Kunst in de Sleutelstad Nieuwsflitsen uit de omstreken NTEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 8 APRIL 194» Speeltuinwerk gaat Leidens aandacht vragen Het N.U.S.O.-congres op 5 en 6 Mei De agenda van het NUSO-congres, 17e algemene vergadering van de Ned. Unie van Speeltuin-Organisaties, te hou den op Woensdag 5 en Donderdag 6 Mei in de Burchtzaal „De Graanbeurs" te Lei den, is thans bekend geworden. Aan de beschrijvingsbrief ontlenen wij het vol gende. Op Woensdag 5 Mei worden de deel nemers om 2 uur ten stadhuize door B. en W. ontvangen, waarna om 3 uur het c/jpgres een aanvang neemt. Tal van huis- Houdelijke zaken worden dan afgehan deld,. waaronder de definitieve benoeming van de heer W. Klaren tot administrateur in bezoldigde dienst der NUSO en de be stuursverkiezing. Het dagelijks bestuur bestaat thans uit de heren J. du Bois, G. Bosch, A. A- de Boer, H. H. Bodt Jr. en Th. van Eysden. De heer D. Vijlbrief te Leiden is candidaat voor de 2e secretaris. Na een gemeenschappelijke maaltijd ho pen de congressisten een bijeenkomst in de Schouwburg bij te wonen in verband met de herdenking van de bevrijding. Hemelvaartsdag Op Hemelvaartsdag wordt 's morgens de huishoudelijke vergadering voortgezet. Diverse voorstellen worden dan bespro ken. Het hoofdbestuur komt o. m. met eer voorstel tot het instellen van een tech nische commissie, bestaande uit drie spe cialisten, om te adviseren bij het inrich- Openbare leeszaal en bibliotheek „Reuvens" AANWINSTEN 1948: nr 2. Romans; oorspronkelijk Ned. Anderson: Kit Brandon. (Over drank smokkelaars in Amerika.) Bomans: Avonturen van Bill Clifford. (Detective.) Bordewijk: Noorderlicht. 'Kroniek van Leidse ijzerhandelaren.) Capek: „Glück auf'. Kompeltje! (Mijn werkersleven; geschikt voor jongeren Cronin: Sleutels van het Koninkrijk. 'Toepassing der naastenliefde door mis sionaris in China.) Crozier: Andere goden, eendere men sen (Familieverh. uit de Rom. tijd.) Diemen de Jed: Vrouwe Jannuike v 't Olde Volderink (Chr. verh. uit de Achterhoek Dorhout: De Maren, (Gaasterland.) Douglas: De mantel. (Ontwikkeling v h. Christendom i. h. Rom. Rijk.) Eyk: Bedelarmband. (Luchtige schet sen.) Fabricius: Hotel Vesuvius. (Humoris tisch.) Gary: Leerschool Europa. (Lotgevallen van Poolse partisanen.) Graaf: Volk oet Grunnegerlaand. Greup-Rodanus: Jaquemijne van der Weyden. (Meisjesleven in 1672.) Hjort: Het spoor is vrij, (Over Deens ingenieur, emigrerend naar Amerika.) Hofstra: Een sterke vrouw, wie zal haar vinden? Holesch: Xingoe. de hond. (Oerwou den van Brazilië.) Idsardi: Jo van Straaten (Chr.) Iependaal: Gegist bestek. (Arbeiders vakbeweging.) Jordan: Op vast bestek (Eng. kust vaartmaatschappij: 1890—1946.) Kortooms: Liefde in Peelland. (Bra bantse roman.) Lokhorst: Weerlicht. (Voor jonge men- Mansfield: Prélude. (Psychologische novellen.) Nijnatten-Doffegnies: Het geheime dom (Verzetsstrijd op Noord-Veluwè.) Oeroeg: Indonesische novelle, uitg. t.g. van de Ned. Boekenweek.) Reuling: Verwachting (Speelt in Frankrijk Ruben Romero: Mijn drie kameraden. (Mexicaanse revolutierom.) Sayers: Een moordenaar adverteert. (Detect.) Schuttevaer-Velthuys: Gouden draad (Over een fabrikantenfamilie.) Smith: Vreemde vrucht. (Probleem blanken-negers in Amerika Steinbeck: Tortilla Flat. 'Mexicaanse emigranten in U.S.A.) Vocks: Kleine Hein onder vreemd volk. Waugh: Terugkeer naar Brideshead. (Verval van een adellijke familie en in vloed v h. R.-K. geloof.) Wermeskerken: Groene hel. (Avontu- Brazilië.) BOND VAN SPEELTUIN VERENIGINGEN Tot de afdeling Leiden en omstreken van de bond van speeltuinverenigingen is als l d toegetreden de speeltuinorgani satie „Zon en Vreugd" te Leiderdorp. De bond omvat thans dertien verenigingen. MAREDIJKKWARTIER De buurtvereniging „Maredijk" belegde gisteravond in „De Harmonie" een ver gadering. Op 5 Mei a.s. zullen voor de kinderen feesten worden georganiseerd, 's Avonds zal er voor volwassenen in de Stadsgehoorzaal een feestbijeenkomst worden gehouden. Bezit IJ een Aankoop- vergunning? wu bieden AUTOMOBIELEN UIT VOORRAAD Interessante offerte in lichte en zware klasse. 