. v. Duin 2 p.; 12. G. Vink 1 p. Klase IH: 1. B. Cohen 614 p.; 2. J. v. Leeuwen 5 p. en 3. W. F. Klok 5 p.; 4. A. Hoogervorat 314 p. en 5. T. Snél 314 p. en 6. J. Mooyekimd 314 p.; 7. G. G. Cannegieter 3 p.; 8. D. Perfors 4 p. en 9. H. Veenstra 4 p.; 10. A. Wassenaar 1 p. Junioren: 1. J. Turk 6 p.; 2. A. Betram 5 p.; 3. L. Meyer 414 p.; 4. A. Lindhout 314 P- en 5. P. de Groot 314 p.; 6. A. v. d. Berg 2 p. en 7. J. Veenstra 2 p.; 8. G. Turk 114 p. DAMMEN. W. LeeuwenburgA. Brink 79 In de zevende ronde van de uitdagings match W. LeeuwenburgA. Brink speelde Leeuwenburg met wit. Brink trachtte het tot remise te brengen, maar verloor de partij. Bij de 45e zet gaf hij op, waar door de stand 77 werd. De achtste ronde werd gisteren ge speeld. Nog steeds wist Leeuwenburg niet de leiding te nemen. Brink bracht de stand op 97, hoewel Leeuwenburg, die met zwart speelde, prima in vorm was. Wel maakte hij in de stand van 13 om 13 een zware blunder. Brink maakt dus een mooie kans op de pracht medaille die beschikbaar is gesteld. Vanavond vindt de negende ronde plaats, waarin Brink winnaar kan worden. L.D.V. I degradeert Onder grote belangstelling van de zijde van Haagse en Leidse dammers werd deze week in Den Haag de be slissende wedstrijd gespeeld om een plaats in de hoofdklasse van de N.D.B. tussen H.D.S. 1 en L.D.V. 1. Deze wed strijd is, van de kant van L.D.V. be keken, wel op een grote teleurstelling uitgelopen; er werd nl. met de grote cijfers 14—6 verloren, ofschoon hieraan direct moet worden toegevoegd, dat deze cijfers sterk geflatteerd zijn. Toen na 214 uur spelen I. Teleng en M. Opten- drees, die vrij spoedig een schijf achter stonden, hun partijen verlorenen kort hierop W. Heemskerk in zijn vrij gun stige stand een misrekening maakte en moest capituleren, waardoor de stand 6—0 voor H.D.S. werd, was L.D.V. de geslagen ploeg, want de resterende 7 par tijen moesten 11 punten opbrengen wil de L.D.V. in de hoofdklasse blijven. Door deze nederlaag moet L.D.V., die vele jaren met wisselend succes in de hoofdklasse heeft gespeeld, haar plaats afstaan aan de Hagenaars, die in deze promotiedegradatie-competitie getoond hebben, inderdaad de sterkste te zijn. De Leidenaars kunnen wij slechts sterkte toewensen. De eindstand van deze competitie is: gesp.gew.rem.verl.brdpnt. pt. H. D. S. 1 4 3 1 0 48—32 7 L. D. V. 1 4 2 0 2 40—31 4 L< D. V. 2 4 0 1 3 23—57 1 De uitslagen luiden als volgt: C. J. Zonneveld Jr (H.D.S.)—W. Heemskerk (L.D.V.) 2—0; J. Schaaf—B. Slegtenhorst 20; J. KeijJ. Klinkenberg 11; C. BoasM. Optendrees 20; J. Diederik P. v. d. Stel 0—2; J. Berloth—J. Zaal berg 11; W. LammersJ. W. Huisman Jr 20; C. Bleijs JrI. Teleng 20; W. v. d. WerfTh. Uijttenbogaard 11; J. v. d. KleinJ. A. Bernsen 11. R.D.C.-nieuws De Rijnsburgse damclub R.D.C. speelde haar tweede ronde in de zomercompeti tie. Er waren enkele fraaie partijen te zien. A. Vletter speelde een prima party tegen P. van Egmond- Leeuwenburg wist zonder moeite van Bedeker te winnen. De nieuwe R.D.C.-strijder F. Laterveer speelde twee fraaie partijen. Uitslagen: le klasse A: P. v. EgmondA. Vletter 02; S. HeemskerkF. A. Verkuil 02; W. LeeuwenburgB. Bedeker 20. 2e klasse B: Jac. v. EgmondC. Heems kerk, uitgest-; A. BrinkF. Laterveer 02; J. v. d. MeyH. Verkuil 20; H. Ravensbergen, vry. Uitgestelde partij: F. LaterveerJac. v. Egmond 20. Groot nationaal waterpolo- tournooi Evenals het vorige jaar zal de L.Z. en P.C. „De Sleutelstad" dit jaar een groot nationaal waterpolotournooi organiseren, waaraan tal van prominente ploegen uit de lande zullen deelnemen. Het tournooi zal plaats vinden op Za terdag 12 Juni a.s. in de gemeentelijke zweminrichting „De Zijl". Voor het tour nooi zijn de ploegen uitgenodigd, die ook het vorige jaar deelnamen: nl. Zian, Den Haag; H.Z. en