jHruuie £riïtsd)f (ütmrmtt WIJZIGING VAN DE GRONDWET NOODZAKELIJK GEACHT ^Bouw zélf de Willem Ruys De politieke „maskerade" over Triest Verantwoordelijkheid wordt voortgezet Wist DONDERDAG 25 MAART 1948 ABONNEMENTSPRIJZEN: 0 30 per week, 1.30 per maand, 3 90 pef kwartaal bij betaling per kwitantie (verh met adm.-kosten). ADVERTENTIËN: 0.15 per millimeter. Bij contract belangrijke korting. TELEFOONNUMMERS: Directie en Redactie 20408. Administratie 22710. Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken Acht en twintigste jaargang No. 7469 „StenJimstifh is aheMeuen myn Ijert in fct^enspoct" BUR. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOGEWOERD 103. Postrekening 58936 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF REDACTIE: H W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER Voor het scheppen van een nieuw Koninkrijk: Commissie met de betrokken voorstellen gereed gekomen De Staatscommissie, welke tot opdracht had de vraag te onderzoeken of ei wijziging van de Grondwet noodzakelijk ia ter voorbereiding van de staatkundige hervorming van het Koninkrijk, heeft rapport uitgebracht en deze vraag beves- i tigend beantwoord. Op de tweede vraag of men afwijking van de grondwet bij de Wie zetelt er straks op het „Witte Huis"? daar toch *t Verklaarde uitzicht r> IN DEZE TIJD van toenemende inter nationale spanning, is het van bij zondere betekenis, dat ook de ver kiezing van een nieuwe president in df Ver. Staten naderende is. Men zal ir Amerika de voorkeur geven aan een zeei „sterke man", omdat door het aggressieve optreden van Amerika's tegenstander, een grote mate van gezag en paraatheid noodzakelijk is. Het zou derhalve te betreuren zijn, als binnenlandse, interne politieke kwesties bij de presidentsverkiezingen een te grote rol gingen spelen. West-Europa weet. waar het met het team „Truman-Mar- shall" aan toe is en wijzigingen Amerikaanse ploeg kunnen va strekkende invloed zijn op het thans nog gehandhaafde, internationale De campagne van de candidaten is reeds begonnen en half Januari 1949 zal de nieuwe president de teugels van het Amerikaans bewind in handen nemen. Het is dus betrekkelijk kort dag Vele zijn de speculaties betreffende de ming man", die straks op het Witte Huis het lot van Amerika en ook van Europa in handen zal hebben. De internationale toestand is te ernstig, dan dat deze verkiezing een soort van „gok" mag maken. En met alle eerbied voor prognose, dat een Republikein thans goede kans maakt, kan geen garantie op nemen, het vraagstuk, waarbij men van Henry Wallace tot Spaak toe, orakelt, dat de vrede gehandhaafd zal blijven. Sinds Mei 1945 hebben zich nationaal en internationaal reeds zo vele politieke verrassingen voorgedaan, dat wij hiervan zeker vóór 1949 nog het einde niet heb ben beleefd. De internationale fluctuaties, schommelingen, meer concreet, de hou ding van de kopstoten gevende Sowjet- Unie, zal niet nalaten reacties teweeg brengen bij de 531 Amerikaanse kies mannen Zonder in détails te treden, wil len wij er hier nog even aan herinneren, dat door een z.g. „getrapte" verkiezing door een cclleg? w nieuwe president net „Witte Huis" wordt binnen geloodst. De nationale comité' van Democraten ei Republikeinen hou- den hun „nationale conventie", waarop de candidaten voor presidentschap I presidentschap der Ver. Staten worden vastgesteld. Men kan slechts candidaat I worden bij meerderheid van stemmen. I De invloed van het kiezerspubliek is hierin gelegen, dat het bij algemene ver- kiezing deze „kiesmannen" of „electors'." aanwijst. De kiesmannen brengen in hun staat hun stem uit op de candidaat hun- I ner keuze; de biljetten worden naar het i Congres gezonden en in tegenwoordig- I heid van Senaat en Huis van Afgevaar digden, worden de stemmen geteld I Zoals wij reeds opmerkten, de Ver. Staten een „sterke man", hetgeen ook al. sinds de tot stand,koming var I de „Pan-Amerikaanse Unie" van bijzon- I der belang is geworden. Als zodanig zou Eisenhower favoriet zijn geweest, maai zoals men weet, heeft deze militair ge ringe ambities voor de politiek en is zijr candidatuur afgesprongen. Volgens eer later bericht, zou hij echter geneigd zijn dit principiële standpunt te laten va Evenwel wordt thans ook de naam Mac Arthur genoemd, die uit Tokio seintje gaf, dat hij het presidentschap niet zou versmaden, als hem dit door het Amerikaanse volk op een presenteer blaadje werd aangeboden. Van Republikeinse zijde schuift men overigens de bekende senator Taft, Dewey, Harold Stassen, Vandenberg naar voren, terwijl de geruchtmakende Henry Wallace candidaat is van de z.g. „derde partij", die gelovende in een compromis Amerika—Rusland, met de communisten sympathiseert. De kansen voor een herverkiezing van Truman schijnen minder gunstig te staan, juist om redenen van binnenlandse partij politiek. De stemming onder de „Demo craten" is in mineur, terwijl de Repu blikeinen, die met Mac Arthur op de prop pen komen, reeds een voorbarig „victorie" schreeuwen. De aanhang van Wallace moet men intussen ook niet onderschat ten. Bij een tussentijdse verkiezing vooi een Congreszetel in de Bronx, waar Tru man's partij op succes rekende, werden de Democraten verslagen. De candidatuur van Wallace voor het presidentschap, al maakt deze zelf geen kans. kan er toch de oorzaak van zijn, dat de Republikei nen zullen winnen. Truman heeft de gunst van velen verspeeld, door zijn po litiek van gelijke behandeling der ras- De Zuidelijke conservatieven zijn zeer vertoornd over Truman's federale wet, waarbij o.a het lynchen van negers ver boden wordt. Het Zuiden voelt niets voor anti-lynchwetten, hetgeen Truman's po- Eulariteit een knauw heeft bezorgd. Ook eeft zijn houding in het Palestijnse vraagstuk, waarbij de kwestie van troe penzending in het geding komt, hem tegenstanders op de hals gehaald. De Republikeinen paraderen nu met Mac Arthur, een generaal, tevens met politiek gezag, gelijk hij in Japan heeft getoond, terwijl zijn populariteit stijgende is. Men moet echter niet uit het oog ver liezen. dat op internationaal terrein dé Democraten wel. de Republikeinen niet de verantwoording dragen voor de huidige gang van zaken en de ontwikkeling van de toestand in Europa, Palestina (Joden contra Arabische Liga), het „Verre Oos ten". de uitwerking van het „plan Mar shall" en andere factoren, op de „stem ming" van invloed zullen zijn. gewone wet moet mogelijk maken, of dat men de nieuwe rechtsorde zoveel moge lijk in deze grondwetsherziening moet neerleggen, heeft de comi derheid het standpunt ingenomen, dat de z.g. openhakkingde moet worden mogelijk gemaakt, terwijl algemene richtlijnen in de huidige her- zieningsvoorstellen worden gegeven. De commissie heeft daarom bepaalde stellen geformuleerd, hetgeen echter niet zeggen wil, dat het later door de Rege ring bij de Staten-Generaal in te dienen voorstel daaraan gelijkluidend zal zijn. Het nieuwe hoofdstyk Het wijzigingsontwerp der voegt aan de grondwet een 14de hoofd stuk toe, getiteld: Bijzondere bepalingen nopens de overgang na rechtsorde voor de in artikel 1 genoemde grondgebieden (Nederlands-Indië, Suri name en Curacao). (Voor de inhoud der nieuwe artikelen verwijzen elders in ons blad). Een tweetal leden der commissie heeft niet met het ontwerp ingestemd, doch de meerderheid meende, dat hoewel formeel nog steeds de souvereiniteit hele Koninkrijk der Nederlanden toe komt, materieel het zelfbeschikkingsrecht overzeese gebieden is aanvaard. Zij wil de continuïteit handhaven enerzijds door de hervorming formeel te gronden op de grondwet, en tevens aan de eman cipatiegedachte recht doen door vrij over leg, en zodoende eenzijdigheid