100 service. KAMSTEEG'S Automobielbedrijf N. V. OEGSTGEEST TEL. 20226 „CONCORDIA" WIL UITBREIDING Het bestuur van het Chr. Muziekge zelschap „Concordia" deelt ons mede. dat het nog verscheidene leden kan gebrui ken. Thans telt het gezelschap 65 leden. Distrïbutievaria Uitreiking van bonkaarten. De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 806, bramdstoffenkaarten 800. schoenenbonnen en toeslagkaarten aan jonge en a.s moeders voor nlet-zelfver- zorgers te Leiden vindt in de lopende weken plaats Het kantoor is geopend 8.30 tot 11.45 en van 2 tot 4 uur Meege bracht dienen te worden: stamkaarten van alle gezinsleden, inwisselingsbonnen van de thans lopende bonkaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart waaraan zich bon Reserve bevindt eventueel inlegvellen (voor schoenen bonnen op cijfer 7), controlekaart Moe ders ivoor toeslagkaarten). Morgen (Vrijdag) zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd e •tan-kaart nummer heeft van 17201 t.i 21500. ten van speeltuinen, aanschaffing speelwerktuigen en inrichten van club huizen Van de Zaanstreek is het voorstel, een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid van het aangaan van een lening f 25-000 voor goede films en een auto. Van de Bond van Leiden e. o., om een manente pers- en propagandacommissie te benoemen. Het congres zal worden besloten met een voordracht. Tijdens het congres zal worden meegedeeld wanneer en door LeMse Houtschool Voor doze school was het giste belangrijke dag, omdat voor het eerst simds de oprichting in 1932 ook in begin April een eerste klasse kon worden ge vormd. Hierdoor is het thans ook vooi ouders in dit stadsdeel en te Oegstgeest mogelijk, evenals dit elders in Leiden het geval is. hun kinderen zowel in April in September voor het eerst naar school te zenden, waardoor o.m ook bij double ren slechts een half jaar achterstand be FEESTEN „HAAGWEGKW ARTIER" In een gisteravond gehouden vergade ring van de buurtvereniging „Haagweg- kwartier" is besloten, toch op 5 Mei aa feest te vieren. Er zijn verscheidene feestelijkheden op het programma ge plaatst. 's Avonds zal er een muziekge zelschap door de straten marcheren, ter wijl op het De Genestetplein een geluid wagen komt te staan. Getraeht zal wor den, 's middags een gezelschap voor de kinderen te laten optreden. In de avond- zal er een openluchtbioscoop worden georganiseerd. Tevens is men van plan, een winkelweek te houden. Leidse Reddingsbrigade Gisteravond heeft de Leidse Reddings brigade in het clubhuis. Lange Mare 43, haar jaarfeest gevierd. De voorzitter, dr J. H. Teeuwen, sprak een openingswoord, speciaal tot de niet altijd trouw komen de leden. Hij vroeg steun voor de ver vulling van de niet gemakkelijke taak van de brigade Alleen door gezamenlijk werken kan de L-R.B. iets goeds tot stand brengen. De leden zelf hadden deze avond voor ee^ afwisselend programma gezorgd en met toneelstukjes, liedjes en schetsjes, hebben de talrijke belangstellenden zich geamuseerd. Bijzondere vermelding ver dient de opvoering van „Het -laatste ws" en „De Verrassing". Oproep Op 2 April j.l. te circa 16.45 heeft op de Haarlemmerstraat een aanrijding plaats gevonden, waarbij een voetganger stig werd gewond. Een automobilist hiervan getuige. De Leidse verkeerspo litie verzoekt deze persoon zich vooi verstrekken van inlichtingen aan het bu reau Zonneveldstraat te vervoegen. Ouders opgelet! Het komt de laatste tijd nog al voor, dat kinderen, die plotseling de straat oversteken, aanrijdingen ve: zaken. Gisteren was dit weer het geval op de Herenstraat en in de Kooihof, waar kleuters tegen een bakfiets en motor fiets opliepen. De verwondingen waren gelukkig niet van al te ernstige aard. De Leidse verkeerspolitie doet een ernstig beroep op de ouders om beter op de ver richtingen van hun kroost toe te zien HAAGSE POLITIERECHTER. Vrijgesproken. De veehouder H J. H., te Oudekerk, zou betrokken zijn geweest by het ver handelen van vlees, afkomstig van clan destiene slachting, hetgeen verdachte evenwel ontkende. De Officier eiste f25 boete of 10 dagen hechtenis, doch de po litierechter achtte het tenlaste gelegde niet bewezen, en sprak verdachte vrij. In het zwart. De manufacturier C. K., te Alphen aan den Rijn zou in het zwarte bezit zijn ge komen van enkele distributie-artikelen, waarin nog andere personen betrokken waren. Verdachte ontkende echter de feiten. De Officier vorderde f50 boete of 25 dagen hechtenis. De rechter vond geen bewijs voor hetgeen tenlaste was gelegd, zodat verdachte werd vrijgespro- Boter ontvangen. De bakkersknecht B A. O., te Hazers- woude, kon voor het bedrijf wel wat boter gebruiken, en een goede kennis had hem die geleverd. Voor die overtre ding der distributievoorschriften, vroeg de Officier nu f25 boete of 10 dagen hechtenis, en bovendien voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De rechter veroordeelde conform die eis. Bonnenhandel. De monteur P. E. J. K., te Leiden, had handel in distributiebonnen gepleegd, voor welk feit de Ofiicier f40 boete of 20 dagen hechtenis, en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd eiste. De rechter veroordeelde tot f25 boete of 15 dagen hechtenis, en voorwaardelijk de drie maanden gevangenisstraf. Claudine WitsenElias Voordrachtavond Het programma van deze avond, die ge geven werd voor houders van K. en O.