2 MAANDAG 12 APRIL 1943 Stadsnieuws Burgemeester v. Kinschot opende huisvlijt- tentoonstelling K. én O. toont te weten, wat Leiden nodig heeft De „grote pers", één van de meest I de Wilde, die na de burgemeester aan representatieve zalen van de Lakenhal, het woord kwam. bracht het gemeente- heeft wel zelden een zo groot aantal be- bestuur hartelijk dank voor het ter be schikking stellen van de prachtige loca- Liteiten, die met hun achtergrond van mooie schilderijen misschien ook een stimulans kunnen blijken te zijn voor veelvuldiger museumbezoek. De tentoonstelling zelf zal door de kwaliteit van de inzendingen zeer zeker een krachtige aansporing blijken tot het nuttig besteden van de vrije tijd, één van de grote problemen van onze generatie. Ook de heer M. van Zwieten de Blom, de mentor van deze expositie, had een hartelijk woord van dank in ontvangst te nemen, evenals de directie van de Lakenhal en de jury. Daarna ging de heer De Wilde over tot de bekendmaking van de prijswinnaars. De prijzen. Örie normen waren maatgevend bij de beoordeling: practische bruikbaarheid, aesthetische waarde en afwerking. Van de inzendingen buiten mededinging ont vingen de gestichten Endegeest, het Volkshuis en de Leidse Luchtvaartclub een penning, terwijl de B.L.O.-school te Leiden en de lagere school te Benthui- en een eervolle vermelding verwierven. Ie prijs in de handwerkafdeling: mevr. D. MaasSchoonderbeek; 2e prijs (kantklossen) mevr. W. Jellema; 3e prijs (beddesprei) mevr. C. J. N. Stijnman. Ie prijs in zeilbootmodellen: P. C. van Vliet (jacht „Quo vadis"); 2e prijs C. P. M. Verkade. Ie prijs meubelmaken: P. J. Zwart (naaibox) Ie prijs smeedwerk: A. den Hertog 2e prijs J.Arnoldus. Ie prijs speelgoed: Hans de Jong (marktplein): 2e prijs Bob van Dam. Het poppenhuis van de heer J. van Galen verwierf een eervolle vermelding met veel lof. De jury overwoog bij deze uitspraak, dat het huis te mooi is om als werkelijk speelgoed te worden gebruikt. Om dezelfde reden verwierf de diesel- trein van de heer L. de Meyer een eer volle vermelding met lof. Ie prijs schilderstukken: J. .van Leeuwen. Ie prijs tekeningen: Thea de Jong. Naar aanleiding mede van de toeken ning van de beide laatste prijzen, die oorspronkelijk niet in de opzet waren begrepen, gaf de directeur van de Laken- korte technische toelichting. langstellenden binnen zijn oude muren gezien als Zaterdagmiddag bij de opening van de huisvlüjttentoonstelling; en in elk geval maar bij hoge uitzondering een zo bont gezelschap. Daar waren niet alleen de gebruikelijke autoriteiten, maar ook de bijna 200 inzenders. De opening ver kreeg bijzondere luister door het feit, dat de burgemeester van Leiden zelf de openingsrede zou uitspreken, terwijl ook de wethouder van Onderwijs aanwezig Hier spreekt het hart. Burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot begon zijn rede met K. en O. een pluim op de hoed te steken. Deze stich ting toont te weten, wat Leiden nodig heeft. Want de Sleutelstad is, behalve universiteitsstad, van oudsher nijver- heidsstad en haar bewoners besteden hun vrije tijd dus uiteraard graag efficient. In de huisvlijt is het eigen initiatief aan het woord; daarvoor behoeft men geen kunstenaar te zijn, maar het hart te laten spreken. Speciale aandacht vroeg de burgemeester voor de inzending van en kele voorbeelden van de Nationale feest- rok, die, naar hij hoopte, op de grote Nederlandse feestdagen inderdaad natio nale dracht zou worden. Een stimulans. De voorzitter van K. en O., de heer H. Leidse studenten zoeken contact met practische sociale leven Drie belangrijke lezingen in de Academie De Ned. Christen-Studenten-Vereniging en de Vrijz. Christen- r de sociale tijd. Maar zij houden zich daarbij liefst zoveel mogelijk op Vijftig jaar hard gewerkt En Zaterdag hartelijk gehuldigd Gisteren was de heer J oh. v. d. S te e n 50 jaar in dienst van de firma wed. Kooreman en Zn., handel in lompen, papier en metalen. De jubilaris werd Zaterdagochtend door de dochter van de enige firmant per auto van zijn woning afgehaald. En toen