JHriturr Cei&sdjr (isuraut Wist U 948KJNDERDAG 22 APRIL 1948 j I ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm.-kosten) fADVERTENTIëNƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. ^TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7491 Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stunhjflstirh Is ghcHevfti myn berl in teyqempoet" SUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOOEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER partij van De Gasperi heeft de volstrekte meerderheid in de Kamer VOLKSFRONT BROKKELT NOG VERDER AF Als officiële uitslagen geeft het Ita- jianse ministerie van Binnenlandse Za- leu m de volgende zetelverdeling voor de amer van Afgevaardigden: lt iristen-Democraten307 zetels; Volksfront 182 zetels; icialistische Eenheid 33 zetels; otionale Blok 18 zetels; onarchisten 14 zetels; epublikeinen 9 zetels; lDkl. Sociale Beweging6 zetels; V08 leinere partijen5 zetels. >rcm verkiezingen in 1946 hadden de jristen-Democraten 206 zetels, zodat ze ans dus 101 zetels wonhen. Door toe- ijzing van de* overschotzetels verkrij- j -n de Christen-Democraten de volstrek- meerderheid in de Kamer, n.l. 307 van 4 zetels. De communisten en de socia- i hadden bij de vorige verkiezingen, 105 en 115 zetels, doch thans behaal de communisten en de links-socia- Wordt nog erger met de Commissie van Drie tv bdoelkadir bleef op zijn post en SP weigerde te vluchten 9Ê> Gelijk men weet, was ons gemeld, dat Commissie van Drie de belediging tfczer delegatie te Djocja niet had mede- inaakt. De regeringsvoorlichtingsdienst J\ echter met een rectificatie gekomen, elke rectificatie helaas de zaak nog rger maakt en de houding der Com- Y lissie en de sultan van Djocja, die als luverneur der stad de orde had te indhaven, in een nog wonderlijker licht «laatst. De heer Herremans, pelgisch lid der "v* Dmmissie van Drie, heeft namelijk het egin van de handtastelijkheden wel jeegemaakt. Doch ondanks de notoire moeizucht der Commissie, was zij i dat ogenblik volkomen passief, mder protest bij de „autoriteiten" reed ij weg en liet de Nederlandse gedele- m eerden drie kwartier lang achter te- idden der oproerige menigte. De sultan tn Djocja ging er ijlings van door na i heer Abdoelkadip te hebben aangebo- m, hem alleen snel en veilig weg te •engen, welk aanbod door deze edel- an van de hand gewezen werd. De repu- ikeinse minister Leimena echter heeft i lofwaardige wijze de Nederlandse ge- ilegeerden beschermd. en. Koenig zag militaire oefe ningen in Ede en Harderwijk De Franse opperbevelhebber in Duits- jnd, generaal J. P. Koenig, bezocht gis- ren met luit.-gen. Kruis in Ede het ipót der veld-artillerie, gelegen in de eckmannkazerne en de Van Essen- tèrne. Hij woonde oefeningen, training lessen bij, evenals in de Willem Geor- Frederik-kazerne te Harderwijk, die ij des middags bezocht. Bril K.L.M. OPENDE DE LIJN NAAR TEHERAN Gisteren vertrok de eerste KLM DC-6, „Koningin Wilhelmina", van Schiphol >r de openingsvlucht van de nieuwe i A'damRomeIstanbulBagdad eheran, Aan boord bevinden zich tal in genodigden, o.w. de dir.-gen. van de T.T., F. v. Houwelinigen. Op het traject omeIstanbul zullen de Wiener Sanger- 3 ïaben meereizen om in Istanbul idei "I Gaan de Britten nog niet uit Palestina? :S Robert Lovett, de Amerikaanse onder- inhinister van Buitenlandse Zaken, ver- la laarde gisteren dat de Ver. Staten de j] ritse regering hebben verzocht om vrijmachten de terugtrekking van de Brit! n/Toepen in Palestina, na 15 Mei di hor d< 'ANNEER KOMT ER EEN PENSIOEN- 'j EGELING VOOR ONZE ZEELIEDEN? Het Tweede Kamerlid Suurhof heeft inister Vos gevraagd of de op 23 April 6 ingestelde commissie, die een wets- züfwrstel moet ontwerpen enregeling ten behoeve van de opva- iden der Nederlandse koopvaardij- loot, nog steeds niet tot een resultaat WA ND A AG STELLEN >U U VOOR: Dpi. sold. Jo Mets, Beelaerts- „I park 55, Benthuizen. I Jo Mets is op de foto bezig de eetbare ptikelen uit zijn Niwin-Kerstpakket op lï peuzelen. Dat pakket bevalt hem best A hy is er dan ook erg dankbaar