jUruuir £rütëd)f dim runt Slappe houding jegens de Republiek wordt gecontinueerd Wist U DONDERDAG 15 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm-.kosten) AD VERTENTIËN0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-^ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. 7485 „^icnluasiirb Is dfieMewit myo bert in BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER Republiek verspreidt gruwelplaten over het Nederlandse leger De Nederlandse Regeging pleegt thans met Batavia overleg over de vraag of de Nederlandse delegatie in verband met het schandelijke incident te Djokja nit de republiek aal worden teruggeroepen. Inmiddels heeft de Nederlandse Rege ring officieel medegedeeld, dat zij het «landpunt der Indische Regering tegen over dit incident deelt en Van Mook heeft thans aan de delegatie verboden, verdere officiële besprekingen te voeren, xolang er van Djokja geen genoegdoening is ontvangen. Een opmerkelijk feit is, dat deze detegatie het incident als geslo ten wenst te beschouwen en ze er bij Van Mook op aandringt het verbod van verdere besprekingen weer in te trekken. Desniettemin heeft de delegatie bij de Commissie van Drie tegen dit incident geprotesteerd en een tweede protest in gediend tegen aanplakbiljetten in Djokja, waarop Nederlandse soldaten getekend In betere restaurants niet minder vlees Naar de Nieuwe Leidische Crt. verneemt, heeft minister Mansholt nog enige wijzigingen gebracht in het Verso- beringspLan voor de maaltijden in hotels en restaurants. Zo zal hoogstwaarschijn lijk de voorgenomen derde vleesloze dag voor de z.g. betere restaurants niet door gaan en zal de noodzakelijke verminde ring van het vleesrantsoen in deze bedrij ven op andere wijze worden gevonden. AMSTERDAMS 7e WETHOUDER WORDT 28 APRIL GEKOZEN Gedep. Staten van Noord-Holland heb ben het besluit van de A'damse gemeen teraad, om een zevende wethouder te benoemen, goedgekeurd. Woensdag 28 April wordt»deze functionaris gekozen, zo men weet om de invloed van de com munistische wethouders te beperken. Na Batenburg cn Zoetermeer; een monster in Fynaart Thans heeft een wilde bouvier in enkele dagen tussen Zevenbergen en Fijnaart 28 schapen vermoord. Bij de laatste aan val op een kudde schapen in Fijnaart ech ter, organiseerde de Rijkspolitie een klop jacht. In de omgeving van Zwingelspaan kon opperwachtmeester Kievit het mon- SDLEBIGEND ARTIKEL KOST f4000 De rechtbank te Amsterdam heeft de hoofdredacteur van „De Gooise Klan ken", te Hilversum, veroordeeld tot een vergoeding van f4000, te betalen aan mr J. S. Bijl, hoofd van het bureau Opspo ring van Oorlogsmisdadigers in Neder land. In een artikel werd geschreven, dat mr Bijl uit anti-semitisme de be rechting der Duitse bevelhebbers zou saboteren. Na 13 Mei geen Ned. post meer naar Palestina. In verband met de huidige toestand in Palestina kan er voorlopig alleen lucht-, post heen gezonden worden; ook post pakketten worden niet meer vervoerd Luchtpost zal zo veel mogelijk tot 15 Mei nog worden uitgereikt, doch behoudens nader bericht zal ook de luchtpoktver- zending naar Palestina na 13 Mei wor den stopgezet. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: O.V.W.-sold. C. A. de Bruijn jr, Joh. de Wittstraat 2, Leiden. Na de bevrijding, in de zomer van 1945 meldde Cor de Bruijn zich als oor logsvrijwilliger. Via Engeland vertrok hij in het najaar naar Indië eerst naar Ma- lakka en na ongeveer vier maanden naar Java. Als infanterist heeft hij daar deel genomen aan het zo moeilijke werk, dat de jongens daar, vooral in de eerste tijd, hadden te verrichten. Na een ziekte werd hij voor dit werk afgekeurd en vond hij een nieuwe taak bij de dienst „Welfare". Zo trekt hij thans, als operateur van de mobiele filmdienst, telkens in een tour- née van drie h vier weken langs de een zame posten in