JUcuwre (jToumnt Wist U DONDERDAG 8 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 per week, 1.30 per maand, ƒ3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm-.kosten) ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-lSationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken mya l*rt in te^enspoet" Negen en twintigste jaargang No. 7479 BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. Er komt geen centraal vliegveld bij Burg erveen Eerste Kamer neemt begroting van Verkeer en Waterstaat aan (Van onze Parlementsredacteur.) Het plan-Burgerveen is (voorlopig) de baan. Dit is de korte zin van de mede deling, die minister Vos gistermiddag de Eerste Kamer deed bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Watér- staat, toen hij vertelde, dat hij na ampele overweging geen aanleiding had kunnen vinden bij de Regering een wijziging de vroeger genomen beslissing inzake de bestemming van een vergroot Schiphol tot centrale luchthaven en inzake het geven aan Rotterdam van een vliegveld in de polder Schieveen, aanhangig maken. Veertien dagen geleden was de be windsman een ambtelijk rapport omtrent het bekende plan-Plesman voorgelegd hij had zich (om alle onzekerheden kort mogelijk te doen duren) met spoed aan het bestuderen eezet. Bij het nen van zijn beslissing had de Minister o.m. rekening mee gehouden, dat ook dien er een centraal vliegveld te Burger veen zou komen, er toch telkens weer aandrang zou worden uitgeoefend, en vermoedelijk terecht, ook bij Rotterdam een vliegveld aan te leggen. Voorts was gebleken, dat het investeringsbedrag voor het jtlan-Burgerveen niet zoveel zou ver schil, en met dat voor de vergroting van Schiphol, samen met de aanleg in Schie veen. Ook verdient Schiphol, wat de lig ging betreft, vooral met het oog op uit breiding in de verre toekomst, maar ook in verband met de veiligheid, de voor keur boven Burgerveen, in de „zak" van Wat voert Spaak in Amerika uit? HET EUROPESE herstelprogramma versterkt de wisselwerking tussen de West-Europese landen en tevens voorkomt het, dat de communistische tendenzen zich in die landen ook verder kunnen ontwikkelen. In het Vijfmogendheden-pact worden bepaalde posities afgebakend en stelling genomen. Maar wat betekent dit alles, wanneer Amerika er zijn beschermende hand niet over uitstrekt? Feitelijk komt het hierqp neer, dat naast de politiek- economische, óók de militair-strategische consequenties niet meer genegeerd kun nen worden. Immers Rusland zief èn in het plan Marshall, èn in het Vijfmogend heden-pact, slechts daden van vijand schap. Tegenover de formering van het Oostelijke, staat het Westelijke bolwerk en dit laatste is, zonder de garantie van effectief militaire steun van Amerika, tegen de Russische machtsconcentratie niet opgewassen. Er is, zoals reeds vroeger opgemerkt, geen kans meer op „neutraliteit" noch op een politiek van isolering. Wij staan, nuchter en zakelijk, tegenover twee frontvormingen, twee verschillende sultanten van diverse krachten. Kan Amerika zich nu zonder meer garant stel len voor Europa's veiligheid? In dit ver band memoreren wij een bericht van dt „New York Tribune", dat de vijf mogend heden, die het bekende verdrag var Brussel gesloten hebben, aansturen op een formeel pact met de Ver. Staten. Des betreffende Amerikaanse politieke, diplo matieke en militaire kringen zouden het over de wenselijkheid van een dusdanige Amerikaans-Europese „alliantie" eens zijn, die zelfs noodzakelijk achten, ja, ir de loop van de huidige zitting van hel congres zou een, voorlopig dan nog onbe kend, voorstel worden gedaan. Dat bij een eventueel conflict tussen Amerika en Rusland, de West-Europese landen bloot staan aan een aanval der Russen. begrijpt iedereen. Dat met of zonder „West-Europese Unie" die kans behoeft geen betoog. Dat Amerika dan middellijk zijn defen- sie-appraat zal