SM TOURINGCARS IHerberg NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 26 APRIL 1 knieën buigen. De nood, in de diepten waarvan wij leven, moet ons niet bren gen tot bruutheid, opstandigheid en bestialiteit. Juist door de nood moeten wij gewaar worden, dat wij er aan mee- Ds D. Kuilman nam, wegens emeritaat, afscheid van Hervormd Leiden Plechtige ure in de Pieterskerk in het teken van verootmoediging en dankbaarheid Gisteravond heeft de Ned. Herv. Gemeente van Leiden in de Pieterskerk afscheid genomen van ds D. Kuilman, die op 1 Mei met emeritaat hoopt te gaan. Onder do xeer vele aanwezigen merkten wfl op: tal van burgerlijke en kerkelijke autoritei ten, het voltallige ministerie van predikanten der Ned. Herv. Gemeente en ver scheidene Kerkelijke colleges en commissies. Deze plechtige afscheidsure heeft op de Gemeente een diepe Indruk gemaakt. Allen, die van deze ontroerende dienst getuige zijn geweest, zullen het vaarwel van ds Kuilman niet licht vergeten. Hoe aeer was de Leidse Gemeente aan hem gehecht! Ds Kuilman, die zijn afscheid plaatste ln het teken van de verootmoediging en de dankbaarheid, had tot tekst gekozen Psalm 130: 1, 3 en 4„Uit de diepte roep ik tot U, o Heer. Zo'Gij, Heer. de onge rechtigheden gadeslaat, Heer, wie zal bestaan? Maar bij U is vergeving, opdat Gij gevreesd wordt." De scheidende predikant begon zijn prediking met op te merken, dat ook in deze afscheidsdienst de blijde Boodschap van Jezus Christus gebracht diende te worden. „Daar komt het alleen op aan", aldus ds Kuilman. „Een predikant moet met die Boodschap beginnen, maar hij moet er ook mee eindigen. Een intrede is anders dan een afscheid. Wanneer je 't pastorale ambt opneemt, staat Christus naast je* en zegt als 't ware: Zult gij zorg dragen voor mijn lammeren, die ik aan U toevertrouw? Zult gij U wapenen tegen de gevaren? Zult gij mij volgen en trouw blijven? Ga dan. Mijn zegen zij met U. Menig jonge predikant heeft die opdracht met grote blijdschap ontvangen en aanvaard. Christus komt echter naast de schei dende dienaar staan en zegt: Werp Uw blikken eens achterwaarts. Bespeurt ge, wat ge in de Gemeente hebt ge daan? Wat gij zijt voorbijgegaan, wat gij hebt verwaarloosd en verknoeid. Weet gij goed, dat er velen zijn die U verwij tend aanstaren, omdat gij niet in pas sende ootmoed op rechte wijze het Evan gelie aan de mensen hebt verkondigd? Begrijpt U. Gemeente, dat het ambt van een predikant een waagstuk is? Is het U niet vaak in het leven ontgaan, dat de wereld nog meer ontredderd is dan enige tientallen jaren geleden? Wij hebben allen, zonder uitzondering, mee gewerkt aan die ontreddering. Uit diepten van ellenden Deze vragen, die Christus mij als t ware nu stelt, hebben mij de laatste tijd voortdurend gegrepen en bestormd. God heeft mij naar Psalm 130 geslingerd. Ik sta voor U als een man, die niet het ge loof heeft verloren, maar die vanuit de diepten moet schreeuwen tot God, omdat wij als enkeling en als gemeenschap uitzien naar Gods goedertierenheid en genade, naar de volkomen bevrijding en Zijn Koningkrijk. Wij staan in een doodbloedende wereld. Ontreddering en nihilisme grijpen snel om zich heen. Macht, bezit en verkeerde liefde zijn de goden, waarvoor velen hun Aanvulling raadsagenda Aan de agenda van de hedenmiddag te houden raadszitting zijn nog de volgende punten toegevoegd: Onderzoek geloofsbrief nieuwe raads lid J W. Eigeman (vac.-J. Cats, comm.); voorstel tot beschikbaarstellen van gel den voor aankoop van vier electro-mo- toren zweminrichting „De Zijl" (ter ver vanging van de bij een onlangs gepleegde Inbraak gestolen motren; kosten f2500); voorstel inzake het over 1947 verlenen van restitutie aan gemeentepersoneel van Er is vergeving. Maar wee de predi ker, die niet verstaat, dat God vergeving zal schenken, opdat Hij gevreesd zal wor den. Wij moeten ons voor Hem buigen. Steeds dienen wij Hem als Heer en Ko ning te erkennen. Gode zij dank. Die ons de overwinning geeft in Jezus Christus." Ds Kuilman besloot zijn predikatie geen wapenstilstand vragen. Het leven is: de kruisbanier tot in Gods handen dragen. Vóór de eigenlijke godsdienstoefening richtte ds Kuilman een kort woord tot enkele trouwe vriendinnen en vrienden van elders, de Leidse overheid, die door de wethouders J. C. van Schaik en D. van der Kwaak vertegenwoordigd was, vertegenwoordigers van verschillende