lUcuuir Itriftsdj t(Courant GEPEUPEL VAN DJOKJA NEDERL DELEGATIE BESTORMT DE ALSDEKATWEGISDANSEN DE MUIZEN Wist II a - WOENSDAG 14 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartel bij betaling per kwitantie (verh met adm-.kosten). ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No. T484 „StanhJosKrii k ghcWmit myn bert in tegjjen&poef BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 DIRECTIE: F. DIEMER. Batavia „overweegt" thans afgevaardigden terug te roepen Eerst thans is bekend gemaakt dat bij de aankomst der Ned. delegatie Maandagavond te Djokja (die daar de eerste politieke onderhandelingen van de „Renville"-con- ferentie zou gaan voeren) zich onduldbare tonelen hebben afgespeeld. Ofschoon de Ved.-Indische Regering nog geen definitief standpunt heeft ingenomen, moet er gerekend worden met de mogelijkheid, dat de delegatie naar Batavia teruggeroe pen wordt. slechts een meter breed door een menig- Schreeuwen, slaan en spuwen Toen de trein 8 uur 's avonds het sta-, üon van Djokja binnenstoomde, werd het overstroomd door een volksoploop, die beledigingen schreeuwde en spuwde naar Abdoelkadir, plaatsvervanger van Van Mook en Hoessein Djajadiningrat. Ab- doelkadirs secretaris, de heer Gandi, in casseerde de stokslagen, die voor zijn chef bestemd waren. Het gepeupel kon door de zwakke republikeinse „politie" niet in bedwang gehouden worden. Deze deed er trouwens niet de minste moeite toe. Het is gebleken, dat de menigte reeds der uren voor de aankömst van de trein ,vas samengestroomd. Twee uur later .vas het reeds onmogelijk geworden de auto's, die door de Ned.-Ind. Regering :en behoeve van de Commissie van Drie, de Nederlandse en de republikeinse de legaties naar Djokja waren gezonden, te Iteren. Een Nederlandse verbindingsman waarschuwde toen de „politieautoritei ten", die echter weigerden maatregelen ;e nemen. Twintig minuten lang moes- :en de Commissie van Drie en de Neder landse delegatie op het perron te kijk staan voor een dichte tribune van schreeuwers met gebalde vuisten. Toen ie gasten eindelijk in de stationshal ge- comen waren, was de menigte ook bin- ïengedrongen. En hierna moesten zij ipitsroeden lopen langs een pad van Duizend arbeiders vechten voor een vrije Zaterdag Kan directie van N. V. Spanjaard te Borne het voorkomen? Zoals wij indertijd reeds meldden, wei geren de arbeiders in de fabrieken van de V.V. Spanjaard te Borne, Zaterdags te werken. Zij arbeiden daarom elke dag drie kwartier langer, hoewel zulks in strijd is met de Arbeidswet en het Werk tijdenbesluit. De directie is hierop her haaldelijk gewezen en heeft gedaan, wat zij doen kon. Sinds November houdt zij :elfs het loon. dat na kwart over vijf, de officiële sluitingstijd, wordt verdiend, in. Maar niets helpt. De kantonrechter sprak de directie vrü, en gisteren is de zaak in hoger beroep voor de Almelose rechtbank opnieuw be handeld, nadat de Officier van Justitie op juridische gronden ontslag van rechts vervolging had gevraagd. De directeur, de heer Ch. H. E. J. Gielen beweerde, dat hij geen kans zag, de arbeiders om Icwart over vijf van de fabriek te ver wijderen- Het ontslaan van één arbeider :ou staking van duizend man personeel :en gevolge hebben. Een staking, die een week duurt, betekent een productiever- nindering van tachtig ton textiel. De heer Gielen wil geen politie-agent voor de Staat,, spelen. De Off. van Justitie meende, dat de iirectie de machines had moeten stilzet ten. Doch de verdediger wees er op. dat ie heer Gielen dan niet minder dan 1719 machines buiten bedrijf moest zetten. Wanneerf hij daarmee om kwart over