|liruu"r (tfourant Als een Vos de passie preekt... Wist U VRIJDAG 9 APRIL 1*48 ABONNEMENTSPRIJZEN ƒ0 30 per week, ƒ1.30 per maand, 3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm-.kosten). ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20406. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7480 Christelijk-lSatiorwal Dagblad voor Leiden en Omstreken „$tenhMsfiri> is üfjeNewn nxyn bert in tegfjeiwpoet" HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F DIEMER. Doelbewust stelt Amerika afzonder lijke West-Duitse staat voor Nog altijd wordt Frankrijk beheerst door de angst voor zijn buurman Na de rede van Robertson, komt het Amerikaanse voorstel tot vorming van een West-Duitse staat niet onverwacht. De jongste crisis te Berlijn heeft de dringende noodzaak vergroot om West-Duitsland politiek en economisch te consolideren, een aansluiting vormende bij de Westerse democratieën- Bovendien willen de Ameri kanen voorkomen, dat men plotseling voor het feit staat, dat de Russen een afzon derlijke regering in Oost-Duitsland hebben gevormd, waarvoor reeds plannen bestaan. Volgens Reuter hebben de Verenigde Staten thans een program voorgesteld tot het vormen van een West-Duitse rege ring binnen de tijd van ruim één jaar. Het voorgestelde program omvat de vol gende punten: vorming van een voorlo pige regering voor de Engelse, Ameri kaanse en de Franse zone, territoriale reorganisatie van de daarin gelegen sta-: constituerende' ten. verkiezing vergadering, opstelling en de instelling van een definitieve West- Duitse regering. Dat nog veel tegenstand overwonner moet worden, blijkt uit een ander Reuter- bericht, dat er nog geen aanwijzingen 'ijn, dat Frankrijk zijn principiële stand- ount heeft gewijzigd. Frankrijk, dat, ge- vettigd door de trieste ervaring van twee wereldoorlogen, bijzondere reden heeft >xtra beducht te zijn vóór een hersteld Duitsland, hetgeen niet slechts i misch. maar ook militair opnieuw t vaar zou kunnen vormen, huldigt lijk het principe: eerst moeten de kwes ties van de toekomstige politieke organi satie van Duitsland en de internationale controle over het Ruhrgebied geregeld din alvorens die fusie van de drie Wes telijke zones kan plaatsvinden. Men kan dan ook aannemen, dat het bezoek aan Berlijn van Couve de Mur- ville, chef van de politieke afdeling het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, met deze aangelegenheidi v band houdt. De zaak is dus nog niet in kannen kruiken, terwijl president TTruman ge weigerd heeft commentaar te leveren op bovengenoemd Reuter-bericht. Amerikaanse tegenspraak? .- Volgens Ass. Press zouden woordvoer- gron_we jjers van jjet Amerikaanse ministerie Buitenlandse Zaken te Washington klaard hebben, dat het bericht in deze concrete vorm „als zou Amerika een gramma hebben aangekondigd vooi vestiging van een West-Duitse regering" voorbarig is. Ncd. en Belg. havens kunnen 8000 Duitse wagons vrijmaken De oommissie voor scheepsaan>geLegen- -ediem van die int. fed. van transport- irbeiders heeft gisteren met ailg. stem men een resolutie aangenomen ove noodzakelijkheid, om het soheepsverkeer met Duitsland over Nederlandse en Belgische havens te leiden. De Nederlandse gedelegeerde, M. T. Smeding, heeft verzeikerd, dat er door iet gebruik maken van Nederlandse en Belgische havens in plaats van Ham- ourg, Bremen en Emden 8000 spoorwa gens kunnen worden uitgespaard, die nu gebruikt wórden voor het transport van de Duitse havens naar het Rijnland en het Ruhrgebied. Ook Van der Waals op de Rustperiode van Prins Bernhard verlengd In de gezondheidstoestand van Z. K. H. Prins Bernhard is verbetering getreden. De behandelende arts acht echter een verlenging van de voorgenomen rust periode noodzakelijk. Vermoedelijk