Jïieitiue (Courant "^Russen zoeken hun operatieterrein in het Verre Oosten Wist U I lbïAANDAG 10 MEI 1948 MD ABONNEMEN TSPR1J ZEN 0.30 pei week. 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) Al)VERTENTIEN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie èn Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7505 Christelijk-^ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken is oIjfMewtf myn bert in tegbmspoet" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58836 HOOFDREDACTEUR: Dr. E DIE MER CHEF REDACTIE: H W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F DIEMER. SS Verkiezingen in Korea gesaboteerd door een golf van rode terreur yi de Trnman-Marshall-politiek noodzakelijk Europa als-voornaamste object de aandacht daardoor van het „Verre Oosten" wordt afgeleid, lussen de kans waar in Korea de zaken op haren en snaren te zetten communistische terreur in Korea losgebroken, juist nu onder toezicht RSf der Ver. Naties de verkiezingen gehouden worden. Zoals men weet, dromen de in dit gebied, dat in twee z< t plideeld is, nl. een Noordelijke •lijke sector, Zui- Verenigd Korea, Amerikanen en Russen bevrijd die daar nog steeds de bezettings- ;ht vormen. Op de laatste zitting van algemene vergadering der Ver. Na- werd besloten tot het houden van erkiezingen en het zenden van een "('lommissie naar Korea. Jarenlang heeft ra- Wmerika met Rusland onderhandelingen evoerd over de autonomie van dit .land, dat aan China grenst en ^"jt^lorspronkelijk aan Japan toebehoorde, pe Russen hebben echter steeds ieder ompromis gesabotoeerd en zij gingen er hun eigen zone een olksrepubliek op te richten, waarin vaar het Amerikaanse hoofdkwar- gevestigd. de hoofdstad zou wor- Het is duidelijk, dat de Russen ^""jJIeker niet van plan zijn uit Korea terug S10Ë JÉ' trekken, temeer daar zij goedgeoefen- en uitgeruste communistische legers, sterkte van 200.000 man hebben ge armd. De brief van de Sowjet-comman- mt in^Noord-Korea, waarin meegedeeld ordt, dat de Russische troepen onmid- ellijk uit Korea zullen terugtrekken, is iet veel meer dan camouflage. TIE IJK s^Die nacht verkeerde de rust in rouw Acht jaar geleden: de nacht vóór de Ode Mei. De natuur is van een uitbundige choonheid, de sterren flikkeren vol de wind ritselt geheimzinnig door - e groene loveren en overal in de tuinen i de kruidige geur van seringen. Neder- rnd slaapt, niets doet vermoeden, dat rust op zo wrede en schandelijke rijze zal worden gestoord. Hoog, zacht-aansluipend komt het ge- gi J, ank der duizenden Duitse vliegtuigmo- - sren, uit het Oosten naderend, Iraks de zon in volle glorie zal zijn ontwaakt en staren rij lauw-gazen uitspansel. Verwarring, ont- teltenis. Is het dan toch Hebben de Hunnen het aangedurfd? e geruchten blijken waar te zijn. Para- butisten daalden: op verschillende keuk laatsen hebben troepen onze grenzen bos verschreden, vliegtuigen doen hun n spect ende projectielen regenen op niets ïoedende slachtoffers. Dit is onze bittere ntgoocheling: wij, die eeuwenlang ■ill olitiek van pacifisme hadden nage- eefd, wij, die neutraliteit en objectivi- t beoefenden grat loords, zelfs ten opzichte vap jitse naburen en waarin H.M. ngin ons voorging, wij die niet geloven jonden, dat de dwaze machtsdroom ZE epilepticus als Hitier zou leiden tot j rute overweldiging van onze nationale jtè'l rfSoederen. Hoe wreed zijn wij op die 517-J 10r2en ontwaakt uit deze tè idealisti- (jj die roes. Onze vaders en zonen, onze loeders en kinderen werden ten offer ebracht aan de Germaanse Moloch iet welk een smart herdenken