Iliruurr Cri!ter()f (ilourant i VANDAAG TRAD VAN DER WAALS VOOR ZIJN AARDSE RECHTERS Wist U fRJJDAG 16 APRIL 1947 ABONNEMENTSPRIJZEN 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm-.kosten) ADVBRTENTIÊN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. WLBFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. ChrUtelijh-Nationaal Dagblad Negen en twintigste jaargang No. 7486 voor Leiden en Omstreken S3? BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER irect na de oorlog maakte hij alweèr een reis naar.Moskou! (Van onze speciale verslaggever.) Het grote proces tegen de verrader Antoon van -der Waals, over wiens ver raderspraktijken wU Zaterdag J.L een uitvoerig artikel brachten, Is vandaag voor het Bijz. Gerechtshof te Rotterdam begonnen. Als de klok 10 heeft ge slagen, is de rechtszaal tot de laatste plaats bezet. f 50.000 en een van f 5000 gekre- Pres.: Zijn er momenten geweest d; sprake van was v. d. Waals naar Enge lend te zenden? Get.: Ja, tweemaal, doch ik heb er afgezien. Er waren te grote moeilijkheden aan verbonden. Dan waagt de advoc.-fiscaal, of waar is, dat v. d. Waals de illegale kers aanraadde, wanneer zij hun arr< tie tegemoet gingen, wapens by zioh te Getuige heeft dat nooit gewild. De volgende getuige is de politieman E. Spreeuw, die deel uitmaakte van groep ..Broeder Josef". In opdracht Broeder Josef ging hij naar het adres v. d. Waals aan de Franschelaan te Rot terdam, voor het afhalen van een kristal voor een radiozender. V. d Waals gaf hem te kennen, dat hij Verdachte: Ja! Verder wil ik opmerken, dat mijn salaris plotseling werd ver hoogd. van f225 tot 11150 per maand. Pres.: Maar dat hebt u toch niet onpret tig gevonden? Verdachte tracht alle schuld te werpen op zijn vroegere chef, door mede te delen, dat deze tienduizenden geroofde guldens in eigen zak stak. Ook vertelt hij van zijn avonturen na de bevrijding. HU gaf toe, werkzaam te zUn geweest voor de Intelligence Service. HU heeft eveneens contact gehad met de Rassen en bracht eens een bezoek aan Moskou. Later ls hU door de Engelse geheime dienst uit de Russische zone ontvoerd. a verdachtes ver- Dit alles blijf in Zuid-1 Schreieder liep in Berlijn als kap- Pres.: Waar u leefde onder de naam van v. d. Meer, wiens papieren u had weten te bemachtigen. Vend.: Ja. inderdaad. Toen heb ik mij in verbinding gesteld met officieren van de Intelligent Service, die mij een huis te Utrecht aanwezen. Ik leefde daar on der de naam Versteeg. Er niet onder die van Wilhelm Hofmann. Kort daarop kon ik naar Duitsland met de Intelligent Ser vice. Daar nodigde de Russische regering mU uit voor een bespreking te Moskou. De Intelligent Service zag daarin geen bezwaar, dus reisde ik naar Moskou en na mijn terugkeer betrok ik een huis in de Russische zone va* Berlijn. Ik kreeg Tussen twee parketwachters betreedt verdachte, geboeid, de rechtzaal. Hij sjofel gekleed ln een lichtbruin col- ïtcostuum. Persfotografen doen hun erk, cineasten stellen zich op. Van der aals kijkt nieuwsgierig rond. Hij is nnelijk verwonderd over zoveel be- iigstelling. Hij praat ondertussen met E. van der Starp, zijn verdediger, minuten later treedt het Hof bin- De rijzige president, mr J. v. Vollen - n, gaat vooraan. Dan verkrijgt de v.