vijf zou beginnen, zou hij tegen een uur of tien klaar zijn De uitspraak in deze wel zeer merk waardige zaak werd op 20 April bepaald- te, die schreeuwde en sloeg. Mevr. Van Vredenburch werd met veel moeite door adjudant van Soekarno veilig in eer auto gebracht. Anderen gingen worste lend en zich met koffers tegen de steeds feller wordende menigte beschermend, voort en werden aan armen, benen- en kleren getrokken. Portefeuilles, vulpen- geld en papieren van de gasten werden gestolen. Van een vertegenwoor diger van de regeringsvoorlichtingsdienst een Aneta-corespondent werden de ïmera's geroofd. Het duurde wel ar, voordat men de auto's had bereikt. De voorzitter der republikeinse dele gatie, Moh. Roem, verdween snel hem door de Ned.-Ind. Regering ter beschikking gestelde auto én trok zich geen van deze dingen aan. In Kalioerang, het eigenlijke confe rentie-centrum, 24 km ten N. van Djokji was de ontvangst behoorlijk. Verklaring der Indische Regering De NJ, Regering te Batavia heeft vei fclaard: De Regering wenst de Nederlandse delegatie niet aan dergelijke beledigin gen en bedreigingen blootgesteld te zien en. kan moeilijk aannemen, dat de daar door geschapen atmosfeer voor verdere besprekingen te Djokja geschikt Is. Zo dra bericht van de leiding der delegatie ontvangen Is, zullen definitieve beslui ten worden bekend gemaakt. De Rege ring verklaart uitdrukkelijk, dat zij de republikeinse autoriteiten voor de vei ligheid van de Nederlandse delegatie en van de door deze delegatie medege brachte goederen en uitrustingen sprakeljjk stelt." Dinsdagavond 24 uur na het schan daal verschenen Moh. Roem, de sultan van Djokja en de militair gouverneur van Djokja bij Abdoelkadir om hun ver ontschuldigingen aan te bieden en Moh. Roem vaardigde een onwaarachtig' com muniqué uit, waarin zij verklaarde, dat ondanks alle getroffen maatregelen, ga- heel tegen alle verwachting in „enkelen" zirh onbehoorlijk gedrager hebben. (Zal Nederland thans de enige VANDAAG STELLEN (VIJ U VOOR: Fraris van Buggenum uit Brunssum Inderdaad: uit Brunssum, maar hij cent Leiden goed, is er van gaan hou- ien, toen hij lange tijd in de Morspoort- cazerne lag, en hoopt ook in de Sleutel stad terug te keren. Want de herinne ringen aan onze stad kristalliseren ziedt Na Columbia krijgt ook Costa Rica een beurt. De hoofdstad San José ernstig bedreigd Alvaro Bonia, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken van Costa Rica (republiek in Midden-Amerika, grootte 48.550 km2) heeft het diplomatieke corps te San José, de hoofdstad van hpt land, verzocht, om de stad onder zijn bescher ming te nemen De ene revolutie is nog de lucht, of de andere volgt, want thans zouden gewapende commu nistische opstandelingen San José nade ren, terwijl Limon aan de Oostkust, reeds in handen der rebellen gevallen is. Men houdt rekening met ernstige woelingen, daar de communistische Vanguardia- partij haar aanhangers opriep naar het hoofdkwartier van de vakvereniging te komen. Voorts deelt het dep. van Bui tenlandse Zaken mede, dat de Vanguar- dia-partij te San José de telefooncentrale in handen heeft en tegenstanders onder hetpersoneel weert. Men vreest, dat de regering de situatie niet meester zal blij ven. Uit Cartago, op één na de grootste stad van Costa Rica, worden zware vechten gemeld. Maatregelen tegen Amerikaanse Communisten. Gisteren werd in het Congres een plan. ontworpen, om „de harde kera" van de Amerikaanse de Communistische Partij te verpletteren. Het onderzoek naar die oorzaak ie botsing tussen die „Viking" en de "Yak", boven Berlijn, door -Britten en Russen, is tot een