begon het feest! In het kantoor was het gehele personeel bijeen. Ook de echtgenote van sprak de jubila- hartelijke bewoordingen toe, zijn langdu- geschenk ondercouvert aan. De jubilaris, die nog zeer worden alle h verklaarde, eigenlijk het liefst nog 50 jaar in het bedrijf werkzaam te wil len blijven. Ofschoon hij nog een goede gezondheid geniet, was hij er zich echter toch van bewust, dat zijn krachten ver minderen. Hierna bleef men nog geruime tijd genoeglijk „onder ons", terwijl herinne ringen uit de .goeie ouwe tijd" werden opgehaald. Toen de jubilaris per auto naar huis was gebracht, wachtte hem nieuwe hulde van familie en kennissen. Werkmans Wilskracht bracht de heer v. d S. Zaterdagochtend een serenade. Chr. Handelsreizigers De afdeling Leiden der Ned. Chr. Han- Central' groei der afdeling, die deze maand de zijn, Laten deze i ons best doen, aldus spr, >n nog een lid te doen imse ven. De heer Esderts voegde hier nog een woord aan toe. De notulen en jaarversla gen werden goedgekeurd. Verschillende voorstellen voor de alg. vergadering, op 24 April te Utrecht te houden, werden genwoordlgers, uitkering bij overlijden en aansluiting aan het CN V als afgevaar digden werden gekozen de heren D. van 't Zelfde en W. v. d. Horst. De afdeling Leiden zal het hoofdbestuur vragen met de zusterorganisaties bij de bevoegde in stanties aan te dringen op meer textiel punten voor de vertegenwoordigers. De heer Griffioen sloot met gebed. Het was een belangrijke vergadering. Niet- of vraagt in de heer B Esderts. Ring- Het Concertgebouw-orkest Het Concertgebouw-orkest zal, zoals reeds gemeld, op Dinsdag 25 Mei a.s. on der leiding van Pierre Monteux in d< Stadsgehoorzaal een concert geven ter bate van de Stichting 1940'45. Uitge voerd zullen worden werken van Von Weber (Eurianthe), Cl. Debussy (Pré lude d'après midi d'un faune) R. Strauss (Tyl Uilenspiegel) en H. Berlioz (Symphonie Fantastique) Ledental van de Leidse Chr. Besturenbond houdt aanwas van het C.N.V. niet bij Er moet in alle afdelingen een krachtiger propaganda worden gevoerd lich ten op dit gebied. Woensdag 14 April zal de heer'C. J. Pina, seCretans van de bestuuxderebond van het N.V.V. en lid van de Leidse raad voor de P.v.d.A., spreken over het onderwerp: „De toe stand van de Leidse arbeiders in het verleden". Op 21 April zal de heer A. Knetsch, inspecteur van de arbeiders wetgeving en lid van de gemeenteraad (Prot.-Chr. fractie) refereren over: „Ar beidswetgeving", terwijl de heer S. Men ken, R.K. wethouder van sociale zaken, een inleiding zal houden over het onder werp: „Sociale perspectieven in Leiden" De bijeenkomsten beginnen om half acht en vinden plaats in de Academie. OUD-LEDENVER. „DIENT DEN HEER" In de laatste vergadering van de Oud- ledenvereniging der Christ. Jong. Veren- „Dient den Heer" is een commissie be noemd. die tot taak heeft de aanbieding van een huldeblijk ter gelegenheid van tte as herdenking van het 70-jarig be staan van de C.J.M.V. In deze commissie hebben zitting de heren J. M G Hakkert, J. Stigter, J. H. Sira A. Beekman en H van Leeuwen. Volkstuindersver. „Ons Genoe gen" vierde 20-jarig bestaan Feestavond in de gTote zaal van de Stadszaal. De Leidse volsfctuindersvereniging ,,Ons Genoegen", die op het gebied van het volkstuinwezen hier ter ^tede reeds zeer veel activiteit aan de dag heeft gelegd, vierde Zaterdag haar twin tig-jarig be staan. Het bestuur heeft zich gedurende de gehele dag in een grote belangstelling kunnen verheugen. 