jHeuuff £Vthsd)r (iourant Vijf Arabische legers overrompelen de nieuwe staat Israël Wist U DINSDAG 18 MEI 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0.30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7511 Christelijk'ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken "SjfcSui BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER Strijd dreigt een internationaal karakter aan te nemen Hoewel de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad een resolntie hebben ingediend, waarin last wordt gegeven de oorlog in Palestina onmiddellijk te doen beëin digen, omdat vredebreuk heeft plaatsgevonden, stakt het Heilige Land in vuur en vlam. Gebruikmakend van artillerie, gevechtswagens en vliegtuigen zijn de legers der vijf omringende Arabische landen tot de overrompeling van de nieuwe, ook door Rusland erkende. Joodse staat Israël overgegaan- Het Joodse leger, bestaande uit elemen- de Haganah, de Irgoen Zwai Leoemi en de Stern-groep, moet zich verdedigen tegen een geweldige over macht. Tel Aviv viel ten prooi aan hard nekkige bombardementen door Egyptische vliegtuigen. De weg van Tel Aviv naai Jeruzalem is versperd door de Arabieren. Het sterke Egyptische leger bezette de Arabisdhe kuststad Gaza en maakte haar tot hoofdkwrtier. Zelfs koning Faroek heeft deze stad reeds bezocht. De bevol king van de Joodse nederzetting El Dam- goer is uitgemoord. Omdat zij weigerde te capituleren. Ook het Trans-Jordaanse leger, dat reeds tijdens het Britse Man daat aan de operaties deelnam, heeft zich thans geheel in de strijd geworpen en rukte op tot Latroen. op 30 km van de Middellandse Zee, waar de voornaamste luchthaven Lydda werd veroverd. Even- Via open brief aan Wallace richt Stalin zich tot Amerika Krijgt de wereld nu eindelijk daden te zien? Maarschalk Stalin heeft persoonlijk ge antwoord op een open brief van Wallace, die door de Russische dictator een docu ment van het grootste belang wordt ge noemd Hij is van oordeel, dat in de ver klaring van Wallace de consolidatie van de vrede, de internationale samenwerking en de verzekering van de democratie wordt beoogd. Het document van Wallace, candidaat van de derde partij voor de presidentsverkiezingen, stelt een rege ling voor van de geschillen tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten en er wordt een concreet program aan de hand gedaan. Wallace droomt van de mogelijk heid alle voornaamste geschilpunten tus sen de Sowjet-Unie en de Ver Staten weg te nemen- De SowjieWegering meent, dat ondanks het verschil van economisch stelsel en ideologie, deze twee verschil lende levensprincipes gehandhaafd kun nen blijven en een vreedzame regeling van de geschillen tussen Amerika en Rus land niet slechts mogelijk, doch tevens noodzakelijk ia in het belang van de wereldvrede. Aanvankelijk heeft het Witte Huis en het departement van Bui tenlandse Zaken te Washington een af wachtende houding aangenomen. Maar men bestudeert de verklaring van Stalin met buitensporige ijver, omdat men nu wel eens weten wil, of Rusland nu wer kelijk op vrede of op een gecamoufleer de oorlog aanstuurt, want het is natuurlijk riet uitgesloten, dat men hier met een handige Russische manoeuvre te doen heeft Een Reuter-bericht suggereert reeds, dat de kans op een Amerikaans-Russisch overleg door het antwoord van Stalin ver minderd is. Marshall had aangedrongen op gespecificeerde voorstellen, maar Sta lin heeft die niet gedaan. De bedoeling zou dan ook slechts zijn de Amerikaanse regering de verantwoordelijkheid op de schouders te schuiven voor verwerping van een z.g. Russisch vredesaanbod