-fiscaal, "mr H. W. van Doorn, het oord. Onder doodse stilte leest hij de igvaarding voor. Zij ls in twee punten mengevat. Het eerste gedeelte vermeldt, dat Van Waals in het tijdvak Januari 1941 aart 1945 werkzaam is geweest als V- de Duitse Politie. In deze hoe kigheid heeft hij een groot aantal per en blootgesteld aan opsporing, door S.D. gegevens te verstrekken. Voorts, it hij ook zelf arrestaties heeft verricht. In het tweede deel wordt hem ten ste gelegd, dat hy omstreeks 16 Maart de buurt van de Loosdrechtse :en zekere Joseph Maria van der n het leven heeft beroofd. Na de aanklacht gaat de President di ver tot het verhoor van de 46 ge- Getuigen treden aan. De eerste getuigen waren een aantal ichercheurs. die aan het tot stand komen het 1467 pagina's omvattende proces- erbaal meewerkten. Vervolgens wordt de getuige D. Zietse rorgeleid. Hij had deel uitgemaakt van groep van broeder Josef. Op erzoek van de Delftse hoogleraar prof. choenmaker kwam getuige naar Schie- Toen hij aan het Schiedamse station eerde, stond daar de professor in ge- ilschap van v. d. Waals, die het tweetal eurig aan de Duitsers offreerde- Toen beide illegale werkers in de vertoefden, heeft v. d. Waals contact igenomen met broeder Josef. die hij nslotte ook liet arresteren. Het ètnde <n dit drama was, dat prof. Schoenma- er en broeder Josef werden gefusilleerd. Terwijl de heer Zietse deze verklaring flegt, maakt v. d. Waals herhaaldelijk otities in een schoolschrift. Dan komt de grote chef van Van dergaarne Broeder Josef zelf wilde spreken, echter onenigheid met de Intelligent Ser- ------ vice over zekere informaties en na over gebracht te zijn naar Britse hoofdkwar tier in Dui/tsland, waar ik Soheieder ont moette, die daar als kapper vermomd rondliep en werd toen aan Nederland uitgeleverd. De president schorst dan de zitting tot Koning Leopold zal in Nederland ter kerke gaai Vliegtuigplaatsen geannuleerd De Nieuwe Leidsche Crt. ve neemt omtrent de aankomst van Koning Leopold van België in Rotterdam, dat Z.M. aan boord van de Eemdijk namens de Nederlandse Regering protocolair zal worden begroet. Het ligt in de bedoeling van de Vorst de Mis bij te wonen in een der kerken Plaatsen in toestel afgezegd. Koning Leopold heeft de voor hem er zijn gevolg besproken plaatsen in bel KLM-toestel naar Zwitserland geannu leerd- A. P maakt daaruit op, dat de Vorst per extra-vliegtuig naar Zwitserland zal gaan. Een woordvoerder van de pro-Leopold Belgische royalistische beweging deelde A.P. mede, dat de beweging geen plannen had voor .een officiële begroeting, als Ko ning Leopold in« Nederland aankomt. Een dergelijke demonstratie zou in eer vreemd land niet op zijn plaats zijn Wel gaf hy toe. dat door commerciële reisorganisaties reizen van Brussel er Antwerpen naar Rotterdam worden ge organiseerd. De kade, waarop de ontscheping ge schiedt, wordt geheel voor het verkeer afgesloten Generaal Kruis morgenavond voor de radio Generaal Kruis zal morgenavond, half zeven, in het programma voor de Ned. Strijdkrachten voor Hilversum I een radiotoespraak houden over het onder werp „Leger en Volk", waarin hij tevens aandacht zal schenke» aan de Nationale Reserve, waarvoor de aanmelding Maan dag a.s. wordt opengesteld. Volgende week houdt hy een tweede Op Anjerdag grote campagne voor geestelijke vrijheid De Anjerdag, de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, zal vooral dit jaar staan in het teken van de geestelijke vrijheid. Antoon ng IV van de S.D. in Den Haag, u leerde 'an der Waals kennen doordat de dienst aar Rotterdam werd overgebracht!" Schreieder antwoordde kortaf met: [awohl!' Pres.: Wanneer is Van der Waals in en Haag gaan «werken? Get.: In Juni 1941 heb ik besloten v. d. faals daadwerkelijk bij het spionilage- erk in te schakelen. Pres.: Welk motief gold daarvoor? GetVanwege zijn scherpzinnigheid. Pres.: Heeft hij met U over zijn uit- indingen gesproken? Get.: Neen, nooit. Pres.: Het is natuurlijk wel eens voor- ekomen, dat