Hicuise ^riitsrtjf Courant Wist U WOENSDAG 88 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week, 1.30 per maand, I ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten). ADVERTENTI16N: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20406. Administratie 22710. Christelijk-JS ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Hhegen er twintigste jaargang No. T496 w$tii«h«sKdj k qIkMtmii mifo bert in tegfcmpntM BUR REDACTIE EN ADMINISTRATE HOGEWOERD 103 Poetrekening 58096 CHEF REDACTIE: H W J ENSBRQfK. HOOFDREDACTEUR: Dr. DLEMER DIRECTIE: F. DIEMER REPUBLIK. AANSUG OP SOERABAJA TER ELFDER URE VERIJDELD Belhamels, met instructies van T.N.I.-commandanten, konden worden geknipt Op het laatste ogenblik is een uitbar sting van terreur en geweld te Soera- baja voorkomen, aldus blijkt uit mededeling van de regeringsvoorlich tingsdienst te Batavia. Volgens instructies van de republi keinse generaal Moestopo zou deze op roerige actie Zondagochtend tien uui begonnen zijn. Maar zo ver kwam het niet. In de vroege morgenuren werd aantal van de belhamels ingerekend op grond van hun bekentenissen kon n ook tot arrestatie overgaan in andere steden van Oost-Java en Madoera. Infil traties met communistische inslag warer reeds lang aan de gang en de geïnfil- treerden werkten in organisatorisch er militair verband. De schriftelijke instruc ties van TNI-commandanten zijn op hen gevonden. Verschillenden hunner w binnengekomen onder het mom, dat zij de volksstemming zouden voorbereiden en zij hadden voor dit doel uitvoerige structies om deze door intimidatie en weldpleging te beïnvloeden. Zoals we gisteren al meldden, danst het Congres te Kalioerang en de republiek denkt haar slag te slaan. Gelukkig, het bestuur heeft de touwtjes in handen wacht koel en wel overwogen tot het laatste ogenblik. Dan sriellen in de vroegte de auto's door de stad. Remmen knarsen, roodwangige Jannen, driftige donkere Ambonnezen, stormen het huis in. „Ajo, lekas" (vlug, opschieten!) en voor ze nog goed en wel ontwaakt zijn, zitten de ge knipte oproerlingen in de auto. Dit ii De afbraak van het „Nationaal Tehuis" HET IS WEER het oude, droevige liedje. Niet het recht, noch het gezag, noch het overredende woord beslissen in de Palestijnse kwestie, de macht, het zwaard. Men weet feitelijk zich meer te verbazen. Te Lake Success werd door de „Ver. Naties' het besluit genomen voor de verdeling Joodse en een Arabische staat Rusland stond hierbij aan de zijde Amerika. De wereld was het nu ei „eens"! Toen de Arabieren dreigden zich met man en macht tegen de uitvoering van het „verdelingsplan" te zullen verzet ten, werd het „simple comme bonjour' weer ingetrokken. De Joden, zich sterk gevoelend in hun recht op grondgebied, dat hun was toegewezen, de verwezenlij king van hun aspiraties, het gedroomde „nationaal tehuis", gingen er nu zelf toe over het verdelingsplan uit te Kan men hun zulks kwalijk nemen? Het antwoord hierop is moeilijk. Maar anderzijds, men wist te Lake Success, toen het besluit viel, dat het risico van een „heilige oorlog" getrot seerd werd, omdat de Arabieren in de omringende landen reeds toen troepen concentreerden. En dit is nu het verba zingwekkend.: onder de ogen var praatcollege te Lake Success, laat het toe, dat Joden en Arabieren elkaar afslachten Men dringt penstilstand, uit ervaring wetende, dat zonder een doeltreffend gezagsapparaat met behoorlijke macht uitgerust, het geen dus contröle via de „sterke arm" op de naleving van wapenstilstandsvoor waarden impliceert, van een Godsvrede tussen Joden en Arabieren niets komt. Men realisere zich de feiten goed Terwijl men aanvan kelijk slechts te doen had met een guerilla- oorlog tussen Joodse en Arabische elemen ten, heeft deze nu jen oorlog gekregen, koning Abdoellah *t Verklaarde uitzicht het karakter vai terwijl het leger de grens zou hebben overschreden. Hier dreigt dus een internationaal conflict, dat steeds