voor. Op 29 Mei 1947 vertrok Jo Mets met de kJohan de Witt". Na enige tijd in Soera- baja te hebben vertoefd, werd hij c geplaatst naar Madoera, waar hij enkele fcaanden rustig in een klein dorpje heeft |ezeten. Onlangs is hij vertrokken naar wmpang, een klein dorpje op Madoera. Pfy klopt wach voor het huis van de re- Went van dat eiland. listen in het nieuwe Volksfront slechts 182 zetels, terwijl de gematigde socia listen onder Saragat, die De Gasperi steunt, nog 33 zetels in de wacht sleep ten. In het nieuwe ministerie-De Gasperi zal de basis dus weer bestaan uit/samen- werking tussen Christen-Democraten, Re-1 publikeinen en de rechtse Socialisten onder Saragat en Lombardo. De zetelverdeling voor de resterende plaatsen in de Senaat geeft het volgende beeld: Christen-Democraten 130 (18); Volksfront 74 (45); Socialistische Eenheid 12 (12); Nationaal Blok 9 (18); Monarchisten 4 (4); Republikeinen 3 (6); Ital. Sociale Beweging 1 (4); Onafhankelijkcn 3 Bij de cijfers voor de Senaat hebben de getallen tussen haakjes betrekking op de zetels, die, volgens bestaande onder- ling-geregelde aanspraken, worden toe gewezen. Om het juiste aantal zetels te verkrijgen, dient men dus de tussen haakjes staande cijfers bij de resulta ten der verkiezingen op te tellen. De kracht van het Volksfront zal nog minder worden, doordat er een afscheu ring dreigt, aangezien een deel van de Nenni-socialisten weer een onafhanke lijke positie wenst in te nemen. Vandaag zou president De Nicola het decreet tekenen, waarbij 107 senatoren, naast de gekozenen, op grond van be staande rechten, die zij geldend kunnen maken, benoemd worden. Op-8 Mei komt het nieuwe Italiaanse „Het is gewonnen". Een bevrijdende glimlach speelt om de mond van De Gasperi, nadat hem de verkiezings uitslagen zijn gerapporteerd- parlemqpt voor het eerst bijeen en zul len Kamer en Senaat overgaan tot de verkiezing van de respectieve voorzit ters, terwijl op 10 Mei in een verenigde vergadering de nieuwe president van de republiek zal worden gekozen. Eerst daarna zal De Gasperi formeel met zijn kabinet aftreden en zal de nieuwe pres- sident De Gasperi belasten met de sa menstelling van een nieuwe regering. De Gasperi heeft gisteren te Rome voor een enorme menigte een rede uitgespro ken, waarin hij beloofde met alle mid delen de werkloosheid tegen te zullen gaan en een programma van landbouw hervorming in te voeren. Comlnun. hoofdkwartier te Milaan in brand In het hoofdkwartier van de Commu nistische partij te Milaan brak gister avond brand uit. Een grote politiemacht was op de been. De brand zou, volgens een communist, ontstaan zijn doordat bij het tanken van een auto de benzine vlam vatte. In San Severo bij Foggia, verjoeg de politie -met traangasbommen een be toging tegen de Christen-Democraten. CON SUMENTENCREDIET WORDT VOOR 81 PCT CADEAU GEGEVEN Van de ruim f 100 millioen, die in 1946 werd uitgetrokken voor het consumen- tencrediet zal, naar de Stichting van de Arbeid, blijkens haar verslag over de pe riode Juni 1946 tot December 1947 ver wacht, ongeveer 19 in de Staatskas te rugvloeien. Dit betekent dus, dat onge veer 81 cadeau wordt gegeven. In de verslag-periode bracht de Stich ting 319 adviezen over loonaangelegen- heden uit aan het College van Rijksbe middelaars. De interdepartementale Commissie voor de loon- en prijspolitiek zal aan de Stichting een uitgebreid plan voorleggen voor de door de Regering verder te voe ren loon- en prijspolitiek. Platen onder rails bij Voor schoten waren verpulverd Omtrent de oorzaak van het spoor wegongeluk bij Voorschoten wordt nog gemeld, dat bij de aanleg van dit baan vak gebruik is gemaakt van een partij z.g. „Est"-platen, die onder de rails in de biels ingelaten worden. Deze platen schijnen verpulverd te zijn. Een commis sie van de Ned. Spoorwegen en het dir - gen. van het VBerkeer hebben vandaag op de plaats van de ontsporing een on derzoek ingesteld. SOLDAAT VERSPREIDDE ANTI MILITARISTISCHE LECTUUR De Krijgsraad te Den Bosch veroor deelde de 19-j. R. K. uit A'dam, die als soldaat in Grave anti-militaristische lec tuur verspreidde tot 3 j. gev.straf m.a. (eis 1 jaar 6 mnd.) Een jaar voor leider van Z.