NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 8 APRIL 1048 Stadsnieuws Het Philologencongres gisteren gesloten C De vereniging blijft voortbestaan Gistermiddag had in de grote zaal van I logisch op de beide genomen besluiten, de Stadsgehoorzaal een huishoudelijke waar de vereniging niet kan blijven vergadering plaats, die tevens het slot voortbestaan zonder een meer solide was van het 20ste Nederlandse Phllolo- financiële basis. Immers kan voor het gencongres. In beginsel werd op deze volgende congresjaar niet vergadering besloten de vereniging laten voortbestaan. Na afloop van de laatste zitting van het congres, die gewijd was sjn de ontwikkeling van het Zuid-Afri kaans, kwam men onder leiding van prof. dr B. A. van Groningen bijeen ter bespreking van een beknopte en gedeel telijk traditionele agenda, die vlot werd afgewerkt. Als volgende congresstad werd volgens rooster aangewezen de stad Groningen, waar het congres in 1950 weer zal bijeenkomen. Van de beide door het bestuur ingediende dub beltallen werden prof. dir P. J. Enk tot voorzitter, prof. dr R. W. Zandvoort tot vice-voorzitter en dr P. J. van Herwer den tot tweede secretaris gekozen. Het voorstel tpt contributieverhoging volgde Wij mogen niet blind zijn voor de gevaren Aldus de heer D. van der Kwaak op vergadering van de C. H. U. De afd. Leiden van de Chr-Hist. Unie hield gisteravond in het wijkgebouw „Re- hoboth" een ledenvergadering. De heer D. van der Kwaak sprak een openings woord, waarin hij opmerkte, dat er ir de Unie reden tot dankbaarheid bestaat. Er is echter ook verontrusting, als wij zien naar het gevaar, dat dreigt uit het Ooten. Spr. legde er de nadruk op, dat wij niet blind mogen zijn; wij moeten ons plaatsen in het volle leven, zodat wij goéd weten, wat er aan de hand is. Nog steeds bemerken wij, dat velen in ons volk in twijfel verkeren. In de gegeven situatie is dit zeer ongewenst. Enigszins uitvoerig stond de heer Van der Kwaak stil bij de betekenis van het boek „Ongeloof en revolutie" van Groen van Prinsterer, dat ongeveer honderd jaar geleden het levenslicht zag. Dit werk geeft wel-is-waar geen antwoord meer op de practische vragen van deze dag, maar de waarheden, die er in staan, moe ten ons brengen tot bezinning. Er is wel degelijk verband tussen ongeloof ei volutie. De richtig van de mens, streeft naar heerschappij, komt voort uit de verwerping van het Evangelie, welke afkeer tot direct gevolg heeft, dat ver warring en chaos ontstaan in staat er maatschappij. Wanneer men geen begin selpartij vormt, komt er van al het poli tieke streven in de ware zin des woords niets terecht. Het woord van God zal de enige macht zjjn. die in staat is het communisme om ver te werpen. Met dit geloof kunnen wy het communisme bestrijden- Veel invloed kan uitgaan van het levende voorbeeld, aldus spreker. De heer J. Schinkel las de notulen van de vorige vergadering voor, welke wer den goedgekeurd. Vervolgens werden enkele verslagen uitgebracht, t. w. van de in Leiden gehouden kamerkringverga dering en van de deze week te Amster dam belegde algemene vergadering. Beide verslagen, resp. uitgebracht door de he ren Bernard en J. van Iterson, werden goedgekeurd. Na de pauze vertoonde de heer W. Veerman een film over de gas- en elec- triciteitsfabrieken te dezer stede. Hy gaf daarbij een duidelijke toelichting. BH werk werd door de aanwezigen zee prys gesteld. Dhr P. Boot Jr nam afscheid als beschermheer van „Concordia" De heer P. J. van Hoeken opvolger Naar wy vernemen, heeft de heer P. Boot Jr oift gezondheidsredenen als be schermheer van de Chr. muziekvereni ging „Concordia" bedankt. De heer Boot, die gedurende enige jaren beschermheer is geweest, heeft reeds deze weëk af scheid genomen van de vereniging. Het bestuur heeft de heer P. J. var Hoeken, directeur van de houthandel, be reid gevonden het beschermheerschap op zich te niemen. De installatie zal binnen kort- plaats vinden. Het lokaal aan d< Sumatrastraat blijft evenwel de plaats voor de repetities, die onder leiding van de heer G. Dik elke Dinsdag van 8 tot 10 uur worden gehouden. „Concordia" bestaat thans uit 35 leden. Er zijn echter meer muziekinstrumenten, zodat het le- dental zich nog steeds in stijgende lijn kan bevinden. De adressen voor aangifte zijn: De heren C. Vermeer, Rijn- en Sehiekade 98. en G. Waigter,( Munniken- straat 84. •subsidie uit het Prins-Bemhard-Fonds worden gerekend. Met algemene bijval werd dan ook to.t verhoging besloten. Bij de rondvraag deelde prof. R. Ver- ïyen mede, dat in 1949 een congres zal worden gehouden dn Gent, op welk con gres de Nederlandse deelnemers als steeds welkom zijn. In de vergadering werden bezwaren raar voren gebracht, drie waren ger raar aanleiding van de benaming ïen der secties van het