lliruuir £eiiterl)f Öloitrant bevechten van man tegen man in het bedreigde Jeruzalem Wfst U 194$ BONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ130 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten). DVERTENTIëN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. »t*LEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408 Administratie 22710. NDERDAG 20 MEI 1948 Negen en twintigste jaargang No. 7513 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanluflstirtj is Qfjefekwti myn bert in te^qenspoet* BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR; Dr. E. DIE MER. CHEF REDACTIE; H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. I24H Iritse distanciëringspolitiek neemt steeds duidelijker vormen aan jogan, de Britse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, heeft zich tegenstander rklaard van het Amerikaanse voorstel, waarbij Joden en Arabieren gedwongen -orden aan een bevel tot staken van het vuren gevolg te geven. Volgens dogan zou dit plan kunnen verplichten tot bet zenden van een troepenmacht Palestina, waarover de Ver. Naties nog steeds niet beschikken. Amerika wacht op een beslissing van de Veiligheidsraad, alvorens het concludeert, of het voerverbod voor wapens naar het Midden-Oosten zal worden opgeheven, strijd in Jeruzalem draagt nog steeds 219tt 162—1 hardnekkig karakter, wordt zelfs melding gemaakt van ge- hten van man tegen man. Het Arabi- leger, onder bevel van koning Ab- jh van Trans-Jordanië, heeft de ipis-berg. waarop zich de Joodse versiteit en het Hadassahziekenhuis vinden, na heftige aanvallen veroverd derzijds meldt de Haganah, dat zij ;.n nbinatie met de Irgoen en de Stern, in uzalem de strategische positie verbe- d heeft. >e operaties van het Noorden en Zui- uit, door de Arabische strijdkrachten in volle gang. Het is er de Arabieren ikbaar om te doen Safad Beisan en in hun bezit te krijgen, welke blootstaan aan krachtig artille- Het betreft hier dus de strijd in st-Palestina, welk gedeelte ernstig be- eigd wordt. Ook Hebron, ten Zuiden Jeruzalem, viel in Arabische handen, geen de positie voor de Joden in de Iillge Stad nog hachelijker maakt. Van Zuiden uit schijnen de Egyptische epen een verbinding met Arabische ijdkrachten in de omgeving van Ram- een nederzetting ten Oosten van Tei v, tot stand te hebben gebracht. Zoals in een deel onzer edities van giste- nog hebben^gemeld, hebben de Joden vroegere Britse legerkamp Sarafand roverd. gelegen aan de hoofdweg van uzalem naar Tel Aviv. Dit kamp, dat D00 vluchtelingen kan bevatten, de Joden van het Britse leger tocht voor 600.000 pond sterling, maar islotte hadden de Britten het aan de abieren overgedaan. )e Joden kunnen thans de strategisch- langrijke wegen naar Jeruzalem er typte controleren. Het wemelt langs de gen van vluchtelingen, terwijl het gevangenen zeer groot is. Onder deze vindt zich, volgens een verklaring abische zijde, ook de dochter isje Sjertok, de minister van Buiten- dse Zaken; evenals zovele andere 9uwen streed zij mee aan de zijde i Joodse garnizoen. n! Mosje Sjertok zelf heeft een telegram Trygve Lie, de secretaris-generaal het Arabische legioen een aanzienlijke hoeveelheid militaire uitrusting zenden, kanonnen, munitie en olie, welke lading met drie schepen van Suez naar Akaba vervoerd is. Merkwaardig genoeg kan de Veilig heidsraad thans blijkbaar nog steeds niet bepalen, welke partij juridisch beschouwd, in Palestina de aanvaller is. Volgens een later bericht, zijn bij de strijd if Jeruzalem zeer kostbare vi melingen van de