abrupt einde gekomen, omdat de Sowjets geen Amerikaanse en Duitse getuigen willen horen. De leider der Sowjet-commissie. generaal Alexan- drow, wenst slechte getuigen der betrok ken partijen toe te laiten en Duitse ver klaringen vindt bij onbetrouwbaar. De Britse autoriteiten zonden een nota, gezegd wordt, dat zij het onder zoek vandaag voortzetten, ook zonder Russische medewerking. Russen weigeren Britse koerier door te laten. In aansluiting a-an de beriohten over de paspoortenkwestie in Oostenrijk, wordt thans gemeld dat de Russische troepen gisteren weigerden èen Britse koerier vergunning te geven brieven en pakket ten af te leveren op het vliegveld Schzechat (het officiële vliegveld op 24 km van Wenen). De Russen namen geen genoegen met het ionen van de viertalige kaart, die door de vier mogendheden werd uitgegeven en eisten paspoort of identiteitskaart met foto. De Britse mili tairen hebben opdracht om slechts de viertalige kaart te tonen. De koerier is onverrichterzake naar Wenen terugge keerd. Drie Haagse jongens sleurden ver ongelukte piloot honderd meter uit zee „Tiger-Moth" van Ypenburg stortte neer voor Scheveningen (Van een onzer verslaggevers) De Tiger-Moth P.H.V.A.P. van de Rijksluchtvaartschool op Ypenburg is gistermid dag om half vier tussen Scheveningen en Kijkduin, ter hoogte van de Kwakkellaan in zee'gestort. De piloot de 20-j- L. Leemhuis uit Amsterdam, kon door drie kranige Haagse jongens, ternauwernood gered worden. Leemhuis wa® om ongeveer drie uur de piloot fP het strand. Hij had enkele solo-vlucht van Ypenburg op gestegen en vloog, op een hoogte driehonderd meter langs de kust, toe ven de Kwartel-laan plotseling de motor afsloeg. Het toestel maakte enkele vreemde capriolen en dook bijna lood recht omlaag. Vlak boven d„ waterspie gel kwam het vliegtuig nog juist horizon, taal te liggen, voor het in de golven stortte Velen, die in het zachte lenteweer aan het strand wandelden, hadden 'net angstwekkende tafereel Onmiddellijk na het ongeluk kroop de piloot Leemhuis ui! de cockpit, gooide laarzen en schoenen uit en trachtte zwem mend de kust te bereiken. Eén der toe- sequentie trekken uit dese wïlberaamdei schouwers zwom hem tegemoet, doch welvoorbcteide belediging en thans "noest halverwege terugkeren doordet .hu de delegatie terugroepen uit dii rovers hol. waar onze troepen nog altijd geen orde komen scheppen? Red.). Het schandaal van Bondoivoso krijgt een staartje. In antwoord op de vraag van het Tweede Kemertid De Groot n.a.v. de dood gevangenen bij het treintransport Bondowoso naar Soerabaja heeft minister Jonkman geantwoord-, dat de kapitein A. R. J. Za-ntman, de 1ste It. H. J. C. Gits, de sergeant-majoor A. D. Jippes en B. J. van Lier.'de korporaals C. M. Leytens, Van Amersfoort, A. J. Mensink, F J. Schlei- per en J Donse, allen van de mariniers en de mariniers C. Grimberg, E. P. Kas: pers, J. Huizer en P. C. van Esch zullen worden vervolgd wegens dood door schuld. TIEN MILLIOEN KELO MARSHALL- TARWE ONDERWEG. De eerste levering in het kader van d Marshall-hulp aan Nederland, bestaat uit een lading van 10.000 long ton tarwe is 10.400-000 kg, dus ongeveer 1 kilo elke Nederlander), die met het s.s. ..Prins Willem II" verscheept wordt. Gisteren, de eerste dag van de uitvoering van het plan-Marshall, is te Galveston de lading begonnen. Het Nederl. schip daag vertrekken. De J oha-n van Oldebarnevelt", die op 17 Maart ton behoeve van de gezinsher eniging uit Nederland naar Indië vertrok ken was met 825 volwassen passagiers en kramp kreeg. De vlieger gaf reeds teke nen van vermoeidheid, toen drie Haagse jongens, die