Jlifuurr $Viïisrl)t(iourant Nieuwe DC 6 van de KLM op Schiphol verongelukt SCHOENENPSYCHOLOGIE Wist U ZATERDAG 1 MEI 1948 BUREAUX: Hoge woerd 103, TeL Dir. Red 20408; Tel. Adm. 22710. ABONN ƒ3.90 per kwartaal, ƒ1.30 t maand, ƒ0.30 per week. ADVERT.: ƒ0.15 per mm. GIRONO. 58936 HOOFDRED.: Dr. E. Diemer. CHEF-RED.: H W J. Enserink. DIRECTIE: F. Diemer. Christelijkeationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7499 #$t<inhwstiA is eljdjlftwB myo bert in teyqemptef „De Opbouw" Boeken Tijdschriften BREESTRAAT 151 LEIDEN Telefoon 20733 WAPENSTILSTAND VOOR JERUZALEM WERD EEN MISLUKKING Arabieren rukken Palestina binnen Volgens een bericht van het Arabische nieuwsagentschap, dat uit Amman ontvan gen werd, zyn gisterenmiddag vier uur Arabische troepen uit Irak en Transjor- danië opgerukt, aldus meldt Ass. Press. In de heilige stad Jeruzalem wordt even eens heftig gevochten, blijkbaar heeft men zich niet aan de bepalingen van de wapenstilstand gehouden. Strijdkrachten van de Haganah hebben de Arabieren in Katamon. een voorstad van Jeruzalem, teruggedrongen, terwijl de weg Jeruzalem-Jericho werd opgebla zen om het verkeer met Transjordanië onmogelijk te maken. De Britse au teiten te Jeruzalem hebben het Joodse bureau meegedeeld, dat als niet spoedig de aanvallen op de Arabische voorstad Katamon beëindigd zijn, alle middelen gebruikt zullen worden, met inbegrip van de R.A.F.. om de orde te herstellen. De moeilijkheden, betreffende de voor gestelde wapenstilstand, voor' de ommuur de stad van Jeruzalem, bestaan o. a. daarin, dat de Joden eisen, dat zij zich vrij in en uit het oude stadsdeel kunnen bewegen. De vertegenwoordiger van het Permanente militaire commissie voor West-Europa Te Londen zijn de militaire delegaties van de leden der West-Euypese Unie overeengekomen een permanente mili taire commissie op te richten, ter verde diging tegen eventuele aanvallen. De ge meenschappelijke defensievraagstukken zullen binnen het kader van het Brusselse Peet worden onderzocht. Staking bij de Parijse Métro- De Vakbond van Wagenbestuurders de Pa rij se Métro verleende machtiging directe staking van onbeperkte duur, teneinde betere loon. en arbeids voorwaarden te bedingen. Aangezien de staking vandaag, de 1 Mei-dag dais, ingaan, werd op een vergadering van CG.T. besloten het werk bij de Métro nog beperkt voort te zetten voor het ver eer van betogers. ACCOORD TE LONDEN INZAKE WEST-DUITSE REGERING? Volgens Ass. Press zou op de ..Confe rentie van Zes" te Londen overeenstem ming zijn bereikt over het vestigen van parte West-Duitse regering. Naar verluidt, zou nog diit jaar een regering 'worden gevormd, welke een ruime be voegdheid zal krijgen om de binnenlandse aangelegenheden te behandelen. De be zettingsautoriteiten zollen echter de bui tenlandse politiek van West-Duitsland in nanden houden en over de in- en uitvoer: de eindcontrole hebben. Het betreffende1 plan houdt voorts in het vormen van een; oongres, dat uit twee Huizen zal bestaan 1 September a.s. t£ moet komen. Blyf gereed, kameraad Ter gelegenheid van de 1 Mei-dag heeft maarschalk Boelganin, in een dagorder verklaard dat de gewapende strijdkrach ten der Sowjet-Unie voortdurend paraat moeten zijn. Hij prees de „onzelfzuchtige arbeid van het Sowjet-volk en de juiste politiek van de partij van Lenin Stalin". Proost Daar is Peron ook weer (zonder Eva) Komende herfst zal de Argentijnse president Peron een bezoek aan Spanje brengen. De vijf ministers van Financiën te Brussel j De plannen om de economische en fi- mciële structuur van West-Europa te >ppelen aan het plan-Marshall, werden p de conferentie te Brussel door de vijf s van Financiën goedgekeurd. De