wij ook velen, die gedeporteerd werden ,tao> hel der concentratiekampen. Als rogressieve film gaat leed en ellende voorbij. De Duitsers striemden naar wij bukten niet voor de gena- e terreur van de overweldiger, t groeide. Zo is de 10de Meiniet al- „w— het begin geweest ^h^jjhjke oorlog, maar ook de aanleiding Spec 00r onze herleefde, krachtige nationale hek Bwustwording. Opnieuw werden funda- lenten gelegd, naast God bouwende op kracht, die uitgaat van Oranje. Ver ten wij dit alles niet, want de inter- ationale verhoudingen zijn weer, zijn nóg espannen. Waakt Duitsers hebben de voedsel- staking gewonnen middi Dezer dagen is een accoord bereikt tus- de Beierse regering en de 15.000 sta- uit de omgeving van München, die Ju en betere voedselvoorziening eisten, len zal nu onverwijld de vet- en vlees- oorraden distribueren. Ambtenaren van E Economische Raad te Frankfort zijn eled (gf gebelgd over dit toegeven van de ït P® egering, daar nu wel eens stakingen unnen komen in Hessen en Würtem- 'f ca erg' waar de bevolking zich achterge- profeld voelt' Betere achterverlichting van auto's. De KNAC heeft minister Vos voorge leid de voorschriften op de achterver- chting van auto's e.d. te doen herzien, 'wee achterlichten aan weerszijden zijn 'enselijk en bovendien twee reflectoren t witte vlakken of strepen. Hooggebouw- e auto's moeten worden voorzien van Ufflpers op normale hoogte. Weger-officieren ridder in de orde van oranje-nassau. De chef-Luchtmachtstaf, gen -maj c. ïebel, heeft onlangs de door de Konin- •o tot ridder in de Orde van O.N. (met b zwaarden) benoemde kol. vlieger i. A der en de luit.-kol.vlieger-waarn. J. L. «gers de onderscheidingen overhandigd. republiek vertrapt het accoord der ..renville" ^De republiek heeft het accoord der opnieuw geschonden door tot gevolmachtigd minister te Lake te benoemen. Uitbreiding Billiton Maatschappij. vergadering van aandeelhouders 8n de Billiton Mij. zal worden voorge- l,Jd het maatsch. kapitaal van f 15 mil- uit te breiden tot f40 millioen, de aantrekking van nieuw kapitaal ttogelijk zou zijn. Het wordt de Amerikanen onmogelijk gemaakt zich uit Zuid-Korea te reti reren, omdat onder leiding der Russen daar een aantal gewelddaden gepleegd worden, juist nu onder de controle der Ver. Naties de verkiezing voor de consti tuerende vergadering heden plaats vindt. Een functionnaris werd met revolver schoten vermoord. Een gebouw, waar de redacties van drie kranten zetelden, werd door brand vernield. De woelingen zou den onder de inwoners reeds 39 doden hebben geëist. Op tal van plaatsen wer den electrische geleidingen doorgesneden, treinen tot ontsporing gebracht, locomo tieven onklaar gemaakt, wapens binnen gesmokkeld, terwijl geadviseerd wordt stembussen en stemlokalen te vernielen met benzinebommen. Het telefoonverkeer in Zuid-Kroea is vrijwel stop§ezet, ter wijl op veertien plaatsen stakingen zijn uitgebroken. In Seoel is de avondklok ingesteld. In deze omstandigheden wordt het voor de waarnemers van de Ver. Naties wel heel moeilijk, toezicht te houden op het stemmen door de Koreanen, waarvan er een acht millioen aan de verkiezings strijd deelnemen. Maar Amerika zal niet aarzelen in te grijpen, als de Russen hun sabotagecampagne nog verder op de spits drijven. Bijna een millioen vrijwilligers en zesduizend politie-agenten hebben in de Amerikaanse zone van Korea posten betrokken om de toestand weer meester te worden. Men heeft op gearresteerde communistische leiders papieren gevon den, waarin het aansteken van vuren in de bergen gelast wordt, als teken