Ilirumr £eiftsdjf (tfourant PALEIS IN HET NOORDEINDE DOOR EEN ZWARE BRAND GETEISTERD Wist U WOENSDAG 19 MEI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week. ƒ1.30 per maand, 3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. By contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7512 Christelijke ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken mtjn bert in tegljenspaet" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER CHEF REDACTIE: H. W. J. EN SERIN K DIRECTIE: F. DIEMER Van alle zijden schoten Hagenaars te hulp, om te redden wat er te redden was (Van onze verslaggevers) Bet is wel een zeer ongelukkige omstandigheid, dat juist in de maanden, vooraf gaand aan de viering van het Regeringsjubileum van H.M. de Koningin, haar paleis aan het Noordeinde te Den Haag, waar ons Koninklijk Gezin zoveel geluk kige jaren gekend heeft, door brand zwaar is geteisterd. De bovenverdieping is geheel verwoest en ook op de eerste verdieping, waar de grote balzaal is gelegen, heeft het vuur verschrikkelijk huisgehouden. De schade wordt geraamd op Alleen van de bovenverdieping Schilders brandden hout af Omtrent de oorzaak van de brand tast jnen nu eens niet in het duister. Schil ders, die bezig waren de gootlijst aan de voorkant van het paleis op de bovenste verdieping met een steekvlam af branden, ontdekten om ca. kwart 01 twee brand. Het was een vrij onschuldig brandje zoals zij er om twaalf uur al een hadden geblust Aangezien thans niet lukte met een emmer v en wat zand, werd met het in 't paleis aanwezige brandblusmateriaal, getracht het vuur te blussen. Óit ging echter niet, daar er te weinig druk op het water was Om even voor drie uur werd de brand weer gealarmeerd. Deze rukte uit met een motorspuit en begon in de hoek van d£ linkervleugel (niet de galerij) het blus- achingswerk. Plotseling, om even vooi half vier sloegen de vlammen met kracht over de gehele lengte van de voorzijde van het paleis naar buiten. Wat was ei gebeurd? In de gootlijst, gedeeltelijk hol en ver molmd, was een smeulingsproces ont- itaan, dat op een gegeven moment door droogte en hitte in vlammen overging. Het brandje was plotseling een felle brand. Het vuur greep razend snel zich heen en toen om even over vier meer materiaal arriveerde, wegens melding zware buitenbrand, stonden de brandweerlieden voor een zware taak. Hoog sloegen de vlammen boven de kap van het paleis uit. Dikke rookwolken verduisterden somtijds de zon, waardoor Het i eis een historisch Het paleis aan het Noordeinde is om. streeks 1533 door Dammas Goudt ge bouwd. Het is later aan Louise de Co- llgny ten geschenke gegeven. Daarna heeft Fr ede-rik Hendrik het aan zich ge trokken. Pieter Post. de bewoner van het Huis ten Bosch, heeft het later ver bouwd. Het is niet onmogelijk, dat in die tijd de voorkant achterkant werd en omgekeerd. Alle Oranje Vorsten hebben er gewoond behalve Willem II, die steeds op de Kneuterdijk vertoefde. In de tijd van Willem I is er veel bijgebouwd en uit die tijd stamt waarschijnlijk ook de tweede verdieping, die thans geheel is verwoest. Voordien zat er een Franse kap op het paleis. Naar deskundigen kan het pa hersteld worden. ning t bet plein voor het paleis in een i gloed werd gezet. Steeds meer materiaal werd aangevoerd, totdat tenslotte 5 mo torspuiten en 2 Magyrus-ladders met 20 stralen enorme hoeveelheden water het paleis inslingerden. Van de brandweer tentoonstelling kwam de spuit van West laan I meehelpen, welke hulp zee: prijs werd gesteld. Het vuur vrat door. Met