NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 15 MEI 1948 „Wij hebben verantwoordelijkheid voor de dwalingen van de communisten" politieke vergadering De propagandaclub van de A. R, kies vereniging en van de A. R. jongeren studieclub belegde gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal een verga dering waarin prof. mr. I. A. Diepenhorst van Amsterdam het woord voerde over het onderwerp: „Rusland onderweg". Prof Diepenhorst begon zijn hecht- gefundeerde rede met de verschrikkingen van de totale oorlog te schetsen. De vre selijke atoombom, die helaas zonder enige waarschuwing op twee Japanse steden werd neergeworpen, wekte in de grond van de zaak een stemming van doffe neerslachtigheid. Een blijvende geheim houding van dit alles-vemietigende wa pen is onmogelijk. De practische toepas sing ervan kan slechts een kwestie van tijd wezen. Een aanvang makende met de behan deling van zijn eigenlijke onderwerp, merkte prof. Diepenhorst op, dat het Communisme Rusland is. Drie jaar na de overwinning op de Duitse vijand is er veel veranderd in de buitenlandse waardering van Rusland. In dit verband noemde spr. de verschillende stromin- Winnaars Créghelkalender De prijswinnaars van de kleurwed- strijd over Maart van de Créghelka lender zijn: Piet van Duyvenbode, Dirkje de Haas, Henk Messemaker, en Nelly Ruwaard, te Katwijk; Ria den Heeten, te Leiden, en Henny v. d. Steen, te Voorschoten. Aan deze jongens en meisjes wordt een boek gezonden. En nu maar weer wachten op de volgende uitslag. Nog deze maand worden de winnaars over April bekend gemaakt. Nieuwe deel nemers kunnen aan ons bureau nog een kalender komen kopen voor 50 cent. Doe je best! ting, die niet uitsluitend op het stoffe lijke is afgesteld. Het zijn van de reli gie wordt in Rusland verkracht. Met tal van concrete voorbeelden toon de spr aan, dat het Communisme, verge leken met de toestand van 1910 en 1911, situatie in Rusland niet verbeterd, ten zeerste verslecht heeft. Het Rusland van 1908 met zijn onderdruk king, omkoperij en sociale gruwelen is alle opzichten te verkiezen boven wat wij in het heden moeten aanschouwen. alleen in de grote steden, zoals Moskou, St. Petersburg en Stalingrad, aar ook op het oneindige platteland. Prof. Diepenhorst wees er voorts met nadruk op, dat wy ons niet aan alle antwoordelijkheid voor de dwalingen de Communisten kunnen onttrekken. De houding van vele Christenen is al te dikwyls: Ga heen en word warm. ïiets ondernemen tot leniging datgene, waaruit het Communisme voort- hebben de waarheid niet gediend, leven nü nog veilig binnen onze grenzen, maar wat doen wy om de mens heid de jammer van een eventuele derde ereldoorlog te besparen? Eens zullen wy moeten verschijnen in het Rijk der Hemelen en daar zal ons •den gevraagd: Hebt gy My gespijzigd gelaafd en verzorgd? Tégen de Revolutie het Evangelie. Maar ook: tegen de Revo lutie de barmhartigheid, de zachtmoedig heid, de liefde en de nederigheid, aldus besloot spr zyn betoog, waarna een leven dig debat volgde. Leids Tribunaal gaat naar zijn „eindje" toe gen, die op felle wijze stelling nemen tegen dit land. Zegeviert na de oorlog toch niet het standpunt, dat eens Cham berlain huldigde: „Eerst Rusland er on der, dén Duitsland aan banden leggen?" Van de zijde van de Russen zelf beschouwd: Sinds 1918 zyn zij belaagd en geschuwd als de pest, terwijl men hen in 1933 zwaar beloog. Is het niet te begrijpen, dat zij zich op revolutionnaire wijze be schermen tegen het kapitalisme? Spr. beschreef uitvoerig de toestanden, die in Rusland enige decennia terug heers ten. Geen wonder was het, dat de opge kropte haat zich welde uitleven, dat het Communisme aanving met het vergieten van bloed, alsof het water was. Prof. Diepenhorst gaf de historie van het Com munisme in Rusland in enkele trekken Onbelangrijke zaken werden gisteren behandeld Het Leids Tribunaal hield gisteren >or de op één na de laatste maal volgende week wordt de slotzitting ge houden zitting, zoals gewoonlijk weer Den Haag. 