schakelen, ligt eens voor de hand. Maar een verdrag, als waarvan het Ame rikaanse blad melding maakt, is heel iets anders, vanwege de consequenties, die het met zich brengt, gezien de interna tionale spanningen. Men gaat in Amerika niet over één nacht ijs ende deur staat nog altijd op een kier, zelfs Tsjechoslowakije en de incidenten te De Belgische premier Spaak vertoeft sinds enige tijd in Amerika en heeft te Washington geconfereerd met de onder staatssecretaris Lovett. Volgens Ameri kaanse bladen zou de gehele Europese situatie onder de loupe genomen zijn, ook het Brusselse pact. Spaak zou poogd hebben de Ver. Staten te win voor zekere militaire afspraken, hetgeen niets verrassends bevat, omdat im de belangen van Amerika nauw sa: hangen met.de positie der landen West-Europa. Aangenomen, dat Truman en Marshall voor een hechte defensieve king zouden voelen, dient men daarbij toch niet uit het oog te verliezen, dat de leiders der Amerikaanse politiek Congres de richtlijnen hebben geven. Het gaat hier om een politieke beslissing tevens van vergaande strek king en juist om die reden lijkt het al te concrete bericht van de „Ned York Tribune" niet zeer waarschijnlijk. Na het plan-Marshall, de komende pre sidentsverkiezing. en andere politieke en psychologische factoren, is het welijks denkbaar dat Amerika zich op een bepaalde defensie-politiek voor Europa zou vastleggen. Door dit te doen, thans waarborgen te geven aan de onder tekenaars van het pact. ingeval zij den bloot staan aan een aanval, zou zulks koren zijn op de Russische molen. Men tevens in aanmerking 't Verklaarde uitzicht de Haarlemmermeer. Daarnaast biedt de gescheiden exploitatie van Schiphol er Schieveen voordelen bij de onderbren ging vah personeel, terwijl deelname var de gemeenten wordt vergemakkelijkt. Neemt men voorts in ogenschouw, dat een vliegveld bij Burgerveen wel voor delen zou bieden voor het intercontinen taal luchtverkeer, doch bepaald nadelen voor het inter-Europees verkeer met zich zou brengen, terwijl bovendien bij de aanleg van Burgerveen meer en duurdere grond moet worden onteigend dan nodig is voor de uitbreiding van Schiphol en de aanleg van Schieveen, dan is 's minis ters eindconclusie, in de aanhef vermeld, niet wonderbaarlijk. Toch blijven wij maar wat voorzichtig en zeggen, dat het plan-Burgerveen „voorlopig" van de baan is, want het komt ons voor, dat het idee van een ander centraal vliegveld dan Schiphol nog wel eens weer naar jren zal komen. De persoon van dr Ples- an staat daar wel borg voor. Het overige debat, waaraan 'gisteren nog de heren Hommes (A.-R.), Zegering Hadders (V.V.D.), v. Velthoven (K.V.P.), Kolff (C.-H.), Kramer (Arb.), Hermans (Comm.) en van Santen" (Comm.) deel namen, had niet veel om het lijf: het ging meest om bepaalde streekbelangen. Alleen melden wij nog, dat naar 's minis ters mening de uitbreiding van de A.T.O. gezien moet worden in het licht 1 vervanging van spoorwegvervoer, Spoorwegen met 10.000 goederenwagens minder rijden dan voor de oorlog. Het geen o.i. impliceert, dat uitbreiding var het goederenwagenpark van de Spoor wegen inkrimping van de A.T.O. tenge volge moet hebben. Of dit gebeurt is ech ter de vraag! Voorts deelde de Minister dat de electrificatie van de spoor wegen in het Zuiden in 1949 in de dienst regeling kan worden opgenomen, dank zij het Marshall-plan. De begroting werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen, als die van het Zuiderzeefonds P.T.T. Dinsdagavond om half acht is de be groting van Wederopbouw aan de beurt. Dan zal dus minister In 't Veld in een hem welbekende omgeving voor het eerst in het parlement als minister optreden. Nederlandse havens krijgen eindelijk haar deel De N.R.C. vernam van bevoegde Ame rikaanse zijde te Washington, dat thans eindelijk de inschakeling van de Neder landse en Belgische havens in het