jHnuur XVitedk (iourant J? Wist U 1948HAANDAG 1! APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 per week, 1.30 per maand. ƒ.8.90 pei- kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm-.kosten). ADVÏRTRNTIÊN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7482 Christelijkeationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „jftanhwsfWi ts afjeMewn myn bert in teijfjensport" BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. EN SERINE- DIRECTIE: F. DIEMER. Reeds vierhonderd doden bij Columbiaanse revolutie Nieuwe regering heeft de staat van beleg afgekondigd Nederlandse kanselarij in de zakenwijk is uitgebrand let drieduizend meter hoog in de Cordilleras de los Andes gelegen Bogota, was isteren nog steeds het toneel van een bloedige strijd tussen de bewoners van de loord-Westelyke hoek van Zuid-Amerika: Columbia. De revolutie eiste door hêt ehele land rond 400 doden, de staat van beleg is afgekondigd, voedsel wordt ge- istribueerd, de Nederlandse kanselarij is uitgebrand, het leger bestookte luipschutters, uitrusting en bescheiden der Pan-Amerikaanse conferentie zijn ver- gegaan en nog steeds is de staking algemeen. Gisteren is te Bogota onder leiding Amerika hakt de Duitse knoop door )E NEVEL over de verhouding der geallieerde bezetters in Duitsland trekt op. Niet, dat het zicht oveel aangenamer is, waar men de duidelijker kan onderscheiden, lenheid of samenwerking ontwaart men maar belangrijk is, dat men nu weet, r men aan toe is. Te Berlijn forceer de Russen een politieke opmars, pre- tot het punt, als zij wisten te kunnen Toen zij gestuit werden door de 'astberadenheid van de Amerikaanse Iritse bezetters, duidelijk te kennen ge- ende, dat deze zich niet uit hun posities verdringen, hielden zij voorlopig lthans halt. En het ziet er niet naar uit, dat zij ;n oorlog durven riskeren, ten einde hun Jannen door te drijven, maar zij blij- Amerikanen, Britten en Fransen warsbomen, zoals uit de jongste berieh' blijkt. Het maakt de indruk of Westerse geallieerden nu eindelijk r dan genoeg hebben van het „spel", elkens te moeten reageren op ame zetten der voormalige Russische ega's. De door de Russen veroorzaakte identen lopen met een sisser af, vij kende, maken zij zich steeds eed voor een nieuwe sprong, als het minst op verdacht is. Dus laten kitten en Amerikanen zich niet langer leiden. Zij gaan met de Wes- elijke zones hun eigen weg. Men weet, lat Duitsland is opgenomen in het Euro herstelprogramma en West-Duits- and wordt daardoor nauw verhaakt met le politiek-economische situatie der Marshall-landen. Maar gezien de in- ernationale spanningen, blijft Duitsland geheel beschouwd, een onzekere actor Hoe kan men de Duitse bevolking ivertuigen, dat het toekomstig „1 niet door Moskou beschoren zal en dat „herstel" en welvaart slechts ria Washington te verwerkelijken zijn. ■eneraal Robertson sprak in dien geest, de invloed van zijn woorden kan ich slechts uitstrekken tot West-Duits and De nevel over de verhouding der ieallieerde bezetters strekte zich ook uit de mentaliteit der Duitse bevolking. Geslingerd tussen hoop en vrees. De loop. dat de splitsing niet definitief zal toch nog de de de „eenheid" fcereikt: vrees, juist door definitieve splits van een West- 't Verklaarde uitzicht van ee„ Wesl. een Oost-Duitsland, ir oorlog betrokken tè worden. De be- folking van West-Duitsland heeft na hel Iritse pleidooi voor samenwerking met le Marshall-landen geen keuze haar de enige kans er we?r boven op te komen, maar zij dient dan elk fact met de communistische vogelaar af Dit deel van Duitsland wordt nu on- lerroepelijk in de West-Europese, demo- ische sfeer ingeschakeld. Nu het .ijzeren gordijn" Duitsland in twee delen jesplitst heeft en de Westelijke gealli- erden dit feit hebben geaccepteerd, heeft tok de bevolking van West-Duitsland loor de erkenning, de consequenties te dragen. Robertson's rede, luidelijke