Kerkgenootschappen, zijn collega's, col leges en commissies, ouderling Boehmer, de hulpprediker(sters), de godsdienston derwijzer (essen), organisten en vrijwil ligers. de koster en tot slot de Gemeente. „Ik heb U lief gekregen", zo sprak ds gedaan hebben en dat wij schuldig staan tegenover God. Ook wij hebben Gods gebod vertrapt en Zijn wil en wet aan de kant gezet. Wie kan bestaan? Deze boodschap moeten wij elkaar steeds brengen. Wij moeten ontdekken, dat wij de heerlijkheid Gods derven. Dit is de boodschap, waardoor een mens zich ln zijn diepste wezen als een schuldig en zondig schepsel leert kennen. Maarbij God is vergeving. Wie Hem navolgt, kan in de duisternis niet wandelen. Hij is gelijk aan de verloren Zoon, die dood was, doch weer levend werd. God laat ons niet aan de deur staan. Hij staat op ons te wachten en zegt: Breng het beste kleed en slacht het kalf. Uit de diepten van de nood kan God ons in de ruimte brengen. Er zullen er ongetwijfeld zijn, die het vaak niet helemaal met me eens waren, wat m'n prediking betreft. Enerzijds voelde ik mij sterk aangetrokken tot het woord: Sta dan in de vrijheid, waar mede Christus U heeft vrijgemaakt. An derzijds heb ik mij steeds vastgehouden aan de oproep om alle dingen schade te achten om de uitnemendheid der kennis van Jezus Christus, onze Heer. Kuilman tot haar. „Gij hebt mij dit lief hebben gemakkelijk gemaakt door Uw gestadige belangstelling en ononderbro ken steun voor mijn wijkwerk". In het bijzonder bracht spr dank aan het actieve bestuur van wijk V. Deze ure werd besloten met het zin gen van 3 verzen van Gezang 112„Eén naam is onze hope". Na de zegenbede werd de predikant Psalm 1214 toege zongen. In de consistorie vond nog een korte samenkomst plaats, waarin ds J. de Wit, als voorzitter van het ministerie van predikanten, het woord voerde. Spr wees erop. dat ds Kuilman de blijde Boodschap heeft gebracht in haar evangelische radi caliteit en vertroosting. Ds Kuilman sprak naar aanleiding van het door ds De Wit gesprokene een kern achtig dankwoord. Hij was dr J. Rie- mens en ds M. J. Punselie, beiden ritus-predikant bij de Ned.-Herv. Ge meente te dezer plaatse, die hem de kansel hadden gebrachte en hem ook uitgeleide hadden gedaan, zeer dankbaar. „Nu zijn we met z'n drieën", aldus ds Kuilman. „En ik mag in het drietal het jonge broekje zijn." WONINGTOESTANDEN IN OEGSTGEEST Wat meer sociaal gevoel gevraagd Uitbreidingsplannen van Katwijk en Valken burg tasten tuinbouwgronden ernstig aan Tuinders protesteren in uitvoerig adres aan gemeentebestuur De uitbreidingsplannen van de ge meenten Katwijk en Valkenburg houden een dusdanige aantasting van de tuin- bouwgronden in, dat men zich, zoals bekend, in tuinbouwkringen zeer ernstig bezorgd maakt over de toekomstige be staanszekerheid. Naar wij vernemen, heeft de commissie tot behoud van tuin bouwgronden een uitvoerig adres inge diend bij het gemeentebestuur van Kat wijk. In doit adres word.t o.a. de blijd schap uitgesproken over het niet-uitvoe- ren van een oorspronkelijk plan, om verbindingswegen van Katwijk aan den Rijn met Katwijk aan Zee te trekken door de z.g. Binnenplaats en Bovenkant (Z.W. van de Wassenaamseweg) Het plan, om achter de Commandeurs laan een speelplaats voor de jeugd te maken, wordt een groot bezwaar ge noemd. De bewoners van deze laan zijn hoofdzakelijk tuinders, die bovendien een brede strook van hun achter de huizen liggende tuinen zullen moeten missen, dóe gebruikt worden voor het inkuilen van hum bloemen- en bollenkistjes. Dit moet noodzakelijk gebeuren vlak bij hun bloemenkassen, die zich achter de hui- bevindem. 't Gevolg zou zijn, dat dót meer zou kunnen gebeuren, terwijl de nabijheid van kinderspeelplaatsen Leidse politie hield twee jeugdige schavuiten aan Een 15-J. had reeds vier Inbraken op zijn geweten De Leidse politie heeft een dezer dagen aangehouden de 15-j. C. K. uit Leiden. Deze werd verdacht van diefstal. Tijdens het verhoor kwam vast te staan, dat K. reeds vier inbraken had gepleegd. Hoofd zakelijk werden er door hem levens middelenkaarten ontvreemd, die hij ver kocht aan een 15-j. vriend Kees, eveneens uit Leiden. Bij een van zijn inbraken heeft zich ook nog een drama afgespeeld, dat gelukkig geen ernstige gevolgen had. Toen de 12-j. dochter van de familie, waarbij deze inbraak werd gepleegd, de dief ontdekte en hem uit het huis trachtte