een doffe slag kwam de stok, waar aan zo menigmaol de Koninklijke Stan daard heeft gewapperd, omlaag. In het Paleis Met wethouder Dresmé, die, ongedul dig, naar de langzaam aanrukkende brandweer stond te kijken, snelden om half vier het brandende paleis Noord- «inde in. Er draafden verschillende man nen door de gangen en over de trappen: brandweerlieden, enkele soldaten, perso neel van het paleis, maar het was er overigens nog merkwaardig stil. Roerloos •tonden de vazen, de machtige halbeel- Weiter komt toch met eigen lijst Naast die der Onafhankelyken. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, ligt het in de bedoeling van oud-minister Weiter toch met een eigen lijst uit te komen, waarop o.a. zullen voorkomen de heren Weiter, Bajetto, Seele (figuur uit N.-Brabrant) en Zwarts (hoofdred. van 't Laatste Nieuws uit Indië). Daarnaast zullen de zgn. Onaf- hankelijken met een eigen lijst uitkomen. Hierop staan o.m. de heren Feuilletau de Bruyn. Hartingsveldt, Loze (Nat. Reveil) en Veenhoven (Nat. Reveil, leraar Ly ceum Willemstraat, Den Haag). PATER KUYPERS OP STATION IN BOXTEL DOODGEDRUKT. Op het station in Boxtel is gister- •vond de 70-j. pater S. Kuypers, die •edert een week uit de missie van Mid- den-Afrika gerepatrieerd was, uit een Oog rijdende trein gesprongen, tussen het Perron en de wagen gevallen en op slag gedood. Pater Kuypers had 40 jaar in Afrika doorgebracht LIEFTINCK EN GÖTZEN NAAR INDIË VERTROKKEN De ministers Lieftinck en Götzen zijn listermorgen vroeg per K.L.M. vliegtuig van Schiphol naar Batavia vertrokken, teneinde aldaar met de autoriteiten in Ned. Indië financiële besprekingen te voeren. »De Telegraaf" voor 30 jaar verboden De Commissie voor de Perszuivering beeft bepaald, dat gedurende 30 jaren »a haar uitspraak geen persorgaan mag Worden uitgegeven onder de naam „Dag blad De Telegraaf" en gedurende 20 jaren onder de naam „De Courant-Het Nisuws van den Dag". Het naamsverbod bedoel', bet hooghouden van de publieke moraal •o de goede naam der Ned. pers, die ge- Kwetst worden door het verschijnen van «en blad onder een naam, waaronder tandsverraderlijk -bedrijf werd uitge oefend. kwam en nader, en kraken, tuinzijde v, rook als e en duister dreunen nader onheilspellend knetteren toen we eenmaal aan de m, zagen we blauw-grijze worgende deken bloemen en bomen. De brandweer was hierachter bezig mei het uitrollen van slangen en twee motor spuiten gaven reeds water toen er opeens meer leven rond het paleis kwam. Er renden mensen af en aan uit deuren en van trappen en zij begonnen het meest voor de hand liggende uit het paleis te dragen: kleding van het personeel, goud zilver bestikt, dozen met steken en hoge hoeden, schoenen, lange jassen en lakens Aan de achterzijde der beide vleugels gingen ramen open en daaruit tuimelde beddegoed in de tuin. Er riep iemand een ketting te vormen en even later stonden we in een gang, onder schilderijen en luchters, jassen door te geven en andere garderobestukken, die alle van een zol dertrap kwamen. Kapitein Zinnicq Bergman, adjudant van H. M. de Koningin, gelaarsd spoord, maar blootshoofds, rende hier af en aan, herstelde menselijke kettingen, die ieder ogenblik weer verbroken wer den, omdat, in allerijl uit de Alexander- kazerne en van de straat opgeroepen sol daten, naar elders werden gedirigeerd daar iemand zei: „Staan jullie hier die kleren uit te dragen? En de kostbare schilderijen verbranden!" Op dat alarm bleef er van de ketting niets over. Ieder rende naar een andere vleugel, waar brandweerlieden