P.C., Den Haag# H.V.G.B., Haarlem; U.Z.S.S., Utrecht, voor afd. A. In afd B de volgende ploegen: Bran denburg, Bilthoven; L.Z.C., Leiden; D.Z.V., Delft; De Zijl, Leiden. In afd C: Zwip, Den Haag; Zios, Den Haag; Die Haghe, Den Haag; Sleutelstad. Er zal worden gespeeld op 2 speelvel den. Voor de winnaar van iedere af deling is een fraaie wisselbeker beschik baar gesteld. MORGENAVOND: PERNlXTERREIN A.s. Donderdagavond 7 uur speelt een ander Leids jeugd twaalftal (spelers en speelsters tot pl.m. 18 jaar) op het Per- nixterrein tegen een combinatie van Per- nix H en III, bestaande uit spelers en speelsters van dezelfde leeftijd. Pernix ILeids (N.K.B.)- jeugdtwaalftal 31 In In deze vooral vóór de rust goed gt speelde wedstrijd heeft Pernix I, dat invaller en twee invalsters telde, dat M zij een grotere technische vaaidighe en meer routine, een verdiende overwii er ning beihaald over het enthousiast spi 0h®el lende Leidse twaalftal. Slechts de Leid)aD s aanvallen konden niet op dreef kome eeI aan welk euvel echter na de rust ook Pernix-aanval deed. Pernix was steeds wat me val en voor de rust werden haar aai vallen behoorlijk afgewerkt. Na 10 mi 'jj spelen bezorgde de invaller Pernix u J een fraaie doorbraak de leiding. De hai werkende Leidse aanval had het moei ep° lijk tegen de zoals steeds goed op drei zijnde Pernix-beginverdediging. Aan '.ie andere kant schoot de Leidse verdedf0 ging wel iets in haar taak te kort werd het een kwartier later door tamelijk ver schot 2—0. Enkele feil Leidse aanvallen brachten geen sue terwijl de Pernix-aanval door een schot de stand op 30 braent. In laatste periode voor de rust werden --- beide kanten goede aanvallen opgeze£yn zonder dat nog gedoelpunt werd. In het eerste kwartier na de rus: Pernix door het uitstekend spelettdT^ middenvak sterk in de meerderheid. B* vendien speelde de Leidse aanval iets kort, waardoor de bal telkens ondo schept werd. Aan de andere kant echter de nu uitstekend op dreef zijnd Leidse verdediging van geen wijken werden er slechts verre schoten op korf afgevuurd, welke schoten door veneer moeidheid steeds minder zuiver werde am; Toen 5 min. vóór het einde in de over arei gens goed op dreef zijnde Pernix-verdt diging een blunder beging, werd dei fout onberispelijk benut '31). Aan bei de zijden werden nog enkele goede aai vallen opgezet, waarbij de Pernix-aai val minder op verre schoten speelt maar met de 31 stand kwam het ei van deze prettige wedstrijd. Over algemeen speelden vooral de Leidse mes een prima partij. Bij de heren k men enkele zwakkere punten voor. 1 nix I speelde vooral voor de rust bc de gemiddelde competitie-vorm. Lt ■lc ilk r. 2 Het Leidse jeugdparlement spral )irk: zich uit Over het Europese Federalisme Het Leidse jeugdparlement besprak i zijn vergadering van gisteren het Euro pese federalisme. Na afloop van de di> - cussie werd anoniem de volgende con kor clusie aangenomen. Bij verschil van mening over het temp der practische verwezenlijking bestal fop. er eenstemmigheid over de wenselijkhei i«o: ener federalistische organisatie va Europa. Voor wat betreft de methode i men van oordeel, dat een federatie slechlj1 geleidelijk kan groeien door middel i personen en groepen, die zich gemeen 1 schappelijk bewust worden van de waar de der federalistische gedachte als uitgangspunt, dat de betrokken ge meenschappen de plicht en de bevoegd hes, heid hebben omdat gene te doen, waai ing toe zij van nature zelf het best geschik jak. zijn en om aan de federale gemeenschap enkel datgene over te laten, tot welk behartiging de eerst bedoelde gemeen schappen afzonderlijk niet of niet vol ds 1 doende in staat zijn. De ledep van het Leidse Jeugdpark ment overtuigd van het.grote gelang da federalistische gedachte, achten het hu plicht deze idee, waar