congres. De term .Germanistiek" had n.l. hier en daar aanstoot gegeven. Het bestuur stelde zioh echter op het standpunt, dait, waar aan het «Fries een behoorlijke plaats moest worden ingeruimd en vorming van sectie overbodig scheen, deze bena ming ongetwijfeld de beste was. Overi gens kon het nieuwe bestuur de zaak .bij gelegenheid van een volgend gres nogmaals onder de ogen zien. Maar dan zouden de scherpe kantjes er onder hand wel afgesleten zijn. Prof. van Groningen beëindigde de slotzitting met dank te brengen aar allen, die tot het welslagen van het con gres hadden bijgedragen. In de avond uren had in het Gulden Vlies nog een afscheidsdiner plaats. Als de snoepbon uitkomt, Het tijdstip, dat de snoepbon wordt ge publiceerd, doet een glimlach ontstaan op het gelaat van de huisvrouw. Het moment, waarop zij haar keuze uit het ongetwijfeld ruime aantal snoepvariëteiten moet bepa len, legt veel gewicht in de schaal. Im mers: de toegewezen hoeveelheid snoep is miniem, dus probeert zij het neusje van de zalm te verkrijgen. Gevulde bonbons zijn voor haar veelal het aantrekkelijkste product. De consumente vindt de smaak van de donkere vulling in één woord: delicieus. Nu zijn er artikelen, waarvan de vul ling niet te proeven is. Neem uw vulpen b.v. Al kunt U niet genieten van de smaak van het blauwe vulsel, toch is het va allergrootste belang, dat het vocht de vulpen deugdelijk is. Slechte vulling' maakt ongenoegen: de pen raakt bedor ven en het schrift verbleekt dra. Daarom: goede inkt! Zo ook met Uw fototoestel. Maak, dat dit inwendig in orde is. Gebruik steeds materiaal, dat de goedkeuring vakmensen kan wegdragen. Bij deze goede raadgevingen willen wij slechts één wenk plaatsen: Naar Wolfslag van de Breestraat! Voor vulpennen no 145 en voor foto-artikelen naar r (Ingezonden Distributievaria Uitreiking bonkaarten De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 806, brandstoffemkaarten 806 schoenenbonnen en toeslagka-arten aar jonge en a.s. Moeders voor niet-zelfver- zorgers te Leiden vindt in de lopende weken plaats. Het kantoor is geopend van 8.30 tot 1145 en van 2 tot 4 uur. Meegebracht dienen te worden: stam kaarten van alle gezinsleden, inwisse- linigsbonnen van de thans lopende bon kaart, restant van de thans lopende brandstoffenkaart waaraan zich bon Re serve 2 bevindt, eventueel inlegvellen (voor schoenenbonnen op cijfer 7). con- trólekaart Moeders (voor toeslagkaarten) Maandag zijn aan de beurt de gezin nen, waarvan het hoofd een stamkaart- r heeft van 1 t.m. 4300. De echte Pinokkio Een enthousiaste schare kinderen ge noot gistermiddag in de foyer, onder auspiciën van „Het Schouwspel" van ,de echte Pinokkio". een poppenspel ïaar het bekende boek van Collodi. Het werd gebracht door Henny en August ran Gils, voor de jeugdige leden van ,Het Schouwspel" geen onbekenden. Na de avonturen van het kleine, uit hout gesneden mannetje, dat tot verwondering de jeugd echt praten en grijpen kon, brachten Henny en August van Gils nog Manus Pompelmoes, de muzikale grap- en „de bruiloft van Kobus en Betje". karweitje voor slimmelingen, waar- er echter nogal wat bleken te zijn in de zaal. Een opgetogen volkje toog onder luide kreten tegen half vijf huis waarts: beter bewijs van dankbaarheid behoefde niet te worden gegeven. Verkiezingen „Rijnland" Donderdag zijn in vier districten van het Hoogheemraadschap van Rijnland verkiezingen gehouden van hoofdinge landen en plaatsvervangenrs. De uitsla gen zijn: 4e district gekozen resp. J. C- Rip, Hoofddorp, en G. Eyken, Halfweg; 5e district herkozen J. Kempenaar, Lan- geraar. en W. Timmers, Rijnsaterwoude; 14e district geközen tot hoofdingeland H. W. Driehuizen, Lisse; 15e district her kozen tot hoofdingeland G. H. L. baron van Wassenaar van Catwljck, Wassenaar. Men zie verder ook onder Voorschoten. Allround-oven bakt 2800 broodjes per uur Staaltje van technisch vernuft in de L.B.F. In de laatste tijd zijn de Leidse bak kers nog al eens voor het voetlicht ge treden De kwestie van de „fijntjes" ver wekte in sommige kringen opschudding. Eerst Woensdag a.s. zal de politierechter in deze zaak uitspraak doen. Ondertus sen zitten de bakkers niet stil. Al het mo gelijke wordt gedaan, om een product af te leveren, dat aan de hoogste eisen kan voldoen. De van 1886 bestaande Leidse Brood fabriek blijft bij dit strevefi niet achter. We hebben daar dezer dagen de „Diesel", een 20 meter lange allround-oven, d.i. meters dde het in de oven naar het eind punt aflegt, wordt het omhoog geworpen, waardoor het. naar is gebleken, luchtiger en malser wondt. Eerst daarna wondt het' door de 74 in het inwendige van de aangebrachte gasbranders meer g« ken. Uit hygiënisch oogpunt is deze een vonder, omdat practisch geen hand aan het brood wordt gezet. De