voor de aanval. Nader word't gemeld, dat tijdens botsin gen vóór de verkiezingen 66 personen werden gedood en 30 gewond. Churchill dronk bier in Laren Churchill maakte gistermorgen een wandeling door het park van het Paleis Het Loo. Na de lunch met H. M. de Ko ningin vertrok hü met Eden naar Am sterdam. Onderweg stapten de heren bij de Gooise boer te Laren af, om er een glas bier te drinken. Congres van Europa wil een Europeees Cultuurcentrum Zonder stemming heeft het Congres van Europa Zondag in plenaire zitting een resolutie aangenomen, die tevens was behandeld in de culturele sectii deze resolutie wordt uitgesproken, het noodzakelijk is een permanent lichaam in het leven te roepen, dE de eerste plaats tot taak zal hebben de vorming van een Europees Cultuurcen trum, dat volkomen onafhankelijk alle regeringscontrole uiting kan geven aan het Europees geweten. De taak dit Cultuurcentrum moet zijn: door al lerlei middelen het besef van de Euro pese gemeenschap bevorderen: cultuur vertegenwoordigers een duidelijke Euro pese zienswijze doen uitspreken ovei grote levenskwesties: ontplooiing var critische activiteit: bevorderen van vrije circulatie tussen de landen van ideeën; publicaties en kunstwerken; coördinatie van onderzoekingen; bevordering van federatieve samenwerking van univer- Voorts blijkt uit de resolutie de wen selijkheid van de oprichting van een Europees jeugdcentrum, terwijl tenslotte verklaard wordt, dat een Europese fede ratie insluit de aanwezigheid van een hof, waartoe individuen en gemeenschap pen zich kunnen wenden teneinde de rechten van de mens zeker te stellen. ontvangst duitse delegatie te den haag. De Duitse delegatie op het Europees Congres is gisteren in de MaTijkezaal hotel Central te Den Haag ontvangen door het Coördinatiecomité voor de be trekkingen met Duitsland. Churchill ridder in Orde voor de Vrede De Internationale Ridderorde voor de Vrede te Rome heeft Churchill benoemd tot ridder met het grootkruis dezer orde. baret en vikingschip voor churchill Aan Winston Churchill, die thans nog in ons land vertoeft voor het ..Congres van Europa", zal Woensdag a.s., als hij van de universiteit van Oslo de graad doctor honoris causa ontvangt, een zil veren Vikingschip worden aangeboden door de Noorse studenten. Hij zal tevens een Noorse studentenbaret krijgen, die speciaal voor hem werd vervaardigd. De R. v. C. bevestigt twee doodvonnissen In verband met de moord op de Vloeiweide. De Raad van Cassatie heeft heden twee doodvonnissen bevestigd inzake de moord op de Vloeiweide (N.B.), waarbij 7 dappere Nederlanders, w.o. een moe der met 2 dochtertjes om het leven kwamen en wel tegen Jac. Suykerbuyk en Joh. H. Loesberg, beiden te Breda. Voorts werd A. J. van Gageldonk te Breda tot 20 jaar m.a. veroordeeld in plaats van levenslang, hem door het Bosse B. G opgelegd, terwijl Jos. P. Eling te Breda zijn vonnis van 14 jaar m.a. bevestigd hoord. Tenslotte gelastte de R- v. C. een onderzoek naar de geest vermogens van Jan Ary Wouterlood van Doesburg te Breda, die tot 8% jaar ver oordeeld was. Allen hadden aan de over val op de Vloeiweide deelgenomen. Beëdiging Prinses Juliana als regentes H. K. H. Prinses Juliana zal als regen tes van het Koninkrijk worden beëedigd in een Verenigde Vergadering der Staten- Generaal, welke op Vrijdag 14 Mei des middags te kwart voor twee zal worden bijengeroepen in het gebouw der Tweede De beëediging, die op de meest voudige wijze zal geschieden, vindt plaats om 2 uur. Prins Bernhard sprak tot de soldaten Ter opening van de demobilisatieru briek „Uw