uitbannen. Het wetgevende orgaan kan die nieuwe rechtsorde legaliseren èn behoort dat te doen. Onaanvaardbaar Een lid, dat zich noch met het voorstel noch met de motiveringen kon verenigen et op, dat de voorbereiding der hervorming dient te geschieden op rijksconferentie. Deze moet leiden tot concrete voorstellen, die een duidelijk beeld geven van de nieuwe structuur. Het resultaat moet belichaamd worden >n of meer ontwerpen -tot herziening der grondwet, welke overeenkomstig de thans geldende voorschriften worden be handeld. Ook tussentijdse wijzigingen moeten overeenkomstig de grondwet worden aangebracht. Het lid zou hiervan kunnen afwijken indien het voorstel der nissie duidelijke staatsrechtelijke for muleringen had gegeven en de algemene lijnen van de nieuwe structuur. De com missievoorstellen zijn echter vaag en weinig staatsrechtelijk gecomponeerd. Zij geven een zo grote onzekerheid, dat bedoeld lid zich daarmee niet kan enigen. Het tweede lid, dat zich daarmee niet verenigen kan, mr dr B. J. Stokvis, heeft in een minüerheidsnoia zich verzet tegen het opnemen van positieve schriften in het ontwerp der Noord-Oostpolder volgend jaar geheel in gebruik Van de totale oppervlakte van de Noord-Oostpolder (48.000 H.A.) was eind 1947 29.000 H.A. in gebruik. Op het eind dit jaar zal er nog 8000 H.A. te ont ginnen zijn, hetgeen in 1949 voltooid zal zijn. De Staat zal 2000 a 3000 H.A. in ex ploitatie houden. De geldelijke tegemoetkomingen inzake de Zuiderzee-steunwet zullen binnen kort gewijzigd worden. Het is nog geenszins zeker, dat de Noord-Oostpolder „Schokkerwaard" zal heteu. Het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap beveelt in eerste inst< .Urkerland" aan. Daarnaast worden ook „Urkerwaard" en „Schokkerwaard" -aardbaar geacht. Ook kan nog worden overwogen, de naam Noord-Oostpolder t« handhaven, aldus de M. v. A. op de be groting Zuiderzeefonds. Tegen Jodenjager Kaptein de doodstraf geëist S.D.-man, die 1750 k 2000 mensen verried, voor Haags B.G. Luid gejoel steeg van de volle tribune op, toen verdachte werd binnengeleid. De behandeling moest een- kwartier wor den uitgesteld, omdat de verdediger niet op tijd aanwezig kon zijin. Bij de heropening las de President, tr B u r g e r s d ij' k, gedurende meer in een uur een groot aantal getuigen verklaringen. Hieruit bleek, dat Kaptein zich aan de ergerlijkste mishandelingen van ge arresteerde Joden had schuldig gemaakt. Zo had hij een Jood met 20 zware stok slagen op de rug bloedend verwond, tot hij bewusteloos ineenzeeg. Door een won der overleefde hij Auschwitz, maar is de bevrijding 2 jaar ziek gebleven en nog niet hersteld Over de mishandelingen, die de advo caat mr Eduard Hollander van verd. te verduren had, werd voorgelezen, dat hij i het gezicht werd gestompt, dat dit paars zag met inwendige bloedingen. Zo onmenselijk was het optreden van verd., mr H. 3 dagen bewusteloos bleef. In zijn wanhoop had hij tegen een mede celgenoot gezegd, die sterk was in het Nieuwe Testament, geef mij een Bijbel tekst, opdat ik sterk blijve bij de vol- ?nde mishandelingen (Beweging). De andere verklaringen, die worden geciteerd, komen alle op dezelfde gruwe lijke sadistische methoden neer, slaan, in ijskoud bad stoppen, dan weer slaan tot de slachtoffers bekennen Dan begint het getuigenverhoor, waar bij de verklaringen van de heren E. S. Simon, Jacobs, beiden Den Haag. en H. Schuring uit Aerdenhout een zelfde aan klacht zijn tegen Kaptein. Hierna komen de getuigen décharge. \o. gedetineerde kameraden van Kap tein. De get. D. Vos. zat in dezelfde af deling als verd. en wist niet veel bij zonders te vertellen. Hij kende slechts één geval waarin sprake was van mis handeling door verd. Na de pauze werd verd. aan een ver hoor onderworpen, waarbij hij erkende, „hardstikke fout" te zijn geweest. Hierna hield de