's Middags vond er een receptie plaats in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal Veel mensen kwamen complimenteren en er waren niet minder dan twintig spre kers. Als de vereniging 50 jaar bestaat, zijn er dan 50 sprekers? Ondei* hen. die bun goede wensen wilden uitspreken, be vond zich de wethouder A. J. Jongeteen. Hij feliciteerde namens het gemeentebe stuur en stond een ogenblik stil bij de betekenis van de volkstuin in het alge meen. Het is nodig, dat de arbeider het volbrengen van zijn dagelijkse taak ontspanning kan genieten. De volkstuin biedt in dit opzicht mogelijkheden. De toneel- en amusementsvereniging „De Groen-witte Vogels" uit Amsterdam diende het publiek, dat 's avonds in de zaal aanwezig was, een snedig gerecht op. De revue ,.Het is alles weer oké", een stuk vol humor en jolijt, werd, gezien het licht van het amateurstoneel, op lof waardige wijze voör het voetlicht bracht. De zaal was dan ook uitermate tevreden, getuige het langdurige geap- plaudiisseer. De zang van het mannenkoor „Ons Genoegen" o.Lv. de heer v. d. Broek werd zeer gewaardeerd. De heer J. Sierat opende deze feest avond namens de ontspanningscommissie. terwijl de heer M. Honsbeek namens het jubileumcomité het bestuur een vlag overhandigde. HAAGSE RECHTBANK. RUwieldief. De rijwielbewaarder J. R te Leiden heeft zich te verantwoorden gehad gems diefstal van een rijwiel, waarvoor tegen hem een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief werd geëist, rechtbank heeft hem veroordeeld tot een jaar jeugdgevangenisstraf met aftrek pre ventief. Distributievaria Uitreiking bonkaartep. De uitreiking van bonkaarten, voedings middelen 806. brandstoffenkaarten 306. schoenenbonnen en toeslagkaarten jonge en a.s. moeders voor niet-zelfver- zorgers tq, Leiden vindt in de lopende weken plaats. Het kantoor is geopend van 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur. Meege bracht dienen te worden: stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart. waaraan zich bon Reserve 2 bevindt, eventueel inlegvellen (voor schoenenbon nen op cijfer 7), controlekaart Moeders (voor toeslagkaarten) Morgen (Dinsdag) zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stam- kaartnummer heeft van 25801 t/m 30100. Verschenen is het jaarverslag over 1947 van de Leidse Chr. Besturenbond. Het be stuur is thans als volgt samengesteld: G Hordijk, le voorz.; W. Veerman. Siebold- straat 30, le secr.; L. Robbers, le penn.; H. van Cittert, 2e voorz.; Jac. van Es. 2e secr.; P. Barendse, 2e penn.; J. P. Bree- dijk, P. J. Galjaard, P. M. de Joode, J. Kooien, K. van Ommen. W. A. Stokhui- zen, H. van Weeren en H. Zuidema, leden. Beweegt het ledental van het C.N.V. zich nog steeds in stijgende lijn (1 Jan. 1947: 120.000, 1 Jan 1948: 131.000 leden, dat is ongeveer 17.000 hoger dan het hoog ste aantal, ooit voor de oorlog bereikt), Leiden groeit ook wel, maar kan met de landelijke aanwas toch geen gelijke tred houden. Het ledental bedroeg 1 Jan. 1947 gaan. zoals ken is overigens het afstaan van leden aan nieuwe afdelingen in de omliggende gemeenten. Waar er dus hier en daar nog terstand moet worden ingehaald, dringt het verslag aan op intensievere propa ganda in diverse afdelingen, waartoe dere afdelingen weer het goede vi beeld gaven. „Er moet dus ook in 1948 weer flink worden aangepakt", aldus gaat het zicht verder. „Onze Besturenbond heeft grote waardering voor de steun, die van de plaatselijke pers in het afgelopen jaar mochten ontvangen. In het bijzonder de „Nieuwe Leidsche Courant" heeft het gemis van een eigen plaatselijk Jeugd van 36 Leidse scholen deed examen in „De Overdekte" Tevreden over de resultaten Vanmorgen ijverden in de zweminrich ting „De Overdekte" ongeveer 160 school, kinderen om het diploma schoolzwemmen te behalen. 36 scholen uit Leiden hebben dit zwemmen deelgenomen, zowel- Rooms-Katiholieke als Openbare en Chris telijke scholen. Om negen uur begonnen de wedstrijden en het was een alleraardigst gezicht de kinderen in het „groene" water te zien spartelen. Éénmaal in de 14 dagen hebben zij les gehad. Dit duurde een jaar lang. Men kan tevreden zijn over de resultaten die zijn bereikt. De heer H. A. Vriend, chef van de afd. anderwijs op het stad huis. gaf in die loop van die morgen blijk van zijn belangstelling. .Om 12 uur was het examen afgelopen- Het diploma zullen de kinderen waar schijnlijk op school in ontvangst kun nen nemen. In ons blad van morgen hopen wij de lijst .te geven van de namen der gediplomeerden. Jubileum dr F. J. Fokkema Vanidaag ds heit 40 jaar geleden, dat dr F. J. Fokkema, oud-rector van de Néd. Zendliingshogesohool, 40 jaar