Jlieutue £riftsri)f Courant Vloskou vestigt zich nu ook officieel in Djokja Wist U WOENSDAG 26 MEI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten). ADVERTENTIëN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7518 Christelijk'ISationaal Dagblad voor Leiden en OAistreken „StanJuastirii U myo bert in teyfjensppet* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W, J. ENSERLNK. DIRECTIE: F. DIEMER. Zal Den Haag ook nü nog blijven aarzelen Het Franse persbureau A.F.P. seint uit Parijs een bekendmaking ixm Radio Moskou door, dat de Sowjet-Unie en de republiek een Overeenkomst gesloten, hebben, strekkende tot aanknoping van diplomatieke betrekkingen tussen beide regeringen en de uitwisse ling van consuls. L onderhandelingen werden gevoerd door de Sowjet-Russische ambassadeur te jpraag en de by de Tsjechoslowaakse regering geaccrediteerde renpblikeinse gezant. j (De beslissing is gevallen. Er bestaat weinig twijfel- Een Sowjetagentschap, wel licht zelfs een ambassade zal in Djokja worden gevestigd. Dit is wel de allerbeden- kelijkste schending van het accoord der „Renville", dit is al weer een vertraging der besluiten van de Veiligheidsraad door Rusland. Gebruikmakend van de moeilijk heden in Palestina strekt Moskou zijn klauw uit naar Djokja. Op de consulaten kullen de „handels"-delegaties en allerlei soorten van missies volgen. Er staat voor onze Regering slechts één gedragslijn open! Met de meeste spoed naar Djokja! »-Red.). ,Heilige onnozelheid" onzer Regering. j Nader verneemt de Nieuwe Lei ri ll che Courant, dat de overeenkomst .tussen Sow jet-Rusland en de republiek, welke te Praag bekokstoofd werd, door lonze Regering in „heilige onnozelheid" krachtig bevorderd is geworden. De ver tegenwoordiger van de republiek te Praag ihad namelijk een secretaris, die plotse- lling d'e reis van Praag naar Djokja ma- |ken wilde. Onze goede Regering verleen- !dt daartoe alle medewerking en zorgde telfs voor het reisgeld. De secretaris kwam te Djokja en kon daar alle nodige [regelingen treffen voor de overeenkomst met de Sowjetunie. dank zij de goeierds Van Den Haag. j Twee ontslagen na kabaal met delegatie-trein De Commissie van Drie was er volkomen Op de vragen van het Tweede Kamer lid Sassen n.a.v. de beledigende ont vangst der Ned. delegatie te Djokja heeft ör Beel een uitvoerig relaas van het gebeurde gegeven, benevens de letter lijke tekst van de verklaring der Com missie van Drie. Het blijkt, dat de se- Bretaris der republikeinse delegatie en de hoofdcommissaris van politie te Djokja van hun functie zijn ontheven. Indien men het relaas der Regering en de verklaring der Commissie van Drie naast elkaar legt, blijkt het, dat de laatste kant noch wal raakt. Willem Ruys" helpt Singapore uit lichtmoeilijkheden Door het defect raken van een stoom turbine was de lichtvoorziening van Sin gapore in moeilijkheden geraakt. Geen luchtvaartmaatschappij durfde de zware machine naar Engeland over te brengen. Toen verscheen de Willem Ruys en dra was de turbine aan boord en onderweg Southampton, waar men met grote spoed met het herstel begon. Als de Wil lem Ruys Zondag a.s. weer naar Indië vertrekt, zal het schip de herstelde bine meenemen en weer te Singapore af leveren. Engeland vraagt Frankrijk te wachten met erkenning van de Joodse staat De wapenstilstand is tot mislukking gedoemd De strjjd in Jeruzalem wordt in alle hevigheid voortgezet, waaruit blijkt, dat de animo om het vuren te staken gering is. Arabische vliegtuigen hebben de Joodse wijken van het nieuwe Jeruzalem met zwaar explosieve bommen bestookt en in de afgelopen nacht hebben Joden met pantserwagens een aanval gedaan om de inge sloten troepen te bevrijden. bl iceerd. r Bui tenlandse Zaken, (van het Huis van Af gevaardigden) nu eens precies zegt, wat het communisme eigenlijk is. Het boekje heeft de titel „Vijfhonderd leidende communisten". De flinkste beurt krijgt Dimitrof, de zetbaas in Bulgarije, nl. veertig regels. De gemiddelde leeftijd 500 is 45 jat zijn l helft maakte kcnni Jaarvergadering Zuid-Hollands Glasdistrict Tijdens de gisteren in Rotterdam ge houden jaarvergadering