Hicutur iitödj t(ioumnt Berlijns grootste centrale wordt weer bedrijfsklaar gemaakt Wist U DINSDAG 13 APRIL 1948 ABONN EMEN TSPR1J ZEN ƒ0.30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal by betaling per kwitantie (verh. met adm-.kosten). ADVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. •Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7483 Chri&telijk-ÏSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tanhxistiri? Is ofjettewn myn bert in tegbcnspost'' BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEÜR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F DIEMER. Jongste geallieerde tegenzet in Duitse hoofdstad Hulpstations worden inderdaad opgeheven, doch er komt een „Wegenwacht" De Britse en Amerikaanse antoriteiten laten rich niet intimideren door de Rus sische maatregelen te Berlijn. Zij hebben een nieuwe tegenzet uitgedacht, waaruit blykt, dat de Westelijke Mogendheden besloten zijn het koste wat het wil te Berlijn te blijven. Er is door hen namelijk opdracht gegeven de grootste electrische centrale te Berlijn, welke in Juni 1945 door de Russen !s leeggehaald, opnieuw te laten inrichten. Dat dit besluit door de Berlijners met grote vreugde werd ontvan gen, behoeft nauwelijks betoog. Mag dit het bewijs zijn, dat de Weste lijke geallieerden de politiek van „j'y suis, j'y reste" volgen, uit het inwilligen van het Russische verzoek om de Britse auto-hulpposten op te Ijeffen, blijkt dat men waarschijnlijk ter wille van de toekomstige samenwerking consessies wenst te doen. Men behoudt zich echter het recht voor, gedurende de winter maanden de service-stations weer te openen, welk recht in de overeenkomst was vastgelegd. In ieder geval verwacht men niet veel baat van de door de Rus sen in te richten hulpstations, aangezien 'Britse auto-onderdelen bij hen niet voor radig zijn. Daarom zullen de Engelsen waarschijnlijk een soort „Wegenwacht" *aari exploiteren. r Reuter meldt dat het Britse militaire vrachtvervoer van Berlijn naar de Britse Tone thans weer voor onbepaalde tijd gestaakt is. Er zijn nog geen stappen on dernomen om tot een besprekine van de nieuwe verkeersregeling te komen-. He den zal ook het Britse detachement ver bindingstroepen in de Russische zone, het zgn „signaalcorps" worden terugge trokken. De in Maagdenburg gestation- neerde afdeling van de Britse transmis- siedienst zal Donderdag het versterkers station verlaten. Russische troepen versterkt Ass. Press verneemt dat de Russen de laatste weken zijn blijven doorgaan met hun bezettingstroepen in Duitsland te versterken. Het betreft voornamelijk de afdelingen van de geheime politie. Deze versterking geschiedt niet massaal, maar is wel in het oog vallend. Ook het bur ger personeel der Rusen is toegenomen. Er worden steeds meer woningen gevor derd en Duitsers op straat gezet Er gaat zelfs een gerucht dat maarschalk von Paulus zich met 30 09(1 in Rusland ge trainde Duitsers te Jueterborg op 64 km van Berlijn, bevindt. Verhuizing door de lucht Amerikaanse vliegtuigen zijn begonnen met ongeveer 75 ton huisraad uit Berlijn weg te halen, behorende aan Amerikaanse gezinnen, die gehoor hebben gegeven aan de oproep, de Duitse hoofdstad te verlaten. Zij worden naar Frankfurt ver voerd, om daar te werken op het bizo- nale economische bureau. Amerikaans machtsvertoon boven Duitsland Drie eskaders Superforten zijn van morgen van een Amerikaans vliegveld vertrokken voor een oefenvlucht naar Duitsland. In totaal zouden 28 machines de Oceaan oversteken. Goed teken uit Italië Op Sicilië zegden 500 communisten hun lidmaatcshap van de plaatselijke vakver enigingen op