Leidse jeugd zal op 5 Juni a.s. een grote dag beleven STRIJD TUSSEN BLOEMENVEILINGEN EN -GROSSIERS IS ONTBRAK IMPONERENDE LOGGERS-„EXPOSITIE" IN DE HAVEN VAN IJMUIDEN D~(erberg NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 18 MEI 1948 Recreatie-oord „Oud-Poelgeest" wordt dan geopend Naar de Nieuwe Leidsclie Courant uit officiële bron verneemt, zal het jeugd centrum „Oud-Poelgeest", dat geëxploi teerd zal worden door de gelijknamige stichting, op Zaterdag 5 Juni a.s. wor den geopend. Dit bericht, waarop lange tijd werd gewacht, zal ongetwijfeld door de Leidse jeugdverenigingen met enthousiasme en blijdschap worden ontvangen. Kort ge leden publiceerden wjj, dat het in de be doeling van het bestuur der stichting lag, het centrum, waarin reeds verscheidene jeugdvergaderingen plaats vonden, deze maand te openen. Onvoorziene omstan digheden verhinderden dit echter. Even wel zal iedereen toegeven, dat een tijds verschil van slechts enige dagen te ver waarlozen is in het licht van het feit, dat de opening vóór de a.s. zomervacan- ties geschiedt. Tal van Leidse jongerenorganisaties zullen zich 's middags in de boomrijke omgeving van dit bij uitstek voor de jeugd geschikte recreatieoord verzamelen. Het is het plan, dat zij daar iets ten beste zullen geven. Zo zal de VCJC volksdansjes uitvoeren en de padvinders zullen de aanwezigen, die in groten ge tale worden verwacht, op een andere wijze doen genieten van hun spel. H.K.H. Prinses Juliana onder de genodigden. Aan vele verenigingen is een verzoek gericht, om zo spoedig mogelijk te wil len opgeven, hoeveel vertegenwoordigers de opening zullen bijwonen. De demon straties van de jeugd zullen ongeveer een half uur in beslag nemen, waarna Geref. Zendingsbond hield 13de Zendingsmiddag In de Hooglandse Kerk De Geref. Zendingsbond organiseerde gisteren in de Hooglandse kerk de 13e Zuid-Hollandse Zendingsdag. Ds M. Otte- vanger, Ned. Herv. predikant te Leiden, sprak een openingswoord. Als eerste spreker trad ds J. Batelaan, director van de G.-Z. B. ,te Utrecht, op. De titel van zijn onderwerp was: „Wat heeft de Zending in deze tijd het hardst nodig?" Spreker gaf als antwoord hier op: een biddend medeleven en de bereid willigheid om het werk der Zending vermogen te steunen. Ook de Heilige Geest kunnen wij niet missen welslagen van ons Zendingswerk. Zou de Gemeente werkelijk Pinksteren kunnen vieren zonder een enkele gedachte te wij den aan de arbeid der Zending. Al on; werk in Indië is tevergeefs, zo het niet geschiedt in een voortdurend putten uit de bron des Geestes. De opdracht ligt er en God geeft de be lofte: „Ik ben met U", er bij. Geen belofte wordt ons gegeven zonder de opdracht. Als Jezus vóór de Hemelvaart zijn disci pelen de laatste instructies geeft, zegt Hij hun tevens: „Ik zal U de Trooster den". Hij wil tegenwoordig zijn met Zijn kracht en genade om ons te dragen en te steunen, mits wij ons bewust zijn van onze roeping. Christus heeft ons in deze wereld geplaatst om Hem te loven. Dèt is Zending, Hij zal zijn volk leiden en eenmaal opnemenin heerlijkheid, wan neer het zich niet onttrokken heeft aan de eis Gods, aldus besloot spr. Ds D. J. van Dijk, zendeling, noemde het Pinksterfeest het Zendingsfeest bij uitnemendheid. Zendingswerk is: het net van het Evangelie uitwerpen om te varn- gen. Spr., die werkzaam is geweest onder de Toradja's op Midden-Celebes, wees er - op, dat het vijftien jaar heeft^ geduurd, voordat de eerste Christenen op zijn ter rein werden gedoopt. Er zit tragiek leven der Zending. Maar op het Woord des Heren hebben wij de netten uitgezet. Veel resultaten heeft ons werk opge leverd. Eén belangrijk ding leert men wel in het werk van de Zending, dat de Heer het moet doen. Het luisteren naar Zijn roepstem maakt actief. In het slot van zijn toespraak bracht ds Van Dijk nog het grote tekort zendelingen, predikanten en onderwijzers Als laatste spreker voerde ds H. Goed hart uit Reeuwijk het woord. Tot besluit zong men enkele verzen van psalm 87. HAAGSE RECHTBANK. Niet brandschoon. De Officier herinnerde eraan dat het strafblad van de chauffeur J. B., uit Alphen aan den Rijn niet bepaald brand schoon meer is. Maar verdachte vond een excuus in het feit, dat die straf da teerde uit de hongerwinter, toen een ieder weieens deed, hetgeen minder paste. Doch nu had hij toch een leelijke streek uitgehaald, door diefstal van een hi veelheid lijnolie door in te breken een fabriek. Waar