Rijn- verkeer naar Duitsland aan de vooravond van de verwezenlijking staat. De wachting schijnt, volgens het blad, niet te optimistisch, dat binnen twee maanden Rotterdam, Amsterdam en Antwerpen haar rechtmatig aandeel in het Rijnver- keer, dat deze havens zo lang is onthou den, zullen verkrijgen. IN 4 MAANDEN 21 MILLIOEN NED. EIEREN NAAR DUITSLAND. Ingevolge een met het Amerik. bezet tingsleger in Duitsland gesloten contract, zal Nederland van begin April tot eind Juli 1948 in totaal 21 millioen eieren dit leger leveren. Voorlopig zullen ge-\ durende 5 dagen per week dagelijks 2 wagons ieder met 400 box-kisten (1 box- kist bevat 360 eieren) met in Venlo worden verladen met bestem ming Frankfort. NIEUWE FUNCTIE VOOR DOUWES DEKKER. In de hoge adviesraad der Republiek is benoemd de beruchte revolutionnair Dou- wes Dekker, thans geheten Setaboedi Gratie verleend aan G. D. v. d. Pol Bij K.B. is gratie verleend aan G. D. v. d. Pol, tot de doodstraf veroordeeld door het Haagse B.G. op 17 Maart 1947. Deze straf is veranderd in levenslang. Schouten no 1 en Gerbrandy no 3 op voorl. A.R. lijst (Van onze Parlementsredacteur). Het advies van het Centraal-Comité in A.-R. kiesverenigingen over d menstelling van de candidatenlijst Tweede Kamerverkiezingen bevat nen. De (voorlopige) lijst is als volgt samengesteld: J Schouten, Roosjen, prof. mr P S. Gerbrandy, dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, C. Heuvel, A. Stapelkamp, H. J Meyerink, mr J Terpstra, mr J. Algera, Verkerk, ds J. Fokkema, ds C. v. d. Zaal, J. Smallenbroek, A. W. Biewinga, mr J. J. Hangelbroek, dr F. L Muiswinkel, mr F A. van Dijken, dr L. W. G. Scholten, prof. mr H. J. Hel- lema. ir H. van Riessen, J. J. G. Boot. dr W P. Berghuis, H. Ottevanger. mr Th. A Versteeg en J Wilschut. Dit advies is thans aan de kiesvereni- Luit.-gen. Foulkes in Mei in ons land Koningin bezocht gisteren' Utrechtse Jaarbeurs Minister Beel zou heden aanzitten aani Luit.-gen. Charles Foulkes, de chef van het jubileum-diner. de Generale Staf van Canada, die als be- ttTv/r - t,- Jvelhebber van het eerste Canadese leger b i9« "d* w»- beurs gebracht. De Koningin bezocht dah «PiMatevoorwaardon aan ditmaal de technische afdeling. Zij liet de Dmlseis bekend maakte' 201 va" 2 ,ot zich o.m. voorlichten over de machinale hout- en metaalbewerking en de hoog- In het Belgische paviljoen werd zij ontvangen door de Belgische ambassa deur, Léon C. Nemry. In het nieuwe paviljoen bij een knappend open haard- gebruikte de hoge gast enige frissingen. Hilde Vorstman bood Landsvrouwe een bouquet orchideeën gingen gezonden, die nog geheel vrij zijn, wijzigingen in de candidaten en de volg orde aan te brengen. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp imgediiend, waarbij de Regering ge machtigd wordt het verdrag op de ding en verzorging van het scheepsvolk desgewenst te bekrachtigen. Het verdrag geeft veel uitvoeriger bepalingen dan het schepelingenbesluit en daarom zal dit spoedig worden uitgebreid REDDERS VAN „LOTTE SKOU" GEHULDIGD. Aan de schipper van de IJmuider red dingboot „Neeltje Jacoba", Jaap v. d datjMeulen, is gistermiddag te IJmuiden de Amerika reeds enorme lasten op zijn gouden medaille van de N.Z.H.R.M. uit- schouders genomen heeft. gereikt. De bemanning kreeg zilveren Vermoedelijk zal Amerika eerst dènl medailles. Van der Meulen c.s. hebben in bereid zijn tot een militaire garantie, als' de laatste 5 jaar het grootst aantal schip- de West-Europese landen zelf tot mili-, breukelingen gered. taire samenwerking komen en de Wes-1 telijke Unie verwijd is. Misschien zullen NIEUWE POSTZEGELS VAN 5 CENT wij spoedig meer definitief vernemen, In de nieuwe serie van postzegels (type wat Spaak in Washington heeft uitge-j van Krimpen) is thans de waarde van 5 broedl et. versohenen. H.M. de Koningin bezocht gisteren de „gouden" Jaarbeurs in Utrecht- De