IHfttuir £dïtsrfjf (tfourant MORGEN WORDT IN ITALIË BESLIST OVER 'T LOT VAN EUROPA Wist U Negen en twintigste jaargang No. 7487 ABONNEMENTSPRIJZEN: ƒ0 30 per week, 1.30 per maand, ƒ3 90 per kwartaal by betaling per kwitantie (verh met adm-kosten) AD VERTEN TLËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. ZATERDAG 17 APRIL 1948 Christelijk-^ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Is ohebUwn myn bert in kijf REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58938 DIRECTIE: F. DIEMER. Zelden werd een stembusuitslag met zoveel spanning tegemoet gezien Wü staan aan de vooravond van de verkiezingen in Italië. De betekenis ervan gaat ver uit boven die ener binnenlandse aangelegenheid. Oneindig grotere belangen ataan op het spel. De ogen der wereld zijn op Italië gericht. Opnieuw waagt Moskou een sprong, maar de democratische barrière zal te hoog zijn voor de aan loop der communisten. Een uitgebreide leger- en politiemacht is in het geweer geroepen om de orde te handhaven. Noodzakelijk, omdat de verkiezingsstrijd reeds tot heftige inci denten aanleiding gaf. De communisten hopen met de linkervleugel der socialis ten, de groep van Nenni, de parlemen taire overwinning te behalen, dus aan de macht te komen. Maar de Christen-De mocraten, wier „great man" De Gasperi is, menen zeker te zijn van veertig pro- had. Rome bood een chaotische aanblik. De stad was bezaaid met pamfletten. In het gehele land hebben sprekers van dt verschillende partijen op pleinen, straat hoeken, en parken de kiezers toegespro ken. De lucht dreunde van de vliegtuigen, die pamfletten uitwierpen. Communisten beschuldigden De Gasperi, dat hij zou aansturen op een burgeroorlog en fascis tische agenten uit Rome en Venetië naai Triest heeft gezonden. Wat echter de burgeroorlog in feite betekent, wordt be wezen door de biljetten, waarop afbeel dingen van Italianen, die door Zuidslaven en communisten zijn opgehangen. Talrijke incidenten hebben zich voorgedaan. Zo Churchill spreekt te A'dam op een meeting Winston Churchill, min. Spaak België en anderen zullen op 9 Mëi spre ken op een massabetoging op de Dam Amsterdam tijdens het congres voor e verenigd Europa. Deze betoging komt de plaats van de samenkomst in t Olympisch Stadion. Verder vermeldt net programma van het congres, dat door 900 personen wordt bijgewoond, waarvan Engelsen, een openingszitting op 7 Mei receptie van de Ned. Regering op Oud-Wassenaar, op 8 Mei zittingen der politieke, economische en culturele sectie op 10 Mei plenaire zittingen vooi aanvaarding van rapporten, resoluties KON. HULDE voor ROOSEVELT H. M. de Koningin heeft eent der stemmen; een machtiger bolwerki ginnen met 2 millioen leden, daarbij ge- dus dan het rode blok. Zullen de „link-: steund door de socialisten van Nenni. «en" in dat geval buitenparlementair hun Moge Italië ons het schouwspel opleve- honderd partijen en dwergpartijtjes zich in de verkiezingsarena storten, gaat het in feite tussen De Gasperi enerzijds, Togliatti en Nenni anderzijds. Togliatti wint, is het met Italië gedaan. Het gaat tussen Moskou en Washington, tussen communisme en democratie, tus sen dwang en vrijheid, Marxistisch ma terialisme en Christendom. Een zege voor Togliatti zou een gron dige wijziging betekenen van de interna tionale, politieke verhoudingen. Eer communistisch, door Rusland geleid Italië, zou de strategie van Moskou op de Balkan, in Turkije en Griekenland onaannemelijk versterken. De Ver. Staten dulden geen Russische sleutel-positie de Middellandse Zee. Amerika verdraagt geen communistisch Italië, dat Frankrijk opnieuw zou infecteren, terwijl de uit voering van het plan-Marshall belem mer zou worden. Europa, zonder Amerikaanse steun, betekent economische