de vorige maal vijf maanden gevangenisstraf was opgelegd, wilde de Officier nu het dubbele geven, en eiste tien maanden gevangenisstraf. De raadsman, mr Loeff, vond dat nogal stevig aangepakt, en bepleitte een deel der straf voorwaardelijk op te leggen, er in elk geval eerst een rapport over ver dachte in te winnen. Letsel door schuld. De landbouwer J. D. B., uit de Haar lemmermeer, had te Rijpwetering met een door hem bestuurde auto een wiel- rijdster aangereden, tengevolge waarvan deze vrij ernstig was gewond. Verdachte had niet voldoende opgelet, en gezien de gevolgen vorderde de Offi cier een maand hechtenis. Mr. Stomps meende dat niet alle schuld aan verdachte kan worden gegeven, pleitte vrijspraak, subs, clementie. Nader onderzoek. De huisvrouw C. K., te Leiden, heeft zich voor de rechtbank te verantwoor den gehad wegens een misdrijf tegen de zeden: de Officier vorderde tegen* haar zes maanden gevangenisstraf. De recht bank heeft in deze zaak een onderzoek bevolen naar de geestvermogens verdachte. Diefstal in vereniging. De expeditieknecht L. H. te Leiden heeft voor de rechtbank zich te woorden gehad wegens diefstal in vereni ging in een bedrijf waar hij werkzaam was. De Officier vorderde tegen hem maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Zedenmisdrijf. Wegens een misdrijf tegen de zeden (abortus) heeft terecht gestaan de mat- tenwever J. B. uit Leiden, tegen wie zes maanden gevangenisstraf werd geëist. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis er. voorwaardelijk zes maanden gevangenis straf met drie jaar proeftijd. de officiële opening in de grote zaal van het centrum zal plaats vinden. n aantal persoonlijkheden heeft hiervoor een invitatie ontvangen. Onder hen, die werden uitgenodigd, bevindt zich H.K.H. Prinses Juliana. Ook in Leiden grote interesse voor studie in Zweden Minister overweegt uitwisseling. Het is de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gebleken, aldus verneemt deNieuweLeidsche t., dat in studentenkringen in Leiden in andere universiteitsplaatsen land grote belangstelling bestaat studie in Zweden. Waar Zweedse studenten grote interesse koesteren voor Nederland, wil het de minister voorkomen, dat hier met vrucht zou kunnen worden beproefd ;ot een redelijke uitwisseling tussen beide te komen. Zij, die belangstelling voor deze zaak tonen, kunnen zich schriftelijk tot de afdeling hoger onderwijs en wetenschap het departement wenden tot het yer- krijgen van inlichtingen. Zendings-Hogeschool Oegstgeest Vrijdag 21 Mei. nam. 6.30—8 uur, zal /■oor zendingsstudenten en genodigden ïr de Zendimgs-Hogesohool mr dr C. L. Patijn een lezing houden over: „De betekenis de Verenigde Naties", met discussie. Dr Patijn heeft verscheidene UNO-con- ferenties meegemaakt en geeft op uiterst boeiende wijze informaties uit de eerste hand over de internationale politiek. Op de grote kerkenconferentie te Amsterdam Augustus a.s. zal hij als voorzitter van de sectie voor sociale vragen optreden. D. d. 15 April is het faillissement van Th. H. Nyssen te Leiden tot curator be noemd mr. H. Muller, Rapenburg 55, i. p. v. mr. J.J. de Vroom. Christen Gymnasiasten Bond Zaterdagavond hield de afd. Leiden van de C.G.B. een „grote avond" in de Schouwburg. Het programma bood een bonte verscheidenheid. Henk Jasperse speelde Partita I in Bes van Bach, het Leids Gymnasiasten Zangkoor o.Lv. Han Zirkzee zong liedjes van Dalcroze, ter wijl er voorts nog twee één-acters van Molière werden opgevoerd door een clubje uit de leden, onder regie van Jan Zitman. Het programma was dus wel Frans georiënteerd. Voor de één-acters was de keuze gevallen op „Tegen wil en dank getrouwd" en „Het huwelijk van gravin v. Escarbagnes." Er werd vrij be hoorlijk gespeeld, in aanmerking geno men, dat het geen gemakkelijke opgave was. De Franse esprit van Molière werd dan ook soms Hollandse boertigheid. De talrijke aanwezigen, ouders, vrien den en vriendinnen, beloonden de uit- en opvoerenden telkens met een hartelijk applaus. Van de rector, die niet aanwezig kon zijn, was een brief binnengekomen, die door de afdelings-praeses, P. Jansen, werd voorgelezen. De avond getuigde van een grote zorg bij de voorbereiding. Wij hopen dat deze goede eigenschap onze gymnasiasten moge bijblijven, ook bij hun „levensvoor bereiding." HAAGSE GERECHTSHOF De straf veranderd. Wegens het clandestien slachten van een varken was N. H. H. te Alphen aan diën Rijn door de Politierechter veroor deeld tot twee weken gevangenisstraf, van welk vonnis hy in hoger beroep kwam bij het Haagse Gerechtshof. Daar vorderde de proc.