al bezig waren met hun bijlen de bronzen koor den door te slaan, waarmee schilderijen aan de muren hingen. Toen duurde het niet lang of we liepen, met onze collega': van het A.N.P. en de Wereldkroniek, ook met schilderijen op onze later torsten we gedrieën, een klein draagbaartje, waarop drie miniatuur kussens rusten Ze zijn veilig in de tuin beland ((Voor vervolg zie Pag. 3) Belangrijke besprekingen in Indië op komst Aneta te Batavia verwacht, dat in de komende drie weken (in Djokja dus) de eigenlijke onderhandelingen met de republiek zullen beginnen, op basis waarvan het politiek accoord zoi ten tot stand komen. De voorn figuren der Ned. delegatie zullen wel veel op en neer moeten reiz« tavia i.v.m. de aanwezigheid nisters Lieftinck en Götzen Idenburg. Nederland zal we« middelen naar Djokja zenden. (Als beide partijen aan haar standpunt vasthouden is er inderdaad een belangrijke misluk king te verwachten. Een accoord kan er alleen komen als een der partijen toe geeft inzake de souvereiniteit. Red.) Geen overijling bij ontslag Gedeputeerden of Wethouders De schriftelijke gedachtenwisseling met de Tweede Kamer over het wetsontwerp regelende de mogelijkheid van ontsl; van niet meer het vertrouwen genietende gedeputeerden of wethouders, heeft r nister Witteman doen besluiten, het we ontwerp aan te vullen. Om overijling voorkomen zal het betrokken lichaam (dus Prov. Staten of Gemeenteraad) eerst bij besluit moeten verklaren, dat de be trokken functionaris geen vertrouwen meer geniet. Pas minstens 14 dagen later zal het ontslagbesluit mogen worden ge nomen. De tussentijd kan dan dienen, eventueel om de gemoederen te doen be koelen, eventueel om de betrokkene ge legenheid te geven, zelf ontslag te ne- Jaarinkomen voor Koningin na abdicatie Voorstel tot aanvulling van de Grondwet. Gebruik makend van de gelegenheid, geboden door de thans aanhangige grond wetsherziening, heeft de Regering voor gesteld, door een aanvulling van hoofd stuk 2, 2de afdeling der Grondwet, H. M. de Koningin, na afstand van de kroon, een inkomen uit 's Rijks kas toe te kennen. Weliswaar heeft de Regering ovefwo gen, om het bedrag van dit inkomen in de Grondwet vast te leggen, doch „om voor de hand liggende redenen" heeft zij er de voorkeur aan gegeven, ook de eerste vaststelling van het bedrag de wet over te laten. De aanvulling bestaat uit het volgende nieuwe lid van artikel 26: „De Koning of Koningin, afstand ge daan hebbende van de kroon, geniet uit 's Rijks kas een jaarlijks inkomen, - van het bedrag bij de wet wordt gelegd." Het ligt voor de hand, dat de Koning of Koningin, die afstand gedaan heeft de kroon, vrij is van alle personele lasten. De werkingssfeer van artikel £4 wordt automatisch tot dit geval uitge- De Regering overweegt bij dit voorstel dat het volk het als een leemte voelt, dat de Grondwet tot nog toe geen rege ling op dit punt bevat. Doodstraf geëist tegen N. S. B.- wethouder van Breda Na de bevrijding van Brabant trad hij nog als verrader op. Voor het Bossche B.G. werd gisteren de Dodsbraf geëist tegen de voorm. wethou- ;r van Breda, J. Chr. v. d- Aa uit Nieuw Ginneken, tijdens de bezetting behorend tot de „elite" van de Bredase NSB. Als ran een Duitse spionnagegroep heeft hij vooral veel nadelig werk verricht Oct. 1944, toen de Duitsers de provincie Noord-Brabant moesten ontruimen een bos nabij Boxtel seinde hij met be hulp van zijn radio-zend- en ontvang- installatie gegevens omtrent de gealli eerde troepenbewegingen aan de Duitsers door. Verd. verklaarde