Midden-Java, om dè kameraden de ontspanning te geven, die zij zozeer nodig hebben. Na twee-en-een- half jaar ziet ook hij met vgrlangen uit naar het ogenblik, dat hij zijn ouders en het vaderland weer zal zien. Straffen voor roofoverval Rotterdams postkantoor verzwaard. In hoger beroep heeft het Haags Ge rechtshof de straffen, uitgesproken door «Je rechtbank. te Rotterdam, van enige daders, betrokken bij de roofoverval op het postkantoor te Rotterdam, verhoogd. De portiers B. M. en D. W. R. kregen thans vijf jaar (3% jaar): A. D. H werd wegens medeplichtigheid en heling ver oordeeld tot resp. 3 en 2 jaar (3 en 1 jear) en A. J van B„ kreeg wegens he ling 3 jaar (2% jaar). Allen m. a. van ■reveotief. staan, die op burgers van Djokja schie ten. Zij heeft er op gewezen, dat een dergelijke opruiing in strijd is met het accoord der „Renville". In verband met het feit, dat de repu bliek de officiële mededeling van het incident door de delegatie aan dr Van Mook 24 uur heeft achtergehouden, is de Nederlandse gedelegeerde, de heer Abdoelkadir naar Batavia overgekomen, terwijl jhr Van Vredenburch heeft ver klaard, dat, wanneer de republiek op nieuw telegrammen mocht vasthouden, de delegatie zal worden teruggeroepen. Inmiddels is er voor de republ. radio namens de sultan van Djokja, die als gouverneur dier stad verantwoordelijk is voor het incident, een verklaring voor gelezen, waarin de gebeurtenissen wor den veroordeeld en bestraffing der „schuldigen" wordt beloofd. Vooraf wer den voor de radio Abdoelkadir en Hoes sein Djajadiningrat slaafs onderworpen figuren genoemd, waardoor het incident weer wordt goedgepraat. Dit feit heeft opnieuw een zeer slechte indruk gemaakt. (Het gaat zoals wij vreesden: De Re gering reageert met halve kracht, de de legatie stoomt op volle kraoht achteruit en de republiek blijft chicaneren. Slechts één handelwijze is gerechtvaardigd: Op volle kracht naar Djokja. Red.) Naar een wapenstilstand in Palestina Op een conferentie van de Veiligheids raad. is een ontwerpresolutie opgesteld, betreffende de wapenstilstand in P tina. Er zal een speciale commissie toezicht gevormd worden, voor de nale ving van .de voorwaarden, die aan beide partijen worden gesteld. Deze resolutie wordt in de Veilgheids- raad te Lake Success, welke morgen offi ciéél bijeenkomt, in behandeling geno- Warren Austin, de Amerikaanse gede legeerde, heeft voorgestelde de wapen stilstand in Indonesië tot voorbeeld te nemen. (Ongemotiveerder en ongelukki ger voorbeeld had nauwelijks aan Veiligheidsraad-brein kunnen ontsprui ten. Red.) Volgens een later bericht houdt de re solutie o.m. in: het staken van militaire acitiviteit en wederzijdse aggressie; geen import van gewapende troepen, of logsmateriaal in Palestina: samenwerking met de mandataris voor het bewaren orde en recht; het eerbiedigen van heilige plaatsen in Palestina. Aan Engeland zal worden verzocht toe te zien op de uitvoering dezer maatrege len en de Ver. Naties op de hoogte te houden. De Palestijnse commissie heeft beslo ten de vorming van een politiemacht der Ver. Naties voor'Jeruzalem ter hand te de Jaarbeurs bezochten, bevonden zich generaal Kruis, de Australische gezant mr F. Keith Officer, en vele Ned. diplo matieke ambtenaren. Heden wordt de Jaarbeurs gesloten. De behandeling van de zaak-Rauter wordt op 22 April heropend Daar het onderzoek niet volledig geacht moet worden (Van onze verslaggever voor rechtszaken) De behandeling van de zaak tegen Generaal Rauter zal Donderdag 22 April opnieuw door het Haagse BUz. Gerechtshof worden heropend, omdat het onderzoek onvol ledig is geweest, zo deelde de president van het Hof, jhr mr P. G- M. van Meeuwen, hedenmorgen mede. Velen waren opgekomen naar de Rechts zaal aan de Kneuterdijk, om de aangekon digde voorlopige uitspraak te horen. Rauter werd kort na 10 uur