universiteit verloren ge gaan, werken, die door Joodse geleerden uit Duitsland naar Jeruzalem in veilig heid waren gebracht. Evenals Egypte heeft thans ook Syrië het overvliegen van Syrisch grondgebied in de nacht ver- A'damse studenten vragen erkenning van de Staat Israël. Aan het slot van een in A'dam gehou den vergadering hebben hoogleraren en studenten van de A'damse Gem. Univer siteit gisteravond een telegram gezonden aan Prinses-Regentes Juliana, waari: erkenning vragen door Nederland va Staat Israël, alsmede aandrang bij Veiligheidsraad der UNO op een plechtig geformuleerde uitspraak ten gunste van onmiddellijke vrede in Palestina, daar de door het Joodse volk „in een woon stede voor duizenden herschapen woes tijn, door onredelijk geweld dreigt te worden teniet gedaan." Een Mohammedaan uit de Pendsjaab, heeft in telegrammen aan de gouverneur- generaal van Pakistan, Djinnah, het aan bod gedaan, volledig opgeleide Moham medaanse manschappen naar Palestina te zenden om de Arabieren te steunen. De wereldvereniging der Mohammedanen in Pakistanu stuurt een medische missie naar Palestina. Tilanus lijstaanvoerder in alle kieskringen Op de Christ.-Historische lijst voor de Tweede Kamerverkiezingen komt de heer H. W. Tilanus in alle kieskringen op nr. De volgende 9 namen zijn even- n alle kieskringen gelijk, al kan de volgorde per kieskring verschillend zijn. De eerste 10 plaatsen worden inge nomen door de 8 zittende Kamerleden: H W. Tilanus. j' r. mr. C. W. S. Wttewaall Stoetwegen, nr J. J. R. Schmal. mr H. K. J. Bernink, mr W. F. E. Baron der Feltz, H. Kikkert, Tj. Krol. J de Ruiter en door de heren F. H. v. d. Wetering en mr J W de Jong Schou wenburg. DE UJST-WELTER Het R. K. blad „De Tijd" bevestigde gisteren ons bericht, dat definitief beslo- zijn, uit te komen met een af zonderlijke lijst-Welter bij de Tweede Kamer-erkiezingen. Van dit besluit mededeling zijn gedaan aan H. M. de Koningin en aan Johannes Kardinaal de Jong. Ministers door Prinses-Regentes ontvangen De Prinses-Regentes heeft dezer dagen De zaak tegen S.S.-maat dr Croin Was niet zo gevaarlijk als artsen dachten (Van een onzer verslaggevers) een deel onzer editie schreven we gisteren reeds over de behandeling van de zaak tegen de Haagse arts dr C. Ch. I. Croïn, leider van de „Artsen kamer", voor het Haagse Tribunaal. Zoals wij reeds schreven, kwam vast te staan, dat Croïn tot de S S. toetrad. Hij S.S.-maat, wat zoveel als aspirantlid betekende. Tot een volwaardig lidmaat- sdhap is het nooit gekomen. Langdurig stond het Tribunaal stil bij de bedreiging tegen de arts Van Asbeck, die de Joodse practijk van dr Heijmans ram. C. ontkende met Duitse n regelen gedreigd te hebben. De heer Van Asbeck verbrak de met dr Heymans gesloten overeenkomst vrij willig, nadat men hem op het „gevaar lijke" van zijn handelwijze had attent Hoe 't mogeljjk is, bljjft een raadsel, maar de coureur, die achter het stuur van deze onfortuinlijke racewagen zat, bleef volkomen ongedeerd! Tijdens een race in Calif (V.S.) verloor de wagen een wiel en van de adembenemende capriolen, welke daarop volgden, maakte 'n handige fotograaf bliksem-opnamen en. Doorman lid van militaire commissie van Vijf Naar de Nieuwe Leidsche Crt. t, is de sous-chef Van de Gene- le Staf, generaal-majoor S. p. G. Door tot lid van de militaire commissie Vijf verbonden Marshall-landen, elke zetel te Londen heeft gekozen, be- lemd. Welke functie generaal Doorman hter heeft is nog niet bekend. veertigduizend gramofoon- platen naar indië. De „Zuiderkruis", die enige dagen ge- naar Indië vertrokken is, vervoert r de Niwin 40.000 gramofoonplateii, koffergramofoons en 962 pakken met leken en tijdschriften alsmede sport- tikelen voor de militairen op de uiter- voorposten. Tegen Fullride (drama van Putten5 jaar gevangenisstraf geëist Ich bin Offizier und kein Brandstifter" Vjjf jaar gevangenisstraf eiste de proc.