juist aan het zonnebaden wa ren. Joop de Leeuw, Gerard Snoek en Bent Beekhuizen, zich honderd meter in zee waagden. Zij slaagden er in Leem huis die alleen op zijn vliegervest dreef, t grijpen. De kranige redders sleurden Priok aange- vragen Weer een taxi-chauffeur van zijn auto beroofd. Werd in Oosterbeek bedreigd door revolverheid Gisteravond is wederom een taxi-chauf feur het slachtoffer geworden van passagier, die hem onder bedreiging een revolver dwong uit te stappen e daarna met de auto van door ging. De taxi behoorde toe aan de garage Matser te Arnhem. Een nog onbekende mar de chauffeur opdracht hem naar Ooster beek te rijden. Op -de Graaf van Regte- renweg bij het station aldaar, juist waar de weg het bos inslaat, heeft de auto dief zijn daad volvoerd. De taxi is een Chevrolet 1946, 6 cylin ders, 4-deurs. zwart gelakt, grijze bekle ding, prov. kenteken M 12829, motorrfum- mer DAM 40896, chassis nr. 1067-9, rech ter-, voor1 en achterspatbord gedeukt. Wie zwijgt stemt toe? De persdienst van het ministerie v; Verkeer deelt mee, dat minister Vos nie*. wenst in te gaan op de opmerkingen, die gemaakt zijn naar aanleiding van het antwoord, dat hij ir Hacke gaf, op diens auto van dr Vos te ernstige hoofdwonden. De vele ders werden ongerust, toen de -uitgeputte vlieger op die vraag, of er nog meer men sem in het toestel waren, antwoordde „Ik weet het niet!" Hij verloor het bewustzijn, zodat men van hem geen verdere inlich tingen kon krijgen. Direct werd dan ook de reddingboot „Arthur" gewaarschuwd, die geruime tijd langs de kust heen en weer bleef koersen. Verschillende ooggetuigen meenden n.l. stellig, dat zij twee mensen zagen zwem- het ongeluk. Een Militaire Rode Kruis ploeg, met eeu bramoardwagen Na 25 April verdwijnt de j melkbonnengrens Meer karnemelk op de bon en van betere kwaliteit. Melkbonnen zonder opdruk zijn van' 25 April af voorlopig ook geldig in het Westen, waar thans melkbonnen met op-, druk „West" gangbaar zijn. Het onder scheid komt dan te vervallen om dte vacantiegangers, die naar het Westen gaan, de moeite te besparen, hun melk bonnen om te wisselen. De verstrekking van karnemelk wordt van die datum af verruimd. Tegen inle vering van melkbonnen als tot heden zal men karnemelk kunnen leveren op basis van één liter melk drie liter karnemelk (thans twee liter). Tevens wordt de kwaliteit van karne melk verbeterd; het vetgehalte wordt ge bracht van 0.1 op minstens 0.4 pet. Voorlopig niet meer textiel en brandstoffen Onderzocht wordt, welke Rgksbureanx kannen verdwijnen. In 1938 bedroeg het nationale inkomen rca f 5 milliard, waarvan circa f 2.1 mil liard, dus ongeveer 42 pet aan lonen en salarissen werd betaald. Over 1947 schatte Centraal Planbureau het nationale inkomen op f 1} milliard, waarvan onge veer 50 pet in lonen en salarissen werd uitbetaald. Aldus blijkt uit de M.vA. minister Van den Brink aan de Eer ste Kamer bij de begroting van Econo mische Zaken. De bewindsman heeft goede hoop, nog in deze zittingsperiode een wetsontwerp inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorga- ie te kunnen indienen. Ook zal hij de indiening van een wetsontwerp tot reorganisatie van de Kamers van Koop handel bespoedigen. De onzekere devipzensituatie maakt het onmogelijk een ruimere voorziening van textielgoederen In het vooruitzicht te stellen. Evenmin vallen toezeggingen te doen ten aanzien van de vergroting van brandstoffenrantsoenal biyft het streven op verruiming gericht. Een begin is gemaakt met de instelling ken, of er Rijksbureaux kunnen worden een commissie, die moet onderzoe- opgeheven en bepaalde maatregelen kun- ;n worden vereenvoudigd. Nieuwe bonnen voor werk kleding geldig Thans zijn ook de bonnen voor werk kleding H 3 en L 3 tot nader order geldig. Op de bonnen H3 kan /nen kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte een laboratorium jas of een mouw- schort. Op de bonnen L3 zijn verkrijg- een werkbroek of werkjasje var keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte s, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H4 t/m. 12 en L 4 t/m. 12 zijn nog niet geldig. 