jUctuof jTrihsrfjr Qfmmutl ROEKELOZE RUS WAS OORZAAK VAN VLIEGRAMP BIJ BERLIJN ffNSDAG 6 APRIL 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0.30 per week, 1.30 per maand, 3.90 per kwartaal bij betaling per kwitantie (verh. met adm-.kosten). &DVERTENTIËN: ƒ0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Negen en twintigste jaargang No. 7477 Christelijk-N ationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Stanfuastirb Is elpHtora myn bert in legfienspoet'' BUR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103 Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr. E. DIEMER. CHEF REDACTIE: H. W. J. ENSERINK. DIRECTIE: F. DIEMER. Brits transporttoestel met 14 inzittenden brandend neergestort De reddende hulp van Amerika TAN EEN OVERBRUGGING der ternationale, politieke tegenstellingen voorlopig geen sprake. Eer kan zeggen, dat bolwerken worden ge- rmeerd. Dit geschiedde reeds sinds nge tijd, maar men zet er nu meer vaart ihter. De recente gebeurtenissen in ijechoslowakije en in Berlijn wijzen er dat wij langzaam maar zeker van het impromis afglijden, hetgeen echter ook niet betekent, dat toch niet een isychologisch niveau" zal worden be-1 gewapend conflict tengevolge hebben. beide partijen moeten halt mden De vastberaden houding merikanen en Britten te Berlijn aanwijzing voor. Stel de vraag eens simplistisch: „Wat «ft thans de Rus bij een oorlog Het verergeren der economisch otische situatie in Europa, niet slechts de z.g „Marshall-landen' die gebieden, welke direct vallen ider de Russische invloedssfeer. Dat de zullen voortgaan hun machts- netratie per „koude oorlog" te Ieren en eventueel uit te breiden is heel anders dan het risico op zich te len van een conflict met Amerika, dat de Russen de voorsprong heeft van perfecte industrialisering en over rme economische reserves beschikt, at zulks een factor is, die men niet oi\- HOEWEL de spanning te Berlijn geluwd was, en de aandacht gevestigd werd op de ontmoeting van Montgomery met Sokolofsky, is de politieke atmosfeer gisteren vertroebeld door het opzienbarende bericht, dat een Brits vliegtuig met Russische jager in botsing was gekomen. Det z.g. „spelen" van Russische pilo een gecamoufleerde vorm van hinderen der Britse en Amerikaanse toestellen, heeft op de meest onverantwoordelijke wijze tot deze catastrofe geleid. Vanzelf sprekend, deden de meest sensationele geruchten de ronde, als zou deze botsing He gebeurde heeft zich als volgt toe gedragen: Een Engels vliegtuig, van het Viking-type, behorende tot de British European Airways, de dienst onderhou dende Londen-Hamburg-Berlijn, cirkelde enige malen om op het vliegveld Gatow zoals bekend de luchthaven van de Britse sector te Berlijn te landen. Er hing een laag wolkendek, het regende, zodat het zicht slecht was. Plotseling ver scheen er een Russische jager, die op onbevoegde en zorgeloze wijze het de Vi king moeilijk maakte. Angistig zagen de toeschouwers toe, hoe in een flitsend ogenblik de vleugels van beide toestel len elkaar raakten. De gevolgen warer ontzettend. Dé Viking, dié onmiddellijk in brand vloog, stortte neer in de Ber- lijnse wijk Spandau, van de Russische éector- De.Russische jager raakte even s in brand en kwam met een zware in de Heerstrasse, in de Engelse sec- terecht. De inzittenden van beide toe stellen kwamen om het leven. Het En gelse vliegtuig dat een .bemanning van koppen telde, had 10 passagiers aar boord, waaronder een Amerikaanse vrouw. Van de twee Omgekomen Ameri kanen, was een de correspondent var United Press, Collier, ae ammo voor num Met Britse ambulance-auto's werden J communistische leu- Ëe ,0.laal v«l«><>Me lijken weggehaald zal doen verflau- rschatten mag, hebben de Hitlerianen idervonden. Met het bezetten van lan- alléén wint men geen oorlog. Het atste woord ligt hier eer op economisch i en Amerika is niet slechts