Moordenaar van Keesje Vermeid en gearresteerd R'damse politie zet onderzoek onver minderd voort. De politie te Rotterdam is er in ge slaagd de vermoedelijke dader van de moord op de negenjarige Keesje Vermeu len te arresteren. Het is een 24-jarige Rotterdamse instrumentmaker. Bij de huidige stand van het onder zoek is het onmogelijk, nadere bijzonder heden te verstrekken. Wel kan worden medegedeeld, dat de man eerst gisteren ter beschikking van de Justitie is ge steld, hoewel hij reeds eerder in arrest was. De man heeft pertinent ontkend, de moord te hebben gepleegd. De politie volgt thans een zeer bepaald spoor. Het is dus waarschijnlijk, dat deze moordzaak tinnen niet al te lange tijd geheel zal zijn opgelost. Regering meldt succes der conversie Het departement van Financiën deelt mede, dat de nieuwe staatsleningen (totaal van f1500 millioen) zonder deel neming van rijksfondsen en- instellingen ©vertekend zijn. Slechts 5 pet van de hou ders der te converteren leningen vroeg aflossing (totaal van f66 millioen). In de 8 pet. lening is f 854 millioen en in de S'.i pet-lening f310 millioen geconver teerd. Het bedrag der vrije inschrijving Is nog niet bekend. Nationale spreekwedstrijd te Hillegom Tweede Pinksterdag werd te Hille gom door de vereniging „Hogere Pres taties" een nationale spreekwedstrijd georganiseerd, waaraan 35 personen deel namen. Na des morgens een bloembollenbe- drijf te hebben bezichtigd, werd het ge zelschap 's middags officieel ontvangen door de burgemeester van Hillegom, Jhr mr. dr. Van Nispen tot Pannerden. Be jury voor deze wedstrijd bestond uit de burgemeester van Hillegom, Jan Boots, omroeper van de A V.R.O. en md. G. Elias, medewerker van Elseviers Weekblad te Amsterdam. De uitslag was als volgt: eerste prijs: Vrisselbeker. de heer J. Heyne uit Krom menie, onderwerp: „ons kleine land met haar grote schoonheid". Tweede prijs: J van Kesteren, Leiderdorp, onderwerp: ..Olympiade", Derde prijs: G. Bruinsma, Winterswijk, met een improvisatie over 's Avonds werd de film „Hollands Glorie" vertoond. zijn hevige gevechten aan de gang bij de Trans-Jordaanse grens, ten Zuiden van de Zee van Tiberias, waar Syrische en Iraakse troepen samenwerken. In Egypte zijn te Cairo 600 Joden by razzia's opgepakt en naar concentratie kampen vervoerd. De Egyptische autori teiten hebben ladingen geconfiskeerd van vier schepen met ravitaillering voor de Joden, terwijl bij de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Airlines vier Dakota's in beslag werden genomen, met bestemming voor Saoedi Arabië. Zoals de zaken thans staan, begint de oorlog reeds een internationaal karakter te krijgen, want de Egyptische regering heeft de grote mogendheden meegedeeld, dat de Palestijnse wateren als gevaarlijk voor de buitenlandse scheepvaart moeten worden beschouwd. Maar anderzijds is via de radio, „De Stem van Israël", aan Egypte en de andere Arabische staten de waarschuwing gedaan, dat luchtaanvallen zullen plaatsvinden. Zulks zou te be schouwen zijn als een represaille tegen de aanvallen op Tel Aviv, dat door Egyp tische vliegtuigen werd gebombardeerd. Na de erkenning de faoto van Amerika, heeft Sowjet-Rusland, welke staat inder tijd voor het verdelingsplan was, de nieuwe staat volledig erkend- Deze heeft zich reeds een voorlopig parlement, dat professor Chaim Weizmann, die zich thans nog in New York bevindt en feitelijk de pionier is van de Zionistische beweging, benoemde tot president van de nieuwe Joodse staat. Mosje Sjertok, thans minister van Buitenlandse Zaken van Israël, heeft ook bij de Ver. Naties om officiële erkenning