- kaarten. bestond voor het grootste ge deelte uit poëzie Freule Witsen-Elias schijnt een voor keur te hebben voor enigszins drama tische poëzie en hierin was zij niet het slechtst. Zij heeft echter beperkte stern- mogelijkheden, weinig modulatie en in tonatie. zegt alles zwaar en zweemt naar het melo-dramatische. Men kan dit „een voudig "noemen, of zonder enig theatraal effect, wij vinden het meer een gebrek. Haar stem breekt nimmer uit in een ju- wat noodzakelijk is in een gedicht als: „Hoor even" van Jac. Scheurs. Ge- zelle werd ook te zwaar gezegd, zodat Boerke Naas een held van een drama werd en waarin elke schalksheid ont brak Er was geen instelling op het soort gedicht. Of het nu episch of lyrisch was, n fabel van La Fontaine, 't was alles zwaar. Dit had tot gevolg, dat de accenten niet uitkwamen en mede daar in vele gevallen de uitbeelding ont brak Het beste gedeelte van de avond vonden we de vertelling van het sprookie van Andersen: De Nachtegaal. De uitspraak was ook niet feilloos, de combinatie sj was lelijk en de r was in vele gevallen, met name in de vertelling, Dit alles vinden wij erger, dan het feit, dat zij er in „De Paarden" van Jan Prins, volkomen uit was., dat was misschien dc schuld van de zenuwen; maar „er in" zaten vele gedichten niet, wat op de voor dracht belemmerend moet werken. Meer zelfcritiek zij haar aanbevolen „De Stem des Volks Beethoven is een der meest populaire componisten maar toch wordt zijn Mis in C zelden uitgevoerd. Deze betrekkelijke verwaarlozing is niet gemotiveerd, want de zgn. kleine Mis bevat een schat van prachtige muziek. De beide fuga's bijv. staan op 'n veel hoger plan dan de fuga's uit de pianosonates op 106 en op. 110. Van de uitvoering, die „de Stem des Volks" gisteravond er van gaf, kan veel goeds worden gezegd. De dirigent, de heer Piet Boogaard, heeft hard met zijn gers en zangeressen gewerkt; de koren zaten er dan ook uitstekend in en hel frappeerde o. a. dat de beide zeer moei lijke fuga's feilloos gezongen werden-: Zo wel de dirigent als het koor moeten ech ter meer los komen van de materie; als de HOV Dikwijls werden de technische moeilijkheden o- zijn, is er al heel veel bereikt, niet alles. De orkestrale omlijsting vai liet nogal iets te wensen ovei was het orkest te sterk, dan we belangrijke tegenstemmen niet voldoende onderlijnd. Helaas krijgt een dirigent bij dergelijke uitvoeringen niet voldoende gelegenheid, om met het orkest te repc- Van de solisten kon Eline Hemrica aanvankelijk het minst boeien. Deze zan geres had nogal eens met de zuiverheid te kampen en de stem stond niet. Paula Lindberg en Wiebe Draaijer hadden mooie expressieve momenten. Henri Wel- booren boeide weer door zijn sonoor ge luid, maar hij kreeg practisch geen ge legenheid om solistisch op de voorgrond te In „Mirjams Siegesgesang" 'van Schu bert liet Eline Hemrica een heel ander geluid horen. Dit werk ligt haar blijk baar veel beter dan de mis van Beet hoven Zij zong in Schubert met gloed en overtuiging en ook in zuiver vocaal op zicht bevredigde zij hier meer Ook het koor zong met onvervalst enthousiasme Hier en daar waren de forte iets te luid, maar als geheel was deze laatste uitvoe ring boeiend en meesplepend. Hennic Schouten Pieterskerkorgel voor de NCRV A.s Vrijdagavond van 21 3022 zoals bekend, van de Pieterskerk radio-uitzending plaats hebben (over de N.C.R.VHilversum II) die verzorgd wordt door Leo Mens Uitgevoerd worden om. enkele zeer oude orgelwerken Obrecht en Isaac (pl.m. 1500) en de Echo-fantasie van Sweelinc": (pl.m, 1600), waarbij de karakteristieke eigenschappen van het mooie Peterskerkorgel tot uiting komen Door de zo goed geslaagde res ra tie van het instrument zal men zich klankbeeld kunnen vormen, hoe deze ziek voor een 400-tal jaren geklonken heeft. MARIA STRUYCKEN—v.d. ADEL OVERLEDEN Op 36-j. leeftijd is gisteren te 's-Gra- venhage overleden de bekende concert zangeres Maria Struyckenv. d. Adel. Zij ontving haar opleiding aan het Kon. Con servatorium te Den Haag en bij Ankie v. Wickevoort Crommelin. De begrafenis vindt Zaterdag a.s. plaats op de R. K- begraafplaats aan de Binckhorstlaan te Den Haag. Het jubileum-bloemenfeest De heer Joh. Jonker, lid van het co mité dat hier ter stedie de viering vai regeringsjubileum van' H. M. de Konin gin voorbereidt, zal morgenavond, kwart over zeven over de derde lijn van het radio-distributienet een causerie houden, waarin hij speciaal het licht zal laten val len op het bloemenfeest, dat eind Augus tus alhier wordt georganiseerd. HET JUBILEUM BIJ DE FIRMA W. v. d. WIJNGAARD EN ZN. ln ons verslag