pres., mr Fentener van Vlissin- gen, toont H.M. een plattegrond van de beurs. aan eri tijdens de thé werd Haar ee luxe-uitgave van de Jaarbeurscatalogus aangeboden. Vandaag zou minister Beel de Jaar beurs bezoeken en aanzitten aan diner t.g.v. de 50ste Jaarbeurs. Voorts kwamen vandaag 13 Zuid-Afri kaanse industriëlen de beurs bezoeken. Gisteren waren ook twintig leden var de Internat. Organisatie voor het Am bacht en de detailhanden, uit 7 Europese landen, aanwezig. Pro- eri anti-Got.tivaldisten op de Jaarbeurs slaags In het Tsjechische paviljoen Utrechtse Jaarbeurs is wrijving ontstaan pro- en anti-Gottwaldisten. De ontaardde in een korte vechtpartij. Er zijn speciale maatregelen genomen, dergelijke incidenten te voorkomen. Schóerienbonnen voor kinderen Het C.D.K. deelt mede, dat aan kin deren ge&oren in de maanden April of Mei 1932 t/im 1946 alsmede aan kinderen geboren in Juni 1947 een schoenenbon zal worden uitgereikt. Bon 606 zal hier toe van het inlegvel worden verwijderd. De distributiediensten zullen de plaatse lijke regelingen nader bekend maken. DIEFSTAL LEIDSE DISTRIBUTIE KANTOOR De voorm. Ledse disrtributtieambtenaar, W. de K., die zich aan diefstal van bijna f30 000 had schuldig gemaakt werd he denmorgen door de Haagse Rechtbank veroordeeld tot 2 j. gev.straf m.a. Lidmaatschap P.v.d.A. en E.V.C. onverenigbaar Volgens de E.V.C. heeft het PvdA-be- stuur afd. fed. Rotterdam, de heer A. J. M. Erwich, doen weten, dat het het lid maatschap van de EVC onverenigbaar acht met het lidmaatschap van de PvdA, en hieruit zelf de consequenties moeten worden getrokken. Op 9 April zal de heer Erwich op een E.V.C.-bijeenkomst in de Apollohal te A'dam, een verkla- rinig afleggen. De filmreportage van het proces-Rauter „Neerlands Nieuws" dat Vrijdag a.s. in de bioscooptheaters gaat rouleren, zal ge heel bestaan uit het filmpje, dat Poly- 6 Mei ons land bezoeken. Op 3 Mei zal hij, waarschijnlijk in gezelschap van Prins Bernhard, in de aula van de land bouwhogeschool te Wageningen het ere burgerschap van de stad ontvangen. Op 5 Mei woont hij plechtigheden bij op de militaire begraafplaats te Holten (O.) EXTRA TREINEN NAAR DE BOLLEN Op Zaterdag 17 April en Hemelvaarts dag zullen extra treinen rijden uit de richting Haarlem en Den Haag bollenvelden. De crocussen zijr een enkel veldje na, uitgebloeid, doch de narcissen staan nog volop te pronken ook de vroege hyacinten en tulpen v tonen hun kleuren. Onze troepen gaan niet verder terug De Nederlandse delegatie te Batavia heeft aan de Commissie van Drie medege. deeld dat de huidige omstandigheden een uitbreiding van de gedemilitariseerde zones, d.w.z. terugtrekking onzer troepen. toelaten. De Commissie heeft op nieuw een aantal bestandsschendingen besproken en zowel Nederland als de re publiek stemden er in toe, dat de Com ae militaire waarnemers zal aanwij- voor de opsporing van vermiste Ne derlandse militairen. VERHOGING REEDS .VERLEENDE PENSIOENEN. Het AN.P. meldt, dat een wetsontwerp tot verhoging van reeds verleende pen sioenen met een toeslag, aansluitende bij de wet van 28 Januari 1947 tot toeken ning van een uitkering ineens van 25 pCt. aan gepensionneerden, de minister raad is gepasseerd. Eén dode en 3 zwaar gewonden bij taxi-botsing Te Reuver (L.) is in een flauwe bocht >en taxi tegen een boom gereden, waar bij de bestuurder Janssen uit Roermond werd gedood. De drie andere inzittenden C., K. en L., eveneens uit Roermond, den ernstig gewond naar het Ziekenhuis te Venlo gebracht. De toestand van L. is zorgwekkend. DERTIEN INBRAKEN IN HAARLEM OPGEHELDERD In Haarlem zijn drie personen gearres teerd wegens dertien inbraken in perce- waar de bewoners afwezig Zij kozen bij voorkeur huizen buurt, waar de tram passeerde en sneden een ruit uit op het moment, dat wagen voorbij kwam, zodat de buren niet werden gealarmeerd. De inbrekers, de 20-jarige