paraat, ook taai. Hun ergernis over het ilan-Marshall" hebben de Russen niet ider stoelen of banken gestoken. Zij weten heel goed, dat de economische t V er klaarde J nering van Europa, uitzicht !en En'het is dan ook de verscherping >n de internationale toestand, jmerika heeft doen besluiten snel te indelen Niemand zou enige maanden leden hebben durven voorspellen, dat Amerikaanse Huis van Afgevaardig- en de Senaat het zo spoedig uden worden betreffende omvang, irkwijze er cijfers van het „plan-Mar- üll." Een jaar lang hebben alle bladen ir wereld in hun kolommen beschou- ingen gewijd aan dit grootscheepse plan waar de aandacht op Berlijn gericht komt net sloteffect nauwelijks als eer massing. Ten onrechte, waar het plan- arshall een belangrijke factor betekent de poging het economisch bergaf- iris glijden te stuiten en zijn psycho tische uitwerking op de politieke voeligheid der massa's niet zal missen. Huis en Senaat, tal van republikeinen, k democraten zijn blijkbaar over „tech- sche" bezwaren heen gestapt, omdat de estand in Europa zorgwekkend iropa moet nu nog de organisatie geko- "sn. voor de uitvoering erstel-programma", in samenwerking Amerikaanse merika blijft waakzaam, dat de steun- rlening op de juiste wijze wordt wend en. niet de verkeerde kant tgaat! De samenwerking zou 12 April reeds te Parijs vergaderen en de Ameri- e voortvarendheid gebiedt, dat men ook in Europa geen gras over laat Trouwens de „Benelux" is er het bewijs dat. als het moet, men ook in iropa snel weet te handelen. Vandaag eedt reeds het plan in werking en zoals hebben vermeld, is direct één mil- ird dollar ter beschikking gesteld, ter ijl de wet in een bedrag van 5.3 milliard Door inschakeling van d teconstruction Finance Corporation' regeringsinstantie komen dus direct milliard dollar op het tapijt, zodat van landen niet langer behoeven achten tot alles gergeld is Europa kan an het herstellen gaan met dit i één milliard, tot al £et Ame- kaanse naaigaren er is! Dit is eerst ter schikking na het totstandkomen multi-lateraal verdrag met de 16 Mar- tall-landen, terwijl tussen de Ver. Staten 1 elk land van „de zestien" afzonderlijk, verdrag moet worden afgesloten, rin de wederzijdse verplichtingen be ffende de steun vast staan. I Krijgt Europa nu die steun cadeau' de eerste plaats zijn het goederen als olie, hout. kolen, katoen.'die hoger i de lijst staan, van de producten, die de eerste drie maanden naar Europa irscheept worden, dan voedsel. hiervoor aan Amerika vejschul- fgde bedrag mag o.a. besteed worden aflossing van bestaande 'staatsschul- i het financieren van projecten, die t daadwerkelijk „herstel" beogen, want plan-Marshall dient >m de productie der landen op n, zoals uitvoerig te Parijs werd bgesteld. Te Parijs maakte tnen eer pfferte", Amerika heeft die geaccep- aar de condities moeten stipt [orden nageleefd. Aan de Eui r „kapitaal" wordt ook tege- gekomen, door Amerikaanse E teringen, welke vorderingen uit lenin- moeten worden betaald. Ook de Westelijke zone van Duitsland Tijgt een deel, maar dit project moet i de /commissie van zestien" te Parijs orden voorgelegd. De Duitse autoritei- i hoopten op 1.3 millioen dollar, maai t bedrag is het dubbele van wat door Amerikaanse autoriteiten te Frank- t was toegezegd. Amerika heeft belang eén hersteld, koopkrachtig Europa, lar dit zelfde Europa dit zijn wij len dient de pioniers van het plan kentelijk te zijn voor de hulp om uit het :onomisch moeras te geraken. Russen verontschuldigen zich. Zowel in Britse regeringskringen, als in brede lagen der bevolking, heeft het noodlottige incident hevige verontwaar diging gewekt, temeer war mean de Rus sische vliegers reeds te voren op dit „hin derlijk volgen" jn de lucht had geatten deerd. In de loop van de dag zou door Bevin in het Lagerhuis een verklaring worden afgelegd. Nadat Sir Brian