tussen twee parketwaohters binnengebracht en maakte een buiging naar de aanwezigen, hij zich opgewekt met een politiei derbield. Om 7 min. over tien kwam het Hof bin nen en legde de President de hierboven gegeven verklaring af, onder toevoeging, dat op Donderdag a.s. nog enkele be scheiden zullen worden voorgelezen, o.a uit de processen-verbaal; voorts brieven vain Rauter aan Himmler van 17 Oct. 1942, van Rauter aan de burgemeester van Be verwijk op 13 Juli 1944 en van ir S. L. Louwes aan bet B.G. Voorts werd de tolk. de heer H. Flau- menhaft, opgedragen die dag weer aan wezig te zijn. Tenslotte richtte de Pres. zich tot de pers en verklaarde, dat in sommige bladen het pleidooi van de ver dediger, mr K van Ryokevorsel. zo kort was weergegeven, dat hem daardoor woorden in de mond waren gelegd, alsof ANDERHALF MILLIARD CONVERSIELENINGEN. Het prospectus der conversie van de staatslening 1938 kondigt twee nieuwe leningen aan van totaal f 1.5 milliard, nl. A.de 3 pet. lening 196264 100 pet., geheel aflosbaar op 1 Juni 1964 en B. de 3Vt pet. lening 1948 100% pet. Aflossingsschema: 195968 1% pet, 1969- 1978 2 pet., 1979—88 3 pet., 1989—98 3Vi pet. pari. Versterkte aflossing is de eerste 20 jaar mogelijk 101%, daarna a 100 pet. Houders van lening-1938 kunnen aytomatisch deelnemen aan lening A en hebben dan tot 1 Juni 1953 het recht deze lening pari in betaling te geven voor vermogensaanwasbelasting en ver mogensheffing ineens. Na kennisgeving voor 3 Mei kunnen zij aflossing krijgen of voorkeur op lening B. De vrije in schrijving op lening A en B is 13 Mei open- De aflossing der lening-1938 ge schiedt 1 Juni op lossingsrekening en kan na aftrek van pet. voor rechtsherstel o vrije rekening worden geboekt hij geen goed Nederlander zou zijn. De Pres. betreurde ddt en zeide, dat het Hof met waardering van het pleidooi had ken nis genomen. Hij hoopte, dat de pers als nog deze verkeerde indruk zou wegne men. De behandeling werd daarna ge schorst tot Donderdag 22 April 10 uur. Naar het A.N.P. verneemt, zal het Hof zich bevoegd verklaren, Rauter te be rechten. Gevangen smokkelaar zou door kornuiten bevrijd worden Ernstig gewonde by schietparty in Roermond. Gisteren zou in Roermond voor een verkeersdelict een zekere K. uit Weert terechtstaan, die wegens textielsmokkel reeds geruime tyd in Utrecht opgesloten was. Bij het verlaten van het station in Roermond, zag K. kans, zich van zijn bewakers los te rukken. De parketwach ters, die hem wilden achtervolgen, wer den daarbij door een groep kornuiten van de smokkelaar gehinderd. De bewa kers maakten echter gebruik van hun revolvers, met het gevolg, dat één lid van de bende, v.d- V. uit Budel, ernstig werd gewond. Een andere medeplichtige, F. uit Weert, is gearresteerd. K., die op korte afstand van het station weer gegre pen kon worden, trachttevorige week, toen hij eveneens in Roermond moest voorkomen, ook reeds te ontsnappen, door by Weert uit de trein te springen. Waarschuwingsschoten waren toen vol doende, om hem tot orde te roepen. De rechtszaak in Roermond is nu nóg niet doorgegaan. K. is wéér op transport naar Utrecht gesteld. NOG MEER LIEFHEBBERS De Vooruitstrevende Party voor We- reldregeging en de Ned Bellamypartij hebben een fusie aangegaan Onder de naam van Vooruitstrevende Partij voor Wereldregering zal men aan de as. ver kiezingen deelnemen. (Bellamy behaalde in 1946 11.205 stemmen. Red.). Amerik. communisten gaan op de zwarte lijst In Amerika wordt een wetsontwerp aanhangig gemaakt, waarby alle leden der communistische partij verplicht den zich by het departement van Justitie te laten registreren. Aanvankelijk was 1 sloten, dat alleen de leiders der comrr nistische party zich aan registratie m< ten onderwerpen. ENGELAND SCHAFT VOOR VIJF JAAR DOODSTRAF AF. Engeland zal de doodstraf wegens moord voor vyf