Toekomst" sprak Prins Bern hard Zaterdagmiddag tot de soldaten in Indië. Z. K. H. verzekerde hen, dat men overal bezig is hen te helpen een bevre digend antwoord te geven op de vraag: „Wat zal de toekomst mij brengen." In de eerstvolgende weken zullen des kundigen uit alle lagen der maatschappij de soldaten allerlei bijzonderheden ver tellen over de mogelijkheden, die er zijn, de lonen, die uitbetaald kunnen worden de kansen, die de weerkerende sol daat heeft, zo kondigde pe Prins aan. Prins Bernhard was twee uur op de R.A.I. Prins Bernhard heeft Zaterdagmiddag gedurende twee uur de R A I.-tentoon- s tel Ling in Amsterdam bezocht. Hij werd rondgeleid door de voorzitter, de heer Leeuwenberg. Lange tijd hield de Prios zioh op bij de nieuwste Engelse sport wagen, dooh ook voor de afdeling Be drijfswagens toonde hij grote belang stelling. Zo liet hij zich de nieuwste Ne derlandse vuilnisauto's demonstreren. keerde de Prins per auto terug. Voor het Stoplicht Geef mij een Een over-oud lied, dat binnen schoottoen hij deze Ridderzaal was. Het Congi premier nota bene de prem ontvangen, een zwartkijker, di let bij zoveel gróóts om zich h Het was lastig. Cedelegeerden opjagen* Welke? Iemand wist raad. Het corps diplomatique! Hoffelijke lieden van huis uit.' „Zou ik uw stoel voor de minister president? De aangezochte excel lentie vlóóg overeind. Dr Beel zat. De organisatie zuchtte opgelucht. derde zoon van keizer wilhelm staat terecht zou, zoals gemeld, August Wil. helm. de derde zoon van ex-keizer Wil helm, voor een denazificatiehof te Lud- wigsburg verschijnen. Hij verwachtte zelf te worden vrijgesproken, omdat hij „ge heel te goeder trouw im 1930 lid van de Nazi-partij werd". In Jeruzalem is het voorlopig rustig Wilde uittocht van vreemdelingen uit Palestina De uittocht uit het Heilige Land neemt, volgens Reuter, reeds het karakter aan van een paniekachtige aftocht. Blijkbaar vertrouwt men de toestand niet, nu de Britten op 16 Mei Palestina verlaten De consulaten ontvangen honderden ken per dag van personen, die willen vluchten- Ben Goerion heeft verklaards dat de Joden op 16 Mei een Joodse staat zullen afkondigen en waarschuwde tegen de dreigende invasie der Arabische legers. Inmiddels schijnt de wapenstil stand voor Jeruzalem, waarva een deel onzer edities van Zaterdag nog melding hebben gemaakt, inderdaad te zijn ingegaan. De Palestijnse regering heeft echter gisteren aan Joden bieren nog weer ontwerpvoorstellen doen toekomen voor een wapenstilstand op langer termijn. Men heeft nog steeds geen keuze gedaan uit de collectie candidaten voor de functie van „neutrale saris" voor Jeruzalem Volgens de „New York Times" heeft de Engelse regering de commissie voor Palestina der Ver. Na ties verzocht om waarborgen voor de be scherming der economische belangen, w.o. de oliepijpleiding van Irak naar Haifa. Generaal Foulkes naar Frankrijk Gisteren vertrok de Canadese generaal Foulkes uit Brussel naar Parijs, door de chef van de Franse generale staf ontvangen werd. Finse socialisten breken met de communisten De Finse sociaal-democratische partij heeft gisteren officieel de samenwerkings overeenkomst opgezegd, die haar met communisten, de linkse boerenpartij de S E.DIeen partij met communistische inslag, verbond. Deze breuk kan e< genngscrisis tengevolge hebben. De regel schijnt vooral in verband te staan met de aan de gang zijnde verkiezings campagne. Churchill. Mi t nieuwe deining. Want er ■l voor mevrouw Churchill. et gaf de zijne. Die stond vond de organisatie. En wee diplomatique. Stoel nummer keek zeer