wijder kan uitcirkelen. Men heeft te maken met drie partijen: de Joden, waarvan „Irgoen Zwai Leoemi" en „Haganah" thans weer een fusie vormen, de Arabieren, gesteund door de Liga en de Britten, die als man dataris op het punt staan hun diploma ten-koffertje te pakken. Tegen het „verdelingplan" zijnde, heb ben de Britten evenmin veel animo ge toond om de orde te handhaven, omdat zij de Arabieren niet tegen zich in het harnas wilden jagen. De Engelsen maken trouwens voor de verdediging hunner belangen gebruik van het Arabische Legioen, waar ook Britse officieren in opgenomen zijn De Joden beschikken over een goed getraind militieleger, ter wijl de Arabieren gesteund worden door troepen uit Irak en Syrië, die de grenzen van Palestina overschrijden. De berichten over de krijgsverrichtin gen zijn uiteraard tegenstrijdig en zo is ook op het Reuter-telegram. dat de rege ring van Transjordanië aan het „Zionis me" de oorlog heeft verklaard, weer een tegenspraak gevolgd. De Arabieren wen sen de Joodse successen ongedaan te maken en sturen aan op een volksstem ming. waarvan de uitslag niet twijfel achtig is. De Britten gaan uiterlijk 15 Mei uit Palestina weg. de Joden ..verdelingsplan" op hun manier uit. de „Ver Naties" staan voor een fait accompli en de houding van Amerikanen. Britten en „Ver Naties" blijft nog steeds een mysterie. Bij het scheiden van de markt, voelt Engeland er niets voor de twee kemphanen te scheiden, waartoe het trouwens niet machtig genoeg is. Tussen „India" en „Pakistan" zal het nooit pais en vrêe worden, maar ook in Palestina, zelfs al zou er een internationale arbiter als een „Deus ex machina" ten tonele verschijnen, zullen Arabisch en Joods bloed elkaar niet blijvend verdragen. Het wachten is nu op de Britse rege ringsverklaring. Creech Jones, de minis ter van koloniën, houdt zich op de vlakte, maar verwerpt het Amerikaanse plan Palestina onder voogdijschap te stellen, niet. De ..Sowjet-kern" in de „Ver Naties" is teeen het voogdijschap gekant Het feit. dat in dit stadium van oorlog, de Amerikaanse en Britse olie- langen direct bedreigd worden, kan dwin gen tot een oplossing Maar een sterker roep tot ingrijpen vormt het beginsel der humaniteit goed werk en een goed teken. De voeten van de overheid zyn niet langer van leem, maar er is vastigheid des Ijzers in. Hoe staat het met het hoofd? Zal de Re gering de enige consequentie trekken, zal zij snel en afdoende maatregelen nemen voor de veiligheid van onverschrokken figuren als Abdoelkadir en Djajadinin- grat? Zal zy de republiek dwingen tot onmiddellijke uitlevering van de samen zweerder Moestopo. Nog steeds zuchten 15.000 mensen in de gevangenis van de republiek. Onze delegatie is mishandeld en beledigd, uit Djocja worden opstan den voorbereid. Het bestand wordt ge schonden, elke week vraagt haar offers. Wanneer wordt die plaats van misdaad waar het Congres danst, gezuiverd? Red. H. M. de Koningin houdt 4 Mei geen radiorede H.M. de Koningin zal, om Haar krach ten te ontzien, op 4 Mei a.s. geen radio toespraak houden. Twaalfhonderd gasten op Buckingham Palaoe. Koning George en Koningin Elizabeth hebben gisteravond op Buckingham Pa lace een partij gegeven voor 1200 gasten, ter gelegenheid van hun 25-jarig huwe lijksfeest. Ook Prinses Elizabeth, Prins Philip, Prinses Margaret, Koningin Mary en de Hertogin van Kent waren Ex-koning Peter handhaaft ztfn aanspraken. Ex-koning Peter van Joego-Slavië heeft bij zijn aankomst in New York verklaard zijn aanspraken op de troon te zullen handhaven en hij hoopt, wanneer omstandigheden gunstiger zijn, nog ee naar zijn land te kunnen terugkeren. ZOTTE KLAP Dit is een zotte historie. In het Hof pleintreintje (Den Haag—Rotterdam; werden twee mannen handgemeen. Ei werd geslagen. Er werd gestompt. D( bril van één der vechtenden werd ge kneusd. Verdachte en getuigen gingen naar de politierechter te Rotterdam. Ni arrondissementsrechtbanken van Der