-fiscaal bij het Arnhemse Bijzondere Ge rechtshof, mr G. Fikkert, tegen Oberst F ullride, de Duitse officier, die het perfide bevel van Von Wülisch, Putten plat te branden en de mannelijke bevolking weg voeren, ten uitvoer bracht. Evenals in het vooronderzoek hield maar hij kende het karakter der S.S. Fullride vol, dat hij aanvankelijk gewei- F.'s verdediger, mr A. A. H. M Plogch, Wülisch concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Gisteren arriveerde per K.L-M. uit Johannesburg op Schiphol de we reldberoemde Zuid-Afrikaanse astro noom, dr \V. H. Bos, die hier een familiebezoek komt brengen. Dr Bos kreeg naam, doordat hij o.a. vóór 1940 2000 nieuwe dubbelsterren ont dekte Prins Bernhard ondergaat vliegtechnische herkeuring Gistermorgen om 10.10 uur landde 'rins Bernhard met zijn „Stinson" een enmotorig sporttoestel op Ypenburg, Bneinde een periodieke vliegmedische erkeuring te ondergaan by de vliegme- ische dienst aan de Brasserskade tt •elft. Uitreiking gouden medaille aan 35 militairen. Vrijdag a.s. zal door de luit.kol. C. G. berenschot, commandant van het «oens detachement van Den Haag op «t sportterrein „De Greup" aan de »aalsdorperweg aan 35 onderofficieren J* gouden medaille voor 36-jarige trouwe nenst worden uitgereikt. a het bevel v gerd heeft te voldoen en dat hij daarna door trai- getracht heeft tijd te winnen tot de verhitte gemoederen tot bedaren zou den zijn gekomen. Zelfs een schriftelijk bevel van Christiansen zelf zou hij op verschillende manieren gesaboteerd heb- De getuige M. G. Otten, die destijds als „opperluitenant" der politie in Putten gestationneerd, bevestigde Fullride's beweringen. „Als een andere Duitser het bevel had moeten uitvoeren, waren de gevolgen ernstiger geweest", zo zei hij. De president vroeg verdachte, of hij aanwijzingen heeft gegeven, dat bepaalde huizen in brand gestoken moesten wor den. Fullride antwoordde: „Ich bin Offi- er und kein Fachmann-Brandstifter." De burgemeester van Putten jhr M. L. m Geen zeide als getuige: „Er werden i9 mannen naar Amersfoort getranspor teerd, 30 werden vrijgelaten, 10 zijn er uit de trein gesprongen, 458 werden naar Duitsland gebracht en daarvan kwamen slechts 32 terug. Er werden in brand gestoken 85 woningen, een bioscoop, .een bezembinderij, drie café's Fullride achtte de maatregel onmen selijk, doch niet onwettig. De proc. fiscaal kwam tot zijn eis, nadat hij had betoogd, dat Putten nog een dorp geen ruïne is. Fullride kon niet weten, Dit jaar kwamen ruim 5600 woningen gereed Den Haag kwam in Maart al wat beter voor den dag. Volgens de voorlopige cijfers van 1 C.B.S. kwamen in Maart 2095 woningen gereed, waarvan N.-Brabant met 451 het hoogste aantal kreeg. In Zuid-Holland (excl. Den Haag Rotterdam) werden 228 woningen afge leverd Den Haag 32, in Rotterdam 70 in A'dam 14. Den Haag slaat thans i beter figuur dan in Jan. en Febr., toen er slechts in totaal 2 woningen gereed Over het eerste kwartaal 1948 kwamen in totaal 5644 woningen gereed, eind Maart 1948 waren voorts nog 41.512 wo ningen in uitvoering. Twee millioen sigaretten gingen over de Nederl. grens Voor een tribunaal van een Engelse controle-commissie te Osnabrück, ston den een