voor het BG zich niets te kunnen herinneren, daar hij geheugenstoornis lijdt. Hij kon zich dan ook niet voorstellen zich aan zulk laagstaand misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Uitspraak op 1 Juni a.s Nederlanders en Fransen bouwen grote stuwdam in Egypte De Nederlandse Mij voor Havenwerken te Amsterdam en een dito Franse maat schappij te Parijs zullen samen voor ruim 3 millioen Egyptische ponden een stuw dam gaan bouwen in de Oostelijke Nijl- mond bij Elfina. Het werk, dat terstond zal beginnen, moet op 1 Maart 1951* vol tooid zijn. De grote conversie is geslaagd Het departement van Financiën deelt mede, dat het bedrag van f 1500 millioen van de nieuwe Nederlandse staatslenin gen nagenoeg zonder deelneming van de Rijksfondsen- en Instellingen, is volte- kend. Aflossing van de Ned. staatsle ning 1938 is gevraagd voor een bedrag 106 millioen gulden. Een zwarte ooievaar in ons land In het nationale park „De Hoge Ve- I uwe" werd tijdens de Pinksterdagen genomen. Volgens deskundigen is het ruim 300 jaar geleden, dat zo'n dier zich in ons land bevond. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het een vluchteling uit een dierenpark is. Op 21 Mei aardappelmeel- producten vrij In aansluiting aan ons bericht van giste ren wordt nader gemeld, dat de datum, waarop aardappelmeelproducten bonvrij zullen zijn, is 21 Mei a.s. De vrijstelling geldt voor aardappelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappel- tapioca, maizena, tarwezetmeel, alsmede uit zetmeel bereide custard, vlapoeder en puddingpoeder. De keuzebon zal in het vervolg worden aangeduid als brood-vermicelli-bon en nog slechts gelden voor het kopen van brood-vermicelli, macaroni, spaghetti, mie, tarwegriesmeel en met tarwegries- meel samengestelde puddingpoeder. Veiligheidsraad wil Indische rijst tafel nog wat uitstellen De Veiligheidsraad wil zich eerst door de Palestijnse rijst-en-brei-berg heen eten, voordat hij aan de zware Indische rijsttafel begint. De Raad besloot daarom het rapport van de Commissie van Drie betreffende West-Java en Madoera op een later te bepalen datum te behande- De mus wordt al doder en doder Dit jaar niet méér vlees In ons bericht van gisteren, dat een tegenspraak inhield van het A.N.P. ver slag van minister Mansholts rede te Markelo, schreven wij ten aanzien van de vleesdiistributie, dat men eerst op den duur over ruimer vlees- en veevoeder- invoer zou kunnen beschikken Het departement van Landbouw voegt daar heden nog aan toe, dat de vooruit zichten voor de invoer van veevoeder niet zodanig zijn, dat in het eerstvolgen de jaar een belangrijke verruiming van het vleesrantsoen. Iaat staan een ophef fing van de vleesdistributie kan worden verwacht. De vleespositie blijft voors hands moeilijk. Nagegaan zal worden of de verplichte veelevering kan worden afgeschaft. De A.N.P. verslaggever heeft ons niet maar blijgemaakt met een dode mus, maar een mus die al doder en doder wordt! Voor het Stoplicht BRAND Geen brand, die zo het vólk verenigdi om te redden wat er te verslepen viel als die in het paleis gisteren. Of is dat soms niet het vólk, als in di mensenketen, die uit het paleis, over he bordes, het terras de tuin in looptdl soldaat, de kolonel, de politie-agent, de koetsier, de politie-inspecteur, de post bode, de majoor, de schildersknecht, de man in burger en de vrouw in staat, als maar seviesgoed door- d? i 00 hitte groot, de rook lastig en lemen moeilijk werd, verschei antinewagen met kogelflesjes en brandweer, nadat alle gevaar geweken