-Limburgs Beheersinstituut. De 27-j. accountant C. H. W. Schaap uit Heerlen, die als leider van het Beheers instituut Zuid-Limburg f 11.000 aan goe deren van politieke delinquenten verduisterd, is door de Maastrichtse rechtbank veroordeeld tot 1 j. gev.straf (eis 1% jaar). Moeder snapt er niets van Toen de ..Sibajak", die gisteren in ons land terugkeerde, van hier uit naar Indonesië vertrok, met moeders en kinderen voor de gezinshereniging, kwam één vrouw aan boord met twee kinderen, van wie zy wist. dat ze waterpokken hadden. Zij vertelde er niets van, uit vrees, dat zij de reis zou moeten uitstellen. In volle zee echter, kwam de zaak uit. Moeder en kroost werden in een speciale hut ge- isoleerd, om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Inplaats van de nood zakelijkheid van deze maatregel in te zien, eist de vrouw nu haar pas sagegeld van de Rotterdamse Lloyd terug. „De reis was zo ongezellig en ik had helemaal geen contact met de an dere passagiers", klaagde zij. In Juli en Augustus bonnenlijst eenmaal in 2 weken Om ook dit jaar vacantie voor winkeliers mogelijk te maken. Evenals vorig jaar wordt in de periode van 4 Juli t.m. 11 September de bonnen- lijst eenmaal per 14 dagen gepubliceerd, om een vacantie voor de winkeliers gelijk te maken. De eerste aanwijzing voor 14 dagen zal dus zijn op 2 Juli, de laatste 27 Augustus. In de tijdstippen, waarop de detaillisten de bonnen moeten inleveren, wordt geen wijziging gebracht. Ook tulpen bloeien nu volop De bloembollenvelden zijn thans wel op hun allermooist De hyacinthen staan nog in volle bloei, hoewel bij voortduren van de warmte tegen 't weekeinde vele velden verdwenen zullen zijn. komen ook de tulpen op hun hoogtepunt. Voorhout heeft zijn mozaïeken opnieuw gelegd, zodat men hiervan dit weekeinde weer kan genieten. Het muziekconcours te Hillegom wordt 23 April geopend. Van 28 April tot 1 Mei worden ook in Noord- wijk bloemenfeesten gehouden. Voor Amerika's luchtmacht 45 milliard! In aansluiting aan vorige berichten, meldt AP. uit Washington, dat het Con gres een verdedigingsprogramma in be handeling zal nemen met een looptijd van drie jaar, waarmee 45 milliard dol- Londen gaf zelfs 9 certificaten van betrouwbaarheid af Maar er was één vrouw, die v. d. Waals in de gaten had (Van een speciale verslaggever.) Telexstoringen hebben het verslag over de zaak van der Waals, in ons blad van gisteren, onvolledig gemaakt. W(j betreuren dat en geven hieronder nog een kort resumé van het tijdens de vierde zittingsdag in Rotterdam behandelde. De president stelde gistermorgen aan de orde de arrestatie van de leden van het Nationaal Comité en van de groep-Vorrink. De socialistische leider wantrouwde van der Waals, doch een geruststellende verklaring van Radio Oranje deed hem| met de verrader in zee gaan. Het comité besloot, dat Tijen, directeur van de Fokkerfabrieken, met belangrijke opdarchten land zou gaan. Schreieder deed van Tijen echter in Zaandam aresteren en liet Van der Waals aan Vorrink meedelen, dat Van Tijen naar Engeland was gegaan. Toen Vorrink bevestging van diens aan komst per radio vroeg, werd die prompt gegeven. Van Tijen, als getuige gehoord, beves tigde de bovenstaande door Schreieder gegeven verklaringen. De president vroeg Schreieder: „Bij aankomst van Van Tijen moest U door RadiolOranje laten omroepen „No. 12 is aan". Was U toen niet bang, dat Londen zou vragen waar de nummers 1 tot 11 dan waren? Schreieder: „Ik was daar werkelijk bang voor, maar Londen was zeer be hulpzaam. Men vroeg niets. Riep alleen het gevraagde om." De heer Vorrink, als getuige gehoord, zegt. dat hfr herhaalde malen vroeg, be richten door Radio-Oranje te laten om roepen. Geen enkele maal ontstond stag natie. Deze supercontróle gaf hem de verzekering, dat de zaak solide was. Hij verstrekte daarop vele gegevens aan Van der Waals, die er linea recta mee naar Schreieder state. Zo kwamen politieke geheimen en belangryke stukken over de bevrijding, in handen van de S.D. V?n der Waals kreeg toen nieuwe or ders. Natuurlijk, dit moest, na het mis lukken van de zaak-Oud, de grootste klap worden, die Schreieder toebracht. Op 1 April werden Vorrink, van Looy, Waarom moesten 10 babies aan boord van de Volendam overlijden? Een verklaring van gen.