capaciteit van dit ..technisch der" is groot. Maakt één bakru-imte een heetwateroven per uur 200 broden van 400 gram klaar, de „Diesel" produ ceert er in dezelfde tijd 2800 van i i brood, koekjes en beschuit kan bakken, bezichtigd. Deze oven, de eerste in Nederland, vervaardigd door de ovenbouwer H P. de Boer ie Dordrecht, is één stuk technisch vernuft. Het brood zien we op platen in de own verdwijnen. Het krijgt het daar eerst kwaad te verduren. De eerste paar De nationale feestrok In „Het Witte Huis" te Oegstgeest was gistermiddag een bijeenkomst belegd ter popularisering van de idee van een na tionale feestrok voor de Nederlandse vrouw. Op deze vergadering was ook mevrouw Van Kinschot -aanwezig met een Leidse deputatie, terwijl mevrouw A. M. BoissevainVan Lennep, voorzit ster van het Rokken-comité, een inlei ding zou houden. Mevrouw E. HannemaVan Maasdijk verwelkomde de aanwezigen met een korte rede, waarin zij wees op de speci fiek vrouwelijke gracie, waarvan de rok steeds het symbool is geweest. Het is, zo zeide zy, een geniaal idee geweest van mevrouw BoissevainVan Lennep om deze rok nu ook het symbool te maken van de trots, die de Nederlandse vrou wen vervult, als zij denken aan hun va derland en aan hun geliefde Koningin Dat ook de toekomst haar alles waard is. willen zy mede uitdrukken in de patro nen, die zij voor de nationale feestrok zullen bedenken. Nadat een door mevrouw Hannema geschreven en gecomponeerd lied: „Lied voor de Nationale feestrok" door mevr. Haaxman en mevr. Hannema was ten doop gehouden, werd het woord gegeven aan mevr. Boissevain, die „moeder de vrouw" als de grote opbouwster van ons vaderland zag. De vrouw is de wieg en de poort van het leven. Het leven in de concentratiekampen heeft dit eens te meer bewezen: hoe zij uit niets nog iets wist te maken, geestelijk zowel als ma terieel. Zij doe dit ook met de nationale feestrok, die niet alleen gedragen zal moeten worden op de 5de Mei, maar op alle voor Nederland grote dagen. Eind Augustus zal er een grote optocht wor den georganiseerd op Houtrust, te 's-Gra- venhage, waaraan zij kunnen deelnemen, die hun rok hebben laten registreren. Aan deze optocht is een défilé verbon den voor H.M. de Koningin. Mevr. Boissevain toonde haar audito rium een aantal rokken, vervaardigd door vrouwen van alle rangen en stan den, van elke aard en leeftijd. Aan het einde van de middag zongen allen ge zamenlijk het lied van de rok. Oproep aan gezagsgetrouwe ingezetenen De burgemeester van Leiden roept gezagsgetrouwe ingezetenen, die bereid zijn deel uit te maken van de in oprich ting zijnde vrijwillige reservegemeente- politie, op zich aan te melden aan het politiebureau, Zonneveldstraat alhier. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons blad. ZILVEREN JUBILEUM Vandaag is het 25 jaar geleden, dat de heer C. W. Ba-rten in dienst trad bij de Leidse Houthandel, Kater - en Wiethoff. Hij werd toegesproken door de heer J. A. W. Kater onder aanbieding van een ruststoel, namens de direotie, en door de heer B. Hoge veen, boekhouder, die de jubilerende werfbaas een vulpen schonk. DE WEEK in de Sleutelstad Geeft de week vóór Pasen in de regel weinig stof tot sohrijven het is een piëteitvolle Nederlandse traditie, die week zo „stil" mogelijk te doen zijn de dagen na het feest van Christus' opstan ding geven die stof meestal des te meer. laan doorgaans immers in het teken landelijke congressen en conferen ties. Vaak beweegt Leiden zich daarbij mede in het middelpunt. Ditmaal was dit het geval, wat het tournooi van 4e „Dam club Leiden" betrof en wat het congres der philologen aanging. De Sleutelstad mag er zijn op het gebied van (niet al te grote) landelijke en interlandelijke bij eenkomsten. Dat hebben vooral ook de philologen moeten erkennen. Aan hun congres was een bijzondere tentoonstelling, namelijk van handschrif ten en documenten uit Leids bezit, ver bonden. Het geëxposeerde was daarbij niet alleen op het genoemde terrein zelf gekozen, maar ook geselecteerd uit het overvloedig materiaal, dat ons van de jaren rond de vrede van Munster, drie eeuwen geleden, is overgebleven Het is altijd goed, een duik je in het verleden *- nemen. Het is bovendien prettig, dit kunnen doen op een wijze als op deze expositie mogelijk is. Daarom verdient de tentoonstelling i-n de Universiteitsbi bliotheek een gang naar het Rapenburg ten volle. Deze woorden klemmen te meer. leven als het ware met de dag prozaïscher word-t. de strijd om het leven geleidelijk verbetener. Mensen, die in de bezettings tijd naar goede lectuur grepen als een dagelijkse behoefte, zien nu vaak naar geen boek meer om. Dat bleek ook op de algemene ledenvergadering leeszaal „Reuvens". Het verschijnsel schreef men daar toe aan gebrek aan grotere mogelijkheid tot ontspanning en aan onbekendheid met de leeszaal. Iedereen heeft het druk tegenwoordig. Tijd voor verrijking van het geestelijk be zit hebben maar zeer weinigen, tijd voor het dóórgeven van het geestelijk bezit bijna niemand Daarmede gaat een wereld ten onder, vooral als men de tijd. d'.