Haag en Rotterdam ligt in Berkel, eer plaatsje, dat door het Hofplientreintji wordt gepasseerd. De Rotterdamse rech ter zei: ,Jk ben onbevoegd, want de klap is gegeven op het gebied van de Haag rechtbank" Met hetzelfde treintje gingi verdachte en getuigen toen naar rechter tn Den Haag. De mishandelde beweerde, dat hij Pijnacker had zien passeren, toen zijn bril gekraakt werd. Hij had een getuige. De Hoofdconducteur. Deze zei, dat hij aan de halte Wilgen- plas te hulp was geroepen vanwege de mishandeling. TjaWilgenpias is Rot terdam. ,J5r moet vrijspraak volgen. Het staat niet vast, waar die klap gegeven isl" besliste de rechter. Het slachtoffer moest zijn rekening voor schadevergoe ding van f80 weer opbergen. De rech ter wist er géén raad meel OOST EN WEST IN 'T KORT GETEST Ass. Press meldt, dat de heer J. H. Ritman van de Indische Regeringsvoor lichtingsdienst na Amerika Egypte zal be zoeken. De verenigingen van Indische Nederlanders voor de kolonisatie van Nieuw-Guinea hebben de Regering en de voorzitters der Kamers verzocht, de be staande tekst van hoofdstuk XIV der Grondwet te handhaven. De gouver- Brons en Kasteel keren Donderdag de West terug. Prinses Juliana bij opening raadhüis te Heerlen Legde gisteren een krans op Margraten Prinses Juliana is op de tweede dag, at zij Zuid-Limburg bezocht, door de bevolking zo mogelijk op nog enthousias ter wijze ontvangen dan Maandag. Het gezelschap bezocht de mijn Oranje Nas- 1 te Schaesberg, het Lauradorp, het Kon. Emmatehuis te Hoensbroek en Heerlen, waar de Prinses tegenwoordig bij de opening an het nieuwe raad huis. Duizenden kinderen stonden op het plein opgesteld en het was een zee van wapperend oranje. Burg. Van Grunsven betuigde zijn dank aan allen, die aan het gebouw hadden meegewerkt, waarna de Prinses op het balcon een aubade in ont vangst nam. In Kerkrade bezocht zij daarna het ziekenhuis, in Rolduc het se rie en in Margraten legde zij een krans aan de voet van de twee grote vlaggenmasten op het Amerikaanse kerk hof. H.K.H. verwijlde enkele ogenblik ken stilzwijgend bij het gedenkteken. Daarna vertrok men naar Maastricht. Des avonds bracht de zangver. „Maas- treechter Staar" haar een hulde. Van daar i6 de Prinses vanmorgen per auto vertrokken. Delftse wandborden voor mevr. Roosevelt De heer J. H. Simons, kapper te Waal wijk, heeft enkele Delftse wandborden laten vervaardigen, voorstellende het Witte Huis en het Vrijheidsbeeld te New York en deze aan mevr. Roosevelt aan geboden. Nog geen benoeming van dr Heeroma Het gisteren in de pers verschenen Aflieta-bericht inzake de benoeming K. Heeroma (Muus Jacobse) tot hoog leraar in de Ned. taalkunde versiteit van Indonesië te Batavia blijkt de gestelde vorm voorbarig te zijn. Dr Heeroma verzocht ons namelijk, er op te wijzen, dat de besprekingen vervulling van het ambt aan deze leer stoel nog in een voorbereidend stadium verkeren DONDERDAG WEER ZEEP. De bonnenlijst van deze week zal, naar de Nieuwe Leidsche Crt. ver neemt, een bon voor 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep bevatten. Voor kleine kinderen (D en E kaarten) gelden dubbele LEVENSLANG EN DE DOODSTRAF Het Zutphense B. G. veroordeelde de x-landwachter W. Kurz, van de be ruchte „groep Lochem" tot levenslang, conform de eis. Voor de tweede maal, ditmaal na een psychiatrisch onderzoek, werd de dood straf geëist tegen de Apeldoornse politie- J. D. Peek, die vele Joden aan de Duitsers overleverde. Tweede Kamer keurt Pact van Vijf goed (Van onze Parlementsredacteur) Met 816 (comm.) stemmen nam de Tweede Kamer vanmiddag het wetsont werp tot goedkeuring van het Vijfmo- gendihedenpact aan. Met 806 (comm.), ging de Kamer voorts accoord met de (gewijzigde) motie Van der Goes van NatersSerrarens betreffende de op bouw van een rechtsgemeenschap van de democratische staten in federaal ver band, mits, voor zover mogelijk en wen selijk, niet boven nationale machtbeklede