van het jubileum bij de fa. W. v. d. Wijngaard en Zn. slopen kele fouten in de namen. De drie jubi larissen waren de heren W., A. J. en J. B. v. d. Wijngaard. Namens het personeel sprak o. m. mej- A. Lepelaar. Prijsoverschrijding Door de Leidse Prijscontrole werd groot aantal processen-verbaal opgemaakt wegens prijsoverscfiryding. Een winkelier verkocht een utility-pan, die f2,85 mag kosten, voor f5.een andere winkelier stopcontacten voor fl.25 (toegestane prijs f 0.55) en een monteur een gebruikt motorrijtuig, waarvan de waarde, volgens het taxatiebewijs f 600 bedroeg, vooi f3000 Dergelijke prijsovertredingen wer den geconstateerd bij eiproducten, rij wielonderdelen, textiel, meubels, mai- zena. aardappelmeel, bier, limonade, kof- fiestroop, vlees, margarine, peulvruchten, stroop en specerijen. HAAGSE GERECHTSHOF Straf verlicht. In een civiele procedure had de huis vrouw M. B„ te Leiden, op aandringen van haar man, een valse verklaring afge legd. Wegens meineed werd zij door de rechtbank veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. In hoger beroep vorder de de proc.-generaal twee maanden ge vangenisstraf. Het Hof heeft thans ■maand gevangenisstraf opgelegd. G. A. Stolwijk Zoals bekend, is tot gemeentesecretaris van Gasseniheim benoemd de heer G. A. Stolwijk, hoofd van de afd. financiën ter secretarie vam Voorschoten. De heer Stol- EH3M1 Zomerprograrnma verschenen 40 Meerdaagse reizen door geheel Nederland ARDENNEN BELGISCHE BADPLAATSEN Vertrek iedere week. Prima hotels en maaltijden. Des kundige leiders. Grote keuze dagtochten door NEDERLAND en BELGIE CEBUTO REISBUREAUX wijk is sinds 1942 te Voorschoten werk zaam en sedert 1 Mei 1947 in de ge noemde functie. Hij behoort tot de R.K. kerk en werd op 25 Juli 1918 te Zwam- merdarn geboren. Na gymnasiale oplei ding begon hij in 1936 zijn ambtelijke loopbaan ter secretarie van Reeuwijk en behaalde in de loop der jaren de di ploma's gemeentefinanciën en gemeente administratie BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Anna J. d v W T den Daas en A J Fasel; Johannes M, z v A van Leeuwen en M H van Putten; Jo hanna C, d v A Zwetsloot en A Buijs; Cornells J, z v J G Ranzijn en C. M. Span; Wilhelm G. z v J J S de Beer en N Houwaart; Johannes J S, z v idem; Jacobus C. z v J van Benten en P C v d Meer; Elisabeth H, d v T Verschoor en M E van Noord; Yvonne J, d v C W Elderhorst en J van Oosten; Maria A, d v P Geerlings en M A van Schooten; Gerrit, z v G Vermeij en J Naber; Peter H, z v J H C Laman en C Boot. OVERLEDEN: J Bodijn, man. 41 jr; M C Borche, wed. van M. Wolters, 73 jr; F M M Turk, zn, 3 dagen; G. A. Brandt, wednr., 78 jaar. GEHUWD: A C Haak en H v d Hoogt; G J Rietmulder en A van Cittert; J C van Dijk en L C Plomp; H W Hermsen en F Ligt voet; C Hollenberg en A van Rijnbach; M Kekkevoet en L Brands; H Keyzer en P H J Wortman; A Later- veer en J Gressie; W F Hagman en C Lourens; A Laven en E H Kirchner; T J Schroder en E Teunissen; J C van Wanrooy en M C Isbrucker Sassenheim „Bloembollencultuur' Vrijdagavond a.s. om 8 uur zal in ..Het Bruine Paard" een vergadering worden gehouden van de afdeling van Bloembol, lencultuur". De beschrijvingsbrief van d< 205e algemene vergadering zal o.m wor den behandeld Rijkstuinbouwschool te Lisse Geslaagden voor het eindexamen Het einddiploma dór school werd toe gekend aan: A. J. van Dijk, Voorhout (E D M), J. de Groot, Noordwijk (E F Z M), M. A. van der Hulst, Lisse (F Z M), F. C. v. d. Kamer, Alkmaar (E F Z M), J. van Konijnenburg, Noordwijk (E D F), L. Kramer, Hillegom (F Z M), A. J. M. Le- feber, Lisse (E D Z M), A. C. Lindhout, Noordwijk (E R M), D. Möhlman, Hille gom (E F Z S), J. M. Murk, Hillegom (Z M). S. Neefjes, Zwaagdijk (M), W. F. Nijssen, Voorhout (E D), K. Oudshoorn, Sassenheim (E S M), J. Passchier, Noord wijk (E D F M). A. Priester, Beverwijk (E D F M), W. Schrader, Wassenaar (E Z M), A. C. Schrama, Hillegom (Z S M) C. Warmenhoven, Hillegom (E F Z M). De letters E, D, Z, F, R, M en S duiden aan, dat de geslaagde op zijn diploma tevens een aantekening heeft voor resp. Engels, Duits, Zweeds. Frans, Russisch, Machineschrijven en/of Stenografie, d.w. z. dat de gediplomeerde het onderwijs tn deze facultatieve vakken met succes heeft gevolgd. Overgangsexamens. Van klasse I werden naar klasse II bevorderd: W. >C. Aalhuizen, Hillegom, H. G. M. Barnhoorn, Blokker, J. Donker, Hillegom, L. van Egmond, Hillegom, H. C. van Gent. Voorhout, P. C. de Groot, Noordwijkerhout, J. M. Heemskerk, Hille gom, R. D- de Jager, Heiloo, W. G. Th. W. Jonkheer, Voorhout, C. J. J. Keijzer, Noordwijkerhout, L. Lagendijk, Hille gom, H. S. M. van