besluiten hebben ten doel, het evenwicht tussen West-Euro- i en het Westelijk halfrond te herstel de economische verhou- Migen tussen de verschillende landen iderling. herziening van de productie- het treffen van speciale latregelen om op regionale basis de samenwerking aan te moedi- Arabische hoge comité achtte deze a waarden echter onaannemelijk, waardoor de wapenstilstand mislukte. De Irgoen handhaaft zich te Jaffa er heeft bovendien het Arabische dorp Sa- lameh, tussen Tel Aviv en het vliegveld van Jaffa bezet. Alle Joodse getrouwde of niet-getrouwde vrouwen van 18 tot 25 jaar zullen van morgen af gemobili seerd worden. Inmiddels hebben 9 Britse Labour-par- lementsleden in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin er op wordt aange drongen, dat nog vóór 16 Mei de Britse troepen Palestina verlaten zullen hebben. Volgens Reuter hebben de Ver. Staten aan de Ver. Naties te Lake Success i gedeeld, dat het voorstel voor een voog dijschap over Palestina slechts in tijdelijke en voorlopige regeling wil v nese strijdkrachten hedenmorgen Noord- Palestina binnengevallen en deden hevige attaques op drie Joodse nederzettingen. Volgens de Haganah is d4t de eerste on gecamoufleerde aanval van de legere der neburige Arabische landen in Palestina. Komt men daar zo aan een kleintje koffie? In San Salvador worden 'koeien gevoed met pulp, uit koffiebonen bereid wordt, j seint Ass. Press. Republikeinen hielden zich volkomen afzijdig Bü herdenking van de verjaardag Als gemeld hebben jbr Van Vreden- burch en de heer Neher Vrijdag in het Nederlandse secretariaat te Kalioerang een receptie gehouden ter ere var Prinses Juliana. Het kleine houten ge bouw was met de Nederlandse vlag ver sierd en om 6 uur 30 speelde de Radio- Batavia speciaal voor de Nederlanders te Kalioerang het Wilhemus. Hierna werd een dronk op H.K.H. uitgebracht en_d'e heer Neher sprak een kort woord, gehikwensbelegrain werd aan Prinses Juliana en de Koningin gezonden. Van republikeinse zijde was er generlei blijk van belangstelling. (Men kan ook niets andere verw ten van oproerlingen, maar Meden een acooord hebben getekend, waarbij zij Koningin WilheLmdma als hun Koningin aanvaarden, behoren jegens de Konink lijke Familie minstens enige sporen van beleefdheid te tonen. Doen zij dit niet. dan is het ruidelijk, dat zij hoegenaamd niet van plan zijn, zich aan het acooord te houden. Red.). Waarom de eitjes niet van de bon gaan Alhoewel thans met 9 millioen kippen slechts 1/5 gedeelte van de hoenderstapel de oorlog in ons land aanwezig r dit jaar, tot en met Maart reeds 99 millioen eieren geëxporteerd, tegen 16 millioen in 1947. Men hoopt de export dit lopende jaar tot 300 millioen op te voeren. Wegens behoefte deviezen laat de Regering de afzet der niet vrij. In 1947 zijn 216 millioen uitgevoerd. Deze mededelingen deed ir J. G. Tukker, inspecteur van ,dt Landbouw, uit Den Haag, op een t< Deventer gehouden coöperatieve eier veiling van de Alg. Boeren- en Tirinders- Ibond. Geen slachtoffers, maar grote materiële schade VANDAAG STELLEN (STJ U VOOR: Ton Philipse, Lange- straat '2a, Leiden. i (rechts) is vandaag jarig. Namens ezerskring van de N.L.C- mogen wij dus hartelijk feliciteren. Vandaag i vele gedachten van Leiden naai »ar en omgekeerd. En de weder partijen worden dan ook langs deze Hedenochtend om tien minuten voor elf is, tydens een lesvlucht, de D C 6, PII-TKW „Wilhelmina" by het oefe nen in het starten landen, waarschyn- iyk tengevolge van een verkeerde ma noeuvre, aan het Zuidwesteiyk ge deelte van landingsbaan 230 op Schiphol zwaar beschadigd. De bemanning, bestaande uit gezag voerder Ekels, leerlingvlieger