Nederlanders onder druk de S.D zich tot verraders lieten ver- liden? Get.: Neen. alle aanmeldingen waren rij willig. Pres.: Was U tevreden over zijn werk? Get.: Zeer tevreden. Pres.: Heeft hij ook zelf initiatieven ge- omen? Get.: Ja. Pres.: Heeft v. d. Waals op Uw ringen aan illegale werkers wapens eboden? Get.: Neen. dat zeker niet. Ik vei sel zoiets aangezien daardoor de add wordt uitgelokt. Pres.: Zijn bezoldiging steeg van 1 sr maand tot f 1100. niet? Get.: Ja en bovendien heeft hij een Heemstede. Toen Spreeuw de af gesproken plaats naderde ontdekte hij tot zijn schrik enkele Duitse auto's. Ook zag hij Broeder Josef in gesprek met de verrader. Spreeuw keerde direct terug. Juli 1943 werd hij zelf gearres teerd en tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld De verdachte voor. Dan komt Van der Waals zelf voor het hekje. Hij ontkent, dat hij vrijwillig tot de D. is toegetreden. In het begin is hij gearresteerd door de S.D. Schreieder heeft hem toen be volen mede te werken aan arrestaties. Pres.: Dus Schreieder heeft een mein eed afgelegd? LAND A AG STELLEN PIJ U VOOR: Soldaat Niek Slootweg, Sloteriveg 1817, Abbenes Niek is op 4 Juni van het vorige jaar iet de „Tabinta" naar Indië vertrokken, p de foto ziet men hem tussen de chone Indische palmen staan. Laten wy open. dat hij er zo gezond en flink mag lijven uitzien als op deze fotp. Niek ligt op het ogenblik in de omgeving van Soe- tabaja en maakt het tot nu toe goed. poch verlangt ook hy naar Holland, naar pijn ouders, familie en meisje. Dat hij le allen spoedig terug mag zien! 1 DeVer. Staten zijn Columbia te hulp lekomen met een lening van 10 millioen lollar van de Export-importbank t.b. 'lerstel van door de revolutie veroor- «aakte beschadigingen. „America rules the air" (boven Berlijn) De 28 Super-forten na 50 uur vliegen in Beieren geland De 28 Amerikaanse superforten, die gisteren van Goose Bay in Labrador zijn vertrokken, zijn op het vliegveld basis zal vormen, voordat zij naar Ame rika terugkeren, geland. Fürstenfeldbruck in Beieren, Uit bevoegde bron wordt dat generaal Lucius D. Clay onmiddel- na de landing verzocht de super- forten een vlucht boven Berlijn te laten maken. Het schijnt, dat de Amerikaanse mili taire bevelhebber in Duitsland de Ber- lijnse bevolking het indrukwekkende schouwspel van een eskader van deze reusachtige borabardementstoestellen wil tonen. De superforten (B-29>- zijn tijdens de oorlog nniet in Europa gebruikt. De vlucht, waarom generaal Clay ver zocht heeft, zal plaats vinden in de Licht strook, die door de Russen voor het ge allieerde verkeer gereserveerd is. Men weet nog niet hoeveel toestellen zullen deelnemen. Van de drie escadrilles B-29 toestel len, die vandaag in Fürtenfeldbruck gekomen zyn, zullen er eerstdaags twee Amerika terugkeren en het derde in Duitsland gestationeerd blijven. De drie escadrilles zullen na elkaar op stijgen. De superforten hebben 50 uur nodig -had om van Salina (Kansas) naar Duitsland te vliegen, met tussenlandin- in Westover (Massachusetts)* en Goose Bay (Labrador). MEVROUW ROOSEVELT IN ZURICH. Mevrouw Eleanor Roosevelt is gisteren per vliegtuig uit Londen ka Zürich aange komen, wlar zij tot morgen verblijft. Daarna gaat ze naar Bras PRESIDENT VAN DE PHILIPPUNEN OVERLEDEN De 56-jarige president van de Philip- pijnen, Roxas, is gisteren aan een hart verlamming overleden, nadat hij kort tevoren nog een heftige redevoering te gen de communistische aggressie had ge houden. Don Juaq in Parijs. De infante Don Juan, de Spaanse troon pretendent, die in Cherbourg gearriveerd was, werd bedien in Parijs verwacht. N.C.S.V. wenst