vaat de proef tuin Zuid Hollands Glasdistrict werd be- «loten, het lopende crediet op de boe renleenbank van f20.000 voor de ver koopafdeling te brengen op f 100.000. De omzet is n.l. dermate gestegen, dat het huidige crediet ontoereikend is. De he ren J. Middelburg te Naaldwijk en C. van Vliet te Leiden werden als bestuurs lid herkozen. De heren M. Prins te Hou- selersdijk en W. van Velden te Wester- lee stelden zich niet herkiesbaar. In hun s werden gekozen de heren L. van Woerden te Honselersdijk en J. van der Hout te Westerlee. Voorts werd als be stuurslid gekozen de heer N. J. van Uffelen te Maasland. De heer M. vam .Veleden is tot erelid benoemd- Ongeval met dodelijke afloop te Nieuw Vennep Op de Venneperweg onder de gemeen te Nieuw-Vennep heeft 'n ongeval plaats gehad met dodelijke afloop. Het bijna 2-j. zoontje van de familie de K. had kans gezien uit de ouderlijke woning te „ontsnappen" en op de grote weg te ko men. Juist op het ogenblik, da* het kind de weg wilde oversteken, naderde een »uto, bestuurd door een zekere K. uit Nieuw-Vennep. Het ventje werd door de auto gegrepen. Spoedig was medische hulp aanwezig en bleek, dat overbren ging naar het ziekenhuis te Haarlem noodzakelijk was. Het slachtoffertje aldaar inmiddels overleden. WEERBERICHT Aanvankelijk nog regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen regen, hier en daar onweer, later opklarend Meest matige wind tussen Zuid en Wést, tijdelijk draaiend naar Noordwest. Morgen dag iets kouder dan vandaag. ZON EN MAAN 27 Mei. Zon op 4.31, onder 20.44; maan op 0 40, onder 7 42. 29 Mei laatste kwartier. Anderhalf millloen broedeieren n: Belgrado. Door' 5 bijzondere vluchten zal de K.L.M. in totaal anderhalf millioen broed- n naar Belgrado vervoeren. Dc eieren zijn bestemd voor het herstel var de Zuidslavische pluimveestapel. Blijkens de nieuwe pryzenverordening is de prijs voor de consument van krui den- en dragonazijn 7 cent per fles hoger dan die voor gewone azijn, welke 35 cent per fles van 750 cm3 is gebleven. „Steunt het kind" vraagt de Prinses-Regentes 20 Millioen kinderen dreigen te verkommeren Twintig millioen kinderen in Europa en talloze millioenen in andere wereld delen, leven thns onder een directe drei ging van ziekte en dood, verwildering, wanhoop en doffe apathie, aldus H.K.H. Prinses Juliana gisteren in een rede voor de radio, die zij, ten behoeve van de U.NA.C., United Nations Appeal for Children, uitsprak. „Ik behoef u het afschuwelijke beeld van deze ellende, die in ons land voor de oorlog onbekend was, niet te schil deren sinds gij in de bezettingsjaren het spook van de hongerdood hebt zien rondwaren. Wanneer gij u in de her innering een ogenblik verplaatst naar de bitterste strijd van honger, van kou en van gebrek aan geneesmiddelen, dan weet gij wat het zeggen wil, dat talloze kinderen thans nog verkeren in soortge lijke omstandigheden. Ik spreek hier niet over het op zich zelf reeds ontstellende en helaas nog veel te weinig bekende feit, dat naar schatting 200 300 millioen kinderen in deze wereld niet die voeding ontvangen, die voor hun gezonde ontwikkeling nodig is. Het gaat thans om die kinde ren, voor wie het uitblijven van hulp lichamelyken of geestelijken ondergang betekent. Terecht hebben de kerken en het We reldvakverbond de oproep om hen hulp te gevey verstaan. Maar ten onrechte is de hulproep nog te weinig in Nederland doorgedrongen. De zorgen in Nederland zijn groter, dan velen zich realiseren. Maar niettemin leven wij op niveau, dat ons in staat stelt, anderen te Tegenover de nood der kinderen, moe ten wij onze nationale plicht verstaan' zo besloot de Regentes, „mede om het buitenland onze dankbaarheid te tonen voor de in de oorlog gegeven hulp.' „SNORREBAARD" Deze week troffen wij ii bode de volgende ontboez „Wij weten, dat op de naast de katholieken eer, Mosje Sjertok heeft aan de Veilig heidsraad een telegram gestuurd, waarin an. verklaart, dat de order „staakt vuren" nu een nieuw uitstel ver leend is, slechts betekent een militaire beslissing te Jeruzalem te verkrijgen, waardoor de Heilige Stad onder Ara bisch beheer