-generaal bevestiging van het vonnis; het bleek dat een varken speciaal verstopt was voor het clan destiene gebeuren. Het Hof heeft arrest gewezen en verdachte thans veroordeeld tot een maand gevangenisstraf delijk met drie jaar proeftijd. Dat liep slechter af. Tot twee weken gevangenisstraf mej. M. van B. te Sasseniheim ve deeld door de politierechter, wegens dief stal, meermalen gepleegd. Zij kwam dit vonnis nu in hoger beroep, doch de proc.-generaal vond de opgelegde 9traf veel te laag. Hij vorderde thans veroorde- ling tot een maand gevangenisstraf. Staking werd gisteren een feit „Ons parool is: Niemand de banken in!" aldus het actie-comité uit de bloemen- grossiers in een circulaire, die Vrijdag j.l. onder meer onder de Rijnsburgse han delaren werd verspreid. Hoewel dit „bevel" niet helemaal is opgevolgd er zaten plenty kopers in de banken lieten ze de wijzer van de veilingklok rustig draaien. Geen sterveling wilde (of durfde) drukken en van de duizenden en nog eens duizenden bossen margrieten, lathyrus, pioenen, irissen, papavers ënz. de klok niet één bosje een baas vinden in de Rijnsburgse veilingen Flora Bloemenlust. Noodgedwongen zullen deze bloemen ie een veilingwaarde van duizenden guldens vertegenwoordigen, vernietigd moeten worden. En dit is niet alleen het geval in Rijnsbutg, maar ook in andere centra, zoals Aalsmeer en 't Westland. Om dan nog maar niet eens te spreken de veilingen in Berkek Utrecht, Nij megen, Groningen en waar dan ook. Als deze staking een poosje voortduurt, kost het de kas van de kring bloemenveilin gen tonnen! Maar ook de handelaren verdienen geen sou. Waarschijnlijk wordt het dus een strijd met de grote vraag: wie houdt het 't langst uit? Beide partijen zullen het tot het bittere einde moéten uitzingen al was het alleen het prestige! De bloemenhandel één der meest vreedzame beroepen is in staking jaagt èn zichzelf èn de kwekers op hoge kosten. Enkel en alleen om de 2 pet. zetbelasting Met een klein beetje goede wil van beide kanten, had hier beslist een bevredigende oplossing gevonden kunnen worden. Let wel, van beide kan ten, want ook hier geldt: waar er twee kijven, hebben er twee schuld. Rare bloe menwereld Wij vernemen over deze zaak nog het volgende: Het gerucht gaat, dat minister Mans- holt de staking van gisteren nog niet als zodanig opvat, maar haar meer als pro test beschouwt. Zouden de handelaren in de loop van de week nóg niet kopen, dan zal ook de minister het als een staking opvatten en toestemming geven tot het uitreiken van erkenningen aan kwekers, die zelf emplooi voor hun bloe.». .illen zoeken. (Dit is verleden jaar met groenten ook gebeurd). En als de bekende stok achter de even bekende deur hebben de veilingen nog een dreigement: we len jullie wel krijgen! Wanneer de han delaren eventueel het onderspit moeten delven, zullen ze gedwongen worden de geleden schade van de onverkocht geble- bloemen weer aan de veilingen terug te betalen. In plaats van 2 pet. wordt dan de heffing op 3 pet. gebracht. De wedloop om de grote prijs omzetbelasting is begonnen. Wie zal de beste adem hebben? Het bericht in eep dér bladen, als zou het broodr-antsoen binnenkort wor den verhoogd, is onjuist. Katwijk aan Zee De vissers vertrokken naar IJmuiden Hartelijk afscheid vanmorgen om 6 uur (Van onze verslaggever). Ongeveer 400 vissers hebben vanmor gen omstreeks zes uur afscheid genomen Katwijk. Tien grote bussen van de N.Z.H.V.M. brachten de bemanning, die te goeder naam en faam be kend staande haringvloot bevolkt, naar de grootste vissersplaats van Nederland: IJmuiden. Katwijk was al heel vroeg uit de ve- ;n. Voor de vissers stemt het ongetwij feld tot dankbaarheid, dat de belang stelling bij het afscheid zo groot en at méér waard is zo hartelijk was. Met koffers en reiszakken gingen de jonge vissers naar de bussen. Vrouwen kinderen droegen ook wat om het vader zo gemakkelijk mogelijk te ma ken. Zij moohten mee naar IJmuiden; ivel een gebeurtenis van groot gewicht. De slagen van de klok van zes waren reeds verklonken, toen de lange rij van bussen zich in beweging zette. Dat de vissersgezinnen in de stampvolle wagens g een gezellig uurtje hebben gehad, te begrijpen. In één bus werd al bij het vertrék luid gezongen. Laten wij hopen, dat dit een goed voorteken is