Amerikaan en twee Denen te recht, die ervan beschuldigd waren twee millioen sigaretten uit Nederland welk lot de gevangen Puttenaren wachtte, Duitsland gesmokkeld te hebben. Bij de bespreking der practijken de artsenkamer zeidé dr Croïn, dat de Maatschappij voor Geneeskunst haar be- t ongeschonden terugkreeg na de oorlog. De verdediger mr Blackstone stelde, dat dr Croïn wel als hèt gevaar voor de medici werd gezien, maar dit in werke lijkheid niet was. Het Tribunaal brengt op 31 Mei advies uit. Urk heeft eindeïijk éen verkeers weg met de vaste wal Gistermiddag is de weg Emmeloord— Urk feestelijk geopend. Mevr. de ba ronesse J. W. de Vos van Steenwijk— van Royen, echtgenote van de Commis saris der Koningin van Noord-Holland, waartoe Urk behoort, knipte het blauw witte lint onder grote belangstelling door Hierna maakten de autoriteiten en circa 40 versierde wagens van diverse firma': een ererondje door het dorp. Autobus sen van de Salland-Mij reden, volge laden met zingende Urkers en Urkerin- nen van Urk tot Emmeloord en terug. Reichswald-brand weer naar Nederl. gebied De brand in het Reichswald tussen Asperden en Kessel, welke aanvankelijk was gestuit, is gisteren opnieuw opge laaid. Thans brandt het ook in Neder landse exploitaties, waardoor behalve onze kolenmijnen ook andere industrieën nadelen ondervinden, want hier heeft men vergunning voor het vellen riefhout. In het gebied van het Reichs- wald-Oost zijn voornamelijk jonge bossen aangetast. Vader redde zijn kinderen maar vond zelf de dood Door het ontploffen van een petroleum- vergasser brak gisteren brand uit in eer houten woonkeet in de Atjehstraat t< Nijmegen. bewoond door de 37-jarige arbeider K. Helmers, zijn vrouw en twee kinderen. Onmiddellijk stond de keet in lichter laaie, en brandde totaal af. De man redde zijn twee kinderen uit de vlammen, doch liep daarbij zelf zulke ernstige verwondingen op, dat hij later in een ziekenhuis is bezweken. Het geallieerde hoofdkwartier te Tokio heeft goedkeuring gehecht aan de ver koop van 38 millioen dollar aan katoe nen stoffen aan Nederlands-Indië. Sch 87 Zaterdag met „Holl. Nieuwe" verwacht Ook de Katwijkse logger „Annie" met 50 kantjes thuisstomend. Een ANP-verslaggever, aan boord var de Scheveningse haringlogger „Excel- deelde mede, dat in de afgelopen nacht de eerste nieuwe haring aan boord gekomen. De schepen van de haring vloot, die gisteravond vroeg genoeg over de 56ste breedtegraad waren om de net ten te kunnen schieten, zijn om 1 uur nachts begonnen deze weer binnen te halen. De bemanning van de „Excelsior" teleurgesteld, wat di schip was geringer dan die van andere schepen, die „hoger zitten". Over de grootte van de vangsten in het algemeen was vannacht nog weinig te zeggen. Gunstig lyken de resultaten nog niet. Doordat de bries wat stijver is gewor- is de vaart geremd. Verscheidene schippers hebben hierdoor zelfs in het geheel niet gevist. Zaterdag wordt de eerste „Hollandse Nieuwe" aan de haven te Scheveningen verwacht, daar de SCH m de rederij H. den Duik Pzn., met 50 kantjes (eigen vangst), op de thuis- is, terwijl vóórts bericht kwam van de Katwijker logger .Annie", die even met 50 kantjes thuisstomedd is. Er ging geen haring naar Duitsland Onze grootste afnemer van voor de oorlog. een te Vlaardingen gehouden ver gadering van de Vereniging van Haring- handelaren, zeide de voorz., de heer P. Hoogerwerf, het zeer te betreuren, dat, hoewel de handel alles gedaan heeft wat mogelijk was om op de beperkte „vrije" ve en oude markten de aangevoerde haring af