JHeuiur (Courant SLEY^g Wist U MAANDAG 3 MEI 1948 194!, ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 per week, ƒ1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten) ADVERTENTIëN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-ISationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7500 „$tantoastirii Is abeWewn myn bert in teijljenspoet- BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 CHEF REDACTIE: H W. J. ENSERINK. HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER DIRECTIE: F. DIEMER. In het oude Jeruzalem is het voor acht en veertig uur vrede Haifa heeft het aanzien van een spookstad Uit alle Arabische landen komen thans berichten over voorbereidingen voor een juderende inval in Palestina, sterke troepenconcentraties aan de grenzen, terwijl die hier en daar reeds zijn overschreden. Hoewel de Haganah en de Arabieren .voor de bedreigde wijk Katamon in Jeruzalem een 48-orige wapenstilstand hadden janvaard, worden elders de gevechten in alle hevigheid voortgezet, en heeft koning Abdoellah verklaard, dat het ogenblik nabij is, dat de Arabieren heer en meester In Palestina zullen zijn. De Britten, hoewel principieel vasthou dende aan hun beginsel van neutraliteit, worden desondanks steeds meer in dé militaire operaties verwikkeld en de troe- Palestina zullen nog versterkt worden met verschillende eenheden van Cyprus en Malta. Het Syrische leger wordt voor de totale troepensterkte ge- jchat op 12.000 man, terwijl Irak onge veer 24.000 soldaten ter beschikking kan itellen. Het Trans-Jordaanse leger, dat veel moderner bewapend over zee. Intussen ziet het er nog niet naar uit, dat het voogdijschapsplan de noodzakelijke ondersteuning zal krijgen, teneinde het verdelingsplan te vervangen. Amerika maakt zich bezorgd over het lot van de 4000 Amerikanen, die zich in Palestina bevinden, en die eventueel door de Amerikaanse Middellandse zee-vloot beschermd zouden moeten worden. De Joden zetten thans alles op het spel, aangezien de Haganah Zaterdag de volle kan 12.000 dige mobilisatie van alle Joden tussen de 25 en 35 jaar heeft gelast. Volgens een later bericht, zou de wa penstilstand in de Katamon-wijk van Je ruzalem Zondagmiddag 4 uur zijn inge gaan en in de stad slechts gelden voor 48 uur. Britse kanonnen en mortieren zijn opgesteld tussen de linies der Joden der Arabieren ter handhaving de strijd werpen. Steeds sterker worden de geruchten over concentratie van Egyptische troepen aan de grens, het effectief 25.000 man be draagt. Men kan er zeker van zijn, dat de Britten, indien de gevechten meer en meer het karakter gaan dragen van een! 'oorlog en er van een internationale po-j litiemacht nog geen sprake is, genood- tijdelijke vrede in de Heilige Stad. jzaakt zullen zijn nieuwe troepen Palestina te zenden. Het Britse i terie van Oorlog zou op militair gebied tan Palestina voorrang verlenen boven de andere verplichtingen in het Midden- (Oosten. In Haifa is de rust nog niet weergekeerd en de situatie wordt er be «chreven als die van een „spookstad" 'waar de bevolking geslonken is tot min' der dan 20.000 zielen. De gevechten in Jaffa behoren tot de (grootste, die de Irgoen tot nog toe onder inomen heeft en daarbij zijn verscheidene londerden doden gevallen. In een week |tijds zijn ongeveer 30.000 Arabieren uit faffa gevlucht, deels over land, deels Prins Bernhard bij galadiner ter ere van gen. Foulkes De generaalsvrouw door voedselvergifti ging ernstig ziek Generaal Oharles Foulkes, de chef-staf van het Canadese leger en een van Neer- lands bevrijders, kwam gisteravond met een Canadees vliegtuig op Valkenburg aan. In het programma van zijn bezoek was enige verandering gekomen i. de ziekte van zijn vrouw, zoals Zaterdag in een deel onzer editie gemeld. Mevr. Foulkes heeft nl. voedselvergiftiging. Gisteravond werd op het landgoed van ambassadeur Dupuy, „Groot Haesebroek" te Wassenaar, een galadiner gegeven ter ere van de generaal. 0.m. zaten aan Prins Bernhard, de min. Beel en Fiévez, i miraal Helfrich, luit.