-maj. Nijhoff, directeur transporten Kon. Landmacht Generaal-majoor A. H. Nijhoff, directeur van het transport van de Kon. Landmacht, heeft gisteren de namen bekend gemaakt van de kinderen, die aan boord van de „Volendam" stierven aan maagdarmstoornissen (enteritis). Het zyn: Jan Putters (niet -aan enteritis maar aan longontsteking gestorven en in Colombo op Ceylon begraven); Anneliesje Borghout; Antonius G. Steins; Johan W. Engelkes; August Frans Feher; Johan M. A. Janssen; Antonius G. Hameetman; Wendy Arsen; Jeanette Mintman en Peter Johan Briars. Volgens het laatste telegram, dat van zicht de „Volendam" ontvangen is, werden op 19 April geen nieuwe gevallen gemeld, op 20 April twee. In totaal zijn er nog vier baby's ernstig ziek. De ouders van al deze kinderen, twee uitgezonderd, bevinden zich aan boord van de ..Volen dam". Generaal Nijhoff verklaarde, dat het in de bedoeling ligt, de gezinnen van militairen in de toekomst met lijnsche pen te laten repatriëren, maar zolang dit niet mogelijk is, moeten daarvoor troe pentransportschepen gebruikt worden. Deze schepen zijn omgebouwde passa giersschepen met hutaccomodatie voor vrouwen en kinderen. Op de heenreis waren 2400 militairen aan boord van de „Volendam", nu op de terugreis slechts 650 personen. Voor de aanvang van de reis was gezorgd voor voldoende baby- voedsel. De eerste berichten over maag- darmstoornis-vershijnselen kwamen vo rige week binnen. Het bleek, dat ?r toen reeds tien baby's waren gestorven. Gen.-majoor F. Daubanton, chef van de Geneeskundige dienst van de Kon. Land macht, schreef het feit, dat. ondanks alle, soms „overdreven" genoemde voorzorgs maatregelen, tóch nog onverwacht ziek- het Nederlandse volk in belang van de hygiëne. Hij zejde: „Men wijt het optreden van ziekteverschijnselen aan het feit, dat door een verzameling van niet gezamenlijk opgevoede me een verhoogde virulentie ontstaat". „Volendam", die de autoriteiten reeds meer zorgen heeft gebaard. ook in 1946 kwamen er maagdarmstoornissen 1 en in 1947 typhusgevallen is echter voor het vertrek uit Indië grondig ge desinfecteerd. Ook aan boord van de „Sibajak", een z.£. „vrij schip", dat dezer dagen binnenloopt, zijn vrij wat maag darmstoornissen gesignaleerd. Op de „Volendam" is geneeskundig personeel van de „Grote Beer" overgestapt terwijl per K.L.M.-vliegtuig medicamenten extra-voedsel voor zieke baby's zijn v zonden. TWEE JACHTVLIEGTUIGEN VOOR DE KON/ MARINE AANGEKOMEN Op Valkenburg zijn de eerste twee „Seafury"-jachtvliegtuigen (snelle chines met opklapbare vleugels) aange komen van de tien, die de Kon. Marine bij de Harwkey-fabrieken heeft besteld. ten uitbreken, toe aan het gebrek aan in- De andere 8 volgen weldra. Vorrink zegt nog, dat van der Waals hem herhaaldelijk een revolver opge drongen heeft, hoewel hy een dergelijk wapen als politiek verzetsman niet nodig had. Van der Waals verklaart met een ze kere trots, dat hij het initiatief nam, voor het deelnemen door Vorrink aan het po litieke Verzetsleven en aan sabotage. Geprovoceerd door van der Waals heeft Vorrink n.l. een sabotagegroep opgericht. De Duitsers hebben dat niet op rekening in Vorrink en de zijnen willen schrij- Bij deze verhoren kwam nog aan het licht, dat het Nat. Comité het plan had, Goering bij een bezoek aan de Fokker fabrieken te doen ontvoeren en naar En geland te brengen. Tijdens een vals lucht alarm zou dit gebeuren. Maar Schreieder kretg het plan in handen. De groep Wim. In de middagzitting is daarop van der Waals' actie tegen de groep Wim behan deld. Met haar leider, ir Juten, is zij bijna geheel opgerold. De heer Juten was een van de weinigen, die gisteren Jcon komen vertellen, wat er precies gebeurd was. Van der Waals bleek in het bezit van het wachtwoord: „Gymert