te verwijderen, gaf K het meisje met de stang van een stofzuiger een klap op het hoofd. De politie vermoedt, dat de „veel belovende" knapen bij het verhoor wel meer aan de openbaarheid zullen prijs geven. Voorlopig wordt hun op het po litiebureau onderdak verschaft. OPBRENGST EMMABLOEMCOLLECTE De Zaterdag gehouden Emmabloem- collecte heeft een bedrag van f 4497.50 opgebracht. zeker glasschade tot gevolg zal hebben. In 't bijzonder bestaan zeer ernstige bezwaren tegen die uitbreidingsplannen tussen het Kanaal en die Aobterkerkweg (de beste gronden uit de omgeving). De commissie ziet niet de noodzaak in. om deze vruchtbare gronden op te offeren en er oa. plantsoenen te gaan aanleggen. Belangrijk wordit ook geacht om de gronden bij Kleyn Duin niet aan te tas ten. De waterzuiveringsinstallatie dient opgetrokken te worden op de oorspron kelijk geprojecteerde plaats Dit alles is voor de Katwijkse tuinders funest, terwijl de koudegrondscultuur voor Katwijk toch zeer zeker van groot be lang is voor de voedselvoorziening en ook als deviezenkweker In dót verband wijst de commissie op het bedrag, waar voor in 1947 geveild werd, nl. f 1.300.000. De specifiek Katwijkse producten als bospeen, waspeen en bloemkool hebben een grote faam. In het adres word tevens weerlegd de bij sommige kringen heersende mening, dat de tuinbouw geen dfcviezervkweker is. Aan akker- en tuinbouwproducten werd in 1946 voor f285.000.000 uitge voerd. Aan cokes, ijzer, staal, textiel, radio's en lampen, vee en veeproducten as dót f 162.000.000. In het adres worden ten slotte enkele suggesties gedaan. Er worden genoemd een inschakeling van de stichting voor bodemkartering, teneinde vast te stellen, welke gronden het meest geschikt zijn voor huizenbouw, invoering van étage- bouw (in de vergaderingen van de ge meenteraad werd hier ook meermalen op gewezen), beperking grondverkoop aan de industrie, projectering van maar kleine siertuintjes bij de huizen, pogin gen aan te wenden om de tegenwoordige schietbanen te mogen benutten, de ter reinen van het Seminarium te Katwijk a. d. Rijn als bouwgrond te gebruiken en terugkoop of onteigening van de z.g. Koe stal (terreinen achter het Raadhuis). Nog meer punten worden in het adres aangesneden. We kunnen in dit korte artikel niet ieder onderdeel be spreken. Overduidelijk blijkt echter, dat die uitvoering van de uitbreidingsplan nen voor Katwijk a. d. Rijn als tuin- bouwdorp van catastrophale invloed zal zijn. Geen wonder, dat de tuinders met bezorgdheid de toekomst bezien en ho pen, dat mede door deze actie nog ver andering zal komen in de plannen, die zo ernstig ingrijpen in hun bestaans mogelijkheid. ORANJEVORSTEN. In het Prentenkabinet, Kloksteeg, zal van 8 Mei tot 1 Augustus een tentoon stelling worden gehouden van tekeningen van Nederlandse kunstenaars getiteld: „Oranjevorsten". Dit ter gelegenheid van de uitgave van het portret, naar de kopergravure van H. M. de Koningin, door het Leidse Universiteitsfonds. V oorschoten Uitreiking „De Vink" Bonkaarten 806 enz. worden aan df I bewoners van de'/omgeving „De Vink' .-„„'uitgereikt in café „De Vink" op Dinsdaj Grote buizen waarin kleine en kleine kan de huur worden vastgesteld op f 500 27 April (morden) van half 1012 en huizen waarin grote of enkele gezinnen 20 pet f600. Deze huur wordt voor van ^aif 2 tot half 4 wonen, dat is iets, wat zo op het eerste dt meeste aanvragers te hoog. omdat zij; gezicht gaat lijken op „beschermingmeestal een huurhuis van f 35 of lager van de meer gegoede burgerij. Gezien vragen. Rekent men dus met de ruim 10 het grote aantal vragen van „veront- aanvragen voor huizen met een huur- het verhaal der bijdragen I waardigde inwoners" over dit probleem waarde van boven f40, zoals deze bij van eigen pensioen (vermindering van: hadden wij 4% tot 2 pet. met terugwerkende kracht over 1947, totaal f80.000). „DE ANTICHRIST" Over dit belangrijke onderwerp spreekt as. Woensdagavond voor de Chr. Geref Jeugdvereniging ds D. Biesma Jr. van Amsterdam. De bijeenkomst vindt plaats in het kerkgebouw aan de Steenschuur en begint om 8 uur. De toegang is vry. Orgelconcert Johan Ziveers Herinnerd wordt aan de orgelbespe ling door Johan Zweers. a.s. Woensdag avond om 8 uur in de Pauluskerk te Oegstgeest. Uitgevoerd worden werken van Bach. Franck en Widor. FAILLISSEMENT L. F VAN STEEN BERGEN- In het weekblad ..Handelsbelangen" van 28 April 1948 wordt o.a, opgenomen de crediteurenlijst in het faillissement van L. F. van Steenbergen, vroeger tel Leiden en aldaar vennoot van Eerste Leidschc Spaar- en Betaalzegelkas, thans te Heemstede Het passief is groot f 9858,92. waarvan preferent f 2358.92 het actief bedraagt f 7201.50. 