ondergang litieke chaos. Tegenover tisch West-Europa, komt E luchtledig te staan. Dat is de harde waarheid en daarom mogen Togliatti Nenni niet winnen. Er zijn tekenen, dat de Italiaanse arbeiders zich niet zullen laten verleiden door de drogrede nen an de rode draak. Het plan-Marshall, de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije, de socialisten-confe rentie te Londen, waar de anti-commu nistische socialisten, de groep van Saragat als officieel werden erkend, het krachtige woord van de Paus, zijn factoren ten gunste van een overwinning der Chris ten-democraten. In Juni 1946 werden 23 millioen stemmen uitgebracht; thans rekent men op 29 millioen kiezers. De Christen-democraten behaalden ir '46 206; de toen nog onverdeelde socialis ten 115; de communisten 105 zetels. Meer dan ooit is thans kiesplicht geboden, om- i dat de communisten de frontaanval be- VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: A. Verkade, Oranjestraat 46, Alphen qan den Rijn. A. Verkade vertrok op 2 Januari van het vorige jaar naar Engeland en twee maanden later naar Indië. Hij is ingedeeld Italiaanse volk uit de worgende greep der communisten; een halt toeroepend aan Moskou en de garantie biedend, dat democratisch West-Europa veilig kan koersen op het kompas van Amerika. En vragen wij hiervoor Gods zegen, waar zoveel hogere belangen, geestelijke waarden op het spel staan. Want Eisenhower verklaarde: e tische zege betekent oorlog. Spaak werd voorzitter van Conferentie te Parijs Gistermiddag werd, zoals reeds gemeld, de eerste zitting van de permanente raad der 16 Marshall-landen te Parijs geopend. Paul Henri Spaak werd voor het lopende jaar tot voorzitter gekozen van de raad voor economische samenwerking. Sir Ed mund Hall-Patch werd benoemd tot voor zitter van het machtige dagelijks bestuur, waarin slechts Frankrijk. Engeland, Italië. Zweden, Zwitserland, Turkije der land zitting hebben. Heden zouden Bevin en Bidault een onderhoud hebben met de afgevaardigden van de drie Bene- lux-landen over de kansen van Ameri kaanse bijstand voor de Westerse Unie. De Fransman Marjolin werd benoemd tot secretaris-generaal van het dagelijks bestuur. TWINTIG DODEN BIJ SPOORWEG RAMP IN ENGELAND Vanmorgen is de posttrein van Londen naar Schotland bij Winsford op de per sonentrein van Glasgow naar Londen ge lopen. Er zijn veertien doden en eli zwaargewonden. Latere berichten melden, dat het aan tal doden tot 20 is gestegen. Hieronder zijn twee baby's. Er zijn 21 ernstig ge wonden. Van Mook wil een krachtig standpunt innemen Doch Abdoelkadir voelt weer v aanpappen. Naar wij uit regeringskringen t men, heeft de Nederlandse Regering nog steeds haar standpunt niet bepaald, zij wacht op het advies uit Batavia, hetwelk nog steeds niet afkomt, omdat de bespre kingen van de heer Abdoelkadir met de Interim-Regering niet beëindigd zijn. Dr Van Mook is voor een krachtige hou ding. doch de heren Abdoelkadir en Hoessein Djajadiningrat wensen de zaak niet op de spits te drijven. De heer Abdoelkadir vloog heden naar Djokja kwam later met jhr Van Vredenburch naar Batavia terug. Tevoren deed hij in een radiorede een poging om de gemoe deren wat te kalmeren en in dat verband is ook opmerkelijk de verklaring van het Franse persbureau A.F.P., dat de Com missie van Drie de verslagen van het in cident overdreven acht. De heer Abdoelkadir verklaarde in zijn rede. dat het gebeurde geen maatstaf is voor de toestanden in de republiek (slechts de kern is dus rot. Red.) Het was een betoging van jongens van 10 tot 16 jaar, die niet uit zich zelf gekomen waren en die door met stokken gewa pende ouderen werden geleid De beschuldigingen inzake onjuiste be richtgeving van een Aneta-correspondent trok Abdoelkadir