't Roggebrood is niet extra. Om misverstand te voorkomen wijzen wij er op, dat er geen aparte bon zal worden aangewezen voor de 400 gram roggebrood, die volgende week, zoals ge meld, verkrijgbaar is. Op de gewone bon 200 gram brood zal 400 gram rogge brood kunnen worden gekocht De Kon. Militaire Academie wordt op 1 Mei opnieuw geformeerd; de cur sussen beginnen op z'n vroegst in het najaar. De 19-jarige leerKng-vlieger van de Rijksluchtvaartschool, L. Leemhuis, die gisteren tijdens een solovlucht bij Scheveningen in zee stortte verbandmiddelen, welke voor alle zeker- "heid was gea-larmeerd en die van de duinen bet dreggingswerk volgdle, kon nj circa een uur inrukken, toen Ypenburg meedeelde, dat Leemhuis de eni-ge inzit tende -was. Hij is i-n het ziekenhuis Zuid- wal opgenomen. De brandweer snelde met een kleine kraanwagen uit de Prinsestraat te hulp. Bij de Houtrustweg echter zakte de auto - het zand en ken voor- noch achteruit. Later is de wagen, met kabels losge trokken. 7 m- tfv Ton van Gog, de langgezochte SS-er verdacht van de Silbertanne-moord op de schrijver A. M. de Jong, werd onlangs in Spanje gearresteerd. Geboeid en onder strenge bewaking arriveerde hij gisteren in het Huis van Bewaring te A'dam. Minister'In 't Veld zal zich echter aan z'n taak wijden Na het oude en nieuwe muntstelsel het vierkante of het ronde stuiver tje, dat eindigde in een door de gehele Kamer zonder hoofdelijke stemming aan- Munitwet, begon de Senaat gisteravond met de behande ling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Veel nieuwe gezichtspunten hebben'de vier sprekers van gisteravond, de heren Woudenberg (Arb.), Reyers (C.H.), Hom mes (AJt.) en Kraayvanger (K.VP.) niet geopend. Algemeen gaven zij uiting aan het vertrouwen in de nieuwe be windsman, minister In 't Vqld, die zo kort geleden voor de Eerste Kamerleden nog een der hunnen was. In het bijzon der wekte zijn mededeling, dat hij zich geheel aan z'n taak zou wijdien, goede Londen maakt zich op om zijn beminde koningspaar te huldigen Als op 26 April het zilveren huwelijksfeest wordt gevierd Het Britse koningspaar, dat zich mag verheugen in de sympathie van heel de be volking en wel het meest-democratische vorstenpaar genoemd wordt, viert, zoals reeds gemeld, op 26 April het zilveren huwelijksfeest. Bij velen wekt die dag herinneringen op aan 1923, toen de koning en de koningin, destijds nog Hertog van York en Lady Élizabeth, in de Westminster Abbey in het, huwelijk traden en smds- (Van onze Parlementsredacteur) I verwachtingen. Met zijn voorganger, de kort steekspel tussen de heer heer Neher, was dat wel wat anders ge- d Kielt (Arb.) en minister Lieftinck weest. Toen was het. zoals de heer Reyen - - het uitdrukte: ate de kat weg is, dansen de muizen. Maar nu zal het allemaal beter worden. Met name ook 's minister» toezegging, de organisatie van zijn de partement grondig te zullen bekijken, bleek onverdeelde instemming te hebben. Verder kwamen allerlei oude vraag stukken aan de orde: het bouwprogram- 1948, waar de heer Kraayvanger wel walt wilde weten, de „zwarte" bouw, doe de heer