zal de Prins in April zijn werkzaamheden nog niet kunnen hervatten. Evenals bij het proces Rauter ge schiedde, zal ook het proces Van der Waals op de 0.1 mm dikke magnetische draad van de zg. Wire-recorder worden opgenomen, ten behoeve van het Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie ir Amsterdam. Nauwkeuriger dan welke stenografische opname ook, wordt daar mee de verdediging van de verdachte vastgelegd, terwijl men. ten behoeve v de leden van het Hof, terstond een ste cil van het verhandelde gereed k: maken. Twee kinderen uit één gezin doodgereden Een 5-jarig zoontje en een 7-jarig doch tertje van J. v. Himbergen uit Maarheeze werden op de weg EindhovenWeert, toen zij na het passeren van enkele de weg overstaken, door een personen auto, die uit de andere richting naderde, gegrepen en op slag gedood. De bestuur der treft geen schuld. Rechtspositie van de arbei der wordt versterkt Een spoedig in te dienen wetsontwerp zal de rechtspositie van de arbeider merkelijk versterken Het ontwerp, dat ook de instemming der werkgevers heeft en berust op een rapport der Stichting van de Arbeid, alsmede op een ontwerp van de commissie-Levenbach, schrijft de werkgever een ontslagtermijn week voor, tot ten hoogste 26 weken voor elk dienstjaar van de werknemer, waartegenover de werknemer voor elke twee dienstjaren een termijn week moeten afnemen tot hoogstens 13 weken. Onredelijk ontslag en ontslag valse redenen, wordt uitgesloten, evenals in de regel ontslag wegens verwachte of reeds ingegane militaire dienst. Ontslag tijdens ziekte wordt tegengegaan. Nasleep van Haagse boraaffaire Het Arnhemse Gerechtshof bevestigde gisteren in hoger beroep het vonnis van zes jaar gevangenisstraf tegen de 27-j. Renkumse politieman Steyn, die, met lieden, betrokken bij de Haagse bom- affaire, de Renkumse hotelhouder Van Rijswijk ontvoerde en tot moord op hem opruide. Steyn is ambtenaar ge weest by het Bureau Nationale Veilig heid. TRAGISCH AUTO-ONGELUK TE SCHIEDAM. Dezer dagen reed de R'dammer A. de M. met zyn luxe auto in de Lange Haven te Schiedam De bestuurder zag kans uit de wagen te klimmen en kwam met behulp van de concierge van het Kantongerecht en diens zoon op de wal. Op de mede deling van de M. dat zich nog een meisje in de auto bevond, begaf een voorby- ganger zich gekleed te water en bevrijdde d^l9-j. M. I. V. uit R'dam, welk meisje echter reeds bleek te zyn overleden. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld Brand in het grootste gebouw ter wereld In het hoge N.-Yorkse Emp. State Buil ding heeft op de 57ste verdieping een felle brand gewoed, veroorzaakt door een explosie, die wel veel opschudding, doch weinig schade met zich bracht Autoriteiten houden zich bezig met de vraag, hoe de ontploffing kan zyn ver oorzaakt. MEVR. ROOSEVELT KOMT PER K.L.M. UIT BRUSSEL. Mevr. Roosevelt zal voor haar twee daags bezoek aan Nederland op Maandag 19 April, in gezelschap van haar secre taresse mej. Thomson, om 12.40 uur per K.L.M.-lynvliegtuig uit Brussel op Schip hol aankomen. Op 21 April vertrekt zylsobsi heeft gebroken per K.L.M. naar Londen. iNasional. Honderden Nederlanders zoeken nieuwe toekomst Koor van 600 mensen zong een afscheidslied Met 800 passagiers aan boord is de „Willem Ruys" gisteren uit Rotterdam vertrokken, waarvan de helft vrouwen en kinderen, die naar de man en vader in Indië reizen. Aan boord bevindt zich Pangeran Adji Sosor Negoro van Koetei op Borneo, die werd uitgeleid door enige prinsen, en de heer D. H. M. Dalmeyer van de B.P.M. De Pangeran was getrof fen door de hartelijke ontvangst door de BP.M. en de olieboringen in Drente. Voorts varen mede mgr J. Buis, aposto lisch prefect van Borneo, prof. dr I. C. E. Buys S.J., ds Polman van de Chr. Geref. Kerken, ds