< men dan nog besteedt „om er uit te bre ken", gebruikt voor ontspanning vaa inferieur gehalte, ontspanning die geestelijk verrijkt, maar afgestemd is op het materiële en daardoor geestelijk ver armt. Ex-burgemeester van Zoeterwoude voor het Leidse Tribunaal Een handige jongen, die ook wel eens onhandig optrad Vrijwel het belangrijkste deel van de zitting van het Leidse Tribunaal in Den Haag werd gisteren in beslag genomen door de behandeling van de zaak tegen de 38-jarige G. J. A. Garthoff, tot 1945 Amsterdams ingezetene, die zich onledig hield met het vervullen van enige baantjes bij aan de N.S.B. verwante organisaties, totdat hij in Januari 1945 benoemd werd tot burgemeester van Zoeterwoude, welke functie hij tot aan de bevrijding heeft waargenomen. gram. Nog een vergelijking. Verwerken heet water-ovens per uur 10 balen meel, de „Diesel" in die tijd 15 baaltjes. In de baktijden is variatie genoeg, n.L tot 68 minuten. Voor brood is de baktijd ca 30; voor koekjes 12 en voor beschuit 10'minuten. De gasbranders kunnen den geregeld naar behoefte. dw.z. dat men ze zo kan stellen, dat het brood onderen prima kan worden afgebakken, waardoor het meer „vloer" krijgt en der kruimt.' Voor gas vorming in het bedrijf wordt gewaakt. Zou er een defect in de „Diesel" zijn, dan is dit direct waarneembaar aan de gasbranders èn een lamp, die ter con trole aan de buitenzijde daarvan zyn aan gebracht. In het sinds 1866 bestaande bedrijf der L.B.F. zijn veel ups en downs geweest. Het werd opgericht met een kapitaal van het publiek (er zijn ongeveer 200 aan deelhouders) en dat is tot heden zo ge bleven en zal zo blijven. Thans is het bedrijf tot het grootste in de Sleutelstad uitgegroeid. Directie en personeel zijn één in het devies: „Het publiek is koning" Oorlogsschade aan onze kastelen Mr A. Staring voor „Oud Leiden". In het Rijksprentenkabinet in de Klok- steeg hield mr A. Staring gisteravond Ver. „Oud Leiden" eén lezing met lichtbeelden over het Nederlandse kastelenbezit en de schade, die daaraan in de loop der eeuwen is toegebracht. De oorzaken van de verarming van ons landschap in dit opzicht zijn vele; het resultaat is een niet zo héél groot aantal nin of meer goed geconserveerde en eer ongelijk over ons land verspreide •esten van een groot verleden. Deze res ten hebben echter een belangrijke taak te vervullen. Zij stofferen niet alleen het vlakke land langs de rivieren, maar zij hebben ook een zeer wezenlijke so ciale taak, nog afgezien van de waarde, die zij voor de wetenschap bezitten. Voor de oorlog kon het langzaam wegsmelten Dor het behoud van deze monu menten noodzakelijke grote vermogens worden gecompenseerd door de steun van het Rijk en van vele stichtingen, terwijl ook vaak een nieuwe bestem ming aan deze gebouwen kon worden gegeven. De laatste oorlog heeft een der mate grote bres geschoten in ons natio naal bezit aan oude gebouwen en in ons nationaal vermogen, dat aan restauratie bijna niet meer kan worden gedacht en het overgeblevene slechts met moeite in goede staat zal kunnen worden gehou den. Het volk zal in zijn geheel deze zaak moeten worden wakker ge schud. Maar ook dan zal het onderhoud van deze monumenten een nadelige zaak blijken. Er gaat niets boven bewoning en onderhoud door bij de zaak ten m ste geïnteresseerden i.e. het behoud de kastelen als familiebezit. - Mr Staring vertoonde een serie licht beelden van door de jongste oorlogs handelingen verwoeste kastelen, waa sommige eerst kort geleden waren ge restaureerd. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidscheer in! t Durfdén ze geen risico te nemen? De speciale narcissenkeuring te Haarlem De Engelse k'wekers lieten verstek gaan (Van onze deskundige medewerker) Hoewel vriendelijk en dringend uitge nodigd. waren de Engelsen helaas niet uP het narcissen-appèl verschenen. Ontbrak dus het internationale element, de span ning niet. Integendeel, 't is een nek-aan- nekrace geworden! De inzendingen. G. Lubbe Zn, d'e Oegstgeestse nar- cissenspecialisten, brachten dit keer wel een zeer bijzondere collectie o.m. de room gele Grape Fruit en de typisch citroengele Moonrise Angel Wings is een zuiver witte trompetnarcisYellow Sun een knaap van een gele incomparabilds. Gold Medal, ook al zo'n kei van een trompet Die zal zijn naam wel eer aan doen. Moonrise verwierf getuigschrift eerste Warnaar Co, Sassenheim, bleven na tuurlijk niet achter. Ook de Grape Fruit en Moonrise. White Triumphator was ae grootste witte