't Eerste geval betrof de 29-jarige G. Jacobs, aan wie ten laste werd gelegd, dat hij op het vliegveld Valkenburg had gewerkt, bij de S.S. was geweest en bij de N.S.K.K. en ten slotte dit werd hem uiteraard niet ten laste gelegd ondergedoken. Mr Strik be perkte zich in zijn korte verdediging door slechts naar voren te brengen, dat verd. ontoerekenbaar is. Dr Gerritsen ad een psychiatrisch rapport uitgebracht. De 49-jarige A. Mayer, uit Den Haag. as al eerder voor geweest. Maar er as nóg een brief aan het licht geko- Het is zeker, zo vervolgde spr., dat Rusland een wereldmacht is en voorlo pig zal blijven, ondanks de verwoes tingen en de verliezen, die de oorlog aanrichtte. MaarRusland heeft ook iets te verbergen. Dit: dat de Russische staatsvorm goddelozer, onbarmhartiger en ruwer is dan die van andere naties, dat men het woord „Revolutie" tot een parool maakt en dat het Communisme de rechtsstaat, door welke wij in relatieve vrijheid kunnen leven, neersmakt. huwelijk en het gezin, de Kerk, de school en de opvoeding worden niet voldoende beveiligd tegen de inbreuk van de over heid, die volkomen leeft en handelt naai de regels van het materialistisch huma nisme. Al zouden Amerika, Engeland er Volwassenen krijgen tijdelijk meer melk De gunstige ontwikkeling van de melk- productie maakt het mogelijk het rant soen voor volwassenen gedurende 6 of 8 weken te verhogen tot 6 liter per twee weken. Reeds voor de volgende week kan een extra-bon voor een halve liter melk voor personen boven de 21 jaar worden aangewezen. Met ingang va Mei 1948 geeft bon 362 melk derhalve recht op het kopen van een halve liter gestandaardiseerde melk. Berichten, als zou zeer binnenkort wijziging in de boterdistributie worden aangebracht, werden te bevoegder plaatse stellig tegengesproken. ER KOMT WEER ECHTE JA VA-THEE. De „Bedrijfshoreca" meldt, dat op 20 Mei voor het eerst sedert 20 Maart 1941 weer Java-thee aan handelaren pakkers zal worden toegewezen. Distribiitiedienst Leiden Aanvragen zeep voor vuile arbeid Artsen, verpleegsters etc, die nog niet het formulier M. D. 23351 (aanvraag zeep voor vuile arbeid) hebben inge leverd, wordt in overweging gegeven, dit vóór 24 Mei a s. in te dienen. De week in de Sleutelstad Het lag in de bedoeling, „De Week in de Sleutelstad" gedurende de zomer maanden te staken, zoals dat ook het vorige jaar is gesohied. Nu de schrijver er van plotseling verhinderd werd zijn wekelijkse overzichten voort te zetten, gaat deze staking reeds thans in. De gele tram krijgt geen richting aanwijzers Het plan bestond om aan de trams dé H.T.M. LeidenWassenaarDen Haag richtingaanwijzers aan te brengen. Een proefneming in die richting heeft echter niet de verwachte resultaten opgeleverd. In de eerste plaats zijn ze te duur en in de tweede plaats raken ze steeds defect. Bovendien bedraagt 't aantal aanrijdingen in de bochten nog geen procent van het totaal. BEZOEKT de BRANDWEER TENTOON -STELLING HOUTRUSTDEN HAAG 14% 31 MEI DAG.GEOPEND VAN 10-10UUR ENTREE?5ct. Voor de Tuchtrechter Onverantwoordelijke daad. J. K. uit Rijnsburg had midden op de Rijksweg onder Oegstgeest een auto la- staan. De wagen was niet verlicht geweest. Het gevolg van deze onverstan dige daad was. dat een rijdende auto met de stilstaande in botsing kwam Het O M. wees verd in scherpe bewoordingen op zijn gevaarlijke handeling en eiste f 30 boete pf 10 dagen hechtenis. Uitspraak: 20 of 8 d. h. Vrijgesproken. J. C. V. te Leiden stond terecht, omdat hij op de Stationsweg een tram van de H. T. M. links was gepasseerd en hierdoor in botsing was gekomen met een auto. Het O.M. eiste f 25 boete of 10 dagen hechte- Verd verklaarde nog, dat de bestuur. van de auto naar sterke drank rook dat hij dus de oorzaak van de botsing s. De kantonrechter was gevoelig voor deze verdediging en sprak V. vrij. Zonder vergunning zaak geopend. A. G., vishandelaar te Leiden, had zon der vergunning een viszaak geopend. Daar verd. vroeger een vergunning had en nu opnieuw een vergunning had aan gevraagd. eiste het O.M f 5 boete of 2 da gen hechtenis. Uitspraak