houdt het vuur warm". Hij verzocht het door Radio- Oranje te doen herhalen. Toen ir Juten bij zijn diep verborgen toestel zat te luisteren, hoorde hij Radio-Oranje tot zijn vreugde niet één keer, maar driemaal de gevraagde zin noemen. De BBC deed hetzelfde en zelfs de Belgische Omroep in Londen bleef niet achter. Met negen certificaten van betrouwbaarheid over van der Waals durfde ir Jüten het aan. Een schat van foto's en zijn hele groep vielen de Duitsers in handen. Een koerierster #van deze groep, mej. W. H. M. Proost, is er met van der Waals niet ingevlogen. Toen hij haar vroeg een brief voor ir Jüten weg te brengen, zei zij: „Doe dat zelf, je bent oud en wijs genoeg." Ook heeft zij tegenover de ver rader geen namen genoemd, hoewel hij haar er om smeekte, „want we moeten verder werken." Het meisje werd toen door van der Waals gearresteerd. Hij wierp het masker af en ontpopte zich als Gestapo-man. In Scheveningen heeft hij haar verhoord- Maar zij liet niets los en is naar Duitsland gebracht, waar zij zó leed in concentratiekampen, dat zij nu nog onder doktershanden is. Stockholmse zending mislukt. Er mislukte van der Waals nog wel eens meer wat. Zo zijn zending naar Stockholm in opdracht van Schreieder Om er nieuwe contacten te leggen met de Nederlandse geheime dienst, nu Londen het Engeland-Spiel niet meer volgens de regels der kunst speelde. Jhr. W. A. Ge vers Deynoot, die destijds in Stockholm was, verklaarde, als getuige, dat hij van der Waals, die daar kwam onder de naam „baron van Lypden" niet vertrouw de. Men wist van de wandaden van een zekere van der Waals, doch kende het signalement van de man niet. De S.D.- spion wist zich geschaduwd. Hij had zó weinig succes, dat hij onverrichterzake naar huis terugkeerde. Schreieder heeft hem toen op non-ac tief gezet. Hij is nog een enkele maal met de verrader in aanraking gekomen, toen van der Waals zich eens bedreigd voelde door personen, die zich in ouderlijk huis ophielden. De liefde echter sterk bekoeld, want Schreieder zond Frank en bleef zelf achteraf, omdat hij voor een aanslag door van der Waals vreesde. De arrestatie van jhr. de Beaufort 'in Amsterdam op 16 Februari 1945 was van der Waals' laatste stunt. Tegen het einde van de oorlog ver moordde hij zyn huisknecht van der Meer. Die zaak wordt mor^n behandeld, wanneer de gisteren geschorste zitting wordt heropend. Vier R'damse kinderen lagen in bed te verhongeren Terwijl ontaarde moeder de gehele middag ijsjes snoepte. In de Deurnestraat te Rotterdam zijn de 27-j. machinebankwerker en diens echtgenote gearresteerd wegens ver schrikkelijke verwaarlozing van hun vier kleine kinderen. De huiskamer leek meer een vervuilde beestenstal. De stank was er ondragelijk. Er lagen hopen vuil van een hond en haar vier jongen. De vier kinderen lagen vermagerd, verhongerd en ontoonbaar in bed. De twee jongs ten, een baby en een meisje van 21 maanden had den middenoorontsteking en bronchitis, maar de moeder had het niet nodig ge acht de dokter te roepen. Zij werden di rect naar een ziekenhuis gebracht- Het aanvankelijk levensgevaar voor de baby is nu geweken. De 25-j moeder ging hele dagen op stap en kocht soms op één mid dag voor f 2 aan ijs. terwijl zij haar kin deren en hun lot overliet. De vader, die f 47 per week verdiende plus kinderbij slag en slechts f 3.50 huur per week moest betalen, had éénmaal twee ver pleegsters. die door gemeentelijke dienst voor sociale zaken waren gestuurd, de toegang geweigerd. „Ik ben best in staat m'n eigen kinderen te verzorgen!" zei hij De overwinning, die de Christen- Democraten in Italië op de commu nisten hebben behaald, heeft in West-Europa een gevoel van grote op luchting gebracht. De dreiging, dat ook Italië ten prooi zou vallen aan de com munistische dictatuur is, althans voorlo pig, afgewend. Dat geeft de burgers weer moed. De strijd tegen het communisme ia geen hopeloze strijd. Reden tot dankbaarheid is ook, dat men Italië het communisme niet heeft in geruild voor het socialisme of het neo- fascisme maar positief gekozen heeft voor de