matrozen, soldaten en officieren rrlijk bij Heek te eten en te di De muziek speelde rats-kuch-en- en de rekening was voor de Staat, poetsen van uniformen en het boe- an gezichten kwam daarna! Op Stopper. Minister In 't Veld op Rotterdams Opbouwdag Vier dagen na die fatale veertiende Mei 1940, toen Duits geweld Rotterdam verwoestte, gaven B. en W. opdracht voor het ontwerpen van een nieuw stads plan. Deze 18e Mei is. na de bevrijding, de dag van de Rotterdamse wederop bouw geworden. Dit jaar was minister In 't Veld de hele dag de gast van Rot terdam, met de Inspecteur-generaal van de Wederopbouw, dr ir. Z. Y. van der Meer. Achtereenvolgens was hy getuige van het hijsen van de vlag op het ter van de nieuwe luchthaven Schie- j, van de op gang komende woning bouw, de eerste steenlegging van de Lutherse Kerk, het slaan van de eerste paal voor de spoorwegwerken. de her leving van Pinksterdrie, de overdracht van de nieuwe kade aan de Rijnhaven, de symbolische uitbreiding van Tuin dorp „Vreewjjk" en de openstelling van het Willem Ruys-viaduet. Daarna heeft de minister de tentoonstelling „Neder lands nieuwe kerken" geopend. De opbouwdag is besloten met een Jan Prins herdenking, in de Burgerzaal van het stadhuis. Dr K. Heeroma sprak over deze Rotterdamse dichter en Jac. v d Elsacker declameerde Prins' gedichten GROTE FABRIEKSBRAND TE ST. OEDENRODE. Door onbekende oorzaak zijn in de kom an St. Oedenrode het grote fabrieksge bouw en de opslagplaats van „Nutricia", thans in gebruik bij de metaalwaren- fabriek „Energie", totaal afgebrand. De voorlopig geraamde schade loopt in de tienduizenden. Gistermiddag brak brand uit in een kapperszaak te Haarsteeg,, welke tot de grond toe afbrandde. Een naast gelegen korenmalerij werd eveneens aangetast. Vragenspel in de Veiligheidsraad en Jeruzalem onder vuur Engeland blijft wapens leveren aan de Arabieren Terwijl 'men in de Veiligheidsraad vragen gaat stellen aan Joden en Arabieren de voorwaarden, waaronder zij bereid zyn. eventueel het vuren te staken en zes uur lang debatteert, wordt de.strijd in Palestina in alle hevigheid voort gezet. Na de Ver. Staten, Rusland en Guatemala, hebben ook Uruguay, Polen en Tsjechoslowakije de nieuwe Joodse staat erkend. De Arabische legers rukken op zonder veel tegenstand, terwijl de Joodse troepen hun krachten concentreren op Tel Aviv, Haifa, Jaffa en Acre. Inmiddels is het Arabische legioen er in geslaagd een duizendtal Joden in het oude Jeruzalem af te snijden. Maar de Joodse strijdkrach- van Haganah en Irgoen doen nog steeds heftige aanvallen in de richting de Jaffapoort en de toren van David. Het ziet er naar uit. dat tal van histori sche kerken, moskeeën en synagogen ver nietigd zullen worden, tenzij alsnog een wapenstilstand tot stand komt. De toe stand in Jeruzalem is hachelijk. Water voedselgebrek en geen stroom. De grootste moeilijkheid is, hoe de ravitail lering langs de hoofdverkeersweg van Jeruzalem naar Tel Aviv te doen plaats vinden. Ook op andere punten wordt hevig gevochten. De Egyptische troepen- De voormannen van de nieuwe Joodse staat: Ben Goerion en Mosje Sjertok ziet men hier afgebeeld op het plechtige ogenblik, dat zij het stuk betref fende de stichting van een „Nationaal Tehuis" ondertekenen. macht opereert van het Zuiden uit, met als steunpunt Gaza, in Noordelijke rich ting naar Tel Aviv, welke stad zij tot op 56 kilometer genaderd is. Intussen be weert de Haganah, dat Acre definitief in Joodse handen is. De krachtige activiteit der Arabische troepen, die in het offen