te zetten, dit toch niet is mo gen gelukken. Naar Rusland gingen slechts 50.000 vaten en Duitsland, onze grootste afnemer van voor de oorlog dan 60 pet nam niets af! Het gevolg is, dat per 1 Mei nog tienduizend kantjes lagen opgeslagen. Er is getracht jonge krachten aan het bedrijf te trek ken. teneinde over voldoende vakkundige kuipers te kunnen beschikken, maar het g niet mogen gelukken. Aangedron gen werd de voorheen gebruikelijke koopmanskorting van 3 pet weer toege past te krijgen. Vele leden zagen gaarne het statiegeld op fust afgeschaft. l redersvereniging, die hierover heeft beslissen, heeft voor- het komende s >en het statiegeld reeds teruggebracht an f 12.50 op f 10.per vat.) Tot bestuursleden werden gekozen de heren D. Kwakkelstein en W. v. d. Windt. Aangenomen werd een bestuursvoorstel n aan de redersvereniging te verzoeken i het vervolg minderwaardige haring it de markt te nemen, zomede het el om f1500 bij te dragen voor e te richten Te Ohio staken de vlampijpen als spaghetti uit een locomotief nadat daarin een explosie had plaats gevonden. Twee machinisten verloren het leven; een derde werd gewond. Melkhandelaren: „Binnen 14 dagen moet de melk van de bon" Detaillisten willen «een bonnen meer aannemen Aan minister Mansholt wordt verzocht binnen twee weken de melkdistributic op te heffen. Indien zulks niet gebeurt zal de eerstvolgende bon, welke over veertien dagen ingaat, niet meer wor den aangenomen. Deze besluiten werden genomen in de gisteren in Utrecht gehouden vergade ring van melkdistribuanten uit de pro vincies Noord-Holland, Z u i d-H o 11 a n d. Utrecht, Gelderland, Overijssel, Noord- Brabant en Zeeland. De voorzitter yan de federatie van melkhandelarenorganisaties in Nederland, de heer A. Rensenbrink, leidde het vraag stuk „De melk van de bon" in en ver volgens werd besloten een telegram naar minister Mansholt te zenden, waarin bovenstaande besluiten zijn vervat. Van de zijde der Melkhandelarenfede- ratie deelde men de Nieuwe Leid sche Crt. na informatie over deze aan gelegenheid nog mee, dat de overvloed van melk, die er thans is, de distributie niet alleen overbodig, maar voor de melkhandel 'funest maakt Er bederven iedere week duizenden liters, terwijl daarnaast de practijken van zwarte han delaren kunnen doorgaan, die voor veel Excellenties scoorden weer 9 doelpunten in het vraag- en antwoordspel Tweede Kames wist het niet verder dan 3 goals te brengen In de vraag- en antwoord-competitie aren de ministers gisteren aan de win nende hand met een fraaie 93 over winning, waardoor de stand aanmerke lijk in hun voordeel verbeterd is Minister In t Veld deelde het Tweede Kamerlid Ruys de Beerenbrouck mede, dat het grote barakkenkamp bij Tienray f 131.000 heeft gekost en leegstaat omdat er niet voldoende arbeiders voor de wederop bouw wilden komen, doch er komt spoe- Lentetafereel in de Gelderse Achterhoek DAT min. Beel gisteren de met de „Johan van Oldenbarnevelt" uit Indië terugkerende demobiliserende militairen bij aankomst in A'dam heeft toegespro ken- DAT voor het eerst sedert 1939 10.000 long ton bietsuikermelasse uit Nederland de V.S. is aangekomen voor de berei ding van gist. DAT hedenmorgen, vermoedelijk dodr broeiing van kunstwbl, de drooginrich- ting van de verffabriek van „De Ver. Tilburgse Textielfabrikanten" te Tilburg is uitgebrand en de schade f40 f50.000 bedraagt. DAT de Kon. Fabriek van Verband- stoffen v/h. Utermohlen te A'dam var de winst ad f251.165 over 1947 een divi dend voorstelt van 9 pet. (v. j. 10 pet) op de oude van 2V4 