en werden lid van anti communistische partijen. Dit was de derde grote afscheiding in drie dagen. Brits protest tegen Sowjet- maatregelen in Oostenrijk Generaal Galloway, de Britse commis saris in Oostenrijk, heeft een protest- schrijven gezonden aan generaal Koeras- sof, de Sowjet-Russische hoge commis saris, naar aanleiding van de nieuwe Sowjet-eisen tot het tonen van passen met foto's. Commandanten van Britse militaire treinen hebben opdracht gekre gen inzage te weigeren van andere iden titeitsbewijzen dan passen. Het beroemde Engelse piano-duo Ethel Batlett en Race Robertson be zocht op zijn tournée door ons land ook de bollenvelden bij Vogelenzang, waar aan Ethel Bartlett door de voorz- van het Centr. Bloembollen Comité. W. Roozen, een nieuwe grote donkerpaarse tulp werd aangeboden, wélke naar haar genoemd is. Deze week zal het duo in Den Haag con certeren. Middeleeuxvse folteringen met zijn gedood of gevangen genomen. Columbia, de derde Z.-Amerik. staat, die, met Rusland breekt Pan-Amerikaanse conferentie wordt in het rokende Bogota voortgezet De Zondag in functie getreden Columbiaanse regering, verbrak gisteren de diplo matieke betrekkingen met de Sowjet-Unie Columbia is dus. na Chili en Brazilië, dc derde Zuid-Amerikaanse staat geworden, die brak mét Rusland. Tijdens de radioboodschap die de regering uk.zond, werd voorts gezegd, dat gedurende de onlusten twee Russen en dertien andere buitenlandsche communistische agenten rode mieren Voor de Bijz Raad v. Cass. werd gis- ren levenslang geëist tegen de SS-er Th. H. Wijnands uit Valkenburg, die door het B.G. te Den Bosch tot 20 jaar was ver oordeeld. In 1943 heeft Wijnands in Amersfoort op afgrijselijke wijze Joden mishandeld Hij sloeg bijv. abcessen door en spoot dan mest op de'wonden of zette iemand met doorgelopen voeten urenlang in een nest rode mieren. Volgens ver klaring van een toen gedetineerde arts, zijn velen, door de mishandelingen van Wijnands gestorven. Uitspraak 3 Mei. PARIJS HEEFT EEN COMITé TOT VRIJLATING VAN PéTAIN. In Parijs is een comité gevormd tot vrijlating van maarschalk Pétain, die 24 April 93 jaar wordt. Voorzitter van het comité is Louis Madeion van de Académie Frangaise, terwijl verder zitting hebben de aartsbisschop van Lille. maarschalk Joffre en admiraal Lacaze. VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Jaap van Wieringen, Kanaal- tveg 3, Oude Wetering. Jaap is dezer dagen 23 geworden en, wel een beetje laat, bieden wij hem toch nog onze gelukwensen aan. Hij vertrok op 8 October van het vorige jaar per „Bloemfontein" naar Indië en is thans ziekenverpleger, na eerst administrateur, chauffeur en kok te zijn geweest. „Het kan verkeren", zei Bredero, maar geloven in dit geval ,toch niet van „twaalf ambachten, dertien ongelukken" te mogen spreken. Daar weet men in de hulppost te Soekaboemi, waar Jaap zich verdien stelijk maakt, qver mee te praten Foto's voor deze rubriek worden (met gegevens) ingewacht op ons bureau, Hogewoerd 103. De plaatsing geschiedt geheel kosteloos, terwijl de foto wordt teruggezonden. Op ons bureau liggen nog enkele geplaatste foto's, waarvan ons de adressen der voorgestelden niet vol ledig bekend zyn. Wie kreeg een ge plaatste foto nog niet terug? Datum van plaatsing a. u. b. vermelden. Red. N.L.C. George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, die nog steeds in Bogota is, heeft het interna tionale communisme beschuldigd van het inspireren van de opstand, ofschoon hij dit niet met name noemde. Hij zei. o. a., dat de revolutie in Columbia hetzelfde patroon heeft als de gebeurtenissen in Frankrijk en Italië, die