geen aparte Studentencorpsen Het dag. bestuur van de Ned. Chns- n-Studentenvereniging heeft telegra fisch de Generale Staf doen weten, hoewel in principe niet staande tegenover de plannen nationale reserve, de vorming van afzon derlijke studentencorpsen uitermate gewenst geacht op grond van fatale centuering van sociale en klasse-tegen stellingen. BUREAUX VAN PHILIPS IN BOGÖTA GEPLUNDERD De opstand in Columbia is nog niet ge heel bedwongen, want thans komen be richten binnen, dat de olieraffinaderijen Barranca Bermaja, waarbij de Ver. Staten geïnteresseerd zijn. in brand staan. Alle documenten zijn bij de brand op de Nederlandse legatie verloren gegaan, ter wijl beide bureaux van Philips in Bogota geplunderd zijn. Uit Costa Rica wordt gemeld, dat de communisten in San Jipsé een aantal rijke bewoners als gijzelaars vasthouden. Ook bij Wenen doen de Russen alsof ze alleen de baas zijn Amerik. Hoge Commissaris met adviseurs opgehouden Hoewel, volgens een Reuter-bericht uit Wenen, de Russische wachtposten de be weging van Brits personeel per trein en langs de weg volkomen ongemoeid laten, werd het Amerikaanse verkeer tussen Wenen en het Amerik. vliegveld Tulln onder strenge controle geplaatst. Dit betekent dus. dat de Russen van iedere Amerikaanse militair de grUze viertalige kaart eisen, die 2% jaar geleden door de vier mogend heden werd uitgegeven- Hella Haasse schrijfster van novelle „Oeroeg" Van de 24.000 inzendingen waren er 672 goed Hella S. Haasse is de schrijfster van d« novelle „Oeroeg", die uitgegeven is tg.v. de Boekenweek. Dit werd bekend gemaakt op-, de gisteren in het In ternationaal Cultureel Centrum te Am sterdam gehouden bijeenkomst van de Commissie voor de Propaganda van het Het feit heeft zich dan ook voorge- aan, dait een aantal leden van het Ame rikaanse militaire personeel op weg van n naar het Amerikaanse vliegveld Sowjet-schiüdwachten werd terug- Kort voor <&t .incident plaats vond, werd nog een bus van de Pan American Airways met passagiers voor het ocbteradJvLiegtuig naar Frankfort en Londen doorgelaten. De manager van de Pan American Airways gelasitte zijn staf op het vliegveld bij Tulln te blijven, tot dat" de Amerikaanse autoriteiten een be sluit zouden hebban genomen voor hun verdere stappen. Ass. Press ondervonden eveneens •Rijkheden. Zij werden twee uur on der bewaking gehouden, verdacht van het maken van foto's der wegversperrin gen, diie de Russen op de weg naar de Amerikaanse luchtbasis hebben aange bracht. Zij werden tenslotte vrijgelatenv moesten de films aan de Russische vele zijden medewerking toegezegd. Alle Nederlanders zullen op bijzondere wijze gesteld worden op 29 Juni met het anjer-symbool te demonstreren voor de vrije Nederlandse beschaving. Het fonds Steunde in de korte tijd van zijn taak de Ned. beschaving met n half millioen gulden. 't Bezoek van gen. Foulkes aan ons land Op 4 Mei tegenwoordig bU de her denking in de Haagse Ridderzaal Zoils wij reeds meldden, komt de Ca nadese luit.-generaal Foulkes op 2 Mei kort bezoek in ons land Hij arriveert, met zijn echtgenote in Hoek Holland en zal des avonds aanzit- aan een diner bij de Canadese bassadeur, P. Dupuy- Als hem op 3 Mei ereburgerschap van Wageningen wordt aangeboden, zullen waarschijnlijk ook Prinses Juliana en Prins Bernhard aanwezig zijn. Op 4 Mei zal hij de her denkingsplechtigheid in de Ridderzaal bijwonen en op 5 Mei, waarschijnlijk de Prins en de Prinses, de plechtig heid op de Holterberg, waar 1800 Canade zen begfaven liggen. Dezelfde dag zal hij in Zutphen de gerepareerde „Deven- terbrug" omdopen in „Candese brug". Volgende week