-gen. Kruis en generaals-majoor Doorman en GiebeL Vanmorgen om 8 uur zou hij per auto naar Harderwijk vertrekken om daar 10 uur demonstraties van infanteristen by te wonen. Om één uur zou hij in Wa- geningen aankomen en er het ereburger- schap van de stad in ontvangst nemen. Of gen. Foulkes hierna nog enkele da gen in Nederland zal blijven, of naar Londen zal terugkeren, hangt af van de gezondheidstoestand van zijn vrouw, waarin reeds enige verbetering is geko men, maar waarvan men het kritieke stadium nog niet voorbij acht. Minister Ladas aan de aanslag overleden Staat van beleg in Griekenland afgekondigd Tengevolge van de moordaanslag, wij Zaterdag melding maakten, Js de Griekse minister van Justitie, fchristos Ladas, in het ziekenhuis over- jeden. Vandaag zou te Athene de staats begrafenis plaatsvinden, in welke stad Itevens de staat van beleg is afgekondigd. Het onderzoek wettigt het vermoeden, dat de aanslag het onderdeel uitmaakt Van een communistisch complot, ten doel lebbende behalve minister Ladas ook de ninister-president en de minister van Jpenbare Veiligheid te vermoorden. Men leeft de indruk, dat vermomde parti- Athene hebben weten binnen te Paryse ondergrondse rydt op halve kracht. In verband met de staking bij de Pa- rijse Métro, reden gisteren slechts de helft van de ondergrondse treinen. Er waren 1400 man niet op het werk. Eisenhower weer een gewone burger Nog eenmaal maakte hy het V-teken. Generaal Dwight D. Eisenhower, ge niaal veldheer, maar voorbeeld van een- foud, heeft het burgerpakje weer aange- akken en aanvaardt de volgende maand presidentschap van de Universiteit Columbia. Zijn naam werd ook ge- amd als candidaat voor de presidents- erkiezingen, maar Eisenhower heeft een iidatuur van de hand gewezen. Hij, de wereldoorlog de democratische nensheid naar de overwinning leidde en enorme macht beschikte, wilde het commando op eenvoudige wijze neer- Sgen. Toch stond, toen hij Zaterdag zijn vartier te Ford Mayor verliet, een Hetachment troepen met muziekcorps en fleurige vlaggen opgesteld. Het was een 'rukwekkend ogenblik, toen Eisen hower vergezeld van zijn vrouw naar 'uiten trad, glimlachend het V-teken gaf de auto wegreed. De wereldbe- emde „Ike" was weer burger gewor- Hij wordt opgevolgd door generaal r Bradley, chef van de generale staf. Krentenbrood duur en schaars [Naar de Nieuwe Leidsche Crt. perneem/t is de prijs van het krenten- 1 vastgesteld op f 1.— pe. 800 gram e bolletjes mogen 8 cent kosten. Dit is 1 belang, omdat reeds f 1.50 gevraagd ^ordt. De aandacht wordt er nog eens op ïvestigd. dat de bakkers bevoorraad zyn verhouding van hun omzet. Daar i speciale bon wordt aangewezen, naar het krentenbrood op de gewone xlbonnen verkrijgbaar is, zal dus de b bakker meer kunnen leveren dan de -. De totale voorraad krenten is ge Bet vliegtuigongeluk op Schiphol nemen wij, dat de Zater dag op Schiphol neergestorte C 6 |PH.-TKW. niet het toestel is dat „Wil- lielmina" zou worden gedoopt, maar de Ide serie van 7 is, welke de i de V.S. bestelde. Twee werklieden zijn aan de dood om- aapt. Het neerstortende toestel schoof draineringsbuizen, waarin de i werkzaam daren. De DC 6 raaKte i niet Ze kwamen met de schrik vrij frins Bernhard reikte 34 onder scheidingen uit Op de „Oranjefontein" in A'dam heeft pins Bernhard Zaterdag onderschei- uitgereikt aan militairen der >n. Marine, het KNIL en aan leden van de Koopvaardij, in totaal 34 man. In zijn Itoespraak bracht de Prins hulde aan de pbannen, die in de moeilijke dagen ge- itoond hebben te weten, hoe zij zich moes- ten gedragen De gezagvoerder ter Koop- wardij, A. Rom ;n, kreeg de M.W.O. I.v.m. weinig vraag naar shag, rook- pruimtabak heeft de Vakgroep De- Nlhandel !n Tabak een actie ingezei om "et rokend publiek te Joewegen niet uit- l sigaretten cup die bon te eisen. Steil bekent de moord te hebben gepleegd Meer licht in de Naaldwijkse overval '(Van een onzer verslaggevers) Nadat hy nogmaals zes uur lang een verhoor onderworpen was, heeft dan Zondagmiddag de Duitser Steil bekend de dader te zyn van de roofmoord, die gaande Zaterdagavond op de tuinder 't Hoen te Naalwijk