en toelating verzocht. Jeruzalem wordt niet gespaard Strijdkrachten van de Haganah doen pogingen om de binnen de muren der oude stad Jeruzalem ingesloten 1300 Joden te redden. De omsingeling vindt plaats door 15.000 man Arabische strijdkrachten, maar deze zitten weer in de knel door de Joodse legers, die zich buiten het oude DE STA A NIEUW JUDEA deel van Jeruzalem bevinden. Van een wapenstilstand is nog geen sprake. Gruwelverhalen zijn aan de orde van de dag. Zo zouden Joden, die te Haifa een stuwdam doorstaken een vyfhon- de Jordaanvallei NederlandrT% beleefde een mooie Pinksteren iveer Heel Nederland, jong i rijk, ieder heeft op zijn prachtige Pinksterdagen genoten. Het stralende weer heeft ontelbaren naar buiten gelokt en zij hebben er geen spijt van gehad. Per tram, trein, bus, fiets of auto werd de stad verlaten en ging men eens echt naar buiten, om met volle teu gen bos- of zeelucht in te ademen, al vast een voorproefje van de zomerva- cantieü Noordwljk, Katwijk, Schevenin- gen en ook Zandvoort stonden daarbij wel in het brandpunt van de belangstel ling. In Amsterdam werden op de beide Pinksterdagen aan het Centraalstation 50.000 kaartjes verkocht. Een groot ge deelte ging naar zee, maar anderen zoch ten het Gooi op met zijn bos en heide. De Nederlandse Spoorwegen hadden op de drukte gerekend en hebben in totaal over het gehele land 163 extra-treinen laten lopen. Ook in Brabant was het een va-et-vient van natuurliefhebbers en Limburg stond eveneens bij velen op het programma. Dat de watersport-centra aan belang stelling niet te kort kwamen, zal ieder terstond begrijpen. Een strakke blauwe lucht en bovendien.... genoeg wind om de zeilen te doen bollen. In Groningen, op Schiphol en Ypen- burg wilden velen ons mooie land eens van de lucht uit bezien. Het Wilhelmus in Batavia geen contrabande Wonderlijke Nederlanders Onze correspondent uit Batavia seint het volgende: De regeringsvoorlichtingsdienst te Ba tavia heeft reeds enige tijd pressie uit geoefend om bij de concerten in de schouwburg het spelen van het Wilhel mus af te schaffen. De heer Ozinga (die, in tegenstelling tot eerder gepubliceerde berichten, hoofd van de R.V.D- blijft), is van mening dat het Wilhelmus be perkt moet blijven tot enkele plechtige gelegenheden en dat het niet aangaat in een Indonesische maatschappij het Wil helmus te blijven spelen en niet het In donesische volkslied „Indonesia Raya" Vanzelfsprekend kwam de burgerij van Batavia hiertegen krachtig in verzet- Zaterdag heeft de Luit. G.G. dr van Mook in laatste instantie ingegrepen en, zeer tot genoegen van de burgery, op dracht gegeven dat het Wilhelmus by be doelde concerten wel zal worden ge speeld. Onderhandelaars Maandag weer naar Djokja Uitnodiging tot erkenning onzer souverelnitelt Aneta verneemt uit bevoegde bron te Batavia, dat de onderhandelingen met de republiek, volgende week te Djokja zullen worden gevoerd. De delegattetrein zal dan Maandag voor de tweede maal naar Djokja vertrekken, doah het ge zelschap zal kleiner zijn dan vorige maal, aangezien de meeste subcommissies dan haar werk zullen hebben voltooid. Reu ter verneemt, dat Nederland de repu bliek heeft uitgenodigd, zijn souvereini- teit te erkennen tot de overdracht van het bestuur aan de V. S. van Indonesië. Nederland is tot generlei compromis be reid t.a.v. de politieke grondslagen van het accoord der „Retwille". Nederlands legervliegtuig bij Tokio verbrand In de buurt van Tokio verbrandde een Nederlands legervliegtuig, nadat tenge volge van slecht weer een noodlandin was gemaakt. De elf inzittenden, allen Nederlandse