onlangs grote stakingen uitlokten. In de hoofdstad Bogota, werd de toe stand gisteren nog steeds als-critiek be schouwd. In de loop van de dag vond nog hevige schietpartij plaats tussen mili tairen en een honderdtal opstandelingen. Tussen het puin van 1000 winkels en 40 grote gebouwen, zochten reddingsploegen lijken en overal in de stad hangt lijkenlucht. Boven de vierhonderd duizend inwoners tellende stad cirkelden vliegtuigen, op zoek naar groepen revo lutionairen- Docfi ondanks de verwoestingen, de levensmiddelenschaarste en de vele te ovenvinnen moeilijkheden, is de Colum biaanse regering van oordeel, dat de Pan- Amerikaanse conferentie in Bogota moet worden voortgezet, „opdat aan de wereld getbond kan worden, dat het communis me het niet van de beide Amerika's kaq winnen". Zion. Raad roept per 16 Mei Joodse staat uit Joden vallen ten Westen van Jeruzalem nog steeds aan De Algemene Zionistische raad besloot gisteren per 16 Mei de onafhankelijkheid van de Joodse staat te proclameren, on middellijk na het aflopen van het Britse mandaat. Tot alle landen en de Ver. Na ties zal een verzoek om erkenning den gericht, terwijl de Arabieren wordt aangeboden binnen deze staat als gelijk waardige en bevriende burgers te leven. De afzonderlijke strijdgroepen Stern en Irgoer Zwai Leoemi werden na stemming onder de Joodse nationale discipline en het opperbevel van de Haganah gebracht, n de kracht van hetleger uit te breiden. Nadat Amerika in de Veiligheidsraad >n voorstel voor wapenstilstand in Pa lestina, gebaseerd „op practische moge lijkheden", indiende, woonde Gromyko heer van en wapenstilstand in Palestina' voor het eerst, een discussie over het be- bij. Er zal, volgens Reuter, een wapen stilstandsovereenkomst worden opge steld, die aan de, Arabische en Joodse vertegenwoordigers zal worden voorge legd. De Joodse aanvallen op de verbindings weg Jeruzalem-Tel Aviv werden gisteren voortgezet. Ten N. W- van Haifa werd al weer eet Joods schip mét immigranten aangehou den en naar Haifa opgebracht. Joodse meisjes willen graag trou wen met Britten. Joodse mei6jes bieden tot 500 pond streling, als Britse militairen met haar willen trouwen, zodat zy als Brits onder daan het land kunnen verlaten. Sia Cun ningham, de Britse hoge commissaris, heeft bevolen, dat voor dergelijke huwe lijken eerst toestemming moet worden gevraagd. Na een maand gestaakt te hebben, gisteren een einde gekomen aan de sta king in de Amerikaanse vetkool- anthracietmijnen. welke 400.000 arbeiders omvatte. Doordat de werknemers Weer een Ned. militair vliegtuig neergestort Piloot, die boven 't huis van zijn verloofde stuntte, omgekomen Een militair lesvliegtuig van Gilze- Rijen is gistermiddag nabij het klooster Providentia te Sterksel, gemeente Maar- heeze (N.B.) neergestort. De piloot, de 24-j. korporaal-leerlingvlieger A. W. NL Mensink 'uit Bussum, werd vrijwel op slag gedood. Al enkele malen eerder voerde hij met zijn Harvard stunts uit boven Sterksel, •loofde woont. Ook gisteren cirkelde hij daar wel een uur, dook her haaldelijk tot 25 m. hoogte, doch een dei werd hem noodlottig. Het toestel raakte de top van een der fruit bomen bij het klooster. Het vliegtuig stortte neer, sloeg over de kop en werd totaal vernield. De motor werd brandend uit het toestel geslingerd. - Broeders uit het klooster schoten on middellijk toe om hulp te bieden. De gewonde vlieger werd door de rector van het huis de sacramenten der stervenden toegediend. De broeders blus ten met zand de brand van de motor. De verongelukte piloot was reeds bij de militaire luchtvaart in Indië geweest Gilze-Rijen zijn opleiding