|lieaurr ^Tciïtscljr Courant ■ilal de regenboog verschijnen na het internationale onweer? Wist U 194VWSDAG 11 MEI 1948 vq ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per ka] kwitantie (verh. met adm.-kosten). A£>V-ERTENTLëN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. hoct«narjr1FOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Wegen en twintigste jaargang No. 7506 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „ffonhMstirii k oMfcwn myo bert in teghen^net' buk redactie en ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER CHEF REDACTIE: H W. J. ENSERINX DIRECTIE: F DIEMER IjÜ Amerikaans-Russische besprekingen op til voor verbetering der relaties rleida 1 dient men de uitwisseling der wederzijdse verklaringen tussen Amerika et-Rusland, gezien de trieste ervaringen opgedaan, sinds de capitulatie "diuitsland, met de grootste reserve te beschouwen, zulks neemt niet weg, dat de ireldr ogjng om door onderlinge besprekingen tot een verbetering der relaties te komen 0Vefo de huidige geschilpunten te regelen, onze aandacht en instemming verdient. Welke koerswijziging is er dan in het cht? Bestaat er t«ch nog kans, dat na heftige onweer de regenboog de auwe wolkenrand zal sieren? Volgens i-Moskou heeft generaal Bedell d nith, de Amerikaanse ambassadeur, zes igen geleden aan Molotof een document de Sowjet-Russische-Amerikaanse strekkingen overhandigd. Volgens Reu- stemt de Sowjet-Unie in met een merikaans voorstel om besprekingen te vangen over hapgende kwesties, tegenstelling met de negatieve hou- ng, die de Russen tot nog toe aan de ig hebben gelegd, wordt thans een posi- iver standpunt ingenomen, want ook usland streeft haar wijziging in de ver- oelende atmosfeer. De Amerikaanse ota stelt op de voorgrond de bezorgd en de vasthoudendheid van het merikaanse volk, in verband met de ussische houding ten aanzien van het >rstel van Europa. Dit program houdt iiter geen bedreiging in tegen wie dan ik. De huidige internationale spanningen jn ontstaan door het optreden van de ovjet-regering. De Truman-Marshall- olitiek, gesteund door het Amerikaanse olk, zal door de a. s. verkiezingen niet ewijzigd worden en evenmin door de Dor Sovjet-Rusland verbreide mening, it Amerika ten prooi zal vallen aan een aderende economische crisis. Maar Ame- ka heeft geen aggressieve bedoelingen gen de Sovjet-Unie en indien de Rus- li niet meer met de zaken van ideren bemoeien en regeringen hadden ivormd ondergeschikt aan buitenlandse elangen, zou de „bron van ernstige te- urstelling" ophouden. De deur der Ver. taten blijft dus altijd open voor dis- ;n regeling der geschillen. De Russische antwoord-nota ontkent chter, dat de onbevredigende toestand itstaan is door de politiek van de So- et-Unie in Oost-Europa. Deze politiek tte zich in het sluiten van verdragen an vriendschap en wederzijdse bijstand, echts gericht tegen een hernieuwde ag- essie van Duitse zijde. En de Sovjet- zal dan ook in de toekomst de poli van versterking der vriendschappe- jke betrekkingen met de landen van ost-Europa voortzetten. Wat wij dicta- ur fin politiestaten noemen, schreef olotof slechts toe aan „democratische" iranderingem in de landen van Oost- uropa zelf, een verdedigingsmaatregel Nazi-dom en fascisme. Rusland kant ich tegen de stappen, die de Ver. Staten ebben gertomeii ten aanzien van een etwerk van militaire-, marine- en vlieg- ligbases in alle delen van de wereld, de nsingeling van de Sovjet-Unie beteké- VLIEGTUIG MET CONGRESSISTEN OVER DE KOP GESLAGEN. Op het vliegveld Croydon, »bij Londen, loeg gisteravond een tweemotorige De avilland Dove bij de landing over de op. De inzittenden, vijf gedelegeerden, ie van de conferentie in Den Haag irugkeerden en twee leden der beman ing, bleven ongedeerd. IET SMARTEGELD VOOR GEVANGEN ZEELIEDEN. n een pas ingediend