is gepleegd. Er wer den steeds meer bewijzen aangevoerd te gen S. en tenslotte kwam de bekentenis, die, toen zy eenmaal werd gedaan, in vlot tempo het bele verhaal omtrent de ge beurtenissen bracht. Samen met die tuindersknecht Zeeman was hij de bewuste avohd naar Naaldwijk gegaan. Zeeman, die twaalf jaar geleden in losse dienst had gewerkt bij 't Hoen, weg, en Steil vervoegde zich aa: ning, waar het bekende drama zich vol- Het was bij dit alles uitsluitend om geld te doen, want zoals we hebben mede gedeeld verbleef Steil illegaal in ons land en had geen middelen van bestaan. Vandaag zou Zeeman aan een verhoor onderworpen worden, teneinde te trachten hem tot een bekentenis te brengen. Hij ontkende nog steeds iets met het gebeurde fce maken te hebben gehad, doch hand van de bekentenis van Steil, staat de politie nu veel sterker. Het was niet eenvoudig teriaal bijeen te brengen en ook gisteren zijn nog enkele personen uit Den Hfiag door de politie gearresteerd, om te trach ten van hen inlichtingen te verkrijgen. Voor het verder verhoor wordt één van deze personen nog in arrest gehouden, de anderen zijn weer op vrije voeten gesteld. Volkomen onjuist is de mededeling, als zou de Hagenaar B., diie te Kerkrade men met Steil was gearresteerd, weei vrijheid zijn gesteld; de man bevindt zich nog steeds op het politiebureau te Naald wijk in bewaring. Het is weliswaar nie zeker of hij iets met de zaak te maken heeft, doch in elk geval is er reden hem nog vast te houden. In aansluiting op hetgeen we Zaterdag reeds omtrent het optreden van Steil vernemen we nog, dat S. in bezettingstijd geruime tijd in het kamp der Arbeits- einsatz te Vught heeft vertoefd, waar hij als kampoudste optrad. Hij was er be kend als „kleine Herman" en zou zich toen niet ongunstig jegens zijn mede-ge vangenen hébben gedragen. Toen het gebeurde te Naaldwijk bekend werd, had men uit kringen der Haagse onderwereld de politie te Monster geat tendeerd op iemand, die vermoedelijk wel iets meer over de moordaanslag zou kun nen vertellen. Het verdere onderzoek bracht toen het spoor van de vermoede lijke daders, en dat dit spoor goed was. i: thans bewezen. Overigens schijnt Steil kort voor zijr optreden te Naaldwijk ook in Den Haag actief te zijn geweest en zich met inbra ken hebben bezig gehouden. De burgemeester van Naaldwijk, de heer A. Hoogenboom, met morgen nog spraken, bracht zijn grote waardering tot uitdrukking voor het op treden van de mensen uit zijn politie corps. die letterlijk dag en nacht hebben gewerkt om dit bevredigend resultaat te verkrijgen NAAR EEN ANTI-COMMUNISTISCHE UNIE? De correspondent van de „Daily Gra phic" meent te weten, dat nog deze zomer in Ottawa een internationale conferentie zal worden gehouden, met het doel unie tot beveiliging tegen het me tot stand te brengen tussen de staten van West-Europa en Noord-Afrika. ATOOMENERGIE VOOR MEDISCHE DOELEINDEN. Tijdens een zitting van de „National Health Assembly" (Nationale Gezond heidsraad) heeft president Truman Zater dagavond verklaard, dat Amerikaanse geleerden belangrijke ontdekkingen heb ben aangekondigd op het gebied van hel gebruik der atoomenergie voor vredes doeleinden, speciaal ook voor de genees kunde. CONFERENTIE TE BOGOTA GESLOTEN. De negende Pan-Amerikaanse confe rentie te Bogota heeft Zondagmiddag of ficieel haar werkzaamheden beëindigd De volgende zitting zal eerst in 1953 te Caracas in Venezuela worden gehouden. Sleutel tot Englandspiel geheim Twee mannen in twee strijdende kampen droegen één naam! In een artikel in „Trouw" van Zater dagavond, zegt de schrijver A. den Doolaard, dat in de zaak Van der Waals, de verkeerde getuigen over het England spiel zijn gehoord. Niet majoor Somer, die dadelijk na aankomst in Londen be richtte, dat het Englandspiel aan de gang was, is de juiste man om inlichtingen te geven, maar zij, die tijdens het Eng landspiel de leiding hadden van de elkaar opvolgende Nederlandse inlichtin gendiensten in Londen. Dit zijn de heren: Van 't Sant, v.m. hoofdcommissaris van politie; te Den Haag, Derksma, de kolo nel der