trompetnarcis van de hele keuring. Burgemeester Gouverneur, Pe king en Golden Goddess, alle drie trom petten van licht tot donkergeel, springen in het oog. Zeldzaam mooi is de Engelse aanwinst Galway, een goudgele ine. nar cis, die ook het getuigschrift van ver dienste ontving. Hetzelfde predicaat kre gen Oklahoma en de witte trompet Bergen. Ver. Bloembollenculturen N.V., Noord- wijk, had misschien wel de grootste en meest gevarieerde inzending. O.m.: Fleu- rimont, een zeldzaam mooie cupnareis. donkergeel met zeer grote oranje cup; Rose van Lima, wit met een werkelijk rose trompetje: de gele trompet Garron en' Dominator, idem, Rumba en Presi dent Truman lij-ken wel twee zusjes, bei den geel met fel oranje cup. De inzending van J- Gerritsen, Voor schoten was klein, maar Leedsii Gervo, crème wit met grote trompet, mag er in alle opzichten zijn. Een prachtige narcis was Armada van G. ZandbergenTerwegen, Sassenheim Prachtig komt de fonkelende oranje kroon tegen het zuiver gele dekblad uit. J. W. A. Lefeber, Lisse, had er >ok niet veel. 't Meest opvallend waren Gol den Triumphator, een goudgele trompet, en Beecher Stowe, geel met een tintelend oranje cup, die beiden het get. van ver dienste hadden. Groter was de inzending van H. P Zwetsloot Zn, Sasenheim. Veel zaai lingen waren nog niet gedoopt en hadden een nummer. Twee er van: 218, een zacht- gele cupnarcis met een fijn oranje randje, en 256, een witte met een oranje cup Verder waren opvallend de citroengele ine. Decor en Amateur hebben we in Lisse diverse keren gezien. C. A. v. d. Wereld, Roelof arendsvee o presenteerde o.a. de prachtige bicolor Renville, zuiver wit met citroengele trom. pet en ine. Marva, een witte met oranje- gerande cup. De inzending van Rynveld Zn, Hille- gom deed in grootte en sortering niet veel voor de Noordwijkers onder- Ook hier veel bijzondere kleuren. In de eerste plaats banri Jan Masaryk. Er zijn niet zo veel goede barri narcissen, maar dit is er één. Het gekroesde fel oranje kroontje deed het uitstekend tegen 't zuiver witte dekblad. Een bizarre kleur heeft Champagne. Het dekblad is wit en de cup champagnekleurig. Natuurlijk stonden hier ook favorieten, zoals de enorme gele trompetten. Insurpassable, Phyllis Miller en Burg. Gouverneur. Eerste prijzen voor Warnaar. De keuringscommissie, dde ruim twee uren werk had, kende ira veel praten en punten tellen, de prijzen als volgt toe: Prijsvraag 1: 12 nieuwe trompetnarcis sen, le prys: Warnaar en Co, Sassenheim, grote gouden medaille; 2e G. Lubbe en Zn. Oegstgeest, kleine gouden medaille. Prijsvraag 2: 12 nieuwe narcissen, géén trompetnarcissen zijnde, le prijs: War naar, S'heim, grote gouden medaille; 2e H. P. Zwetsloot en Zn, S'heim. Wedkamp 1: le prijs niet toegekend; 2e Ver. Culturen, Noordwijk. Wedkamp 2: le en 2e prys niet toegekend, 3e Ver. Cul. turen Rynveld. dde buiten mededinging, was, kreeg ook een gouden medaille. In de uitvoerige tenlastelegging werd Garthoff o.m. ten laste gelegd het lid maatschap van de N.S.B., het waar nemen van de functie van kringhoofd Kameraadsschapszorg te Amster dam, van propaganda-leider yan de N.V.D., leider van-de plaatselijke dienst .Openbare lichamen van het Ned. Ar beidsfront", het begunstigen van de Ger- S.S., de functie van gevolmach tigde van Woudenberg, belast met de liquidatie van de Ned. Chr. Ambtenaren bond, terwijl hij in zijn kwaliteit als bur gemeester van Zoeterwoude op allerlei getracht zou hebben de daar zetelende illegaliteit „op te rollen", waar toe hij o.m. zou hebben medegewerkt 19 Maart 1945 door de Feld- gendarmerie en de Landwacht gehouden i. Ook zou hij de namen van enkele „onbetrouwbare" beambten van Zoeter woude aan de commèndani van de Duitse politie te Rotterdam, majoor Scholz, hebben doorgegeven. Verdachte, die over al deze feiten door de president, mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, langdurig werd ondervraagd, hing heel verhaal op, waaruit zou moe- jten blijken, dat hij een handige jongen géweest, die weliswaar met de Duit een beetje babbelde, maar er toch steeds op uit was, om op slinkse wijze de bij de razzia gearresteerde personen uit handen van de Duitsers te krijgen. „Vele malen is mij dit", aldus verd., ,ook gelukt". Ook voor het lidmaat schap van de N.S.B. had verdachte een aannemelij'ke verklaring: „Ik meende hierdoor het werk der tot opheffing ge doemde ambtenarenbonden te kunnen redden". Zijn lidmaatschap van de Ger- S.S. zag verd. als een zgn. entrée-kaartje bij de Duitse instanties. welke instanties hij weer de belangen der anti's dacht te bepleiten. Met grote nadruk ontkende G., dat hij enig aan deel in de razzia van 19 Maart had ge had. Integendeel, hij was hier zeer ver baasd over en heeft alle pogingen«in het werk gesteld om de gearresteerde