p.f„ mr De Gruyter, zijn re quisitoir, die de doodstraf eiste. Spr. zag in deze zaak het ergste en afschuwelijk ste geval van Jodenvervolging in Neder land. Geen ander is in Nederland zo be- Rumoer in de A'damse gemeenteraad Doch veel effect sorteerde de comm. agitatie niet De poging der communisten Amster dam op stelten te zetten is gisteren vol komen mislukt. Rond het Prinsenhof, waar de Raad vergaderde, was he moerig, doch de meeste deining ontstond in de raadszaal. Hier ging men elkaar te lijf over het afzetten van de commi; tische wethouders Seegers en Polak. Om vijf uur moest burgemeester d'Ailly de vergadering een kwartier schorsen om het geloei der communisten te bezwe ren. De heer Steinmetz (K.V.P.) had nl. wethouder Seegers ervan beschuldigd in Amersfoort van gefusilleerde manr gezegd te hebben: „Het is jammer, m; ze liepen ons altijd voor de voeten". De kreet „leugenaar" was toen alge- Van avond vergadert de Raad verder. IN 1951 NOG GEEN ELECTRISCHE TREINEN NAAR HET NOORDEN. In 1951 zullen er nog geen electrische treinen naar het Noorden van het land rijden, zoals oorspronkelijk in de bedoe ling der N.S. lag. Blijkens de M. op de verkeersbegroting kan er nog geen Tweede grote luchthaven nog niet van de baan Doch voorshands vindt de Regering ééi voldoende. Van twee ..centrale" luchthavens is op dit tijdstip nog geen sprake, zo verklaart min. Vos in de M. v. A. op de Verkeers begroting- De Regering heeft gemeend, dat naast één centrale luchthaven nabij Amster dam een aantal kleinere, secundaire, luchthavens in Nederland nodig is. De mogelijkheid tot ontwikkeling van een tweede grote luchthaven m ons land wordt echter door de Regering open houden. Een beslissing inzake de uitein delijke vorm van het luchtvaartterrein bij Schieveen is nog niet genomen. De plannen liggen evenwel gereed, doch eer beslissing zal eerst worden genomen na zorgvuldige bestudering der door dr Pies- man ingediende voorstellen inzake het plan Burgarveen. GEEN SCHADEVERGOEDING VOOR DIENSTPLICHTIGEN. Toekenning van schadevergoedingen aan opgeroepenen in militaire dienst is niet mogelijk, aldus minister Fiévez, min als vrijstelling aan leerkrachten bij middelbaar en hoger onderwijs en stelling wegens studie. Wegcontrole door ambtenaren in burgerpakje blijft Uniform biedt toch ook niet voldoende waarborg. Hoewel minister Vos blijkens de M. v A. op de begroting van Verkeer zich er bewust is, dat het opnemen van lif ters niet zonder risico is, vindt hij het toch niet nodig, dat de controle langs de weg uitsluitend door geüniformeerden geschiedt. Ook de uniform biedt geen vol doende waarborg. De minister zal echter de ambtenaren, die onder zijn departe ment ressorteren, zo veel mogelijk wijzingen geven t.a.v. de plaatsen, de contröle moet geschieden. Denemarken met de feest dagen op zijn hoede Tal van voorzorgsmaatregelen worden getroffen. Naar aanleiding van geruchten over he: het geheim aan land brengen van wa pens. hebben alle kustbewoners in Dene- irken de opdracht gekregen onverwijld meldihg te maken van iedere ongewone of verdachte actie in hun gebied. In andere officiële bekendmaking wordt ge last het opruimen van schuilkelders di- stop te zetten. Deense officieren, die op het punt stonden Paasverlof te nemen, hebben order gekregen bij hun onder deel te blijven De regering is van plan het hoofd te bieden aan iedere poging in breuk te maken op de souvereiniteit var het land Aanhoudende geruchten over een „Rus. sisch voorstel" werden opnieuw tegenge sproken, aldus A. P. Hoewel de internationale toestand nog geen reden geeft tot bijzondere ongerust heid, althans zrich geen symptomen daar- voordoen, is het begrijpelijk, dat de Scandinavische landen op iedere moge lijkheid voorbereid wensen te zijn, het geen ook verklaarbaar is, als men zich de Hitler-dnvasie op de