Robertson, de Britse opperbevelhebber in -Duitsland, een telefonisch onderhoud met Bevin had, begaf hij zich persoonlijk naar Sovjet-hoofdkwartier, ten einde krachtig protest uit te brengen tegen het incident, dat zonder precedent is in de samenwerking van de vier Mogendheden- regering. Robertson paste onmiddellijk als repre saille toe, dat Britse vliegtuigen voortaan door jagers geëscorteerd zouden worden. Nadat de Russen op dit protest een be vredigend antwoord gegeven hadden, werd de Britse en tevens Amerikaanse escorte-order ingetrokken. De „Willem Ruys" bij ieder thuis Ofschoon al heel wat bouwplaten van de „Willem Ruys" ons gebouw verlieten, is de voorraad nog niet uit geput. Dagelijks kunnen aan ons loket nog. exemplaren voor f 2— afgehaald worden Behalve de spanning van de wedstrijd met fraaie prijzen, heeft iedereen, dde dit fraaie schip „op sta pel zet", de voldoening, dat hij straks kan zeggen: „De Willem Ruys in eigen huis!" Sokolofsky verzekerde Robertson, dat hij nooit de bedoeling gehad heeft gebruik van de luchtweg door de Engel sen tussen Berlijn en West-Duitsland hinderen. Onze eindconclusie: Na het Russische excuus zal dit ongeluk de spanning tus sen de Westelijke geallieerden en d« Sovjet-Unie niet opnieuw verscherpen. Men moet er echter rekening mee hou den. dat sensationele geruchten blijven aanhouden Als zodanig beschouwen wij het bericht uit Brunswijk, dat soldaten van het Rode leger loopgraven aanleg gen» op 15 km ten Noorden van Helm- steldt. blijkbaar bestemd om het verkeer van Duitse voertuigen, die clandestien trachten over te komen, tegen te houden. Ook werd gewag gemaakt van een Rus sische pantserwagen, die op door de Brit ten bezet gebied was doorgedrongen waarvan de bemanning een boer uit bed haalde om inlichtingen te vragen o Engelse troepenbewegingen. Daarna men de Russen weer de wijk Geen diner bij Blitz-lichl De Britse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat hef diner van de beide maarschalken Montgomery en Soko lofsky, dat heden in het huis van Robertson te Berlijn zal plaats vinden, niet op de gevoelige plaat zal mogen worden vastgelegd. Ook de pers wordt angstvallig op een afstand gehouden. Ten overvloede wordt gemeld, dat men ;n aanzien van de lunch van Monty met de Franse en Amerikaanse gouver neurs te Berlijn, ook geheimzinnig doet. Dezelfde verbodsbepalingen zijn gesteld voor deze bijeenkomst. Een nader bericht meldt, dat' Montgo mery hedenochtend in zijn eigen vlieg tuig. zonder escorte, te Berlijn is gearri veerd WANNEER KOMT DE KINDER BIJSLAG VOOR KLEINE ZELF STANDIGEN? Het Tweede Kamerlid Andriessen heeft inister Drees gevraagd of "de noodvoor- ening van de kinderbijslag voor kleine lfstandigen op korte termijn kan wor- i tegemoet gezien. Marshall ontkomt aan vliegtuig ongeluk Marshall is deze week van Bogota naar Columbia gevlogen Bij landing aldaar sprong een band van het toestel. Even scheen het, of het vliegtuig zou kan telen, maar alles liep goed af. Tweeduizend mensen sprongen door de afrastering en wensten de minister geluk met zijn behouden landing Zestienlanden-overeeukomst spoedig gereed? Parys wil Washington-tempo bijhouden. Gistermiddag zijn de vertegenwoor digers van de 16 landen in het kader van bet Marshall-plan weer te Parijs bijeen gekomen om het ontwerp voor de ge zamenlijke overeenkomst op te stellen, dat dan aan de ministers van Buiten landse Zaken der aangesloten landen ter ondertekening kan worden voorgelegd. Men heeft de verwachting, dat men in Parijs deze week nog met het #erk klaar zal komen, om het Washington-tempo by te houden Zefer spoedig daarop zullen de ministers der aangesloten landen weer in Parijs bijeen komen en dan is de in ternationale overeenkomst geheel gereed. CULTUREEL VERDRAG TUSSEN NEDERLAND EN LUXEMBURG. Het A.N.P meldt dat in principe door onze Regering besloten is een