Dolman van de Ned. Herv. Kerk, hoofdofficier G. J. Jansen van het Daden, die niet door woorden worden gedekt (Van e i onzer verslaggevers) Minister Vos heeft dezer dagen 't Kamerlid Hacke geantwoord op diens vragen de auto van 's ministers broer die chirurg in Gelderland is. „Ten aanzien van deze aanvraag is op geen enkele andere wyze gehandeld, dan ten aanzien van de talryke andere, hem bereikende aanvragen, klachten en verlangens, die in de ge regelde besprekingen met de directeur van het vervoer aan deze worden doorge geven en besproken, voorzover daarbij algemene inzichten ter sprake komen," zegt de minister. En hy voegt er aan toe: „Integendeel is by het doorgeven van dit geval gc dat uitdrukkelyk werd gewenst, dat de familierelatie op de wijze van behande ling geen enkele invloed diende te heb ben en dat ook dit geval op eigen me rites diende te worien beoordeeld". Er is geen enkele reden om aan d« woorden van de minister te twijfelen. Thung-Willekes MacDonald, soe. werk ster van het Ned. Rode Kruis in Indië, de heer Arms, leider van de omroep te Batavia en ir. A.J. Rosenquist, hoofdin genieur van de S.S. in Indië, 74 Marva' leden van het Vrouwenkorps en hi V.H.K., 30 verpleegsters van de dienst van Volksgezondheid, allen naar Indië, en 20 leiders van reisbureaux, die toch ten naar Engeland organiseren. In Hoek van Holland waren 6 tot 7000 om afscheid te nemen van de heer Slok. Met 30 touringcars waren zij uit alle delen des lands gekomen, zelfs uit Heer len en Groningen, en een koor mensen zong een afscheidslied. Drie kwartier later vertrok de „Kota Inten" met 600 boeren, die een toekomst zoeken in Canada. Ook grote belangstelling. Hoe gemoedelyk sommige landbouwers de zaak opvatten, blykt wel uit het telefoontje, dat de maatschappij op het laatste ogenblik ont ving van' een landbouwer uit het Noor den, dat het hem „vandaag niet schikte' hy dus maar met de volgende boot Bemanning van de „Alk" keerde in Rotterdam terug Het scheepje doorkruiste de wereldzeeën, maar strandde bij Suez op een gevaarlijke klip (Van een onzer verslaggevers.) Met de „Kota Gede" is gisteravond de bemanning van de „Alk", het zeiljacht, dat de wereld om voer, maar by Suez op een rif liep en verging, in Rotterdam aangekomen. Kapitein J. Nieuwkoop en stuurman W. Hoogstraten hebber van hun wedervaren verteld. Zoals bekend, vertrok de „Alk" op 21 Juli 1946 uit de haven van Schiedam. De tocht had o.m. ten doel te bewyzen dat een zeiljacht van ongeveer twaalf meter lengte zeewaardig genoeg is om de oceanen te bevaren. Dit nu is, ondanks de schipbreuk in de Rode Zee, overtuigend bewezen; leg de de „Alk" niet 25.735 mylen af? De stormen trotserend kruiste het scheepje over de wereldzeeën, naar Zuid-Amerika, West-Indië en de Oost. Dit neemt niet weg dat het ondernemende drietal (ge noemde heren en de heer Grevestein. bouwer van de „Alk") verscheidene ma len in een hachelyke positie heeft ver keerd. Reeds by de uitvaart kwam de ..Alk" onder het eiland Wight, waar het be scherming vond tegen de felle storm, droog te staan, zodat de bemanning vreesde, dat het schip zou kapseizen. Door het schip met handen en schouders te steunen tot er weer voldoende water stond, behielden zy het Waar het schip ook kwam, in Curacao, in Zuid-Amerika. Panama of Batavia, overal was de ontvangst even hartelyk. Maar in de nacht van 12 op 13 Maart kwam het einde. De „Alk" naderde de gevaarlyke klip pen by de vuurtoren ..Asarafti". Het was moeilyk varen en al laverende trachtte men de gevreesde riffen te omzeilen, daar de motor defect was. „Ik was naar kooi gegaan", aldus kapitein Nieuwkoop, „met de opdracht my om vier uur, wan neer het schip weer overstag moest, te wekken, toen om kwart voor vier de „Alk" een geweldige