tenslotte in. Nog steeds zitten Nederlanders gevangen in republiek is een vliegtuig, dat propaganda-mate- riaal van het Rechts-Nationale Blok bo ven de stad Udine uitstrooide, herhaal delijk door machinegeweervuur bestookt. Te Cavezzo bij Modena hebben tiendui zend burgers de kazerne van de Cara binieri belegerd, wegens de arrestatie var personen, die in het bezit waren van ver boden wapenen. De Carabinirie verdedig den zich met traangasbommen. Tussen Turijn en Milaan werd een grote menigte handgemeen met de politie, dat dé -communisten gepoogd hadden aanhanger van De Gasperi het spreken te verhinderen. In een telegram aan Saragat heeft Franklin Delano Roosevelt Jr. geprotes teerd tegen de wijze, waarop zijn vaders naam in de verkiezingscampagne door communisten wordt misbruikt. Het onafhankelijke blad „II Tempo" schat de maximum- en minimum-uitslagen voor De Gasperi 287 en 201; voor hel communistische volksfront 201 en 135 De effectenbeurs te Rome weerspie gelde in haar noteringen een stijgende koers voor De Gasperi. Fiat steeg 387 tot 399 i de MiliU Will inschrijven als ridder le klasse (ridder grootkruis), wijlen president Roosevelt, als posthume erkenning van zijn daden als opperbevelhebber en leider van het Amerikaanse volk, gedurende de jongste Koningin biedt mevr. Roosevelt Dinsdag een diner aan Een vrouwelijke erewacht bij de ontvangst in de Ridderzaal H. M. de Koningin is voornemens, Dinsdag aan mevrouw Roosevelt een diner aan te bieden in het paleis Soest- dijk. Bij de ontvangst van mevr. Roosevelt, Maandag in de Ridderzaal te Den Haag, en erewacht worden gevormd van Marva's, leden van het Vrouwelijk Hulp korps en padvindsters. De 60 Marva's zullen onder bevel staan van de Marva- officier 3e klasse A. W. Leyds. In de zaal zullen 6 Marva's dienst doen voor het geleiden der gasten naar hun plaatsen. Muzikale medewerking wordt verleend door de Koninklijke Militaire Kapel. Mevr. Roosevelt zou vandaag per vlieg tuig uit Zwitserland in Brussel aan komen. Vanavond zou zij een lezing in het Frans houden over internationale be scherming der mensenrechten en morgen zal zij de Belgische Koningin-Moeder Elisabeth bezoeken. Op een officieel diner is zij des avonds de gast va: voorzitter der Belgische senaat, Henri Rollin. Maandag vertrekt zy per auto Brussel naar Nederland. „Niet te beantwoorden....** De strekking van de nieuwe Rus sische voorstellen inzake een gemeen schappelijk onderzoek naar het vlieg tuigincident boven Berlijn is van dien aard, dat de Engelsen deze als „niet te beantwoorden" ter zijde hebben ge legd. GESNEUVELD VOOR HET VADERLAND De Regering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn Koninklijke Landmacht: Serg. C. Vink uit Dordrecht. Kon. N.-Ind. Leger: Soend. korp. Iri. De Koninklijke Marine heeft geen verliezen gerapporteerd. Sinds de wapenstilstand zijn 20 man gesneuveld en 3 "aan hun wonden overleden. De na 18 Juli 1947 gepu bliceerde verlieslijsten bevatten in totaal 572 namen. Hoeveel terdoodveroordeelden hebben gratie gevraagd? Het Tweede Kamerlid Scheps heeft minister Van Maarseveen cijfers ge vraagd over de bijzondere rechtspleging, o.a. het aantal gratieverzoeken tot op 1' Januari jJ. en de afhandeling daarvan Januari, Februari en Maart. behulp van v. d. Waals komt dan ter sprake. Van der Waals verkocht de in boedel van Costima, omdat Costima als Jood dit niet kon doen. Mij kon niets ge beuren, aldus van der Waals. Pres.: „Neen toen niet." Getuige W. Kreuk licht vervolgens een tipje op van de sluier, die er hangt om der Waals' zwarte handelaarpractij- ken, toen hij roofde en plunderde naar hartelust. Vrouwelijke getuige wil v. d. Waals te lijf. Vervolgens komt de kwestie Le Griep ir spraike. De weduwe van Le Griep ©etndgt. Haar echtgenoot kwam om. Zij her- Prinses Juliana met kroost in oer land terug In de late namiddag is gisteren H.K.H. Prinses Juliana met de prinsesjes Mar griet en Marijke in een speciaal vliegtuig uit Zwitserland naar ons land terugge keerd. Het toestel landde op het vlieg veld Soesterberg. Onmiddellijk na de lan ding begaf de Prinses zich met beide kinderen per auto naar het paleis Soest- dijk. Prins Bernhard wordt morgen met de twee oudste prinsesjes in ons land terug verwacht. KONINGIN BIJ HERDENKING VAN APELDOORNS BEVRIJDING. In aanwezigheid van H.M. de Koningin is gisteren in de Grote Kerk te Apel doorn de bevrijding van deze stad her dacht. Burgemeester Des Tombe en de hofprediker, ds J. F. BerkeL hielden redevoeringen. VIJF-LANDEN-PACT VOLGENDE WEEK IN TWEEDE KAMER Als het Eindverslag tijdig wordt uit gebracht, zal het wetsontwerp tot goed keuring van het vijf-landen-paet aan de agenda van de Tweede Kamer voor de volgende week worden toegevoegd. De behandeling zal niet voor Donderdag. 22 April as. aanvangen. Wetsontwerp Radiobestel bijna gereed Naar de Nieuwe Leidsche Courant ver neemt is het wetsontwerp, dat het toe komstige radiobestel definitief regelt in een zodanig stadium van voorbereiding, dat het zeer binnenkort naar de Raad van State kan worden gezonden. Het ligt in de bedoeling, dat de indie ning bij de Tweede Kamer binnen enkele weken plaats vindt, terwijl minister Gie- len hoopt, dat het nog voor de verkie zingen kan worden afgehandeld. Van der Waals' walglijke practijken voor de vierschaar ter sprake Een vrouwelijke getuige wilde de onverlaat te lijf gaan (Van een speciale verslaggever.) Om half tien vanochtend is de tweede zittingsdag van het proces Van der Waals begonnen. Weer is de belangstelling groot als de verdachte, zorgvuldig bewaakt en geboeid, binnengeleid wordt. Gisteren keek hij nieuwsgierig rond. i ons, „Kriminalisten". Wie zonder mis- Nu echter begeeft hij zich direct naar zijn| handelingen geen bevredigende verhoren plaats, waar een der marechaussee's hem kan afnemen is geen Kriminalist," zegt hij. de boeien afneemt. De arrestatie van de Jood Costima, met Wanneer een der journalisten zijn krant openslaat, kijkt v. d. Waals nieuwsgierig zijp richting en probeert iets te lezen an de kop, waarin met grote letters zijn aam voorkomt. Nadat eerst Schreieder is binnenge komen en vervolgens het Hof zitting ge- heeft, gaat het getuigenverhoor verder op dezelfde wijze als gistermid- rvoor men het verslag zie op pag 3- De weduwe van een slachtoffer van Van der Waals, de 27-jarige mevr. A. M. L. Koreman te Amsterdam, vertelt, dat haar echtgenoot H. Dobbe, illegaal werkte. Qp zekere dag kwam van der Waals bij haar woning. Hij deelde mede, dat de heer Dobbe in levensgevaar ver keerde en direct naar Engeland moest. v vertrouwde de vreemdeling niet, doch deze bleef aandringen, „want" hij, „mijn leven staat óók op het vrouw bleef echter weigeren, waar aan der Waals zeer zenuwachtig deed tenslotte de vrouw smeekte, haar i over te halen naar Engeland te gaan. „Ach mevrouw, denkt U toch om mijn lieve moeder, die mij zo graag wil terugzien", kermde de bandiet. Toen stemde getuige toe. en een afspraak werd gemaakt. Op 3 October zou Dobbe aan wezig zijn voor de Bijenkorf te Amster dam. Hij keerde nooit terug. Van dfer Waals echter wel. Hij at en dronk bij mevr. Dobbe zijn buik rond deelde onderwijl mede, dat de heer Dobbe veilig in Engeland was aangeko- Verder probeerde hij in het bezit te komen van de adressen van andere illegale werkers. En terwijl de verrader Dobbe's huis aan de maaltijd i zuchtte de ongelukkige Dobbe zelf de cel, waaruit hij na enige dagen ontvlucht. Hierna werd direct Dobbe in arrest gesteld en vijf door Schreieder verhoord, geefs echter. Pres.: „Herkent U Schreieder?" Get.: „Jazeker, hij was toen alleen veel dikker". (Gelach). De S.D.