per- vrij te krijgen. Verder wierp verd. ook de tenlastelegging, dat hij de illegaliteit had willen oprollen, van zich. Integendeel, zowel in Amsterdam als in Zoeterwoude was hij op de hoogte van de activiteit van de illegaliteit. Nimmer heeft hij echter een verradersrol ge speeld, hoewel hem dit niet moeilijk zou zijn gevallen. Voor zijn lidmaatschap van de N.S.B. had hij reeds in September '44 bedankt; contributie had hij nadien nooit betaald. Toen de president hem echter naar de bewijzen vroeg, moest verdachte deze schuldig blijven. Negen getuigen. Niet minder dan negen getuigen, waar vijf décharge, werden vervolgens 1. Het sterkst in zijn verklaringen wel de getuige charge, opper wachtmeester K. v. d. Vliet, te Zoeter- oude, die meende te moeten aannemen, dat G. in zijn Zoeterwoudse tijd een dubbele rol heeft gespeeld. G. wilde door zijn handelwijze het vertrouwen de bevolking winnen, om daardoor r inlichtingen over de illegali teit los te krijgen. „Wij hadden hem echter door en daardoor is het hem niet gelukt veel schade aan te richten". Als getuigen décharge legden drie Amsterdamse Joden, de heren Gazan en Drukker en mej. Sara Beukema, gunstige erklaringen over verdachte's Amster damse tijd af. Zo had deze get. Gazan, zijn ontsnapping uit de Schouwburg 1943, geholpen bij zijn onderduiken. Ook getuigen Drukker en Beukema ver klaarden, dat G. op de hoogte was van de verblijfplaats van verschillende ondergedoken Joden. Verder had verd. getuige Beukema aan blanco kaarten, voorzien van 'een Duits stempel, gehol pen, welke het mogelijk maakten, dat men zich ongehinderd op straat kon be geven. De verdediger, mr B. N. Grolleman, tekende verdachte als iemand, die zich steeds voor anderen heeft ingezet er concludeerde, dat de stukken in het dos sier door een wel wat gekleurde bril ziir opgesteld. Niet is bewezen, dat G. eer aandeel in de razzia van 19 Maart heeft gehad. Ook zijn benoeming tot burge meester van Zoeterwoude heeft ver dachte aanvaard na overleg met de Am sterdamse illegaliteit. Hoewel spr. zich bewust was, dat G. ook wel een; handig is opgetreden, wenste hij hier toch nadrukkelijk te verklaren, dat G steeds geprobeerd heeft om de Neder landers te Jielpen. Ondanks zijn lidmaat schap van de N.S.B. heeft G. zich in zijr Amsterdamse tijd best gehouden en hel wilde er bij spr. niet in, dat hij te Zoe terwoude op het laatste moment van dt oorlog, toen''ieder zag welke kant het opging, het roer zou hebben omgegooid. Veel van wat in die tyd door G. werd ondernomen, is verkeerd uitgelegd, spr. dan ook op de uiterste cle mentie aandrong. Verder stonden deze dag nog terecht A. Vlasveld te Zoeterwoude, B. Serné te Warmond en J. H. Onos te LiSse, die zich allen voor de gebruikelijke tenlasteleg gingen: het lidmaatschap van de N.S.B. en aanverwante organisaties, hadden te ver antwoorden. Uitspraak in alle zaken over 14 dagen. Uitspraken. In de volgende zaken heeft het Tribu naal gisteren uitspraak gedaan: P. M. Lammens, die reeds op 15 Maart 1947 uit de detentie werd ontsla gen, internering voor de tijd van 4 jaar, met dien verstande, dat de nog te ónder gane straf voorwaardelijk werd opgelegd, metondertoezichtstelling van de Stich ting toezicht politieke delinquenten, ont zetting uit de kiesrechten, het bekleden openbare ambten, het dienen bij de gewapende macht en verbeurdverklaring zijn vermogen tot een bedrag van f 20.000; J.'de Jong te Alphen a. d. Rijn, in ternering voor de tijd van 4 jaar tot 8 Mei 1949, ontzetting uit de beide kies rechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten; Komen te Warmond, internering de tijd van 3 jaar en 6 maanden tot 7 November 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapen de macht, het bekleden van openbare ambten en verbeurdverklaring van zijn vermogeh'tot een bedrag van f 500; N. W. C. Brouwer te Zoeterwoude, e reeds op 19 Maart 1948 uit de deten- e was ontslagen, internering voor de jd van 3 jaar, 3 maanden en 8 dagen, met dien verstande, dat de nog te onder gane straf voorwaardelijk wordt op gelegd, met ondertoezichtstelling van de Stichting toezicht politieke delinquenten, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, het be kleden van openbare ambten en, ver beurdverklaring van zijn vermogen tot n bedrag van f 2500. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Petronella H., d. van Klein en H. Florisson; Netje, d. van Geenjaar en N. de Groot; Dirk, z. van Noondijk en K. Boezaard; Peter Q. A., C. Hogewoning en A. van Duiven voorde: Dirk, z. van A. Krotje e - JanszenJohan A., z. van J. A. van Thiel L. Henze; Mathdlde M. Ed. van W. Frijling en C. L. Kooreman; Elisabeth, in J. van Leeuwen en M. E. Lunen burg; Leonardus J. M., z. van J. van Leeuwen en A. C. v. d. Hoeven; Maria C„ d. van J. J. Faas en M. C. Bonte. OVERLEDEN: M. Slegtenhorst, huisvr. in J. Vermeer, 31 j.; A. Ginjaar, wed an H. W. Schuohhard. 