zwart m die hoef hoek niet alleau Ook in die Eerste „echtfe" Marshall-graan in Amsterdam Met de „Prins Willem 2" is Zaterdag In Amsterdam een lading Marshall-graan aangekomen, die de kapitein van het sohip beschouwde als de eerste echte Marshall-graan, omdat de „Noordam", die onlangs in Rotterdam arriveerde, reeds voor de bekrachtiging van het plan geladen was. Het schip werd in de ha ven getrokken door de sleepboten „Pre sident Roosevelt" en „Winston Chur chill". op vrachtauto staande tegen viaduct gebotst De 25-j. L. v. d. Sluis uit Amsterdam, werkzaam bij Circus Mikkenie, die op een hoog geladen vrachtauto stond, be merkte niet dat hij moest bukken, toen de auto een viaduct te Ridderkerk pas seerde. Hij botste zo hevig tegen het via duct, dat hij onmiddellijk werd gedood. Kupers bij de Paus Paus Pius xii heeft Zaterdag een groep leiders van de Wereldfederatie van Vakverenigingen in speciale audiëntie ontvangen. o. w. de heer E. Kupers (NVV) uit Nederland. Onderhandelingen met republiek lopen dood De subcommi$ie ter behandeling de Nederlands-Istionesische Unie te tavia heeft aan de Commissie van Drie medegedeeld, dat het niet mogelijk i: weest tot overesrstemming te komen, al dus U.P. Ghandi's moervaar 20 Me! voor rechter. Voor het berechten van Godse, de m cienaar van Ghandi, is te New Delhi bijzondere criminele rechtbank ingesteld. Het proces vindt waarschijnlijk 20 Mei plaats, aldus A.P Roskam komt met November weer vrij Vluchtte na Dolle Dinsdag naar Oldenburg Het Arnhemse Tribunaal legde de lei der der voormalige Landstand, Roskam. jaar internering op. met aftrek van het voorarrest. Hij komt daardoor begin November vrij. Voorts werd hij ontzet de kiesrechten en mag hij nimmer een functie bij een landbouworga nisatie bekleden. In zijn uitspraak stelde het Tribunaal ast, dat beklaagde niet op eigen voor deel uit was, geen verraad pleegde en :s landgenoten heeft geholpen, Daar tegenover staat, dat Roskam zich niet ontzag met Duitse hulp en Duits geld inzichten te verwezenlijken. Zijn werk werd pas beëindigd met een onvrij willig ontslag. - de behandeling van de zaak zeide de voormalige directeur-generaal van de Landbouw, Geert Ruiter, dat Roskam favoriet was bij Seyss Inquart. De exploitatie van Groot Bavelaar, het door Roskam gepachte landgoed te Lunteren, dat aan het Leger des Heils toebehoorde, werd grondig besproken. Dolle Dinsdag vluchtte Roskam, pogend zijn spoor uit te wissen. -Hij werkte in Oldenburg nog als bedrijfslei der, terwijl zijn zoon achterbleef om de veestapel te laten onderduiken. De gelijkmaker en laatste doelpunt voor Nederland in de wedstrijd tegen België op Zaterdagmiddag J.I.: een snelle algemene aanval met v. d. Bend, Bouwens en Verdoes als gangmakers. Het moment dat Verdoes de Belgische keeper weet te passeren. Verkiezingsboodschap der R.K. bisschoppen Een wenk om niet op de groep van Weiter te stemmen In de R. K. kerken is Zondagmorgen een verklaring der bisschoppen in Ne derland voorgelezen i. v. m. de komende verkiezingen. De Katholieken worden daarin gewezen op hun plicht, iedere machtsvorming van het goddeloze bol sjewisme te voorkomen. Herinnerd wordt aan de verklaring van de Peus, dat de Katholiek verplicht is. te stemmen, en wel op die candidaten, die genoegzame waarborgen bieden voor de bescherming van de rechten van God en de zielen". De bisschoppen voegen hieraan nog een bijzondere uitspraak toe nl., dat huns inziens de KVP de beste waarborgen biedt en dat de Katholieken de staatkun dige eenheid moeten bewaren. De groep Welter heeft te Utrecht nog