Christen-Democraten. Al is de partij De Gasperi niet gelijk te stellen met Christelijke partijen, toch is ze ge baseerd op het Christelijk geloof en heeft opnieuw bewezen, dat het Christendom de beste tegenweer biedt tegen het op dringende communisme. De Italiaanse verkiezingsuitslag zal et nalaten invloed te oefenen op de stemming van de andere volken. Doch al is er reden tot dankbaarheid, waakzaamheid blijft niettemin geboden. Voor de Italianen zelf, maar ook voor de West-Europese volken. Er is allerminst reden nu te gaan stilzitten en feest te Ook in ons land zullen we de strijd te gen het rode gevaar hebben voort te zet- Wellicht zal de communistische ne derlaag in Italië ook hier de gelederen de CF.N. dunnen, maar zulk een overwinning is slechts, tijdelijk en niet dan schyn. Heil is alleen te ver wachten van de omzetting der geesten. Daar ligt voor de Christelijke partijen de grote taak en roeping in de as. verkie zingsstrijd. De kiesverenigingen zijn reeds druk beug met de candidatenlijsten en het program van actig. Laat nu straks als het Nederlandse volk bewerkt moet wor den, niemand achterblijven. Toekomst is er alleen wanneer we ai- n in het geloof de banier van het Evan gelie opheffen tegen de revolutie, tegen het ongeloof. De heer Egbert Graeffe, die binnen kort de huidige ambassadeur van België L. C. Nemry zal opvolgen. Rauter beroemde zich er op 30.000 Joden te hebben verdreven Hield vanmorgen voor 't B.G. pathetische peroraties, over Duitsland. Kort maar scherp heeft de procureur- fiscaal, mr Zaayer, hedenmorgen bij de heropening van het proces Rauter door bet Haagse B.G. Rauter afgestraft door te zeggen: U staat hier niet terecht wat voor het Duitse volk heeft gedaan, maar voor wat u tegen het Nederlandse volk heeft misdreven! Het talrijke pu bliek, dat weer aanwezig was, onder streepte dit met een goedkeurend mompel. Er kwam een brief ter sprake, w« Rauter zich tegenover Himmler beroemde 30.000 Joden'naar Westerbork te hebben gestuurd. Na enkele discussies over de getuigen, die Rauter had willen horen en een toe spraak van Rauter, waarin hij het op neemt voor Duitsland en zichzelf Duits soldaat, werd de uitspraak bepaald op 4 Mei. 's middags half twee. Dreigt in België een Kabinets- Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat de Belgische coalitie-regering van Spaak zich in de komende dagen voor een kabinetscrisis gesteld zal De ene regeringspartij, de Christelijke Volkspartij, verzet zich tegen de i keursbehandeling, die volgens haar, de Staatsscholen boven de Katholieke krij gen van de socialistische minister var Opvoeding, Camille Huysmans. DAT de Utrechtse Asphaltfabriek van de over 1947 beschikbare winst ad f550.499 op alle aandelen 7Vi pet divi dend wil uitkeren. DAT in Den Haag momenteel door 25 Franse. Britse, Belgische, Luxemburgse en Ned. financiële deskundigen voorbe reidende besprekingen worden gevoerd voor de Vrijdag en Zaterdag in Brussel te houden conferentie door de ministers van Financiën dezer landen. DAT het gemeentebestuur van Delft de Stads Doelen niet meer wil verhuren aan de C.P.N, en E.V.C., en de directie van „Musica" aldaar eenzelfde houding heeft aangenomen. DAT op de scheepswerf „Welgelegen", te Harlingen, binnenkort enkele Amerik. oorlogsvaartuigen zullen worden omge bouwd tot coasters. DAT dezer dagen de drukkerij-inven taris op het missiehuis der paters van het Goddelijk Woord te SteyL die inder tijd door de Duitsers naar Tsjechoslowa- kije was gebracht, naar Nederland "S teruggevoerd. \>AT 71 j. oud te R'dam is overleden J. Roelofs Azn., dir. van Mij „Binnen vaart", commissaris van Slavenburg's Bank en van Rederij v. d. Schuyt. DAT de Coöp. Vervoerdersvereniging „Haarlem", zich heeft aangesloten bij de combinatie van transportondernemers DAT op 11 Mei de bouw wordt aanbe steed van de schutsluis by Tiel, welke 360 m. lang en 18 m breed wordt, waar voor pl.m. 61.000 m3 beton moet worden gestort en waarvan de kosten worden gesteld op f10 millioen. DAT de K.L.M. op 25 April een extra- vlucht naar Curacao zal maken i.v.m. de vele aanvragen. DAT 4 door de Ned.