pet op de nieuwe aandelen. DAT Twijnstra's Oliefabrieken te Leeuwarden over 1947 op de pref. aan delen 4.8 pet. en op de gewone 4 pet. di vidend uitkeert. DAT het 1%-jarig kind van de heer Elzen uit Zoetermeer in een rioolput is gevallen en gestikt- DAT de crematie van het stoffelijk overschot van Nederlands eerste burgemeester, mr dr D. v. Eek, morgen te 11 uur zal plaats vinden op Wester- veld. DAT het s.s. „Minister Lely" gedurende de zomer verhuurd is aan een Belgische Mij als toeristenschip op de Zeeuwse stromen. DAT de Belg A. J. P. Peters, wegens zwendel van valse tabakskaar ten, door de Econ. rechter te Maastricht tot 2 weken gev.straf en 1% j. R.W.I. is ver oordeeld (eis was 2 weken en 2 jaar R.W.I.) DAT op een vergadering van de Ned. Sleepbootredersver: te Dordrecht het op treden van de Ned. Part. Rijnvaart Cen trale is gelaakt en een nieuw bestuur voor de centrale werd geëist. DAT de Intern. Ver. „Bellamy" op 22 Mei in A'dam de 50ste sterfdag van Edward Bellamy zal herdenken en op 13 Juni in Birkhoven een landdag houdt. DAT de deelnemers van het Intern. Muziekconcours Scheveningen op 22 Mei om 5 uur worden ontvangen door het Haagse Gem.-bestuur in het Gem. Mu seum aldaar. DAT op 29 Mei om 2 uur de vereniging „Het Spinozahuis" haar algemene verga dering in het raadhuis van Rijnsburg zal houden. DAT de „Willem II", het eerste Neder landse schip dat met Marshall-graan ir ons land aankwam, gisteren even boven de Azoren zijn schroef verloren heeft sleepboothulp onderweg is. DAT de bankbiljettencirculatie in afgelopen week met f20 millioen is daald tot f2900 millioen. DAT te Groningen de algemene jaar vergadering van de Mij. tot Nut van 't Algemeen gehouden is en dat mr J. Linthorst Homan o.a. sprak over: „de taak der departementen in het gewes telijke culturele leven." DAT de Koningin „Nationaal Reveil" telegrafisch heeft bedankt voor de ge uite gevoelens t.g.v. de aankondiging in de troonsafstand. DAT in verband met een in Egypte in gestelde censuur alle telegrammen voor dat land in het Arabisch, Frans of Engels gesteld moeten zijn en de postkantoren andere beperkende maatregelen lichtingen verstrekken. DAT Nederland in September zal deel- emen aan de jaarbeurzen van Boeda pest en Praag en in Juli aan een „Export- schau" te München. DAT de N.V. Kunstzijde Spinnerij Nyma te Nijmegen over 1947 per priori teitsaandeel f 50. per gewoon aandeel f85 en per oprichtersbewijs f70.60 uit- DAT gedurende de Pinksterdagen 12.000 personen de legertentoonstelling te Utrecht bezochten en daar 2000 etiket ten voor Niwin-jubileumpakketten koch- DAT voor het B.G. te Den Bosch 2( jaar werd geëist tegen de grenscommies J. Taai uit Budel, die de (in gevangen schap overleden) zoon van oud-mininis- ter Kerstens aan de Duitsers uitleverde. DAT te Den Burg op Texel de eerste grote lammerenmarkt gehouden is, op 1500 stuks werden aangevoerd gemiddelde prijs f30 bedroeg. DAT de hoofdofficier le klasse Marine-stoomvaartdienst, J. B. Berck, bevorderd is tot Schout bij nacht. DAT het B.G. te Assen de thans voort vluchtige 20-jarige ex-landwachler Holties uit Weyerswold (Dr.) tot levens lang veroordeelde, wegens het mishan delen van gevangenen. DAT 54 Deense bestuurders jeugdherbergen, na een 10-daagse studie reis door Nederland, hun bewondering voor de Nederlandse jeugdherbergen uitspraken. DAT tijdens draveryen te Mechelen de pikeur Deckers, uit Eysden (L.) een ongelukkige val van een paard maakte en zware inwendige kneuzingen opliep. DAT bij een prijzencontróle in 1250 Brabantse en