geen beslissing genomen of zij in kieskringen met een eigen lijst zal komen, aldus vernamen wij van de heer Weiter. BEIDE KAMERS MORGEN BUEEN Morgenmiddag om 1 uur komt de Tweede Kamer bijeen. Van de vr{J lange agenda noemen wij slechts de wijziging van de bij het Besluit op de Omzetbelas ting behorende tabel weldegoederen. Des avonds half acht komt de Eerste Ka mer bijeen. Het hoofdpunt van haar agenda is het wetsontwerp tot opheffing van de bijzondere gerechtshoven, tribu- Corani. loco-burgemeesters in Groningen afgezet De communistische loco-burgemeesters van Beerta en Finsterwolde. de heren Derk Veld en P. Molenkamp, die tevens wethouders zijn van deze gemeenten, zijn, volgens „De Waarheid", uit hun eerstgenoemde functies ontzet. Als plaats vervanger werd in Finsterwolde be noemd de landbouwer L. Evers, verte genwoordiger van Gemeentebelangen eD in Beerta A. de Boer (WD). kamerlid w. thomassen burge meester van zaandam De heer W- Thomassen uit Zaandam per 16 Mei benoemd tot opvolger v minister In 't Veld als burgemeester v Zaandam. De heer Thomassen was v 19361940 secretaris van de A.J.C., werd na de oorlog secr. van de Personalistische Unie en daarna van de Partij van de Ar beid. Hij volgde min. Mansholt op als Tweede Kamerlid. Hij zal zich als zoda nig niet herkiesbaar stellen. Zijn vrouw zal voor de Zaandamse gemeenteraad be danken. Truman is gisteren 64 jaar geworden. DAT kardinaal De Jong Zondag in Haarlem in aanwezigheid o.a. van min. Witteman werd gehuldigd toen hij een mis in de St. Bavo, die 50 jaar bestaat, bijwoonde. DAT de onafhankelijke Vakbeweging (ontstaan uit de E.V.C.) in een motie haar afkeuring uitsprak over de in ring van 'n nieuwe C.A.O. in de R'damse haven, zonder dat de O.V.B. hierin gekend. DAT de bekende Alkmaarder kaas markt dezer dagen is heropend en er direct al buitenlands bezaek was, o.a. van politie-autoriteiten uit Londen. DAT de twee onderzeeërs, die wij van de Britse marine lenen, de namen van H. M.'s „Zeehond" en H. M.'s „Dolfijn" krijgen en niet „Tapir" en „Taurus", daar dit hun huidige namen zijn. DAT „Het Vrije Volk" het onthouden in verkiezingszendtijd aan de commu nisten afkeurt, daar deze een nederlaag aan een beknotting van de propa- ganda-vrijheid kunnen wijten. DAT de Uitgeverij „Harmonia" te Hil- ;rsum de Delftse musicus W. H. Thijsse opdracht gaf tot de samenstelling van een bundel schoolmuziek en tot het schrijven in een studie over Bachs orgelwerken. DAT op 19 Mei de journalist Wouter Hulstyn, tijdens de bezetting persoonlijk adviseur van de secr.-gen. van het dep. Volksvoorlichting, voor het Haagse Tribunaal zal terecht staan. DAT het Turkse gouvernement 6 sche pen heeft besteld bij Verschure Co te A'dam en het eerste, de 590 ton metende „Yalora" Zaterdag van stapel is gelopen. DAT de My voor Woninginrichting P. van Reeuwij-k te R'dam over 1947 8 zal uitkeren. DAT de bureaux van de Braziliaanse Legatie thans zijn gevestigd Lange Voor hout 58a, Den Haag, TeL 11.30.05. DAT op het in Washington geopende 4e internationale congres inzake tropische ziekten Nederland is vertegenwoordigd door de professoren Swellengrebel, Char lotte Ruys, Kouwenaar en Dinger van Thiel. DAT de Ned. Jeugd Gemeenschap t.g.v het Regeringsjubileum op 10 Juli in Am sterdam een groot Jeugdstadionspel zal opvoeren van dr H. Knorringa. DAT de te R'dam inbeslaggenomen re volvers afkomstig blijken te zijn van een legale wapenzending, doch verzuimd was vergunning voor dit transport aan te vragen. DAT de K.L.M.-diensten op Z.