schok kreeg en plot seling naar één zyde overtielde. Wat men zo zorgvuldig had willen vermyden, was toch gébeurd: het jaoht was op een rif gelopen." Op dat ogenblik bevond het schip zich lijke molen kennende, wel eens by in hoogheid gezeten broer aangeklopt heeft om te vragen waar die wagen nou bleef! En dan informeert zo'n excellentie tuurlyk: Éénmaal, tweemaal, ja zelfs driemaal. Wat doet zo'n ambtenaar d Zorgen dat z'n hoogste chef niet de druk krijgt dat hy een querulant is. Wy hebben reden om aan te nemen, dat het met „zeer talrijke andere, hem bereiken- Ook de minister vindt „Wederopbouw" 'n poliep Waar nodig, zullen armen worden „afgehakt". In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer by de begroting van Wederop bouw en Volkshuisvesting werd dit mi nisterie vergeleken met een poliep. Mi nister In 't Veld neemt in de Memorie van antwoord deze kwalificatie zonder zich echter met de onaangename byklank, hieraan verbonden, accoord te verklaren. Er is geen sprake van parasi tering op andere organismen en even min van een slechts beogen van eigen instandhouding. Wel ziet fay in het depar tement de „poliep-vorm", nl. een kleine kop als denkend, leidend centrum met daaraan verbonden beweeglyke ar die tasten en voelen, maar zo nodig ook krachtig kunnen grypen. minister geeft toe, dat zeer vele ambtenaren moesten worden aangesteld het omvangrijke werk te verrichten. Voortdurend en. doelbewust wordt echter vermindering van het aantal en naar vereenvoudiging van de organisatie ge streefd. Het organisme moet soepel zijn, aldus de bewindsman, en bovendien, evenals dit bij een poliep het geval pleegt zijn, bestand tegen het waar nodig afhakken van afzonderlijke armen. De minister zal niet airzelen om, waar hem dit nuttig voorkomt, tot afhakken over te reedheid gebracht om te trachten de kust te bereiken. Dit plan moest men echter opgeven. Tegen de ochtend kregen zij assistentie van een Bedouinen-vissers- vaartuig. De schipper van dit schip be duidde hen dat zy het jacht moesten verlaten. Dit was het einde van de tocht rond WIJZIGING FINANCIERINGS- de wereld. Lekgeslagen lag de „Alk 0p REGELING WONINGBOUW 1947 de riffen aan de ingang van de Golf van Suez. „Een smadelijk einde", aldus kapi-zoals uit de M. v. A. bij de be- tein Nieuwkoop. ..Niet het schip, doch de groting van Wederopbouw blijkt, zeer bemanning heeft gefaald." Typerende uit- binnenkort een wyziging te verwachten lating van een zeeman, die zich voor zijn van de Financieringsregeling Woning schip verantwoordelyk weet en liever'bouw 1947, welke beoogt verschillende de schuld aan zich zelf wyt, dan de oor- bezwaren, vooral van de zyde van de zaak by zyn schip te zoeken. geldgevers, weg te nemen. „Ter herinnering aan den verzetsman Pieter Maaskant, geb- 22 Mei 1921 te Bodegraven, die by den overval op het distributiekantoor op 8 April 1944 hier ter plaatse werd neergeschoten" aldus luidt het opschrift van de gedenk plaat, die gistermiddag in de hall van het KatwUkse raadhuis werd onthuld. De onthulling geschiedde door de oudste broer van de verzetsman, de heer G. Maaskant te Alphen aan den Ryn. Op de achtergrond de vader, de heer P. Maaskant te Oegstgeest. de aanvragen, klachten en verlangens" zó pleegt te gaan op Verkeer. Er zou voor ons geen enkele reden ge weest zyn op deze kwestie terug te ko men, als ons dezer dagen niet een gele Pontiac met het nummerbord HX 2206 voorbijgereden was. We reden zelf óók een hoog tempo en schrokken een beetje van onze snelheidsmeter, toen w« gele wagen voorbij zagen komen achter het venster, het gezicht va: minister, die kort geleden nog sprak de noodzaak van benzinebesparing. Het was ons kwade geweten. Maar teistert dat geweten niet de m die de vermanende woorden