gele den te Westeremd>en (Gr.) heit predik ambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Dr Fokkema promoveerde in 1907, was enkele maanden hulpprediker te Doetin- chem en tot 1914 predikant te Wester- emden, in welk jaar hij benoemd werd tot zendimgsdirector. Van 1921 tot 1946 was dr Fokkema rector. Hij heeft na drukkelijk verzocht, aan het jubileum geen huldiging te verbinden. HAAGSE TRIBUNAAL. Bü S.S. c.s. G. J. Vink te -Katwijk aan den Rijn heeft zich voor het Haagse tribunaal t« verantwoorden gehad, omdat hij vrijwil lig in Duitsland was gaan werken, lid der NSB en van de SS was geweest. Het tri bunaal heeft geadviseerd internering op te leggen van 12 Aug. 1945 tot 12 Aug. 1950 met ontzetting uit de kiesrechten 1640 1 Jan. 1948 1717. Eén der c Holland telt vele oude huizen met trapgevels, Voorschoten heeft er slechts één. Geen wonder, dat men te Voorschoten zuinig is op het Ambachtshuis aan de Voorstraat, dat van 1635 dateert en in de komende zomer gerestaureerd wordt. de oorlog in „Ons Schild" bezaten, kostelijk vergoed door regelmatig en zelfs ongevraagd royaa- haar kolommen voor onze Chr. vakbt weging open te stellen". (De redactie van de N.L.C. stelt er prijs op. te verklaren, dat het niet haar gewoonte is, „pluimp jes" als het bovenstaande in haar eigen artikelen op te nemen, maar voor de Chr. vakbeweging een uitzondering te maken, omdat hier geen sprake is van een gunst, maar van een plicht. Zij hoopt daar door velen hun verantwoordelijkheid te doen verstaan.) Het verslag wijst er verder nog eens op, dat de Chr. vakbeweging geen se paratistische beweging is, zoals som migen menen, maar d vakbeweging voor het volk om Christus' wil. „Wij hebben een opdracht te vervullen, d.i. de eis der Gerechtigheid op het ter rein van (je arbeid." Het centrum, het gebouw voor Chr. sociale belangen. Oude Singel 236, is ge deeltelijk nog verhuurd, maar men hoopt het binnenkort weer geheel ter beschik king te hebben. In 1947 werd een studie club gevormd. Een centrale jeugdclub zal nu vermoedelijk spoedig volgen. He'1 werk voor het t-.b.c.-fonds „Draagt Elkan ders Lasten" had goede resultaten. Het financieel verslag over 1947 sluit met een nadelig saldo van f 45.74. Jaar- en kadervergadering. De jaarvergadering vindt a.s. Donder dag om 8 uur plaats in het eigen gebouw. Na afdoening der huishoudelijke zaken spreekt de heer J. H. Wernsen, penning meester van het C.N.V.over: „Oude dagsvoorziening of bedrijfspensioen,' Een voorjaars-kadervergadering wordt a.s. Zaterdag om half 4 in het wijkgebouw „Rehoboth" gehouden. De volgende pun ten voor de voorjaarsvergadering 1948 komen in behandeling: de bijzondere pro- paganda-actie 1948, de nog steeds voort durende spanning tussen lonen en prijzen, het jeugdwerk van de bonden van het C.N.V.. de sociaal-economische scholing in de winterperiode 1947'48 en de per spectieven inzake de bedrijfsorganisatie. Eén van de 7e faculteit aanvaardt z'n ambt. Dr K. Baschwitz. wiens benoeming aan de 7e faculteit der A'damse Gem Uni versiteit door de Kroon werd bekrach tigd, aanvaardt 19 April om 4 uur het ambt van b.g hoogleraar in de leer van Pers. Openb Mening en HAAGSE GERECHTSHOF Diefstal bij de Spoorwegen. Tot vijf maanden gevangenisstraf was de arbeider P. K. te Leiden veroordeeld, omdat hij diefstal had gepleegd van goe deren, toen hij bij de Spoorwegen werk zaam was. Van dit vonnis kwam ver dachte in hoger beroep, maar de proc.- generaal vond dat er toch al zoveel .„ge gapt" wordt bij de Spoorwegen, dat wan neer het personeel zelf ook al begint, het helemaal te gek wordt Daarom eiste n'j de bevestiging van het vonnis der recht bank. De raadsvrouwe. mej„ mr H. Mul ler. wees op verzachtende omstandighe den en vroeg een lichtere straf op te leg gen De straf verlicht. De arbeider H. W. F. M. te Leiden had zijn hulp verleend bij het plegen van dief stallen en was daarvoor veroordeeld tot dirie maanden gevangenisstraf. Nu in ho ger beroep meende de proc.