vol tooien. Hij moest het stadium van de solovluchten nog volbrengen. In Juli zou j examen voor het brevet doen. Het stoffelijk overschot is naar het vliegveld gebracht, vanwaar het van avond naar Bussum zou worden vervoerd. Daar vindt' de teraardebestelling plaats. Programma van gen. Koenigs bezoek aan ons land De oppérbevelhebber van de Franse troepen in Duitsland, gen. Koerug, die zoals gemeld op uitnodiging ymi gen. Kruis ons land zal bezoeken, wordt met zijn echtgenote op 19 April, om 10 uur, het station S. S. te 's-Gravenhage verwacht, waar een erewacht met mu ziek zal staan opgesteld. Na ontvangst door minister Fiévéz zal des middags bezoek aan R'dam worden gebracht. Op 20 April volgt de ontvangst door de ministers Beel en Van Boetzelaer. waar- Den Haag bezichtigd wordt en des middags in de Stormschool te Bloemen- daal oefeningen worden bijgewoond. Woensdag worden het depot veldartille- te Ede en de kaderschool te Harder wijk bezocht en de volgende dag maakt gen. Koenig van het vliegveld Valken burg uit een rondvlucht boven Neder land, eindigend in een bezoek aan enkele legeronderdelen te Amersfoort. Tenslot te volgt op 23. April de officiële ontvangst ten Paleize Soestdyk. MR F. BORDEWIJK MOET NOG STEEDS HET BED HOUDEN. De toes'.and van rte schrijver mr F. Bor. dewijk. die momenteel in het Diakones- senhuis „Bronovo" te 's-Gravenhage wordt verpleegd, is thans zeer goed Mr Bordewijk moet echter nog steeds het bed houden en het in enkele bladen ge plaatste bericht, dat wordt overwogen hem naar# zijn woning in 's-Gravenhage over te brengen. te H.M. de Koningin 15 April naar het Loo De secretarie van H.M. de Koningin deelt mede. dat H.M. de Koningin ïmens is Donderdag het Loo te betrek- an voor Haar zomerverblijf MR OYEVAAR HERKOZEN ALS VOORZITTER UNO-COMMISSIE. Mr J. J. Oyevaar, dir-generaal van Scheepvaart bij het dep. van Verkeer Waterstaat, is herkozen als voorzitter v de Uno-commissie van transport en co: municatiemiddelen. Gisteren is de tweede zitting in Genève begonnen. Dr Ph. C. Visser In Moskon gearriveerd. Onze nieuwe ambassadeur te Moskou, dr Ph. C. VisSer, is gisteren aldaar aan gekomen. rhr van Rückevorsel ambassade secretaris in Parys. r mr H. T. A. M. van Rijckevorsel, ambtenaar op de afd. politieke Zaken het dep. van Buitenlandse Zaken te Den Haag, is benoemd tot eerste ambas sadesecretaris te Parijs. Graven van 1000 jaar vóór Christus ontdekt In het gehucht Halvemijl (N.-B.) heeft en dertig graven ontdekt uit de mid den-bronstijd (1000 jaar vóór Chr.) Bij de afgraving, onder leiding van prof. A. an Giffen, vond men op de lichte zandgrond afdrukken van soms 600 of een ringsloot, welke 3000 jaar geleden om de graven aangebracht wareij. Zeven heuvels worden thans afgegra- ;n, tien zullen waarschijnlijk als slacht offer van de ontginning verdwijnen en de resterende zullen ln een klein reservaat bewaard blijven voor het nageslacht. Het stoffelijk overschot vaiï de moerde links-! iberale leider Gaitan. het geheim op het kerkhof van Bogota begraven zijn. om verdere ongeregeld heden te voorkomen. De regering van Chili kondigde dat nog krachtiger tegen de communisten zal worden opgetreden, dan tot reeds het geval was. Spaanse schatgraver vermoordde achterdochtige slachtoffers De Amsterdamse zakenman is niet enige, die van de „arme" Spaanse schat graver in Mexico een brief heeft ontvan gen, doch ook vele Amerikanen worden door deze oplichter aangeschreven. De buit van een aantal zwendelaars, dat deze truc gebruikt, bedraagt ciTca zeshonderd- 27-j. P. Runckel en de 37-j. G. Kivits duizend dollar per jaar. Per mèand wor-| werd gisteren voor de Maastrichtse recht doen uit Mexico 10 a 15.000 van zulke brie. bank resp. levenslang en 15 jaar geeist, ven met het verhaal van de „in moeilijk- wegens roofmoord in de nacht van 11 op heden geraakte bankier" geschreven. 