mariniers de Bruyne en de ka pitein der mariniers Lieftinck. De conclusie Van den Doolaard is, 'dat de direct verantwoordelijken voor dit spel met de dood, niet gezocht moeten worden onder de Nederlanders, die in Londen waren. Minstens één persoon op de Britse inlichtingendienst heeft grote fouten gemaakt, door over de duidelijke aanwijzingen, dat de code-telegrammen uit de verkeerde hoek kwamen, heen te De schrijver onthult voorts, dat tijdens het Englandspiel, aan de Duitse Sicher- heitsdienst in Nederland, een persoon, in belangrijke functie, verbonden was, die dezelfde naam droeg, als de Engelse major B., die chef van de Britse inlich tingendienst was, welke dienst agenten Nederland zond. Van de loslippig heid van deze major B. kreeg den Doolaard reeds in 1942 doorslaande be wijzen. Deze man en zijn naamgenoot in Nederland in Duitse dienst, waren door nauwe banden des bloeds verbon den. Er is naar deze bloedverwantschap, verband met het Englandspiel, reeds i uitgebreid onderzoek ingesteld, maar de resultaten berusten in de bekende doofpot. Uit achting voor een geallieerd land, blyft de Regering op deze doofpot zitten, maar tegenover de gevallen hel den is dat een aanfluiting van het rechts besef en verdraagt zulk een houding zich met waarachtige vriendschap, aldus den Doolaard. Van gevarieerde tabaksbonnen niets bekend Geen stappen meer terng! De berichten in sommige bladen dat binnenkort weer gevarieerde tabaksbon sigaretten èn shag zullen wor den aangewezen, ontkende men heden ochtend te bevoegder plaatse tegenover de Nieuwe Leidsche Crt. Men achtte dit niet in overeenstem ming met het streven, de koper, zoveel mogelijk, vrij te laten in zijn aankopen, terwijl een dergelijke stap terug óók dis tributie-technisch grote moeilijkheden oplevert. Hoewel de tegenwoordige geling verre van ideaal is, geeft men haar tóch de voorkeur, ook als o gangsmaatregel naar de tijd, dat tabaks artikelen weer vrij en de vraag naar shag uit financiële overwegingen, groter zal zyn, dan die naar sigaretten. GEDETINEERDE VLOOG KAMPARTS NAAR DE KEEL. Voor de Zutfense rechtbank is 3 j. gev. straf geëist tegen de thans op Scheve- ningen geïnterneerde R'damse kleermaker F. M. Meivogel, die vorig jaar in het kamp te Wezep de chef-kamparts P. J. van der Werff de keel trachtte dicht te knijpen nadat de arts zou hebben bevo- leit, hem op te sluiten. De verdediger pleitte clementie, daar M. t.b.c.-patiënt is De andere verdachte, de chaffeur-mon- teur A. Monsterd uit R'dam, thans ver blijvend in het kamp Vught. werd vrij gesproken. Ministers zwemmen op tegen de vragenstroom Een drietal ministers heeft reeds het badpak aangetrokken en is manmoedig in de vragenstroom gedoken. Minister Fiévez begaf zich in crawl naar Schier monnikoog en antwoordde het comm Tweede Kamerlid Haken, dat er in Ne derland geen andere plaats is voor oefe ningen met anti-tankgeschut. Alleen de Oostelijke zone is echter onveilig (wat trouwens voor geheel Europa geldt) doch slechts voor enkele dagen van de laatste week van een zestal maanden. De vogels zullen meestal slechts niet-explosieve granaten in hun nesten zien vallen. Mi nister Gielen deed vlug werk met de schoolslag en deelde het A.R. Kamerlid Algera mede, dat de schoolartsencursus niet verplicht is en door een rijk geva rieerd programma beter dan zelfstudie, zodat de voordelen de nadelen overtref fen. Met de districtscommissie was over leg gepleegd. Minister Mansholt bleef in de boerensloot en deelde Algera mede, dat de coöperatieve verkoopverenigingen een te laag deel van het exportcontingent van kaas ontvingen, zodat een wijziging noodzakelijk was geweest. Van vrije export en toelating van nog meer expor teurs zou nog geen sprake zijn. Min. Witteman vanavond voor de radio De minister van Binnenl. Zaken houdt vanavond om 8.05 uur een radiorede o „De versterking van het wettig gezag' Vlaggen halfstok De Commissie Nationale Herdenking 1940'45 verzoekt de bevolking, op gen, 4 Mei om 18 uur, ter herdenking van onze en de geallieerde gevallenen in de oorlog de vlaggen halfstok nit te Ministers van Oorlog uit Engeland tehig Na een bespreking in Londen den Zaterdag op het vliegveld Valken burg in het vliegtuig van de Prins-Re gent van België, de drie Benelux- nisters van Oorlog, o.w. min. Fiévez Gezamenlijk inspecteerden zy de wacht, waarna de Belgische en Luxem burgse ministers doorvlogen naar Brussel en min. Fiévez per auto naar Den Haag vertrok. WAT PRESTEERDE DE INDUSTRIE TIJDENS H. M.'s REGERING? In het Amsterdamse R-A.I.