Eaporto, radiotelegrafist Hoefnagels en boord werktuigkundige Van der Ham, liep lichte verwondingen op. Naar de juiste oorzaak van het ongeluk wordt nog een nader onder zoek ingesteld. Het toestel is practisoh geheel vernield, daar het doqr de val doormidden is gebro ken. Het mag wel een wonder heten, dat geen van de vier inzittenden ernstige ver. wondingen heeft opgelopen. De instruc teur. de heer Ekels, werd licht aan de en kels verwond. Ooggetuigen verklaarden, dat zich eec tamelijk grote rookontwikkeling voor deed, onmiddellijk nadat het toestel was neergestort Het ligt aan de uiterste Zui delijke rand van het vliegveld. Er brak echter geen brand uiit. Direot na hel geluk waren de brancards bij het toestel aanwezig en werden de inzittenden weg gedragen. Alle telefoonverbindingen met Schiphol werden onmiddellijk verbroken. Wij vernamen nog, dat de aanschaffings- kosten 1,6 millioen gulden bedragen. De verzekering is in dollars afgesloten. Heldenherdenking in de hoofdstad Van half zeven tot half negen n.m. i: op 4 Mei alle rijverkeer over de Am sterdamse Dam verboden, omdat de stille stoeten zich dan om het monument van het Mididen-Damterrein zullen verzame len. De B. S. betrekt de wacht bij dit monument en de vier fusilladeploatsen Spieghelschool, Weteringplantsoen, Apol- lolaan en Rozenoord. Op de Oosterbe- Brits vliegtuig boven Frankrijk door bliksem getroffen Belgische Spitfire by Charleroi neergestort. In Zuid-Frankrijk, nabij Avignon, vei ongelukte gisteren een vliegtuig van d Britse Royal Air Froce- Negen doden werden geborgen. De machine had elf personen aan boord. Volgens AFP vloog het toestel in een hevig onweer laag over het dorp Ver- quières en werd, naar ooggetuigen op merkten, door d'e bliksem getroffen. De inzittenden trachtten zich met een val scherm te redden, doch de machine be vond zich te laag. De Belgische sergeant Guy Dechief kwam gisteren om het leven, toen zijn Spitfire op het vliegveld F lor ep nes (bij Charleroi) neerstortte. graafplaats worden 11 Weth. Schmidt niet „volks- democratisch" genoeg Een verklaring in „De Waarheid" Als men „De Waarheid" moet geloven (en waarom zou men dit niet??) is het bericht, dat wij gisteren aan het ANP. ontleenden, als zou mr L. W. Schmidt be dankt hebben als wethouder en raads lid der gemeente Rotterdam, omdat hij met de C. P. N. gebroken zou hebben, onjuist. Het blad publiceert de volgende verklaring van de heer Schmidt: „Om legendevorming te voorkomen verklaar ik hiermede, dat ik mij bij mijn aftreden als wetl ouder door de volgen de overwegingen heb laten leiden. In de eerste plaats voelde ik er niets voor om door de toepassing van een noodwetje te worden afgezet en in de tweede plaats voelde ik er evenmin voor, om, evenals dit te Amsterdam is gebeurd, tot non activiteit te worden gedwongen. Dat dit laatste zou gebeuren, daarvoor had ik gegronde redenen. Mijn mening over de motie van wantrouwen is dezelfde gebleven. Ik veroordeel deze. omdat ik l houd en doelstelling in flagrante strijd acht met de democratische rechten, zoals deze in Nederland na harde strijd door het werkende yolk zijn veroverd. Per soonlijke gevoelsoverwegingen zijn oor zaak dat ik tegelijkertijd als lid van raad bedankte. Alle andere commentaren zijn voor kening van de betreffende bladen". In een commentaar komt ..De Waar heid" tot de conclusie, dat Schmidt (om 't eens erg „volks-democratisch" te zeggen) werd „weggepest". Toch was deze i munist blijkbaar niet volksdemocratisch genoeg, want het- blad keurt zijn aftreden streng af in de volgende woorden: „Zijn houding i6 onaanvaardbaar t de arbeidersklaise, die van haar tegenwoordigers - verlangt, dat zij genoeg hardheid