12 Juni 1946 op de Nederlandse smokke- Sommige slachtoffers, die na hun aan- laars Meijer en Roussou. in Nieuwenha- komst in Mexico achterdocht kregen, gen (L.). Kivits had Meijer met een ha- werden vermoord en beroofd. mer en Runckel Roussou met een lood kabel de hersens ingeslagen, waarna de verslagenen van hun geld beroofd wer den. De lijken hadden zij getransporteerd naar een ondiepe kuil, op ongeveer 20 meter afstand van de plaats van de ihis- daad. Runckel hoorde de zwaarste straf tegen zich eisen, omdat van hem het plan was uitgegaan. Uitspraak 26 April. Dikke Bertha heeft ook zorgen.. Terwijl Krupp Senior en Junior in Neurenberg gevangen zitten, in af wachting van htm proces, verblijft hun familie in een buitenhuis op het grondgebied van hun vroegre 17de- eeuwse kasteel Bluehnbach. Het is alles wat ze over hebban, pens beza ten ze vele huizen in Berlijn, Essen en Oostenrijk. De thans 78-jarige Gustav Krupp organiseerde een „Adolf Hitlerfonds" en schonk zelf zes mil- lioen Mark. De vrouw van Krupp Se nior, Bertha, naar wie in de eerste we reldoorlog het monsterkanon „Dikke Bertha" werd genoemd, klaagt nu over de dure en schaarse melk en boter en is blij, als een oude kennis haar voed sel stuurt uit Engeland of de U.S_A. In het kasteel Bluehnbach rusten Amerikaanse officieren uit.. Een ei, roggebrood en zeep Naar de Nieuwe Leidsche C verneemt vermeldt de bomnenlijst i o a.s. Donderdag één ei, de beloofde hoe- düs wél erg voorbarig I veelheid roggebrood van 400 gr. p-p. en 375 gram zéchte zeep plus 125 gram soda. j (D- en E-kaarten dubbele rantsoenen) J Berichten over verlaging van he$ vlees de schedel ingeslagen Levenslang en 15 jaar geëist tegen Duitse roofmoordenaars. Tegen twee Duitsers uit Keulen, de beslissing zal worden genomen. In tegenwoordigheid van het Engelse Koningspaar onthulde gisteren mevr. Roosèvelt op Grosvenor Square in Londen een standbeeld voor haar onver getelijke echtgenoot, pres. Franklin D. Roosevelt. 't Mysterie rondom de auto van de broer van imnister Vos Advocaat uit Arnhem doet de zaak uit de doekjes Mr J. W. F. Donath te Arnhem schrijft I de tot dusverre ten aanzien van medici ns: gevolgde gedragslijn. Des te meer waa Minister V» heell op dr vnwrn, Er- h« tasrlipen nn ha drp.rlrn.rnl be- steld door hel K.merlld dr lr. Hackt, re- antwoord en heeft getracht aan dat de toewijzing van een Bnick broer op regelmatige wijze heeft plaats gehad. het terzake ingestelde onderzoek echter is het volgende gebleken: Het departement van Energie en Ver keer deed aan de R.V.I. te Arnhem regel matig opgave van beschikbare auto's, ver deeld in licht, middelzwaar en zwaar, die in een komende periode door deze R.V-L konden worden toegewezen. De toewij zing zelf werd aan de R.V.L overgelaten, die commissies had ingesteld, welke tot taak hadden om de Inspecteur te a'dvi- i, aan welke lichamen of personen beschikbaar gestelde auto's moesten worden toegewezen. De Inspecteur hdd de bevoegdheid om van deze adviezen af te wijken. De toewijzing aan medici ge schiedde echter steeds overeenkomstig het advies van een uit de medici'samen gestelde commissie, waarvan de Inspec teur der volksgezondheid te Nijmegen de leiding had. In Gelderland werden medici uitsluitend kleine wagens toege wezen, medici die geen auto hadden, kwa men het eerst aan de beun en huisartsen gingen weer vóór specialisten. In de tweede helft