conform. Geen rijbewijs. E. N. B. uit Rijnsburg had met een mo torrijwiel gereden zonder dat hij een rij bewijs had. Verd. was van mening, dai hij geen bewijs nodig had „Ik kon toch rijden". Eis: f 15 boete of 5 d. h. spraak: f 10 boete of 4 d. h. Overtreding Leerplichtwet. W. N uit Katwijk stond terecht, omdat hij op ernstige wijze de Leerplichtwet had overtreden. Volgens het hoofd der school werkten de ouders het schoolbe zoek tegen. De jongen, die de school steeds verzuimt, krijgt zelfs straf, als hij naar sohool gaat. Het O.M. vond dit een zeer vreemd geval en eiste f 20 boete of 8 dagen hechtenis. Het verbond hieraan de waarschuwing, dat, als verd. ermee doorgaat, de deur van het huis van bewa ring voor hem openstaat. Uitspraak: f 7 50 boete of 3 d, h. door besch. ondertekend. Deze brief was gericht aan de S.D. en bevatte het verzoek om maatregelen te treffen tegen de buren van M.. omdat hun kin deren zijn kroost bedreigden. M. ont kende, dat hij wist. aan welke instantie de brief was gericht. De raadsman, mr Strik, merkte op, dat het best mogelijk dat zijn cliënt de brief niet goed heeft gelezen. Spr. verzocht het Tribu naal hiermede rekening te willen hou- Ten slotte werd de zaak behandeld tegen de in September 1944 overleden handelaar in levensmiddelen C. G. Can- uit Oegstgeest. Mr M. B. Vos trad als bijzonder vertegenwoordiger op. Uitspraken. J. C. G. de Kat uit Hillegom: 3V£ jaar internering, tot 30 Dec. 1948, ontzetting uit de kiesrechten en het recht om ambten te bekleden en te dienen bij de gewapende macht; M. J. Steyn uit Leiden: werd in vrij heid gesteld; van der Meer, uit Leidschendam: •d veroordeeld tot vier jaar inter nering, tot 20 April 1949, ontzetting uit de kiesrechten, enz.; De zaak tegen de boterhandelaar H. C. Brinkers uit Zoetermeer werd geheel vervallen verklaard. Distributiekantoor op Pinkster maandag gesloten Op Pinkstermaandag zullen alle kan toren van de d i strib utiedienst Leiden ge sloten zijn. De zittingsdagen van de rei zende ambtenaren (agentschappen) zul len geen wijziging ondergaan, uitgezon derd voor Leiderdorp en Zoeterwoude. In deze plaatsen wordt zitting gehouden V op Zaterdag 15 Mei van 8.30 tot 10.3C „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" DINSDAG VERWACHT. De „Johan van Oldenbarnevelt" wordt Dinsdagavond met militairen uit Indië te A'dam verwacht. Woensdagmor gen om 9 uur heeft de debarkatie plaats. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt op Eerste Pinksterdag waargenomen door de doktoren Van Es, Lahr en Teeuwen; voor de Tweede Pinksterdag zijn het de doctoren: Van Bockel, De Graaff, Kors, Nieuwzwaag en Postel. Welke Apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 15 Mei 13 uur tot Maandag 17 Mei 8 uur waargenomen door: de apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 20313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Maandag 17 Mei 8 uur tot Zaterdag 22 Mei 8 uur waargenomen door: de apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en de apotheek „Tot Hulp der Mensch- heidHooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. De afd. Leiden en omstreken van de „H.O.R.A." (vereniging tot ondersteu ning van burgerlijke ambtenaren), hield gisteravond haar jaarvergadering in hotel „Central". Het jaarverslag van de secretaris en de rekening en verant woord i mg van de penningmeester wer den goedgekeurd. De boekempremie kwam in het bezit van de heer Vollenga. Besproken werd in de 1948 te voeren propaganda. Getracht zal worden het personeel van Rijks- en semi overheids instellingen en bloc lid te doen worden. In „De Harmonie" vergaderde ^gister- avond het personeel van de Ned. Roto gravure Mij, om eens iets te horen van de werkzaamheden van de contact-com missie gedurende de afgelopen twee jaar. Het beleid van het bestuur werd enige discussie goedgekeurd. Op de plaats van de aftredend voorzitter, de heer G. Radius, werd gekozen de heer Krap. De jubileum-commissie legde bij monde van de heer Streefland reke ning en verantwoording af van het