formulering van het ingeno- standpunt, moet op vele Duitsers de ■erking hebben gehad van een psy- hologische schok. De opbouw van West luitsland wordt voltooid en er komt eer ifzonderlijk geldsysteem voor het Wes- Men zal zich herinneren, dat juist de [eldsanering het laatste onderwerp de tijdelijk stop gezette Bestuurs- i en dat de discussies over dit onder werp niet tot overeenstemming hebben ieleid. De geldsanering betekent in feite beslissende stap in de scheiding der Oost en West. Medewer- is nodig van de Duitse bevolking, de reconstructie te doen slagen laarvoor is weer noodzakelijk, dat het sluimerende wantrouwen wordt weggenomen. Het Ruhrgebied wordt eschakeld in de West-Europese i vandaar, dat men de Duitsers leeft toegezegd, zelf te gelegenertijd te nogen beslissen over de eigendom der ndustrie en dat de Britse regering terug- de vroegere eigenaar niet zal lulden. De wil is er dus, maar nu de weg. Er jjn nog verschillende versperringen, die weggenomen moeten worden. Heeft het Lmerikaans-Britse standpunt, dat meëi rationeel-zakelijk principe is, het vol- ten gewonnen van het Franse, dat log door begrijpelijke gevoelsargumenten Wordt geleid' Reuter vestigde de aandacht op het be- sek van Couve de Murville, chef toliteke afdeling van het Franse e van buitenlandse zaken, aan Berlijn het bericht zinspeelde reeds op Impasse", waarin de besprekingen e deskundigen over Berlijn zouden zijn leraakt Natuurlijk zullen de moeilijk leden overwonnen worden omdat Ame- ika haast heefc en niet het slachtoffer 'enst te worden van de listige manipu- aties van Moskou. Berlijn, waar de Rus- voorsprong hebben, blijft een ge- Amerika wenst niet verrrast te worden door net „fait accompli" van een parte „Oost-Duitse staat." de andere kant, Amerika loet niet de schijn op zich laden, dat het e initiatiefnemer is voor een definitieve plitaing. Dat is. wat de Russen juist wil- en, teneinde de Duitse bevolking, zich og overgevende aan een wensdroom van sekomstige eenheid, op hun hand te rijgen. Merkwaardig, heeft men zich te Washington gehaast te verklaren, dat het «richt als zou Amerika reeds het voor de gehele uitrusting van de conferentie werden door de onruststokers vernietigd. Op het departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag werd bericht ont vangen, dat alle leden van de Neder landse kolonie in veiligheid zijn. Het de liberaal Echandia, een nieuw kabinet gevormd. De zetels worden gedeeld door conservatieven en liberalen, terwijl aan genomen wordt, dat de conservatieve pre sident, Perez, door dit coalitiekabinet, ge handhaafd zal blijven. Na het aanvaarden van haar functie kondigde de regering onmiddellijk de staat van beleg af. Intussen was het leger bezig sluip schutters, die zich tussen puinhopen schanst hadden, uit te roeien. Gecensureerde berichten melden, dat de liberale leider Gaitan, inderdaad de gevolgen van de aanslag is overleden. De ongergeldheden breidden zich uit tot het platteland en door geheel Columbia is het aantal doden tot stegen, waarvan ongeveer 30 in de hoofd stad Bogota. De communisten hebben verklaard, dat zij geheel achter de rebellerende libera len staan en er zouden tijdens de onlusten twee Russische agenten gearresteerd zyn. Ofschoon afneming van de revolutie waarneembaar was, werden gisteren gens kerkdiensten gehouden. De rege ringsradio zweeg nog steeds en de enige nieuwsbron voor de buitenwereld vorm den de clandestiene revolutionnaire zen ders. Het leger nam in Bogota de distri butie van vlees en melk ter hand, daar zich langzaam een voedselschaarste in verwoeste stand begon te ontwikkelen. Een correspondent van de „New York Times", die speciaal naar Panama ging om zijn berichten ongecensureerd nen seinen, wist te melden, dat de Pan- Amerikaanse conferentie in Bogota defi nitief zou worden afgelast. Gisteren con fereerden de gedelegeerden op de Ambas sade van Honduras in Bogota, of de zit tingen al