geweest van een vangst, die de ver wachtingen overtreft. Het vertrek te IJmuiden. Onze correspondent te IJmuiden tele foneerde ons vanmorgen nog het vol gende over het vertrek van de loggers uit de haven van IJmuiden: Heel vroeg in de morgen reeds was het een en al bedrijvigheid op de kade. De eerste tTeinen voerden een groot aantal personen, meest Katwijkers, aan, terwijl ook een tiental autobussen veel belangstellenden naar de haven braoht. Het afscheid van man en vader was ont roerend. Menig moeder en kind ver toefde nog even aan boord. Om acht uur maakte de KW 25 .Wil lem I" zich los van de wal, onmiddellijk gevolgd door de KW 43 „De Rijnmond", de 145 „Neptunus". de 159 „Java" enz. Op de KW 170 „De Zeemeeuw" heb ben zich ingescheept Peter Koen, re porter van de N.C.R.V., en de heer J. G. Kolkman, hoofd van de afdeling vis van het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad. 31 schepen keerden vanmor gen IJmuiden de rug toe. Collecte de Ned. Herv. Kerken gehouden collecte voor de inwendige zending bracht f 724.84 op. HAAGSE POLITIERECHTER. In de textiel. De koopman in galanterieën, H. J. S. Leiden, had zich bezig gehouden i textiel, doch hij deed zulks in het zw waarvoor de Officier nu twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd eiste en een geldboete van f60 of 30 dagen hechtenis. De politie rechter veroordeelde conform die Deviezen. Mej. C. A. van D„ te Noordwijk, had een reisje naar het buitenland onder nomen, doch toen de voorschriften var de deviezen overtreden. De Officier vor derde thans f50 boete of 25 dagen hech tenis, en verbeurd verklaring van het geen inbeslag was genomen, en de rech ter veroordeelde conform die eis. Benoemd tot burgemeester' van Alk maar, mr dr H, J. Wijtema, thans bur gemeester te Beilen (Dr.). Katwijkse schepen zetten vlaggetjesdag grote luister bij (Van onze speciale verslaggever) IJmuiden stond Zaterdag in het teken van een grootse vlaggetjes-demonstratie, was de eerste maal, dat in deze voor de Nederlandse visserij zo belangrijke havenplaats een z.g. vlaggetjesdag werd georganiseerd. Voor dat de schepen het ruime sop kozen, vond er als het ware een indrukwek kende expositie plaats, waarop de charme van het visserijbedrijf wel uitermate sterk tot uitdrukking kwam. Dat een veelheid en verscheidenheid van vlaggen het imponerende, fascinerende schouwspel van ontelbare „glinsterende" log gers en duizenden blije toeschouwers, onder welke zich een groot aantal Katwijkers ï>evond, een bijzonder aspect gaven, behoeft geen nadere beschrijving. De eerste vlaggetjesdag te IJmuiden bood de duizenden belangstellenden, o.w. velen uit Katwijk, een imponerend schouwspel van schitterende loggers. Op 2e Pinksterdag viel te Amstelveen de beslissing inzake bet wereldkampioen schap dameshockey tussen Engeland en Nederland: (10). Tijdens het spelen der volksliederen. V.r.n.l-: Nederland, Engeland en Schotland, dat de 3e prijs kreeg. Helaas kunnen de Katwijkse reders in hun ei-gen plaats zulk een vrolijk evene ment nog niet beleven. In de loop van de vorige week zijn ongeveer 28 gepavoiseer- de Katwijkse loggers uit verschillende isserijcentra van het" Westen des lands aar IJmuiden vertrokken om deel te ne ten aan deze specifiek Hollandse verto ning. Ais echter aan de eis van een Kat wijkse -ha-ven zal zijn voldaan, dan zal iu nog havenloze dorp zelf zich op vlaggetjesdag zeker van zijn beste kant laten zien. Daar staat trouwens de Kat wijkse geest borg voor. Een schouwspel, rijk aan leven en kleur. 't Was prachtig weer," toen wij 's mid dags met onze fotograaf aan de „vlag getjes-haven", vóór de vishal van de N.V Zeevis-groothandel „Koningstem", arri veerden. Iemand, die weinig of niets met het visserijleven te ma-ken heeft, weet op het eerste gezicht niet wat hij ziet. Wat een schepen, wat een schier ondoordring baar netwerk van touwen, wat van kleine en grote mastenHet dikke „gordijn" van draden, touwen en kabels maakte de contouren van de aa dere kant van de IJmuidense haven staande watertoren nauwelijks zichtbaar. Wie a-Is buitenstaander deze demonstra tie, rijk aan leven, kleur enreinheid. heeft bijgewoond, heeft ongetwijfeld zij het dan maar voor even z' ruige vissersleven gekregen. Op de vraag van een stoere schipper, of het ons be viel, konden wij sléchts één antwoord ge ven: „Geweldig". Zijn uitnodiging, om deze zomer een-s een haringvangst mee te maken, hadden wij vast en zeker aan vaard, als