sief zijn, wettigt niet de illusie, dat een wapenstilstand tot stand zal komen. Jeruzalem staat onder het vuur van het Arabische legioen. Mortier-, machinege weer- en geweervuur ratelt tussen de ge bouwen. In deze strijd is van het grootste belang in hoeverre beide partijen over voldoende wapens kunnen beschikken. De Australische minister-president heeft verkoop van geweren aan Arabieren ge weigerd, doch Engeland gaat voort de Arabische oorlogvoering in Palestina te steunen, hetgeen blijkt uit het feit, dat Britse officieren in het Trans-Jordaanse leger kurmen blijven dienen, terwijl het wapens blijft leveren aan Trans-Jordanië, Egypte en Irak, ingevolgeverdrags verplichtingen". Voorts vermelden wij curiositeitshalve nog, dat de Mohammedaanse partij der Republiek Indonesië haar sympathie be tuigd heeft met de strijd der Arabieren in Palestina. De „National Zeitung", een onder Rus sisch toezicht staand blad; beweert dat vele Duitse soldaten uit het voormalige Afrikacorps van Rommel in de gelederen der Arabische legers meestrijden. Enige honderden Joodse verplaatste personen vertrokken vandaag udt het concentratie kamp Bergen Belsen naar Palestina. BOESVELD TER DOOD VEROOR DEELD De Raad van Cassatie bevestigde he den het doodvonnis tegen Johan Boes- wld te Kampen, wegens gepleegd ver- Het doodvonnis tegen Marius Ros man te R'dam werd gewijzigd in levenslange gev.straf. Hij had samengewerkt met de S.D. en doodslag gepleegd. Voorts werd het vonnis tegen Derk Looman te Assen, wegens verraad, van 12 op 14 jaar verhoogd ma, terwijl J. G. Pot te Rotterdam, die met de S-D. had samengewerkt 10 jaar m a. kreeg. DAT te Koog aan de Zaan met kapitaal van f3.500.000 is opgericht de Evenblij Vaten N.V. ten doel hebbend de handel en het herstellen en verhuren alle soorten vaten en andere goederen. DAT de Ver. Chemische Fabrieken te Utrecht alle activa en passiva der A'damse Superfosfaatfabriek hebben overgenomen en de naam veranderd is ir Albatros Superfosfaatfabrieken N.V. DAT de Chamotte Unie te Geldermal- sen van het winstsaldo ad f287.000 ovei '47 een dividend uitkeert van 6 pet (v.j. 5 pet.) op de pref. en oude gewone delen en 3 pet. op de f 500.000 nieuwe aandelen. DAT van 613 Juni te Horst (L.) grote dekenale missie-tentoonstelling wordt gehouden, waaraan 14 parochies deelnemen. DAT de benoeming van dr T. P. v. d Kooy tot bijzonder hoogleraar in de eco nomische geschiedenis by de R.U. t« Leiden is bekrachtigd. DAT de Nieuwe Kerk te Zierikzee, be horend tot de Ned. Herv. gemeente aldaar, deze week 100 jaar bestaat. DAT aan sergt-maj. mach. H. M. van Veen, geb. te Den Haag, en aan sergt.- maj. torpedomaker N. J. Ravesloot, geb. te Haarlemmermeer, de zilveren-ere medaille met de zwaarden, verbonden de Orde van O.N. is uitgereikt, we gens belangryke diensten tijdens de oorlog. DAT met een kerkdienst de in de oor log omgekomen Venlo-ers zijn herdacht namen der gevallenen op een grote lamp in de kapel van het park te Genooi zullen worden aangebracht. DAT de herdenking van de afkondiging van de Vrede van Munster die dag om half drie door de, Ned. Regering zal ge schieden in de Nieuwe Kerk te Delft, waar een declamatorium van Robert de Roos wordt uitgevoerd. DAT de Ver. Touwfabrieken te R'dam over '47 6 pet. uitkeren en de Draka 8 pet. geeft. DAT de American Overseas Airlines '47 een verlies boekten van 1.773.000 dollar. DAT twee Zweedse oorlogsbodems met tezamen 700 koppen van 28 Mei—2 Juni een niet-officeel bezoek aan A'dam bren gen. DAT D. G. E. Middelburg de eervol ontslagen