dan niet zouden doorgaan. Er gaan geruchten over verplaatsing van dt conferentie naar bijna alle Zuid-Ameri kaanse hoofdsteden, zelfs over Washing ton of Lake Success. Alle bescheiden VANDAAG STELLEN WIJ U VOOR: Korporaal J. J. Houps, Driftstraat 108a, Leiden Korporaal Houps viert vandaag zijn 25ste verjaardag, ter gelegenheid waar van wij hem gaarne onze gelukwensen doen toekomen. De jarige vertrok 8 Mei 1947 de Joh. van Oldenbarneveldt Batavia. Spoedig reisde hij door Semarang, waar" hij administratiewerk verricht op het havenkantoor. Zij, die hem kennen, zullen .niet verwonderd kijken, als wy melden, dat hij zijn a< deon heeft meegenomen. Hij zit zei: een band en bezorgt vele kamerader noeglijke avonden. Hij vindt Indië heel mooi, maar.... verlangt óók al naar Hol land. We hopen mèt hem, dat hij zijn volgende verjaardag in de beste omstan digheden thuis mag vieren. Vanaf deze plaats groet hij zijn ouders, verloofde, familie en kennissen. gebouw van de kanselarij is echter vlammen opgegaan. De telegrafische verbindingen tussen Amsterdam en Bogota waren giste ren hersteld. Magnetische draad bestond al in1919 De magnetische draad, welke voor het eerst bij het proces-Rauter werd ge bruikt om een woordelijk verslag van de zitting op te nemen 'en welke draad momenteel ook als een nieuwigheid op de Jaarbeurs werd gedemonstreerd, da teert reeds uit het jaar1919 naar ir L. Tieter, Schenkfcade 230, Den Haag ons mededeelt. In dat jaar, zo schrijft hij, brachten de Vox Gramofoon fabrieken te Berlijn reeds een magnetische chcteermachine in de handel, welke het geluid vastlegde door z.-g. diwarsmagnetdserimg op een dunne staaldraad. I-n de desbetreffende folder, welke van afbeeldingen voorzien was en waarvan ik zelf ook een exemplaar ontving, zag men het apparaat ingebouwd in de schrijftafel van de directeur. Na het le zen van zijn correspondentie dicteerde de directeur direct de antwoorden, kon zelf nog correcties aanbrengen en dan rustig op reis gaan Bij thuiskomst vond hij de post, verzorgd door de typiste voor ondertekening gereed liggen. Hij kon dan zelf eerst nog controleren met het dictaat, alvorens hij dit „uit veegde", «iets waf de typiste aan haar toestel niet kon, evenmin als zij ver anderingen bon aanbrengen in het dic taat. De geluidssterkte was regelbaar voor telefoon of voor luidspreker en het ge heel werd door drukknoppen bediend. Tienduizenden Ned. Katholieken schrijven naar Italië „Stemt niet op de communistische party" Onder auspiciën van een aantal R -K jongerenorganisaties is een actie ontke tend in verband met de verkiezingen op 18 April in Italië. Alle R.-Katholieken worden opgewekt bij deze organisaties adressen af te halen, aan wie zij dan een im het Italiaans gestelde brief moeten schrijven, waarin om. opgewekt wordt niet op de communistische of socialisti sche lijst van Nennd te stemmen en de brief daags voor de verkiezingen op te hangen in stad of dorp. zodat iedereen ze lezen kan. Reeds zijn tienduizenden adres- sen afgehaald Massa-demonstratie in Limburg tegen 't Gisteren hebben 60 a 80.000 mensen deelgenomen aan anti-communistische betogingen van R.K. organisaties in ze- Limburgse gemeenten. Ook in Hil- jm is een R.K. anti-oamm. meeting gehouden. Voormalig Verzet hreekt met de communisten De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Nederland heeft de onder zijn auspiciën staande vereni gingen geadviseerd, geen leden toe te laten of te handhaven, die, in welke vorm ook, positieve voorstanders zijn van enigerlei diotatuur. hetzij van fas cistische of zgn. volksdemocratische of andere inslag, omdat de ondergrondse strijd van meet af aan tegen onderdruk king der vrijheid was gericht. H.M. de Koningin woonde stuk van Shakespeare bij In de Schouwburg te Rotterdam. Zaterdagavond heeft H.M. de Koningin in de Rotterdamse Schouwburg de opvoe ring van Shakespeare's ,.Veel leven om niets", onder regie van Paul