jaar afschaffen. Gister avond nam het Lagerhuis een daartoe strekkend wetsontwerp met 245 tegen 222 stemmen aan. Momenteel zijn er twee ter dood veroordeelden in Engeland. Drie personen zijn dit jaar wegens moord te rechtgesteld, terwijl aan een twaalftal gratie werd verleend. De regering gen afschaffing van de doodstraf, gezien het grote aantal misdaden van het ogen blik. De doodstraf voor landverraad blijft gehandhaafd. Duitsland wenst 1/3 van de Marshall-pot Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur, is het eens geworden met de generaals Robertson en Koenig, betreffende de steunverlening aan West- Duitsland. Inmiddels heeft West-Duits- land zyn wensen inzake de hulpverlening aan de militaire gouverneurs van Enge land en Amerika te kennen gegeven. Het voorstel is niet mis, want West-Duitsland vraagt maar eventjes een bedrag van 1.960.000.000 dollar in het kader van het Europese herstelplan. En dit bedrag is ruim dertig procent van het totaal ad. 5.3 milliard dollar, dat door het Ameri kaanse Congres aan de 16 Marshall-lan den werd toegewezen. Communistische „Ce Soir" in beslag genomen. 1 Gisteren is het communistische Parijse blad „Ce Soir" in beslag genomen. De Franse regering zal een vervolging instel len, omdat in het nummer van gisteren valse inlichtingen werden afgedrukt over het blokkeren van 1000-francs-biljetten, welke informaties het crediet van de staat zouden kunnen schaden. Het Persverbond heeft officiëel gepro testeerd tegen de inbeslagneming van „Ce Soir", omdat er geen gerechtelyke beslis sing aan voorafgegaan is. Vliegramp in Ierland eist 30 mensenlevens Een vliegtuig van de „Pan American Airways", vermoedelijk de „Empress of the Skies", die van Karachi naar New York vloog op een tocht rond de wereld, is gisteren op het vliegveld Shannon in Ierland verongelukt. Het toestel raakte een obstakel ongeveer twee kilometer van de hoofdgebouwen en vloog onm dellijk in brand. Van de 31 zich boord bevindende personen, kwamen er 30 om het leven en de enige overlevende was een employé van de luchtvaartmaat- schappy. LEWIS: „Ich bin unschuldig." John L. Lewis, de Amerikaanse vak verenigingsleider, verklaarde gisteren niet schuldig te zyn aan belediging van het Hof, wegens het niet doen beëinidgen van de mijnwerkersstaking tien dagen geleden, hetgeen door het Federale Hof, bevolen was. Lewis heeft echter later de mijnwerkers opdracht gegeven de arbeid te hervatten en hield voor het Hof steeds het standpunt vol, dat hij nooit de sta-: king afgekndigd heeft, maar dat de ar beiders vrijwillig het werk neerlegden. De zaak tegen Lewis wordt voortgezet. In Franse autofabrieken wordt weer gestaakt. De meeste arbeiders van de Peugeot- autofabrieken in Parijs hebben zich gis teren aangesloten by de stakingsbewe ging in de genationaliseerde Renault- autofabrieken, waar 750 arbeiders het werk neerlegden. Er wordt gestaakt vooi 20 pet. loonsverhoging onder leiding vac het grotendeels communistische vakver bond. De regering wil geen looneisen in willigen. vóór de nieuwe oogst, hetgeen tot prijsdaling moet leiden. „WATERMAN" MORGEN MET TROE PEN NAAR INDIË. Het troepenschip „Waterman" vertrekt morgen met aflossingsdetachementen uit Rotterdam naar Indië. In Port Said en by aankomst in Batavia, kunnen de op varenden post ontvangen, welke hier voor uiterlyk resp. 18 April en 2 Mei moet worden gepost. Zwarte bouw gaat gemeenten woning toewijzing kosten „Katterige" ambtenaren wegens decentralisatieplannen (Van onie Parlementsredactenr) ,Het sal waerachtig wel gaen"- Tot deze conclusie kwam Minister In 't Veld gis termiddag in de Eerste Kamer by de behandeling van de begroting van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Hy wist zich gesteund door een toegewyd ambte narencorps, door de provinciale en gemeentebesturen (al zijn deze wel