ge voerde beleid en kon een batig saldo aanwijzen van f 190.43. Voorgesteld werd begrafenissen en andere plechtigheden voortaan aan de contact-commissie over te laten. De heer O. Krap hield een warm plei dooi voor het werk van dé U.N.A.C.. de wereld-voedselraad. en in het bijzonder voor het vele goede, dat deze organisatie thans doet voor de hongerende kinderen overal ter wereld. Voorstellen tot prac tische hulpverlening stroomden van alle zijden uit de vergadering toe. Het meest geëigende plan zal te zijner tijd worden uitgevoerd. De directie, die eveneens aanwezig was, zegde reeds medewerking Aftredende leden van de contact-com- issie zijn de heren G. Kikkert en L. Neuteboom. Gekozen werden de heren L. Ouwerkerk en N. Stokkermans. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 15 Mei. Groentenveiling Andijvie f 3357, bloemkool IA f 46 108. I f 30—82, II f 18—80, III f 15—39, komkommers IA f 4378, I f 2567, D f 26—57, III f 22—45. stek f 18—75, bos- peen f 25—57. peterselie f 2.503.80, peu len f 150—180, postelein f 9—32. prei I f 57—59, II f 51—56, raapstelen f 6—10, id (bos) f 1.302.20, rabarber (per kg) f 7.10 —8.60, radijs f 1.50—6.80, selderij f 2.10— 8.10, sla I f 4—11. II f 2.80—5.70, stoofsla f 515, spinazie f 9.22, uien (bos) f 612, gek. kroten f 'll13, aardbeien f 320610 (per 100 kg), perziken f 2947, stambo- nen f 305—335 (per 100 kg), aardappelen f o 651.50. peen f 21—71, snijbonen f 135 —240 (per 100 kg.). Elfde lustrum der R.K. Stud.Ver. S. Augustinus Op 5, 6 cm 7 Juni a s. zal de R K. stu dentenvereniging S. Augustinus haar elf de lustrum herdenken. Sinds de Ciwtas- gedachte in Leiden practijk werd Augustinus als alle Leidse confessionele studentenverenigingen geen gezellig- heidsveremiging meer, maar louter gees telijke groepering. Deze „doorbraak" var de traditionele scheidingsmuren kan als gelukt worden beschouwd, zo deelde ons van die zijde mede; een verschijnsel, dat dus wel enig is in den lande. Het inwendig leven van de vereniging is erop vooruit gegaan en, waar met anders denkenden het menselijk contact werd verstevigd, werden de principiële ver schillen exacter behandeld en beter be grepen. Tot voordeel van beide partijen. De feestelijkheden ter gelegenheid van het lustrum zijn gehouden binnen de sfeer van de tijd: sober, maar stijlvol. -Maan dagmiddag zal o.m. een buitengewone al gemene vergadering worden gehouden in het groot auditorium van de academie. Spreker is .prof. H. L. van Breda O F.M. over: „Cultuur en Openbaring. Op 25 Mei zal het 50 jaar geleden zijn, dat Johannes van Westbroek bruid, Johanna Witteman, naar het Leidse stadhuis reden en daar in de echt werden verbonden. Zy leefden daarna gelukkig en kregen 8 kinderen, t.w. 6 jongens en 2 meisjes, waarvan er helaas dit jaar 2 zyn overleden. Johannes van Westbroek, die 69 jaar oud is. werkte 38 jaar in de Grofsmederij. Van een pen sioensregeling was bij zyn ontslag nog geen sprake. Zyn vrouw is 68 jaar oud. Zy heeft wat last van haar ogen. Ongetwijfeld zal het het echtpaar, dat in de Kooiiaan no 12 woont in de bruidsdagen niet aan belangstelling ontbreken. Muziekonderwijs door bevoegden en door onbevoegden Op een van de laatste vergaderingen der Ned. Toonkunstenaarsvereniging, afdeling Leiden, werd besproken welke stappen gedaan zouden kunnen worden, om leerlingen te beschermen tegen mu ziekonderwijs door onbevoegden. De wet verbiedt onbevoegden niet om muziekles te geven en het is voor een leerling dik wijls heel moeilijk, zo niet onmogelijk om uit te maken of zijn leraar al dan niet bevoegd is. Er zijn vrij veel dilettanten, die zelf nooit serieuze vakstudiën hebben ge maakt, maar die zich toch voor muziek leraren uitgeven. Ik heb in de loop der jaren verschillende leerlingen les gege ven, die eerst bij dergelijke „leraren" hadden gestudeerd' en ik kan dus een en ander vertelden over de resultaten. Het komt voor, dat een leerling zes jaren heeft les gehad en dat de leraar in al die jaren nooit op vingerzetting heeft gelet. Het komt voor, dat de leerling zijn