-generaal lat wel met een geldboete kon worden vol staan en vorderde f 100 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaardelijk drie maan den gevangenisstraf met drie jaar proef tijd. Mr Schaper betoogde, dat er geen uitvoeringshandeling heeft plaats gehad en pleitte vrijspraak, subs, cièmentie. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Anna C. dir v. J. J. van Kesteren eri W J. Waaijer; Johanna M. dr v. H. van Dijik en W, Steenbergen; Joseph C. M. zn v N. J. Witteman en M. P. van Zaal; Anthonius A. zn v. A. Groenewegen en B. G. M. Peters; Elisa beth H. dr v. P Mazurel en A. van den Berg; Alida H. dr v. W. H. Haasbroek en M. Houwaart; Alphons zn'v. J. Evert- sen en C. T. T M. de Groot; Cornelia dr v. M. Schmidt en C. Terlouw; Sophia dr v. F, van Duijvemtoode en E. Schamel. OVERLEDEN: C, E Kraan, huisvr. van E. M. Mager, 40 jr; E. M. Japikse, huisvr. van J. C Schalkwijk, 71 jr. Prinses Anna In Kopenhagen gearriveerd Prinses Anna van Bourbon-Parma is met haar moeder in een auto van ex- koning Michael van Roemenië uit Parijs te Kopenhagen aangekomen. Waar de loggers zijn, is „De Hoop Gerestaureerd hospitaalkerkschip vaart 18 Mei mee uit Neemt ook deel aan vlootrevue bij Scheveningen Enkele maanden heeft het Hospitaalkerksehip „De Hoop" gemeerd gelegen in he» rustig kabbelende watér van het kanaal, dat bij Katwijk aan Zee zijn water loost door de binnensluizen. En in die periode heeft het schip een grondige heart gehad. Verschillende nieuwe onderdelen waren nodig aan schip en machine. Twee mach tige nieuwe zuigers werden geplaatst en het gehele schip is gereed, om straks zijn diensten aan te bieden aan zeelieden van elke nationaliteit. Zaterdag werd bekend gemaakt, dat het schip door een ieder kon worden be zichtigd. Natuurlijk hebben we ons ge haast, één van de eersten te zijn. En zodra we voet aan boord zetten, stonden we verbaasd- Was dat hetzelfde schip, dat we enkele maanden geleden vuil en moegewerkt moeizaam een weg zagen zoeken door de smalle binnenwateren? Nu alles proper en net, alles glinsterend in het zonnelicht. Stuurman Floor v. d. Nieuwendijk, die met ons het schip rondwandelde, was er wat trots op. En geen wonder! Er is veel werk verzet in de laatste maanden. Maar nog is niet alles gereed. Nog een maal moet de buitenkant in de grondverf en dan nog overgeverfd. Dit wordt ech ter niet in Katwijk gedaan. De gebroe ders Taat, die de reparatie en verande ring van het schip hebben uitgevoerd, zijn echter klaar Donderdag a.s. gaat het schip door de Rijn via Leiden-Koudekerk weer op Am sterdam aan. Er zullen langs deze route nog verschillende obstakels moeten wor den gepasseerd en om straks de zee op te gaan met een schip, dat hier en daar een krasje vertoont, neen daar voelt kapi tein De Vreugd niet voor. Dus eerst naar Amsterdam en daar af verven. Ook moet er nog gedokt worden en voordat het ruime sop zal worden opgezocht, moet de schuit in Rotterdam nog gedemagne tiseerd worden. Maar dan is alles oké en sch'ip en bemanning gereed, hun mens lievende taak weer aan t.e-vangen. al met groot verlangen naar de dag uit, dat het schip, getrokken door de sterke 195 Pk. Kromhout motor, met een 8 mijls vaartje het Noordzeewater klieft. vissers zullen blij zijn, het witte ranke vaartuig weer rond zich te zien, zij kunnen „De Hoop" niet missem. Reeds 50 jaren lang heeft de Nederland vereniging ten behoeve van zeelieden i elke nationaliteit haar werk van barmhartigheid uitgeoefend. Maar weet ge wel, dat dit werk bijna geheel op liefdadigheid is aangewezen? En zeer tw geschat zal de exploitatie per jaar el een halve ton kosten. Zo terloops hoorden we aan boord, dat ;t in de afgelopen winter zo ver was, it er geen cent meer aanwezig was. Gelukkig voegde onze zegsmans er aan toe, dat men er thans weer iets beter jor staat. De penningmeester, de heer Boissevain, Singel 170, Amsterdam houdt er echter gironummer op na en wel nr. 914, We geloven niet, dat Chr, Nederland dit num mer wil vergeten. Goede' vaart, schipper De Vreugd en behouden wacht. Want 18 Mei resp. 1 Juni gaan de loggers weer ter haringvangst. En waar de loggers zijn, is ook „De Hoop". Zoals we