wetsontwerp stelt Regering voor aan zeelieden, die apanse gevangenschap zijn geweest, de elft hunner gage over die jaren uit te eren. Hierin wordt begrepen ancienni- en lange-reistoeslag, doch niet oor haven- en andere toelagen en pre- In mindering komt alles wat aan ge- innen in bezet gebied is betaald en alles rat de zeeman in gevangenschap of na evrijding door of vanwege de Ned. Re aring ontvangen heeft. Zij, die in door apan bezet gebied hun woonplaats had- en, vallen buiten deze regeling. Twee doodstraffen veranderd in levenslang G. R. Mozer en F. Th. Rosier, beiden >t de doodstraf veroordeeld resp. door et A'damse B.G. en de Bijz. Raad van iassatie, hebben op hun verzoek gratie erkregen. In beide gevallen is de dood- xaf veranderd in levenslang. Alkmaar gaf „De Waarheid" geen distributienieuws De Alkimaarse gemeenteraad heeft bij N. een motie ingediend tegen de «gering van dit college om „De Waar- eid" distributienieuws te verstrekken, ok de Ned. Journalistenkring heeft iertegen geprotesteerd. Het Kath.-Nieuw frd. Holl. Dagblad adviseert B. en W. chter deze motie rustig naast zich neer leggen. ïauter zal wèl in cassatie gaan Naar „Het Binnenhof' meldde, arri veerde dezer dagen met grote geheim innigheid Rauters vrouw uit Duitsland. Den Haag, om afscheid van hem te emen. Dit bericht blijkt juist te zijn, ar we bij informatie vaststelden. Rau- s plan, om niet in cassatie te gaan is. vernamen we verder, thans definitief ewijzigd. Hij zal dus wèl hoger beroep anteker.en, doch ging hiertoe nog niet ver. >0K VOOR OVERHEMDEN MET VAST BOORD MINDER PUNTEN. In aansluiting op hetgeen wij Zater- ag reeds meldden over de puntenher- raardering van textielgoederen, verne men wij* nog, dat ook voor overhemden ie! ast boord en enkele manchetten een puntental is vastgesteld, nl. 13. 15. zoals tot dusver. ACHT JONGE ZWIJNEN ONTDEKT. In Giersbergen (Brabant) heeft een andbouwer een nest met 8 jgnge wilde wijnen ontdekt. nend. In het bijzonder richt men zich te gen de militaire alliantie van Engeland, Frankrijk en de Benelux, die niet alleen tegen Duitsland gericht is en door Ame rika gesteund wordt. De Russische be wering, dat de Sovjet-Unie steeds een politiek van vrede en samenwerking ten opzichte van de Ver. Staten gevolgd heeft, doet belachelijk aan. maar 'n klein lichtpuntje is, dat men althans weer wil gaanpraten. Volgens Reuter is Bedell Smith heden morgen per vliegtuig uit Moskou' naar Frankrijk vertrokken, zgn. voor een vacantiereis. Radio-Oranje kende betekenis van code-berichten niet De heren J. W. Lebon en H. J. va Broek, beiden in oorlogstijd met de lei ding van Radio-Oranje belast, stellen n.a.v. de geruchten over deze omroep, die na de behandeling van de zaak-Van der Waals de ronde doen, prijs op te ver klaren, dat Radio-Oranje bij het uitzen den van code-berichten slechts de functie van spreektrompet vervulde. Chefs noch redacteuren hebben ooit enige kennis be zeten of willen bezitten van de werke lijke inhoud dezer boodschappen. Pas na de oorlog hebben zij uit de pers de ach tergrond van sommige dezer berichten „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" OMSTREEKS 18 MEI TE AMSTERDAM De „Johan van Oldenbarnevelt", met demobiliserende troepen uit Indië boord, wordt omstreeks 18 Mei te A'dam verwacht. Aan boord bevinden zich, clusief gezinsleden. 1400 man van Kon. Landmacht en .Luchtstrijdkrachten, w. o. de bataljons 1-8 R. I. en II-6 R. I., ruim 100 mariniers en ca. 600 militairen van het KNIL. Hevige onweersbuien trokken uit België over ons land Wolkbreuk teisterde het gewas te Loosduinen Boven een groot gedeelte i woedde gisteren een noodweer, zoals we het de laatste jaren niet gekend hebben. Vooral boven het Westen en midden des lands braken tussen half vier en vier uur hevige onweers- en hagelbuien los, gepaard gaande met zware slagregens. De grote steden moesten het bijzonder ontgelden. Overal waren overstromingen en werden de straatdekken opengereten- Omstreeks de middag naderde dit on weersfront qit België onze Zuidelijke grens. Even na twaalf uur bereikte het front Zuid-Limburg en om half twee woedde het reeds met zware hagel, boven Eindhoven. Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en omstreken werden later in Engels schip onder Nederl. kust op mijn gelopen Op eigen kracht naar IJmuiden gevaren Gistermiddag om kwart voor vijf is tij dens het noodweer het Britse s.s. „Wil liam Bursley" ter hoogte van Callants- oog op een mijn gelopen. Het 1791 brt. metende schip, dat met steenkolen naar Antwerpen voer, kreeg een groot gat in de achtersteven, nog net boven de wa terlijn. Hoewel de ontploffing zich vlak bij het manschappenverblijf heeft voor gedaan, zijn er geen persoonlijke onge lukken te betreuren. Op eigen kracht voer het schip naar IJmuiden, begeleid door de „Stentor", een van de vier uitge varen sleepboten. Ook de reddingboot „Neeltje Jacoba". was uitgevaren. Tegen half elf kwam de „Bursley" in IJmuiden aan. zwaar achterover hangend. OVERSCHRIJVING OP SPAARBANK TEGOEDEN. Bezitters van een spaarbankboekje met een geblokkeerd tegoed van f 500 of meer worden, voor zover zij tot nu toe geen stappen hebben ondernomen tot het over. schrijven van dit tegoed naar een optie- rekening. door de Ned. Spaarbankbond geadviseerd zich zo spoedig mogelijk tot de betreffende spaarbank te wenden. Na goedkeuring van het-verzoek tot over schrijving kunnen zij nl. een bedrag van maximaal f 3500 of 75 pet van het saldo per 30 Juni 1939 doen overschrijven naar een beleggingsrekening, waarvan per 1 Juni a.s. en zo verder ieder jaar een vijfde gedeelte met ten minste f 300 naar een vrije rekening mag worden overgescbre- Gemeentelijk toezicht op bibliotheken en de Grondwet. De minister van Bin. Zaken acht de gemeentelijke commissies van toezicht op de uitleenbibliotheken in strijd met art. 7 der Grondwet en heeft daarom een dier verordeningen aan de Kroon voorgedra gen voor vernietiging. Hierop is dezer dagen een beslissing te verwachten. Intus sen hebben, hangende de beslissing, ver scheidene gemeentelijke commissies ont slag genomen. AMERIK. RELIEFGOEDEREN MET DE „VEENDAM" OP WEG. Met de „Veendam" zijn onderweg Nederland een zending honkbal-artikelen van de Amerik. Honkbal Drive voo Ned. Honkbalbond, voorts levensmidde len van dé vriendschapstrein. boeken, o.a. voor de Kon. Bibliotheek in Den Haag en de universiteit van Nijmegen. de middag in duisternis gehuld. Vooral in Den Haag viel een hevige hagelbui. In Amsterdam sloeg het hemelvuur in de vlaggestok van het stadhuis, echter zon der verdere ongelukken te veroorzaken. In Maasdijk kreeg een woning, door blikseminslag, lichte schade. In Leia- schendam sloeg de bliksem in de boven leiding van de spoorbaan Den Haag-Rot terdam. Tussen vier en half vijf stond het treinverkeer tussen deze plaatsen ge heel stil. Tussen Voorburg en Den Haag werd de lijn naar Utrecht getroffen, zodat het treinverkeer over enkel spoor moest worden geleid, hetgeen een vertraging van een kwartier teweeg bracht. Op de spoorbrug bij Velsen maakte de bliksem eveneens de bovenleiding onklaar, v door tussen Velsen en IJmuiden-Oost eveneens op enkel spoor gereden moest worden. Bij 's Hertogenbosch werd de brug over de Dieze getroffen. In de omgeving van Den Haag teisterde de wolkbreuk vooral het gewas bij Loos duinen. Bij circa 60 bedrijven hebben de andijvie en de bloemkool zware schade opgelopen. In het Westland viel slechts een zacht regenbuitje. Gisteren vóór 12 uur 'smiddags was het in vele plaatsen' zomers wder: een temperatuur var graden was niet zeldzaam. Het frontale onweer gereikte eerst tegen 8 uur avonds de Noordelijke