Limburgse zaken 227 pro cessen-verbaal vielen. DAT de vertrekuren der bootverbin ding van Terschelling en Vlieland naar Barlingen 15 minuten vroeger zijn dan in de nieuwe reisgids staan aangegeven. DAT dr Sajet vandaag 25 jaar lid van de A'damse raad is. DAT A'dam-West gistermiddag ten ge volge van een» defecte transformator anderhalf uur zonder stroom was, waar door het tramverkeer en de fabrieken stil kwamen te staan. voorbereiding is. Zo nodig zal door voorschot in de behoeften der ge- pensionneerden worden voorzien. Eer voorontwerp van wet is aangeboden in zake oud-gepensionneerde militairen er voorstel inzake de in de K.B.'s var 9 Mei 1931 genoemde weduwen kan wor den verwacht. Aan de heer Suurhoff ver telde de minister, dat de afgebroken ma nege te Deventer onherstelbaar was ei slechts 200.000 stenen bevatte (geen mil lioen), waarvan 70 000 nog bruikbaar, zo >r 130.000 wérden fijn gemalen, waar toch geen woningen konden worden gebouwd. Op de vragen van de heer Ruys de Beerenbrouck inzake demonstra- militaire vliegers boven bebouw de kommen en het vliegongeval te Sterk- de minister naar de reeds bestaande bepalingen, terwijl toepassing art. 114 van het wetboek van militair strafrecht overwogen wordt. Dit artikel bedreigt opzettelijke ongehoorzaamheid met 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. Op de vragen van de heer De Wilde naai de inkrimping van de Indische pensioen fondsen antwoordde minister Götzen, dat dit vraagstuk behandeld zal worden by de oriënterende besprekingen van minis ter Lieftinck en hem te Batavia. Minister Van Maarseveen deelde de heer Scheps mede, dat tot Nieuwjaar 69 verzoeken gratie van doodstraf zijn ingediend, 64 zijn afgedaan, tot 1 April j.l. waarvan 1 is afgehandeld. (Er werden dezer lieden terechtgesteld. Red.). Op last van de minister werden 6100 ge- interneerden sedert de inwerkingtreding het interneringsbesluit in vrijheid gesteld en tot 22 April jJ. zijn er 1153 vervroegd ontslagen. Op de vragen van de heer Van der Goes van Naters inzake de politiemaatregelen bij de aankomst Koning Leopold deelde minister Beel mede, dat deze voldoende waren. Op de vragen van de heer Stapelkamp ant woordde minister Van den Brink, dat de hoofdgroepen van de bedrijfschappen niet bevoorrecht zijn boven de vrije organi saties bij het advies inzake de publiek rechtelijke organisaties. De heer Roosjen heeft minister Gielen vragen gesteld over de salarisderving van onderwijzers in be zettingstijd, de heer Suurhoff over klach ten inzake onvoldoende inkomsten van DUW-arbeiders, de heer van der Weijden over een belangrijke pachtverhoging Wieringermeer- en N.O.-polder. AARDAPPELEN ROOIEN ALOM TOEGESTAAN. Evenals andere jaren, heeft het bedrijf schap voor Groenten en Fruit m.i.v. teren wederom algehele ontheffing het rooiverbod, voor vroege aardappelen, verleend. De Zuid-Hollandse vlag Geel, rood, geel, zullen de kleuren zijn van de provinciale vlag van Zuid- Hol'land, die. overeenkomstig t stel van Ged. Staten, in de eerstvolgende Statenvergadering zal worden vastge steld Kardinaal Spellman, Aartsbisschop van New York, is heden per vliegtuig uit Australië in Batavia geland. geld een product van de hand doen, dat voor de consument alléén niet onbeperkt bereikbaar is, omdat de bonnenbarrière er voorstaat. „Wij zullen nu 14 dagen melk zonder bon verkopen en de melkverwerkende bedrijven staan achter ons", aldus de melkhandelaren- Van de zijde van het departement maakte men er ons evenwel op attent, dat het vraagstuk der melkleverahtie ordt behandeld, zonder