-gebouw wordt van 26 Augustus tot 6 September a.s. de „Nahinto" gehouden, de Natio nale Handel-, Industrie- en Nijverheids- Tentoonstelling, om het publiek te tonen, hoe in de loop van de 50 Regeringsjaren van H. M. de Koningin, de bedrijven en industrieën zich hebben ontwikkeld. Ook bedrijfsfilms zullen worden gedraaid. Postwisselverkeer met België. Het maximumbedrag voor postwissels, bestemd voor België (met inbegrip van de Belgische Congo) is verhoogd tot 100 fr. Ruytermedaille voor kapitein en voorman „Willem Barendsz". Bij de terugkeer van de „Willem Ba rendsz" op 14 Mei a.s. te IJmuiden zal kapitein K. Visser en aan voorman H. Jonk de De Ruytermedaille worden uitgereikt. Wordt Montgomery toch opperbevelhebber van het eenheidsleger Het militair samengaan der Vijf Landen Zaterdag zyn de vijf ministers van De fensie van Frankrijk. Engeland, België, Nederland en Luxemburg van de conferentie te Londen naar hun hoofd steden teruggekeerd. Hoewel de militaire alliantie der West-Europese Unie nog ge huld is in een nevel van geheimzinnig heid, is over het te Londen verhandelde het een en ander uitgelekt. Volgens Ass. Press gaat het om een nauwkeurige op gave van de behoeften aan bewapening, waaraan in de vorm van een leen- en pachtovereenkomst en op grondslag van een standaardisatie der uitrusting moet worden voldaan. De vijf landen zouden een legermacht op de been kunnen bren gen in sterkte volgende op het blok, dat door de Sowjet-Unie en zijn satellieten wordt gevormd. De Westelijke Unie eveneens over een vloot kunnen beschik ken, na Amerika de grootste ter wereld. Met het aantal veteranen uit de laatste wereldoorlog zou op korte termijn leger van 2 millioen man kunnen worden geformeerd. Amerika zou echter zwaar materiaal pantserwagens, vlieg tuigen en gemotoriseerde artillerie i VIER WERELDSTEDEN ZONGEN TEGELIJK EEN LIED Na reeds eerder een radio-community- singing tussen A'dam en Londen en later tussen A'dam en Brussel te hebben zorgd, zond de VARA Zaterdagavond ge meenschapszang uit 4 wereldsteden (Am sterdam, Londen. Kopenhagen en Brus sel) tegelijk uit. In het People's Palace Londen zongen 2000. in de NIR-studio te Brussel 1100, in de studio's te Kopenha gen 1200 en in het City-theater te A'dam 1800 mensen. Door enorme teahnische prestaties was het mogelijk dat ruim 6000 mensen uit 4 landen tezamen één lied zongen, elk in hun eigen taal, dat tame lijk tegelijk uit de luidspreker weerklonk. Gemoedelijk 1 Mei-gejubel over de gehele wereld ,,'t Is net één grote familie", zei Gottwald In aanmerking genomen de tegenstel- ng „Oost"„West", kan men spreken in een verwatering der I Mei-viering. Behoudens een enkele uitzondering kwa men ernstige botsingen tussen commu nisten en anti-communisten niet voor. New York: Twee 1 Mei-optochten, namelijk één van de linkse arbeiders organisaties. waaraan 25.000 personen deelnamen; één van het oud-strijders legioen met 75.000 betogers. Er kwamen 5000 polltie-agenben aan te pas. Moskou: Een mi-l-lioen demonstran ten. stunts van straalvliegtuigen, propa ganda rede van Boelgan-in, onder het mom van „weg met de imperialisten". De zoon van Stalin voerde het bevel over de luchtstrydikraohtan. Warschau: Een stoet van honderd duizend arbeiders voerde spandoeken mee met tegen de Ver. Staten gerichte Plymouth: Attlee deed een felle aanval op het communisme en op Rus land. Hy noemde Rusland een achterlijke natie, het zuiverste voorbeeld van een ITC w M Een oud geluid en 'n versleten poseSir Oswald Mosley, de En gelse fascistenleider heeft Zaterdag in Londen een openbare rede gehou denZonder Mosley heeft Enge land geen toekomst