zal worden gesteld. Volgens het Egyptisohe blad ,A1 Afaram", zou Egypte de wapenstilstandsorder van de Veiligheidsraad reeds verworpen hebben, terwijl A.F.P. hetzelfde meldt van Saoedi-Arabië. Definitief is zulks nog en, zoals men weet, loopt de termijn hedenmiddag 5 uur af. De voor- Raketten brengen nóg meer sensatie op de kermis Zou de heksenketel nu volmaakt zijn. In Jette (België) staat momenteel een nieuwe jcermis-attractie, de „vlammende rakettoren", welke door drie Haagse zakenlieden wordt geëxploiteerd. Boven in deze 35 meter hoge toren beweegt een electromotor tien „raketten", welke elk aan 8 10 personen plaats bieden. Zij beschrijven een cirkel van 110 meter en zweven met een snelheid van 75 km per uur op 38 meter hoogte boven de grond. Aan de achterzijde van deze „raketten" ontvlamt een koud vuur. Op een cirkel vormig platform kunnen 500 mensen wachten, tot zij aan de beurt zijn. De ondernemers hebben reeds aanbiedingen gehad om met hun rakettoren naar Frankrijk ken Portugal te komen. Het idee is van een Tilburgenaar. Belgische matrozen bij Nederlandse opleiding. In het Marine-opkomstcentrum te Voorschoten bevinden zich 13 Belgische marine-schepelingen, die in Nederland de marine-opleiding zullen volgen. Er zullen nog meer van zulke groepen naar Neder land komen. waarden der Arabieren zijn: oplossing van alle Zionistische groepen in Pales tina; stopzetting der immigratie en het met-erkennen van de Joodse staat. Bevin heeft het in het Lagerhuis hard te verduren gehad, inzake diens houding in de Palestijnse kwestie en ook in de Amerikaanse Senaat werd de Britse re gering, wegens steun aan de Arabische strijdkrachten, heftig aangevallen. Vol gens Reuter, heeft Engeland de Franse regering gevraagd, of deze van oordeel is, dat de vijf landen der Westerse Unie gezamenlijk moeten optreden ten aan zien van de Palestijnse kwestie. Amerika heeft bij Syrië en Egypte kraohitig ge protesteerd tegen de blokkade van de Palestijnse kust. Inmiddels heeft de Britse ambassadeur, sir Oliver Harvey, de Franse regering verzócht geen stappen te ondernemen, terwijl de onderhandelingen nog voort- Nieuw contract tussen reders en haringvissers Zoals elk jaar is ook thans een nieuw contract afgesloten tussen de reders samenwerkende arbeidersorganisaties in het visserijbedrijf. Er zijn, naast vale kleine verbeteringen, Voor de haringvis sers, die d'e nieuwe teelt aanvoeren, en kele belangrijke punten in het nieuwe contract opgenomen. Zo is het garantieloon verhoogd met f 5 per week (n.l. van f 3050 tot f 35— 55). Wat de vacantie betreft: deze is ge steld op zes dagen, of wel één dag voor elke maand dienstverband. De vacanties vallen aan het einde der teelt, dus tegen Kerstmis- Ten aanzien van combinatievaren er voor loggers, die naast drijfnet een treil- net varen, zijn speciale regelingen getrof. fen. Op Zondegen en Chr. feestdagen wordt voortaan in geen enkele Neder landse en Kanaalhaven-meer uitgevaren. wij dut icht ■.uilen bel iorlog al de had met de partijdisci- dig grootsti pline en de brave Jan Schouten, die, al ware het slechts om zijn kiezers „geen fouten" te doen maken, wederom één op de Anti-Revolutionnaire lijst staat." (Het komt ons voor, dat „snorrebaard" en „braaf" toch wel samen kan gaan! Red.) Hagenaar zal zijn auto wel terugkriigen Belgische bewijzen ondeugdelijk Enige tijd geleden hebben wij gemeld, dat de auto van de directeur van ..Troca- dero" te Den Haag, hem in België ontno- is daar een Belg de politie kwam vertellen, dat de wagen van hem Onze landgenoot viel een vrij onbehoor lijke behandeling ten deel en heeft 'o.v. nooit een bewijs van inbeslagname van zijn wagen ontvangen. Thans heeft op van de procureur des Konings In aan ge een onderzoek door een gerechte lijk expert plaats gehad. De Nederlander de Belg hebben daar gelegenheid ge had duidelijk te maken, waarom de wagen hem toebehoorde. De Belg meende van details, o.a. aan de afdruk 1 hondenpoot op een der kussens ts aan vlekken en deuken te kunnen aantonen, dat de wagen hem in 1946 ontstolen. De auto zou oorspronkelijk kastanjebruin zijn geweest en later grijs overgespoten. Toen