1 onderhoud met de bur gemeester van Oegstgeest, de heer J. C. Baumann, die niet moede werd de ver tegenwoordigers van vijf bladen te ant woorden op alle mogelijke vragen. De zaak is overigens niet zo onredelijk als zij op het eerste gezicht lijkt, althans niet van de zijde van B. en W„ die al het mogelijke doen om te beipen waar mo gelijk is. Wanneer echter een groot huls, zoals er in het „Park" te Oegstgeest meerdere te vinden zijn door slechts twee of drie personen bewoond, ruimte zou bieden aan een tweede gezin, dan is er geen en kel bezwaar van B en W. om dit gezin deze woonruimte toe te wijzen. Men moet echter wel bedenken, en dit geldt ook voor de klagers, dat de huurwaarde van die huizen vrij hoog is. De huur, die nu van dat tweede gezin kan worden gevraagd, hangt uiteraard af van het woninggedeelte dat het zou gaan betrek ken. Daar komt 20 pet bij, zijnde een vergoeding voor ongerief enz. Stellen we bijvoorbeeld de huurwaarde van „zo'n groot huis" op f 1000. Wil men dan de helft van dit huis betrekken, dan B. en W. zijn binnengekomen en welke gezinnen meestal ook nog niet tot de kleinste behoren, dan is het te begrijpen, dat thans nog 100 gezinnen als woning zoekenden in Oegstgeest staan inge schreven. „Neen", aldus burg. Baumann, „er is hier behoefte aan huizen met een huurwaarde tussen de f25 en f35". In dit verband was het spr. een ge noegen te kunnen mededelen, dat naast de reeds aanbestede huizen de toestem ming is verkregen voor nog 8 woningen, terwijl er voorts nog plannen genoeg zijn. De tijdsomstandigheden en de over heidsbemoeiingen echter doen veel van dergelijke plannen in rook opgaan. Daarnaast is reeds grond voor 30 hui zen aan particulieren verkocht, maar de bouw hiervan loopt ook niet zo vlot. Slechts één is er gereed en 8 zijn in aanbouw. „De bewoners van grote huizen", aldus besloot burg Baumann de conferentie, „moesten eens wat meer sociaal gevoel ten toon spreiden en niet alleen uitgaan van het standpunt „My home is my „Walvis in zicht". Op Vrijdagavond 30 April om 8 uu in het Greenwaytheater de film va eerste tocht van de Willem Barendsz: „Walvis in zicht" worden vertoond. Door dr A B, van Deinse uit Rotterdam zal inleidend woord worden gesproken. Deze avond wordt belegd door het departement van het Nut. Maar is ook voor niet-leden toegankelijk. Introductie bij de secre Leidseweg 97, t.m. 28 April, iedere dag van 10—12 en van 2—5 uur Emmabloem-collecte. Zaterdag werd ook in deze gemeente de Emmabloem-collecte gehouden ten bate van de t.b.c.-bestrijding De op brengst bedroeg f 316.48%. Rijnsburg Ds Burgy beroepen. Ds K. J. H. Burgy, Ned. Herv. predi kant alhier, ontving, zoals Zaterdag reeds onder „Kerk en School" werd gemeld, een beroep naar Eindhoven. ZoeterWOU.de Werkkleding. Formulieren voor werkkleding moeten morgen (Dinsdag) worden ingediend. Vit de pers Een voorbarige verklaring De R.-K. „Leidse Courant" schrijft: „In de Eerste Kamer is Donderdag ge debatteerd over de Indische begroting, welk debat het wordt nog voortgezet geen enkel nieuw gezichtspunt open de. Alles: herhaling en herhaalde her haling. Een uitzondering moeten wij maken voor de mening, die de voorzitter van de fractie der K.V.P. in de Eerste Kamer, de heer Kersten, verkondigde: „Voor politieke samenwerking moet er een minimum-basis aan overeenstem ming zijn op essentiële punten. Welnu, na mens mijn fractie kan ik verklaren, dat zelfs dit minimum bij de anti-revolutlon- nairen en bij de christelijk-historischen gehoord de door hun woordvoerders hier gehouden redevoeringen ont breekt. Die redevoeringen op zichzelf kan ik allesbehalve bewonderen. Maar zij hadden althans één goed ding, dat zij de toestand op politiek gebied volkomen duidelijk maakten." Aldus de heer Ker sten, die daarmee te kennen gaf, dat de Katholieke fractie in onze Senaat geen kans meer ziet voor een zo brede basis, dat zij ook de twee door hem genoemde partijen mee het regeringskasteel zouden willen zien bewonen. Deze mening is nieuw. In deze zin, dat van de zijde der K.V.P. tot nu toe nog me* geen enkel woord