cultureel verdrag met Luxemburg te sluiten. HERDENKINGSSAMENKOMST OP GREBBEKERKHOF Evenals vorige jaren organiseert het hoofdbestuur van de Bond van Oud strijders ook dit jaar op Tweede Pink sterdag een herdenkingssamenkomst op het Grebbekerkhof. De plechtigheden beginnen om 11 uur des ochtends, o.a. zullen kransen gelegd worden op de graven der gesneuvelden. POST VOOR KORTENAER EN* ZUIDERKRUIS. Opvarenden van Hr s tórpedobooi- jager „Kortenaer" kunnen in "Port Said post ontvangen, mits deze uiterlijk 9 April ter post bezorgd is. De opvarenden van het s.s. „Zuider kruis". dat met troepen aan boord van Batavia naar Nederland onderweg is. kunnen in Port Said correspondentie ont vangen, mits deze uiterlijk op 11 April ter post bezorgd is. Nederland wil republikeinse diplomatie kortwieken De Nederlandse delegatie te Batavia heeft de Commissie van Drie verzocht de buitenlandse betrekkingen der re publiek in bespreking te brengen, daar en dringende aangelegenheid is ten zij de republiek verzekert, dat zij deze niet zal uitbreiden. Voorts wil zij be spreking van de vraag waar en wanneer de volksstemmingen zullen worden ge houden. De republiek van haar kant heeft een nota ingediend t.a.v. Oost- Sumatra, terwijl de Commissie een sub- nissie heeft ingesteld ter behande-1 van incidenten, waarbij zeestrijd-1 krachten betrokken zijn. E „STEM VAN SCHERMERHORN' ZAL WEER GEWOON VERSPREID WORDEN. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Joekes n.a.v. de niet-verspreiding var „De Stem van Nederland" (hoofd- red. prof. Schermerhorn) aan de troepen Indië, hebben de ministers Jonkman Fiévez geantwoord, dat de legercom- mandant die maatregel weer ongedaan gemaakt heeft- De ministers achtten de met-verspreiding van het blad o.a band met de a.s venk;ezingen niet langer passend. De republikeinse fractie in West- Java's parlement zal Raden Adil Poera- diredja als candidaat-premier voordragen. OOK IN IJMUIDEN EEN VLAGGETJESDAG.. Evenals al jaren in Vlaardingen het ge val is, wil men nu ook in IJmuiden dit jaar de Zondag voor de uitvaart van de haringvloot een vlaggetjesdag organïse- Wie wil er gaan vliegen bij de K.L.M.? Plesman wil er voorlopig 30 a 40 laten opleiden. (Van een onzer verslaggevers) Dr A. Plesman heeft gistermiddag een persconferentie meegedeeld, dat de K.L.M. in de loop van dit jaar e van 10 maanden voor de a.s. verkeers vliegers gaat organiseren. Dertig a 40 jongemannen, die 16 jaar geveest zijn, de Mulo doorliepen, dan wel overgingen /ar de derde klas H B.S. naar de vierde, kun nen ioi Wassenaar imteroi opgeleid wor den. Na de opleiding van een jaar, die hen beter geschikt maakt voor de toekomstige taak als verkeersvlieger, dan de school kan doen, gaan zij vervroegd in militaire dienst met een dienstverband maanden, waarna zij een jaar en negen maanden op de Rijksluchtvaartschool ko men Daarna neemt de K-L<M de jonge lieden weer over, zodat zij op 21-jarige leeftijd als zg. één-band-vlieger in dienst kunnen komen. Zij kunnen het loop van jaren tot vier-band-vlieger bren gen en zelfs nog een ster boven de banden krijgen met de titel „master- pilot" Er zyn vrij hoge kosten aan deze op leiding verbonden, doch de K.L.M. komt hen, die ze niet dragen kunnen, zeer tegemoet. Binnenkort zullen oproepen de bladen verschijnen. Minister Vos: Mijn broer werd behandeld als ieder ander Enkele dagen geleden stelde het lid der Tweede Kamer Hacke minister Vos vraag over de toewijzing auto aan diens broer, drJ. C. Vos, chirurg te Warnsveld, waarop Den Haag een on gewenste invloed zou hebben geoefend, terwijl een inspecteur, die zich verzette, >u zijn ontslagen. Minister Vos heeft thans hierop geant woord, dat hij generlei verschil heeft ge maakt tussen zijn broer en iedere andere ivrager. De vergunning werd verleend de 25ste November 1946 op aanvraag, daar de vroegere wagen oud en onbe