officieren, liepen slechts lichte verwondingen op, omdat zij de machine tijdig konden verlaten. De groep officieren stond onder lei ding van kolonel Van Bergen van der Grijp. Dr P. J. Koets te Batavia aangekomen. Dr P. J. Koets is heden te Bata/via aangekomen na een kort verlof in Ne derland. Zo heeft „Pinksteren 1948" aan velen gebruinde wangen en een gezonde kleer bezorgd en ook velen een extraatje laten verdienen. En daar is h'et tenslotte toch maar om te doen, DUBBEL VERKEER OP MOERDIJK- BRUG Nu de laatste boog van een breed weg dek is voorzien is de Moerdykverkeers- brug geschikt voor dubbel verkeer. De stoplichten hebben thans afgedaan. ZESDE DC-6 GEARRIVEERD Zondagmiddag arriveerde op Schiphol de zesde Douglas DC-6 voor de K.L.M., de PH-TPB (Prins Bernhard), bestuurd door gezagvoerder Groeneveld. Zoals men weet heeft de KJL.M. in totaal zeven van deze toestellen besteld. Drie reddingboten speurden uren naar rubberboot Grote spanning in Zandvoort over twee vermiste jongens Het volle strand van Zandvoort heeft gisteren uren van grote spanning beleefd, nadat enige badgasten om 3 uur alarm hadden geslagen voor twee nog onbe kende jongens, die met een rubberbootje naar zee waren afgedreven. Nadat de badman F. Kopei een vergeefse tocht met een vlet naai' de vermiste boot had gemaakt en zelfs de grootste moeite het strand weer te bereiken, koos de Zandvoortse reddingboot Dudok de Wit zee. Later voeren ook .de Scheveningse reddingboot „Arthur" en de „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden ter assistentie uit. Reeds had men het plan opgesteld, de beide boten de gehele nacht op ze laten kruisen, terwijl bij het krieken de dag ook een marinevliegtuig van vliegveld Valkenburg >zou starten, toen de boten tegen elf uur werden terugge roepen. daar er nog geen berichten vermissing waren ontvangen en enkele badgasten verklaarden twee jongens met de bewuste groen-gele rubberboot uit te hebben zien terugkeren. De jongens zouden per fiets in de richting Haarlem zijn vertrokken Hotelpersoneel zegt de E.V.C. vaarwel Daar het een instrument in handen van de C.P.N. is geworden. Het hoofdbestuur van de landelijke be drijfsgroep Hotel-, Café-, Restaurant- en Lunchroompersoneel, tot nu toe aan gesloten by de E.V.C., heeft deze band verbroken Als reden wordt genoemd, dat het politiek onafhankelijke karakter verloren ging en de E.V.C. is geworden een instrument in handen van de commu nistische partij. In een proclamatie aan de leden wordt o.m. nog gezegd, dat het hoofdbestuur eens een ernstig in ontvangst moest nemen van 'n hoofdbe stuurder der E.V.C., omdat men er nog niet in was geslaagd in een bedrijf, waar men over voldoende invloed beschikte, de nodige onrust te verwekken. KONINGIN BEZOCHT CONCOURS HIPPIQUE TE APELDOORN. H. M. de Koningin heeft gistermiddag een deel van het nationaal pique te Apeldoorn bijgewoond. Wegenwacht telt reeds 50.000 leden Zaterdag is dr C. J. Brenkman, arts /Amsterdam, die reeds ruim 50 jaar lid is van de AN.W.B., ingeschreven als 50.000ste lid van de Wegenwacht, die nog slechts 114 jaar bestaat. jarige leeftijd te Epe overleden ir. D. J. v. Aalst, directeur-hoofduitvoerder der Mij. tot Uitvoering van Zuiderzeewer ken. De begrafenis vindt plaats Donder dag a.s. om half een op Oud-Eik-en-Dui- r.en te 's-Gravenhage. Schotse Hooglanders, die hier een aubade brengen aan de zon, met gouden gloed over het ontwaakte Oosten opgaande, luiden in werkelijkheid met hun doedelzakken het Britse Mandaat uit. Dit tafereel van Brits flegma heeft tot achtergrond Jeru? 