Storm gege ven door het „Rotterdams Toneel". HM. arriveerde omstreeks kwart voor acht aan de hoofdingang, waar Zij werd ver welkomd door burg. Oud en Haar kamer heer in bi zonder e dienst mr K. P. v, d. Mandele, die speciaal voor dit bezoek hun reis naar Zwitserland hadden bekort. De Koningin was vergezeld door Haar hof dame, mevr. de Beaufort en Haar adju dant Von Zinnicq Bergman. Toen Zij de zaal binnenkwam speelde het orkest van leden van het Rott. Fhilharm. Orkest o.l.v. Maurice van IJzer het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen, o.w. minister Lefitinok, vele autoriteiten en leidende figuren uit handels- en scheepvaartkrin gen, staande werd gezongen. Tijdens de pauze liet de Koningin zich verschillende vooraanstaande personen uit het Rotter damse handels- en culturele leven voor stellen. Na afloop van de voorstelling ap- plaudiseerde H.M. de Koningin langdurig, en nadat Zij aan burg. Oud HaaT grote voldoening had 'geuit, vertrok Zij naar de Residentie. KONINGIN IN DEN HAAG TER KERKE. H.M. de Koningin heeft Zondagmorgen in de Jul'anakerk te Den Haag de dienst bijgewoond, waar dr W. J. ee Wilde, Ned. Herv. predikant, het Woord bediende n.a.v. 1 Petrus 1: 3, 4 en 5. Liefdesdrama kostte 21-j. meisje het lev^n Voor haar woning te Zwolle neergeschoten. Gisteravond is te Zwolle de 21-j. Rem- kolina Woltsman, die met een kennis uit de bioscoop kwam. vlak voor haar huis door de 25-j. arbeider F. W. P. met vier schoten uit een zwaar kaliber revolver doodgeschoten. Het meisje had nog voor kort omgang met P„ een gescheiden man, doch was niet langer van hem gediend, daar hef tige ruzies tussen hen voor kwamen. Reeds begin Maart heeft hij, naar nu eerst bleek, het meisje met een mes in het schouderblad gestoken. Vlak daarna liep zij een blauw oog en blauwe plek ken aan de hals op. De dader kon enige uren na de moord in verregaande staat van dronkenschap in een café worden gearresteerd. Politie-muzikant hanteerde liever het pistool Twintig jaar m.a. werd voor het A'damse B.G. geëist tegen de 39-j. H. v. d. Weerd? uit Dieren, die, hoewel zijn functie als stafmuzikant bij de hoofdste delijke politie hen daartoe niet ver plichtte. ijverig deelnam aan arrestaties en rijwielroof. In Deventer schoot hij iemand, die aan de fietsenvordering wil de ontkomen, dood. Toen een kennis van het slachtoffer de deur voor zijn neus dichtsmeet, vuurde hij door de deur en zou ook deze persoon dodelijk hebben getroffen als de kogel niet op een siga rettenkoker was afgeketst. UNESCO-CONGRES IN AUGUSTUS IN UTRECHT Het reeds eerder aangekondigde con gres, dat de Unesco voor alle universitei ten ter wereld in 1948 zou organiseren, wordt van 2 tot 1 Augustus in Utrecht gehouden. Driehonderd gedelegeerden der verschillende universiteiten zullen daar samen komen, waarvan 120 officiële vertegenwoordigers. Voort 12 gedelegeer den van de Unesco zelf en 12 van de Ned. Regering. Opgesloten illegale werker eist twee ton schadevergoeding Daar Minister onderzoek naar opslui ting weigert. De chef van de Noordelijke spionnage- dienst C. Stolkwijk (Oom Cor) te Bedum, n 1945 zeven weken ten onrechte in de Groninger gevangenis werd gezet, heeft de Staat een proces tot een schade vergoeding van f200.000 .aangedaan, om dat minister Van Maarseveen blijkbaar weigert een onderzoek te laten instellen naar de oorzaak van zijn gevangenne ming. Zelf heeft de heer Stolkwijk de minister van Justitie daartoe reeds drie maal het verzoek gedaan en ipinister Beel zou er eveneens reeds tweemaal op hebben aangedrongen. Tot dusver echter zonder resultaat. Het Pan-Amerikaanse Congres, dat te Bogota In Columbia vergaderde, beleefde er de Zuid-Amerikaanse sensatie van een revolutie- Op de foto de Am. gedele- cerden (v.l.n.r.) Armour, Marshall en Pawley voor de kathedraal van Bogota. Rechts van boven naar beneden: Edouardo Santos, Mariano Ospina Perez, resp. vlce-pres- en pres. van