provincies. Coloradokevers in Overijssel. Op verschillende plaatsen in Overijs sel komen op de aardappelvelden al coloradokevers voor. Morgenavond de Koningin voor de radio H. M. de Koningin zal morgen avond half zes een radiorede houden voor Nederland en de Overzeese Gebiedsdelen. Voor Ne derland zal de rede uitgezonden worden over beide Hilversumse zenders. OOK WEER KLEINERE EIEREN IN DISTRIBUTIE. De winkeliers worden weer bevoor raad met eieren van de lagere klassen, zodat men van Donderdag as. af ook met eieren van andere dan de klassen 1 en 2 genoegen moet nemen. PAPIERPRODUCTIE VAN VAN GELDER LAM GELEGD. Sedert gisteren ligt de gehele papier productie in de fabrieken van Van Gel der te Velsen stil door de ontslagneming van zes hulpmachinisten, die in de cen trale van het bedrijf werkten en een sleu telpositie innamen. Deze arbeiders had den ontslag genomen i.v.m. een loonkwes- tie, waarvoor geen oplossing Jton wor- T 500 em- Teeltregeling voor varkens opgeheven Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees heeft besloten de teeltregeling voor kens, waarbij voor alle fokkers wordt vastgesteld, welk aantal fokzeugen mag worden aangehouden, af te schaffen. Wèl zullen, om clandestiene slachtingen te voorkomen, aanhoudingsbewijzen nodig blijven, Binnenkort zal worden gepubli ceerd, wanneer belanghebbenden deze aanhoudingsbewijzen kunnen afhalen EX-POLITIEKE GEVANGENEN HER DACHTEN HUN KAMERADEN De Ned. Ver. van ex-politieke gevan genen hield gisteren een herdenkings tocht naar het ere-kerkhof aan de Zee weg te Overveen. Op de begraafplaats, waar kapt. J. C. Bührmarm de Koningin vertegenwoordigde, voerde min. Mans- holt het woord. Na twee minuten stilte legde kapt. Bührmann een krans bij een der graven. Des avonds werd in het Con certgebouw te Haarlem een bijeenkomst gehouden, waar ds J. Overduin uit Am- steftam sprak. DE ZES BEVRIJDE NED. SOLDATEN. De zes uit Djokja bevrijde Nederlandse soldaten wensen zo spoedig mogelijk huis te gaan. Hun lange gevangenschap is hun wel aan te zien. Soldaat J. H. Hicks uit Schiedam was twee jaar ge vangen, mar. n J. G. Vredenbregt bijna anderhalf jaar. Over het algemeen waren zy goed behèndeld. Soldaat G. A. Steen voorden uit Noordwijk had in het hospi taal ^e Djokja gelegen. NIEUWE GESCHENKEN VAN A'DAM NAAR INDIË. Amsterdam zendt naar Makassar en andere plaatsen in Oost-Indonesië 100 kisten met 17.000 schoolboeken, 5 kisten narcose-aether (geschenk van de Gist- Spiritusfabriek te Delft), acht kartons medicinale wijn en 60 ampullen helas- Demobilisatieregeling voor de Marine in Indië. Een ordonnantie is afgekondigd ten be hoeve van demobiliserenden der Konink lijke Marine in Indië. Zij bevat een rege ling voor toelagen, scholing, 'herscholing, bedrijfsvergunning en -crediet, wacht geld, studievoorschot, hulp bij het zoeken van een betrekking. Nederland inviteert republiek. Nederland heeft de republiek uitgeno digd, vertegenwoordigers aan te wijzen, die als lid der Nederlandse delegatie zui len deelnemen aan de conferentie van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten, in Juni te Ootacamund in Voor-Indië. Indonesiërs in Amerika tegen Palar en Tjoa. De Indonesian League in America te New York heeft haar teleurstelling uit gesproken over het gedrag der republi keinse vertegenwoordigers bij de Veilig heidsraad, Palar en Tjoa, omdat zy der raadpleging van Djokja een protest bij de Raad hadden ingediend. Ministers Lieftinck en Götzen naar Indië Het ligt in de bedoeling van c verneemt ligt het in de bedoeling van c ministers Lieftinck en Götzen na Pink steren naar Indië te vertrekken voeren van financiële en economis&he besprekingen. De juiste datum trek, alsmede het tijdstip van terugkeer zijn nog niet bepaald. Hogere Krijgsschool op studiereis naar Normandië Deelnemers zijn geheel „self-supporting". De Hogere Krijgsschool, gevestigd op Oud-Clingendael te Wassenaar, zal tussen 18 en 26 Mei a.s. een studiereis slagvelden in Normandië maken. Voor dez ereis behoeven practisch geen bui tenlandse betaalmiddelen beschikbaar te worden gesteld, want men neemt alle levensmiddelen en andere voorraden uit Nederland mee en slaapt in meegevoerde tenten. Deelnemers zijn studenten het eerste studiejaar 1948 (allen kapi teins), van de cursus voor hoofdofficie ren (merendeels luitenant-kolonels), het geheel 32 officieren, onder leiding de directeur, kol. W. Th. Carp. Op 18 Mei vertrekt uit Den Haag eei gings-echelon van pl.m. 15 drietons- vrachtauto's, een commando-, een repa ratie-, een water- en vier benzine-auto's. Belgische minister Grootkruis Orde van Oranje -N assau In tegenwoordigheid van Prins Bern- hard, It.-gen. Kruis, lt.-adm. Helfrich en gen.-maj. Giebel heeft min. Fiévez gis- aan zijn Belgische collega, kol. R. de Fraiteur een diner aangeboden en het Grootkruis van de Orde van O.N. ver leend. Directeur van Bata vluchtte naar Londen Dominik Cipera, directeur-generaal van de Bata-schoenfabrieken in Tsjecho- slowakije is uit dit land naar Londen ge vlucht, omdat hij er zich niet veilig beer voelde. Hij werd ontvangen door zijn chef Thomas Bata, die er ook al is. TRUMAN DOOR DE NEGERS BEDREIGD. Afgevaardigden uit het Zuiden der Ver. Staten verklaarden zich te zullen afscheiden van de Democratische Partij, indien Truman niet zijn steun onttrekt aan het wetsontwerp, strekkende gelijke burgerrechten toe te kennen aan negers en blanken in de Zuidelijke staten. Zullen twee millioen Nederlan ders moeten emigreren? Woningbouw besproken op C.-H. J ongeren-conf erentie. Op de voorjaarsconferentie van Chr. Historische jongeren, welke het afge lopen weekeinde op de „Ernst Silleui- hoeve" te Den Dolder is gehouden, heeft dr G. J. Streeder van Den Haag, na een openingswoord van de Federatie-voor zitter W. Buddingh, uit Schiedam, ge sproken over .,Kerk en Overheid", waar bij hij beide grootheden besprak, ook in h^n verhouding tot elkaar. Omdat de Kerk de totalitaire heerschappij van Christus belijdt, aldus dr Streeder, ver zet zij zich door haar prediking en onder richt tegen ieder totalitarisme en roept het volk tot de vrijheid in Christus. Na een kerkdienst, waarin prof. Obbink voorging, besprak mevr. C. E. F. Palies- Giesberts van Groningen het onderwerp „Geestelijke wolksgezondheid" avonds besprak mr W. F. Schokking, wethouder van Amsterdam, over „Volk en Overheid". Het feit, dat de aanmel ding voor de weercorpsen in sommige plaatsen te wensen overlaat, deed spr zich afvragen, of het gezonde nationale besef in ons volk nog wel levendig is. Uitvoerig behandelde hy de socialistische politiek. Woningbouw op een ander plan moet met alle kracht worden ter hand geno men, zo zeide mr Schokking. Als de rege-' ring dat niet kan, moet zij heengaan. Zoals het nu gaat, is de enige oplossing, dat twee millioen Nederlanders emigre- Thans zijn 160.000 arbeiders n Be neden-Saksen in staking uit protest tegen de lage rantsoenen. Het aftreden van de minister van Voedselvoorziening, August Block, wordt geëist. Clinton P. Anderson is afgetreden als minister van Landbouw der Ver. Sta ten. Er is nog geen opvolger benoemd. Petrescu, leider van de Roemeense sociaal-democratische partij, alsmede zijn secretaris, Dimitriu, zijn gearresteerd. Het slot van het Congres van Europa Winston Churchill hield zich bewust wat op de achtergrond Een Frans speech je geen alledaags werk voor de Britse staatsman i is dan eindelijk de rust weergekeerd op het oude Haagse Binnenhof. Drie dagen lang hebben de muren van de Ridderzaal mensen van velerlei taal en van velerlei opvatting binnen zich geherbergd. Veel woorden zyn gesproken, maar allen hebben het gistermiddag moeten afleggen