'cm en Palestina, waar op ditzelfde moment zich de verschrikkingen van een JoodsArabische oorlog afspelen, die door de Ver. Naties niet voorkomen werd. De Britten wassen hun handen in onschuld. Aardappelmeelproducten gaan van de bon af Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is op korte termijn het bon- vrij verstrekken van, uit aardappelmeel vervaardigde producten, te wachten. De zg. keuzebon blijft dan slechts gehand haafd voor de uit bloem vervaardigde meelproducten. Dit Is één der maatregelen, om tot een geringe verhoging van het basis-brood- komen. Wel meer, maar nu geen vettere melk In aansluiting aan hetgeen wij vorige week schreven over de verhoging van het vetgehalte der gestandaardiseerde melk van 2.5 pet (niet 2.2. pet) tot 2.75 pet., verneemt de N Crt. thans, dat deze maatregel, door het verhogen van het melk rantsoen voor volwassenen, is achterhaald. Na dochtertje te hebben gered, zelf verdronken Mooie zwemweer eist reeds de eerste slachtoffers Gistermiddag was de 48-jarige A Eygenraam met zijn vrouw en enige kinderen in Vlaardingen aan het roeien toen onverwachts het twee-jarig doch tertje over boord viel. Als goed zwem mer sprong E. onmiddellijk te water er greep het kleintje. De boot was in tussen echter afgedreven en een tweede persoon nam het kindje over, zonder verder aandacht aan de vader te schen ken. Op onverklaarbare wijze is deze in de diepte verdwenen en enige uren later levenloos opgehaald. Zondagmorgen is voorts de 32-j. Dolk uit Sliedreoht bij het zwemme: de Merwede verdronken- Een 14-j. jongen, die met drie vriendjes op de Rijn bij Wageningen spelevaren en zioh buiten het bootje liet hangen, is verdronken, toen hij de boot losliet. Hij kon niet Een schrijfmachine, die „druk- tverk" levert Morgen* wordt in het perceel Stations weg 55 te Den Haag een demonstratie gegeven met een schrijfmachine, de z.g. Varytyper, die regels van gelijke lengte typt, waardoor het drukwerkidee sterk benaderd wordt. Grote brand op scheepswerf van Vuyk Een grote brand heeft Zaterdag ge woed op de scheepswerf no 2, de werf voor het bouwen van zeeschepen, van de fa Vuyk en Zn te Capelle aan de IJssel. De electrische installatie, die de drijf kracht voor de werf verzorgt, de sme derij en de loods voor machinale hout bewerking zijin gehee? verwoest. Tevens gingen grote partijen bewerkt hout ver loren. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek in gesteld. Op drie plaatsen koos de haringvloot zee Onder enorme belangstelling van de bevolking. De haringvloten uit Scheveningen, Kat wijk en Vlaardingen hebben hedenmor gen, begunstigd door prachtig weer, zee gekozen. In genoemde plaatsen heerste reeds vroeg grote bedrijvigheid, daar de laatste voorbereidingen moesten worden getroffen. Provind werd aan boord ge nomen en alles werd nog eens geïnspec teerd. Zaterdag heeft drs Van Dyk, dir. van het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten, te IJmuiden op de Katwijk 32, de bedrijfswimpel gehesen, de logger die verleden jaar van de Katwijkse vloot de best verzorgde haring heeft aangevoerd. Te Scheveningen koos de eerste logger om half tien zee, uitgeleide gedaan er nagewuifd door duizenden op de haven hoofden en langs de Strandweg. He Hospitaal Kerkschip „De Hoop" voer ir de vloot mee, terwyl ook de reddings boot „Arthur" present was. In Vlaardin gen heeft de uitvaart eerder plaats ge had. Daar lichtte de eerste loggers reeds om 8 uur het anker, eveneens uitgeleide gedaan door familie en vrienden va: bemanningen. Zo heeft de uitvaart de haringvloten dit jaar groter belang stelling ondervonden, dan ooit tev Een bewys, dat ons volk meer en de belangrijkheid