-Afrika m.i.v. 19 Mei met de nieuwe DC 6 toe stellen worden gevlogen. DAT de Raad van Beroep de uitsluiting tot 5 Mei 1953 van de fin. redacteur van het Alg. Handelsblad, dr ir M. D. Dijk, hondhaafde, doch de directeur, mr H. M. Plantijn, die in eerste instantie 2Vz jaar was uitgesloten, thans een certificaat ver- DAT tussen Utrecht en Arnhem thans een buslijn met een halfuursdienst is geopend en de tram alleen nog 's mor gens en 's avonds arbeiders vervoert. DAT in Laren (Gld.) de 29-j. landbou wer B. J. Esselink, die aan vallende ziekte leed, tijdens een aanval te water is ge raakt en verdronken. DAT een pupil van het Leogesticht te Borculo uit een melkwagen werd geslin gerd. toen het paard op hol sloeg en de jongen levensgevaarlijk werd gewond. DAT gisteren tussen Kamp Milligen en Garderen, waarschijnlijk door onacht zaamheid van bezoekers. 12 ha. heide en vliegdennen is verbrand. DAT de rijkswerkplaats voor omscho ling van arbeiders te Doetinchem half Mei wordt geopend. DAT een van de journalisten, die een reis door Indië hebben gemaakt, van avond in het strijdkrachtenprogramma over Hilversum I tussen 6.30 en 7 uur uit Bandoeng spreekt. DAT in Cadzand een dependance van het Zeeuws Oorlogsmuseum is geopend. DAT de E.H.B.O.-groep Leeuwarden voor Friesland zal deelnemen aan de lan delijke wedstrijden op 29 Mei in Den Haag. DAT Het Vrije Volk ontstemd is over prof. Romme en die R.K. bladen, welke vrezen dat de KVP niet meer de sterkste partij zal zijn in de Tweede Kamer, wan neer de groep Welter met zijn candidaten ter stembus komt. DAT D. Saathof, directeur van het Si- mavikantoor te Haarlem. 11 Mei van 17 u. 45 tot 18 u. in de rubriek „Het rijk over zee" een radiovoordracht zal houden ter nagedachtenis van de grote Nederlander, dr J. Tijssen- DAT mr. J. Linthorst Homan te Gro ningen is benoemd tot bestuurslid van de Ver. „Het Grondbezit". DAT de ministers Beel en Gielen zit ting hebben in het ere-comité voor de viering van het 500-j. bestaan van het St. Martinus Gilde te Eindhoven op 15. 16 en 17 Mei. DAT de Vakbond voor Tandtechnici telegrafisch bij min. Drees heeft aange drongen op spoedige maatregelen ten einde de tandtechnici van de noodzake lijke bescherming te verzekeren. DAT ook in Nederland traanwinning plaats vindt, daar de vissers voortaan de levers van de kabeljauwen bewaren en het eerste jaar een productie van 300 350 ton traan wordt verwacht. DAT Willem J. Heselaars uit A'dam. die 26 jaar hoofdbestuurder van de lan delijke Kath bouworganisatie is geweest, Zaterdag afscheid heeft genomen uit het vakverenigingsleven. DAT de Actie Rechtsgelijkheid Stad Platteland in Friesland aan min. Drees verzocht, de commissie voor een weten schappelijk gefundeerde gemeente-docu- mentatie aan te vullen met plattelands deskundigen. DAT de naam van de Ned. K. v. K. te New York is gewijzigd in „The Nether lands Chamber of Commerce in the U.S. DAT ZATERDAG het Ned. s.s. „Zee land" als 1000ste schip van dit jaar de A'damse haven binnenliep en vorig jaar het 1000ste schip eerst op 19 Juni veerde. DAT op 8 en 9 Juni ln Brussel las-congres wordt gehouden t.g.v. oprich tingsvergadering van een Intern. Las- instituut. DAT in „D'Oude Lateern" te Amers foort tot 6 Juni een herdenkingstentoon stelling wordt gehouden van werk van de onlangs overleden pottenbakker Chris Lanooy. DAT het enkelschroef m.s. „Kalahabi' bestemd voor de reconstructie van de Indische vloot, Zaterdag met goed gevolg van de scheepswerf P. Smit te R'dam is te water gelaten. >uw Churchill te gast bij het elijk Gezin op Paleis Soestdijk. e kleine Marijke was niet in De Zondag Zo