-Ind. Tankvaart Mij in Amerika gekochte sleepboten, elk nog geen 25 m. lang, dezer dagen in convooi van R'dam naar Indië zijn trokken. DAT dezer dagen onder auspiciën Overz. Gebiedsdelen 37 verpleeghulpen naar Indië zyn vertrokken, van wie ei in Wassenaar zijn opgeleid. DAT de verschillende vakgroepen ondervakgroepen een centraal orgaan voor de handel in glas, porselein aardewerk hebben opgericht met als secretaris drs C. A. A. van Luttervelt, v. d. Spiegelstraat 18 te Den Haag. DAT 72 j. oud te Vught is overleden mr I. A. Swane, deken der orde van advocaten te Den Bosch en oud-lid der Tweede Kamer voor de R.K. Staatspartij. DAT de voordrachtskunstenares Chaja Goldstein gisteren in R'dam haar eerste afscheidsavond gaf voor haar vertrek naar Amerika. DAT matzes (Jodenkoeken) en toast van heden af bonvry, doch in beperkte mate, verkrijgbaar zijn. DAT tot notaris te Ewijk in de vae.- S. Roes is benoemd B. A. M. Roes. DAT op 14 en 15 Juni in Utrecht het 25-j. bestaan wordt herdacht van de nat. federatie „Het Wit-Gele Kruis", die 600 plaatselijke verenigingen telt en 500.000 aangesloten gezinnen. DAT 50.000 ton zand wordt weggezogen rond een met Ijzererts geladen wrak van de 1400 tons sleepboot Neptun, die in 1940 in de Wemeldingse Vallei zonk, waardoor het schip geheel onder de bodem verdwijnt. DAT de vrije organisatie van opticiens haar eerste congres van 2628 April in Valkenburg houdt. DAT gisteren in Assen een bijenmarkt werd gehouden en 26 April in Beilen de belangryke bijenmarkt volgt. DAT volgens de A.N.W3. dit jaar met het herstel van de vernielde duider ten Noorden van het Keizersveer in de weg Breda-Gorinchem wordt begonnen, waar door dan geen gebruik meer behoeft te worden gemaakt van de huidige nood brug. DAT de Raad voor Rechtsherstel het bezwaar van de boeren tegen de toe wijzing van het landgoed „De Slangen burg" in de Achterhoek aan de paters Benedictijnen niet heeft erkend. DAT de Koningin het gratieverzoek van J. G. Wilbrink uit Groningen, die door het Gr on. B.G. tot 4 j. R.W.I. was veroordeeld, heeft ingewilligd, waarbij het nog niet vervulde gedeelte van de straf is kwijtgescholden. DAT het schadecijfer voor de „Auto-, Onderlinge" te Groningen over 1946/'47 hoger opliep dan enig jaar te voren en de rekening sluit met een klein overschot van ƒ570. DAT dr H. M. Hirschfeld en drs. M. Kohnstamm .gisteren naar Londen zijn vertrokken voor de conferentie van de Grote Drie over het Duitse vraagstuk. DAT de slachtveemarkten in Delft en Gouda i.p.v. op Hemelvaartsdag, op 5 Mei worden gehouden en die in Gorinchem niet op 2de Pinksterdag, doch op Dinsdag 18 Mei. DAT het Bossche B. G. de arts J. W. v. d. Berg de Bruijn te Bergen op Zoom wegens dienstneming in het vrywiegioen tot 4 j. 6 mnd. (m. a.) veroordeelde en de belastingontvanger en landwachter N. J. den Hartog te Waalwijk tot 8 j. (m. a.>. DAT de rederij A. P, Möller te Kopen hagen in haar dienst tussen Rotterdam en New York, Philadelphia en Baltimore enkele verbeteringen heeft aangebracht wat betreft de route en de frequentie (eens per week i.p.v. 14 dagen) en vier moderne schepen in gebruik heeft ge- DAT bij de inschrijving op ƒ937.000 aandelen Willem Smit en Co's Transfor- matorenfabriek te Nijmegen alle stukken zyn geplaatst. DAT de Chinese ambassadeur dr Henry Kunghui Chang, gisteren in R'dam o.m de haven en de wederopbouw bezich tigde. DAT de boerderij van de landbouwer Janssen te Well'is afgebrand. DAT J. B. Visser, van 1 Mei 1934 af inspecteur L.O. in Dordt, op 1 Mei met pensioen gaat en op 28 April op he* stadhuis wordt gehuldigd. DAT dit jaar in 180 woningen in Gen nep een begin wordt gemaakt met de lang verwachte leidingwater-voorziening. DAT het natuurmonument „De Beer", tegenover Hoek van Holland, weer voor het publiek toegankelijk is en gedurende de broedtijd tot 15 «luli tweemaal daags rondleidingen langs de kolonies plaats hebben. DAT de illegale werker kapelaan L. v d. Dungen te Eysden die reeds lang bed legerig is als gevolg van in concentratie kampen ondergane