organen. NIWIN" JUBILEUM-PAKKETTEN De actie om aan iedere militair in In- een jubileum Niwin-pakket te stu- •n begint 1 Mei en sluit 25 Juni Er zijn 200 000 pakketten a f 1.50 nodig, inhou dende versnaperingen, sigaretten toilet artikelen en een nog nimmer gepubli ceerde foto ven H.M. de Koningin. Vijfhonderd bezoekers, vier muziek corpsen, zeven kinderen, reeksen kleinkinderen en 30 achterkleinkinde ren omringden gisteren in Steenwij. kerwolde Egbert Veen (93 jaar!) en Jantje van der Heide (92 jaar), die het zeldzame aantal van 70 gelukkige huwelijksjaren bereikt hebben! Wat denkt U: Opoe Veen, een oude stak kerd en opa een uitgeleefde man. .7 de bruid, na 70 jaar 'ouwd te z\jn, op. goed eten, flink werken, géén dutje en strijk en zet om 9 uur naar bed. De bruidegom: lezen zonder bril, een behoorlijke dagelijkse tippel en een goed geheugen. Zó zeventig jaar getrouwd te zijn. Is het wonder, dat héél Steenwijkerwolde gisteren uitge laten feestvierde.... oplaag nog werd gemeld, is in Muiden wederom een militair het slachtoffer worden van een ontploffing. Thans wordt gemeld, dat het de 42-j. J. Brijde uit Am sterdam betreft, die een vrouw met 4 kinderen achterlaat. Hü moest invallen wegens ziekte van een collega. Onder de brug over de Zuider-Afwate- ring te Waspik heeft men toevallig 250 kg munitie gevonden. De M.O.D. heeft het materiaal verwijderd. In de bevrijdings dagen schijnt de illegale werker Jan Strenge uit Waspik de lont onklaar hebben gemaakt. Zeven kg was voldoende om de brug te laten springen Indien de hoeveelheid tot ontploffing was gekomen, zouden vele huizen in de omgeving ver woest zijn geweest. In Klerksdorf (Z.-Afrika) beroemt iemand er zich op de grootste hond ter wereld te hebben. Het is een Deense dog van 82 kilo, die Winston heet. Deze naam kreeg het dier, omdat het altijd vreugde tekenen gaf als het door de radio Winston Ohruchill's naam hoorde. Rukken de troepen van Abdoellah op naar Jeruzalem? Inmiddels bestuderen de V.N. het voogdijschap Het belangrijkste nieuws uit Palestina is het feit, dat de Haganah thans haar recruterings-bureau heeft opengesteld voor alle jonge, ongetrouwde Joodse mannen vrouwen, die zich uiterlijk op 15 Mei, de datum van vertrek der Britse troepen, onder de blauwwitte vanen moeten scharen. Geklemd tussen Joden en Arabieren is de positie der Britten zeer précair. Soldaten van het Arabische legioen hebben posities ingenomen aan beide zij den van de Allanby-brug op de Pale- stijns-TYansjordaanse grens. Verder zou den munitie-convooien gesignaleerd zijn. Er is sprake van een offensief in Galilea; een deel van het Arabische leger i zich bij Jeruzalem bevinden, terwijl de Noordelijke sector van Palestina Iraakse en Syrische strijdkrachten mili taire operaties voorbereiden, met Haifa als strategisch doel. Men dient bij dit soort berichten rekening te houden met de bronnen, waaruit ze afkomstig zijn en als zodanig dus voor tegenspraak vatbaar. Zo weigert de Britse regering voorshands te geloven, dat Jericho zich reeds in handen van de Arabische legers >u bevinden. Inmiddels heeft de politieke commissie in de Ver. Naties er in toegestemd het Amerikaanse voorstel voor een voogdij schap over Palestina te bestuderen. Het voorstel werd aangenomen met 38 tegen 7 stemmen en 7 onthoudingen. Tegen stemmers waren het Russische blok Engeland onthield zich. Haganah en Irgoen Zwai Leoemi zul len militair weer samengaan. Volgens een AP.