reeds meldden, zal er voor Scheveningen een grote vloot revue worden gehouden, wanneer de Vlaardingse, Scheveningse en Kat- wykse loggers hun tocht naar de vis gronden gaan ondernemen. En ook daar zal „De Hoop" aanwezig zün. Een paar dagen vóór de 18e Mei wordt opgestoomd naar Scheveningen. Dezelfde personen als vorig jaar zul len het schip bemannen, uitgezonderd de kok. Ook dr Planten is weer van de partij. Welke predikant er mee gaat is nog niet bekend. En alle 14 Noordwijkerhoutse kwekers liepen college Interessante expositie van ziekteverschijnselen De afdeling Noordwijkerhout van I de microscoop het doen en laten van het „Bloembollencultuur" heeft in samen- narcissenaaltje aanschouwen. Hoe on- werking met de plaatselijke afdeling van I schuldig zagen die „palinkjes" er uit, a's de L.T.J. haar beste beentje voorgezet ze zo vreedzaam in het druppeltje water In de eerste plaats de machtig interes- i kronkelden. Maar hoe kwaadaardig zijn santé expositie van de diverse bollenziek- ze! Al heel wat schade hebben ze op hun ten. Op het podium, tussen stolpen met bollen op sterk water en glazen buisjes met de nodige'kwade zwammen, daar lie pen de Noordwijkerhouters misschien wel voor het eerst in hun leven col lege. geweten. Jaren geleden zette Amerika de import van narcissen stop alleen om dit aaltje. Ze zijn zo taai, dait ze ze ven jaar op hun reservevoedsel kunnen teren! Aan één ding hebben ze gruwelijk het land en dat is: warmte. Daarom wor- W. De Verdoemden dooi H. Kingmans 't Is, of er niets veranderd is. Hij her kent de gebouwen, de winkels. Hij weet zeer goed de weg naar Gebhards ouderlijke woning. Hoe zal hy daar de toestand vinden? Echter besluit hij eerst, logies in een herberg te zoeken. Mogelijk is er een gelegenheid in de buurt, waar hij een en ander gewaar worden kan. Zijn oog valt op het logement „De dubbele sleutel", waar hij spoedig gereed is. En dan heeft hij een méévaller. Want als hij, na het avondmaal, een praatje met de hupse waard maken gaat en ze terloops informeert, of die temet een fa milie Waldmont kent, luidt het verbijs terende antwoord: „Mijn vrouw heet Waldmopt". „Haar voornaam?" vraagt Jochem ver- „Trude", zegt de waard, die het vragen niet begrijpt. Dat weet Jochem ineens: een zuster van Gebhard, een jaar of tien ouder. Flauw herinnert hij zich haar. „De zuster van Gebhard", zegt Jochem. „Heeft zij wel eens iets van hem ge- „Die is een jaar of tien geleden de hort opgegaan. Met nóg zo'n snuiter. Die twee zullen wel wat klaar gemaakt hébben' Een mooie jongen, die Gebhard, om niets meer van zich te laten horen. Zijn moe der is van verdriet gestorven. Zijn vader leeft nog. Die woont hier een eind van daan, in Liegnitz. Dan leven er ook nog broer en een zuster, behalve mijn iw. Heb je Gebhard gekend? Ik zo'n beetje. Er werd niet meer over hem ge praat. Een jongen, die van huis gaat en niets meer van zich laat horen, moge verdoemd zijn. Dat hebben zijn vader en moeder niet verdiend. Hij was een on dankbare". „U vergist u", merkt Jochem op. „Die twee hebben niets bijzonders klaar ge maakt. I k was zijn kameraad. We heb ben heel wat beleefd. Nu ik terug ben. ik van Gebhard komen vertellen. Ik bemerk nu wel, dat ze niets van hem momen hebben". ,Geen sikkepit, man. Weet jij wat van die jongen? Leeft-ie dan nog?" „Dat weet ik niet. Hij kan dood zijn, iaar ook op een slavenplantage in Afrika zitten" „In Afrika? Een slavenplantage? Wat bazel je nu? Maar loop mee naar achteren, dan kan mijn vrouw het meteen horen!" Aan die twee vertelt Jochem, hoe hij met Gebhard tot in Holland, in Rotter dam, heeft gezworven en wat hem daar is wedervaren. Hij prijst Gebhard in zake zijn waarschuwing. Als het aan hèm ge legen had, waren zij nooit ita handen van die ronselaar gevallen Zo komen ze alles te weten. Als met één slag verandert de opinie van de zus ter en de zwager over broer Gebhard. Ze zijn nu met diép medelijden vervuld. Betreurd wordt, dat Jochem Weishaupt hun niet meer vertellen kan. Zijn weten schap deteert nu al van ruim negen jaar geleden. Wat kan er in