bezitten om zich niet te laten beïnvloeden dooi- de intrigues en chan- tage-praktijken van de vijanden 1 werkende volk". Komt de totalisator er toch? Naar de Nieuwe Leidsche C verneemt, is binnenkort de Memorie i Antwoord van minister Mansholt inzake het wetsontwerp tot wederinvoering de totalisator te verwachten. Reeds enige maanden geleden werd het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer uitgebracht, waarin van grote tegenstand tegen het wetsontwerp, dat ,het in goede banen van het wedden bij paardenrennen beoogt, blijk werd gegeven, omdat men bezwaar heeft „de duivel met Beëlzebub uit te drijven". Minister Mansholt schijnt lang te hebben overwogen of het wetsontwerp wel kans van slagen zal hebben. In het feit, dat de M.V.A. binnenkort wordt in gediend, zou men een aanwijzing kun- dat de bewindsman denkt, dat de gemoederen wat zijn gekalmeerd dat het ontwerp een redeiyke kans maakt. r schoon te boenen Hier of daar in Treft men wel Vuile en bestof\ Van 't publiek u Is hun middel t Menig man, op stap voor zaken Trekt de stoute schoenen aan; Gaat, al zij het wat schroomvallig (Want de kijkers zijn veeltallig) Met de voet op 't bankje staan. En de neger, onverstoorbaar, Toont zich meester in zijn vak; Blijkt van energie te blaken, Wil zijn pogingen niet staken Voor het schoeisel glimt als lak. Lachend krullen dan de lippen. Tonend 't hagelblank gebit; En men voelt bij intuïtie Hoeveel fierheid en ambitie In die brede glimlach zit. Want de nijvr're schoenenpoetser Kent zijn klantjes op een prik; 't Resultaat van al zijn. wrijven Zal beslist niet achterblijven, t Is te lezen in zijn blik. Wie het oog voldaan laat rusten Op een goed geschoeide voet, Voelt zijn zelfvertrouwen stijgen; Zal de overtuiging krijgen Dat hem dlies lukken moet. Gré KempenSterkenburg. Aan personen, die uit de Joego-Sla- visohe zone van Triest komen, werd' van daag de toegang tot het overige deel der stad verboden. Hoewel het Oranjezonnetje zich op Prinsessedag schuil hield en 20 het Prinse- lük Gezin dwong, achter de vensters van paleis Soestdijk te biyven, ontbrak het de Baarnse en Soester schooljeugd niet aan enthousiaste vrengde by haar bloemenhulde. De dankbare familie au grand complet. Défilé langs Prinses Juliana in gutsende regen Zij kreeg van Haar dochtertjes eigenhandig geboetseerde beeldjes De regen gutste gistermiddag neer op het grint in de paleistuin en op de dui zenden, die daarvoor defileerden. Tegen de ramen van „Soestdijk" drukten de kleine Prinsesjes haar neuzen plat. H M de Koningin en de jarige Prinses Juliana wuifden. Prins Bernhard tilde zo nu en dan Marijke hoog op. Steeds sterker stroomde de regen omlaag, maar deson danks verdwenen de trappen van het bordes onder een vracht tulpen, seringen 1, die de defilerenden daar neer legden. Een uur lang duurde het défilé. De enige uit het Koninklyk Paleis, die uit louter genoegen buiten in het water ballet meetrippelde, was de hond van Prins Bernhard. Martin doorkruiste, kwispelend, de lange stoet. Van links naar rechts. Van achter naar voren. Hij bracht zo een groet uit het witte paleis, grauwig in zoveel water stond te glimmen. Wanneer Marijke niet danste van plezier op de arm van haar vader, troonde zij in een witte box met rood- wit-blauwe ballen. De Prinsesjes schon ken haar jarige Moeder eigenhandig geboetseerde beeldjes. Italiaanse brug Ingestort: 22 doden. Dot nu toe zijn 22 doden en vele ge wonden onder het puin gehaald van de in aanbouw zynde brug van Monte Castello. in het gebied van Rimini, die gisteren instortte. De brug werd in de oorlog verwoest en thans hersteld. Vijftig arbeiders vielen veertig meter diep, toen het ongeluk