eens lastig kankeren ze ook wel eens), door krachten uit het vrije bedrijfsleven en vooral ook door het vertrouwen, ln de Kamer jegens hem uitgesproken. Zyn optimisme werd beloond, doordat Er zal dus gerekend moeten worden op de Kamer zyn begroting zonder hoofde- 20.000 woningen per jaar in montage- lijke stemming aannam. Ook de commu-rbouw gedurende de eerste 10 volgende nisten, die het minste vertrouwen hadden jaren. Deze bouw komt nu wat op gang: getoond, gaven hun steun. I dit jaar 6000, volgend jaar wellicht 10 000. Nadat de heren Nijkamp (K.V.P.), Deze week komt de gewijzigde Finan- Brandenburg (comm.), Hermans (comm.), cieringsregeling klaar. Ook de particu- Biewenga (A.R.) en Zegering Hadders. liere bouw moet een kans hebben, doch (V.V.D.) het hunne hadden gezegd,i de beslissing over particuliere of woning- dankte minister In 't Veld voor de vele] wetbouw wil de minister leggen in han- betuigin-gen van goede verwachting in] den van de gemeentebesturen, zijn beleid. Hij hoopte, dat hy een vastej Wat de huurverhoging betreft, meende kunnen ontwikkelen, t.a.v. dei de bewindsman, dat deze er op den duur wel zal moeten komen, doch deze hangt samen met de algemene loon- en prijs politiek. De Eerste Kamer komt opnieuw byeen Dinsdag 20 April a.s. des middags half twee, met voortzetting 's avonds half acht en eventueel Woensdag en Donderdag om elf uur. Dan komen aan de orde de be groting van Economische Zaken, de ting van aandelen van de Nederlandse Bank met het nieuwe Bankstatuut en begroting van Overzeese Gebiedsdelen. klachten over de wederopbouw schuwde hy er voor, niet alleen te kyken naar hetgeen niet is gebeurd, ma naar wat wel tot stand is gekomen is toch niet onbetekenend. De minister vertelde, dat er onder de lagere weder- opbouw-ambtenaren enige „katterigheid" heerst in verband met de decentralisatie plannen, doch dit is geheel ten onrechte. De weg tussen belanghebbende en beslis send gezag zal zo kort mogelyk worden gemaakt. In dit opzicht is een ontwikke ling gaande. Decentralisatie betekent niet alleen overdracht van bevoegdheden, maar ook van verantwoordelijkheden. De Commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer m.b.t. de wijziging van de Woningwet en de regeling van de Wederopbouw heeft met de minister een onderhoud gehad gehad, met als gevolg, dat beide wetsontwerpen moeten worden omgewerkt (meer decentralisatie) het geen practisch neerkomt op de Indiening van één geheel nieuw wetsontwerp. Het bouwprogram-1948 is nog niet defi- tief vastgesteld. Globaal zal het moeten blijven by het bekende bedrag van f 1015 millioen, waarbij reeds rekening is ge^ houden met de Marshall-hulp. De minis ter wees op de richtlijnen voor de ver deling van het bouwvolume over de pro vincies. In het vervolg zal een commissie, waarin de Commissaris der Koningin zit ting hebben, de minister adviseren over deze verdeling, terwijl de verdere verde ling over de gemeente door Gedeputeerde Staten zal dienen te geschieden. De bestryding van de zwarte bouw noemde de minister uitermate moeilyk. Overtreders zullen straf worden aange pakt. Van de gemeentebesturen mag meer oplettendheid worden verwacht. Zyn deze nalatig, dan wordt inhouding van woningtoewyzing overwogen. Met de traditionele bouw komen wij niet verder dan 30.000 woningen per jaar. Zaterdag bloem en feest in bollenland De gewone gele narcissen zijn op de bollenvelden nu uitgebloeid, doch de by- zondere soorten ziet men nog wel. De hyacinten staan in het a.s. weekeinde in volle bloei en er zullen ook al vele soorten vroege tulpen zijn. Zaterdag de dag van bet bloemencorso, zullen er behalve extra-treinen ook extra-tram: van de N.Z.H.V.M. rijden. Er is voldoen de parkeerruimte, doch niet langs de Rijksstraatweg. De plaatselijke politie verschaft by aankomst inlichtingen. De bloemenmozaïeken in N oord wij ker- hout zyn ook Zaterdag gereed. DAT de Haarlemmer B. de Vries van nacht in Amsterdam werd gedood, toen zyn auto by een botsing met een andere auto over de kop sloeg. DAT op de R.A.I.