A. Ruys als Ned. consul-gene raal te Antwerpen opvolgt en dit thans een beroepsconsulaat is geworden. DAT de directeur van de Ned. Gist en Spiritusfabriek te Delft, ir F. G. Wal ler, dezer dagen zijn zilveren jubileum DAT de laatste commandant var Haagse Burgerwacht, lL-gen. b.d. het K.NJ.L., G. A. Scheffer, 69 jaar oud te Den Haag is overleden en de begra fenis plaats vindt op 21 Mei op Oud Eik en Duinen. DAT 59 jaar oud te Rijswijk (Z.H.) is overleden de oud-hoofdcommissaris politie te Semarang, W. F. G. Stein. DAT volgens de St.Crt. van heden tweede aanwijzing is geschied van ingezetenen toebehorende buitenlandse fondsen, die vóór 15 Juni aan de Ned. Bank moeten worden overgedragen en dit waarschijnlijk de laatste aanwijzing is. DAT op 22 en 23 Mei op de Goudsberg by Lunteren 3500 R.K.-verkenners ver wacht worden om daar hun tweede grote leidersbij eenkomst te houden. DAT In de St.Crt. van gisteren is opge nomen de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de baksteenindus trie. DAT door een ongeluk met een lasap paraat brand uitbrak in de zuivelfabriek te De Wilp (gem. Marum) en het gehele dak is verwoest. DAT te Utrecht is opgericht de Ned. Werkgroep voor Practische Toepassing van Paranormale Begaafdheid (wichel roedelopers. magnetiseurs, helderzienden, etc.) teneinde kwakzalverij tegen te gaan en het secretariaat is gevestigd Javastraat 79, Enschedé. DAT dr J. H. Gunning Wzn is benoemd tot ere-lid en jhr mr dr E. A. v. Bere- steyn tot voorzitter van de Ned. Bachver. DAT prof. dr R. Post uit Nijmegen is aangewezen als curator van het Ned. Hist Instituut te Rome. DAT op 29 Mei te Venetië de „Biën nale", de intern, tentoonstelling van beel dende kunst wordt geopend en Neder land vertegenwoordigd is door 18 jonge kunstenaars. DAT het tribunaal te Middelburg de ex-burgemeester dezer stad, E. A. M. v. Es, een internering heeft opgelegd van 6 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling. DAT de Centr. Vermogens Opsporings dienst heeft gearresteerd de 22-j. L. J. v. W. uit Wassenaar, een der hogere amb tenaren van de Stichting Ned. Kunst bezit, wegens een strafrechtelijke over treding. DAT op 5 Juni het gerestaureerde Prinsenhof te Delft en de daarin te hou den tentoonstelling van de Vrede van Munster worden geopend, voorafgegaan door een dienst in de Waalse kerk. DAT de gehele Zeeuwse mosselvloot uitvoer tot 18 Juni op de Waddenzee mosselraad te vissen. DAT door middel van een zandzuiger de wrakken der door de R-A.F. in de Oosterschelde tot zinken gebrachte sleep- schepen Neptune en Elizabeth ongeveer 4 meter zullen zakken, om de doorvaart vry te maken. DAT per 1 Juli de gem. Oudenbosch zijn electriciteitsnet aan de PNEM zal overdragen om zodoende de twee ton moderniseringskosten uit te sparen. DAT op de gisteren te Utrecht gehou den gala-avond, ter viering van hel 200-jarig bestaan van het korps Genie troepen een geldsom is aangeboden, waarvan 6 diepe trommen, 6 klaroenen en 2 schellebomen voor de Geniemuziek aangekocht kunnen worden. DAT mr W. M. Oppedijk van Veen, voorheen burg. van Workum, geïnstal leerd is als burgervader van Tietjerkste- radeeL DAT Eindhoven gisteren de gehele dag feestvierde ter ere van ruim 300 uit Indië teruggekeerde militairen, en burge meester Kolfschoten hun een sigaretten koker met het stadswapen aanbood. DAT in het Maasdorpje Alem een monument onthuld is voor de door de Duitsers in 1944 gefusilleerde heer Klin gen en diens dochtertje Tilly, alsmede voor de verdronken verzetstrijder L. Boelen uit