langzamerhand zijn we er ai vaa overtuigd, dat men in de internationale wereld weinig of geen rekening houdt de Zondag als dag des Heren. Wel duidelijk is dat gisteren gedemon streerd door het congres voor een Ver enigd Europa. De problemen, waarover men Zaterdag druk aan het kibbelen was, waren blijk baar zo urgent, dat men niet alleen door vergaderde tot drie uur in de nacht, maar bovendien Zondagmorgen weer bijeen kwam en df Zondagmiddag gebruikte om massademonstratie te houden op de Dam in Amsterdam. Natuurlijk kon dit niet gebeuren zon der de medewerking van de Nederlandse autoriteiten en die hebben het blijkbaar niet nodig geoordeeld, de organisatoren het congres er op te wijzen, dat in Nederland belangrijke volksgroepen be staan, die dergelijke demonstraties niet op Zondag wensen te houden. t is prachtig als men over de Dam laat schallen: „Christus is het middel punt van de wereldgeschiedenis." Maar zou wensen, dat het congres zich dan door die belijdenis zou laten leiden. t is uitnemend als men een Verenigd Europa wil stichten, waar het goed is te :n en dat gebaseerd is op vrede en vrijheid. Het doet sympathiek aan, als de Christelijke beschaving van West-Europa wil beschermen, maar wat komt daarvan terecht als men Christus buitensluit? Een enkele congresganger mag dan verklaren, dat het humanisme in de reso luties van het congres voor een Christen onaanvaardbaar is, de meerderheid wil geen andere basis, heeft wellicht ook geen ander steunpunt. Maar indien vrijheid, vrede en recht niet gefundeerd zijn in het Christendom, missen deze begrippen juist het fun damentele, dat er inhoud aan geven moet. Wanneer de Heilige Schrift een geslo ten boek blijft, wanneer men Christus negeert en zijn dag misbruikt voor het houden van congressen en meetings, is al het werk bij voorbaat tot mis lukken gedoemd. We betreuren, dat men de Zondag niet heeft ontzien, ook al zijn op de Dam zeker goede woorden gesproken. We vragen ons af. of het geen tijd wordt, dat ons Christelijk volksdeel dui delijk laat verstaan, dat het van die din gen niet gediend is en dat de Zondags rust moet worden gehandhaafd. Niet voor het Christelijk volksdeel alleen, maar in het belang van heel ons volk, dat hoe langer hoe meer aan de wet en de ge tuigenis ontzinkt. Zaterdagavondklok voor automobilisten? De KNAC heeft min. Vos verzocht de aanvang van het zgn. Zondagsrijverbod te stellen op 4 uur v.m„ terwijl in over weging wordt gegeven dat verbod te 9 uur n. m. te doen eindigen. Tevens wordt de hoop uitgesproken, dat de eenzijdige vrijheidsbeperking spóedig zal worden opgeheven. Hirohito nam met zijn volk zons verduistering waar De zonsverduistering, die gisteren on der vrijwel ideale omstandigheden plaats vond en het best waarneembaar was in het gebied van de Stille Zuidzee bij Ja- en in Oost-Azië, heeft voor de we tenschap diverse nieuwe vondsten aan het licht gebracht. In Tokio verkochten straatventers berookte glaasjes en zelfs keizer Hirohito, voornaamste zoon uit hei land van de Rijzende Zon, zag de maan voor de zon glijden. Franz Neumann werd tot eerste voor zitter van de Berlijse sociaal-democrati sche Partij herkozen. WEERBERICHT Omveersaehtig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Plaatselijk een regenbuitje, maar hier en daar zwaardere onweersbuien. In de kuststreken op sommige plaatsen een koelere zeewind, overigens nog vrjj warm met veranderlijke wind zon en maan. Dinsdag, 11 Mei: zon op 4.53. onder 20.20, maan op 5.56, onder 23.52 uur. 16 Mei E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1