stukjes «rie werden afgeschuurd bleek de grijze lak direct op een laag grondverf rusten. De Nederlander kon de paalde rekeningen van reparaties, voor 1946 uitgevoerd, aantonen dat de wagen hem behoorde. Van de betreffende serie wagens werd er geen aan België afge leverd. Vermoedelijk zal het besluit tot toewijzing van de auto door de Belgische rechtbank binnen drie weken vallen. Op 1 Juni minstens 300 geblok keerd spaargeld vrij Overeenkomstig de voorschriften wordt m de geblokkeerde gelden op beleg gingsrekening bij de Rijkspostspaarbank op 1 Juni a.s. een vijfde deel met een inimum van f 300 vrij. Aantekening daarvan in de boekjes is echter alleen nodig, indien men over het vrijgekomen deel onmiddellijk wenst te beschikken. Dodelijk ongeluk op onbewaakte overweg te Nunspeet. Nabij de Plaggeweg te Nunspeet is gis teren het gespan van de 54-j. J. Rens uit Doornspijk, op een onbewaakte overweg door de sneltrein AmsterdamGronin gen gegrepen. De 'voerman overleed aan de bekomen verwondingen, het paard werd gedood en de wagen versplinterd. De voerman had de sneltrein niet komen doordat een wachtende vuilnis trein het uitzicht belemmerde. Mr. Pollema: Wat wij Chr.-Historischen doen is een wezenlijk compromis De Grondwetswijziging in de Eerste Kamer (Van onze Parlementsredacteur) De vsrschillende Eerste Kamer-fracties hebben gisteren hun licht laten schijnen de Grondwetsherziening t-a.v. de nieuwe rechtsorde in Indië. Ook hier evenals in de Tweede Kamer de K.V.P. en de P.v.d.A. con amore voor. De C.H. bleken bereid, door aanneming het vroegere, ongrondwettige, beleid te legaliseren, terwijl de V.V.D. ontkende, dat deze legalisatie plaats vond, doch bereid was vooi stemmen, omdat bij de nadere concretisering alle vrijheid voor een eigen stand- nt blijft behouden. De AR. verklaarden zich tegen wegens de vaagheid van he ontwerp en het ontbreken van de waarborgen voor een rechtsstaat in Indië, terwijl de communisten het voorstel nog te positief vonden. omtrent in het statuut der Verenigde Na ties is neergelegd, wanneer dit er van spreekt, dat de belangen van de beheerde gebieden albeheersend dienen te zijn. Wat de Grondwetsgherziening zelve be treft, wees hij op het tweeslachtige ka rakter, waardoor zowelde Jonkman- conceptie van de Unie (samenwerking van twee losse staten) als de Romme- constructie (reële Unie onder reël Ko ninklijk gezag) mogelijk zijn. Dit vage en karakterloze van het wetsontwerp is juist steen des aanstoots. Prof. Anema wees er verder op, dat het twee-jarig overleg met de republiek tot niets had geleid. Nederland kan zijn bevoegdheden slechts overdragen een Unie. waarin Nederland zelf lopig de rechtsbeginselen handhaven kan, of Nederland moet deze beginselen rechtstreeks kunnen handhaven. Met een vernietigingsrecht wegens strijd met het Heden viert H.M. Koningin-Moeder Mary van Engeland haar 81ste ver jaardag. Een goede opname van de verjarende vorstin toen zij een ten toonstelling te Londen verliet. Uiteraard moesten de redevoeringen an de heren Pollema (C.-H.) en prof. Molenaar (VVD) de meeste aandacht trekken. Mr Pollema constateerde met leedwezen de breuk met de A.-R. zuster partij. Hij zag het zo, dat de A.-R. een voortzetting van de voogdijverhouding t.a.v. Indië willen, tot tijd en wijde, dat de pupil op eigen benen kan staan. Het tijdstip daarvan zou Nederland moeten bepalen en dan zou de band met Indië moeten worden geslaakt. De C.H.U. daar entegen heeft een geheel ander uitgangs punt: zij wil op dit ogenblik reeds de nevenbeschikking van beide rijksdelen erkennen en zy wil het behoud van een duurzame band. Op de waarborging van deze duurzame band wilde mr Pollema de grondwetswijziging getoetst zien. De A.-R. bereiken z. i. met hun houding niets: Verwerping van de grondwetsher ziening betekent slechts, dat er voortge- regeerd wordt op basis van het nood- recht. Maar zag de heer Pollema hierbij over het hoofd, dat hij zich hiermee feitelijk nu reeds bond, ook in tweede lezing voor te stemmen? Als dan immers geen 2/3 meerderheid wordt behaald en de grondwetswijziging dus wordt verworpen, zal eveneens met het nooa- recht verder gehandeld worden. Hij meende, dat de A.