uitsprak die in hoog tempo het land doorkruist, omdat hy, om in 's ministers eigen taal te spreken, „nog wel eens in tijdnood verkeert"? Het zou de moeite waard zyn eens na te gaan of de P. v. d. A. deze mi nister misschien die tijdnood verschaft' En of 's ministers chauffeur 120 uur pei week moet maken (terwyl het Rytyden- besluit er slechts 48 toestaat) om, laten we zeggen tussen Ommen, Amersfoort Den Haag heen en weer te ryden. Het zijn allemaal maar kleinigheden, i met elkaarReeds versleet minister Vos een Chrysler (HZ 2381). Er gaan ontstellende verhalen over het aantal banden, dat op dat voertuig in een jaar tyds te gronde gegaan is. Wy weigeren te geloven, dat het aantal dichter by de twintig dan by de tien ligt, maar i moet men bukken voor de feiten. 's Ministers eigenlyke wagen (HZ 79754) de bovenomschreven Pontiac maar een hulpwagen botste in de voc bije maand in de Residentie op de hoek De Genestetlaan-Slachthuiskade op eer Citroën van het departement van Land- Verkeer betaalt de reparatiekosten. Om 1 bij de f 2000.Maar de wagen maakte op het moment van de botsing .et bepaald een dienstreis! Overigens: Verkeer betaalt wel meer. •v. de declaratie van 's ministers vriend particulier secretaris P. Jansen (de schrijver Aar van de Werfhorst) voor diens reis naar Zweden. In 's ministers Morris. Dat is tot daar aan toe. Maar die declaratie van f 735.Waarom moest Verkeer die betalen? Tsjechische vliegtuig niet tot landing gedwongen Twintig inzittenden wilden de vrijheid Over het Tsjechische verkeersvlieg tuig, dat Dinsdag met 26 koppen in Neu- biberg (Beieren) in de Amerikaanse zone landde en waarvan de Russen beweerden dat de Amerikanen het tot dalen dwon gen, wordt thans het volgende gemeld. Aan boord van de machine ontstond mui terij op weg van Praag naar Bratislava. De piloot werd onder bedreiging van een revolver in het toilet opgesloten, een voormalige Tsjechische RAF-vlieger nam het commando over en vloog naar Duits land. Slechts zes van de inzittenden, on- wie een vrouw, willen naar Praag terug. Allen bevinden zich in München, terwijl de machine nog in Neubiberg staat. Men verwacht, dat de Tsjechen een nieuwe bemanning zullen sturen om het toestel terug te halen. Volgende week één ei en extra- roggebrood In die bonnenlyst van as. Donderdag zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor één ei voorkomen, in plaats van twee. zoals aanvankelijk was vastgesteld. Dit is het gevolg van de plotselinge ex portmogelijkheden naar het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland. De broodbon van 200 gram, welke in de bonnenlyst van 15 April voorkomt, zal naar keuze recht geven op 200 gram brood of 400 gram roggebrood. Deze over waardering geldt slechts voor één maal. VIJFJARIG MEISJE IN BOVEN- SMILDE VERBRAND. In Boven-Smilde (Dr.) is gisteren het vijfjarig dochtertje van de fam. v. d. V verbrand. Waarschynlyk speelde zy met lucifers en stak er asfalt mee in brand. Haar kleren vatten vlam en toen haar broertje op haar hulpgeroep toeschoot, was het reed6 te laat. DAT by de viering van het 40-j. bestaan der Coöp. Roermondse Eiermyn gisteren de ministers Beel en Mansholt aanwezig waren en oud-min. mr dr L. N. Deckers een feestrede hield, terwyl ook de jubi lerende directeur A. Breukers Sr werd gehuldigd. houden. DAT sinds het einde van de oorlog lim 31.000 burgers zich (weer) in Ned - Indië vestigden, waarvan ft in 1947. DAT mr L. Erades uit Beverwyk rech ter werd in de Rotterdamse rechtbank er nr K. N. Korteweg uit Dordt rechter- >lv. in de rechtbank te Zwolle. DAT binnenkort aan de Staten-Gene- aal ter goedkeuring zullen worden voor gelegd twee verdragen met Engeland ter voorkoming van dubbele belastingen in zake inkomsten c.s. en erfenissen. DAT