van de visvangst gaat Regering wil de vleesdistributie zo spoedig mogelijk opheffen Besparing van 1000 ambtenaren door afschaffing der verplichte veeleveringen DE REGERING is doende de verplichte veeleveringen voor de landbouwers op te heffen, waardoor het ambtenaren corps met 1000 a 1200 kan worden ver- inderd. Voorts tracht de Regering door middel van het Marshall-plan zoveel •evoeder te kannen invoeren, dat de vlees-distributie lo spoedig mogeiyk kan worden opgeheven. Dit deelde minister Manshof Zaterdag avond op een vergadering van de P.v.d.A. te Markelo (O.) mede. Ook zeide de bewindsman goede ver wachtingen te hebben, dat het groente- exportprobleem binnen korte tijd zal zijn opgelost. Duitsland zal onze groente afnemen en in dollars betalen. Weinig hoopgevend liet minister Mans- holt zich uit over de export van boter. Hiermede is het volkomen afgelopen. Denemarken en Nieuw Zeeland hebben van de markten verdrongen en geven geen kans deze te heroveren. Thans ligt ongeveer 10.000 ton boter opgeslagen, die we niet kwyt kunnen. Nederland kan tegen deze landen, die boter exporteren tegen f 1.80, terwijl onze boter f 4.70 der overheidssubsidie kost, niet DAT de aflevering van de 800 Oosten rijkse, zgn. „Thermobau"-woningen thans zeer vlot verloopt en op 1 Mei er reeds 208 geheel gereed waren. DAT in het Kunstcentrum „Onder 't Hilder" te Blaricum momenteel een ex positie wordt gehouden van ceramiek- werken van de kunstenaar Brouwer uit Leiderdorp. DAT burgemeester Kolfschoten uit Eindhoven namens min. Beel een gouden erepenning heeft aangeboden aan het 500- jarige St. Martinusgilde aldaar. DAT Philips Eindhoven een nieuwe methode heeft gevonden voor het ver vaardigen van correctieplaten om de voornaamste beeldfouten bij het fotogra feren van sterrenbeelden te corrigeren. DAT de benoeming is te verwachten van Lloyd Steere, econ. adviseur van de Amerik. ambassade in Nederland, tot leider van de E.C.A.-missie in ons land. DAT de dichter mr H. W. J. M. Keuls morgen zijn 65-j. verjaardag viert en hy op 23 Mei om 4.30 uur gehuldigd wordt n de Sociëteit „De Koepel" te A'dam, irwijl A. A. M. Stols de verzamelde ge- iichten zal uitgeven. DAT de Rott. Scheepshypotheekbank over 1947 van de winst ad ƒ73.000 (v. j. ƒ69.000) 3 op de onverplichte en 5 op de verplichte stortingen betaalt (v. j. 4 DAT in de buitenmuur van de Ned. Herv. kerk te Lions (Friesl.) een gedenk steen is onthuld voor de in Aug. 1944 gefusilleerde Friese verzetsstrijders P. Reitsma en H. Schukken. DAT tydens een verhuizing in de Mi- nervalaan te A'dam een tas met ƒ25.000 aan goud en juwelen is gestolen. DAT de commissie-Ubink, die een on derzoek instelde naar de bezoldiging van gemeente-secretarissen, thans een over eenkomstige regeling voor de gemeente ontvangers ontwerpt. DAT de Noord-Ned. Aeroclub onder grote belangstelling het traditionele Pinksrtervliegfeest te Eelde organiseerde. DAT de capaciteit van de bijna 100-j. Prot. Chr. opvoedingskolonie „Ned. Met- tray" te Eefde zal worden opgevoerd van 160 tot 200 jongens en de opleiding uit gebreid wordt met een chauffeur-mon teurcursus. DAT het Vlissingse strand Zaterdag officieel is geopend en de abonnements prijzen van het bad met 15 zijn ver laagd. DAT de 16-j. W. Jongerius uit Schie dam gisteren by Nieuwerkerk aan de IJssel door een vrachtauto is doodge reden. DAT 40 Zweedse studenten van de Landbouwhogeschool te Upsaia van 14 16 Juni een bezoek brengen aan de Volks hogeschool te Bakkeveen. DAT de 61-j. wielrijder J. van R. uit Bennekom Zaterdag aldaar door een per sonenauto is doodgereden, terwyl het 