-tentoonstelling 30 April tot 10 Mei twee nieuwe Austin- modellen, de Sheerline" en de .Princess' te zien zyn. DAT een aantal buitenlandse journalis ten na de jaarbeurs ook de Econ. Hoge school, de haven, de K. v. K. en stadhuis van Rotterdam bezochten DAT de Centrale der Ned. Verbruiks coöperaties aan de Rijnhaven te R'dam een tweede meelfabriek gaat bouwen, die tot de modernste in Europa zal behoren. DAT op 22 Apriil het Internat. Hof van Justitie de mondelinge behandeling begint van de kwestie betreffende de voorwaarden van toelating van een staat tot de UNO. DAT m.m.v. Frits Diepen Vliegtuigen, de LSK en de MLD met Pinksteren te Eelde de traditionele vliegfeesten plaats vinden. DAT de Alg. R.K. Ambtenaren ver. 3 4 Mei in het Scheveningse Kurhaus haar jaarvergadering houdt. DAT is benoemd tot ridder in de orde van O. N. de arts J. Brand te Doesburg. DAT 4 jaar (m. a.) is geëist tegen de Duitse radar-geleerden dr A. Essau dr A. Borttscher, die by het naderen der geallieerden de hele raderapparatuur Philips op Walcheren naar Ditsland r DAT de bouw van de nieuwe los- en laadkade aan de Waal by Tfel voor een half millioen gld. is gegund aan H. J. te Siepe uit Winterswyk. DAT van 510 Mei in Terborg de tweede middenstand- en industrieten toonstelling wordt gehouden. DAT tegen de 56-j. ex-opperwacht meester der marechaussée J. Kool uit Axel, die aan razzia's deelnam, voor B. G. te Middelburg 12 jaar is geëist. DAT in aansluiting aan de Paasbood- schap der gezamenlijke R.K. sociale c ganisaties en der Kath. Actie Maandag Bellevue te A'dam van 11—5 uur e groot voorlichtingscongres over het coi munisme wordt gehouden. DAT de door de Duitsers toegebrachte schade aan het gemeentelyk droogdok de Maashaven te R'dam, een der grootste in Europa, voor /1% mill, is hersteld het dok binnenkort weer gaat dry ven. DAT personen, die zowel de Ned. als de Amerik. nationaliteit bezitten, deze laatste verliezen, indien zy aan komende verkiezingen deelnemen, het Amerik. consulaat meedeelt. DAT de K.L.M. op 28 en 30 Mei twee rechtstreekse vluchten organiseert de jaarbeurs te Toronto. DAT de K.L.M. op 22 April en 11 Mei bijzondere vluchten naar en van de jaar beurs te Poznan (Polen) uitvoert DAT aan de Nederlanders in Aken, van wie velen sinds September geen aard appelen hadden gezien, dezer dagen 250 ton aardappelen werd verdeeld, waarbij per persoon 35 kg werd uitgereikt en aan de kinderen een et DAT de K.R.O. 24 April van 16.10— 16.45 uur via Hilversum II een reportage geeft van de eindstryd om de Engelse voetbalbeker (Cupfinal). DAT de C-C.D. weer 16 koeien in be slag nam, die men over de Belg. grens wilde smokkelen. DAT de streekbureaux voor de We deropbouw te 's-Gravenzande en Brielle zijn ingeschakeld by de Prov. Directie in Zuid-Holland, w.o. ook ressorteren Val kenburg en Voorschoten. DAT in de St.crt van 14 April een nieuwe Pryzenbeschikking handel in draad en draadproducten is opgenomen. DAT wegens prysopdryving proces verbaal is opgemaakt tegen de Haarlemse begrafenisondernemer P. M., die te zyn onderneming ten onrechte uitgaf voor een Coöperatie. DAT na een afwezigheid van 10 jaren de beroemde pianist Alexander Bral- lowsky in Mei weer in Nederland zal concerteren. DAT de Ned. gezant te Oslo een prys- vraag heeft uitgeschreven voor het beste artikel over Vincent van Gogh van per- DAT minister Vos zal spreken op de 45e jaarvergadering van de Prot. Chr. Bond Spoor-, Tram- en ander personeel, welke 26 en 27 Mei in Groningen wordt gehouden. DAT gisteren de Zd. Afrikaanse jour nalisten als gasten der KLM A'dam be zochten. DAT de aardewerkfabriek „De Sphinx' v.h. Regout, te