gebeurde. eg door elkaar hartelijk gegroet. Ton ng 5 November naar Indië, had een' 'ede reis, vindt onze Oost een mooi id, maar verlangt toch wel naar de eutelstad en naar zijn moeder, zusters Hollandse vrienden. Ook in Indië left hij evenwel vele vrienden. De foto ont er ééh van. Volgend jaar om deze W beiden in Holland, Tem! DAT 19 Juni in Breda een reünie van oud-leden van het Rode Kruis Hulpkorps plaats vindt en het secr. van het comité is gevestigd Laan van Meerdervoort 531 te Den Haag. DAT min. Witteman gisteren aanwezig was bij de herdenking van het 50-j. be staan van de oude Sint Bavo te Haarlem. DAT een pantserauto van smokkelaars in de bossen bij Huibergen (N.B.) enkele slagbomen aan splinters reed en bij haar terugkomst in Nederland opnieuw slag bomen forceerde. DAT Ph. van Ommeren's Scheepvaart bedrijf te R'dam over 1947 9 uitkeert. DAT de 20-j. W. Pynenburg uit Deurne by het demonteren van een gevonden pantservuist is gedood. DAT de oprichter en hoofdopzichter in de viskwekerij der Ned. Heide Mij te Gulpen, J. Sikkes, vandaag met pen- oen is gegaan. DAT bij de aanbesteding ter verbete ring van de Rijksweg MaastrichtSittard de laagste en hoogste insdhrijvers de Alg. Bouwondern. ir A. van Engelen te Nijmegen met ƒ94.480 en de Mijnbouw Mij Boeton te Den Haag met 106.700. DAT de 17e landdag van de Rotary Nederland zal worden gehouden op 7 Mei in Dordrecht. DAT de Goudse Waterleiding My O' 1947 11 uitkeert. DAT op initiatief van het Comité 28- R.I. (secr. Laan van Meerdervoort 774, Den Haag) de oud-strijders van dit regi ment 10 Mei in Dubbeldam bijeenkomen. DAT gisteren de bilksem in de land- bouwschuur van P. de Visser te Aagte- kerke sloeg, welke schuur totaal uit brandde. DAT is bevorderd tot hoofd van d« bacteriologische afdeling van het Rijks instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht dr J. N. Bekker. DAT de „Spaarbank voor de stad Am sterdam" 16 Mei 100 jaar bestaat 21 Mei van 3 tot 5 uur wordt gerecipieerd op Herengracht 480. DAT Maandag in Elburg de eerste buis legging wordt verricht voor een water leiding, die het euvel der gemeentepom- pen zal opheffen. DAT tegen de ex-burg. van Hoofddorp- E. Derks te A'dam, die na ontvangst van anonieme tips van Joodse onderduik adressen opdracht gaf tot onderzoek bij de opgegeven adresseri, 5 jaar (m.a.) is geëist. DAT het bestuur van het hospitaal- kerkschip „De Hoop" op 7 Mei in A'dam recipieert. DAT by Denekampin een geheime bergplaats van een oplegger van een uit België terugkerende Deense visauto 400 pond Belgische koffie werd gevonden. DAT het Wagenings Studentencorps aan de baby, die het eerst na de opening op 8 Mei van de lustrumviering geningen wordt geboren, een spaarbank boekje zal aanbieden. DAT de consul-gen. der Nederlanden te Jeruzalem, dr J. A. Nederbragt, zoekt ,de voor hem bestemde correspon dentie te zenden aan het dep. van bui- tenl. Zaken, Plein 23, Den Haag. DAT 4500 leden der Vryz. Chr. Jeugd- centrale met Pinksteren te Ommen zul len samenkomen. DAT de door de Ned. Spaarbankbond opgerichte „Stichting Spaarpropaganda" gisteren in R'dam is geïnstalleerd 0. 1. v. A. Sellemans te Amersfoort DAT de Ver. „Nederland-Canada" Dinsdag a.s. een lunch zal aanbieden aar gen. Foulkes in de Country Club te Was- DAT min. In 't Veld gisteren Ensche dé, Deventer en andere gemeenten in die omgeving bezocht i.v-m. de wederop- DAT de hoofdofficier, toegevoegd aan de chef Gent Staf, res.