de Eindhovense harmonie „Musis Sacrum" 15 Augustus haar eeuwfeest gaat DAT in Zuid-Holland de opbrengst van 3 grondbelasting op gebouwde eigen dommen is gestegen van 9.72 per 100 belastbare opbrengst in 1940 tot ƒ17.01 1947. DAT tot bestuurslid van de Ned. Boek verkopersbond is gekozen de heer L. J. E. Boucher uit Den Haag. DAT de Delftse banketbakker A. R. v. d. Z. is gearresteerd i.v.m. de verkoop van koekjes van ƒ0,25 voor ƒ1,30 per ons, zonder inlevering. DAT eind Februari van de 426.680 ge registreerde lichte schadegevallen 404.336, van de 51.175 zware gevallen 48.164 en van de geheel vernietigde 33.385 gevallen 28.429 door de afd. Vaststelling van het dep. van Wederopbouw waren geschat, d.i. 94 terwyl sedert de bevrijding 9215 onteigeningsgevallen (thans nog 500 per maand) zyn behandeld. DAT J. W. Ritman, het nieuwe hoofd van de R.V.D. te Batavia, heden via Ne derland naar Amerika vertrok en zyn voorganger dr. ir. J. Ozinga volgens de N. Crt vermoedelyk wordt verbonden aan het dep. van Econ. Zaken. DAT in 1940 door 411 gemeenten straatbelasting werd geheven en in 1947 door 612 gemeenten. DAT de raad van Apeldoorn tot dir. van gemeentewerken benoemde ir. Th. Ruygh te Enschede. DAT Fritz Hinze, dirigent van het or kest van radio-Batavia. dezer dagen mat verlof naar Nederland vertrekt DAT de Volkshogeschool te Havelte (Dr.) van 19—22 Mei ontwikkelmgsdagen zal organiseren. DAT het 3%-jarig kindje van B. te Vught door een betonnen putring, die aan het rollen ging, werd doodgedrukt. DAT Maandag F. Monsjou te A'dam, eigenaar-dir. van een houtagentuurfir- ma en hoofdred. van „De Houthandel", Maandag 50 jaar geleden in de houthan del kwam. DAT thans o. a. ook de Tumhoutse drukker van de vele valse Ned. textiel- kaarten, die vorige week werden gevon den. is gearresteerd en men denkt een wijlvertakte internat, bende van smok- kelaas en vervalsers op het spoor te zyn. DAT een opslagplaats van de matras- senfabriek N. V ..Veru'" aan de Rechter- Rottekade te R'dam door onbekende oor zaak uitbrandde en veel kapok en wol verloren gin. DAT 28 en 29 April de Kon. Schippers- ver. „Schuttevaer" in de Stadsdoelen te Delft vergadert en o. m. zullen spreken prof dr A. W. Bijvanck en prof H. E. Boerman. DAT de comm van politie te Breda A. C. de Bruyn is benoemd tot officier in de orde van O. N. t g. v. zijn 30-jarig jubi leum als politieman. DAT volgens het Ned. Vlasinstituut in Standaarbuiten de beste zwingelmachine van Nederland staat. DAT mr J. W. Niessink benoemd is tot adviseur voor publiciteitsaangelegenheden van de Ned. delegatie naar Djokja. DAT het Kruis van Verdienste is toe gekend aan de bootsman der Kon. Ma rine A. v. Sluis (2e maal) en de serg. der Inf. K.N.IJL., W. v. d. Berg. DAT 75 jaar oud te Koudekerke is overleden jhr H. A. van Doorn, oud-burg. van Vrouwenpolder en Veere en van O. en W.-Souburg. DAT aanboord van de „Zuiderkruis" die 4 April van Priok naar Nederland vertrok, zich 811 demobiliserenden en 46 verlofgangers van het K.N.I.L. bevinden, benevens 286 man der Kon. Marine. DAT het Ned. Schriftelyk Studiecen trum te Culemborg 15 April in aanwezig heid van min. Beel door kardinaal De Jong wordt ingewyd. DAT de Franse radio 'golflengte 431.70 meter) op 15 April om 19.07 uur een uit zending wijdt aan de Ned. componist Willem Pyper. DAT de „Kortenaer" gisteren uit Lissa bon naar Indië is vertrokken, nadat de Nederlandse gezant aan boord een recep tie voor de Ned. kolonie had aangeboden. DAT volgens mededeling van min. Van den Brink de pryzenbeschikking voor huisïbrandstof van 22 Jén. JJ. blijft ge handhaafd. DAT by J. H. S. In Lienden 8 koeien- huiden werden gevonden benevens alle mogelijke slagers-gereedschappen, waar door hij eindelijk bekende, clandestien te hebben geslacht Nu de verkiezingen in Italië naderen, neemt de regering de nodige maatregelen om orde en rust te bewaren: 400.009 leden van leger en politie zullen ingezet worden. En als demonstratief voorproefje vond onlangs te Rome een parade plaats.Een tankformatie op de Via dei Fori ImperialL Abdoel Kader Hoesseini gesneuveld Tijdens een gevecht tussen Joden en Arabieren op de berg Castel. 