Noorweegse kust her- innert. DE EERSTE DC-6 KOMT VANDAAG De eerste, voor de K.L.M bestemde DC-6* vertrok Woensdagmiidda-g var Guardia naar Amsterdam. Gezagvoerder is Ronald F George. Men verwachtte de machine vanmiddlag om 1 uur. blijft Berlijn- opgelucht nu Clay als gouverneur Amerikaanse demobilisatie wordt vertraagd Generaal Clay heeft gisteravond te Berlijn bekendgemaakt, dat het tempo van de demobilisatie van Amerikaanse soldaten in Duitsland vertraagd zal wor- Het berioht, dat generaal Clay voor lopig als militair gouverneur aanblijft en de plannen voor een burgerlijk be stuur uitgesteld zijn, is door de Duitsers met vreugde ontvangen, aangezien zij tem besohouwen als een standvastig meitbezorger van de politiek aan Duits land zoveel mogelijk weer democratisch zelfbestuur te geven. De socialisten en andere anti-commu nisten, die de laatste tijd het voorwerp zyn geweest van .scherpe bedreigingen en verhoogde druk der communisten, zier in de Amerikaanse houding een aan moediging. Clay zelf heeft nog verklaard over de impasse: ,.Het woord is nu aan de Rus- i. Ik geloof, dat het voor ons allen wenselijk is, elkanders standpunt te n te komen." Intussen zijn gisteren te Berlijn de plaatsvervangende militaire gouverneurs van Duitsland, waarbij ook Russische, verbeterde stemming bijeen geweest. De heer J. Spit adviseert Haile Selassie De heer J. Spit, oud vice-president i de Raad van Ned. Indië, zal op verzoek der Regering adviseur van de keizer Ethiopië worden. Er wordt overwogen ook Nederlandse dokters en verpleegsters naar Addis Abeba te zenden. De K.L.M. zal, met haar dienst op Cairo voor ee directe verbinding tussen Amsterdam- Addis Abeba zorgen. Stalin, Truman en Attlee aan één tafel Labourleden zijn cr sterk voor geporteerd Zestien Engelse parlementsleden van d Labourpartij, waaronder de zg. „rebellen hebben gisteravond, aldus X. P., in ee motie aangedrongen op een spoedige bij eenkomst tussen president Truman, mi nister-president Attlee en maarschalk Stalin, in verband met de „snel slecht ei wordende politieke toestand in Europa" Ook andere vooraanstaande vertegen woordigers van het Britse gemenebest wil men bij de bijeenkomst hebben, zoals veldmaarschalk Smuts en lord Mountbat- ten, de gouverneur-generaal van India. Er moet een „modus vivend-i" tussen de Westelijke en Oostelijke Mogendheden gezocht worden. (Als men hier maar niel het voetspoor drukt van de pseudo-com munist Henry Waijce, terwij] het mede opmerkelijk is, dat een der onderteke naars van de motie de linkervleugelman Richard Crossman is. Dit vliegen je zal trouwens wel niet opgaan. Red.). Britse vakverbond voor loonstop, [et 5.421.000 tegen 2.030 000 stemmen heeft het Britse vakverbond T.U.C. zich de loonstop verklaard, welke ir Witboek van de Britse regering .bepleit Onder voorzitterschap van dhr. L. Geusebroek (staande) hield de afd. Zd.-Holland v. d. Chr. Emigratie Centrale, na onlangs in Leiden een bijeenkomst belegd te hebben, op 22 Maart een vergadering in de Ger. Kerk te Honselcrsdyk. De heer J. Hamoen, secr. der afd., (zittend) besprak de mogelijkheden der emigratie. DE KONINKLIJKE ROTTERDAMSCHE LLOYD heeft een bouwplaat ontworpen van de Willem Ruys, het grootste schip dat na de oorlog van stapel liep. Nederland is trots op het vlaggenschip van de Lloyd en beschouwt het als haar nationaal bezit. Om nu heel Nederland i" de gelegenheid te stellen zélf de Willem Ruys te bouwen en in bezit te hebben is deze bouwplaat in de handel gebracht. Zowel in de boekhandel als aan onze Bureaüx is de plaat te koop voor slechts f2.05. Dit werkstuk zal niet alleen de jeugd, maar ook vele duizenden ouderen voldoening schenken. Wij stellen ons voor dat ook vele scholen, al of niet onder leiding van leraren scheepsbouwers, knutselaars en andere bou wers met bijzonder genoegen dit bouwwerk ter