-chef zelf lacht het hardst mee Van der Waals zegt, dat deze verkla ring „zonder de franje" juist is. Hij heeft Dobbe in de val gelokt, maarin op dracht van Schreieder. Schreieder geeft een uitgebreid exposé van de zaak Dobbe. Hy heeft er altijd op gewezen, hoe onnodig het was arrestan ten bij verhoren en arrestaties te mishan delen. „Dit is beneden het niveau var Tever- Getuige voor liet A'damse B.G. gearresteerd Ze vindt de bijzondere rechtspleging ongrondwettelijk Op de zitting van 'het A'damse B.G is gisteren mevr. Chr. A. I.B. gearres teerd. die weigerde de eed als getuige af te leglgen, daar zij de bijzondere rechts pleging ongrondwettelijk achit. Waarschijnlijk is zij een aamhangstei van de bekende „professor" Pootjes (de zelfde, die militairen tot desertie aan spoorde). want de president, mr Mijn- lieff, brak haar motivering af met d< woorden, dat hij niet wenste te discus siëren over de theorieën van die „pro- Dit incident deed zich voor tijdens de behandeling van de zaak tegen de ex- politaeman. de 36-j. opperluitenant van politie en oorpschef te Heemstede. P. L G. Kramer, die een groot aantal perso nen Het arresteren, van wie 25 in Duitse kampen omkwamen. Tegen hem werd 15 jaar geëist. Hij was bekend ruwheid. o.m. bij een huiszoeking bij genoemde „prof." Pootjes in Hilversum Amer. spionnen in Joegoslavië ter dood veroordeeld Het Sloweense Hooggerechtshof Belgrado heeft twee personen, één de voormalige leider was Sloweense Clericale Party. wegens spionnage voor de Amerikaanse geheime dienst ter dood veroordeeld, terwijl scheidene anderen levenslang dwang arbeid kregen. Quirino president der Phillppijnen. Elpidao Quirino, voormalig vice-presi dent. is vandaag als nieuwe president van de Philippijnen beëdigd. bij de plaatselijke geniedienst te Siantar op Sumatra. Gaarne wil hij van deze ge-| Jonkman medegedeeld, dat er zich nog legenheid gebruik maken om zijn ouders/steeds geïnterneerden moeten bevinden in broers en zusters, verdere familie en ken., de republiek, doch gegevens zijn niet rassen hartelijk te groeten. 'voorhanden. DAT ex-gevangenen uit het kamp „Wil- helmshafen" de bevolking van Delfzijl, die hen na de bevrijding hebben gehol pen, een gedenkplaat aanboden. DAT gistermiddag een loods var expeditiebedrijf fa. H. Boonstra te Dordt gedeeltelijk uitbrandde. DAT de slager J. uit Heythuizen is arresteerd wegens het zwart slachten runderen. DAT 63 directeuren van coöp. zui velfabrieken uit Frankrijk volgende week de Alg. Ned. Zuivelbond FNZ Den Haag bezoeken. DAT op 27, 28 en 29 April in Roermond de Limburgse streekbeurs wordt gehou- DAT „Het Limburgs Landschap" de klachten over de Dienst Wederopbouw Boerderijen in een nota zal verzamelen. DAT de Ned. Chemische Ver. op 1, 2 i 3 Juni in Utrecht o.l.v. de Delftse prof. dr C. J. v. Nieuwenburg een congres houdt. DAT thans voor het A'dams B.G. 8 j. werd geëist tegen de 41-j. hulplandwach- ter J. H. v. Putten uit A'dam, die aan vankelijk, voor er nieuwe feiten aan het licht kwamen, door het tribunaal tot 3 j. was veroordeeld. DAT de veerpont by Capelle omstreeks eind Aug. in de vaart wordt gebracht. I DAT herkozen werden als leden van dt Raad van Beheer van de Ned. Fordfa brieken te A'dam Henry Ford II en H P. Gelderman en in de vac.-B. J. Craig werd gekozen ir F. Philips. DAT de bekende textieUndustrie de fa. Gebrs. van Heek te Enschede is omgezet in een N.V., met een maatsch.. kapitaal van f 10 millioen. DAT hotel „Het Poolsche Koffiehuis' te A'dam 3 pet. uitkeert. DAT luit.