die tijd niet ge beurd zijn? Tja, dat heeft Jochem zelf ervaren. Hij moet nu vertellen van wat hij nè Tunis beleefd heeft. Dan vatten zij, dat het lot Gebhard allicht niet minder is ge it. En waar zit die jongen nu? Leeft hij nog? Open vragen, waarop het antwoord misschien nooit komt. Is Weishaupt nu op weg naar Liegnitz? Sober herhaalt Jochem dan wat zijn broer hem heeft meegedeeld. Wat zal hij n Liegnitz gaan doen? Nu hij -zijn doel heeft bereikt: nabestaanden van Gebhard op de hoogte gebracht, keert /eer terug, hij weet nog niet precies, waarheen. Gebhards zuster zegt hem, dat hij niet verstandig handelt. Het zal hem toch goed doen. zijn oude woonplaats nog eens, misschien voor de laatste maal, te zien, ook al heeft hij er dan geen familie meer. Zij verzoekt hem zelfs dringend, er heen te gaan. Desnoods wil zij de reis kosten wel betalen. Overmorgen gaat de diligence. Dan kan hij haar vader op de hoogte brengen. Die woont bij meester Feldbrugge. ja, de opvolger van Kauff- mann. Feldbrugge is met haar zuster ge trouwd. Zou Weishaupt er eens heen willen gaan? „Als hij nu liever niet naar dat dorp wil, Trude", waarschuwt haar man, „dan moet je er niet op aandringen. Op de een of andere manier kunnen wij vader ook wei op de hoogte brengen. Ik kan me wel begrijpen, dat Weishaupt weinig lust heeft...." „Een bepaald besluit had ik nog niet genomen", zegt Jochem plotseling. „Nu ik een doel heb: jullie vader op de hoogte brengen, ga ik tóch naar Liegnitz". Hij overweegt: waarom zal ik het niet doen? Niemand zal mij herkennen. Zelfs al zou ik Lize zien, wat al heel toevallig zou zijn, zou hij zich niet bekend maken. Hij zou de oude Waldmont niet eens zijn i noemen. Mogelijk zou die zijn naam niet eens meer weten. Zo „beredeneert" Jochem zijn tóch nog heftig verlangen naar het dorp van zijn jongensjaren, ook al leeft er dan toch niemand van de zijnen meer. Hij is de gast in het logement, op voor waarde, dat hij geen thaler betalen zal. reisgeld naar Liegnitz weigert hij even wel pertinent. Al vroeg vertrekt een dag later de diligence. Vóór de middag doemen de bekende woningen van Liegnitz op, wat hem het hart sneller doet kloppen. Als hij uit de hoge wagen stapt, bevindt hij zich vlak voor de kruidenierswinkel van Suze Landt. Die leeft natuurlijk niet want die was al oud, toen hij Liegnitz verliet.watblief? Daar staat zij in levende lijve in het deurgat! Hij zou wel op haar toe willen lopen en zeg gen. zoals vroeger de lui zeiden: Zo. Suzie, hoe maak je het en lopen de za ken naar wens?" Maar dat gaat niet; als een onbekende moet hij het dorp in komen, als een onbekende het weer ver iaten. Een bezoek brengen aan de oude Waldmont, aan hem van Gebhard ver tellen, even het dorp doorwandelen, het kerkhof bezoeken mogelijk is er een aanwijzing, waar de zijnen begraven lig gen.... en dan terug naarja, hij weet het nóg niet. Het aanbod van de tapijtfabrikant Lemarque was verleide lijk, maar Holland trekt evenzeer. (Wordt vervolgd). Verder waren er tulpen, die aangetast aren door de nieuwe 9ter aan het fir mament van de bollenziekten, nl Augustaziek. Op het eerste gezicht lijkt deze kwaal erg veel op het bekende „vuur". Kwam deze ziekte1 enige jaren geleden slechts sporadisch voor. ni veel te meer! De Flantenziektenkundige Dienst vermoedt echter dat dit gezocht moet worden in de betrekkelijk strenge vorst na de abnormaal zachte winter, 't Is te hopen, al narigheid genoeg met de bol len! Verder waren er exemplaren, aangetast waren door malaria, virus, grijs, hartrot, zwartsnot, enz. Bovendien zwam. men van de beruchte kwade grondiziekte Maohtig interessant, inderdaad, maar bo venal leerzaam! Een goede stunt van de Voorlichtingsdienst! Soortenkennlswedstrijd. Leerzaam was ook de soortenkennis- wedstrijd. Van niet minder dan 120 v riëteiten narcissen moest de naam wordi uitgekiend De deelnemers hebben rt dus niet cadeau gekregen. Lang werd gekeken en bekeken, voordat de naa werd genoteerd. De uitslagen worden morgen bekend gemaakt. ER KOMT WEER ENGELSE MAATKLEDING Men zal in de loop van dit