leraar na korter of langer tijd boven net hoofd groeit. De leraar laat zijn leerling dan stukken spelen, waaraan hij zelf nooit toe Hazewindhonden-rennen in het kader van de jubileumfeesten Een sportevenement voor Leiden Voor zover de gegevens reeds bekend zijn, blijkt wel, dat het Jubileumcomité- 1948 alle denkbare pogingen in het werk stelt om de a.s. viering van het gouden regeringsjubileum van H de Komngin in onze stad tot een, luisterrijk, zij het waardig, feest te maken. De heer A. v-d. Neut, die als lid van het Jubileumcomité met de voorberei ding van de te houden hazewindhon- denrennen is belast, vertelde gisteravond, via de derde lijn van het gemeentelijk radio-distributienet, een en ander over dit voor Leiden uniek sportgebeuren. De heer Van der Neut. die voor de orga nisatie van d'eze rennen in contact is ge treden met, de 's-Gravenhaagse Haze windhondenvereniging, die ook het „materiaal" zal leveren, weidde in zijn causerie allereerst uit over de grote zor gen, die men heeft om over voldoende rerihonden te beschikken. Bij deze hon den moet het jachtinstinct wel zeer ont wikkeld zijn. Vervolgens wees de heer Van der Neut er op. dat er met twee soor ten windhonden wordt gerend, n.l. de Greyhounds en een veel kleiner soort: de Whippets. Deze windhondjes bekam pen elkaar met grote felheid en bereiken een topsnelheid van 50 a 52 km per uur. Aan de rennen zullen ongeveer 30 hon den deelnemen, w.o. 6 a 7 kampioene van Nederland. Dank zij de medewerkin; die het comité vanuit Den Haag mag ondervinden, is de heer Van der Neut overtuigd, dat Leiden op deze dag de beste honden in zijn midden zal hebben. Nadat de dieren met hun eigenaars of verzorgers in de stad zijn aangekomen,, gaan zij „in optocht" naar het rente: op het sportveld aan de Zoeterwoudse Singel. Per microfoon zal een populaire uiteenzetting over dit wedstrydgebeuren worden gegeven. Aan het einde ran zijn causerie heeft de heer Van der Neut opgewekt om toch vooral aan de jubileum-spaarzegel-actie deel te nemen. Naar het Jubileumcomité ons mede deelt. zijn de prijzen, die voor de grote jubileumverloting beschikbaar zijn ge steld, vanaf heden te bezichtigen in de étalage van de toonkamer van de sted. lichtfabrieken aam de Hooigracht. Kunst en Letteren DE MAN OP STRAAT IN ZIJN DAGELIJKS WERK HAAGSE POLITIERECHTER. In de olie. De fabrieksarbeider H. van Alphen aan den Rijn zat stevig in de olie, die hij had gestolen op de fabriek hij werkte. Ongeveer vier honderd werd vermist, en daar wist hij wel van, zoals verdachte trouwens bekende. De Officier wees erop dat de diefstallen lange termijn uitstrekken, en ongeveer een jaar lang gepleegd wer den. De eis luidde een jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. De raadsman, mr F. A. Th. v. d. Bruggen betoogde dat fabrieksdiefstallen eigenlijk niet zo zwaar aangerekend kunnen wor den, en ook anders bestraft dienen te worden, doordat de rechter b.v. met be trokkenen moet praten. „Dat had de directeur al gedaan", merkte de Officier op „maar het had niet geholpen." In dc verf. De fabrieksarbeider W. V. uit Alphen aan den Rijn wist wel dat de verf die hij in óntvangst nam, van diefstal afkomstig was, doch dit was voor hem blijkbaar geen bèzwaar geweest. Bovendien had hij diefstal gepleegd en de Officier vor derde thans tegen verdachte tien maan den gevangenisstraf. Het schepelingenpensioen komt weer op gang Op vragen van het Tweede Kamerlid Suurhoff betreffende het uitblijven van een pensioenregeling voor de opvarenden van de koopvaardijvloot heeft minister Vos toegezegd te trachten om de daar mede belaste commissie in staat te stel len door te werken. In de mening, dat de toezeggingen van de Regering te Londen geen duidelijke richtlijnen bevatte,i, heb ben de ministers Drees, Vos en Lieftinck het vraagstuk geheel opnieuw bezien. Concert op 19 Mei Wij vestigen de aandacht op het con cert, dat a.s. Woensdag in de Stadsge hoorzaal wordt gegeven en waaraan onder auspiciën van de Stichting K. er O. medewerken het Leids Studenten Zangkoor en