meer DAT in Hilversum een nieuw verkeers- lokaal is geopend. DAT van de opbrengst der a-s. verto ning1 van de Franse verzetsfilm „Les Clandestins" 40 pet. ter beschikking wordt gesteld van de Stichting 1940-1945 DAT het indexcijfer der groothandels- prijzen (basis 38/39 100) dit jaar nog geen wijziging onderging en op 279 bleef genoteerd. DAT 1425 Ned. zakenlieden d.m.v. de Ned. Trustmij te A'dam in '47 voor een kort zakenbezoek aan Duitsland kregen, ongeacht de 1000 Nederlanders, die collectieve reizen naar de Jaarbeur zen te Leipzig en Hannover maakten. DAT tijdens de voetbalwedstrijd Haar lemHeerenveen, Zaterdag in het Olymp. Stalion gespeeld, de 67-j. E. W. uit Aer- denhout op een der tribunes aan een hartverlamming is overleden. DAT Zaterdag te Oldebroek het 100-j. bestaan van het le reg. veld-artillerie is herdacht, waarbij een gedenkplaat is ont huld voor de gevallenen- DAT binnenkort te Utrecht een lande lijke vergadering van grossiers wordt be legd om het aantal streekbeurzen te be- DAT op 5 Mei om 3 uur op het Marine exercitie-terrein te A'dam een bevrij- dingsherdenking van de A'damse Marine wordt gehouden, waar schout-bij-nacht J. J. L. Willinge een rede zal uitspreken. DAT de inspecteur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel Zeeland, ir P. C. D. Toxopeus te Goes, de dienst heeft ver laten en werkzaamheden gaat verrichten voor de boerenimmigratie in Canada. DAT het a.s. seizoen van België massale toeristentrips naar Walcheren worden georganiseerd en tenminste 50.000 toeristen worden verwacht. DAT de R.A.I.-tentoonstelling te A'dam in de eerste 2Vz dag door ruim 35.000 personen is bezocht. DAT Zaterdag het Ned. Consulaat te Kleef, waar de laatste tijd meer dar 10.000 nieuwe paspoorten werden uitge reikt, zijn 50-j. bestaan herdacht. Cadzand DAT dezer dagen de derde en laatste overspanning van de brug bij Keizers- veer op de pylers is gebracht. DAT het dividend van Tieleman en Dros te Leiden op 8 pet. werd vastgesteld en ir J. H. Hoog uit Den Haag als com- werd herkozen. DAT geen goedkeuring is gegeven vooi de afbouw van het Polderhuis te Mid delburg, waarvan de fundamenten kort na 1940 werden gelegd. DAT de Beemster thans in bloei staat. DAT de Fa. Teurlings uit Tilburg bin nenkort een textiel-industrie gaat vesti gen in Velddriel (Geld.). DAT de 65-j. secr. van de K. v. K. voor Gooiland te Hilversum, mr P. Groote, wordt opgevolgd door mr A. D. van Assendelft de Coningh te Amsterdam. DAT t.g.v. het 40-j. bestaan der R.-K Middenstandsvereniging van 2529 Mei te Hilversum de middenstand*tentoon- stelling wordt gehouden. DAT t/m 9 Mei in Valkenswaard een voorjaarstentoonstelling voor midden stand, handel en industrie is geopend. DAT 8 Mei in Leeuwarden wordt ge demonstreerd tegen de onrechtvaardige classificatie en de achterstelling van het platteland by de stad. DAT in de Fellenoord-wyk te Woensel Zaterdag een nieuw-gebouwde straat, de Ambachtstraat, feestelijk werd geopend DAT onder commando van de kapt.- luit. ter zee J. S. Bax het wachtschip „Amsterdam" bij de Kattenburgerstraat aldaar in dienst is gesteld. DAT de 60-j. A'dammer R. S., aldaar fietsend, aan hartverlamming overleed. DAT het Tweede Kamerlid Deering minister Gielen heeft gevraagd voor 1949 een hoger bedrag voor Rijksstudiedagen in de begroting op te nemen. DAT drs Th. J? Platenburg blijkens een artikel in het orgaan van de Kath. Ned Boeren- en Tuindersbond ontevreden is over het politieke advies van de K.V.P.. daar het aantal agrarische roomse Tweede Kamerleden wordt teruggebracht van 7 op 4, w.o. geen enkele practische DAT een der A'damse raadsleden aan B. en W. heeft verzocht te bevorderen, dat het gesubs. A'dams Toneelgezelschap meer Nederl. stukken opvoert, daar men practisch uitsluitend buitenlandse brengt. DAT bij het Mirandabad te A'dam een bronzen plaquette is onthuld ter nage dachtenis aan de vroegere wethouder S. R. de Miranda, die in 1942 in Amersfoort door de Duitsers werd vermoord. DAT de Ver. „West Zeeuwsch Vlaan deren" aan min. Vos spoedig verbetering van de haven in Breskens