-R. te weinig vaarde hechten aan het door de regering over genomen amendement-Tilanus, waardoor onomstotelijk zou komen zijn vast te staan, dat de Koning der Nederlanden als z o d a n i g„ de kroon van de Unie zal dragen. Hij meende, dat de A.-R. hieraan te weinig waarde hechten. Hij gaf zelfs de Commissie-Generaal een pluim, omdat deze op dit punt oij het accoord van Linggadjati zo vasthoudend geweest. De kroon der Unie zal hier door moeten zijn de constitutionele kroon, i. de Koning met de door hem be noemde ministers, Dit betekent, dat de Unie inderdaad eigen organen moet heb ben, gelijk ook prof. Romme en de KVP dit wil, in tegenstelling tot de Partij van de Arbeid, die slechts een raad vnn Unie-ministers wil, hetgeen is een kleed, waaronder de ontbinding van net Ko ninkrijk begraven ligt. zHet meegaan met deze grondwetswijzi ging noemde de heer PoUema een wezen lijk compromis. Van C.H. zijde is de con cessie, dat het ongrondwettige beleid van het verleden wordt gelegaliseerd. Van re geringszijde moet nu de concessie komen dat een goede nieuwe structuur van Rijk wordt gewaarborgd, in een reële Unie, met reëel Koninklijk gezag. Gaat de Regering met de republiek op zodanige wijze contracteren, dat deze wezenlijke Unie niet tot stand kan komen, dan zal de C.H. in tweede lezing tegen stemmen. Prof. Molenaar (WD) verweet de A R. dat zij niet met C.H. en V-V.D. de positie der oppositie wilde versterken. Ook deze spreker vergat, dat hij met dit verwijt feitelijk nu reeds te kennen gaf, dat hy ook in tweede lezing zal moeten Prof. Kranenburg stelde uitdrukkelijk vast. dat de P.v.d.A. niet bereid is in dit opzicht een compromis aan te gaan, dat in de grond der zaak geen basis van overeenstemming tussen P.v.d.A. zijls en C.H. en V.V.D. anderzijds bestaat. Prof. Anema (A.R.) constateerde, het Anti-Revolutionnaire standpunt vol komen overeenstemde met hetgeen daar- Bus met 40 passagiers reed in Winschoterdiep Waarschijnlijk vier doden te betreuren Een bus van de GAD.O., komende uit de richting Hoogezand reed nabij Gro ningen langs het "Winschoterdiep tegen een paal, die als een lucifershoutje om- knapte en verdween daarna in het Win schoterdiep. In de bus zaten ongeveer 30 40 personen. De meeste inzittenden konden door om standers worden gered. Men vermoedt echter, dat er nog drie slachtoffers onder de bus in het water liggen. De politie 18 bezig met dreggen- Door de Groninger brandweer wordt de bus opgetakeld. De neerstortende paal. waartegen de bus reed. raakte de 80-jarige D. Everhuis. die juist passeerde zodanig, dat hij op slag werd gedood. De Officier van Justitie, mr Meinders- ma uit Groningen is ter plaatse. Enige personen, die licht werden ge wond, zijn naar een ziekenhuis gebracht. recht of het algemeen belang en het recht van ingrijpen bij grove verwaar lozing zou er nog veel te redden zijn. De heer Kropman (KVP) ging volledig met het wetsontwerp accoord. Verontrust toonde hij zich over de geruchten, dat de delegatie van het Koninkrijk met de republiek gaat onderhandelen over de opbouw van de Verenigde Staten van In donesië en de Unie. Hierin heeft de re publiek niet zo'n grote stem te hebben. Vanmorgen t nister Beel. r antwoordde mi- De zaak van het Oranje Nassau-Regiment Doodde de leider Kicken alleen maar „goede Nederlanders"? Haagse Rechtbank rakelt bloedige tonelen op De Haagse Rechtbank behandelde gisteren, zoals we reeds in een deel onzer editie schreven, de zaak tegen de vroegere leider van het illegale Oranje Nassau Regi ment W. J. K. Kicken. Hy voerde in de oorlog een zevental liquidaties uit en dc vraag is thans, of zijn organisatie Inderdaad illegaal was en de liquidaties dus ge rechtvaardigd, dan wel, doodgewone moorden waren. Psychiaters noemden hem verminderd toerekeningsvatbaar. Getuige protesteerde ten sterkste tegen Nadat gisterenmorgen de aanslagen op Chr. Th. Jesko, en A. Bakker-Lausch te Rijswijk waren behandeld, begon men gisterenmiddag met het horen van de getuige P. Hordijk (Peter Noord), thans burgemeester van Ooltgensplaat. Toen deze zeide, dat in Den Haag geen enkele K.P.