mishandelingen, Franse onderscheiding ontving. DAT tegen de landwachters en mensen jagers J. van der Heide, landarbeider te Drachtster-Compagnie en Jan Keuning, arbeider te Akkrum, voor het B. G. te Leeuwarden resp. levenslang en 15 jaar werd geëist. DAT de A.N.W.B. automobilisten, die naar België gaan, adviseert ook na 1 Mei merk en nummers van de buitenbanden en aantal binnenbanden te noteren, daar het bandenvoorschrift nog niet is opge- DAT het gebruik van het intern, belas tingcarnet is beperkt tot Ierland, daar in Engeland thans aan buitenlandse motor rijtuigen vrijdom van wegenbelasting wordt toegekend voor 90 dagen per jaar. Opluchting Kinderbijslag Met de instelling van de commissi* voor kinderbijslag aan kleine zelf standigen is weer een stap in d« goede richting gedaan van de gezinsbe- scherming. Waar kinderbijslag werd verleend aan overheidspersoneel en werknemers in particuliere bedrijven, is het niet meer logisch, dat ook naar een oplossing wordt gezocht voor de gezinnen der kleine zelfstandigen. Ook voor die gezin- gelden de moeilijkheden in even sterke mate. t instituut van de kinderbijslag, vroeger fel bestreden door de linkse par tijen, wordt thans algemeen aanvaard en gewaardeerd. Dat wil niet zeggen, dat er niets meer verbeteren valt Tussen de kindertoe- ag voor het overheidspersoneel en d* kinderbijslag voor de particuliere werk- »rs zijn op bepaalde punten nog be langrijke verschillen. Een wonderlijke bepaling is voorts ook, dat de kinderbijslag ophoudt op da dag dat een werknemer overlijdt. Men stelt zich hier op het formele standpunt dat de kinderbijslag is gebaseerd op een dienstverhouding. Door overlijden wordt deze verhouding verbroken en eindigt dus ook onmiddellijk de kinderbijslag. Formeel mag dit juist zijn, hoewel het loon over de lopende periode ondanks het verbreken van het dienstverband wel wordt uitbetaald, logisch is het aller- Bij de bepaling van de kinderbijslag wordt steeds uitgegaan van de situatie op 1 October. Waarom deze datum in geval van overlijden nu ineens losgela ten? Waarom de kinderbijslag aan de weduwe niet in ieder geval uitbetaald tot 1 October? Waarom de moeilijkheden nu direct vergroten? Maar veel meer klemt nog de vraag: moet bij overlijden de kinderbijslag wel ophouden? Kinderbijslag wordt gegeven om de' gezinnen met kifideren te steunen. Is het nu niet buitengewoon onlogisch om die bijslag in te houden als de man over leden is? De gezinsinkamsten zijn dan toch al sterk verminderd. De weduwe moet alle krachten inspannen om het hoofd boven water te houden. En in plaats van nu de helpende hand toe te steken, maakt het Rijk de strijd om het bestaan nog zwaarder door te zeggen: geen kindertoeslag meer! f Sociaal gezien is dit een misstand. Indien ergens kinderbijslag nodig is, dan zeker in de gezinnen waar de vader overleden is. Harriman reizend ambassadeur voor Marshall-plan De Amerikaanse minister van Handel, Harriman, is benoemd tot ambassadeur zonder vaste standplaats in het kader van het Europese herstelprogramma Hy zal voornamelijk in Parijs vertoeven. TANDPASTA ALS VOEDSEL Dat de voedseltoestand in Duitsland slecht was, wisten wij reeds, maar de kinderen in Frankfort eten nu Ameri kaanse tandpasta. Zij zijn dol op de pe- pqrmuntsmaak Prinses Elizabeth werd gisteren 22 Jaar. Voor het eerst heeft prinses Elizabeth gisteren als gehuwde vrouw haar verjaar dag gevierd. Uit alle delen van het Em pire kwamen telegrafische gelukwensen binnen met haar 22ste geboortedag. De Bilt registreert aardbeving in West-Indië. Gisteravond registreerde men in D* Bolt een sterke aardbeving op een af stand van 7200 km uit het gebied van de West-Indische eilanden. WEERBERICHT Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ringen en enkele verspreide buien. In het Noord-Oosten van het land wat min der warm overdag, overigens weinig ver andering in temperatuur. Matige tot zwakke wind tussen West en Zuid. ZON EN MAAN Vrijdag 23 April: zon op 5.27, onder 19.51 uur; maan op 20.02. onder 5.32 uur V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1