Columbia, zomede Don Dario Echandio, de door de opstandelingen benoemde president. Wie volgt? Russen zoeken opnieuiv spijkers op laag ivater 't Telefoonverkeer met Berlijn wordt onmogelijk gemaakt Ook sluiting geëist van auto-hulpstations langs de grote verkeersroute Zag het er naar uit, dat de gespannen toestand in Berlijn tussen de Westelijke geallieerden enerzijds en de Sowjets anderzijds zich wat geconsolideerd had het onverkwikkelijke vliegincident, thans blijkt opnieuw dat de Russen toch degelijk er op uit zijn, hun bezettende partners de voet zo dwars mogelijk te zetten. Frankfort te gaan onderhouden Het Ame- Zo kregen gistermiddag de Britse en Amerikaanse autoriteiten plotseling aan zegging, dat er van Sovjet-Russische zij de geen passen meer beschikbaar gesteld zullen worder voor de geallieerde tech nici, die in de Sovjet-sector de telefoon- en telegraafdiensten onderhouden. Dit kan tot gevolg hebben dat bepaalde knooppunten in de verbindingen tussen Berlijn "n '7est-Duitsland er door de Amerikanen en Engelsen zelf bediend kunnen worden, want de passen zijn maar tot 15 April geldig. Deze nieuwe Russische „maatregel" be treft de kabelverbinding tussen Berlijn en de Amerikaanse zóne en het Britse ver sterkersstation te Maagdenburg, in de Sowjet-zöne, dat het grootste gedeelte van het verkeer verwerkt tussen Berlijn, de Britse zóne, Engeland en het buitenland. Maar hier is het niet bij gebleven! De Russen hebben ook de sluiting geëist van de Amerikaanse en Britse service-stations voor de automobilisten die op 65 k.m. af stand van elkaar langs de 160 k.m. lange autostrada van Berlijn naar Helmstedt (Britse zóne) liggen, binnen de Sowjet- sector. Van officiële Britse zijde is ver klaard, dat er in 1946 een afspraak met de Russen werd gemaakt om in de winter maanden tussenstations te maken. Deze zijn van onschatbare waarde voor de auto rijders gebleken. De stations zouden voor .,0 April geslo ten moeten worden. De Russen zullen zelf 2 stations inrichten, waar tegen contante betaling „service" verleend zal worden. Omtrent de verkeersmoeilijkheden per draad, wordt nog gemeld dat de Britten Russen hebben verzocht hun besluit opnieuw in overweging te nemen. Er wordt een officieel protest van Amerika en Engeland verwacht. Radio-Coblenz deelde zelfs mede. dat de Russen aangekondigd hadden per 15 April de telefoonverbindingen tussen d^rlijn en rikaansê leger zal echter een radio-zendei in werking stellen, om tenminste de telex' verbindingen te kunnen vervangen. Ondertussen gaan geruchten dat ei reeds onderhandelingen gevoerd worden met de Sowjets om tot het oude telefoon- en telegraafverkeer terug te komen. Russische vliegrampdeskundigen benoemd. Generaal Robertson, de Britse gouver neur in Duitsland, heeft een Russische nota ontvangen, inhoudende de benoe ming van de deskundigen, die met de Britten een onderzoek zullen instellen naar de vliegtuigbotsing boven Berlijn. Leider van de Russen is generaal Alexan- Gisteren is een herdenkingsdienst de slachtoffers gehouden, waarop Robert- sno en Clay aanwezig waren. Slechts Russische kapitein toonde belar"«telling. STEEKPARTIJ IN EEN CAFE TE BERGEN OP ZOOM. Tijdens een drankpartijtje in een café te Roosendaal verweet een een zekere 38-j. A. uit Halsteren dat hij nog schuld aan haar had en die niet wilde betalen. Een andere cafébezoeker, S uit Bergen op Zoom, koos 'party voor vrouw en al spoedig rolden de man vechtend over de grond, waarby S met zijn zakmes A. in het linkerdijbeen stak. De man werd dusdanig gewond, dat hy overgebracht moest worden naar het kenbuis. S. is gearresteerd. Crematie verongelukte vlieger. De crematie van de res.