Woudenberg zo he kelde. het particuliere initiatief, waar- dezelfde spreker niet veel goede woorden over had, doch de drie andere sprekers wel, de decentralisatie, de ver hoging van de arbeidsproductiviteit, de distributie van bouwmaterialen, waar veel te veel gegevens voor worden ge vraagd en waarvan een vereenvoudiging alleen door het Centraal Bureau voor de Statistiek zou worden betreurd, gelijk de heer Kraayvanger betoogde, de huur- stop, die naar de mening van de heer Reyers funest is voor de eigenaren en rt kapitaalvernietiging leidt, enz. enz. Vanmorgen om 11 uur ging de Kamer verder. dien hebben getoond, welke kracht Hoewel die tijdsomstandigheden tot ver sobering dringen, zal mfen op 26 April bij de herdenking toch nog iets van de oude luister en ceremoniën terugvinden. Ge ëscorteerd door de fleurige „Household Cavalry" in haar schitterende gala-uni formen van rood en blauw me glanzend- zilveren helmen.'zullen koning George en koningin Elizabeth, begeleid door prinses j Elizabeth, prins Philip en prinses Mar- het B.G. te Zutfen straffen ran 3Vz tot 12 jaar tegen viei de Lochemse Landwachters- rondom zekere Ans. Men zie slechts naar de foto, waarop een brief udit de War- mond'erstraat wordit gelezen. Frans van Buggenum vertoeft nu eens niet in de Oost, maar in de West: op Aruba namelijk. Hij vindt Aruba een mooi eiland, waar je bovendien fldrik bruin kunt worden. In zijn vrije tijd ver maakt hij zich met accordeon- en gi taarspelen. Maar bij dait alles verlangt hij erg naar Holland en vooral naar Leidien, waarvan in het bijzonder dan weer naaT de Warmon derstraatReeds ruim drie jaar is hij als O.V.W.-er in het leger, waarvan ruim een jaar in West-Indië. Zijn dienst bestaat hoofd zakelijk uit wachtlopen om het kamp. dat heel groot is, aan die zee grenst en uit houten barakken bestaat. DAT zijn geëist leden groep. DAT Willem Smit en Co.'s Transfor- matorenfabriek te Nijmegen overgaat tot een nieuwe emissie van gewone aan delen ad f937.000 in stukken van f 1000. DAT min. Witteman gisteren met ver schillende burgemeesters van Schouwen en Duiveland diverse gemeentelijke en provinciale kwesties besprak. DAT de 25-j. moordenaar van het 21-j. miesje Remkolina Woltman, die Zondag voor haar woning in Zwolle werd dood geschoten, thans volledig heeft bekend. DAT door het vinden van afrekeningen in kisten, die stonden in de kelder de joodse Gemeente aan de Tulpstraat te A'dam,-'thans kan worden afgerekend met de beruchte „Kolonne Henneicke". welker leden in 1943 als Jodenjagers be kend stonden. DAT volgens de „Gazet van Antwer pen" Rotterdam rpet een verkeer van 2 millioen registerton de eerste plaats in neemt onder de havens van het vasteland. DAT op een in Assen gehouden verga dering van de Prov. Drentse Bakkers- bond (ioor de Drentse bakkers is ge klaagd over de volgens hen onredelijke verhouding in de broodprijzen Noorden, welke 1 cent lager liggen dan iil het Westen en Zuiden. DAT voor het Leeuwarder B. G. 15 j. geëist tegen de ex-hoofdwachtmees ter te Heerenveen, Harm. Sibma, die ver antwoordelijk wordt gesteld voor de moord op mr B. Ph. baron van Harlnxma thoe Slooten en van vele Joodse landge- DAT door de R. v. C. het beroep van de oud-burgemeester van Utrecht, C. v. Ra- venswaay, die door het Utrechtse B. G. tot 11 j. R.W.l. is veroordeeld, werd ver worpen. DAT de Ned. Sleepbootredersvereni- ging in een resolutie heeft voorgesteld de binnenlandse sleepvaartregeling op t< heffen en te vervangen door een afde- „binnenlandse sleepvaart" onder eigen bestuur, alsmede de betalingen aan zgn. verrekeningskas van de Ned. Part. Sleepvaart Centrale te staken. DAT 55 j. oud te Den Haag is overle den ir H. J. H. Swart, die een actief aan deel heeft gehad bij de bouw van de ste- delijke tramnetten en de electrificatie der spoorwegen. DAT door de Ned. Bank twee algemene vergunningen No's 62 en 63 zijn uitge geven inzake het kopen van onroerend goed met geld op optierekening. DAT de DAT de procuratiehouders ir N. P. J Daamen. D. A. ter Wee en M. Ligtenstein tot onder-directeur van Albert Heijn te Zaandam zijn benoemd en G. én J. Heijn alsmede J. W. de Vries (adj.