is gezinspeeld op wat de heer Kersten hier meent te mogen verklaren. Integendeel! Juist is meermalen de hoop uitgesproken, dat er na de verkiezing een regering mogelijk zal zijn op een bredere basis een hoop, die men klaarblijkelijk niet ijdel achtte. We mogen de verklaring van de heer Kersten daarom niet beschouwen en waarderen als een verklaring van de Kath. Volkspartij. Zij is ook uitermate voorbarig." Even voorbarig als nutteloos." MODERN GOEDKOOP VRAAGT INLICHTINGEN Telefoon 22444 In liet bollenziekenhuis te Sassenheim „Bloembollencultuur" organiseerde ziekententoonstelling (Van onze deskundige medewerker) De pakplaats van Zonneveld Co'! bollenschuur was nu voor een geheel an der doel ingericht. nL voor een tentoon stelling van bollenziekten en een wed strijd in het onderkennen daarvan. De be- langstelling was groot. Om nu precies tf zeggen: dat is grijs of dat is virus, schijni toch ook de doorgewinterde vakman hoofdbrekens te kosten. De deelne aan de wedstrijd stónden tenminste vaak met ernstige gezichten te turen. Van de nieuwe ster aan het ziekten- firmament, nl het Augustaziek, wi veel exemplaren tentoongesteld licht aangetaste tot totaal verdorde verschrompelde toe. De ene variëteit schijnt er beter tegen te kunnen dan ie andere, maar elke aangetaste bol is ten dode opgeschreven. Wat deze ziekte treft, tast de Plantenziektenkundige Dienst nog steeds in het duister. Dan de merkwaardig gestreepte virus- zieke tulpen. Bij komkommervirus is nel blad prachtig getekend Eigenlijk jam mer, dat het een ziekte is! Malaria, aldus een vakman, is vrijwel precies hetzelfde om te zien. Eenzaam en verlaten kroop een aardrups in zijn glazen kooitje rond. Dit beestje vreet hoewel het niet vaak voorkomt gaten in de bladeren. En aie kunnen weer haarden voor het beruch ,,vuur" vormen. Daarom: de dood aan c aardrups. Natuurlijk ontbraken de ste kers, het smeul, de kwade grond-ziekte, etc. niet op het appèl. Dat broeiers last kunnen hebben van kiepers is bekend noeg, maar ook op het vrije veld schijnt dat voor te komen. Er lagen tenminste verschillende, sprekende bewijzen v Ook de hyacinten en narcissen blijken zich in een allesbehalve goede gezondheid te mogen verheugen. Want ook by deze bolgewassen is heel wat narigheid te vin den, o.a. malaria, grijs, virus, aaltjesziek, zwartsnot, geelziek en wat u maar wilt. Van de grote narcisvlieg waren tien tallen exemplaren aanwezig, opgezette maar ook springlevende! Eigenaardig, iat dit insect niet kleurvast is. In het jam CHR. GEREF. EV. ZANGKOOR In beginsel is besloten tot de oprich ting van een Chr. Geref. Ev. Zangkoor met het doel, om te zingen tot eer God, tot oefening van de eigen stem, ter verbetering van de kerkzang en om mede te werken aan de uitbreiding van Koninkrijk Gods. Tot dirigent is be noemd de heer A. H. Brandt te Rijswijk. A.s, Donderdag vindt in de grote con- fistorie van de kerk aan de Steenschuur. de eerste zangavond plaats. PROFICIAT! Onze stadgenoot, de heer C. J. Fran- Oken, is te Rotterdam geslaagd voor het oandidaa-ts-examen economische weten schappen. INBRAAK IN DE GEM. H. B. S. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de H.B.S. aan de Hoge Rijndijk. Uit de kamer van de directeur werd een bedrag ontvreemd. Distributievaria Uitreiking bonkaarten De uitreiking van bonkaarten, voe dingsmiddelen 806. brandstoffenkaarten 806. schoenenbonnen en toeslagkaarten aan jonge en a.s moedets voor niet-zel! verzorgers te Leiden vindt in de lopende weken plaats. Het kantoor is geopend van 8 30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur Mee gebracht dienen te worden stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, «ventueel inlegvel lei (voor schoenen- bon ders Morgén (Dinsdag) zijn aan c gezinnat, waarvan het noofd kaartnummer heeft 68301 t/m 73.100. Geen plaats in de door Hendrik Greven „Ja. ja, natuurlijk, die kunnen dat ooic Maar lopen die ook, armen om elkaar, wang aan wang over het gazon? Komen die door de achterdeur binnen? Hè?" ,.Ik begin me nou toch zo langzamer hand af te vragen, waar je heen wilt. Zeg nou es precies wat er eigenlijk gebeurd is" Ma tuimelde van de ene verbazing m de andere. „Nou kijik dan es"en Pa vertelde boeiend, het verhaal, dat hy weefde om voetstappen op het tuinpad: i die hem niet kwalijk te nemen, dat hy hoe langer hoe meer in die voet stappen zag. Dat het patroon ervan