-2e luit-vhe- ger H. Fabius, die Vrydag bij Gronau om het leven kwam, geschiedt Woensdag a.s. na aankomst van trein 13.09 te Wes- terveld. Foto's voor deze rubriek worden (met gegevens) ingewacht op ons bureau, Hogewoerd 103. De plaatsing geschiedt geheel kosteloos, terwyi de foto wordt teruggezonden. Op ons bureau liggen nog enkele geplaatste foto's, waarvan ons de adressen der voorgestelden niet vol ledig bekend zyn. Wie kreeg een ge plaatste foto nog niet terug? Datum van plaatsing a. u. b. vermelden. Red. N.L.C. (Vervolg van de eerste kolom) stel hebben gedaan voor een afzonder- lyke, West-Duitse staat ongegrond is. Men kan er zeker van zyn, dat na het in werking treden van het plan-Marshall, de totstandkoming van het Russische pact, .Amerika deze kostbare bindingen met een militaire garantie zal bekronen. Evenzo is een Amerikaans plan voor een afzonderlijke West-Duitse staat in de maak. Maar het zou niet getuigen van een fijnbespaarde diplomatie concrete voor stellen juist af te schieten op een mo ment, dat de Russen een tikje plooibaar der schynen. Geen der partijen wenst rimers oorlog! Amerika hakt de knoop door, als de ge- meenschappelyke „grond" in Duitsland nog drassiger wordt DAT het totaal aantal afgegeven jacht akten sinds 1940 is opgelopen van 11.000 tot 19.800 stuks en men in Brabant krasse maatregelen noodzakelijk acht, zal het hazengeslacht in West-Brabant niet zeer binnenkort zyn uitgestorven. DAT 68 j. oud te Goirle is overleden Ed. J. P- lenbroek, hoofddir. van de N.V. H. v. Puijenbroek's Textielfabrieken al- DAT het doorgaand verkeer langs de rijksweg HaarlemLeiden op 17 April, wanneer in de bollenstreek het bloemen corso wordt gehouden, van 13 tot 18 uur wordt omgelegd. DAT het dividend van de N.V. van Mierlo Zoon te Breda is bepaald op 6 pet. voor de gewone aandelen f 50 voor de winstbewijzen. DAT Herman Bouber's Volkstoneel 15 pril naar Indië vertrekt om op te treden v 'e militairen. DAT ook-Nederland vertegenwoordigd zal zyn op het op 28 Juni te Laus.anne te openen oprichtingscongres van de intern. Architectenorganisatie. DAT van de in Brazilië verkregen ver gunning voor de invoer van Ned. goede ren aan de Braziliaanse consul, die de ver- schepings-documenten legal;«"""t, een co- pie moeten worden overlegd. DAT de Centr. Ver. voor Openb. Lees zalen en Bibliotheken op 3 Mei in Utrecht een openbare byeenkomst houdt t.g.v. haar 40-j. bestaan. DAT de eindelyk ingediende begroting voor het dep. van Algemene Zaken ruim 2 millioen aangeeft. DAT jhr J. A. G. Sandberg gisteren in New York is gearriveerd om voor de Ned. Bank besprekingen te voeren over de verkoop van door de Ned. Regering gevorderde Amerikaanse fondsen. DAT de Walcherense burgemeesters ondanks de verhoogde bouwpercentages andermaal by minister In 't Veld op uit breiding van het bouwvolume voor 1948 aandrongen. DAT P. Jongeling als hoofdred. van de Nwe Prov. Gron. Crt wordt opgevolgd door E. van Ruller te Barendrecht. DAT Engeland de t.g.v. explosies van Britse munitie-depóts op Duits grond gebied in enkele Limburgse gemeenten aangerichte schade, geheel zal vergoeden. DAT de Amer. ambassadeur in Neder land, dr N. B. Baruch, Zaterdag de Jaar beurs heeft bezocht. DAT de P.T.T. de buitenlandse journa listen, die thans de Jaarbeurs bezoeken, heeft aangeboden om gedurende 6 ir ten met hun familie of relaties in moederland te spreken. DAT volgens de A.N.W.B. de fa Zanen en Verstoep nog dit jaar het aanleggen van een nieuw gedeelte van de Noorde- lyke rybaan van de Ryksweg tussen Maarn en Maarsbergen zal uitvoeren. DAT Zaterdag de burgemeester van Nieuwer-Amstel, G. P. Haspels, is gehul digd i.v.m. zyn 12%-jarig jubileum als zodanig. DAT de Brand van Gentprijs vai R.