bloembollenkwekersknecht, H. J. de K. en de 28-jarige los-werkman, J. de V. (de derde man, R. B. de G. was tip-gever), hadden het vooral voorzien op luxe voorwerpen en geld. Amerika's steun aan Brussels pact Hangt nog in de lucht. Robert Lovett, de Amerikaanse onder staatssecretaris, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten zich inderdaad bezig houden met het vraagstuk van de mili taire steunverlening aan het Brusselse pact. Hoewel men te dien aanzien be paalde ideeën koestert, wijst nog niets op een concrete vorm van enigerlei voorstel. Zeer zeker zal Amerika nadere inlichtin gen wensen van de Europese regeringen. De kwestie van een militaire leen- en pachtregeling wordt nog in beraad ge houden. Overigens was het onderhoud met minister Spaak „interessant en nut tig." Voor verdere bijzonderheden, zie men „Het Verklaarde Uitzicht" Stakende verpleegsters bekogelen de politie! Tweeduizend Egyptische politie-agen- n. gewapend met mitrailleurs en traan- gasbommen, hebben gisteren de stakende verpleegsters van een ziekenhuis te Cairo van het dak verdreven, waar zij toevlucht hadden gezocht. Ongeveer 200 werden gearresteerd en 25 gewond. De staaksters hadden de toegang tot het ziekenhuis af gesloten, zioh op het dak genesteld en de politie met een regen van stenen en dak- Radio Moskou: Brit dook op de Russische jager Volgens het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken wijkt de Russische le zing van de oorzaak van de botsing tussen de Russische jager en het Britse verkeers- toestel te Berlijn geheel af van het door de Britten verzamelde bewijsmateriaal. Radio-Moskou beweerde, dat de Britse machine uit de wolken op de jager was gedoken. De stoffelijke resten van zeven slacht offers zijn gisteravond, bedekt met de „Union Jack", per vliegtuig in Northolt (Eng.) aangekomen. Twee Amerikanen en vier Engelsen zouden vandaag in Ber lijn begraven worden. In Berlijn wordt gezinspeeld op •vier-mogendheden-onderzoek naar oorzaak van het luchtincident. STALIN BOOD FINNEN EEN DINER AAN. Gisteravond heeft Stalin een diner in het Kremlin gegeven ter ere van de Finse premier Pekkala en de Finse delegatie, die het pact met Rusland hebben afge sloten. De Russische kranten brachten het nieuws groot opgemaakt. Eind deze week komt de Finse dele gatie naar Helsinki terug. Montgomery wordt een tikje ironisch i! Bij zijn terugkeer te Londen, heeft Montgomery, over zijn ontmoeting met Sokolofsky alleen maar gezegd, dat deze een „zeer aangenaam gezelschap" was ge- t en dat het gesprek „zeer vriende lijk" verliep. „Ik zou niet weten aan wie rapport zou moeten uitbrengen, ik denken alleen aan mijzelf." Toestel met Tsjechen landt in Beieren. Een Tsjechisch vliegtuig met 26 perso- ïen. waarvan 5 piloten, is gisteren in Beieren geland. Amerikaanse autoritei ten hebben hen naar een kamp overge bracht. De Russen beweren, dat de Tsje chen niet gevlucht zijn, maar door de Amerikanen werden gedwongen te lan den. No „Ypenburg" zwaardere vliegtuigen mag ontvangen, landde daar gisteren voor het eerst een Dakota uit Algiers de PHTFA van de Aero-Holland, die met feestelijk enthousiasme werd ingehaald door verschillende autoriteiten. De aankomst van het toestel. Goederennood breekt de grenzen open Naar Tirol met onbeperkt zakgeld. Het klinkt in ons deviezenarme land fantastisch, maar het is waar: dit jaar zullen 2500 3000 Nederlanders met beperkt zakgeld naar Tirol kunnen zen. De Nederlandse Reis vereniging i n.l. een transactieoverschot van de handel tussen Nederland en Oostenrijk over bedrage van f600.000 (2.300.000 schillin gen). Dit bedrag wensen de Oostenrijkers met tourisme gecompenseerd te zien, ten behoeve van hun leegstaande hotellerie Tirol en Vorarlberg. De hotels liggen alle in de Amerikaanse- en Franse Wenen zullen de touristen niet kunnen aandoen. De reis gaat per trein door