steeas fantastischer vormen in z'n geheugen begon aan te nemen. En dat hij dus, met een zekere nijdigheid, die stomme con clusie zoals hy het noemde, van ma, „dat het evengoed voetstappen van oudere mensen kondien zijn" verwierp. Ach, hij begreep z'n vrouw wel. De ge dachte, dal Herman op de een of andere manier bij het avontuur betrokken zou kunnen zijn, deed haar, zo meende Pa. dat belachelijke idee aan de hand „Onzin allemaal" besliste Pa. Die wir- ir van voetstappen voor de keuken deur duidde, als je 't hem vroeg, alleen maar op een zeer uitvoerige omhelzing. Mannen- en vrouwen-voetstappen krin gelden er immers door elkaar en eerlijk gezegd hij herinnerde zich dat nu hoe langer hoe beter zag je van de vtou- wenzool alleen maar het allervoorste deel. Dat wees er dus op. dat het meisje zich had uitgerekt op haar tenen enfin. Pa was 't volkomen duidelijk, Ma «napte er alles ven. „Nietwaar?" oreerde Pa verder, „als je twintig jaar getrouwd bent haal je dergelijke fratsen niet meer uit, maar als kinderen als Francis van hiernaast en hier daalde z'n stem tot gefluister, omdat je in zo'n vol huis nooit kon weten, of als Annelie van hierboven thuis komen met, laten we zeggen, jongens als de oudste van de Govert of onze Herman, dan. Pa voltooide de zin niet. Het was Ma n.l. welletjes zo. Ze kwam met een 9chrikbeweginig overeind: „Onze Her man?" riep ze. „nee, dat is onmogelijk!" „Waar is de jongen gisteravond ge weest?" „Hy zegt by z'n vrienden." „Dat zegt ie. maar kunnen we daai op aan?" „Ik weet het niet. Die jongens zyn zo vreemd. Ze praten met iedereen, behalve met hun ouders. Als die hen wat vragen geven ze korte antwoorden, waar je niets van maken kunt." „Dus by z'n vrienden." Van der Graag keerde terug tot het onderwerp. „En hoe verklaar jij dan. dat brengen van die sigarettenkoker door dat meisje hierho- ven? Een toevalligheid?" „Maar je gelooft toch niet. dat onze „Of het onze Herman ls, of iemand anders, het is ergerlijk. Vroeger bracht je je meisje naar huis. Goed. Maar te genwoordig. Als ze elkaar staan af te zoenen in de keuken, waar houden ze damop, als ze in hetzelfde huls blijven?" „Hou op!"" Mevrouw van der Graag was nu echt boos geworden. Wat zyn dat voor op merkingen? En dat nög wel ten aanzien in haar zoon! „Ik heb Je al zo vaak gezegd: dat meisje van hierboven is niets voor onze Herman. Die kijkt wel uit, want zie eens. als je met alle geweld aan wilt nemen, dat Herman ons bedrogen heeft en z'n avond niet by vrienden, maar met een vriendin doorbracht waarom ga je er dan niet van uit, dat hy met Francis de Govert thuis gekomen is? „Omdat dat geen party is voor zo'n slome duikelaar als Herman. Ja, die zal d'r om Herman verlegen zijn!" „Waarom val jy je kind af? Is hy ■eel minder dan ar leeftyd?" vroeg Ma klank in haar stem. „Ach nee", zei haar man geschrokken. Allerminst. Maar een Jongen van ne gentien en een meisje van dóe leeftyd verschillen te veel in ontwikkeling om een paar te kunnen vormen. Dat komt pas later weer by. Nee. als je aanneemt dat Herman op 't vryerspad geweest is, dan moet je, dunkt my Annelie naast hem denken." „Afsohuwelyk, afschuwelijk. En dat slaapt op dezelfde verdieping als dat kind, dat daar, met die half gare moeder voor galg en rad opgroeit Hadden we toch ons eigen veilige huis maar weer!" Het is een bittere klacht, ontsproten aan een diep verdriet, dat knaagt sinds die versehrikkelyke morgen, toen eens alles verlaten moesten, omdat hun zonnige buurt, hun straat met bloemen en bomen, door slopers in een woestyn veranderd weed- „Het is allemaal door die ellendige oorlog", klaagde ma Van der Graag. Haar echtgenoot meende het verdriet te kun nen verzachten door te herinneren het kortstondig bezoek van het Braden- burgeresje, zoals hy Annelie noemde. ,.Ze maakte vanmorgen geen erge galg en rad indruk", zei hy. „Zulke ezels zyn jullie, kerels, nou", repliceerde ma, „als zo'n schaap er ap- petytelyk uitziet, concluderen jullie daar uit. dat de innerlyke kwaliteiten wel na- zullen zijn. Hoeveel mannen zou den daar al Ingetrapt zijn?" Ma vond dat juist het funeste, dat zulke kinderen, die opgroeien in een wereld zonder moraal, uitzien om te stelen Dat kan zulke jongens als Herman, die je met zoveel zorg hebt trachten groot te brengen, in het ongeluk storten. „Wy zullen tydig onze maatregelen men", antwoordde pa op al die zorg- lyke beschouwingen