niet andere bezigheden ons met bracht in het steedse leven hadden terug geroepen. De 63-jarige Katwijker, d-ie ons zo vriendelijk inviteerde, moest echter ook toegeven, dat het niet alles goud is water blinkt. „Hier is inderdaad al-les mooi en bekoorlijk, maar straks verdwij nen dé vlaggetjes en met hen veel be koorlijkheid. Het leven op" zee is storm achtig en ruw", zei hij in Katwijks dialect. Ons respect voor de vissers, die ons dikwijls in zeer moeilijke omstandigheden het kostelijk zeebanket leveren, werd verdiept. En de vraag rees: „Kunnen wij hun werk wel genoegzaam waarderen?" Laten wij eens even bedenken wat er moet gebeuren voordat het gladde, vette harinkje ons keelgat inglijdt- Gereed ter haringvangst. Het vissersvolk van onze Hollandse kusten is gereed om' een nieuw haring seizoen te openen. De laatste toebereid selen zijn achter de rug Toen wij ir IJmuiden waren hebben wij kunnen zien, hoe alles tot in de puntjes was verzorgd. Elk schip, zonder enige uitzondering, mocht er zijn Was het verwaandheid, dat de vissers vol geestdrift hun schip het publiek toonden? Verre van dat. Hier hadden we te doen met een rechtmatige trots, die ook voor de vissers in bepaalde omstandigheden onontbeerlijk i: Geen plaats in de door Hendrik Greven 26 Een traan om de zoon, die z'n geluk zocht daèr, waar z'n ouders dachten, dat hij het noQit vinden zou. Maar een man moet z'n vader en moeder verlaten ter- wille van een vrouw. Een eeuwenoude daad, die het leven van al die mensen daar in Evert de Lange's huis radicaal zou gaan veranderen! XII Door de avonddonkere straten gingen Herman en Annelie naar huis. Dicht aanéén gedrongen in de vertrouwelijk heid van het duister, dat zich om nen sloot en hun geheimen vasthield. Het gaan met z'n tweeën door het donker. Het gelijkmatig oplopen met een jonge vrouw. De marstred van je beider stap pen, die het gaan is naar een nieuwe toekomst in een veranderde wereld. Het zien van haar klein voeten, daar beneden je, naast de jouwe, voor, achter, voor achter, regelmatig. De warmte van haar lichaam, de prikkeling van haar haren tegen je wang. als je je iets naar haar overbuigt- Het was voor Herman allemaal volko men nieuw. Het was zo iets groots voor hem. zoiets ongekend weelderigs, dat hij zich verdiepte in iedere voetstap, die zij samen zetten. Het had allemaal betekenis voor hem. En né deze avond met haar.' doorgebracht met het luisteren naar Grieg's Peer Gynt muziek in een con certzaal waar je, tijdens de pauze, langs de grijs-grauwe zee kon wandelen, deze avond stond zijn besluit vast: wat er ook gebenrde, hij zou Annelie hebben De storm van die middag, toen hij, zo brutaal weg met haar de tuin was binnen gekomen, deerde hem niet meer. Mis schien hadden ze wel gelijk z'n vader en moeder, misschien zou het z'r loopbaan ongunstig beinvloeden. een huwelijk met de dochter „van een waarzegster", zoals z'n vader het had uitgedrukt Wat deer de het hem. Herman wist het zeker: liever klerk mét, dan secretaris-generaal zonder dit rossige meisje, en hij had z'n vader en moeder in deze geest over z'n gevoe lens gesproken. Hij vertelde er het meisje van, terwijl ze door deze avond naar huis gingen, Hij was nog maar amper binnen ge weest- deze middag of pa was al begon nen met zijn verhoor „Vertel ons es jongetje, dat is toch zeker maar "toeval lig, dat jij en dat meisje Bradenburger zo samen thuiskomen?" Herman had z'n wenkbrauwen opgetrokken, om z'n vader de mogelijkheid te geven nog meer te zeggen en onder tussen zelf het terrein van de strijd te overzien Maar pa bleek dergelijke truojes dóór te hebben' en drong aan: „nu, geef es antwoord!" „Zou u het erg vinden, als het niet toe- „Wis en zeker"! stoof pa op en ma had alleen gezegd: „maar jongen!" „Ik zou het niet verdragen!" was de oudere man doorgegaan. „Afgezien nog van het feit. dat ik het milieu waaruit het meisje komt jou hoogst ongewenst acht, is het feit, dat jij met haar onder één dak leeft, be slist onduldbaar" Daartegenover had Herman opge merkt, dat pa eendergelijke situatie niet te sonjber moest inzien „Als de me zich daar vandaag de dag nog wat aantrekken", had hij gezegd, „krijg jc een volksverhuizing, waarbij die der mid deleeuwen nog maar kinderspel is. U weet toch wel, dat duizenden mensen bij elkaar inwonen? Dat in Duitsland hele buurten in één bunker huizen? Je kunt toch niet tegen de liefde zeggen „verbo den toegang?" Annelie. zo vond Herman onder het