heeft verzocht. DAT op de Oosterschelde het schip van beurtschipper M. uit Yerseke op vermoe den van smokkelarij is aangehouden, daar zich aan boord 32, in Leiden gela den, koeien bevonden. politie-staat. een land vam vrees en on derdruk Ju-rug. Londen: De fascist Mosley sprak de hem onverschillige menigte to e;er een dertigtal personen gearresteerd. P a r ij s 25.000 vakverenigingsleden demonstreerdenDe Gaulle sprak even eens. Te Toulon werd een aantal men sen gewond bij een botsing met de po litie. Zij wilden „links" houden. Brussel: 30.000 socalisten marcheer den onder leiding van Spaak door het centrum van Brussel. Ook de manifes tatie van de communistische partij was vrij groots opgezet. Bij alle regerings gebouwen hing de nationale vlag uit. Rome: Massabetoging op het Volks- pledn. Geen wanordelijkheden. Vele ste delingen gingen op het platteland een biertje drinken. Geen wonder na het succes van De Gasperi. B e r 1 ij n Gescheiden door een im posante politie-afzetting hebben commu nisten en anti-communisten 1 Mei ge vierd met massa-betogingen op de beide uitersten van U-nter den Linden. De communisten zaten in de Lustgarten. Et hadden geen onlusten plaats. Men zag grote foto's van Mairx. Liebknecht, En gels en Bebel. Wenen: Massa-demonstratie var 330.000 mensen, waarvan slechts 30.000 tot de communisten behoorden, die een apart stootje hadden. Praag: De portretten van Benesj, Gottwald, Stalin, Tito. Dimi-trof zweef den boven de homderdduizendkoppige volksoptocht. „Het was één grote fami lie", zei Gottwald. D j o k j a 250.000 vurige aanbidders van Soetomo vierden de Rode Mei, waar van Koos Vorrinik in ons Indiië de im porteur is. Rustig verloop der 1 Mei vieringen Koejemans ageerde in Lochein De 1 Mei-viering is Zaterdag in heel het land zeer rustig verlopen. De communisten hebben hun agitatie beperkt tot het opeisen van de eerste plaats in het verzet tegen de Duitsers, het poneren van Mei-leuzen en het be strijden van het Marshallplan. In de hoofdstad was de C.P.N. op het Usclubterrein bijeen, „verenigd onder de roemruchte vlag van de partij der Februaristaking", zoals de secretaris het gewest Amsterdam der C.P.N. Wim van Wijk opmerkte. Paul de Groot lanceerde de 1 Mei-leus: „Weg met het militairisme, vrede en wapening." Een motie van verontwaardi ging, over de veroordeling van de jeug dige soldaat Ratio Koster, die, wegens het colporteren met communistische lec tuur, drie jaar gevangenisstraf kreeg, zal aan de minister van Oorlog en de Rege ring worden gezonden. Koejemans op het propagandapad. In Lochem bleek, op de 1 Mei-verga dering van de C.P.N., de vroegere hoofd redacteur van de Waarheid, A. J. Koeje mans, op het propagandapad te zijn. Hij constateerde in Nederland onvrij heid en onderdrukking. (Daarom is d< heer Koejemans zeker onlangs penning meester der NJ.K. geworden? Red.l In dit land, dat bezig is een politiestaat te worden, groeit het fascisme, zo riep hy uit. P.v.d.A.-Meivierlng. In de Apollohol te Amsterdam Zaterdagavond de P.v.d.A. bijeen. De heer Vorrink wekte de verzamelde dui zenden op. hun gedachten te laten uit gaan tot de geestverwanten achter het ijzeren gordijn. Het Haags Arbeiders Symphonieorkest verzorgde de begelei ding der gezongen liederen. Van Ede v. d. Pais gedecoreerd. Benoemd tot commandeur in de Orde van O. N., H. Ch. E. van Ede van der Pais, te 's-Gravenhage, directeur-gene raal van de rijksluchtvaartdienst (bij be vordering). ten zorgen. In ruil daarvoor zou de Wes telijke Unie een net van luchtbases kun nen aanleggen, uitgerust volgens de nor men, die door Amerika voor het Weste lijk halfrond zyn vastgesteld. Wat het opperbevel betreft zou een Fransman be last worden met het voorzitterschap van de centrale militaire commissie, terwijl Montgomery opperbevelhebber zou wor den der strijdkrachten. In dit verband herinneren wij er nog aan, dat senator Vandenberg een pleidooi hield voor een militair bondgenootschap van de Ver. Staten met West-Europa, maar zover is het nog niet. Churchill komt Donderdag naar Nederland De Britse ex-premier logeert