-kol. J. H. C. Smeltzer, var de Artillerie, de kapiteins J. M. Diek- mann en J. E. Hofman, van de infanterie en de 2e luit. F. B. Klijnstra, lerie, zijn weggezuiverd. DAT Jos. Mich Gitsels uit Venlo, thans gedetineerd, tot 1951 als boekhandelaar is uitgezuiverd. DAT het college van Rijksbemidde laars de C.A.O. in het maalbedrijf heeft goedgekeurd, welke 1 Jan. 1947 king trad. DAT als nieuwe comm. van de Delft- se Leerlooierij en Drijfriemfabriek werd benoemd W. H. A. Wapenaar te Heem- DAT me bodem v: wrakken. DAT in Maastricht een tentoonstelling „Uit het land van bronsgroen eikenhout" is geopend, welke dit jaar door heel het land zal trekken om Limburg beter te doen kennen. DAT de Centrale Ereraad de letterkundige Jacobus van Rheenen heeft uitgesloten tot 1953. DAT momenteel een aantal Oosten rijkse studenten ons land bezoekt enkele plaatsen besloten toneelvoorstel lingen geeft onder auspiciën van de Ver „Nèderland-Oostenrijk". DAT is begonnen met de bouw modeltroepenhuis der Nederl. padvinders te Ommen, met het karakter van schaapskooi. DAT mej. dr van Wermeskerken Leiden, commissaris voor de welpen de Ned. Padvindersyer., thans een bezoek brengt aan de welpen van Curacao. DAT de passagierslijst van het troepen transportschip „Volendam", welk schip vermoedelijk 5 Mei te R'dam aankomt. onze bureaux ter inzage ligt. DAT de gemengde commissie van het ep. van Sociale Zaken en de Stichting in de Arbeid, die onder voorzitterschap in mr dr A. A. van Rhijn het vraagstuk in de kinderbijslag voor kleine zelf standigen zal onderzoeken Donderdag door minister Drees is geïnstallèerd. i New York Actualiteiten per televisie Voor de eerste maal in de geschiedenis er bioscoop zijn op het doek van een rote cinema te New York „actualiteiten er televisie" geprojecteerd. De film ijna even duidelijk als die van een ge- >one film, aldus ASJ>. kent de verdachte heel goed. „Ik wou dat ik hem in mijn handen had" zegt zij. Van der Waals had rich by deze groep ingedrongen onder de schuilnaam De Graaf. Onder deze naam woonde hij bespre kingen bij over het plan de garage van de H.T.M. in Den Haag in de luohit te laten vliegen. De verrader rapporteerde alles netjes aan Schreieder, die op 21 Maart 1943 ingreep. Er vielen tad van Deze vrouwelijke getuige is zeer de tongriem gesneden. Zij slamgert Van der Waals allerlei verwensingen naar het Eerst tien dagen na de fussi-l-lade kreeg zij het ododsberuchit. Noodt heeft zij haar an mogen bezoeken. Wel heeft Le Griep in een clandestien briefje bericht, dat De Graaf de ver- ,.Ik begrijp het niet, mijnheer de pre sident, het waren toch van die edelger- anen. Waarom Inodht ik mijn man dan iet bezoeken?" De president ken hierop niet ant woorden. Dan plotseling, als de getuige haar plaats teruggaat, balt de jonge v haar vuisten en stuift op Var Waals af. die verschrikt op ijj springt, doch meteen wordt gegrepen door parketwacht. Een familielid van de getuige schiet toe en tracht haar op haar gemak stellen. Huilend roept zij: „Massamoor denaar!" De volgende getuige J. J. Borrebach, lid van de groep Le Griep, is een der weinegen, die de verrader door heeft ge en het plan heeft opgevat de spion het leven te beroven, t is echter niet uitgevoerd, omdat Le Griep Van der Waals volkomen ver trouwde. Nuchter blijven Na de gebeurtenissen in Tsjecho slowakije schy'nt het wel, alsof slechts één gevaar ons volk bedreigt, nl- ommunisme. P. v. d. A. en KVP ne- allerwege het initiatief tot het we- 'an de handlangers van Moskou uit functies waarin men ze eerst zelf heeft gekozen of benoemd. De Regeringspartijen betwisten elkaar e eer de krachtigste paladijnen tegen et communisme te zijn. Nu moet men zich daarover natuurlijk verheugen en dankbaar zyn, dat de ogen toch eindelijk zijn opengegaan. Maar dient tegelijk nuchter te blijven en zich door allerlei actie