tegen de hevige hagelbuien, die kletterden op het de Ridderzaal en 't verstaan van de sprekers volkomen onmogelijk maakten. opgesteld en door z'n echtgenote laten vertalen. Deze conferentie had een har» Hl De nieuwe assistentie-wagen van de Leidse brandweer, klaar om uit te i In de wagen bevinden zich allerlei voorwerpen, die men by een brand, nodig kan hebben. Het geheel ziet er keurig verzorgd uit. De brandweer kan dan ook trots zijn op deze waardevolle aanwinst. Maar het is nu dan weer rustig gewor den, dwz. het show-congres van Europa ten einde. Er is van gedachten gewis seld. Thans is echter het woord aan de normale politieke organen van elke Euro pese staat. En alle enthousiasme ten spijt: de uitwerking van de wensen geeft nog vele, zeer vele vraagtekens. Al zeggen wij dan. dat dit congres voornamelijk show is geweest, dat be tekent toch niet, dat het voor niets is gehouden. Al willen wij er dan niet meer betekenis aan hechten dan Winston Chur chill gistermiddag feitelyk deed, toen hij meende, dat het congres een succes is geweest, omdat het het bewijs leverde, dat het, ondanks alle meningsverschil len in alle landen van Europa, mogelyk is geweest, deze meningen vrij te uiten en er in vrijheid over te discussiëren. Churchill zorgde gistermiddag voor de humoristische noot. Voor ik naar Neder land ging, was my verteld, aldus Chur chill, dat sommige socialisten nogal bang :n, dat het Congres van Europa een Churchill-congres zou worden. Om deze s weg te nemen, ben ik maar zo veel mogelijk weggebleven. En toen hij het slot van zijn rede kwam, zei hij, dat hij iets heel, heel ernstigs ging doen. zou nl. in het Frans gaan spreken dat gaat hem gewoonlijk niet zo heel best af. Hij had de tekst in het Engels WAAR WERD OPRECHTER TROUW.. Dg Britse gerechtshoven hebben in de- twaalf maanden, die op 30 April eindig den, 54.768 echtscheidingen uitgesproken. Expressetrein by Venetië ontspoord; 9 doden. Vijftien kilometer van Venetië ont spoorde de expressetrein van Triëst naar die stad. Negen personen werden ge dood en zestig gewond, van wie vele ernstig. Toscanini weer in Italië. De dirigent Arturo Toscanini is uit Amerika in Italië teruggekeerd en zal in Juli het Scala-orkest te Milaan dirigeren. De kabinetscrisis in België. De Christelijke Volksparty in België is thans bereid tot een compromis, betref fende de subsidies aan de Katholieke scholen, indien Spaak een nieuw kabinet vormt en premier blijft- Spoorwegstaking ln Amerika afgelast. Doordat Truman voornemens was d< spoorwegen onder militaire controle te stellen is de staking afgelast. DAT behalve burgemeester Visser uit Den Haag ook Koos Vorrink, alsmede de hoogleraren C. C. Berg (Leiden), C. W de Vries (R'dam) en J. Peters (Nijme gen) op Pinkstermaandag voor een week naar de jubileumfeesten in Frankfort gaan. DAT de bank voor Ned. gemeenten in '47 een winst maakte van ca. f 690.000 en een dividend uitkeert van 5 pet. DAT in tegenstelling met de vooraf gaande maanden in MaaVt j.l. de spaar- saldi weer een dalende tendens te zien geven. DAT „Het Dagblad" (hoofdred. H. A. Lunshof) ingaande heden is opgeheven. DAT het gezinsherenigingsschip „Siba- jak" Zaterdag uit R'dam naar Indië is vertrokken met 586 vrouwen en 364 kin deren, o.w. 39 babies, aan boord, doch sleohts twee mannen, een pater en eer arts. DAT op 24 Mei de Nat. Ver. v. Schoen winkeliers 3000 leden) in Waalwijk een congres houdt, waar zullen spreken de heren dr F. L. Muyswinkel en A. vai Greuningen. DAT de te Dordrecht gehouden land dag van het Rotary-district Nederland door 520 personen werd bezocht ei Ned. gouverneur werd benoemd ds B. ter Haar Romeney. DAT de V.V.V. te Haamstede zich gen de opdichting van een Butlin-kamp in deze gemeente heeft verklaard. DAT het echtpaar Boensma te Heemse (gem. Hardenberg) vandaag 60 jaar ge