-bericht uit T-el Aviv hebben zwaar gewapende jonge Joden, De heer Kerstens slaat de plank al weer mis in de Eerste Kamer Begroting van Overzeese Gebiedsdelen aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) Het heeft niet aan de redevoeringen van minister Jonkman gelegen, dat de aan- ieming van de begroting van Overzeese Gebiedsdelen gisterenavond door de Eerste lamer voor hem het „happy end" vormde. De verklaring van de heer Pollema (C.H.) dat hU géén stemming zou vragen en evenmin aantekening dat zijn fractie tegen was, omdat men H.M. Regering de middelen niet mag onthouden, spreekt wel boekdelen. Ministers antwoord was er ook naar. Het leek een min of meer geslaagde ver kiezingsrede, in die geest van: Wij heb ben het toch zo goed gedaan. Zie toch U heen. In Palestina, Bogota, Kasj- enz. is het veel slechter dan in Djokja." Hy volgde het oude recept: In gaan op kleinigheden, speciaal daarbij de heren De Zwaan en Reyers 'te lijf gaande. Maar van de grote lijn, die het regeringsbeleid aoi» moeten sieren, was weinig te bemerken. De ontvangst te Djokja was inderdaad een slechte beurt als het weer gebeurdeRatulangi Dourwes Dekker zijn inderdaad ad- surs der republikeinse delegatie en is niet erg geschikt om de Neder landse gevoeligheden te ontzien. Dit was vooral voor de heer ALGRA (A.R.) aanleiding om er op te wijzen, dat er geen sprake is van sanering der republiek. Aan de heer Kerstens (K.VP.) g spr. conorete punten voor zijn stelling, dat er geen sprake van samen werking tussen A.R. en K.V.P. kon zijn. De heer Kerstens antwoordde, dat de A.R. ook in de toekomst de Nederlandse verantwoordelijkheid in Indiië zou wil len handhaven en dat dit de onoverbrug bare klove vormde. Hij beriep zich daar op een verslag in „Trouw" van het cenitralenconvent der A_R. partij. De heer Kerstens is er echter naast. Als hij de daar behandelde Indië-para- graaf gelezen had, zou hij geweten heb ben, dat deze verantwoordelijkheid al leen gehandhaafd wordt, zolang de ga ranties van deugdelijkheid nog niet ge leverd zijn. De heer Kerstens kreeg ook nog een appeltje te schillen met de heer Pollema (C.H.), die een verschil van .opvatting de Unie tussen Kerstens en Romme blootlegde, doch Kerstens betoogde dat tussen hem en Romme geen verschil doelstelling maar wel over de weg hetgeen binnen de partij geoorloofd Merkwaardige redenering, want wij hebben zo'n idee dat er tussen oppositie K.V.P. geen verschil over het doel, ir wel over de weg is. Binnen de K.VP en de P.v.d.A. zou dit dus wel mogelijk zijn, maar niet tussen beide partijen en de oppositie. Deze laatste dient zich te houden aan hetgeen beide partijen voorschrijven. Of zij wekt wan trouwen in Indonesië, heet het dan. Zij mag geen kwaad zeggen van de repu bliek, doch de heer Kerstens wel. Wamt volgens de heer Kerstens is de regering der republiek zwak. Zij kan haar gezag niet doen erkennen. Zelfs kan zy haar zwakte niet meer camoufleren, aldus de heer Kerstens. De kustvisser Um. 316 „Kralingen" bracht in IJmuiden een steur van 55 kilo aan, die niet minder dan f231 op- Het station der N.Z.H.T.M. aan het Gevers Deynootplein te Schevenin gen, dat in de oorlog zwaar bescha digd werd, wordt nu weer hersteld. Een foto van het emplacement. leden van de Stemgroep, een bankover val gepleegd onder de ogen van militaire wachtposten van de Haganah en onder bedreiging met revolvers 250.000 pond sterling geroofd. Jericho wel door AbdoeOa bezet. Koning Abdoella van Transjordanië heeft, in weerwil van ontkenningen van de Britse legerautoriteiten, vandaag ex clusief aan A.P. medegedeeld, dat zijn Arabische legionnairs Jericho bezet heb ben. Hy zei, dat zijn strijdmacht uit ver kenningstroepen bestond, die altijd aan het leger voorafgaan. lekleed i „HERRENVOLK" Ergens in de bergen van Mid de- wegen ging een groep skiërs sneeuw. Ver weg zagen de mani stip. Ze hielden het voor een b keken en gleden naderbij op c latten: het was een dierenhuiden. Een man, met een woeste baard en lange ongekamde haren. De man werd woest. De skiërs bonden hem. En vroegen. Hij haalde zijn schouders op. Hij verstond geen Noors Z'n stem, die het spreken niet meer gewoon was, vcfrmde Duitse woorden. Z'n wo ning u-os een hot tn de hoogt* geweest. Hij had geleefd van visvangst en jacht. Hü had geleefd als een „Germaan". Hij was een Duitser, die na de capitulatie in Noorwegen de bergen in gegaan was. Gevlucht. Papierwarenfabnek in A'dam door