Maastricht over 1947 1567.000 winst maakte en 9 pet. uitkeert, j DAT dr B Veraart te Kerkrade mor gen 25 jaar mynarts is. DAT minister Witteman gisteren op Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen o.m. de woningvoorziening besprak. DAT een ring, die 25 j. geleden in een tuin te Giessen-Nieuwkerk verloren werd. dezer dagen by het omspitten van de grond is gevonden. DAT het Eerste Kamerlid Zegering Hadders minister Mansholt vragen heeft gesteld over de nadelige regeringscon tracten voor de levering van aardappelen, waardoor boeren op lichte gronden met grote hoeveelheden zyn blijven zitten, welke nu verloren dreigen te gaan. DAT de Bruckner-medaille is toege kend aan Ed. van Beinum, Willem v. Otterloo, Ed. Flipse, Carl Schuricht, Wouter Paap, Herman Rutters en Evert Cornells (posthuum). HILVERSUM IN POLITIEKE OPWINDING Hilversum heeft een kleine politieke sensatie beleefd. Dezer dagen versche nen nJ. overal in de stad aanplakbil jetten met de tekst „Trouw aan Kerk en Staat, wordt lid van de R. K. Staatsparty". Onmiddellijk werden de kranten door scherpzinnige voorby- gangers opgebeld „Is de R K. Staats partij weer opgericht. Of is het mis schien een actie van het Comité-Wel ter?" De kranten, al even verwon derd, informeerden verder. Maar de plaatselijke afdeling van de K. V. P. wist van niets, evenmin het gemeen tebestuur. Gisteren kwam de grappige ontknoping van het vraagstuk. De Am sterdamse firma, die de aanplakbiljet ten verzorgde, had haar agent in Hil versum, in verband met de papier schaarste, oude affiches gestuurd, om daarmee, met de witte kant boven, de borden schoon te plakken. De man meende echter, met biljetten voor de komende verkiezingen te doen te heb ben enplakte ze gewoon op. LUIT.-VLIEGER H. FABIUS GECREMEERD. Op Wester veld is gisteren het stoffe- ïyk overschot van de res.-2e luit.-vlie- ger H. Fabius. uit Middelburg, die Vrij dag by Gronau met zyn Spitfire veron gelukte. gecremeerd. Vier officieren fun geerden als slippendragers Een j talrijke kransen was van de luchtmacht- DAT sinds kort alle soorten gedrukte'staf. In de aula werd het Wilhelmus ge stukken t.m. 2 kg naar en van de Britse speeld en spraken o. a. de veldprediker kunnen worden verzonden en de A- C. J. v. d. Poel en luit.-kol. vlie- PTT-kantoren inlichtingen verstrekken. DAT de Koningin het beschermvrou weschap heeft aanvaard van het op 13 Sept. door min. Drees in A'dam te openen intern, congres voor orthopaedi- sche chirurgie en traumatologie (adres Vondelstr. 175, A'dam). DAT de Rykswerkplaatsen te Breda en Bergen op Zoom reeds leerlingen te veel hebben en overwogen wordt in Ouden- bosch een derde werkplaats te openen. troffen DAT de passagierslijst van het troepen- uitgaven transportschip „Zuiderkruis", welk schip vermoedeüjk 28 April te A'dam aankomt op onze bureaux tar inzage ligt. ger J. v. d. Werff. HET VALT VOLGENS MINISTER LIEFTINCK NOG WEL WAT MEE Het tekort op de staatsrekeningen over de afgelopen jaren staat nog niet vast. maar de staatsschuld blykt aan merkelijk minder te zijn gestegen dan op grond van de begrotingstekorten v te voorzien. Aldus minister Lieftinck de M. v. A. aan de Eerste Kamer by de Bankwet 1948 De staatsontvangsten over- de verwachtingen en d« Jhet herstel bleven ten welk schip uchter by de goedgekeurde bedragen, negens gemis aan arbeidskrachten en materialen. De berging van het vliegtuig, waar mee gisteren de leerling-vlieger Leem huis bif Scheveningen in zee terecht kwam, was voor de strand bezoekers een evenement. Zeker denkend, dat de jeep Het in r'n eentje niet af kon. hielp jong en oud een handje mee. Weest op uw hoede Wy leven in Nederland op een eiland van arbeidsvrede in Europa. Het is herhaalde malen en van verschillends zijden betoogd. De oorzaak hiervan ligt zonder twijfel in het intensieve con