van 1946 ontving de R.V.L te Arnhem van het departement weer een opgave van beschikbare auto' waarop was aangetekend, dat een d< Buicks een zware wagen moest worden toegewezen aan dr Vos, chirurg te Warnsveld, hoewel, zoals gezegd, het departement zich nimmer met de toewij zing had ingelaten. Op de R.VJ. was geen aanvrage van dr Vos bekend en hy was zeker nog niet aan de beurt- De In specteur dej Volksgezondheid was tegen de toewijzing, welke geheel afweek CURACAO WENST GEEN AANGEBO DEN DIENSTEN De leider der Curagaose volkspartij, dr Da Costa Gomez, heeft in antwoord op het voorstel, gedaan op de Pan-Ame rikaanse conferentie te Bogota, inzake volksstemmingen in de tot Europese landen behorende gebiedsdelen in de West, verklaard, dat het volk van Cura sao binnen het Koninkrijk wenst te olij ven, in trouw aan Grainje. Een oud euvel zal op Java verdwijnen Zoals men weet, zijn in vroeger eeuwen op Java landgoederen tezamen met feo dale rechten over de daar wonende be volking aan particulieren verkocht. Deze rechten, o. a. die op herendiensten en op een deel van de oogst, zullen thans wor den geliquideerd. De regering heeft be sloten deze af te kopen. Minister In 't Veld onderzoekt ruimtetekort op Jaarbeurs. Minister In 't Veld brachf gisteren een tweede bezoek aan de Utrechtse Jaar beurs, om zich een oordeel te vormen over het verzoek tot uitbreiding van expositieruimte. Het was gisteren, wel licht door het mooie weer, nog drukker dan de vorige vijf dagen. J. C. van Notten is eervol ontslagen als consul te Genève: met de waarneming is belast H. B. v d. Eist. De Kon. Mil. Kapel, het traditlohele muziekcorps van ons leger, concerteerde isteren voor het ministerie van Oorlog. Vooraf inspecteerde minister A- H. J. L. Fiévez de kapel. Achter hem (L) kpt. A. Rocus van Yperen (dirigent) en koL H. A. Calmeyer (chef kab v. d. minister). DAT gisteren in Den Haag de onder handelingen zijn geopend over een nieuw handelsverdrag met Zwitserland, hetwelk per 1 Juni zal moeten ingaan. DAT de Ned. delegatie naar de bijeen komst der internationale tinstudiegroep, van 1924 April te Washington zal be staam uit A. Groothof. P. H. Westerman, F. J Houwert, A. F. Ruimschotel, E. C. Zimmerman en dr A. H. Philipse. DAT Polygoon een speciaal filmjour naal zal wijden aan de jeugdweek, die volgende week onder auspiciën van het N.J.G. wordt gehouden en in verschil lende schouwburgen stukken zullen gaan, die het jeugdprobleem behandelen. DAT de Poolse hoogleraren Lepinski en Lacks voor de ver. Nederland—Polen Vrijdag in Kras te A'dam spreken het Duitse probleem DAT mevr. H. B. v. d. Kaa-Peters, lid van de Prov. Staten van Friesland (comm.( haar zetel ter beschikking stelde en haar opvolger waarschijnlijk H. Uithof te Leeuwarden is. DAT blijkens het Fr. Dbld. een herzie ning van de bestaande prov. indeling Terschelling en Vlieland, welke thans tot Friesland behoren, niet in het van de Regering ligt. DAT de boterproductie van 142Q Maart 30 pet. groter was voorlopig pensioen krijgen, dat vrijwel eenkomende week van 1! aan de eisen van het vakverbond tege-1 volvette kaas 42 pet. groter, dank zij de moet komt, ia het geschil bijgelegd, meerdere melkgift. DAT morgen het 31-j. Tweeed Kamer lid ir A. Vondeling (P. v. d. A.) te Wa- geningen promoveert tot dr in de land bouwkunde op een proefschrift over de bedrijfsvergelijking in de landbouw. overleden DAT het Tweede Kamerlid Haken mi nister Fiévez vragen heeft gesteld ovei plannen om Schiermonnikoog te gebrui ken als oefenterrein voor anti-tankge- schut. DAT het Tweede Kamerlid Stokvis nister Maarseveen vragen heeft gesteld naar de