-maj. C. H. Jonker, met groot verlof is gegaan en als zijn op volger is benoemd res. kap. mr W. H. Fokkema Andreae. DAT 91 j. oud te Den Haag is overle den mr P. M. J. E. Bloemarts, oud-pres. van de Bredase rechtbank. DAT J. W. Bergmeijer wegens pension- nering afscheid heeft genomen van df Haagse redactie van het Alg. Hbld. DAT' de Emmabloem te R'dam uitein delijk ruim het dubbele van Den Haag 1 wel f 5500 opbracht. DAT het Utrechtse mannenkoor „Eutér- het praedicaat „Koninklijk" kreeg. DAT wegens onvoldoende belangstel- ag B. en W. van Arnhem de Leen- "r Voorschotbank willen opheffen. DAT, gelijk al gedeeltelijk gemeld, de ook in ons land bekende Sultan Langkat, Toeangkoe Mahmoed Abdoel Djalil Rahmótsjah 54 j. oud, te Medan is overleden. DAT de in 1940 op stapel gezette „Zui- derdam" (12000 ton) van de H.A.L.. die. half afgebouwd, door de Duitsers ge bruikt werd om de N. Waterwag te ver sperren, wegens te grote beschadigingen zal worden gesloopt. DAT te Voorburg 68 j. oud is overleden de oud-gezagvoerder van Van Nievelt en Goudriaan: P. Brouwer. DAT niet aan prof. mr A. L. Block te Den Haag eervol ontslag is verleend als lid van de Persraad, doch aan G. Knu- velder, terwyl eerstgenoemde hem op volgde. DAT de Prov. Staten van Z.-Holland 1 Juni om 11 uur weer bijeenkomen. DAT te A'dam is overleden C. G. Har renstein, een bekende figuur in de brand- stoffenhandel. DAT het A'damse B. G., zoals al ten dele gemeld, de aannemer P. B. Lafferta. aldaar wegens bevordering van de Ar beidsinzet 3 jaar (m.a.) en f 100-000 boete oplegde. DAT de Legervoorlichtingsdienst te Den Haag te bereiken is onder Tel. 180690 180687 en 180763. DAT min. Vos i.v.m. het meten var zeeschepen binnenkort een nieuw ont werp voor een Meetbrievenwet zal in dienen. DAT de Ver. „De Utrechtse Balie" aan min. van Maarseveen haar bezwaren heeft kenbaar gemaakt tegen het over hevelen der Tribunaalzaken naar de kan tonrechters. daar deze gelyktijdig als aan klager en rechter moeten optreden. DAT de Regering zal worden voorge steld Hoogezand en Sappemeer samen te voegen. DAT Zaandam een politie-overvalwa- gen krygt. DAT op 4 Mei zowel namens de Ko ningin als door de commandant Zeemacht te Den Helder kransen zullen worden ge legd ter herdenking van onze gesneuvel de marinemannen. DAT het A'damse B.G. de Landwachter J H v. Putten aldaar voor z'n arresta ties 10 jaar oplegde en de ex-politie corps-chef van Heemstede, P. L. G. Kra- er 18 jaar. DAT aan mej. Jenny Tripels te Roer mond. die tjjdens de bezetting illegaal werk deed en in Ravensbrück in 1945 overleed, posthuum zijn toegekend het kruis van ridder in de orde van Leo pold n met de palm. het oorlogskruls 1940 met de palm en de medaille van weerstand van België. Twee brandstoffenbonnen aangewezen Bruinkoolbriketten en koolslik bonvrij Ons bericht ven gisteren inzake de be kendmaking van twee kolenbonnen is thans bevestigd door de officiële aanwij zing van de bonnen 01 en 02 van de brandstoffenkaart TA 806. Elk dezer bonnen geeft m.i.v. 3 Mei recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstof fen. De bonnen moeten vóór 15 Mei by leverancier worden ingeleverd. Van enige verruiming in de voorziening met anthraciet is geen sprake, zodat de ver bruikers dus een evenredig deel van d« andere soorten moeten afnemen. Tevens zullen van 3 Mei af bruinkool briketten en koolslik zonder afgifte van distributiebonnen kunnen worden ver kocht. Bij de verdeling van de bonvrije briketten zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de normale afzet gebieden van bonvrije turf en koolslik. Aanslag op Griekse minister van Justitie- Op wek naar zijn bureau te Athene is gisteren op de Griekse minister van Ju stitie. Christos Ladas, een aanslag ge pleegd, doordat drie handgranaten naar zijn auto werden geworpen. Volgens be richten uit het ziekenhuis, waar hy ij genomen, zou de minister nog in leven zijn. hoewel Reuter aanvankelyk seinde dat hy vermoord was. GESNEUVELD VOOR HET VADERLAND De Regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklyke Landmacht: Sold. E. T. Dekker uit Warmenhuizen, aan won den overleden. Kon, Ned.