minder mais in het brood Door vermindering van het maisper- centage is de melange voor de komende periode, welke 18 April a.s. ingaat, nl. vastgesteld op 92 pet tarwe/rogge (uit- maling 85 pet) en 8 pet maisbloem. De tarwe/roggemelange zal voor driekwart uit tarwe en voor een kwart uit rogge bestaan. Ds R. J. de Stoppelaar is 74 jaar oud overleden Bekend natuuronderzoeker en schrUver van vele boeken. Op 74-jarige leeftijd is in Enschede overleden de bekende Doopsgezinde pre dikant en auteur ds R. J. de Stoppelaar. Hij is predikant geweest in Graftdyk en Warga. Hij schreef vele werken over het Gisteren heeft Molotof, de Russische| Friese water, het vogel- en plantenleven, minister van Buitenlandse Zaken, onze Wij noemen: „Waar de weiden groenen nieuwe ambassadeur te Moskou, dr Ph. en de wateren klotsen", „Glinsteringen C. Visser, ontvangen. Volgens het Rus- van het jaar", „Vreugden van het zwer- sische persbureau Tass hield het bezoek ven", „Zon op de golven", „Glanzende verband met de aanstaande aanbieding dagen", „Op Frieslands wijde wateren" der geloofsbrieven van dr Visser. 1 en „Wuivende wieken". Een veel ernstiger incident is het feit, dat luit.-generaal Geoffrey Keyes, giste ren met zijn leidende adviseurs werd afgesloten op het vliegveld, tengevolge van de Russische controle-maatregel. Met de positie van de Amerikaanse Hoge Commissaris voor Oostenrük wordt door de Russen dos geen rekening gehouden. Het spreekt vanzeld, dat tegen een en ander krachtig zal worden geprotesteerd en de Engelse en militaire vertegen woordigers in de geallieerde contróle- raad, die heden bijeenkomt, zullen het bij latten zitten. Indien de Russen dat zy het in Wenen alleen voor het zeggen hebben, slaan zij de plank mis. Inmidldels hebben de plaatsvervangen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier. die de voorwaarden van» Oostenrijk bestu deren. Joego-Slavië verzocht nieuwe schriftelijke voorstellen in te dienen. Men Gerard Snoeck krijgt een baan bij de K.L.M. Gerard Snoeck. één der drie redders 'an piloot Leemhuis, is voor zijn moedig optreden beloond. Hij liep als instrument maker zonder werk, maar de directeur de K.L.M., de heer Plesman. heeft hem onmiddellijk bij zich ontboden hem tewerk gesteld in de werkplaatsen op Schiphol. Lang zal Gerard daar echter niet van kunnen profiteren, want over enige maanden moet hij in de militaire dienst. Maar natuurlijk wordt zijn plaatsje opengehouden fot zijn demobilisatie! Mr Dr HelmstrUd 1 Mei in functie. De nieuw-benoemde griffier der Staten van Zuid-Holland, mr dr F. A. Helm- strijd, zal 1 Mei a.s. in functie treden. hijnt een compromis bereikt te hebben over die militaire be patongen van het Oostenrijkse vredesverdrag, wamt Rus land trok zijn eis in, dat de Oostenrijkse troepen geen andere wapens zouden mo gen gebruiken, dan die welke in Oosten rijk zelf gefabriceerd worden. Zoals men was Oostenrijk in het verleden af hankelijk van het buitenland voor deze wapenleveranties. Engeland eist schadevergoeding voor „Viking"-vliegtuig Als schuld van Russische piloot vaststaa^ Lord Jowitt de voorzitter van het Britse Hogerhuis, heeft verklaard, dat indien komt vast te staan dat de bestuur der van het Sowjet-vliegtuig, waarmee de botsing met het Engelse toestel boven Berlijn plaatsvond, verkeerd heeft gehan- deld, dus schuld heeft, de Britse regering aan de Sow jet-Unie voor het verongelukte ..Viking"-vliegtuig vergoeding zal vragen Engeland staat nog steeds op het stand punt het onderzoek gezamenlijk met de Sow jet-autoriteiten uit te voeren. Arnold Meijer deze zomer op vrije voeten? Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal Arnold Meijer, ex-leider van Zwart Front, die thans 4 jaar gev. straf te Scheveningen uitzit, hem opge legd door de Raad van Cassatie, wegens zyn houding in oorlogstijd, vermoedelijk in de loop wan deze zomer vo< lyk in vrijheid worden gesteld. Min. Jonkman ontwerpt een „lege" Unie De Regering koestert bedenking tegen de haars inziens eenzUdige opvatting, als zou de opbouw van de Nederlands-Indo nesische Unie als de belangrijkste moeten worden gezien, aldus blUkt de Memorie van Antwoord aan d« Eerste Kamer bU de begroting van Over- >ese Gebiedsdelen. De Unie-organen zullen op grondslag in périteit worden samengesteld en wellicht (aldus min. Jonkman), zal de beste oplossing blijken, dat de Raad Ministers, hoogste verantwoordelijk be stuursorgaan, zal bestaan uit ministers der deelgenoten, met Unie-aangelegen heden belast, en iedere minister verant woordelijk aan de eigen organen der deel genoten. op de voet hunner constitu ties. De Unie-organen kunnen door mid del van de organen der deelgenoten be schikken over de machtsmiddelen, welke aan de deelgenoten ten dienste staan. (Dit betekent dus,, dat de Unie niet zal beschikken over een eigen machts apparaat en dat de Unie-bestuurs-orga- nen geen verantwoordelijkheid heb ben jegens een vertegenwoordigend Unie lichaam, doch de Unie-ministers een per soonlijke verantwoordelijkheid dragen jegens het vertegenwoordigend lichaam van de Unie-partner, waarvoor zU in de Unie-ministerraad zitten. M.a.w. de Unie is geen wezenlijke Unie, maar een begrip- op-papier, zonder inhoud. Red. Hella S. Haasse. Ned. boek. De schrijfster had ingezonden onder het motto: „Ik houd van schrij-- In 145.000 exemplaren is dit boekje verspreid. Van de ruim 24.000 inzender* (vorig jaar 12.000) hebben 672 de juiste naam opgegeven. Circa 6900 raadden S. Franke, ca 5700 Willy Corsari en ca 3400 L. de Bourbon. De drie hoofdprijzen vielen na loting ten deel aan mevr. Vis- ;rLabee te De Bilt, de heer Van ♦Poin teren te A'dam en de heer Wollendorp Alkmaar. Namens het dep. van O. K. en W. werd de schrijfster geluk gewenst door dr A- Vroom, chef. afd. Kunstzaken. De kippen van de Mikado De Japanse dieven schijnen hun kei zer goed te u-illen laten voelen, dat hij god-af is. Zij zijn de paleistuinen bin nengedrongen, die vroeger geheiligde grond waren, en hebben er IS witte kippen gestolen, die de keizerin persoon lijk had gefokt. Tegen drie Amersfoortse beulen de doodstraf geëist In één adem eiste de procureur-fiscaal bU hot Utrechtse B.G. gisteren de dood straf tegen drie beruchte beulen uit het kamp Amersfoort: de 29-j. Hilversumse meubelmaker W. v. d. Meut; de 25-J. J. J. A. van Roessel uit Tilburg en de 29-J. Utrechtenaar J. J. C^mbert. Een trieste lijst van gruwelen vterd de verdachten voorgelezen. Zij schopten en sloegen hun gevangenen vreselijk, dom pelden hen in een beerput, trokken op geraffineerde wijze de baarden der onge schoren gevangenen uit of staken de baarden in brand, hielden hun hoofd in een wespennest, doofden brandende siga retten op hun blote lichamen uit en hin- gen zelfs één aan zijn baard op. Sjahrir te Batavia aangekomen. Sjahrir is uit Singapore te Batavia aangekomen, op doorreis naar Djokja. In Batavia zit men nog met de banden in het haar- En in Den Haag wacht men maar op Batavia Ergens in Nederland trad gisteren de oud-Commandant Veldleger J. J. C. baron van Voorst tot Voorst in bet huwelijk met Jonkvrouwe J. M. A. L. Ruijs de Beerenbrouck, dochter van wijlen minister Ruijs de Beeren brouck. Het bruidspaar. DAT in het kader van de jubileumfees ten van 5—13 Juni in Roosendaal eer tentoonstelling over het bedrijfs- er openbare leven wordt gehouden. DAT de Coöp. Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht over 1947 fl,7 mi^ioen winst maakte (v. j. fl,5 mill.) en de res met f 1 mill, tot f 6,5 mill, wordt groot. DAT in Gelderland de registratie de landbouwpensioenen reeds spoedig begint. DAT de openb. leeszaal en bibliotheek in Enschede (met 40 000 boeken), welke onlangs wegens brand werd gesloten, heropend. DAT men streeft naar een volledige collectie vakliteratuur voor de textiel industrie. DAT op 5 Mei de 73-j. Jantje Wijnen uit Etten-Leur 60 j. als inwonend knecht in dienst is van de fam. Luijkx en hele buurt hem gaat huldigen. DAT B. en W. van Dordt de raad vo stellen, overeenkomstig de wens van Regering zo zuinig mogelijk met openbare werken te zijn, doch f 1.449. hiervoor vragen, zomede f4,8 millioen voor de bouw van een nieuwe electr. centrale. DAT C. Nijveen van 19—23 April ir Parijs ons land vertegenwoordigt op eei partijraad-conferentie der Wereldunie van Zionisten-Revisionisten. DAT E. Groes-Petersen en F. Eliasson, chefs van de Kopenhagense en Stock- holmse verkeerspolitie volgende weèk in Amsterdam de verkeersregeling bestu deren- DAT het troepentransportschip „Zui derkruis" niet, zoals gemeld, omstreeks April te A'dam, maar te R'dam aan komt. DAT het comm. raadslid J. Cats te Leiden zijn functie heeft neergelegd, evenals zijn partijgenoot Gubbels te Dordrecht, in welke laatste plaats de imm. lijst thans op 1 na is uitgeput door vele weglopers uit deze fractie. DAT gisteren tussen Ned. vertegen woordigers en de Britse en Am. autori teiten te Dusseldorp besprekingen zyn begonnen over de voorgenomen uitvoer 200.000 ton Ned. groente naar V^st- Duitsland. i de beursjournalis- n het Financ. Dag- DAT de nestor ten, J. v. d. Meer blad. Maandag 50 j. DAT mr Ch. Bogaardt, in Landbouw, Maandag Hilversum I spreekt over de betekenis de Havana-conferentie voor de Ned. landbouw. DAT de heer Yan Gransven te Heerlen Maandag 25 jaar burgemeester DAT de Internat. Kunststoffen Industrie te Voorschoten overgaat tot een tweede emissie van 800 aandelen van f 1000 110 pet., uitsluitend voor aandeelhouders, in de verhouding van 1 nieuw op 1 oud aandeel en 5 pet div. uitkeert DAT de Ned. Bond van Vrouwen werk- lam in bedrijf en beroep morgen in Utrecht zijn jaarvergadering houdt. DAT A. Zaaijer als directeur van de stoomvaartmij. „Noordzee" te A'dam wordt opgevolgd door W. R. Sturms. DAT ir J. Noorduyn, dir. vai Curagaose Petr. Ind. Mij., is benoemd tot commandeur in de orde van O.h echtgenote, mevr. G. S. Noorduyn-Keith, tot ridder in die orde. DAT Prins Bernhard is verzocht de 25e landenwedstrijd boogschieten Ned.Bel gië op 18 Juli op een „Middeleeuws' marktplein in Tilburg te openen. DAT de stoomspinnerij „Twenthe" ii Almelo 7.2 pet uitkeert. DAT de 14 Z-Afrik. journalisten, die tot morgenochtend in ons land vertoeven; gisteren de hoogovens in Velsen, voorts Marken en Volendam bezochten en ont vangen werden door het bestuur Fed. van Ned. Journalisten. DAT 18 April in Nieuwenhagen (L.) op initiatief van uit Indië teruggekeerde militairen een herdenking plaats vindt van gevallen makkers. DAT de 71-J. J. v. d. Speld, voorz. de Goudse Ver. v. Ouden van Dagen, de zilveren draagmedaille van de orde v O.N. ontving. DAT aan M. J. Th. Vas Dias op v< zoek m.Lv. 1 Aug. a.s. eervol ontslag verleend als voorz. van de Raad van I Arbeid te Alkmaar. Terwijl de Nederlandse Regering nog generlei beslissing heeft genomen of zy de Nederlandse delegatie uit Djokja zal terugroepen, zit dr Van Mook te Batavia met het lid der Nederlandse