Maris. Hillegom. P. v. d. Meij, Heemstede. G. A. J. Nijssen, Hillegom, W. J. M. Preijde, Heemstede, A. C. J. van Reisen, Voorhout, P. W. H. van Rhijn, Noordwijk, H. C. Rusman, Hillegom, W. v. d. Schoot, Bennebroek, Wiersma, IJmuiden, J. L. M. A. Wil- lemse, Noordwijkerhout, H. L H Zwet sloot, Lisse. Afgewezen 1 leerling. Van klasse II naar klasse III werden bevorderd: H. J.' Alkemade. Noordwijk, G. Th. A. v. d. Berk, Sassenheim, J. Bon- kenburg, Heemstede. G. F. J. Elderings, Sassenheim, M. W. v. d. Eist, Hillegom, T. v. d. Groot, Enkhuizen, H. Grullemans, Lisse, S. J. van Haaster, De Zilk, C. W. Klaveren, Lisse, A. Koppenaal, Lisse, G. Nieuwenhuis, Lisse, J. Nieuwenhuis, Sassenheim, L. H. van Noort. Noord wijkerhout, J. Pijnacker, Lisse. C. L. A. an Reisen, Sassenheim, J. L. Ruyg- rok, Wassenaar, J. B. M. Roozen, Heem stede, W. N. Segers, Lisse, W. A. Veld- huyzen van Zanten, Lisse, J. C. Verburg, Bergen N.H., H. J. A. Verdegaal, Sassen heim, J. J. M. van der Weijden, Hillegom. Sportwedstrijden „100 jaar gas" Ook de „veteranen" gaan zwemmen Het programma van de jubileum-sport wedstrijden ter gelegenheid van het L00- jarig bestaan der gasfabriek en uitge schreven door de sportclub „Lichtfabrie ken", is verschenen. De deelnemende be drijven zijn: brandweer, secretarie, ge meentewerken. sociale zaken, politie- sport-vereniglng, onderwijzers, openbaar slachthuis en lichtfabrieken. De officiële opening vindt a. é- Maan dag plaats Op verschillende avonden, bijna gedurende een maand, wordt er ge schaakt en gebridged in de cantine der lichtfabrieken. De voetbalwedstrijden worden Zaterdag 8 en Zaterdag 15 Mei gespeeld op het terrein aan de Zoeterw. Singel. De zwemwedstrijden vinden plaats op Zaterdagavond 24 April in d« „Overdekte" De volgende afstanden zul len worden gezwommen: 50 m school slag, 50 m rugslag, 50 m vrije slag, 3X 50 m wisselslag-estafette, 25 m school slag veteranen (boven 40 jaar) Roelof arendsveen Diefstal met gevolg Aan de bloemenveiling werd na af loop der veiling een mand met hecht- draad gestolen. Door de oplettendheid van het personeel kon een nauwkeurige he rschrijving van de dader(s) aan die politie worden gegeven. Dank zij de activiteit van de commandant der rijkspolitie werd de dader in Aalsmeer binnen het uur grepen en in verzekerde bewaring steld. De Verdoemden door H. Kingmans Jochem tuurt strak naar de bewege lijke mannen, wier gelaatstrekken steeds duidelijker worden. Over het algemeen zijn het jonge mannen. Hij meent gezich ten te herkennen ja zeker, die ouwe daar, bij de stuurhut, dat ia zonder twij fel Landmannl Enne, enne die forse, bredé gestalte daar op het tweede vlot.wel natuur lijk, dat is de houding van Hermann! Als hij nu het gezicht eens zag! „Weishaupt!" Een flinke schreeuw is de enige ma nier. om zijn doelwit te bereiken De aan- geroepene wendt zich om en kijkt naar het plankier, waar de roep vandaan kwam En dan wéét Jochem, daar staat zijn broer Hermann, ouder en forser ge worden, maar met de vertrouwde gelaats trekken Jochem loopt tot het uiterste eind van de aanlegplaats „Wie roept mij daar?" schreeuwt Her lik. Jij bent toch Hermann Weishaupt uit Liegnitz?" „Die ben ik. Wat mot je van mij?" ..Straks even met je praten!" „In orde. Even geduld." Het heen en weer roepen heeft de an deren opmerkzaam gemaakt. Maar als de vreemdeling in de herberg verdwijnt, wordt zijn aanwezigheid vergeten en gaat men verder met de mering van" het lange vlot, Zo'n karwei wordt niet één, twee, drie verricht, maar eindelijk dan toch constateert Landmann, de leider, dat de zaak voor elkaar is Dan springt Her mann, die in werkelijkheid nieuwsgieri ger is dan hij zich voordoet, op het plan kier en loopt naar de gelagkamer, waar Jochem hem wacht, niet vrij van zenuw achtigheid en ontembaar verlangen: nu komt hij alles te weten „Goeie dag. Je wou mij spreken?" vraagt Hermann. De tegenstelling tussen beide broers is wel heel schril: Hermann fors en zwaar gebouwd; en daarnevens de brood ma gere Jochem, die in het niet verzinkt by de houtvlotjager. „Ken je mij niet meer?" Onderzoekend kijkt Hermann hem aan. ,,'k Heb je nooit gezien bij mijn we- Toch komt het Jochem voor, dat deze woorden er niet zo overtuigend uitko men. Hij weet niet, hoe Hermann inder daad aan het twijfelen is. Die denkt aan Jochem. al heeft hij geen zekerheid. De man. die hier voor hem staat, verschilt wel ontzaglijk veel met die Jochem, die tien jaar geleden Liegnitz verliet, maar het zou toch kunnen, dat hij het was en Een warreling van gedachten vliegt door Hermanns brein: als dat mager schar minkel inderdaad Jochem is dan is alle kans, om Llze te winnen, totaal ver keken. En hij begéért haar zo fel. Tel kens. als hij haar ontmoet, laait het vuur der liefde heviger op. En nu zou Hij ziet in het lachend gelaat van de vreemdeling. „Mij nooit gezien? dat denk je maar," zegt die „Ik ben je eigen broer Jochem!" Het volle gelaat van Hermann wordt beurtelings bleek en rood. Dus tóch! Hij herkent Jochem niet, maar 't is mogelijk, dat hij het werkelijk is. „Je bent gek", zegt hij botweg, zich omkerend, om weg te lopen. Maar opeens beseft hij: dat is struisvo gelpolitiek. Als die vent Jochem is, moet hij hem anders aanpakken, om van hem óf te komen.Dus wendt hij zich weer Ik kan me voorstellen, dat je me niet herkent, Hermann. Niemand van m'n kennissen heeft mij tot dusverre her kend. 