hand Natuurlijk moet men er wat vrije uren voor over heb ben, met zorg en overleg te werk gaan en vooral de werkaanwijzingen nauwkeurig volgen.' Heeft men het schip in elkaar gezet, dan komt als slot het moeilijkste werkje, dat is de huid van het schip. Let er vooral op dat de huid eerst goed soepel is gemaakt door het plak sel- Volgt U stipt alle wenken dan hebt U na afloop een prachtig afgewerkt schip, het model van Neerlands na tionale trots. Een sieraad van Uw bouwkuiist. BOUWWEDSTRIJD Rotterdamsche Lloyd gezamenlijk besloten, een bouw- wedstrijd uit te schrijven. Dit verhoogt de sportiviteit. Bouwers met en zonder zeemansblbed vóór! Uw model zal worden beoordeeld door een jury. bestaande uit de heren: W. E. v. Popta, van het Dir. Gen. voor de Scheepvaart, Kapt E. P. Ross, oud-gezagvoerder van de Lloyd: W Oversier, chef Reclame-afd. van de Lloyd en de heer F- W. v. Gulick, journalist. De uitspraak van de Jury is natuurlijk bindend. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld: le prijs f50.2e prijs f30.f 3e prijs f20. Bovendien zal de Lloyd indien de dienst het toe laat tien prijswinnaars in de gelegenheid stellen een attractief bezoek aan de Willem Ruys te brengen, terwijl ook nog een aantal souvenirs, o.a. lederen portefeuilles, zakboekjes, gekleurde langsdoorsneden, beschrijvingen, enz. beschikbaar werd gesteld. ZU die aan de wedstrijd willen deelnemen moeten ons dit uiterlijk 15 April schriftelijk melden. Schrijf op kaart of brief „Bouwwedstrijd Willem Ruys". In de maand Mei moeten de modellen worden in geleverd. De juiste datum zullen wij nog meedelen. Bouw mee aan de Willem Ruys en verzeker U van dit fraaie bezit. 4- Betreurenswaardig noemt Vraag- en antwoordenspel in het Britse Lagerhuis OP desbetreffende vragen heeft minister Ernest Be vin in het Britse Lagerhuis de suggestie verwekt, aldus Ass. Press, dat het voorstel om Triest aan Italië terug te geven, niets met de verkiezingen in dat land op 18 April te maken had. „Ik heb de Sowjet-Unie ook niet van een verkiezingsmanoeuvre beschuldigd, toen zij voorstelde om de koloniën weer aan Italië terug te geven. Ik vind dat ik op mijn beurt niet van een verkiezings stunt beschuldigd moet worden", zo ver klaarde Bèvin. Toen een van de Labour-rebellen, Thomas Driberg, vroeg of het niet beter ware geweest dat alle grote mogendhe den. die zich met verkiezingen schenen te bemoeien, drie weken langer hadden gewacht, om een toespitsen van de toch al moeilijke internationale toestand te voorkomen, riep Bevin onder donderend applaus uit: „U had die vraag aan Moskou moeten richten." De communist Gallacher vroeg, waar om er geen bespreking tussen de vier mogendheden was geweest over Triëst, inplaats van een verklaring van de „Drie" uit te geven. „U moet niet zo gauw op Uw teentjes getrapt zijn", was het antwoord Bevin hierop. Britse voorzorgsmaatregelen. Als voorzorgsmaatregel zijn nog Britse soldaten naar de grenzen var vrije gebied Triëst gebracht. De burger lijke politie is steeds waakzaam op munistische relletjes. De Zuidslavische autoriteiten hebben het gedeelte van de grens tussen het vrije gebied van Triëst en de door de^Zuid- slavië beheerde zone van Istrië gesloten, met het oog op de steeds veelvuldiger voorkomende illegale grensoverschrijdin gen. jet-Unie samen te werken aan t^e op stelling van een protocol over de terug gave, dat aan de Ver. Naties zal mc worden voorgelegd. (Het komt ons niet waarschijnlijk dat Moskou hier thans voetstoots accoord zou gaan, aangezien het zijn Zuidslavische „broeders" onmogelijk de steek kan laten. Mocht Moskou in een of ander compromis happen, dan zal deze „beweging" wel gepaard gaan met een internationaal ruilhandeltje. Red.) GEEN KRENTENBROOD MET PASEN, MISSCHIEN MET PINKSTEREN. Er zijn te weinig krenten en rozijnen voorradig en evenmin te verwachten, om' onder de bevolking te distribueren. Daar om ontvangen de bakkers binnenkort een toewijzing ter verwerking in het brood. Met de Paasdagen zal men echter nog niet het traditionele krentenbrood op de dis kunnen hebben, doch vermoedelijk wel omstreeks Pinksteren. SOC. DEM. PLEIDOOI VOOR MEER HANDEL MET OOST-EUROPA. De heer G. M. Nederhorst, voorzitter van de P. v. d. A.