ver. tellen en voortgaan, moest maar es zeg gen of ze dat geen pracht-idee van hem vond. Hij had gedacht aan wat zijzelf deze middag gezegd.had over de liefde, die zij beiden in 't ruzie-geteisterde huis van de oude De Lange brachten. Maar Annelie achtte de opmerking van Herman ontactisch. „Je vader ergerde zich natuurlijk", zei ze. „Als je over zulke ernstige dingen spreekt moet je dat ver mijden!" Herman zweeg beschaamd. Even maar. want de gedachte aan wat er vanmiddag thuis gebeurd was, waar hij, zoals hij net uitdrukte, z'n liefde tegen star-conserva- tisme verdedigd had, liet hem niet los. Ja, pa van der Graag was wel hevig verontwaardigd geworden Had gezegd, dat je de vloek van deze tijd, het samen hokken in één woning niet als verdedi ging mocht gebruiken voor iets. wat in wezen een kwade zaak was. „Als jij dan'niet van zins bent de wacht bij het fatsoen te betrekken, dan zullen wijhet doen", had pa gezegd. Maar ik wil in ieder geval de waarheid weten: „heb jij, toen je gisteravond met Annelie thuiskwam in zwarte verf getrapt, in de „Nou, je begrijpt Annelie", onderbrak Herman zichzelf, ik keek em aan of een ster zag verschieten. Ik zei „wat heeft dat er nu mee te maken?" „Als jij gisteravond in de voortuin die zwarte verf trapte, die er toen la zei pa, „dan ben jij op geheimzinnige wijze met een jonge vrouw dit huis bin nengeslopen en dan hebben jou hande lingen, na je thuiskomst zich aan mijn controle onttrokken. „Dat wil ik niet". En pa had met de vuist op tafel geslagen Dat wil ik voor mezelf niet en dat wil ik tegenover Evert de Lange en de andere bewoners van dit huis niet. Jij hoort 's avonds op een normale tijd en een male manier thuis te komen en als je een meisje hebt, dan kun je daarvan op eenzelfde normale manier afsoheid nemen en voor je naar je kamer gaat, kom je dan eerst nog ons in de huiskamer goe denacht wensen" „Ik moet je zeggen, ik was stom ver baasd, Annelie en ik zei tegen pa, dat ik er niet aan dacht het anders te doen. Ik ben gisteravond op een normale manier thuisgekomen, ik heb niet in verf getrapt, ik was niet met Annelie, maar de hele avond bij vrienden, zoals ik trou vanmorgen al gezegd heb en ik vind het onnodig om ruzie over dit punt te maken, want ik wil het graag doen zoals U zegt. Dat heb ik gezegd. Annelie" „Erg verstandig Een pleister op de wonde over die bunkeropmerking, die kon er werkelijk niet mee door En wat gebeurde er verder?" „Pa was erg verbaasd, dat ik het n geweest was. Hij zei, dat het dan een e der stel geweest moest zijn. Hij was vriendelijk om niet aan jou te denk. Annelie Dat denkbeeld had ik niet kt nen verdragen. Pa scheen erg opgelucht. Het schijnt hem erg aangegrepen te ben, die zwarte verf. Heb jij er op gelet?" Nee. Annelie had er geen aandacht geschonken. Had niet eens verf gezien. Maar zij was meer nieuwsgierig naar reactie op de ontwikkeling van het ge- En ze hoorde van haar verliefde vriend, dat ma de opmerking had gemaakt: ove dit punt zijn we het dus eens, maar da andere, dat je dus wel toegeeft, dat e iets tussen jou en dat meisje boven i: daar wil ik dan wel eens over praten. Nu, toen had Herman alles verteld. Tot stijgende ergernis en verbazing van En hij had gezegd, dat hij Annelie slist als zijn meisje beschouwde en ie bereid was, de deur uit te gaan. als pa en ma het shocking vonden, d-a-t ze beiden onder één dak woonden. Ma was perplex geweest zoals ze zelf zei. „Hoor je 't man", had ze gezegd, „daarvoor ploeter je. daarvoor zorg je. daarvoor heb je angst De eerste de beste, die in z'n leven komt, brengt em op nel en hij wil desnoods de deur wel uitgèan. Alsof we niet voor hém juist naar dit huis gekomen zijn. Herman vertelde Annelie niet in welke misprijzende bewoordingen ma zich over het beroep van Annelie's moeder had uit gelaten En hoe teleurgesteld ze was geweest, dat Herman „die kliek" ook nog in oe- scherming nam. (Wordt vervolgd). Vanmorgen om acht uur is het s vertrek gegeven, Nu zwalkt de vloot op het water van d-e oneindige zeel Bouwen op eigen kracht en vaardigheid doen de vissers niet, want zij weten zich ook bij dit werk afhankelijk van Hem. Die elke tocht tot een „wonderbare visvangst'.' kan maken. Zó zijn zij, die Katwijkers. zee mag hen ruw maken, in him hart ten zij zich klein v-oor die grote Visser der mensen, aan Wiens zegen ook elke vangst is gelegen. Ongekende reconstructieve krachten in de visserij. De heer M. Roos, voorzitter van dc afdeling