brand verwoest Gisteravond zyn de bovenverdiepingen an twee panden aan de Grote Bicker- straat te Amsterdam door een brand, die ontstaan doordat vonken uit een kachel vielen, verwoest. De papierwaren- fabriek „Wekaschaal" was er gevestigd. Een in de onderverdiepingen, waar een zakkenhandel is gevestigd, beginnende brand werd snel geblust. Doordat de con cierge niet over een sleutel beschikte, konden de brandweerlieden niet tot de bovenste etages doordringen. Zij waren met groot materiaal aanwezig. Rott. Lloyd laat Slamat 1 Mei te water Op 1 Mei a.s. zal het in opdracht van de Kon. Rotterd. Lloyd gebouwde m.s. „Slamat" van de werf van de Rotterd. Droogdok Mij te water worden gelaten. De „Slamat" is het eerste van de vijf ive grote vracht-passagiersschepen met 12.000 ton draagvermogen, die de Lloyd laat bouwen om haar deerlijk ge havende vloot op peil te brengen. Mevr. P. J. Crommelin-Waller, echtgenote van de oudste directeur van de Lloyd, zal de plechtigheid verrichten. De heer Alex de Jong. organist en koordirigent van de Oud Kath. Kerk a. d. Juffrouw Idastraat te Den Haag, vier, zoals wjj reeds eerder meldden. Maandag a.s. zyn 40-jarig jnbileum. De musicus aan zijn orgel- „Hollandse nieuwe" in Vlaar- dingen voor de oude prijs Primeurs vóór 18 Mei onder oude regeling Gisteren trachtte men in Vlaardingen twee kantjes z.gji. „Hollandse nieuwe" publiek te verkopen. De haring was door de VI. 74 aangevoerd voor de Mij „Irene". De reder meende, deze haring als pri meurs aan de markt te kunnen brengenj hij zette in met een prijs van ƒ500 per kantje en stopte bij ƒ100, daar er voor die prijs nog niet gemijnd was. De prijs voor primeurs is n.L tot 16 Juni vrijgelaten en de reder meende hiervan nu al te kunnen profiteren. Maar de kopers zijn van mening, dat haring, vóór 18 Mei (de officiële uitvaartdag) aangevoerd, nog wel degelijk valt onder de oude prijsregeling en dus niet hoger dan tegen 10 ct per stuk aan de consu ment mag worden verkocht. In visserij- kringen meent men, dat deze laatste op vatting juist is, daar anders de genomen maatregelen geen zin hebben. Als nu reeds hogere prijzen werden berekend, zou het hek van de dam zijn en zou de markt al verknoeid zijn, vóór de dryf- netharingvisserij begint. BEHANGSELPAPIER WORDT OP 1 MEI GOEDKOPER. Zowel de prijzen van het in ons land vervaardigde als van het geïmporteerde behangselpapier zullen van 1 Mei af aan een nieuwe regeling gebonden zijn. Het Ned. fabrikaat moet voor 65 pet worden geleverd in een aantal prijsklassen met een maximum van f 1.30 per rol. De ge- bruikereprys en evt het land van her komst moeten in het stalenboek worden aangeduid. De letters en mérken moeten overeenstemmen met die op het behang selpapier zelf. Deze regeling betekent een aanzienlijke prijsverlaging. Engeland wil oesterteelt herstellen. In Engeland is een proefstation geopend voor herstel van de oesterteelt, bovendien zullen er in 1948 11 millioen zaadoestera worden ingevoerd. Thans kost een oester te Londen in de kleinhandel een shilling. Amerikaanse garanties voor een Brussels pact Spaak ziet reeds een Verenigde Staten van Europa Paul Henri Spaak, de Belgische premier en minister van Buitenlandse Zaken, dl* van zijn Amerikaanse reis te Brussel teruggekeerd is, heeft verklaard, dat zeer waarschijnlijk om Amerikaanse militaire steun voor het Brusselse Vyfmogend- hedenpact zal worden gevraagd. In antwoord op een vraag in de Kamer. S»*" "ogelijk wordt, of het Vyfmogendhedenpact tussen Enge land, Frankrijk en de Benelux gewaar borgd zou worden door Amerika, gaf de premier te kennen: „Het is mogelijk en zelfs zeer waarschijnlijk, dat aan andere landen dan de ondertekenaars van het pact om medewerking zal worden ver zocht". Spaak uitte zich nogal utopis tisch en lyrisch, waar hij zeide, dat de vervulling van de droom der „Verenigde DAT de Exploitatie Mij. Scheveningen over 1947 8 pet. uitkeert. DAT voor het Bossche B.G. 