-fractie in de Tweede Kamer, dringt in de „Socialist World" aar op bevordering van de handel van Ne derland met Oost-Europa ondanks ideolo gische verschillen. BE RICHT Morgen Goede Vrjjdag schijnt ons blad niet en zijn o reaux na 12 uur gesloten. DAT de verkeersstremming voor auto's op het veer ZijpeAnna Jacobapolder thans is opgeheven, daar de veerboot Grevelingen in geregelde dienst is ge komen. DAT de Zeeuwse mosselexpoct naar Frankrijk voor het a.s. seizoen-weinig perspectief biedt i.v.m. de grote mossel export uit Denemarken. D'AT het agentschap der N.-I. Handels bank te Cheribon op 14 April wordt her opend. DAT de dirigent van het Rott. Phillv Orkest, Eduard Flipse, in het a.s. sei- >en in Madrid en Lissabon zal dirigeren. DAT 71 j. oud te Naarden is overleden de apothekers S. I. Elze. DAT de leider van het Zondagmiddag- cabaret, Jac. van Tol, voor het tribunaal te Hilversum opnieuw terecht stond, daar de straf van 3 j. door de Hoge Autoriteit te licht werd geacht DAT ritmeester H. Wilbrenninck ls benoemd tot dir. van de Oorlogsgraven stichting. DAT de Ver. van Staten- en Raads leden van de V.V.D. op 3 April in K. en te Utrecht haar jaarvergadering DAT de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V., te IJmuiden, is toe gelaten tot de vervaardiging van scheeps- bouwmateriaal, hetgeen een belangrijke verruiming voor de voorziening van de Ned. scheepswerven betekent. DAT de stichting Bio Vacantieoord uit de collecte-opbrengst voor 1948 f 150.000 aan stichtingen voor de verzorging van het zwakke kind schenkt, daar het haar niet gelukte, meer bedden voor haar ko loniehuis aan te kopen. DAT door het dntsporen van een ran geerlocomotief op het station Rotterdam- Beurs het verkeer op de hoofdsporen enkele uren was versperd. DAT de 25-j. Amsterdamse magazijn bediende P. y. d. W. gistermiddag aldaar tussen de la'ding van de dekschuit „Ro- vim" en een brug is doodgedrukt. DAT het Zwitsers-Ned. Asthmafonds tot nog toe, evenals het Avak-comité, 30.000 bijeenbracht. DAT de dierenarts A. Zwaagstra te Dalfsen benoemd is tot hoofd van de vleeskeuringsdienst van Olst en Wijhe. DAT P. A. M. Preusting 31 Juli 25 jaar commissaris van politie te Tilburg is. DAT het Asser tribunaal de 41-j. colla borerende meubelfabrikant K. v. d. Vegte te Leeuwarden 2 j. voorw. oplegde en de bedrijfszuivering hem voor 5 j. uitsloot. DAT de Apeldoornse gemeente-ambte- lar J. Lulofs, die aanvankelijk illegaal werker was doch later, min of meer ge dwongen, enkele illegalen verried, door het Arnhems B.G. tot 2 jaar m. a. werd veroordeeld. DAT er geen misdaad in het spel blijkt zijn bij de verdrinking van de slager Van der Putten uit Eindhoven en de portefeuille met geid toch nog op het lijk werd aangetroffen. DAT de laagste inschrijver voor de nieuwe los- en laadkade te Tiel J. Siepen te Winterswijk was met f 595.980 en de hoogste M. van Eek met f968.000. DAT ook dr Adenauer, voorz. van de Chr. Dem. Partij in de Britse zone, het Federalistisch Congres te Den Haag zal bijwonen. DAT de K.V.P. een verkiezingsfonds zal vormen, waarvoor 6000 propagandis ten huis aan huis een bijdrage zullen vragen. DAT de uit de dumps afkomstige oneconomische legerauto's, volgens min Vos de laan uitgaan, zodra de deviezen- positie dit toelaat. DAT de ATO en de N.V. Van Doorn ir Jan. 1948 1289 wagens hadden met eer tonnage van 7200, tegen in Aug. 1939 600 (2200). DAT er weldra een wetsontwerp ge reed komt om een groot