in de Brits* ambassade te Den Haag. Winston Churchill zal Donderdagmid dag a.s. op Schiphol aankomen, waar nij waarschijnlijk verwelkomd wordt door de Britse ambassadeur in Nederland, sir Philip Nicholls, die zijn rustperiode zal onderbreken. Churchill zal gedurende zijn verblijf in Nederland logeren in de Britse ambassade. Het bezoek van de Britse oud-premier valt in het kader van het Congres van Europa, dat. zoals ge meld, op 9 Mei op de Dam een openbare betoging zal houden, waar 20 leidende persoonlijkheden, o.w. Churchill, hei woord voeren. De betoging begint om 4 u. Prinselijk Paar recipieert voor Congres van Europa Vrijdag 7 Mei om half drie 's middag* zal de opening plaats vinden van net Congres van Europa in een plenaire zit ting in de Ridderzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage. 's Avonds om half ze ven worden de deelnemers tijdens een receptie door de Nederlandse Regering begroet. Zaterdag, Zondag en Maandag hebben verschillende plenaire- en com missoriale zittingen plaats, terwijl het congres Maandagavond 10 Mei om half tien besloten wordt met een receptie, ge geven door Prinses Juliana en Prins Be-rnharin het Koninklijk Paleis Noord. Amerik. compromis-voorstel te Djokjakarta Inzake een volksstemming De Amerikaanse delegatie by de Com missie van Drie heeft te Kalioerang een compromis-voorstel ontworpen voor het geschil tussen Nederland en de republiek betreffende de volksstemming. De be volking van Sumatra, Java en Madoera zou nl. niet rechtstreeks stemmen over de vraag, of zij zich wil aansluiten bij de republiek, doch zü zou een constituerend* vergadering moeten kiezen, die het land volgens geographische grenzen zou ver delen. Het Australische lid der Commis sie is tegen dit voorstel en de Neder landers zijn natuurlijk weinig geestdrif tig. De houding der republiek is nog niet bekend. HET WORDT HOOG TIJD. ALDUS Jhr. VAN VREDENBURCH. In een onderhoud met Aneta verklaar de jhr- Van Vredenburch, dat Nederland in de onderhandelingen met de repu bliek onverwrikbaar vasthoudt aan zijn souvereiniteit. Wat betreft de buitenland se betrekkingen der republiek en haar leger, meende hij, dat haar na het ac- coord der „Renville" een redelijke tyd moest worden gelaten om haar positie in overeenstemming te brengen met het accoord. De republiek heeft echter op dat punt niets gedaan en het wordt hoog tijd dat dit gebeurt Republikeins protest Is schending der afspraken. Een woordvoerder van de Nederlands* delegatie te Kalioerang heeft er op ge wezen. dat het republikeinse protest bij de Veiligheidsraad in strijd is met d* gemaakte afspraken en dat het niet dui delijk is. welke protesten van de repu bliek door de Commissie van Drie zou den zijn veronachtzaamd. Een koude ontvangst in een koud Vaderland Klachten van oud-onderofficieren. De afdeling Rotterdam van de vereni ging van oud-onderofficieren van het K.NJJ* „Madjoe" heeft geklaagd, dat terwijl 600 man van de KI., die met d* „Sloterdijk" uit Indië terugkeerden fees telijk ontvangen werden, 80 man van het KN.I.L. by de aankomst werden gene geerd. Hun namen stonden niet op de passagierslijst en zy kregen ook geen voorrangsverklaring voor burgerkleding. Deze mensen hebben na de krijgsge vangenschap jaren lang gediend en velen hebben in geen zes jaar vrouw en kin- derrn gezien. SILBERTANNE-MOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD. De beruchte Amsterdamse SD-er Maarten Kuiper, die deelgenomen heeft aan Silbertanne-acties en verschillende illegale jyerkers heeft doodgeschoten is hedenmorgen door de Raad van Cassatie, conform de straf hem opgelegd door het B.G. te Amsterdam, ter dood veroordeeld. fWEERBERICHT Morgen iets zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen geleidelijk toenemende bewolking en Later voorna melijk in het Zuid-Westen van het land enige regen of motregen. Iets zachter dan vandaag Meest matige wind uit Zuide lijk e richtingen. ZON EN MAAN. Dinsdag 4 Mei: zon op 5.05, onder 20.09 uur; maan op 3.59, onder 14.45 uur. 8 M*t

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1