juistheid ener opmerking een raadsheer in het A'damse B.G. de wenselijkheid van illegale oprichting van de Bijz. Vrijw. Landstorm. DAT het Tweede Kamerlid Donker mi nister Van Maarseveen heeft gevraagd om een opgave der nog van kracht zijnde bezettingsregelingen en om een snelle li quidatie daarvan. DAT voor het A'damse B.G. 15 jaar geëist tegen de 59-j. J. Visser uit Wie- ringen, door wiens verraad twee personen in een Duits concentratiekamp de dood vonden. DAT de Prov. Noordbrabantse Electr. Mij enkele nieuwe lijnen zal bouwen, waarvoor een crediet is gevraagd van f 35 róillioen. DAT tegen P v. d. Lei en Catherina PLaggenborg uit Musselkanaal, die door gemeenschappelijk verraad schuldig zijn aan dq dood van twee burgers, vooi Groninger B.G. reep. 6 en 12 j. is geëist. DAT door een aanvullend accoord o import uit Finland is verhoogd i f 3.700.000 To.a. kistenhout en papier) onze export met f 2.800.000 (o.a. textiel 'en metaalwaren). DAT ook de niet-communistisché raads fracties van Maastricht met de commu nisten hebben gebroken. DAT de 1945 in Delfzijl gezonken stoomtrawler „Katharina Duyvis", IJm. 60, over enige maanden onder een Har- lings visserijnummer uit LTmuiden op nieuw zal uitvaren. DAT t.g.v. het 650-j. bestaan van Bever wijk in Aug., uit 400 kg. klei een quette van 7 by 4 meter van de stad wordt gemaakt, zoals-, zij er in 1652 uit zag. DAT tot de 31 Labour-afgevaardigden naar het Haagse Federalistencongres o.a. behoort de leider der Labour-oppositie ir het-Lagerhuis Crossman. DAT telegrammen voor Columbia al leen worden aangenomen op risico var de afzender. DAT zijn benoemd tot burgemeester van Blaricum mr P. A.L. v. Ogtrop, thans in gelijke functie te Eemnes en van Koedijk C. J. Schellinger. thans commies by de gemeente-ontvanger te Den Helder. DAT op Schouwen en Duiveland een groot aantal landbouwers Is beboet we gens het niet-inleveren van eieren. DAT in Zierikzee een nieuw ziekenhuis zal worden gebouwd, waarvoor een fonds wordt beschikbaar geeteld van rond f 100.000. DAT de 52-j. vrouw A. de Jong te Fra- neker bij het uitlaten van haar hondji door een voorbijrijdende trein werd ge grepen en gedood. i de oorlog omkwamen. beschikte. De wnd. Inspecteur heeft getracht nadere inlichtingen in te winnen by het departement, doch het departement beval, dat de opdracht moest worden uitgevoerd. toenmalige chef van het Bureau Wegvervoer heeft verklaard, dat om streeks begin 1946. kort na zijn optre- minister de aandacht van da directeur van het vervoer gevraagd heeft zijn broer, dr Vos te Warnsveld. in verband met toewijzing van een nieuwe auto. daaraan toevo^ende, dat hij er nu nog niet te veel op wilde aandringen, gezien het feit, dat hij pas als minister optrad en nog onvoldoende inzicht in deze materie had. Iets later, omstreeks Juni 1946, is tus- in de minister en de hoofdinspecteur m de Volksgezondheid een afspraak ge maakt om een aantal auto's, ten getal» beschikking van de medische verzorging te stellen, waarbij de ver deling geheel aan de Dienst van de Volks gezondheid werd overgelaten, met dien verstande, dat de Inspecteur der RVJ. de toewijzingen verstrekte op voordracht de Inspecteur van de Volksgezond heid. Tussen de Inspectie der Volksgezond heid en het departement ontstond ver schil van mening over de wijze van verdeling dezer auto's, omdat het depar tement het verdwijnen van de „fietsende dokter" beoogde en de Inspectie van de Volksgezondheid uitsluitend aan huis- toewees, ook ter vervanging van oude wagens. Volgens het departement bestond het contingent wagens uit aller lei typen, dus ook uit zware wagens. De R.V.I. in Gelderland heeft voor dit doel echter uitsluitend lichte wagens toege- met'één uitzondering, namelijk ten behoeve van een T-B.C.