niet in een be paalde richting te laten drijven. Natuurlijk is het communisme een ge- aar. we ontkennen dat niet, maar het niet het enige gevaar en op dit ogen blik welicht ook niet het grootste. Men moet niet uit het oog verliezen, dat de actie tegen het communisme voor de Regeringspartijen en met name voor de P. v. d. A. een welkome aanleiding is, over de RegeringspoHtiek nu maar te zwijgen. Een groots opgezette campagne tegen Moskou dringt als vanzelf het Indisch# drama naar de achtergrond en dat komt vermoedelijk niet ongelegen. Strijden tegen de dictatuur van het communisme is uitstekend, doch dan dient men zelf de grondwet volledig t# handhaven en niet de weg voor wille keur te openen. Communisten weren hier, we stemmen er me ten aan één tafel gaan zitten. Hier Mos kou bestrijden en in Indië bukken voor 't revolutionnair geweld, klopt niet op el kaar. Daarom zal ons Chistelijk volksdeel de ogen wijd open moeten houden. In de strijd tegen het communisme zal het ze ker niet in de achterste rijen staan, maar het zal tegelijkertijd bUjven strijden te gen een RegeringspoHtiek, die ons Ko ninkrijk naar de afgrond voert. Het zal strijden tegen het communisme, omdat het uit de duivel is, maar het zal tevens de strijd voeren overaL waar het revolutionnair beginsel zich openbaart. We zullen nuchter moeten blijven en om één gevaar voor andere concret# dreigingen de ogen niet sluiten! Een kapitaal ziekenhuis als nat. monument? Een plan van 35 Haagse artsen Vijf en dertig Haagse doktoren vaa verschillende levensovertuiging, die zich dezer dagen hebben verenigd in een or ganisatie, genaamd „Medisch Centrum" hebben zich met een manifest tot het Ne derlandse Volk gericht. Hierin komt tot uitdrukking de wens, om te komen tot het oprichten van een monument in da vorm van een ziekenhuis, dat tot in lengte van dagen aan ons nageslacht zal vertellen van die grote eenheid van het krachtige verzet, dat Nederland in een helse oorlog sterkte en ter nagedachtenia van allen, die voor ons land vielen. Da grond voor dit ziekenhuis, dat zal ver rijzen aan de Parkweg te Scheveningen, is naar de Nieuwe Leidsche Crt, verneemt, reeds gekocht. Men wil aan de hand van binnen komende adhaesiebetuigingen, die men vóór 1 Mei aan het secr. van het „Me disch Centrum". Pinsevinkenpark 1. Den Haag. verwacht, een comité oprichten, waarin alle lagen van ons volk zijn ver tegenwoordigd. Namens de vijf en der tig doktoren is het manifest ondertekend door dr J. B, v. Weyden te Den Haag. Pools gezant uit Wenen gevlucht Reuter meldt uit Wenen, dat de Poolse gezant in Oostenrijk, Feliko Mantel, met zijn vrouw en moeder, uit Wenen „ver dwenen" is. Vermoedelijk is hij naar Zwitserland uitgeweken. Bij moordenaar van Zwols meisje wapenarsenaal ontdekt Bij de moordenaar van het Zwolse meisje, Ko Woltman, die jJ. Zondagnacht met 4 revolverschoten werd gedood, heeft de Zwolse politie een klein wapenarse- na 1 ontdekt, bestaande uit een stenguo. een pistool, duizend 9 mm Stengunpatro- nen en een aantal geweerpatronen, ver moedelijk afkomstig van de B.S„ waar hy destijds bjj was aangesloten. De vrUheld in Bulgarije Dimitri Gichev. een der leiders van de Bulgaarse Boerenpartij, werd, wegen* het verspreiden van „valse geruchten" tot levenslange gevangenisstraf veroor» deeld. Warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Warm en overwegend zonnig weer met later in het Zuiden en midden van het land een kleine kans op onweer. Matige wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. ZON EN MAAN. Zondag 18 April: zon op 5.38. onder 19.42. maan op 12.47 onder 4 12 uur. Maandag 19 April: zon op 5.36. onder 19.44, maan op 14.16, onder 4 34 uur. 23 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1