het Leids Studenten Kamer orkest „Collegium Musicum'" Het veelbelovende programma vermeldt koor- en orkestwerken van de volgende componisten: Stamitz, Ian Belle, Tele- Bach, Ravel, Debussy. Corelli er Diepenbrook. Concertgebouworkest naar Leiden Het Concertgebouworkest heeft ter ge legenheid van zijn 60-jarig bestaan tiental concerten aangeboden aa Stidhting 19401945. de provincie Zuid-Hol land wordt te Leiden gegeven onder leiding van de bekende dirigent ierre Monteux- Er heeft zich een coniité van aanbe veling gevormd, onder leiding van L. A Kesper, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. De opbrengst van dit concert komt ten goede aan de stichting 19401945, her stellingsoorden voor oua-illegale werkers. Ars et Labor Voor de N.C.R.V. et Labor", de bekende mando lineclub van Wijik, VIII der Ned. Herv. Gemeente, hoopt op Woensdag 9 Juni de N.C R.V.-microfloon te spellen, en we>l 's middags van half 5 tot 5 De Kunstavond. Het bestuur van Wijk VIII geeft aar aanleiding van ons verslag va Kunstavond dezer wijk, de verzekering, dat het bestuur het „suikergoed" van mandoline-, gitaar- en Hawaiianmuziek goed weet te waarderen en dat het werk van „Ars et Labor" ter dege op prijs wordt gesteld, vooral ook omdat het wijkwerk er in niet geringe mate door wordt gesteund. „Ars et Labor" heeft verschillende malen haar muziek op dienstelijke wijze ten gehore gebracht voor uitverkochte zalen. Dat de mando lineclub ditmaal niet medewerkte, be tekent dan ook niet, dat het bestuur .genoeg heeft" van „Ara et Labor", tegendeel! De redactie van de N.L.C. wil dit ter correctie gaarne doorgeven, een verkeerde indruk weg te nemei BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Alida Ferdinanda Maria, d. van P. J. van Zijp en C. F. M. Diemei; Reimier, z. van H. van der Vegte en 'M. Brocaer; Grietje Maria Johanna, d S. van der Velde en J S. H. van Kam pen; Cornelia Jacoba. d van N. Moenen en F Siroschtau; Gerdina Franc: J. Pouw en J. Fielemon; Johannes hij de moeilijk- gekomen en heden met kent. Stelt de leerling zich later onder leiding in een bevoegd leraar, dan moet hij op sn geheel andere manier gaan studeren. Hij merkt al spoedig, dat het fundament, waarop elke solide ontwikkeling rust, nog gelegd moet worden, m.a.w. dat hij var af moet beginnen. In het gunstig ste geval gelukt het de leerling, zich di- :t om te schakelen. Maar heel dikwijls de leerling zo aan een oppervlakkige mier van studeren gewend, dat hij zich ■t zo gauw aan een rationele methode kan onderwerpen. Ik heb leerlingen gekend, die dilettant, bij wie zij studeerden, steeds opnieuw hoorden, dat zij toch' zo muzi kaal waren en al zo goed speelden. Wan- deze leerlingen later moeten begin net zich te concentreren op een pre- uitvoering van elementaire bewe gingen, komen zij onbewust dikwijls ir opstand. Hun persoonlijkheidsgevoel ver- zich tegen het inzicht, dat zij eigenlijk nog niets kunnen. En het kost vaak heel veel geduld van de zyde van de leraar de weerstanden van de leerling tegen de nieuwe methode van studeren te Dit zijn de funeste gevolgen van ziekonderwijs door onbevoegden, leerling verknoeit tijd en geld en leert zijn prestaties te overschatten. Of hij voelt, dat hij niet verder komt en trekt daaruit de verkeerde conclusie, dat hij geen aanleg genoeg heeft. Om met vrucht instrumentaal of vocaal onderwijs te kunnen geven, moet de le- zelf een goed musicus en goed in strumentalist of vocalist zijn en eer grondige en veelzijdige vakopleiding heb ben genoten. is de eerste Voorwaarde, maar oi zichzelf nog geen waarborg voor vrucht dragend muziekonderwijs. Lesgeven i: alleen de leerling goede vingerzet tingen leren, hem geschikt studiemateriaal geven en hem te wijzen op fouten techniek en voordracht. De kunst het lesgeven is veeleer de latente moge lijkheden van de leerling te ontwikke len, d.w.z. uit hem te halen wat er inzit. Sommige zeer begaafde leerlingen heo- ben sledhts enkele aanwijzingen nodig alles gaat van een leien dakje. Dikwijls hebben leerlingen echter met moeilijk