van zijn vrouw. Hy had zyn plannen ondertussen gemaakt Zoals ma, al pratende de hare Ze liepen uiteen als de karakters van pa en ma Van der Graag. Hij, de oud-amb tenaar van de onkreukbare styi, wilae zyn zoon beschermen tegen een gevaar- lyke invloed. En de moeder? Waarom zou zy met het. wat zy meende, aller beste zoeken voor haar kind? Want ei zijn moeders, die haar kinderen amper toevertrouwen, dat zy hun eigen neus snuiten! Laat staan een eigen vrouw zoe ken! VI Pa van der Graag liet er geen gras over groeien. Hy stak de door Herman wéér vergeten sigarettenkoker in z'n zak op het ogenblik dat mevrouw Van der Graag de kamer verliet om ter markt tygen, besteeg pa Van der Graag de trap. Hij doorzocht eerst de kamer van toon op verfsporen Zeker is zeker. De schoenen haalde hy uit de kast en bekeek ze alle van voor naar achter. Tot hy concludeerde, dat het nutteloos was. omdat Herman natuurlyk dezelfde schoenen aan had naar kantoor, die Dy gisterenavond droeg toen hy Chuis kwam. Dat leverde dus niets op. De jongen had kamer als een stal achtergelaten, ge wend als hij was, dat z'n moeder hem alles uit handen nam. En dat zou over meisjes prakkizeren? Pa Van der Graag kwam het niet erg waarschynlyk voor. dat zyn zoon zoveel ondernemingslust de dag zou leggen ten aanzien van één der beide, in het huis wonende, jonge Maar de vader had meer pyien op z'n boog Was mevrouw Bradenburger geen psychometriste? Hy had allerminst" fiducie dergeiyke dames Hy had daar zo z'n eigen denkbeelden over, maar in dit ge val waagde hy 't er op, meer nog om te zien of zij werkeiyk zo gevaarlyk en on betrouwbaar was. als de heer De Lange haar in z'n eerste verontwaardiging af geschilderd had. dan om wat gewaar te worden. 1 van de zolderkamers droeg als op schrift „spreekkamer, stilte." Daar tikte hy behoedzaam aan en ging op het ste vige Ja" dat van binnen kwam het ver- (Wordt vervolgd) potje-met-gaatjes zaten er met oranje rug, met gele vlek en ook vry wel geheel zwarte. Dit veel narigheid en kosten oorzakende vliegje houdt van windstille plaatsen. Daarom komt het in de eigen lijke bollenstreek veel minder v byv. aan de duinkant. Ook op tui hoge heggen huizen ze graag. Ontbrak in het bloemencorso staats vijand no 1. de Coloradokever, i hier was ze present, zij het in opgezette toestand. De gladiolenkweker heeft .net weer andere ziekten te kampen, schurft, kanker, droogrot, hartrot, fusa- rium, etc. Zoals u ziet. de aspirant-ziek- zoeker heeft kunnen leren. Kundige ziek- zoekers zyn broodnodig. Hoe de cultuur wordt bedreven, hoe meei gedokterd moet worden Dat schijnt onafwendbaar gevolg te zyn. Heren prijswinnaars, gelukgewenst! uw schouders komt een moeilyke, antwoordelijke en naar we hopen ook dankbare taak! De soortenkenniswed- stryd loopt tot 1 Mei. In het park Rust hof staan zestig soorten opgeplant. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Elisabeth, d v D Slinger land en M E Pet; Pieter, z v P Loeken- bach en E Oostendorp; Martin Arie, z v Langs het Kerklaantje zijn nog M du Pré en A T van Kuijk; Petrus, z v i paar strookjes volkstuin ter beschikki P Everaart en M C Caelers. I Aanvragen ter gemeentesecretarie. Leiderdorp Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert Woew avond a.s. om kwart vóór 8. De vermeldt o.a voorstellen tot aankc grond voor de nieuwe algemene begi plaats, tot onderhandse aanbesteding de omlegging der sportvelden, tot on handse aanbesteding van de aanleg centrale verwarming in de in aani zijnde o.l. school, tot vaststelling van nieuwe salarisverordening gemeente soneel, tot het aangaan van ee ning van f 55.000 en tot toelating vaa nieuwe raadslid L. Los. De Mei-herdenking. De volgende week zal het prograi van de Mei-herdenking huis aan worden aangeboden. In de Ned. H kerk hoopt op 4 Mei a.s., des avonds kwart over 8, ds H. van Rhijn, Geref. dikant, een herdenkingsrede uit te i ken over het onderwerp: „Waartoe vielen''. Voor hen, die alles gaven. De Stichting 1940/1945 hoopt in eerste twee weken van Mei wee roep te doen op de ingezetenen voa nabestaanden der verzetsslachtof Strek uw beschermende handen uit hun weduwen en wezen- Chr. Hist, kiesverenigingen. De Ghr. Hist, kiesverenigingen te derdorp en Zoeterwoude beleggen Wo dag a.s. om acht uur in „Het Wapen Leiderdorp" een openbare vergade waarin de heer J. de Ruiter, lid Tweede Kamer, zal spreken ove