Duitsland, waartoe men een doorreis- stempel in de pas ontvangt. Ook is hel mogelijk per auto te reizen, doch alleen via België en Frankrijk. Wat de andere reismogelijkheden be treft: naar Zwitserland zal een beperkt Volgens de „New York Times", heeft aantal touristen kunnen gaan, Engeland John Foster Dulles, aan Marshall eenl biedt grotere mogelijkheden, als er veel voorstel gedaan tot oprichting van een Fransen hier komen, kunnen er veel Ne- internationale organisatie als tegenhanger derlanders naar Frankrijk, België de Kominform. Het betreft hier eenfl Luxemburg zijn nog practisch gesloten internationale spionnage- en propaganda- tussen Denemarken en Zweden zijn ruil- dienst voor de Westelijke mogendheden.reizen mogelijk. Robertson houdt pleidooi voor een afzonderlijk West-Duitsland Maakt front tegen lippendemocratie en gummiknuppels Sir Brian Robertson, de Britse gouverneur in Duitsland, heeft na het geen ver betering-brengende eetpartytje met z(jn Russische collega Sokolofsky te Berlin, In liet Parlement van de Staat Noord-Rynland-Westfalen te Dusseldorp een rede gehouden, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Hieruit biykt, dat de Westelijke mogendheden niet meer terugdeinzen voor de door de Russen gefor ceerde splitsing van Duitsland en zelf de spoedige oprichting van een afzonderlijke West-Duitse staat voorbereiden. Nijmeegs concertgebouw blijft taboe voor de C.P.N. Ondanks medewerking van C.H.U- V.V.D, en P. v. d. A. De communistische fractie diende in de raad van Nijmegen een motie in teneinde het verbod voor de C.P.N om in het con certgebouw „De Vereniging" te vergade ren ongedaan te maken. De motie werd met 2413 stemmen verworpen. De CPN. CHU, WD en PvdA (uitgezonderd hun wethouders) stemden voor, doch de Kath. meerderheid deed de motie sneuvelen. Het bestuur van „De Vereniging" heeft indertijd het verbod in overleg met B. en W. afgekondigd. goon heeft opgenomen van het proces- pannen ontvangen. De toestand na de po- Rauter. De lengte van deze film bedraagt litiestaking te A-lexandrië is thans nor- byna 350 meter. maal. Ook Robertson ziet de Russische ag- gressie hoofdzakelijk als „zenuwenoor log". Uit tactische overwegingen Rus land of het communisme niet bij name noemende, waarschuwde hij voor de ge- n het totalitaire stelseL Hij hield de Duitsers voor. dat het minder belang rijk is goede partijleden te zfjn dan goede patriotten. „Pas op. dat U niet op een goede i I en wakker wordt en Uw partij niet eer bestaat. In de hel is er slechts één partij: de partij van de duivel. Maakt front tegen de heren met democratie op de lippen en gummiknuppels op de rug, uwe Duitse vrijheid willen ontne- Dan behoeft U niet bang te zijn. kansen zijn goed. Gaat voort en pakt ze." Robertson voorspelde by een bespre king van de vraag „Oorlog of vrede", voorlopige vrede, omdat er, volgens hem, op het ogenblik niemand in Europa is, die een oorlog wenst. Hij spoorde de Duitsers echter aan zich niet door de thans gevoerde ..zenuwenoorlog" van de kook te laten brengen. Men dient zich te realiseren, dat de belangen van alle Europeanen op het spel staan, aldus de Gouverneur. De Russische boycot In Beriyn. Evenals Maandag op de vergadering der Commissie voor Culturele Aange legenheden, hebben de Russen gisteren op de byeenkomst van de Commissie der Geallieerde Kommandantura voor de bouwnijverheid en huisvesting, verstek laten gaan. De Russische chef-staf gaf als reden aan, dat de commissie had op- gehpuden te bestaan. Er zijn dus geen DAT de geruchtmakende graansmok- kelzaak, waarbij o.m. de burg. van Baar- le-Hertog is betrokken, Maandag voor de DAT burg. Oud met gevolg vanoch-1Bredase "chtbank komt. tend naar Bazel vloog. DAT de Nijmeegse K.V.P.