84 j.; H. A. Rooij- akkers, huisvr. van G. J. v. d Burg, 28 j.: v. d. Pot, vr., 6 3j.; J. Pet, gesoh., 34 j.; J. van Kouwenhove, man, 51 j. Officiële publicatie Verplichte stierenkeuring. Burgemeester en Wethouders vaa Leiden brengen ter openbare kennis, dat door de Provinciale Commissie voor da bevordering van Rijkswege van de vee fokkerij in Zuid-Holland op Maandag 12 April, om 15.15 uur, op het veemarkt terrein te Leiden een stierenkeuring zal worden gehouden. Houders van stieren zijn verplicht hun stieren op bovengenoemde tijd en plaats in de keuring te laten onderwerpen. Leiden, 3 April 1948. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, e Secretaris. De Burgemeester, J. BOOL. F. H. v. KINSCHOT. Schouw van wegen, lanen, enz. Burgemeester en Wethouders vaa Leiden brengen ter algemene kennia, dat, te beginnen op 13 April, krachten» het bepaalde bij artikel 17 der verorde ning van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad no 15), laatstelijk gewijzigd bij verordening van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, .straten, wateringen en sloten een schouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poor ten en gangen, benevens de daarin ge legen of daartoe behorende bruggen en anderen kunstwerken, voorzover die bij zonder eigendom zijn, en zonder verhin dering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan, als mede over alle wateringen en sloten en de riolen ter vervanging daarvan ge maakt. benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers, en dergelijke werken, voor zover die bij zonder eigendom zijn. Leiden, 3 April 1948. Burgemeester en Wethouder» voornoemd. De Secretaris. De Burgemeester, J. BOOL. F. H. v. KINSCHOT. Onteigening percelen ten westen van d» Stationsweg en ten Zuid-Westen van de Lage Morsweg. Burgemeester en Wethouders vaa Leiden brengen ter kennis van belang hebbenden, dat het college van Alge mene Commissarissen voor de Wederop bouw voornemens is over te gaan tot onteigening, ten name van de gemeente Leiden, van een aantal percelen, gelegen bewesten de Stationsweg en ten Zuid- Westen van de Lage Morschweg. De lijst van de' te onteigenen percelen, als mede de kaarten, waarop zij zijn aange duid, zullen met ingang van 3 April 1948 kosteloos voor een ieder ter inzage lig gen op de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken (Stadhuis), tot Vrijdag 16 April 1948, op welke dag om 10 uur voormiddag een daartoe aangestelde com missie ten stadhuize zitting zal houden, om bezwaren van belanghebbenden tegen de onteigening aan te horen.'Be zwaren kunnen door belanghebbenden ook schriftelijk worden ingediend tot uiterlijk twee dagen vóór de zitting bij het College van Algemene Commissaris sen voor de Wederopbouw, van Alke- madelaan 350 te 's-Gravenhage. Leiden, 2 April 1948. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL. F. H. v. KINSCHOT. Wat er in de omliggende plaatsen voorviel dit weekeinde waargenomen door de dok. ters De Graaff, De Jager, Van Leeuwen en Stoffers. Dokterstelefoon: 22222. der apotheken te Leiden wordt terdag 3 Aprjjl 13 uur tot Zaterdag 10 April 8 uur waargenomen door: Apo theek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; en Apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek. Wilhelmnnapark 8, tel. 26274. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN De Zondagsdienst der dierenartsen wordt dit weekeinde waargenomen door de heren Oh. P. van Oostrom, Veurseweg 36, tel. K 1717—317, en H. J. Stol. Tib. Siegenbeekstraat 2. tel 26367. CHEVROLET en de ECONOMIE Een auto, 'welke weinig benzine ver bruikt, maar schatten kost aan onder houd, bezorgt de eigenaar dure kilometers en veel ergernis. Een in alle opzichten economische wagen is Chevrolet, 4-deurs-Sedan, 4965. (L M.) H illegom Bonte avond padvinders. Gisteravond werd door de welpen van de Tjarda- en de padvindsters van de Hammde Schaftgroep te Hillegom een bonte avond georganiseerd, die klonk als een klok. Zowel de welpjes als dè padvind sters brachten nummers, die getuigden van vindingrijkheid en enthousiasme. De kleine welp, die het ontstaan van onze vaderlandse driekleur naar voren bracht, verdiende zijn applaus zeer zeker, terwijl het schimmenspel van d'e padvindsters velen deed griezelen en lachen. Ook t on. dier de hand berucht geworden tramvraag stuk kwam op de proppen en na de pauze werd een kampvuur gehouden. Oubaas T. Lodewijk beëindigde de avond met een principieel woord, waarin hij wees op de plicht van de Christen-padvinder jegens anderen. Geslipt in de rails. Vrijdagmiddag slipte mevr. P. H Th v. d. R. met haar rijwiel in de tramrails, waardoor zijn kwam te vallen en door haar naderende auto werd aangereden- De spoedig ter plaatse zijnde dokter stateerde een gekneusde voet. Zy werd per auto naar haar woning vervoerd. De bestuurder van de auto treft geen schuld Vrachtauto op bezoek. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een grote vrachtauto gistermorgen op de Haarlemmerstraat door hét tuinhek perceel no 12 gereden en tegen de gevel gebotst. Een groot gat in de r was het gevolg. De politie heeft d'e zaak in onderzoek. De Kaag Zanguitvoering. De Ohr. Gem. Zangvereniging „Looft den Heer" gaf Woensdagavond haar jaarlijkse uitvoering o.l.v. directeur H v. d. Keur. Van het programma vam 13 nummers willen wy speciaal noemen de goede uitvoering van Ps. 42 van Men delssohn Bartholdy en „Kunstenaarsle ven" van Joham Strauss. De sopraansolo was in hand-en van mej A. Reinink. de tenor-soli waren in goede handen bij Jan Spaargaren, beiden uit Leiden. De heer Hulsbos, die bij ontstentenis van ds Corts had geopend, dankte na afloop de heren Kranenburg, piano, en M. Zonneveld, orgel, voor hun juiste begeleiding, avond werd besloten met het zingen het avondlied en met dankgebed. Leiderdorp Openbare tljdrede. Ds. J van Dijk, Ned. Herv. predikant te Putten, hoopt a.s. Maandagavond half 8 in het lokaal Lindelaan 12a openbare tijdrede uit te spreken, geri- teld: ..Een land. dat de Heere vergat" In het gebouw Lindelaan 12a hoopt Woensdagavond 7 April kwart voor te gaan ds. Vroegindewey, Ned. Herv. predikant op Geref. grondslag Wadd-inxveen. Simultaandamwedstrijd. Op verzoek van het Niwin-comité wordt door de Leiderdorpse Damclub ten baite van de actie .Mevrouw Spoor" een simultaan- wedstrijd georganiseerd op Vrijdag 9 April om half 8 in „Het Wapen van Leiderdorp". Medewerking verlenen o.m. P. Roozenburg (R'dam), B. Dukel. T. Postma (beiden IJmuiden) en waarschijnlijk ook W. Huisman (Leiden) Na afloop zal Huisman een „bldndpartij" spelen. Door rich te laten inschrijven steunt men tevens het bijzonder mooie Verbetering. Niet op 27 April, maar 'op 12 Mei i» het echtpaar W. Bosman en J. H. Boe mande Regit een halve eeuw gehuwd. De opgqgeven .datum van 27 April is de aantekenda-g. Lisse ZONDAGSDIENST HUISARTSEN De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen döor dr. Hol-1. Noordwijk Orgelconcert Felke Asma. Het programma, dat gisteravond in de Geref. kerk te Noordwijk-Binnen door Feike Asma ten gehore werd gebracht, bestond goeddeels uit werken van Jan Zwart en van de concertgever. Dit be paalde dan ook van te voren het peil van het concert. Het oeuvre van Jan Zwart c-s. toch is tamelijk eenzijdig, hoewel in zeer verdienstelijk Zoals de heer Vogelaar in zijn inleiding opmerkte, het programmal dusdanig gekozen, dat ook de minder muzikaal-begaafden er konden genieten. Wat dan ook zeer zeker het geval is geweest. Uiteraard wa- het meest bewerkingen van geeste lijke Liederen, die ten gehore werden ge bracht, zoals Paasliederen en fantasieën; en al deze zoetgevooisde liedekens deden het op dót moderne orgel zeer goed. Jam dat bij het spelen met het volle werk de kerk te klein, of zo men wil, het orgel te sterk bleek. Een pracht staaltje van zijn ongeëvenaarde virtuositeit gaf de or ganist in de Toccata van Th Dubois. Ook de andere nummers werden vertolkt, zo als wij dat van hem gewend zijn, d.w.z. brilliant en met veel vuur. Het diploma van de Ambachtsschool te Leiden behaalden T. van Duyn, P. Vink, K. H-uiziniga, J. Corbee en Q. v. Os. De Zondagsdienst van de huisartsen wordt waargenomen door dr Koppejan. /V oordwijkerhout Oproep De burgemeester heeft een oproep tot de burgers van Noordwijkerhout gericht, om de politie te doen aanvullen met een aantal vrijwillige hulpkrachten, ten einde als hier of daar misdadige elementen een greep naar de macht doen, deze greep in de kiem te kunnen smoren. De actieve politie gaat dan naar de bedreigde -pun ten en de zgn. hulppolitie neemt de be waking van het eigen dorp op zich. „Ik heb", aldus de burgemeester, „in soort gelijke (gevaarbiedende) omstandigheden nooit tevergeefs een beroep op U gedaan. Gij zult ook thans mijn vertrouwen niet beschamen!" Aanmelding kan geschie den by de groepscommandant (politie bureau) tussen 7 en 10 uur 's avonds, waar men tevens alle inlichtingen kan krijgen. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN De Zondagsdienst der huisartsen .wostït waargenomen door dr. Van Praag. Roelof arendsveen De eerste aardbeien. Van deze voor Roelofarendsveen e.o. zo belangrijke teelt werd de primeur Vrydag op de veiling aangevoerd door de fa Wed. D. v. d. Zwet. Voor deze eerste aardbeien, welke in de zg. warme stookbakken gekweekt worden, werd 17 ct per stuk betaald. Koper was de heer P. J. v. Seumeren uit Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2