trouwbaar was. In die tijd kregen niet weinig artsen toewijzing van hetzelfde type wagen. Er is geen inspecteur ont slagen. Wel verliet een adjunct-^nspec- teur ondanks promotiekansen op grond "~ls in 1945 geuit verlangen de i naar Indië te gaan. De Herv. Synode en de nood der tijden Kanselboodschap en herderlijk schryven te verwachten. Op de zitting van de Generale Synode der Ned Herv. Kerk is gisteren in Utrecht uitvoerig gesproken over de nood der tij den. Een oommissie werd uit de synode benoehid, wel'ke tot taak kreeg om op korte termijn en in overleg met de werk groep Kerk en 1 Samenleving een kansel- boodschap en een herderlijk schrijven te ontwerpen, dat in de voegende zitting der Synode, welke op 10 en 11 Mei a.s. wordt I gehouden, zullen worden behandeld en vastgesteld, 1 Nauwelijks hadden de Russen een scherpe controle ingevoerd op het verkeer naar en van de Westelijke zones in Berlyn, of de Amerikanen betaalden met gelyke munt terug, en gingen er toe over tussen Potsdam en Berlijn alle Sowjet- auto's te onderzoeken- Amerikaanse militaire politie op een controlepost in actie De jubileum-Jaarbeurs overtreft alle voorgaande beurzen Buitengewoon grote belangstelling, ook uit het buitenland, stemt tot voldoening (Van verslaggevers) AI kan, gezien de economische druk, welke nog steeds op de wereld en vooral op Europa ligt. van een ware feeststemming geen sprake zyn, toch heeft het Jaarbeursbestuur vanmorgen met voldoening de vyftigste Nederlandse Jaar beurs geopend. Deze Jubileuinbeurs vraagt, als representante van de Nederlandse industrie economische ontwikkeling, als internationaal instituut. opnieuw aandacht belangstellenden in binnen- en buitenland. Een levendig, met vlaggen getooid Utrecht, heeft vandaag reeds talrijke be zoekers waardig ontvangen. .Gisteravond heeft mr J. Milius, direc teur van de Jaarbeurs, de ontwikkeling het instituut in deze 50 jaar ge schetst in een persconferentie. Het „excelsior" van de Jaarbeurs komt duidelijk tot uiting in het feit, dat de 50- ste beurs alle voorafgaande beurzen overtreft. Het aantal deelnemers bedraagt thans 3057, tegen 2265 van d« laatste najaarsbeurs en 2516 van de vo rige voorjaarsbeurs. De netto expositie- oppervlafcte is vergroot van 33-248 m2 tot 36.155 m2. Het leeuwendeel van de deelnemers wordt opgeëist door de technische afdeling en daarbij staat de groep ma chines en industriebenodigdheden met (1097 deelnemers aan de spits. Daarop vol gen bouwmaterialen; kantoormachines iz„ textiel en electrotechniek. Collectieve buitenlandse inzendingen jn aanwezig uit België. Frankrijk. STATUTE MILE! North Sea Duidelijk kan men op bovenstaande kaart bespeuren, hoe de verschillende Geallieerde zones in Duitsland zyn ingesteld- Men lette op de „luchtcorridor" van Frankfurt naar Berlijn, waarlangs de Amerikanen de ravitaillering van hun gedeelte der Duitse hoofdstad verzorgen. Het is ook goed te zien. dat Kiel en Lubeck nog nèt in de Britse zone liggen -en dat Hamburg en Berlijn een normale luchtverbinding hebben, daar deze geheel over Brits gebied gaat. Wist U DAT in R'dam op 1 Dec. j.l. 25.401 ge vallen van samenwoning 14.014 gevallen twee volledige gezin- jn bij elkaar woonden. DAT de. Belg.-Luxemb. federatie der tabakverwerkende industrieën, gezien geweldige invoer van Ned. sigaren n. België, bij de Belg. regering heeft a; gedrongen, uitvoer van Belg. sigaren n Nederland mogelijk te maken. DAT is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau W. J. H. graaf Limburg Stirum. DAT tot adviseur bij de Landbouw het dep. van Landbouw o.a. is benoemd ir F L. K- v. d. Kloot Meyburg. DAT de gemeente-secretaris van Leeu warden, T. Bakker, dezer dagen zijn zil veren jubileum vierde. DAT de Ned. Bioscoop adviseert alle bioscopen op de nationale herdenkings avond van 4 Mei van 18 uur af te sluiten. DAT de St.Crt. van gisteren