-er buiten behoorlijk verhand werk te, riep men van de publieke tribune: „Dat lieg je, Hordijk!" Na dit incident behandelde de recht bank de gebeurtenissen die zieh op 9 Februari 1945 afspeelden in de woning le Van den Boschstraat 15 te Den Haag. Daar woonde het echtpaar Van Buren en nog enkele dames. Het was bekend geworden, dat van B. zich nogal inliet met de vijand, -doch de getuige jhr mr F. C. van Lidth de Jeude, die veel bij genoemde familie aan huis kwam, verklaarde thans dat het goede Nederlanders waren. De president merkte op, dat van B. toch veel zaken met de Duitsers deed. „Misschien moest hij wel iets doen", aldus get Pres.: „Wist U dat van B. zwemvesten leverde aan de Duitsers?" Get. wist dat. Verdachte: ,En dat van B. in Februari nog telefoon had, omdat hy de rechter hand was van de Ortskommandant?? Dat hij bunkers bouwde, vlotten, prikkel draad en helmen leverde? Dat hij jonge Nederlanders aanwierf voor de Duitsers? Dat hij een spion was en een oorlogs misdadiger?" Sigaretten, consumptie-ijs, auto's en groot kinderspeelgoed duurder Minister Lieftinck heeft meer geld nodig Minister Lieftinck trekt de belasting betaler opnieuw aan zijn staart. De toe slagen ten behoeve van de landbouw over de jaren 1947 en 1948 vragen in totaal f 85 millioen. Om dus per jaar het nodige DAT het echtpaar Bielderman te Warnsveld op 16 Juni zijn 65-jarige brui loft zal vieren en bruid en bruidegom resp. 87 en 92 jaar zijn. DAT 78 jaar oud te Bergen (N.H.) overleden D. Huyser van Reenen, oud burgemeester van Oterleek. DAT dit jaar naar schatting 3 mil liard zal binnenkomen van de 5.1 mil liard, welke als totale opbrengst is raamd van dé- vermogensaanwasbelasting en van de vermogensheffing ineens. DAT in Waalwijk een middelbare vak school voor de leer- en schoenindutsrie opgericht zal worden, door de Rijksvak school aldaar in het middelbaar Nijver heidsonderwijs op te nemen. DAT gisteren de zuivelfabriek t< Haaksbergen (een der grootste in on: land) 40 jaar bestond en die te Laren DAT deze week te Lochem de chinefabriek „Wila" wordt geopend, die alle staalbewerkingsmachines zal ver vaardigen. die vroeger uit het buiten land en Amerika werden geïmporteerd. DAT op 29 Mei te Enjmen het 10-jarig bestaan van het Drents Rederijkersver bond gevierd zal worden en mr P. Cleve- ringa uit Den Haag, voorz. der Ned. Am. Toneelunie, zal spreken. DAT dr J. G. van Wel per 1 Juni be noemd is tot wnd. beheerder van kantoor Herengracht der Néd. Bank te DAT voor het Leeuwardense B.G. le venslang is geëist tegen de 23-jarige kan toorbediende F. Michon uit Nijmegen, die als SS-er 27 landgenoten uit Gronin gen verried, van wie er 5 omkwamen. DAT na Utrecht niet, zoals in de be doeling lag, Den Haag, maar A'dam als hoofdstad en op grond van haar groter bevolkingscijfer de primeur krijgt van de legertentoonstelling en de residentie nu na 26 Juni aan de beurt komt. DAT in de afgelopen week de bankbil- jettencirculatie met f 7Vi millioen is ge daald tot f 2892 millioen. DAT het vertrek uit Nieuwediep Hr. Ms. korvet „Batjan" naar Indië nader is vastgesteld op Vrijdag a.s. c DAT zee- en kustvissersvaartuigen, thuisbehorende te Oude Tonge het letter teken OT moeten voeren. DAT H. Meyer Drees, directeur van hel telefoondistrict te Rotterdam, op 1 Juli zijn 40-jarig jubileum bij de PTT viert. DAT de Ned. Kath. Bond van sigaren winkeliers het weer inschakelen van dc 40.000 zgn. „slapende" tabaksvergunnin- ningen na afloop van de distributie der tabaksartikelen wil voorkomen. DAT dezelfde Bond zal aandringen op het blijvend vaststellen van de Vader dag op de eerste Zondag in October en sterk gekant is tegen een vroegere datum. DAT de Sallandsche Bank te Deventer van de winst ad f 195.000 7 pet. (onv.) DAT de groep buitengewoon lager ond. van de Ned. Onderw. Ver. op 26 en 27 Juni in de Amersfoortse bossen een zo- mercongres houdt. DAT de St.Crt. van gisteren een wij ziging van de lonen etc. in het bouw bedrijf bevat. DAT de conferencier Willy Vervoort met een klein front-ensemble op 20 Mei door de Niwin voor 3 maanden Indië uitgezonden wordt. DAT