8 j'L is ge- eist tegen de Landwachter C. uit Roosendaal, die aldaar in 1 een ware terreur uitoefende. DAT de referendaris by de Eerste Kamer J. Sipkes is bevorderd tot admi nistrateur en de schrijver 2e kl. mej. A. G. Benkema tot schrijver le kl. DAT ook de niet-aangetekende lucht post, bestemd voor Palestina, op risico van de afzenders verzonden wordt. DAT een lading riet op het schip „Ver trouwen" op de Waal bij Nijmegen door brand verloren ging, doch de boot behou den bleef. DAT is ingediend een wetsontwerp, waarin de bezettingsmaatregelen tot aan wijzing van H. J. Woudenberg tot com missaris, belast met de liquidatie van de Nederlandse vakverenigingen verklaard worden, nooit te hebben bestaan. DAT is ingediend een wetsontwerp tot intrekking op een nader te bepalen tijd stip van de Wegenverkeersregeling en de Motor- en Rijwielwet en tot het op hetzelfde tijdstip in werking doen treden van de Wegenverkeerswet van 13 Sep tember 1935. DAT in tegenwoordigheid van min. Fiévez en gen. Kruis gisteren ruim 800 repatriërende militairen met de „Zuider kruis" uit Indië in R'dam arriveerden. DAT voor de uit Indië terugkerende reserve-officieren een demobilisatie-com missie (seer. J. J. Vurtheim Gzn., Ten Hovestraat 55, Den Haag) is gevormd door de Alg. Ver. van Ned res.-officieren. DAT over 1947 de Rott. Droogdok My. 10 pet. dividend uitkeert en voor de hou ders der bewijzen van oprichtererechten f 600 per bewija. DAT door min. Drees een Commissie inzake Gemeenteclassificatie is geïnstal leerd ondfer voorzitterschap van prof- Kruyt van de R.U. te Utrecht. DAT prof. dr F. A. Vening Meinesz te Utrecht door de Amerik. Academie voor Intveld j Wetenschappen is onderscheiden met de en 19441 Alexander Agassiz gouden medaille voor het werk voor de Oceanographie. DAT gisteren weer 745 Ned. boeren, o.w. 200 kinderen, met de „Tabinta" naar Canada zijn vertrokken en de volgende emigranten-schepen zullen vertrekken op 22 Mei, 18 Juni, 19 Juli en 16 Aug. DAT de „Ver. van Reders van Visse rijvaartuigen" te IJmuiden en de ..Re dersver. voor de Ned. Haringvisserij" te Scheveningen zyn gefuseerd. DAT de heer J. W. G. Koenraadt te Maarheeze is benoemd verklaard tot lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant DAT de Limburgse Draadwarenfabriek te Blerick is aangekocht door de Ned. Staalfabrieken v/h. J. M. de Muinck Kei zer te Utrecht, die er o.m. haar draad en fijntrekkerij zal vestigen. DAT de A'damse broodbezorgers in eer oproep vragen, toch absoluut geen brood zonder bon te eisen en min. Drees heb ben gevraagd, hun moeilijkheden te be seffen en maatregelen te nemen. DAT de R'damse econ. politierechter straffen van f 100 boete tot één jaar gev.straf uitdeelde onder een aantal han delaars en smokkelaars van valse tex tiel-, kolen- en andere bonnen, welke in Antwerpen werden gedrukt. DAT in de Vredesteinfabrieken te Loosduinen het topaantal van 300 binnen banden per dag wordt geproduceerd. DAT het socialistische Wereld-Vakver bond een 1 Mei-manifest aan alle arbei ders heeft uitgegeven. DAT H.M.'s gezantschap in Zuid-Afrika heden van Kaapstad naar Pretoria terug- DAT de Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam op 27 Mei om 2 uur een jaarvergadering houdt in Frank's Restaurant te Amers- DAT de gemeente Alblasserdam het uit Indië gerepatriëerde gezin Dekens, het welk na de terugkeer in Nederland reeds 7 maal moest verhuizen, thans een zo juist gereed gekomen woning heeft aan geboden en men daarmede een voorbeeld wil geven aan andere gemeentebesturen. DAT in de St.crt. van gisteren is op genomen een wijziging van de prijzen- schikking geïmporteerd loofhout 1947. van de Prijzenbeschikking handel in pa pierwaren enz., van de Prijzenbeschik king electrische energie 1945 en een nieu we prijzenbeschikking Kitterswerkzaam- heden 1948. DAT de gemeenteraad van Meerssen beschermende bepalingen uitvaardigde t.a.v. wilde orchideeën. DAT aan de conservator