ze kunnen uit tfjter dragen. Bollenpellen Ter vaststelling van het aantal bent digde, buiten de Bloembollenstreek woon achtige arbeiders(sters) voor het bollen' pellen, verzoekt de directeur va Arbeidsbureau Lisse aan alle belangheb benden: Werkgevers: reeds thans eer vrage in te dienen, houdende het totaa aantal benodigde bollenpellers(sters) de namen van hen, die gewoonlijk v dit werk bij hen werkzaam zijn en hen, die zich inmiddels reeds voor bollenpellen hebben aangemeld; Werknemers(sters): zich zo spoe dig mogelijk op het Arbeidsbureau Lissê ter registratie aan te melden. Teneinde stagnatie in het bollenpellen te voorkomen, is spoedige opgave dooi werkgevers zeer gewenst. Tevens wordt bekend gemaakt, dat ook dit jaar weer voor het tulpenpellen t hoogste f0.75 per mand mag wordei J S Kluivers; Helena A, dr v T A Stad en W Ouwerkerk; Jan A A, zn v A Luijk en C L van Loon; Arend C, zn v Vreulink en W M L Smit; Catharina, dt v F Logeman en J Arnoldus; Johannes, zn v A Sloos en M Holverda. Overleden: A Waasdorp, man, 74 jr; A Suvaal, dr, 13 jr; P Fontein, wednr, 76 jr. Gehuwd: H Ladan en T J Kooien. Valkenburg Burgerlijke Stand. GEBOREN: Gijsbertus J„ zn van G. J. Hogewoning en J. Rijnsburger; Maria J. d. van J. A. Duivenvoorden en M. P, Aanhane. ONDERTROUWD: A. F. Weyden, 28 jaar en M. A. Hogen-m, J4 jaar. Jubileumconcert van 't Concertgebouworkest Onder leiding van Pierre Monteux Slechts zelden hebben wij in Leiden de gelegenheid het Concertgebouworkest horen. De jubileumtournee, in verband met het 60-jarig bestaan van het orkest, bracht gisteren evenwel dit prachtige en semble in de Stadsgehoorzaal en velen hadden de gelegenheid aangegrepen dit concert bij te wonen. Het programma, dat de namen van We ber, Debussy. Strausz en Berlioz bevatte, bracht geen nieuwe perspectieven. Wel licht hadden sommigen gehoopt van dit orkest onder deze dirigent eens een no viteit te horen. Maar de sublieme wijze, waarop het programma werd uitgevoerd, zal het hun ongetwijfeld gemakkelijk hebben gemaakt "over deze teleurstelling heen te stappen. De grote roep, die van het orkest uit gaat, bleek ten volle gerechtvaardigd. Het is een prachtig ensemble, dat de tech nische moeilijkheden glansrijk heeft over wonnen, waarvan alle orkest groepen be zet zijn door kunstenaars, die volkomen voor hun taak zijn berekend en dat uit munt door grote klankschoonheid. Het orkest werd gedirigeerd door Pierre Monteux, een eminent en sympathiek kunstenaar. Sober in gebaren weet hij nochtans zijn intenties aan het orkest op te leggen. Hy beheerst het orkestapparaat en de partituren en heeft een veelzijdig I stijlgevoel Prachtig getroffen w romantische sfeer in de Euryanthe- ouverture, subliem de vadsig-trage sfeer van Debussy's Prélude a l'après-m d'un faune, terwijl Tyl Uilenspiegel! schelmenstreken in een Franse visie met grote duidelijkheid en prachtig coloriet c werden geïnterpreteerd. Zoals reeds gezegd, de zaal was uitste kend bezet en de aanwezigen hebben kest en dirigent geestdriftig gehuldigd Dat deed ook de voorzitter van de Stich ting 19401945, afdeling Leiden, die in welgekozen woorden orkest en dirigent dankte voor hun optreden alhier Een fraaie bloemenmand werd aangeboden. P. B. I DOCUMENTATIE OVER HET UNIVERSITAIRE LEVEN Curatoren der Leidse Universiteit heb-! ben opdracht gegeven tot samenstelling en uitgave van een documentair boek-1 werk, dat een overzicht zal geven van het Leidse universitaire leven. De sa-kw menstelling is opgedragen aan de heerrJ" B. A. van Mourik en de uitgave wordt L, verzorgd door Batteljee en Terpstra itra samenwerking met de Nederlandse Uit-L» gevers My. Het ligt in de bedoeling ditr werk nog tegen het einde van dit jaarbt, te laten verschijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2