-raadsfractie DAT de „Veenenburgh" gisteren het slechts aa" boogst raads- en commissievergaderingen zal 2000ste schip was, hetwelk de R'damse haven dit jaar binnenvoer. DAT tegen de 57-j. ex-burg. van Box- leer, M. Stevens, wegens verraad, het B. G. te Den Bosch 15 j. (m. geëist. DAT voor het Arnhemse B. G. 3V4 j. (m. a.) is geëist tegen M- O. B. (bij ver stek), 3 j. Cm. a.) tegen J. H. v. G. en A. P. v. d. H. en tegen M. M. 3% j. m. a. (by verstek), daar zij, toen zij in dienst wa- Org. Todt, in Ede een boer derij plunderden. DAT voor het B. G. te Arnhem 7 j. n. a.) is geëist tegen de 28-j. hulpbe steller van de PTT uit Voorst, Berend Rensink, die Joden arresteerde. DAT vissers te Woudrichem uit de Maas bij Heusden een visvretende vis van 150 pond. afkomstig uit de Poolzee, heb ben opgehaald. DAT de A'damsche Verzekeringsbank N.V. te A'dam over 1947 5.6 pet. uitkeert Cv. j. 5 pet.) DAT op 17 April het ruim 10.000 ton metende passagiers- en vrachtschip „Klip St. drie tankschepen" heeft aangekocht, fontein", tijdens de oorlog troepentrans-1 die voorlopig in charter voor de Stan- deldaard Vacuum Tankvaart Mij te Den I Haag in de Indische wateren gaan varen. deelnemen, zolang daar communisten zit ting in hebben. DAT de jubilerende slagersvakschool te Utrecht in 25 jaren 5700 gediplomeerde slagers aan de maatschappij heeft afge- DAT A. Visser te Lemmer in de vaca ture-S. K. v. d. Molen tot statenlid is noemd. DAT op 2e Pinksterdag het stads- doorgaand verkeer in Arnhem van 14 uur gedeeltelijk zal zijn gestremd i.v.m een optocht van het Kon. Ned. Gymnas- tiekverbond. DAT onder voorzitterschap van oud- min. Schermerhorn een huldigingscomité is gevormd i.v.m. de 50ste verjaardag de schrijver Jef Last op 2 Mei a.s. ei in de gelegenheid zal worden gesteld zijn Chinese studies te voltooien. DAT in Goes het laboratorium van de Prov Gezondheidsdienst in Zeeland offi cieel Is geopend. DAT tot vice-consul der Nederlanden te Quebec is benoemd J. de Billy en aan hem in de Engelse of Franse taal geschre ven kan worden. DAT 78-j. oud te Woensdrecht is over leden oud-wethouder A. A. Jacobs. DAT voor het A'dams B.G. 10 j. (m.a.) is geëist tegen de 40-j. J. Chr. D. v. d. Klinkenberg uit Beel (L.) die gevangenen in het Huis van Bewaring te Alkmaar met een hondenzweep bekentenissen af dwong. DAT bij de fa. Van Rees te Sliedrecht een elevatorbak te water is gelaten voor de N.V. Holland Aannemersbedrijf Zanen Verstoep te Den Haag en de kielplaat werd gelegd voor een zusterschip, e eens voor deze firma. Dat in Venlo weer 500 Oostenrijkse kin deren voor een verbiyf in Nederland kwamen. tekenen, die op verandering van het Rus sische standpunt wyzen. Inmiddels rijden er geen militaire pas- sagierstreinen der Westelijke Geallieer den tussen Berlijn en de Brits-Ameri kaanse zones- De Fransen vliegen passa giers en post van Berlijn naar hue hoofdkwartier Baden-Baden, vice varsa Goederentreinen met Geallieerde voor raden rijden nog steeds door de Rus sische zone. Volgens „Der Tagesspiegel". een mei Amerikaanse vergunning verschijnend blad, liggen er te Berlijn tachtigduizend pakketten opgestapeld in het postkan toor, omdat de Russen de vervoersge- legenheid sterk verminderd hebben. DAT in Helenaveen opnieuw een wild zwijn Is neergelegd. DAT de resultaten van de algemene rattenbestrijding in 92 pet. der gemeenten gunstig zijn geweest en daartoe 5% mil lioen giftige broodblokjes werden neer gelegd. DAT men dit jaar voor een veldmui- zenplaag vreest en het thans de beste tyd is om deze kortstaartjes met muizen- tarwe te bestryden. DAT de passagierslijst van het troepen- transportschip „Sloterdijk", welk schip gische Croix de Guerre7°dat~opgedragen verm. 21 April te R'dam aankomt, op:is aan de „onbekende Amerikaanse sol- onze bureaux tar inzage ligt Idaat", uit de tweede wereldoorlog Dit is de 56-Jarige Paul Hoffman, de president van de Studebaker Maat schappij. die door Truman benoemd is tot administrateur van het Europese Herstelplan. Hy s try kt voor deze