o.m. bevat een Vergoedingsbeschikking 1948 inzake lijnolie voor zeepfabricage. DAT B. en W. van A'dam f9 millioen crediet willen geven voor de bouw van 792 gemeentewoningen en 63 winkels in het. kader van het uitbreidingsplan Bosch en Lommer. DAT dezer dagen het 13.365 b.r.t. me tende Panamese tankschip „Ulysses" de Nieuwe Waterweg is binnengevaren met ruwe olie en deze tanker de^grootste was, die ooit naleerd. DAT de Ned. Boekverkopers Bond Don derdag in Musis Sacrum te Arnhem zijn jaarvergadering houdt. DAT in Den Bosch zal worden opge richt een R.K. diocesaan maatschappelijk centrum, waarmede een deel van de nieu we plannen voor de R.K. maatsch. zorg tot uitvoering komt. DAT de Raad van Beroep voor de pers zuivering de directeuren van de Zeister Courant J. en Jac. van Lohkhuyzen, uit, verkeer journalistieke of leidende niet-jour-' DAT de president van het R'damse B.G. mr. H. H. de Hartog, gisteren zijn 50-j. jubileum -als advocaat herdacht. DAT de op te richten regionale zender in Zeeland zal werken op een golflengte van 3 meter, waardoor alleen de radio distributie van de heruitzending kan pro- nalistieke functie uitsloot tot 5 Mei 1953 i.p.v. de ontzetting tot 1955. DAT de Belgische ambassadeur in Den Haag, de heer L. C. Nemry, is onderschei den mét het grootkruis in de orde var Leopold II. DAT E.E. McLaughlin is benoemd tot consul te Adelaide tZuid-Australië» bui ten bezwaar van 's lands schatkist. DAT ook de gemeenteraadsfracties P. v.d. A„ K.V.P. en A.R. te Enschedé iedere samenwerking met de ten zullen negeren. DAT het tribunaal te Enschede op 12 April advies zal wijzen inzake de make laar H. Scholten, aldaar, die tijdens de bezetting ruim f 1% millioen aan Joodse panden had verkocht, waarvoor hij 1 pCt. van de kostprijs ontving. DAT tegen da voorm. S.S.-leider E. G. Wagner te Heerlen voor het B.G. te Maas tricht 20 j. is geëist. DAT de ^ex-bewaker van het Duitse kamp te Ommen, G. Kannegieter te Gro- de N. Waterweg werd gesig- ningen. 15 j. kreeg van het Maastrichtse B.G. (eis was levenslang). DAT wederom een contingent deviezen beschikbaar gesteld voor het toeristen- Zwitserland en aanvragen vóór 31 Mei tot 15 April kun nen worden ingediend bij deviezenban- ken en reisbureaux. DAT het kléine en zwaar getroffen plaatsje Engelen bij Den Bosch is adopteerd door de Amerik. gemeente Tuxedo in de staat New York DAT de ferryboot „Prins Hendrik" de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland, die bestemd ,is voor de veerdienst Vlis- singen-Breskens, zal worden uitgerust met koopvaardij-radar. DAT de reeds eerder gemelde Ned. handelsdelegatie naar Moskou is vertrok ken. DAT de R.K. Textielarbeidersbond „St. Lambertus" te Eindhoven zijn gou den bestaansfeest heeft gevierd. DAT het Ned. Jeugdtoneel van eer tournée van 3 maanden door Indië ir Nederland is teruggekeerd en in deze tijd 84 voorstellingen gaf. DAT wegens doodslag op twee Neder landers G. v. Toorn en G. Nagel, die poogden te ontvluchten, de fabrieksarbei der S Kalkman uit Nijmegen, van Maastrichtse B.G. 8 jaar kreeg (eis 20 j.). Tsjechoslowakije, Zwitserland, en My sore. Ook Engeland. Hongarije. Zuidsla- vië en Zweden zijn min of meer officieel present. Een bijzonderheid is wel, dat dit jaar het aantal buitenlandse deelnemers dat van de Nederlandse overtreft, nl. in een verhouding van 54-46 pet. Het aantal deelnemers uit de verschil lende landen is als volgt: Gr. Brittannië en Ierland 311, België en Luxemburg 20*, Ver Staten 365, Tsjechoslowakije 191, Zwitserland 200, Frankrijk 169, Denemar ken en Duitsland ieder 43. Italië 62, Zwe den 46, Oostenrijk 10. Noorwegen 5, Fin land 4. Canada 9. Spanje 2. Argentinië. Australië. Brazilië. Brits-Indië, Joego slavië. Palestina en Zuid-Afrika ieder 1 en Nederland 1381 Nog 700 deelnemers moesten worden afgewezen wegens ge brek aan ruimte. In vergelijking met de eerste