8 km ten Westen van Jeruzalem, is gisteren de Arabische guerillaleider en bloedverwant de Moefti, Abdoel Kader Hoesseini, gedood. Britse manschappen bevrijdden de reeds vyf dagen ingesloten soldaten de Joodse Haganah. De Arabieren hebben thans het dorp op de bergen in handen. Uit Arabische bron wordt gemeld, dat Hoesseini sneuvelde tijdens het bestor van een huis en dat de Joden het lijk onthoofdden, vóór ze terugtrokken. Hoesseini was berucht vanwege de on geregeldheden in Palestina in 1938 en vluchtte, nadat hij gewond was en er een prys van 200 Pond Sterling op zyn hoofd gezet. Vorig jaar keerde hij in 't geheim terug om het Arabisch verzet te organiseren en werd commandant voor Jeruzalem en omgeving. Fadel Ibn Raschid, een voormalig kapi- in uit het Irakse leger, wordt zyn op volger. De toestand in Jeruzalem is nog steeds précair, vanwege het water- en voedsel- Egypt, verplegers bestoken politie met brandende matrassen In aansluiting aan 1 bericht van giste- en, meldt Reuter uit Caira, dat de 1500 stakende verplegers (geen verpleegsters,- zoals eerst uit Egypte door Reuter werd gemeld) de ziekenhuizen in brand dreig den te steken. Van ziekbedden gerukte matrassen, werden brandend naar de po litie geslingerd. Verder werden heet wa- keukengerei en muurbrokken ge bruikt. Na de veldslag werden 517 stakers gearresteerd, waarvan 125 gewond. Vrou welijke collega's zullen nu over het wel aan de 2500 zieken gaan waken. Van Coen tot Koenraad „Befelil ist Befehl" is geen excuus Neurenberg en het Rauter-proces Te Neurenberg deed het Amerikaanse Hof gisteren, tijdens de behandeling van de zaak tegen de 22 SS-officieren, die be schuldigd waren van het vermoorden van millioen Joden, zigeuners, commu nistische partisanen e.a. in Rusland, de uitspraak, dat het beruchte excuus „Be fehl ist -Befehl" piet aanvaardbaar is en mindere hierdoor even schuldig is als zyn meerdere. De voornaamste be klaagde, Otto Ohlendorf, gaf toe, dat zyn commando 90.000 moorden beging. (Men kan er de gevolgtrekking aan vastknopen, dat, indien Rauter voor het Amerikaanse Hof te Neurenberg terecht had gestaan, zyn verweer dat hy als „sol daat" slechts bevelen van zyn meerde- had uitgevoerd, niet zou zyn geac cepteerd. Zoals bekend, moet de uitspraak inzake het proces nog gedaan worden, het ïykt ons niet uitgesloten, dat zich daarbij zal beroepen op het principiële standpunt van het Ameri kaanse Hof. Red.) Nader wordt gemeld, dat het hof reeds vanmorgen 20 van de S.S.-officieren schuldig verklaarde. De andere twee. Graf en Ruehel. werden vry gesproken. Tijdelijk opklarend Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelyk nog slechts enkele verspreide buien. Geleidelyk op klarend, afnemende wind. In de nanacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag toenemende bewolking, doch nog bijna overal droog weer. Geleidelyk weer wat aanwakkerende wind tussen West en Zuidwest. Iets zachter dan van daag. ZON EN MAAN. Zaterdag 10 April: Zon op 5.55, onder 19 29 uur: Maan op 6.25, onder 30.46 uur 16 April E.K. Op 9 April 1946, vandaag dus twee jaar geleden, begon, wat prof. Romme loen- dertyd noemde, „de week der schande". Toen begonnen de besprekingen op het landgoed „De Hoge Veluwe", waaraan werd deelgenomen door de Nederlandse ministers Schermerhorn, Logemann, Van Royen en Drees, door dr Van Mook met enige adviseurs