functie 20.000 dollar per jaar op. ZESTIEN LANDEN OP 16 APRIL BIJEEN. Thans wordt bevestigd dat op 16 April de ministers van Buitenlandse Zaken der 16 West-Europese landen, allen deelne mers aan het Marshall-plan, opnieuw te Pary's byeenkomen. Zij zullen het hand de permanente organisatie voor ..Economische samenwerking" moeten goedkeuren. Prins-regent Karei decoreert Truman. Prins-regent Karei van België, heeft president Truman begiftigd met het Bei- Een Haags motten-drama Naar de Nieuwe Leldsche Cru verneemt, heeft zich in de Residentie een merkwaardig voorval voorgedaan. Een Haagse dame, die na een verblijf van twee jaar in het buitenland weer in haar woonplaats terugkeerde, kwam tot de ontstellende ontdekking, dat in haar pen. sion, in een door haar afgesloten kast, een Nerz van f 10.000, benevens een to tal wollen japonnen, geheel door.... de motten waren opgrevreten. Zij stelde hiervoor de pensionhoudster aansprake lijk, die echter de verantwoordelijkheid afwees, omdat de kast door de dame was afgesloten geweest. Zij is thans van plan een civiele actie tot schadevergoeding in te stellen tegen de pensionhoudster. De schuldige motten, die in die jaren braaf feest hebben gevierd in de kast. ztfn in middels overleden A'damse comm. wethouders op zijspoor gerangeerd Voorstel tot benoeming van een zevende wethouder aangenomen De Amsterdamse communistische wet houders" Seegers en Polak, die na de motie van wantrouwen der niet- commu nistische raadsfracties weigerden hun ze tels ter beschikking te stellen, zijn thans op andere wijze van deelneming aan he gemeentebestuur uitgeschakeld. De raad nam gisteren met 26-10 stem men (die van de comm.) het voorstel tot benoeming van een zevende wethouder aan en de werkzaamheden zullen nu over vijf wethouders worden verdeeld, zodat de beide communisten op een zijspoor zijn gerangeerd. Men kan hen wellicht voor de vorm benoemen tot wethouder, voor aankoop van schoolpotloden of dergelijke fictieve functies, maar een beslissende in vloed op de gemeentezaken zullen ze niet meer krijgen. De heer Gortzak (CPN) verklaarde, dat de CPN-wethouders toch blijven zitten om zoveel in hun vermogen ligt „zich tegen de politiek van de bourgeoisie" te ver zetten. DORDTSE E.V.C. VOLGT HET R'DAMSE VOORBEELD. Het district Dordrecht van de E.V.C. heeft het voorbeeld van de R'damse af deling gevolgd om de samenwerking met het landelijk bestuur der E.V.C. te ver breken. Onder het district vallen de plaat sen Dordrecht. Alblasserdam, Hendrik Ido Ambacht en Dubbeldam. Er zal nu con tact worden gezocht met de te R'dam opgerichte Onafhankelijke Vakbeweging. De veroordeling van de „Tele- graaf'-directeuren Ons bericht van gisteren inzake het advies van het Amsterdamse Tribunaal de zaak tegen wijlen H. M. C. Hol- dert, in leven directeur van „De Tele graaf', behoeft in zoverre aanvulling, dat verbeurdverklaring van 4 gewone aandelen van elk f 25.000—; 12 prefe rente aandelen van elk f 4000.— en 275 obligaties van elk f 1000— betrekking heeft op de drukkerij v/h Elsevier (thans drukkerij Ostade) Dit betekent, dat deze gehele drukkerij is verbeurd verklaard. Het bedrijf van „De Telegraaf' valt bui ten de verbeurdverklaring. (Wij wijzen dat de drukkerij v/h Elsevier moet worden verward met de Uitgeverij Elsevier, die o.a. het weekblad van gelyke naam exploiteert. Red.) Asperines worden goedkoper. De verkoopprijs van acetosotabletten (by het publiek bekend als „asperines"), is van f 0.35 per 20 stuks verlaagd tot f 0.25. Kouder des nachts Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met enkele regen- of hagelbuien. Tijdelijk krachtige Weste- lyke wind. Kouder des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. ZON EN MAAN Vrijdag 9 April: Zon op 5.58, onder 19.27 uur; maan op 6.13, onder 19 30 uur. 16 April E. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1