-dir.) thans de algemene diréetie voeren. DAT 85 j. oud te IJilthoven overleed mej. A. P. Snellen, oud-directrice van de schoolver. „Agatha Snellen." DAT het echtpaar Fr. v. Alphen-Ver hoeven te Velddriel 4 Mei 60 j. is ge trouwd. DAT 10 j. is geëist tegen de landwacht commandant P. T. de Ruyter te Breda, die onderduikers arresteerde, van twee nooit terugkeerden. DAT gisteren in Utrecht maar liefst 4038 auto's waren geparkeerd, d.w.z. ru: 1100 meer dan bij de vorige Jaarbeurs. DAT gisteren ook B. en W. van Am sterdam de Jaarbeurs bezochten. DAT onze deviezenpórtefeuille de vorige week met f 38 millioen opliep, zonder dat de goudvoorraad verminderde DAT de circulatie van bankbiljetten in de afgelopen week met f32 millioen verminderde tot f2900 millioen. DAT de in Amerika aangekochte tank boot „Esso R'dam" van de A.P.C. voo eerst R'dam binnenliep, meevoerende Herman Wasse- 14.500 liter stook- en dieselolie. de DAT de Ned. Schoenindustrie v.h.' gebr. Hoogenbosch te A'dam over 1947 een netto winst maakte van f 135.000 (v.j. f81.000) en 6 pet. uitkeert. DAT de 17 in ons land vertoevende Zd.-Afrikaanae journalisten een bezoek aan Limburg «n Eindhoven brachten. DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van gemeentewet, waarbij de vaststelling de burgemeesters-jaarwedden wordt op gedragen aan de Kroon, Gedeputeerde Staten gehoord. DAT de eerste Bergse ansjovis in de Schelde reeds werd gevangen, hetgeen een week vroeger is dan normaal. DAT „Arti et Amicitiae" te A'dam 17 April t.m. 17 Mei een ledententoon stelling houdt DAT de jubileumtournée van het Con certgebouworkest t.b.v. de Stichting 1940- 1945 op 5 Mei start met een concert in DAT de Comm. der Koningin in Lim burg 27 April het gemeentehuis van Heerlen opent. DAT 8 j. is geëist tegen de 51-j. J. H. H. uit Ulestraten (L.), die te Borgharen zedendelict de 23-j. M. Dolmans uit Itteren met twee revolverschoten doodde. DAT men is begonnen met de restau ratie van de vuurtoren in Westkapelle, die tijdens de geallieerde landing in 1944 zwaar werd beschadigd. DAT 6 mnd is geëist tegen een arbeider, die in de papierfabriek te Weert-Meers- sen duizenden guldens schade zaakte door uit baldadigheid een ijzeren bout in een machine te-gooien. DAT minister Beel en z'n echtgenote gisteren een niet-officieel bezoek brach ten aan de Verkadefabrieken te Zaan- DAT de statenloze econoom prof. dr W. Röpke. die in Zwitserland een gast vrij onderkomen heeft, op uitnodiging o.m. van het Comité Burgerrecht van 1016 Mei in ons land lezingen houdt. DAT de Eerste Kamer gisteren besloot tot toelating van de heer A. Kievit ais opvolger van de minister geworden In 't Veld. DAT op de traditionele bijenmarkt te Zenderen (Gld.) 256 voloken werden aangevoerd en de korven en kasten resp. {26 en f50 opbrachten. gelukkig gezinsleven kan uitgaan. gare bh in statiakoetsen van het histori sche Buckangham-paLlace naar de St Pair's rijden om een dankdienst bij te wonen. In de kathedraal voegt zich dan koningin Mary bij hen, die in een afzon derlijke stoet van Marlborough House vertrekt. Die