-specialist. die een zwaardere wagen nodig had voor het vervoer van zware instrumenten op zijn inspectietochten. Tijdens de verdeling dezer wagens heeft de n^inister voor een tweede maal de aandacht gevestigd op het vervoersprobleem van zijn broer. Da R.V.I. te Arnhem is echter van haar ge dragslijn niet afgeweken. Toen de Dienst voor de Volksgezond heid opnieuw een apart contingent auto's ten behoeve der medici vroeg, weigerde de minister dit. Ten derde male heeft minister Vos een zijner ambtenaren op het geval van zyn broer gewezen, als ge volg waarvan de chef van het Bureau Wegvervoer op de contingentlyst. die aan de R.VJ. te Arnhem werd gezonden, ach ter een Bnick vermeld heeft „ten be hoeve van dr Vos te Warnsveld". Uit dit feit blijkt dus duidelijk, dat de R.Vi te Arnhem, aan dr Vos nog geen auto ter beschikking ha'd willen stellen, daar geen medicus in Gelderland, op een gemotiveerde uitzondering na. nog een zware wagen ontvangen had en dat de toewijzing is geschied door het departe ment, nadat d.e minister tot driemaal toe de aandacht op het geval had gevestigd. De Inspecteur van de Volksgezondheid heeft nog verklaard, dat dr Vos bij een onderzoek door de medische kring te Zutphen terzake ingesteld, verklaard had, dat hij de toewijzing te danken had aan een vriendelijkheid van een hogere ambtenaar op het Departement. Aan de lezer wordt gaarne overgelaten te beoordelee. of door de minister ten aan zien van de aanvrage van zijn broer op geen enkele andere wijze is gehandeld als ten aanzien van andere klachten en DAT de burg. van Velsen Zaterdag in verlangens- het distributiekantoor aldaar een gedenk- plaat onthult voor vier ambtenaren, die Kaptein in cassatie Hoewel hij aanvankelijk niet voor zijn geweest, heeft, naar de verneemt. DAT de tuchtrechters voor de voedsel-1 nemens voorziening in Februari f 424.000 aan Nieuw boeten oplegden, 8 bedrijven lieten slui- de beruchte S.D.-agent, Kaptêin, dië~doö? ten. vergunningen introkken en 8 perso- het B.G. ter dood was veroordeeld, ca», nen uitsloten van een toewijzing. DAT de coasters „Helvetia". „Erna", „Henk", „Unitas". „Baltic", „Wilda" en „Beta", die indertijd naar Indië vertrok ken, de terugreis naar Nederland hebben aanvaard. DAT de dwarskuilvisserij op het IJsel- meer. ondanks de protesten, niet vóór 1 Mei geoorloofd zal zijn. DAT ir J. S, Keyser in Juni zijn functie als wnd dir.-gen. van de Voedselvoorzie ning zal neerleggen i.vjn. zijn benoeming tot lid van de directie van de Coöp. Cen trale Raiffeisenbank te Utrecht DAT de scheepvaart door de hoofdsluis der Zuid-Willemsvaart te Maastricht wegens werkzaamheden is gestremd vai 3 Mei t.m. 26 Juni a.s. DAT de kapitale boerderij „Mensink' van de landbouwer A. Rootink in d» buurtschap Zwolle bij Groenlo ie afge brand. Minder koud des nachts De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het Noorden van het land: Veel overdrijvende wolkenbanken, maar over wegend droog weer. Zachter des nachts, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Meest matige wind uit Westelijke richtingen Voor het Zuiden van het land: op vele plaatsen nog tamelijk heldere nacht met hier en daar vorming van nevel- of mistbanken en byna nergens nachtvorst meer. Morgen overdag wat meer bewol king dan vandaag. Droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelyfce richtingen. ZON EN MAAN. Woensdag 14 April: Zon op 5.46, onder 19.35; Maan op 7.57, onder 0.49 uan 16 April E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1