'k Heb ook een ontzettend leven gehad, negen jaar lang. Dat vertel ik je wel. Zeg my gauw: hoe is het thuis? Wie leven er nog? Vader, moeder? De jon gens? De meisjes?" Terwijl zijn broer praat twijfel is nu wel uitgesloten flitst een duivels denkbeeld door Hermanns hoofd: hij kan Jochem van alles wijs maken, want die weet totaal niets, naar duidelijk blijkt.. Hij drukt dan de hand. die Jochem uit- „Ik moet je wel geloven", zegt hij „Vraag mij uit onze jeugd, Hermann. Dan merk je het vanzelf wel. Maar zeg nu eerst hoe het thuis is!" „Je behoeft niet naar Liegnitz te gaan" een plotseling invallende gedachte doet Hermann dit zeggen „wat zt „Je wilt toch niet beweren? „Van de familie leeft niemand r Ik alleen „Maar. maar dat is verschrikkelijk!" Jochem heeft zijn broer ontzet bij de arm gegrepen. Die haalt onverschillig de schouders op Intussen heeft hij n spijt van zijn optreden, 't Is im krankzinnig?! Jochem komt, indien hij dat wil, zo achter de waarheid- Maar Her mann meent, dat hij niet meer terug kan. En dan Lize zit er tussen. Hij moet „Allemaal aan de „ziekte" gestorven, „Hoe wéét je?" „Dat heeft die waard hier verteld. „O, niet allen toen. Vader en Stephan en Kathe. Moeder is later gestorven. En de anderenFriedrich is op zee ver dronken." „O. God, was ik maar niet terugge keerd! Had mij ook weggenomen!" zegt Jochem met verstikte stem. „Dit is „Ga niet naar Liegnitz, Jochem. Wat zul je er doen? Ik blijf er ook niet, als ik ergens anders werk kan vinden." (Wordt vervolgd) Hazerstooude De kweker en de pink. Gistermorgen zag de boomkweker J. P. d. B een jonge koe (pink) in zijn kwe kerij lopen. Om meer schade te voor komen ving hij het dder. pakte het bij de en wilde er mede over een smal bruggetje, om het in de wei terug te bren gen. Kweker en dier raakten echter to water, maar gelukkig wisten belden zich zwemmend te redden. Van verdere pogin gen om de koe op haar plaats te brengen zag de heer v. d. B. af. Hillegom Bazar groot succes geworden. De bazar, die gehouden werd ten bate van het Hervormde Jeugdwerk, is eer welidig succes geworden: 3500 mensen zochten het Hobaha-gebouw en alles gisteravond om 12 uur uitverkocht. Een woord van lof komt toe aan de stuwende krachten, de dames Vis. Ultee en Min- derhoud en de heren Imthorn (döe alle timmerwerk gratis verrichtte) en Cnos- sen. De toegewijde penningmeesteresse, mej. Huisson, kan tevreden zijn De trek king van de verloting door de comman dant der Rijkspolitie, de heer Oosting, had tot resultaat: le pr. fiets, no 863, Hil- legers, Havenstr.; 2e pr. divan, no 1573, Faas, Leidsestraat; 3e pr- tuinameuble- ment, no 414, Paase, Treslongdwarsstraat. Verder vielen prijzen op de volgende nummers: 737, 707, 1067, 1869. 42, 427, 1550, 1136, 1878, 8, 615, 1963. 1693, 418, 1902, 665, 186, 1278. 631, 487, 1787, 858. Het grote poppenhuis viel op no 537, de sprei op no 437, de „slaappop" op no 324. De Volendammer had de naam ,.Koen", De pop met kleerkast was voor de houder van no 232, de ontbijtlakens voor nc en 234. „Ik was jarig op 8 April". De prijzen kunnen worden afgehaald aa Julianaschool. Katwijk aan Zee Certificaat radiotelefonist Bij de te 's-Gravenhage vanwege de afd. kusttelegrafie der PTT gehouden amens zijn geslaagd voor het certificaat van radiotelefonistt W. van Beelen (schip per van de KW 48), M. van Duyn (schip- par KW 37), H. Schaap (schipper KW 89) en J. Plug (schipper KW 68). Verder zijn geslaagd: M. van Beelen Wzn., te Kat wijk aan Zee en R. J. Glasbergen te Rijnsburg. Allen zijn opgeleid aar Visserijschool alhier. Bonnen halen Bonnen kunnen worden gehaald door de bewoners van de Loggerstraat, Lou westraat, Lijdweg, Waal Malefijtstraat, Meerburgkade, Meidoornstraat, Nieuw- straat. Noordeinde, Noordstraat, Oostpad en Ouwehandstraat. Ook de brandstof- fenformulieren meebrengen. Ouderavond In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd een ouderavond gehouden vai meisjesverenigingen „De Zeester" en ria Christina". De leiding was beurtelings in handen van de beide leidsters, mej. J. Verloop en mej. J. Bloot. In de pauze vond een verloting plaats ten bate van de t. b. c.