dag zal het voor heel Enge land, maar speciaal voor Londen, een dag vol vreugde zijn. Detachementen vloot, mariniers en luchtmacht worden langs de weg, die de stoet heeft, opgesteld en de vorstelijke familie zal op het balcon van Buckingham Palace de grootse hulde van het volk in ontvangst nemen. Op het program staat mede rondrit door de door bombardementen geteisterde gedeelten van Londen, bijzonder door het East End met zijn arme bevolking. Hoewel er geen gala diners of recepties gegeven worden, zal er op 27 April een besloten partij in het paleis plaats vinden. Ook het Gemenebest en het'Empire nemen deel aam de feest viering. Zuid-Afrika maakt er bijzonder werk van. Er zullen 300.000 insignes wor den vervaardigd, die voor een halve crown (ongeveer 1 gulden Nederl. geld) worden verkocht en waarvan de op brengst dient om levensmiddelenpakket ten naar Engeland .e zenden. Veldmaar schalk Smuts zal de gelukwensen van het jongste der dominions vertolken. Bescherming van geheimen der Overheid. Heeft meer dan één kant. zegt de minister Op de vraag van het 1"weede Kamerlid Van der Goes van Nater's. of er een spoe dige strafbaarstelling van schending van overheidsgeheimen te verwachter» is. heeft minister Van Maarseveen geant woord, dat de zaak nog onderzocht wordt. Algemene strafbaarstelling dier schen ding zou geheimhouding in de hand wer ken van zaken, die de overheid niet wel gevallig zijn. Bepaalde men echter aan de andere kant, dat publicatie niet straf baar is. wanneer geheimhouding in strijd met het landsbelang zou zijn, men de rechter de taak geven beleid van de overheid te beoordelen. In verband met deze moeilijkheden wordt er een beperkte oplossing nagestreefd. Verplichte deelneming in bedrijfspensioenfondsen Mantel-wet bö de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer is thans het reed* lang verwachte ontwerp van een mantel- wet, bevattende een regeling inzake ver plichte deelneming in een bedrijfspen sioenfonds voor een gehele bedrijfstak ingediend. Volgens dit ontwerp kan do minister van Sociale Zaken, de Stichting van de Arbeid en de Verzekeringskamer gehoord, op verzoek van het bestuur van een bedrijfspensioenfonds (in bijzonder^ gevallen ambtshalve) het deelnemen in het fonds voor alle of bepaalde groepen van werknemers of andere bedrijfspun- ten. verplicht stellen. Het rechtsgevolg van Aze verplichb- stelling is, dat alle personen, die tot deel neming verplicht worden (en ook do werkgevers) gebonden zijn tot naleving van de Statuten en reglementen. Zo zal hierdoor bijv. de premie in rechte op- vorderbaar zijn. Het wetsontwerp is vooral ingediend met het oog op het bedrijfspensioenfonds, dat in de landbouw staat opgericht te worden. Dat fonds zal zeker 200.000 werknemers omvatten, maar het is de bedoeling, dat ook de andere bedrijfsge- noten eraan zullen deelnemen, zodat meer dan een half millioen personen er onder zullen vallen. Tweejarig kindje nit dakgoot doodgevallen. Een tweejarig kindje van de fam. B. uit Den Bosch was gisteren op de dak goot geklommen en begon daar te huilen. Voorbijgangers wilde de ouders waar schuwen. juist toen de kleine naar bene den tuimelde. Iemand poogde het kind nog op te vangen, doch het kwam nog met het hoofdje op de straat terecht en n uur later overleden. Rustig weer. De Bilt verwacht tot morgenavond^ Minder bewolking dan vandaag. Droog weer. Weinig wind. Vanrjacht iets log ere temperatuur. Morgen overdag iets zach- ZON EN MAAN. Donderdag. 15 April. Zon op 5.44 u„ onder 19.37 u: maan op: 8 48 u„ ondeè 2.01 u. 16 April Eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1