delegatie, raden Abdoelkadir te beraadslagen. De Interim-Regering te Batavia is 4 uren lang aan het praten geweest, zonder tot een standpunt te komen over de be lediging haar voornaamste leden, Abdoel kadir en proef. Hoessein Djajadiningrat te Dokja aangedaan. Er blijken in de In terim-Regering twee groeperingen te zijn, waarvan de ene terugroeping der dele gatie verlangt en de andere voortzetting der besprekingen, mits de republiek vol komen genoegdoening verschaft. Die leden der Nederlandse delegatie, welke nog niet Djokja zijn vertrokken, blijven afwachting van de beslissing voorlopig Batavia. Intussen valt het op. dat de republiek de N.I. Regering nog gener lei genoegdoening heeft verschaft, maai excuses aan de delegatie heeft vol- i, tenjrijl radio en pers der republiek de gebeurtenissen vergoelijken. Het uitblijven van enige reactie Den Haag doet weer hët ergste ven den. Blijkbaar wil dr Van Mook de de legatie terugroepen, maar de delegatie wil blijven en Den Haag is weer beducht huiselijke onmin. Zo is het inmiddels al Vrijdag geworden en er is nog steed* niets gebeurd. Opmerkelijk is de rol van de sultan van Djokja. Deze is als militair gouverneur verantwoordelijk voor de molestatie van de heren Abdoelkadir en Djajadiningrat, het lijkt er veel op, alsof hij deze heeft geënsceneerd, met het doel deze beide figuren van de Interim-Regering een on herstelbaar prestigeverlies te bezorgen. De sultan heeft namelijk monarchale nei gingen en zou liefst èn de republiek èn de Nederlanders kwijt zijn. Niet alleen is het dus vags het grootste belang, dat ons Leger voorgoed afrekent met de revolutionnairen te Djokja, doch ook dat het de oproerige sultan een af straffing toedient. Red.) MOTORSCHIP NA AANVARING OP DE WAAL GEZONKEN Gistermiddag is bij Tief een motor schip, geladen met hout. na een aanva ring met een sleep, gezonken. De 3 op varenden konden zioh aan het zinkende schip vastklampen tot er hulp kwam. De lading ging in grote hoeveelheden stroomafwaarts. Enkele bootjes van de gierporot Prinses Juliana sloegen om, waardoor in de veerdienst oponthoud ontstond. Het wrak ligt in het vaarwater, zodat bijzondere maatregelen genomen zijn Persoonlijke ongelukken deden zich Nog geen wapenstilstand in in Palestina De kwestie van het Amerikaanse voog dijschap over Palestina is nauw verbon den met het vraagstuk van een wapen stilstand tussen Joden en Arabieren. Het toch al nevelige prospectief in deze terie wordt nog duisterder nu mer Lake Success, waar het Palestijnse vraag, stuk in de Veiligheidsraar behandeld wordt geen stap verder gekomen is Volgens Reuter heeft de voorzitter thans verklaard, dat zijn besprekingen met Joden en Arabieren op niets zijn uit gelopen. De houding van Rusland is nog onzeker, omdat Gromyko nog nadere instructies verwacht. Inmiddels woedit de strijd hevigheid voort Er wordt melding ge maakt van een formele veldslag, die ten Zuiden van Haifa wordt geleverd tussen een grote troepenmacht van de Haganah en troepen van het Arabische bevrijdaog*- Gouverneut Kasteel onderscheiden. De prefect van Guadeloupe reikte gou verneur Kasteel de onderscheiding van commandeur in het Legioen van Eer ui^ terwijl de eerste benoemd werd tot groot- officier in de orde van Oranje Nassau. Zonneschijn Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavopd: Droog en overdag zonnig weer met een voor de tijd van het jaar normale tem peratuur. Meest matige wind uit Ooste lijke richtingen. ZON EN MAAN. Zon op 5.40 uur. onder 19.40 uur. Maan op 11.18 uur, onder 3.42 uur, 23 April volle maai*

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1