-Ind. Leger: Soend. sold. Hoesen Bin Age. gesneuveld. Koninklyke Marine heeft geen ver liezen gerapporteerd. Sinds de wapenstilstand van 31 Ja nuari j.l. zyn 22 man gesneuveld en 4 aan hun wonden overleden. De na 18 Juli 1947 gepubliceerde verlieslysten bevatten 575 namen. Ambieert mr Oud inderdaad een Kamerzetel? „Het Vrije Volk" kan het niet al te best meer vinden met mr Oud, sinds hy de P. v. d. Arbeid verliet. Dat blykt ook weer uit de krant van gisteravond. „We vragen maar", staat er boven het stukje en die vraag houdit dan in, of mr Oud, die (omdat hy voor zijn nieuwe party overal in het land als No 1 op de can- dddatenlyst is geplaatst) straks natuur lijk als Kamerlid gekozen wordt, zyn burgemeesterschap daarmee ral verwis selen. „Zal hij deze belangrijke functie neer leggen? Of zal hy, na te zijn gekozen, voor zyn benoeming als Kamerlid be danken? Met andere woorden: is hy Ka- mercandidaat of is hy het trekpaard, dat Jtemmen van oud-vryzinnlg- democraten candid&ten in de Kamer moet helpen, die mogelijk ndet zo be mind zijn in diie kringen? Mr Vonk, om een voorbeeld te noemen". De heer Louwes. die ook door de V.VJD. naar voren werd gebracht, heeft verklaard geen candidatuur te zullen aanvaarden. Canadese havermout naar Nederland Canada heeft gisteren de eerste lading havermout naar Nederland verscheept, waardoor ons land als eerste van de be slissing der Canadese regering om de uit- havermout toe te staan, profi teert. Week van herinnering Het is goed dat een bepaalde week is aangewezen opdat het Nederlandse volk opzettelijk herinnerd worde aan de red ding uit de grote nood, waarin het ge bracht was door de overval van zijn Oos telijke buur. En ook opdat het de Nederlanders her- denke, die vielen in de stryd voor de onafhankelykheid, al ware vele van deze gevallenen zich niet bewust van de be tekenis van hun dood. Natuurlyk moet dat de eerste week zijn. Bij een herdenkingsgelegenheid moeten tot zelfs de data, heenwijzen naaf wat men wil terugroepen in de gedach ten. Voor drie jaar zat er vlak vóór Met toch zó de spanning in! De nood was byna ondraaglijk groot in het onbevryde Wes ten en de redding wilde maar niet komea. De Canadezen schenen vast te zittea by Amersfoort. Daar begreep de honge» rende massa niets van. Het Duitse legef in ons land was toch niet meer het over winnende heir van vóór vyf jaar? Later werd de reden van dit. wat ia onze ogen toch een onbegrypelijk talmen was, duidelyk en verklaarbaar. Er waf in de allerlaatste dagen van April con tact gelegd tussen de Amerikaanse opper bevelhebber en de Duitse leiding, om tot een bespreking te komen over de over gave van de nog in ons land zich bevin dende vyandelyke troepen. Radio-Oranje had 18 April aan dn angstig wachtende bevolking van onn land de volgende mededeling doorgege ven: „Hoofddoel van het geallieerd op perbevel is en blyft het ongeschonden voortbestaan van ons volk té verzekeren. Indien de daartoe gekozen middelen onn op het eerste gezicht onbegrijpelijk toe- schynen, mogen wy in het oog houden, dat alleen het opperbevel en dé Neder» landse Regering in staat zyn de situatie met een redelijke mate van zekerheid te beoordelen." Het bleek later, dat' de Duitsers op 17 April de Wieringermeerdijk al had den doorgestoken. Zeker kan men zeg gen, dat West-Nederland misschien nooit een ernstiger periode had gekend. Want van tweeën één: óf de bondgenoten zou den met de grootste kracht moeten ba- proeven in een