de prijs voor koffiesurrogaat voortaan vrij is. DAT minister In 't Veld Vrijdag a.s. een bezoek aan de provincie Utrecht brengt en o.a. ook naar Rhenen gaat. DAT per K.L.M. een achttal Tunesische autoriteiten en journalisten in ons land arriveerden, die tot Zaterdag de gast van deze maatschappij zullen zijn. DAT de Tilburgse automarkt thans door het gemeentebestuur wordt erkend. DAT de rolbrug over de sluis bij Andel door een aanvaring defect is geraakt het verkeer nu tijdelijk over Neder- hemert wordt geleid. DAT op 15 en 16 Juni in de veemarkt- hallen te Den Bosch de 16e nationale trekpaardententoonstelling wordt gehou den. DAT de R'damse rechtbank de 46-j. E. v. H., wnd-postdirecteur te Hellevoet- sluis, veroordeelde tot 1 jaar m.a., v van 4 mnd. voorw. wegens verduistering van f13.000 in de jaren '46—'48. DAT de 51-j. W. Fr. H. Piek uit A'dam, die wegens zijn deelneming aan de razzia op Rotterdammers met een „slavendrij ver" werd vergeleken, van het B.G. aldaar 8 j. m.a. kreeg (eis 10 j.). DAT de jaarbeursdirecteur mr J. Milius naar Canada is vertrokken om een jaar beurs te Toronto bij te wonen, welke van 31 Mei12 Juni wordt gehouden. DAT de Amsterdammer G. Natte we gens het opsporen van Joden van het A'damse B.G. 9 jaar m.a. kreeg (eis 12 j.) DAT de Niwin van de kolenbon-actie honderden Dam-certificaten als onbestel baar heeft terug ontvangen en betrokke nen, die nog geen certificaten ontvingen deze kunnen aanvragen dr Kuyperstraat IA, Den Haag. DAT de 75-jarlge aviateur Henri Far- man het jubileum-vliegtournooi op 12 Juni te Soesterberg zal bijwonen. DAT de uit 1500 daterende gevel van de manufactuurzaak Vermeulen te Zalt- bommel, welke o.l.v. de Haagse architect D. de Heus gerestaureerd wordt, weldra gereed is. DAT de exploitanten van de zalen „Padro" te Scheveningen en „Amicitia' te Den Haag geen zaal meer wensen te verhuren aan communisten. DAT is opgericht het instituut Film er Jeugd, teneinde de invloed van de bioscoop op de jeugd te bestuderen er het secretariaat is gevestigd op Stad houderslaan 146, Den Haag. DAT te Tegelen is overleden de ook door andersdenkenden zeer geachte pater St. Deenen. DAT de N.C.R.V. weer een reispro gramma-boek liet verschijnen. DAT de bekende oud-hoogleraar in de Ned. taal en letterkunde prof. dr C. G. N. de Vooys heden 75 j. werd. DAT de autowedstrijd „Circuit van Zandvoort" 7 Aug. wordt gehouden. DAT de Ned. „fakir" Mirin Dajo uit Zaandam zich onlangs te Zürich met zijn experimenten ernstig verwondde toen hij een degen van een halve meter in z'n slokdarm bracht DAT de St. Crt. van 24 Mei een devie- zenbekendmaking 6/48 bevat inzake 't betalingsverkeer Nederland-USA. DAT de Haagse glashandel v.h. L. J. de W. wegens overvragen f 1000 boete kreeg en de te veel genomen winst op vlakglas ad f12.500 moet terugbetalen. DAT is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van een ruiling tussen het Kroondomein en het Staatsdomein enige percelen grond onder Oosterhout bedrag van f42 millioen te halen, een wetsontwerp ingediend tot verhoging van de tabaksaccijns (opbrengst f20 mil lioen per jaar), uitbreiding weeldebelasting (opbrengst f 10 millioen p.j.) en verhoging van de on^ernemings- belasting (opbrengst f 13 millioen). De verhoging van de tabaks-accijns er de weeldebelasting is blijvend; de ver hoging der Ondernemingsbelasting geldt alleen voor 1948 en 1949. Wat de tabaksaccijns betreft, zal het percentage voor sigaren met dichtge- werkte kop verhoogd worden van 26 op 27 pet, voor andere sigaren van 32 op 33 pet. Voor sigaretten zal het percen tage stijgen van 58.3 op 62 en voor rook- snuif- en droge pruimtabak van 37. tot 40. Deie verhoging zal de goedkopere sigaren niet duurder behoeven te maken. Een pakje sigaretten van 42 ct. zal echter 45 ct. gaan kosten en de prijs van een pakje kerftabak van 3914 ct. zal straks minstens 42 ct bedragen. Verschillende nieuwe artikelen zullen onder de weeldebelasting vallen. Wij noemen hiervan: kragen en manchetten ter garnering van dameskleding, barmeu- belen, barometers en thermometers, consumptie-ijs, gebak-, likeur-, bowlstel len enz., haarden (geen haardkachels), electrische broodroosters en voetwar mers. kinderauto's en kinderspeelwagens, waarin kinderen kunnen worden ver voerd, autopeds, speelgoedtreinen. con structiebouwdozen, meubelen van bij zondere houtsoorten, auto's en motorrij wielen. Veertig opcenten ondernemings belasting. De (tijdelijke) verhoging van Ondernemingsbelasting is gevonden door over 1948 en 1949 veertig opcenten te heffen van het samengestelde grondbe- drag. In de practyk komt dit neer op op een totale heffing over die jaren var 14 pet. van de belastbare bedrijfsop brengst en 0.56 pet. van het belastbaar bedrijfskapitaal. die aantijgingen. Verd.: „Ik zal het bewijzen." De raadsvrouwe, mej. mr Jacobs stelde vast, dat van B. naar getuige wist, veel naar Frankrijk ging. en veel geld ver diende. Martin Mullenders, verd.'s rechterhand, werd als getuige gehoord. Hij vertelde, dat commandant Schmidt van het O.N.R.. opdracht had gegeven naar de woning Buren te gaan. Er vond een buis- zoeking plaats, waarbij rekeningen eD Duitse brieven over diverse leveranties werden aangetrofen, evenals een grote hoeveelheid levensmiddelen. Het echt paar van B. werd in de kelder gebracht, enkele vrouwen bleven in de kamers. Aanvankelijk had men zich voorgedaan als Duitse politie, en van B. had toen een ander van zijn werk verteld. Toen ech ter werd gezegd dat zij illegalen waren, had volgens getuige van B. een beweging emaakt alsof hij een revolver trok, en kwam hy op M. toe. Deze loste toen twee schoten, en ook K. loste een Pres.: „Wie schoot eerst?" Get.: „Na mijn eerste schot, was K. geloof ik, iets eerder met het tweede". Officier: „Is dit de goede verklaring? U hebt al twee verschillende lezingen rer het geval gegeven!" Het echtpaar van B. was dodelijk ge troffen. Daarop begaf M. zich naar boven, om dat hij rumoer hoorde, zo zei hij. Op de gang loste hij in het wilde weg een schot op iemand en vervolgens één in een kamer. In de gang werd een vrouw, die zich daar bevond, niet getroffen, doch in de kamer kreeg een bejaarde vrouw een schot door het hoofd. Zy was meteen Verdachte K vertelde nog, dat in het huis twee handwagens met ham, eieren, balen graan, rijst, enz. in beslag werden genomen. Hij had In de kelder een „alarmschot" gelost, en niet op iemand gericht Simons werd niet vetrouwd dus In behandeling kwam daarop het neer schieten van de koopman Jacob Simons uit de Obrechtstraat. Hierover vertelde mevr. C. C. Bree, die deel heeft uitgemaakt van het O.N.R., dat zij opdracht had gekregen naar de wo ning van S. te gaan en deze naar buiten te lokken onder mededeling dat iemand hem spreken moest. Ze wist niet, dat S. gedood zou worden. Toen zij met S. buiten liep, betoonde deze zich erg zenuwachtig en ging schuin achter haar lopen. Op een gegeven mo ment zag zy uit tegenovergestelde rich ting Kicke op de fiets naderen. Zij hoor de naarna achter haar drie schoten los sen. Get. vervolgde echter haar weg. Een andeer getuige had medegedeeld, dat een man naar haar toe was gekomen; had gezegd dat hij illegaal was en een fiets nodig had. Hij reed daarop weg en zag, dat de man een revolver in zijn hand had. Vlak daarop hodWe zij de schoten en zag iemand neervallen. Mr Jacobs stelde aan getuige Bree de vraag, wat de politie haar bij de ver horen over Kicke heeeft gezegd. Get.: „Dat hij niet was, waarvoor wi] hem hielden, doch dat hij alleen voor zichzelf had gestunt. Ook get. zou als mede-verdachte aangemerkt kunnen wor den. De politie had gezegd dat K. alleen „goede Nederlanders" had gedood Pres.: „En hoe denkt men in het O.N.R. nu over Kicke?" Get.: „Och. we weten het niet-'* Verd. zegt dat iemand hem regelmatig had gevolgd, en ook met een politieman had gesproken. Hy meende toen. dat S. een S.D.-agent was. want ook in de buurt 9prak men niet gunstig over hem. Het plan was, om S. te arresteren en op te bergen in een kamer, die verd. in de buurt van de Obrechtstraat had. Om dat hij meende dat S. op straat gevaar lijk was. had hy hem neergeschoten. Na behandeling van deze zaak. schorste de president de zitting tot heden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1