jaar Engelse maatkleding in beperkte kunnen kopen Krachtens het met Enge* land geskren handelsverdrag, kan Neder land n.l voor ongeveer 10.000 pond zulke costuums betrekken. Natuurlijk zijn textielpunten voor nodig. Er volgen o de distributieregeling nadere bijzonder- DENK AAN UW TANDEN Een algemene volksplaag bij jong en oud is de caries of de wolf in het gebit. Een gebit zonder deze afwijking komt zelden voor. Nu wordt meestal de tand arts geraadpleegd, wanneer men kiespijn heeft. In deze gevallen ligt de tandzenuw bloot of bijna bloot, omdat het wolf proces diep is voortgewoekerd. Of trekken, óf een wortelkanaal-behandeling, in de volks mond zenuwbehandeling geheten, moet dan plaats vinden. Hoe zorgvuldig en langdurig ook uitgevoerd, heeft deze behandeling echter toch niet altijd suc- Nog sterker verwaarlozing van deze cariuze holten veroorzaakt in vele ge vallen een ontsteking van het tandwortel- vlies aan de punt der tanden, gepaard met heftige pijnen en zwellingen en dan is trekken noodzakelijk geworden. On omstotelijk staat vast. dat kleine holten of gaatjes vroegtijdig gevuld moeten wor den. De ziekenfondsen verlangen daar voor iedere zes maanden een controle en deze vullingen kosten voor de verzeker den slechts 50 cent. Thans is 75 procent der bevolking verplicht of vrijwillig ver zekerd en deze mensen hebben allen de zelfde rechten. Een behoorlijk gevulde holte van niet te grote omvang kan een ongelooflijk aantal jaren dienst doen. Is de holte evenwel reeds heel groot en zijn de wanden van deze holten zeer dun, dan spreekt het vanzelf dat deze dunne wand afbreken kar en de vulling los laat. Een metalen kroon kan dan nog redding bren gen Bij voortanden kan men gebruik maken van een.jacket, dat is een omhul sel gemaakt van porcelein of plastiek (in de kleur der andere tanden). Het trekken van kiezen of tanden wordt meestal lichtvaardig beoordeeld. By jonge kinderen kan gebrek aan plaatsruimte ontstaan voor de blijvende tanden en kiezen, indien niet op tijd ge trokken wordt. Bij jonge en oudere per sonen groeit, indien er wèl getrokken wordt, doch er verder niets gebeurt, de tegenovergestelde kies of tand voortdu rend naar beneden of boven, totdat ook dit element ten offer valt. De er naast staande kiezen, die geen steun meer heb ben aan de getrokken kies, groeien naar elkander toe en komen in een schuine stand te staan. Hierdoor lijkt het alsof de holten opvullen, doch in werkelijkheid komt de kauwdruk nu niet meer recht op de kies. Een vroegtijdig geplaatste brug kan dit alles vermijden. Bij verlies van meer kiezen of tanden is een gei' telijk kuhstgebit noodzakelijk voor gezonde spijsvertering, een behoorlijke ontlasting van de maag en een ontlasting van de overgebleven tanden en kiezen. Het rondlopen met afgebroken en tende tanden en kiezen maakt vai mond een 'broedplaats van millioenen bacteriën en naast het ontstaan van onaangename reuk door rotting, kan deze toestand leiden tot verschillende al gemene ziekten, die het leven niet alleen bekorten, maar ook de werkkracht ver minderen. Onder deze ziekten spelen maagaandoeningen en rheumatiek een hoofdrol. Werden gebitten een tiental jaren terug uit rubber vervaardigd, de laatste jaren wordt door de tandartsen uitsluitend plastiek aangewend. Door zijn fraaie kleur, zijn lichtheid en gladheid heeft plastiek het rubber snel vervangen. Ook hier dragen de ziekenfondsen be langrijk bij en belopen de totale kosten voor verplicht of vrijwillig verzekerden slechtó 45 gulden voor zo'n gebit. Twee doden bij verkeersongeluk te Amsterdam VIER VVESTEUROPESE HOOFD STEDEN ZINGEN VOOR DE RADIO. Op 1 Mei zal de VARA 's avonds verbinding tot stand brengen tussen Amsterdam. Londen, Brussel en Kopen-1 hagen. Er wordt dan weer een grote uit-1 Te Amsterdam is. 55 jaar oud, zending georganiseerd van massazang. leden de bekende beiaardier Willem Smit Zaterdag werden bij een gecom pliceerd autoongeluk in Amsterdam, op de Beukenweg een 35-jarige vrouw een 12-jarig jongetje op slag gedood

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2