Jaar beurs, welke 32 jaar geleden werd ge houden, is de oppervlakte viermaal zo groot geworden en de deelneming ver drievoudigd Dal klopt niet Arbeid mag zijn, houdt reeds meer dan een jaar de gemoederen in onder wijskringen bezig. Vorig jaar kwam deze kwestie ter sprake op de jaarvergadering van de Unie „Een school met den Bijbel", doch tot een eenstemmig besluit kwam men niet. De Vereniging van. Christelijke onder wijzers (de Grote) benoemde een com missie om over deze kwestie te rappor teren, doch het resultaat was slechts een rapport waarin werd geconstateerd, dat er over deze zaak een aantal verschillen de meningen zijn. Op de deze week gehouden voorver gadering van de Grote is men evenmin gekomen tot een besluit om het lidmaat schap van de P. v. d. A. onverenigbaar te verklaren met dat van de vereniging. Wel heeft de vergadering met algemene stemmen uitgesproken, dat een ernstig beroep zou worden gedaan op de leden om zich uit de P. v. d. A. terug te takken. Het wil ons voorkomen dat de Vereni ging voor Chr. Nat Schoolonderwijs te Hillegersberg-Schiebroek een juister be sluit nam, toen zij bepaalde, dat leden van de P v. d. A. geen lid van het be stuur of onderwijzer aan haar scholen kunnen zijn. De Christelijke school heeft haar eigen duidelijk gefundeerd standpunt, n.l. Gods Woord. De P. v. d. A. deelt dat uitgangs punt niet. Zij plaatst zich op de grond slag van het Humanisme en daarom kan zij hoogstens neutraal welwillend staan tegenover het Christelijk onderwijs. Sti muleren kan zij dat onderwijs niet. In de praktijk doet ze dat ook niet. Haar houding in Friesland, waar zij subsidie weigerde voor het te stichten Christelijk Lyceum te Sneek, is een overduidelijke demonstratie daarvan. De Christelijke onderwijzer, die lid is an zulk een partij, is voor deze dingen iee verantwoordelijk, ongeacht zijn eiger^. persoonlijke mening. Een onderwijzer, die één partij samenwerkt met de tegen standers van het Christelijk onderwijs, als de mannen van Volksonderwijs, hoort de Christelijke school niet thuis. Over zijn Christen-zijn oordelen we met. Het gaat hier niet allereerst om zijn persoon lijke opvattingen. Maar door aijn lid maatschap van de P. v. d. A. en hier citeren we het besluit van de Grote biedt hij steun aan beginselen, die de grondslag van de vereniging (en dus ook de grondslag van het Christelijk onder wijs) in de wortel aantasten. kunnen we ons over deze laatste» uitspraak van de Grote van harte ver heugen, het is teleurstellend, dat men de consequentie van dit standpunt niét heeft aangedurfd. In vroeger jaren waren de Christelijke onderwijzers steunpilaren van de Chris telijke politieke en sociale actie. Thans tolereert men bij het Christelijk onder wijs degenen van wie men zelf zegt. dat i feite het Christelijk onderwijs prin cipieel ondergraven. Hier klopt iets niet. Willem Barendsz produceerde voor f 14 millioen traan Onze walvisvaarder heeft koers naar Nederland gezet. De Nederlandse walvisvaarder „Willem DEZE ZOMER 27.000 STADSKINDEREN Barendsz" heeft het vangstseizoen op 31 MET VACANTIE. Maart beëindigd en is thans op de thuis- n„7„ ,nrr,„ reis. Het schip wordt in de eerste helft hof Po t o w v- fr leidrng van|Van Mei te Amsterdam verwacht, het Centraal Werkcomité Vacantie (seer. i„ t01aal ,s geproduceerd 13.000 ton traan en 1189 ton potvisolie (totaal 14.189 ton (v. j. 12.885). Daar de hele productie voor f990 per de Ned. Regering is voorver- de totale ..besomming" Stadhouderslaan 146 te Den Haag 27.000 kinderen van 9 t.e.m. 14 jaar i week lang recreatie kunnen vinden 10 a 12 oorden in de vrye natuur, door de D.U.W. zyn beschikbaar gesteld kocht, kan 1 uitgerust. op rond f 14 millioen taxeren. Red.) Minister Lieftinck kondigt een paar reusachtige leningen aan Het plan-Marshall zet ons weer op eigen benen In een radiorede over het pas van kracht