aantal opzich ters-arbeidscontractanten bij de Rijkswa terstaat in vaste dienst te kunnen stellen. DAT minister Fièvez een scherpe da ling heeft geconstateerd in de militaire verkeersongevallen. DAT bij graafwerkzaamheden voc herbouw van een school aan de Grote Markt te Vlissingen overblijfselen van een klooster uit de 15e eeuw zijn ge vonden. DAT voor het Bossche B.G. 6 j. is ge- eist tegen de ex-wethouder van Soc. Za ken te Eindhoven, H. W. Seegers. die o.m. deelnam aan razzia's in Eersel (N.B.). DAT de Prov. Drentsche en Asser Cou rant op 1 April 125 jaar bestaat. DAT gouverneur Kasteel op St. Maar ten een monument onthuld heeft, daar dit eiland thans drie eeuwen Neder- DAT o.m. P. S. van t Haaff en mr T M. Rellinkhof uit Den Haag in April deel nemen aan de int. conferentie te Londen over de beveiliging van mensenlevens op DAT het echtpaar Mart Kuypers-Pee- ters te Neer, waarvan man en vrouw den 87 j. zijn, 10 April 60 J. is getrouwd. Betreurenswaardig noemt mr M. Rooy, voorzitter van de Nederland- Journalisten Kring in „De Journalist", het orgaan van deze Kring, het besluit die Prot Chr. journalisten, die zich thans in de Protestants Christelijke Jour nalisten Vereniging hebben verenigd, welke als zelfstandige vereniging naast de N.J.K. en K-N.J.K. wenst op te treden. Neen, betreurenswaardig is dit besluit niet wij verheugen ons erover doch betreurenswaardig is de verantwoorde lijkheid. die de N.J.K. en met haar da Christen-journalisten, die in deze organi satie zijn gebleven, op zich neemt, nu zij aan de rechtmatige principiële verlan gens van een groot deel van de Christen- journalisten geen gehoor wenste te geven. Een verantwoordelijkheid, die des ta zwaarder weegt, waar in de laatste alge mene vergadering van de N.J.K., ook met steun van hen, die de Christelijke levens overtuiging zijn toegedaan, de commu nist Koejemans tot penningmeester van de Kring werd herkozen. De N.J.K. zelf heeft hiermede het conflict scherp ge steld en tevens daardoor haar protest tegen het gebeurde in Tsjechoslowakije van nul en gener waarde gemaakt. Haar houvast, indien genoemd bestuurslid straks wordt heengezonden, aan de wet, die de wering van communisten uit offi ciële colleges mogelijk zal maken, zal een strohalm blijken te zijn, omdat deze be slissing van de N.J.K. niet kan worden weggenomen, of goed gepraat. De N.J.K. kan geen principiële uitspraak tegen het communisme doen, gezien zij zelf een principiële basis mist, hetgeen juist aanleiding is geweest tot het zelf standig organiseren van de Prot. Chr. journalisten. Want alleen op de basis van het Evan gelie van Jezus Chrietus, het fundament voor hun dagelijkse arbeid, is organisa tie van Christen-journalisten mogelijk cn noodzakelijk, en van uit dat beginsel alleen krijgen protesten tegen communis me en alle levensbeschouwingen, die niet op het Woord van God zijn gegrond, klank en inhoud. „BELEEFDHEID OP BEVEL" BINNEN KORT WETTELIJK. In voorbereiding is een A-M.vB. tot wijziging van "X tramreglement, in welke' maatregel o.m. wordt bepaald dat in in tercommunale tramwagens, zoals than» op alle lijnen van de H.T.M. reeds het geval is. jeugdige personen hun zitplaat sen moeten afstaan aan ouderen of inva- De Tsjech oslowaakse sociaal-demo cratische partij zal op de a.s. verkiezin gen als onafhankelijke partij uitkomen Droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Uit het Noorden binnendrijvende wol kenvelden, doch overal droog weer met later matige wind tussen Noord en Oost. In de nacht iets minder koud, morgen overdag echter iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN Vrijdag 26 Maan: Zon op 6.30. onder 19.03 uur; maan op 21.07, onder 7.13 uur. Zaterdag 27 Maan: Zon op 6.27, onder 19 05 uur; maan op 22.32, onder 7.28 uur. 1 April L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1