Chr. Hisit. Unie en de agrarische pre „Draagt Elkanders Lasten". De plaatselijke commissie van bo genoemd fonds is bezig met de organii van een bazar ter versteviging van kas Er heeft zich een comité gevoi bestaande uit de volgende dames: Diepeningen. Van Rhijn, Honnef, Oosterom, Nijenhuys, De Vrede, Van mond. Vink, Van Ham, Rietkerk bergen. De stand van het milliocnenplan De A.R. kiesvereniging hield haar vergadering. De voorzitter, de heer Peerenboom. sprak een kort openi: woord, waarin hy waarschuwde voo communisme. Na de goed verzorgde verslagen van de secretaris en de penn meester gaf de voorzitter een van de stand van het millioenenp Leiderdorp was aangeslagen v< Deze aanslag werd op verzoek teru bracht tot f 1200. maar de activiteit ei medewerking der leden hadden tot taat, dat Leiderdrop als eerste van kiesverenigingen in Zuid-Holland u bus kwam met f 1700. Voorwaar prachtresultaat! Landelijk is thans de helft byeengebracht van het millii In de Kamerkieskring Leiden is f 46 birmen De aanslag was f 69.000. Bij bestuursverkiezing werden de heren de Haas en L. C. Snel herkozen, vacature-dokter H. Bakema werd gekt de heer C. Hobo. Na een korte besprek werd gestemd over de volgorde der didaten ojS de lyst voor de a s. Kamer kiezing. Het resultaat was. dat de vier plaatsen resp. werden toegekend de heren J. Schouten, prof. P. brandy en mr dr J. A. H. J. Slot. Burgerlyke stand. GEBOREN: Maria F. dr v. Geerlings en J. Klinkhamer; Johannes zn v. M. Laken en A J. Waaijer; Ci J dr v. J. Stouten en M. E. J. Mim Thomas L. J. zn v. Th. L. J. Zitman H. W. Wijik; Catiharina dr v. P. v. en T. T. Stravers; Adrianius zn v Jong en S. J. van Polanen. LEDEN: Lour ens van Egmond, wedr van A. Heykoop; Laurens v Wal, 94 jr, wedir van J. C. die Groot ONDERTROUWD: Hendrik van Win! 27 jr, Den Haag, en Antje Spies. 26 Hendrik D. van Osnabrugge, f" Nelly Verhoorn. 22 jr. Zoeterwou Willem Jansen. 25 jr. en Aaltje H. Sluis, 24 jr. Aan belanghebbenden wordt medt deeld, dat op 't bureau Gemeentewer! rattenvergif verkrygbaar is. Dit is de rangerende trein, die Zaterdagmiddag door onbekende oorzaak op het station Hollands Spoor te Den Haag uit de rails sprong en nogal wat schadi aanrichtte. Lezers schrijven ons Betere demobilisatievoorlichting gevraag! Het zijn slechts de eerste maanden, dat Nederland Niet de demobilisatie-u de doorsnee-militair, die in Indië ver- ving. niet de sympathiek-gestelde blijft, zijn voornaamste belangstelling kelen, niet de welgemeende actie; wijdt aan het nieuwe land, zyn toestand het, die ons gerust stellen Zij vorm en bevolking. Tydens en vlak na de po- ons meer een bewijs van „niet-tegenw litiële actie was ook de belangstelling king" Onze voornaamste kracht is: voor de militaire zaken groot, maar al vertrouwen, dat we ons eigen hebb heel gauw vormt de demobilisatie het ge sprek van de dag. Is het verwonderlyk, dat een jonge kerel zich op de toekomst richt? Het is alleszins begrijpelijk, dat hy naar de terugkeer in de burgermaat- sehappy verlangt. Eerlijk gezegd: Wy zijn optimistisch een inzien van de demobilisatie Met grote verwachtingen zien wy onze heropnemirig in de gewone, werkende gemeenschap »e- gemoet. Wij zyn optimistisch, omdat we iets krachtigs in ons voelen. Het is de energie, die zich tijdens de oorlogsjaren in onze jonge body's opstapelde Na de oorlog hebben we de kans gehad om te laten zien. tot welke dingen we in staat waren Als jonge, vaak onervaren men sen hebben we fouten gemaakt, natuur lijk. We hebben elkaar echter leren waar deren, van hoog tot laag De wil om ook in het burgerleven te slagen is er. De mannen in Indië weten het: Ze kunnen ons best gebruiken in emaakt- De rare demobilisatieberichten. doen ons al niet veel meer We zijn blyven optimistisch. Eens zal het mom van terugkeer, naar wij hopen aaubrek Met de familieleden in Nederland het echter anders gesteld. Ieder demo lisatiebericht wordt gretig door hen v slonden. vooral berichten de demobilisatie. Welk een teleurstellli als er een bericht wordt gelanceerd, het vorige weer tegenspreekt- Het is zeker prijzenswaardig, dat pers zich gaarne verdienstelijk mal door demobilisatieberichten op te We zouden het toch meer op prijs stelli als de overheid zich ging toeleggen een betere en juistere deniobilisa voorlichting. Tot nu toe is deze „zwi pet".

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2