geworden plan-Marshall heeft minister Lieftinck gisteravond grote le ningen aangekondigd. Het restant der lening-1938, groot f 1.2 milliard en na 1 Maart jj. rentende 314 pet., kan wor den geconverteerd in een 3 pet. lening met 14—16 jaar looptyd. Wie dit niet kan intekenen op een nieuwe 50-jarige lening zonder gevaar van spoe dige conversie, rentende 3'i pet., waaraan ook vrij geld kan meedoen ter consoli datie van de hoog opgelopen vlottende schuld. De bedoeling van het plan-Marshall is, is op eigen benen te zetten, zonder ver dere hulp. Het is een hefboom, geen zit kussen, een kans om zelf onze eigen moeilijkheden op te lossen, aldus de Na de bevrijding is de voort brenging op vooroorlogs peil gebracht, 1947 zijn in- en uitvoer verdubbeld. De sinds kort met een half millioen zielen toegenomen bevolking is gevrijwaard voor nooddruft en werkloosheid. Maar thans dreigde het spaak te lopen. De; buitenlandse hulp was opgeteerd, de' reserves waren verhypothekerd. Zonder het plant-Marshall zouden wij terug moe-l ten tot het peil van 1942/43 zonder enige j hoop op verbetering. Voor het volk. dat reeds zo veel heeft doorstaan, zou dit eenj ramp zijn zonder Neerga. Maar als de! nood het hoogst is. is de uitkomst nabij' de V.S hebben het vertrouwen niet! beschaamd. Nodig zijn economische samenwerking n Europa, voorts een krachtiger handels-! •erkeer met de Duitse zones Dit is een| levensvraag en het is moeilyk te begrü-! pen en te verdragen, dat de deuren niet wijder zijn opengezet. Nodig is ook her-| vatting van de handel met Indië. Wij moeten daarvoor grote offers brengen, zoals het pas voorgestelde crediet en de spoedig te verwachten oprichting van een herstelbank voor Indonesië. Intern moeten wij sterk en gggond wor den. In de eerste plaats mqeten voort- over lage rentestand, verviervoudig© staatsschuld en hoge belastingdruk. Zon der matiging der wensen komt aanhou dend begrotingstekort, de geldloop zwelt aan, de gulden gaat omlaag en de invoer artikelen worden duurder. Vergrote pro ductie echter zal inkrimping der staats taak en sanering mogelijk maken Een vry en democratisch volk is in staat, zich onder de moeilijkste omstandigheden om hoog te werken zonder toevlucht te nemen tot totalitaire methoden. richt tot het Amerikaanse volk. Een ministeriële vergissing voor de radio De mensen, die gisteren naar de radio, rede van minister Lieftinck hebben geluis terd, zullen gemerkt hebben, dat in de studio een heel klein incidentje voorge- kele ogenblikken hoort U nog een toe voeging op da rede van prof. Lieftinck" voorspelde de omroeper, na het betoog van de bewindsman. Een paar minuten pauze en toen weer die omroeper. „Luis teraars. 't is wet een beetje vreemd, maar de toevoeging gaat niet door". Dc oor zaak van dit alles lag slechts in een kleine professorale vergissing van de Minister. Hij had *1. in z(jn rede'4\t pet rente voor belegging op lange termyn beloofd. Dat was 1 pet te veel. Het stu- diopersoneel maakte de Minister op de verspreking attent en de omroeper ver telde op eigen houtje, dat er een toe voeging zou komen. Maar de excellentie had niets mee toe te voegen. Stel je voor: zo'n kleine vergissing! Opnieuw regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijke regen. Matige, later wat toenemende wind uit uitvoer omhoog. Verbruik i Westelijke tot Zuid-Westelijke richtin- mag alleen vergroot ter versterking van 2en. Vannacht minder koud. Morgen de volkskracht. Willen wij alles tegelijk:ongeveer dezelfde temperatuur Herstel der verwoestingen, een militaire j als van^aa8 opbouwtaak in Indië, ontwikkeling: ZON EN MAAN. van Suriname, betere sociale wetgeving. Woensdag 7 April: Zon op 6.02, onder hogere salarissen van de toegenomen 19.23 uur; Maan op 6.51, onder 17,03. ambtenaren,, dan kunnen we niet klagen I 8 April N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1