minimum van tijd Wes telijk Nederland met kracht van wapenen te heroveren met al de gevaren daaraan verbonden voor dit dichtstbevolkte lands deel, hetwelk een totale ruïnering zon kunnen betekenen, óf de onderhandelin gen over de capitulatie moesten een aan vang kunnen nemen. Dat laatste is Goddank geschied en daarom kon minister Gerbrandy in zijn aan de Regering uitgebracht rapport de bevrijding van het Noordwesten de« lands in begin Mei 1945 een wonderbare uitredding Gods noemen. Het is goed zich nog eens juist voor ogen te stellen, hoe het verloop was in de angstige veertien dagen voor de be vrijding. By het eerste contact, via de binnenlandse strydkrachten, met Seys» Inquart, werd deze meegedeeld, dat vliegtuigen de hongerende bevolking zouden te hulp komen, in de verwachting dat er niet op zou worden geschoten. De Duitsers dreigden eerst nog met schieter^ doch dit is niet gebeurd. Nu is het pro gram na het bange, lange wachten lich ter te volgeh. Op Zondag 29 April bren gen de eerste vliegtuigen voorraden voor de Westelyke bevolking, en dat bleef dag na dag voortgaan. Van 28 April af hadden onderhandelingen plaats in het Amers- foortse gebied over voedselvoorziening capitulatie. Op 4 'Mei, ongeveer om tur, gaf het Duitse leger in Noord- West-Duitsland, groot één millioen man, zich over en op 5 Mei capituleerde te Wagenipgen het 25e Duitse leger, dat Nederland nog bezet hield. De „Vliegende Hollander" gelijk men weet de door de Engelse vliegtuigen af geworpen oorlogsuitgave. deelde in zijn laatste nummer van 10 Mei 1945, dus een feestnummer, mede, dat het geal lieerde plan was de Duitsers in hun eigen land zó vernietigend te verslaan, dat zij zich in Nederland zouden overgeven, want deze laatste Duitsers bezaten waar-- schynlyk nergens zulk een sterke positie als i: West-Nederland. En zo is het dan waarlyk gebeurd. Er zyn sprekende voorbeelden van uit redding in onze landshistorie. Den Briel werd ingenomen in het stikdonkere be gin van de tachtigjarige krijg. Leiden werd ontzet, toen de kracht tot volhou den byna was uitgeput West-Nederland werd bevrijd uit de dreiging van het allergrootst gevaar, waarbij wat door staan was, klein mocht worden geacht. Zo staat als een wonder Gods voor onz« ogen de uitredding van ons land en ons volk in het bange voorjaar van 1945. En hiervan zal de eerste week van de Mei maand spreken, zolang de vrijheid ons ge- c .ionken blyft. Moge dit zyn tot in de verste toekomst. En daarom staat hiertegenover de grote plicht God te vrezen en te dienen. Wij zyn geneigd te zeggen: Die gunst heeft God ons volk beweren opdat het altoos Hem zou vrezen. Zijn wet betrachten en voortaan volstandig in Zijn wegen gaan. Sta het Nederlandse volk hier voort durend by stil en niet het minst in de herinneringsweek! Marx en Engels voor paleis van Hirohito. In Japan, waar de zon op deze 1ste Mei wat eerder dan by ons opkomt en onder gaat. kwamen deze morgen ruim 600 000 Japanse arbeiders, op het plein voor het paleis van Hirohito byeen. om Marx en Engels te verheerlijken. Hirohito zelf bleef binnen. De Amerikaanse autoritei ten troffen geen speciale maatregelen. WEERBERICHT Opnieuw buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met plaatselyk nachtvorst. Morgen overdag: wisselende bewolking nu en dan regenbuien, hier en daar vergezeld van onweer of hagel Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag, zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. ZON EN MAAN Zondag 2 Mei: zon op 5.09, onder 20.06; aan op 3.30, onder 12.22 uur. Maandag 3 Mei: zon op 5.07, onder 20.07; maan op 3.46, onder 13.34 uur- 8 Mei N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1