-K. Boekhandelaren en Uitgevers Vereniging dit keer is toegekend Marie Koenen voor haar in 1947 schenen roman Wassend Graan. DAT giften, welke aan het „Fonds 181? voor Oud-militairen en nagelaten betrek kingen" worden gedaan, voor de heffing van de Vennootschapsbelasting steeds als bedryfskosten zullen worden aangemerkt. DAT de in ons land vertoevende Zuid- Afrikaanse journalisten Zaterdag de eer ste passagiersvlucht met de nieuwe DC 6 naar Leeuwarden maakten, vanwaar zy hun excursie door Friesland begonnen. DAT 51 j. oud te Apeldoorn is over leden dr Adriana J. Buning, conrectrice aan het Gymnasium te Winschoten. DAT de oudste directeur van Tollig's Handel Mij te Rotterdam, H. J. Tollig Sr, 75 jaar oud aldaar is overleden. DAT de apotheker en directeur van de Chemisch Pharmaceutische Fabriek Reese en Beintema te Meppel, J. v. d. Weerd, 64 jaar oud is overleden. DAT de P. v. d. A. op 7 en 8 Mei te A'dam een congres houdt om het con cept-verkiezingsprogram te behandelen. DAT 20 buitenlandse journalisten Zaterdag op hun reis door ons land een bezoek brachten aan de K. van K. te Utrecht en de gedenkpenning ontvingen, geslagen t.g.v. het 1 "70-jarig bestaan der stad. DAT na het heengaan op 1 Juni van J. A. Bach als directeur van de Rijks- luchtvaartschool de niemye directie zal worden gevormd door de kampcomman danten van de vliegvelden Ypenburg en Gilze Rijen en het hoofd van de sectie Opleiding van luchtvarenden van de R.L.3. DAT de 15-j. H. Vroon uit Ameide dezer dagen uit het Merwedekanaal de indertijd door een inwoner van Meerkerk verloren portefeuille met distributiebe scheiden en 5000 opviste en by terug bezorging2,50 beloning ontving. DAT Zaterdag in A'dam het oud-lid van de Tweede. Kamer, A. G. Gerhard (S.D.A.P.) is gehuldigd t.g.v. zijn 90ste verjaardag, waarby q.m. tegen'- -<irdij waren de ministers Vos en In 't Veld, ter- wyl ir J. W. Albarda h»t woord voerde. DAT t.g.v. het 60-jarig bestaan vj afd. A'dam van de Kath. Arb. Beweging de voorz. W. Steinmetz van de Paus het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" kreeg. DAT de 53-j. wielrijder R. H. M. uit A'dam Zaterdag aldaar door een militaire vrachtwagen is doodgereden. DAT de hoofdredacteur van het Eind- hovenr-1" Dagblad, A Jurriaan Zoetmul der, op 22 April van 3.30-4.30 uur ir „Trianon" aldaar jecipieert tg.v. zyn zilveren jubileum. DAT volgens de A.N.W.B. het Nieuwe Veer van Capelle naar Krimpen a/d IJssel van een nieuwe pont is zien. waarv.. net totale draaeverrr ton bedraagt, terwijl het toelaatbare ewicht .-r voertuig i- uitgebreid tot 18 ton. \T de K.N.A.C. de automobilisten op wijst in België geen grote lichten gebruiken tussen ebouwde kommen, welke zijn voorzien van een openbare verliet; ting. DAT oud-min. Neher, gedelegeerde het Opperbestuur in Indië, is benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. 't Marshall-plan en onze export (Door oud-minister r Een der doelstellingen van het Mar shall-plan, hetwelk in het bijzonder voor de Nederlandse export van groot belang weder-inschakeling van Duits land in het wereldverkeer. Niet alleen is bijvoorbeeld een grotere productie van Ruhr-kolen van zeer veel belang voor het overige Europa en in het bijzonder Nederland, doch bovendien komt Duitsland door zijn inschakeling in het recovery program" weer open te staan voor importen, o.a. van onze levensmiddelen. De Nederlandse econo- lydt namelijk niet alleen in sterke mate door het tijdelijk te loor gaan der economische betrekkingen met Neder- lands-Indië, doch in even sterke mate door het verlies van Duitsland als ons natuurlijk achterland. Mocht door de Marshall-plan-hulp dit verband in ras tempo kunnen worden hersteld, zo zal dit als een heilzame bloedtransfusie op is economisch lichaam inwerken. Dit ontheft echter de Nederlandse exporteur niet van de absolute nood zaak zich in zijn export-activiteit te her oriënteren. De verhouding tot Indië keert nooit terug, zoals ze was, en ook Midden- en Oost-Europa hebben grote, s allen bekende verschuivingen plaats gevonden, welke evenzeer vérstrekkende economische gevolgen zullen hebben. Vandaar dat nieuwe mogelijkheden ge zocht moeten worden in jonge, zich nog ontwikkelende economische gebieden, waartoe ik reken het Afrikaans continent, het Midden-Oosten- en Zuid-Amerika. Vooral Afrika acht ik een gebied, het welk op lange zicht veel exportmogelyk- heden