van het Rijks prentenkabinet te A'dam, jhr dr Ch. de Stuers, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. DAT gisteren 31 Genemuider matten- fabrikanten voor het Zwolse tribunaal terecht stonden wegens leveren aai Wehrmacht DAT het Bossche B. G. de Duitse radar-deskundigen A. R. Esau en A. R Boettscher. tegen wie 4 jaar was geëist wegens plundering van Philips-eigen- dommen op Walcheren, heeft vrijgespro ken en hun onmiddellijke invrijheidstel ling heeft gelast. DAT de fa. L. Gijselman en Zn. te A'dam op 1 Mei a.s. 125 jaar het veiling gebouw „De Zon" aan het Singel aldaar zal hebben geëxploiteerd. DAT tot raad-adviseur in alg. dienst bij het dep. van Justitie is benoemd mr B. H. Kazemier en tot raad-adviseur by de 6e afdeling mr A.O. Belinfante. DAT de N.V. American Hotel te Am sterdam over 1947 714 pet dividend uit keert. DAT de Ver. tot Chr. Hulpbetoon aan Blinden over het vorige jaar een tekort had van f40.000. DAT de fa. Zanen en Verstoep te 's-Gravenhage met f 729.000 de laagste in- schrijfster was voor het maken van een haven en een sluisput te Werkendam en de hoogste de fa. C. v. d Hoeven te Den Haag met f939.600. DAT in de afgelopen week de bank- biljettencirculatie in Nederland is geste gen met f 10 millioen tot f 2880 millioen. DAT min. Mansholt gisteren onver wacht Helder's Biscuitfabriek te Zwolle bezocht. DAT b(j graafwerkzaamheden te Sas van Gent beenderen van een walvis zijn opgegraven, welk dier 6 m. lang moet zijn geweest. DAT de boerderij van J. v. Lagenberg te St. Oedenrode tot de grond is afge brand. DAT het echtpaar Van Leyden-Hose- mans in Cromvoirt bij Den Bosch 6 Mei 60 jaar is getrouwd. DAT de Sixtijnse Kapel uit Rome o.l.v. Lorenzo Perosi, in Juni enige concerten in Nederland zal geven- DAT de Ver.Oud-Illegale Werkers te Bloemendaal op de avond van 4 Mei een stille focht naar de ere-begTaafplaats aan de Zeeweg te Overveen maakt, waar 35 nationale helden rusten. DAT Groningen binnenkort 10 uitge weken Tsjechische studenten gastvrij zal opnemen ter voltooiing van hun studie, waarvoor Groningen per jaar f20.000 moet opbrengen. omdat het Vijfmogendhedenpact Wij wensen hierbij op te merken, dat dit dan toch een V. S. van Europa zonder Rusland moet worden. Dit blijkt trou wens uit Spaak's verdere verklaring. Volgens Reuter, heeft hy in de afgelopen twee jaar namelijk tweemaal een poging tot toenadering voor een verdrag tussen België en de Sowjet-Unie gedaan op de zelfde basis als het Frans-Russisch en het Brits-Russisch verdrag. De Sowjet- Unie bleef zwijgen, waaruit Spaak de conclusie trok, dat Stalin er geen inte resse voor had. Spaak betoogde verder, dat het belache lijk zou zijn geweest ook de Sowjet-Unie militaire garanties te vragen, omdat im mers de Russische pers het pact verwoed aanviel. Het militair probleem kan niet opgelost worden, aldus Spaak, zolang de landen geïsoleerd blijven en zy zullen spoedig de consequenties hiervan dienen te aanvaarden. Eerste Delitabak verscheept naar Nederland Te Belawan (Dell) is de eerste party Delitabak ingeladen voor de veiling te Amsterdam en wel op de ..Celebes", dia ook een grote lading palmolie meeneemt „HA, DIE ZOON VAN H IR O HIT O Kroonprins Akihito van Japan werd kortgeleden op het station door een spoor, wegbeambte begroet met de woorden: ..Ha, (We zoon van Hirohito". De omstan ders sperden ogen en monden van ont zetting en de politie smeet de man buiten het station. In het gedemocratiseerde Ja pan rijst de vraag, of de spoorwegman „gekastijd" moet worden f WEERBERICHT Kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige, tijdelijk harde wind draaiend naar West of Noordwest. Aan vankelijk zwaar bewolkt met enige reeen. later wisselend bewolkt met enkele buien Vooral morgen overdag aanzienlijk kouder. ZON EN MAAN Donderdag 29 April: zon op 515, onder 20.01 uur; maan op 2.05, onder 8.51 uua. 30 April L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1