4-j. dochtertje van de heer Wiek uit Aarle Rixtel onder een met paard bespannen wagen is gekomen en gedood. DAT Frieslands oudste burgemeester, F. W. Steenhuisen, na 27 dienstjaren af scheid heeft genomen van zyn gemeente Tietjerksteradeel en benoemd is tot rid der in de Orde van O. N. DAT 22 Mei te Nymegen een kring Gelderland van het Kon. Instituut van Ingenieurs wordt opgericht. DAT de heer J. Zeegers is benoemd tot consul der Nederlanden te Leopoldville. DAT door het spelen met lucifers Zaterdag brand is uitgebroken i: schuur van de familie Huys aan de Stal- bergweg te Venlo en een 4-j. kind vlammen omkwam. DAT de heer G. J. Berendsen, land bouwer te Markelo, Zaterdag is geïnstal leerd tot watergraaf van het Waterschap van de Schipbeek. DAT in de ere-afdeling van 't muziek concours te Doorn een le prijs is gewon nen door de Harmoniekapel Delft en 2e prys door .Apollo" uit Den Haag. DAT de passagierslijst van het troepen- transportschip „Groote Beer", welk schip vermoedelyk 25 Mei te Amsterdam a: komt, op onze bureaux ter inzage ligt. DAT van 1419 Juni het Zweedse stu dentenkoor „Orphei Drangar" uit Up saia, zal concerteren in A'dam, Hilver sum en Den Haag (18 Juni) t.b.v. het Ned. Roode Kruis. DAT 85 oud-geïnterneerden en wedu wen Van tijdens de eerste wereldoorlog gevallen Belgen Zaterdag Amersfoort er Harderwyk bezochten en in eerstgenoem de plaats een smeedyzeren lauwerkrans werd gelegd aan de voet van het Bel genmonument. DAT het bestuur van de voorl. Natuur- beschermingsraad Zaterdag de Achter hoek bezocht om het bedreigd natuur schoon in ogenschouw te nemen. DAT tussen diverse ziekenhuizen in Friesland en de RVB een geschil is ont staan inzake de betaling der ziekenhuis kosten van de krachtens de Ongevallen wet verzekerde patiënten. DAT de Memorie van Antwoord de Tweede Kamer by de herziening der Surinaamse en Cura^aose staatsregeling verschenen is. Met de vlaggen fier in de glanzende masttoppen, voer de vissersvloot vanmor gen de Scheveningse baven weer uit- En opnieuw was de lucht vervuld var het monotome geklop der zware motoren. Goede reis, mannen, goede vangst enbehouden vaart! achtte een omschakeling de zuivelindustrie op meer productie kaas. gecondenseerde melk. e.d. abso luut noodzakelyk. De overheid zal zc nodig hiervoor credieten leveren. tien van leveranties in hel kader van het ERP antwoordde de mi nister op een desbetreffende vraag, dat et onmogelijk is, dat over enige tyd sinaasappelen, bananen en zuid- Nieuwe verkeersregeling bij evenementen in A'damg Stadion Het uit Den Haag komende verkeer wordt over Schiphol geleid Er is een nieuwe verkeersregeling ont worpen bij evenementen in het Amster damse Stadion. Deze gaat voor het eerst op Woensdagavond. 9 Juni, tg.v. van de voetbalwedstrijd NederlandZweden, van Den Haag komende verkeer zal over Schiphol en Amstelveen wor den geleid. In verband hiermede wordt op de wegwijzers van de rijksweg Den HaagA'dam naast het woord Schiphol ook -het woord Stadion aangebracht. Men vrij de oude route (door de Zeilstraat) te volgen, maar krijgt dan een veel ver der afgelegen parkeerplaats toegewezen. Hoe later men komt, hoe verder af men moet parkeren. Breda heeft weer een paardentram Het leuke Bredase ponytrammetje, dat tochten door het Mastbos en het Ulven- houtse Bos maakte, vonden de Duitsers destijds zo aardig, dat ze het me ar in beslag namen. Maar nu ij ere hersteld. Er zyn echter ni< trams bijgekomen en de pony's zyn vangen door pittige rossinanten. Twee weken geëist tegen Belg. tabaks- kaartenhandelaar. De Bel-g. A. J. P., die een der hoofd- aam-leggers is geweest