trouwd is. DAT vermoedelijk d»or een te zware DAT 20 Mei de inschrijving openstaat bedekking in de afgelopen zachte winter 1 op 1 millioen 3% pet. obligaties der Ned. de pootaardappelen op Tholen niet of Herv. Gemeente te Den Haag. heel slecht tot ontwikkeling komen. i dat k.L.M. in Juni en Juli een DAT de 49-jarige ex-Landwachter C. L. aantal vluchten naar de Franse bede- Ta ke te Rotterdam van het Rotterdamse j vaartsplaats Lourdes zal maken. B.G. 9 jaar kreeg wegens arrestatie van j DAT Van Ommeren's Scheepvaartbe- ïllegalen en Joden. drijf over 1947 van een winst ad ruim DAT gisteren in Leuven is aangehou- f5% millioen 9 pet. zal uitkeren. sinds Vrijdag vermist meisje, de dAt de caféhouders van Zevenbergen een lijst hebben gekregen met namen van drinkers die geen maat kunnen houden en voor dezulken niet mag worden ge tapt. DAT de spion Tntoon v. d. Waals toch inderdaad cassatie heeft aangetekend. DAT in de Rotterdamse Diergaarde een langdurige rundveetentoonstelling wordt 16-j. Gertrude J. Engwerda uit Sittard, die was weggelopen, omdat zy met kostschool was gedreigd. DAT Kardinaal de Jong op 22 Mei in Utrecht het gezinscongres van de R.-K. Bond „Voor. het gezin" zal bezoeken. DAT te Rijswijk (Z.H.) 63 j. oud is overleden ir W. Zimmermann, electr.- techn. ing. der Ned. Ind. Ges Mij. te R'dam. DAT het m.s. „Tosari" van de Kon. Rolt. Lloyd, hetwelk 2 weken geleden te Colombo een ontploffing in de machine kamer kreeg, morgen zijn reis hervat. DAT op de in „Woudschoten" te Zeist gehouden jaarvergadering van de Nat. Bond van Verplegenden het 20-j. bestaan van de bond is herdacht en de nog steeds onbevredigende t salaris- en werktijden regeling in het middelpunt der belang stelling stond. DAT de E.V.C. Metaal, gezien de „tot i millioenencijfers gestegen winsten" een gehouden. DAT het Haagse Tribunaal heeft ge adviseerd om de vroegere raadsheer van de Hoge Raad mr W. M. A. Weyntjens de beide kiesrechten te ontnemen en met deze straf te volstaan. DAT de journalist Alfred van Sprang, Zaterdag weer voor enige tijd naar Indië gaat om .er, in opdracht van een uitgever, een boek over te schryvefc DAT de 26-j. Haagse voetballer J. Sfibel aldaar tijdens een wedstrijd overleed en hij een vrouw met 2 kinderen achterlaat. DAT het Partijcongres der P.v.d.A. het actie gaat ringen voor de scheepsbouwarbeiders o.ó^ verhoging van de uurlonen met 10 DAT de passagierslijst van het troepen transportschip „Johan van Oldenbarne velt", welk schip vermoedelijk 18 Mei te Rotterdam aankomt, op onze bureaux ter inzage ligt. diverse verbete- I verkiezingsprogramma heeft aanvaard daarin o.m. een dem. soc. Vier-jaren-plan is opgenomen, hetwelk streeft naar ge leide consumptie alsmede naar een blij vende leiding der regering van het econ. DAT de Haagse motorrenner Zuyder- wijk in België door slippen ernstig werd gewond. DAT de schuldige aan het drama Putten, de Duitse officier Fullride, voor het Arnhems B.G. terecht zal staan. DAT de Dordrechtse landwachter Boer, die o.m. onderduikers opspoorde, door het B. G. aldaar tot 9 j. we oordeeld (eis 15 j- m.a.). DAT „Kareol" in Aerdenhout, vele jaren gewonde militairen hebben vertoefd, van 15 Juni af een centrum zal worden van de ver. „Thorex" (borstholte- thorex, t.b.c. e.d en instituut tenschappelijk onderzoek. DAT de „Ned. Rijnvaart-Ver." aan haar vloot haar eerste na de oorlog gebouwde dubbelschroefsleepboot heeft toegevoegd. DAT reeds met Pinksteren de duinen op Schouwen voor wandelaars zijn open gesteld. DAT op de Zeeuwse stromen nog aardig rog wordt gevist DAT de Amer. vulpenkoning Reynolds fabrieken gaat stichten in Amsterdam Enschede voor de fabricage van Ball point-pennen. DAT de Coenhaven te Amsterdam herstel der kademuren weer gedeeltelijk is drooggelegd. DAT de Lettergieterij Tetterode 9 pet uitkeert (v. j. 6 