dat men acht slaat op ultimata. Met een mes op tafel het moeilijk confereren. Wat de kansen der thans ontketende actie aangaat: al is er op het ogenblik zeer veel melk, men heeft nog andere producten nodig ook en moet daarom verder zien dan de neus lang is. ook het standpunt van de Vak groep détailhandel in melk. boter, kaas i, gevestigd in Den Haag. Zy is aar met de Federatie van oor deel. dat de melk vrij kan, maar wenst ook de andere factoren, die dit probleem heeft, in het oog te houden en bovenal: de Vakgroep wenst de legale weg te be wandelen Daarom heeft zij de minister meegedeeld, dat zij zich niet achter het gisteren te Utrecht opgestelde ultimatum plaatst Labour gaat concurreren uiet de federalisten Docb wenst verenigd Europa van socialistische huize. Het congres van de Britse Labourparty dat te Scarborough wordt gehouden, heeft zich gisteren uitgesproken voor een Ver enigd Europa van socialistische huize. Blijkbaar wil men concurreren tegen de Europese federatie, zoals door Churchill wordt beoogd en die. volgens Labour, slechts gebaseerd is op het kapitalisme en de militaire verbondenheid me*, de Ver. Staten Een Europese federatie in de trant van Churchill zou een derde wereldoorlog tengevolge hebben. Vandaar dat het Labour-congres wil samenwerken met de verwante socialistische partijen op het continent, teneinde me*, een eigen socia listisch. Verenigde Europa te starten. Het nieuwe partijbestuur koos de mi nister van Sociale Verzekeringen. James Griffith tot voorzitter voor het komende jaar Deze is als zodanig de opvolger van Shinwell. de minister van Defensie- UTRECHTSE VRIJWILLIGERS GAAN VERKEER CONTROLEREN Honderd particuliere autobezitters in de prov. Utrecht hebben zich aangemeld voor vrijwillige verkeers-contröleritten, daar de verkeerspolitie in 67 gemeenten over te weinig materiaal beschikt. Deze ritten, die voorlopig - tweemaal per week worden gehouden, zullen een voorlichtend en opvoedend karakter hebben. De vrijwilligers krijgen twee politie-agenten in hun wagen mee. Dins dagmorgen werd voor de eerste rit ge start. Coloradokevers leveren f 5. per liter op De gemeente Neer in Midden-Limburg, heeft de schooljeugd ingeschakeld IjU de bestrijding van de colorado-kever. Voor elke I iter van deze beesten werd een premie wan f5.uitgeloofd. En daar moet heel wat voor gedaan worden, want In iedere liter zitten ruim 3600 kevert. De jeugd zat niet bij de pakken neer, maar verzamelde tot op heden 96 liter. zodat alleen in Neer er al Z: 345.000 on schadelijk werden gemaakt. Een knaap van 11 jaar uxis zeer enthousiast. Hij ver zamelde alleen 11 liter of 39£00 kevers. waarmede dus f 55 in zijn spaarpot terecht Zware straf voor directeur rijwiel- fabriek „Primarius". De directeur van de rijwielfabriek „Primarius", te Meppel, J. de B., is door de econ. politierechter te Assen veroor deeld tot 5 maanden gev.straf en een boete van f 15.000, subs. 180 dagen. b. heeft nl. grote hoeveelheden rijwiel- onderdelen op de ..zwarte markt" ge bracht. Wegens diefstallen in de fabriek zijn onlangs enkele personeelsleden ver oordeeld. WEERBERICHT Iets koeler Tot morgenochtend verwacht De Bilt; Geleidelijk afnemende bewolking met slechts enkele verspreide buien. Aanvan- kelk vooral langs de Wadden-eilandea een krachtige Noord-Oostelijke wind. Later matige tot zwakke wind tussen Noorden Noord-West. Enige verdere da ling van temperatuur. 21 Mei: Zon op 4.38, onder 20.36. Maan op 19.02, onder 3.53. VoUe maan 23 MeL

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1