in zich bergt. Niet ten onrechte richt ook Engeland, nu het zijn koloniale gebieden in andere werelddelen moest liquideren, zyn bijzondere aandacht op dit nog bijna maagdelijke ontginnings- gebied. Een punt. hetwelk ik persoonlijk van groot belang acht, liet ik nog onbespro ken, en dat is, in hoeverre het Marshall plan als consequentie zal rrfeebrengen, dat ook het Noord-Amerikaanse conti nent in grotere mate voor export uit Europa, en dus ook uit Nederland, wordt opengesteld. Voor zover ik heb kunnen nagaan, wordt hierover nog betrekkelijk weinig gerept en toch is dit een punt van groot belang. Wij zullen namelijk ook in de toekomst en na de afwerking van het Marshall-plan de behoefte blijven hou- qlen aan verschillende Amerikaans» grondstoffen, welke Europa óf in te kléine mate óf in het geheel niet bezit. De vraag is nu, of Amerika in haar economische politiek de maatregelen zal willen nemen, welke Europa zullen ver oorloven deze importen met exporten te betalen. Over het algemeen r'c Ne derlandse exporteur nogal sceptisch tegenover de mogelijkheden, die Amerika hem als exportland biedt. Gezien de moeilijkheden van het verleden is dit volkomen te begrijpen. Men moet echter niet vergeten, dat in dit tot dusver zo gemechaniseerde en gestandaardiseerd® land langzamerhand in brede kringen der bevolking een cultivering van de smaak plaats vindt. Tot dusver waren ook de Amerikanen uit betere kringen tevreden met het ook in smaak ge standaardiseerde product, hetwelk zyn industrie hem voorzette. Hierin begint zonder twijfel een kentering te komen en veel Amerikanen beginnen begrip te krijgen voor het smaakvolle Europese dessin, voor de in zyn vorm schonere Europese uitvoering, in één woord, voor een product, hetwelk geen massa-artikel is. doch waarin individuele smaak tot uitdrukking komt. Hierin ligt op allerlei gebied voor de Europese industrie een grote mogelijkheid. Herhaaldelijk heb ik van Amerikaanse zijde de opmerking horen maken, dat de Europese landen tot nu toe steile de nei ging hadden hun afzet te beperken tot die marktgebieden, waarmede zy op de hoogte zyn. „Gij zyt huiverig", zeide men. „om tegen de Amerikaanse afzet- methode te concurreren en gij toont een gebrek aan kennis van de omvang en de speciale verlangens der Amerikaanse markt" Dit verwyt acht ik uit ervaring niet geheel onjuist en het lijkt my nut tig, wanneer Nederlandse exporteurs zich door persoonlyk bezoek en op grond van diepgaande studie ter plaatse op de hoogte stellen van deze afzetgebieden en er zich niet mee afmaken door langs schriftelijke weg een agent te benoemen. Alles bijeengenomen ben ik van oor deel, dót Europa en daarmede ook ons land in en door het Marshall-plan een machtige steun zal ontvangen by zyn wederopbouw, een steun, welke niet al leen materiële winst, doch ook politiek® en zedelijke winst kan afwerpen, wan neer de eenheidsgedachte, welke aan dit grootse plan ten grondslag ligt, er door tot verwezenlyking wordt gebracht I stond in c s blad 10 AprlL Internat. Congres over lijkverbranding. Van 27 April tot 4 Mei zal in het Kur- haus onder auspiciën van de „Interna tional Cremation Federation" een congres over lijkverbranding gehouden worden. Delegaties uit Engeland, Frankryk, Bel gië. Luxemburg, de Noordse landen. Fin land. Zwitserland. Italië en Tsjecho- slowakije zullen deelnemen. Het gemeen tebestuur zal het congres op 28 April of ficieel ontvangen. Rustig droog weer Tot morgenavond verwacht De Biltt Aanvankelijk heldere nacht met plaat- selyk lichte nachtvorst en hier en daar nevel of mist. Morgen overdag enkele overdryvende wolkenbanken, doch over het algemeen zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Oo6t en Noord. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. ZON EN MAAN. Dinsdag 13 April: Zon 'op 5.49, onder 19.34; maan op 7.22, onder 16 April

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1