ZaltbommeL DAT op een te Bruinisse gehouden gadering van moseelkwekers gepleit is voor verlaging of afschaffing va exportpremie, in verband met de currentie van Dee Franse markt middags kwart ileis Noordeinde e dakranden. H) (Exclusief NX.Cd Truman bijt niet in Wallace- visje van Stalin departement van Buitenlandse Zaken te Washington acht geen termen aanwezig, het Russische aanbod voor vredesbesprekingen op basis der voor stellen van Henry Wallace, waarvan wij gisteren melding maakten, te aanvaarden. Volgens Reuter zou het antwoord aan Rusland door Marshall zijn geformu leerd, nadat deze overleg pleegde met president Truman. Volgens de motive ring, kunnen Amerika en Rusland de hangende geschillen niet alleen regelen, omdat deze geen bilaterale vraagstuk ken zijn tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, maar kwesties waarin ook tal van andere landen betrokken zijn. De vraagstukken, waar 't om gaat, zijn in de afgelopen jaren behandeld in internatio nale lichamen, als de Ver. Naties en de Raad van ministers van Buitenlandse Zaken, terwijl juist de oppositie van de Sowjet-Unie en de. Oekraine leidden tot de annulering van de commissie voor atoomenergie. De mening overheerst, dat de open brief van Wallace en het ant woord van Stalin bedoeld zijn om de can- didatuur van Wallace voor het president schap te steunen en propaganda-materiaal voor Rusland's buitenlandse politiek. VIER DODEN BIJ TREINRAMP üf ENGELAND Een passagiers-express, op weg van Leeds naar Bradford ontspoorde, ten gevolge van het kromtrekken der rails door de hitte. Bij deze ramp vielen 4 doden en 41 gewonden te betreuren. Drie van de coupé's van de ontspoorde trein vielen in een zes meter diep kanaal. COMMUNISTEN GAVEN OPDRACHT VOOR MOORD OP LADAS Volgens de Griekse minister van Open bare Orde, Rendis, geschiedde de moord op minister Ladas, die 1 Mei plaats vond, op bevel van de communistische party. COMMUNISTISCHE AANVAL OP PEKING Communistische troepen deden een care aanval op de buitenwijken van Peking. De staat van beleg i« afgekon digd. Batavierlijn gaat de nachtdiensten op Londen uitbreiden De Batavier-lijn zal gedurende de zo mermaanden vier maal per week in beide richtingen de nachtdienst Rotterdam- Londen, via Tilbury, uitvoeren, ingaande 15 Juni. Deze dienst wordt onderhouden door het van de Mij. .Zeeland" gechar terde m. s. „Koningin Emma" en het s.s. „Batavier II". De afvaarten van R'dam zijn op Dinsdag, Woensdag. Donderdag en Zaterdag, des avonds om 7 uur van de Jobskade. De passagien worden de volgende morgen om 8 uur ontscheept te Tilbury. VEROORDELING VAN LEWIS VERNIETIGD. Op verzoek van de regering is de ver- aordehng van John L. Lewis en de mijn werkersvakvereniging vernietigd. Zoals bekend, werd Lewis op 20 April )L ver oordeeld tot 20.000 dollar boete en zijn vakbond tot 1420 dollar, omdat hij in ge breke gebleven was een bevel van het Hof tot stakingsopheffing op te volgen. DE „WILLEM VAN DER ZAAN" NAAR NEDERLAND De mijnenveger „Willem van der Zaan" is gisteren uit Priok naar Nederland ver trokken met 30 demobiliserende oorlogs vrijwilligere aan boord. WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk heldere nacht, echter in he* Noorden van het land tijdelijk mist of lage wolkenbanken. Morgen overdag en kele overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noor delijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 20 Mei, Zon op 4.39, onder 20.34; Maan op 17.36, onder L39. Volle Maan 23 Mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1