IJmuiden van V.V.V., hield Za terdagmiddag vanaf de Kw 32 van dt rederij „Kennemerland", schipper Jan Vink, een toespraak, waarin hij dank bracht aan alle reders voor hun spontane medewerking om deze dag te doen sla gen. Een vlaggetjes-dag is, gezien in hel nationale kader, iets nieuws. Uitvoerig stond "de heer Roos vervol gens stil bij de plaats, die IJmuiden in het visserijbedrijf inneemt. Vóór 70 ji was het nog een woest terrein, w; mensen woonden, die met het bergen schepen een armoedig bestaan leidden. Nu is het een belanrijk visserij centrum geworden, dat wel is waar door de log zwaar werd geteisterd, maar da de bevrijding de wederopbouw van sche pen en vishallen met kracht ter hand nam. Wat er in de visserij aan recon structie is geschied, grenst aan het onge looflijke. Wil Nederland zich op het gebied van de visserij handhaven, dan moet de overheid aan het handelsartikel vis volle aandacht wijden, teneinde te voorkomen, dat ons land van de bui tenlandse markt wordt verdreven. Spr. hoopte, dat de schepen een rijke vangst zouden mogen bergen. Katwijkse haven een gerechtvaardigde Drs D J. van Dijk, voorzitter van het bedrijfschap voor visserijproducten, noemde de haringvisserij één van de be langrijkste bronnen van inkomen van he' Nederlandse volk. Wij mogen, aldus spr. trots zijn op onze visserij in het algemeen, op de haringvisserij in. het bijzon der. Het is vooral hieraan te danken, dat Nederland in het internationale verkeer >'n vooraanstaande plaats kan hebben. Ons volk wordt wel eens verweten, dat het nuchter, zakelijk en hard is. Hierin verbetering gekomen, als we zien, hoe deze schepen met enthousiasme zijn ver sierd. Ook het feit, dat Katwijk in nauwe samenwerking met IJmuiden deze onver getelijke dag heeft mogelijk gemaakt, wijst in deze richting. Rivaliteit werd niet geconstateerd. Mede door deze innerlijk gezonde toestand heeft het serijbedrijf een grootte aangenomen, die bewondering afdwingt. Bij dit alles biyft de Katwijkse haven een gerechtvaardigde eis, omdat Kat wijk zich eerst ten volle kan ont- jlooien, wanneer het een goed-geoutil- leerde haven heeft. Drs Van Dijk sprak de wens uit, dat de recordproductie van het vorige jaar zou mogen worden geslagen. Spr. merkte op, dat het visserijbedrijf kan zorgen voor voldoende deviezen. In het slot var zijn rede wees hij nog óp de taak var de bemanning om zorg te dragen vooi het aanvoeren van goede haring. Hierna hees drs Van Dijk de rood-wit- blauwe vlag en .de bedrijfswimpel op de Kw 32, het schip, dat verleden jaar de blauwe wimpel vérdiende in verband met de best verzorgde haringen. Een muziek corps speelde tijdens deze plechtigheid twee coupletten van het Wilhelmus, die door het publiek uit volle borst werden meegezongen. Het feest van vlaggen, loggers en vro lijke mensen werd besloten met een rond vaart door de havens voor genodigden op de Kw 170 Onze vloot vaart uit! En zü lieten de schare achter en namen Hem mede. (Mare. 4 36 Vert. Bijbel-Gen.) Onze vissersvloot gaat weer uit. Onze onen vatten hun zware werk op. De vrouwen en kinderen blij- th-uis. Zij kunnen niet mee, maar wel mee in gedachten en via de radio. De Kerk leeft ook mee, want het zijn leden der gemeente, die mannen en zonen. Een deel der Kerk vaart op zee, het andere deel -blijft -thuis. En nu zeg gen wij tegen hen, die weggaan: „Broe ders. doet als de disci-pelen in Marcus 4 em mee, Jezus Ohristus, het levende woord God^ Hij heeft het leven immers weer zinvol -gemaakt? Door Hem is het leven Weer waard geleefd te den en alleen door Hem is het mogelijk, vreugdevol te werken. Door Hem licht weer op de glans van de vreugde c de arbeid. Laat het „loggergeW „gezin van Christus" mogen zijn. Boven d-e deur van de grote vluchte lingenkerk te Emd-en ziet ge ee steen uitgehouwen schip, worstelend met de golven, met als opschrift: „Scheepje van Christus, Gods Kerk volgd, verdreven, God heeft? hier troost gegeven." De Kerk „Soheepje van Christus" en scheepje „Kerk van Christus", schipper profeet, priester en k-oning. de „sch-ipvader", zoals vroeger, de dominee boord. De bemanning de luisterend# dienende gemeenschap, die uit dank baarheid zich houdt aan de van ontvangen „huisregels". Samen worste lend tegen de golf van dé zonde, tegen de verleidingen van de leviathan, zeeduivel, die graag op de loggers ope reert, die de ledigheid schept om gekust te worden, die de arbeid doel op zich- vil maken, die met zijn Woord