-patiëntjes in het Zeehospi tium. De agenda bevatte: zangstukjes, op stellen, declamatie en een tableau. Vrouwen van zeelieden vergaderden De afd. Katwijk van c£e Ned. Chr. Zee- liedenvereniging had voor gisteravond vele vrouwen en meisjes uit zeelieden kringen uitgenodigd voor een vergade ring in de consistorie vam de Nieuwe kerk. De voorzitter, de heer C. de Jonge, sprjfk een openingswoord, waarin hij om. zei, dat een zeeman zo veel mist. Toen in 1930 de eerste steen in Nederland werd gelegd voor deze vereniging, kwam dit omdat er weinig voor de zeeman werd gedaan, vooral im geestelijk opzicht. Nu er in Katwijk een afdeling bestaat, Zullen we gaan bouwen Spr kondigde een boe- kenactie aam. Wanneer straks, op 18 Mei, de haringloggers weer zullen uitvaren, willeil we proberen op die loggers een kist met 15 boeken te plaatsen. Deze kist kan na elke reis worden geruild Groot was de animo bij de aanwezige dames om hieraan mee te doen. Een be stuur werd gevormd, bestaande uit de dames mevr Woudia. presidente; mej. v. d. Plas, secretaresse, en mej. De Boer, penningmeesteresse. Voorts werd beslo ten om aan de straks vertrekkende vis sers een afscheidsavond aan_te bieden. Bij het vertrek naar zee hoopt het dames comité, dat de naam „Vrienden van d< zeeman" zal dragen, in IJmuiden de log gers te bezoeken Nadat de heer De Jager nog enige belevenissen uit zijn jarenlange vaart op zee had verteld-, sloot de heer G. Vooys deze geanimeerde vergadering „VOORJAAR" En r SCHOENHANDEL HAASNOOT, VOORSTRAAT 52, KATWIJK AAN ZEE hoek Noordeinde. Zonder bon: sandalen, rubberlaarzen, linnen schoenen. Koudekerk Jaarvergadering Geref. Oudervereniging. Onder leiding van de heer J D Reyne. veld hield de Geref. Oudervereniging haar jaarvergadering. Het jaarverslag van de secretaris getuigde van een goed enigimgsleven. hoewel de penningmees teresse mevr. Kerkhoven, in haar finan cieel overzioht de vergadering een nade lig saldo moest laten horen. In de vaca ture, ontstaan door de verplichte aftre ding van mevr. Jac. van Leeuwen werd gekozen mevr. L. C BoerCoster. Mevr. A v. d. HorstBoer leidde het onder werp in ..De moeilijkheden der rijpende jeugd", daarin wijzende op de geestelijke en lichamelijke veranderingen in de pu- berteitsleeftijd en de gevolgen van dien. In een aangename bespreking werden verschillende punten nog eens nader be licht. Bij de rondvraag werd o.m. de gang van zaken op de jeugdclubs besproken, waarbij de leidsters en leiders de vraag stellers van antwoord dienden. Vergadering A.R. Kiesverenigingen De gezamenlijke A R. Kiesverenigingen te Koudekerk en de Rijndijk vergaderden 0.1.V de heer T Molema in de zalen ach ter de Geref kerk. Als spreker trad op mr A Schenkeveld van Alkmaar, door Kiesvereniging te Koudekerk candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, met het onderwerp: „Niet tegen mij dan mij" Zoals de titel van het onderwerp deed vermoeden, handelde spr over de Antithese door te beginnen by Gen. 3 15 ..Ik zal vijandschap zetten" en uit de Schrift aan te tonen, dat het moet komen tot een beslissende keuze, ook in de poli tieke kwesties. Bij de leerzame gedachtewisseling, du zioh naar aanleiding van dit onderwerp ontspon, kwam o.m. ter sprake het lid zijn van Chr. onderwijzers van de P v. d. A., welke verbintenis spr beslist de hand wees. Er was een goede opkomst. Burgerlijke Stand. Geboren: Clasina A., d. van C. N. van Wijk en A. Pronk. Gehuwd: H. Duiker, M. de Vreede, 22 j., Hazerswoude; C. Scherpenzeel, 29 j.. Frankrijk en J. A. Reijneveld, 27 j Lisse Ds C. G .Wiegers heeft bedankt. Ds C. G Wiegers te St. Pancras, die in de vac -ds J. Hadders bij de Ned. Herv. Gemeente was beroepen, heeft voor dit beroep bedankt. Bazar A.-R. party geopend. Gisteravond werd in gebouw „Reho- both" de tweedaagse bazar ten bate van de A-R. partij officieel geopend, 's Mid dags werd gelegenheid gegeven alle stands te bezichtigen en hadden de kin deren kans om een duik te nemen in de grabbelton of hun geluk te beproeven met touwtjetrekken. Om 7 uur sprak de heer C. H. Steen winkel Jr., voorzitter van de bazarcom- hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, waarna hij het woord de heer J. de Jager, die als voor zitter van de kiesvereniging zich bereid had verklaard, te openen. Er is hard ge werkt en met veel enthousiasme. Spr dankte allen die aan de organisatie had den medegewerkt. De volzin: „ik ver klaar deze bazar voor geopend", was nog niet koud, of de stands werden be stormd door de kooplustigen. Zelfs uit omtrek was men gekomen. Da prijzen zijn opzettelijk laag gehouden om ieder in de