van de valse tabaks- kaartenaffaire van vorig jaar, hoorde door de ambtenaar van het O.M. te Maastricht Zaterdag 2 weken gev.straf tegen zien eisen. De economische rechter zal op 19 Mei schriftelijk vonnis wijzen. CANDIDATENLIJST DER ST. GER. PARTIJ. Het hoofdbestuur van de Staatk. Ger Party heeft de officiële candidatenlyst voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer vastgesteld, bevattend 20 namen De eerste vier plaatsen worden ingeno men door de heren ds P. Zandt, em. pre dikant te Delft, ir. C. N. V. v. Dis te Er- melo, P. Kodde te Zoutelande en ds J. v. Dyk, Ned.-Herv. predikant te Putten. Zeven gezinnen dakloos door grote brand in Deurne Een zware brand, die gistermiddag door onbekende oorzaak in een schuur is ontstaan, heeft in Deurne vier v huizen in de as gelegd, waardoor i gezinnen dakloos zyn geworden. Zy zijn tydelyk onder dak gebracht. De gemeen te tracht de nood te lenigen. Gtn.-Maj, A. G. v. Trlcht verlaat dienst. Op zijn verzoek is eervol ontslag de militaire dienst verleend aan g maj. A. G. v. Tricht, van de Infanterie, onder dankbetuiging voor de belangryke diensten door hem in moeilyke om digheden den lande bewezen. Het is weer mogelijk van en naar Tunis en Algiers brieven en doosjes met aangegeven waarde te verzenden tot een max. bedrag van i 14 35. vruchten in Nederland te verkrijgen zullen zijn. Minister Mansholt merkte verder nog op, dat de regering er ernstig rekening houdt, dat ook de textielindustrie spoedig grote moeilijkheden by de export zal ondervinden. Niet te optimistisch s.v.p.-' In aansluiting aan 'tgeen elders bericht wordt over de te Markelo gehouden rede voering van minister Mansholt, deelt men an bevoegde zyde de Nieuwe e i ds c h e Crt. het volgende mee: By de mededeling, dat gestreefd wordt aar opheffing van de vleesdistributie, mag men niet vergeten, dat de minister an voorwaarden bond. nl. een grote u: van veevoeder en de import van vlees uit andere landen. Beide factoren men eerst op de duur in de hand kunnen krijgen. Met betrekking tot de boterdistributie wyst men erop, dat minister Mansholt niet gezegd heeft, dat er 10.000 ton boter ligt opgeslagen, die we niet kwijt kunnen. Dat is nl. niet het geval. Als er 1000 ton in voorraad is, is het veeL Wel kondigde de minister aan, dat 10.000 ton boter beschikbaar komt voor export, wat, in verband met de pryzen, moeilykheden zal meebrengen. Vandaar zijn beroep op de zuivel om zich om te schakelen. Brits vrachtschip bij Borkum op een mijn gelopen Het Britse s. s. „Polglen", groot 1100 an, is Zaterdagavond by Borkum op en mijn gelopen en gezonken. Het schip /as geladen met mijnhout De beman ning, 14 koppen, werd door de Ned. coas ter „Glory" aan boord genomen en in Delfzyl aan land gezet. Een lid der be manning had een been gebroken. VUf Russen gedood op Perzisch grondgebied. j een schermutseling met de Perzi sche grensbewaking in Azerbeidsjan werden vyf Russen gedood. Volgens Per zische militaire kringen trachten 40 Rus- in de grens te overschryden. Hausse in Wallstreet houdt aan. De gemelde styging op de beurs van New York houdt nog steeds aan. Spoor wegen, staal en petroleum voerden de boventoon en er werden ook veel meer effecten verhandeld. WEERBERICHT Zelfde weerbeeld Tot morgenavond verwacht De Bilt; Heldere, tamelijk koude nacht. Mor gen overdag droog en over het algemeen zonnig weer met iets lagere temperatu ren dan vandaag. Meest matige wind tussen Oost en Noord-Oost. ZON EN MAAN. Woensdag, 19 Mei: Zon op 4.41, onder 20.33; maan op 16.15, onder 3.26 uur. 23 Mei VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1