en Christus' Woord en Ohristus' Geest wil beconcurreren en met zijn beloften geboden Gods,-beloften ontzenuwt t Gods geboden alleen maar erkennen wil jor het vasteland. Onze vloot vaart uit. „De zee is groot i wijd van ruimte. Daar wandelen de schepen pn de leviathan speelt ei (Ps. 104: 25 en 26). Doch Christus heeft het spel van de leviathan gewennen Houdt het daarvoor ma-nnen! Neemt Hem mee. Hij neemt de angst weg en als Hij slaapt (lees Marcus 4). dan slaapt Hij al-leen, omdat Hij gewekt wil worden en het gebed wil wekken, het klein geloof ■wil versterken en Zijn discipelen brengen tot de uitroep: „Hoedanig Is deze!" Zo laten wiij u rustig g-aan en bidden voor uw behoud -naar lichaam en Goede vangst mannen! Katwijk aan Zee. J- J- v. d. Krift. BURGELIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Daatje J J, d v J Tegelaar en J G Berlemann; Johannes, z v P v d Berg en A M C Menzen; Ad-rianus, P M Bodijn en J C van Leeuwen; Beata H, d v A N Gordijn en E v d Berg; Fran- oiscus, z v J J v d Berg en Been. Overleden: J H van Leeuwen, wednr, 80 jr; J C v d Hoeven, man, 67 jr; A L van Duijven-bode, huisv-r. van A W Ouwèhand, 46 jr. „Njord" Leider werd te Oster iemsgieken begin „Hier liggen de braven; zij wach ten op Katwijks haven" Toen Zaterdag j.l. het officiële gedeelte van de „vlaggetjesdag" te IJmuiden was afgelopen en de rust in de haven enigs zins was weergekeerd, deed zich plotse ling iets vreemds voor. Tussen de mas ten van enkele Katwijkse loggers rees een groot spandoek, waarop te lezen was; „Hier liggen de braven; zij wachten op Katwijks haven". Op sommige plaatsen ontlokten deze bezielende woorden langdurig en spontaan applaus. Er w er ook, die met een beetje verontw diging tegen het doek opkeken Eén ding is zeker: de schrandere Katwijkers hebben een zeldzame propaganda voor hun haven gemaakt. Weer hebben zij ge toond, dat zij een ideaal bezitten, dat niemand hun kan1 ontnemen. Heel Kat- Wijk leeft innig mee met de visserij en het is zich er terdege van bewust, dat de toekomst van de vissersplaats mede afhankelijk is van een goede, veilige Het comité van actie, waarvan de heer C. van Tongeren voorzitter is, doet zijn naam nog steeds eer aan. Het stelt zich op het standpunt: er moét een haven komen. In dit licht werkt en activeert men ook. heer Van Tongeren vertelde - vanmorgen in- een gesprek over eventuele haven", dat het hoogheem raadschap „Rijnland" zeer geïnteresseerd bij een behoorlijke Katwijkse haven. Men wil nl. zo spoedig mogelijk komen en meer intensieve afvoer boezemwater. Het plan is er reeds' om het gemaal te doen verdwijnen. Hiervoor zou dan een installatie, gedreven door electriciteit, in de plaats i men. Deze plannen zijn gecoördineerd denkbaar is zonder de haven, loe staan de autoriteiten tegenover het havenprobleem? Over het algemeen zij de noodzaak van een haven in, luidde het antwoord. 80 a 90 pet. van hi aantal autoriteiten, dat met de haver plannen te maken heeft, zijn er vóór e er van overtuigd, dat Katwijk zijn haven eenmaal zal kunhen openen. Op 't ogenblik voeren de reders onderling besprekingen om een deel van de besomming apart 1 gen ter vermeerdering van het- stich tingskapitaal. Zy vooral beseffen, dat de wederopbouw van Katwyk niet denbaar is zonder de havi Dat de regering haar volle aandacht dient te schenken aan de Katwijkse i ven, moge spreken uit het feil, dat de exploitatie per logger thans f7000 jaar méér kost dan wanneer er een haven zou zijn. Bedenk daarbij, dat er gedu rende het seizoen ongeveer 70 Katwijks» loggers aan de visserij deelnemen, dan toont een eenvoudig rekensommetje aan, dat deze ongezonde situatie de regering op plus minus f 5Ó0.000 komt te i Drs D. J. van Dyk, voorzitter vai bedryfschap voor visseryproducten, hees Zaterdagmiddag de rood-wit- blauwe vlag cn de bedrijfswimpel op de KW 32, het schip, dat vorig jas de wimpel verdiende in verband met de best verzorgde haringen. IJmuiden, 18 Mei 1 stoomtreilef f 10.800; IJm. 99 „Batavia" f 18000. IJm 45 Perseus" f 5600; IJm. 98 „Libra" f 11800; Kw. 134 f 5700; motorloggers: Kw 28 f 2940; Sch 7 f 11500; 36 f 5610; 15 f 3700; 227 f 2920; 24 f 4810; 155 f 3"*" 69 f 6040; 129 f 4590; Kw 53 f 980; f 3900; 162 f 3850: 166 I 2160; 72 f 2450; 84 f 2730; 91 f 3250; 107 f 940; 64 f 1270; IJm 210 f 3860; 276 f 1040; 201 f r" 272 f 3500; 204 f 1790; 224 f 2380. Totale aanvoer 4500 kisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2