gelegenheid te stellen te pro fiteren. Een consumptietent is aanwezig, de tong op een reuze manier kan strelen. De belangstelling was da eerste avond reeds overweldigend. Van daag wordt de bazar voortgezet van 36 7 tot afloop. Ieder verere de bazar iet een bezoek! Bloembollencultuur. Vrijdagavond vergadert de afd. Lisser- dijk van bloembollencultuur in de zaal tn de heer Faas. Noordwijkerhout Soortenkenniswedstrijd. De afdelingen van „Bloemboliencul- iut" en L. T. J. organiseren een soorten, kenniswedstrijd der diverse bolgewassen op Zaterdag 10 en (helaas ook) Zondag 11 April in hotel v. d. Geest- Voor ie prijswinnaars zijn enkele prijzen beschik baar gesteld. Ook zal er tijdens deze show op Zaterdag een expositie van de ver schillende voorkomende ziekteverschijn selen zijn. Hiervoor is de medewerking het Rijkstuinbouwconsulentschap ingeroepen. De wedstrijdtentoonstelling zal Maandagmiddag om 4 uur door de heer M. C. J. Braun worden geopend. Voor de expositie moeten van elke soort stuks worden inge bracht Oegstgeest Ouderavond Gevers Deutz-bewaarschooL Onder leiding van de heer J. v. d. Berg werd gisteravond in de Gevers Deutz- bewaarschool een drukbezochte ouder avond gehouden De heer v. d. Berg heette de aanwezigen hartelijk welkom. Dank baar memoreerde spr de medewerking de regenten, val welk college jhr van Tets van Goudriaan onlangs zo plotseling is overleden. De financiën der school ba ren nog steeds zorg. Het schoolgeld zal niet worden verhoogd. Het aantal kinde ren steeg van 185 tot 190. De kosten van de verbouwing der school zijn rond f 25.000. De bazar heeft f 3600 opgebracht. Eind Juni of begin Juli zal het lokaal in gebruik kunnen worden genomen. Het hoofd der school, mej. A Kenbeek, vertelde hierna iets over de kleuters en haar wensen op het gebied van het on derwijs. Vervolgens las de heer De Vlet ter als secretaris een kort verslag van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar, ter wijl de heer Van Leeuwen in een gedicht de bazarwerkzaamheden nog eens de re vue liet passeren. De- voorzitter van het oudercomité, d« heer Versteeg, bracht dank aan mej. Ken- beek. mede in verband met het feit dat zij 20 jaar aan de school verbonden was- Spr bood haar „Het grote voorleesboek" van v. d. Hulst aan. Contactavond Vryz. Hervormden In het lokaal naast de Vryz. Herv kerk werd onder leiding van mevr Blok-v. d. Schalk Dinsdagavond de laatste contact avond in dit seizoen gehouden van de afd. Oegstgeest der ver. van Vrijz. Her vormden. In haar openingswoord heette mevr. Blok de aanwezigen welkom en zij zag in de steeds grotere opkomst de waardering voor deze avonden. De dames Haaksma (sopraan) en Bernard (alt) zon gen liederen van Schubert en Cath. van Rennes, terwijl mevr. Braat declameerde uit de proloog tot de vertellingen van de pelgrims naar Cantelburg. Moedercursus De ver- Wijkverpleging van „Het Groene Kruis" organiseert een Moeder- cursus. Deze staat onder leiding van zus ter L. Loth, die door het hoofdbestuur van „Het Groene Kruis" in het bijzonder met het geven van moedercursussen is belast en wordt gegeven in het gebouw Geversstraat 5 op 11, 14, 18, 21, 25 en 28 Mei. alsmede op 1 en 4 Juni, aanvang 7.30 uur. Schriftelijke of mondelinge op gave aan „Het Groene Kruis", de Kem- penaerstraat 42. Rijnsburg „De Lofstem" De Chr. Gem. Zangver. „De Lofstem** gaf gisteravond in de Geref. Kerk aan het Rapenburg een uitvoering. De belang stelling 'was matig. Ds L. van der Linde, Geref. predikant, liet zingen Psalm 33 2 en sprak na het gebed een koft openings woord. Onder de kundige leiding van de heer C. van der Keur zong het koor het Bonds lied „Eén in geest en streven" en daarna „Lenteboodstap" van Niels Gade, da Cantate „Landelijke Avondstond" van J. E. Schmidz, „Rustig ondergaan" van G. Hamm, „Psalm 42" van Mendelssohn-Bar- tholdy en twee coupletten van „Lof zij den Heer De uitvoering getuigde van degelijke studie en volkomen toewijding, terwijl de dirigent er voor zorgde, dat de wa gen niet uit de rails liep De zuiverheid was, op enkele uitzonderingen na, te prij zen, evenals de uitspraak. Het geheel klonk over 't algemeen gaaf, maar de damesstemmen domineerden te sterk. Van de solisten onderscheidde zich vooral de bas K Hulsebosch, daarna de sopraan Jo Stallinga en de alt mevr. Mas- saar-van Driel De tenor H. Spaargaren bevredigde minder, daar hij zijn stem nog niet volkomen beheerst. De (niet genoemde) pianist verrichtte als begelei der goed werk; zo ook de organist D. Schoneveld. Ter afwisseling zongen de aanwezigen nog drie coupletten uit Gezang 23 (Geref. bundel). De avond werd op de gebruike lijke manier gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2