tact, dot door de overheid wordt on derhouden met de organisaties van werk- mers en werkgevers, samengebundeld de Stichting van de Arbeid. Op deze wyze hebben de maatregelen, genomen op het gebied van de lonen en de prij zen, op het terrein van de sociale voor zieningen en de arbeidsverhoudingen een fundering gekregen, die voor brede lagen der bevolking aanvaardbaar is. Natuur lijk zijn er bepaalde wensen niet ver- en hebben bepaalde maatregelen niet volledige instemming, maar over het algemeen kan men spreken van een be grip voor de moeilijke omstandigheden, waardoor het nu eenmaal niet mogelijk is, op korte termijn een zodanige wel- t te verwezenlijken als ieder graag willen hebben. Dit begrip overi gens volkomen passende bij de Neder landse nuchterheid lykt in ons land meerdere mate aanwezig dan elders. Van socialistische zyde en tot op zeker» hoogte ook van roomse kant, wordt ge meenlijk meer de nadruk gelegd op eon andere oorzaak van de heersende arbeids vrede. Deze ligt nl. in het feit, zo wordt geredeneerd, dat de Partij van de Ar beid mede regeringsverantwoordelijkheid draagt. Dit is immers de partij, wier le den grotendeels uit de arbeiderswereld komen en wier leden practisch allen maat schappelijk zijn georganiseerd in het NW. Daarbij komt, dat de socialistisch» politici soms zelf NW-mensen zyn en in ieder geval over politieke vraagstukken (ook indien deze buiten het arbeidsvrede- terrein liggen) met de NW-leiding in tensief overleg plegen. Op deze wyze heeft het NW een behoorlijke invloed op de gang van zaken en over het alge meen heeft de leiding de leden-arbeider» wel zodanig onder haar beslag, dat be langrijke stakingen al of niet verband houdende met de arbeids-verhoudingen (zoals by de troepenverschepingen naar Indië) achterwege zijn gebleven. Wij denken er uiteraard niet aan, deze redenering alle gezag te ontzeggen. Maar wij menen haar toch in verband te moe ten brengen met andere uitingen uit het socialistische kamp. Zoals bijvoorbeeld de bekende kreet van de heer Van der Goes van Naters, dat een nationaal kabi net, waarin ook de rechtse partijen ver tegenwoordigd zyn, uit den boze is- Ea dat de Partij van de Arbeid slechts zit ting wil hebben in een kabinet, waarvan rijn de progressiviteit aangeeft Want hier dreigt het gevaar van politieke chan tage. Zoiets van: a. s. kabinets-formateur, indien gy in dit opzicht onze zin niet doet, wanneer dus de P. v. d. A. buiten de re gering komt te staan, dan staan wy niet meer in voor een loyale houding van onze arbeiders. Een andere verklaring voor deze ar rogante socialistische uitingen, die te recht ook in het roomse kamp pynlijke verbazing hebben gewekt kunnen wij vooralsnog niet ontdekken. Het is een duidelijke aanwijzing van het in wezen revolutionnaire karakter van Party van de Arbeid en NW. Een partij en een vakverbond, die staking hoogstens utt practlsche overwegingen, doch nog steeds niet uit principieel oogpunt afkeuren. Bovendien blijkt hieruit, dat de Party van de Arbeid reeds voor de verkiezingen in feite openlyk verklaart partij-politiek te willen voeren. Hiertegen dient even openlyk stelling te worden genomen. Want al is de Partij van de Arbeid een grote Party, zij vormt in ons land nog altyd een behoorlyke minderheid. Men zy op zyn hoede! MET 1 MEI WEER SPAREN PER GIRO M.i.v. 1 Mei zal het w«r mogelijk zijn spaargelden te gireren naar de Rijks postspaarbank, voorlopig echter uitslui tend voor bijschrijving op een reeds be staande vrije inleggersrekening. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht en hier en daar ochtend mist. Overdag droog en vrij zonnig wee* met iets hogere temperatuur dan van daag. Meest zwakke wind. ZON EN MAAN. Vrijdag 16 April: Zon op 5.42, onder 19-39 uur; Maan op 8.56, onder 3 uur. E.ü

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1