en een republikeinse de legatie, bestaande uit Soewandi „minis ter" van Justitie, dr Soedarsono, „minis ter" van binnenlandse zaken en de „staats secretaris" mr Pringodigdo. En op da achtergrond stond de Engelse bemidde laar Sir Archibald Clark Kerr, juist als Lord Inverchapel tot hoger staat geroe pen. Deze besprekingen waren min of meer een gevolg van de voorstellen, door de Regering Schermerhorn op 10 Febr. 1946 gelanceerd en die voorzagen in de vorming van een gemenebest Indo nesië binnen het Koninkrijk, doch met het recht van dit gemenebest, na een zekere periode buiten het Koninkryk te treden. Hetgeen onder de gegeven om standigheden betekende: afbraak van het Koninkryk op termijn. Sjahrir, Soekar- no's toenmalige minister-president, scheen hier op bepaalde voorwaarden wel oren naar te hebben en te neigen, althans naar buiten, tot een loslaten van de vroegere eis van een zelfstandige republiek. Twee jaar geleden herinnerde prof. Romme er nog aan. dat de Regering eens had verklaard, dat praten met het Soe- karno-regime even onwaardig als on vruchtbaar moest zijn. En de onderhan delingen met en de ontvangst van de republikeinse vertegenwoordigers deed toen de Ned. Regering twee jaar geleden de hooggeleerde Roomse staatsman nog verzuchten: „Zyn wy dan werkelijk door alle emoties der voorbije jaren stapel gek geworden? Moet de geschiedenis van Ned.-Indië worden tot een verhaal „Van Coen tot Koenraad"?" In de afgelopen twee jaar zijn aan Nederlandse zijde de hoofdpersonen van het toenmalige schouwspel, de professoren Schermerhorn en Logemann, van 't toneel verdwenen. Hun geest heeft echter voort geleefd. De tegenspelers van republi keinse zyde in het Hoge-Veluwe-spel zyn er gebleven. Wel is Sjahrir terzijde ge schoven, heeft Soewandi geen officiële positie meer en is Soedarsono als ver tegenwoordiger der republiek in India, Birma en Siam niet meer van belang voor het republikeinse contact met Nederland. Maar Soekarno heerst nog in Djocja. Wil dit zeggen, dat er in de afgelopen twee jaar niets is veranderd? Neen, want de Nederlandse Regering is, gedwongen door de omstandigheden, afgestapt van het idee-fixe, dat de republiek de enige vormgeving van het Indische nationalis me is. Wy zeggen met opzet: door de omstandigheden gedwongen. Uitsluitend het feit, dat het duidelijk werd. dat de republiek zich niet aan de regels van het spel wilde (of kon> houden, opende de ogen der Regering. Niet het revolution- naire wezen der republiek speelde by haar de voornaamste rol. Zij zag en ziet dit wel, maar zy neemt dit op de koop toe. De schim van Schermerhom beheerst nog steeds haar politiek. Met instemming van prof. Romme is „de week der schan de" geworden tot Jaren van schande". Want het kunstige politieke spel. waar door vandaag aan de dag de republiek ia geïsoleerd met behulp van anti-Soekar- nistische Indonesiërs, geeft slechts schyn- winst- Het geeft niet de zekerheid van een democratische toekomst voor geheel In donesië. Het laat steeds de mogelijkheid open van de uitlevering van geheel In dië aan de republiek, wier president nog steeds verkiezingen tegenhoudt en wier parlement nog dezer dagen oen wetsont werp behandelde voor een republikeir.se volksvertegenwoordiging voor geheel In donesië, Borneo. Celebes. de Kleine Soenda-eilanden en de Molukken incluis. Het is goed. het verleden en het heden naast elkaar te plaatsen. En dan zien wy. dat wel veranderingen zyn Aangebracht in de politieke architectuur, doch dat de eens op drijfzand gelegde fundamenten zijn gehandhaafd. En dit betekent, om nog eens de woorden van prof. Romme te gebruiken: De geschiedenis van Ne- derland/Indië is er een geworden „Vaa Coen tot Koenraad".

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1