heden te kampen, waarzij niet over heen komen. Alleen wanneer de leraar juiste diagnose stelt, kan hij zijn leer lingen over deze moeilijkheden heen Elke leraar wordt steeds wee problemen geplaatst, waarvoor hij leerboeken voor instrumentale en vocale paedagogiek geen oplossing vindt. Het komt bijv. juist bij serieuze en hard werkende leerlingen niet zelden dat hun studie plotseling om onverklaar bare redenen stagneert. Op les blijkt, dat zij hun stukken en etudes technisch niet beheersen en zich in de voordracht niet kunnen geven. Zij klagen dan, dat zij niets meer kunnen, twijfelei of zij ooit iets zullen bereiken en willen plotseling met de studie ophouden. Een ontactische opmerking van de leraar kan de leerling voor lange tijd geheel ont moedigen. Slaagt de leraar leerling uit de impasse te halen, gaat deze aar huis met de overtuiging, dat nking slechts van tijdelijke aard ook de band tussen leraar versterkt. Uit de Omstreken Alphen aan den Rijn Jaarvergadering N.C.GJB. In hotel „Centraal" werd de jaarver, gadering gehouden van de afd. Alphen a. d. Rijn, van de Ned. Chr. Grafische Bond. De avond stond order leiding van de heer L, Koster, die op de gebruike. lijke wijze opende. De secretaris, de heer A. Marbus, bracht de jaarverslagen uit Het afdelingswerk kende zijn moeiten en vreugden. Het ledental bedraagt thani 171. Opgewekt werd tot getrouwe arbeid in het belang van ons vaderland. Het afdelings-saldo bedroeg ruim f280. D# aftredende bestuursleden, de heren J. de Klein, L. Koster en F. Godthelp, werden herkozen, terwijl gekozen werd de heer J. F. v. d. Vate. De avond werd voorti gevuld door de opvoering van het ko mische stuk: „Aardappels", dat door enkele jeugdleden op de planken werd gebracht en zeer in de smaak viel. De heer S. van Leeuwen, leider va: Jeugdclub Chr. Besturenbond, sloot de vrij goed bezochte bijeenkomst. Geslaagde politiemannen. De heren H. Bondt, L. v. d. Steen, A Haasnoot, P. J. Smit, H. C. v. Woerde C. J. Guldemond, agent van politie alhier, zijn geslaagd voor het politie- diploma. Polder Gnephoek. In de gehouden Jaarlijkse vergadering m ingelanden van de polder Gnephoek, de heer G. de Regt als bestuurslid her- kozen. Besloten werd de polderlasten, die het vorig jaar f13.bedroegen, te ver- lagen tot f12 per h.a. „Het Zonnehuis". Opgericht is een z.g. werkcomité van de vereniging „Het Zonnehuis". De lei- ding der werkzaamheden hebben mej. M. M. A. v. Beusekom (correspondente) Hooftstr. 75, mevr. B. Belt en de heer v. Toren. Hazerswoude Distributiebericht Met ingang van 20 Mei wordt t* zerswoude (dorp) zitting gehouden elk» Donderdagmiddag van 1.30 tot 4 uur. T» Hazerswoude (Rijndijk) elke Donderdag morgen van 8.45 tot 12 uur. Katwijk Brandweertentoonstelling. Katwijk doet in eigen gemeente me» m de Nationale Brandweertentoonstel ling. Gisteravond reed de nieuwe auto loeiend door de straten en werden bil jetten uitgedeeld, die de tentoonstelling Den Haag propageren. In de brand weergarage werden de padvinders ont vangen. De commandant legde hun d» werking van de brandweerauto uit vertelde de jongens, op welke wijze brand kan worden voorkomen. Katwijk aan den Rijn Gered, Het vier-jarige kind van de fam. K. viel in de Rijn. Een juist passerende agent wist het te redden. Zuster Theodota gehuldigd. Gisteravond hield de vereniging „He wit-gele Kruis" haar jaarvergadering. In, deze samenkomst werd zuster Theodota gehuldigd in verband met het feit, dat zij 12',jaar aan de vereniging verbon den was. Veel hartelijke woorden werden gesproken. Er heerste de hele avond feestelijke stemming. Lisse Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt le Pinksterdag waargenomen door dr! Duymaer van Twist en op 2e Pinksterdag I door dr Van Dijk. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Catharina d v C v 't Wout en C v Asselt; Cornelia M J d v J E Prins en C M Blaas; Nicolaas J z v C J M Ver haar en C E Duivenvoorden: Jacobus Cl M z v M C Bijlemeer en C O Venings. I ONDERTROUWD: G den Hollander en C Daudeij; J Baak en M Paauw; J P de Groot en J A M Beelen; J N Hennipman en H Hollander; G Romijn en M G v dj Linden; H Eigenbrood en S v Tol. GEHUWD: W G v Leeuwen en M P v| Leeuwen. kenis. Want muziekonderwijs kan maximale resultaten hebben, wanne geen wederzijdse sympathie tussen leraar en leerlin-g is. Vele leerlingen kunnen zich in de voordracht van een stuk met geheel geven in het bijzijn van hun leraar, Thuis spelen zij een stuk. zoals zy het voelen, op de les zijn zij innerlijk geremd Wanneer een leraar niet het volle trouwen en de volle sympathie var leerling heeft, zal het hem nooit gelukken deze weerstanden geheel te overwi Als de leerling zich van bovenstaand* beschouwingen goed rekenschap geeft, dan I zal hij, naar wij hopen, minder kans lo- leerling pen. zich te vergissen bij de keuze een muziekleraar. Dat i i niet te onderschatten bete-l Hennie Schouten Lezers schrijven ons Aan B. en W. van Koudekerk aan den Riin In April nam de raad van Koudekerk in den Rijn een besluit behelzende de ?mieuwing van het burgerlijk armbe stuur en de verandering van het tehuis oude lieden. Naar aanleiding hiervan wil ik langs deze weg gaarne enige woor den richten tot B. en W. van Koudekerk. Vele inwoners zullen wel willen weten, de leden van het B A. worden ontheven van hun taak en waarom hun plaats zial worden ingenomen door B. en leden van de gemeenteraad, bijgestaan door vijf dames. Wordt deze dienst door B.A. niet goed srncht? Worden de gemeentegelden niet goed beheerd? Mij is niet bekend, dat ooit aanmerking is gemaakt Zijn er dan aan de andere kant gegronde klachten? Het tegendeel moge blijken (een bewijs van goede verhouding tussen B.A en sociale verzorgden) uit een feit van recente datum. Iemand, die verzorging had geno ten en daarna van een andere instelling achterstallig geld ontving, betaalde aan B A. een belangrijk bedrag terug! Maar ingrijpender is de verandering voor het Tehuis voor oudelieden. Daar za! met de naam het wezen veranderen. Het zal nu worden „Verpleeghuis" Voor welke verpleging-behoevenden? Het werd niet vermeld, dus zal ieder, die verpleging behoeft, hetzij zuigeling of oude, lichame lijk of geestelijk lijdende, een geopende deur vinden. Altijd is door het bestuur vastgehouden aan de naam „Tehuis voor oudelieden' en werden de mensen, die verpleging be hoefden. door ons afgewezen. Maar krijgt het tehuis t geheel andere be-j het Tehuis i Cornells Gerardus, z. van G. A. Stolwijk I stemming en zal men moeten zorgen, dat Koudekerk i en H. A. Koeleman. er verplegend personeel aanwezig is. appartementen om de verpleegden te Heeft de raad wel overwogen (behalve de stijging der kosten), dat tevens stuk dorpshistorie, een stuk typisch Kou dekerks eigen werk, een in de loop 100 jaren groeiende oudheid wordt i gevraagd? 't Tehuis voor oudelieden, ge regeerd door de Vader en de Moeder, bestuurd door regenten en regentessen, samengesteld uit de verschillende ker kelijke gezindten en behorende tot de gewone dorpelingen, het geeft zo'n echt vertrouwelijk, gemoedelijk cachet. En nu met één slag het oude weg! Veel geld wordt uitgegeven om oudheid te bewa ren. Hoe zuinig worden de hofjes in d« grote steden bewaard (zowel de gebou wen als de inrichtingen) Maar in Koude kerk doet men met één slag het zo met de dorpelingen samengegroeide te niet Gaarne zal ik het motief vernemen, dat B. en W. en de raad tot dit besluit bracht Een woord van waardering en lof komt toe aan de heer N. P. Slegtenhorst, die een lange reeks van jaren met votl» kracht en toewijding deze zaak van sociale zorg heeft gediend; aan de heer C. Zuid- wijk, die reeds vele jaren met toewijding en geheel belangeloos de administratie van het B.A. heeft gevoerd; en a: heer Jac. Vonk, die in de enkele jaren van werkzaam te zijn als administrateur blijk gaf van een acouratesse, die niet licht verbeterd zal worden Ik wil dit schrijven ondertekenen all voorzitter van het B.A. en tevens voor zitter van regenten en regentessen oudelieden. den Rijn. J. D. ReynevelA

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2