pet). DAT voor de bouw van een schutsluis tussen de IJssel en de Industriehaven te Deventer laagste inschryfster was de Fa H. Roelofs aldaar met ƒ2.109.500 en 1.959.500 (tweedelig) en hoogste de N V. Condor te A'dam met resp. ƒ2.952.000 en 2.902.000. DAT de tabaksmij Arensburg te R'dam de uitgifte bekend maakte van f-1.600.000 aandelen tot de koers 150 en men de toe- komst optimistisch inziet. telijk applaus voor mevrouw Churchill tengevolge. In dit Franse speechje dankte Churchill Nederland voor de genoten gastvrijheid en sprak hij de hoop uit, dat er een Europa zal komen, dat in alle landen meer geluk en zekerheid zal De economische resolutie. De ettelijke bladzijden tellende econo mische resolutie was na zeer langdurige en moeizame arbeid van de economische sectie, die telkens weer controversen tussen links en rechts moest overbrug gen, tot stand gekomen. De geheele nacht van Zondag op Maandag was er. onder leiding van Paul van Zeeland, over ge- discussiëerd. Het resultaat was een lang stuk, dat de wenselijkheid van een econo mische unie voor geheel Europa uit sprak, met name op het gebied van de handel, de geldmiddelen, de produc tie en de arbeid. Doch waarin feite lijk weinig positiefs was neergelegd. De resolutie werd, na soms heftige debatten, tenslotte met handopsteken aanvaard. De slotzitting, gepresideerd door Paul in Zeeland, en bijgewoond door leden in het Corps Diplomatique en leden van ;t Internationale Hof van Justitie, bracht in de eerste plaats een lofdicht op de organisatoren van het congres, ge schreven en voorgedragen door de En gelse dichter John Masefield en adhae- siebetuigingen van verschillende vrou wen-organisaties. Tenslotte werden door diverse sprekers woorden van voldoening ver het Congres uitgesproken. CHURCHILL WAS GASTHEER BIJ EEN LUNCH. Churchill was gisteren gastheer bij eea lunch ten huize van de Canadese am bassadeur in Den Haag, Pierre Dupuy. Als gasten zaten o.a. aan min. Van Boet- zelaer, de Belgische ambassadeur L. C. Nemry, Paul van Zeeland, Paul Reynöud, P- A. Kerstens, A. H. G. Lovink en mr A. Ford. PRINSES ELIZABETH TE PARIJS BEDREIGD? Kroonprinses Elizabeth en' haar echt genoot zullen eind van deze week een bezoek aan Parijs brengen. In de Franse hoofdstad gaan nu geruchten, dat de Joodse verzetsbeweging Irgoen Zwai Leoemi, een aanslag beraamt op het leven van het Britse prinselijk paar. De Franse politie schijnt dit nogal ernstig te nemen, want men is beducht, dat ze, na de officiële ontvangsten, aan de escor te van de politie zullen ontsnappen en samen Parijs „zullen doen", aldus A.P. Een neger-griffier. Voor het eerst in Amerika's geschiede nis werd een neger benoemd tot griffier van het Hooggerechtshof. (Als hij n«t maar niet door een aparte deur moet Red.). Minéster Mansholt was gisteren aan wezig bij de première van Franz Wer- fels „Spiegelmensch". dat t-g.v. het lus trumfeest der Wageningse Studenten al daar door corpsleden werd opgevoerd. Hy verkoos Stalin boven Hirohito Dat aan de democratisering van Japan, waarvan ook Hirohito een naarstig voor stander is, ook bezwaren verbonden zijn, omdat zulks tevens een afglijden kan be vorderen naar het links-extremisme. wordt wel geïllustreerd door het feit, dat de bekende Japanse schrijver Morita tot de communistische partij is toegetre den. Hy noemt het communisme ,.de hoogste menselijke moraal", hetgeen echter van deze verlichte geest „galgen humor" kan zyn. WEERBERICHT Nog enkele verspreide buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog plaatselijk enkele re genbuien of onweer. Hier en daar och tendmist. Over het algemeen weinig wind en ongeveer normale temperatuur voor de tijd van het jaar. ZON EN MAAN. Woensdag, 12 Mei: Zon op 4.51, onder 20.22 uur: maan op 6.42, onder 14 Mei EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1